Хрупкав нахут на фурна - Tina's Good Food

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 2 січ 2024
  • Иска ли ви се понякога да имате подръка нещо хрупкаво и соленичко, което може да хапвате пред телевизора, да ползвате вместо крутони в салата или в крем супа, но да става бързо и лесно и да няма 100 съставки в него? Представям ви моята рецепта за хрупкав нахут на фурна!
    Продукти:
    1 буркан нахут
    3 с.л. зехтин
    сол (10 врътки)
    пушен червен пипер
    чесън на прах
    Приготвяне:
    Отцеждаме 1 буркан нахут. Изплакваме под течаща вода и хубаво попиваме с кухненска хартия. Разстиламе върху тава с незалепващо покритие и оставяме да изсъхне за 15-20 мин (ако имате неостъклена тераса, може да го изкарате навън).
    Загряваме фурната на 220 градуса и печем за 30 мин като на всеки 10 мин вадим и разбъркваме.
    Защо е вкусно?
    Нахутът е една от любимите ми храни, но понякога ми омръзва да го ям сварен на яхния, от консерва в салатата или на хумус. Точно тогава тази рецепта ме спасява! Блажената хрупкавина и ароматът на брускети правят този нахут идеален за прихапване, когато ти се яде нещо солено, но и полезно!
    Защо е полезно?
    Нахут: регулира нивата на кръвната захар, има високо съдържание на фибри, подобрява храносмилането, понижава риска от сърдечносъдови заболявания, богат източник на растителни протеини, подпомага процеса на детоксикация.
    Зехтин: богат на здравословни мононенаситени мазнини; съдържа големи количества антиоксиданти; има многобройни ползи за здравето на сърцето; има антибактериални свойства.
    Чесън: укрепва имунната система, подпомага здравето на дихателната и кръвоносната система, чудесен източник на антиоксиданти, има противовъзпалителни свойства, спомага за регулиране на кръвната захар
    #нахут #рецепта #рецепти
    Абонирайте се за UA-cam канала:
    / @tinasgoodfood
    Тук качвам нова рецепта всяка сряда вечер и неделя сутрин.
    Facebook групата: / tinasgoodfood
    Тук задаваме въпроси, споделяме идеи, съвети, рецепти...
    Имейл бюлетин "В кухнята на Тина":
    tinasgoodfood.com/subscribe/
    Тук изпращам имейл веднъж месечно с рецепти, кодове за отстъпка, специални оферти.
    Instagram:
    / tinasgoodfood
    Тук ще намерите клипчета с новите ми кулинарни творения и какво съм сготвила днес 😁
    Viber канала:
    bit.ly/tinasgoodfood-viber
    Изпращам ви съобщение по Viber като пусна нова рецепта в UA-cam канала.
    Уебсайт:
    tinasgoodfood.com/
    Тук са всичките ми публикувани рецепти, кулинарни книги, кухненски аскесоари, безплатни електронни книги и полезна информация.
  • Навчання та стиль

КОМЕНТАРІ • 8

  • @user-gz6bs5fy6i
    @user-gz6bs5fy6i 4 місяці тому +3

    Няколко идеи от мен, с които нещата могат да станат малко по-лесни и резултатът да е в някаква степен по-добър:
    1. Подсушаването на нахута може да се направи, като върху плота се разстели кухненска хартия, нахутът се изсипе върху нея и отгоре се подсуши с друго парче хартия - става по-бързо, по-лесно и се отнема повече влага.
    2. Последващото подсушаване може да се направи директно във фурната, няма нужда да се слага тавата на терасата и нахутът да се праши или да стане обект на интерес от насекоми или птици. След като се разстели в тавата, тя се слага във фурната с пуснат вентилатор и полуотворена вратичка. Може да се включи на 50 градуса, но не повече. Така изсушаването ще е по-добро, по-бързо и най-важното по-безопасно (няма да има никакви замърсявания, нито да бъде нападан). Обръщам внимание, че е важно вратата на фурната да се остави полуотворена, за да излиза влагата. Аз така суша месо, гъби и др. Ако на някого не му харесва фурната да е толкова отворена, може да подпре с нещо вратичката и да я остави съвсем леко открехната(напр. 3-4 см) - аз използвам за целта картонена кутийка (от лекарство) и я слагам отстрани, така че не стърчи и не пречи.
    3. Овкусяването може да се направи, като нахутът се прехвърли в купа - така по-лесно се разбърква с всички подправки и зехтина, а освен това се овкусява много по-равномерно. Който иска да получи по-добър резултат, след овкусяването, може да остави купата за около половин-един час нахутът да поеме аромата на подправките.
    4. Изпичането съветвам да е на по-ниска температура за по-дълго време отново с включен вентилатор и леко открехната врата на фурната - така влагата от нахута се отнема по-добре, а и термичната обработка на подправките при по-ниска температура (напр. 160 градуса) дава по-добър краен резултат по отношение на вкуса. Червеният пипер, без значение дали е пушен или не, не обича висока температура, защото прегаря и започва да горчи. За зехтина съвсем пък не е препоръчително да се подлага на високи температури - колкото е по-висока температурата при него, толкова по-лошо.
    Горните съвети са опционални, ако някой иска, може да пробва. Знам, че в днешно време, особено по-младите хора, нямат търпение и искат всичко да стане сега, на момента. Но това винаги е за сметка на нещо друго. Не оспорвам така предложената рецепта от Тина, просто давам идеи на база на опита си през годините и всичко онова, което съм чел по отношение на теорията на кулинарията. Нерядко старите готварски книги от соцвремето започваха с указания относно всеки продукт как да се обработва, за да се запазят в максимална степен хранителните му вещества и да се получават минимум вредни остатъчни вещества (те са неизбежни), както и принципни положения при термичната обработка. В модерните готварски книги и в интернет рецептите такова нещо не съм виждал. Напр. затова има рецепти, в които се препоръчва картофите да се пържат на 190 градуса за еди колко си минути в началото, за да са по-хрупкави отвън, и меки отвътре. Но никой не отчита факта, че при пържене на картофи над 170 градуса се образува веществото акриламид с доказани канцерогенни свойства. Не че може да има здравословно пържене изобщо, въпросът тук е как то да е по-малко вредно.
    Извинявам се за отклонението от темата, но мисля, че дадох повод за размисъл на по-младите готвачи.

  • @gerganastaynova185
    @gerganastaynova185 6 місяців тому

    ЧНГ! Пожелавам здраве, късмет и много радост през цялата година.
    Задължително го правя!!! Благодаря ти, Тина!

  • @user-oo9qo4zl8h
    @user-oo9qo4zl8h 7 місяців тому

    За много години,бъдете благословени цялото семейство ❤❤❤

  • @user-iv4ib1ib2n
    @user-iv4ib1ib2n 7 місяців тому

    Мммм много вкусно изглежда!!!Правя го!!!!!

  • @nelivicheva9357
    @nelivicheva9357 7 місяців тому

    Ммм чудно! 😊

  • @pavlinanikolova8702
    @pavlinanikolova8702 Місяць тому

    Благодаря за рецептата! ДС попитам правила ли сте по същия начин боб във фурната? Днес купих такъв, който беше от големия салатния и беше сплескан. Искам да направя на сина ми, който е много злояд. Ако имате идея, ще се радвам да споделите!

  • @user-td7dc3wk6m
    @user-td7dc3wk6m 7 місяців тому

    Здравейте, колко грама е нахута в рецептата ви, защото има различни разфасовки?

    • @tinasgoodfood
      @tinasgoodfood  7 місяців тому

      Здравейте! 500 грама (измерен сварен и отцеден).