"Войната по пътищата": Д-р инж. Иван Табаков за пътната безопасност

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 кві 2024
  • Има ли война по пътищата у нас? Какво трябва да се направи, ако искаме условията за пътуване да стават все по-безопасни, за да стигнем от точка "А" до точка "Б" здрави?
    Отговорите от д-р инж. Иван Табаков. Държавен експерт в Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“(ДАБДП) и одитор по пътна безопасност, преподавател в УАСГ.
    Приятно гледане и слушане!
    Последвай ни и в:
    UA-cam: / @legendibg
    Instagram: / legends__podcast
    Twitter: / legendilegends
    Spotify: spoti.fi/2TeTM1p
    Apple Podcasts: podcasts.apple.com/bg/podcast...
    Google Podcasts : podcasts.google.com/feed/aHR0...
    SoundCloud: / cfcjgwgp3shy
    Deezer: www.deezer.com/us/show/206787...
    -
    Георги Харизанов
    Веселин Вълчев
    Легенди / Legends
    Българският подкаст

КОМЕНТАРІ • 8

  • @stefanangelov2792
    @stefanangelov2792 23 дні тому +4

    Поздравления за избора ви на гост! Както винаги много интелигентен и компетентен събеседник!

  • @attonchev7264
    @attonchev7264 23 дні тому +4

    А по повод на Щатите - там интензивността на трафика е огромна, за сметка на което уменията на водачите са ниски, тъй като там всеки може и трябва да има шофьорска книжка. Освен това, в Щатите пътнат инфраструктура прилича повече на нашата, отколкото на тази в централна Европа. Именно по тази причина най - после, през 2021-ва година, беше подписан прословутият двупартиен закон за инфраструктурата, който предвижда финансиране на различни сектори с общо над 1 трилион долара.

  • @PetarVasilev29
    @PetarVasilev29 24 дні тому +4

    Знаем много добре, че главният проблем и тук е корупцията, обхванала и тази част на развитието в страната. Поръчки за изработка на пътища се взимат от определени фирми на определени подставени лица, парите се усвояват много добре, просто не за пътища. Отиват в черни чували, кюлчета и т.н. Полицията пък не упражнява контрол, освен ако не е поръчано от определени хора за определени хора.
    Така че, растителност и студенти в УАСГ и други алабализми, много моля. В по-ранен подкаст един господин обясняваше как тировете ги пускали рано на магистралите и те затова се нагъвали, иначе били направени като в Германия и т.н. Да бе, не е защото сте сложили 1 сантиметър вместо 10 настилка, тировете били.
    Ако няма мафия, ще има и кадри, и поддръжка, и контрол.

  • @dakatavasilev179
    @dakatavasilev179 23 дні тому +2

    Според мен главния проблем за смъртни случаи от катастрофи са челните сблъсъци, а такива стават главно при изпреварване. Живея в Англия и тук много рядко има път с ограничение от над 50 мили и движението в двете посоки да е в едно платно. В България съм от Русе и докато стигна до София първите 200км се кара по път с едно платно и с по една лента в посока. Това е единия проблем, другия е ,че постоянно за някъде бързаме и сме страшно изнервени на пътя.

  • @attonchev7264
    @attonchev7264 23 дні тому +2

    Aко човек си направи труда да разгледа къде броят на катастрофите и жертвите по света е по - голям или по - малък, ще забележи, че има пряка връзка с качеството на инфраструктурата. Ако някога сте шофирали през нощта в Централна Европа, например Австрия, ще забележите, че пътната маркировка и цялостното изпълнение на пътя са безупречни. Ако сравните техните ппътища с нашата "автомагистрала" Хемус, например, сравнението би било като между черен път и току що асфалтиран път. Последните 5 пъти, през които ми се налагаше да шофирам по Хемус - през нощта, с мъгла, с дъжд, сняг или през деня, стигам до извода, че очаквам с нетърпение да сляза от нея и да стъпя на нормален път, по който да няма трапове, скокове и летящи автомобили. Ограничението там от 140км в час е направо безумно и невъзможно за достигане в голяма част от участъците. А по повод на финансите - замислете се защо именно участъците на влизане в София по Хемус, които са на 15-тина години, са в направо ужасно състояние. Не са построени евтино и са 3 пъти по нови!

  • @user-fm3rp7ll7e
    @user-fm3rp7ll7e 23 дні тому +1

    Проблема при контрола е, че КАТ имат андрешковски манталитет. "Контрола" е до възможно най-безумното ограничение. Частен случай: Имам 5 фиша за превишена скорост и всички са от камера до знак за край на населеното място, как се изнасям с "умопомрачителните" 65 - 72 км/ч. Контрола трябва да е съсредоточен на места с повишена концентрация на ПТП !