Oglądaj "101 Napraw" w niedzielę o 10:00 na TVN Turbo oraz Player.pl: player.pl/playerplus/programy-online/101-napraw-odcinki,3804/odcinek-4,S09E04,150640
Nie wszystkie samochody mają fabrycznie napięcie ładowania na poziomie około 14,4V. Nowsze konstrukcje (osobiście się z tym nie spotkałem, ale tak słyszałem) mogą mieć sporo więcej, nawet do 16V, sterowane z komputera. Posiadam z początku produkcji Opla Vectrę C i już prawie biegłem naprawiać altenator, gdy doczytałem, że napięcie 13,4V to właśnie takie, jak fabryka założyła. Za to w VW można spotkać w instrukcjach, że napięcie do 15V jest prawidłowe. Do tego "szybkie" prostowniki potrafią i nawet 17V podać na akumulator, ale to w ramach "start" oraz szybkiego doładowania prądem +30A. Dlatego uważam (wbrew malkontentom poniżej), że materiał jest OK, ale w ramach grupy docelowej, którzy nawet takich podstaw jak napięcie akumulatora nie znają :) Choć brakowało tutaj informacji, czy przed testem był przeprowadzany długie ładowanie prostownikiem niskim prądem, bo akumulator mógł być do odratowania. Tak samo podstawowy serwis akumulatora, to doładować go do pełna przez noc prostownikiem raz na pół roku, bo inaczej powoli będą się zasiarczać, ale to nadal idzie odratować, jak w spoczynku mają +12V, a potem zrobić test pod obciążeniem. W przypadku zimowania motocykli, spotkałem się z radą, aby nie tylko wyciągnąć i zostawić na zimę w ciepłym miejscu, ale i/lub podłączyć go do prostownika z sterowaniem elektronicznym, który przez zimę będzie utrzymywał stałe napięcie. Nie tylko nie pozwoli samoistnie zasiarczyć się, ale też taka procedura potrafi lekko go zregenerować. Osobiście po prostu trzymam taki w domu i raz na miesiąc lub dwa podłączam go na chwilę do ładowania, bo po co kombinować, ale metod jest dużo.
W jaki sposób można prywatnie skontaktować się z panem Grzegorzem warsztaty w mojej okolicy rozkładają ręce chodzi o wypadanie zapłonu po osiągnięciu przez silnik temperatury pracy złowieszczy błąd P 0300
@@zdzisawdardzinski7673 Doucz się tłuku, to się dowiesz. Grzesio podaje nieco złe wartości i w ogóle od razu każe lecieć po nowy akumulator, zamiast dać szansę staremu i go zwyczajnie doładować.
Nie tylko ja ale wielu ludzi obserwujących ten kanał uważa, że (zresztą to jest zastrzeżone w instrukcji tej opornicy) przed pomiarem przede wszystkim należy naładować akumulator do pełna. Akumulator który ma napięcie 12V nie koniecznie musi być padnięty bo może być też niedoładowany.
No bo właśnie tacy "fachowcy" mają parcie na szkło, piszą książki, nagrywają poradniki video i tak dalej. W sumie, to najprostszy test z kim mamy do czynienia, czy pacjent ogarnia akumulator, bo większość (>90%) ludzi kompletnie nie rozumie jak to działa, ile ma mieć voltów i kiedy, jak to jest z prądem ładowania itd.
@@qwertyuiop2895 Święta racja, elektryka jest lekko abstrakcyjna, ktoś może umieć wymienić sprzęgło albo koło ale później bierze się za akumulator i myli prąd z napięciem....
@@MortimerKadaver Znam taki warsztat gdzie facet, który zajmuje się wymianą akumulatorów nie rozróżnia doładowania akumulatora od naładowania czy przeładowania. Jeżeli już ma doczynienia z akumulatorami zawodowo to powinien zgłębić odrobinę więcej wiedzy w tym temacie. Często jednak królują stereotypy takie, jakie były przed 30 laty, gdy standardowo wszystkie prostowniki po naładowaniu akumulatora dalej katowały go bez opamiętania. Wśród pseudo fachowców jest wielu ludzi niereformowalnych i w tym tkwi problem.
Prowadzący super sympatyczny i w równie sympatyczny sposób ładuje nas wszystkich mylnymi informacjami dotyczącymi diagnostyki akumulatora utrzymując nas tylko w świadomości, że częste wymiany akumulatorów to norma. Napięcie, które podaje jako prawidłowe jest daleko poniżej tego wymaganego do długiej prawidłowej pracy powodując przyspieszone zasiarczenie, erozję płyt i przyspieszone zużycie akumulatora.
Tak jest. To co łysol podał, to są wartości dobre, ale przy lekkim obciążeniu, np. kluczyk włączony na pozycję zapłon, pompa paliwa nabija wstępnie ciśnienie itp. Te akumulatory istnieją już chyba ze 100 lat i nadal większość totalnie nie ogarnia jak to działa i ile ma mieć voltów w jakich warunkach.
W 2011 roku zakupiłem samochód z 1999 roku i akumulator miał fabryczny.Posłużył mi jeszcze jakieś 14 miesięcy.Odnoszę wrażenie, że obecnie produkowane akumulatory wytrzymują dużo krócej, mimo, że zimy są łagodniejsze.
Obecnie nie akumulatory, tylko kierowcy nadają sie na karmę dla lisów, bo większość to nawet akumulatora nie potrafi wskazać we własnym pojeździe, a co dopiero odpowiednio go diagnozować i 2x/rok ładować po za pojazdem odpowiednim prądem przy odpowiednim napięciu...
Przecież nowsze auta mają więcej elektroniki a przez to większy pobór prądu no i Aku się bardziej zużywa, tak myślę. No ale z drugiej strony technologia poszła do przodu i też powinni produkować bardziej efektywne ogniwa mniejszym kosztem.
Tak z mojego doświadczenia: W pełni naładowany akumulator w stanie spoczynku wykazuje napięcie rzędu 12,7-12,8 V. Do połowy rozładowany to jeszcze około 12,3 V. Co to jest stan spoczynku? To jest akumulator ze zdjętymi z niego klemami albo akumulator pół godziny po wyłączeniu zapłonu i zamknięciu centralnego zamka, kiedy wszystkie moduły "poszły spać". To że akumulator jest rozładowany, nie musi oznaczać, że trzeba kupić nowy. Jeżeli np. samochód jeździ tylko na krótkich odcinkach, do tego na światłach mijania (bo np. brak świateł dziennych), z włączonym radiem i innymi odbiornikami prądu, to siłą rzeczy po tygodniu, dwóch lub trzech będzie rozładowany. Wystarczy raz na tydzień podładować go i może on jeszcze służyć przez kolejnych kilka lat. Zakup nowego, przy takim użytkowaniu, niewiele zmieni na dłuższą metę. Przed założeniem nowego akumulatora warto go też najpierw naładować do pełna, jeśli samochód nie pojedzie w dłuższą trasę, bo nowy akumulator z magazynu "pełen" raczej nie będzie...
Akumulator kupiony 30.10.2019 nowy, więc kilka dni, Centra Plus 45Ah 330A. Sprawdziłem miernikiem jeszcze pod sklepem przed odpaleniem napięcie 12.3V. W domu ładowałem ładowarką typu biedronkowa, lidlowska (nazwa: PROSTOWNIK AUTOMATYCZNY 5A MAX, cena około 100zł). Ładowanie do pelna trwało jakieś 10h. Jak narazie trzyma napięcie 12,7-12.8V. Stary akumulator ładowany przez godzine i pełny. Niby miał 12.6V a wał silnika zrobił pół obrotu...
@@marcinyyy61 Alternator nigdy nie naładuje akumulatora do 100% jego pojemności. Z prostej przyczyny, alternator podaje 14.2-14.4V, zaś prostownik kończy przy 14.7-16.2V.
@@uosiumen Tak zgadza się tylko w jednym koment. zostało to tak napisane że pobór prądu przez odbiorniki rozładuje aku,co jest bujdą bo alternator dopasuje prąd do poboru
@@marcinyyy61 Chyba, że pobór prądu przekracza wydatek alternatora i napięcie spada do poziomu równego akumulatorowi i instalacja pracuje zasilana z dwóch źródeł :D
sam pomiar napięcia bez obciążenia i z obciążeniem nie jest miarodajnym pomiarem - że akumulator kwalifikuje się do wymiany. Może zwyczajnie trzeba go naładować.
W niektórych autach, spokojnie te 12v w stanie spoczynku starcza. Ja na takim akumukatorze kiedyś przelatałem jakieś 4lata i ok 50 tys km. Obecne też mam nam akumulator, które ma 12v i też od 2 lat kręci i uruchamia pomimo że jest 65 a nie 75ah. Włożyłem kiedyś ten testowo gdy padł mój poprzedni . Akumulator ma z 8lat i pochodzi z fevverta wcześniej jeździł w ciezkozapakajacym samochodzie stał 2 lata wyjety i teraz prawie dwa lata u mnie w aucie v6 ze spora ilością ekektroniki i lampek. Więc ja bym się nie kierował tak bezkrytycznie tym napięciem. Jak auto kręci i sprawnie zapala to można zostawić, ale warto mieć ze sobą kable rozruchowe tak na wszelki wypadek:)
A mój samochód jest z roku 2008. Jestem jego pierwszym właścicielem i wyjechałem nim z salonu Audi i jest to Audi TT 8J i jest w nim jeszcze fabryczny akumulator firmy Varta który ma już prawie 14 lat i co prawda przy minusowych temperaturach kręci już trochę słabo ale przy dodatnich temperaturach kręci jak nowy.
Jeszcze trzeba dodać że najnowsze auta mają inteligentny system ładowania i napięcie jakie się będzie pojawiać na mierniku przy pracy alternatora to zakres od 12,8V do 15,4V. O czym wielu elektryka nie wie.
11:14 Napięcie spoczynkowe akumulatora 12,3V...12,4V jest prawidłowe ?? A jak to się ma do gęstości elektrolitu ? Czyli gęstość elektrolitu odpowiadająca wartości około 1,20...1,21g/cm3 (w temperaturze pokojowej) jest prawidłowa ?? Proszę sobie sprawdzić na areometrze lub refraktometrze co jest na jego spali przypisane takiej wartości.
@@43romantyk Ale jak to ? Akumulatory żelowe posiadają elektrolit - tylko właśnie w formie zżelowanej. Tak jak AGM posiadają elektrolit wchłonięty w maty. W reakcjach chemicznych bierze udział tak samo kwas siarkowy jak w akumulatorach z elektrolitem w formie płynnej.
@@inspektorelektron Jakby to powiedzieć, to wiedza barowa. Nikt kupując baterię do auta nie bawi się w to tylko kupuje nowy. To nei prl, 150 zł to nei wydatek na cos co ma wytrzymać minimum 2 lata.
Mógłby być kiedyś film na temat akumulatorów jak ładować jak sprawdzać i ogólnie jak o nie dbać w samochodach gdzie jest ich dwie sztuki. Np w Mercedes W211 E270 (2002-2009). Pozdrawiam
Jeśli chcesz dbać o akumulator to przynajmniej raz do roku naladuj "starym" prostownikiem transformatorowym a nie nowymi "ładowarkami". Stare prostowniki ladowaly do prawidłowego poziomu a nowe gowienka są "bezpieczne" i ładują do 14.4V. Odpowiednie ładowanie kończy się przy ok 16.2V i trzeba samemu przerwać ładowanie co przerasta 95% użytkowników . Ale to długi temat..
jak chodzi o akumulatory to chyba najlepiej sobie obejrzec kanał mrakumulator tam duzo fachowej wiedzy i testow aku,btw ten tutaj moze był nie doladowany a ten go wymienia odrazu to po kilku jazdach do sklepu ten tez bedzie do wymiany idą tym tokiem myslenia..
@@Jobak96 A tak matołku, że ktoś np. jeździ na krótkich odcinkach i nieregularnie, np. raz w tygodniu emeryt jedzie do sklepu, czy kościoła. "Książkowe" ładowanie wtedy w niczym nie pomoże za bardzo.
@@marcinyyy61 Następny nieuk. O to biega, że akumulator mógł być zaniedbany przez nieregularne jazdy na krótkich odcinkach. Tak ludzie niszczą akumulatory i uważają za normalne ich wymianę co 4-5-6 lat (co NIE jest normalne).
W moim 1.9TDI aku mam od nowości tj. 13 lat. Raz w roku ładuje go dwie doby. Sprawdzam od czasu do czasu jego parametry czy coś mu nie dolega i jak na razie współpraca układa się dobrze..
czyli jak ci sie akumulatort rozladowal to nie sprawdzaj poziomu elektrolitu, czy wody, czy nawet stanu przewodu od alternatora, idz i poprostu kup nowy akumulator. zajebista porada.
Prosty sposób....jedź pan do warsztatu ,który ma takie specjalne urządzenie do diagnostyki akumulatorów ,zostaw samochód na pół dnia ,do pracy z buta ,zapłać za diagnostykę stówe . Ja mam prosty sposób na remont silnika : jedź pan do warsztatu który remontuje silniki....
Kolega przegiął i to grubo z tymi napięciami spoczynkowymi. Toć to przykład rozładowanego akumulatora jest. Dlatego chyba 90% kierowców jeździ non stop z niedoładowanymi akumulatorami. Szkoda, że tak wprowadzasz w błąd bo ogólnie filmy masz dobre i inspirujące do pracy. Pzdr
Porada szkodliwa. 12.3-12.4V to akumulator mocno rozładowany. Sprawny w 100 % naładowany ma 12.8V. Poniżej 12.6 należy doładować. Przy kręceniu rozrusznikiem nie powinien spadać poniżej 10V. Jak ktoś chce się czegoś dowiedzieć o użytkowaniu akumulatorów, szczerze polecam kanał MrAkumulator.
Przejrzyj komentarze nieuków-wykształciuchów, co mają takie "ważne" rzeczy w życiu do roboty 24/7, że nie będą się "bawić" w żadne ładowania, tylko polecą po nowy akumulator i jeszcze głąby są dumni z takiej postawy. Takie mamy zepsute społeczeństwo teraz (dla rządów to super, łatwiej trzymać za ryja taki motłoch).
@@grzegorzgrzegorz2896 Tak ale zaczynasz od spoczynku 12V a powinno być co najmniej 12.5V więc właśnie być może, że jest on po prostu zbyt mocno rozładowany i stąd taki spadek napięcia podczas obciążenia. Może tak a może nie ale w dobrym tonie trzeba było to uwzględnić i odpowiednio zaprezentować w takim materiale... goombay
@@grzegorzgrzegorz2896 Taki tester wymusza 100A przy porządnie naładowanym akumulatorze. Rozrusznik, szczególnie na zimno weźmie nieco więcej (chwilowo ale jednak).
Może tak, może nie. A po co klient ma wracać z reklamacją i psuć sobie opinię, gdyby ładowanie nie pomogło? Samemu to można eksperymentować. A od fachowca wymaga się szybkiej i niezawodnej usługi kosztem ceny.
Do takiej diagnozy wystarczy multimetr za 15 zł, aby go obciążyć wystarczy włączyć odbiorniki, można wtedy od razu zdjagnozowac alternator żeby wiedzieć co należy wymienić ;)
dopóki akumulator żwawo rozpędza rozrusznik to znaczy że wszystko jest dobrze ,mi tak z dnia na dzień zaczął kręcić powoli ,od razu się połapałem że nie będzie z tego nic dobrego .ale i tak był dbany i zimą zawsze sprawdzałem napięcie aku tak co 2 tyg i kontrolowałem , latem nie było takiej potrzeby , myślę że zgubne jest słuchanie muzy aż do rozładowania akumulatora że nie jest w stanie odpalić , zrobiłem tak chyba ze 2 razy
Niestety nie mogę się zgodzić ze stwierdzeniem, że kolejność nie ma znaczenia. MIałem Opla Vectrę a potem Opla Zafirę. W każdym z tych aut jak odpiąłem w pierwszej kolejności klemę "-" to musiałem usunąć błąd poduszek powietrznych. Nie było tego problemu gdy w pierwszej kolejności odpiąłem "+"
Bardzo mi się podobają Twoje filmy. Pokazujesz w nich naprawdę fajne patenty jak tanim kosztem i niewielkim wysiłkiem udoskonalić nasze jeżdżące perełki. Bardzo przyjemnie się Ciebie ogląda:) Może wstawię tylko małe sprostowanie. Przyrząd do sprawdzenia stanu akumulatora nie jest na obowiązkowym wyposażeniu żadnej Stacji Kontroli Pojazdów ( podobnie jak tester płynu chłodniczego czy hamulcowego). Pracowałem na wielu SKP i nigdy żaden właściciel stacji nie zainwestował nawet złotówki na "ponadprogramowe zabawki". Więc tak tylko piszę, żeby się ktoś nie zdziwił, że diagnosta nie sprawdzi akumulatora bo po prostu nie ma czym. Pozdrawiam serdecznie. Czekam na więcej filmików
Moj akumulator po 3 tygodniach stania w zimie spadl do 5V. Czy da rade jeszcze ten akumulator uratowac czy raczej konieczna jest wymiana na nowy akumulator?
Zapomniales dodac ze sa takie typy silników które laduja tylko wtedy gdy jest on na tyle rozladowany ja np mam 2.0HDi 163km z 2015r i mi alternator nie daje pradu jak nie ma potrzeby jak jest prosto z prostownika odpalny silnik i jade sobie to pokazyje mi napiecie akumulatora 11,8-12,4 V a jak zeczywiscie jest malo proadu to pokazuje 13,8- 14,5 V i po np jezdzie na trasie np 1h on juz nie pokazuje ~13 tylko ~12 to co alternator jest zepsujty? Nie sadze to jest nowy typ oszczednosci poco sie ma krecic alternator i zurzywac paliwo przez opory jak mozna spokojnie spalic pale setek mniej na baku? Nie sadzisz? Daj znac jestem Ciekawy co sadzisz. Milo sie oglada porady. Ale sadze ze nie wszystki silniki sa takie same stare do nowych nie ma co porównywac.
U mojej corsy fabryczny akumulator wytrzymał 11 lat. Dodam, że zawsze w listopadzie i styczniu doładowywałem go prostownikiem, tak co roku. Ciekawy materiał w przystępnej formie.
Jeśli samochód jest eksploatowany regularnie i nie na dystansie do żabki i spowrotem, to nie ma takiej potrzeby. I akumulatora się nie podładowuje,a jeśli już to normalnie ładuje, do znak pełnego naładowania.
4:26 146270 kiedyś też miałem taki przebieg. Na przeglądzie ludzie modlą się , żeby przeszedł i nikt nie myśli o sprawdzaniu akumulatora. Trwałość markowych akumulatorów to obecnie ok.6 lat , kiedyś było lepiej. Najtańszy akumulator wytrzymuje max. 3-4 lata , choć są wyjątki , znam tani 100Ah , który w busie wytrzymał 8 lat.
Najpierw naładować akumulator porządnym prostownikiem ładującym do napięcia nawet do 16V. Lidlowym nie naładujesz do pełna. Nowe akumulatory wymagają wyższego napięcia. 14V owszem bylo OK ale w starszych akumulatorach sprzed 25 lat. Nowe wymagają wyższego napięcia końcowego.
Co znaczy akumulator pod obciążeniem? Czy to jest gdy przy wyłączonym silniku włączę radio? Czy trzeba uruchomić silnik? No ale wtedy alternator laduje akumulator i wartość jest 14.1
Producenci specjalnie utrudniają odczyt daty produkcji, czasami jest na spodzie akumulatora.Spróbuj ją odczytać jeśli nie nazywasz się Pudzianowski. Nigdy nie rozumiałem filozoficznych wywodów odnośnie kolejności odłączania akumulatora.Tutaj autor wytłumaczył w kilku słowach.Przyznaję 100 % racji. Mała wtopka o braku uwagi o wyczyszczeniu klemy i posmarowaniu np. wazeliną techniczną. Odnośnie trwałości obecnie produkowanych akum. to nie ma reguły bez względu na firmę. Może wytrzymać 5 lat ,albo zacząć się sypać po5 miesiącach. Generalnie są gorsze niż produkowane 20 lat temu. Producenci nie przestrzegają reżimu technologicznego przy produkcji, ukrywają datę produkcji, unikają uznawania reklamacji na produkowane wyroby, a użytkownicy płaczą i płacą bo kto będzie się sądził za 300 zł.
@@tjgb8545 Pewnie doładuje nawet szybciej, bo alternator bez świateł i innych odbiorników podaje kilkadziesiąt amperów. Do 100% nie, bo napięcie ładowania potrzebne do 100% musi być około 16V w zwykłym akumulatorze. Na AGM mniej. Jak będą mrozy, warto doładować prostownikem np raz 3-4 tygodnie, szczególnie jak jeździsz głównie po mieście. Rozruch pobiera najwięcej prądu. W starszym samochodzie może być dodatkowy spadek napięcia na starych przewodach do masy i prądowym.
Zajebisty program i zajebisty człowiek, dla osoby takiej jak ja, która sama coś stara się grzebać, bardzo fajne propozycje. Niektóre gadżety wiadomo, moga nam nie pasować, ale to już nasza weryfikacja.
Tak naprawdę najlepiej odkręcić klemę z plusa. Jeśli używamy odpowiednich narzędzi to do żadnego zwarcia nie ma prawa dojść. Uwaga, że najpierw trzeba koniecznie odkręcić klemę z minusa jest dla laików i amatorów - tak, wtedy należy koniecznie trzymać się zasad 😂😂😂 Łapka za film 👍
Jak sprawdzić ładowanie w samochodzie z inteligentnym ładowaniem? W moim Chevroelecie Cruze po dłuższym postoju ładowanie jest 15V a po dłuższej jeździe spada nawet do 11.
@@kacper8529 Prawidłowo. Starej generacji alternatory w większości też mają taką opcję, zimny alternator ładuje wyżej, gorący (gorąco pod maską) niżej, aby nie przegrzewać elektrolitu. O tym też sporo "specjalistów" nadal nie wie.
Ale nowego już nie sprawdzono w spoczynku i podczas obciążenia, robić taki odcinek dla laików czy każdego przeciętnego Kowalskiego należałoby coś takiego wykonać! Są osoby które takich rzeczy nie wiedzą
Jak może być 12.4V w stanie spoczynku i pod obciążeniem też 12.4V ??? W stanie spoczynku powinno być ok. 12.6-12.7V. Jeśli jest 12.4 w spoczynku to akumulator ma ok.50% pojemności i potrzebuje niezwłocznego doładowania prostownikiem.
Osobiście nabyłem w tym roku mercedesa w211 z 2005 roku i okazało się ze akumulator nie był wymieniany od nowości. Na stacji diagnostycznej powiedziano mi ze akumulator jest w dobrej kondycji i był tylko nie doładowany. Teraz po doładowaniu nie ma żadnych problemów. Wiec akumulator jest w stanie wytrzymać więcej niż 6 lat.
Witam .gdzie mogę się zgłosić do diagnostyki elektryki Insigni ,jak dzwonię do pod serwisów to odrazu mi mówią o roboczo godzinach i że to szukanie igły w stogu siana ....A na desce rozdzielczej co jakiś czas świecą się wszystkie kontrolki i nie można odpalić innym razem działa bez zarzutu a podczas jazdy znów się wszystko zapala.prosze i radę bo niewiem czy to zwarcie czy jakiś moduł 😭
@@Kamil33344 12,0 V w stanie spoczynku - akumulator bardzo głęboko rozładowany. Nawet 12,2...12,4V oznacza bardzo głębokie rozładowanie. Takie minimalne minimum kiedy to można mówić, że akumulator jest sprawny i naładowany to 12,54V co odpowiada gęstości 1,25g/cm3 w temperaturze pokojowe. Każde niższe napięcie oznacza konieczność naładowania i wtedy można oceniać kondycję akumulatora. Akumulator w pełni naładowany (gęstość elektrolitu 1,28g/cm3 w temp pokojowej) w stanie spoczynkowym musi mieć co najmniej 12,72V. Wszystko co poniżej wymaga doładowania - jeśli nie to postęp zasiarczania i degradacji płyt będzie się potęgował.
@@inspektorelektron 12.30 głęboko rozładowany? mam 7-mio letni i przy 12.30 pali z pierwszego kopa nawet w mróz, benzyna V6, fakt że w ramach konserwacji naładowałem go ostatnio
@@damianm9433 bo tak jak powiedział jeśli uszkodzenie akumulatora nastąpiło za sprawą zbyt wysokiego napięciami ładowania to moim zdaniem warto to sprawdzić przed wymianą aby ewentualnie nie uszkodzić nowego akumulatora zbyt wysokim napięciem.
Na starym akumulatorze może pokazywać Ci nawet 12.3 ładowanie jak trafiłem ostatnio w Mazda 6 2016r przy zapalonym silniku,wymieniłem akumulator facetowi i na nowym aku jest ładowanie 14.2,więc zawsze zasada,ze sprawdzamy na nowym akumulatorze ładowanie.
Mam problem z pasatem B5 1,9tdi po przekręceniu kluczyka kontroli na zegarach raz się zapalą to auto odpala jeśli się nie zapalą rozrusznik kreci radio gra ale auto nie odpala ,jaka przyczyna?
W moim e60 akumulator mam oryginalny bmw, chętnie sprawdzę datę jego produkcji, samochód mam od pierwszego właściciela, to możliwe żeby ta bateria w tym aucie była 13 lat?
Co Ty wiesz o akumulatorach... Ja bym powiedział że każde napięcie poniżej 12.5V kwalifikuje akumulator do podładowania w celu wysycenia elektrolitu. Nie zrobi tego żadna ładowarka z marketu. Zrobi to zwykły prostownik na trafo za 200zl w ciągu 48h. Jeśli po tym procesie rezystancja wewnętrzna nie zmaleje do akceptowalnej wartości (w przypadku 74Ah do około 4mohm, nowy powinien mieć około 3.4mohm) akumulator można uznać za zużyty.
Nic nie wspomniałeś o gęstości i poziomie elektrolitu. Minimum raz w roku należy sprawdzić i ewentualnie dolać i naładować. Do tego potrzebny porządny prostownik a nie ładowareczka z marketu. Do sprawdzenia napięć wystarczy zwykły multimetr a nie opornica. Materiał dla motoryzacyjnych "blondynek".
Zazwyczaj wynosi do 100 mA, ale nie da się powiedzieć dokładnie, bo to zależy od konfiguracji auta(aftermarketowe radio, dodatkowy immo czy cokolwiek innego)
Odpinasz klemę + i do jednego przewodu miernika podłączasz klemę a drugim dotykasz do plusa akumulatora. Pamiętaj o podłączeniu przewodów w mierniku do odpowiednich wejść i ustawieniu zakresu :)
Witam u mnie mam w aucie taki problem zdarza sie raz na jakiś czas, nie raz jeżdżę pół roku jest ok ,a nie raz ma takie zagrania, po przyjeździe do domu gaszę auto gdy chce wjechać do garażu auto jest głuche jak by nie było aku lub akumulator kręci jak by był rozładowany, podjeżdżam drugim autem podłączam kable auto odpala od razu ,albo nawet na 2 biegu pchnę auto kilka centymetrów, słyszałem różne wersje pierwsze że aku do wymiany ,że może być uszkodzona cela w aku raz łączy raz nie druga wersja nie łaczaca masa.
Ja zauważyłem że im dziwniejsza marka akumulatora typu TopBattery, Kozak, itp kosztują po 250zl, a trzymają po 7 bez większych problemów. Mówię tu o klasycznych akumulatorach, a nie na przykład AGM :)
Miałem kiedyś w Skodzie Fabii jakiś akumulator marki ZAP - polskiej produkcji. Padł po 13 latach, co jak na to ile kosztował uważam za wynik znakomity.
Mnie uczono całe życie, że napięcie pełnego akumulatora kwas-ołów to 12,7 albo i wyżej. Jeszce kwestia odmiany jednostek miar elektrycznych wolt, wolta, woltów woltowi woltom
Miałam oryginalny akumulator w hondzie Civic z 97 roku, przez pierwsze kilka lat nic się nie działo, ale syn ciągle mendził, że trzeba kupić nowy i w końcu wymienił go na nowy...w przeciągu ok. 6-7 lat mam już czwarty, a za sobą niedogodności typu muszę jechać, a akumulator wysiadł. Produkują jednorazówki, aby sprzedawać... Co z utylizacją taaaakich ilości akumulatorów?!!!
Tak bez doładowania prostownikiem, sprawdzenia poziomu i gęstości elektrolitu nie wyrzuca się akumulatora. Chyba, że jest się bogatym, bo kto bogatemu zabroni.
@@arekwierzbowski8629 Takie filmiki już są, poszukaj na YT. Da się się sprawdzić elektrolit, dolać wody, itp. Wymaga to niewielkich przeróbek, ale dla swojego dobra i na pohybel tym producentom, którzy chcą bardziej penetrować twoją kieszeń!
bezobsługowy da się też otworzyć bo próbowałem tylko naklejka jest na tych dekielkach i tyle tak to zwykły kwasowy akumulator , ja piernicze co za ludzie
A tak dokładniej - typowy akumulator kwasowy z elektrolitem płynnym 12V, w pełni naładowany ma gęstość 1,28g/cm3. Odpowiadające mu napięcie w temperaturze pokojowej wynosi (1,28+0,84)*6=12,72[V] Wszystko co poniżej oznacza, że akumulator jest mniej lub bardzie rozładowany. Z uwagi na budowę wewnętrzną akumulatory AGM mają nawet nieco wyższe spoczynkowe napięcie. 12,6V oznacza już pewien spadek gęstości. Może nie za duży ale jednak. Powyżej gęstości 1,25 (12,54V) akumulator uważa się za sprawny ale ja tam wolę mieć sprawny w 100% niż w 70%. 12,65V oznaczało 100% sprawność wg gęstości w akumulatorach z płytami Sb/Sb ale takich praktycznie już nie ma. W akumulatorach z płytami CaCa (obecnie znakomita większość typowych rozruchowych) takie napięcie oznacza już sprawność na poziomie 75% - a to już spora różnica. W tytułowym filmie były prezentowane akumulatory wapniowe CaCa. Większość ludzie zapewne tego nie wie ale prezentowanie na filmie instruktażowym, że 12,4V (a nawet mniej) oznacza w pełni sprawny akumulator jest troszkę nieprofesjonalne.
@@inspektorelektron dodam jeszcze że te 12,72 v w przypadku wypełni naładowanego i sprawnego akumulatora powinno się mierzyć przynajmiej dobę po naladowaniu
@@monipaczynska9957 Tak tak, jak najbardziej. Odnosiłem się do określenia "napięcie spoczynkowe". A co oznacza podniesione napięcie spoczynkowe mierzone po kilku czy kilkunastu godzinach po odłączeniu prostownika czy raczej ładowarki - np takie z okolic 13,2...13,4V ? :)
@@inspektorelektron oznacza bardzo dobry akumulator, spotkałam się z takim to polska firma jenox. Miał napięcie spoczynkowe jako nowy w pełni naładowany 13,1v
6 lat posłuży jak będzie chociaż raz lub dwa razy do roku porządnie naładowany czyli uzyskamy gęstość elektrolitu. Bez tego to te nowe aku które są produkowane padają jak muchy.
A pies trącał akumulator. Patrzcie jaki przebieg modny te Subaru ma 😆😆 praca Grzegorza oczywiście jak zawsze rzeczowa i profesjonalna dlatego lubię go oglądać. Pozdrawiam
Oglądaj "101 Napraw" w niedzielę o 10:00 na TVN Turbo oraz Player.pl: player.pl/playerplus/programy-online/101-napraw-odcinki,3804/odcinek-4,S09E04,150640
można jeszcze podładować akumulayor nie wymieniac od razu
Nie wszystkie samochody mają fabrycznie napięcie ładowania na poziomie około 14,4V. Nowsze konstrukcje (osobiście się z tym nie spotkałem, ale tak słyszałem) mogą mieć sporo więcej, nawet do 16V, sterowane z komputera. Posiadam z początku produkcji Opla Vectrę C i już prawie biegłem naprawiać altenator, gdy doczytałem, że napięcie 13,4V to właśnie takie, jak fabryka założyła. Za to w VW można spotkać w instrukcjach, że napięcie do 15V jest prawidłowe. Do tego "szybkie" prostowniki potrafią i nawet 17V podać na akumulator, ale to w ramach "start" oraz szybkiego doładowania prądem +30A. Dlatego uważam (wbrew malkontentom poniżej), że materiał jest OK, ale w ramach grupy docelowej, którzy nawet takich podstaw jak napięcie akumulatora nie znają :) Choć brakowało tutaj informacji, czy przed testem był przeprowadzany długie ładowanie prostownikiem niskim prądem, bo akumulator mógł być do odratowania. Tak samo podstawowy serwis akumulatora, to doładować go do pełna przez noc prostownikiem raz na pół roku, bo inaczej powoli będą się zasiarczać, ale to nadal idzie odratować, jak w spoczynku mają +12V, a potem zrobić test pod obciążeniem.
W przypadku zimowania motocykli, spotkałem się z radą, aby nie tylko wyciągnąć i zostawić na zimę w ciepłym miejscu, ale i/lub podłączyć go do prostownika z sterowaniem elektronicznym, który przez zimę będzie utrzymywał stałe napięcie. Nie tylko nie pozwoli samoistnie zasiarczyć się, ale też taka procedura potrafi lekko go zregenerować. Osobiście po prostu trzymam taki w domu i raz na miesiąc lub dwa podłączam go na chwilę do ładowania, bo po co kombinować, ale metod jest dużo.
W jaki sposób można prywatnie skontaktować się z panem Grzegorzem warsztaty w mojej okolicy rozkładają ręce chodzi o wypadanie zapłonu po osiągnięciu przez silnik temperatury pracy złowieszczy błąd P 0300
Tak Ale
@Mirek Miauczyński 12,6/7/8 jałowo, a nie pod obciążeniem instalacji samochodu. Jak sobie postoi 48h to nie bedzie 12,5V.
Dobrze że są FACHOWE porady w komentarzach, co wskazuję że Grzegorz się myli. Dzięki chłopaki
W czym się myli?
@@zdzisawdardzinski7673 Doucz się tłuku, to się dowiesz. Grzesio podaje nieco złe wartości i w ogóle od razu każe lecieć po nowy akumulator, zamiast dać szansę staremu i go zwyczajnie doładować.
Nie tylko ja ale wielu ludzi obserwujących ten kanał uważa, że (zresztą to jest zastrzeżone w instrukcji tej opornicy) przed pomiarem przede wszystkim należy naładować akumulator do pełna. Akumulator który ma napięcie 12V nie koniecznie musi być padnięty bo może być też niedoładowany.
No bo właśnie tacy "fachowcy" mają parcie na szkło, piszą książki, nagrywają poradniki video i tak dalej.
W sumie, to najprostszy test z kim mamy do czynienia, czy pacjent ogarnia akumulator, bo większość (>90%) ludzi kompletnie nie rozumie jak to działa, ile ma mieć voltów i kiedy, jak to jest z prądem ładowania itd.
@@qwertyuiop2895 Święta racja, elektryka jest lekko abstrakcyjna, ktoś może umieć wymienić sprzęgło albo koło ale później bierze się za akumulator i myli prąd z napięciem....
Może być również przebicie
@@MortimerKadaver Znam taki warsztat gdzie facet, który zajmuje się wymianą akumulatorów nie rozróżnia doładowania akumulatora od naładowania czy przeładowania. Jeżeli już ma doczynienia z akumulatorami zawodowo to powinien zgłębić odrobinę więcej wiedzy w tym temacie. Często jednak królują stereotypy takie, jakie były przed 30 laty, gdy standardowo wszystkie prostowniki po naładowaniu akumulatora dalej katowały go bez opamiętania. Wśród pseudo fachowców jest wielu ludzi niereformowalnych i w tym tkwi problem.
Grzegorz to jest tak sympatyczny że nawet łysemu szampon przeciwłupieżowy sprzeda.
Patrtz Pan na mnie, ja używam i problemów z łupieżem nie mam! 😁
I do tego grzebień weźmie ;)
Sympatycznością nadrabia poziom wiedzy 😉
🤣🤣🤣👍👍👍
Jak ktoś a szczególnie od samochodów taki "miły" to raczej jak najdalej znając realność ... 🤣
Prowadzący super sympatyczny i w równie sympatyczny sposób ładuje nas wszystkich mylnymi informacjami dotyczącymi diagnostyki akumulatora utrzymując nas tylko w świadomości, że częste wymiany akumulatorów to norma. Napięcie, które podaje jako prawidłowe jest daleko poniżej tego wymaganego do długiej prawidłowej pracy powodując przyspieszone zasiarczenie, erozję płyt i przyspieszone zużycie akumulatora.
Tak jest. To co łysol podał, to są wartości dobre, ale przy lekkim obciążeniu, np. kluczyk włączony na pozycję zapłon, pompa paliwa nabija wstępnie ciśnienie itp. Te akumulatory istnieją już chyba ze 100 lat i nadal większość totalnie nie ogarnia jak to działa i ile ma mieć voltów w jakich warunkach.
W 2011 roku zakupiłem samochód z 1999 roku i akumulator miał fabryczny.Posłużył mi jeszcze jakieś 14 miesięcy.Odnoszę wrażenie, że obecnie produkowane akumulatory wytrzymują dużo krócej, mimo, że zimy są łagodniejsze.
Dlaczego jeszcze baterii nie ma😁?
Akumulator fabryczny który jest na pierwszy montaż wytrzyma długo a kolene to zależy jak leży
Obecnie nie akumulatory, tylko kierowcy nadają sie na karmę dla lisów, bo większość to nawet akumulatora nie potrafi wskazać we własnym pojeździe, a co dopiero odpowiednio go diagnozować i 2x/rok ładować po za pojazdem odpowiednim prądem przy odpowiednim napięciu...
@@maniekmaniek1284 bo se kupujo na alewhuydrogo bo po co przepłacać skoro jak nowy można za pół ceny wyhaczyć a potem zdziwienie że przy -5° zdechnął
Przecież nowsze auta mają więcej elektroniki a przez to większy pobór prądu no i Aku się bardziej zużywa, tak myślę. No ale z drugiej strony technologia poszła do przodu i też powinni produkować bardziej efektywne ogniwa mniejszym kosztem.
Tak z mojego doświadczenia: W pełni naładowany akumulator w stanie spoczynku wykazuje napięcie rzędu 12,7-12,8 V. Do połowy rozładowany to jeszcze około 12,3 V. Co to jest stan spoczynku? To jest akumulator ze zdjętymi z niego klemami albo akumulator pół godziny po wyłączeniu zapłonu i zamknięciu centralnego zamka, kiedy wszystkie moduły "poszły spać".
To że akumulator jest rozładowany, nie musi oznaczać, że trzeba kupić nowy. Jeżeli np. samochód jeździ tylko na krótkich odcinkach, do tego na światłach mijania (bo np. brak świateł dziennych), z włączonym radiem i innymi odbiornikami prądu, to siłą rzeczy po tygodniu, dwóch lub trzech będzie rozładowany. Wystarczy raz na tydzień podładować go i może on jeszcze służyć przez kolejnych kilka lat. Zakup nowego, przy takim użytkowaniu, niewiele zmieni na dłuższą metę.
Przed założeniem nowego akumulatora warto go też najpierw naładować do pełna, jeśli samochód nie pojedzie w dłuższą trasę, bo nowy akumulator z magazynu "pełen" raczej nie będzie...
Dobry alternator powinien doładować aku. na pełnym poboże odbiorników . To nie prądnica
Akumulator kupiony 30.10.2019 nowy, więc kilka dni, Centra Plus 45Ah 330A. Sprawdziłem miernikiem jeszcze pod sklepem przed odpaleniem napięcie 12.3V.
W domu ładowałem ładowarką typu biedronkowa, lidlowska (nazwa: PROSTOWNIK AUTOMATYCZNY 5A MAX, cena około 100zł). Ładowanie do pelna trwało jakieś 10h. Jak narazie trzyma napięcie 12,7-12.8V.
Stary akumulator ładowany przez godzine i pełny. Niby miał 12.6V a wał silnika zrobił pół obrotu...
@@marcinyyy61 Alternator nigdy nie naładuje akumulatora do 100% jego pojemności. Z prostej przyczyny, alternator podaje 14.2-14.4V, zaś prostownik kończy przy 14.7-16.2V.
@@uosiumen Tak zgadza się tylko w jednym koment. zostało to tak napisane że pobór prądu przez odbiorniki rozładuje aku,co jest bujdą bo alternator dopasuje prąd do poboru
@@marcinyyy61 Chyba, że pobór prądu przekracza wydatek alternatora i napięcie spada do poziomu równego akumulatorowi i instalacja pracuje zasilana z dwóch źródeł :D
sam pomiar napięcia bez obciążenia i z obciążeniem nie jest miarodajnym pomiarem - że akumulator kwalifikuje się do wymiany. Może zwyczajnie trzeba go naładować.
Pomiary zostały wykonane dobrze. Ten przyrząd ma obciążenie
W niektórych autach, spokojnie te 12v w stanie spoczynku starcza. Ja na takim akumukatorze kiedyś przelatałem jakieś 4lata i ok 50 tys km. Obecne też mam nam akumulator, które ma 12v i też od 2 lat kręci i uruchamia pomimo że jest 65 a nie 75ah. Włożyłem kiedyś ten testowo gdy padł mój poprzedni . Akumulator ma z 8lat i pochodzi z fevverta wcześniej jeździł w ciezkozapakajacym samochodzie stał 2 lata wyjety i teraz prawie dwa lata u mnie w aucie v6 ze spora ilością ekektroniki i lampek. Więc ja bym się nie kierował tak bezkrytycznie tym napięciem. Jak auto kręci i sprawnie zapala to można zostawić, ale warto mieć ze sobą kable rozruchowe tak na wszelki wypadek:)
A mój samochód jest z roku 2008. Jestem jego pierwszym właścicielem i wyjechałem nim z salonu Audi i jest to Audi TT 8J i jest w nim jeszcze fabryczny akumulator firmy Varta który ma już prawie 14 lat i co prawda przy minusowych temperaturach kręci już trochę słabo ale przy dodatnich temperaturach kręci jak nowy.
A ja mam akumulator w mercu 203 z 2004 roku tez fabryczny i tez smiga :)
parafoksalnie temp 30stopni jest bardziej zabojcza dl akusa niz -20
Jeszcze trzeba dodać że najnowsze auta mają inteligentny system ładowania i napięcie jakie się będzie pojawiać na mierniku przy pracy alternatora to zakres od 12,8V do 15,4V. O czym wielu elektryka nie wie.
Czy ten system chroni alternator przed uszkodzeniem podczas opalania na kable ?
11:14 Napięcie spoczynkowe akumulatora 12,3V...12,4V jest prawidłowe ?? A jak to się ma do gęstości elektrolitu ? Czyli gęstość elektrolitu odpowiadająca wartości około 1,20...1,21g/cm3 (w temperaturze pokojowej) jest prawidłowa ?? Proszę sobie sprawdzić na areometrze lub refraktometrze co jest na jego spali przypisane takiej wartości.
Pewnie nie ma o tym pojecia
Teraz akumulatory żelowe, elektrolitu nie posiadają, mam takie wspaniale działają.
@@43romantyk Ale jak to ? Akumulatory żelowe posiadają elektrolit - tylko właśnie w formie zżelowanej. Tak jak AGM posiadają elektrolit wchłonięty w maty. W reakcjach chemicznych bierze udział tak samo kwas siarkowy jak w akumulatorach z elektrolitem w formie płynnej.
@@inspektorelektron zgadza się ale nie możesz sprawdzić elektrolitów, jest bezobslufowy, masz to z głowy.
@@inspektorelektron Jakby to powiedzieć, to wiedza barowa. Nikt kupując baterię do auta nie bawi się w to tylko kupuje nowy. To nei prl, 150 zł to nei wydatek na cos co ma wytrzymać minimum 2 lata.
Jeszcze te klemy jak byś oczyścił bo syf w środku to było by ok👍
Oraz najpierw spróbował doładować ten akumulator, a nie lecieć bezmyślnie po nowy.
Panie Grzesiu to jest najlepsza fryzura.Wiem bo sam taką od wielu lat noszę.
Jak wczoraj miałeś dredy jak się mijaliśmy na klatce , zawsze dzien dobry mowisz
Grzesiek mógłby z powodzeniem reklamować szampon przeciw łupieżowy. Taki miły uśmiechnięty gość ze dałby radę 😃
Mógłby być kiedyś film na temat akumulatorów jak ładować jak sprawdzać i ogólnie jak o nie dbać w samochodach gdzie jest ich dwie sztuki. Np w Mercedes W211 E270 (2002-2009). Pozdrawiam
Jeśli chcesz dbać o akumulator to przynajmniej raz do roku naladuj "starym" prostownikiem transformatorowym a nie nowymi "ładowarkami". Stare prostowniki ladowaly do prawidłowego poziomu a nowe gowienka są "bezpieczne" i ładują do 14.4V. Odpowiednie ładowanie kończy się przy ok 16.2V i trzeba samemu przerwać ładowanie co przerasta 95% użytkowników . Ale to długi temat..
Przy tej obecnej"fachowej" radzie. Lepiej niech nie robią kolejnych. Będzie z tego więcej pożytku.
jak chodzi o akumulatory to chyba najlepiej sobie obejrzec kanał mrakumulator tam duzo fachowej wiedzy i testow aku,btw ten tutaj moze był nie doladowany a ten go wymienia odrazu to po kilku jazdach do sklepu ten tez bedzie do wymiany idą tym tokiem myslenia..
Przecież zmierzył na końcu filmu ładownie i było książkowe. Więc jak akumulator mógł być niedoładowany.
Robił test obciążenia więc o co biega
@@Jobak96 A tak matołku, że ktoś np. jeździ na krótkich odcinkach i nieregularnie, np. raz w tygodniu emeryt jedzie do sklepu, czy kościoła. "Książkowe" ładowanie wtedy w niczym nie pomoże za bardzo.
@@marcinyyy61 Następny nieuk. O to biega, że akumulator mógł być zaniedbany przez nieregularne jazdy na krótkich odcinkach. Tak ludzie niszczą akumulatory i uważają za normalne ich wymianę co 4-5-6 lat (co NIE jest normalne).
@@qwertyuiop2895ok ale nikt nie będzie jeździł bez potrzeby żeby zrobić dobrze akumulatorowy. Jak się zużyje to trzeba wymienić
W moim 1.9TDI aku mam od nowości tj. 13 lat. Raz w roku ładuje go dwie doby. Sprawdzam od czasu do czasu jego parametry czy coś mu nie dolega i jak na razie współpraca układa się dobrze..
Czy ja dobrze widzę? 2:52 na ścianie schemat fiata 127 (osa)? czy późniejszy seat fura? czyli to samo autko po sprzedaży? Aż wspomnienia wracają :)
Akumulator akumulatorem,ale jaka Imprezka 💪😉
czyli jak ci sie akumulatort rozladowal to nie sprawdzaj poziomu elektrolitu, czy wody, czy nawet stanu przewodu od alternatora, idz i poprostu kup nowy akumulator. zajebista porada.
Takie czasy, wychowuje się niesamodzielnych matołków niedouczonych, takimi łatwiej rządzić.
Kultowe Subaru 👌👍😉 😘😜😍
Prosty sposób....jedź pan do warsztatu ,który ma takie specjalne urządzenie do diagnostyki akumulatorów ,zostaw samochód na pół dnia ,do pracy z buta ,zapłać za diagnostykę stówe . Ja mam prosty sposób na remont silnika : jedź pan do warsztatu który remontuje silniki....
Kolega przegiął i to grubo z tymi napięciami spoczynkowymi. Toć to przykład rozładowanego akumulatora jest. Dlatego chyba 90% kierowców jeździ non stop z niedoładowanymi akumulatorami. Szkoda, że tak wprowadzasz w błąd bo ogólnie filmy masz dobre i inspirujące do pracy. Pzdr
Ile w spoczynku powinien mieć?
Porada szkodliwa. 12.3-12.4V to akumulator mocno rozładowany. Sprawny w 100 % naładowany ma 12.8V. Poniżej 12.6 należy doładować. Przy kręceniu rozrusznikiem nie powinien spadać poniżej 10V. Jak ktoś chce się czegoś dowiedzieć o użytkowaniu akumulatorów, szczerze polecam kanał MrAkumulator.
Dokładnie albo na kanale Tomasz Hudy
Chyba na chodzie
U mnie spada napiecie do 8.8 V. Wiecie gdzie moze byc problem?
@@szymonmarciniak9959 przy rozruchu? Jeśli tak to akumulator już ledwo żyje.
Ma Pan bardzo ciekawe programy!Dużo się z nich uczę . Serdecznie gratuluję i pozdrawiam!Czekam następnego odcinka!
1:13 12,4 V akumulator niedoładowany co on plecie.
Dokładnie, widać że się nie zna
Może najpierw sprawdzić Aku czy jest naładowany, bo może być rozładowany i co zaraz wymiana?
Po nowym moze sie okazac że wcale nie jest ładowany bo przewód z alternatora sie przegrał i napięcie na klemy dawane jest za niskie
Ta do wymiany, a pod prostownik nie warto najpierw podłączyć i sprawdzić czy trzyma napięcie?
Przejrzyj komentarze nieuków-wykształciuchów, co mają takie "ważne" rzeczy w życiu do roboty 24/7, że nie będą się "bawić" w żadne ładowania, tylko polecą po nowy akumulator i jeszcze głąby są dumni z takiej postawy.
Takie mamy zepsute społeczeństwo teraz (dla rządów to super, łatwiej trzymać za ryja taki motłoch).
w tym przypadku nie musi być aku do wymiany a do naładowania.
Napięcie przy obciążeniu nie powinno tak spadać, chyba, że ten tester wymuszał bardzo wysokie natężenie prądu.
@@grzegorzgrzegorz2896 Tak ale zaczynasz od spoczynku 12V a powinno być co najmniej 12.5V więc właśnie być może, że jest on po prostu zbyt mocno rozładowany i stąd taki spadek napięcia podczas obciążenia. Może tak a może nie ale w dobrym tonie trzeba było to uwzględnić i odpowiednio zaprezentować w takim materiale...
goombay
@@grzegorzgrzegorz2896 Taki tester wymusza 100A przy porządnie naładowanym akumulatorze. Rozrusznik, szczególnie na zimno weźmie nieco więcej (chwilowo ale jednak).
Może tak, może nie. A po co klient ma wracać z reklamacją i psuć sobie opinię, gdyby ładowanie nie pomogło? Samemu to można eksperymentować. A od fachowca wymaga się szybkiej i niezawodnej usługi kosztem ceny.
Do takiej diagnozy wystarczy multimetr za 15 zł, aby go obciążyć wystarczy włączyć odbiorniki, można wtedy od razu zdjagnozowac alternator żeby wiedzieć co należy wymienić ;)
dopóki akumulator żwawo rozpędza rozrusznik to znaczy że wszystko jest dobrze ,mi tak z dnia na dzień zaczął kręcić powoli ,od razu się połapałem że nie będzie z tego nic dobrego .ale i tak był dbany i zimą zawsze sprawdzałem napięcie aku tak co 2 tyg i kontrolowałem , latem nie było takiej potrzeby , myślę że zgubne jest słuchanie muzy aż do rozładowania akumulatora że nie jest w stanie odpalić , zrobiłem tak chyba ze 2 razy
Można do pana podjechać ? Gdzie pan przyjmuje 😊
Niestety nie mogę się zgodzić ze stwierdzeniem, że kolejność nie ma znaczenia. MIałem Opla Vectrę a potem Opla Zafirę. W każdym z tych aut jak odpiąłem w pierwszej kolejności klemę "-" to musiałem usunąć błąd poduszek powietrznych. Nie było tego problemu gdy w pierwszej kolejności odpiąłem "+"
Czy 12.7 pomiar samego akumulatora bez obciążenia jest poprawny silnik disla?
Tak.
polecam dokladnie wyczyscic klemy przed zalozeniem nowego aku i zabezpieczyc odpowiednia pasta!
Przydatne,lubie tą serię
Bardzo mi się podobają Twoje filmy. Pokazujesz w nich naprawdę fajne patenty jak tanim kosztem i niewielkim wysiłkiem udoskonalić nasze jeżdżące perełki. Bardzo przyjemnie się Ciebie ogląda:) Może wstawię tylko małe sprostowanie. Przyrząd do sprawdzenia stanu akumulatora nie jest na obowiązkowym wyposażeniu żadnej Stacji Kontroli Pojazdów ( podobnie jak tester płynu chłodniczego czy hamulcowego). Pracowałem na wielu SKP i nigdy żaden właściciel stacji nie zainwestował nawet złotówki na "ponadprogramowe zabawki". Więc tak tylko piszę, żeby się ktoś nie zdziwił, że diagnosta nie sprawdzi akumulatora bo po prostu nie ma czym. Pozdrawiam serdecznie. Czekam na więcej filmików
Moj akumulator po 3 tygodniach stania w zimie spadl do 5V.
Czy da rade jeszcze ten akumulator uratowac czy raczej konieczna jest wymiana na nowy akumulator?
Zapomniales dodac ze sa takie typy silników które laduja tylko wtedy gdy jest on na tyle rozladowany ja np mam 2.0HDi 163km z 2015r i mi alternator nie daje pradu jak nie ma potrzeby jak jest prosto z prostownika odpalny silnik i jade sobie to pokazyje mi napiecie akumulatora 11,8-12,4 V a jak zeczywiscie jest malo proadu to pokazuje 13,8- 14,5 V i po np jezdzie na trasie np 1h on juz nie pokazuje ~13 tylko ~12 to co alternator jest zepsujty? Nie sadze to jest nowy typ oszczednosci poco sie ma krecic alternator i zurzywac paliwo przez opory jak mozna spokojnie spalic pale setek mniej na baku? Nie sadzisz? Daj znac jestem Ciekawy co sadzisz.
Milo sie oglada porady. Ale sadze ze nie wszystki silniki sa takie same stare do nowych nie ma co porównywac.
Witam,Klemy można było wyczyścić przed zamontowaniem nowego👍
Po tym materiale środowisko akumulatorowe nie pozostawi suchej nitki na Grześku.
Środowisko akumulatorowe uchachachacha...
U mojej corsy fabryczny akumulator wytrzymał 11 lat.
Dodam, że zawsze w listopadzie i styczniu doładowywałem go prostownikiem, tak co roku.
Ciekawy materiał w przystępnej formie.
Tak trzymać Panie Prezydencie!!
Dobry poradnik ale powinno w nim znaleźć się też o tym żeby co jakiś czas wyjąć go z samochodu i podładowac prostownikiem.
Jeśli samochód jest eksploatowany regularnie i nie na dystansie do żabki i spowrotem, to nie ma takiej potrzeby. I akumulatora się nie podładowuje,a jeśli już to normalnie ładuje, do znak pełnego naładowania.
4:26 146270 kiedyś też miałem taki przebieg. Na przeglądzie ludzie modlą się , żeby przeszedł i nikt nie myśli o sprawdzaniu akumulatora. Trwałość markowych akumulatorów to obecnie ok.6 lat , kiedyś było lepiej. Najtańszy akumulator wytrzymuje max. 3-4 lata , choć są wyjątki , znam tani 100Ah , który w busie wytrzymał 8 lat.
Jak ktoś jeździ padliną ryzykując życiem swoich i innych, to sie musi modlić. Na szczęście mam wrażenie, że takich dziadów jest coraz mniej...
@@McLfan Jestem za...bezpieczeństwo na pierwszym miejscu.
mam prawie 600000 przebiegu i nigdy nie watpiłem ze przejdzie przegląd. Poprostu o auto trzeba dbać
@@Thuyleeee To może być tylko starszy Mercedes.
@@major2312 passat b5 :)
Jakie obciążenie trzeba dać na akumulator?
Najpierw naładować akumulator porządnym prostownikiem ładującym do napięcia nawet do 16V. Lidlowym nie naładujesz do pełna. Nowe akumulatory wymagają wyższego napięcia. 14V owszem bylo OK ale w starszych akumulatorach sprzed 25 lat. Nowe wymagają wyższego napięcia końcowego.
Witam. Wodę dolać przed ładowaniem czy po ładowaniu?
najpierw dolewasz, żeby zakryc płyty, a poterm ładujesz . Wtedy całe płyty biorą udział w ładowaniu
Co znaczy akumulator pod obciążeniem? Czy to jest gdy przy wyłączonym silniku włączę radio? Czy trzeba uruchomić silnik? No ale wtedy alternator laduje akumulator i wartość jest 14.1
Super film
Producenci specjalnie utrudniają odczyt daty produkcji, czasami jest na spodzie akumulatora.Spróbuj ją odczytać jeśli nie nazywasz się Pudzianowski. Nigdy nie rozumiałem filozoficznych wywodów odnośnie kolejności odłączania akumulatora.Tutaj autor wytłumaczył w kilku słowach.Przyznaję 100 % racji. Mała wtopka o braku uwagi o wyczyszczeniu klemy i posmarowaniu np. wazeliną techniczną. Odnośnie trwałości obecnie produkowanych akum. to nie ma reguły bez względu na firmę. Może wytrzymać 5 lat ,albo zacząć się sypać po5 miesiącach. Generalnie są gorsze niż produkowane 20 lat temu. Producenci nie przestrzegają reżimu technologicznego przy produkcji, ukrywają datę produkcji, unikają uznawania reklamacji na produkowane wyroby, a użytkownicy płaczą i płacą bo kto będzie się sądził za 300 zł.
A jak jest z akumulatorami AGM? Jakie napięcia mają?
Od kiedy to na stacjach diagnostycznych jest tester do akumulatorów ?
Od wtedy kiedy go zakupili
@@krisskonieczka9589 ha ha ha dobre😂
Czy kupujac nowy akumulator trzeba go najpierw naładować do pełna prostownikiem czy się sam naladuje podczas jazdy a jak tak czy naladuje się do 100%?
zależy od regulatora ładowania i czy jedzisz w dłuzsza trasę. lepiej doładować
@@rabinpoluje3321 a to sam slterbayor nie doładuje do pełna np po 1h pracy?
@@tjgb8545 Pewnie doładuje nawet szybciej, bo alternator bez świateł i innych odbiorników podaje kilkadziesiąt amperów. Do 100% nie, bo napięcie ładowania potrzebne do 100% musi być około 16V w zwykłym akumulatorze. Na AGM mniej. Jak będą mrozy, warto doładować prostownikem np raz 3-4 tygodnie, szczególnie jak jeździsz głównie po mieście. Rozruch pobiera najwięcej prądu. W starszym samochodzie może być dodatkowy spadek napięcia na starych przewodach do masy i prądowym.
@@tjgb8545 Woltomierz na wtyk do gniazdka zapalniczki potrafi dużo powiedzieć jak działa ładowanie.
@@rabinpoluje3321 chyba nie bo taki woltomierz to mi po paru dniach pokazuje 11.8v więc aku niby wyładowany a jest nowy agm laduje 14.5v
Duża wiedza i praktyka w zakresie naprawy aut. Wielki szacun panie Grzegorzu!! Dziękuję za filmiki.
Mam pytanie czasem po trasie nie mogę auta odpalić na drugi dzień i nie mam ładowania byłam u elektryka i nic nie wykazuje a nowy akumulator ?
Mam pytanie: oryginalny akumulator ma 70Ah i 760EN. Czy mogę zastąpić go akumulatorem 80Ah i 800EN?
Zajebisty program i zajebisty człowiek, dla osoby takiej jak ja, która sama coś stara się grzebać, bardzo fajne propozycje. Niektóre gadżety wiadomo, moga nam nie pasować, ale to już nasza weryfikacja.
Tak naprawdę najlepiej odkręcić klemę z plusa. Jeśli używamy odpowiednich narzędzi to do żadnego zwarcia nie ma prawa dojść. Uwaga, że najpierw trzeba koniecznie odkręcić klemę z minusa jest dla laików i amatorów - tak, wtedy należy koniecznie trzymać się zasad 😂😂😂
Łapka za film 👍
Jak sprawdzić ładowanie w samochodzie z inteligentnym ładowaniem? W moim Chevroelecie Cruze po dłuższym postoju ładowanie jest 15V a po dłuższej jeździe spada nawet do 11.
Mam tak w espace 4 zimny bije mocno na gorącym slabo
@@kacper8529 Prawidłowo. Starej generacji alternatory w większości też mają taką opcję, zimny alternator ładuje wyżej, gorący (gorąco pod maską) niżej, aby nie przegrzewać elektrolitu. O tym też sporo "specjalistów" nadal nie wie.
Ale nowego już nie sprawdzono w spoczynku i podczas obciążenia, robić taki odcinek dla laików czy każdego przeciętnego Kowalskiego należałoby coś takiego wykonać!
Są osoby które takich rzeczy nie wiedzą
@Chris Smith Nie raczył najpierw doładować starego, aby ocenić, czy na pewno jest "zły" !
Jak może być 12.4V w stanie spoczynku i pod obciążeniem też 12.4V ??? W stanie spoczynku powinno być ok. 12.6-12.7V. Jeśli jest 12.4 w spoczynku to akumulator ma ok.50% pojemności i potrzebuje niezwłocznego doładowania prostownikiem.
No to właśnie takich mamy "fachowców" wszędzie ostatnio. Od razu aku zły i lecimy po nowy.
Osobiście nabyłem w tym roku mercedesa w211 z 2005 roku i okazało się ze akumulator nie był wymieniany od nowości. Na stacji diagnostycznej powiedziano mi ze akumulator jest w dobrej kondycji i był tylko nie doładowany. Teraz po doładowaniu nie ma żadnych problemów. Wiec akumulator jest w stanie wytrzymać więcej niż 6 lat.
Akumulatory montowane fabrycznie to zupełnie inna jakość niż te na sklepowych półkach.
Witam .gdzie mogę się zgłosić do diagnostyki elektryki Insigni ,jak dzwonię do pod serwisów to odrazu mi mówią o roboczo godzinach i że to szukanie igły w stogu siana ....A na desce rozdzielczej co jakiś czas świecą się wszystkie kontrolki i nie można odpalić innym razem działa bez zarzutu a podczas jazdy znów się wszystko zapala.prosze i radę bo niewiem czy to zwarcie czy jakiś moduł 😭
Raczej, a nawet na pewno, poniżej 8 "voltów".
Rozładowany akumulator to zepsuty akumulator?Wystarczyło go wypiąć i podładować.A nie wydawać kasę na inny.
Ekologia i ekonomia :)
Jak rozładowany? Jak byk 12v
@@Kamil33344 12,0 V w stanie spoczynku - akumulator bardzo głęboko rozładowany. Nawet 12,2...12,4V oznacza bardzo głębokie rozładowanie. Takie minimalne minimum kiedy to można mówić, że akumulator jest sprawny i naładowany to 12,54V co odpowiada gęstości 1,25g/cm3 w temperaturze pokojowe. Każde niższe napięcie oznacza konieczność naładowania i wtedy można oceniać kondycję akumulatora. Akumulator w pełni naładowany (gęstość elektrolitu 1,28g/cm3 w temp pokojowej) w stanie spoczynkowym musi mieć co najmniej 12,72V. Wszystko co poniżej wymaga doładowania - jeśli nie to postęp zasiarczania i degradacji płyt będzie się potęgował.
@@inspektorelektron fachowo i na temat
@@inspektorelektron 12.30 głęboko rozładowany? mam 7-mio letni i przy 12.30 pali z pierwszego kopa nawet w mróz, benzyna V6, fakt że w ramach konserwacji naładowałem go ostatnio
A po co kodować datę produkcji? Chyba po to żeby przeciętny użytkownik nie był w stanie się zorientować
A może napięcie ładowania bezpiecznej sprawdzać na starym akumulatorze ?
Dlaczego na starym?
@@damianm9433 bo tak jak powiedział jeśli uszkodzenie akumulatora nastąpiło za sprawą zbyt wysokiego napięciami ładowania to moim zdaniem warto to sprawdzić przed wymianą aby ewentualnie nie uszkodzić nowego akumulatora zbyt wysokim napięciem.
@@buleulek5153 Dokładnie
@@buleulek5153 krótkotrwałe zbyt wysokie napięcie mu nie zaszkodzi.
Na starym akumulatorze może pokazywać Ci nawet 12.3 ładowanie jak trafiłem ostatnio w Mazda 6 2016r przy zapalonym silniku,wymieniłem akumulator facetowi i na nowym aku jest ładowanie 14.2,więc zawsze zasada,ze sprawdzamy na nowym akumulatorze ładowanie.
Mam problem z pasatem B5 1,9tdi po przekręceniu kluczyka kontroli na zegarach raz się zapalą to auto odpala jeśli się nie zapalą rozrusznik kreci radio gra ale auto nie odpala ,jaka przyczyna?
W moim e60 akumulator mam oryginalny bmw, chętnie sprawdzę datę jego produkcji, samochód mam od pierwszego właściciela, to możliwe żeby ta bateria w tym aucie była 13 lat?
W bmw nie bylo czasem aku od varty? Jesli tak to jak na filmiku (4 liczba od początku to rok)
W Bmw powinieneś mieć na słupku wygrawerowany tydzień i rok produkcji.
Miałem kiedyś mini One i kupiłem na z oryginalnym Aku, wytrzymał dokładnie 13 lat
Co Ty wiesz o akumulatorach... Ja bym powiedział że każde napięcie poniżej 12.5V kwalifikuje akumulator do podładowania w celu wysycenia elektrolitu. Nie zrobi tego żadna ładowarka z marketu. Zrobi to zwykły prostownik na trafo za 200zl w ciągu 48h. Jeśli po tym procesie rezystancja wewnętrzna nie zmaleje do akceptowalnej wartości (w przypadku 74Ah do około 4mohm, nowy powinien mieć około 3.4mohm) akumulator można uznać za zużyty.
Cos mi się wydaje że mrakumulator by się nie zgodził że jest do wymiany pewnie da się pobudzić do zycia
Nic nie wspomniałeś o gęstości i poziomie elektrolitu. Minimum raz w roku należy sprawdzić i ewentualnie dolać i naładować. Do tego potrzebny porządny prostownik a nie ładowareczka z marketu. Do sprawdzenia napięć wystarczy zwykły multimetr a nie opornica. Materiał dla motoryzacyjnych "blondynek".
W KvsD z 3.11.2019 duda "chromował" gitarę do Fiata 125. Ktoś wie co to za preparat albo w który odcinku 101 napraw pokazuje ten preparat?
Łysy a sympatyczny i ma łeb nie od parady.
A jak sprawdzić czy prąd nie ucieka podczas gdy auto stoi nie uruchomione?
Wpiąć w szereg amperomierz na przykład
@@maciek1361 no i co wtedy (i jak to zrobić), jaki odczyt będzie świadczył o nadmiernym poborze prądu.
Zazwyczaj wynosi do 100 mA, ale nie da się powiedzieć dokładnie, bo to zależy od konfiguracji auta(aftermarketowe radio, dodatkowy immo czy cokolwiek innego)
Odpinasz klemę + i do jednego przewodu miernika podłączasz klemę a drugim dotykasz do plusa akumulatora. Pamiętaj o podłączeniu przewodów w mierniku do odpowiednich wejść i ustawieniu zakresu :)
@@maciek1361 super! Dzięki!
Tak najlepszy mechanik
To jest celebryta.
Witam,jaki tester dobry,żeby też obejmował akumulatory motocyklowe pojemności np.5Ah lub 10Ah lub 12Ah
Myślę że każdy z magneti Marelli..tylko że cena dość duża
Krótko i na temat.
Krótko, byle jak (a wręcz źle) i nie do końca na temat.
4:12 min. cyt. " ustawiamy słupkami do siebie". A skąd ja mam wiedzieć, czy nie odwrotnie ? To nie jest jednoznaczne :(
Moj aku w spoczynku mial 11.8-12.0 volt i dzialal prawidlowo dopoki nie sluchalem muzyki 2h i przy 11.5 nie odpalilem diesla a aku mial 10 lat ;)
Nikt z nas tak nie robi na stacji diagnostycznej ponieważ test wyjdzie zawsze kinowy ponieważ nigdy nie jest naładowany jak prostownikiem .
Pozdrawiam
Witam u mnie mam w aucie taki problem zdarza sie raz na jakiś czas, nie raz jeżdżę pół roku jest ok ,a nie raz ma takie zagrania, po przyjeździe do domu gaszę auto gdy chce wjechać do garażu auto jest głuche jak by nie było aku lub akumulator kręci jak by był rozładowany, podjeżdżam drugim autem podłączam kable auto odpala od razu ,albo nawet na 2 biegu pchnę auto kilka centymetrów, słyszałem różne wersje pierwsze że aku do wymiany ,że może być uszkodzona cela w aku raz łączy raz nie druga wersja nie łaczaca masa.
Pouczający film o akumulatorach, pozdrawiam Pana Grzegorza 👍😋💗😂😎👌
Ja zauważyłem że im dziwniejsza marka akumulatora typu TopBattery, Kozak, itp kosztują po 250zl, a trzymają po 7 bez większych problemów. Mówię tu o klasycznych akumulatorach, a nie na przykład AGM :)
Miałem kiedyś w Skodzie Fabii jakiś akumulator marki ZAP - polskiej produkcji. Padł po 13 latach, co jak na to ile kosztował uważam za wynik znakomity.
Kozak to może i dziwna nazwa, kojarzy się raczej z czymś badziewnym a tymczasem jest to Autopart. Bardzo dobry Polski produkt!
@@TheLekkir też polecam tą markę
Miałem kozaka w poprzednim aucie czekam aż padnie moja varta a już pada mimo 1.5 roku i lecę po nowego kozaka.
Mnie uczono całe życie, że napięcie pełnego akumulatora kwas-ołów to 12,7 albo i wyżej. Jeszce kwestia odmiany jednostek miar elektrycznych wolt, wolta, woltów woltowi woltom
@MaciorPGD Takie napięcie ma pełny przez całe zdrowe życie. To wynika z teorii elektrochemii. To tzw siła elektromotoryczna
Nie spodziewaj się, że w koszernej telewizji będą szanowali język polski i jeszcze dawali rzetelną wiedzę techniczną.
Miałam oryginalny akumulator w hondzie Civic z 97 roku, przez pierwsze kilka lat nic się nie działo, ale syn ciągle mendził, że trzeba kupić nowy i w końcu wymienił go na nowy...w przeciągu ok. 6-7 lat mam już czwarty, a za sobą niedogodności typu muszę jechać, a akumulator wysiadł. Produkują jednorazówki, aby sprzedawać... Co z utylizacją taaaakich ilości akumulatorów?!!!
0:25 no i widzisz... juz sie mylisz! Ja robię to regularnie.
Ile kosztuje taki tester do akumulatora pozdrawiam serdecznie 👍👍👍👍
Pytanie do was, 83% na testerze to dobry akumulator, czy taki który może sprawiać już problemy?
Naładuj go do pełna i dopiero wtedy sprawdź. Jeśli nadal taki wynik to może będzie trzeba odsiarczyć profesjonalnie i zbadać jeszcze raz.
Tak bez doładowania prostownikiem, sprawdzenia poziomu i gęstości elektrolitu nie wyrzuca się akumulatora. Chyba, że jest się bogatym, bo kto bogatemu zabroni.
Nakręć filmik jak się sprawdza elektrolit w bezobsługowym aku. :P
@@arekwierzbowski8629 Takie filmiki już są, poszukaj na YT. Da się się sprawdzić elektrolit, dolać wody, itp. Wymaga to niewielkich przeróbek, ale dla swojego dobra i na pohybel tym producentom, którzy chcą bardziej penetrować twoją kieszeń!
bezobsługowy da się też otworzyć bo próbowałem tylko naklejka jest na tych dekielkach i tyle tak to zwykły kwasowy akumulator , ja piernicze co za ludzie
Super wiedza i przekaz .
1. Podtrzymanie napięcia podczas wymiany.
2. Szerokość klemy w samochodzie
3. Czyszczenie klem
0. Próba naładowania akumulatora, a nie od razu do sklepu po nowy!
Ogniwo kwasów ołowiowe naładowane bez obciążenia ma 2,1v. 6x 2,1v daje 12,8v a nie 12,3 - 12,4v. Ściema te programy tvn dla młodzików bez pojęcia
Raczej daje 12.6v
A tak dokładniej - typowy akumulator kwasowy z elektrolitem płynnym 12V, w pełni naładowany ma gęstość 1,28g/cm3. Odpowiadające mu napięcie w temperaturze pokojowej wynosi (1,28+0,84)*6=12,72[V] Wszystko co poniżej oznacza, że akumulator jest mniej lub bardzie rozładowany. Z uwagi na budowę wewnętrzną akumulatory AGM mają nawet nieco wyższe spoczynkowe napięcie. 12,6V oznacza już pewien spadek gęstości. Może nie za duży ale jednak. Powyżej gęstości 1,25 (12,54V) akumulator uważa się za sprawny ale ja tam wolę mieć sprawny w 100% niż w 70%. 12,65V oznaczało 100% sprawność wg gęstości w akumulatorach z płytami Sb/Sb ale takich praktycznie już nie ma. W akumulatorach z płytami CaCa (obecnie znakomita większość typowych rozruchowych) takie napięcie oznacza już sprawność na poziomie 75% - a to już spora różnica. W tytułowym filmie były prezentowane akumulatory wapniowe CaCa. Większość ludzie zapewne tego nie wie ale prezentowanie na filmie instruktażowym, że 12,4V (a nawet mniej) oznacza w pełni sprawny akumulator jest troszkę nieprofesjonalne.
@@inspektorelektron dodam jeszcze że te 12,72 v w przypadku wypełni naładowanego i sprawnego akumulatora powinno się mierzyć przynajmiej dobę po naladowaniu
@@monipaczynska9957 Tak tak, jak najbardziej. Odnosiłem się do określenia "napięcie spoczynkowe". A co oznacza podniesione napięcie spoczynkowe mierzone po kilku czy kilkunastu godzinach po odłączeniu prostownika czy raczej ładowarki - np takie z okolic 13,2...13,4V ? :)
@@inspektorelektron oznacza bardzo dobry akumulator, spotkałam się z takim to polska firma jenox. Miał napięcie spoczynkowe jako nowy w pełni naładowany 13,1v
6 lat posłuży jak będzie chociaż raz lub dwa razy do roku porządnie naładowany czyli uzyskamy gęstość elektrolitu. Bez tego to te nowe aku które są produkowane padają jak muchy.
A pies trącał akumulator. Patrzcie jaki przebieg modny te Subaru ma 😆😆 praca Grzegorza oczywiście jak zawsze rzeczowa i profesjonalna dlatego lubię go oglądać. Pozdrawiam
Super !
Dobry telefon masz. Huawei P10 lite polecam aczkolwiek już trochę wiekowy.
A gdzie to, jak dobierać?
przed pomiarem opornicą akumulator wystarczy naladowac i wtedy wynik byl by lepszy pozdrawian ,,fachowcy''