🥊 Vernon vs. Young, czyli słowne "MMA" w IT - a wszystkiemu winna ARCHITEKTURA?
Вставка
- Опубліковано 7 лют 2025
- 💸 Bierzemy po 500 zł z konta każdej drużyny i słuchamy Państwa. Pytanie z kategorii “INTERNET” - Jak dać znać, że nie lubisz kogoś w sieci?
otóż… ZABLOKOWAĆ!⛔️
😏 Tak mogłoby wyglądać pytanie w popularnym programie rozrywkowym po tym jak w ostatnim czasie wybuchła imba pomiędzy Greg Youngiem a Vaughn Vernonem, o której pogadamy w tym odcinku.
🥊 Omówimy “dyskusję” pomiędzy dwoma guru IT, która dotyczyła aspektu stricte architektonicznego i była delikatnie mówiąc… mało merytoryczna. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób powinniśmy prowadzić rozmowy o architekturze w sieci i czy mają one w ogóle sens?
🍿 Bierzcie popcorn, bo będzie grubo!
🤔 Przy okazji mamy do Was kilka pytań odnośnie naszego kanału na YT. W przyszłym roku planujemy lekko przeorganizować treści i odpowiednio je zaadresować.
Dlatego chcemy zapytać jakie materiały chcecie oglądać na naszym kanale?
👉 Filmy w stylu “commentery” czy może też techniczne z kodem?
Zastanawiamy się czy w dobie rozwijającej się AI z ChatGPT na czele takie treści mają dla Was nadal sens? Jeśli tak, to czy lepszą formą przyswajania treści byłby dla Was blogposty, z których w prosty sposób moglibyście np. skopiować kod i go reeużywać? #CtrlC #CtrlV
🙌 Dajcie nam znać w komentarzach pod filmem!
🔔 Nie zapomnij subskrybować, aby być na bieżąco z naszymi filmami! 🔔
💬 Zapraszamy również na:
⚡️ Discord: devmentors.io/...
⚡️ Instagram: / devmentors_pl
⚡️ TikTok: / devmentors
⚡️ X: / dev_mentors_pl
Architektura - archetypy. Fajnie jakby pokazać realne przykłady z omówieniem, tak jak macie przy kursach. Wasze wchodzenie i rozkminy z otoczką dają mega wartość. Omówienie dlaczego warto albo kiedy nie warto. O tym jest mało materiałów :-) Czy będzie to forma 15 min, 30 czy 2h - obejrzę na pewno i wrócę nie raz do tego :-)
Przedstawię również swoją perspektywę. Od 5 lat siedzę w jednej firmie, klepiemy dużo mniejszych projektów - 90% z nich to takie mikro monolity, gdzie nawet nie ma sensu rozbijania tego na api/infra/core. Firma jest mała, jest 2 programistów - z czego ja jestem tym bardziej doświadczonym. Niby jestem seniorem, niby 9 lat expa a tak naprawdę jestem takim solidnym midem. Wasze kursy, Wasz kanał i materiały dają mi bardzo, bardzo dużo. Traktuję Was trochę jako takich "starszych kolegów z pracy", dzięki którym poszerzam swoje horyzonty. Materiały "gadane" najczęściej puszczam sobie jak jestem na spacerze rocznym bobasem. Natomiast materiały gdzie jest faktycznie kod czy kursy przerabiam od deski do deski z odpalonym riderem - fakt faktem często z jakimś opóźnieniem, jak czegoś jeszcze nie obejrzałem to wisi sobie na liście todo. Dla mnie są to super wartościowe filmy, są ewenementem na youtube, ponieważ tak głęboko wchodzicie w te tematy, że nie tylko umiem to zrobić, ale też rozumiem po co, kiedy i dlaczego tego użyć - czego brakuje w innych źródłach/na innych kanałach. Wielokrotnie przy okazji jakiegoś tematu zrobicie coś co ja sam robię inaczej, i mam takie "wait, what? dlaczego tak?" i sobie to analizuje. Książki nie są dla mnie - od zawszę byłem praktykiem i samoukiem, potrzebuję praktycznych przykładów, by faktycznie zrozumieć o co w tym chodzi. W innych źródłach - albo dużo teorii, którą ciężko mi na moim poziomie przekształcić w kod. Albo w drugą stronę, sam kod - który ciężko zrozumieć bez teorii. Wasz kanał to takie połączenie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej i na próżno szukać tego gdzie indziej. Wasze materiały trochę pozwalają mi przeskoczyć właśnie z tego mida na faktycznego seniora. Odkąd subuję ten kanał czuję, że stałem się lepszym programistą. Jakby znikły takie "kodzone" odcinki to w moim odczuciu kanał by bardzo dużo stracił.
Fakt po liczbach widać, że te "gadane" materiały mają więcej wyświetleń, trafiają do szerszego grona publiczności - nawet spoza .NET'a. Kodzone odcinki trafiają do "niszy", ale to nadal spora część subskrybetnów :D
PS. fajnie byłoby dostać kurs/serię na YT odnośnie aktualnie używanych wzorców projektowych w .NET każdy odcinek podzielony na "teorię" i "praktykę" z jakimś sensownym przykładem z życia wziętym
Moim zdaniem, główną zaletą tego kanału jest właśnie jego format, dlatego oglądam. Tematy nie są spłycane, zwykle jest ciąg przyczynowo skutkowy objaśniający konkretne decyzje dotyczące architektury czy samego kodu. Ja np. trochę tęsknię za seriami typu mikroserwisy dapr, lub materiałami typu cancellation token czy async await.
Ja bym z chęcią posłuchał o archetypach modeli biznesowych. Ludzie z Bottegi bardzo często o tym wspominają, a ciężko znaleźć jakieś lekkostrawne źródło.
Tematy dotyczące Architektury jak najbardziej na plus, fajnie jakby był czasem pokazany kod/diagram i co najważniejsze jakby to był przykład z życia. Jednak na błędach najlepiej innych człowiek się najlepiej uczy. Może pokazanie jak błędy w architekturze powodują potem błędy w dalszym programowaniu i projektowaniu.
Nawet tematy stricte zarządzania ludźmi w zespole są równie ciekawe co tematy architektury, czasem jedno z drugim jest powiązane.
Uważam, że dłuższy format, wyczerpanie tematu oraz ogrom praktycznej i teoretycznej wiedzy to charakterystyczne cechy Waszego kanału. Śledzę sporo kanałów związanych z IT (zagranicznych i polskich) i muszę przyznać, że zawsze u Was znajdę coś kompletnie innego i świeżego (w przeciwieństwie do „mainstreamowych tematów” powielanych setny raz) a dodatkowo nigdy się nie zawiodę. Zgodzę się również z jednym z komentarzy, że Wasze materiały wymagają „specjalnych warunków” i muszę sobie czasami wręcz zaplanować oglądanie Waszego materiału, żeby być bardziej skupionym, lecz w żaden sposób mnie to nie zniechęca. Wyjątkiem są IT newsy, które również bardzo polubiłem i oglądam je przeważnie do posiłku, w czasie szykowania się z rana lub po prostu w czasie pracy, ponieważ nie wymagają tak dużego skupienia jak inne Wasze materiały. Zawsze jak widzę od Was nowy materiał to już przed włączeniem mam poczucie, że będzie solidnie i dowiem się czegoś nowego. Jedyna rzecz do poprawy to powrót Piotrka!
jesteście jedynym kanałem od którego kupiłbym jakikolwiek kurs ze względu na wchodzenie w szczegóły. Męczące są na yt materiały dotykające tematu po łebkach. Lubie obejrzeć materiał o X od was który trwa 1h plus i wiem że nie zaglądając nigdzie indziej wiem o temacie już 80% i mam zrobiony w głowie ciąg przyczynowo skutkowy
bardzo chętnie obejrzałbym u was serię jak się rozwijać poznając architekturę. W swoim zespole jestem na pozycji mid/senior. Interesuję się architekturą ale ciężko w codziennej pracy wykorzystać to w praktyce i się przebić. Jak widzicie tutaj dalszą drogę rozwoju? Open source/własne projekty?
Fajna była dyskusja gdy próbowaliście trochę określić "samych siebie", czyli wasz kanał. O czym tak naprawdę jest i dla kogo, i jaką wartość niesie, np w kontraście do Nick Chapsas (btw jego kanał też lubię i oglądam).
Ale dlaczego piszę.... ZACHOWAJCIE SWOJĄ FORMĘ proszę :) To jedyny wartościowy kanał do którego mam zaufanie i sympatię gdzie mogę posłuchać, zastanowić się, dowiedzieć tych wszystkich rzeczy dookoła, które tak naprawdę są źródłem do wszystkiego co dalej się robi podczas pracy jako developer.
Wg mnie Wasze dygresje są super, niosą wartość i trochę humoru. Pokazują.. "o jednak nie tylko ja się z tym zmagam". Macie kanał z materiałem który bym opisał jako KLEJ (te wszystkie "szczegóły implementacyjne" nabierają sensu, poco ale i Skąd się wzięły) i SMAR (dobrze usłyszeć od innych, doświadczonych, że kompromisy w developmencie są normalne) do pracy developera.
Tak Trzymać! Pozdro! ;)
Ja właśnie oglądam ten kanał przez to że tematy nie są spłycane i pasuje mi dłuzsza forma od. deski do deski : D
Problem z filmami długości np tych kobył o messagingu jest taki, że potrzeba "specjalnych warunków do ich oglądania", tak się składa że owej serii nawet jeszcze nie obejrzałem (choć zamierzam), ale kurs kupiłem bo po obejrzeniu innej rozbudowanej serii po prostu mnie nią kupiliście i wiedziałem że się na pewno czegoś nauczę i też dołożę cegiełkę do tworzenia kanału który faktycznie tworzy pogłębione treści, które może się tak świetnie nie klikają, ale, mam nadzieję, dobrze konwertują ;)
Dzieki za feedback. Tak też trochę czujemy z tymi "specjalnymi warunkami do ogladania", dlatego opinia od Was jest tak ważna. 🤝
Odnośnie materiałów stricte związanych z kodem to prawda że mógłbym znaleźć to w tysiącu innych miejsc, ale właśnie dużym plusem jest to że zawsze podchodzicie kompleksowo do tematu i jednak w takiej formie można łatwiej wydaje mi się przemycić wszelakie dygresje, komentarze, spostrzeżenia. To jest to czego właśnie np. u Nicka Chapsasa często mi brakuje. Ale jestem też jak najbardziej za materiałami stricte architektonicznymi/commentary
Uwielbiam te dlugie odcinki z kodem, ale takie typowo gadane tez, one sa dobre na słuchanie w drodze do pracy 😅 te z kodem to juz nie na telefon
Cześć. Fajnie ze jesteście.
Myślę, że podcastowy tryb wychodzi najlepiej. Poradników/postów jest od groma, a w przypadku dyskusji dwóch osób zawsze wychodzą jakieś ciekawe spostrzeżenia i dygresje + taki tryb trafia do odbiorców bez względu na język, w którym siedzą
Nie przejmujcie się zbyt mocno liczbą wyświetleń na materiałach technicznych. Treści edukacyjne i społecznościowe mają zupełnie inne cykle życia.
Materiały społecznościowe, takie jak IT News, są konsumowane na bieżąco. Cieszą się dużym zainteresowaniem na początku, ale ich popularność szybko spada. W takich treściach widzowie szukają bardziej subiektywnej opinii twórców niż obiektywnej prawdy - chcą poczuć się częścią waszej społeczności, poczuć pseudo-relację a czasami po prostu włączyć coś para-edukacyjnego w tle podczas sprzątania, oszukując się, że się choć trochę edukują :)
Z kolei materiały techniczne są oglądane głównie wtedy, gdy widz ma konkretną potrzebę i może skupić na nich pełną uwagę. Dlatego ich wzrost początkowo jest wolniejszy, ale pozostają aktualne i będą oglądane przez długi czas.
Mało kto poświęci 3 godziny na materiał, który może kiedyś się przyda, ale chętnie poświęci 30 minut dziennie na rozrywkę. Dlatego warto tworzyć oba rodzaje treści, rozumiejąc ich specyfikę. Techniczne materiały są inwestycją - stanowią "bazę wiedzy", która zapewnia stały ruch na kanale. Kluczowe jest planowanie takich treści z myślą o ich długowieczności. Przygotowując techniczne wideo warto pomyśleć co zrobić aby było atrakcyjne przez dwa, trzy czy pięć lat.
Jeśli chodzi o serię o message'ingu - jako widz, patrząc na miniaturki, widzę cztery filmy, każdy średnio po 2 godziny. Mój mózg odbiera to jako konieczność poświęcenia 8 godzin, aby to wszystko miało sens. Byłoby lepiej, gdyby te materiały - mimo wspólnej tematyki - pełniły samodzielnie wartościową funkcję a graficzna oprawa powinna to jasno komunikować. Podzielenie materiału na dwie części po 2h i wrzucenie zaraz po sobie nie różni się znacząco od 4h materiału. Natomiast jakby były sprzedane jako dwa samodzielne materiały z tej samej domeny to będzie łatwiej je skonsumować.
Materiały rozrywkowe będą kluczowe dla utrzymania wzrostu stałej grupy odbiorców. Mogą to być newsy, komentarze, dramy czy przeglądy artykułów. Dzięki nim widzowie zapamiętają wasz kanał, a gdy za miesiąc będą projektować nowy system, przypomną sobie o 3-godzinnym wideo o kolejkach i do niego wrócą. Dlatego niska liczba wyświetleń na materiałach technicznych nie powinna was zniechęcać - dajcie im czas.
W przypadku materiałów technicznych, takich jak "jak zrobić X w 15 minut", jest szansa na większy ruch, ale będą gorzej konwertować w społeczność czy na kursy. To klasyczny dylemat: masówka z konwersją 2% czy mocna społeczność z konwersją 10%?
Kolejną zaletą materiałów technicznych jest budowanie pozycji eksperta. Jeśli na kanale pojawia się tylko rozrywka to widzowie mogą zacząć wątpić w wasz autorytet. Obecność takich treści przypomina, że to kanał ekspercki - nawet jeśli nie generują dużych wyświetleń.
Podsumowując: róbcie materiały, które lubicie i które sprawiają wam frajdę. Wiele kanałów traci społeczność, bo twórcy zmuszali się do formatów, których nie lubili. Eksperymentujcie z nowymi formatami rozrywkowymi, dopracowujcie te, które działają, i od czasu do czasu wrzucajcie 3-godzinne techniczne bydle, tylko opakujcie je w łatwe do skonsumowania opakowanie :)
Ja uważam, że kanał Nicka jest genialny. Czemu? Ponieważ nie oczekuję od niego dogłębnego zrozumienia tematu ale zajawkę typu - zobacz, tutaj jest coś takiego. Przykłady z ostatniego czasu - snapshot testing, TUnit, Dapper.. i wiele wiele innych. Odpalam odcinek, 10min skupiam się na jednym temacie i ew. dalszy research robię samemu. Ba, możliwe, że później trafię tutaj na kanał itp. i chętnie bym zobaczył kanał np. z Go, który byłby alternatywą dla tego co robi Nick.
Czy to znaczy, że ten kanał jest gorszy? Dla mnie to po prostu inny target a same IT Newsy często oglądam na raty, teraz jestem 30min na spacerze z psem, odpalam a resztę oglądam podczas np. śniadania albo wieczorem jak biegam. Jak jest załóżmy temat cięższy typu ordering to potrzebuję mieć albo więcej czasu, albo potrzebę obejrzenia tego materiału.
Wydaje mi się, że to jest bardziej pytanie do was, czy chcecie robić treści 10-15min które będą kondensowały treść i większość znajdzie ten kwadrans to obejrzeć, czy będziecie robić bardziej specjalistyczne materiały, na które trzeba mieć czas i zainteresowanie jest dużo niższe, czy można robić i to i to. Wszystko rozchodzi się o kliknięcia, ponieważ materiały, które są merytoryczne, tracą na wartości, jak nie są wyświetlane przed algorytm YT.
Komentery o DDD, o architekturze, o zarządzaniu projektem, z życia wzięte problemy + dodatkowo IT News i dla mnie Ok.
Długi format nie przeszkadza.
Ja bym najchętniej posłuchał takich dyskusji na temat szeroko pojętej architektury. IT news też bardzo lubię, bo dostaję dużo linków z krótkim omówieniem i waszym zdaniem i mogę sobie doczytać. Kodzik najczęściej czytam na blogach, najwygodniej jest
Siedzę w Javie i czasem was słucham. :P Wydaje mi się, że mogę być jedyną osobą na świecie która śledzi wasz kanał i vernona :)
Co do dramy to czekam na książkę younga: Event Centric może tam będzie wyjaśnienie o co mu chodziło. Vernon czasem jest trochę bucem, ale w sumie czasem nie dziwie się. Co do treści to comentary i wywiady to chyba kierunek. np to co robi @ThePrimeTimeagen. Głębsza treść jak dla mnie to raczej książki, ale pewnie jestem nie reprezentatywny.
Wielkie dzięki za polecenie i feeback! 🤝
Vernon kultura vs Young brak kultury, paradoks Sapkowskiego
Sam wszystko wymyślam, a resztę oglądam dla rozrywki :D
Traktuję Wasz kanał jako odskocznia od kodu, taki bardziej do kotleta 😅 kodu nie brakuje w robocie. Na IT Newsy bardziej róbcie nacisk, bo 1 news na cały 30 min filmik jest za mało. ❤
Szczerze powiedziawszy, nie jestem pewien czy wiekszosc waszych widzow to sa nawet stricte .netowcy. Dla mnie kod na waszym kanale, jako kotlinowca/javowca jest mozna powiedziec zbedny. Za to takie filozoficzne rozwazania ekspertow, na temat architektury, problemow, konceptow sa dla mnie jak zloto. Slucham was po prostu jak dobrego podcastu, i robicie to na prawde dobrze.
Dzieki za feedback! Pozdrawiamy JVMowa strone mocy 💪
Uważam, że takie filmy z kodzikiem gdzie omawiane jest dane rozwiązanie ma bardzo sporo sensu. Może nie nadaje się do kotleta, natomiast są pewne tematy gdzie łatwiej jest się nauczyć czegoś z takiego filmu niż np. Z czata.
Dzięki za feeback🙏
Lewis Hamilton jest lepszy niż Max Verstappen. Don't @ me.
Here we go XD
Tak szczerze to mu kibicuje, żeby odpalił majstra w Ferrari :D
/D
Format IT newsów jest fajny, ponieważ pobieżnie przelatuje tematy, aby być na bieżąco. Dzisiejszy odcinek nie był zbyt ciekawy 😂
Dzieki ze feeback🤝