CZY SOFTWARE ROBI SIĘ CORAZ WOLNIEJSZY?🤔

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 31 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 39

  • @barteksiedlecki
    @barteksiedlecki 18 днів тому +15

    Format super - czapki z głów.

  • @Mytthewx
    @Mytthewx 17 днів тому +1

    Format jest świetny a pogadanki naprawdę wartościowe, brakowało mi takiego kanału jak wasz w polskim języku. Robicie świetną robotę :)

  • @Staanleyski
    @Staanleyski 17 днів тому +4

    fajnie dla programistow byloby sie bawic z performancem, unsafe c#, assemblery etc ale skoro biznes nie da na to zgody (czyli nikt za to nie zaplaci) to nikomu sie nie oplaca poswiecac czasu na takie rzeczy, skoro moze przyjac dawke wiedzy ktora moze mu zapewnic benefity w pracy

    • @Distx87
      @Distx87 16 днів тому +1

      Pytanie czy ma to sens w ogóle, skoro meta oficjalnie ogłosiła, że pod koniec 2025 będą zwalniać programistów, bo AI radzi sobie już na tyle dobrze.

    • @arek7893
      @arek7893 7 днів тому

      @@Distx87 xD

  • @Zeronader
    @Zeronader 18 днів тому +8

    Gdyby ludzie zawsze mieli rozumieć wszystko od podstaw, zanim wejdą w coś skomplikowanego, to żeby świat szedł do przodu to albo byśmy musieli żyć po 200 lat, albo byśmy dalej co najwyżej budowali kalkulatory.

    • @mateuszormianek6054
      @mateuszormianek6054 17 днів тому +1

      pozdro dla 200 letnich fizyków w takim razie

    • @paca3107
      @paca3107 15 днів тому

      totalnie się niezgadzam.

    • @Zeronader
      @Zeronader 15 днів тому

      @@paca3107 Masz do tego prawo :)

  • @adamf.2175
    @adamf.2175 17 днів тому +3

    Nie wiem skąd ta niechęć i oburzenie programistów jak usłyszą że muszą poznać budowę sprzętu. W materiale i w komentarzach przewija się coś w stylu „pisze crudy więc po co mi to a wgl biznes tego nie chce i płacą mi za feature”, tutaj jest trochę nieporozumienie bo to że optymalizacja nie jest najważniejsza nie znaczy że można pisać jakkolwiek. Casey mówi tyle że warto wiedzieć jak działa cpu jak działa cachowanie jak kosztowne jest uderzanie do ramu itp. Kiedy programista jest tego świadomy to może czasem zamiast class użyć struct, zamiast list użyć array, czasem uprości jakieś obliczenia biznesowe żeby było mniej dzielenia itp. Sumarycznie ilość kodu i czasu jest taka sama ale wydajność zauważalnie lepsze. A zgodnie z zasadą 80/20 nie trzeba poświęcać kilku lat żeby studiować budowę pamięci żeby w tym samym czasie pisać wydajniejszy kod. No i też nie płacą nam za wydajniejszy kod o 30% ale chyba na tym polega rozwój że w podobnym czasie potrafimy napisać lepszy kod.

    • @Eddyi0202
      @Eddyi0202 17 днів тому

      Z tego co wiem to Casey pisze w C, więc tam jest zdecydowanie więcej możliwości na ewentualną poprawe wydajności chociażby pod względem zarządzania pamięci. W aplikacjach webowych/biznesowych i tak przeważnie bottleneckiem jest baza danych, więc największy zwrot pod kątem wydajności by był z lepszej znajomości SQL/bazy danych.

    • @DevMentorsPL
      @DevMentorsPL  17 днів тому

      Nie no zdecydowanie nie twierdzimy, że biznesówki == "nie musi działać szybko, byle była wartość" :D
      Myślę, że tutaj jednak sporo zależy od skali projektu oraz ilość ludzi, którzy nad nim pracują. Więcej osób to jednak często utrata pełnej kontroli nad tym co wpada na produkcję. Zdecydowanie powinniśmy pisać kod możliwe dobry jakościowo (choć często też clean code != fast code i wspominaliśmy o tym przy DDD trilemma) i celować w jego poprawę nawet zaczynając od tak małych rzeczy jak "boy scout rule".
      Pełna zgoda co do tego o czym napisałeś " Kiedy programista jest tego świadomy to może czasem zamiast class użyć struct, zamiast list użyć array, czasem uprości jakieś obliczenia biznesowe żeby było mniej dzielenia itp. Sumarycznie ilość kodu i czasu jest taka sama ale wydajność zauważalnie lepsze. "
      Problem z naszych obserwacji jest taki, że szczególnie w dużych systemach problemy wydajnościowe zaczynają się dużo wyżej. A to ktoś zrobi Task.Result i zrobi sync-over-async co doprowadzi na IIS do thread-starvation, a to ktoś napisze zapytanie, które powoduje N+1 i rezultat pobiera się 30s itd. Takie problemy paradoksalnie dużo łatwiej wykryć i poprawić (bo często są customer-facing), a pozostawione stanowią realne problemy dla firm, które za swoje rozwiązania kasują słono :D
      My oczywiście komentujemy to z punktu web dev, który nijak się ma do innych odnóg programowania, gdzie często wydajność jest "first-level citizen". Czy w aplikacjach webowych tak jest? Ja śmiem wątpić, co nie znaczy, że jest mi z tym dobrze ;)
      /D

    • @adamf.2175
      @adamf.2175 17 днів тому

      @@DevMentorsPL Też cięzko sie nie zgodzić, generalnie to kazdy mógłby wymienić jakiś kawałek systemu i powiedziec że jest ważny i kazdy bedzie miał racje. Problem który ja chciałem zaadresowac w komentarzu byl taki że programisci czestą usprawiedliwiaja ignorancje własnie zdaniem ze "wydajnosc nie jest kluczowa". A moim zdaniem to własnie nie oznacza ze mozna położyć lache na kod. Moim zdaniem to oznacza tyle że skoro optymalizacja nie jest na pierwszym miejscu to zamiast C moge sobie wybrać Jave, Pythona czy nawet JS i w technologi którą wybiorę i tak staram sie pisac najbardziej wydajny kod jaki moge.
      "Takie problemy paradoksalnie dużo łatwiej wykryć i poprawić...", "Czy w aplikacjach webowych tak jest? Ja śmiem wątpić, co nie znaczy, że jest mi z tym dobrze ;)" - absolutnie nie dyskutuje z priorytetami, bardziej z podejsciem do produktu który wytwarzamy. (pisze z perspektywy nerda który lubi programowanie i niestety osoby która gasi pozary wydajnosciowe w apkach webowych zeby było smieszniej) Czy jeśli bierzemy 150-200 zł/h to czy kod który piszemy moze miec tak trywialne błędy? "..dużo łatwiej wykryć i poprawić.." tylko po co? Czy nie powinnismy dazyć w zespole zeby nie było takiej potrzeby? (mówie tu o takich trywialnych problemach np. jak wyzej wspomniałeś n+1).
      "często też clean code != fast code" - paradoksalnie jak czasem musze cos poprawić to doprowadzenie kodu do clean code jest połową sukcesu :D

  • @kajetangrabara1259
    @kajetangrabara1259 17 днів тому +1

    Zacząłem oglądać ten odcinek debugując Terraforma do Grafany. Wersja 10.4 ma Buga przy notification policy. Trzeba zaktualizować całą Grafanę do wersji 11.0.

  • @mateuszormianek6054
    @mateuszormianek6054 17 днів тому

    Patrzymy też na wydajność rzeczy w kontekście ich funkcjonalności. Wystarczy logicznie potrzeć co było oferowane na sprzęcie w dawnych latach i co było możliwe (przecież jak komputery były ziemniakami to jednak powstawały dobre gry, a programy miały dalej dużo funkcji) a jak jest teraz. Mamy sprzęt z kosmosu, można na nim często stawiać LLM, robić cuda, tymczasem coś tak prostego (w porównaniu do faktycznie złożonych obliczeniowo rzeczy) jak wyświetlenie IDE zajmuje zdecydowanie za długo. Już nawet nie chcę się silić na porównanie szybkości procków z dawnych lat do obecnych i o ile tysięcy % są szybsze, a nie potrafimy (jako programiści) tego wykorzystać, tylko staramy się zrobić wszystko aby było łatwiej programowalne.

  • @vamteusz3898
    @vamteusz3898 11 днів тому

    czapka LP, masz u mnie +1000 do respektu :D

  • @dominiksmeda7203
    @dominiksmeda7203 17 днів тому +1

    Dlatego nigdy nikt nie był w stanie zachęcić mnie do tego edytora, a wszystkie zajęcia z c#/c++ na studiach i kursach sprawiały, że chciałem rozwalić monitor.

  • @fafasfasfasfsafsafasf5749
    @fafasfasfasfsafsafasf5749 17 днів тому +1

    Chyba pomyliliście Hip-hop z IT

    • @DevMentorsPL
      @DevMentorsPL  17 днів тому +1

      Sry ziom, następnym razem będzie koszula w krate, flanelowa.

  • @bogdan-max
    @bogdan-max 18 днів тому

    Bardzo fajny temat i format. Co do osoby Caseya, to on w ogóle jest krytykiem podejścia Clean Code, że takie programowanie powoduje mocne obniżenie wydajności aplikacji. Mówiąc o złym kodzie, to chyba miał właśnie to na myśli. Z drugiej strony, brak czystego kodu jest powodem spowalniania prac na kodem, szczególnie jego rozwojem. To byłby ciekawy temat, może jakieś testy zrobicie? Warto by ten temat poruszyć i spróbować wyważyć co jest warte.

  • @44marcinek
    @44marcinek 17 днів тому

    Pierwsze minuty i szok co tam przed Michałem stoi Zastanawia mnie jak chodzi Windows na iPad 😃

    • @DevMentorsPL
      @DevMentorsPL  17 днів тому +2

      Halo halo, iPada Pro akurat mialem prawie 3 lata i uważam że to jest absolutne top1 tabletów. :D
      A do Macbooka Pro mi co raz bliżej, ASUS mnie wyleczył z eGPU i powoli z Windowsa 😅
      /M

  • @Dr_tulp
    @Dr_tulp 17 днів тому +1

    Dla mnie brak postępu w czasie odpowiedzi serwisów jest po prostu akceptowalny. Zeszliśmy do granicy gdzie nie jest to irytujące i that’s it o ile nie ma silnie uargumentowanego przypadku ze czasy powinny być mniejsze np transakcje giełdowe itd. Jesli nie narzeka na to pół świata tylko 3 osoby i nie powstaje konkurencja której główna propozycja wartości jest poprawa tego czasu to dla mnie problem nie istnieje. Zakładam się że jakby Microsoft zidentyfikował problem ze użytkownicy odchodzą ze względu na czas otworzenia programu to byłoby to poprawione w 3 miesiące. A tak to po co mamy palić zasoby na poprawienie czegoś o 10 sekund jak nie ma na to logicznego uzasadnienia

    • @Eddyi0202
      @Eddyi0202 17 днів тому

      Tym bardziej że nie na tym Microsoft zarabia

  • @szaman693
    @szaman693 17 днів тому +5

    Do 2010 VS był pisany w C++,

    • @paca3107
      @paca3107 17 днів тому +2

      teraz to c#?

  • @arek7893
    @arek7893 7 днів тому

    Dopóki biznes nie chce za takie rzeczy płacić to nikogo to nie interesuje :D

  • @sfaragdas
    @sfaragdas 3 дні тому

    Idziemy w złym kierunku :)
    Wszystko rośnie a XP maleje :/
    Wymagania Windows 95/XP/Vista czy 11 :) no tu mówimy o kilku rządach wielkości…
    Apka na srajfona czy andruty no ja rozumiem kilkanascie czy kilkadziesiąt MB ale nie 300-500MB za jakąś prosta apke…

  • @johnymnemonic4657
    @johnymnemonic4657 17 днів тому +1

    Bo nikt nie optymalizuje,tylko robi z klocków.Nie ma już nowego oprogramowania.Oprogramowanie jest pisane w C,C++,albo C#.Biznes chce mieć szybko,Nikt nie bawi się w przepisywanie głównych procedur w assemblerze,bo nikt za to nie zapłaci.

  • @AndriyKolodiychyk
    @AndriyKolodiychyk 18 днів тому

    Файні шапки :)

  • @gastherr
    @gastherr 16 днів тому

    @DevMentors w jakim hackathonie braliście udział?

  • @marcin73523
    @marcin73523 17 днів тому

    40 minuta - w wyniku badań Dunninga i Krugera nie było wniosku, że początkujący myślą, że to wszystko jest proste i wiedzą wszystko, tak jak pokazuje to popularny wykres.
    Prawdziwy wykres można znaleźć np na wikipedii en.wikipedia.org/wiki/Dunning%E2%80%93Kruger_effect i pokazuje że początkujący rzeczywiście troche zawyżają swoje wyobrażenie o siebie a eksperci zaniżają... ale to nie jest tak ktoś słaby wyobraża sobie siebie jako geniusza.
    Wykres pokazuje bardziej, że uczeń mający szanse na maksymalnie 1 lub 2, myśli że ma szanse na 3, uczeń mający duże szanse na 5, akceptuje że może dostać 5-, a uczniowie którzy zazwyczaj dostają 3 i 4, tacy średniacy, będą troche zawyżać oczekiwane wyniki, ale mało.