гарно розповіли, гарно показали, але мені бракне якогось висновку - виглядало, що мали б описати час чи його властивості, що дало б можливості зрозуміти його природу - але ж ні, нажаль. Проте - уподобайка!
Чим більше дивлюсь подібні відео тим більше розумію наскільки ми незначні та навряд чи колись дізнаємось хоча б 15% від того, що не можемо побачити на власні очі.
Точно!) - на самому цікавому місці Всесвіту зупинився... А що там, що в центрі??? Точка сингулярності, то є точка кінця? чи одночасно і початку? Куди все дівається і звідки все взялося? А ось для чого це все, я вже знаю)
@@a3ti Це сарказм? Цього поки що ніхто не знає і знати неможливо. Якщо взяти до приміру нейтронну зірку, то там матерія зжата, атоми не мають відстані між собою. Так як сила тритягування перевищує силу відштовхування атомів.
А ви дивилися одне із їхніх видив, де розказували, що час вгорі йде повільніше, ніж внизу? Точніше переказуючи, то було встановлено, що на вершині Ейфелевої вежі час відстає на одну мілісекунду, відносно землі, в проміжку календарного року. Ну і там ще розказували за гравітаційні лінії, що біля великих об'єктів вони вигинаються.
@@timurokhrii6899 Я трохи порився і його знайшов. Про відмінність плину часу там йдеться наприкінці з 9:31 секунд. Правда я перекрутив, що зверху час плине повільніше, бо ще раз прослухавши, знову дізнався, що це не так. Ось воно: ua-cam.com/video/HZZujYUZ2LY/v-deo.html
дякую за обновлення знань щодо викривлення простору часу. З нетерпінням чекаю виготовлення телескопу, який відправлять на інший бік сонця, щоб збирати світло гравітаційним лінзуванням
Народ, дивлюсь вас дуже давно! Обожнюю ваші відео і науку! Маю невеличке прохання: можете робити переклади на відео з каналу Kurzgesagt? Будь лааасочка, у них цікаві теми і гарна картинка, але я не так добре знаю англійську(… Буду вам дуже вдячний!
не рекомендую це робити, оскільки там є титри і так зручно вчити цей "леангуаге", а панові Богданіксу рекомендуюю вдалого занурення за горизонт процессу вивчення анг. ;) ї
ЧАС - це послідовність якихось (будь-яких) дій/подій. Кожна дія/подія є наслідком якихось попередніх дій/подій і причиною наступних. А тому говорити про "напрямок" можна тільки умовно, чисто для зручності. :)
Краще пояснення часу ніж всі відео про простір/час. Причина/дія - наслідок за умовний еталонний інтервал(час). А у відео лишень розповідається про викривлення простору чорною дірою, внаслідок чого світло, яке має найбільшу швидкість, вже не може покинути її орбіту. Та це ніяк не змінить послідовність, напрямок руху подій та ентропію.
мне больше понравилось англоязычное видео, там именно показано как чёрная дыра прогибает пространство и вектора света, чем ближе к центру тем им дольше лететь, а значит "медленней".
Цікавий варіант сприйняття чорної діри. Особливо коли почати роздумувати над тим, що простір всесвіту стає минулим у часі для мігранта через горизонт. Цікаво було б розглянути зворотній процес про мігранта, який вже всередині горизонту, і тут чорна діра перестає бути чорною дірою (напр випаровується).
@@КонсультаціяЮристаОнлайн-Чатіз згідно Хогкінса випаровується. Це відбувається коли на границі горизонту подій зароджуються два спутані фотони - один з них потрапляє в чорну діру, а інший покидає її.
Щойно ми перетнемо горизонт, решта Всесвіту відтепер позаду - в нашому минулому. Ми більше ніколи не зможемо отримати до нього доступ. Наше єдине можливе майбутне - це падати... аж до самої сингулярності. Здається ці слова можна застосувати не лише для чорних дір
Офигеть! Какой элегантный трюк природы с осями пространства-времени: просто переверните их на 90° грандиозной массой, и они меняются местами по своим свойствам. А что дальше или за горизонтом сингулярности? Там опять лёгкий трюк по перевороту осей - и ....
Скоріше, простір та час не міняються ролями, а простір стає подібним часу - неухильним і невідворотнім. Бо час таким і залишається. Всередині чорної діри ми всеодно не можемо рухатись часом в різні його точки, як простором
Про кут у 45° - нісенітниця: кут залежить від "масштабу" часового виміру відносно просторового: між цими вимірами є лінійна залежність (x = ct), але не обов'язково тотожна (x = t)
@UCz_--ouk7-gM-ck2yR4-FaA висота конуса співпадає з напрямком осі часу, тобто "відстань" від вершини до будь-якого січення є насправді інтервалом часу, пов'язаним з просторовим інтервалом співвідношенням x = ct, де x є радіусом згаданого січення. Про 45° можна говорити тільки якщо ми узгодили часові і просторові одиниці виміру так, що c === 1 в цих одиницях. Насправді для подальшого викладу величина кута не має принципового значення: при куті менше 45° на діаграмі (!) ми мали б просто зобразити горизонт подій не як пряму (кривизна = 0), а як дугу кола з центром десь під горизонтом подій, якщо ж кут більше 45° (але він не може бути перевищувати 90°) то на діаграмі горизонт виглядав би як дуга кола, що оточує зовнішній, відносно чорної діри, космос. Але, в будь-якому разі, це - лише діаграма.
@@prontopuntor При виборі c=1 ми вимірюємо простір і час в одних одиницях, наприклад, світлових роках. Але з вимірюванням кутів є инша проблема - це псевдоевклідовий простір. Щоб отримати 45° треба зробити так званий поворот Віка, щоб позбутися уявних одиниць.
Завтра неизбежно... мы все двигаемся в неизбежное завтра... а в итоге каждого ждет сингулярность... я знал что мы живем в дыре, но не думал что она настолько черная...
Мега цікавий і класний канал для пізнання цього світу !
Чудовий контент , для розуміння ,чому не можна в часі , переместитись назад ! 😏Час , рухается тільки вперед !👍
Також чудово пояснення ,що таке чорна дира.
Чесно, у мене голова трішки лопає від такої інформації, тому навіть не уявляю скільки сил та знань прикладено до цього відео. ДЯКУЮ!!!
Дуже Вам дякую за контент, це дуже якісне і зрозуміле пояснення дуже складної для розуміння теми.
Дуже круьо і цікаво
захоплююче!
Дуже цікаві теми та гарне пояснення матеріалу спасибі вам
Дякую за якісний контент
Яке класне пояснення! Я майже все зрозуміла!:)
Каналу та автору дякую. Здоров'я та процвітання Вам!
Нарешті я нормально розібрався у цих термінах "простір" та " час" дякую за вашу роботу!)
Нарешті я ше більше запутався)
@@oliksandrk7504 квантово запутався ?
Топ канал, дякую за зміст
«Наше єдине можливе майбутнє це - падати. Аж до самої сингулярності» )))
Дякую за українську! Наука - це захопливо!
Ооооооо! Український контент!!!
Дякую, цікавий матеріал. Ви найкращі, ви супер
Найкраща серія наукпоп відео на тему, що я бачив. Агінь! Дякую!
гарно розповіли, гарно показали, але мені бракне якогось висновку - виглядало, що мали б описати час чи його властивості, що дало б можливості зрозуміти його природу - але ж ні, нажаль.
Проте - уподобайка!
Так закрутити сприйняття всесвіту та нашого місця в ньому потрібно вміти.
Дякую за контент! Дуже цікава і корисна інфа! Най прибуде з Вами Сила!
Дуже якісно зроблено! Молодці
Дякую за цікаве пояснення у чудовому перекладі! 🙂👍
Дуже цікаво! Дякую за класний переклад!
За своє життя я переглянув десятки наукових відео по цій темі, але це топ. Дякую!
Дякую за якісні переклади!
Дуже класна анімація і зрозуміле пояснення. Дякую
Шалено дякую за всі Ваші відео українською!!!
Дякую за цікавий та якісний україномовний контент.
Чим більше дивлюсь подібні відео тим більше розумію наскільки ми незначні та навряд чи колись дізнаємось хоча б 15% від того, що не можемо побачити на власні очі.
,,...Есть на свете Бог, открывающий тайны...,,
(Библия.)
@@Mercedes_w211_ Світ безмежний... І в цьому світі є Біблія... А в Біблії є Бог, і тільки там...
Надто оптимістично. Ми не дізнаємось і 1% від того, що не бачимо.
@@Mercedes_w211_ І які таємниці всесвіту вам відкрив бог?
@@olkogr що свічки попи церкви крашені яйця не потрібні? ) ...як і будь які богИ. Амінь.
Дякую, за видево, вподобайка, комент!
Подобається мені ця тема. Дякую що розкриваєте її!
Доброго дня, дякую за Вашу працю!
Пояснення - космос)
Мені доведеться ще не один раз переглянути це відео, щоб його увібгати собі в голову.
Ви зупинилися на самому цікавому місці :)
Точно!) - на самому цікавому місці Всесвіту зупинився... А що там, що в центрі??? Точка сингулярності, то є точка кінця? чи одночасно і початку? Куди все дівається і звідки все взялося? А ось для чого це все, я вже знаю)
@@a3ti Це сарказм?
Цього поки що ніхто не знає і знати неможливо.
Якщо взяти до приміру нейтронну зірку, то там матерія зжата, атоми не мають відстані між собою. Так як сила тритягування перевищує силу відштовхування атомів.
Про нейтронні зорі на днях також буде відео (від ScienceClic)
@@cikavanauka
Цікаво. Глянем! 👍☺
Як же ж це цікаво!
Круто, такого ещё не знал. Спасибо
у мене майже вибухнув мозок від того як це красиво і логічно)) всесвіт дивовижна штука!
Падати до самісінької сингулярности? Так то найкраще падіння! 🥰
ого, цікаво... дякую! вподобайка! 👍🇺🇦
Дякую!
Дякую. Від відео до відео якось по-трохи починає вкладатися в голові ця сітка простору-часу.
А ви дивилися одне із їхніх видив, де розказували, що час вгорі йде повільніше, ніж внизу? Точніше переказуючи, то було встановлено, що на вершині Ейфелевої вежі час відстає на одну мілісекунду, відносно землі, в проміжку календарного року. Ну і там ще розказували за гравітаційні лінії, що біля великих об'єктів вони вигинаються.
@@ОлегТокарчук-н6к не пригадую такого відео.
@@timurokhrii6899
Я трохи порився і його знайшов. Про відмінність плину часу там йдеться наприкінці з 9:31 секунд. Правда я перекрутив, що зверху час плине повільніше, бо ще раз прослухавши, знову дізнався, що це не так.
Ось воно:
ua-cam.com/video/HZZujYUZ2LY/v-deo.html
@@ОлегТокарчук-н6к а, згадав. Дякую.
@@timurokhrii6899
Будь ласка!
Подивився це відео і ще більше отупів.
Класний голос, що озвучує. Ніби трохи через ніс, але класний
Це голос Volodymyr O`kropp | Радіо FM Галичина
Дякую вам за вашу працю!!! Простір та час дуже важливі!
Дуже цікавсько
Дякую. Цікаво. Дуже цікаво. Надто гучні слова про майбутнє в сингулярності. Але сподобалося.
Супер !!!
Крутий переклад, дякую!
Згадується класик "Ніфіга не зрозумів, але дуже цікаво!"
Супер спасибо 👍👍
Дякую за переклад!
Дякую. Дуже цікаво!
Дякую вам за дуже круті переклади дуже цікавих відео
Дякую вам за вашу працю!
дякую за обновлення знань щодо викривлення простору часу. З нетерпінням чекаю виготовлення телескопу, який відправлять на інший бік сонця, щоб збирати світло гравітаційним лінзуванням
Народ, дивлюсь вас дуже давно! Обожнюю ваші відео і науку! Маю невеличке прохання: можете робити переклади на відео з каналу Kurzgesagt? Будь лааасочка, у них цікаві теми і гарна картинка, але я не так добре знаю англійську(… Буду вам дуже вдячний!
не рекомендую це робити, оскільки там є титри і так зручно вчити цей "леангуаге", а панові Богданіксу рекомендуюю вдалого занурення за горизонт процессу вивчення анг. ;) ї
Включив субтитри більш-менш зрозумілою болгарською, заодно дві мови легше краще вивчити.
До речі, так, було б цікаво)
Канал просто супер!!
дякую
Дякую дуже цікаво
І наче всі слова знайомі, а про що мова... Але в будь якому разі респект і лайк за україномовний контент!
полетіти в "чорну діру", щоб подивитись на всесвіт "під іншим кутом" )))
ЧАС - це послідовність якихось (будь-яких) дій/подій. Кожна дія/подія є наслідком якихось попередніх дій/подій і причиною наступних. А тому говорити про "напрямок" можна тільки умовно, чисто для зручності. :)
Десь у тому ж напрямку виблискує друга теорія яка каже не про наслідок а про вірогідність наслідку.
Краще пояснення часу ніж всі відео про простір/час. Причина/дія - наслідок за умовний еталонний інтервал(час). А у відео лишень розповідається про викривлення простору чорною дірою, внаслідок чого світло, яке має найбільшу швидкість, вже не може покинути її орбіту. Та це ніяк не змінить послідовність, напрямок руху подій та ентропію.
Почитайте книжку "Фізика часу" Річарда Мюллера і Ви зміните свою думку
час це скоріше факт того що, енропія незворотня
Просто пишу комент, бо подобається контент
Все й так у минулому, нас засмоктує чорна діра невідворотного, навіть коли ми п'ємо ранковий чай на добре освітленій кухні.
мне больше понравилось англоязычное видео, там именно показано как чёрная дыра прогибает пространство и вектора света, чем ближе к центру тем им дольше лететь, а значит "медленней".
Рекомендую.
Black Holes as you've never seen them.
@@MrChipMC да, помню пару видосов)
Так, я здається зрозумів феномен Чорнобаївки😉
Тысячи видео про космос пересмотрел, уже думал ничего интересного, а тут такое видео, красавцы!
цікаво
класс
Українці чудові
Капець як цікво, дякую за працю!!! Вибачне не в тему, але Слава ЗСУ! Слава Республіці Україна!
Крутямбово
Дуууже цікаво, але небуду брехати ніфіга не зрозуміло😄
Це дає мені розуміння на скільки я тупий😳😄
Нічого не зрозуміла. Теоретичну фізику придумали, щоб хоч якось пояснити те, чого ніхто не розуміє🙂 Лайк за українську
це говорить про обмеження вашого сприйняття
Шкода астронавта. :-(
Злі чорні діри.
Може там рай😇
Вони не злі, як і не добрі... Вони просто існують... Як і все у Всесвіті 😉
Чорні діри бояться тільки Порошенка))
Дуже цікаво, що, уявляючи описані події, я відчула страх. Спрацював механізм захисту перед невідомим і не підвласним уяві. Це як зі смертю.
Цікавий варіант сприйняття чорної діри. Особливо коли почати роздумувати над тим, що простір всесвіту стає минулим у часі для мігранта через горизонт.
Цікаво було б розглянути зворотній процес про мігранта, який вже всередині горизонту, і тут чорна діра перестає бути чорною дірою (напр випаровується).
вона не випаровується
@@КонсультаціяЮристаОнлайн-Чатіз згідно Хогкінса випаровується. Це відбувається коли на границі горизонту подій зароджуються два спутані фотони - один з них потрапляє в чорну діру, а інший покидає її.
Щойно ми перетнемо горизонт, решта Всесвіту відтепер позаду - в нашому минулому.
Ми більше ніколи не зможемо отримати до нього доступ.
Наше єдине можливе майбутне - це падати... аж до самої сингулярності.
Здається ці слова можна застосувати не лише для чорних дір
Як мені подобається "Цікава наука".
цікаво було б послухати переклади pbs spacetime
Ніх..а незрозуміло, але дуже цікаво..
👍👍👍
Якщо магніт запустити по орбіті навколо чорної діри, то яку форму матимуть магнітні лінії над горизонтом і під ним?
Завжди цікавий канал, чи контент.
ох) десь на 6-7-ій хвилині мій мозок втратив застосовність)) [ 8:40 ]
7 років тому годі було знайти україномовний матеріал в ютюбі, тепер - суцільна насолода
5:57- час під горизонтом СПРЯМОВАНИЙ, а не напрямлений
👍
Офигеть! Какой элегантный трюк природы с осями пространства-времени: просто переверните их на 90° грандиозной массой, и они меняются местами по своим свойствам. А что дальше или за горизонтом сингулярности? Там опять лёгкий трюк по перевороту осей - и ....
Ну , з двомірною проекцією зрозуміло . Давайте з трьохвимірно , чи там вже інша геометрія ?
не наближайтеся до чорної діри! Будьте обережні
Это так действует только для наблюдателя
🇺🇦 👍
Яскраве підтвердження того, що 4-тий вимір - це час
А 5 вимір це сукупність усіх можливих варіантів існувань всесвітів в кожну мить усього часу? Щось повинно бути більше за це…
@@ОлександрФілипчук мені здається далі копати сенсу немає, бо це за межами людського розуміння)
От якби ще існувало "минуле" і "майбутнє"... ;)
Скоріше, простір та час не міняються ролями, а простір стає подібним часу - неухильним і невідворотнім. Бо час таким і залишається. Всередині чорної діри ми всеодно не можемо рухатись часом в різні його точки, як простором
Про кут у 45° - нісенітниця: кут залежить від "масштабу" часового виміру відносно просторового: між цими вимірами є лінійна залежність (x = ct), але не обов'язково тотожна (x = t)
Перепрошую, зацікавив ваш коментар, я сам "гуманітарій", і не знаюсь на цьому, ви фізик, математик ???
це звичайний приклад, в чьотирьохвимірному всесвіті все складніше?
@UCz_--ouk7-gM-ck2yR4-FaA висота конуса співпадає з напрямком осі часу, тобто "відстань" від вершини до будь-якого січення є насправді інтервалом часу, пов'язаним з просторовим інтервалом співвідношенням x = ct, де x є радіусом згаданого січення. Про 45° можна говорити тільки якщо ми узгодили часові і просторові одиниці виміру так, що c === 1 в цих одиницях.
Насправді для подальшого викладу величина кута не має принципового значення: при куті менше 45° на діаграмі (!) ми мали б просто зобразити горизонт подій не як пряму (кривизна = 0), а як дугу кола з центром десь під горизонтом подій, якщо ж кут більше 45° (але він не може бути перевищувати 90°) то на діаграмі горизонт виглядав би як дуга кола, що оточує зовнішній, відносно чорної діри, космос. Але, в будь-якому разі, це - лише діаграма.
проблема не у залежності між вимірами, а в різних одиницях їх виміру - роки і світлові роки
@@prontopuntor При виборі c=1 ми вимірюємо простір і час в одних одиницях, наприклад, світлових роках. Але з вимірюванням кутів є инша проблема - це псевдоевклідовий простір. Щоб отримати 45° треба зробити так званий поворот Віка, щоб позбутися уявних одиниць.
Завтра неизбежно... мы все двигаемся в неизбежное завтра... а в итоге каждого ждет сингулярность... я знал что мы живем в дыре, но не думал что она настолько черная...
🤯мозг плавится, пытаясь представить момент прохождения горизонта событий.