Czy Piastowie byli wikingami? Rozmowa z dr. Leszkiem Gardełą. Część II. Rozmowa

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 січ 2025
  • Zapraszamy na rozmowę z dr. Leszkiem Gardełą - kierownikiem i uczestnikiem licznych projektów naukowych w Danii, Islandii, Niemczech, Norwegii, Polsce, Wielkiej Brytanii i na Wyspie Man oraz autora pięciu monografii i blisko 170 artykułów.
    Wikingowie i ich kontakty ze Słowianami we wczesnym średniowieczusą tematem Spotkania z nauką. Gościem Pawła Błacha jest dr Leszek Gardeła, jeden z wiodących archeologów zajmujących się epoką wikingów.
    Jaką rolę wśród wikingów odgrywały kobiety? Czy Piastowie byli wikingami? Jak wyglądały kontakty słowiańsko-skandynawskie we wczesnym średniowieczu? To tematy, które są poruszone na spotkaniu.
    Badania dr Leszka Gardeły skupiają się m.in. na zagadnieniach związanych z wczesnośredniowieczną magią, praktykami pogrzebowymi, sztuką wojenną oraz kontaktami słowiańsko-skandynawskimi. Aktualnie kieruje projektem „Slavs in the North: Foreign Elites in Viking Age Scandinavia” (Słowianie na Północy: obce elity w Skandynawii z epoki wikingów) finansowanym przez Fundację Gerdy Henkel i jest również habilitantem na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium.
    To również stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej, Marie Curie Fellowships oraz wielu innych zagranicznych fundacji. Nasz gość występował w roli konsultanta i eksperta w rozmaitych filmach dokumentalnych na temat epoki wikingów dla m.in.: National Geographic, Travel Channel oraz Smithsonian Channel.

КОМЕНТАРІ • 12

  • @milommilom7498
    @milommilom7498 Рік тому +4

    Cudze chwalicie swego nie znacie. Sami nie wiemy co posiadamy. Dziękuję Panu Doktorowi szczególnie za podsumowanie. Trzeba być dumnymi z naszych przodków i odważnie, bez kompleksów realizować swoje pasje, nie wstydząc się swojego pochodzenia. Dziękuję.

  • @milommilom7498
    @milommilom7498 Рік тому +2

    Ciekawa rozmowa. Dziękuję

    • @amfiteatr_radom
      @amfiteatr_radom  Рік тому

      Cieszymy się, że się podobało i dziękujemy za miłe słowa :)

  • @dklaus4889
    @dklaus4889 Рік тому +4

    Jako fan badań i opracowań dra Gardeły muszę napisać, że jednak gryzie mnie trochę usuwanie wątku Pomorza i Pomorzan jako podmiotu, który nie był przecież bezwolnym paskiem oddzielającym Polskę od Skandynawii.

    • @bartosztietz4043
      @bartosztietz4043 Рік тому +1

      Sęk w tym, że w okresie prawdopodobnie największych relacji polsko-skandynawskich (koniec X - początek XI wieku) Pomorze nie istniało jako oddzielny byt, a kilka niezależnych od siebie informacji źródłowych wskazuje na dostęp władzy piastowskiej do Bałtyku. Oczywiście inaczej sprawa się ma w Wolinem, ale oni być może nawet do XII w. byli niezależni - ani polscy, ani pomorscy. Od połowy XI wieku, kiedy to już istniało księstwo pomorskie, w zasadzie ciężko mówić o związkach polsko-skandynawskich.

    • @dklaus4889
      @dklaus4889 Рік тому +1

      @@bartosztietz4043 ale to, że nie było Pomorze oddzielnym bytem - to też nie fakt, a raczej założenie - nie oznacza, że była tutaj próżnia. Wolinianie pojawiają się w źródłach, ze względu na lokalizację i bliskość szlaków, Bałtyku, Skandynawii itd. Nawet jeśli pozostałe części Pomorza były nieco mniej rozwinięte, to przecież nie mogła to być jakaś nieopisana przepaść.

  • @TomaszMarkusz
    @TomaszMarkusz Рік тому +1

    Co do tych ling (fallusów) to jest taka sama symbolika, jak fallus na hermach (Hermes facet z wielkim fallusem), czy jak "mahalinga".

  • @UnderTheBanner
    @UnderTheBanner 9 місяців тому

    To trzeba z Doenikenem pogadać :D

  • @gregorpaciorek5194
    @gregorpaciorek5194 Рік тому +2

    Prędzej Morawianami jeżeli po prostu nie byli miejscowi.

    • @panpogo
      @panpogo 27 днів тому

      Władcy Wielkich Moraw to prawdopodobnie Wikingowie.

    • @gregorpaciorek5194
      @gregorpaciorek5194 27 днів тому

      @panpogo Na podstawie czego to twierdzisz?

    • @panpogo
      @panpogo 27 днів тому

      @@gregorpaciorek5194 Jeden z władców Wielkich Moraw Świętopełk I w kronikach bizantyjskich zapisywany jest jako
      Σφενδοπλόκος/Sphendoplόkos lub Σφεντοπλικος/Sphentoplikos.