Czy Piastowie byli wikingami? Rozmowa z dr. Leszkiem Gardełą. Część II. Rozmowa
Вставка
- Опубліковано 10 січ 2025
- Zapraszamy na rozmowę z dr. Leszkiem Gardełą - kierownikiem i uczestnikiem licznych projektów naukowych w Danii, Islandii, Niemczech, Norwegii, Polsce, Wielkiej Brytanii i na Wyspie Man oraz autora pięciu monografii i blisko 170 artykułów.
Wikingowie i ich kontakty ze Słowianami we wczesnym średniowieczusą tematem Spotkania z nauką. Gościem Pawła Błacha jest dr Leszek Gardeła, jeden z wiodących archeologów zajmujących się epoką wikingów.
Jaką rolę wśród wikingów odgrywały kobiety? Czy Piastowie byli wikingami? Jak wyglądały kontakty słowiańsko-skandynawskie we wczesnym średniowieczu? To tematy, które są poruszone na spotkaniu.
Badania dr Leszka Gardeły skupiają się m.in. na zagadnieniach związanych z wczesnośredniowieczną magią, praktykami pogrzebowymi, sztuką wojenną oraz kontaktami słowiańsko-skandynawskimi. Aktualnie kieruje projektem „Slavs in the North: Foreign Elites in Viking Age Scandinavia” (Słowianie na Północy: obce elity w Skandynawii z epoki wikingów) finansowanym przez Fundację Gerdy Henkel i jest również habilitantem na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium.
To również stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej, Marie Curie Fellowships oraz wielu innych zagranicznych fundacji. Nasz gość występował w roli konsultanta i eksperta w rozmaitych filmach dokumentalnych na temat epoki wikingów dla m.in.: National Geographic, Travel Channel oraz Smithsonian Channel.
Cudze chwalicie swego nie znacie. Sami nie wiemy co posiadamy. Dziękuję Panu Doktorowi szczególnie za podsumowanie. Trzeba być dumnymi z naszych przodków i odważnie, bez kompleksów realizować swoje pasje, nie wstydząc się swojego pochodzenia. Dziękuję.
Ciekawa rozmowa. Dziękuję
Cieszymy się, że się podobało i dziękujemy za miłe słowa :)
Jako fan badań i opracowań dra Gardeły muszę napisać, że jednak gryzie mnie trochę usuwanie wątku Pomorza i Pomorzan jako podmiotu, który nie był przecież bezwolnym paskiem oddzielającym Polskę od Skandynawii.
Sęk w tym, że w okresie prawdopodobnie największych relacji polsko-skandynawskich (koniec X - początek XI wieku) Pomorze nie istniało jako oddzielny byt, a kilka niezależnych od siebie informacji źródłowych wskazuje na dostęp władzy piastowskiej do Bałtyku. Oczywiście inaczej sprawa się ma w Wolinem, ale oni być może nawet do XII w. byli niezależni - ani polscy, ani pomorscy. Od połowy XI wieku, kiedy to już istniało księstwo pomorskie, w zasadzie ciężko mówić o związkach polsko-skandynawskich.
@@bartosztietz4043 ale to, że nie było Pomorze oddzielnym bytem - to też nie fakt, a raczej założenie - nie oznacza, że była tutaj próżnia. Wolinianie pojawiają się w źródłach, ze względu na lokalizację i bliskość szlaków, Bałtyku, Skandynawii itd. Nawet jeśli pozostałe części Pomorza były nieco mniej rozwinięte, to przecież nie mogła to być jakaś nieopisana przepaść.
Co do tych ling (fallusów) to jest taka sama symbolika, jak fallus na hermach (Hermes facet z wielkim fallusem), czy jak "mahalinga".
To trzeba z Doenikenem pogadać :D
Prędzej Morawianami jeżeli po prostu nie byli miejscowi.
Władcy Wielkich Moraw to prawdopodobnie Wikingowie.
@panpogo Na podstawie czego to twierdzisz?
@@gregorpaciorek5194 Jeden z władców Wielkich Moraw Świętopełk I w kronikach bizantyjskich zapisywany jest jako
Σφενδοπλόκος/Sphendoplόkos lub Σφεντοπλικος/Sphentoplikos.