Pracuje na frezarce cnc i nawet nie na haasie , ale lubię oglądać tego typu filmy żeby powiększać swoją wiedzę ogólna. Bardzo dobry poradnik. Dokładnie wyjaśnione, krótko i bez zbędnego przedłużania. Cała twoja wiedza na dany temat przekazana w ciągu 10 min + pokazana obróbka z programem i dźwiękiem. Takich właśnie poradników potrzebujemy.
Całkowicie sie zgadam, tez pracuje na frezarce cnc i sie kiedys zastanawialem w jaki sposob mozna by nawet podejsc do naprawy/poprawy gwintu na frezarce frezem do gwintowania i nawet podobny sposob tez bylby do wykonania (przynajmniej przy gwintach zewnetrznych) :) W fajny i przystepny sposob wytlumaczone, sam sie kiedys zastanawialem jak do takich napraw na tokarniach cnc mozna podejsc, jestem ciekaw jak wygladaja pozostale dwa sposoby o ktorych wspominales :)
Czeeeść Adiii super , że pokazujesz takie rzeczy! - ja się pasjonuję właśnie bardziej tokarką niż frezarką no i dla mnie takie porady są zaje*iste 💪💪💪 I jakieś mocowania skomplikowane w szczękach czy inne porady też mógłbyś wstawiać, wszystko oglądam ☺️
Podobnie, co prawda jest bardziej skomplikowane, ale 2 razy w życiu poprawiałem otwór i ta metoda dawała radę . Po pierwsze musisz mieć małe lusterko najlepiej teleskopowe i dobra lampkę oraz ustawić się jak najbliżej początku gwintu, wtedy łatwiej jest to zgrać. Ale lepszy-dokładniejszy sposób mam w głowie o którym też chce nagrać odcinek i nie chciał bym zdradzać jak narazie, żeby ktoś mnie nie wyprzedził :D hehe Napisz mi na maila to Ci napisze :)
@@AdrianJankowskiDWJ ja robię tak że mierze narzędzie w X i Z później orientacją wrzeciona luzuje je tak abym mógł trochę przesuwać i dojeżdżam w X przesuwając wytaczak, mniej więcej do górnej średnicy X nominalnej gwintu lekko skręcam wyjeżdżam i mierze w X narzędzie jeszcze raz. Ważne żeby nie przesadzić w X bo można ukruszyć płytkę, Z nie mierzę żeby się zgrywało, po prostu robię dłuższy wjazd i wyjazd bo różnica to będzie nie więcej jak skok gwintu. Chyba że otwór jest ślepy to sprawdzam na jak głęboko może dojechać.
Siemka fajny filmy na pewno pomocny początkowym tokarzą ale nie byłbym sobą gdybym nie przy cwaniakował i nie chlusnął litr beny do ognia co gdy gwint nie został ukończony a był robiony metoda naprzemiennej krawędzi tz raz zbiera frontem raz tyłem jak wtedy go skończyć wiedząc ze wjazd w nitkę nic nie da bo nie wiemy czy program skończył biorąc frontem czy tyłem
Zamiast G32 użyć G76 z odpowiednią strategią nacinania np P1 jak masz naddatek to nie powinno być problemu z wykończeniem gwintu :) Nie ma różnicy czy branie było naprzemiennie- skok jest ten sam i zarys gwintu powinien również być ten sam. Pozdro!
@@AdrianJankowskiDWJ niestety jest ja robię na Sinumeriku i jeśli wjedziesz w nitkę robiąc strategia co powyżej wystopi przesunięcie w synchronizacji i będzie się "rozdwajał"
@@AdrianJankowskiDWJ Ja to robię tak: Pisze cykl na gwint.Potem ustawiam narzędzie nad gwintem np. o 5-krotność skoku gwintu w lewo względem początku cyklu gwintu.Potem dojeżdżam narzędziem w gwint (między wierzchołki) obracając przy tym wrzecionem.I ustawiam tą pozycję wrzeciona jako zerową.Oczywiscie wcześniej łapie bazę na czole sztuki ustawiam na niej bicie itp. itd.
Mojaetoda ma taki sam efekt tylko że ty po spasowaniu się płytką w gwint przesuwasz początek cyklu gwintu o wielokrotnosć skoku. A ja to robię przestawiając orientację wrzeciona
A jeśli mam serię większą do poprawki. Odkształcona po hartowaniu to jest jakiś sprytny sposób, żeby już po ustawieniu wszystkiego na szybko wstawiać kolejne sztuki bez celowania płytką?
Najlepiej nie doprowadzić do tego typu sytuacji. Zawsze gwint przed hartowaniem nacinam w górnej tolerancji, żeby nie było z tym problemu - tak mnie uczyli. Jeśli jednak masz taką sytuację to można by było zorientować wrzeciono, podjechać nożem na dany Z*, i ręcznie obracając sztukę w uchwycie trafić w zwój. Będzie to trochę szybsze :) Ewentualnie wykorzystać jakieś przefrezowanie do ustawienia sztuki- dorobić przyrząd. Pozdro!
@@AdrianJankowskiDWJ obawiam się, że inaczej się nie da. Duzogabarytowe detale z dosyć cienką ścianką. Gwinty niestandardowe, wielozwojowe z tolerancją na średnicy +0 do -.05 kod generowany przez CAM. Właściwie to nie poprawka tylko, kolejna operacja i szukam szybkiego sposobu. Ale chyba nic szybszego niż dorobiony przyrząd nie znajdę.
A działa to na fanucu tak samo? Chodzi o to, że u mnie jak zmienię np obroty wrzecioma na większe to już nie nacina gwintu w tym samym miejscu. To da coś ta orientacja?
Jeśli wykonasz to z orientacja na stałych obrotach to myślę że tak. Wykonywałem tak na fanucu poprawy gwintów. Dla bezpieczeństwa odsun się w X i sprawdź :) Pozdrawiam
@@kamilpajdzinski5758 Hej, wycentrować, ustawic Z0, zorientować wrzeciono na kat od którego chcemy zaczynać nacinać gwint, ustawić się płytką w rowku na zorientowanym uchwycie :) Pozdrawiam
2:55 Pracuje na super starych Feelerach (FTC180 i FTC30) z systemem Fanuc, czy moge tez zsynchronizowac kat obrotu wrzeciona z pozycja narzedzia bez osi C? I pytanie, czy po zorientowaniu wrzeciona tokarka sama ustawia wrzeciono jak bede sobie je recznie obracal? Np jak Adi pokazal ze nakretka sie blokuje to troche sie obrocilo czyli pozycja gwintu tez sie zmienila.
Tak jak na filmie, ale mając Doosana prawdopodobnie już masz cykl naprawy gwintu na softkeyu. Wygląda wszystko tak samo, orientacją wrzeciona, wjazd płytką na dno gwintu it'd, różnica jest taka że tam jeszcze wybierasz metodę nacinania gwintu.
Fanara używam tylko do gwintowania w sumie ,więc ciężko mi się na ten temat wypowiedzieć, ale dobrze im idzie w tych operacjach. Ogólnie nie mam jednej firmy ulubionej. Z każdej mam coś co mi się sprawdza. Z fanara całe gwintowanie(czasami ghuering), wiercenie Kennametal :) Kyocery w ogóle nie używam, ale podobno dobre narzędzia:) Kiedyś zrobię odcinek o płytkach i narzędziach jakie używam. Pozdro!
Witam. Czy jest możliwość kupić frez do aluminium średnica 1.82 milimetra maxymalnie. A długość robocza minimum 10 milimetrów lub więcej. Bo nigdzie nie mogę znależć.
Można puścić program podnosząc się w X i przesuwać Z, aby mniej więcej trafić. Nie jest to proste, bo pracujemy wtedy na zamkniętych drzwiach(brak blokady drzwi usprawni metodę jak u Ciebie). Po paru przejazdach na sucho powinno się udać :) Można spróbować jeszcze podjechać płytką i poprzez obracanie sztuki ręcznie trafić w zwój i spisać kat na którym znajduje się płytką i uwzględnić wtedy ten kąt w programie - nie mam pewności czy to zadziała. Używasz pewnie pierwszego? Pozdrawiam:)
jeszcze nie miałem okazji strzelać w gwint, jeśli gwint nie jest ważny (klient nie chce go badać sprawdzianem ten sposób jest ok) jeśli gwint byłby kluczowy może z frezowanie uszkodzonego zwoju byłoby rozwiązaniem.
Panie, co to za glazura, że 5-6 tonowe maszyny na niej stoją? My u nas cebuliony na posadzki szlifowane wydajemy a tu widze ze płytki można położyć i też dobrze jest xD ej ale serio co to za płytki są?
Na Fanucu albo Mitsubishi musisz mieć opcję „teach” w zasadzie to nie rozumiem jak to może działać na haas.. chodzi o to że jest określona „sztywność osi” nawet w g1 jest przyspieszenie osi i jerk. To powoduje że dla różnych prędkości obrotowych wrzeciona będzie różny odcinek który maszyna synchronizuje posuw z obrotami. Dlatego uważam że niezły fart. Zmień prędkość obrotową podczas takiego „naprawiania” i masz po gwincie. No chyba że nie wiem czegos o sterowaniu haas.
Pracuje na frezarce cnc i nawet nie na haasie , ale lubię oglądać tego typu filmy żeby powiększać swoją wiedzę ogólna.
Bardzo dobry poradnik.
Dokładnie wyjaśnione, krótko i bez zbędnego przedłużania.
Cała twoja wiedza na dany temat przekazana w ciągu 10 min + pokazana obróbka z programem i dźwiękiem.
Takich właśnie poradników potrzebujemy.
Dzięki za miły komentarz❤ Pozdro!
Całkowicie sie zgadam, tez pracuje na frezarce cnc i sie kiedys zastanawialem w jaki sposob mozna by nawet podejsc do naprawy/poprawy gwintu na frezarce frezem do gwintowania i nawet podobny sposob tez bylby do wykonania (przynajmniej przy gwintach zewnetrznych) :)
W fajny i przystepny sposob wytlumaczone, sam sie kiedys zastanawialem jak do takich napraw na tokarniach cnc mozna podejsc, jestem ciekaw jak wygladaja pozostale dwa sposoby o ktorych wspominales :)
Nie znałem, uznawałem detal za szrot. Dzięki.
Panie więcej takich filmów dawaj :)
Fajnie i jasno wytłumaczone, dzięki 🙏
Super film Adi, tylko tak dalej! :)
Dzięki Ojciec :) ❤️🦾
Czeeeść Adiii super , że pokazujesz takie rzeczy! - ja się pasjonuję właśnie bardziej tokarką niż frezarką no i dla mnie takie porady są zaje*iste 💪💪💪 I jakieś mocowania skomplikowane w szczękach czy inne porady też mógłbyś wstawiać, wszystko oglądam ☺️
Dzięki za taki komentarz :) Kanał jest o tokarstwie więc na pewno będą pojawiać się tego typu odcinki :) Pozdro!
Super film, tego sposobu nie znałem, pracuje na sinumeriku i tam jest to rozwiązane w szybki sposób, ale w innych sterowaniach na pewno się przyda 😊
Możesz sie podzielić w jaki? 😊
@@lacik666 jest taka opcja jak namierzanie gwintu, i tak samo trzeba wjechać płytką w zwój, wybrać tą opcję i maszyna sama czyta sobie pozycję
Super filmik
Pozdro!😊
Fajny odcinek, a jak to zrobić z gwintem wewnętrznym kiedy nie masz zbyt dobrej widoczności, żeby podjechać płytką w rowek?
Zmierzyć dokładnie głębokościomierzem długość otworu i będziesz wiedział żeby wcześniej Zeta wpisać, a na końcu otworu podcięcie robisz 🙂
@@jantrzeci700 @jotef73 pyta się jak wcelować się płytką w gwint, a nie czy dobrać odpowiednią głębokość gwintu w cyklu
Podobnie, co prawda jest bardziej skomplikowane, ale 2 razy w życiu poprawiałem otwór i ta metoda dawała radę . Po pierwsze musisz mieć małe lusterko najlepiej teleskopowe i dobra lampkę oraz ustawić się jak najbliżej początku gwintu, wtedy łatwiej jest to zgrać. Ale lepszy-dokładniejszy sposób mam w głowie o którym też chce nagrać odcinek i nie chciał bym zdradzać jak narazie, żeby ktoś mnie nie wyprzedził :D hehe Napisz mi na maila to Ci napisze :)
@@AdrianJankowskiDWJ ja robię tak że mierze narzędzie w X i Z później orientacją wrzeciona luzuje je tak abym mógł trochę przesuwać i dojeżdżam w X przesuwając wytaczak, mniej więcej do górnej średnicy X nominalnej gwintu lekko skręcam wyjeżdżam i mierze w X narzędzie jeszcze raz. Ważne żeby nie przesadzić w X bo można ukruszyć płytkę, Z nie mierzę żeby się zgrywało, po prostu robię dłuższy wjazd i wyjazd bo różnica to będzie nie więcej jak skok gwintu. Chyba że otwór jest ślepy to sprawdzam na jak głęboko może dojechać.
@@ObiWanPL to już zaspoilerowałeś, bo taki sam pomysł miałem :D tak czy siak warto o tym materiał w przyszłości nagrać:) Pozdro!
Siemka fajny filmy na pewno pomocny początkowym tokarzą
ale nie byłbym sobą gdybym nie przy cwaniakował i nie chlusnął litr beny do ognia
co gdy gwint nie został ukończony a był robiony metoda naprzemiennej krawędzi tz raz zbiera frontem raz tyłem jak wtedy go skończyć wiedząc ze wjazd w nitkę nic nie da bo nie wiemy czy program skończył biorąc frontem czy tyłem
Zamiast G32 użyć G76 z odpowiednią strategią nacinania np P1 jak masz naddatek to nie powinno być problemu z wykończeniem gwintu :) Nie ma różnicy czy branie było naprzemiennie- skok jest ten sam i zarys gwintu powinien również być ten sam. Pozdro!
@@AdrianJankowskiDWJ niestety jest ja robię na Sinumeriku i jeśli wjedziesz w nitkę robiąc strategia co powyżej wystopi przesunięcie w synchronizacji i będzie się "rozdwajał"
Świetny odcinek.
Ja na Okumie mam podobną metodę tylko że zamiast ustawiać narzędzie to ustawiam orientację wrzeciona
Właśnie, orientację wrzeciona możnaby zrobić, Adi a czy zrobiłeś z orientacją wrzeciona? Było by szybciej 🤔
Bez konieczności podjazdu płytką pomiędzy wierzchołki? 🤔
@@jantrzeci700tak, żeby wykonać w ten sposób jest ona potrzebna, mówię o tym w odcinku :) Pozdro!
@@AdrianJankowskiDWJ Ja to robię tak:
Pisze cykl na gwint.Potem ustawiam narzędzie nad gwintem np. o 5-krotność skoku gwintu w lewo względem początku cyklu gwintu.Potem dojeżdżam narzędziem w gwint (między wierzchołki) obracając przy tym wrzecionem.I ustawiam tą pozycję wrzeciona jako zerową.Oczywiscie wcześniej łapie bazę na czole sztuki ustawiam na niej bicie itp. itd.
Mojaetoda ma taki sam efekt tylko że ty po spasowaniu się płytką w gwint przesuwasz początek cyklu gwintu o wielokrotnosć skoku.
A ja to robię przestawiając orientację wrzeciona
A jeśli mam serię większą do poprawki. Odkształcona po hartowaniu to jest jakiś sprytny sposób, żeby już po ustawieniu wszystkiego na szybko wstawiać kolejne sztuki bez celowania płytką?
Najlepiej nie doprowadzić do tego typu sytuacji. Zawsze gwint przed hartowaniem nacinam w górnej tolerancji, żeby nie było z tym problemu - tak mnie uczyli. Jeśli jednak masz taką sytuację to można by było zorientować wrzeciono, podjechać nożem na dany Z*, i ręcznie obracając sztukę w uchwycie trafić w zwój. Będzie to trochę szybsze :) Ewentualnie wykorzystać jakieś przefrezowanie do ustawienia sztuki- dorobić przyrząd. Pozdro!
@@AdrianJankowskiDWJ obawiam się, że inaczej się nie da. Duzogabarytowe detale z dosyć cienką ścianką. Gwinty niestandardowe, wielozwojowe z tolerancją na średnicy +0 do -.05 kod generowany przez CAM. Właściwie to nie poprawka tylko, kolejna operacja i szukam szybkiego sposobu. Ale chyba nic szybszego niż dorobiony przyrząd nie znajdę.
Pozdrooo....
Pozdro Mati!
A działa to na fanucu tak samo? Chodzi o to, że u mnie jak zmienię np obroty wrzecioma na większe to już nie nacina gwintu w tym samym miejscu. To da coś ta orientacja?
Jeśli wykonasz to z orientacja na stałych obrotach to myślę że tak. Wykonywałem tak na fanucu poprawy gwintów. Dla bezpieczeństwa odsun się w X i sprawdź :) Pozdrawiam
Cześć. Czy ta orientacje trzeba załaczyc po ustawieniu detalu w uchwycie i przed ustawieniem plytki miedzy zębami? Bo nie bardzo kumam. Dzieki ;)
@@kamilpajdzinski5758 Hej, wycentrować, ustawic Z0, zorientować wrzeciono na kat od którego chcemy zaczynać nacinać gwint, ustawić się płytką w rowku na zorientowanym uchwycie :) Pozdrawiam
A czy ten kąt to musimy jakoś ustalić? Czy to obojętne?
@@kamilpajdzinski5758 musi być taki sam jak start gwintu w programie. Jeśli zorientujesz wrzeciono na 0 st. to w programie też musisz to uwzględnić .
2:55 Pracuje na super starych Feelerach (FTC180 i FTC30) z systemem Fanuc, czy moge tez zsynchronizowac kat obrotu wrzeciona z pozycja narzedzia bez osi C? I pytanie, czy po zorientowaniu wrzeciona tokarka sama ustawia wrzeciono jak bede sobie je recznie obracal? Np jak Adi pokazal ze nakretka sie blokuje to troche sie obrocilo czyli pozycja gwintu tez sie zmienila.
Jak to zrobić na Doosan-ie z fanuc-iem ?
Tak jak na filmie, ale mając Doosana prawdopodobnie już masz cykl naprawy gwintu na softkeyu. Wygląda wszystko tak samo, orientacją wrzeciona, wjazd płytką na dno gwintu it'd, różnica jest taka że tam jeszcze wybierasz metodę nacinania gwintu.
Tak jak napisał ObiWanPL :) Musisz poszukać w dtr'ce M kodu na orientowanie wrzeciona w Twojej maszynie, a reszta tak samo. Pozdro!
Twoim zdaniem narzędzia skrawające FANARA są takiej samej jakości jak KYOCERA albo KENNAMETAL?
Fanara używam tylko do gwintowania w sumie ,więc ciężko mi się na ten temat wypowiedzieć, ale dobrze im idzie w tych operacjach. Ogólnie nie mam jednej firmy ulubionej. Z każdej mam coś co mi się sprawdza. Z fanara całe gwintowanie(czasami ghuering), wiercenie Kennametal :) Kyocery w ogóle nie używam, ale podobno dobre narzędzia:) Kiedyś zrobię odcinek o płytkach i narzędziach jakie używam. Pozdro!
Witam.
Czy jest możliwość kupić frez do aluminium średnica 1.82 milimetra maxymalnie.
A długość robocza minimum 10 milimetrów lub więcej.
Bo nigdzie nie mogę znależć.
Adi fachura 😉
Pozdro! :)
Tylko jest jeden problem. Moja tokarka nie ma orientacji tak że trzeb się troszkę więcej nakombinować. Czekam na dwa pozostałe sposoby.
Można puścić program podnosząc się w X i przesuwać Z, aby mniej więcej trafić. Nie jest to proste, bo pracujemy wtedy na zamkniętych drzwiach(brak blokady drzwi usprawni metodę jak u Ciebie). Po paru przejazdach na sucho powinno się udać :)
Można spróbować jeszcze podjechać płytką i poprzez obracanie sztuki ręcznie trafić w zwój i spisać kat na którym znajduje się płytką i uwzględnić wtedy ten kąt w programie - nie mam pewności czy to zadziała. Używasz pewnie pierwszego? Pozdrawiam:)
@@AdrianJankowskiDWJ Dokładnie, pierwszy sposób
Nie no mial byc CTX... od fanuca dostaniemy raka...
Hehe, spokojnie będą, ale z CLX(mamy maszynę CLX350 nie CTX :p) jeszcze będziesz prosił o Haasa hehe. Pozdro!
@@AdrianJankowskiDWJ a no tak. Zezlomujcie tego hassa poki ma jeszcze wartosc 🤣
@@jacknowak8094 paradoksalnie ten Haas zarobił na CLX'a :D I prężnie pracuje zarabiając na następną maszynę :p Hehe Pozdrawiam :)
@@AdrianJankowskiDWJ o kurde, to tak się da? :D
jeszcze nie miałem okazji strzelać w gwint, jeśli gwint nie jest ważny (klient nie chce go badać sprawdzianem ten sposób jest ok) jeśli gwint byłby kluczowy może z frezowanie uszkodzonego zwoju byłoby rozwiązaniem.
Panie, co to za glazura, że 5-6 tonowe maszyny na niej stoją? My u nas cebuliony na posadzki szlifowane wydajemy a tu widze ze płytki można położyć i też dobrze jest xD
ej ale serio co to za płytki są?
To nie kwestia płytek tylko wypełnienia pod nimi- kleju, który jest na całej płaszczyźnie płytki, nie ma pustych przestrzeni :P
Na Fanucu albo Mitsubishi musisz mieć opcję „teach” w zasadzie to nie rozumiem jak to może działać na haas.. chodzi o to że jest określona „sztywność osi” nawet w g1 jest przyspieszenie osi i jerk. To powoduje że dla różnych prędkości obrotowych wrzeciona będzie różny odcinek który maszyna synchronizuje posuw z obrotami. Dlatego uważam że niezły fart. Zmień prędkość obrotową podczas takiego „naprawiania” i masz po gwincie. No chyba że nie wiem czegos o sterowaniu haas.
Fachura