Dobrze powiedziane z tym zderzakiem bo mało kto o tym wspomina. Można też zastosować wyłącznik krańcowy z możliwością regulacji a przy zamontowaniu silniczków krokowych można zastosować przełącznik krańcowy. To dobre jest w tokarkach budżetowych gdzie nie ma nawrotnicy ze zintegrowanym systemem posuwów. Oczywiście to metoda dla entuzjastów, bo jak kiedyś wspomniałeś - " Jeśli myśli się o poważnej produkcji, to warto mieć kilka tokarek bo każda ma określony zakres i możliwości pracy."
Brawo! Wreszcie ktoś kompetentny objaśnił to, co rolnikom i budowlańcom tłumaczę od 25 lat również ja. Klinem klinujemy pozycję, wpustem przenosimy moment obrotowy.
Super kolejna lekcja ładnie wszystko wytłumaczone👋👋👍👍właśnie zrobiłem podtrzymkę tylko z łożyskami do mojej mini tokarki Bernardo 500 filmik w montażu. Pozdrawiam
Adam👍👍👍 takie filmy to ja lubię ( analogi mi bardziej wchodzą) 😂 niby już dużo potrafię ale zawsze coś nowego przyswoję 😀 kolejna dawka wiedzy. Dzięki. Ja tez czekam na film z całą maszyną. Ps. W mojej 330x700 nie było podtrzymek w zestawie. Czeka mnie dorobienie stałej i ruchomej.
Jeśli robisz gwint nożem z płytką o pełnym profilu, tak jak w Twoim przypadku to nie toczyłbym wałka na 19.9 tylko zostawił na 20.05mm. Majac taki nóż i robiąc nim gwint wystarczy wjechać nim tak głęboko żeby średnica zewnętrzna wyniosła 19.85 a pomiar średnicy podziałowej to już tylko czysta formalność 😊😊😊 W taki sposób będziesz miał nawet lepszą jakość gwintu bez ostrych krawędzi 😊
Z tego co wiem to moja płytka jest uniwersalna m.id.aliexpress.com/item/4000909061671.html?spm=a2g0n.order_detail.order_detail_item.3.1fd732e3DpNNjZ&gatewayAdapt=glo2idn Ale fakt płytka o pełnym zarysie powinna zebrać też wierzchołki gwintu nie kupuję jednak takich płytek ponieważ do każdego skoku musiałbym mieć inne płytki a że nie prowadzę produkcji to nie jestem w stanie przewidzieć Jakie gwinty będę potrzebował wykonywać więc dla mnie wygodniejsze są uniwersalne.
@@AdamMaszynotwor nie wiedziałem że masz płytkę uniwersalna. Wyglądała jak płytka na konkretny skok 😉😉😉 Pozdrawiam I oby tak dalej. Bardzo wartościowy materiał.
Cześć. Czy pomiar ustawienia 1:41 nie powinien być wykonany do już splanowanej powierzchni (na lekko dalej wysuniętym wałku)? Wstępne planowanie było wykonane bez ustawiania centryczności więc oryginalna powierzchnia nie jest już bazą.
Jest dobrze. Chodziło o to, że na tej większej średnicy był bardzo mały naddatek na obróbkę 3:00 . A ta mniejsza średnica i tak była toczona na gotowo dopiero później.
@@ZXAtari Jeszcze jedno. Jeśli chodzi o obróbkę tokarską to planowaniem jest obróbka czoła detalu, przeważnie jako pierwsza operacja (żeby "złapać zero" detalu w osi wzdłużnej). Natomiast obróbka części walcowej to już nie jest planowanie.
@@maciejmarzec3618 Przetaczanie. Postaram się zapamiętać. Się mi to myli chyba raczej. Na szczęście nie rozmawiam z fachowcami na żywo więc wstydu nie ma jak sobie dłubiąc na swojej tokarce tak powiem koledze co się nie zna 🙂. W sumie zawsze można odgrywać guru w temacie, muszę tylko odpowiednio dobierać słuchaczy....
Cześć Adam . Zakupiłem tokarkę 360mm toczenia na 15000mm pytanko amatora , zestaw noży 20x20mm będzie oki czy może wygodniejsze będą 16x16mm? Z góry dziękuje .
Dokładnie nie blokuje konika na łożu tylko go dosuwam tak żeby gwintownik złapał a potem ręcznie pcham cały konik żeby się przypadkiem gdzieś nie zaklinował chociaż oczywiście gwintownik jak złapie to już zaczyna sam ciągnąć jak dojadę do końca to również ciągnę pomagając gwintownik oby się wykręcić i zabezpiecza w ten sposób żeby konik się gdzieś Nie zablokował
@AdamMaszynotwor dziękuję za odpowiedź. Ostatnio tak miałem robić,.ale bałem się że nie uciągnie tego konika bo jest dość masywny. Może by się udało, tak jak mówisz jakbym mu pomagał.
@@marselusek Przy bardzo ciężkich konikach pewnie bezpieczniej coś takiego tylko z końcówka na gwintownik a nie na narzynkę pl.aliexpress.com/item/1005007535801139.html?src=google&pdp_npi=4%40dis%21PLN%21102.19%21102.19%21%21%21%21%21%40%2112000041196497420%21ppc%21%21%21&src=google&albch=shopping&acnt=708-803-3821&isdl=y&slnk=&plac=&mtctp=&albbt=Google_7_shopping&aff_platform=google&aff_short_key=UneMJZVf&gclsrc=aw.ds&&albagn=888888&&ds_e_adid=&ds_e_matchtype=&ds_e_device=c&ds_e_network=x&ds_e_product_group_id=&ds_e_product_id=pl1005007535801139&ds_e_product_merchant_id=5356618961&ds_e_product_country=PL&ds_e_product_language=pl&ds_e_product_channel=online&ds_e_product_store_id=&ds_url_v=2&albcp=19735245762&albag=&isSmbAutoCall=false&needSmbHouyi=false&gad_source=1&gclid=CjwKCAiAmfq6BhAsEiwAX1jsZ3vRgW2AnyvllkbLfF9yK6eOanqF2UJzG5Y1dOaCnM9CKRwgM-mgfhoCuHwQAvD_BwE
@@AdamMaszynotwor Nawet nie wiedziałem , że coś takiego jest :) Z narzynkami nie ma problemu, dojeżdżam konikiem , jak załapie to o imak nożowy się zapiera , tylko korekty suportem w miarę postępu nacinania gwintu. Lecz z racji tego, że ustrojstwo kosztuje ciut ponad stówkę to warto, . Na gwintowniki zrobi się kilka krążków z różnymi kwadratami i wszystko :) Dzięki !!! 😊
@@marselusek można zrobić 1kwadrat 1/4 i używać allegro.pl/oferta/uchwyt-samozaciskowy-1-4-do-gwintownikow-m3-m8-fr4872-16665683430?# oraz kwadrat 1/2 i do większych allegro.pl/oferta/uchwyt-do-gwintownika-m5-m20-1-2-w-trudno-dostepnych-miejscach-10671748339?#
1 trzeba mieć taki kieł 2 trzeba zdemontować uchwyt 3 zwykle potrzebna jest też redukcja bo otwór wrzeciona jest dosyć duży Ale tak jeżeli mamy możemy użyć kieł zabierakowy
Cześć Adamie, jak masz dobry kontat z firmą ebmia z Augustowa , to poproś ich aby odbierali telefon z pomocą techniczną , wew. 3 , w ostatnim czasie potrzebowałem zapytać o pneumatykę i w ciągu tygodnia nikt nie odbierał, dzięki i pozdrawiam.
Zrobić najprościej na frezarce ale to zależy jaki promień. A kupić przez internet albo w sklepach typu "techniki zamocowań". Może Mr Gwint w Gliwicach?
Sprytny patent faktycznie to może zadziałać .. jedyny mankament to jeżeli jest konieczność zdejmować i zakładać detal wtedy należało by oczyszczać nakiełek i kieł ... dzięki za ten patent!
@@AdamMaszynotwor No tak, jak nie oczyścisz to dalej trzyma lepiej jak bez, ale jesy lekko nie w osi pewnie. Najczęściej tak łapie już gotowe części "używane"
Witam mam pytanie, ostatnio na złomie znalazłem kawałek blachy w kształcie wałka (wycięte palnikiem z blachy) on ma średnice 150mm i grubość tej blachy to 100mm. Ale przy toczeniu tego zauważyłem że maszyna miała dość ciężko i szybko stępiła mi sie płytka przy nożu. Ale pytanie dotyczy tego czy jest to możliwe że stal w miejscu cięcia się jakoś zahartowała? (przy planowaniu głębiej w materiale o wiele łatwiej szło)
Zależy jaka stal. W popularnej "czarnej" (s355, s235 itp) jest za mało węgla, żeby się podhartowało w miejscu cięcia. Jeśli jednak stal ma tego węgla ciut więcej to całkiem normalne że przy cięciu w wysokiej temperaturze (plazma, laser, a nawet tarcze ścierne) krawędzie się podhartują.
@@jarekferenc1149 Pomoże podgrzanie palnikiem np lpg przed cięciem żeby wstępnie zbliżyć do temperaturę materiału do cięcia plazmą? Nie chodzi mi o grzanie do "czerwoności" bo nie mam takiego pieca czy palnika tlen-acetylen
Wedle mojej wiedzy to jednak rowek kanałek powiedziałbym że jest to tak samo potoczna nazwa jak fasolka każdy fryzjer wie o co chodzi ale w literaturze raczej się nie uświadczy takiego nazewnictwa. W każdym razie poradnik frezera mówi o frezowaniu rowków pod wpust a nie kanałków. To sama bardziej współczesna książka do rysunku technicznego 2018 tam też jest mowa o rowkach pod wpust.
nakiełkiem wykonywać wstępny otwór pod wiertło to nie jest dobry pomysł z racji różnicy między kątem wierzchołkowym nakiełka a wiertła. No i nazywanie nakiełka nawiertakiem też poprawne nie jest :P
oo to zaskakujące co piszesz ... jakie jest źródło tej wiedzy? Oczywiście jest różnica miedzy kątami wiertła i nawiertaka ale czy to faktycznie w czymś przeszkadza? to jaka jest poprawna nazwa narzędzi z grupy NWRc ?
@@AdamMaszynotwor żyłem w przekonaniu, że nawiertak to nie nakielek jednak jak się okazuje niesłusznym. Tutaj masz ciekawostkę odnośnie skutków używania nakielka 60° pod wiertła. Oczywiste jest, że przy jednostkowych pracach to nie ma aż takiego znaczenia i nie ma co dać się zwariować ale wiedzieć zawsze dobrze. ua-cam.com/video/jHE-pbF0pSg/v-deo.html
@@bombaWypierdoli Wiem że jestem tylko pasjonatą ( chociaż zawodowo też zajmuje się obróbką) i trudno tutaj będzie mi przeforsować moje spostrzeżenia czy logiczne wnioski Vs. Instruktaż jednego z większych producentów narzędzi skrawających w dodatku specjalizującego się w technologii wiercenia i gwintowania a co za tym idzie zapewne posiadającego specjalistyczne laboratoria oraz sztab Inżynierów. Mimo wszystko Jednak się wypowiem na temat moich obserwacji. ( film który linkujesz oczywiście Widziałem i byłem zaskoczony propozycją fanara). Zanim jeszcze powstał taki warsztat jaki mam obecnie za dzieciaka dużo pracowałem elektronarzędziami ręcznymi potem przeszedłem na obrabiarki manualne( często Były to maszyny chińskie z dużymi luzami). Jednocześnie budowałem lub naprawiałem różne maszyny i urządzenia Co skłaniało do pracy w różnych warunkach z wykorzystaniem różnych materiałów . Skutkiem tych doświadczeń było spostrzeżenie iż wiertło ucieka tam gdzie ma najmniejszy opór.. czyli na przykład jeżeli wcześniej był już wywiercony otwór chciałem wywiercić gdzieś otwór z boku nawet większy to wiertło usilnie ześlizgiwało się w pustą przestrzeń ( oczywiście sprzyjało temu wiercenie z ręki czy właśnie spore luzy na pinoli wiertarki stołowej) te same zjawisko obserwowałem gdy próbowałem wiercić w materiałach mieszanych na przykład Stalowa śruba w żeliwnym lub aluminiowym krokusie albo na odwrót aluminiowy kołek w stalowym korpusie.. zawsze wiertło zchodziło tam gdzie było mu lżej.. Jak wiadomo ścin wiertła ma zerową prędkość skrawania dlatego No nie skrawa tylko się wgniata więc po prostu ma tendencję do pływania ( łatwo to zaobserwować gdy próbujemy wiercić na powierzchni walcowej ale nawet i na płaskiej- Oczywiście jeśli wcześniej nie było uprzedniego nawiercenia czy punktowania) Z kolei w drugą stronę gdy mamy już wywiercony otwór na przykład Fi 6.8 i teraz chcemy rozwiercić go tak żeby przyszła śruba ósemka to nawet jeżeli zrobimy to ręcznie i ustawimy się w miarę prostopadłe to wiertło pójdzie stosunkowo precyzyjnie równo po uprzednio wykonanym otworzę.. I trzecie spostrzeżenie z racji braku posiadania precyzyjnych maszyn CNC często stosowałem metodę wiercenia przez 2 elementy naraz.. na przykład łapałem sobie element który miał już wywiercone otwory, ustalałem go względem drugiego elementu, łapałem ściskami i wiertłem o średnicy już wykonanych otworów wykonywałem płytkie na wiercenia... zauważyłem że w momencie gdy nawiercenia są zbyt płytkie (Sam kształt stożkowy bez powierzchni cylindrycznej) to pomimo iż kąt zostawiony po wiertle jest zbieżny z kątem następnego wiertła to wiertło potrafi uciec lekko na bok. Takie obserwacje przekonują mnie że używanie nawiertaków tokarskich czy nawiertaków o kącie ostrzejszym niż kąt wiertła lepiej wpływa na precyzję . W Różnego rodzaju poradnikach typu poradnik tokarza też zaleca używanie się tego typu narzędzi do nawiercania przed wierceniem. Wiertła ostrzone metodą Żwirowa także pozwalają na lepsze efekty gdyż są pozbawione ścina i pierwszy punkt z materiałem łapią brzegi wiertła a nie środek. A tutaj jeszcze niezależny test który został wykonany właśnie w kierunku precyzji nawiercania potwierdzający iż pusta przestrzeń pod ścinem polepsza precyzje a nie ją pogarsza. ua-cam.com/video/SdiTBRFr_Ug/v-deo.html Oczywiście nie będę nakłaniał do stosowania mojej metody chciałam tylko przedstawić moje własne doświadczenia i ich źródło oraz uzasadnienie. Ponieważ warto jest podyskutować i czasami bardziej dogłębnie omówić dany temat Czego przykładem jest chociażby powyższa Dyskusja na temat nawiertaka( akurat w tym wypadku skończyło się tak że to używane przeze mnie nazewnictwo było poprawne i to Ty wyciągnąłeś naukę ale często zdarza się tak że ja dowiaduje się różnych ciekawych rzeczy od moich widzów właśnie z komentarzy i przeprowadzonych dyskusji)
@@AdamMaszynotwor obejrzałem ten odcinek i efekt faktycznie zaskakuje (przynajmniej mnie). Większość otworów które wykonuję, robię zupełnie bez nawiercania wiertłami pelnoweglilowymi ale jeśli przyjdzie mi kiedyś zmienić narzędzia, będę bogatszy o tą wiedzę.
Przyda się , cenne informacje jak najwięcej takich wskazowek
Dzięki 🙂 Pozdrawiam 🙂
niezwykle ciekawie pokazujesz i omawiasz, BRAWO !!!!!!!!!!!!
Dziękuję za wiadomośc 🙂 Pozdrawiam 🙂
Dobrze powiedziane z tym zderzakiem bo mało kto o tym wspomina. Można też zastosować wyłącznik krańcowy z możliwością regulacji a przy zamontowaniu silniczków krokowych można zastosować przełącznik krańcowy. To dobre jest w tokarkach budżetowych gdzie nie ma nawrotnicy ze zintegrowanym systemem posuwów. Oczywiście to metoda dla entuzjastów, bo jak kiedyś wspomniałeś - " Jeśli myśli się o poważnej produkcji, to warto mieć kilka tokarek bo każda ma określony zakres i możliwości pracy."
Brawo! Wreszcie ktoś kompetentny objaśnił to, co rolnikom i budowlańcom tłumaczę od 25 lat również ja.
Klinem klinujemy pozycję, wpustem przenosimy moment obrotowy.
Klin również potrafi moment przenosić. W prasach claas masz wpusty wbijane od czoła wału, jest do stożka. Wiec właściwie jest to klin.
@@MarekPaszek potrafi. Ale zgodnie z zasadami inżynierii maszyn nie powinien.
No i piękna robota
Jesteś mistrzem, ekstra robota i jak zwykle super wyjaśnione!
Powodzenia w dalszych fazach budowy maszyny :).
Dziękuję 🙂🙂 Pozdrawiam 🙂
Mega to nakręciłeś, dziękuję.Po tym filmie moje wałeczki nie będą chodzić jak pijane po toczeniu😁🤭
Dziękuję za miły komentarz 🙂 Pozdrawiam 🙂
Z nową maszyną dostajemy podtrzymkę, ja do swojej używanej maszyny kupiłem dopiero po 6 latach jej używania Pozdrawiam
Siema.
Mi ostatnio się urwała śruba od konika. Prędzej czy później będzie trzeba to ogarnąć,tylko długaśna trochę a podtrzymki brak.
Fajny filmik przydatny. Kiedyś pisałem czy zrobiłbyś walek do rozrusznika, pozdrawiam.
Super robota! Na pewno świetnie się wkomponuje do nowej maszyny :)
Dzięki 🙂 Pozdrawiam 🙂
Dziękuje za film. Wiele użytecznych informacji. Pozdrawiam
Pozdrawiam i dziękuję za wiadomośc 🙂
Witaj. U Ciebie precyzja na pierwszym miejscu. Miłej i ciepłej niedzieli życzę. 👍3
Witaj 🙂Dzięki za miły komentarz 🙂 Również życzę udanego tygodnia 🙂
Super kolejna lekcja ładnie wszystko wytłumaczone👋👋👍👍właśnie zrobiłem podtrzymkę tylko z łożyskami do mojej mini tokarki Bernardo 500 filmik w montażu. Pozdrawiam
To ja czekam na film, jestem przed robieniem podtrzymki do swojej
@@pawekowalski7469 Będzie niedługo. Pozdrawiam
Super film dziękuję bo znowu czegoś nowego się nauczyłem
Cieszę się, że film się spodobał 🙂 Pozdrawiam 🙂
Jak zawsze bardzo ciekawy materiał
Dzięki 🙂 Pozdrawiam 🙂
Kolejny super materiał! 😊
Dzięki 🙂 Pozdrawiam 🙂
Adam👍👍👍 takie filmy to ja lubię ( analogi mi bardziej wchodzą) 😂 niby już dużo potrafię ale zawsze coś nowego przyswoję 😀 kolejna dawka wiedzy. Dzięki.
Ja tez czekam na film z całą maszyną.
Ps. W mojej 330x700 nie było podtrzymek w zestawie. Czeka mnie dorobienie stałej i ruchomej.
Dobra robota kciuk w górę.
Dzięki 🙂 Pozdrawiam 🙂
Olá amigo Adam, trabalho perfeito como sempre!!!
Saudações do Brasil a todos aí!!!
Dzięki Przyjacielu 🙂 Pozdrawiam 🙂
Gracias Amigo, viva la Brasilia
Czyli da się toczyć w kłach bez sercówki samą siłą tarcia na stożku? Nigdy nie próbowałem, nigdy nie widziałem, cenna wiedza
Siema . Fajny materiał👍. Pozdro z Wawy.
Cześć. Dziękuję 😊 Pozdrawiam 🙂
Super. 👏👏👏
Dzięki 🙂
👍👍
a czy mogę prosić o filmik z wyjaśnieniem od a do z na temat sercówki
Poproszę cała maszynę ;)do której robiłeś ten wałek, nie ma co czekać ;)
👍
ile stożka pociągnęło na tej długości ?
Jeśli robisz gwint nożem z płytką o pełnym profilu, tak jak w Twoim przypadku to nie toczyłbym wałka na 19.9 tylko zostawił na 20.05mm. Majac taki nóż i robiąc nim gwint wystarczy wjechać nim tak głęboko żeby średnica zewnętrzna wyniosła 19.85 a pomiar średnicy podziałowej to już tylko czysta formalność 😊😊😊 W taki sposób będziesz miał nawet lepszą jakość gwintu bez ostrych krawędzi 😊
Z tego co wiem to moja płytka jest uniwersalna m.id.aliexpress.com/item/4000909061671.html?spm=a2g0n.order_detail.order_detail_item.3.1fd732e3DpNNjZ&gatewayAdapt=glo2idn
Ale fakt płytka o pełnym zarysie powinna zebrać też wierzchołki gwintu nie kupuję jednak takich płytek ponieważ do każdego skoku musiałbym mieć inne płytki a że nie prowadzę produkcji to nie jestem w stanie przewidzieć Jakie gwinty będę potrzebował wykonywać więc dla mnie wygodniejsze są uniwersalne.
@@AdamMaszynotwor nie wiedziałem że masz płytkę uniwersalna. Wyglądała jak płytka na konkretny skok 😉😉😉
Pozdrawiam
I oby tak dalej. Bardzo wartościowy materiał.
A czy wykonywał. PAN kiedyś na cięcie wzdłuż walka? Np na szerokość ok 1.2
Mm
Cześć.
Czy pomiar ustawienia 1:41 nie powinien być wykonany do już splanowanej powierzchni (na lekko dalej wysuniętym wałku)? Wstępne planowanie było wykonane bez ustawiania centryczności więc oryginalna powierzchnia nie jest już bazą.
Jest dobrze. Chodziło o to, że na tej większej średnicy był bardzo mały naddatek na obróbkę 3:00 . A ta mniejsza średnica i tak była toczona na gotowo dopiero później.
@@maciejmarzec3618 Racja. Tu nie chodziło o wpasowanie się w poprzednie planowanie tylko o zero naddatku na końcowy "feature". Umknęło mi to.
@@ZXAtari Jeszcze jedno. Jeśli chodzi o obróbkę tokarską to planowaniem jest obróbka czoła detalu, przeważnie jako pierwsza operacja (żeby "złapać zero" detalu w osi wzdłużnej). Natomiast obróbka części walcowej to już nie jest planowanie.
@@maciejmarzec3618 Przetaczanie. Postaram się zapamiętać. Się mi to myli chyba raczej. Na szczęście nie rozmawiam z fachowcami na żywo więc wstydu nie ma jak sobie dłubiąc na swojej tokarce tak powiem koledze co się nie zna 🙂. W sumie zawsze można odgrywać guru w temacie, muszę tylko odpowiednio dobierać słuchaczy....
Hej Adam. Super film. Czy można prosić o symbol noza i płytki oraz parametry na jakich robiłeś? Pięknie poszło😊
Cześć Adam . Zakupiłem tokarkę 360mm toczenia na 15000mm pytanko amatora , zestaw noży 20x20mm będzie oki czy może wygodniejsze będą 16x16mm? Z góry dziękuje .
Przy gwintowaniu użyłeś zwykłego borkopu na wiertła ?
Witam. Jakiej średnicy max można włożyć materiał do podtrzymki stałej?
nie wiedzieć czemu ale 80 bo jak była by inna konstrukcja to spokojnie więcej by się dało
Cześć Adam gdzie mogę kupić taką małą podtrzymke do cormaka 330x700 ?? Mógł byś coś polecić ? 😊
takie? www.cormak.pl/pl/akcesoria/2374-podtrzymka-stala-i-ruchoma-do-tytan330.html
Witam. Mam pytanko : czas 2.13 : gwintowanie. Puściłeś konika luźno, niezablokowanego aby gwintownik "sam się wciągnął" ?
Dokładnie nie blokuje konika na łożu tylko go dosuwam tak żeby gwintownik złapał a potem ręcznie pcham cały konik żeby się przypadkiem gdzieś nie zaklinował chociaż oczywiście gwintownik jak złapie to już zaczyna sam ciągnąć jak dojadę do końca to również ciągnę pomagając gwintownik oby się wykręcić i zabezpiecza w ten sposób żeby konik się gdzieś Nie zablokował
@AdamMaszynotwor dziękuję za odpowiedź. Ostatnio tak miałem robić,.ale bałem się że nie uciągnie tego konika bo jest dość masywny. Może by się udało, tak jak mówisz jakbym mu pomagał.
@@marselusek Przy bardzo ciężkich konikach pewnie bezpieczniej coś takiego tylko z końcówka na gwintownik a nie na narzynkę pl.aliexpress.com/item/1005007535801139.html?src=google&pdp_npi=4%40dis%21PLN%21102.19%21102.19%21%21%21%21%21%40%2112000041196497420%21ppc%21%21%21&src=google&albch=shopping&acnt=708-803-3821&isdl=y&slnk=&plac=&mtctp=&albbt=Google_7_shopping&aff_platform=google&aff_short_key=UneMJZVf&gclsrc=aw.ds&&albagn=888888&&ds_e_adid=&ds_e_matchtype=&ds_e_device=c&ds_e_network=x&ds_e_product_group_id=&ds_e_product_id=pl1005007535801139&ds_e_product_merchant_id=5356618961&ds_e_product_country=PL&ds_e_product_language=pl&ds_e_product_channel=online&ds_e_product_store_id=&ds_url_v=2&albcp=19735245762&albag=&isSmbAutoCall=false&needSmbHouyi=false&gad_source=1&gclid=CjwKCAiAmfq6BhAsEiwAX1jsZ3vRgW2AnyvllkbLfF9yK6eOanqF2UJzG5Y1dOaCnM9CKRwgM-mgfhoCuHwQAvD_BwE
@@AdamMaszynotwor Nawet nie wiedziałem , że coś takiego jest :) Z narzynkami nie ma problemu, dojeżdżam konikiem , jak załapie to o imak nożowy się zapiera , tylko korekty suportem w miarę postępu nacinania gwintu. Lecz z racji tego, że ustrojstwo kosztuje ciut ponad stówkę to warto, . Na gwintowniki zrobi się kilka krążków z różnymi kwadratami i wszystko :) Dzięki !!! 😊
@@marselusek można zrobić 1kwadrat 1/4 i używać allegro.pl/oferta/uchwyt-samozaciskowy-1-4-do-gwintownikow-m3-m8-fr4872-16665683430?# oraz kwadrat 1/2 i do większych allegro.pl/oferta/uchwyt-do-gwintownika-m5-m20-1-2-w-trudno-dostepnych-miejscach-10671748339?#
Co można sądzić o wykorzystaniu wałków od silników elektrycznych, złomuje się tego na tony.
W sensie że jako surowiec do obróbki skrawaniem? Może być problematyczne gdyż często osi są utwardzone
a wystarczy zastosowac kieł zabierakowy
1 trzeba mieć taki kieł
2 trzeba zdemontować uchwyt
3 zwykle potrzebna jest też redukcja bo otwór wrzeciona jest dosyć duży
Ale tak jeżeli mamy możemy użyć kieł zabierakowy
Ciekawe co to za maszyna 🤔🤔
Cześć Adamie, jak masz dobry kontat z firmą ebmia z Augustowa , to poproś ich aby odbierali telefon z pomocą techniczną , wew. 3 , w ostatnim czasie potrzebowałem zapytać o pneumatykę i w ciągu tygodnia nikt nie odbierał, dzięki i pozdrawiam.
A ja mam takie pytanie, na jakiej maszynie można zrobić podkładki siodłowe? Albo gdzie kupić? Tylko żeby były metalowe!
Zrobić najprościej na frezarce ale to zależy jaki promień. A kupić przez internet albo w sklepach typu "techniki zamocowań". Może Mr Gwint w Gliwicach?
@@maciejmarzec3618
Dzięki. Właśnie tak myślałem, że na frezarce. Promień na rurkędo wody 1 cal, czyli około 17 mm. Jutro tam zadzwonię.
ja po prostu daję kropelkę kleju do gwintów na kieł;)
I nie potrzeba sercówki zakładać?
@@pawekowalski7469 no, jakoś tak sie nie ślizga ;)
Sprytny patent faktycznie to może zadziałać .. jedyny mankament to jeżeli jest konieczność zdejmować i zakładać detal wtedy należało by oczyszczać nakiełek i kieł ... dzięki za ten patent!
@@AdamMaszynotwor No tak, jak nie oczyścisz to dalej trzyma lepiej jak bez, ale jesy lekko nie w osi pewnie. Najczęściej tak łapie już gotowe części "używane"
Jeśli ktoś nie ma mikromierza do gwintów mozna użyć płytki pełno profilowej do gwintowania tez powinno wyjść. Pozdrawiam
Witam mam pytanie, ostatnio na złomie znalazłem kawałek blachy w kształcie wałka (wycięte palnikiem z blachy) on ma średnice 150mm i grubość tej blachy to 100mm. Ale przy toczeniu tego zauważyłem że maszyna miała dość ciężko i szybko stępiła mi sie płytka przy nożu. Ale pytanie dotyczy tego czy jest to możliwe że stal w miejscu cięcia się jakoś zahartowała? (przy planowaniu głębiej w materiale o wiele łatwiej szło)
Zależy jaka stal. W popularnej "czarnej" (s355, s235 itp) jest za mało węgla, żeby się podhartowało w miejscu cięcia. Jeśli jednak stal ma tego węgla ciut więcej to całkiem normalne że przy cięciu w wysokiej temperaturze (plazma, laser, a nawet tarcze ścierne) krawędzie się podhartują.
@@Sahtzor ok dzięki za odpowiedź
Tak jest, w miejscu cięcia palnikiem materiał będzie twardszy.
Przy tak dużych wymiarach jest to możliwe. To spory odbiornik ciepła, może szybko chłodzić cięte brzegi, więc podhartowanie mogło zajść.
@@jarekferenc1149 Pomoże podgrzanie palnikiem np lpg przed cięciem żeby wstępnie zbliżyć do temperaturę materiału do cięcia plazmą?
Nie chodzi mi o grzanie do "czerwoności" bo nie mam takiego pieca czy palnika tlen-acetylen
Jak tam generator Roberta Adamsa?
Mam nadzieję, że smutni Panowie do Ciebie zapukali 🕴
Cienkie walki to każdy potrafi robić. Pokaz jak robić grube walki bo tylko takie się oplaca. 😀
Zawsze się sprawdza i ewentualnie koryguje bicie materiału w szczękach bez znaczenia jakiego pochodzenia jest uchwyt...
6:42 bo będziecie dupę łokciem podcierać
Masz to opanowane, jedyne zastrzeżenie to kanałek nie rowek
Wedle mojej wiedzy to jednak rowek kanałek powiedziałbym że jest to tak samo potoczna nazwa jak fasolka każdy fryzjer wie o co chodzi ale w literaturze raczej się nie uświadczy takiego nazewnictwa.
W każdym razie poradnik frezera mówi o frezowaniu rowków pod wpust a nie kanałków. To sama bardziej współczesna książka do rysunku technicznego 2018 tam też jest mowa o rowkach pod wpust.
@@AdamMaszynotwor - skoro tak to nie upieram się
nakiełkiem wykonywać wstępny otwór pod wiertło to nie jest dobry pomysł z racji różnicy między kątem wierzchołkowym nakiełka a wiertła. No i nazywanie nakiełka nawiertakiem też poprawne nie jest :P
oo to zaskakujące co piszesz ... jakie jest źródło tej wiedzy? Oczywiście jest różnica miedzy kątami wiertła i nawiertaka ale czy to faktycznie w czymś przeszkadza?
to jaka jest poprawna nazwa narzędzi z grupy NWRc ?
@@AdamMaszynotwor żyłem w przekonaniu, że nawiertak to nie nakielek jednak jak się okazuje niesłusznym.
Tutaj masz ciekawostkę odnośnie skutków używania nakielka 60° pod wiertła.
Oczywiste jest, że przy jednostkowych pracach to nie ma aż takiego znaczenia i nie ma co dać się zwariować ale wiedzieć zawsze dobrze.
ua-cam.com/video/jHE-pbF0pSg/v-deo.html
@@bombaWypierdoli Wiem że jestem tylko pasjonatą ( chociaż zawodowo też zajmuje się obróbką) i trudno tutaj będzie mi przeforsować moje spostrzeżenia czy logiczne wnioski Vs. Instruktaż jednego z większych producentów narzędzi skrawających w dodatku specjalizującego się w technologii wiercenia i gwintowania a co za tym idzie zapewne posiadającego specjalistyczne laboratoria oraz sztab Inżynierów.
Mimo wszystko Jednak się wypowiem na temat moich obserwacji.
( film który linkujesz oczywiście Widziałem i byłem zaskoczony propozycją fanara).
Zanim jeszcze powstał taki warsztat jaki mam obecnie za dzieciaka dużo pracowałem elektronarzędziami ręcznymi potem przeszedłem na obrabiarki manualne( często Były to maszyny chińskie z dużymi luzami). Jednocześnie budowałem lub naprawiałem różne maszyny i urządzenia Co skłaniało do pracy w różnych warunkach z wykorzystaniem różnych materiałów . Skutkiem tych doświadczeń było spostrzeżenie iż wiertło ucieka tam gdzie ma najmniejszy opór.. czyli na przykład jeżeli wcześniej był już wywiercony otwór chciałem wywiercić gdzieś otwór z boku nawet większy to wiertło usilnie ześlizgiwało się w pustą przestrzeń ( oczywiście sprzyjało temu wiercenie z ręki czy właśnie spore luzy na pinoli wiertarki stołowej) te same zjawisko obserwowałem gdy próbowałem wiercić w materiałach mieszanych na przykład Stalowa śruba w żeliwnym lub aluminiowym krokusie albo na odwrót aluminiowy kołek w stalowym korpusie.. zawsze wiertło zchodziło tam gdzie było mu lżej..
Jak wiadomo ścin wiertła ma zerową prędkość skrawania dlatego No nie skrawa tylko się wgniata więc po prostu ma tendencję do pływania ( łatwo to zaobserwować gdy próbujemy wiercić na powierzchni walcowej ale nawet i na płaskiej- Oczywiście jeśli wcześniej nie było uprzedniego nawiercenia czy punktowania)
Z kolei w drugą stronę gdy mamy już wywiercony otwór na przykład Fi 6.8 i teraz chcemy rozwiercić go tak żeby przyszła śruba ósemka to nawet jeżeli zrobimy to ręcznie i ustawimy się w miarę prostopadłe to wiertło pójdzie stosunkowo precyzyjnie równo po uprzednio wykonanym otworzę..
I trzecie spostrzeżenie z racji braku posiadania precyzyjnych maszyn CNC często stosowałem metodę wiercenia przez 2 elementy naraz.. na przykład łapałem sobie element który miał już wywiercone otwory, ustalałem go względem drugiego elementu, łapałem ściskami i wiertłem o średnicy już wykonanych otworów wykonywałem płytkie na wiercenia... zauważyłem że w momencie gdy nawiercenia są zbyt płytkie (Sam kształt stożkowy bez powierzchni cylindrycznej) to pomimo iż kąt zostawiony po wiertle jest zbieżny z kątem następnego wiertła to wiertło potrafi uciec lekko na bok.
Takie obserwacje przekonują mnie że używanie nawiertaków tokarskich czy nawiertaków o kącie ostrzejszym niż kąt wiertła lepiej wpływa na precyzję .
W Różnego rodzaju poradnikach typu poradnik tokarza też zaleca używanie się tego typu narzędzi do nawiercania przed wierceniem. Wiertła ostrzone metodą Żwirowa także pozwalają na lepsze efekty gdyż są pozbawione ścina i pierwszy punkt z materiałem łapią brzegi wiertła a nie środek.
A tutaj jeszcze niezależny test który został wykonany właśnie w kierunku precyzji nawiercania potwierdzający iż pusta przestrzeń pod ścinem polepsza precyzje a nie ją pogarsza.
ua-cam.com/video/SdiTBRFr_Ug/v-deo.html
Oczywiście nie będę nakłaniał do stosowania mojej metody chciałam tylko przedstawić moje własne doświadczenia i ich źródło oraz uzasadnienie. Ponieważ warto jest podyskutować i czasami bardziej dogłębnie omówić dany temat Czego przykładem jest chociażby powyższa Dyskusja na temat nawiertaka( akurat w tym wypadku skończyło się tak że to używane przeze mnie nazewnictwo było poprawne i to Ty wyciągnąłeś naukę ale często zdarza się tak że ja dowiaduje się różnych ciekawych rzeczy od moich widzów właśnie z komentarzy i przeprowadzonych dyskusji)
@@AdamMaszynotwor obejrzałem ten odcinek i efekt faktycznie zaskakuje (przynajmniej mnie). Większość otworów które wykonuję, robię zupełnie bez nawiercania wiertłami pelnoweglilowymi ale jeśli przyjdzie mi kiedyś zmienić narzędzia, będę bogatszy o tą wiedzę.
Adaś a dasz radę zrobić stożek morsa 2 wewnętrzny ?
To zależy do czego ten stożek ma być i w jakim materiale.