Taki PROTIP jeszcze dla użytkowników Garmina, gdy wyznaczamy trasę w Garmin Connect, możemy dodać do trasy punkty do których później nam nawigacja będzie odliczać KM.
3:34 Zabrakło tutaj informacji bardzo istotnej tj. wgrania nowego pliku gpx w czasie gdy mamy włączone zapisywanie aktywności. Tego już w tak łatwy sposób zrobić się nie da! Trzeba zatrzymać rejestracje aktywności i dopiero wtedy pojawia się możliwość wgrania nowego gpx. Czekam aż Garmin coś z tym zrobi, bo jest to strasznie uciążliwe, szczególnie ze są alternatywne rozwiązania pozwalające na taki import bez zatrzymywania rejestracji aktywności.
@@WstalSprzedKompa w ConnectIQ można znaleźć aplikacje pozwalającą objeść ten problem, ale jest to dość mało intuicyjne i czasochłonne. Czekamy aż Garmin coś z tym zrobi!
@@WstalSprzedKompaDzieje się tak dlatego, że w czasie aktywności urządzenie się nie synchornizuje więc nie dodaje nowych tras do urządzenia. UWAGA: jest na to sposób :) z connect IQ instalujemy widget gimporter - "Import FIT/GPX from Android Device" a na telefonie z androidem aplikację " gexporter". Niestety czasem przy próbie połączenia tych dwóch aplikacji garmin się sam restartuje (przynajmniej u mnie) ale po restarcie pyta czy wznowić aktywność.
@@grymbergpl2 w firmware 9.75 już nie działa. Nie zmienia to faktu że bez właczonej apki Garmin connect nic nie wyślesz. Więc telefon w trybie offline nic nie da.
Рік тому+3
Mam od lata poprzedniego roku Egde Explore 2. Ani razu się nie zawiesił. W deszczu bez problemu działa, ma USB-C, nie byłem w stanie porównać baterii bez połączenia z sensorami, ale wygląda to dobrze tak, czy siak. Odnoszę wrażenie, że edge 530 nie ma podejścia do Explore 2. Istnieje wersja Explore 2 z ładowaniem w uchwycie, ale ta wersja jest droga. Jeśli szkoda Ci kasy: edge 530, jeśli szkoda Ci kasy nieco mniej: edge explore 2. Odnoszę wrażenie, że Garmin odrobił pracę domową i to wydanie explora już jest bez wad poprzednika.
Chłopaku... rozwiałeś moje wszelkie wątpliwości planowania tras na Garmina. Bo płacić za Strave nie mam zamiaru. I dzięki Twojemu filmowi nabywam taką navi do roweru. Dziękuję!
Chętnie zobaczyłbym jak zrobić takie opracowanie z punktami na mapie na maraton. Zwykle posiłkuję się kartką z rozpisem kilometrowym, ale to może być wyższy poziom ;)
ja do planowania tras używam komoot, po połączeniu z connectem nic nie trzeba eksportować, po prostu zapisujesz trasę w aplikacji/na stronie komoot i automatycznie jest przesyłana do licznika, bardzo wygodne
Na komputerze można przełączyć na openstreetmap, ale możliwe. Jeżdżę po szutrach i szosie, nie zapuszczam się w mocno dzikie tereny, a to co automatycznie proponuje zazwyczaj się sprawdzało więc nawet nie szukałem innych map
Mam i korzystam od roku. Sprzęt wystarczający nawet dla zawodowców. Współpracuje z czujnikami oraz lampkami Bontragera. Zbiera różne dane treningowe, które możemy poddać analizie w odpowiedniej aplikacji. Dla mnie super gadżet.
Ciekawy materiał. Też jestem użytkownikiem 530stki. Mam pytanie kolego, a w zasadzie bardziej dwa 😉 UMP pcPl to mapy dobrze rozbudowane jeżeli chodzi o lasy, ścieżki, dukty? Drugie pytanie odnośnie zejście ze Szlaku. Automatycznie znajduje nowa trase, ale do punktu w którym się zgubiłem, zamiast prowadzić dalej do wejścia na właściwy kurs. Nie wiem czy jasno się wyraziłem i zrozumiałeś mnie?
UMP się super uzupełnia z mapami OSM. Obie to mapy wektorowe, można je połączyć w jedną i wtedy mamy najlepsze możliwe pokrycie leśnych ścieżek, w niektórych miejscach lepiej wypada w lesie UMP, w innych inne mapy. Co do drugiego pytania to już nie pamiętam bo mam to wyłączone :/
Nawigowanie po kursie gdy zjedziesz z niego to jakiś dramat! Nawigacja usilnie dąży właśnie do miejsca z którego się zjechało, zamiast przeliczyć nową trasę. Po powrocie na kurs, czasami gubi dalszą część pozostałej trasy i trzeba od nowa załadować kurs.
@@ustawiacz No właśnie. To jest wkurzające lekko. Zastanawiałem się czy można to jakoś zmienić w opcjach. Koleżka w Wahoo ma normalnie jak powinno być, przelicza trase i leci dalej.
Użytkuje garmin edge 830 już rok, przejechane 5 ultra, nie ma problemu z zawieszeniem się, tak samo w deszczu nie głupieje i da się obsługiwać. Podstawa to usuwać nie używane pliki gpx z urządzenia aby bezproblemowo działał.
A nic, też tak jeździłem kiedyś. Przeszkadzała mi niewidoczność ekranu w słońcu, problematyczny montaż żeby telefon przez deszczem zabezpieczyć i czas działania na baterii.
Też mam 530 i na razie zaliczył jedną "wpadkę", na Pomorskiej w połowie dnia zaczął robić aktualizację firmware 😁 Dłuższą chwilę jechałem za innymi bez nawigacji 😄
Kurczę, ciekawy ten powerbank z ogniwami 18650 - nie wiedziałem, że takie istnieją. I okazuje sie, że wokół tego ogniwa można zbudować całkiem fajny system, bo zasila ono też np. latarkę rowerową Fenix BC21R V3.0, a więc możemy dowolnie używać go w różnych sytuacjach, zależnie od potrzeb. A co do nawigacji - ja używam turystycznej Mio Cyclo 210, ale coraz częściej spoglądam na Garmina 830.
@@pavvelo6139 XTAR PB2S. Na razie nie polecam bo ogólne wrażenie robi chińskiej zabawki, ale podobne rozwiązania od znanych firm kosztują jakieś 400-500 zł :)
Teraz się chyba opłaca ze względu na cenę w stosunku do nowych modeli, otrzmujemy niezawodne, dopracowane, proste urządzenie które ma wszystko co trzeba, tyle że nie wygląda już nowocześnie.
ja już przerabiałem te wszystkie wynalazki liczniki mapy paski opaski trenażery ficzery - zanim to wszystko poodpalałem to miałem już zdrowego vvqrvva na te ustrojstwa a nie przejechałem jeszcze jednego metra i wiecie co? Wróciłem do zwykłego rowerowego licznika klasycznego i one touch button do stravy - a i tak zastanawiam się jeszcze czy nie olać stravy i tego głupiego wyścigu szczurów - bo jak jesteś dobry to wszyscy tak ci dobrze życzą że fiut...
Mam to samo, wszystko poszło w kat. Wróciłem do zwykłego licznika nawigacja tylko na jakieś długie zawody po gpx. Mnie denerwuje ciągle lądowanie tych wszystkich urządzeń. Wolę raz na jakiś czas wymienić baterie.
@@GilbertoDePiento2 Darmowa strava + statshunters albo sqadrats i masz za darmo heatmapę / historię / statystyki i możesz dodatkowo kwadraty pozbierać ;)
Bardzo zacnie i bez zbytniego wychwalania jaki to Garmin jest extra :) no jest i nie ma co drążyć tematu. Fajnie się skupiłeś na tym co dla Ciebie ważne. Ja mam marzenie odnośnie nawigacji. Ja bym chciał nawigację taką jak G 520 ale bez opcji treningowych i żeby baterie trzymała tyle co w moim lezyne. Czyli nawigację czysto turystyczną. I żeby punkty można było dodawać jednym klikiem. No ale takich jeszcze nie ma. Ale ze wszystkim tak mam. Już piąty zegarek sprzedałem bo miał za dużo opcji :):) a ten co mam teraz ma za mało.
@@WstalSprzedKompa u mnie nawigacja w zegarku się nie sprawdziła. W sensie użyłem raz, stwierdziłem: o fajne to. Potem nie użyłem nigdy więcej. Zatem zegarek sprzedałem. I kilka kolejnych też. No i znowu dochodzimy do idealnego zegarka. Duża bateria, płatności zbliżeniowe, esim czy tam zwykły SIM, wezwanie pomocy ( i głównie po to SIM) oraz wykrywanie wypadku. I znowu, żaden nie spełnia wymogów. Wykrywanie zdarzeń - mają prawie wszystkie - w żadnym nie działa ono bez rejestracji sportu włączonej. Czyli do d... GSM - te co mają to mają też czas działania w minutach. Wezwanie pomocy - miałem wypadek, złamałem obie ręce i muszę powiedzieć, że turbo ciężko się wtedy szuka opcji i przekonuje przez menu. czy tam 17 razy szybko i 9 wolno naciśnij przycisk ale tylko jak księżyc będzie w nowiu. Więc kupowanie zegarka po to żeby słuchać z niego muzyki podczas biegania jak i tak musisz targać telefon jest bez sensu, bo komplet czujników podłączanych do telefonu jest 50 razy tańszy. Tak jak mówisz szansa, że padnie Ci telefon i navi jest nikła. Telefon, nawigacja i powerbank. Póki co nie ma chyba lepszych zestawów.
@@GrzegorzK_gg na zegarku jeżdżę i biegam, podpięty do pulsometru, na rowerze robi na kierownicy za licznik. Nawigacja ze skrętami działa lepiej niź nieźle, od niedawna też poprawili powiadomienia i na asfalcie pojawiają się szybciej niż w terenie. Ale teraz mocno się zastanawiam, czy pociągnie 4 dni na ultra, bo brakuje jednej krytycznej opcji - odniesienia na ekranie ze śladem trasy. Nie ma podkładu z mapą, skali ani północy, jak nawigacja nie złapie skrzyżowania albo przecinki, to możesz minąc skręt, co na ultra jest wyjątkowo denerwujące. Można w tle odpalić jakąś aplikację GPS i wpakować komórkę w fuerl tanka dla pewności, ale pachnie to trochę półśrodkiem, więc problem pozostaje nierozwiązany
Mam edge830 i też mi się nie zawiesił jednak po prawie dwóch latach zaczął umierać dotyk. I wtedy wchodzi na scene serwis gwarancyjny bardzo chwalony- bez zbędnego pitu pitu wymiana na nowy. Gdyby dotykowy ekran nie działał tak topornie to by było całkiem spoko, mimo to nie wyobrażam sobie klikania po opcjach czy mapie jak w 530😅 denerwuje mnie jeszcze automatyczne uruchamianie wifi co jakis czas mimo ze w liczniku nie jest włączane ręcznie🤔
Czy można recznie modyfikowac,dodawac jakis punkt juz wgranej trasie podczas jazdy? Ile czasu mniej wiecej w tej navi wgrywa sie trasa z smartfona taka 200-500km?
Łączenie ze sobą map to temat na osobny film. Jeśli chcesz w Garminie samo UMP nie połączone z innymi mapami, to instrukcja jest tutaj: ump.waw.pl/wszystkie.html Potrzebujesz wersji "topo".
@@WstalSprzedKompa Same mapy UMP wgrałem, ale średnio mi pasują. Mało przejżyste, wszystko jakieś takie małe. Mam pytanie do Ciebie. Czy jest możliwość na wyznaczonym kursie zrobić punkty informacyjne tam gdzie chcemy, miejsca które nas interesują i w w czasie jazdy żeby urządzenie o tym mi przypominało w czasie jazdy. Przykładowo wyskakuje komunikat Bunkier. Rozumiesz, żebym nie przestrzelił atrakcji jakiejś. W Garmin Connect takie punkty można zrobić, ale czy urządzenie przypomni?
Cześć . jakiej używałeś aplikacji do eksportowania jako plik gpx? Szybko to było i wydaje się proste. Podasz nazwę tej aplikacji ? Też jechałem w 2023 roku Ducha Puszczy na dystansie 540 km. Pozdrawiam.
Hej , oglądałem gdzieś na filmie o tym liczniku , że jak zjedziesz ze śladu trasy i ponownie na niego wrócisz np. Za 600 m to nawigacja Cię kieruje do punktu gdzie zjechałeś a jeśli jedziesz dalej to każe Ci zawrócić . Czy coś z tym zrobiono ? Pozdro
Mam pytanie o coś takiego - jadę sobie trasą, wyeksportowaną z komoota (przykładowo), ale co na trasie nie zagra i muszę pojechać inaczeć - czy garmin zaproponuje alternatywną trasę? (dość często zdarzają mi się przymusowe zjazdy z trasy i jest to dla mnie istotny parametr)
@@WstalSprzedKompa to jest moim zdaniem jego największa wada, nawiguje do opuszczonego miejsca, czasem zawracając po kilkuset metrach czy nawet kilometrach - przykład - trasa wyznaczona jest zamknięta (np. prywatna posesja z ogrodzeniem), jedziesz dalej i po jakimś czasie on przelicza i kieruje w lewo, w lewo w lewo i już po 4 kilometrach ... jesteś przy tej samej posesji z drugiej strony płotu :)
I jak żyć drogi panie? Właśnie zakupiłem Garmina... z dotykowym ekranem. Swoją drogą powinna być możliwość używania poprzez dotyk i przyciski. Wówczas byłoby cacy. Pytałem się już ciebie o zabezpieczenie ekranu, spytam sie również o to czy jest problem z odczytaniem danych podczas słonecznej pogody? Zawsze mnie to wkurzało w przypadku smartfona, że w zacienionym miejscu super, a w słońcu porażka. Jeśli mimo wszystko są jakieś refleksy na ekranie garmina, czy jest sens zakładać folię matową? Poza tym jak zwykle super odcinek, takie informacje chłonę jak gąbka. Dzięki.
Z Edge 530 żadnego problemu w słońcu nie ma, ma specjalny ekran i kontrast, ale np Wahoo pod tym względem wypada jeszcze lepiej. Ja mam nie matowe zabezpieczenie i nawet latem w największe słońce problemu nie było :)
Mam dotykowego G830 i nie mam żadnych problemów, również podczas jazdy w deszczu. Bez dotyku wydaje mi się strasznie uciążliwe i niewygodne. Długi czas korzystałem tylko z nawigacji w telefonie i właśnie czas pracy i widoczność w słońcu przeważyły na zakup nawigacji. Pod względem widoczności w słońcu jest niebo a ziemia względem telefonu.
Dobry materiał, akurat poruszanie się po urządzeniach garmin nie należy do najłatwiejszych. Wiesz może jak pobrane z connect IQ np. "pola danych" przerzucić na edge 530? Wyznaczoną trasę już znalazłem na urządzeniu, ale co do pól z danymi trafiłem jedynie na poradnik jak edytować 😅
Pytanie o ten powerbank. Czy on jest jednocześnie ładowarką tych ogniw? Stosowałeś może to w terenie, chodzi o to czy ogniwa dobrze się trzymają i nie wypadają np podczas ruchu.
Pozostaje chyba tylko zakończyć trasę po każdym dniu, a potem to sobie ręcznie poskładać :) Ja nigdy nie składam, automatycznie wrzucam na Stravę gdzie daję tytuły nazwa imprezy - dzień 1. Jest sporo stron i narzędzi do łączenia plików GPX.
Czy ktos kojarzy dlaczego podczas nawigacji po śladzie pojawia sie dodatkowy znacznik-trojkat, króry jakby porusza sie po sladzie przed moja własciwą pozycją. Czasem prawie wyjeżdża poza ekran.
Nie wiem bo nigdy wcześniej nie trenowałem w tak zorganizowany i systematyczny sposób :D Mogę ocenić samą aplikację i stronę że jest super pod kątem działania, ale efektów treningów już nie :) Chociaz na tyle na ile się minimalnie znam to ma to sens co AI Trainer wymyśla, zaskakuje że bierze pod uwagę też inne treningi spoza apki i je uwzględnia, że wymyśla też treningi siłowe i ogólnorozwojowe i pokazuje filmy jak je prawidłowo wykonać.
Dzięki za materiał. Mam dwa pytania: 1. Czy można do aitrainer wysłać/synchronizowac każdy trening robiony na zewnątrz przy pomocy grami 530? 2. Czy możesz podesłać instrukcje krok po kroku jak wgrać mapy ump do garmin 530?
Nie wiem czy każdy. Wiem że trening zrobiony z innej apki czy samodzielna jazda, jeśli tylko cokolwiek go wyeksportuje do Stravy, to AITrainer go pobiera ze Stravy i jest tam widoczny, ale nie wiem czy algorytmy to potem uwzględniają - wygląda że tak. Temat map jest tak obszerny że chyba zrobię o nim osobny film. Jeśli chcesz w Garminie samo UMP nie połączone z innymi mapami, to instrukcja jest tutaj: ump.waw.pl/wszystkie.html Potrzebujesz wersji "topo".
Mam podobne wrażenia co do tego garmina (mam ten sam model). Nie miałem pojęcia, że można z apki wgrywać trasy, zawsze to robiłem przez kompa. :D Tak z ciekawości. Nie miałeś jakiś problemów przy sterowaniu trenażerem? U mnie garmin ustawia moc zadaną na trenażerze po czym po kilkunastu sekundach opór rośnie/maleje do jakiegoś defaulta i dupa. :(
@@WstalSprzedKompa trening idzie z training peaksa. Kalibrację robiłem ale mój model ma autokalibracje. ;) Jak trenuję z zwiftem to wszystko działa idealnie. Tylko z garminem jest problem i widziałem kilka wątków z takimi problemami na forum garmina nawet sprzed 3 lat. Kłopot taki, że żadnego rozwiązania w necie nie widać. :)
@@WstalSprzedKompa Dzięki za odpowiedź. Jeszcze pytanie, jakaś konkretna funkcjonalność zdecydowała że wybrałeś Polar H10 od tańszego Polara H9 albo Garmina hrm-dual?
@@lchojnack Polar ze względu na metodę pomiaru, markę i opinie o dokładności, H10 ze względu na dwa kanały bluetooth, dzięki czemu można (po przełączeniu w apce) odczytywać dane na dwóch urządzeniach, np. na sprzęcie na siłowni i logować czymś do Stravy na raz, ale też sparować niezależnie z dwoma urządzeniami na stałe, np. jak z żoną korzystamy z czujnika na zmianę.
To bardzo szeroki temat, musiałby o tym powstać osobny materiał. Tak na szybko bez integrowania tego z mapą, ale tez kosztem mniejszej trochę czytelności, można np. wczytać ślad GPX do Moich Map Google i wtedy mamy jak na dłoni wszystkie sklepy itp, po drodze, tam dodać POI i wyeksportować taki ślad.
@@WstalSprzedKompa właśnie trochę się obawiam obrabiania tych GPXów. Różni organizatorzy je różnie przygotowują i różnie potem sugerują wgrywać. Dla przykładu trasa MG2022 różniła się przy wgrywaniu przez app garmina i przez komoot o 2-3KM. Na brejadaku było wyraźnie napisane aby wgrywać plik gpx do katalogu na urządzeniu, bo apki potrafią je zmieniać. Komoot niby pyta, czy dociągnąć do znanych jemu dróg, czy pozostawić 1:1, ale podobno przy drugiej opcji też potrafi namieszać (osobiście się nie spotkałem, albo nie wyłapałem tych różnic). Zmieny nie są wielkie, ale trochę się obawiam że na ultra mogą być istotne. Dlatego na razie ma m karteczkę ze sklepami ;) ale kombinuje
@@WstalSprzedKompa wiem, że na MG2021 odpadły osoby ze ścisłej końcówki, ale fakt, że podobno mocno przeginały. pewnie zależy od organizatora. Ale i od systemu trakenów, tam był do tego automat. Na brejdaku Piotr mówił, że 1% można mieć odchyłu od trasy, to nawet sporo.
No Garmin ma masę opcji to fakt... Przynajmniej ja nie użyję 80% dostępnych. Moja żona np najbardziej lubi to że dostaje "linka" na pocztę zerka gdzie jestem i wie kiedy wstawiać ziemniaki ;)
Dotykowce mają jeden zasadniczy minus. I nie chodzi mi o możliwość zamiany ekrany w papier ścierny podczas wyścigu w górach. Jak zaliczysz niefortunne OTB i walniesz ekranem w kamień, to tracisz sterowanie. Moja Dakota miała to szczęście, uderzyłem akurat fragmentem, gdzie jest przycisk menu od mapy a na mapie przyciski zoomu. W najlepszym razie dojedziesz do końca tracka lub baterii, w najgorszym momentalnie tracisz nawigację i radź sobie sam. Alternatywa jest nawigacja w telefonie i słuchawki bezprzewodowe. Widziałem to w akcji, działało lepiej niż mój Garmin - nie dublujesz sprzętu + nawigacja głosowa w uchu + nie trzeba wyciagać telefonu, jak ktoś dzwoni. Na łatwiejszych nawigacyjnie rajdach w pełni wystarcza.
Przekonuje mnie ta funkcja ale "blokowania" automatycznego przeliczania trasy, częstogęsto sztuczna inteligencja nie da wystarczająco czasu na korektę nawigacyjnego błędu i np. przy długich ciekach wodnych zafunduje już nie naszą wycieczkę:)
Tak, mnie to na szczęście nie przeszkadza, podawano też tutaj jakieś częściowe rozwiązanie za pomocą zewnętrznych aplikacji ale nie sprawdzałem jak to działa.
Również korzystam z tego garmina od roku, przejechał wsumie zemną ponad 11tys km i tylko raz się zawiesił na 2 minuty. Śmiało mogę powiedzieć że jestem mega zadowolony 👍
Mam dokładnie tego samego Garmina i irytują mnie w nim tylko wie rzeczy, że podczas zapisu bieżącej aktywności nie da się zsynchronizować urządzenia z Garmin Connect by na przykład wrzucić nową trasę z telefonu do urządzenia. Da się to zrobić tylko jak nie jest zapisywana bieżąca aktywność, nawet podczas pauzy się nie da. A druga rzecz to nieporęczność tego urządzenia gdy się używa w ręce bez etui. Chociaż wielkość urządzenia na duży plus, tak ścięta górna krawędź i dolna już na duży minus. Pozatym spoko i tak polecam. Bateria przy rozłączonym sparowaniu z telefonem i bez żadnych czujników w trybie samej nawigacji i zapisu trasy wytrzymuje od 8h-10h max.
Dokładnie. Wielkorotnie aby nie przerywać aktywności która sobie leciała w Garminie, nawigowałem dalej już na telefonie. To jest wg dużym problemem, jeżeli komuś (jak mnie) zależy na zapisywaniu kompletnych aktywności. Ja wiem, że można łączyć ze sobą gpx'y, ale nie o to chodzi. Powinna być możliwość synchronizacji w czasie trwania aktywności. Garmin moim zdaniem ma wiele takich dziwnych UX'owych "felerów".
Mam tą nawke od roku i właśnie mnie oświeciło z tym planowaniem tras na telefonie. Do tej pory robiłem to na kompie i nigdy nie wpadło mi do głowy by robić to w terenie poprzez telefon :)
Czy używasz jakiegoś czujnika prędkości? Jak sobie radzi garmin z liczeniem dystansu jeżdżąc po lasach wyłącznie na sygnale satelitarnym? Zastanawiam się nad jakimś czujnikiem innej firmy, ale są opinie, że te działają z opóźnieniem co jest irytujące. Ciekawe czy oryginalny ma jakieś wady poza ceną.
Nie używam bo wystarcza mi średnia z całej trasy :) Dystans z całej trasy policzy ok, ale chwilowa prędkość potrafi cuda wyczyniać. Jeśli chcesz dokładne wskazanie, to czujnik prędkości będzie niezbędny.
@@WstalSprzedKompa Dzięki. Po czasie przypomniałem sobie jak wspominałeś, że nie masz żadnych czujników podłączonych dlatego czas działania masz wydłużony.
Edge 530 jak Roam. Podobna cena a dla zwykłego kolarza bez napinania sprzęt aż nadto wystarczający :) PS. Ale zdajesz sobie sprawę, że jeżeli Tobie się nie zawiesił to nie znaczy, że innym też nie? Magii nie ma, Garmin też się wiesza.
Zdaję, ale po tym co widziałem na wyścigach, daje mi jakiś obraz statystyki w rzeczywistych warunkach, a nie na podstawie tego co ludzie w necie piszą :)
@@WstalSprzedKompa nie ma różnicy czy ktoś coś pisze w necie jako użytkownik czy tak jak Ty teraz recenzuje. Garmina też ludzie ratowali Wahoo na ultra jak im wariował GPS.
Ja raczej widziałem problemy z wieszającym się Whaoo. Na GLG 2022 ostatnie parę km do Olecka po nocy jechała z nami dziewczyna z powieszonym Whaoo. Potem na Orlenie czekała z 30 minut i jeszcze się nie odwiesił. Z moim G530 zero problemów. Wydaje mi się, że starsze Whaoo mają problemy z długimi śladami powyżej 250 km, wtedy się wieszają.
Nie rozumiem idei dublowania nawigacji w telefonie, dodatkowym GPSem za tysiąc złotych, skoro i tak żeby zmienić w nim trasę, używamy telefonu :). Po co te komplikacje, strata czasu i pieniędzy ?
Nawigacja w telefonie z cały czas włączonym ekranem wytrzyma max kilka godzin, po czym trzeba taki telefon ładować ze 2 godziny (chyba że np. Oppo/Realme z VOOC, to 20-30 minut do pełna). Edge 530 wytrzymuje ponad 20 godzin, po czym ładuje się do pełna w jakieś chyba pół godziny na postoju, wykorzystując 15% małego lekkiego ogniwa - żeby naładować telefon "w polu" trzeba szukać gniazdka. Ekran telefonu nie jest widoczny w słońcu i telefon nie jest odporny na deszcz, a w wodoszczelnym etui na ostrych dziurach albo się urwie albo i nie. Telefon najczęściej nie ma łączności ANT+ z dodatkowymi czujnikami rowerowymi, np. prędkości, a przez Bluetooth low energy (BLE) nie łączy się ze wszystkim i to "low energy" to jest tylko w nazwie, bo po włączeniu BT bateria wyczerpuje się jeszcze szybciej. Po wyładowaniu się baterii w telefonie, zostajemy z niczym, znając szczęście to w nocy w środku niczego. Wygoda użytkowania też bez porównania, obsługiwanie dotykiem telefonu na dziurach jest w najlepszym przypadku denerwujące. I dotykowy ekran telefonu nie działa w deszczu, nawet w etui są z tym problemy. Telefonu używam co najwyżej na wycieczki po okolicy, a odkąd mam nawigację to i do tego nie bo komfort użytkowania jest bez porównania.
Hehe. Fajne. Ja mam Garmina Oregona od kilku lat, działa niezawodnie. Baterie wymieniasz kiedy chcesz i lecisz dalej. Ale z tą wysyłka gpx mnie zaskoczyłeś 😆 ciekawe czy mój też ma taki bajer.
Żeby utworzyć kurs nie potrzeba specjalnej aplikacji to samo zrobimy w Garmin connect > trening i planowanie > kursy > utwórz kurs > wybieramy rower > szosa MTB > początek i cel kursu i Garmin sam zaplanuje trasę i utworzy kurs
Ale na mapie w Garmin Connect nie masz polskich ścieżek i tras rowerowych, a w lesie zamiast ścieżek masz często zielone pole. A zaplanowanie trasy przez Garmina zamiast wyklikania przeze mnie na mapie którędy chcę jechać widząc na dokładnej mapie szczegóły trasy, rodzaj drogi, interesujące punkty to jest dosłownie ostatnie czego chcę przy wyznaczaniu trasy. Tak jakbym chciał żeby mi Google Maps wyznaczało trasę przez las.
tez uzywam map -cz- do generowania gpxow 😀 mam wahoo roam-v1 od roku i jestem zawiedziony. na plus bateria i przyciski. przeliczanie trasy mam wylaczone, bo dziala zenujaco. Mapa nie pokazuje terenow lesnych. w roam2 juz jest wiecej kolorow i tam to chyba jest. wkurza mnie to, ze w trybie nawigowania nie mozna obracac mapy. tylko przyblizac i oddalac. a przy oddalaniu nie pokazuje nazw wiekszych miast czy miejscowosci, ale pokazuje nazwy jakis dzielnic albo wiosek na totalnym zadupiu, ktore do zlapania kursu w nieznanym terenie nic mi nie mowią. aplikacja i jej statystyki to dno. nie mozna zobaczyc ile sie przejechalo w poszczegolnych miesiacach. powiadomienia sms nie dzialaja. czasem po skonczeniu jazdy, trasa nie chce sie przeslac do stravy i aplikacji. drugi raz bym wahoo nie kupil. moze IGS albo karoo, ale to drugie jest sporo drozsze i bateria starcza na krocej
To Ty jeszcze nie umiesz przesyłać śladu GPX bez kończenia kursu i bez aplikacji connect (tzn. musi być zainstalowana ale nie potrzebna jest synchronizacja) ? Musisz to nadrobić. 530 ma jedną poważną wadę. Nie jest odporny na wodę. Tzn. wszystko działa z wyjątkiem czujnika ciśnienia. Na gravmageddonie w nocy na podjeździe typu wypych, licznik pokazuje nachylenie w minusie. Nie jestem jedyny z tym problemem. Co do samego nawigowania po trasie, to też nie jest idealnie. Jak ślad trasy nie pasuje do siatki dróg na mapie, to czasem można zgłupieć. Teraz już wiem, że jest cienka i gruba linia śladu i trzeba jechać wg. cienkiej. Ogólnie używam go od momentu kiedy pojawił się w sprzedaży i jestem zadowolony. Z 20 paru godzin zrobiło się już 14. Wspomniana wada czujnika ciśnienia też nie była od zawsze. Dookoła ekranu wyświetlacz wyraźnie pociemniał. Chyba już pora na emeryturę i zamianę na explore 2. Wygląda na znacznie lepszy, a w połączeniu z wyższym modelem zegarka (np. FR955) ma te same funkcje co najwyższe modele, tyle, że magia dzieje się dopiero po synchronizacji treningu. 4 ultra w tym roku? Przyznaję nie oglądam wszystkiego i wiem tylko o dwóch- duch i gravmageddon. Co jeszcze planujesz? Ja zapisałem się na 7 i wszystkie w górach (w tym gravon). Postanowiłem nie jeździć płaskich tras. W sumie nie jeżdżę dla zwiedzania, tylko żeby się porządnie styrać i sprawdzić jak wypadam na tle innych (choć się nie ścigam).
Nigdy się z tym problemem nie spotkałem, nawet na Gothice gdzie jechałem przez 4 ulewy w ciągu jednego dnia :) Edge potrafi brać nachylenia z mapy i wydaje mi się że w przypadku wgrania dobrej mapy wektorowej, to z mapy czyta profil wysokości bo wskazania zgadzały mi się dokładnie z mapą. Problemy widziałem tylko kiedy ktoś nie użył opcji kalibrowania ("Ustaw wysokość") z mapą zawierającą dane wysokości. Nawigowanie (przeliczanie trasy) mam zawsze wyłączone, mam jechać po trasie organizatora albo jaką sobie wyznaczę, zupełnie mi ta funkcja niepotrzebna ale to prawda że po włączeniu nie zawsze dobrze to działa, tyle że dla mnie to nie jest wada bo z tego nie korzystam. Co do czasu pracy to na pewno będzie spadać, ale zobacz np. Trochę Roweru czy innych którzy mieli też wymieniane baterie w Wahoo na gwarancji bo czas pracy spadał do kilku godzin - to wspólny problem wszystkich urządzeń z wbudowaną baterią, tutaj przewagę ma taki np. eTrex z wymiennymi bateriami. Ale znowu, dla mnie to wielka wada nie jest, bo sobie wewnętrzny akumulatorek sam mogę wymienić, zresztą planuję gniazdo USB przelutować dobie na USB-C :D Ja mam po prostu specyficzne wymagania które one spełnia idealnie, a wady ma takie że jestem w stanie akurat ja sobie z nimi poradzić, dlatego moja opinia jest subiektywna. W tym roku planuję Gothica Trail, Duch Puszczy, Brejdak i Gravmageddon. Ja się ścigam sam ze sobą, walcząc o końcowe podium ;)
@@WstalSprzedKompa Twój garmin jest jeszcze nowy. Problem barometru masz jeszcze przed sobą. Też miałem pisać o gnieździe micro usb. Powoli kończą mi się kabelki. Przeliczanie trasy też mam wyłączone. Piszę tylko o tym, że czasem na mapce wyświetlają się 2 ślady. Cienką i grubą linią. Raz kosztowało mnie to wpychanie roweru na zaporę, bo pojechałem po złej kresce. Co ciekawe, cienka-gruba kreska dotyczy to tylko urządzeń edge, ale już nie fenixa i forerunnera (choć tam są inne uprzykrzacze). No to widzimy się na gravmageddonie. To będzie moja przedostatnia impreza w tym roku. Ja na początku roku zadaje sobie fundamentalne pytanie: czy pan jeszcze może? A potem sprawdzam. Jak się okazuje, że mogę to znaczy że wygrałem. Choć czuję, że w tym roku przesadziłem z obciążeniem. Same imprezy to grubo ponad 2000 km i lekko licząc 35000 m w górę.
@@GilbertoDePiento2 play.google.com/store/apps/details?id=org.surfsite.gexporter W opisie jest link do widżetu (jest też program, ale w trakcie kursu jest dostęp tylko do widżetu), który trzeba zainstalować na liczniku. Na applu też jest sposób, ale ja nie sprawdzałem bo nie mam na czym.
@@dariuszsterczewski4249 jak jeździsz po bułki do sklepu, to może. ja też ratowałem ludziom dupy z tym szajsem na ultramaratonach. więcej dowodów w relacjach youtuberów z ich ultra, którzy mieli nieszczęście z tym jeździć
Super dzięki za Twoją subiektywną opinię o tym sprzęciku. Czasami nie warto gonić za nowościami, chyba, że ktoś tego naprawdę potrzebuje. Pozdrawiam
świetny odcinek! Rzadko coś komentuję i doceniam, ale tego właśnie potrzebowałem przed zakupem nawigacji :) upewniłem się, biorę 530
Dzieki Tobie dowiedziałem sie w jak prosty sposób przerzucać mapy. a ja bawiłem sie na kompie i przenosiłem plik. Czad . dziekuję za fajny film
Taki PROTIP jeszcze dla użytkowników Garmina, gdy wyznaczamy trasę w Garmin Connect, możemy dodać do trasy punkty do których później nam nawigacja będzie odliczać KM.
Właśnie miałem dylemat 530 czy Exlore, wybór padł na 530, dzięki za super film.
Cześć. Jak oceniasz swój wybór po 3 miesiącach?
Dzięki za materiał. Wszystko co chciałem to się dowiedziałem :)
3:34 Zabrakło tutaj informacji bardzo istotnej tj. wgrania nowego pliku gpx w czasie gdy mamy włączone zapisywanie aktywności. Tego już w tak łatwy sposób zrobić się nie da! Trzeba zatrzymać rejestracje aktywności i dopiero wtedy pojawia się możliwość wgrania nowego gpx. Czekam aż Garmin coś z tym zrobi, bo jest to strasznie uciążliwe, szczególnie ze są alternatywne rozwiązania pozwalające na taki import bez zatrzymywania rejestracji aktywności.
To prawda, trzeba zakończyć aktywność.
@@WstalSprzedKompa w ConnectIQ można znaleźć aplikacje pozwalającą objeść ten problem, ale jest to dość mało intuicyjne i czasochłonne. Czekamy aż Garmin coś z tym zrobi!
@@WstalSprzedKompaDzieje się tak dlatego, że w czasie aktywności urządzenie się nie synchornizuje więc nie dodaje nowych tras do urządzenia. UWAGA: jest na to sposób :) z connect IQ instalujemy widget gimporter - "Import FIT/GPX from Android Device" a na telefonie z androidem aplikację " gexporter". Niestety czasem przy próbie połączenia tych dwóch aplikacji garmin się sam restartuje (przynajmniej u mnie) ale po restarcie pyta czy wznowić aktywność.
@@grymbergpl2 Od kiedy poznałem ten dodatek już niczego mi nie brakuje w garniaku
@@grymbergpl2 w firmware 9.75 już nie działa. Nie zmienia to faktu że bez właczonej apki Garmin connect nic nie wyślesz. Więc telefon w trybie offline nic nie da.
Mam od lata poprzedniego roku Egde Explore 2. Ani razu się nie zawiesił. W deszczu bez problemu działa, ma USB-C, nie byłem w stanie porównać baterii bez połączenia z sensorami, ale wygląda to dobrze tak, czy siak. Odnoszę wrażenie, że edge 530 nie ma podejścia do Explore 2. Istnieje wersja Explore 2 z ładowaniem w uchwycie, ale ta wersja jest droga.
Jeśli szkoda Ci kasy: edge 530, jeśli szkoda Ci kasy nieco mniej: edge explore 2.
Odnoszę wrażenie, że Garmin odrobił pracę domową i to wydanie explora już jest bez wad poprzednika.
Chłopaku... rozwiałeś moje wszelkie wątpliwości planowania tras na Garmina. Bo płacić za Strave nie mam zamiaru. I dzięki Twojemu filmowi nabywam taką navi do roweru. Dziękuję!
Proszę bardzo:)
ta Strava jest tylko jako aplikacja na telefon, czy o co z nią chodzi? Można mieć Stravę na takim garminie?
"chwała budowniczym betonowych przystanków" :D fajny film!
Chętnie zobaczyłbym jak zrobić takie opracowanie z punktami na mapie na maraton. Zwykle posiłkuję się kartką z rozpisem kilometrowym, ale to może być wyższy poziom ;)
ja do planowania tras używam komoot, po połączeniu z connectem nic nie trzeba eksportować, po prostu zapisujesz trasę w aplikacji/na stronie komoot i automatycznie jest przesyłana do licznika, bardzo wygodne
Niestety mapy w Komoot w porównaniu do mapy.cz czy UMP są w wielu miejscach biedne. Mnie jest potrzebna mapa topograficzna.
Na komputerze można przełączyć na openstreetmap, ale możliwe. Jeżdżę po szutrach i szosie, nie zapuszczam się w mocno dzikie tereny, a to co automatycznie proponuje zazwyczaj się sprawdzało więc nawet nie szukałem innych map
ale mi czasu zaoszczędziłeś tym filmem kolego. Wielkie dzięki. Wezmę 530 i będę zadowolony
Mam i korzystam od roku. Sprzęt wystarczający nawet dla zawodowców. Współpracuje z czujnikami oraz lampkami Bontragera. Zbiera różne dane treningowe, które możemy poddać analizie w odpowiedniej aplikacji. Dla mnie super gadżet.
Albo np. potrafi dane z elektronicznych przerzutek czytać :) Takie małe pudełeczko a tyle potrafi.
Jestem tu przez przydaje ale tytuł kanału jest super!!! 😍
Serdeczne dzięki za Twoją opinie. Rewelacyjny material. Miało byc Wahoo. Kupuję 530.
Ja bym poczekał aż się sezon zacznie i się ludzie rzucą na nowy model :) Wydaje mi się że będzie taniej.
Ciekawy materiał. Też jestem użytkownikiem 530stki. Mam pytanie kolego, a w zasadzie bardziej dwa 😉
UMP pcPl to mapy dobrze rozbudowane jeżeli chodzi o lasy, ścieżki, dukty?
Drugie pytanie odnośnie zejście ze Szlaku. Automatycznie znajduje nowa trase, ale do punktu w którym się zgubiłem, zamiast prowadzić dalej do wejścia na właściwy kurs. Nie wiem czy jasno się wyraziłem i zrozumiałeś mnie?
UMP się super uzupełnia z mapami OSM. Obie to mapy wektorowe, można je połączyć w jedną i wtedy mamy najlepsze możliwe pokrycie leśnych ścieżek, w niektórych miejscach lepiej wypada w lesie UMP, w innych inne mapy. Co do drugiego pytania to już nie pamiętam bo mam to wyłączone :/
@@WstalSprzedKompa Dzięki kolego z odpowiedź. Zostaje na dłużej 😉
Nawigowanie po kursie gdy zjedziesz z niego to jakiś dramat! Nawigacja usilnie dąży właśnie do miejsca z którego się zjechało, zamiast przeliczyć nową trasę. Po powrocie na kurs, czasami gubi dalszą część pozostałej trasy i trzeba od nowa załadować kurs.
@@ustawiacz No właśnie. To jest wkurzające lekko. Zastanawiałem się czy można to jakoś zmienić w opcjach. Koleżka w Wahoo ma normalnie jak powinno być, przelicza trase i leci dalej.
Użytkuje garmin edge 830 już rok, przejechane 5 ultra, nie ma problemu z zawieszeniem się, tak samo w deszczu nie głupieje i da się obsługiwać. Podstawa to usuwać nie używane pliki gpx z urządzenia aby bezproblemowo działał.
A jak z czytelnością ekranu w słońcu z okularami przeciwsłonecznymi na nosie ?
@@grzegorzprzebierowski jeżdżę w fotochromach, wszystko widać.
@@roberto86 używałeś może któregoś z wahoo dla porównania ?
@@grzegorzprzebierowski nie tylko garmin edge 830, prędzej jeździłem trasy i ultramaratony na telefonie z locus map
Dostałem to urządzenie na mikołaja rok temu jest bardzo zadowolony choć z wszystkich funkcji jeszcze nie skorzystalem ale fajny kombajn
Obsługa to minus, jest za dużo tego.
Sam od roku korzystam z tego modelu robi robotę😁🚵♂️👍
a ja ze starym telefonem sony ericsson c702 z Trek Buddy przejechałem kilka krajów w Europie (mapy zrobione samemu w offline) i co wy na to?
A nic, też tak jeździłem kiedyś. Przeszkadzała mi niewidoczność ekranu w słońcu, problematyczny montaż żeby telefon przez deszczem zabezpieczyć i czas działania na baterii.
są tacy co im kompas wystarczy i sie nie afiszują.
@@krzysio612 To jest w ogóle świetny pomysł na odcinek, jazda z mapą i kompasem!
Też mam 530 i na razie zaliczył jedną "wpadkę", na Pomorskiej w połowie dnia zaczął robić aktualizację firmware 😁 Dłuższą chwilę jechałem za innymi bez nawigacji 😄
Ale to chyba musiałeś w trakcie go z telefonem albo wi-fi połączyć? Czy jak to się stało?
@@WstalSprzedKompa nie wiem czy był sparowany z telefonem, możliwe. W każdym razie nagle bez pytania pokazał ekran aktualizacji.
@@pavvelo6139
Wystarczy wyłączyć auto aktualizacje. 🙃
Kurczę, ciekawy ten powerbank z ogniwami 18650 - nie wiedziałem, że takie istnieją. I okazuje sie, że wokół tego ogniwa można zbudować całkiem fajny system, bo zasila ono też np. latarkę rowerową Fenix BC21R V3.0, a więc możemy dowolnie używać go w różnych sytuacjach, zależnie od potrzeb. A co do nawigacji - ja używam turystycznej Mio Cyclo 210, ale coraz częściej spoglądam na Garmina 830.
Co więcej do latarki S21 i do tego power banka pasują i mniejsze ogniwa 18650 i większe 21700.
Całkiem fajna ta latareczka Fenix BC21R V3.0 - do rozważenia zakupu...
@@WstalSprzedKompa to byłoby ciekawe, też mam S21 i Lumintopa na te większe aku. Jaki to powerbank?
@@pavvelo6139 XTAR PB2S. Na razie nie polecam bo ogólne wrażenie robi chińskiej zabawki, ale podobne rozwiązania od znanych firm kosztują jakieś 400-500 zł :)
@@WstalSprzedKompa coś za coś, może się nie rozleci po tygodniu :) a różnica w cenie spora
Wlasnie zamowilem to cudo
Teraz się chyba opłaca ze względu na cenę w stosunku do nowych modeli, otrzmujemy niezawodne, dopracowane, proste urządzenie które ma wszystko co trzeba, tyle że nie wygląda już nowocześnie.
ja już przerabiałem te wszystkie wynalazki liczniki mapy paski opaski trenażery ficzery - zanim to wszystko poodpalałem to miałem już zdrowego vvqrvva na te ustrojstwa a nie przejechałem jeszcze jednego metra i wiecie co? Wróciłem do zwykłego rowerowego licznika klasycznego i one touch button do stravy - a i tak zastanawiam się jeszcze czy nie olać stravy i tego głupiego wyścigu szczurów - bo jak jesteś dobry to wszyscy tak ci dobrze życzą że fiut...
Jedyne co fajne w Stravie to Heat mapa przebytych miejsc, a to i tak w wersji premium. Poza tym przemyślenia mam bardzo podobne.
Mam to samo, wszystko poszło w kat. Wróciłem do zwykłego licznika nawigacja tylko na jakieś długie zawody po gpx. Mnie denerwuje ciągle lądowanie tych wszystkich urządzeń. Wolę raz na jakiś czas wymienić baterie.
@@GilbertoDePiento2 Darmowa strava + statshunters albo sqadrats i masz za darmo heatmapę / historię / statystyki i możesz dodatkowo kwadraty pozbierać ;)
Co to jest one touch button do stravy?
Bardzo zacnie i bez zbytniego wychwalania jaki to Garmin jest extra :) no jest i nie ma co drążyć tematu. Fajnie się skupiłeś na tym co dla Ciebie ważne. Ja mam marzenie odnośnie nawigacji. Ja bym chciał nawigację taką jak G 520 ale bez opcji treningowych i żeby baterie trzymała tyle co w moim lezyne. Czyli nawigację czysto turystyczną. I żeby punkty można było dodawać jednym klikiem. No ale takich jeszcze nie ma. Ale ze wszystkim tak mam. Już piąty zegarek sprzedałem bo miał za dużo opcji :):) a ten co mam teraz ma za mało.
Myślałem też o zegarku z nawigacją jako opcji awaryjnej, ale... tanie nie są, a mała szansa że mi padnie na raz nawigacja i telefon
@@WstalSprzedKompa u mnie nawigacja w zegarku się nie sprawdziła. W sensie użyłem raz, stwierdziłem: o fajne to. Potem nie użyłem nigdy więcej. Zatem zegarek sprzedałem. I kilka kolejnych też. No i znowu dochodzimy do idealnego zegarka. Duża bateria, płatności zbliżeniowe, esim czy tam zwykły SIM, wezwanie pomocy ( i głównie po to SIM) oraz wykrywanie wypadku. I znowu, żaden nie spełnia wymogów. Wykrywanie zdarzeń - mają prawie wszystkie - w żadnym nie działa ono bez rejestracji sportu włączonej. Czyli do d... GSM - te co mają to mają też czas działania w minutach. Wezwanie pomocy - miałem wypadek, złamałem obie ręce i muszę powiedzieć, że turbo ciężko się wtedy szuka opcji i przekonuje przez menu. czy tam 17 razy szybko i 9 wolno naciśnij przycisk ale tylko jak księżyc będzie w nowiu. Więc kupowanie zegarka po to żeby słuchać z niego muzyki podczas biegania jak i tak musisz targać telefon jest bez sensu, bo komplet czujników podłączanych do telefonu jest 50 razy tańszy. Tak jak mówisz szansa, że padnie Ci telefon i navi jest nikła. Telefon, nawigacja i powerbank. Póki co nie ma chyba lepszych zestawów.
Kup Garmin Explore 2
@@GilbertoDePiento2 właśnie, polecam explore 2 dla turysty , nawigacji nie ma lepszej w normalnych cenach
@@GrzegorzK_gg na zegarku jeżdżę i biegam, podpięty do pulsometru, na rowerze robi na kierownicy za licznik. Nawigacja ze skrętami działa lepiej niź nieźle, od niedawna też poprawili powiadomienia i na asfalcie pojawiają się szybciej niż w terenie. Ale teraz mocno się zastanawiam, czy pociągnie 4 dni na ultra, bo brakuje jednej krytycznej opcji - odniesienia na ekranie ze śladem trasy. Nie ma podkładu z mapą, skali ani północy, jak nawigacja nie złapie skrzyżowania albo przecinki, to możesz minąc skręt, co na ultra jest wyjątkowo denerwujące. Można w tle odpalić jakąś aplikację GPS i wpakować komórkę w fuerl tanka dla pewności, ale pachnie to trochę półśrodkiem, więc problem pozostaje nierozwiązany
Mam edge830 i też mi się nie zawiesił jednak po prawie dwóch latach zaczął umierać dotyk. I wtedy wchodzi na scene serwis gwarancyjny bardzo chwalony- bez zbędnego pitu pitu wymiana na nowy. Gdyby dotykowy ekran nie działał tak topornie to by było całkiem spoko, mimo to nie wyobrażam sobie klikania po opcjach czy mapie jak w 530😅 denerwuje mnie jeszcze automatyczne uruchamianie wifi co jakis czas mimo ze w liczniku nie jest włączane ręcznie🤔
Hej,napisz proszę czy ten licznik pokazuje procent nachylenia drogi czyli w procentach? Dziękuję
Tak
@@WstalSprzedKompa Dzięki bo właśnie chcę zakupić ten model:)
Czy można recznie modyfikowac,dodawac jakis punkt juz wgranej trasie podczas jazdy? Ile czasu mniej wiecej w tej navi wgrywa sie trasa z smartfona taka 200-500km?
Nie można. Z minutę :)
Cześć. W jaki sposób plik img ze strony UMP. Wgrać na Garmina. Żeby robić te nakładki na OSM?
Łączenie ze sobą map to temat na osobny film. Jeśli chcesz w Garminie samo UMP nie połączone z innymi mapami, to instrukcja jest tutaj: ump.waw.pl/wszystkie.html Potrzebujesz wersji "topo".
@@WstalSprzedKompa Same mapy UMP wgrałem, ale średnio mi pasują. Mało przejżyste, wszystko jakieś takie małe. Mam pytanie do Ciebie. Czy jest możliwość na wyznaczonym kursie zrobić punkty informacyjne tam gdzie chcemy, miejsca które nas interesują i w w czasie jazdy żeby urządzenie o tym mi przypominało w czasie jazdy. Przykładowo wyskakuje komunikat Bunkier. Rozumiesz, żebym nie przestrzelił atrakcji jakiejś. W Garmin Connect takie punkty można zrobić, ale czy urządzenie przypomni?
Cześć . jakiej używałeś aplikacji do eksportowania jako plik gpx? Szybko to było i wydaje się proste. Podasz nazwę tej aplikacji ? Też jechałem w 2023 roku Ducha Puszczy na dystansie 540 km. Pozdrawiam.
Garmin Connect
Zrób materiał jak dobrać powerbank?
Będzie chyba o tym jak ja to rozwiązałem
Hej , oglądałem gdzieś na filmie o tym liczniku , że jak zjedziesz ze śladu trasy i ponownie na niego wrócisz np. Za 600 m to nawigacja Cię kieruje do punktu gdzie zjechałeś a jeśli jedziesz dalej to każe Ci zawrócić . Czy coś z tym zrobiono ? Pozdro
Ja mam nawigowanie wyłączone, nigdy tego nie potrzebowałem jak jadę po śladzie. :)
Dzięki Przyjacielu , no to czas zacząć przygodę z Garminem :) pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia na trasie 🖐
Dzięki za filmik. Mam małe pytanie czy jest na liczniku lub w aptece garmina informacja o całkowitym przebiegu licznika od początku użytkowania?
Pojęcia nie mam :) Nie widziałem nigdzie
Dzięki
Jest. Można sobie dodać ekran danych z całkowitym przebiegiem licznika.
@@tomasz.rmn98 dziękuję za info. To główne kryterium przy zakupie
Mam pytanie o coś takiego - jadę sobie trasą, wyeksportowaną z komoota (przykładowo), ale co na trasie nie zagra i muszę pojechać inaczeć - czy garmin zaproponuje alternatywną trasę? (dość często zdarzają mi się przymusowe zjazdy z trasy i jest to dla mnie istotny parametr)
Będzie Cię nawigował (jeśli to włączysz) tak żeby Cię poprowadzić na tą samą trasę. Ten model nie ma wyznaczania trasy alternatywnej.
@@WstalSprzedKompa to jest moim zdaniem jego największa wada, nawiguje do opuszczonego miejsca, czasem zawracając po kilkuset metrach czy nawet kilometrach - przykład - trasa wyznaczona jest zamknięta (np. prywatna posesja z ogrodzeniem), jedziesz dalej i po jakimś czasie on przelicza i kieruje w lewo, w lewo w lewo i już po 4 kilometrach ... jesteś przy tej samej posesji z drugiej strony płotu :)
I jak żyć drogi panie? Właśnie zakupiłem Garmina... z dotykowym ekranem. Swoją drogą powinna być możliwość używania poprzez dotyk i przyciski. Wówczas byłoby cacy.
Pytałem się już ciebie o zabezpieczenie ekranu, spytam sie również o to czy jest problem z odczytaniem danych podczas słonecznej pogody? Zawsze mnie to wkurzało w przypadku smartfona, że w zacienionym miejscu super, a w słońcu porażka. Jeśli mimo wszystko są jakieś refleksy na ekranie garmina, czy jest sens zakładać folię matową?
Poza tym jak zwykle super odcinek, takie informacje chłonę jak gąbka. Dzięki.
Z Edge 530 żadnego problemu w słońcu nie ma, ma specjalny ekran i kontrast, ale np Wahoo pod tym względem wypada jeszcze lepiej. Ja mam nie matowe zabezpieczenie i nawet latem w największe słońce problemu nie było :)
Mam dotykowego G830 i nie mam żadnych problemów, również podczas jazdy w deszczu. Bez dotyku wydaje mi się strasznie uciążliwe i niewygodne. Długi czas korzystałem tylko z nawigacji w telefonie i właśnie czas pracy i widoczność w słońcu przeważyły na zakup nawigacji. Pod względem widoczności w słońcu jest niebo a ziemia względem telefonu.
Dzięki panowie za utwierdzenie mnie w tym, że używanie nawigacji rowerowej jest dużo bardziej komfortowe niż smartfon na kierownicy.
@@rafau9230 A to bez porównania:)
PYTANIE.czy mozna jednoczesnie nawigowac i ładowac. Czy bedzie dzialala w salochodzie na zwyklej trasie szosowej
Można ładować i nawigować. Jako samochodowa... nie bardzo bym się odważył w aucie patrzeć w tak mały ekran, a nie ma komunikatów głosowych.
@@WstalSprzedKompa ok dzieki
Dobry materiał, akurat poruszanie się po urządzeniach garmin nie należy do najłatwiejszych. Wiesz może jak pobrane z connect IQ np. "pola danych" przerzucić na edge 530? Wyznaczoną trasę już znalazłem na urządzeniu, ale co do pól z danymi trafiłem jedynie na poradnik jak edytować 😅
Szczerze to w ogóle nie korzystam z Connect IQ :)
cześć . Jak nazywa sie Aplikacja do treningów? jest w sklepie google?
Jest tego trochę. Fajny jest i tani TrainerDay, zrobiłem też materiał o AITrainer.
Pytanie o ten powerbank. Czy on jest jednocześnie ładowarką tych ogniw? Stosowałeś może to w terenie, chodzi o to czy ogniwa dobrze się trzymają i nie wypadają np podczas ruchu.
Tak jest też ładowarką i obsługuje quick charge. 21700 nie wypadaja, pod 18650 trzeba włożyć jakaś gąbką czy czymś.
Czy ten sprzęt można traktowac jako gps uniwersalny (góry, wycieczki piesze) czy raczej tylko jako rowerowy?
Można jako pieszy ale to nie będzie zbyt wygodne. Jako pieszy starczy telefon i mapy.cz, chyba że wielodniowe :)
Super
Czy ta nawigacja ma w sobie mapy? W sensie ze nic nie muszę wgrywać tylko wybieram cel i mnie prowadzi?
Ma mapy, potrafi nawigować do celu, ale po śladzie, nie ma możliwości wprowadzania np. adresu.
Siemanko . Jaka to aplikacja co planujesz trasę na telefonie . Dziękuje
mapy.cz
Cześć. Czy wiesz jak podczas kilkudniowego ultra można zapisać każdy dzień osobno a na mecie cały rajd w jednej jeździe?
Pozostaje chyba tylko zakończyć trasę po każdym dniu, a potem to sobie ręcznie poskładać :) Ja nigdy nie składam, automatycznie wrzucam na Stravę gdzie daję tytuły nazwa imprezy - dzień 1. Jest sporo stron i narzędzi do łączenia plików GPX.
Czy ktos kojarzy dlaczego podczas nawigacji po śladzie pojawia sie dodatkowy znacznik-trojkat, króry jakby porusza sie po sladzie przed moja własciwą pozycją. Czasem prawie wyjeżdża poza ekran.
Virtual partner
Dzieki, a da sie to cholerstwo wyłaczyć?
Który widget pozwala wgrać nowy track gpx w trakcie nagrywania trasy?
tez jestem ciekaw
Można już na mapy cz jechać według własnego śladu gpx?
A nie wiem bo nigdy tak nie używałem
Nie mogę wysłać pliku trasy do urządzenia
U mnie synchronizacja trwa bardzo długo, u Ciebie chwila moment. Zależy to od ilości wgranych/zapisanych tras w pamięci?
Od wersji firmware chyba, raz coś zepsują i trwa długo, raz błyskawicznie, innym razem są problemy i w ogóle nie chce :D
cześć, super materiał. możesz podać model tego trenażera?
Direto XR-T
Super recenzja, a jak sprawdza ci się aitrainer ? Możesz coś więcej powiedzieć na ten temat ?
Nie wiem bo nigdy wcześniej nie trenowałem w tak zorganizowany i systematyczny sposób :D Mogę ocenić samą aplikację i stronę że jest super pod kątem działania, ale efektów treningów już nie :) Chociaz na tyle na ile się minimalnie znam to ma to sens co AI Trainer wymyśla, zaskakuje że bierze pod uwagę też inne treningi spoza apki i je uwzględnia, że wymyśla też treningi siłowe i ogólnorozwojowe i pokazuje filmy jak je prawidłowo wykonać.
Dzięki za materiał. Mam dwa pytania:
1. Czy można do aitrainer wysłać/synchronizowac każdy trening robiony na zewnątrz przy pomocy grami 530?
2. Czy możesz podesłać instrukcje krok po kroku jak wgrać mapy ump do garmin 530?
Nie wiem czy każdy. Wiem że trening zrobiony z innej apki czy samodzielna jazda, jeśli tylko cokolwiek go wyeksportuje do Stravy, to AITrainer go pobiera ze Stravy i jest tam widoczny, ale nie wiem czy algorytmy to potem uwzględniają - wygląda że tak. Temat map jest tak obszerny że chyba zrobię o nim osobny film. Jeśli chcesz w Garminie samo UMP nie połączone z innymi mapami, to instrukcja jest tutaj: ump.waw.pl/wszystkie.html Potrzebujesz wersji "topo".
@@WstalSprzedKompa dziekuje za info. Podbijam "Temat map jest tak obszerny że chyba zrobię o nim osobny film".
Grałeś/grasz w jakiejś kapeli? Sprzęt raczej do piłowania metalu niż jazzu przy winku ;)
ua-cam.com/video/NZBysxmGKwA/v-deo.html ;)
@@WstalSprzedKompa No to oboje z lokalnej sceny jesteśmy :D
Mam podobne wrażenia co do tego garmina (mam ten sam model). Nie miałem pojęcia, że można z apki wgrywać trasy, zawsze to robiłem przez kompa. :D
Tak z ciekawości. Nie miałeś jakiś problemów przy sterowaniu trenażerem? U mnie garmin ustawia moc zadaną na trenażerze po czym po kilkunastu sekundach opór rośnie/maleje do jakiegoś defaulta i dupa. :(
Niegdy czegoś takiego nie miałem, na pewno masz trenażer skalibrowany? Skąd wczytujesz trening?
@@WstalSprzedKompa trening idzie z training peaksa. Kalibrację robiłem ale mój model ma autokalibracje. ;)
Jak trenuję z zwiftem to wszystko działa idealnie. Tylko z garminem jest problem i widziałem kilka wątków z takimi problemami na forum garmina nawet sprzed 3 lat. Kłopot taki, że żadnego rozwiązania w necie nie widać. :)
Wahałem się między 530 a 540 (obecnie mam 130 i jest ok). Wybieram 530 cena duuuuzo niższa, a liczniki niemal te same 😉
Główna różnica dla mnie to USB-C w nowszym, żeby nie wozić dodatkowych kabli czy przejściówek. I możliwość zmiany trasy bez zakończenia.
No i pytanie, czy warto dopłacać 500 PLN za to ? Według mnie nie 😀
@@maciex5508 dlatego wciąż jeżdżę z 530 ;)
A ja od jutra zaczynam :) Wszystkiego dobrego dla Ciebie :)
A ja kupiłem 530 parę dni temu,. Po wyjęciu z pudełka okazało się że ma USB C. Miłe zaskoczenie. Pozdro.
Jaki dokładnie pulsometr używasz i jak się spisuje?
Polar H10. Działa, nie przerywa, tylko pasek ma charakterystyczny "plastikowy" zapach którego nie da się pozbyć
@@WstalSprzedKompa Dzięki za odpowiedź. Jeszcze pytanie, jakaś konkretna funkcjonalność zdecydowała że wybrałeś Polar H10 od tańszego Polara H9 albo Garmina hrm-dual?
@@lchojnack Polar ze względu na metodę pomiaru, markę i opinie o dokładności, H10 ze względu na dwa kanały bluetooth, dzięki czemu można (po przełączeniu w apce) odczytywać dane na dwóch urządzeniach, np. na sprzęcie na siłowni i logować czymś do Stravy na raz, ale też sparować niezależnie z dwoma urządzeniami na stałe, np. jak z żoną korzystamy z czujnika na zmianę.
@@WstalSprzedKompa Dzięki!
hej, opowiesz więcej jak dodajesz POI na ultra?
To bardzo szeroki temat, musiałby o tym powstać osobny materiał. Tak na szybko bez integrowania tego z mapą, ale tez kosztem mniejszej trochę czytelności, można np. wczytać ślad GPX do Moich Map Google i wtedy mamy jak na dłoni wszystkie sklepy itp, po drodze, tam dodać POI i wyeksportować taki ślad.
@@WstalSprzedKompa właśnie trochę się obawiam obrabiania tych GPXów. Różni organizatorzy je różnie przygotowują i różnie potem sugerują wgrywać. Dla przykładu trasa MG2022 różniła się przy wgrywaniu przez app garmina i przez komoot o 2-3KM. Na brejadaku było wyraźnie napisane aby wgrywać plik gpx do katalogu na urządzeniu, bo apki potrafią je zmieniać. Komoot niby pyta, czy dociągnąć do znanych jemu dróg, czy pozostawić 1:1, ale podobno przy drugiej opcji też potrafi namieszać (osobiście się nie spotkałem, albo nie wyłapałem tych różnic). Zmieny nie są wielkie, ale trochę się obawiam że na ultra mogą być istotne. Dlatego na razie ma m karteczkę ze sklepami ;) ale kombinuje
@@artkied Mi się wydaje że organizatorzy aż tak dokładnie co do kilometra nie sprawdzają każdego jak pojechał, no może ścisłą czołówkę:)
@@WstalSprzedKompa wiem, że na MG2021 odpadły osoby ze ścisłej końcówki, ale fakt, że podobno mocno przeginały. pewnie zależy od organizatora. Ale i od systemu trakenów, tam był do tego automat. Na brejdaku Piotr mówił, że 1% można mieć odchyłu od trasy, to nawet sporo.
@@artkied Bardzo podobało mi się co zrobił organizator na Gothica Trail. Poszły dyskwalifikacje i upublicznienie kto sobie autem na nocleg pojechał :)
No Garmin ma masę opcji to fakt... Przynajmniej ja nie użyję 80% dostępnych. Moja żona np najbardziej lubi to że dostaje "linka" na pocztę zerka gdzie jestem i wie kiedy wstawiać ziemniaki ;)
Ten cały LiveTrack jest fajny :)
Props za 6505!
Mocno przerobiony przeze mnie 6505+ 112, bardziej pod specyfikację 5150 :)
Dotykowce mają jeden zasadniczy minus. I nie chodzi mi o możliwość zamiany ekrany w papier ścierny podczas wyścigu w górach. Jak zaliczysz niefortunne OTB i walniesz ekranem w kamień, to tracisz sterowanie. Moja Dakota miała to szczęście, uderzyłem akurat fragmentem, gdzie jest przycisk menu od mapy a na mapie przyciski zoomu. W najlepszym razie dojedziesz do końca tracka lub baterii, w najgorszym momentalnie tracisz nawigację i radź sobie sam.
Alternatywa jest nawigacja w telefonie i słuchawki bezprzewodowe. Widziałem to w akcji, działało lepiej niż mój Garmin - nie dublujesz sprzętu + nawigacja głosowa w uchu + nie trzeba wyciagać telefonu, jak ktoś dzwoni. Na łatwiejszych nawigacyjnie rajdach w pełni wystarcza.
Przekonuje mnie ta funkcja ale "blokowania" automatycznego przeliczania trasy, częstogęsto sztuczna inteligencja nie da wystarczająco czasu na korektę nawigacyjnego błędu i np. przy długich ciekach wodnych zafunduje już nie naszą wycieczkę:)
Teoretycznie fajnie ale minusem jest to że musisz zakończyć tracka i zacząć nowego.
Tak, mnie to na szczęście nie przeszkadza, podawano też tutaj jakieś częściowe rozwiązanie za pomocą zewnętrznych aplikacji ale nie sprawdzałem jak to działa.
Również korzystam z tego garmina od roku, przejechał wsumie zemną ponad 11tys km i tylko raz się zawiesił na 2 minuty. Śmiało mogę powiedzieć że jestem mega zadowolony 👍
11 tys. km w rok, gratuluję :)
@@WstalSprzedKompa robiem co mogem 🤣
Ciekawe czy wylatują już dziury w przyciskach jak w etrexach
Nic po 3 latach masakrowania nie wylatuje
mam wahoo i ciągle traci sygnał wkurzyłem się i kupiłem garmina 1040 ale jeszcze nie testowałem mam nadzieję że będę zadowolony
Bo Wahoo to kupa, miałem Wahoo Roama 2 i oddałem go po 2 dniach.
Mam dokładnie tego samego Garmina i irytują mnie w nim tylko wie rzeczy, że podczas zapisu bieżącej aktywności nie da się zsynchronizować urządzenia z Garmin Connect by na przykład wrzucić nową trasę z telefonu do urządzenia. Da się to zrobić tylko jak nie jest zapisywana bieżąca aktywność, nawet podczas pauzy się nie da. A druga rzecz to nieporęczność tego urządzenia gdy się używa w ręce bez etui. Chociaż wielkość urządzenia na duży plus, tak ścięta górna krawędź i dolna już na duży minus. Pozatym spoko i tak polecam. Bateria przy rozłączonym sparowaniu z telefonem i bez żadnych czujników w trybie samej nawigacji i zapisu trasy wytrzymuje od 8h-10h max.
Dokładnie. Wielkorotnie aby nie przerywać aktywności która sobie leciała w Garminie, nawigowałem dalej już na telefonie. To jest wg dużym problemem, jeżeli komuś (jak mnie) zależy na zapisywaniu kompletnych aktywności. Ja wiem, że można łączyć ze sobą gpx'y, ale nie o to chodzi. Powinna być możliwość synchronizacji w czasie trwania aktywności. Garmin moim zdaniem ma wiele takich dziwnych UX'owych "felerów".
Ktoś tu w komentarzu podał apkę która podobno pozwala to ominąć, trzeba sprawdzić
@@WstalSprzedKompa coś nie mogę namierzyć. Podasz proszę nazwę apki?
@@MarcinKrokosz gimporter i gexporter
@@WstalSprzedKompa dzięki. Na iOS nie widzę takich apek, więc majac iPhona i Garmina, nic się nie zmienia. Niestety.
Mam tą nawke od roku i właśnie mnie oświeciło z tym planowaniem tras na telefonie. Do tej pory robiłem to na kompie i nigdy nie wpadło mi do głowy by robić to w terenie poprzez telefon :)
Co to za aplikacja na telefonie?
Czy używasz jakiegoś czujnika prędkości? Jak sobie radzi garmin z liczeniem dystansu jeżdżąc po lasach wyłącznie na sygnale satelitarnym? Zastanawiam się nad jakimś czujnikiem innej firmy, ale są opinie, że te działają z opóźnieniem co jest irytujące. Ciekawe czy oryginalny ma jakieś wady poza ceną.
Nie używam bo wystarcza mi średnia z całej trasy :) Dystans z całej trasy policzy ok, ale chwilowa prędkość potrafi cuda wyczyniać. Jeśli chcesz dokładne wskazanie, to czujnik prędkości będzie niezbędny.
@@WstalSprzedKompa Dzięki. Po czasie przypomniałem sobie jak wspominałeś, że nie masz żadnych czujników podłączonych dlatego czas działania masz wydłużony.
Edge 530 jak Roam. Podobna cena a dla zwykłego kolarza bez napinania sprzęt aż nadto wystarczający :) PS. Ale zdajesz sobie sprawę, że jeżeli Tobie się nie zawiesił to nie znaczy, że innym też nie? Magii nie ma, Garmin też się wiesza.
Zdaję, ale po tym co widziałem na wyścigach, daje mi jakiś obraz statystyki w rzeczywistych warunkach, a nie na podstawie tego co ludzie w necie piszą :)
@@WstalSprzedKompa nie ma różnicy czy ktoś coś pisze w necie jako użytkownik czy tak jak Ty teraz recenzuje. Garmina też ludzie ratowali Wahoo na ultra jak im wariował GPS.
Ja raczej widziałem problemy z wieszającym się Whaoo. Na GLG 2022 ostatnie parę km do Olecka po nocy jechała z nami dziewczyna z powieszonym Whaoo. Potem na Orlenie czekała z 30 minut i jeszcze się nie odwiesił. Z moim G530 zero problemów. Wydaje mi się, że starsze Whaoo mają problemy z długimi śladami powyżej 250 km, wtedy się wieszają.
@@mikelbaka2011 Dzięki, wypróbuję!
serio, tan awigacja nie ma wejścia usb-c?
To już stary model, 540 ma
@@WstalSprzedKompa ale cena dwa. razy :(
@@serwerobliczeniowy Uwzględniając inflację, w momencie premiery kosztowały mniej więcej tyle samo :)
Nie rozumiem idei dublowania nawigacji w telefonie, dodatkowym GPSem za tysiąc złotych, skoro i tak żeby zmienić w nim trasę, używamy telefonu :). Po co te komplikacje, strata czasu i pieniędzy ?
Nawigacja w telefonie z cały czas włączonym ekranem wytrzyma max kilka godzin, po czym trzeba taki telefon ładować ze 2 godziny (chyba że np. Oppo/Realme z VOOC, to 20-30 minut do pełna). Edge 530 wytrzymuje ponad 20 godzin, po czym ładuje się do pełna w jakieś chyba pół godziny na postoju, wykorzystując 15% małego lekkiego ogniwa - żeby naładować telefon "w polu" trzeba szukać gniazdka. Ekran telefonu nie jest widoczny w słońcu i telefon nie jest odporny na deszcz, a w wodoszczelnym etui na ostrych dziurach albo się urwie albo i nie. Telefon najczęściej nie ma łączności ANT+ z dodatkowymi czujnikami rowerowymi, np. prędkości, a przez Bluetooth low energy (BLE) nie łączy się ze wszystkim i to "low energy" to jest tylko w nazwie, bo po włączeniu BT bateria wyczerpuje się jeszcze szybciej. Po wyładowaniu się baterii w telefonie, zostajemy z niczym, znając szczęście to w nocy w środku niczego. Wygoda użytkowania też bez porównania, obsługiwanie dotykiem telefonu na dziurach jest w najlepszym przypadku denerwujące. I dotykowy ekran telefonu nie działa w deszczu, nawet w etui są z tym problemy. Telefonu używam co najwyżej na wycieczki po okolicy, a odkąd mam nawigację to i do tego nie bo komfort użytkowania jest bez porównania.
@@WstalSprzedKompa Ok, dzięki.
Co to za powerbank?
XTAR PB2S... Sorki, dopiero teraz komentarz znalazłem ;)
Teraz czekamy na odcinek o mapach ...
To chyba na drugim kanale o turystyce :)
Hehe. Fajne. Ja mam Garmina Oregona od kilku lat, działa niezawodnie. Baterie wymieniasz kiedy chcesz i lecisz dalej. Ale z tą wysyłka gpx mnie zaskoczyłeś 😆 ciekawe czy mój też ma taki bajer.
Mam, używam, polecam.
Żeby utworzyć kurs nie potrzeba specjalnej aplikacji to samo zrobimy w Garmin connect > trening i planowanie > kursy > utwórz kurs > wybieramy rower > szosa MTB > początek i cel kursu i Garmin sam zaplanuje trasę i utworzy kurs
Ale na mapie w Garmin Connect nie masz polskich ścieżek i tras rowerowych, a w lesie zamiast ścieżek masz często zielone pole. A zaplanowanie trasy przez Garmina zamiast wyklikania przeze mnie na mapie którędy chcę jechać widząc na dokładnej mapie szczegóły trasy, rodzaj drogi, interesujące punkty to jest dosłownie ostatnie czego chcę przy wyznaczaniu trasy. Tak jakbym chciał żeby mi Google Maps wyznaczało trasę przez las.
tez uzywam map -cz- do generowania gpxow 😀
mam wahoo roam-v1 od roku i jestem zawiedziony. na plus bateria i przyciski. przeliczanie trasy mam wylaczone, bo dziala zenujaco. Mapa nie pokazuje terenow lesnych. w roam2 juz jest wiecej kolorow i tam to chyba jest. wkurza mnie to, ze w trybie nawigowania nie mozna obracac mapy. tylko przyblizac i oddalac. a przy oddalaniu nie pokazuje nazw wiekszych miast czy miejscowosci, ale pokazuje nazwy jakis dzielnic albo wiosek na totalnym zadupiu, ktore do zlapania kursu w nieznanym terenie nic mi nie mowią. aplikacja i jej statystyki to dno. nie mozna zobaczyc ile sie przejechalo w poszczegolnych miesiacach. powiadomienia sms nie dzialaja. czasem po skonczeniu
jazdy, trasa nie chce sie przeslac do stravy i aplikacji.
drugi raz bym wahoo nie kupil. moze IGS albo karoo, ale to drugie jest sporo drozsze i bateria starcza na krocej
W Edge 1040 bateria podobno ponad 30 godzin potrafi trzymać, ale cena jest ciężka do udźwignięcia :/
Warto pomyśleć o zakupie .
To Ty jeszcze nie umiesz przesyłać śladu GPX bez kończenia kursu i bez aplikacji connect (tzn. musi być zainstalowana ale nie potrzebna jest synchronizacja) ? Musisz to nadrobić. 530 ma jedną poważną wadę. Nie jest odporny na wodę. Tzn. wszystko działa z wyjątkiem czujnika ciśnienia. Na gravmageddonie w nocy na podjeździe typu wypych, licznik pokazuje nachylenie w minusie. Nie jestem jedyny z tym problemem. Co do samego nawigowania po trasie, to też nie jest idealnie. Jak ślad trasy nie pasuje do siatki dróg na mapie, to czasem można zgłupieć. Teraz już wiem, że jest cienka i gruba linia śladu i trzeba jechać wg. cienkiej. Ogólnie używam go od momentu kiedy pojawił się w sprzedaży i jestem zadowolony. Z 20 paru godzin zrobiło się już 14. Wspomniana wada czujnika ciśnienia też nie była od zawsze. Dookoła ekranu wyświetlacz wyraźnie pociemniał. Chyba już pora na emeryturę i zamianę na explore 2. Wygląda na znacznie lepszy, a w połączeniu z wyższym modelem zegarka (np. FR955) ma te same funkcje co najwyższe modele, tyle, że magia dzieje się dopiero po synchronizacji treningu. 4 ultra w tym roku? Przyznaję nie oglądam wszystkiego i wiem tylko o dwóch- duch i gravmageddon. Co jeszcze planujesz? Ja zapisałem się na 7 i wszystkie w górach (w tym gravon). Postanowiłem nie jeździć płaskich tras. W sumie nie jeżdżę dla zwiedzania, tylko żeby się porządnie styrać i sprawdzić jak wypadam na tle innych (choć się nie ścigam).
Nigdy się z tym problemem nie spotkałem, nawet na Gothice gdzie jechałem przez 4 ulewy w ciągu jednego dnia :) Edge potrafi brać nachylenia z mapy i wydaje mi się że w przypadku wgrania dobrej mapy wektorowej, to z mapy czyta profil wysokości bo wskazania zgadzały mi się dokładnie z mapą. Problemy widziałem tylko kiedy ktoś nie użył opcji kalibrowania ("Ustaw wysokość") z mapą zawierającą dane wysokości. Nawigowanie (przeliczanie trasy) mam zawsze wyłączone, mam jechać po trasie organizatora albo jaką sobie wyznaczę, zupełnie mi ta funkcja niepotrzebna ale to prawda że po włączeniu nie zawsze dobrze to działa, tyle że dla mnie to nie jest wada bo z tego nie korzystam. Co do czasu pracy to na pewno będzie spadać, ale zobacz np. Trochę Roweru czy innych którzy mieli też wymieniane baterie w Wahoo na gwarancji bo czas pracy spadał do kilku godzin - to wspólny problem wszystkich urządzeń z wbudowaną baterią, tutaj przewagę ma taki np. eTrex z wymiennymi bateriami. Ale znowu, dla mnie to wielka wada nie jest, bo sobie wewnętrzny akumulatorek sam mogę wymienić, zresztą planuję gniazdo USB przelutować dobie na USB-C :D Ja mam po prostu specyficzne wymagania które one spełnia idealnie, a wady ma takie że jestem w stanie akurat ja sobie z nimi poradzić, dlatego moja opinia jest subiektywna. W tym roku planuję Gothica Trail, Duch Puszczy, Brejdak i Gravmageddon. Ja się ścigam sam ze sobą, walcząc o końcowe podium ;)
@@WstalSprzedKompa Twój garmin jest jeszcze nowy. Problem barometru masz jeszcze przed sobą. Też miałem pisać o gnieździe micro usb. Powoli kończą mi się kabelki. Przeliczanie trasy też mam wyłączone. Piszę tylko o tym, że czasem na mapce wyświetlają się 2 ślady. Cienką i grubą linią. Raz kosztowało mnie to wpychanie roweru na zaporę, bo pojechałem po złej kresce. Co ciekawe, cienka-gruba kreska dotyczy to tylko urządzeń edge, ale już nie fenixa i forerunnera (choć tam są inne uprzykrzacze). No to widzimy się na gravmageddonie. To będzie moja przedostatnia impreza w tym roku. Ja na początku roku zadaje sobie fundamentalne pytanie: czy pan jeszcze może? A potem sprawdzam. Jak się okazuje, że mogę to znaczy że wygrałem. Choć czuję, że w tym roku przesadziłem z obciążeniem. Same imprezy to grubo ponad 2000 km i lekko licząc 35000 m w górę.
@@NatalieUoker Widzimy się, pozdrowionka.
Zdradź ten sekret jak przesyłać ślad GPS bez kończenia kursu.
@@GilbertoDePiento2 play.google.com/store/apps/details?id=org.surfsite.gexporter
W opisie jest link do widżetu (jest też program, ale w trakcie kursu jest dostęp tylko do widżetu), który trzeba zainstalować na liczniku. Na applu też jest sposób, ale ja nie sprawdzałem bo nie mam na czym.
Dziekintonienwiem że tego sprzętu kompletnie nie potrzebuje. Za dużo.z tym zabawy żeby ustawić coś na navi. Powinno ułatwiać a tu za dużo.zabawy.
Wahoo lepsze
w zawiechach to na 100%
@@pnowcki używam od 2 lat, nigdy mi się nie zawiesił
@@dariuszsterczewski4249 jak jeździsz po bułki do sklepu, to może. ja też ratowałem ludziom dupy z tym szajsem na ultramaratonach. więcej dowodów w relacjach youtuberów z ich ultra, którzy mieli nieszczęście z tym jeździć
Wahoo to kupa straszna, oddałem po 2 dniach, miałem Roama 2
A to prawda że w okularach przeciwsłonecznych wyświetlacz ciężko odczytać co pokazuje ?