Jak najbardziej odcinek dotyczący kompensacji mocy biernej by się przydał. Ze szczególnym uwzględnieniem istniejących obecnie na rynku rozwiązań i ich porównania: dławiki, baterie kondensatorów i inteligentnych kompensatorów. Może niezbyt akademicko, ale coś dla praktyków :)
Super odcinek. Zajmowałem się swego czasu serwisem baterii kondensatorów w różnych firmach małych i dużych. Największe problemy były zawsze z wytłumaczeniem prezeswowi czy też dyrektorowi tej firmy, co to jest moc bierna i po co są kondensatory. Dlaczego one się psują, dlaczego czasem wybuchają i czy to na pewno ja dobrze zrobiłem że to sie psuje nadal. ( Był nawet pożar jednej rozdzielni po wybuchu kondensatora.) Ale takie są kondensatory, tam były często foliowe. Często był duży problem z wyższymi harmonicznymi i trzeba było dokładać dławiki. A to były koszty i znowu pytania właściciela po co wszystko. Więc czekam na większy odcinek, bo to jest temat szeroki bardzo. Fakt niektóre firmy płaciły nawet 16 tys złotych kary za jedno rozliczenie, tylko za moc bierną. A wskazanie na kontrolerze mocy biernej jak przyjechałem to było często 0.7 i nawet poniżej. Pozdrawiam
Witam! Przekazał Pan ciekawy wykłady z podstaw elktrotechniki. Brawo! Takiego wykład słucham przez dwa semestry na Pol. Wroc. Przekazany był c przez prof. R. Kurdziela. Egzamin z prądu stałego i zmiennego to był wyczyn dla ludzi aby go zaliczyć. Kto go zdał, mial juz dyplom w kieszeni, a to byl dopiero drugi rok studiowania. .Tyle historii. Jestem emer. ale z ciekawością i zainteresowaniem wysłuchałem Pana !. Wszystko bylo przekazane to co jest potrzebne dla zainteresowanych osób tym tematem. Życzę Panu powodzenia na uczelni w przekazywaniu wiedzy studentom. Mam pewne uwagi , ale nie będę ich podawał. Moja praca jako projektanta dla energetyki zawodowej i w przemyśle gdzie zainstalowane były duże moce zainstalowane i szczytowe zmuszała do wkonywania i rysowania schematów zgodnie z obowiazujacymi lub zalecanymi normami eu. Z poważaniem Pan słuchacz 81latek...
Tak, dziękuję za sugestie. Nie chciałem w filmie o mocy biernej mieszać tematu harmonicznych bo film trwałby dwie godziny. Ale kiedyś taki film zrealizuje.
Panie Piotrze robi Pan doskonałą robotę. Warto by zająć się metodą wykrywania kierunku przepływu energii. Czy jest jakiś prosty ,,elektrotechniczny" sposób dla zasilania AC - jak to jest realizowane w inteligentnych licznikach energii elektrycznych. Pozdrawiam
Dzień dobry panie Piotrze. Koniecznie proszę zrobić odcinek o kompensacji. Materiały, które pan przekazuje są super wartościowe i co najważniejsze, do zastosowania w praktyce! Pozdrawiam i życzę sukcesów i wytrwałości w realizacji kolejnych wspaniałych filmów. Pozdrawiam Marcin
Są trzy rodzaje obciążenia elektrowni odbiornikami energi. Rezystancyine, pojemnoscoiwe i indukcyjne. Ukochane przez energetykę jest obciążenie rezystancyjne czyli żelazko , grzejnik. Ale są jeszcze zasilacze silniki...tam jest ukryta dodatkowa moc bierna , pojemność albo indukcyjność. A te nielubiane rodzaje obciążenia powodują straty energi głównie na przesyle. Bo prąd przemienny to sinusoida która wpycha energię w odbiornik a potem on oddaje znowu wpycha i odbiera. 50 razy na sekundę. cewka i kondensator są magazynami energi. I prąd w nie wplywa i wraca do elektrowni. Pracy nie wykonuje a tylko grzeje odbiornik i przewody a to powoduje straty. I te moce się mierzy licznikami i wystawia kary za moc bierną. Odbiorca ma to u siebie kompensowac. Jak pojemność to indukcyjnością a indukcyjność pojemnością. Na liczniku ma być czysta moc rezystancyjna (rzeczywista). Zakłady zawsze kompensowały moc bierną. Teraz już chcą by Kowalski też to robił.
Na pewno odcinek o kompensacji mocy biernej byłby bardzo ciekawy. Zwłaszcza, ze w tym temacie nastąpił duży postęp technologiczny. Jeszcze ciekawszy temat stanowiący prawdziwe wyzwanie w kontekście powszechnie stosowanych przetwornic, to sposoby eliminacji harmonicznych. Bardzo chętnie obejrzałbym materiał o tej tematyce.
Co do pralek dlaczego duża moc bierna pojemnościowa dla silnika i pompy proste dzisiejsze pralki mają silniki zasilane inverterem czyli kondensatory w inwerterze w dodatku kondensator na wejściu do pralki aby niwelował piki oraz moc indukcyjną. Za to starsze miały silniki szczotkowe w których specjalnie były umieszczane kondensatory aby eliminowały zakłócenia ze szczotek - jedynie najstarsze były czyste silniki indukcyjne jednofazowe za to i tak miły kondensator do cewki pomocniczej i stad sie tez to brało. Za to silniki w pompkach mają uzwojenie zwarte które działa jak przesuniecie pola magnetycznego do uruchomienia pompki ale ono działa cały czas przez co takie wyniki (sprawność tych silników pompek z uzwojeniem zwartym jest kiepska). Do tego dochodzi elektronika z zasilaczami impulsowymi itd.
te najstarsze miały silniki 3-fazowe, klatkowe. Kondensator tam miał rolę wprowadzania przesunięcia fazowego dla uzyskania pola wirującego, potrzebnego przy zasilaniu 1-fazowym
a w zasadzie w tych pralkach to był mix silnika trój i jednofazowego. Trójfazowy wariant z racji potrzeby zmiany kierunku obrotów. były to wolne obroty (uzwojenie 2p=12). Człon od wirowania (2p=2 2820rpm) to juz typowy silnik 1F z uzwojeniem pomocniczym, sprzęganym rónież tym samym kondensatorem (dla pola wirującego)
super odcinek, dziękuję. Pokazanie teorii i wzorów to jedno ale wytłumaczenie i praktyczne przykłady to mistrzostwo świata :) Bardzo brakuje teraz tego w szkolnictwie.
42:30 "niektórych" ładnie Pan to ujął. Miałem analizator wpięty w domu jednorodzinnym u klienta, wyposażenie kilkuletnie, znanych europejskich marek, wynik HORROR PF od 0,8 ind do 06 poj i dużo wyższych harmonicznych.
ja osobiście chętnie posłucham, odświeżę wiedzę, a na pewno też czegoś nowego się nauczę nt. kompensacji mocy biernej szczególnie w obwodach o niewielkich mocach. Chętnei poczekam na taki odcinek. Dziękuję za dzisiejszy :)
Moje doswiadczenie wywodzi sie z odbiorow na jachtach. Ciagla walka z moca bierną, zaezpiecznia pradnic ustawione na 25% mocy biernej, a i to za malo... Jednumie kompensacja zostaje, ale i to nie zawsze pomaga do konca Pezyczyna ładowarki inwentorowe, falowniki itd. IMO morderstwo dla prądnic. Zapomnialem dodac, najlepsze jest jak masz zespoły agregatów i zaczynaja wzajemnie "przerzucać" moc bierna, az w koncu wszystko sie odstawia.
To nie jest tak skomplikowane. Tutaj Piotr namieszał a nie wyjaśnił. Korekcja mocy biernej jest łatwa, ale najlepiej dobierać tak urządzenia by obciążały siec prawidłowo. Trzeba by to opisać dokładniej, jakies ponad 100 stron.
To bardzo dobry materiał dla uczniów technikum. Obowiązkowo powinien być rozwinięty ponieważ symetrii w obwodach publicznych już nie ma. AGH takie ładne pikniki OZE organizuje przecież. Uczniowie powinny być dobrze przygotowani do dwukierunkowego przepływu mocy. Co dzieje się jeśli Operator wymaga by falowniki >3.7kW były 3-fazowr i dostarczały równe moce, przy zdecydowanie niesymetrycznych odbiornikach bo 1-fazowych.
Dzięki za super wykład połączony z bardzo interesującą laborką. Skoro są pomysły na opłaty za VAR to ciekawe, czy są dostępne kompensatory adaptacyjne dla sieci domowej w mieszkaniu lub w domku jednorodzinnym?
opłaty za Var to kolejne wyciągniecie reki do naszych kieszeni. To jest przegięcie i jezeli firma energetyczna chce sobie zmniejszych obciązenie - sama powinna instalować kompensatory w przyłączach przedlicznikowych. Nas obchodzi moc uzyteczna (czynna), a przynajmniej powinna obchodzić
Myślę, że ciekawym tematem na odcinek będzie omówienie szerzej tzw. czworościanu mocy. Przez to, że w sieci pojawia się dużo elementów nieliniowych (zwłaszcza dziś półprzewodniki w zasilaczach czy bardziej historycznie nasycone obwody magnetyczne) warto by przedstawić pojęcia m. in. mocy deformacji i dystorsji. Pozdrawiam.
Świetny materiał, ale odrobinę zbyt teoretyczny. Brakowało mi pokazania na oscyloskopie jak wygląda obciążenie mieszane lub co gorsze - generowane przez zasilacz impulsowy. W prawdziwym świecie sinusoida to nieosiągalna utopia jeśli chodzi o przebieg prądu. Obawiam się też że z tego właśnie powodu (szpilki prądowe) kompensacja mocy biernej jest trudna o ile w ogóle możliwa. Bo co jeśli mamy jedną szpilkę po stronie pojemnościowej i mniejsza po stronie indukcyjnej? Sinusoidalnym obciążeniem z dławika czy kondensatora nie da się tego skompensować… a takie poszpilkowane obciążenia robią dzisiejsze cyfrowe urządzenia. Swoją drogą rewelacyjny kształt na oscyloskopie robi… suszarka do włosów na różnych biegach. Tu dopiero można się zdziwić… o kompensacji to w ogóle ciężko mówić.
Coraz więcej pralek posiada już silniki prądu stałego zasilane falownikami a te generują moc bierną pojemnościową - jak każde inne zasilacze impulsowe.
Zasilacze impulsowe większych mocy mają kompensację mocy biernej. W tych najstarszych była realizowana dławikiem całkiem pokaźnych rozmiarów. Współcześnie odbywa się to inaczej. "Active PFC".
Zauważyłem w pracy że prostowniki do ładowania baterii telekomunikacyjnych zawierające energoelektronikę pobierają moc czynną pojemnościową plus generują nieparzyste harmoniczne. A propos pralki to w mojej pracuje silnik zasilany z falownika. Być może prostownik sieciowy falownika wywołuje podobne zjawisko jak prostowniki siłowni. Pozdrawiam Ps Temat był w swoim czasie b.poważny gdyż uniemożliwiał zasilenie dużego obiektu telekomunikacyjnego agregatem prądotwórczym przy wypadzie zasilania z ZE
@@jacekcyndel3741 praktycznie wszystkie siłownie telekomunikacyjne z przetwarzaniem mają ten problem. Im mniej obciążone prostowniki tym gorzej. U nas są siłownie Telzas, Benning, Delta, Eltek.
Aż prosi się o urządzenie do zastosowań domowych, które będzie automatycznie kompensować boc bierną. Nie jest to jakieś skomplikowane urządzenie ale niestety to kolejna skrzynka do włączenia w obwody instalacji przed rozdzielnicą.
@@kikiv1993 Masz rację ale nie do końca, w licznikach L&G już ok 20 lat temu była możliwość pomiaru wyższych harmonicznych, a tego ten zestaw nie załatwi. A już słychać że ma się to pojawić w taryfie.
Dołączam się do prośby i proponuję jeszcze temat zawiązany z pomiarem zakłóceń w sieci energetycznej powodowanych przez falowniki (zapewne kiepskiej jakości ) podłączony do paneli fotowoltaicznych. Osobiście spotykałem się z problemem spowodowanym właśnie przez tego typu falownik, który zakłócał komunikację pomiędzy płytą indukcyjną a okapem . Komunikacja zrealizowana jest na podczerwień. Płyta indukcyjna poprawnie sterowała załączaniem okapu tylko po zachodzie słońca. O tym, że przyczyną usterki jest wadliwie działająca instalacja fotowoltaiczna poinformował mnie autoryzowany serwis firmy Electrolux.
Cześć, obejrzałem ten (i poprzedni) materiał w nadziei, że pomoże mi on zrozumieć moc bierną i odpowie mi na pytanie dlaczego energetyka tej mocy tak bardzo nie lubi. Przyznam jednak, że dalej tego nie rozumiem. :) Za to mam parę pytań, które nasunęły mi się podczas oglądania tego filmu (w osobnych komentarzach).
Gdyby jednak ktoś potrzebował obliczyć stałą watomierza analogowego, to przypominam wzór: Zakres prądowy * Zakres Napięciowy / przez ilość działek. Odczytujemy wartość poprzez: Stała miernika * "wychylenie wskazówki" (ilość działek "zakreślonych" przez wskazówkę). :-)
Napiszę wam to samo, tylko mniej akademicko. Wyobraźmy sobie, że winda ma wywieźć grubasa na 10 piętro. Obliczamy sobie, jak powinna być moc silnika, obliczamy, jaki powinien być prąd, następnie uruchamiamy windę, mierzymy prąd i się okazuje, że ten prąd jest większy, niż nam się zdało. O ile większy - właśnie o moc bierną (pomijam odkształcenia). Albowiem moc bierna to moc, która nie istnieje, tylko się objawia większym poborem prądu. Nie istnieje, tzn. nie ma odpowiednika mechanicznego. Ale jednak większy przepływ prądu jest i kosztuje, bo powoduje nagrzewanie, czyli realne straty mocy czynnej na przesył mocy biernej. Z tego jednego akapitu wypływa zabawa na 4 lata technikum i 5 lat studiów, a i doktorat zrobić można, wdzięczny temat. PS. Odchudzenie grubasa nie pomoże, niższe obciążenie większa bierna.
@senstylestrzelin9514 Nie rozumiem, dlaczego krzyczysz na mnie dużą czcionką, z odchudzenia grubasa w sposób oczywisty wynika, że spadnie pobór mocy czynnej. Mogę ci przyznać, że końcówkę wypowiedzi mam nieprecyzyjną, rzeczywiście spadnie cos fi, czyli udział mocy biernej do czynnej, czyli użyłem skrótu myślowego. Domyślnie mowa o silniku indukcyjnym. W przypadku generatora synchronicznego przy stałym wzbudzeniu spadek czynnej spowoduje wzrost biernej i to w wartościach bezwzględnych i tu już się nie przejęzyczyłem.
Mam pytanko? Na przykładzie transformatora (moc bierna/czynna): 1. Jeżeli podłączymy transformator do sieci, ale go nie obciążymy to moc bierna będzie wysoka, a czynna moc będzie niska ( moc czynna będzie wynikać ze strat występujących w transformatorze). 2. Jeżeli podłączymy transformator do sieci, i obciążymy go do takiej wartości jaką może dać podłączony transformator, to moc bierna będzie mała, a moc czynna będzie duża. Czy dobrze zrozumiałem?
Czy to prawda że kuchenka indukcyjna owszem pobiera moc bierną z sieci ale zamiast biernej indukcyjnej paradoksalnie pobiera bierną pojemnościową ?szukając informacji w sieci na temat mocy biernej natknąłem się właśnie na taki paradoks.. Jak tu żyćc Panie Piotrze .? kto wymyśla te nazwy ? Czy tu chodzi o to że silnik indukcyjny jest wprowadzany w ruch a kuchenka indukcyjna stoi w miejscu i dlatego sie grzeje ? Jak to właściwie jest ?
Czy zamiast kondensatora można podłączyć ładowarkę do akumulatora samochodowego ? Oczywiście w celu kompensacji odbiornika indukcyjmego. Drugie pytanie :Czy ładowarka akumulatora samochodowego w sieci domowej generuje pobór mocy biernej i czy jest ona pojemnościowa ? trzecie pytanie - Czy te obecne liczniki pradu w gospadarstwach domowych inteligentne i zdalnego odczytu nie kasują nas za moc bierną jakimś logarytmem bez informowania nas o tym ? Pod hasłem zakłucenia w sieci powodowane przez nasz domowy odbiornik ?
W materiale wspomniałeś, że "moc w cewce jest cyklicznie magazynowana i oddawana do sieci". Czemu nie do odbiornika, tj. do pozostałych elementów układu, z których taki układ się składa?
@@piotrburnos1004 Wibroakustyka, diagnoza maszyn, diagnoza sieci przemysłowych ,pomiar kabli i przewodów komunikacyjnych. Kiedyś w korpo, gdy pracowałem, chcieliśmy sami zarabialismy przewody, ale nie działały dobrze po Ethercat a orginalne były strasznie drogie. Czy przewody czujnikowe tez okropnie drogie jakoś to testować?
Odświeżacz nie jest "przekompensowany". Zapewne jego konstrukcja wykorzystuje uklad prostownika z kondensatorem. Taki układ wprowadza zniekształcenia pradu zasilajacego, który ma kształt zblizony do prostokatnego i jest asymetryczny wzgledem szczytu sinusoidy napięcia - ów prostokąt "wyprzedza" sinusoidę napięcia. Brak kompensacji PF daje efekt obciążenia pojemnościowego.
Dlaczego oddawanie mocy do sieci jest złe? Pytam po części w kontekście instalacji fotowoltaicznych, gdzie moc wytwarzana w takiej instalacji też jest oddawana do sieci? Czemu energetyka nie każe nam płacić za moc wytworzoną w takich instalacjach, podobnie jak chce by płacić jej za moc bierną zwracaną do sieci? Czy istnieje jakaś różnica między mocą bierną zwracaną do sieci, a mocą wytwarzana w instalacji fotowoltaicznej zwracanej do sieci?
Witam Wydaje mi się że nie zostało to poruszone w materiale, natomiast jestem bardzo ciekawy w jaki sposób będzie się objawiać nadmierna ilość mocy biernej krążącej w systemie zakład energetyczny-odbiorca? Czy wtedy np. żarówka będzie przygasać bo przewody nie są stanie transportować takiej ilości energii aby pokryć zapotrzebowanie na moc bierną, czy może trzeba wtedy dokładać mocy w zakładzie energetycznym albo przewody sieci przesyłowej ulegają szybszemu zużyciu? Pozdrawiam
A jak z falownikami do silników 3-fazowych, czy to jest obciążenie pojemnościowe czy indukcyjne? bo na wejścu falownika jest prostownik i kondensatory, potem to napięcie jest przetwarzane odpowiednio i obciążenie jest indukcyjne?
Jeszcze takie drobne pytanie odnośnie "płacenia tylko za moc czynną". Mamy przykładowy odbiornik o mocy 1kW ze współczynnikiem mocy 0,1 i taki odbiornik pochodzi nam przez godzinę. Ile tej mocy faktycznie zużyje taki odbiornik? Czy będzie to 1kW i zapłacimy tak jak za jedną kilowatogodzinę? Czy będzie to 100W i zapłacimy za 1kWh ale też 900W oddamy z powrotem do sieci? Czy może zapłacimy za 0,1 kWh? Może odpowiedź na to pytanie mi trochę ułatwi zrozumienie tej mocy biernej.
Brakło mi wyraźnej informacji, że układ do pomiaru mocy biernej będzie działał prawidłowo tylko w przypadku sieci 3 przewodowej. O ile dobrze zauważyłem na tablicy przewód neutralny nie został rozpięty. W takim razie przy niesymetrycznym obciążeniu pomiar będzie błędny
Dlaczego nadmiar mocy biernej pojemnościowej może spowodować zwiększenie napięcia sieci? (5:47) Czy jest to problem po stronie niskiego napięcia, za transformatorem?
Bo tak! Na logikę: moc czynna fizycznie hamuje generator, obciąża go, stąd moc czynna wpływa na częstotliwość sieci. Moc bierna (tradycyjnie indukcyjna, taki charakter miało większość odbiorników innych niż grzałki) marnuje możliwości sieci na niepotrzebny prąd, który nie wykonuje pracy, czyli napięcie "siada". Jak dokonasz kompensacji (kondensatorami), to co się ma stać? Podniesiesz napięcie.
Dlatego, że przy przekompensowaniu mamy do czynienia z silnie pojemnościowym charakterem odbioru. W takiej sytuacji potrafi dojść do rezonansu szeregowego pojemności z indukcyjnościami sieci (linii, transformatorów i innych indukcyjności pasożytniczych) powodującego wzrost napięcia powyżej znamionowego w obszarze przekompensowanej sieci.
Trzeba powiedzieć że moc bierna ma przeciwny kierunek do mocy czynnej to było widać na miernikach gdy chciały się wychylać w lewo (‐) patrząc matematycznie
Teoria teorią, dalej nie rozumiem czym jest moc bierna, w przypadku czynnej jest to np przetworzenie energii w ciepło, no tu moje pytanie co się dzieje z "energią" bierną ?, czy energia może mieć ujemny znak ?
Energia bierna to tylko takie określenie na "normalną" energię która nie jest wykorzystana "użytecznie" i przemieszcza się od nadajnika do odbiornika. Wyobraź sobie dwa akumulatory połączone ze sobą jakimiś ładowarkami. I teraz rozładowujemy jeden akumulator i ładujemy drugi, a potem odwrotnie. Energia krąży między nimi, ale żadnej użytecznej pracy nie wykonuje, a tylko powoduje straty. Takimi akumulatorami w układach elektrycznych prądu przemiennego są indukcyjności i pojemności. Poza tym pojęcie energii biernej występuje nie tylko w elektryce ale też na przykład w mechanice. " czy energia może mieć ujemny znak ?" To wszystko zależy od tego jak to sobie dla wygody nazwiemy. Na przykład energię oddawaną przez akumulator możemy nazwać dodatnią, a energię pobraną podczas ładowania jako ujemną. Ale zasadniczo energia to energia.
A jeżeli w obwód o współczynniku mocy bliskiemu zeru wepniemy szeregowo rezystor to wydzieli się na nim moc w postaci ciepła czy NIE? W końcu moc wydzielana na oporniku to P=I*I*R czyli zależy tylko od wartości prądu a współczynnik mocy jest nieistotny! jeżeli rezystor wepniemy równolegle do obwodu o bardzo niskim współczynniku mocy to na rezystorze wydzieli się moc P=(U*U)/R która też jest niezależna od współczynnika!
To pytanie jest chyba źle postawione pod względem logicznym. Raczej powinno ono brzmieć: jeżeli dołożę rezystancję do obciążenia to jak zmieni się współczynnik mocy?
Kompensacja mocy biernej dodatniej i ujemnej w przyszłości będzie musiała być po stronie producentów urządzeń, które są zasilane prądem elektrycznym. Urządzenie będzie musiało być skompensowane... Nie ma innej drogi... Moc bierna to nie jedyny problem... Harmoniczne są realnym kłopotem dla każdego posiadacza zarejestrowanego na siebie licznika energii elektrycznej... Harmoniczne sztucznie zawyżają odczyty ukladów pomiarowych... To jest realny problem w tej chwili...
Poproszę więcej. Pralka, kiedy pracuje grzałka, jest pewnie neutralna, Ale gdy "mieli", wiruje zapewne nie. Mamy powszechnie żarówki - ledówki. Miały być tak energooszczędne. A tak nie jest. W wyjątkowych modelach jest uczciwy filtr harmonicznych, ale powszechnie jest zgroza. Po prostu partyzantka. - mostek Gretza włączony wprost do sieci. (przez rezystor/bezpiecznik), potem jakaś redukcja prądu/napięcia. Ale najgorsze, moim zdaniem są układy półprzewodnikowe zastępujące rezystory szeregowe. Ograniczające płynący prąd niezależnie od chwilowej wartości sinusa w sieci. Ten układ to trzynogowy element, i rezystor wpływający na max prąd. To jest moim zadaniem nieprawdopodobnie wydajny generator harmonicznych wysyłanych do sieci. I tego typu źródła świtała powinny być zabronione! Pamiętajmy. Zakładowi energetycznemu nie zależy żebyśmy elegancko się zachowywali jako odbiorcy, co licznik pokaże, - za to wystawią rachunek. A kiedy wymyślimy i zastosujemy nadzór na cos_fi, i filtry harmonicznych, to podniosą nam ceny energii.
W LED-ach przynajmniej energia nie jest marnowana na ciepło a na pewno nie w takim stopniu jak w zwykłych żarówkach a i prąd przy tej samej jasności świecenia jest dużo mniejszy. Warto by się było jeszcze przyjrzeć np. tyrystorowym ściemniaczom do żarówek zwykłych, tam też będą przebiegi nieźle odkształcone od sinusa. Podejrzewam że w żarówkach LED prąd może być ograniczany w podobny sposób.
Niekoniecznie. Jest tak: - żarówki włóknowe mają tę mają tę właściwość że wraz z prądem wzrasta jasność. Kiedy mały prąd (jak na żarówkę), jasność jest niska, i w barwie światła więcej czerwonego. Kiedy prąd rośnie, jasność rośnie, i barwa zmienia się na białą. Przy niskim napięciu/prądzie żarówka to w zasadzie tylko grzałka. Przy wysokim napięciu sprawność jest większa, i przyrost prądu i jasności i sprawności jest zbliżony do liniowego. Aż w pewnym momencie włókno się topi i koniec. W produkcji żarówek rozdzielano żarówki do użytku komercyjnego, -1000 godzin pracy, i profesjonalnego, - wiele wiele więcej. Ciekawostką były żarówki fotograficzne , to były żarówki tzw. "przewoltowane". Miały białe pożądane światło, ale gwarantowaną żywotność zaledwie kilkadziesiąt godzin. No i LED. Od najmniejszego prądu mają swoją właściwą barwę. Jasność wzrasta liniowo ze wzrostem prądu, i przestaje rosnąć przy wartościach właściwych dla danego typu/modelu diody. Kiedy stosować prąd poniżej tego prądu nasycenia, diody grzeją się minimalnie. Ich żywotność powinna być taka jak innych elementów półprzewodnikowych. Ogromna! Jednak producenci LED-owych źródeł światła łanią zdroworozsądkowe zasady, i aby zapewnić lepsze choćby o kilka % jasności, przeginają z prądem. Wtedy LED-ówka się grzeje wcale nie mniej niż żarówka włóknowa. Dodatkowo powoduje to ograniczenie żywotności LED-ówek. Więc dbają o ruch w interesie. UWAGA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Powyższe nie dotyczy lamp rowerowych, hulajnogowych, i tzw. adaptacyjnych/matrycowych samochodowych. Te świecą jaśniej od Słońca, i zawsze prosto w oczy. Są nie zniszczalne!
Słabiutko! Czy inżyniera elektryka z taką wiedzą na temat PFC warto zatrudnić? Film do poprawy. Ten to tylko mętlik w głowie. Studenci nie potrafią nawet u siebie w domu skorygować PF.
Jak najbardziej odcinek dotyczący kompensacji mocy biernej by się przydał. Ze szczególnym uwzględnieniem istniejących obecnie na rynku rozwiązań i ich porównania: dławiki, baterie kondensatorów i inteligentnych kompensatorów. Może niezbyt akademicko, ale coś dla praktyków :)
Podłączam się 🙏
Dziękuję, chętnie zobaczę materiał o kompensacji mocy biernej 👍
Wezmę pod uwagę. Pozdrawiam.
@@piotrburnos1004 szczególnie biernej ujemnej ;)
Super odcinek. Zajmowałem się swego czasu serwisem baterii kondensatorów w różnych firmach małych i dużych. Największe problemy były zawsze z wytłumaczeniem prezeswowi czy też dyrektorowi tej firmy, co to jest moc bierna i po co są kondensatory. Dlaczego one się psują, dlaczego czasem wybuchają i czy to na pewno ja dobrze zrobiłem że to sie psuje nadal. ( Był nawet pożar jednej rozdzielni po wybuchu kondensatora.) Ale takie są kondensatory, tam były często foliowe. Często był duży problem z wyższymi harmonicznymi i trzeba było dokładać dławiki. A to były koszty i znowu pytania właściciela po co wszystko. Więc czekam na większy odcinek, bo to jest temat szeroki bardzo. Fakt niektóre firmy płaciły nawet 16 tys złotych kary za jedno rozliczenie, tylko za moc bierną. A wskazanie na kontrolerze mocy biernej jak przyjechałem to było często 0.7 i nawet poniżej. Pozdrawiam
Witam! Przekazał Pan ciekawy wykłady z podstaw elktrotechniki. Brawo! Takiego wykład słucham przez dwa semestry na Pol. Wroc. Przekazany był c przez prof. R. Kurdziela. Egzamin z prądu stałego i zmiennego to był wyczyn dla ludzi aby go zaliczyć. Kto go zdał, mial juz dyplom w kieszeni, a to byl dopiero drugi rok studiowania. .Tyle historii. Jestem emer. ale z ciekawością i zainteresowaniem wysłuchałem Pana !. Wszystko bylo przekazane to co jest potrzebne dla zainteresowanych osób tym tematem. Życzę Panu powodzenia na uczelni w przekazywaniu wiedzy studentom. Mam pewne uwagi , ale nie będę ich podawał. Moja praca jako projektanta dla energetyki zawodowej i w przemyśle gdzie zainstalowane były duże moce zainstalowane i szczytowe zmuszała do wkonywania i rysowania schematów zgodnie z obowiazujacymi lub zalecanymi normami eu. Z poważaniem Pan słuchacz 81latek...
Dziękuję za komentarz i pozdrawiam.
Fascynacja nauką nie ma granic wiekowych. Brawa dla Pana, autora komentarza
Witam. Bardzo proszę o odcinek na temat kompensacji mocy Biernej. To rzeczywiście dość rozległy ale zarazem bardzo ciekawy i potrzebny temat.
propozycja na odcinek - omówienie konstrukcji kompensatorów
To jest akurat proste.
Nie wiem czy takie proste szczególnie biorąc pod uwagę konstrukcję kompensatorów aktywnych. Ale może kiedyś zmierzę się z tym tematem 🙂
propozycja na odcinek - Harmoniczne
Tak, dziękuję za sugestie. Nie chciałem w filmie o mocy biernej mieszać tematu harmonicznych bo film trwałby dwie godziny. Ale kiedyś taki film zrealizuje.
Panie Piotrze robi Pan doskonałą robotę. Warto by zająć się metodą wykrywania kierunku przepływu energii. Czy jest jakiś prosty ,,elektrotechniczny" sposób dla zasilania AC - jak to jest realizowane w inteligentnych licznikach energii elektrycznych. Pozdrawiam
Panie Piotrze jest Pan wielki, skąd Pan czerpie energię na to wszystko. Podziwiam i gratuluję umysłu.
wielkie dzięki za odcinek, chętnie obejrzałbym kolejny o kompensacji mocy biernej
Super odcinek, również poproszę o taki z kompensacją mocy biernej.
Dzień dobry panie Piotrze. Koniecznie proszę zrobić odcinek o kompensacji. Materiały, które pan przekazuje są super wartościowe i co najważniejsze, do zastosowania w praktyce! Pozdrawiam i życzę sukcesów i wytrwałości w realizacji kolejnych wspaniałych filmów. Pozdrawiam Marcin
Panie Doktorze, Bardzo ! DOBRY materiał. Użyteczny, konkretny, jasny. Gratuluję i Dziękuję.
Są trzy rodzaje obciążenia elektrowni odbiornikami energi. Rezystancyine, pojemnoscoiwe i indukcyjne. Ukochane przez energetykę jest obciążenie rezystancyjne czyli żelazko , grzejnik. Ale są jeszcze zasilacze silniki...tam jest ukryta dodatkowa moc bierna , pojemność albo indukcyjność. A te nielubiane rodzaje obciążenia powodują straty energi głównie na przesyle. Bo prąd przemienny to sinusoida która wpycha energię w odbiornik a potem on oddaje znowu wpycha i odbiera. 50 razy na sekundę. cewka i kondensator są magazynami energi. I prąd w nie wplywa i wraca do elektrowni. Pracy nie wykonuje a tylko grzeje odbiornik i przewody a to powoduje straty. I te moce się mierzy licznikami i wystawia kary za moc bierną. Odbiorca ma to u siebie kompensowac. Jak pojemność to indukcyjnością a indukcyjność pojemnością. Na liczniku ma być czysta moc rezystancyjna (rzeczywista). Zakłady zawsze kompensowały moc bierną. Teraz już chcą by Kowalski też to robił.
Na pewno odcinek o kompensacji mocy biernej byłby bardzo ciekawy. Zwłaszcza, ze w tym temacie nastąpił duży postęp technologiczny. Jeszcze ciekawszy temat stanowiący prawdziwe wyzwanie w kontekście powszechnie stosowanych przetwornic, to sposoby eliminacji harmonicznych. Bardzo chętnie obejrzałbym materiał o tej tematyce.
Dziękuję za komentarz. Wezmę pod uwagę.
Co do pralek dlaczego duża moc bierna pojemnościowa dla silnika i pompy proste dzisiejsze pralki mają silniki zasilane inverterem czyli kondensatory w inwerterze w dodatku kondensator na wejściu do pralki aby niwelował piki oraz moc indukcyjną. Za to starsze miały silniki szczotkowe w których specjalnie były umieszczane kondensatory aby eliminowały zakłócenia ze szczotek - jedynie najstarsze były czyste silniki indukcyjne jednofazowe za to i tak miły kondensator do cewki pomocniczej i stad sie tez to brało. Za to silniki w pompkach mają uzwojenie zwarte które działa jak przesuniecie pola magnetycznego do uruchomienia pompki ale ono działa cały czas przez co takie wyniki (sprawność tych silników pompek z uzwojeniem zwartym jest kiepska). Do tego dochodzi elektronika z zasilaczami impulsowymi itd.
❤
te najstarsze miały silniki 3-fazowe, klatkowe. Kondensator tam miał rolę wprowadzania przesunięcia fazowego dla uzyskania pola wirującego, potrzebnego przy zasilaniu 1-fazowym
a w zasadzie w tych pralkach to był mix silnika trój i jednofazowego. Trójfazowy wariant z racji potrzeby zmiany kierunku obrotów. były to wolne obroty (uzwojenie 2p=12). Człon od wirowania (2p=2 2820rpm) to juz typowy silnik 1F z uzwojeniem pomocniczym, sprzęganym rónież tym samym kondensatorem (dla pola wirującego)
No przydał by sie taki odcinek o kompesatorach dla gospodarstw domowych.
Bardzo dobry film.
Bardzo dziękuję za lekcję i serdecznie pozdrawiam.
Kolejny świetny bardzo ciekawy odcinek.
Oczywiście chętniej dowiem się więcej o kompensacji.
super odcinek, dziękuję. Pokazanie teorii i wzorów to jedno ale wytłumaczenie i praktyczne przykłady to mistrzostwo świata :) Bardzo brakuje teraz tego w szkolnictwie.
42:30 "niektórych" ładnie Pan to ujął. Miałem analizator wpięty w domu jednorodzinnym u klienta, wyposażenie kilkuletnie, znanych europejskich marek, wynik HORROR PF od 0,8 ind do 06 poj i dużo wyższych harmonicznych.
Jak podejżewam klimatyzatory czy pompy ciepła tam namieszały tak w charakterze mocy biernej. Zgadłem?
ja osobiście chętnie posłucham, odświeżę wiedzę, a na pewno też czegoś nowego się nauczę nt. kompensacji mocy biernej szczególnie w obwodach o niewielkich mocach. Chętnei poczekam na taki odcinek. Dziękuję za dzisiejszy :)
Moje doswiadczenie wywodzi sie z odbiorow na jachtach. Ciagla walka z moca bierną, zaezpiecznia pradnic ustawione na 25% mocy biernej, a i to za malo... Jednumie kompensacja zostaje, ale i to nie zawsze pomaga do konca
Pezyczyna ładowarki inwentorowe, falowniki itd. IMO morderstwo dla prądnic.
Zapomnialem dodac, najlepsze jest jak masz zespoły agregatów i zaczynaja wzajemnie "przerzucać" moc bierna, az w koncu wszystko sie odstawia.
To nie jest tak skomplikowane. Tutaj Piotr namieszał a nie wyjaśnił.
Korekcja mocy biernej jest łatwa, ale najlepiej dobierać tak urządzenia by obciążały siec prawidłowo.
Trzeba by to opisać dokładniej, jakies ponad 100 stron.
To bardzo dobry materiał dla uczniów technikum. Obowiązkowo powinien być rozwinięty ponieważ symetrii w obwodach publicznych już nie ma. AGH takie ładne pikniki OZE organizuje przecież. Uczniowie powinny być dobrze przygotowani do dwukierunkowego przepływu mocy. Co dzieje się jeśli Operator wymaga by falowniki >3.7kW były 3-fazowr i dostarczały równe moce, przy zdecydowanie niesymetrycznych odbiornikach bo 1-fazowych.
Dzięki za super wykład połączony z bardzo interesującą laborką. Skoro są pomysły na opłaty za VAR to ciekawe, czy są dostępne kompensatory adaptacyjne dla sieci domowej w mieszkaniu lub w domku jednorodzinnym?
opłaty za Var to kolejne wyciągniecie reki do naszych kieszeni. To jest przegięcie i jezeli firma energetyczna chce sobie zmniejszych obciązenie - sama powinna instalować kompensatory w przyłączach przedlicznikowych. Nas obchodzi moc uzyteczna (czynna), a przynajmniej powinna obchodzić
Piękny film. Mierniki 3f tablicowe obiektem mego pożądania (przy doświadczeniach z przewijaniem silników. Jadnak poza zasięgiem 😊
Bardzo ale to bardzo treściwy odcinek. Pozdrawiam słonecznie :)
Jak zawsze znakomity materiał. Czekam na następny.
Myślę, że ciekawym tematem na odcinek będzie omówienie szerzej tzw. czworościanu mocy. Przez to, że w sieci pojawia się dużo elementów nieliniowych (zwłaszcza dziś półprzewodniki w zasilaczach czy bardziej historycznie nasycone obwody magnetyczne) warto by przedstawić pojęcia m. in. mocy deformacji i dystorsji.
Pozdrawiam.
Świetny materiał, ale odrobinę zbyt teoretyczny. Brakowało mi pokazania na oscyloskopie jak wygląda obciążenie mieszane lub co gorsze - generowane przez zasilacz impulsowy. W prawdziwym świecie sinusoida to nieosiągalna utopia jeśli chodzi o przebieg prądu. Obawiam się też że z tego właśnie powodu (szpilki prądowe) kompensacja mocy biernej jest trudna o ile w ogóle możliwa. Bo co jeśli mamy jedną szpilkę po stronie pojemnościowej i mniejsza po stronie indukcyjnej? Sinusoidalnym obciążeniem z dławika czy kondensatora nie da się tego skompensować… a takie poszpilkowane obciążenia robią dzisiejsze cyfrowe urządzenia. Swoją drogą rewelacyjny kształt na oscyloskopie robi… suszarka do włosów na różnych biegach. Tu dopiero można się zdziwić… o kompensacji to w ogóle ciężko mówić.
Coraz więcej pralek posiada już silniki prądu stałego zasilane falownikami a te generują moc bierną pojemnościową - jak każde inne zasilacze impulsowe.
Zasilacze impulsowe większych mocy mają kompensację mocy biernej. W tych najstarszych była realizowana dławikiem całkiem pokaźnych rozmiarów. Współcześnie odbywa się to inaczej. "Active PFC".
Zauważyłem w pracy że prostowniki do ładowania baterii telekomunikacyjnych zawierające energoelektronikę pobierają moc czynną pojemnościową plus generują nieparzyste harmoniczne.
A propos pralki to w mojej pracuje silnik zasilany z falownika. Być może prostownik sieciowy falownika wywołuje podobne zjawisko jak prostowniki siłowni.
Pozdrawiam
Ps Temat był w swoim czasie b.poważny gdyż uniemożliwiał zasilenie dużego obiektu telekomunikacyjnego agregatem prądotwórczym przy wypadzie zasilania z ZE
Super. Dziękuję za komentarz.
Z jakich siłowni (forma, model) korzystacie?
Problemy stwarzały prostowniki Benninga 40A 48V
@@jacekcyndel3741 Czyli to nie my ;) Z Benningami jedyny kontakt jaki mamy to gdy robimy modernizacje ich starych siłowni.
@@jacekcyndel3741 praktycznie wszystkie siłownie telekomunikacyjne z przetwarzaniem mają ten problem. Im mniej obciążone prostowniki tym gorzej. U nas są siłownie Telzas, Benning, Delta, Eltek.
Aż prosi się o urządzenie do zastosowań domowych, które będzie automatycznie kompensować boc bierną. Nie jest to jakieś skomplikowane urządzenie ale niestety to kolejna skrzynka do włączenia w obwody instalacji przed rozdzielnicą.
Jeśli dojdzie do konieczności opłat za moc bierną dla nas to myślę że rynek się rozwinie
Lopi robi sterowniki, dokup dławiki i kondensatory, jakąś obudowę i wualaszek
@@kikiv1993 Masz rację ale nie do końca, w licznikach L&G już ok 20 lat temu była możliwość pomiaru wyższych harmonicznych, a tego ten zestaw nie załatwi. A już słychać że ma się to pojawić w taryfie.
Czyli harmoniczne, pomiar LED, żarówek LED, zasilaczy do LED i pewnie idąc za ciosem ładowarki i zasilacze do sprzętu przenośnego
Tak, dziękuję za sugestie. Ale to będzie wymagało trochę innej metodologii pomiarów bo tam prądy są bardzo małe
Dołączam się do prośby i proponuję jeszcze temat zawiązany z pomiarem zakłóceń w sieci energetycznej powodowanych przez falowniki (zapewne kiepskiej jakości ) podłączony do paneli fotowoltaicznych. Osobiście spotykałem się z problemem spowodowanym właśnie przez tego typu falownik, który zakłócał komunikację pomiędzy płytą indukcyjną a okapem . Komunikacja zrealizowana jest na podczerwień. Płyta indukcyjna poprawnie sterowała załączaniem okapu tylko po zachodzie słońca. O tym, że przyczyną usterki jest wadliwie działająca instalacja fotowoltaiczna poinformował mnie autoryzowany serwis firmy Electrolux.
Cześć, obejrzałem ten (i poprzedni) materiał w nadziei, że pomoże mi on zrozumieć moc bierną i odpowie mi na pytanie dlaczego energetyka tej mocy tak bardzo nie lubi. Przyznam jednak, że dalej tego nie rozumiem. :) Za to mam parę pytań, które nasunęły mi się podczas oglądania tego filmu (w osobnych komentarzach).
21:06 dla silnika jest pojemnościowy charakter mocy biernej - może ze względu na sterowanie PWM?
O kompensacji ? Tak poproszę!
Gdyby jednak ktoś potrzebował obliczyć stałą watomierza analogowego, to przypominam wzór:
Zakres prądowy * Zakres Napięciowy / przez ilość działek.
Odczytujemy wartość poprzez:
Stała miernika * "wychylenie wskazówki" (ilość działek "zakreślonych" przez wskazówkę). :-)
Moc pojemnościowa przy obciązeniach typu pralka wynika z obecności falowników?
Napiszę wam to samo, tylko mniej akademicko. Wyobraźmy sobie, że winda ma wywieźć grubasa na 10 piętro. Obliczamy sobie, jak powinna być moc silnika, obliczamy, jaki powinien być prąd, następnie uruchamiamy windę, mierzymy prąd i się okazuje, że ten prąd jest większy, niż nam się zdało. O ile większy - właśnie o moc bierną (pomijam odkształcenia). Albowiem moc bierna to moc, która nie istnieje, tylko się objawia większym poborem prądu. Nie istnieje, tzn. nie ma odpowiednika mechanicznego. Ale jednak większy przepływ prądu jest i kosztuje, bo powoduje nagrzewanie, czyli realne straty mocy czynnej na przesył mocy biernej. Z tego jednego akapitu wypływa zabawa na 4 lata technikum i 5 lat studiów, a i doktorat zrobić można, wdzięczny temat. PS. Odchudzenie grubasa nie pomoże, niższe obciążenie większa bierna.
@senstylestrzelin9514 Nie rozumiem, dlaczego krzyczysz na mnie dużą czcionką, z odchudzenia grubasa w sposób oczywisty wynika, że spadnie pobór mocy czynnej. Mogę ci przyznać, że końcówkę wypowiedzi mam nieprecyzyjną, rzeczywiście spadnie cos fi, czyli udział mocy biernej do czynnej, czyli użyłem skrótu myślowego. Domyślnie mowa o silniku indukcyjnym. W przypadku generatora synchronicznego przy stałym wzbudzeniu spadek czynnej spowoduje wzrost biernej i to w wartościach bezwzględnych i tu już się nie przejęzyczyłem.
Dzieki za odswiezenie dawki wiedzy ;) Jaki byś polecił miernik Var, PF i THD z certyfikatem kalibracji? Dla sieci 1F
Mam pytanko?
Na przykładzie transformatora (moc bierna/czynna):
1.
Jeżeli podłączymy transformator do sieci, ale go nie obciążymy to moc bierna będzie wysoka, a czynna moc będzie niska ( moc czynna będzie wynikać ze strat występujących w transformatorze).
2.
Jeżeli podłączymy transformator do sieci, i obciążymy go do takiej wartości jaką może dać podłączony transformator, to moc bierna będzie mała, a moc czynna będzie duża.
Czy dobrze zrozumiałem?
Moc jest wielkością skalarną. Pan Piotr przedstawia moc jako wielkość wektorową.
A prąd jest wielkością skalarną czy wektorową? 🙂
Czy to prawda że kuchenka indukcyjna owszem pobiera moc bierną z sieci ale zamiast biernej indukcyjnej paradoksalnie pobiera bierną pojemnościową ?szukając informacji w sieci na temat mocy biernej natknąłem się właśnie na taki paradoks.. Jak tu żyćc Panie Piotrze .? kto wymyśla te nazwy ? Czy tu chodzi o to że silnik indukcyjny jest wprowadzany w ruch a kuchenka indukcyjna stoi w miejscu i dlatego sie grzeje ? Jak to właściwie jest ?
Czy zamiast kondensatora można podłączyć ładowarkę do akumulatora samochodowego ? Oczywiście w celu kompensacji odbiornika indukcyjmego.
Drugie pytanie :Czy ładowarka akumulatora samochodowego w sieci domowej generuje pobór mocy biernej i czy jest ona pojemnościowa ?
trzecie pytanie - Czy te obecne liczniki pradu w gospadarstwach domowych inteligentne i zdalnego odczytu nie kasują nas za moc bierną jakimś logarytmem bez informowania nas o tym ? Pod hasłem zakłucenia w sieci powodowane przez nasz domowy odbiornik ?
W materiale wspomniałeś, że "moc w cewce jest cyklicznie magazynowana i oddawana do sieci". Czemu nie do odbiornika, tj. do pozostałych elementów układu, z których taki układ się składa?
Dzień dobry.
Mam pytanie, czy jest sens zamontować węszy kompensator mocy biernej, czy nie będzie to szkodliwe?
Pozdrawiam i dziękuję za filmik.
Witam, czy może pan poruszać tematy zbliżone do przemysłu? Pozdrawiam.
To dosyć ogólne pojęcie. A szczegółowo?
@@piotrburnos1004 Wibroakustyka, diagnoza maszyn, diagnoza sieci przemysłowych ,pomiar kabli i przewodów komunikacyjnych. Kiedyś w korpo, gdy pracowałem, chcieliśmy sami zarabialismy przewody, ale nie działały dobrze po Ethercat a orginalne były strasznie drogie. Czy przewody czujnikowe tez okropnie drogie jakoś to testować?
LOL :) super odcinek, my mamy w firmie kompensator SVG :)
Odświeżacz nie jest "przekompensowany". Zapewne jego konstrukcja wykorzystuje uklad prostownika z kondensatorem. Taki układ wprowadza zniekształcenia pradu zasilajacego, który ma kształt zblizony do prostokatnego i jest asymetryczny wzgledem szczytu sinusoidy napięcia - ów prostokąt "wyprzedza" sinusoidę napięcia. Brak kompensacji PF daje efekt obciążenia pojemnościowego.
Dlaczego oddawanie mocy do sieci jest złe? Pytam po części w kontekście instalacji fotowoltaicznych, gdzie moc wytwarzana w takiej instalacji też jest oddawana do sieci? Czemu energetyka nie każe nam płacić za moc wytworzoną w takich instalacjach, podobnie jak chce by płacić jej za moc bierną zwracaną do sieci? Czy istnieje jakaś różnica między mocą bierną zwracaną do sieci, a mocą wytwarzana w instalacji fotowoltaicznej zwracanej do sieci?
Witam
Wydaje mi się że nie zostało to poruszone w materiale, natomiast jestem bardzo ciekawy w jaki sposób będzie się objawiać nadmierna ilość mocy biernej krążącej w systemie zakład energetyczny-odbiorca?
Czy wtedy np. żarówka będzie przygasać bo przewody nie są stanie transportować takiej ilości energii aby pokryć zapotrzebowanie na moc bierną, czy może trzeba wtedy dokładać mocy w zakładzie energetycznym albo przewody sieci przesyłowej ulegają szybszemu zużyciu?
Pozdrawiam
A jak z falownikami do silników 3-fazowych, czy to jest obciążenie pojemnościowe czy indukcyjne? bo na wejścu falownika jest prostownik i kondensatory, potem to napięcie jest przetwarzane odpowiednio i obciążenie jest indukcyjne?
Pojemnościowe, silnik za modułem nie wpływa
Jakaś szansa na test tanich cęg do pomiaru prądu ? Zastanawiam się czy jest sens kupować coś takiego z Chin by od czasu do czasu coś sprawdzić.
Był dwa tygodnie temu.....
@@piotrburnos1004 Panie Piotrze chodzi mi o cęgi takie jak z początku filmu do oscyloskopu. Źle się wyraziłem.
Tak, zamówiłem podobne jak te od widza.
Mam pytanie jest jakiś wzór na dobór kondestorów mocy biernej?
Witam gdzie kupić taki kalibrator. Pozdrawiam
Może czegoś nie pamiętam ale w tym filmie nie używałem kalibratora. O który Panu chodzi?
@@piotrburnos1004 symulacja obciążenia, przesuniecia fazowe
@@piotrburnos1004 7min45s
@@piotrburnos1004 symulacja odbiornika, przesunięcia fazowe 7min20s
Jeszcze takie drobne pytanie odnośnie "płacenia tylko za moc czynną". Mamy przykładowy odbiornik o mocy 1kW ze współczynnikiem mocy 0,1 i taki odbiornik pochodzi nam przez godzinę. Ile tej mocy faktycznie zużyje taki odbiornik? Czy będzie to 1kW i zapłacimy tak jak za jedną kilowatogodzinę? Czy będzie to 100W i zapłacimy za 1kWh ale też 900W oddamy z powrotem do sieci? Czy może zapłacimy za 0,1 kWh? Może odpowiedź na to pytanie mi trochę ułatwi zrozumienie tej mocy biernej.
👀Dykcja piękna👍Przyjemnie posłuchać 💪... Pismo ręczne czytelniej proszę... Diękuję 👀Podziwiam Coś może zostanie Pro bono
Brakło mi wyraźnej informacji, że układ do pomiaru mocy biernej będzie działał prawidłowo tylko w przypadku sieci 3 przewodowej. O ile dobrze zauważyłem na tablicy przewód neutralny nie został rozpięty. W takim razie przy niesymetrycznym obciążeniu pomiar będzie błędny
Dlaczego nadmiar mocy biernej pojemnościowej może spowodować zwiększenie napięcia sieci? (5:47) Czy jest to problem po stronie niskiego napięcia, za transformatorem?
Bo tak! Na logikę: moc czynna fizycznie hamuje generator, obciąża go, stąd moc czynna wpływa na częstotliwość sieci.
Moc bierna (tradycyjnie indukcyjna, taki charakter miało większość odbiorników innych niż grzałki) marnuje możliwości sieci na niepotrzebny prąd, który nie wykonuje pracy, czyli napięcie "siada". Jak dokonasz kompensacji (kondensatorami), to co się ma stać? Podniesiesz napięcie.
Dlatego, że przy przekompensowaniu mamy do czynienia z silnie pojemnościowym charakterem odbioru. W takiej sytuacji potrafi dojść do rezonansu szeregowego pojemności z indukcyjnościami sieci (linii, transformatorów i innych indukcyjności pasożytniczych) powodującego wzrost napięcia powyżej znamionowego w obszarze przekompensowanej sieci.
Trzeba powiedzieć że moc bierna ma przeciwny kierunek do mocy czynnej to było widać na miernikach gdy chciały się wychylać w lewo (‐) patrząc matematycznie
Dlaczego nie może to być kompensowane przez dostawcę w transformatorach z kondensatorami i cewkami odpowiednio sterowanymi sterownikiem?
Odpowiedz była chyba we filmie, albo innych na moim kanale o tej tematyce.
Czy odbiorniki elektryczne na pewno pobierają moc bierną? Raczej zwracają ją do sieci.
Skoro ją zwracają (energię) to skąd ją pobrały?
@@piotrburnos1004 Pobrały moc czynną z sieci, część tej mocy przesunęły w fazie i zwróciły jako moc bierną.
Nic dziwnego. Przed silnikiem jest falownik. Czesc pralek ma juz bldc...
Teoria teorią, dalej nie rozumiem czym jest moc bierna, w przypadku czynnej jest to np przetworzenie energii w ciepło, no tu moje pytanie co się dzieje z "energią" bierną ?, czy energia może mieć ujemny znak ?
Energia bierna to tylko takie określenie na "normalną" energię która nie jest wykorzystana "użytecznie" i przemieszcza się od nadajnika do odbiornika. Wyobraź sobie dwa akumulatory połączone ze sobą jakimiś ładowarkami. I teraz rozładowujemy jeden akumulator i ładujemy drugi, a potem odwrotnie. Energia krąży między nimi, ale żadnej użytecznej pracy nie wykonuje, a tylko powoduje straty. Takimi akumulatorami w układach elektrycznych prądu przemiennego są indukcyjności i pojemności. Poza tym pojęcie energii biernej występuje nie tylko w elektryce ale też na przykład w mechanice.
" czy energia może mieć ujemny znak ?"
To wszystko zależy od tego jak to sobie dla wygody nazwiemy. Na przykład energię oddawaną przez akumulator możemy nazwać dodatnią, a energię pobraną podczas ładowania jako ujemną. Ale zasadniczo energia to energia.
Dziękuję, ciekawe porównanie
A jeżeli w obwód o współczynniku mocy bliskiemu zeru wepniemy szeregowo rezystor to wydzieli się na nim moc w postaci ciepła czy NIE? W końcu moc wydzielana na oporniku to P=I*I*R czyli zależy tylko od wartości prądu a współczynnik mocy jest nieistotny! jeżeli rezystor wepniemy równolegle do obwodu o bardzo niskim współczynniku mocy to na rezystorze wydzieli się moc P=(U*U)/R która też jest niezależna od współczynnika!
To pytanie jest chyba źle postawione pod względem logicznym. Raczej powinno ono brzmieć: jeżeli dołożę rezystancję do obciążenia to jak zmieni się współczynnik mocy?
Dość przyciasna koszulka, komicznie to wygląda
Ech za dużo pier... enia za mało konkretnych przykładów. Nic z tego totalnie nie zrozumiałem. Chyba pan pomylił zawody.
Kompensacja mocy biernej dodatniej i ujemnej w przyszłości będzie musiała być po stronie producentów urządzeń, które są zasilane prądem elektrycznym. Urządzenie będzie musiało być skompensowane... Nie ma innej drogi... Moc bierna to nie jedyny problem... Harmoniczne są realnym kłopotem dla każdego posiadacza zarejestrowanego na siebie licznika energii elektrycznej... Harmoniczne sztucznie zawyżają odczyty ukladów pomiarowych... To jest realny problem w tej chwili...
Nieprawda! Lepiej mieć jeden porządny korektor mocy na zakład niż każde urządzenie skompensowane.
Poproszę więcej.
Pralka, kiedy pracuje grzałka, jest pewnie neutralna, Ale gdy "mieli", wiruje zapewne nie.
Mamy powszechnie żarówki - ledówki. Miały być tak energooszczędne. A tak nie jest.
W wyjątkowych modelach jest uczciwy filtr harmonicznych, ale powszechnie jest zgroza. Po prostu partyzantka.
- mostek Gretza włączony wprost do sieci. (przez rezystor/bezpiecznik), potem jakaś redukcja prądu/napięcia.
Ale najgorsze, moim zdaniem są układy półprzewodnikowe zastępujące rezystory szeregowe. Ograniczające płynący prąd niezależnie od chwilowej wartości sinusa w sieci. Ten układ to trzynogowy element, i rezystor wpływający na max prąd.
To jest moim zadaniem nieprawdopodobnie wydajny generator harmonicznych wysyłanych do sieci. I tego typu źródła świtała powinny być zabronione!
Pamiętajmy. Zakładowi energetycznemu nie zależy żebyśmy elegancko się zachowywali jako odbiorcy, co licznik pokaże, - za to wystawią rachunek. A kiedy wymyślimy i zastosujemy nadzór na cos_fi, i filtry harmonicznych, to podniosą nam ceny energii.
W LED-ach przynajmniej energia nie jest marnowana na ciepło a na pewno nie w takim stopniu jak w zwykłych żarówkach a i prąd przy tej samej jasności świecenia jest dużo mniejszy. Warto by się było jeszcze przyjrzeć np. tyrystorowym ściemniaczom do żarówek zwykłych, tam też będą przebiegi nieźle odkształcone od sinusa. Podejrzewam że w żarówkach LED prąd może być ograniczany w podobny sposób.
Niekoniecznie.
Jest tak:
- żarówki włóknowe mają tę mają tę właściwość że wraz z prądem wzrasta jasność.
Kiedy mały prąd (jak na żarówkę), jasność jest niska, i w barwie światła więcej czerwonego.
Kiedy prąd rośnie, jasność rośnie, i barwa zmienia się na białą.
Przy niskim napięciu/prądzie żarówka to w zasadzie tylko grzałka.
Przy wysokim napięciu sprawność jest większa, i przyrost prądu i jasności i sprawności jest zbliżony do liniowego.
Aż w pewnym momencie włókno się topi i koniec.
W produkcji żarówek rozdzielano żarówki do użytku komercyjnego, -1000 godzin pracy, i profesjonalnego, - wiele wiele więcej.
Ciekawostką były żarówki fotograficzne , to były żarówki tzw. "przewoltowane". Miały białe pożądane światło, ale gwarantowaną żywotność zaledwie kilkadziesiąt godzin.
No i LED.
Od najmniejszego prądu mają swoją właściwą barwę.
Jasność wzrasta liniowo ze wzrostem prądu, i przestaje rosnąć przy wartościach właściwych dla danego typu/modelu diody.
Kiedy stosować prąd poniżej tego prądu nasycenia, diody grzeją się minimalnie.
Ich żywotność powinna być taka jak innych elementów półprzewodnikowych. Ogromna!
Jednak producenci LED-owych źródeł światła łanią zdroworozsądkowe zasady, i aby zapewnić lepsze choćby o kilka % jasności, przeginają z prądem.
Wtedy LED-ówka się grzeje wcale nie mniej niż żarówka włóknowa.
Dodatkowo powoduje to ograniczenie żywotności LED-ówek. Więc dbają o ruch w interesie.
UWAGA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Powyższe nie dotyczy lamp rowerowych, hulajnogowych, i tzw. adaptacyjnych/matrycowych samochodowych.
Te świecą jaśniej od Słońca, i zawsze prosto w oczy.
Są nie zniszczalne!
Ale miniaturka normalnie godna Thora władcy piorunów. LOL
Słabiutko! Czy inżyniera elektryka z taką wiedzą na temat PFC warto zatrudnić?
Film do poprawy. Ten to tylko mętlik w głowie. Studenci nie potrafią nawet u siebie w domu skorygować PF.
Wypierdalaj na elektrodę tam gdzie twoje miejsce