23 Nezmyslov o vegánstve - Reakcia

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 20 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 37

  • @Martina-jx3sj
    @Martina-jx3sj 3 роки тому +13

    Je úžasné počuť racionálne rozprávať o vegánstve v slovenčine, skvelé videá! keep them coming :)

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  3 роки тому +3

      Ďakujem Martina :-) budem sa snažiť

  • @danalatalova5598
    @danalatalova5598 3 роки тому +6

    Děkuji, hodně pravdivé a nelze než souhlasit. I jsem se pobavila.

  • @janazelienkova8037
    @janazelienkova8037 3 роки тому +5

    Perfektné 😀 Grganie a umývanie raz ročne ma dostalo 😀 Moja mama ma argument že sa musia chovať kravy lebo by sa nemala čím hnojit zelenina 🤦

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  3 роки тому +5

      Ďakujem :D. Ako navrátiť živiny do pôdy je celá veľká veda, no ide to aj bez kravského trusu.

    • @Cestakveganstvu
      @Cestakveganstvu 3 роки тому +3

      Ja tento argument nepočujem prvý krát. Karnisti majú ale v tomto mylnú predstavu o vegánoch. Vegáni nechcú zabiť všetky zvieratá - naopak, chcú aby sa so zabíjaním prestalo. Niektorí vegáni tiež "chovajú" kravy, býkov, včely... rovnako ako chovajú psy a mačky, len s rozdielom, že medzi nimi nie je rozdiel. Tak ako nechovajú mačky na mäso a psy na mlieko, rovnako sú aj ostatné zvieratá brané ako členovia rodiny bez podmienky určenia účelu.
      Dnes delíme zvieratá na tie ktoré máme radi a zvieratá ktoré máme radi ako jedlo, alebo na výrobu produktu, pretože sme boli vychovaní že to tak je a berie sa to ako zdravý rozum. Postupne s rozširovaním vegánstva sa ale budú tieto rozdiely stierať.

  • @Cestakveganstvu
    @Cestakveganstvu 3 роки тому +8

    Počiatočné narážky na vegánstvo boli samozrejme, že rastlinné bielkoviny nie sú kvalitné a preto potrebujeme mäso. Po rokoch už sa len stále opakuje rovnaká otázka: To si ešte stále na tej diéte?
    Skôr vznikajú zaujímavé situácie pri jedle na návšteve:
    Urobila som ti kapustu, neboj je vegánska, dala som tam aj med aby bola zdravšia.
    Urobila som palacinky, viem že si vegán, tak som tam dala bezlaktózové mlieko...

    • @janci00019
      @janci00019 3 роки тому +2

      :D :D pobavilo :,D
      nápodobne :D :D

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  3 роки тому +3

      Tak je super že sa ľudia snažia, no niekedy to žiaľ nestačí :-).

    • @Cestakveganstvu
      @Cestakveganstvu 3 роки тому +1

      @@RadekLatal269 JJ, som často prekvapený že ľudia neprejavia odmietavý postoj, ale snažia sa jedlo pripraviť inak. Oproti minulosti je vegánstvo stále viac akceptované 🙂

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  3 роки тому +1

      @@Cestakveganstvu a bude to len lepšie :-)

  • @jirivrba98
    @jirivrba98 2 роки тому +2

    Velice rozumný přístup GO VEGAN ! ONE LOVE ❤

  • @mariana1637
    @mariana1637 3 роки тому +2

    vdaka vdaka vdaka!!!! kiež by vás rozumných mužov bolo viac

  • @romanbartos78
    @romanbartos78 3 роки тому

    chuť na maso může také znamenat neuspokojení chutě umami. Na to bacha. Je to potvora a potřebujeme ji uspokojovat :)

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  3 роки тому

      Zajímavý pohled na věc :-). Tak sójová omáčka a lahůdkové droždí to řeší

    • @romanbartos78
      @romanbartos78 3 роки тому

      @@RadekLatal269 houby, smazene veci,...

  • @budvegan2106
    @budvegan2106 Рік тому

    Ja keď čítam o tom ako sú vegáni podvyživený tak si len prajem aby to bola pravda resp. sa pýtam sám seba čo robím zle 😀
    Ale pravdu samozrejme poznám. Kto má problém s príjmom potravy tak môže byť pochudnutý, tiež ten ktorý má nejaké zdravotné problémy. A tiež ten ktorý nežere za dvoch jak ja 😀 kamoška učí na zdravotnej a vždy keď príde na vegánstvo, resp. rastlinnú stravu a veci okolo toho tak ma udáva ako príklad ktorý vyvracia mýty o tom čo si spomínal vo videu. Ako vegáni nemajú silu, nezvládli by manuálne ťažko pracovať a podobne.
    A na tie vybuchujúce vemená si dám nabudúce pozor keď uvidím nejakú kravu na pastve 😀

  • @starojda
    @starojda 3 роки тому

    Ad 9:48 - není pravda, že kráva nemusí mít víc telat aby dojila mléko. I si to zmínil u otázky předtím (že každý savec přestane mít mléko po určité době). Krávy se opakovaně oplodňují právě kvůli tomu, aby dávaly mléko neustále. Telata jsou takový vedlejší product. Viz "cow lactation cycle". Po 12ti měsících od porodu už mléko kráva nemá.

  • @efkoable
    @efkoable 3 роки тому +2

    Slyšel jsem názor,že kdyby lidi přešli na veganství,že by nastal hladomor,protože slečna,nebo paní doma pěstuje zeleninu,a letos se jí prostě neurodilo,a taky,že by to vedlo ještě k většímu odlesňování...Taky mě "baví" názory bývalých vegetariánů,jak je to stálo vlasy,či jim vypadaly zuby,nebo slezly nehty...A taky ještě jeden říkal,že při veganství hladověl,protože se do jídla víceméně musel nutit...

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  3 роки тому +4

      Lidé vymyslí skutečné perly, aby nemuseli měnit svůj jídelníček :-)

    • @efkoable
      @efkoable 3 роки тому +1

      @@RadekLatal269 Dnes jsem se bavil s kolegou,ten byl překvapený,že mám jiné návyky,a taky mi zarytě tvrdil,že prostě bez masa to nejde,že pak nerostou svaly,člověk nemá sílu a podobné,a hlavně jsou tam obsaženy věci,které lidé potřebují,ač ten princip je mu taky hnusný..Jako vážně???To jsou lidi tak tupí???

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  3 роки тому +4

      @@efkoable Částečně neinformovanost, ale také lidská přirozenost. Člověk si nechce připustit, že jeho chování není v souladu s jeho vlastními principy a tak se jeho mozek brání. Je to jeden z důvodů, proč je také tak náročné prolomit ledy mezi politickými opozičními tábory lidí, to kmenové myšlení a slepota k argumentům na druhé straně jsou zkrátka součástí lidské mysli.

    • @pavolhorvath7850
      @pavolhorvath7850 2 роки тому +1

      @@efkoable Väčšinou sú ešte tupejší, než by si čakal.

  • @81akiko81
    @81akiko81 3 роки тому

    Mám pravdepodobne podobné cítenie ohľadom tradície "bitia žien korbáčmi na Veľkú noc" :D

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  3 роки тому +1

      Je to jedna z tých tradícií, nad ktorými pomáha sa pozrieť očima cudzinca, potom teprve človeku dojde, aké absurdné to vlastne je :D

    • @pavolhorvath7850
      @pavolhorvath7850 2 роки тому

      @@RadekLatal269 Aj ste to niekedy videli na živo? O žiadne bitie nejde, je to iba symbolické. Nemyslím, že by nejaká žena skončila vo veľkonočný pondelok s modrinami po korbáči. A pokiaľ áno, tak asi nie viac, než iné dni.

  • @lubos5137
    @lubos5137 3 роки тому +1

    čau radek,porad prosim ta aky vitamin b12 kupit a ako ho uživat,dik.

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  3 роки тому +1

      Ahoj Luboš, práve o tom bolo minulé video, konkrétne doplnky aj dávkovanie :-) ua-cam.com/video/rSF6ywubvyQ/v-deo.html

  • @marekqwerty8963
    @marekqwerty8963 3 роки тому

    Ahoj, rád by som aby si mi nejak odpovedal na pár otázok, pretože osobne si myslím že veganstvo je nezmysel a z dlhodobeho hladiska nebezpečný pre ludske zdravie. Niesom zaujatý mäsožravec ale riadim sa sedliackym rozumom alebo logikou, tiež sa kus zaujímam o stravovanie a dane informacie mi proste hovoria že vegánstvo neni dobré a preto je nebezpečné doporučovať ho ako stravovanie. Snad ako očistu ale aj to pochybujem.
    V prvom rade, ide o vitamín B12 a celkovo vitamíny tejto skupiny. Povedzme si že žijeme 1000 rokov dozadu, a rozhodneš sa repšektovat všetko okolo teba (hoci aj rastliny su živé a bránia sa) a nebudeš teda zabíjat zvierata ani ich papat a všetky živočíšne produkty z ních. Ako by si riešil vitamín B12 ? Ako to mohli riešit naši predkovia? Vtedy neexistovali a ani za celu dobu existencie HOMO injekcie kde si môžeš pichnut vitamín B12 pri dlhodobom stravovaní sa ako vegán. Takže z tohoto faktu vyplýva to že naše telo na to proste nemože byť prisposobné a tým padom to neni pre nás zdravé, lebo inak by sme dávno mohli plnohodnotne žit ako vegáni alebo by sme do tej doby vyhynuli než by sme sa evolučne prispôsobili tej strave.
    Za dalšie, vitamíny, esencialne mastne kyseliny, bielkoviny, minerály, maju tendenciu byť zle vstrebatelné práve v rastlinej strave. Napríklad samotný beta karotén neni vitamín A, je to len prekurzor vitamínu A retinolu ktorý je len v živočíšnej strave. Samozrejme z prekurzoru sa vie vytvorit vitamín A ale konverzia je nízka. Vitamín A je koniec koncov rozpustný v tuku, čiže v ovocí ho tažko hladať ked je tam hlavne cukor a aj to vo forme fruktózy ktorý ma tendenciu ukladat sa v pečeni, a jeho dalším užasným faktom je že nepotláča hlad, naše telo pri fruktoze nevylučuje leptin, preto nas nikdy nenasýti. Mimo to, frktozu dokáže metabolizovat len naša pečeň, žiadne ine bunky v tele ju nedokážu využiť preto sa čato uklada procesom de novo lipogenezy ako tuk najme v pečeni. Preto sa často hovorí že fruktoza je hlavnou pričinou NAFLD (non alcoholic fatty liver disease)
    Dokonca som videl dokument kde chemik porovnával metabolicku dráhu fruktozy a alkoholu a bolo to velmi podobné možno až identicke?? (niesom si istý) Toto je zdravé?
    Další z tejto skupiny je Zinok, neviem čo k tomu napísať viac, len sa spýtam v akej rastline je ho dostatok? Osobne viem že existuje v ustriciach, možno pečeň?? vajička možu mat nejake množstvo. Zo zeleniny ovocia nepoznám nič, preto ma zaujíma odkial ho máš v strave ty, alebo sa to tiež rieši ako pri Bčkach suplementáciou??
    Omega 3 a 6... samozrejme, to že v rastlinej forme sú omega 3 a 6 vieme, bohužial tie ich pomery su strašne naklonene v prospech omega 6. Samozrejme existuju lanove semiačka, chia semiačka, dokonca aj vlaške orechy maju fajn pomer, ale všetko su to Omega 3 vo forme kyseliny alfa linolenovej, ktorú naše telo nevyužije preto sa konverziou vytvára EPA a DHA, ktoré už využit vie, lenže konverzia hlavne u mužou je velmi biedna, takže ako riešiš toto? Dalšia vec je že tieto kyseliny vo forme oleja velmi rýchlo oxidujú a tým padom môžu dalej škodiť telu.
    Bielkoviny v rastlinnej forme, áno obsahuju všetky esencialne aminokyseliny, lenže nejde len o všetky EAA ale aj o ich vzajomný pomer, v rastlinej forme su ich pomery často na nič preto naše telo tie aminokyseliny nevie využit tak dobre ako pri živočíšnych.
    Lektíny - velmi zaujimava téma, ak si čítal knihu plant paradox , vieš o čom hovorím, v podstate ide o proteiny ktoré sa vyažu v tele na cukry, patrí k nim aj známy lepok, a mnohe iné, rastliny nemaju pazúre ani tesáky, dokonca sa nemôžu ani pohybovať, takže kedže su to tak isto žive, a chcu sa "množiť" tak sa museli naučit branit inak a to je práve formou lektínou ktoré v tele spôsobuju rôzne problémy, dokážu dokonca spôsobit autoimunitné problémy pretože vedia napodobnovat bunky našeho tela ktoré telo potom začne napádať... som laik ale ak ta to viac zaujíma tak si kukni - lectins and molecular mimicry.
    Vlaknina je fajn ale my ludia ju nevieme využit, hovorime o jej benefitoch no bohužial my sme evolučne dávno prispôsobený jest viac menej všežravo až by sa dalo tvrdit mäsožravo práve vdaka tomu že sme začali byt lovci zberači sa naše hrube črevo skrátilo a tým padom ušetrilo vela energie našemu telu vdaka čomu možeme mat väčšie mozgy. Hrube črevo služi na to aby sa dokázala nestraitelna čast potravy (vlaknina) využit bakteriami ktoré následne z toho tvoria masnte kyseliny s kratkym retazcom, ktoré už naše telo využiť vie, no u nas je tento proces zanedbatelný zatial čo napr. u gorily tvorí značný kalorický prijem, preto gorily su z ovocia svalnaté a silné a my ludia (ked si pozriem videa vegánov) tak máme tendenciu skôr byt vychudnutý a slabý.
    Zaujíma ma tvoj pohlad na toto.... rozhodne nehovorim o etike a utrpení zvierat, to je ina báseň, hoci aj tam to neni uplne zrejme, som si vedomý že zvierata trpia, preto by sme mali podporovať farmy kde dobytok žije volne , ma prirodzenu stravu, a umiera dôstojne a bezbolestne. No bohužial naša fyziologia je aspon podla toho čo zatial viem o strave skôr taká že sme všežravci a mäso alebo živočíšnu stravu potrebujeme aby sme plnhodnotne fungovali. Rád si prečítam tvoju odpoveď, nie niesom zaujatý, len by bolo fajn keby ludia prestali hovorit o jednotlivých stravovacích režimoch ako o zdravých, pretože z vlastnej skusenosti viem že ked už človek chce spravit takuto zmenu treba byt vzdelaný a vediet čo robit v opačnom prípade je to viac na škodu ako prospech. Často sa stáva že ludia čo začnu s veganstvom alebo vegetarianstvom prestanu jest vajička, mäso, syry, tvaroh a podobne a začnu sa ládovať ešte viac curkom, sladkostami, slanosti, alebo začnu jest nevhodne upravene strukoviny alebo ine rastlinne jedlá... naši predkovia prečo často fermentovali, klíčili, tepelne upravovali rastlinu zložku stravy. Ovocie mali len sezonne a lokálne nie dostupne celý rok a každý druh od výmyslu sveta. Ovocie bolo dozrete tým padom malo menej lektínov a antinutrientov , teraz sa ovocie zbiera skôr aby pri prevoze nezhnilo a mnoho dalších veci.... je to ekonomicky drahé a nevyhodné.... 80 % stravy čo sa vyhodí je rastlinna... živočíšne produkty sa daju dobre skladovať a mraziť. Ak si si to prečítal tak vdaka :)

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  3 роки тому +3

      Zdravím Marek, ako už v roku 2003 potvdrili Americká akadémia výživy a dietetiky, správne zostavená vegánska strava je zdravá a plnohodnotná a vhodná pre všetky štádia vývinu človeka. Vegánska strava, ako aj strava bežná, môžu byť zostavené nesprávne aj správne. Ak sa bavíme o optimálnej výžive človeka, je dôležité sa pozrieť na jeho aktuálne potreby. Viac než polovica Slovákov zomiera na infarkt, mŕtvicu, srdcové zlyhanie, rakovinu a komplikácie, súvisiace s diabetom, ktoré sú z velkej väčšiny zapríčinené nesprávnou stravou. Akademická debata o tom, ako sa stravovali naši predkovia, alebo ktoré bielkoviny majú viac aminokyselín je z v tomto svetle veľmi málo podstatná, nakoľko nemocnice sú plné kardiakov a diabetikov, nie ľudí s nedostatkom bielkovín. V súčasnosti poznáme len jeden jediný spôsob stravovania, ktorému sa podarilo zvrátiť postup aterosklerózy u postinfarktových pacientov a vyliečiť diabetes 2. typu a to je Whole Food Plant-based Diet, teda strava, založená na celistvých rastlinných potravinách. Ide teda o spôsob stravovania, ktorý spĺňa filozofické parametre vegánskej stravy, so suplementáciou je plnohodnotná a umožňuje predchádzať najzávažnejším ochoreniam súčasnosti, či ich dokonca liečiť. Toto je spôsob stravovania, ktorý ja podporujem a učím. Okrem týchto zdravotných prínosov táto strava odpovedá tiež na závažné výzvy, ktorým čelíme v súvislosti s životným prostredím, pretože má neporovnateľne nižšiu ekologickú stopu a produkciu skleníkových plynov, ako bežná strava, nevyžaduje zabíjanie desiatok miliárd hospodárskych zvierat ročne a eliminuje potrebu masového chovu zvierat a odlesňovania pralesov, čo sú faktory zapríčiňujúce prenos zoonóz (ochorení zo zvierat prenášaných na človeka), ako je COVID 19. Chápem, že pre človeka, ktorý sa s touto myšlienkou stretol prvýkrát v živote je to veľa informácií na sprocesovanie a že nám v ich prijatí bránia mentálne bariéry, to je však dôvod, prečo je tento spôsob stravovania najlepšou voľbou pre moderného človeka. Viac o zdravotných prínosoch a aj ďalších zmienených témach nájdete v mojich videách (včítane odkazov na zdroje) ua-cam.com/video/UoiYdcmtqWA/v-deo.html. Prípadne odporúčam začať z literatúry knihou "Ako nezomrieť" od doktora Michaela Gregera.

  • @divak10
    @divak10 3 роки тому

    Zaujimave. No ja po varenych iba zeleninovych jedlach mam krce a nepohodu. Pri jedlach s mäsom sa to nedeje. Taktiez ovocie nemam problem zjest , ale iba rano nalacno. Ak by som ho zjedol uz po jedle v priebehu dna hoci aj mäsovom, tak zas problem. Takze moje prve jedlo, cize ranajky je kopa ovocia a orechy. Aj ked som chcel konzumovat iba zeleninove jedla, stale som mal problem. Skusal som rozne kombinacie zeleniny a aj ked niektore boli z pociatku v pohode, po niekolkych dnoch znova problem. Surova zelenina mi nerobi problem, iba varena. Ale nie vsetka sa da surova jest.
    Nepotrebujem ani chudnut mam 183cm/65kg, ale zeleninove jedlo prejde telom velmi rychlo, a tak som casto hladny. Inak sa citim OK. Mas vysvetlenie resp. riesenie?

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  3 роки тому +1

      Neviem čo máte presne namysli "iba zeleninovým jedlom". V prípade, že máte po varených zeleninových jedlách kŕče v bruchu, ide zrejme o nejakú formu poruchy trávenia. Samotná zelenina rozhodne nie je dostatočná ako samostatné jedlo a aby vás jedlo zasítilo, je treba zahrnúť tiež napríklad strukoviny, celozrnné obilniny a zdravé zdroje tukov. Vegánska strava v žiadnom prípade nie je len o zelenine a správne vegánske jedlo je sýte a plnohodnotné. Ukážku nájdete napr. tu: ua-cam.com/video/1K1e_azNLKU/v-deo.html

    • @divak10
      @divak10 3 роки тому

      @@RadekLatal269 Zelenina su pre mna aj strukoviny teda napr. pohanka, sosovica...
      Az tak to neriesim. Delim iba na ovocie, mäso a zeleninu. Zaujimave je, napr. ze ak si dam varenu pohanku so sparenou zelenou fazulkov oprazenu na olivovom oleji , tak mam krce, no ak si k tomu pridam aj opecenu slaninku tak nie. Alebo cuketovy privarok s vajickom tiez problem, ale ak k tomu pridam aj opeceny spekacik,ci klobasku, tak je vsetko OK. Ako keby to mäso spomalilo moje travenie, a vtedy sa citi moje telo v pohode. Chlieb si uz niekolko rokov peciem sam, a to s kvaskom a celozrnou mukou.
      Cize vlakninu jak z celozrneho chleba , tak z ovocia ktore jem pravidelene rano namiesto ranajok mam dostocne zastupenu v dennom prijme. Len ma zaujimal nazor, preco musim k varenej zelenine ci strukovinam , aby som mal travenie v pohode, pridavat mäso.

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  3 роки тому +1

      @@divak10 Zvláštne, v každom prípade je treba toto riešiť primárne ako poruchu trávenia. Ak už chcete zaraďovať živočíšne potraviny, odporúčam sa vyhýbať údeninám, ako sú práve slanina, špekáčiky či párky, nakoľko ide o potvrdené karcinogény. www.who.int/news-room/q-a-detail/cancer-carcinogenicity-of-the-consumption-of-red-meat-and-processed-meat