Waldku trafny temat . Niedawno moi znajomi mieli problem ze zbyt wysokim stanem oleju tzn centymetr ponad max oczywiscie auto w dieslu świeżo po wymianie oleju . Zaczol chodzić głośniej i oporniej . Jako ze mieszkamy w szkopolandzie trzeba sie było z mechanikiem Niemcem ( takim prawdziwym ostatnim ze swojego gatunku ) wyklucic ze ma spuścić ten olej i nalać tyle ile powinno byc stwierdził ze nic sie nie stanie silnikowi nie zaszkodzi - a my stwierdziliśmy ze czas zmienic mechanika . Taka historyjka z życia . Pozdrawiam
Przelałem kiedyś o 700 ml. Kupiłem największą strzykawkę i zestaw do przetaczania płynów w aptece i cały nadmiar w jakieś 30 min wyciągnełem przez bagnet.
paawian A zeby bylo merytorycznie... Nadmiar oleju odciaga sie nie przez korek, a optymalnie upuszcza z miski (przy okazji zleci troche zylcu ze dna) albo przez bagnecik wężykiem i strzykawka do lewatywy ... ok 0,5l w nia wchodzi. To z takich domowych sposobów. W związku z tym ze olej jest w misce olejowej na ktora oddziaływuje cisnienie tworzone przez pracujace tłoki, ktore powinno byc odprowadzane przez odme (odpowietrzenie skrzyni korbowej) to nadmiar oleju zostanie wypompowany przez bagnet lub ta odmę. Efekt bedzie wiekszy jesli mamy duze przedmuchy na pierścieniach ktore zwiększają cisnienie w skrzyni korbowej. Dlatego przy mocno dojechanych silnikach warto zamiast max na bagnecie utrzymywac stan 1/2, zmniejsza to ryzyko wypychania oleju. Panie Waldku, niestety malo merytorycznie. Esencja filmiku powinno byc... Przelałeś olej to nadmiar zlej lub odessij. Pomiar rob zawsze na wypoziomowanym podłożu i tyle. Jak tego nie zrobisz to narazasz sie na syf pod maska lub male lub wieksze uszkodzenie silnika/uszczelek (w tym w ekstremalnej sytuacji nawet hydrolock) jak zassie za duzo oleju na raz do komory spalania. Dziękuję i pozdrawiam.
Potwierdzam - zestaw do kroplówki idealnie się sprawdził - a przy potrzebie spuszczenia większej ilości można dołożyć pompkę do spuszczania oleju z kosiarki (gumowa przejściówka z zestawu kroplówki idealnie pasuje do grubszego węża z zestawu do kosiarki).
moja znajoma miała przez bardzo długi czas kosiarkę z silnikiem Tecumsech Prisma40 (jakoś tak się nazywał), działał bez zarzutu, a miedzy czasie jej wujek który mieszkał niedaleko zajechał 3 kosiarki z wysokiej półki z teoretycznie lepszymi silnikami. Chyba z zazdrości doradził jej żeby lała pełny zbiornik oleju, bo jak to ujął "stare kosiarki muszą mieć dużo oleju". Jak jej doradził, tak zrobiła - skutek był taki, że po paru koszeniach korbowód wyleciał bokiem. Wydaje mi się że ciśnienie w układnie było za wysokie
Strzelę teraz ciekawostkę Waldek. W silnikach od subaru serie EJ na podziałce są 2 "dziurki" i jeden trójkątny "znacznik". Dwie podziałki to owszem Min i Max - tak jak w każdym innym aucie. Ale powyżej "znacznik trójkątny" (nie ja to wymyśliłem - tak wyczytałem w książce serwisowej dołączonej do auta) słuzy do dolania oleju ponad stan podczas "dynamicznej jazdy". I co Ty na to ? O co tutaj chodzi ? Wiem dlaczego potrzebne jest go więcej - silnik typu bokser, w ostrym zakręcie olej nie dociera do wszystkich miejsca etc ale dlaczego nie zaprojektowali od razu tego "Full" w miejscu gdzie jest "Full + race mode" ?
fiat stilo 1.9 jtd 8v 115 wesołych bocianów pod maską, po wymianie na oleju Millers na dystansie 13tyś km wyżłopał dodatkowe 200ml. (lekko zapocony korek spustowy, i łączenie skrzyni z silnikiem)
Dacia Dokeer 1.5 DCI od nowości czyli 2,5 roku w moich rękach obecny przebieg 115 000 km. Od przeglądu do przeglądu czyli co 20 000 km zero pobierania oleju tak jak zaraz po wymianie tyle samo przed wymianą. Poprzedni Logan miał 230 000 km podobna sytuacja nigdy dolewki " z ciekawostki 230 000 km przejechane na oryginalnym zawieszeniu". Za to znam przypadek Vectry C 1,8 benzyna od nowości w rękach jednego właściciela serwis tylko ASO, przy przebiegu około 120 000 km strasznie zaczęła pobierać olej do tego stopnia że po dolaniu na max w przeciągu około niecałych 1000 km na autostradzie wszystko spalone i zapalał się "alladyn" co się okazało pierścienie i konieczny remont silnika.
U mnie w starym Mercedesie W210 2,2 diesel 143km takzwany okular z 2002 roku auto nie pali ani grama oleju syntetycznego 5w40 to pierwszy mój wóz który mi nie pali oleju - od wymiany do wymiany bez dolewek. Wcześniej miałem- Lagunę 1 2,0 LPG, Fiestę MK5 benzyna, opla Corsę C 1,0 benzyna, Crysler PT 2,4 LPG, Opla Omegę MV6 benzyna i Hyundaya Sonatę 99 2,0 16V LPG w każdym z aut trzeba było dolewać olej. Najwięcej oleju o dziwo paliło auto z najmniejszym silnikiem - Corsa C 1,0 jeżdziła na 10w40. Poziom oleju trzeba było co miesiąc sprawdzać i po każdej dłuższej jeździe autostradowej. Dość duzo również spalał oleju Chrysler PT 2,4 z LPG a jeździł na 5w40. Z moich obserwacji na podstawie aut które sam użytkowałem olej przeważnie palą silniki benzynowe z LPG albo z małą mocą. Jak auto ma LPG przeważnie trzeba mu dolewać oleju i płynu do chłodnicy wcześniej czy później to nastąpi. Ktoś pewnie napisze "ze się taki sinik remontuje..." tylko PROFESJONALNY remont w autach za 10-12tyś nie ma uzasadnienia ekonomicznego - ponieważ przekroczy połowę wartości auta. Lepiej jak chce się mieć spokój z dolewaniem oleju - takie auto taniej sprzedać mówiąc kupującemu o wadzie auta w postaci palenia oleju i dołożyć i kupić droższe auto w lepszym stanie jest to najrozsądniejsze niż reanimacja wyeksploatowanego silnika. Kuzyn miał stilo w dieslu 1,9 Jtd 115km z realnym przebiegiem koło 500 tyś i tak samo jak mój stary mercedes W210 w dieslu - nie palił oleju od wymiany do wymiany bez dolewek - również tak jak mój pracował na 5w40. Według moich obserwacji na przykładach aut które miałem na własność i serwisowałem najmniej narażone na palenie oleju są staroświeckie w dzisiejszych czasach DIESLE jeżdżące od nowości na syntetyku, a najbardziej narażone na palenie oleju są najmodniejsze teraz ubóstwiane BENZYNY z LPG lub auta z bardzo małą pojemnością które przez swój naturalny brak mocy często są "pałowane" by mogły w miarę jechać czy to pod gore czy na autostradzie. W komentarzu nie chejtuje LPG - napisałem jak widzę ze jest a też sam się zastanawiam nad kolejnym już po dieslu by przejść tym razem na całkowicie nową Skodę z fabrycznym LPG
Jak ma się DPF w szczególności VAG to warto dbać o to żeby tego oleju było tyle ile powinno i przeganiać dziada co jakiś czas bo może się okazać że rzeczywiście zacznie "produkować olej" :) Pozdrawiam Waldek!
Rafał Skubiszewski oj racja... z dopalaniem DPF trzeba uważać bo można się zdziwić patrząc na bagnet 😂 swoją drogą dziwne że do tej pory nie ma jakiejś kontrolki ostrzgajacej o prowadzonej procedurze odpalania
Focus mk2 - kiedy wlałem wiecej niz polowe, tyle że bagnet był full to brał sporo oleju, po 3 tyś. zeszło do połowy i teraz przez 10 tyś nadal jest połowa także nie warto dawać ponad tą bezpieczną wartość
Miałem rover 416 1.6 benzyna + podtlenek LPG. w końcowym etapie życia piła 2,5 lita oleju na 300 kilometrów. Mimo wszystko chmury nie było. NIe wiem czy nie ciekło już gdzieś bokiem.
Po tym co piszesz to tankowałeś za mniej niż 100zł na miesiąc ??? Po co ci auto jak tak mało jeździsz ? Taniej TAXI cie wyjdzie zamiast koszt utrzymania auta OC serwis przeglądy... przy tak małym przebiegu to bezsensu- a jest coś takiego jak TAXI i do tego bezproblemowo zajedziesz jak tak mało auta potrzebujesz.
Też miałem kiedyś Lagune 2,0 LPG sprzedałem ja za 1000zł w 2012 roku... ktoś jeszcze czymś takim podrużuje w dzisiejszym czasie ? wnętrze w tych autach to jakiś koszar wszystko w nich skrzypi... nigdy już renaulta nie kupię... lepsze BMW Audi Mercedes
Witam o świcie :) Apropos oleju silnikowego, to ja miałem trochę inne ... zdarzenie. Dolewałem olej do silnika i zapomniałem zakręcić korek - odłożyłem na bok i tak juz został. Oczywiście nieświadomy tego zamknąłem pokrywę silnika i pojechałem sobie jak gdyby nigdy nic. Po jakimś czasie jazdy w kabinie pojawił się zapach rozgrzanego oleju - hehehe a przeciez frytek nie robiłem. Jak zjechałem na bok i otworzyłem komorę silnika, to okazało się, że nie było tam jednego suchego miejsca - wszędzie był olej. Ot, tak mi się właśnie takie zdarzenie przypomniało :)
Lata temu to było, więc dobrze nie pamiętam, ale na pewno samochód trafił na dobrą myjnię (a miałem wtedy kolegę, który taką prowadził) i tam mu zafundowałem porządne mycie silnika i całej komory silnikowej. Oczywiście olej trzeba było uzupełnić 🙂
Od za duzego poziomu oleju w misce wcale nie zwiekszy sie cisnienie oleju! Olej jest czerpany poprzez smok z dna miski i za jego cisnienie odpowiada tylko i wylacznie wydajnosc pompy olejowej i spasowanie , ewentualne zuzycie np panewek. Litr czy wiecej ponad stab oleju nie wazy tyle zeby wciskajac sie do smoka podbił cisnienie w magistrali. Druga sprawa - zwiekszone opory wewnętrzne silnika moga sie pojawic dopiero gdy tafla olejowa bedzie na tyle wysoko że wykorbienia walu, czopy korbowodowe beda caly czas w nim zanużone.
Z wlasnego doświadczenia wiem że o tysiackroć lepiej mieć za duzo oleju niz za mało.Niestety czujniki informujace o braku smarowania reaguja zwykle w krytycznym momencie (cisnienie ponizej 0.5 choc zalezy od auta itd itd). Natomiast Nadmiar oleju zawsze ma ujscie w bagnecie jak bylaby taka potrzeba. W autach do latania bokiem zwykle tankowane sa "2 stany" aby olej nie odplynal i nigdy z tego tytulu nie spotkalem sie z wyciekami oleju. Oczywiscie u siebie w cywilnym aucie zawsze leje pod stan maksymalny na bagncie, ale totalnie nie przejmuje sie czy przykroczona jest wartosc max(choc przyznam ze jeszcze mi sie to nie zdazylo). Tyle z autopsji. Pozdrawiam głodnych wiedzy i fajnie ze temat byl w koncu poruszony, bo wszystko co dotyczy ostatnio olejow budzi kontrowersje :D
Przed kilkoma dniami kolega przelał silnik olejem. Nie było możliwości podjechać na kanał w pobliżu. Przez bagnet wypuszczony zgłębnik dożołądkowy i strzykawką 100ml ściągnięte 1,5 l oleju :)
Witam p.Waldku pomiar oleju na bagnecie to pomiar wzgledny-kazde uzadzenie pomiarowe ma pewien blad pomiaru zwany wartoscia wzgledna I bezwzgledna,co do dolewania oleju na cieplym silniku tez bym nie polecal,dobrze jest wiedziec,ze sa tacy kierowcy Jak Ty,którzy faktycznie dbaja I swój pojazd,ja w s80 zmieniam olej raz do roku,olej w skrzyni,w ukl.hamulcowym i kierowniczymraz na 3.Szacun pozdrawiam I szerokosci na torach zycze.
Ja mam Accorda z 2001 roku 1.8 (prawie 300 000 tys. km. Pomiędzy ostatnią wymianą oleju a poprzednią (12000 km) dolalem 300 ml. Witek działa i z niego korzystam😁. Lać dobry olej i wymieniać na czas, a nie jeździć aż sie skończy i narzekać. Pozdro Waldku!!!
Ja tam w Citroënie 1.4 hdi 2003rok miałem 3 może 4 cm. ponad max oleju na bagnecie i po 3 tygodniach ostrego katowania ( bez używania sprzęgła bo pompka była rozwalona ) czy zimny czy ciepły 1 i but 2 tak samo itp. nic oleju niebrał . Dochodziło do takich sytuacji że 3 tysiące obrotów na 2 nieschodziły dopuki w zaspe na zakręcie niewpadłem. silnik dostał 6 litrów wody do oleju i jeszcze 10 czy 20 minut chodził
Silnik 2.0 benzyna, Passat B4 - kiedyś mechanik podczas wymiany oleju nie dokręcił filtra i olej powoli wypływał. Gdy zapaliła się kontrolka oleju było już "po ptokach" - na autostradzie przy ok 120 km/h silnik nagle stracił moc, usłyszałem charakterystyczne "puk puk" i tak, to była panewka ;) Wg mnie świetnym rozwiązaniem były manometry w Mercedesie W123 (moim pierwszym aucie) - miałem w nim sytuację że na zakręcie zauważyłem spadek ciśnienia. Zatrzymałem się i oczywiście było za mało oleju. A taka kontrolka zazwyczaj jak się zapali to jest już tak jak opisałem w przypadku z Passatem.
Waldku, używam mocarnego/legendarnego 1.9 TDI 105KM (Caddy 2010r) oleju bierze tyle co nic w jeździe miejskiej, co natomiast na autostradzie? Przy wyższych obrotach, rzędu 3-4,5tyś. obr (160-190km/h) wiemy, że olej jest bardziej "rozstrzelany" po silniku i dla bezpieczeństwa preferuję stan ponad maksymalny. Ogólnie słyszę różnicę w pracy silnika - klekot, gdy oleju jest medium, niż maksimum - cisza. Pozdrowienia z Rzeszowa.
Witam ja z takim pytaniem gdy wyciągnąłem kabel zaplonowy z swiecy to az kapał z niego olej czy to poważna usterka ? Co moge z tym zrobic ? Seat leon 1
Z tym 1L/1000km to jest przede wszystkim tylko zapis w instrukcji. Miałem Hondę Civic VII 2005r, w instrukcji również był zapis, że 1L/1000km może ubywać (a zużywała nic, lub tyle co nic)... od dawna producenci bronią się przed reklamacjami jak mogą.
Hej Waldziu. Ja miałem Lancie Theme i właśnie na slimaku przy siłę odśrodkowej olej się przechylił i mi chycila panewkę...hehe więc jest tak jak mówisz. Pozdrawiam
Kiedyś miałem toyotę Starlet EP81, 1.3 na gaźniku. Na postoju poziom oleju normalny, a smigajac po bieszczadzkich sepentynach w każdym prawym (albo lewym już nie pamiętam dokładnie) zakręcie zapalal się alladyn. Po zatrzymaniu poziom bez zmian. ;-)
Cześć Waldek Mam megane 2 1.9dci i powiem ci, że oleju to auto nie bierze mi nic. kontroluje często sytuację na bagnecie i cały czas mam ten zalecany poziom oleju czyli taką połowa między max a minimum. również auto na komputerze pokazuje cały czas ten sam stan oleju. Nigdy też nie przelałem oleju mimo że wiele razy pomagałem ludziom go dolać. Pozdrawiam :)
Moje stare Polo III 1.4 piło olej od początku - około 1l/1000km. W końcowym etapie zaczęło brać tyle, że jak jechałem w trasę 800km to w połowie trasy dolewałem litra. Raz jak zajechałem po takiej trasie, to silnik był suchutki - włożyłem bagnet, a na nim oleju nic, kompletne zero :) a motor dalej działał, tylko po uzupełnieniu oleju automatycznie ciszej chodził. No i zawsze świeża oliwa zawsze była ;)
Seicento 1.1 - oleju było za dużo o około 0,5 litra. Odczuwalna była zmniejszona dynamika silnika. Po upuszczeniu tej ilości przez otwór bagnetu przy pomocy wężyka i strzykawki było już lepiej.
No wlaśnie wczoraj miałem taką sytuacje 508 THP, zmienilem ponagryzaną rure turbo intercooler która troche puszczała olej tymi dziurkami (wiec i powietrze), pokeciałem na autostrade, w pewnym momencie mignęla mi komunikat "zbyt niskie cisnienie oleju" znikła, ale juz na parkingu zacząłem jakby mocniej słyszeć turbo, chciałem sprawdzic olej, no bagnet w tym aucie to stożek na dole potem troche spręzynek i kulka, za cholere nie idzie wychwycić ile tego oleju jest na tej miarce, zwlaszcza na czystym 5w 30, profilaktycznie dolałem 0.5 l, bo to tez silniki lubiace zjadać olej, podejrzewam u siebie problemy z systemem odmy który jest w pokrywie zaworowej, niby nie kuleje na wolnych, ale mam wrażenie ze puszcza z pod korka zbytnie dymy i oleju w obiegu powietrznym za dużo jest, planuje założyć chwytacz oleju
5 minut gadania a konkretów prawie wcale. A niby czemu miałoby wzrosnąć ciśnienie oleju od jego zbyt dużej ilości w misie? Pompa ile pompuje tyle pompuje i nagle miała by zacząć pracować więcej? Trzeba chyba zapytać profesora.
Ale tam panuje ciśnienie? Olej spływa tam swobodnie a skrzynia korbowa jest odpowietrzana przez odmę aby właśnie nie panowało w niej żadne ciśnienie ponad atmosferyczne.
Ciśnienie wzrasta tylko w tedy gdy odma jest zatkana Kupię ciśnieniomierz i zrobię test na swoim aucie zobaczymy co wyjdzie czy mongolskie teorie się sprawdzą heheh
Samochód odebrany z serwisu przejechane około 1000km. Sprawdzam z ciekawości poziom oleju i szok... Dużo ponad stan. Po odciągnięciu okazało się że było ponad 2 litry więcej niż powinno. Autko z silnikiem wysokoprężnym fabrycznie bez dpf. Na szczęście nic się nie uszkodziło ale strachu napędziło. Od tamtej pory sam wymieniam olej. Po zgłoszeniu tego faktu w serwisie patrzyli na mnie jak na kosmite twerdząc że to nie możliwe.
Jednostka HR16DE stan oleju trzymany zawsze na kresce Max ,nalot 50.000km spalanie oleju na 10.000km= 50ml. Wymiana oleju 5W30 Elf SXR co 10.000km silnik cyka jak pszczółka :)
Ja nie zapomnę jak całą bańkę LM 5w40 wlałem do kanału bo zapomniałem po fajku wkręcić śrubę spustową. No i sezon na Shell Ultra przelatala, ale może i dobrze bo jednak chyba dobrze silnik czyści. Czarny był po dwóch tygodniach.
mnie przy temp. otoczenia 25 stopni, po kilku godzinach jazdy na autodromie w Słomczynie. Golf VII R pochłonął 1l oleju po przejechaniu 100 km. Od razu powiem, że przy 8 stopniach i mniej, silnik pali niewiele oleju.
Mazda 6 I 2.0 D (DPF) Raz przelałem o jakieś 5 mm na bagnecie, silnik wyrzucał olej, nie wiem którędy ale była lekka plama w garażu i na wewnętrznej stronie osłony silnika. Odessałem ok 300-400 ml strzykawą i cienkim wężykiem przez wejście bagnetu. Problem znikł. Przez 70 tys km. z wymianami co 10-11 tys. nigdy nie musiałem dolewać, na bagnecie co do milimetra.
W większości przypadków tzw. Branie oleju to po prostu nie szczelny silnik i olej gdzieś ucieka. Niekoniecznie widać tego po kostce na podwórku. Olej może uciekać nie tylko przy misce olejowej. Ale oczywiście zdarza się też że silnik ten olej konsumuje
Ja tak tylko o tej lampce alladyna. U mnie w aucie (BMW E46) w przypadku niskiego stanu oleju pali się lampka ale na żółto (czujnik poziomu oleju) natomiast czerwona świadczy o niskim ciśnieniu, więc nie koniecznie "dolnej olej"
Audi A 4,silnik 1.9 tdi.Aktualny przebieg auta to 328 tysięcy.Na bagnecie oleju ani śladu jakiegokolwiek ubytku.Olej wymieniam co 15 tys.Jestem mega zadowolony bo wiem że te silniki lubią brać olej.Kolega miał nowego golfa z tym silnikiem i od początku musiał dolewać.Ostatnio przy serwisie nalali oleju delikatnie ponad stan,trochę się martwię ale jeżdżę dalej.
Mam Civica EJ9 1.4 90 koników na chwilę obecną jest ledwo dotarty 127 tys przebiegu i szczerze, gdy jeżdżę baaardzo dynamicznie ;) to jak zejdą z 3 lub 4 mm z bagnetu to tyle od wymiany do wymiany, raz się zdarzyło więcej gdy miałem głupi czas gdzie jeździłem wiecznie spóźniony. Przelany był raz również ok 4mm gdy puściła uszczelka pod pokrywą, na szczęście chyba nic się nie stało Leję motula 6100 i jak na razie silnik się cieszy
Audi a6 c5 2.4 Q V6 2000r z LPG przebieg 360k. Piję tak okolo 0.2 ~0.3l na 1000km. kupuje na każdą wymianę 10l żeby spokojnie starczyło od wymiany do wymiany( ok 12tkm). Przy serwisie olejowym wchodzi 6l oleju..
mój znajomy kolega mechanik chciał mi wymienic olej i podczas dolewania włączania silnika by filtr coś podjadał czekał za krótko i wiecznie było za mało a gdy po powrocie do domu sprawdziłem było za dużo. Po odesaniu oleju z kubka filtra było aż pół litra za dużo oleju w baniaku.
Nic sie nie stanie jak za duzo no chyba ze ktos przelal o litr i bagnetem wychodzi po to jest ninimum i max zeby w tej granicy sie miejscic zawsze leje prawie na max i nigdy nie ma problemow wiecej oleju nizsza temperatura
ale Pan Waldek zapomnial wspomniec o specjalnie zwiekszonej pojemnosci miski olejowej na takie przypadki,odsylam zainteresowanych do jednego z odcinkow M4K
Co do barku bagnetu, Audi q5 2008, 2.0TDI brak bagnetu jest to chore sprawdzić poziom oleju komputerem uda się raz na 100 razy albo nie chce go pokazać wogl (opcja niedostępna) albo jakieś rozbieżne wyniki albo przez pół roku jest dobrze a po kilku dniach od sprawdzenia pokaże brak, masakra jakaś totalna.
Od ciśnienia jest odma czyli PCV zawór , ale jeżeli zalejesz więcej oleju to nie będzie smarowania , dlaczego ? Wyjaśnienie jest takie większą ilość oleju powoduje że olej się pieni i ta piana nie zapobiega tarciu . Piana nie działa tak jak olej płynny . Takie wyjaśnienie otrzymałem od fachowców. Co do ciśnienia to jest odma , jeżeli działa . Te gówna się zatykają i to powoduje cieknące uszczelki i wycieki od uszczelki wału korbowego, chyba tak to się nazywa po polsku , taki korek na końcu silnika . Osobiście jeżdżę bez odmy i już nie mam z tym kłopotów.
Miałem kiedyś Skodę Fabie 1.2 kupioną od handlarza w Niemczech. Z początku jeździła normalnie ale po jakimś czasie zaczęła łykać cały olej na 400km. Najśmieszniejsze było to że niewiele później tego oleju zaczęło przybywać (może przez to że kosztował 5 euro w Lidlu?) Skoda szybko dokonała żywota, na lawetę wjechała resztką sił ale przysłużyła się bardzo :)
Vel Satis Initiale 3.5, przez przypadek dolałem mu 4litry oleju za dużo (pomyliłem auta - to nie v12 ;) ) - generalnie nic się nie dzieje, ale trochę spaliby były czarno-niebieskawe . Po wylaniu tych 4 litrów wszystko ok. Auto było do odcinki bo tam mocy brak, auto ok, elektroniki mało i mocy :/
Moje Mondeo MK2 2.5 V6 bierze jakieś 0.3 na jakieś 1000km i cóż, trzeba dolewać ale dużo nim nie jeżdżę, jedni mówią że nie powinno, inni znowu że V6 lubi brać olej. Z drugiej strony mam Mondeo MK3 2.5 V6 który oleju nie bierze ani grama, przez 25tys km nie dolałem nic (oczywiście był wymieniany przez ten czas), i kolejne auto VW LT35 z 2.5tdi bierze też troche tego oleju. Z olejem nie miałem jeszcze żadnej sytuacji awaryjnej ale zawsze mam coś w zapasie w bagażniku
Moja stara polówka 95r silnik 1.3 na monowtrysku z przebiegiem 180tyś od wymiany do wymiany ani grama oleju nie łykała, tyle ile bylo wlane pp wymianie to po ponad 10 tys km poziom był taki sam :)
Hmm to jeszcze chyba nie jest u mnie tak źle z 1.8T na 3-4tys km dolewam 2-3 setki. Ostatnio wymieniałem świece, to wszystkie suche w kolorze kawa z mlekiem.
Z tą instrukcja obsługi np tsi chodzi tylko o zabezpieczenie siebie jako producenta przed potencjalnymi reklamacjami, z tego co kojarzę Opel też się w ten sposób określał jako normy spalania oleju przez ecoteca :D swoją drogą możesz zrobić odcinek o absurdach eksploatacji auta na gwarancji, spalanie oleju, wymianie oleju w skrzynich a nawet olejach longlife :D pozdrawiam Waldku
Clio II 1.2 8v 60km naciachane około 300tys. Oleju wypija około litra na 6-7tys kilometrów, czyli jedna dolewka na wymianę, bo robię olej regularnie co 10tys. Myślę że jest to akceptowalne z racji na jego wiek i przebieg.
Z c3 1.4 hdi znajomy mechanik zlał 9l oleju. Jakiś klient dolewał bo wskaźnik przy zegarach (kółka) pokazywał mu ze jest za mało.. Niestety nie sprawdził na bagnecie.. I tłok postanowił wyjść bokiem...
Mi się tak zdażyło, że za dużo nalałam. Po kilku dniach wymieniłam olej z filtrem. Po silniku da się wyczuć zwiększone ciśnienie i lepiej nie ryzykować.
@Rozgniatacz mend dzięki ale nieskorzystania hajterze :) przy jeździe dało się wyczuć że auto meczy się i silnik ma dość. Mam małe auto więc wszystko da się wyczuć w nim.
@Rozgniatacz mend hejt to tobie mogłam się spodziewać ale zeby ubliżać hmm aż chce się zgłosić yt obrażanie. Tak wymieniłam olej i sam mechanik powiedział mi że przelany olej był i ciśnienie powodował pogorszenie pracy silnika. Wyraźnie widać że lubisz być Hejterem i ubliżać innym widać jaki ty masz poziom osoby. Polecam być milszym
Mam Gulie Quadrifoglio i wczoraj podczas wymiany wlano mi 7 litrow źle odczytałem z bagnetu i dziś dolałem 300ml.Czy to bedzie problem?Jak wciskam w race cisnienie na wskażniku idzie mi do 5.2 bara.Nie spostrzegłem wczesniej do jakiej wartosci wzrasta.Mam się czym martwić?
Witam, mam pytanie. Do silnika BMW e46 330d M57N 204km jeszcze po chipie na 250km w lałem jakieś 5 litrów oleju a powinienem wlać 7. przejechałem 70 km czasami przeciągając przez całą skalę obrotów. Po czym nazajutrz sprawdziłem że bagnet oleju jest poniżej minimum, wydaje się że ledwo sięgał końca miarki. Myślicie że nie wpłynęło to na trwałość silnika? Żadna kontrolka nie świeciła informująca aby dolać oleju.
Fiat Bravo 1,8 GT z 1997 roku. Od wymiany do wymiany poziom oleju na bagnecie bez zmian. A ma już 300000 przejechane (udokumentowane, a tego "nieudokumentowanego" to kto wie?)
W swojej zagazowaneh lagunie stosowalem dolewki (1 oleju co 2-2,5 tys km) przy czestym kreceniu 6 do ponad 7 tys obrotow. Silnik zyleta zadnych awari tym bardziej wyciekow. Fraznuz 👍
A ja Waldku zapytam się Ciebie czy nie masz problemu z bagnetem. Co prawada mam EW10J4S lecz zauważyłem kiedyś na bagnecie opilki metalu przestraszyłem się i to bardzo jednak po dokładniejszych oględzinach okazało sie iz bagnet w pewnym momencie ociera się o ścianke lekko blokuje i w tym miejscu dochodzi do tworzenia się opiłków. Pozdrawiam.
W swoim starym toledo z 91 roku przelałem olej wlałem go za dużo bo aż 2 litry jeździłem tak 2 tygodnie nic się nie stało lecz gdy zobaczyłem na zimnym silniku nie odpalonym że dolałem za dużo pojechałem na stację diagnostyczną i tam mi spuścili nadmiar oleju więc tragedi nie było
A jeszcze jedno mam do dodanie odnośnie tego co ten gość twojej znajomej powiedzial ze nacieplym silniku on oleju nie doleje.... Szkoda gadać , to dlaczego gdy jedziemy na wymianę oleju to robią to na ciepłym silniku nikt przecież nie czeka aż łaskawie silnik czy olej w silniku wystygnie , tylko przyjeżdżasz na warsztat wjeżdżasz spuszczają wymieniają filtr leja nowy olej i nara i czy komuś coś się stało po takim zabiegu bo ja nie znam przypadku by coś się stało....
Waldku a powiedz mi jeśli dwa samochody tego samego typu i silnika ten sam model i rocznik jeden jeździ na oleju 5W30 a drugi na 15W40, który ma lepszy olej wlany i który jest zalecany? Ciekawostka obydwa miały wlewane oleje od nowości. Kiedyś usłyszałem że to niema znaczenia i oba są dobre, tak mi powiedziano w serwisie ASO!!! Co ty na to bo ja już zgłupiałem?
A czemu niby miało by się zwiększyć ciśnienie od większej ilości oleju w silniku? Przeca jest takie coś jak odma? Oczywiście wszytko w granicach rozsądku.
kitastan oczywiście, że się nie zwiększy. To tak jakby w wodociągach miało być większe ciśnienie gdy w rzece z której czerpana jest woda jest wyższy poziom. Zawór pilnuje stałego ciśnienia.
Ostatnio się okazało, że u mnie w W124 zniknął litr, przez jakieś 2000 km. Ale jednak nie wypalił - odma popękała ze starości i uciekał przez szczeliny
Mam sluzbowego nowego VW Transportera T6, on bierze więcej oleju niż prywatna Honda. Przy przebiegu 10 tys km (miesiąc jazdy) sprawdziłem poziom oleju, bagnet był prawie suchy, masakra. Co gorsza, to nie pojedynczy przypadek, bo wszystkie jakie mamy na firmie, mają podobnie....
Panie u mnie w 28 letnim Oplu Astrze to przeszedł na weganizm i zamiast oleju bierze płyn chłodniczy a oleju nic nie bierze, ostatnio jeszcze zaczął go wypluwać przez miskę olejową tuż przez przeglądem bo stwierdził chyba że ma go już dosyć ;-)
Strasznie mnie śmieszą te wszystkie opowieści o tym ile to oleju i co jaki czas/dystans trzeba dolewać. Ja w moim 14-letnim Roverze 75 2.0 CDTi (silnik M47 BMW, przebieg prawie 230000km) zmieniam olej raz do roku (ok. 10000km) i na bagnecie ubytki oleju są... niemierzalne. Zalewam 6l oleju, jest niemal idealnie w połowie, a po roku kurde tyle samo :)
Posiadam meganice 1.5 dci. Oleje testowałem różne wiem nie powinienem przy tym silniku. Xado mobil elf Castrol wszystko średnio ale aktualnie millers i praktycznie nie zapeszajac lata i nic nie połyka. A zmieniam co 10 tys olej czasami wcześniej.
tomi radziowski xado bardzo dobre oleje,mam 3 samochody i rzadko wymieniam olej co ok.30tys. Sa to diesle tdci i tdi nie mam problemow z rzadnym przebiegi miedzy 300 a 400tys
Alfa Romeo 166 2.4 jtd na 15 tys. Czyli od wymiany do wymiany bierze 100ml oleju.Strach pomyśleć co będzie jak zmienię auto a właśnie na dniach być może to stanie.Fabia rs którą zresztą chciałem kupić, brała na 1000km = 1l oleju.Doklanie to o czym wspomniałeś.Jeszcze kilka lat i będą królowac hybrydy.
Octavia 1/1,8 litra/150 km turbina / od wymiany do wymiany 10000km pobór około 2,5 litra.(szklanka na tysiąc) nie ma się czego czepić , lać i jechać ,pali w trasie około 6-6,5l , zimą po mieście łyknie i 12 l .
Waldku mam lagune 2011 i powiem Ci ze mam problem ze sprawdzeniem poziomu oleju przez bagnet poniewaz jest on tak zle skonstruowany ze nie pokazuje dobrze poziomu oleju, chodzi o to ze przy wyciaganiu go on jakos zbiera olej ze scianek wkladu bagnetu i naprawde ciezko jest sie dopatrzec jaki jest naprawde poziom oleju. Moze masz jakas rade na to bo wiem ze miales lagune coupe.
3:45 się zaczyna,😉
5 minut pierdolenia i w sumie zero konkretów, nauki chyba bierzesz u łysego
Lawer sack nic na temat durak schwul
😂😂😂😂
Waldku trafny temat . Niedawno moi znajomi mieli problem ze zbyt wysokim stanem oleju tzn centymetr ponad max oczywiscie auto w dieslu świeżo po wymianie oleju . Zaczol chodzić głośniej i oporniej . Jako ze mieszkamy w szkopolandzie trzeba sie było z mechanikiem Niemcem ( takim prawdziwym ostatnim ze swojego gatunku ) wyklucic ze ma spuścić ten olej i nalać tyle ile powinno byc stwierdził ze nic sie nie stanie silnikowi nie zaszkodzi - a my stwierdziliśmy ze czas zmienic mechanika . Taka historyjka z życia . Pozdrawiam
Przelałem kiedyś o 700 ml. Kupiłem największą strzykawkę i zestaw do przetaczania płynów w aptece i cały nadmiar w jakieś 30 min wyciągnełem przez bagnet.
super odcinek, ostanio zmieniałem olej i minimalnie za dużo dolałem - uspokoił mnie ten materiał :)
Waldku, dużo gadania, mało faktów w tym filmie. Trzy zdania merytoryki? To do Ciebie niepodobne.
paawian A zeby bylo merytorycznie... Nadmiar oleju odciaga sie nie przez korek, a optymalnie upuszcza z miski (przy okazji zleci troche zylcu ze dna) albo przez bagnecik wężykiem i strzykawka do lewatywy ... ok 0,5l w nia wchodzi. To z takich domowych sposobów.
W związku z tym ze olej jest w misce olejowej na ktora oddziaływuje cisnienie tworzone przez pracujace tłoki, ktore powinno byc odprowadzane przez odme (odpowietrzenie skrzyni korbowej) to nadmiar oleju zostanie wypompowany przez bagnet lub ta odmę. Efekt bedzie wiekszy jesli mamy duze przedmuchy na pierścieniach ktore zwiększają cisnienie w skrzyni korbowej. Dlatego przy mocno dojechanych silnikach warto zamiast max na bagnecie utrzymywac stan 1/2, zmniejsza to ryzyko wypychania oleju.
Panie Waldku, niestety malo merytorycznie. Esencja filmiku powinno byc... Przelałeś olej to nadmiar zlej lub odessij. Pomiar rob zawsze na wypoziomowanym podłożu i tyle.
Jak tego nie zrobisz to narazasz sie na syf pod maska lub male lub wieksze uszkodzenie silnika/uszczelek (w tym w ekstremalnej sytuacji nawet hydrolock) jak zassie za duzo oleju na raz do komory spalania.
Dziękuję i pozdrawiam.
@@switkowek i z tego postu dowiedzialem sie wiecej
Potwierdzam - zestaw do kroplówki idealnie się sprawdził - a przy potrzebie spuszczenia większej ilości można dołożyć pompkę do spuszczania oleju z kosiarki (gumowa przejściówka z zestawu kroplówki idealnie pasuje do grubszego węża z zestawu do kosiarki).
Zależy kto ile wie. Dla mnie sama merytoryka! 😃😃😃
moja znajoma miała przez bardzo długi czas kosiarkę z silnikiem Tecumsech Prisma40 (jakoś tak się nazywał), działał bez zarzutu, a miedzy czasie jej wujek który mieszkał niedaleko zajechał 3 kosiarki z wysokiej półki z teoretycznie lepszymi silnikami. Chyba z zazdrości doradził jej żeby lała pełny zbiornik oleju, bo jak to ujął "stare kosiarki muszą mieć dużo oleju". Jak jej doradził, tak zrobiła - skutek był taki, że po paru koszeniach korbowód wyleciał bokiem. Wydaje mi się że ciśnienie w układnie było za wysokie
W ogóle nie uzyskałem odpowiedzi na pytanie zadane w tytule xd
Gadanie dla gadania...
Standard na tym kanale
Waldek dzisiaj same pierdy opowiadasz.
Będzie odpowiedź na pytanie? Może w komentarzu choć panie Waldku?
Strzelę teraz ciekawostkę Waldek. W silnikach od subaru serie EJ na podziałce są 2 "dziurki" i jeden trójkątny "znacznik".
Dwie podziałki to owszem Min i Max - tak jak w każdym innym aucie. Ale powyżej "znacznik trójkątny" (nie ja to wymyśliłem - tak wyczytałem w książce serwisowej dołączonej do auta) słuzy do dolania oleju ponad stan podczas "dynamicznej jazdy". I co Ty na to ? O co tutaj chodzi ? Wiem dlaczego potrzebne jest go więcej - silnik typu bokser, w ostrym zakręcie olej nie dociera do wszystkich miejsca etc ale dlaczego nie zaprojektowali od razu tego "Full" w miejscu gdzie jest "Full + race mode" ?
Siema Waldek w mojej furze nigdy nie brakowało oleju jednak troszkę farta w życiu trzeba mieć do następnego cześć.
Cześć. Waldek . Może się nie znamy ale fajną robotę robisz
fiat stilo 1.9 jtd 8v 115 wesołych bocianów pod maską, po wymianie na oleju Millers na dystansie 13tyś km wyżłopał dodatkowe 200ml. (lekko zapocony korek spustowy, i łączenie skrzyni z silnikiem)
Dacia Dokeer 1.5 DCI od nowości czyli 2,5 roku w moich rękach obecny przebieg 115 000 km. Od przeglądu do przeglądu czyli co 20 000 km zero pobierania oleju tak jak zaraz po wymianie tyle samo przed wymianą. Poprzedni Logan miał 230 000 km podobna sytuacja nigdy dolewki " z ciekawostki 230 000 km przejechane na oryginalnym zawieszeniu". Za to znam przypadek Vectry C 1,8 benzyna od nowości w rękach jednego właściciela serwis tylko ASO, przy przebiegu około 120 000 km strasznie zaczęła pobierać olej do tego stopnia że po dolaniu na max w przeciągu około niecałych 1000 km na autostradzie wszystko spalone i zapalał się "alladyn" co się okazało pierścienie i konieczny remont silnika.
U mnie w starym Mercedesie W210 2,2 diesel 143km takzwany okular z 2002 roku auto nie pali ani grama oleju syntetycznego 5w40 to pierwszy mój wóz który mi nie pali oleju - od wymiany do wymiany bez dolewek. Wcześniej miałem- Lagunę 1 2,0 LPG, Fiestę MK5 benzyna, opla Corsę C 1,0 benzyna, Crysler PT 2,4 LPG, Opla Omegę MV6 benzyna i Hyundaya Sonatę 99 2,0 16V LPG w każdym z aut trzeba było dolewać olej. Najwięcej oleju o dziwo paliło auto z najmniejszym silnikiem - Corsa C 1,0 jeżdziła na 10w40. Poziom oleju trzeba było co miesiąc sprawdzać i po każdej dłuższej jeździe autostradowej. Dość duzo również spalał oleju Chrysler PT 2,4 z LPG a jeździł na 5w40. Z moich obserwacji na podstawie aut które sam użytkowałem olej przeważnie palą silniki benzynowe z LPG albo z małą mocą. Jak auto ma LPG przeważnie trzeba mu dolewać oleju i płynu do chłodnicy wcześniej czy później to nastąpi. Ktoś pewnie napisze "ze się taki sinik remontuje..." tylko PROFESJONALNY remont w autach za 10-12tyś nie ma uzasadnienia ekonomicznego - ponieważ przekroczy połowę wartości auta. Lepiej jak chce się mieć spokój z dolewaniem oleju - takie auto taniej sprzedać mówiąc kupującemu o wadzie auta w postaci palenia oleju i dołożyć i kupić droższe auto w lepszym stanie jest to najrozsądniejsze niż reanimacja wyeksploatowanego silnika. Kuzyn miał stilo w dieslu 1,9 Jtd 115km z realnym przebiegiem koło 500 tyś i tak samo jak mój stary mercedes W210 w dieslu - nie palił oleju od wymiany do wymiany bez dolewek - również tak jak mój pracował na 5w40. Według moich obserwacji na przykładach aut które miałem na własność i serwisowałem najmniej narażone na palenie oleju są staroświeckie w dzisiejszych czasach DIESLE jeżdżące od nowości na syntetyku, a najbardziej narażone na palenie oleju są najmodniejsze teraz ubóstwiane BENZYNY z LPG lub auta z bardzo małą pojemnością które przez swój naturalny brak mocy często są "pałowane" by mogły w miarę jechać czy to pod gore czy na autostradzie. W komentarzu nie chejtuje LPG - napisałem jak widzę ze jest a też sam się zastanawiam nad kolejnym już po dieslu by przejść tym razem na całkowicie nową Skodę z fabrycznym LPG
U mnie w Mercedesie-dieslu całe szczęście podobnie - od wymiany do wymiany bez dolewek.
bo to jest mercedes reszta to smiecie wiec poco ten monolog
Jak ma się DPF w szczególności VAG to warto dbać o to żeby tego oleju było tyle ile powinno i przeganiać dziada co jakiś czas bo może się okazać że rzeczywiście zacznie "produkować olej" :) Pozdrawiam Waldek!
Rafał Skubiszewski oj racja... z dopalaniem DPF trzeba uważać bo można się zdziwić patrząc na bagnet 😂 swoją drogą dziwne że do tej pory nie ma jakiejś kontrolki ostrzgajacej o prowadzonej procedurze odpalania
Focus mk2 - kiedy wlałem wiecej niz polowe, tyle że bagnet był full to brał sporo oleju, po 3 tyś. zeszło do połowy i teraz przez 10 tyś nadal jest połowa także nie warto dawać ponad tą bezpieczną wartość
Miałem lagune 1 2.0 benzyna w LPG dolewałem 1litr oleju co 2 tygodnie xD Więcej wydawałem miesięcznie na olej niż na benzyne.
Bl0odyKiller ja mam 1.8 16v w lagunie 2 I leje litr co jakieś 5 tys.
Miałem rover 416 1.6 benzyna + podtlenek LPG. w końcowym etapie życia piła 2,5 lita oleju na 300 kilometrów. Mimo wszystko chmury nie było. NIe wiem czy nie ciekło już gdzieś bokiem.
Po tym co piszesz to tankowałeś za mniej niż 100zł na miesiąc ??? Po co ci auto jak tak mało jeździsz ? Taniej TAXI cie wyjdzie zamiast koszt utrzymania auta OC serwis przeglądy... przy tak małym przebiegu to bezsensu- a jest coś takiego jak TAXI i do tego bezproblemowo zajedziesz jak tak mało auta potrzebujesz.
Też miałem kiedyś Lagune 2,0 LPG sprzedałem ja za 1000zł w 2012 roku... ktoś jeszcze czymś takim podrużuje w dzisiejszym czasie ? wnętrze w tych autach to jakiś koszar wszystko w nich skrzypi... nigdy już renaulta nie kupię... lepsze BMW Audi Mercedes
Pierscienie zapieczone ot co
Witam o świcie :)
Apropos oleju silnikowego, to ja miałem trochę inne ... zdarzenie.
Dolewałem olej do silnika i zapomniałem zakręcić korek - odłożyłem na bok i tak juz został.
Oczywiście nieświadomy tego zamknąłem pokrywę silnika i pojechałem sobie jak gdyby nigdy nic.
Po jakimś czasie jazdy w kabinie pojawił się zapach rozgrzanego oleju - hehehe a przeciez frytek nie robiłem.
Jak zjechałem na bok i otworzyłem komorę silnika, to okazało się, że nie było tam jednego suchego miejsca - wszędzie był olej.
Ot, tak mi się właśnie takie zdarzenie przypomniało :)
I co wtedy zrobiłeś? Korek zamknęłam, ale też mam troszkę oblane co nieco i dymi mi..
Lata temu to było, więc dobrze nie pamiętam, ale na pewno samochód trafił na dobrą myjnię (a miałem wtedy kolegę, który taką prowadził) i tam mu zafundowałem porządne mycie silnika i całej komory silnikowej.
Oczywiście olej trzeba było uzupełnić 🙂
Od za duzego poziomu oleju w misce wcale nie zwiekszy sie cisnienie oleju! Olej jest czerpany poprzez smok z dna miski i za jego cisnienie odpowiada tylko i wylacznie wydajnosc pompy olejowej i spasowanie , ewentualne zuzycie np panewek. Litr czy wiecej ponad stab oleju nie wazy tyle zeby wciskajac sie do smoka podbił cisnienie w magistrali. Druga sprawa - zwiekszone opory wewnętrzne silnika moga sie pojawic dopiero gdy tafla olejowa bedzie na tyle wysoko że wykorbienia walu, czopy korbowodowe beda caly czas w nim zanużone.
Z wlasnego doświadczenia wiem że o tysiackroć lepiej mieć za duzo oleju niz za mało.Niestety czujniki informujace o braku smarowania reaguja zwykle w krytycznym momencie (cisnienie ponizej 0.5 choc zalezy od auta itd itd). Natomiast Nadmiar oleju zawsze ma ujscie w bagnecie jak bylaby taka potrzeba. W autach do latania bokiem zwykle tankowane sa "2 stany" aby olej nie odplynal i nigdy z tego tytulu nie spotkalem sie z wyciekami oleju. Oczywiscie u siebie w cywilnym aucie zawsze leje pod stan maksymalny na bagncie, ale totalnie nie przejmuje sie czy przykroczona jest wartosc max(choc przyznam ze jeszcze mi sie to nie zdazylo). Tyle z autopsji. Pozdrawiam głodnych wiedzy i fajnie ze temat byl w koncu poruszony, bo wszystko co dotyczy ostatnio olejow budzi kontrowersje :D
Ja mam w megane troche ponad max i jest wszystko ok cały czas trzyma poziom i nie narzekam ;)
Przed kilkoma dniami kolega przelał silnik olejem. Nie było możliwości podjechać na kanał w pobliżu. Przez bagnet wypuszczony zgłębnik dożołądkowy i strzykawką 100ml ściągnięte 1,5 l oleju :)
Witam p.Waldku pomiar oleju na bagnecie to pomiar wzgledny-kazde uzadzenie pomiarowe ma pewien blad pomiaru zwany wartoscia wzgledna I bezwzgledna,co do dolewania oleju na cieplym silniku tez bym nie polecal,dobrze jest wiedziec,ze sa tacy kierowcy Jak Ty,którzy faktycznie dbaja I swój pojazd,ja w s80 zmieniam olej raz do roku,olej w skrzyni,w ukl.hamulcowym i kierowniczymraz na 3.Szacun pozdrawiam I szerokosci na torach zycze.
Ja mam Accorda z 2001 roku 1.8 (prawie 300 000 tys. km. Pomiędzy ostatnią wymianą oleju a poprzednią (12000 km) dolalem 300 ml. Witek działa i z niego korzystam😁. Lać dobry olej i wymieniać na czas, a nie jeździć aż sie skończy i narzekać. Pozdro Waldku!!!
Ja tam w Citroënie 1.4 hdi 2003rok miałem 3 może 4 cm. ponad max oleju na bagnecie i po 3 tygodniach ostrego katowania ( bez używania sprzęgła bo pompka była rozwalona ) czy zimny czy ciepły 1 i but 2 tak samo itp. nic oleju niebrał . Dochodziło do takich sytuacji że 3 tysiące obrotów na 2 nieschodziły dopuki w zaspe na zakręcie niewpadłem. silnik dostał 6 litrów wody do oleju i jeszcze 10 czy 20 minut chodził
Silnik 2.0 benzyna, Passat B4 - kiedyś mechanik podczas wymiany oleju nie dokręcił filtra i olej powoli wypływał. Gdy zapaliła się kontrolka oleju było już "po ptokach" - na autostradzie przy ok 120 km/h silnik nagle stracił moc, usłyszałem charakterystyczne "puk puk" i tak, to była panewka ;) Wg mnie świetnym rozwiązaniem były manometry w Mercedesie W123 (moim pierwszym aucie) - miałem w nim sytuację że na zakręcie zauważyłem spadek ciśnienia. Zatrzymałem się i oczywiście było za mało oleju. A taka kontrolka zazwyczaj jak się zapali to jest już tak jak opisałem w przypadku z Passatem.
Waldku, używam mocarnego/legendarnego 1.9 TDI 105KM (Caddy 2010r) oleju bierze tyle co nic w jeździe miejskiej, co natomiast na autostradzie? Przy wyższych obrotach, rzędu 3-4,5tyś. obr (160-190km/h) wiemy, że olej jest bardziej "rozstrzelany" po silniku i dla bezpieczeństwa preferuję stan ponad maksymalny. Ogólnie słyszę różnicę w pracy silnika - klekot, gdy oleju jest medium, niż maksimum - cisza. Pozdrowienia z Rzeszowa.
Ja w startej firmówce sprawdzałem olej cofajac się na kosce jak była plama to znaczny że jest 😆
Witam ja z takim pytaniem gdy wyciągnąłem kabel zaplonowy z swiecy to az kapał z niego olej czy to poważna usterka ? Co moge z tym zrobic ? Seat leon 1
Z tym 1L/1000km to jest przede wszystkim tylko zapis w instrukcji. Miałem Hondę Civic VII 2005r, w instrukcji również był zapis, że 1L/1000km może ubywać (a zużywała nic, lub tyle co nic)... od dawna producenci bronią się przed reklamacjami jak mogą.
tfsi bierze :P
Civic i nie bierze oleju? Dobre :P
Waldku, w moim seicento 900 instrukcja też podaję, że silnik może wziąć do 1 litra na 1000 kilometrów
Hej Waldziu. Ja miałem Lancie Theme i właśnie na slimaku przy siłę odśrodkowej olej się przechylił i mi chycila panewkę...hehe więc jest tak jak mówisz. Pozdrawiam
Po przejechaniu 1000km bagnet był suchy natomiast rano olej juz był na bagnecie. Oto chodzi czary Mary? VW GOLF 4 1.4benzyna
Kiedyś miałem toyotę Starlet EP81, 1.3 na gaźniku. Na postoju poziom oleju normalny, a smigajac po bieszczadzkich sepentynach w każdym prawym (albo lewym już nie pamiętam dokładnie) zakręcie zapalal się alladyn. Po zatrzymaniu poziom bez zmian. ;-)
Drogi Waldku, jestem właścicielem autka z 1,2 tsi z 2014 przejechane 47k i ani kropli nie bierze. pozdrawiam Kuba. PS super kanał
Cześć Waldek
Mam megane 2 1.9dci i powiem ci, że oleju to auto nie bierze mi nic. kontroluje często sytuację na bagnecie i cały czas mam ten zalecany poziom oleju czyli taką połowa między max a minimum. również auto na komputerze pokazuje cały czas ten sam stan oleju. Nigdy też nie przelałem oleju mimo że wiele razy pomagałem ludziom go dolać. Pozdrawiam :)
konkrety od 3:25 :-) sorry Waldku ;-)
Moje stare Polo III 1.4 piło olej od początku - około 1l/1000km. W końcowym etapie zaczęło brać tyle, że jak jechałem w trasę 800km to w połowie trasy dolewałem litra. Raz jak zajechałem po takiej trasie, to silnik był suchutki - włożyłem bagnet, a na nim oleju nic, kompletne zero :) a motor dalej działał, tylko po uzupełnieniu oleju automatycznie ciszej chodził. No i zawsze świeża oliwa zawsze była ;)
Seicento 1.1 - oleju było za dużo o około 0,5 litra. Odczuwalna była zmniejszona dynamika silnika. Po upuszczeniu tej ilości przez otwór bagnetu przy pomocy wężyka i strzykawki było już lepiej.
No wlaśnie wczoraj miałem taką sytuacje 508 THP, zmienilem ponagryzaną rure turbo intercooler która troche puszczała olej tymi dziurkami (wiec i powietrze), pokeciałem na autostrade, w pewnym momencie mignęla mi komunikat "zbyt niskie cisnienie oleju" znikła, ale juz na parkingu zacząłem jakby mocniej słyszeć turbo, chciałem sprawdzic olej, no bagnet w tym aucie to stożek na dole potem troche spręzynek i kulka, za cholere nie idzie wychwycić ile tego oleju jest na tej miarce, zwlaszcza na czystym 5w 30, profilaktycznie dolałem 0.5 l, bo to tez silniki lubiace zjadać olej, podejrzewam u siebie problemy z systemem odmy który jest w pokrywie zaworowej, niby nie kuleje na wolnych, ale mam wrażenie ze puszcza z pod korka zbytnie dymy i oleju w obiegu powietrznym za dużo jest, planuje założyć chwytacz oleju
5 minut gadania a konkretów prawie wcale. A niby czemu miałoby wzrosnąć ciśnienie oleju od jego zbyt dużej ilości w misie? Pompa ile pompuje tyle pompuje i nagle miała by zacząć pracować więcej? Trzeba chyba zapytać profesora.
trzeba dobrze sluchac nie wzrosnie w ukladzie smarowania tylko w skrzyni korbowej o ile wiesz co to jest
Ale tam panuje ciśnienie? Olej spływa tam swobodnie a skrzynia korbowa jest odpowietrzana przez odmę aby właśnie nie panowało w niej żadne ciśnienie ponad atmosferyczne.
Ciśnienie wzrasta tylko w tedy gdy odma jest zatkana
Kupię ciśnieniomierz i zrobię test na swoim aucie zobaczymy co wyjdzie czy mongolskie teorie się sprawdzą heheh
Kamil Skrzeku i jak test? :-P
Samochód odebrany z serwisu przejechane około 1000km. Sprawdzam z ciekawości poziom oleju i szok... Dużo ponad stan. Po odciągnięciu okazało się że było ponad 2 litry więcej niż powinno. Autko z silnikiem wysokoprężnym fabrycznie bez dpf. Na szczęście nic się nie uszkodziło ale strachu napędziło. Od tamtej pory sam wymieniam olej. Po zgłoszeniu tego faktu w serwisie patrzyli na mnie jak na kosmite twerdząc że to nie możliwe.
Jednostka HR16DE stan oleju trzymany zawsze na kresce Max ,nalot 50.000km spalanie oleju na 10.000km= 50ml.
Wymiana oleju 5W30 Elf SXR co 10.000km silnik cyka jak pszczółka :)
ford puma 1.7 vct przez rok palowania zjadl 1l oleju przy 10 tys przebiegu rocznie wiec polecam te silnki gdysz moj wiecznie ma wysokie obroty.
Ja nie zapomnę jak całą bańkę LM 5w40 wlałem do kanału bo zapomniałem po fajku wkręcić śrubę spustową. No i sezon na Shell Ultra przelatala, ale może i dobrze bo jednak chyba dobrze silnik czyści. Czarny był po dwóch tygodniach.
Witam wlalem równe 5 litrów do passata b6 2.0 fsi A wyczytałem że wchodzi 4.6 mam się czyn martwić mam to spuścić czy zostawić?
mnie przy temp. otoczenia 25 stopni, po kilku godzinach jazdy na autodromie w Słomczynie. Golf VII R pochłonął 1l oleju po przejechaniu 100 km. Od razu powiem, że przy 8 stopniach i mniej, silnik pali niewiele oleju.
Mazda 6 I 2.0 D (DPF) Raz przelałem o jakieś 5 mm na bagnecie, silnik wyrzucał olej, nie wiem którędy ale była lekka plama w garażu i na wewnętrznej stronie osłony silnika. Odessałem ok 300-400 ml strzykawą i cienkim wężykiem przez wejście bagnetu. Problem znikł. Przez 70 tys km. z wymianami co 10-11 tys. nigdy nie musiałem dolewać, na bagnecie co do milimetra.
W większości przypadków tzw. Branie oleju to po prostu nie szczelny silnik i olej gdzieś ucieka. Niekoniecznie widać tego po kostce na podwórku. Olej może uciekać nie tylko przy misce olejowej. Ale oczywiście zdarza się też że silnik ten olej konsumuje
Ja tak tylko o tej lampce alladyna. U mnie w aucie (BMW E46) w przypadku niskiego stanu oleju pali się lampka ale na żółto (czujnik poziomu oleju) natomiast czerwona świadczy o niskim ciśnieniu, więc nie koniecznie "dolnej olej"
A ja mam vw passat b4 1.9 tdi 1994. i nie dolewam tylko 4 Litry raz na 10 tyś gdy odpuszczę olej. Pozdrawam
stary dobry Waldemar ciekawy odcinek nareszcie ;)
Hej Waldek.Dobrze posłuchać Ciebie,zwłaszcza że masz racje😀
Audi A 4,silnik 1.9 tdi.Aktualny przebieg auta to 328 tysięcy.Na bagnecie oleju ani śladu jakiegokolwiek ubytku.Olej wymieniam co 15 tys.Jestem mega zadowolony bo wiem że te silniki lubią brać olej.Kolega miał nowego golfa z tym silnikiem i od początku musiał dolewać.Ostatnio przy serwisie nalali oleju delikatnie ponad stan,trochę się martwię ale jeżdżę dalej.
Mam Civica EJ9 1.4 90 koników na chwilę obecną jest ledwo dotarty 127 tys przebiegu i szczerze, gdy jeżdżę baaardzo dynamicznie ;) to jak zejdą z 3 lub 4 mm z bagnetu to tyle od wymiany do wymiany, raz się zdarzyło więcej gdy miałem głupi czas gdzie jeździłem wiecznie spóźniony.
Przelany był raz również ok 4mm gdy puściła uszczelka pod pokrywą, na szczęście chyba nic się nie stało
Leję motula 6100 i jak na razie silnik się cieszy
U mnie 25 letni silniczek 1.4 jeszcze na monowtrysku spalił 150ml oleju na 6-7 tyś kilometrów ;)
Waldek! Wszędzie info że w Zgierzu niezła zadyma... Faktycznie jest aż tak źle? Niedokładnie słuchałem i nie czytałem, czy komuś coś się stało?
Audi a6 c5 2.4 Q V6 2000r z LPG przebieg 360k. Piję tak okolo 0.2 ~0.3l na 1000km. kupuje na każdą wymianę 10l żeby spokojnie starczyło od wymiany do wymiany( ok 12tkm). Przy serwisie olejowym wchodzi 6l oleju..
mój znajomy kolega mechanik chciał mi wymienic olej i podczas dolewania włączania silnika by filtr coś podjadał czekał za krótko i wiecznie było za mało a gdy po powrocie do domu sprawdziłem było za dużo. Po odesaniu oleju z kubka filtra było aż pół litra za dużo oleju w baniaku.
U mnie w samochodzie po Niemcy z przebiegiem 204 tyś. km zużycia sięgało 4l na 1000km więc bez sprawdzania mogłem lać litr tygodniowo.
-Kochanie, dzwonię bo mi się w Twoim aucie zapaliła jakaś "lampka Alladyna"
-OLEJ! OLEJ!
No to olałam.
Miłosz Potasiński Ale nie auto!!!! Babo durna! Lampkę miałaś olać, czyli jeździć dalej... :/
Głupie pizdy. Jak można używaźć coś i nie mieć podstaw pojęcia o tym.
Nie umiesz opowiadać kawałów.
Trzeba było jej powiedzieć że zaraz jakiś dżin wyskoczy z lampy Alladyna i spełni jej życzenia. :D
Należy również pamiętać, że olej w silniku nie jest wyłącznie w celu smarowania, ale też uczestniczy mniej lub bardziej w chłodzeniu
Nic sie nie stanie jak za duzo no chyba ze ktos przelal o litr i bagnetem wychodzi po to jest ninimum i max zeby w tej granicy sie miejscic zawsze leje prawie na max i nigdy nie ma problemow wiecej oleju nizsza temperatura
ale Pan Waldek zapomnial wspomniec o specjalnie zwiekszonej pojemnosci miski olejowej na takie przypadki,odsylam zainteresowanych do jednego z odcinkow M4K
Co do barku bagnetu, Audi q5 2008, 2.0TDI brak bagnetu jest to chore sprawdzić poziom oleju komputerem uda się raz na 100 razy albo nie chce go pokazać wogl (opcja niedostępna) albo jakieś rozbieżne wyniki albo przez pół roku jest dobrze a po kilku dniach od sprawdzenia pokaże brak, masakra jakaś totalna.
Uważam, że jednym litrem nie da się przelać poziomu oleju w silniku, gdzie zapaliła się kontrolka oleju w silniku o przeciętnej pojemności (1.6 ÷2l)
Od ciśnienia jest odma czyli PCV zawór , ale jeżeli zalejesz więcej oleju to nie będzie smarowania , dlaczego ? Wyjaśnienie jest takie większą ilość oleju powoduje że olej się pieni i ta piana nie zapobiega tarciu . Piana nie działa tak jak olej płynny . Takie wyjaśnienie otrzymałem od fachowców. Co do ciśnienia to jest odma , jeżeli działa . Te gówna się zatykają i to powoduje cieknące uszczelki i wycieki od uszczelki wału korbowego, chyba tak to się nazywa po polsku , taki korek na końcu silnika . Osobiście jeżdżę bez odmy i już nie mam z tym kłopotów.
Miałem kiedyś Skodę Fabie 1.2 kupioną od handlarza w Niemczech. Z początku jeździła normalnie ale po jakimś czasie zaczęła łykać cały olej na 400km.
Najśmieszniejsze było to że niewiele później tego oleju zaczęło przybywać (może przez to że kosztował 5 euro w Lidlu?) Skoda szybko dokonała żywota, na lawetę wjechała resztką sił ale przysłużyła się bardzo :)
Witam i pozdrawiam w to słoneczne popołudnie :)
Czesc!
Panie Vladimir. Będzie najazd na Polskę? Jak tak to proszę o datę bo muszę wiedzieć kiedy rodzinę ewakuować :)
Vel Satis Initiale 3.5, przez przypadek dolałem mu 4litry oleju za dużo (pomyliłem auta - to nie v12 ;) ) - generalnie nic się nie dzieje, ale trochę spaliby były czarno-niebieskawe . Po wylaniu tych 4 litrów wszystko ok. Auto było do odcinki bo tam mocy brak, auto ok, elektroniki mało i mocy :/
Łapka leci w ciemno, pozdrowienia Waldku ✌🏻
A dziękuje ;)
Na tą polane mogłeś podjechać od strony działek koło garaży. Tak to nie byłoby 300m szutru tylko 30 :P
Moje Mondeo MK2 2.5 V6 bierze jakieś 0.3 na jakieś 1000km i cóż, trzeba dolewać ale dużo nim nie jeżdżę, jedni mówią że nie powinno, inni znowu że V6 lubi brać olej. Z drugiej strony mam Mondeo MK3 2.5 V6 który oleju nie bierze ani grama, przez 25tys km nie dolałem nic (oczywiście był wymieniany przez ten czas), i kolejne auto VW LT35 z 2.5tdi bierze też troche tego oleju. Z olejem nie miałem jeszcze żadnej sytuacji awaryjnej ale zawsze mam coś w zapasie w bagażniku
Moja stara polówka 95r silnik 1.3 na monowtrysku z przebiegiem 180tyś od wymiany do wymiany ani grama oleju nie łykała, tyle ile bylo wlane pp wymianie to po ponad 10 tys km poziom był taki sam :)
Hmm to jeszcze chyba nie jest u mnie tak źle z 1.8T na 3-4tys km dolewam 2-3 setki. Ostatnio wymieniałem świece, to wszystkie suche w kolorze kawa z mlekiem.
M54B30 litr dolewany miedzy wymianami, ale czesto go ciagne do odciecia :)
Z tą instrukcja obsługi np tsi chodzi tylko o zabezpieczenie siebie jako producenta przed potencjalnymi reklamacjami, z tego co kojarzę Opel też się w ten sposób określał jako normy spalania oleju przez ecoteca :D swoją drogą możesz zrobić odcinek o absurdach eksploatacji auta na gwarancji, spalanie oleju, wymianie oleju w skrzynich a nawet olejach longlife :D pozdrawiam Waldku
Clio II 1.2 8v 60km naciachane około 300tys. Oleju wypija około litra na 6-7tys kilometrów, czyli jedna dolewka na wymianę, bo robię olej regularnie co 10tys. Myślę że jest to akceptowalne z racji na jego wiek i przebieg.
Z c3 1.4 hdi znajomy mechanik zlał 9l oleju. Jakiś klient dolewał bo wskaźnik przy zegarach (kółka) pokazywał mu ze jest za mało.. Niestety nie sprawdził na bagnecie.. I tłok postanowił wyjść bokiem...
Mi się tak zdażyło, że za dużo nalałam. Po kilku dniach wymieniłam olej z filtrem. Po silniku da się wyczuć zwiększone ciśnienie i lepiej nie ryzykować.
@Rozgniatacz mend dzięki ale nieskorzystania hajterze :) przy jeździe dało się wyczuć że auto meczy się i silnik ma dość. Mam małe auto więc wszystko da się wyczuć w nim.
@Rozgniatacz mend polecam zapoznać się z tematem przelania oleju w silniku 😂
@Rozgniatacz mend hejt to tobie mogłam się spodziewać ale zeby ubliżać hmm aż chce się zgłosić yt obrażanie. Tak wymieniłam olej i sam mechanik powiedział mi że przelany olej był i ciśnienie powodował pogorszenie pracy silnika. Wyraźnie widać że lubisz być Hejterem i ubliżać innym widać jaki ty masz poziom osoby. Polecam być milszym
Mam Gulie Quadrifoglio i wczoraj podczas wymiany wlano mi 7 litrow źle odczytałem z bagnetu i dziś dolałem 300ml.Czy to bedzie problem?Jak wciskam w race cisnienie na wskażniku idzie mi do 5.2 bara.Nie spostrzegłem wczesniej do jakiej wartosci wzrasta.Mam się czym martwić?
Witam, mam pytanie. Do silnika BMW e46 330d M57N 204km jeszcze po chipie na 250km w lałem jakieś 5 litrów oleju a powinienem wlać 7. przejechałem 70 km czasami przeciągając przez całą skalę obrotów. Po czym nazajutrz sprawdziłem że bagnet oleju jest poniżej minimum, wydaje się że ledwo sięgał końca miarki. Myślicie że nie wpłynęło to na trwałość silnika? Żadna kontrolka nie świeciła informująca aby dolać oleju.
Fiat Bravo 1,8 GT z 1997 roku. Od wymiany do wymiany poziom oleju na bagnecie bez zmian. A ma już 300000 przejechane (udokumentowane, a tego "nieudokumentowanego" to kto wie?)
W swojej zagazowaneh lagunie stosowalem dolewki (1 oleju co 2-2,5 tys km) przy czestym kreceniu 6 do ponad 7 tys obrotow. Silnik zyleta zadnych awari tym bardziej wyciekow. Fraznuz 👍
A ja Waldku zapytam się Ciebie czy nie masz problemu z bagnetem. Co prawada mam EW10J4S lecz zauważyłem kiedyś na bagnecie opilki metalu przestraszyłem się i to bardzo jednak po dokładniejszych oględzinach okazało sie iz bagnet w pewnym momencie ociera się o ścianke lekko blokuje i w tym miejscu dochodzi do tworzenia się opiłków. Pozdrawiam.
Nie.... nie mam problemu
W swoim starym toledo z 91 roku przelałem olej wlałem go za dużo bo aż 2 litry jeździłem tak 2 tygodnie nic się nie stało lecz gdy zobaczyłem na zimnym silniku nie odpalonym że dolałem za dużo pojechałem na stację diagnostyczną i tam mi spuścili nadmiar oleju więc tragedi nie było
A jeszcze jedno mam do dodanie odnośnie tego co ten gość twojej znajomej powiedzial ze nacieplym silniku on oleju nie doleje.... Szkoda gadać , to dlaczego gdy jedziemy na wymianę oleju to robią to na ciepłym silniku nikt przecież nie czeka aż łaskawie silnik czy olej w silniku wystygnie , tylko przyjeżdżasz na warsztat wjeżdżasz spuszczają wymieniają filtr leja nowy olej i nara i czy komuś coś się stało po takim zabiegu bo ja nie znam przypadku by coś się stało....
Waldku a powiedz mi jeśli dwa samochody tego samego typu i silnika ten sam model i rocznik jeden jeździ na oleju 5W30 a drugi na 15W40, który ma lepszy olej wlany i który jest zalecany?
Ciekawostka obydwa miały wlewane oleje od nowości.
Kiedyś usłyszałem że to niema znaczenia i oba są dobre, tak mi powiedziano w serwisie ASO!!!
Co ty na to bo ja już zgłupiałem?
czy jeśli w układzie smarowania byłoby ciśnienie to nie powinno wypchnąć bagnetu który jest wciskany?
A czemu niby miało by się zwiększyć ciśnienie od większej ilości oleju w silniku?
Przeca jest takie coś jak odma?
Oczywiście wszytko w granicach rozsądku.
A zawór regulujący ciśnienie przy pompie oleju?
kitastan oczywiście, że się nie zwiększy. To tak jakby w wodociągach miało być większe ciśnienie gdy w rzece z której czerpana jest woda jest wyższy poziom. Zawór pilnuje stałego ciśnienia.
miałem na myśli ciśnienie w skrzyni korbowej bo o tym mowa w filmie.
kitastan korbowo tłokowej
Ostatnio się okazało, że u mnie w W124 zniknął litr, przez jakieś 2000 km. Ale jednak nie wypalił - odma popękała ze starości i uciekał przez szczeliny
Witam. Pytanie następujące. Czy w dieselu olej sprawdzać 15 min.po zgaszeniu silnika czy na zimno??. Pozdrawiam
Mam sluzbowego nowego VW Transportera T6, on bierze więcej oleju niż prywatna Honda. Przy przebiegu 10 tys km (miesiąc jazdy) sprawdziłem poziom oleju, bagnet był prawie suchy, masakra. Co gorsza, to nie pojedynczy przypadek, bo wszystkie jakie mamy na firmie, mają podobnie....
Panie u mnie w 28 letnim Oplu Astrze to przeszedł na weganizm i zamiast oleju bierze płyn chłodniczy a oleju nic nie bierze, ostatnio jeszcze zaczął go wypluwać przez miskę olejową tuż przez przeglądem bo stwierdził chyba że ma go już dosyć ;-)
Strasznie mnie śmieszą te wszystkie opowieści o tym ile to oleju i co jaki czas/dystans trzeba dolewać. Ja w moim 14-letnim Roverze 75 2.0 CDTi (silnik M47 BMW, przebieg prawie 230000km) zmieniam olej raz do roku (ok. 10000km) i na bagnecie ubytki oleju są... niemierzalne. Zalewam 6l oleju, jest niemal idealnie w połowie, a po roku kurde tyle samo :)
Posiadam meganice 1.5 dci. Oleje testowałem różne wiem nie powinienem przy tym silniku. Xado mobil elf Castrol wszystko średnio ale aktualnie millers i praktycznie nie zapeszajac lata i nic nie połyka. A zmieniam co 10 tys olej czasami wcześniej.
tomi radziowski xado bardzo dobre oleje,mam 3 samochody i rzadko wymieniam olej co ok.30tys. Sa to diesle tdci i tdi nie mam problemow z rzadnym przebiegi miedzy 300 a 400tys
Czy w 1.4 mpi wolnossącym będzie problem przy około 1cm naddatku oleju na bagnecie ?
Alfa Romeo 166 2.4 jtd na 15 tys. Czyli od wymiany do wymiany bierze 100ml oleju.Strach pomyśleć co będzie jak zmienię auto a właśnie na dniach być może to stanie.Fabia rs którą zresztą chciałem kupić, brała na 1000km = 1l oleju.Doklanie to o czym wspomniałeś.Jeszcze kilka lat i będą królowac hybrydy.
Octavia 1/1,8 litra/150 km turbina / od wymiany do wymiany 10000km pobór około 2,5 litra.(szklanka na tysiąc) nie ma się czego czepić , lać i jechać ,pali w trasie około 6-6,5l , zimą po mieście łyknie i 12 l .
Waldku mam lagune 2011 i powiem Ci ze mam problem ze sprawdzeniem poziomu oleju przez bagnet poniewaz jest on tak zle skonstruowany ze nie pokazuje dobrze poziomu oleju, chodzi o to ze przy wyciaganiu go on jakos zbiera olej ze scianek wkladu bagnetu i naprawde ciezko jest sie dopatrzec jaki jest naprawde poziom oleju. Moze masz jakas rade na to bo wiem ze miales lagune coupe.