Cześć! Przez kilka miesięcy użytkowałem jeden i drugi aparat - z 80-tki korzystam nadal. Różnice pomiędzy tymi modelami są jak dla mnie jeszcze bardziej znaczące, może warto o nich napisać. Pole kadru w wizjerze 77D sięga 95% a 80D 100% - to spora różnica. Wizjer 77D działa na zasadzie pryzmatu, a nie luster, przez co jest sporo ciemniejszy niż w 80D - widać to zwłaszcza w ciemniejszej scenerii. Bateria w 77D to istne nieporozumienie - 1040 mAh. Starcza na jakieś 500 - 600 zdjęć. O filmowaniu można praktycznie zapomnieć przy takiej pojemności. Co do migawki... W 80D jest ona wspomagana silniczkiem, przez co nie wyzwala dźwięku bezwładnego kłapania. Bynajmniej nie jest to kwestia wyciszenia obudowy. Można dodać, że 80D ma opcję ręcznie regulowanego balansu bieli - ale to wiadomo., że bardziej zaawansowana opcja. No i tak na koniec mam wrażenie - za dobrze nie pamiętam ale 80D większy żarnik lampy błyskowej. Co do jakości zdjęć uważam, że masz rację. Wg mnie 77D ma też delikatnie mniejszy szum (myślę, że to kwestia nowszego procesora i nowych algorytmów odszumiania). Precyzyjniejszy AWB jest widoczny gołym okiem - 77D był za to wielokrotnie chwalony. Oba aparaty pracowały na obiektywach Sigmy z serii ART 18-35mm f1.8 oraz 24-70 f2.8. Do obydwu sprzętów warto pchać dobre szkła :) widzę, że Sigmę też zrecenzowałeś :) Pozdro!
Pole kadru - wydaje mi się, że o tym wspominałem, może się zgubiło w montażu. Co do wizjera, to właśnie w 80D jest pryzmat i pryzmat jest jaśniejszy od luster w 77D. Bateria - do zdjęć faktycznie 80D wypada lepiej, ale poprzez wydajniejszy obliczeniowo procesor, czas pracy w filmowaniu na 77D i 80D nie różni się zauważalnie, mimo ok. 2x różnicy w pojemności baterii.. ;) Plusem 80D są też ochipowane zamienniki, których do 77D brak i koniec zamiennika = niezapisany plik wideo np. O budowie migawki nie wiedziałem. Dzięki za info. Ręczny WB - moim zdaniem nieprzydatny bajer, bo strzelam w rawach, a nagrania też można z presetu i lekko skorygować w obróbce (najczęściej jadę AWB) Lampa - nie wiem, nie używałem.
@@BajDeRo Tak, racja. Mój błąd z tym pryzmatem. A co do migawki.... Miałem na myśli mechanizm unoszenia lustra. Wspomagany jest silniczkiem, tak, jak w 7D dlatego może mieć także tryb cichy. Ja akurat często używam ręcznego WB, oraz ręcznej korekcji kolorów na diagramie. Nie nazwałbym tego "bajerem". Ta opcja towarzyszyła mi od mojego pierwszego aparatu z serii EOS, by to model 10D zakupionym w 2005 r. Aparat wtedy kosztował mnie 10 tyś, ale nawet dzisiaj robi wrażenie sprzętu z górnej półki. Co najlepsze, działa do dzisiaj i nie chce się popsuć :) Szkoda, że Canon idzie w plastik... :( Tak, czy siak 77 ma dużo lepszy AWB niż 80. Bateria to bolączka 77D i nikt mnie nie przekona, że jest inaczej :) Podczas jednej imprezy zużyłem do zera 3 baterie - oryginały Canon. Zero filmowania, zero flasha - jednym słowem porażka :( Szkoda również, że 77D wygląda jak mała zabawka. Zrobiłem nim dużo świetnych zdjęć, niestety sprawia wrażenie aparatu za dużo niższe pieniądze a wcale taki tani nie jest.
@@piratmotovlog9635 wg. mnie to bajer, bo i tak ustawiam to na komputerze, więc to czy mogę czy nie w aparacie nie ma dla mnie najmniejszego znaczenia. Może w pewnych okolicznościach dla kogoś innego mieć ;) Bateria w 77D daje mniej strzałów w zdjęciach, ale podkreślam, w filmowaniu nie ma tak dużej różnicy ze względu na mniej energożerny procesor. W zdjęciach pracuje system AF, pracuje mechanika migawki, lustra, zasilanie obiektywu etc. także w zdjęciach o połowę mniejsza bateria daje się we znaki.
@@piratmotovlog9635 widzę że dobrze się znasz, jesteś w stanie podpowiedzieć mi trochę co do 80D bo zamierzam się z kupnem :) U mnie na kanale znajdziesz kontakt do mnie jak coś :)
Witam . Fajna recenzja ! Miałem starego Canona 400D ... maszyna nie do zajechania.. ! ;) Tylko spust coś sie przycina , ale kręci 3 raz 100 000 fotek ! ;) Rozmyślam o młodszym modelu..! Mam obiektyw Sigma 17-70 ... ;) Wbijam łapkę i Suba !!! ;) Pozdrawiam Paweł P. z Podhala Hej ! ;)
W 77D brakuje ograniczenia maksymalnego czasu i minimalnej przesłony przy wybraniu Auto ISO. Czyli w 80D w Av możemy kazać aparatowi podnieść ISO dopiero kiedy czas wydłuży się do ponad 1/50 s (na przykład), a 77D zacznie podnosić ISO, kiedy będzie miał na to ochotę. Drugi pominięty problem to brak fabrycznego gripa do 77D. Co gorsza, wewnątrz korpusu nie ma złączy do gripa, przez co nawet chiński zamiennik umożliwia tylko zasilanie dwiema bateriami i spust migawki (grip trzeba podłączyć wężykiem) - nie ma kółka przy spuście ani przycisków pod kciukiem.
Witam, mam problem co wybrać jako pierwszy aparat już dużo lepszy niż Canon sx 620 hs, myślałem o canon m50 lub canon 77d chodzi mi głównie o efekty rozmazania tła, malowania światłem i ogólnie dobrą jakość zdjęć z wakacji, nie koniecznie będzie mi brakować 4k bo filmy jak to już to nagrywam telefonem :) Pozdrawiam
Super filmik. 😀 Czy w canonie 77d jest tryb cichej, albo bezgłośnej migawki? Zależy mi na odpowiednim aparacie do fotografowania dzikiej przyrody, na przykład ptaków, saren. Czy w tej cenie poleciłbyś jakieś inne aparaty? Bo nie za bardzo wiem jak tego szukać, to znaczy, znam się trochę na aparatach, tylko nie wiem jakie parametry są najważniejsze do takiej fotografii. 😀
moze mi ktos podpowiedziec o co chodzi w canonie 70d raz w wizjerze punkt ostrosci zaswieca sie na czerwono raz na czarno, w wiekszosci w zasadzie na czarno, o czym to swiadczy ?
Od kilku lat nie fotografuję lustrzankami. Podświetlenie na czerwono zawsze oznaczało w trybie one shot potwierdzenie nastawienia ostrości, a na czarno punkty się po prostu wyświetlają. Może masz np. automatyczny wybór punktu, więc wyświetla Ci się na czarno punkt widzący najbliższy obiekt w kadrze, a na czerwono jak już uruchomisz AF i wyostrzy? Generalnie, odsyłam do instrukcji aparatu.
Witam, Czy jest sens przesiadki z 700d na którąś z tych dwóch puszek, jeśli chodzi o użytkowanie i jakość obrazka. Suche fakty już znam, tak z opinii użytkownika jak to wygląda?
Zmagam się w tym momencie z wyborem pierwszego aparatu, będzie to pierwszy po przerzuceniu się z telefonu. Mój wybór padł na Canona eos m50, czy to dobry pomysł ? Może coś innego byłoby lepsze na początek? Pozdrawiam Stanisław Wokulski :)
Ma biedną przyciskologię, ale poza tym spoko. Miałem M5, ale autofokus działał wyraźnie gorzej, niż w lustrzankach czy w EOS R. m50 jest niby nowszy od M5, ale nie wiem jak sobie radzi, nie testowałem go. Ludzie zazwyczaj go kupują jako małą maszynkę do vlogów. Raczej od siebie, polecałbym póki co lustrzankowe modele w tej półce cenowej, ale jeśli szybkość obsługi i autofokusa nie jest kluczowa, to będzie to mały lekki i fajny sprzęcik.
Mam pytanie odnośnie Canon Eos 77D, jaki obiektyw będzie najlepszy do tematyki krajobrazowej?. Poczytałem w internecie i mój typ to Canon EF 16-35mm f/4L IS USM. Co o tym myśleć?.
Do 77D, czy ogólnie APS-C trochę absurdalna propozycja. 16-35 to typowy szerokokątny obiektyw do pełnej klatki. Jeśli szukasz szerokokątnego obiektywu do cropa, to zwróć uwagę na Sigmę 10-20 3.5, Canona 10-18, Canona 10-22 - wszystkie to dedykowane do cropa, niedrogie i przy tym zapewniające godną jakość optyczną obiektywy. 16-35 kosztuje tyle ile kosztuje, bo kryje pełną klatkę - Tobie to niepotrzebne do 77D więc zachowaj pieniądze w kieszeni + zredukuj wagę zestawu ;) Jeśli szukasz akurat zakresu z okolic 16-35, to z nowu na cropa dużo lepszą opcją jest w kij jaśniejsza, ostrzejsza, a do tego tańsza Sigma 18-35 1.8 Tu do rozważenia Sigma 17-50 2.8 i Canon 17-55 2.8 - może i o drobinę ciemniejsze, ale do krajobrazu to nie ma większego znaczenia, za to większy zakres ogniskowych. Jakiego zakresu ogniskowych szukać do fotografii krajobrazowej? Temat rzeka. Moje krajobrazowe ujęcia, to głównie teleobiektywy, np. 70-200mm. Utarło się, że do krajobrazu to szeroki kąt - owszem czasem się przydaje, ale nie zawsze i nie wszędzie. Prawdę mówiąc, cały zakres 10-200mm jest jak najbardziej użyteczny w fotografii krajobrazowej. Jeśli angielski Ci nie straszny, zajrzyj na kanał Thomasa Heatona i podejrzyj jakimi ogniskowymi jakie zdjęcia robi. Z polskiego podwórka np. "Poland in The Lens" - może to będzie dla Ciebie wskazówka, czy przygodę z krajobrazem chcesz zacząć od szerokiego kąta, teleobiektywów, czy czegoś pomiędzy.
Hej zastanawiam się pomiędzy canonem 77 d a 80 d... i nie wiem czy lepiej drożny aparat a tańszy obiektyw czy tańszy aparat a droższy obiektyw ( Obiektyw Canon EF 50mm f/1.4 USM czy Canon EF 50 mm f/1,8 STM) czy w ogóle zainwestować w 80 d i 1.4 obiektyw. Powiem jeszcze że to będzie pierwszy taki sprzęt 😊 proszę o pomoc
Pytanie czy w 2021 oplaca sie 80d/77d potrzebuje zakupić aparat do nagrywania później do fotografii przyrody ogolnie chcialbym zaczac co lepsze 80d/77d
Nadal używam 80D jako drugiej kamery/zapasu. Jest to w moim odczuciu bardzo udany model zarówno pod kątem filmowym jak foto. Osobiście bardziej się skłaniam do 80D niż 77D, chociażby z powodu baterii używanej we wszystkich wyższych modelach Canona, a wygodniej mieć ten sam typ baterii do wszystkich body.
6D2 to takie 77D w wersji pełna klatka. 6D2 nieco lepiej sobie poradzi w słabych warunkach, pozwoli na mocniejsze rozmycie tła przy tej samej jasności szkła. Jest po prostu droższy a i skompletowanie sensownych obiektywów do niego będzie droższe, niż do 77D, ale jeśli budżet pozwala to czemu nie?
BajDeRo dziękuję za odpowiedź nie sądziłem .... teraz bliżej mi do 77D .... jednak pozostaje dylemat szkła focę sobie piłkę kopaną amatorsko na hali i na dworze a ponadto na dworze u Cioci na imieninach nie używam lampy ex mimo ze mam nie używam
Czy wiesz może jak w tym aparacie 80D, na ekranie LCD przerzucić obraz na drugą stronę? Takie odbicie lustrzane... Gdzieś to kiedyś widziałem, jednak teraz za nic nie mogę znaleźć.
Znalazłem rozwiązanie, które okazało się banalnie proste. Jak odwrócisz ekran to obraz się odwraca, a jak go lekko podniesiesz do góry to obraz się przerzuca z lewej strony na prawą i o to mi chodziło :) Może się komuś przyda.
Ludzie piszą o różnych drobnych szczegółach związanych z budową lub funkcjonalnością a co z jakością obrazka? W sensie warto dopłacić do 80D czy jakość obrazu będzie taka sama jak z 800d bo to ta sama matryca?
Spoko porównanie, ale skoro juz porównujesz dwa tak podobne do siebie sprzęty to wypadałoby się nieco zagłębić w różnice. W tym przypadku interesowałaby mnie różnica w wizjerach, ich rozmiarach, budowie. Komunikacja - z tego co mi się wydaje 77D ma bluetooth, którego nie ma 80D? Waga. Opcja mikroregulacji autofocusa? Z tego co wiem 77D tego nie ma. Jednak jest parę różnic, na które warto zwrócić uwagę.
Wydaje mi się, że o wizjerach wspominałem. 80D jest nieco jaśniejszy i większy, bo to pentapryzmat, a w 77D jest lustrzany jak w tańszych aparatach. Czy ma BT czy wifi - dla mnie to nie ma praktycznego znaczenia, jak już to korzystam z wifi a to mają oba, może dlatego nie wspomniałem, bo mówiłem o tym co uważam za istotne. Mikroregulacji 77D nie ma. O tym też zapomniałem powiedzieć? :D
Znając Canona z ostatnich lat, to będzie dobry sprzęt, ale nie tak dobry jak by mógł być :P Gdyby chcieli zabłysnąć, to tryb migawki elektronicznej, stabilizowana matryca, 2 sloty lub wbudowana pamięć... Znając życie pewnie skończy się na trochę szybszej serii, dodaniu focus peakingu, pseudo-4K, w porywach może filmowanie 120fps fHD
@@KoW Szklana kula obecnie w serwisie :D Może w tym roku a może nie... Za Canonem nie nadążysz, a zapowiedzi też nie lubią robić. Kup używkę, działaj i nie przejmuj się.. ;)
Uściślając, chcesz wydać 3k na aparat, czy 3k na sprzęt fotograficzny? Chcesz opierać się na świetle naturalnym? Jakie tematy Cię interesują? portret? makro? motosporty?
@@anio7363 Bardzo tanim, a zarazem świetnym do klasycznego portretu obiektywem jest 50 STM, zarówno na pełnej klatce jak i cropie, także tej pozycji bym proponował spróbować na początek. Im mniejsza matryca, tym lepiej poradzi sobie w makro, zaś im większa, tym łatwiej o rozmycia w portrecie, generalizując. Jeśli priorytetem będą makro, to może np. 80D jeśli zaś ważniejszy jest portret, kosztem większej liczby koniecznych zdjęć do stackingu w makro np. to jakaś stara pełna klatka np. 6D klasyk bez uchylnego ekranu, z dużo gorszym AF, starą matrycą, ale dużą. Myślę, że dobrym "kompromisem" pomiędzy tymi 2 zagadnieniami będzie 77D lub 80D + 50 STM. Aby z 50ki zrobić obiektyw makro, potrzebne będą pierścienie pośrednie z przeniesieniem automatyki i z metalowymi bagnetami (odradzam najtańsze, plastikowe). Gdyby chodziło o aparat typowo do makro, zupełnie kosztem portretu, to poleciłbym system Olympusa - mają mnóstwo funkcji ułatwiających życie makrofotografa jak np. automatyczny stacking ostrości. Niestety tak małe matryce nie zapewnią mocnego rozmycia, na którym Ci zależy.
@@anio7363 No tak w skrócie, to wyżej właśnie takie połączenie Ci polecałem :P Będzie rozmycie, makro też się zrobi, w miarę współczesny aparat z dobrym AF, uchylnym ekranem. Wygodnie i nie za drogo.
80D jak najbardziej spoko sprzęcior. Jak do nauki, to wręcz śmiało można by myśleć o tańszym, na pewno da radę. A co do obiektywu to zależy co Cię interesuje. Do krajobrazu np. fajny, ale do klasycznie rozumianych portretów zupełnie bez sensu. Myślałeś jaki kierunek fotografii Cię pociąga? Których fotografów chciałbyś naśladować?
Dzięki za szybką odpowiedź ;) Powiem inaczej chce zacząć a potem uderzyć w kierunek który mnie porwie najbardziej 😊 to jaki sprzęt byś doradził na początek?
@@piotrstykowski3335 Weź tego na ten przykład 80D czy 77D (albo coś tańszego?), obiektyw Canon 17-55 2.8 lub Sigma 17-50 2.8 bo to chyba najuniwersalniejsze instrumenty. Z czasem tak jak mówisz wyjdzie, czy ciągnie Cię do ultra-szerokich kątów, a może chcesz "polować" na ptaki w puszczy z teleobiektywem, czy cokolwiek innego i wtedy się doposażysz w konkretniejsze narzędzia.
Jak do astro, to może coś starszego, ale z pełną klatką? Chociaż to zależy czy do "szerokokątnego astro" czy do łapania poszczególnych mgławic i innych atrakcji, z prowadzeniem czy bez, z chęcią drapania filtrów z matrycy czy nie, ale do postawienia na statyw i szerokich kątów to w tej cenie 6D czy mocno zajeżdżone 5D3 może warto rozważyć? d600 czy d610 Nikona? Czemu m50 słabe do astro, tj. w czym słabsze od 77D czy 80D? Chodzi o filtry?
@@BajDeRo czytałem i słyszałem że szumi mocno i nie można ustawić ostrości na obiektywie bo nie mają przełącznika na szkle bezlustra. Dziś zamówiłem 77D z 18-55stm i mam jeszcze 55mm 1.8 stm stałke, dokupie coś do makro coś do szerokiego kadru i gitara, obym nie żałował :D
@@md1983 Szumy, to się porównuje na zdjęciach testowych lub wykresach a nie legendach ulicznych, bo m50 wcale gorszy od 77D z szumami nie jest. Ostrość można ustawiać zarówno manualnie jak automatycznie, także klik w menu aparatu i kręcisz obiektywem do astro bez problemu :P Ludzie nie czytają instrukcji i potem opowiadają niestworzone rewelacje. Tak czy siak, oba dadzą radę, 77D jest wygodniejszy do trzymania. Powinieneś być zadowolony.
@@BajDeRo wiem wiem ale nigdzie w necie nie mogłem znaleźć żeby ktoś robił astro m50tka więc nie chciałem ryzykować i wziąłem 77d, myślę że na 3 lata minimum starczy a później się zmieni na pełna i pewnie bezlustro jakieś no i teleskop mi się marzy do astro bo narazie będę mógł tylko drogę mleczna robić i gwiazdy bez prowadzenia go to.
Filmik fajny, ale... To o czym mówi prowadzący to prawda, lecz prawdziwa różnica między tymi aparatami to zdjęcia. A tu już 77D to lipa. Podejrzewam że to sprawa firmware. By uzyskać podobne zdjęcie w tych samych warunkach przy ISO 200 w 80, w 77D potrzeba 800. Szum w obu nie ma co porównywać.
Musimy stanowczo wyprostować to co przedstawiłeś. Na odpowiadających sobie ISO oba korpusy generują przy tym samym świetle i ekspozycji niemal identyczne jasności. I jako że mamy tu słowo przeciwko słowu, odwołam się do pomiarów. www.dxomark.com/Cameras/Canon/EOS-80D---Measurements www.dxomark.com/Cameras/Canon/EOS-77D---Measurements Ustawienie ISO200 to faktyczne ISO125 na 80D i ISO112 na 77D także różnica faktycznej czułości wynosi tu jakieś 0,1EV a nie 2EV tak jak pisałeś. I częściowo można ją wytłumaczyć wyższą o 0,16EV dynamiką tonalną 77D dla tej czułości. Szum - jak najbardziej jest co porównywać... Dla SNR=18% ISO200 80D ma szum na poziomie -39,2dB a 77D -39dB. Dla ISO6400 mamy remis, -24,5dB także poziom szumów jest praktycznie identyczny w obu korpusach. 77D wypada w praktyce minimalnie lepiej ze względu na lepszą dynamikę tonalną. Dla ISO6400 77D ma przewagę 1,11EV w dynamice tonalnej, a to przy rozjaśnianiu cieni robi różnicę.
Bardzo fajne podejście do tematu. Dzięki twoim radom kupiłem 77d do swojego perwszego kanału i jestem zadowolony. Nadal walczę z ustawieniami, flatem, kolorami itd ale i tak jestem zadowolony. Zapraszam w wolnej chwili : ua-cam.com/video/xkCvDXZtZ8g/v-deo.html
My praktycznie cały czas jedziemy na Cinestyle co daje pole do manewru w kolorowaniu w postprodukcji, jednak 8-bitowy obraz ma swoje ograniczenia.. Teraz testujemy wbudowane profile i staramy się z nich uzyskać coś, co praktycznie bez kolorowania jest bliskie temu co byśmy chcieli. Na kanał zerknąłem - widać że całkiem nieźle czujesz się przed kamerą (a przynajmniej tak to wygląda). Powodzenia!
@@BajDeRo dziękuję ;) dużo słyszałem o tych profilach i też mam zamiar się z nimi zapoznać ale z drugiej strony to też dla osób które potem bawią się w grading a u mnie na to mało czasu. Pozdrawiam
Witam, Czy jest sens przesiadki z 700d na którąś z tych dwóch puszek, jeśli chodzi o użytkowanie i jakość obrazka. Suche fakty już znam, tak z opinii użytkownika jak to wygląda?
W jakości na wyższych ISO jest zauważalna różnica. Trochę w wykonaniu. Czuć np. że rolki w 700D są jakieś takie mniej fajne :P 9-polowy AF w porównaniu z 45-polowym to też taki ideowy przeskok - zamiast łapać i przekadrowywać, możesz od razu celować AFem tam, gdzie potrzebujesz i ciągnąć na servo bez późniejszego dokadrowywania. No jest różnica, owszem. A czy dla Ciebie warta inwestycji, to już sam musisz zadecydować.
@@tusepomaluj Jak nie potrzebujesz 2 slotów pamięci, bardzo szybkiej serii zdjęć i dużego bufora, to lepiej któryś z tu omawianych, bo nowsza matryca z lepszą dynamiką.
Cześć!
Przez kilka miesięcy użytkowałem jeden i drugi aparat - z 80-tki korzystam nadal.
Różnice pomiędzy tymi modelami są jak dla mnie jeszcze bardziej znaczące, może warto o nich napisać.
Pole kadru w wizjerze 77D sięga 95% a 80D 100% - to spora różnica.
Wizjer 77D działa na zasadzie pryzmatu, a nie luster, przez co jest sporo ciemniejszy niż w 80D - widać to zwłaszcza
w ciemniejszej scenerii.
Bateria w 77D to istne nieporozumienie - 1040 mAh. Starcza na jakieś 500 - 600 zdjęć. O filmowaniu można praktycznie zapomnieć przy takiej pojemności.
Co do migawki...
W 80D jest ona wspomagana silniczkiem, przez co nie wyzwala dźwięku bezwładnego kłapania. Bynajmniej nie jest to kwestia wyciszenia obudowy.
Można dodać, że 80D ma opcję ręcznie regulowanego balansu bieli - ale to wiadomo., że bardziej zaawansowana opcja.
No i tak na koniec mam wrażenie - za dobrze nie pamiętam ale 80D większy żarnik lampy błyskowej.
Co do jakości zdjęć uważam, że masz rację.
Wg mnie 77D ma też delikatnie mniejszy szum (myślę, że to kwestia nowszego procesora i nowych algorytmów odszumiania).
Precyzyjniejszy AWB jest widoczny gołym okiem - 77D był za to wielokrotnie chwalony.
Oba aparaty pracowały na obiektywach Sigmy z serii ART 18-35mm f1.8 oraz 24-70 f2.8.
Do obydwu sprzętów warto pchać dobre szkła :)
widzę, że Sigmę też zrecenzowałeś :)
Pozdro!
Pole kadru - wydaje mi się, że o tym wspominałem, może się zgubiło w montażu.
Co do wizjera, to właśnie w 80D jest pryzmat i pryzmat jest jaśniejszy od luster w 77D.
Bateria - do zdjęć faktycznie 80D wypada lepiej, ale poprzez wydajniejszy obliczeniowo procesor, czas pracy w filmowaniu na 77D i 80D nie różni się zauważalnie, mimo ok. 2x różnicy w pojemności baterii.. ;) Plusem 80D są też ochipowane zamienniki, których do 77D brak i koniec zamiennika = niezapisany plik wideo np.
O budowie migawki nie wiedziałem. Dzięki za info.
Ręczny WB - moim zdaniem nieprzydatny bajer, bo strzelam w rawach, a nagrania też można z presetu i lekko skorygować w obróbce (najczęściej jadę AWB)
Lampa - nie wiem, nie używałem.
@@BajDeRo
Tak, racja. Mój błąd z tym pryzmatem.
A co do migawki.... Miałem na myśli mechanizm unoszenia lustra. Wspomagany jest silniczkiem, tak, jak w 7D dlatego może mieć także tryb cichy.
Ja akurat często używam ręcznego WB, oraz ręcznej korekcji kolorów na diagramie.
Nie nazwałbym tego "bajerem".
Ta opcja towarzyszyła mi od mojego pierwszego aparatu z serii EOS, by to model 10D zakupionym w 2005 r.
Aparat wtedy kosztował mnie 10 tyś, ale nawet dzisiaj robi wrażenie sprzętu z górnej półki. Co najlepsze, działa do dzisiaj i nie chce się popsuć :)
Szkoda, że Canon idzie w plastik... :(
Tak, czy siak 77 ma dużo lepszy AWB niż 80.
Bateria to bolączka 77D i nikt mnie nie przekona, że jest inaczej :)
Podczas jednej imprezy zużyłem do zera 3 baterie - oryginały Canon.
Zero filmowania, zero flasha - jednym słowem porażka :(
Szkoda również, że 77D wygląda jak mała zabawka.
Zrobiłem nim dużo świetnych zdjęć, niestety sprawia wrażenie aparatu za dużo niższe pieniądze a wcale taki tani nie jest.
@@piratmotovlog9635 wg. mnie to bajer, bo i tak ustawiam to na komputerze, więc to czy mogę czy nie w aparacie nie ma dla mnie najmniejszego znaczenia. Może w pewnych okolicznościach dla kogoś innego mieć ;)
Bateria w 77D daje mniej strzałów w zdjęciach, ale podkreślam, w filmowaniu nie ma tak dużej różnicy ze względu na mniej energożerny procesor. W zdjęciach pracuje system AF, pracuje mechanika migawki, lustra, zasilanie obiektywu etc. także w zdjęciach o połowę mniejsza bateria daje się we znaki.
@@piratmotovlog9635 widzę że dobrze się znasz, jesteś w stanie podpowiedzieć mi trochę co do 80D bo zamierzam się z kupnem :) U mnie na kanale znajdziesz kontakt do mnie jak coś :)
Witam . Fajna recenzja !
Miałem starego Canona 400D ... maszyna nie do zajechania.. ! ;) Tylko spust coś sie przycina , ale kręci 3 raz 100 000 fotek ! ;)
Rozmyślam o młodszym modelu..! Mam obiektyw Sigma 17-70 ... ;)
Wbijam łapkę i Suba !!! ;)
Pozdrawiam Paweł P. z Podhala
Hej ! ;)
W 77D brakuje ograniczenia maksymalnego czasu i minimalnej przesłony przy wybraniu Auto ISO. Czyli w 80D w Av możemy kazać aparatowi podnieść ISO dopiero kiedy czas wydłuży się do ponad 1/50 s (na przykład), a 77D zacznie podnosić ISO, kiedy będzie miał na to ochotę.
Drugi pominięty problem to brak fabrycznego gripa do 77D. Co gorsza, wewnątrz korpusu nie ma złączy do gripa, przez co nawet chiński zamiennik umożliwia tylko zasilanie dwiema bateriami i spust migawki (grip trzeba podłączyć wężykiem) - nie ma kółka przy spuście ani przycisków pod kciukiem.
Witam, mam problem co wybrać jako pierwszy aparat już dużo lepszy niż Canon sx 620 hs, myślałem o canon m50 lub canon 77d chodzi mi głównie o efekty rozmazania tła, malowania światłem i ogólnie dobrą jakość zdjęć z wakacji, nie koniecznie będzie mi brakować 4k bo filmy jak to już to nagrywam telefonem :)
Pozdrawiam
Super filmik. 😀 Czy w canonie 77d jest tryb cichej, albo bezgłośnej migawki? Zależy mi na odpowiednim aparacie do fotografowania dzikiej przyrody, na przykład ptaków, saren. Czy w tej cenie poleciłbyś jakieś inne aparaty? Bo nie za bardzo wiem jak tego szukać, to znaczy, znam się trochę na aparatach, tylko nie wiem jakie parametry są najważniejsze do takiej fotografii. 😀
77D nie ma cichej migawki. 80D ma ogólnie trochę cichszą + ma tryb cichej w którym mechanizm pracuje z obniżoną prędkością.
@@wikrap1 dziękuję. 😀
moze mi ktos podpowiedziec o co chodzi w canonie 70d raz w wizjerze punkt ostrosci zaswieca sie na czerwono raz na czarno, w wiekszosci w zasadzie na czarno, o czym to swiadczy ?
Od kilku lat nie fotografuję lustrzankami. Podświetlenie na czerwono zawsze oznaczało w trybie one shot potwierdzenie nastawienia ostrości, a na czarno punkty się po prostu wyświetlają. Może masz np. automatyczny wybór punktu, więc wyświetla Ci się na czarno punkt widzący najbliższy obiekt w kadrze, a na czerwono jak już uruchomisz AF i wyostrzy? Generalnie, odsyłam do instrukcji aparatu.
Witam,
Czy jest sens przesiadki z 700d na którąś z tych dwóch puszek, jeśli chodzi o użytkowanie i jakość obrazka. Suche fakty już znam, tak z opinii użytkownika jak to wygląda?
Zmagam się w tym momencie z wyborem pierwszego aparatu, będzie to pierwszy po przerzuceniu się z telefonu. Mój wybór padł na Canona eos m50, czy to dobry pomysł ? Może coś innego byłoby lepsze na początek?
Pozdrawiam Stanisław Wokulski :)
Ma biedną przyciskologię, ale poza tym spoko. Miałem M5, ale autofokus działał wyraźnie gorzej, niż w lustrzankach czy w EOS R. m50 jest niby nowszy od M5, ale nie wiem jak sobie radzi, nie testowałem go. Ludzie zazwyczaj go kupują jako małą maszynkę do vlogów. Raczej od siebie, polecałbym póki co lustrzankowe modele w tej półce cenowej, ale jeśli szybkość obsługi i autofokusa nie jest kluczowa, to będzie to mały lekki i fajny sprzęcik.
BajDeRo to może w takim przypadku canon eos 200D ? Czy może coś innego ? Co polecisz ?
@@stanisawwokulski1990 To różnica w cenie do 77D jest chyba niewielka, a układ AF dużo bogatszy.
Mam pytanie odnośnie Canon Eos 77D, jaki obiektyw będzie najlepszy do tematyki krajobrazowej?. Poczytałem w internecie i mój typ to Canon EF 16-35mm f/4L IS USM. Co o tym myśleć?.
Do 77D, czy ogólnie APS-C trochę absurdalna propozycja. 16-35 to typowy szerokokątny obiektyw do pełnej klatki. Jeśli szukasz szerokokątnego obiektywu do cropa, to zwróć uwagę na Sigmę 10-20 3.5, Canona 10-18, Canona 10-22 - wszystkie to dedykowane do cropa, niedrogie i przy tym zapewniające godną jakość optyczną obiektywy. 16-35 kosztuje tyle ile kosztuje, bo kryje pełną klatkę - Tobie to niepotrzebne do 77D więc zachowaj pieniądze w kieszeni + zredukuj wagę zestawu ;)
Jeśli szukasz akurat zakresu z okolic 16-35, to z nowu na cropa dużo lepszą opcją jest w kij jaśniejsza, ostrzejsza, a do tego tańsza Sigma 18-35 1.8 Tu do rozważenia Sigma 17-50 2.8 i Canon 17-55 2.8 - może i o drobinę ciemniejsze, ale do krajobrazu to nie ma większego znaczenia, za to większy zakres ogniskowych.
Jakiego zakresu ogniskowych szukać do fotografii krajobrazowej? Temat rzeka. Moje krajobrazowe ujęcia, to głównie teleobiektywy, np. 70-200mm. Utarło się, że do krajobrazu to szeroki kąt - owszem czasem się przydaje, ale nie zawsze i nie wszędzie. Prawdę mówiąc, cały zakres 10-200mm jest jak najbardziej użyteczny w fotografii krajobrazowej. Jeśli angielski Ci nie straszny, zajrzyj na kanał Thomasa Heatona i podejrzyj jakimi ogniskowymi jakie zdjęcia robi. Z polskiego podwórka np. "Poland in The Lens" - może to będzie dla Ciebie wskazówka, czy przygodę z krajobrazem chcesz zacząć od szerokiego kąta, teleobiektywów, czy czegoś pomiędzy.
Hej zastanawiam się pomiędzy canonem 77 d a 80 d...
i nie wiem czy lepiej drożny aparat a tańszy obiektyw czy tańszy aparat a droższy obiektyw ( Obiektyw Canon EF 50mm f/1.4 USM czy Canon EF 50 mm f/1,8 STM) czy w ogóle zainwestować w 80 d i 1.4 obiektyw. Powiem jeszcze że to będzie pierwszy taki sprzęt 😊 proszę o pomoc
50 STM jest tańszy i lepszy od 1.4 USM moim zdaniem. Koniecznie zakładaj osłonę przeciwsłoneczną by chronić tubus i będzie git.
dobra recka i luz :)
Pytanie czy w 2021 oplaca sie 80d/77d potrzebuje zakupić aparat do nagrywania później do fotografii przyrody ogolnie chcialbym zaczac co lepsze 80d/77d
Dodam ze bede do tego gimbal
Nadal używam 80D jako drugiej kamery/zapasu. Jest to w moim odczuciu bardzo udany model zarówno pod kątem filmowym jak foto. Osobiście bardziej się skłaniam do 80D niż 77D, chociażby z powodu baterii używanej we wszystkich wyższych modelach Canona, a wygodniej mieć ten sam typ baterii do wszystkich body.
@@BajDeRo dzięki wielkie za odpowiedź
700D - czas na zmiany (6d Mark II czy 77D) ?
Dziękuję za cenne informacje
6D2 to takie 77D w wersji pełna klatka. 6D2 nieco lepiej sobie poradzi w słabych warunkach, pozwoli na mocniejsze rozmycie tła przy tej samej jasności szkła. Jest po prostu droższy a i skompletowanie sensownych obiektywów do niego będzie droższe, niż do 77D, ale jeśli budżet pozwala to czemu nie?
BajDeRo dziękuję za odpowiedź nie sądziłem .... teraz bliżej mi do 77D .... jednak pozostaje dylemat szkła focę sobie piłkę kopaną amatorsko na hali i na dworze a ponadto na dworze u Cioci na imieninach nie używam lampy ex mimo ze mam nie używam
Czy wiesz może jak w tym aparacie 80D, na ekranie LCD przerzucić obraz na drugą stronę? Takie odbicie lustrzane... Gdzieś to kiedyś widziałem, jednak teraz za nic nie mogę znaleźć.
Jak odwrócisz ekran do tyłu, to obraz się odwraca. A jak to inaczej uzyskać to nie wiem, nie rzuciło mi się nigdy coś takiego w menu.
Znalazłem rozwiązanie, które okazało się banalnie proste. Jak odwrócisz ekran to obraz się odwraca, a jak go lekko podniesiesz do góry to obraz się przerzuca z lewej strony na prawą i o to mi chodziło :) Może się komuś przyda.
Ludzie piszą o różnych drobnych szczegółach związanych z budową lub funkcjonalnością a co z jakością obrazka? W sensie warto dopłacić do 80D czy jakość obrazu będzie taka sama jak z 800d bo to ta sama matryca?
W jakości obrazu różnicy nie zauważysz. Praktycznie tylko różnice w ergonomii mają znaczenie w tym porównaniu.
Spoko porównanie, ale skoro juz porównujesz dwa tak podobne do siebie sprzęty to wypadałoby się nieco zagłębić w różnice. W tym przypadku interesowałaby mnie różnica w wizjerach, ich rozmiarach, budowie. Komunikacja - z tego co mi się wydaje 77D ma bluetooth, którego nie ma 80D? Waga. Opcja mikroregulacji autofocusa? Z tego co wiem 77D tego nie ma. Jednak jest parę różnic, na które warto zwrócić uwagę.
Wydaje mi się, że o wizjerach wspominałem. 80D jest nieco jaśniejszy i większy, bo to pentapryzmat, a w 77D jest lustrzany jak w tańszych aparatach. Czy ma BT czy wifi - dla mnie to nie ma praktycznego znaczenia, jak już to korzystam z wifi a to mają oba, może dlatego nie wspomniałem, bo mówiłem o tym co uważam za istotne. Mikroregulacji 77D nie ma. O tym też zapomniałem powiedzieć? :D
Nie no w 7:44 jest o mikrokalibracji. O wizjerze możliwe że nie wspomniałem.
Ciekawe czy 90D będzie czymś nowym, czy tylko odgrzewanym kotletem.
Znając Canona z ostatnich lat, to będzie dobry sprzęt, ale nie tak dobry jak by mógł być :P Gdyby chcieli zabłysnąć, to tryb migawki elektronicznej, stabilizowana matryca, 2 sloty lub wbudowana pamięć...
Znając życie pewnie skończy się na trochę szybszej serii, dodaniu focus peakingu, pseudo-4K, w porywach może filmowanie 120fps fHD
Kiedy powinna wyjść nowa seria? Bo czaję się że ceny 80 spadną wtedy
@@KoW Szklana kula obecnie w serwisie :D Może w tym roku a może nie... Za Canonem nie nadążysz, a zapowiedzi też nie lubią robić. Kup używkę, działaj i nie przejmuj się.. ;)
jaki aparat polecisz do 3tys dodam ze zaczynam swoja przygode z fotografia zaley mi na fajnie rozmazanym tle
\
Uściślając, chcesz wydać 3k na aparat, czy 3k na sprzęt fotograficzny? Chcesz opierać się na świetle naturalnym? Jakie tematy Cię interesują? portret? makro? motosporty?
Chciałbym wydać 3 tys na aparat i obiektyw głowie portrety i makro
@@anio7363 Bardzo tanim, a zarazem świetnym do klasycznego portretu obiektywem jest 50 STM, zarówno na pełnej klatce jak i cropie, także tej pozycji bym proponował spróbować na początek. Im mniejsza matryca, tym lepiej poradzi sobie w makro, zaś im większa, tym łatwiej o rozmycia w portrecie, generalizując. Jeśli priorytetem będą makro, to może np. 80D jeśli zaś ważniejszy jest portret, kosztem większej liczby koniecznych zdjęć do stackingu w makro np. to jakaś stara pełna klatka np. 6D klasyk bez uchylnego ekranu, z dużo gorszym AF, starą matrycą, ale dużą.
Myślę, że dobrym "kompromisem" pomiędzy tymi 2 zagadnieniami będzie 77D lub 80D + 50 STM. Aby z 50ki zrobić obiektyw makro, potrzebne będą pierścienie pośrednie z przeniesieniem automatyki i z metalowymi bagnetami (odradzam najtańsze, plastikowe).
Gdyby chodziło o aparat typowo do makro, zupełnie kosztem portretu, to poleciłbym system Olympusa - mają mnóstwo funkcji ułatwiających życie makrofotografa jak np. automatyczny stacking ostrości. Niestety tak małe matryce nie zapewnią mocnego rozmycia, na którym Ci zależy.
Dzięki wielkie za pomoc a co myślisz o połączeni 80d plus Obiektyw Canon EF 50mm f/1.8 STM
@@anio7363 No tak w skrócie, to wyżej właśnie takie połączenie Ci polecałem :P Będzie rozmycie, makro też się zrobi, w miarę współczesny aparat z dobrym AF, uchylnym ekranem. Wygodnie i nie za drogo.
Czy w 2020 80D z obiektywem kitowym 18-55mm EFS IS STM za 3,5 tys to dobry wybór na początek?
80D jak najbardziej spoko sprzęcior. Jak do nauki, to wręcz śmiało można by myśleć o tańszym, na pewno da radę.
A co do obiektywu to zależy co Cię interesuje. Do krajobrazu np. fajny, ale do klasycznie rozumianych portretów zupełnie bez sensu. Myślałeś jaki kierunek fotografii Cię pociąga? Których fotografów chciałbyś naśladować?
Dzięki za szybką odpowiedź ;) Powiem inaczej chce zacząć a potem uderzyć w kierunek który mnie porwie najbardziej 😊 to jaki sprzęt byś doradził na początek?
@@piotrstykowski3335 Weź tego na ten przykład 80D czy 77D (albo coś tańszego?), obiektyw Canon 17-55 2.8 lub Sigma 17-50 2.8 bo to chyba najuniwersalniejsze instrumenty. Z czasem tak jak mówisz wyjdzie, czy ciągnie Cię do ultra-szerokich kątów, a może chcesz "polować" na ptaki w puszczy z teleobiektywem, czy cokolwiek innego i wtedy się doposażysz w konkretniejsze narzędzia.
BajDeRo i to jest to pytanie co tańszego ? 😀
gdzie taka ładna cena ? :)
testowaliście może luminar 2018?
Nie, jesteśmy wierni darmowemu darktable. Poradnik do niego znajdziesz na naszym kanale :)
@@BajDeRo oglądałem :) bardzo fajny. polecam sprawdzić luminar
Czy 800d jest dużo gorszy od tych które omawiasz ?
Praktycznie 77D bez górnego ekranu.
Super film. To może teraz porównanie 6D vs 5D (ewentualnie jeszcze trzeci 1Dx dodać)?
My chętnie. Jeżeli tylko znasz miły sklep który udostępniłby nam te aparaty do testów ;)
80D chyba ma zoom cyfrowy też do włączenia.
80d ma o wiele lepszy wizjer optyczny, oraz posiada przy filmowaniu zoom cyfrowy (wycinek z matrycy)
Zgadza się.
Od 2-3 tygodni nie wiem co brać 77D czy 80D...., M50 odrzuciłem - słabe do astro.
Jak do astro, to może coś starszego, ale z pełną klatką? Chociaż to zależy czy do "szerokokątnego astro" czy do łapania poszczególnych mgławic i innych atrakcji, z prowadzeniem czy bez, z chęcią drapania filtrów z matrycy czy nie, ale do postawienia na statyw i szerokich kątów to w tej cenie 6D czy mocno zajeżdżone 5D3 może warto rozważyć? d600 czy d610 Nikona?
Czemu m50 słabe do astro, tj. w czym słabsze od 77D czy 80D? Chodzi o filtry?
@@BajDeRo czytałem i słyszałem że szumi mocno i nie można ustawić ostrości na obiektywie bo nie mają przełącznika na szkle bezlustra. Dziś zamówiłem 77D z 18-55stm i mam jeszcze 55mm 1.8 stm stałke, dokupie coś do makro coś do szerokiego kadru i gitara, obym nie żałował :D
@@md1983 Szumy, to się porównuje na zdjęciach testowych lub wykresach a nie legendach ulicznych, bo m50 wcale gorszy od 77D z szumami nie jest. Ostrość można ustawiać zarówno manualnie jak automatycznie, także klik w menu aparatu i kręcisz obiektywem do astro bez problemu :P Ludzie nie czytają instrukcji i potem opowiadają niestworzone rewelacje. Tak czy siak, oba dadzą radę, 77D jest wygodniejszy do trzymania. Powinieneś być zadowolony.
@@BajDeRo wiem wiem ale nigdzie w necie nie mogłem znaleźć żeby ktoś robił astro m50tka więc nie chciałem ryzykować i wziąłem 77d, myślę że na 3 lata minimum starczy a później się zmieni na pełna i pewnie bezlustro jakieś no i teleskop mi się marzy do astro bo narazie będę mógł tylko drogę mleczna robić i gwiazdy bez prowadzenia go to.
Filmik fajny, ale... To o czym mówi prowadzący to prawda, lecz prawdziwa różnica między tymi aparatami to zdjęcia. A tu już 77D to lipa. Podejrzewam że to sprawa firmware. By uzyskać podobne zdjęcie w tych samych warunkach przy ISO 200 w 80, w 77D potrzeba 800. Szum w obu nie ma co porównywać.
Musimy stanowczo wyprostować to co przedstawiłeś. Na odpowiadających sobie ISO oba korpusy generują przy tym samym świetle i ekspozycji niemal identyczne jasności. I jako że mamy tu słowo przeciwko słowu, odwołam się do pomiarów.
www.dxomark.com/Cameras/Canon/EOS-80D---Measurements
www.dxomark.com/Cameras/Canon/EOS-77D---Measurements
Ustawienie ISO200 to faktyczne ISO125 na 80D i ISO112 na 77D także różnica faktycznej czułości wynosi tu jakieś 0,1EV a nie 2EV tak jak pisałeś. I częściowo można ją wytłumaczyć wyższą o 0,16EV dynamiką tonalną 77D dla tej czułości.
Szum - jak najbardziej jest co porównywać... Dla SNR=18% ISO200 80D ma szum na poziomie -39,2dB a 77D -39dB. Dla ISO6400 mamy remis, -24,5dB także poziom szumów jest praktycznie identyczny w obu korpusach. 77D wypada w praktyce minimalnie lepiej ze względu na lepszą dynamikę tonalną. Dla ISO6400 77D ma przewagę 1,11EV w dynamice tonalnej, a to przy rozjaśnianiu cieni robi różnicę.
Wydaje mi sie ze 77D robi lepsze zdjecia... albo mi sie tylko wydaje
Lustrzanki lustrzanki lustrzanki... A gdzie miejsce na bezlusterkowce na kanale? ;)
Ostatnio pokazywaliśmy jak aktualizować Canona M5, ale chcemy go dobrze przetestować aby zrobić rzetelną recenzję.
Bardzo fajne podejście do tematu. Dzięki twoim radom kupiłem 77d do swojego perwszego kanału i jestem zadowolony. Nadal walczę z ustawieniami, flatem, kolorami itd ale i tak jestem zadowolony. Zapraszam w wolnej chwili : ua-cam.com/video/xkCvDXZtZ8g/v-deo.html
My praktycznie cały czas jedziemy na Cinestyle co daje pole do manewru w kolorowaniu w postprodukcji, jednak 8-bitowy obraz ma swoje ograniczenia.. Teraz testujemy wbudowane profile i staramy się z nich uzyskać coś, co praktycznie bez kolorowania jest bliskie temu co byśmy chcieli.
Na kanał zerknąłem - widać że całkiem nieźle czujesz się przed kamerą (a przynajmniej tak to wygląda). Powodzenia!
@@BajDeRo dziękuję ;) dużo słyszałem o tych profilach i też mam zamiar się z nimi zapoznać ale z drugiej strony to też dla osób które potem bawią się w grading a u mnie na to mało czasu. Pozdrawiam
@@kucharukadam No to musisz sobie ogarnąć tak profil w aparacie, żeby obraz Ci się opodobał i było jak najmniej roboty z nim ;)
Witam,
Czy jest sens przesiadki z 700d na którąś z tych dwóch puszek, jeśli chodzi o użytkowanie i jakość obrazka. Suche fakty już znam, tak z opinii użytkownika jak to wygląda?
W jakości na wyższych ISO jest zauważalna różnica. Trochę w wykonaniu. Czuć np. że rolki w 700D są jakieś takie mniej fajne :P 9-polowy AF w porównaniu z 45-polowym to też taki ideowy przeskok - zamiast łapać i przekadrowywać, możesz od razu celować AFem tam, gdzie potrzebujesz i ciągnąć na servo bez późniejszego dokadrowywania. No jest różnica, owszem. A czy dla Ciebie warta inwestycji, to już sam musisz zadecydować.
@@BajDeRo Ostatnie pytanie, któryś z tych dwóch jako nowy, czy 7d Mark II uzywany?
@@tusepomaluj Jak nie potrzebujesz 2 slotów pamięci, bardzo szybkiej serii zdjęć i dużego bufora, to lepiej któryś z tu omawianych, bo nowsza matryca z lepszą dynamiką.