Povijest pruge Knin Zadar
Вставка
- Опубліковано 18 лис 2024
- 18.06.2012.g. navršava 45 obljetnica pruge Knin - Zadar , koja se gradila 14 godina.
Na početku je izgradnja dijelova kolodvora Knin i izlaz prema Zadru.Premošćivanje Brzice i tunel broj 1 (T1).Slijede tunel 20 i nasipi oko njega. Kod Lišana Ostrovičkih gradi se tunel 21i završava 1955.g. , tu je skladište i kamenolom . Poduzeće Vladimir Gortan gradi tunele te obnavlja bunar Trubanj u Lišanima Ostrovičkim . Na radovima sudjeluje i okolno stanovništvo žene i muškarci . Većini je ovo prvi posao i početak javnog prometa u ovom izoliranom dijelu Hrvatske. U okolnim selima nije bilo struje , vode , telefona i bilo kakvog javnog prijevoza. U Benkovac se išlo pješice ili konjskom zapregom (karom lok.).Jedini strojevi su drobilica kamena i mješalica betona.Daljni prikaz su radovi stajališta Bulić i oko Lepura. Zoran prikaz tehnologije izgradnje mosta na potoku Kličevica 1954.g. .Stajalište Nadin i okolo njega .U Bibinjama su prikazane kuće uz prugu koje je kupila željeznica i početak građenja kolodvorske zgrade.Slijedi nadvožnjak za luku Gaženica , nadvožnjak preko Ričine , pogled na budući ulaz u kolodvor Zadar i naselje Arbanasi te kolodvorska zgrada u Zadru.Dana 18.06.1967.g. skoro cijeli Zadar dočekao je prvi vlak .Prvi i drugi vlak je vozio besplatno , kupio ljude prugom , vozio polako i svirao cijelim putem gdje su ih dočekivale mase ljudi.Na pruzi je ugrađena većina betonskih pragova , a drveni nose godinu proizvodnje 1965 i 1966.g. .
Domovinski rat započinje "ugroženošću" četništva u Kninu . Održana su dva sastanka s "ugroženima"u Josipdolu i Kninu i jamčeno za sigurnost ljudi , osobno s kolegama iz Vinkovaca jamčio Ante Ereš koji je od njihove ruke i poginuo i Nuštru.Nije prihvaćeno jamstvo pa se promet odvijao od Knina do Benkovca i od Zadra do Benkovca kasnije samo do Škabrnje. Za to vrijeme pljačka vlakova u Kninu , oko 30 Audia 80 za Zadar i svega ostalog što je došlo u Knin.Teretni vlakovi su zadnji vozili samo po danu za Zadar i to samo što se nije moglo iskoristiti za pljačku .Jednom je ostao noću vlak s 800 tona benzena u Benkovcu , "martićevci " su ga htjeli gurnuti prema Zadru te je u Nadinu organizirana blokada pruge da taj otrovni benzen ne iskoči u naseljenom mjestu. Zadru i okolici je isključena struja u jednom periodu preko 100 dana, voda zatrovana starim motornim uljem i svakodnevno granatiranim stambenim zgradama , bolnici , crkvama i ostalim gospodarskim objektima .
Od 08.08.1991.g. prekinut je sav željeznički promet .u Zadru su ostale 4 lokomotive 20-tak Baat vagona , 50- tak G i oko 4 Zas za plin. Željezničari iz Zadra i protjerani iz drugih krajeva Hrvatske rade na čuvanju kolodvora , ispomažu u Rijeci , najviše je u Hrvatskoj vojsci i dobar dio na počeku .Zadar se opskrbljivao plinom za kućanstva jer se kuhati moglo samo na plinu, tako da je kamionom cisternom dovožen u Bibinje pretakan u vagon te pomalo punjene boce. Početkom granatiranja grada lokomotiva je dolazila iz Zadra u Bibinje i sklanjala plinsku cisternu u "Sojaru" da je ne pogode u naselju čije posljedice bi bile nesagledive.
Pogođena 2 vagona mamca s brda Križ s 300 kg plina bez većih posljedica.U Zadru je uništena 1 lokomotiva i zapaljen kat kolodvora te brojna oštećenja od svakodnevnog granatiranja. Dana 01.02.1993.g. Srbi tovare vagon eksplozivom i gusanim odljevcima iz tvornice Bagat u Benkovcu i gurnu ga prema Zadru koji bi došao u željeznički i uz njega autobusni kolodvor koji je u to vrijeme bio pun ljudi.Vagon iskače na ulazu u tunel Debaljak zbog ranije avionom raketirane pruge te tu i eksplodira. Potpuno je uništeno 70 m tunela ,a u ostatku su nastala teška oštećenja.Silina eksplozije je izbacila ostatke vagona 100m iz tunela . Nakon silnih zločina i uništavanja 1995.g. kreće se u obnovu pruge , nažalost bez dvojice radnika Nikole Mamuta (vagonski) i Zdenka Modrića(prometnik) koji su poginuli braneći Hrvatsku .
Završava se slikama umirovljenika i kolodvorom Zadar kakav je danas .
Srbi su prijetili da više nikad pruga Knin - Zadar neće raditi i zato su je toliko uništavali. Danas je neka nova prijetnja , nakon toliko uloženih novaca , rada i života , "stručnjaci" planiraju ukunuti putničke vlakove , a time i život u ovom kraju.Lako je biti gazda gdje dobro ide i zatvoriti tamo gdje je malo isplativo . Za to vam ne treba velika škola , dva dana čuvanja ovaca .Pitam se da li i ubijaju svoju djecu kad se razbole?
Za pohvalu na trudu i slikama.
Jadan narod se napatija dok su sve izgradili, a danas sve razrušeno, zapušteno i skoro van upotrebe. Žali bože muke, krvi i znoja.
Šteta što nema slika sa tunela Debeljak najvećeg tunela na prugi Knin-Zadar i ćetvrti po duljini u hrvatskoj , duljine 1326m.
Valjalo je ovo izgraditi. Ne znam samo što su pravili, kad su im sinovi ovo porušili?
najace zariste Export Import onoga doba
Zdravo! Postoje li izvori u kojima mogu naći više informacija o tome kako je rat bio pogođen?
Tražite na Google : Domovinski rat . Evo jedan primjer : www.24sata.hr/news/vadili-im-zube-stavljali-sol-na-rane-a-busilicama-busili-noge-616571
Зато што су овде на Балкану , где су већином , Лудаци !
Dok je bilo naroda i industrije u Zadru, sad služi za loženje hdz birača 😂