TJK 2023 Seminarium: Jakość kształcenia-badania, oceny, wskaźniki vs rekomendacje ​i dobre praktyki

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 сер 2024
  • Zapis Seminarium otwierającego Tygodzień Jakości Kształcenia 2023 pt.: "Jakość kształcenia - badania, oceny, wskaźniki vs rekomendacje ​i dobre praktyki"
    Temat dziesiątej edycji Tygodnia Jakości Kształcenia - „Jakość kształcenia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jak ją mierzyć i doskonalić?” stanowi powrót do tematyki pierwszego spotkania w ramach tej ogólnouniwersyteckiej inicjatywy. W ten sposób chcemy ponownie wrócić do pytań fundamentalnych dotyczących funkcjonowania jakości kształcenia na uczelniach w ciągu ostatniego dziesięciolecia - czym jest jakość kształcenia i jakie kryteria służą jej mierzeniu? Czego dowiedzieliśmy się z gromadzonych danych i analiz? Jakie obszary jakości kształcenia najłatwiej i najtrudniej monitorować?
    W ramach zadań związanych z doskonaleniem jakości kształcenia uczelnie wprowadzają szereg działań monitorujących m. in. jakość oferty dydaktycznej, poziom satysfakcji studentów, opinie nauczycieli akademickich czy losy absolwentów. Zgromadzone dane winny być poddane analizie i służyć projektowaniu działań korygujących przez właściwe osoby i jednostki. Należy jednak postawić pytanie, czy badania te przynoszą miarodajne i wiarygodne wyniki pozwalające na wprowadzanie radykalnych zmian. W jakim zakresie zgromadzone subiektywne opinie i oceny oraz zestawienia statystyczne mogą być wykorzystywane i czy założone formy narzędzi monitorujących odpowiadają aktualnym potrzebom uczelni i oczekiwaniom osób kształcących się i pracujących w szkołach wyższych?
    Wydaje się, że jakość kształcenia stała się terenem ścierania dwóch przeciwstawnych poglądów i sposobów jej rozumienia. Z jednej strony mamy do czynienia z wymogami o charakterze formalnym, niejednokrotnie sprowadzającymi proces kształcenia do danych tabelarycznych i ujęć statystycznych. Z drugiej zaś akcent położony jest na transfer dobrych praktyk czy eksperckie doradztwo. Efektem ich wzajemnego przenikania, wpływania powinny być: konkurencyjne programy kształcenia; usatysfakcjonowany student, wyposażony w perspektywy zawodowe; doskonały dydaktyk, korzystający z nowoczesnych technologii edukacyjnych. Bezsprzecznie „jakość kształcenia” stała się, w ostatnim okresie, hasłem pozwalającym uczelniom prowadzić autorefleksję na temat celów, koncepcji i roli szkolnictwa wyższego w odniesieniu nie tylko do obszaru szkolnictwa wyższego ale szerzej, w odniesieniu do współczesnych wyzwań społecznych, ekonomicznych i politycznych.
    Zarysowaną powyżej problematykę przedkładamy do dyskusji reprezentantom uczelni polskich, z którymi postaramy się zarysować wytyczne dla przyszłych rozwiązań, o które będzie można wzbogacić systemy jakości szkół wyższych.
    Paneliści:
    dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG - Prorektor Uniwersytetu Gdańskiego ds. studentów i jakości kształcenia
    dr Katarzyna Trynda, prof. UŚ - Prorektor Uniwersytetu Śląskiego ds. kształcenia i studentów
    dr hab. Beata Mikołajczyk, prof. UAM (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)
    prof. dr hab. Krzysztof Diks (Uniwersytet Warszawski)
    Moderator: dr hab. Radosław Rybkowski, prof. UJ - Pełnomocnik Rektora UJ ds. jakości kształcenia

КОМЕНТАРІ •