TJK 2022 Seminarium otwierające: Modele kształcenia zorientowane na studentów i doktorantów

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 вер 2024
  • Zapis Seminarium otwierającego Tydzień Jakości Kształcenia 2022 na Uniwersytecie Jagiellońskim pt.: "Modele kształcenia zorientowane na studentów i doktorantów".
    Pierwszy panel Seminarium otwierającego rozpoczęła prezentacja dr hab. inż. Justyny Bugaj, prof. UJ - pełnomocnika Rektora UJ ds. jakości kształcenia, która była jednocześnie wprowadzeniem do dyskusji z panelistami. Zostały poruszone kwestie metod i sposobów efektywnego wdrażania indywidualnego podejścia do osób kształcących się (IPS, tutoring, mentoring, coaching, podejście do studenta wybitnie uzdolnionego, potrzeby studentów z niepełnosprawnościami, studentów-rodziców), a także zagadnienia związane z szerokim zakresem wsparcia pozaedukacyjnego oferowanego przez uczelnię.
    Do udziału w panelu zostali zaproszeni eksperci, którzy z różnych perspektyw oraz swoich doświadczeń odnieśli się do przewodnich tematów debaty, w tym m.in. do następujących pytań:
    - Czy istnieje potrzeba upowszechniania zindywidualizowanego kształcenia (tutoring, mentoring, coaching) i jego wdrażania na polskich uczelniach?
    - Jakie formy kształcenia zindywidualizowanego najbardziej będą odpowiadać naszym uczelnianym realiom? W jaki sposób można je wdrażać w ramach obowiązujących przepisów o szkolnictwie wyższym?
    - Czy zgadzacie się Państwo z tym, że są to metody sprzyjające podnoszeniu poziomu wiedzy i umiejętności studentów i doktorantów, czy też może należy szukać innych rozwiązań. Jakie korzyści przynoszą uczącym i uczącym się?
    - Jak powinien funkcjonować system wsparcia osób kształcących się na polskich uczelniach?
    - Jakie obszary wsparcia pozaedukacyjnego powinna zapewniać uczelnia studentom i doktorantom? - Jak skutecznie zachęcać osoby kształcące się do tego, aby angażowały się w te sfery życia uczelni, które sprzyjają ich indywidualnemu rozwojowi, a które niekoniecznie bezpośrednio wiążą się ze zdobywaniem wiedzy?
    W debacie udział wzięli:
    prof. dr hab. Joanna Wójcik - Prorektor ds. studenckich i kształcenia Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu;
    dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG - Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia Uniwersytetu Gdańskiego;
    dr hab. Robert Zakrzewski, prof. UŁ - Prorektor ds. studenckich i jakości kształcenia Uniwersytetu Łódzkiego;
    dr Katarzyna Trynda, prof. UŚ - Prorektor ds. kształcenia i studentów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
    Moderatorem spotkania była:
    dr hab. Justyna Bugaj, prof. UJ - Pełnomocnik Rektora UJ ds. jakości kształcenia

КОМЕНТАРІ •