35. Történelmi repülőgépek: Tu-134 (2. rész)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 сер 2024
  • 50 évvel ezelőtt lépett a jetkorszakba a Malév: 1968. december 22-én landolt a légitársaság első Tu-134-ese a ferihegyi betonon. ✈️ Néhány nappal később megérkezett az új flotta második példánya is. A Tu-134-esek '69 tavaszától álltak forgalomba a Malév útvonalhálózatán, és közel 30 évig szállították az utasokat. A jubileum alkalmából Horváth Mihály mesél a legendás típusról, aki repülőgépszerelőként több mint 20 évig dolgozott a 34-eseken. 🛫

КОМЕНТАРІ • 12

  • @tiborelias9432
    @tiborelias9432 3 роки тому +3

    Egyszerűen IMÁDTAM a repülést, azt az életet és a MALÉV-et...! Minden gép a barátom volt, persze a kollégákkal együtt. Nagyon örülök, hogy az IL-18, TU-134, TU-154-re volt szakszolgálatom, mert ezek olyan "emberközeliek" voltak. Millió emlék, egy más világ... Én csak stuvi voltam, de boldog, szabad ember és szálltam, mint a madár... büszkén és hatalmas alázattal! Amikor megszűnt a MALÉV... gondolom mindannyian zokogtunk és a mai napig jobban ver a szívünk, ha csak rá gondolunk...! ISTEN ÁLDJA ÉS ÓVJA az összes kollégát, repülőt, embert!

    • @mihalyhorvath91
      @mihalyhorvath91 3 роки тому +1

      Köszönjük kedves volt kolléga,nagyon szívhez szóló gondolatokat fogalmaztál meg, ami minket is érint egy ideig mint Malév-nál, majd Ace színekben dolgozó műszakiakat...............!

  • @dominiktakacs5427
    @dominiktakacs5427 5 років тому +21

    Remèljük egyszer mèg lesz MALEV 🇭🇺

  • @AlexSmith-no9he
    @AlexSmith-no9he 5 років тому +5

    Volt szerencsém az ilyen tipuson utazni,1981.ben Kiev,Szocsi majd 1983 nyarán Split-be,kellemes emlék marad.

  • @ervinlaszlohorvath3330
    @ervinlaszlohorvath3330 4 роки тому +3

    Egy érdekes kérdés vetődött fel bennem már régen, mint laikusban: a törzs vége mellé helyezett hajtóművek kontra szárny alatti hajtóművek kérdése.
    A légcsavaros gépeken ugye mindig a szárnyon (általában benne, az az egy síkkban a szárnnyal) voltak elhelyezve a motorok. Aztán a sugárhajtású gépeken (pl. a francia Trident, a Tu 134 és 154, és valamelyik amerikain is) a törzs mellett, aztán megint visszatértek, de most már a szárny alá teszik.
    Mi indokolja egyiket vagy másikat? A jobb tolóerő-eloszlás? Áramlástani szempontok? Vagy a karbantarthatóság? Vagy a zaj az utastérben? Vagy a rosszabb minőségű (esetleg füves) futópályán a földközeli hajtómű által felszippantott kavicsok? (csak felsoroltam néhány laikus tippet -- még lenne, de nem a saját tippjeimra vagyok kíváncsi)

    • @mihalyhorvath6655
      @mihalyhorvath6655 4 роки тому +10

      Tisztelt hasonlóan Horváth nevű kommentelő!
      A riportban repülőgépszerelőként én nyilatkozom, így megszólítva érzem magam hogy megpróbáljak válaszolni a "hova tegyük a hajtóműveket, a törzsre vagy szárnyra" kérdésben.
      Néhány gondolat a valamikori és mai szempontok szerint: Stílusosan maradjunk a Tupoljeveknél, ugye tudjuk, hogy a korábbi Tu-104 és Tu-124 esnél a hajtóművek a szárnytőben helyezkedtek el.Nos, az utasok két irtó zajos és tűzveszélyes "kályhacsövön "utaztak ami mindenképpen indokolta az orosznak, hogy tegye hátra a törzsre a hajtóműveket és ezzel a szárny aerodinamikai jellemzőit nem rontotta, hiszen zavartalan volt az áramlás a szárny körül/a CARAVELL francia törzshajtóműves gép utánzására politikai nyomás is volt, ez a filmből kiderül/
      -Ma már a hajtóművek minden szempontból való jelentős fejlődése és technológia fejlődése lehetővé tette a megbízható, nagy tolóerővel rendelkező, jó fogyasztású, és mellé csökkentett zajszinttel rendelkező motorok felszerelését az un. "STRUT"-os/konzolos erőtartó szerkezet/-re ami világszerte elterjedt.A szárnyakon így lógó hajtóművek nem zavarják számottevően a szárnyak megfuvatását.
      Mondanám a döntő szempontot a szárnyak javára: a mai korszerű , gazdaságos repülés titka a nagy átmérőjű , tehát nagy kétáramúsági fokkal rendelkező hajtóművek használata, hiszen a tolóerő legalább 80%-a a fan áramában keletkezik. Ezek a nagy átmérőjű és nagy légellenállású hajtóművek már nem szerelhetőek hátra a törzsre.Apró előnyei még a szárnynak:-karbantartás, hm.csere,tüzelőanyag hozzávezetés egyszerűbb, és a súlypont környékén indukált tolóerő változtatás kevésbé hat a repülőgép kormányzására, vezérlésére.A teljesség igénye nélkül:Tisztelettel, HORVÁTH MIHÁLY

    • @ervinlaszlohorvath3330
      @ervinlaszlohorvath3330 4 роки тому +1

      @@mihalyhorvath6655 Köszönöm a választ.

  • @zoltandomjan4764
    @zoltandomjan4764 2 роки тому +1

    MALÉV!!! CCCP SZOVJETUNIO SZOVJET IL-18 TU-134 TU-154 A VILÁG LEGSZEBB ÉS LEGJOBB ÉS LEGBIZTONSÁGOSABB REPÜLŐGÉPEI!!!EZ LEGYEN A JÖVŐ!!! MALÉV!!!

  • @dudi0042
    @dudi0042 3 роки тому

    A malévnak volt tu-134a-ja? vagy csak Kádár elvtársnak?.