Udar mózgu | Ćwiczenia na dłoń i rękę do wykonania w domu 🇵🇱 🇪🇺

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 21 січ 2018
  • W tym filmie pokazuję jak bezpiecznie wprowadzić ćwiczenia na dłoń po udarze krwi w mózgu. Jest to element rehabilitacji neurologicznej prowadzonej w warunkach domowych. Ćwiczenia na prostowniki palców. Nauczysz się na co zwrócić uwagę i czego unikać aby nie pogorszyć stanu.
    🚩UWAGA!!! Treści na kanale są dla osób pełnoletnich. Osoby nieletnie mogą oglądać treści kanału wyłącznie pod opieką dorosłych🚩
    zapraszam do współpracy z kanałem: dorehabilitacji.pl/index.php/...
    kontakt: info@dorehabilitacji.pl

КОМЕНТАРІ • 51

  • @jerzyboczek749
    @jerzyboczek749 Рік тому +8

    Jestem mgr. rehabilitacji po udarze niedokrwiennym-obecnie ze spastycznością , ale bez przykurczy .Wiem, że postaci udarów jest wiele, ale chciałbym przekazać parę ważnych rad.
    1. Jak najszybciej żeby nie doprowadzić do przykurczy ćwiczymy chorą rękę we wszystkich stawach i płaszczyznach SAMEMU-drugą zdrową ręką - oczywiście przy pełnej świadomości . Ja zacząłem trzeciego dnia po udarze ( rehabilitant miał przyjść po tygodniu ). Ćwiczymy wolno luźno równomiernie oddychając - starać się w pełnych zakresach ruchu nic nie boli. Robimy to po 10 razy w każdej płaszczyźnie w każdym stawie (bark, łokieć , nadgarstek ,palce ) Jeśli będziemy to ćwiczyć choćby co drugi dzień dwa lub trzy razy dziennie - nie dopuścimy do przykurczy . Każdy pojawiający się ruch samodzielny ćwiczymy po kilka razy dając dłuższe przerwy na odpoczynek. Jeżeli ruch jest tylko cząstkowy drugą ręką pomagamy aby wykonać pełny zakres To co można wykonać samemu-nie pomagamy. Nie ćwiczymy zbyt intensywnie.
    2.Jeśli pojawi się ruch mięśnia czworogłowego w nodze będziemy mogli stać i chodzić - dobry optymistyczny objaw. Przestajemy myśleć o sznurze i zaczynamy walkę o lokomocję . Napinamy mięsień z przerwami po kilka razy dziennie. Potem próbujemy unieść prostą nogę choć na centymetr, jak się udaje-unosimy.
    Zwykle w tej fazie pacjent jest wypisywany do domu , lub jak ma szczęście idzie na turnus rehabilitacyjny. Ja trafiłem do domu i wiedząc,że terapeuty raczej nie zobaczę (OKRES PANDEMII) zamówiłem do pokoju w bloku odpowiedniej długości rozprężną rurę do tańca -TAK - BEZCENNĄ pomoc w takiej fazie choroby. Dzięki tej rurze SAMODZIELNIE !!! ,bez pomocy żadnych osób ( ogromne odciążenie rodziny ) i w bezpieczny sposób nauczyłem się wstawać (przecież mogłem się bezpiecznie trzymać zdrową ręką ) ,stać ,przenosić ciężar z nogi na nogę ćwiczyć równowagę, ćwiczyć wykroki i obciążanie chorej nogi oraz siadanie . Mało tego - SAMODZIELNIE !!! po wstaniu przestawiając stopy robiłem obrót o 90 stopni i siadałem na fotelu-sedesie . Pełna samoobsługa - BEZCENNE. Kiedy trafiłem na szpitalną rehabilitację byłem już samodzielnie chodzący !!!! Wielu pacjentów dopiero uczono wstawać,chodzić , czyli ta faza była mocno opóźniona!!!!!.
    Jeśli nie była ręka ćwiczona i nie były utrzymane zakresy ruchów pacjenci odczuwali ból , który czasem uniemożliwiał ćwiczenia - tu nie można czekać z ćwiczeniami ,bo robią się przykurcze !!!!!.
    U pacjentów bez spastyki postępy są większe . Spastyka zmniejsza ogromnie możliwość większej intensywności ćwiczeń . Po prostu następuje wzrost napięcia , pojawiają się większe SPRĘŻYNY PO PORAŻONEJ STRONIE i mrowienia, pojawiają się drgania i kurcze- trudno przekazać te objawy, aby osoby postronne to w pełni zrozumiały. Dlatego też systematyczne ćwiczenia, krótkie , nie z dużym wysiłkiem powtarzane 2-3 razy dziennie co najmniej 3x w tygodniu , a potem gdy nie ma już postępów choć 2x w tyg.- aby utrzymać dotychczasowe postępy. Aby chodzić -niezbędne codzienne krótkie spacery !!!!
    U mnie spastyka przeszkadzająca pojawiła się po kilku m-cach od udaru. Objawem towarzyszącym były ranne ziewania z kurczem kończyn prawych (u mnie) porażonych. Dodam coś b. ważnego- dobrze jak pacjent ćwiczy i widzi się w dużym lustrze- sam poprawia to co robi źle , np. prostuje się czy to siedząc ,czy stojąc czy chodząc.

  • @user-kr8ow6kh4d
    @user-kr8ow6kh4d 2 місяці тому

    Dobry wieczór dziękuję za pokazanie cwiczen i jak korzystać z dysku sensorycznego pozdrawiam

  • @danutasz.6572
    @danutasz.6572 6 місяців тому

    Bardzo potrzebne porady . Dziękuję.

  • @uswiadomieniebiblia9732
    @uswiadomieniebiblia9732 4 роки тому +1

    Super więcej ćwiczrn

  • @justynarudnicka
    @justynarudnicka 9 місяців тому +1

    Super

  • @makara9493
    @makara9493 3 роки тому +1

    Dziękuję bardzo się przyda. Mam dziadka po udarze i będziemy ćwiczyć

  • @bringebaer69
    @bringebaer69 3 роки тому +1

    Że też dopiero teraz trafiłam na tak przydatny film. Miałam udar krwotoczny w wieku 21 lat. Przez ostatnie 3 lata w sumie nie dostrzegałam aż takiego problemu z moją ręka. Jednak w zeszłym roku byłam w ciąży i urodziłam i wydaje mi się że to jakoś tak osłabiło mój organizm i ręka zaczęła systematycznie się przykurczac. Czasem nie jestem w stanie związać włosów czy wykonać jakiejś prostej czynności moją lewą ręką. Chodzę prywatnie na rehabilitację raz w tygodniu od kilku miesięcy (w domu też staram się ćwiczyć) ale tak głównie kładziemy nacisk na chód. Ten film mnie bardzo zmotywowal. Pozdrawiam.

  • @krystynalotarska
    @krystynalotarska 4 місяці тому +1

    Jesyemdzien dpbry.jestam po dwochudaraxh mozgu,ktore mialy miejsce rok temu..przez dwa missione bylam przykuta do lozka kompletnie nieruchoma.pozniej trafilam do kliniki rehabilitacejnej intensuwneh z ceiczeniami nastawionymi na ruch neuromotoryczny,lrehabilitacja neuropsychologiczna i logopedyczn,ktore odbywaly sie dwokrotn8e w ciagu dnia(rano i po poludniu.najpietw nauczono mnie polykania i moglam wreszcie jesc jak czlowiek bez koniecznosci karmienia mnie sondą.Potem odzyskalam mozliwosc przyjmowan8a plynow.w koncu moglam ponownie siedziec i utrzymac sie w pozycji siedzacej bez opafania na boKi.pamietam lzy ridotti,kiedy po raz pierwszy stanelam na nogi i uczuxie szczescia;gdy przemiescilam sie kilka metro z pomoca xhodzika.Teraz code juz o kuli,ktora pomata mi w utrzymaniu rownowagi.Na razie nue odzyskalam wladnosci w rece.mam nadzieje,,zu uda mi die przylaczyc ja do ciala i nakazac wdpilprace.
    Pana komentarze pomagaja mi ocenic prace fizjatrow,ktorzy mi proeadza rehabilitacje i stwierdxic zgodnosc protokolow rehabilitacji obowiazujacych w Polsce we Wloszech,gzieieszka

  • @gaazkajaboni8633
    @gaazkajaboni8633 4 роки тому

    Dziękuję Panu bardzo za te cenne wskazówki.

  • @annamonko
    @annamonko 5 років тому +4

    świetny filmik, dziękuję! :)

  • @KamykFB
    @KamykFB 2 роки тому

    Bardzo fajny film i trafne spostrzeżenia, spotkałem się na oddziale rehabilitacji neurologicznej z tym, że właśnie pacjenci ćwiczyli na jeżykach, piłeczkach - zaciskając swoje chore porażone dłonie jeszcze bardziej niż były :(

  • @jerzyboczek749
    @jerzyboczek749 Рік тому +2

    Polecam wszystkim ,którzy mają podstawowe problemy z ruchami barku i łokcia ćwiczenia na przyrządzie Saebo Mas-rewelacja. Pomaga samodzielnie ruszać w zakresach ,w których bez przyrządu nie byłoby to możliwe. Jest to najlepszy zdecydowanie przyrząd do ćwiczeń samodzielnych w niemal wszystkich płaszczyznach ruchu kiedy brak siły na wykonanie ruchu bez tego przyrządu - czyli mięśnie są za słabe aby wykonać ruch samodzielnie. Miałem przyjemność ćwiczyć przez tydzień na tym przyrządzie. Niestety ze względu na stosowane zbyt słabe linki przez serwis szpitalny ta pękła i do końca pobytu nie było ćwiczeń . W tych przyrządach należy stosować niestety najlepszy serwis . Przyrząd drogi , ale przychodnie i oddziały rehabilitacji szpitalne powinny być w nie zaopatrzone.

  • @nordyk2
    @nordyk2 4 роки тому

    Nie głupie te cwiczenia 👍

  • @annaizabela8824
    @annaizabela8824 6 років тому +1

    Bardzo dziekuje. Moja ukochana mama jest po wylewie. Od 3 miesiecy jest w szpitalu i rowniez czeka ja rehabilitacja, bardzo dluga z reszta... Bede probowala Twoich metod aby cwiczyc z mama :) Pozdrawiam serdecznie i sub leci :)

    • @dorehabilitacji
      @dorehabilitacji  6 років тому

      Dziękuję. Proszę pamiętać że rehabilitacja neurologiczna to złożony, długi proces wymagający współpracy fizjoterapeuty, rodziny i pacjenta. Filmiki tu mogą być tylko i wyłącznie wskazówką, którą należy skonsultować i ewentualnie skorygować w zależności od stanu zdrowia chorego. Tutaj inny film gdzie wykorzystałem zasadę z rehab neurologicznej ua-cam.com/video/t4l1qJLwDJA/v-deo.html może się w przyszłości przydać.
      Pozdrawiam i życzę dla Pani mamy szybkiego powrotu do sprawności.

    • @MissLily1123
      @MissLily1123 5 років тому

      Dużo zdrowia i cierpliwości dla mamusi i całej rodziny. Ja mam mamę po 3 pobytach w szpitalu od kwietnia w tym 2 na OIOMIE, i niestety od leżenia też mięśnia rozleniwione i ręka lewa właśnie słaba szczególnie. I nawet mam wrażenie że nie tyle ręką cała co dłoń. Od tygodnia w domu. Póki co jeszcze jeszcze na własną rękę ja uaktywniam i sama ćwiczy ale od poniedziałku pewnie ruszymy z rehabilitacją i masażami. Trzeba pobudzić też siły witalne organizmu, przepływ krwi itp. I dla umysłu zrobić też jakaś przyjemność. A myślała Pani może także nad refleksologią? Zawsze można na wielu płaszczyznach działać. Oczywiście na ile budżet pozwala. Ja mamie też chce i to zaaplikować.

  • @mariannagabrys9960
    @mariannagabrys9960 Місяць тому

    👍👍👍👍👍👍❤

  • @fastscreedltdk.r.fscreed2622
    @fastscreedltdk.r.fscreed2622 4 роки тому

    Dziękuję Panu, ajnie ze ktoś pokazuje na UA-cam za darmo, przeraża mnie to że robią płatne platformy i chcą na pokazywaniu ćwiczeń zarobić, pozdrawiam

    • @foxitis
      @foxitis 3 роки тому +2

      Bardzo rzadko coś komentuję, ale serio, przeraża Ciebie to, że człowiek za swoją wiedzę i pracę(nawet przy pokazaniu ćwiczeń) chce zarobić? Jeśli ktoś się dokształca i poświęca, aby zdobyć wiedzę potrzebną do pomocy, a nie do szkodzenia, to według mnie jak najbardziej zasługuje na wynagrodzenie za to.
      Jednakże - często takie darmowe ćwiczenia są proste, łatwe, dlatego pomagają wielu ludziom, których nie stać na rehabilitację, albo mają długi czas oczekiwania w kolejce na nfz...

  • @veronikaewa5482
    @veronikaewa5482 2 роки тому

    Właśnie tego potrzebuje mamniedowlad ręki po biopsji mam nadzieje ze pomoże dziękuję

  • @dobrawodazoteciekawostki8161
    @dobrawodazoteciekawostki8161 2 роки тому +2

    Dieta ketogeniczna a rehabilitacja po udarze niedokrwiennym. Tekst nie jest porada medyczna. ,,Po wywołaniu udaru szczury na diecie ketogenicznej były w stanie skuteczniej dostosowywać swoje kroki, szybciej poruszały się po belce i używały kończyn przednich bardziej symetrycznie w przezroczystym cylindrze w stosunku do szczurów z grupy kontrolnej. Wnioski: Wydaje się, że przygotowanie diety ketogenicznej poprawia wczesne wyniki motoryczno-behawioralne udaru niedokrwiennego.
    Źródło: Wczesne wyniki motoryczno-behawioralne udaru niedokrwiennego mózgu z przygotowaniem diety ketogenicznej: badanie interwencyjne na zwierzętach
    doktor Sheida Shaafi"

  • @slazak1981
    @slazak1981 5 років тому

    Cześć. Czy mógłbyś nagrać film o rehabilitacji powylewowej nogi? Bo już wiem po tym filmie jak zabrać się za rękę. Jeszcze noga i będę sam rehabilitował ojca. Bo na NFZ nie ma co liczyć niestety.

    • @dorehabilitacji
      @dorehabilitacji  5 років тому

      Cześć. Rehabilitacja neurologiczna to trudny temat. Powyższy filmik jest tylko jednym z propozycji co do ręki. Należy również ćwiczyć biernie, czynno-biernie, wykorzystywać metodę np PNF itd.
      To samo tyczy się kończyny dolnej. Spróbuję coś nakręcić. Najlepiej zamawiać (co jakiś czas) prywatną wizytę fizjoterapeuty w domu z prośbą o instruktarz ćwiczeń (ja tak często robię). Albo obejrzyj filmiki z metodą PNF kończyny górnej i dolnej. Masz rację, rehabilitacja z NFZ nie spełnia swojej roli - to prawie fikcja. pozdrawiam

  • @aniastrzelec2176
    @aniastrzelec2176 4 роки тому

    U mojej mamy rechabilitant zaniedbal lewa rękę mojej mamy nawet nie raczył mnie poinformować że ręka może mieć przykurcz mięśni i ja chciałam z nią poćwiczyć chwycilam dłoń i wyprostowalam palce , skończyło to się krzykiem z bólu i teraz ma wielkiego siniaka na kostkach dłońi.

    • @dorehabilitacji
      @dorehabilitacji  4 роки тому +1

      Tutaj znajdzie Pani wskazówki jak spróbować wyprostować palce:
      ua-cam.com/video/iSOK6kxkAzs/v-deo.html
      Na początku robimy to przy zgiętym dłoniowo nadgarstku (m.in jest to w tym filmie wytłumaczone). Nie jest to filmik idealnie pasujący do osób po wylewie ale może się również przydać. pozdrawiam

  • @Agnecherro
    @Agnecherro 3 роки тому

    Jakie poleciłby Pan ćwiczenia w pozycji leżącej, które pacjent może sam wykonywać po 2.5 tyg bezruchu?

    • @dorehabilitacji
      @dorehabilitacji  3 роки тому

      Dobry pomysł na filmik w dzisiejszych czasach. Coś wrzucę. A na teraz - należy jak najczęściej sadzać pacjenta (krótko a często) i wykonywać z nim powoli proste ćwiczenia (kręcenie nadgarstkami, zginanie łokci, kręcenie barkami). Leżąc - zaczynamy ćwiczenia od stawów skokowych, później zginamy kolana itd Tutaj pomocny filmik:
      ua-cam.com/video/5ftSQrQGkpk/v-deo.html

  • @annapajak3689
    @annapajak3689 3 роки тому

    Czy mógłby Pan pokazać jeszcze kilka ćwiczeń na niedowład dłoni po udarze niedokrwiennym. Ręka nieruchoma, palce wykazują minimalne ruchy do środka, ale nic poza tym.

    • @dorehabilitacji
      @dorehabilitacji  3 роки тому

      Rehabilitacja po udarze, zwłaszcza kończyny górnej to trudna sprawa. Warto korzystać z fizjoterapeuty. W tym filmiku ująłem główne zasady terapii ręki. Wykorzystując tę wiedzę można urozmaicać ćwiczenia. ... Ale coś jeszcze spróbuję dodać.

    • @annapajak3689
      @annapajak3689 3 роки тому

      @@dorehabilitacji super

    • @dorehabilitacji
      @dorehabilitacji  3 роки тому +1

      @@annapajak3689 Tu jeszcze jest coś dla Pani od 2 min (warto obejrzeć całość). Filmik bardziej pod ortopedię ale w neurologii też się przyda ua-cam.com/video/iSOK6kxkAzs/v-deo.html

  • @Agnecherro
    @Agnecherro 3 роки тому

    Jakie pan proponuje cwiczenia po 2.5 tyg respiratoroterapi .Pacjent nie ma sily w rekach i biodra ma słabe.Co pan proponuje?

    • @jolantakarch416
      @jolantakarch416 Рік тому

      DZIĘKUJĘ bardzo za poczytam filmik, pozdrawiam cieplutko Jola

  • @mariannagabrys9960
    @mariannagabrys9960 Місяць тому

    Cała strona lewa po udarze jakie ćwiczenia na stopę by ją uaktywnić a potem cała nogę. Dziękuję

    • @dorehabilitacji
      @dorehabilitacji  27 днів тому

      ua-cam.com/video/S-LMKHAGqdo/v-deo.htmlsi=ykIZChBA-BYOO0n2
      ua-cam.com/video/5ftSQrQGkpk/v-deo.htmlsi=ejZ-_tgXk2XcAYc_
      ua-cam.com/video/57b407iy7d4/v-deo.htmlsi=EM-WnJmu6RM2UthW

  • @34aniaj
    @34aniaj 7 місяців тому

    Wstac po udarze?!

  • @stonedasshit7
    @stonedasshit7 3 роки тому

    Czy banka chińska się nada do rozluźnienie mięśni pacjenta czy będzie to przeciwskazanien?

    • @dorehabilitacji
      @dorehabilitacji  3 роки тому

      Nie wiem na 100% ale raczej tak. Nie wykonuje takiego zabiegu.

  • @vengaboyfarow6487
    @vengaboyfarow6487 3 роки тому

    Ile czasu trwa przywrocenie dloni do uzytku ?

    • @dorehabilitacji
      @dorehabilitacji  3 роки тому +1

      Długo, jeśli jest po wylewie. Rehabilitacja, rehabilitacja i jeszcze raz rehabilitacja.

  • @igorpekacki980
    @igorpekacki980 3 роки тому

    Jak można się z panem skontaktować??

    • @dorehabilitacji
      @dorehabilitacji  3 роки тому

      info@dorehabilitacji.pl lub poprzez www.dorehabilitacji.pl

  • @rotak6024
    @rotak6024 4 роки тому

    co robić jak dłoń niema czucia

    • @dorehabilitacji
      @dorehabilitacji  4 роки тому +1

      Tym bardziej ćwiczyć, wykorzystując urozmaicone powierzchnie pod względem tekstury oraz ich temperatury. pozdrawiam

    • @rotak6024
      @rotak6024 4 роки тому

      @@dorehabilitacji dzięki

  • @MickUSA-zd4rb
    @MickUSA-zd4rb 10 місяців тому

    Co robic jak sa bole pod stopami,w palcach u stop,bole w Lytkach=Mam cukier I neuropathy, zawroty glowy,bol glowy z Lewej strony.=Czy juz czas kupowac trumne.😁😁😁😆😆😆😅😅😅🤣🤣🤣😅😅😆😆😆😆😆😊😅😅

    • @dorehabilitacji
      @dorehabilitacji  10 місяців тому

      Skontaktuj się z zespołem zajmującym się tzw stopą cukrzycową