adom! Viszont nagyon érdekes, hogy mennyivel másképp beszélsz, és hangsúlyozol dolgokat. Érzékelhető nagyon hogy mennyit fejlődött a csatorna ezen idő alatt.
Ez a nő, több nő dolog is olyan marhaság. Persze, mérföldkő és ezért érdekes, de semmivel sem másabb egy női asztronauta, mármint némi testi különbségen kívül, mint férfi társai. Sőt, azok a csajok ott fent keményebbek, mint én valaha is leszek/voltam!
A Stanford-gyűrűs rész 14:50-nél elgondolkodtatott. Szerintem nem lenne olyan komplikált megépíteni egy ilyen űrállomást, csak 1. egy középső tengelymodulról kellene indítani az építését 2. a tengelymodul Z-irányban kinyúlik az építéshez szükséges mértékben; egy minimális élettér, az űrállomás magja, amiből kinő, egyben egy későbbi T-alak szára. 3. Minden szállítmány először egy iker-sínrendszert szállítana föl, ezzel két irányban épülne meg a 800 méter hosszú két küllő. 4. Minden küllőmodulon egy-egy sínpár és a sínpáron mozgó egy-egy Canadarm helyezkedhetne el, amely távirányítással a helyükre szállítja, és rögzíti a következő küllőelemeket a küllők végén. A síneken elindulnak az újabb küllőmodulok, a robotkar pedig a végén véglegesíti őket. Ugyanígy a küllők belsejében eleve egy-egy félkészre gyártott közlekedőjárat-modul is helyet kaphatna. 5. Amikor elértük a 800 méteres küllőhosszúságokat mindkét irányban, akkor már csak a szeparált, de összenyitható gyűrűszelvény-modulokat kellene a tengelyhez szállítani (az egy-egy Canadarm helyett két-két Canadarm-mal), onnan a sínen eljutnának a küllők végébe, majd a robotkar azokat is a helyükre emelné, és rögzítené. 6. Ezen a ponton az űrhajósok a tengelymodulból kiköltözhetnének az első gyűrűmodulokba, de a beforgatás majd csak a teljes gyűrű meglétekor lesz aktuális. 7. Igaz, hogy ez két elkülönült életteret jelentene, vagy pedig csak az egyik épülő félgyűrű lenne élettér, a másik pedig üzemanyagtartály, persze később élettérré alakíthatóan. A szimmetrikus tömegmozgatást meg kell oldani, de szerintem ez nem egy nagy mérnöki kihívás. 8. A gyűrűmodulokat eleve úgy kell megtervezni, hogy 2D-ben lehessen összenyitni őket: radiális irányban, és palást-irányban is - ugyanis amint elkészült egy teljes gyűrű, egy következő gyűrű építhető melléje a munkafolyamat újraindításával, ezáltal Z-irányban egy kúp-palást alakját formáló autoszféra jöhetne létre, gyűrűről gyűrűre folyamatosan növekedhetne. Akárhogyis, szerintem ez működhetne, az ISS-t úgyis nemsokára nyugdíjazni akarják. Az egész gyakorlatilag három modultípusból állna: • 1 db tengelymodul, amit egy-két kör feljuttatni. • x db küllőmodul, ami könnyen sorozatgyártható. • x db gyűrűmodul, ami szintén gazdaságosan sorozatgyártható, pont mint a Starship szakaszai. Ráadásul az űrállomás bővítése is sokkal egyszerűbb lenne, mint az ISS-nél, ugyanis a technológia fejlődésével egyre gazdagabb gyűrűk is felépíthetőek lennének, mivel a tengelymodul Z-irányban bővíthető, tehát ez a koncepció egy a kúp csúcsától az alapja irányába egyre növekvő, többgenerációs űrállomás is lehetne. Lefogadom, hogy kellő mérnöki kreativitással a korábbi generáció moduljai is újrahasznosíthatóak lennének. Na most amennyi Starlink-et eddig a SpaceX feljuttatott (január 26-án 56 Starlink műhold nyomott 19,4 tonnát), már most ott keringhetne egy ilyen mesterségesgravitációs űrállomás (alapul véve, hogy a modulok készen vannak, persze.)
Jó kis összefoglaló, gyorstalpaló! 12:03 Ki a két űrhajós hölgy? Christina Koch + Jessica Meir 61-misszió? Elsőre úgy néz ki mint egy testvérpár. De az ha jól rémlik a férfi párosban van csak, akik részt vettek a vizsgálatban, egy a földön, egy fent, majd nézték a különbséget. (nagy vonalakban)
@@urkutatasmagyarul Köszi! Űrhajós nevekben nem vagyok abszolúte sehol, csak a régiek közül egy pár + Chris Austin Hadfield ezredes, őt kötelező ismerni, + szépen énekli D.B dalát. A két "rövid hajú" testvér pár képben van.
Milyen akkumulatorokat hasznalnak "odafent" ? Meg mindig a nehez "olom-savas"-t ? - hasznaltak egyaltalan ilyen aksit odafent valaha ? Azt mar tudjuk, hogy felloveskor a suly (tomeg) nagyon meghatarozo. :)
Ok, hogy napi pár óra pörgetés elég a súlytalanság káros hatásainak kiküszöbölésére… de addig a pár óráig mit csinálnak? “Állva” nem hinném hogy aludni tudnának. Enni meg 1000% hogy nem. 🤔
Ha belegondolsz, egyébként Te is tudsz étkezni 1G-s gravitáció mellett. :-) (Igaz közben nem pörög körülötted a világ, de azért ne képzeld el olyan szörnyű dolognak, mint ahogyan az kinéz. )
@@nevetlenke Jó hát fogkrém tubusból pépesített kaját lehet pörögve is enni, akár “fejjel lefele” is simán… de én pl autóban beszíjazva sem tudok aludni vagy repülőgépen ülő helyzetben. Nem tudom elképzelni hogy ugyanez “álló” helyzetben menne. 🤷🏻♂️
Meg szerintem itt is életbe lépne a giroszkóp hatása, és folyton korrigálni kellene az űrállomást, hogy ne kezdjen el ellentétes irányba forogni. Remélem találnak erre is megoldást, esetleg egy olyan forgó dobozt ami nincs rögzítve az űrállomáshoz. Vagy lenne erre egy külön modul, de ugye ott meg megint más problémák lépnek fel. Minden esetre ez már az ISS-en szinte biztosan nem lesz fenn, maximum próba jelleggel egy tesztgépezet.
Élő, életenergiával telt növényi élelmiszer + gomba is kell az űrutazók tartós egészségéhez. Nagy méretű, kőzetpáncéllal is védett önellátó űrjárművek.
Trump tájékozottsága jól mutatja az ügy komolyságát. Minden tiszteletem a hölgyeké, pont ugyanolyan jó űrhajósok mint a férfiak, csak kicsit már túl van tolva ez a téma, hogy egy ilyet meg kelljen ünnepelni. Mintha eddig azért nem lett volna egyszerre két hölgy egy űrsétán, mert eddig nem voltak rá alkalmasak. Szerintem ez az aspektus eléggé degradáló a hölgyekre nézve.
Egy kis múltidézés!
Az eredeti videóban volt egy jogvédett snitt, ami miatt újra fel kellett töltenem az epizódot javítva!
Legalább végignéztem megint. Úgyis rámfér már az ismétlés, annyi mindent láttunk már.
9:20 és ez nem az?:D
@@vs87hu
Holnap felhívom újra Szalacsi urat, megkérdezem!
Jó volt újra látni! ❤
nem is néztem a rész számát, csak a "fura" hangod volt gyanus aztán rájöttem, hogy láttam már ezt.. Olyan gravitáció feeling :)
Meg is néztem újra 😁 Tényleg nosztalgikus volt és elmosolyodik az ember, ahogy a múltból a jövőbe tekintesz, ami jelenünkben már a múlté...
- És ez az ojjektum atomtámadás ellen is véd?
- Nem. Igen. Az ellen nem véd.
A végén egyszerre volt vicces és szomorú a csattanó, de a videó többi része egyszerűen remek volt !
adom!
Viszont nagyon érdekes, hogy mennyivel másképp beszélsz, és hangsúlyozol dolgokat. Érzékelhető nagyon hogy mennyit fejlődött a csatorna ezen idő alatt.
Ez a nő, több nő dolog is olyan marhaság. Persze, mérföldkő és ezért érdekes, de semmivel sem másabb egy női asztronauta, mármint némi testi különbségen kívül, mint férfi társai. Sőt, azok a csajok ott fent keményebbek, mint én valaha is leszek/voltam!
Köszi, na'on várom a folytatást!
Nagyon érdekes, köszönjük :)
A Stanford-gyűrűs rész 14:50-nél elgondolkodtatott. Szerintem nem lenne olyan komplikált megépíteni egy ilyen űrállomást, csak
1. egy középső tengelymodulról kellene indítani az építését
2. a tengelymodul Z-irányban kinyúlik az építéshez szükséges mértékben; egy minimális élettér, az űrállomás magja, amiből kinő, egyben egy későbbi T-alak szára.
3. Minden szállítmány először egy iker-sínrendszert szállítana föl, ezzel két irányban épülne meg a 800 méter hosszú két küllő.
4. Minden küllőmodulon egy-egy sínpár és a sínpáron mozgó egy-egy Canadarm helyezkedhetne el, amely távirányítással a helyükre szállítja, és rögzíti a következő küllőelemeket a küllők végén. A síneken elindulnak az újabb küllőmodulok, a robotkar pedig a végén véglegesíti őket. Ugyanígy a küllők belsejében eleve egy-egy félkészre gyártott közlekedőjárat-modul is helyet kaphatna.
5. Amikor elértük a 800 méteres küllőhosszúságokat mindkét irányban, akkor már csak a szeparált, de összenyitható gyűrűszelvény-modulokat kellene a tengelyhez szállítani (az egy-egy Canadarm helyett két-két Canadarm-mal), onnan a sínen eljutnának a küllők végébe, majd a robotkar azokat is a helyükre emelné, és rögzítené.
6. Ezen a ponton az űrhajósok a tengelymodulból kiköltözhetnének az első gyűrűmodulokba, de a beforgatás majd csak a teljes gyűrű meglétekor lesz aktuális.
7. Igaz, hogy ez két elkülönült életteret jelentene, vagy pedig csak az egyik épülő félgyűrű lenne élettér, a másik pedig üzemanyagtartály, persze később élettérré alakíthatóan. A szimmetrikus tömegmozgatást meg kell oldani, de szerintem ez nem egy nagy mérnöki kihívás.
8. A gyűrűmodulokat eleve úgy kell megtervezni, hogy 2D-ben lehessen összenyitni őket: radiális irányban, és palást-irányban is - ugyanis amint elkészült egy teljes gyűrű, egy következő gyűrű építhető melléje a munkafolyamat újraindításával, ezáltal Z-irányban egy kúp-palást alakját formáló autoszféra jöhetne létre, gyűrűről gyűrűre folyamatosan növekedhetne.
Akárhogyis, szerintem ez működhetne, az ISS-t úgyis nemsokára nyugdíjazni akarják. Az egész gyakorlatilag három modultípusból állna:
• 1 db tengelymodul, amit egy-két kör feljuttatni.
• x db küllőmodul, ami könnyen sorozatgyártható.
• x db gyűrűmodul, ami szintén gazdaságosan sorozatgyártható, pont mint a Starship szakaszai.
Ráadásul az űrállomás bővítése is sokkal egyszerűbb lenne, mint az ISS-nél, ugyanis a technológia fejlődésével egyre gazdagabb gyűrűk is felépíthetőek lennének, mivel a tengelymodul Z-irányban bővíthető, tehát ez a koncepció egy a kúp csúcsától az alapja irányába egyre növekvő, többgenerációs űrállomás is lehetne. Lefogadom, hogy kellő mérnöki kreativitással a korábbi generáció moduljai is újrahasznosíthatóak lennének.
Na most amennyi Starlink-et eddig a SpaceX feljuttatott (január 26-án 56 Starlink műhold nyomott 19,4 tonnát), már most ott keringhetne egy ilyen mesterségesgravitációs űrállomás (alapul véve, hogy a modulok készen vannak, persze.)
Érdekes, hogy mennyire ömlesztve, sortörések nélkül küldi el elmailben… Remélem, nem ott olvastad. 😁
Itt olvastam telefonon, hibátlan.
@@urkutatasmagyarul És szóval elbukik valahol a koncepcióm?
Nem vagyok mérnök, így hivatalos választ nem adhatok, de szerintem működhetne a dolog!
Köszi!
Köszi a videót!
Kérdés.
Lesz videó a aszteroida minta feltárásának bemutatásárol?
Biztosan lesz róla szó még!
A lábbal kifelé centrifugában guggol-áll-guggol-áll a felhasználó.
amúgy engem érdekelne egy olyan video amibe az összes iss modul és hogy mi a szerepe benne van és elmagyarázva
A napelemeket hogyan védik a mikrometeoritoktól?
Sehogy. Az egyes cellák párhuzamosan vannak vekötve, így ha egy kiesik, a tóbbi ugyanúgy termel tovább
@@urkutatasmagyarul köszönöm szépen a választ
köszi szépen
Jó kis összefoglaló, gyorstalpaló! 12:03 Ki a két űrhajós hölgy? Christina Koch + Jessica Meir 61-misszió? Elsőre úgy néz ki mint egy testvérpár. De az ha jól rémlik a férfi párosban van csak, akik részt vettek a vizsgálatban, egy a földön, egy fent, majd nézték a különbséget. (nagy vonalakban)
Igen, ők azok, de nem testvérek. A Kelly asztronauta ikerpárral végeztek összehasonlító kísérleteket.
@@urkutatasmagyarul Köszi!
Űrhajós nevekben nem vagyok abszolúte sehol, csak a régiek közül egy pár + Chris Austin Hadfield ezredes, őt kötelező ismerni, + szépen énekli D.B dalát. A két "rövid hajú" testvér pár képben van.
Így visszahallgatva kicsit akkor még másabb volt a hangod a mostani videókhoz képest. Kicsit magasabb. Más mikrofont használtál ekkor még?
9:20 😂
8:03
„...és a vizeletet is feldolgozza.”
A Waterworld eleje jutott eszembe.
Köszi a videót! :)
(hiányoltam a hétvégén)
Vagy a fremenek stillsuit technológiája a Dűnéből. 😀
Hali! Nem akarsz könyvet írni? Nem gondolkodtál ezen?
Gondolkodtam rajta, talán egyszer ez is eljön!
Üdv köszönet
Szalacsi Bácsi :D
Tudod mit csinál az űrhajós ha szomjas lesz? Űrkutatás
Teis vmi elméleti szakember lehecc...
Az ásástól csak még szomjasabb lenne.
Helyesen:
-Mit csinál az űrhajós, ha szomjas lesz?
-?
-Iszik.
23:54 ... hahaha..😂...🍺🍺🍺🍺🍺👍
2024.06.05. Köszönet.
Milyen akkumulatorokat hasznalnak "odafent" ?
Meg mindig a nehez "olom-savas"-t ? - hasznaltak egyaltalan ilyen aksit odafent valaha ?
Azt mar tudjuk, hogy felloveskor a suly (tomeg) nagyon meghatarozo. :)
Az biztos, hogy kémiai akksik vannak odafent, de nem tudom pontosan milyen technológiák vannak jelen az ISS-en
A Jaxa vitt fel kb. 1m3-es litium ion akkutelepet.
@@gergelylangmar7139
Koszonom az infot !
Oxigén ellátást hogy oldják meg?
Teherűrhajók pótolják folyamatosan az elszivárgó mennyiséget. Egyébként pedig fizikai és kémiai szűrők szedik szét a kilélegzett szén-dioxidot.
Mind a bckgrnd zene, mind a komment annyira jo! Koszonjuk! Btw. Trump miert kellett? Amint politizalunk itt, kilepek a csatornarol
Ok, hogy napi pár óra pörgetés elég a súlytalanság káros hatásainak kiküszöbölésére… de addig a pár óráig mit csinálnak? “Állva” nem hinném hogy aludni tudnának. Enni meg 1000% hogy nem. 🤔
Addig letudhatják a kommunikációt a szeretteikkel, csak nem súlytalanságban a kabinjukban, hanem a pörgő centrifugában
Ha belegondolsz, egyébként Te is tudsz étkezni 1G-s gravitáció mellett. :-)
(Igaz közben nem pörög körülötted a világ, de azért ne képzeld el olyan szörnyű dolognak, mint ahogyan az kinéz. )
@@nevetlenke Jó hát fogkrém tubusból pépesített kaját lehet pörögve is enni, akár “fejjel lefele” is simán… de én pl autóban beszíjazva sem tudok aludni vagy repülőgépen ülő helyzetben. Nem tudom elképzelni hogy ugyanez “álló” helyzetben menne. 🤷🏻♂️
Meg szerintem itt is életbe lépne a giroszkóp hatása, és folyton korrigálni kellene az űrállomást, hogy ne kezdjen el ellentétes irányba forogni. Remélem találnak erre is megoldást, esetleg egy olyan forgó dobozt ami nincs rögzítve az űrállomáshoz. Vagy lenne erre egy külön modul, de ugye ott meg megint más problémák lépnek fel. Minden esetre ez már az ISS-en szinte biztosan nem lesz fenn, maximum próba jelleggel egy tesztgépezet.
@@EcchiEdric Ne feledd, ez a "torna" része és nem az alvásé!! A futópadon se tudnak aludni.. (legalábbis használat közben :-)
Élő, életenergiával telt növényi élelmiszer + gomba is kell az űrutazók tartós egészségéhez.
Nagy méretű, kőzetpáncéllal is védett önellátó űrjárművek.
Trump tájékozottsága jól mutatja az ügy komolyságát.
Minden tiszteletem a hölgyeké, pont ugyanolyan jó űrhajósok mint a férfiak, csak kicsit már túl van tolva ez a téma, hogy egy ilyet meg kelljen ünnepelni.
Mintha eddig azért nem lett volna egyszerre két hölgy egy űrsétán, mert eddig nem voltak rá alkalmasak. Szerintem ez az aspektus eléggé degradáló a hölgyekre nézve.
🤔🙄👍😉
nehogy Trump szentjére húzd le a csatorna tartalmát :)
👍🍺🍺🍺🍺🍺😁😁😁
1:55 "ahol dolguk végeztével ugyanazzal a kisméretű űrhajóval térnek vissza a föld légkörébe"
A világ legdrágább mellékhelyisége :D