Це відео не доступне.
Перепрошуємо.

Pomiar rezystancji wewnętrznej akumulatora

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 11 бер 2020
  • Omówienie zagadnienia związanego z oporem wewnętrznym akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Od czego zależy rezystancja wewnętrzna i jak można dokonać diagnozy akumulatora na podstawie uzyskanych wyników.
    Przedstawiłem również dwie metody pomiaru rezystancji wewnętrznej które można dokonać za pomocą zwykłych multimetrów. Niestety otrzymane wyniki nie można porównywać do wartości podawanych przez producentów, ale też producenci akumulatorów rozruchowych takich danych nie podają, więc należy je traktować jako punkt odniesienia.
    Poniżej obiecane linki do artykułów, gdzie można zaobserwować zmianę rezystancji wewnętrznej w zależności od stanu naładowania
    www.akumulatory.info.pl/doswia...
    oraz w zależności od temperatury
    www.akumulatory.info.pl/doswia...
    Creative Commons Music by Jason Shaw on Audionautix.com

КОМЕНТАРІ • 26

  • @darekk9312
    @darekk9312 4 роки тому +6

    Ta pierwsza metoda z podłączaniem rezystorów ma pewien minus a jest nim czas obciążenie bo on też powinien być dokładnie określony i taki sam dla obu rezystorów. Spadek napięcia na aku będzie inny po obciążeniu go przez 0.7sec a inny przy 1.0sec a to może diametralnie zmienić wynik końcowy. Aby pomiar był jak najbardziej realny trzeba by zastosować jakiś układ czasowego włącznika który załączał by rezystory 10Ω jak i 20Ω na dokładnie określony w ms czas. Duży szacun za zgłębianie tematu i to, że Ci się chce. Czekam na kolejne filmy :o)

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 роки тому +4

      Masz rację - dlatego w pewnym momencie zastosowałem miernik który posiada opcję "logowania" danych do pliku, który dodatkowo posiada bocznik o znanej rezystancji. Pokazałem go przez chwilę na filmie, ale zrobię o nim osobny materiał bo jest to rozwiązanie genialne i wcale nie takie drogie.

  • @adrianyuri5233
    @adrianyuri5233 2 роки тому +2

    Warto dodać że pomiar testerem a prądem stałym dają zawsze inne wyniki i dobry producent umieszcza wartości obu w karcie katalogowej.

  • @wlodekg2871
    @wlodekg2871 3 роки тому +1

    Bardzo fajnie i przystępnie przekazana wiedza.
    Pozdrawiam

  • @przemysawjachym9815
    @przemysawjachym9815 3 роки тому +2

    Zmierzyłem tym prostszym sposobem lekko wysłużoną Vartę 74. 12,74V, 12,61V i 4,25a. Wyszło aż 30,6 miliohmów. Strasznie dużo

  • @1megaspark
    @1megaspark 2 роки тому +3

    Jaki wpływ mają na dokładność pomiaru przewody pomiarowe i krokodylki? Dopatruję się tutaj dużego błędu pomiarowego.

  • @MultiKomentator
    @MultiKomentator 2 роки тому +1

    A gdyby dać obciążenie 10om/20W przez klucz na mosfecie sterowany z generatora 1kHz wypełnienie 50% eg. NE555 i mierzyć składową zmienną napięcia na akumulatorze?
    Natężenie 12,5V/10om=1,25A. Przy Rw=5 miliomów możemy się spodziewać składowej zniennej napięcia U=I*R = 6,25mV. Możemy zmieniać częstotliwość i wyciągać dalej idące wnioski. Przy 1kHz to ja bym się spodziewał pomiaru pojemności typu kondensator, a użyteczne Rw to 0,2Hz (cykl 5s: 2,5s obciążenie, 2,5s brak obciążenia)

  • @Gaazzer
    @Gaazzer 3 роки тому +4

    Czy nie uważasz, że przy drugiej metodzie pomiaru należy uwzględnić rezystancję amperomierza, która z reguły jest znana? Jest ona też bardzo niska i być może porównywalna z rezystancją akumulatora.

    • @Gaazzer
      @Gaazzer 3 роки тому +3

      Napisałem to w końcówce filmu i widzę, że za wcześnie bo w ostatnich sekundach to powiedziałeś. Tym niemniej, ponieważ rezystancja amperomierza jest znana można ją uwzględnić we wzorze.

  • @WIRaha91
    @WIRaha91 2 роки тому +1

    Cześć, 7:30 wskazuje Pan, że w zależności od zadanej częstotliwości możemy wykazać jakość połączeń....
    W związku z tym mam pytanie odnośnie konkretnej sytuacji.
    Czy mając moduł bateryjny składający się z 12 celek (połączenie 3s4p) i spawy między anodą a katodą w kolejnych połączeniach (spawy są laserowe Al-Cu i Cu-Cu) możemy biorąc pod uwagę tą metodę (używając różnych częstotliwości) wykazać słaby spaw?- słabszy niż pozostałe?

  • @mkaku
    @mkaku 3 роки тому +4

    Zapomniałeś o zasadzie poprawnie mierzonego prądu jak i napięcia

    • @wlodekg2871
      @wlodekg2871 3 роки тому +1

      Multimetry cechuje bardzo duża rezystancja wewnętrzna i nie jest istotne podłączenie dla poprawnie mierzonego napięcia i prądu.
      Pozdrawiam

    • @krzysztofadc2363
      @krzysztofadc2363 2 роки тому +2

      @@wlodekg2871 raczej nie. Amperomierz ma małą rezystancję i odnoszę wrażenie że właśnie dlatego że budżetowe mierniki mają niepomijalną rezystancję bocznika pojawiła się różnica miedzy pierwszym i drugim pomiarem (chociaż może nie cała wynika z tego faktu).
      Bardziej właściwa wydaje mi się metoda poprawnie mierzonego napięcia ponieważ szacowana rezystancja amperomierza jest jest pewnie 3 do 4 rzędy wielkości mniejsza niż rezystancja szeregowego rezystora 10/20R. Podczas gdy rezystancja wejsciowa VDC jest 5 od 6 rzędów większa niż tegoż rezystora (wzięte z manuala UT191t - chociaż nie chwalą się tam bocznikiem więc może być jeszcze gorzej).
      Oznacza to że w metodzie poprawnie mierzonego napięcia (naturalnie na AKU), błąd (wynikający z rozpływu prądu w gałąź miernika) byłby parę rzędów mniejszy i "M Wr" ma rację.
      Jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić. Pozdrawiam

  • @tomaszt4045
    @tomaszt4045 4 роки тому +3

    Cześć. Co sądzisz o takiej ładowarce? Wygląda ok, opis ok, i cena ok. Może ją przetestujesz? Zawsze można za darmo zwrócić ;)
    Napięcia wyglądają jakby miała robić gęstość. No i co tam w środku jest ciekawe.
    MODEL KD1917
    MARKI KRAFT&DELE
    allegro.pl/oferta/prostownik-mikroprocesorowy-15amp-6-12v-akumulator-9208049652?
    Pozdro za super kanał!

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 роки тому +4

      Gdzieś chyba już widziałem jej test i niestety kończy ładowanie na 14,4V.
      Na razie odpoczywam na wakacjach, ale po powrocie będą kolejne testy.

    • @tomaszt4045
      @tomaszt4045 4 роки тому +2

      @@TomaszHudy Miłego wypoczynku życzę!

  • @ironidem1491
    @ironidem1491 3 роки тому +7

    Dużo ciekawych informacji ale irytująca muzyka w tle (w kólko to samo) jednak przeszkadza.

  • @wojtekernest7040
    @wojtekernest7040 3 роки тому +5

    Obie metody pomiaru rezystancji metoda DC przy tak niskich rezystancjach badanych aku, niewiele daja. Poprawny pkmiar winien byc robiony metoda AC 1Khz przy uzyciu 4 przewodow. Odpowiednie mierniki są dostępne, niedrogie. A prawdziwy wynik dla sprawnych aku o pojemnosciach 40 - 100 Ah to miedzy 1,5 - 3mR. Zasiarczone maja blizej 8 mR i wiecej. A wynik DC rzędu 30 mR nic prawdziwego nie mówi.

  • @bertone122
    @bertone122 6 місяців тому

    Czy korozję z płyt można jakkolwiek usunąć? Wypłukać?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  6 місяців тому

      Korozja a co za tym idzie wypad masy jest nieodwracalny. Nawet jakby wypłukać aku to razem z elektrolitem usuniesz masę i to nic nie zmieni a wręcz może zaszkodzić, bo zalewanie aku świeżym elektrolitem powoduje silne reakcje chemiczne i dalszy wypad masy.

    • @bertone122
      @bertone122 6 місяців тому

      @@TomaszHudy dziękuję pozdrawiam

  • @mareklimanowski687
    @mareklimanowski687 Рік тому +1

    słychać że wiesz o czym mówisz

  • @robertan4700
    @robertan4700 4 роки тому +2

    Po 3 minutach od tego ciągłego uderzenia ręką w akumulator, nie mogłem się skupić na oglądaniu i musiałem wyłączyć.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  4 роки тому +4

      Dziękuję za komentarz. Przykro mi, ale masz sporo racji - może to irytować. Mam nadzieję że inne moje materiały są lepsze.

    • @mmmggulala
      @mmmggulala Рік тому

      Klepał w niego jak Najman w mate.