Robert ,dużo pływam łodzią i z doświadczenia wiem że dużo ludzi kupi aku i myśli ze prąd będzie z nich płynął czały czas bez ładowania. Montowane są do obsługi silnika zaburtowego,echsondy i oświetlenia łodzi. Pływają tak długo aż kable się palą. Jest takie powiedzenie że ( kasa była na konia a na bat zabrakło)👍 A po sezonie wiadomo relamacja. Pozdrawiam serdecznie w Nowym Roku
👍 W ciemno... . Jak zwykle wyobrażenia klientów o możliwościach akumulatorów przerastają możliwości tychże. Tymczasem, jak każdy obserwator mrAkumulatora wie, cudów nie ma. . Już dawno aby ładować mój 100 Ah kupiłem 20A Ładowarkę. Aku podskakuje z radości kiedy jest ładowany🥳
Miałem podobny przypadek. Dwa takie same akumulatory motocyklowe (Yuasa YTZ10S 9.1Ah). Oba nie dawały się naładować. Oba ladowały się kilka minut po czym 'inteligenta' ładowarka wyłączała się twierdząc, że są naładowane (nie były). Potraktowałem je prądem wymuszonym 4.5A przez godzinę. Wartość 4,5A była podana na akumulatorze jako maksymalna dopuszczalna przez godzinę. Prostownik, który miał sprostać temu wyzwaniu musiał dostosować automatycznie napięcie przy pierwszych ładowaniach nawet w okolicach 17,00V. Co ciekawe w miarę upływu czasu napięcie spadało, a prąd był wciąż ten sam. Akumulator pod koniec takiego forsowania robił się 'przyjemnie' ciepły, ale nie gorący. Po takim szybkim ładowaniu doładowywałem stałym napieciem 14,40V aż prad spadał do 1% pojemności akumulatora, czyli dla tych akumulatorów to 0,092A) 5 razy ładowanie, 5 razy rozładowanie (poprzez żarówkę 55W do 10,5V), a wyliczone pojemności przy każdym rozładowaniu wygladały następująco: Akumulator 1: 2,01% (po naładowaniu inteligentną ładowarką) -> 25,93% -> 31,80% -> 42,42% -> 54,09% -> 63,08% -> 64,20% ( 6 cykli) Akumulator 2: 15,6% (po naładowaniu inteligentną ładowarką) -> 45,04% -> 53,91% -> 61,06% -> 81,92% -> 81,10% (5 cykli) Minął miesiąc od ładowania tych akumulatorów i oba trzymają 13,01V. Zastanawiam się czy moge jakoś polepszyć pojemność tego pierwszego... Czas chyba rozebrać zatrzaśnięte pokrywki i uzupełnić elektrolit...
W Nowym Roku dużo zdrowia. Co do kawowych serwisów, trzeba przyznać że to pseudo oszczędzanie właścicieli tych biznesów sprawia że szybko muszą inwestować w nowe akumulatory, zamiast zwyczajnie myśleć, wydać więcej kasy i prowadzić biznes w spokoju bez niespodzianek. To samo dotyczy wielu wędkarzy. Silnik 12V przy napięciu 10,5V nie da oznaki że coś jest nie tak, i wchodzimy w fazę głębokiego rozładowania. Zupełnie nieświadomie narażamy się na przykre niespodzianki. Na nic tłumaczenie tego zagadnienia. Pozdrowionka.
Aż mi się przypomniała dyskusja z pracownikiem który twierdził, że mył posadzki maszyną trzy razy w tygodniu po dwie godziny, i że zawsze ładował ją do pełna po pracy. Po sprawdzeniu okazało się, że przez pół roku od kupna maszyna miała zrobione 32 motogodziny, a bateria trzymała przez 7 minut zamiast katalogowych 150 i jeszcze facet się upierał, że na pewno akumulator zepsuty. ;)
8:15 może na dachu tych rowerków panele solarne by weszły? Może podpięcie dynama + przetwornicy step-up do doładowywania podczas jazdy? Jakiś to plus jeśli chodzi o zbalansowanie zużycia prądu :)
@@rdcabal problemem jest zbyt głębokie rozładowanie małych aku. Albo zwiększamy pojemność aku albo zbilansuje zużycie, a pojemność to i kilogramy więc na tych mobilnych kawiarniach raczej średnio
Cześć możesz zrobić film jak przechowywać i pielęgnować akumulatory, powerbanki Kwasowe, żelowe, litowe w rowerach elektrycznych, łodziach, kamperach w okresach nieuzywania jak zima, tak aby utrzymać ich dobra kondycję.
4:44 nie wiem jak w lotnictwie ale na statkach nie jest tak źle, nie ma jakiś konkretnych wytycznych, akumulatory nie musza mieć tzw atestów morskich, prostowniki zaś już powinny mieć szczególnie te zasilające urządzenia radiowe GMDSS, Akumulatory musza mieć tylko odpowiednią pojemność, w zależności od czasu jaki muszą podtrzymać np oświetlenie awaryjne, i odpowiedniego typu w zależności gdzie sa zamontowane, tj czy jest wymagana wentylacja czy tez nie. Nie spotkałem się aby jakikolwiek inspektor PRS, RINA, GL&DNV, czy PSC kwestionował typ zastosowanych akumulatorów.
Do tych "rowerków kawowych" to zamiast cieżkiego AGM, lepiej wstawić LiFePO4. Bo odpowiednią ładowarką da się go nałądować w 2-3h. To samo na jachcie, tam LiFePO4 zdecydowanie lepiej się sprawdzi, bo doładowywanie "okazjonalne" jak pracuje silnik, albo stoi się w porcie na kilka godzin, będzie bardziej efektywne.
Od kiedy się pojawiły baro drezyny to im to mówię Lipo górą jak jeszcze napęd elektryczny jak w Dani. Kawa i zimą 🤗 to wtedy żel bo maty grzewcze prąd zrzerają.
Lubię Twoje filmy, dużo się nauczyłem o akumulatorach i dbaniu o nie. Nie zgadzam się jednak ze stwierdzeniem dotyczącym obciążenia przetwornic o których mówiłeś. Jeżeli producent podaje moc w peeku 4kW i ciągłą 2kW to musi wytrzymać te 2kW. Urządzenie powinno być tak wykonane, aby pracować bezawaryjnie przy podanej mocy znamionowej. Jeżeli pełne obciążenie zasilacza, czy przetwornicy czy jakiegokolwiek urządzenia je uszkodzi, znaczy że, moc deklarowana przez producenta jest po prostu fałszywa.
Jak na jachcie, którym się opiekuję namiętnie użytkownicy rozładowywali akumulator do "0" to założyłem zabezpieczenie ustawione na 11V. Zawsze teraz pamiętają, żeby podłączyć się do lądu w porcie :)
zgadza się. serwis twierdzi, że z akulatorem wszystko dobrze ale otworzył cele bez poinformowania klienta. test i wszystko ok bo musi byc ok przeciez akumulatory sprzedaje sie drogo mozna na nich duzo zarobić. ciekaw jak to z tymi akulitowi będzue gdy robią Chiny
Nie możliwe nawet na czarterowym jachcie, jak ktoś kupuje drogie accu to nie zchodzi po niżej cteka, victrona, masterwolta i systemy dozoru lepsze nie marine, bo na jachtach morskich to bezpieczeństwo i udanego urlopu bez stresu 😀. A też przy zarobkowych normy PRS dla statków mile widziane dla ubezpieczenia.
Ja w grudniu 2021 zalozylem do Passata B5 1.6 MPI z LPG (Stag 200) Aku Varta Dynamic AGM 70Ah. Od momentu zalozenia dziala swietnie. Do niczego nie moge sie przyczepic.
Fajnie by było te Victrony rozciąć i zobaczyć, co im jest jakie objawy fizyczne i chemiczne oraz mechaniczne. Moje identyczne mają 4 i 5 lat, też na jachcie muszę zmierzyć pojemność dla porównania ale to potrwa, nigdy nie zszedłem poniżej 70% rozładowania i jeden jest po zwrocie kupiony taniej. Łącznie mam Victron GEL DEEP Cycle 550 Ah i kilka innych :). Pozdrawiam z basenu Cichego :).
@@mieczkowski1000 Kiedyś miałem stałe kontakty centra Poznań robili NiCd acu, a ja projektowałem ładowarki w szklanych akwariach je sobie sprawdzałem dla wiedzy o różnych wariantach ładowań, dalej się bawię na własne potrzeby aby z przyjemnością obserwować innych 😀🤗 jak się rozwijają, u mnie zakupione acu działają ponad 20 lat, takie dbanie i hobby elektronika 😀
Zrób proszę materiał o Aku stricte do napędzania łódek i pontonów. Moc silnika /pojemność i klasa baterii .Oraz o ładowarkach. To bardzo niszowy temat..
Witam jestem inwalida i używam skutera elektrycznego firmy Pride model colt deluxe. Chciałbym prosić o test akumulatorów do tego sprzętu ogólnie dostępne na rynku . Ja używam baterie firmy MK i Lukas 45 ah i 52ah x2 . Martwi mnie to że wytrzymują 1rok i po tym okresie muszę wymienić i 2 sztuki kosztują sporo a na żelowe mnie nie stać .kilka razy kupowałem innych firm tańsze ale 6 miesięcy i koniec. dodam że używam oryginalnej ładowarki 5a. Z góry dziękuję.
Naprawialem podobne scuterki 3x12V 10Ah pewnej babci, ktora w zasadzie chciala dwa razy w tygodniu dojechac do kosciola okolo 5km z gory lekkiej i z powrotem. Po pol roku spadala pojemnosc ze pojawial sie problem, a po roku juz betka jeden lub dwa aku padaly. Wina byla i bedziewna ladowarka, ktora niszczy te akumulatory ladujac je na stosie 3x 12V = 36 V. chyba zakonczenie bylo na 42V. Zawsze pojawialo sie na jednym z aku wyzsze napiecie nawet dochodzilo 16 V(najslabszym) i to za kazdym cyklem prawdopodobnie wysuszalo aku. Jeden byl prawie dobry, a dwa padaly w roznych proporcjach i czasie. Po prostu bubel bez bmsa musial tak konczyc. Gdyby miala skuterek na paliwo wyszloby chyba taniej.... I nie zdazyla by go zajezdzic. Aku 150 x3 =450.00 zl. Moze u Pana tez sa ladowane szeregowo jak zespol 24V? Nibynie powinno byc woelkiej roznicy przy takiej samej serii aku rownoczesnie kupionych z produkcji ze tak powiem blizniaczej. Ale czy aby na pewno? Niech Pan sie przyjrzy procesowi ladowania tych akumulatorow i napieciom na nich zwlaszcza pod koniec, czu nie ma rozbieznosci napieciowych na jednym i drugim. No chyba ze calosc pracuje rownolegle na 12V to wtedy moja uwaga jest nietrafiona.
A to Ja mam pytanie w drugą stronę. Co jak mam kwasiaka głębokiego rozładowania który stoi i czeka aż będzie potrzebny? Jest to dla mnie takie backupowe zasilanie. Kupiłem kilka miesięcy temu, zrobiłem testy czy wystarcza na moje potrzeby po czym naładowałem i odłączyłem. Czy powinienem raz na jakiś czas go rozładować i naładować? Może tylko doładować bez rozładowywania? :)
Tutaj wystarczy podladowywać by akumulator nie spadał ponizej 11.55V. Najlepiej raz na dwa miesiące. A raz do roku mozna go potraktować napieciem 16V oczywiście kontrolując gęstość i poziom elektrolitu. Stara szkoła mówi by ładować bo akumulatory mają zjawisko samorozładowania. Pozdrawiam Krzysztof
@@Walicupadline to akumulator już na poziomie konstrukcyjnym przygotowany do tego by używać go jako akumulator zasilający. Przede wszystkim używa się tam grubszych i z reguły odlewanych płyt. Producentem tego typu akumulatorów jest min polska firma Siap. A inną ciekawostką są też np akumulatory do okrętów podwodnych które mają jeszcze bardziej pancerną konstrukcję. Głębokie rozładowanie to rozładowanie do 10,5v
Witam, Czy mogę prosić o pomoc. Posiadam akumulator AGM 100Ah 12V który jest podłączony do zasilacza Volt Sinus Pro 500. W momencie kiedy zabraknie prądu i zasilanie przechodzi na akumulator to po ok 30 minutach włącza się alarm w zasilaczu Sinus Pro 500 i wszystko się wyłącza. Akumulator ma raptem 2 lata (kupiony nowy). Do zasilania jest podłączony tylko piec gazowy w kotłowni więc pobór prądu raczej niewielki. Kiedy podłączyłem miernik i wyjąłem wtyczke z gniazdka to napiecie na akumulatorze szybko spadło z 13,6V do 12,8V poźniej przez ok 20 minut powoli spadało z 12,8V do 12,5V a następnie w ciągu zaledwie 10 sekund bardzo szybko spadło do 10V. Włącza się alarm w zasilaczu i wszystko się wyłącza. Co może być tego przyczyną? Czy akumulator mógł ulec uszkodzeniu po raptem 2 latach? Nie był w ogóle eksploatowany, cały czas podłączony tylko i wyłącznie do zasilacza awaryjnego. Dodam że test robiłem podpinając do zasilacza lampkę z 60W żarówką. Będę bardzo wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam
Ciekawe, czy są jakieś urządzenia który pozwalają odłączyć obciążenie po obniżeniu napięcia do 10.5 wolta (lub jeszcze lepiej do ustawionego napięcia) aby zapobiec głębokiemu rozładowaniu (lib kontrolować maksymalny poziom rozładowania)? Czyli analog BMS-a dla litówok, tylko dla kwasówok ...
Halo, w woltach (skrót "V") mierzymy napięcie, a nie moc prądu elektrycznego. Określenie "moc akumulatora" nie ma sensu, tak więc trudno o sensowną odpowiedź.
@@henrykviii8977 , nic nie pytałem na temat prądu elektrycznego lub moc akumulatora. Już znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Urządzenie się nazywa "Zabezpieczenie akumulatora przed głębokim rozładowaniem". Sporo takich są w Internecie
Witam. Panowie wiecie o akumulatorach wszystko, a może nawet więcej. Proszę o dwa słowa na temat dosypywania krzemu do akumulatorów kwasowych. Coraz więcej informacji się pojawia w tym temacie. Podobno armia amerykańska takich używa. Dziękuje za dzielenie się wiedzą na kanale. Pozdrawiam
Siemka. kupiłem ostatnio od Wujka akumulator Exide Dual. Czy nadaje się on do zrobienia banku energii? Coś na wzór twojej zielonej skrzynki, czy jak to się tam nazywało. W specyfikacji napisane jest że elektrolit ciekły, a kupiłem bo niby do łodzi i na kempingi. Nie wiem czy nie zrobiłem błędu
Witam. Ostatnio coraz więcej użytkowników hybryd/ zwłaszcza Toyoty/ narzeka na akumulator rozruchowy, tylko 35Ah. Praktycznie po tygogodniowym postoju trzeba odpalać z zewnętrznego źródła. Może by tak warto by zająć się tym tematem?
A po co jeden na 5 lat jak mozna zrobic nowoczesne systemy planowego inteligentnego permanentnego niedoladowania, ograniczyc ah do miniumum i doić frajerow co 1 lub dwa lata?
Co chcesz wiedzieć na ten temat? Mam wnioski wysnute z moich obserwacji. Głównym jest mały prąd ładowania tego aku z inwertera baterii trakcyjnej, nowsze hybrydy mają aku większej pojemności, a dwa to ta 35tka po przynajmniej 5 latach ma 20Ah pojemności. Podepniesz coś pod zapalniczkę i już ten prąd zostanie odebrany zamiast ładować aku. Założyłem 45Ah i bez zmian niestety... Ale mam 2 aku i podmieniam sobie żeby porządnie doładować każdy :) dodatkowo mam panel na dachu + mmpt.
@@bbzyq niezle kombinacje trzeba wyczyniac, aby zachowac stan sprawnosci baterii rozruchowej w optymalnym rozsadnym czasie. Ta technika idzie do przodu? No niby tak, ale jakos dziwnie w doslownie kazdej galezi notowany jest spafek zycia wszystkich produktow... Czyli TRWALOSC. Czyzby to bylo wynikiem ekologii, ekonomi czy laczacych ich kreatywnej ksiegowosci?
@@ajki9214 Mnie nie pytaj... Prius z TYM SAMYM silnikiem ma 45Ah w standardzie. Nie wiem jaki był zamysł inżynierów Aurisa. Ja działam bo mam mase pierdół w tym samochodzie, dlatego pilnuję aku :)
Chcialem zaputac bo w necie sa sprzeczne informacje, czy akumulator agm który jest podlaczony do upsa trzeba co jakis czas samemu rozladowywac by nie stracil pojemnosci? Jedni piszą że tak inni że to błąd
Zapomniałem o doładowaniu akumulatora; 12V, 72 Ah, jakiś czeski. Dzisiaj przypomniałem sobie żeby to zrobić ale napięcie spadło już do 1,7 wolta. Mam ładowarkę z lidla i prostownik 12/24 z wspomaganiem rozruchu. W sumie to był trup już wcześniej ale z ciekawości podłączyłem na razie ładowarkę i ku mojemu zaskoczeniu podjęła wyzwanie i do tego widać było, że ładuje impulsowo. napięcie rosło i malało. Teraz po 12 godzinach ciągle ładuje z napięciem 13 woltów, poziom naładowania według ustrojstwa to 50%. Ten początek mnie zaskoczył, niestety nie mam oscyloskopu żeby sprawdzić co się dzieje ani amperomierza żeby zobaczyć ile amperów pobiera. Tak sobie napisałem. Edyta. Czy znacie jakieś niedrogie ustrojstwo które rejestrowało by parametry ładowania? Edyta 2 Po blisko 24 godzinach ładowania, ładowarka ciągle działa, napięcie 14.7 wolta, naładowanie 75%. Edyta 3 Dzisiaj rano znalazłem akumulator naładowany ale dzięki temu kanałowi włączyłem funkcję turbo i teraz ładuje się z napięciem 14.9 wolta. Spróbuję tak może ze dwa razy i podjadę do elektryka niech go sprawdzi na opornicy.
Witam, już od pare źródeł słyszałem ze żelowe akumulatory boją prądu ładowania ponad 15v bo niby wtedy żel topi i osiada , i pomiędzy płytkami niema żelu i przestaje działać . Możliwe ze te żelowe z łajby były kimś doładowane zwykłym prostownikiem dla kwaciaków czy nie sprawdzonym prostownikiem co daje ponad 15v. Byłem w niedziele w Szczecinie , ale miałem wątpliwości ze jesteś w pracy.
Czy polecam pa akumulator janox bo właśnie buduje kamperka i tak sie zastanawiam wlasnie nad nim bo ma dobrą cenę. Ładowany był by przez panel 390W No i zimą wspomagany przez alternator. Podłączony do niego by była lodówka+ przetwornica eco mode. I tak się jeszcze sastanawiam Czy lepiej 2x 100 Czy lepiej 200ah?. Pozdrawiam
Podładujesz, ale dłużej i najlepiej wyciągając aku z samochodu. Po pełnym procesie naładowania zrób kilka razy 'szybką żabkę' lub podepnij jakieś obciążenie na krótko to ładowarka podbije do 15.8V
@@bbzyq mam jakąś inną wersję, bo u mnie ładuje do 15,1V, czasem 15,2 i nie ma szans na więcej, znam patent z żabką, ale nie działa. Może jakiś inny soft.
Ja pytanko do profesora mam . ile odda z siebie czasu rozładowywania akumulator trakcyjny nowy 4aph500 48v 500ah zakładając że obciążamy go około 13-15A stale. I zużywamy 80% pojemności. ??
@@adipawlicki Akumulator trakcyjny Siap 500 Ah - jego pojemność jest podana w prądzie C5 - więc nie odda więcej - pod warunkiem że nie jest to akumulator po regeneracji o sprawności np. 60 % który miał w momencie zakupu 300 Ah - niestety ale mnóstwo osób nie ma o tym bladego pojęcia . Kupuje używany akumulator np 500 Ah ze sprawnością np. 60 % to nie ma do dyspozycji 500 Ah a jedynie 300 Ah . Im mniejszy prąd tym większa pojemność - można to sprawdzić w karcie rozładowania produktu .
@@mieczkowski1000 w c5 czyli obciążenie 100a nie odda więcej. Ale nawet dział techniczny producenta powiedział że przy obciążeniu około 15-20a. Czyli około c25 odda 20% więcej.
A może chciałbyś akumulator który po próbie ładowania po prostu padł? Z 10.9V po ładowaniu zrobiło mu się 6V lub nawet mniej. Dziwny przypadek. Ciekaw jestem autopsji takiego akumulatora.
Ten tester w moim przekonaniu to zabawka jest. Bardziej do sprawdzania parametrów chodzi. Ja miałem dużo do czynienia z akumulatorami i ten test praktycznego rozładowania to podstawa. Tylko ja to robię na przetwornicy pod stałym obciążeniem. Bo nie mam alphabata
@@ajki9214 ja bym to zmierzył tak: na aku przetwornica, potem gniazdko mierzące energię, nawet takie za 80zł, obciążenie np farelka, dodać z 5% na straty przetwornicy.
Baterie akumulatorów (z naszego akumulator (okropne)) niestety mogą mieć jedną celę zrypaną i cała bateria do kitu. Lepsze jest zbudować baterię z oddzielnych cel i pilnować bmsem/balanserem.
@@ajki9214 mam przetwornice na której podłączam urządzenie o stałym poborze. Kamerka nagrywa kiedy się wyłączy. Ew jak mi się nie chce to przy krytycznym stanie baterii przetwornica piszczy.
Data produkcji a szajba kupujących !!! Nie wiem kto nakręca tą szajbę @!!! Najlepiej jakby gorące prosto z produkcji można dostać ? Najlepiej jakby można np. 100 tyś. - akumulatorów wyprodukować w jeden dzień i to w ten w którym akurat jest -20 stC i zrobi się kolejka po ten asortyment . Ludzie producenci produkują większość towarów przed sezonem - tak przed sezonem , tak abym ja ty i każdy kto tego potrzebuje był w niego zaopatrzony . Nie wspominam już o transporcie i całej logistyce . Są też produkowane w postaci suchych - nie zalanych akumulatorów które czekają na swoją kolej na uruchomienie , ponieważ są różne typy akumulatorów a produkcja potrzebuje przestawić maszyny itd.
Wszystko dobrze tylko ten Hawker to ma tam podaną pojemność raczej C5 a nie C20. Dla pojemności znamionowej C5 58Ah prąd rozładowania to 11.9A i czas próby to 5h. Warto taką próbę powtórzyć dla tych parametrów co podałem i wtedy będzie wiadomo ile ten akumulator ma rzeczywistej pojemności. Swoją drogą zjawisko gdzie zmierzo a pojemność jest powyżej 100% pojemności znamionowej przy PRAWIDŁOWO wykonanej próbie zdarza się niezwykle rzadko i jest możliwa wtedy gdy producent przyklei tabliczkę znamionową dla akumulatora inną niż powinna być. Dla przykładu : Klient zamawia baterię 48V 5PzS575Ah Producent ma na stanie od ręki 48V 5PzS625Ah (bo takie sprzedają się najczęściej a typoszereg ogniw jest ten sam - samo ogniwo z zewnątrz wygląda tak samo) Wynik= klient dostaje baterię 5PzS625 z naklejką 5PzS575 bo taką zamawiał. Przy 6 letnim bloku jest to po prostu niewiarygodne aby osiągnął ponad 100%Cn . Swoją drogą to klient który chciał za ten blok 2.5tys to się nie dziwię że nikt tego nie wziął bo za tą cenę można kupić co najmniej 2 akumulatory o tej pojemności, dla przykładu Hoppecke TrakBloc 70Ah 12V to koszt ok 200Eur. 😉
Co do żeli. Czy również strata pojemności nie mogła powstać w wyniku przeładowania? Zbyt wysokie napięcie? Czy na to nie wskazywała utrata pojemności po każdym naładowaniu? Nie jestem ekspertem, ale chciał bym wiedzieć, co niesie za sobą przeładowanie żeli przy każdym ładowaniu?
Nie polecam tzw.- żeli a AGM dlaczego ? a to dlatego że żele są czułe na wszelkie błędy eksploatacyjne i temperaturę pracy . Np nawet niewielkie przeładownia takiego akumulatora powoduje wypchnięcie żelu z pomiędzy płyt - czy jest jakaś możliwość aby ten żel tam wrócił - nie . Powoduje to odsłonięcie tej części płyty i zasiarczenie . baterii żelowych nie da się też w żaden sposób zregenerować .
Może te dwa akumulatory były ładowane zbyt dużym prądem i się wysuszyły można zrobić eksperyment jak z agm i spróbować coś dolać może pojemność się poprawi
Fajnie przedstawione informacje.moze zrobić test akumulatorów samochodowych przy dużych prądach rozładowania(rozruchowych).jakis przykład np 70 ah przy 2 l silnika wysokoprężnego i drugi przykład spalinowego.ile rozruchów silnika spowoduje pełne rozładowanie.mysle,że byłby to ciekawy test,który przedstawiłby jakie ciężkie życie mają akumulatory.pozdrawiam
Robercie prosze podpowiedz jaki akumulator kupić do małego off gridu. Posiadam dwa panele po 140W każdy, spiete szeregowo i do tego regulator mppt Lumiax 30A. nie uzywam duzych obciążen max do 150W w słoneczne dni. Obecnie posiadam twór o nazwie Jenox hobby i jestem srednio zadowolony, chodzi o to ze regulator uznaje akumulator za naładowany przechodzi w podtrzymanie czyli 13,7V a gdy wieczorem obciązam go 5A rzaem z przetwornicą bo wpieta jest w regulator po 5 godzinach spada ponizej 12V. Zastanawiam sie nad jakims Enerblockiem 100Ah w technologii AGM ale w sieci duzo roznych opinii ze wytrzymują max 2 lata w trybie cyklicznym, ze nie warto, inni znowu mowią ze to cud natury. Prosze jak mozesz doradz jaki akumulator sprawdzi sie w takim systemie najlepiej, co wybrać. LifePo4 jest poza moim zasiegiem finansowym licze na cos do 1200zł max za 100ah. Dzień ładowanie wieczorem pobór energii. Nie ukrywam twoje zdanie jest dla mnie kluczowe bo bo jako jedyny jesteś obiektywny🤷. AGM, Żel czy moze coś innego???
@@janekwisniewski3141 dziekuje za odpowiedz bede musial sie zainteresowac bo od tych wszystkich testow i opinii juz mam metelik w glowie, im wiecej próbuje zasiegnąć wiedzy tym mniej wiem😅🙆
Mister Aku, błagam, nie zajmuj się aku żelowymi. One mają maks napięcie ładowania 13,5V. Nielotni użytkownicy ładują je czym bądź, czyli ładowarkami co najmniej 14,4, dlatego szlag je trafia. Sam załatwiłem sobie w taki sposób 2 akumulatory w motocyklu. Dopiero prawidłowe napięcie ładowania pozwoliło na długie użytkowanie tego żelowego wynalazku
Mój inwerter off-grid easun rozładował mi w grudniu 4 akumulatory kwasowe głębokiego rozładowania połączone w szeregu, gdzie łącznie miały 17V. Niestety panele nie ładowały bo nie było słońca a ja nie mogłem zainterweniować bo miesiąc nie byłem na działce. Akumulatory zostały podłączone do klasycznego prostownika ale ładują się na 75%. Myślicie, że odżyją po kilku ładowaniach, czy już tak zostanie🤔
@@mieczkowski1000 mogę prosić o rozwinięcie tematu, jaki jest potrzebny prostownik. W inwerterze mam opcję wyrównywania akumulatorów ale nie wiem czy to jest to🤔 Mam też taki prostownik Stefpol, którego stosowałem do żelowego akumulatora w motocyklu ale on ładuje bardzo małym prądem i 100 amperowy akumulator, ładowałby z tydzień.
@@zxspace1 Nie wiem jakie to akumulatory - podaj typ model itp. Po prostu trzeba zastosować prostownik z odpowiednią funkcja ładowania - bardzie inteligentny prostownik.
Aż trochę się dziwie producentom akumulatorów że nie instalują małego układu zatopionego w obudowie który by zapisywał chociażby tylko historię napięcia akumulatora, nawet na zegarkowej bateryjce takie coś by działało kilka lat a ile gwarancji by wyjaśniło czyja wina.
@@AaaBbb-hs2di jeżeli zmieniliby to cenę akumulatora z 1000 na 1300pln i wydłużyłoby to czas jego eksploatacji dwukrotnie to nawet bym się nie zastanawiał.
@@AaaBbb-hs2di rzadko używam auta i nie zawsze mam możliwość, żeby podładować akumulator, więc żyje z tego co alternator mu da. Odcięcie zasilania poniżej 10.5V (powyżej 30 sekund), podniesienie napięcia wchodzącego do akumulatora (żeby mógł dostać chociaż część prawidłowej fazy absorbcji) i już byłoby mu lepiej.
99% zgłaszanych reklamacji na akumulatory małej trakcji są spowodowane tym że właściciele nie ładują lub nie wiedza jak ładować w sposób prawidłowy taki akumulator
W autach elektrycznych (w telefonach podobnie) akumulatory litowo-jonowe zalecane jest ładowania maksymalnie do 80% bo to (podobno) przedłuża ich żywotność i z tego wynika że w kwasowych całkiem inaczej ?
Tak kwasiaki mają inaczej ze względu na inną technologie, kwasiaki powinno się lądować do pełna, mniej cyrklować, i nie schodzić z napięciem poniżej 12,5V bo sie zasiarczają.
@@artmech76 tak mi sie wydaje, ze Mr. Akumulator mowił ze akumulatory poniżej tego napięcia należy akumulator podładować, oczywiście tyczy się to akumulatora bez obciążenia, który składujesz. W aucie pracuje cały czas, a pod obciążeniem będziesz mial mniejsze napięcie.
@@182mcg1 Tylko ani to ekologiczne ani ekonomiczne. Ludzie którzy mają jacht raczej nie rozrzucają pieniędzy na lewo i prawo. Bardziej jak są w błąd wprowadzani.
@@wojciechturek1601 dokładnie to mam na myśli. Potem się ludzie dziwią że u nas jest drożej niż na zachodzie. Bo u nas każdy Polaczek cwaniaczek mimo że sam dał ciała to liczy że sklep da nowe na gwarancji...
Te victrony to najwyzsza półka wśród żelówek. To świadomy wybór i nie wierze, ze można je zajechać w jeden sezon letni. Gdy w grę wchodzi parę tysięcy, to proponuję dopytać się o instalacje elektryczna na tym jachcie bo ta może duzo powiedzieć
Witam. Posiadam jenox gold 63ah rozładował mi się przez Webasto nagminnie je włączałem by zagrzać auto. Samochód odpaliłem z kabli i tak przez tydzień jeździłem. Postanowiłem kupić prostownik PBN1612 PT i naładować akumulator. Wyjąłem Aku z auta i dolałem wody destylowanej. Po 2godzinach ładowania elektrolit wrzał oprócz jednej celi przy minusie. Mimo 10godzinnego ładowania nie naładował się bo pokazywało 2A na wskaźniku. Aku do wyrzucenia ?
@@Krystian-123 moze nie odmowi od razu, ale jesli masz zwarcie to wymieniaj, bo zrobić sie może bum, ponieważ 1 wylaczona cela, (jeśli ma 100%zwarcie)przy nominalnie 14.4 lub 14.00 V po odpaleniu oznacza przeladowanie reszty 5 ogniw ktore pracują. Sprawdzilem kiedyś kleszczowka ladowanie aku z altrrnatora po tygodniu stania auta generalnie czy jeden czy 3 dni nie mialy znaczenia. Przez kilkanascie sekund prad byl ponad 30A. I sukcesywnie spadal dosc szybko, ale 10 15 dosc dlugo sie utrzymywal Chcesz produkowac wodór ok. To go lap do reklamowki😉. Nie zartuje mozesz miec punktowa grzalke zanurzona w elektrolicie. To nie jest dobre i bezpieczne.
Dwa lata i AGMy w offgride z ustawionym 10.5v na przetwornicy do kosza, jak to możliwe ? To 10.5v dotyczy c20, a to jest tylko 50w przy aku 100Ah. Te akumulatory pracowały z dużo większym obciążeniem i przy napięciu 10.5v rozładowywały się pewnie dużo poniżej 80%. No powinny hulać jeszcze długo.
Ciekawe spostrzeżenia.. Nigdy nie zagłębiałem się w warunki gwarancji/rękojmi akumulatora. Skoro gwarant udziela 2 lat gwarancji na akumulator, spadek prądu rozruchowego czy pojemności akumulatora o jaką wartość kwalifikuje go do reklamacji? Jak gwarant zabezpiecza się przed reklamowaniem wyeksploatowanych akumulatorów? Jak z kolei klient może reklamować akumulator, który w normalnym użytkowaniu dajmy na to w aucie utracił ponad połowę swojej pojemności przed upływem 2 lat?
@@mieczkowski1000 aaaa to ciekawa teoria. Genialna. Dla przykładu Tomasz Hudy testował słabej jakości akumulator Kozak 74Ah, który przez dwa lata użytkował w swoim samochodzie. Nie sądzę, żeby robił to niezgodnie z przeznaczeniem a tym bardziej "niewłaściwie", a pojemność poleciała. I co Pan na taką sytuację?
Dziwne, że producenci nie dokładają w akumulatorze układu zabezpieczającego przed głębokim rozładowaniem itp. Przy cenach aku powyżej 1000zł te kilkadziesiąt zł na układ to prawie nic.
@@alchemik2010 Ty piszesz o BMS a on o zabezpieczeniu przed głębokim rozładowaniem. Przecież to dwie różne rzeczy. Takie urządzonko które ma jakiś energooszczędny mikrokontroler sterujący zwieraniem i rozwieraniem akumulatora to jakieś grosze.
@@lesnydziad7905 No właśnie BMS te funkcje realizuje. Jak sobie wyobrażasz zabezpieczenie przed głębokim rozładowaniem inaczej niż na półprzewodnikach? przekaźnikiem wysokoprądowym? przecież to jest także drogie i w dodatku stale obciąża akumulator. Tanio to możesz sobie zamontować brzęczyk który informuje o spadku napięcia do ustalonej granicy.
@@alchemik2010 Możesz użyć BMS do tego celu lecz nie musisz, jeśli wolisz przepłacać za coś czego nie wykorzystasz. BMS bardziej się sprawdza gdy spinasz kilka akumulatorów i aby każdy się równomiernie ładował, kupić BMS do jednego akumulatora to poroniony pomysł, szkoda pieniędzy. Przecież można kupić urządzenie które samo rozłącza akumulator, koszt od 60zł w górę zależne od mocy, lub nawet taniej gdy zamówisz kit do samodzielnego polutowania. Jest różnica? Jest, po co przepłacać.
Do łodzi podwodnych są akumulatory produkowane tylko do łodzi podwodnych - np. Enersys w Bielsku produkował czy też Sunlight Grecja ma spory udział w tym rynku ale zwykłego śmiertelnika na nie nie stać .
No i po co te niepotrzebne wulgaryzmy w tytule? Czy nie da się po prostu użyć słowa "zniszczyć"? Wokół pełno chamstwa i buractwa, więc chociaż jak włączam UA-cam niech tego nie będzie.
producent dla nie aut robi lepszy sprzęt aby calkiem się nie spalić. tam gdzie najwiecej sprzedaje robi serie i reklamę. oddaj stary akumulator tylko dlaczego stary sie zepsół... bo jest oszczednie zrobiony.
@@StopTeoriomSpiskowym a o co chodzi ? płytki ? Stary się zepsuł a miał być wieczny a najlepiej za 200 zł !!! Spytam się tak bo widzę że rozumy pozjadałeś - dlaczego w akumulatorze jest gęstość elektrolitu taka a nie inna ?
@@mieczkowski1000 Wieczny? po co bredzisz? bo wiesz ze bredzisz skoro nic takiego NIE NAPISALEM DO CIEBIE. tylko ty to sobie zmyśliłeś. prosze sie odpierdolic ode mnie i nie atakować. zgłaszam twój wpis
Robert ,dużo pływam łodzią i z doświadczenia wiem że dużo ludzi kupi aku i myśli ze prąd będzie z nich płynął czały czas bez ładowania.
Montowane są do obsługi silnika zaburtowego,echsondy i oświetlenia łodzi.
Pływają tak długo aż kable się palą.
Jest takie powiedzenie że
( kasa była na konia a na bat zabrakło)👍
A po sezonie wiadomo relamacja.
Pozdrawiam serdecznie w Nowym Roku
Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku...
...Dla wszystkich!!!
Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.
Nowy rok , nowy film. 😝
👍 W ciemno... . Jak zwykle wyobrażenia klientów o możliwościach akumulatorów przerastają możliwości tychże. Tymczasem, jak każdy obserwator mrAkumulatora wie, cudów nie ma. . Już dawno aby ładować mój 100 Ah kupiłem 20A Ładowarkę. Aku podskakuje z radości kiedy jest ładowany🥳
POZDRAWIAM ,ŹYCZE DUŹO ZDROWIA NA TEN NOWY ROK .
Miałem podobny przypadek. Dwa takie same akumulatory motocyklowe (Yuasa YTZ10S 9.1Ah). Oba nie dawały się naładować. Oba ladowały się kilka minut po czym 'inteligenta' ładowarka wyłączała się twierdząc, że są naładowane (nie były).
Potraktowałem je prądem wymuszonym 4.5A przez godzinę.
Wartość 4,5A była podana na akumulatorze jako maksymalna dopuszczalna przez godzinę.
Prostownik, który miał sprostać temu wyzwaniu musiał dostosować automatycznie napięcie przy pierwszych ładowaniach nawet w okolicach 17,00V.
Co ciekawe w miarę upływu czasu napięcie spadało, a prąd był wciąż ten sam.
Akumulator pod koniec takiego forsowania robił się 'przyjemnie' ciepły, ale nie gorący.
Po takim szybkim ładowaniu doładowywałem stałym napieciem 14,40V aż prad spadał do 1% pojemności akumulatora, czyli dla tych akumulatorów to 0,092A)
5 razy ładowanie, 5 razy rozładowanie (poprzez żarówkę 55W do 10,5V), a wyliczone pojemności przy każdym rozładowaniu wygladały następująco:
Akumulator 1: 2,01% (po naładowaniu inteligentną ładowarką) -> 25,93% -> 31,80% -> 42,42% -> 54,09% -> 63,08% -> 64,20% ( 6 cykli)
Akumulator 2: 15,6% (po naładowaniu inteligentną ładowarką) -> 45,04% -> 53,91% -> 61,06% -> 81,92% -> 81,10% (5 cykli)
Minął miesiąc od ładowania tych akumulatorów i oba trzymają 13,01V.
Zastanawiam się czy moge jakoś polepszyć pojemność tego pierwszego... Czas chyba rozebrać zatrzaśnięte pokrywki i uzupełnić elektrolit...
Dobry jesteś!!! I to mi się najbardziej podoba. Tak trzymaj.
Szczęśliwego Nowego Roku. pozdr
Wszystkiego najlepszego w nowym roku
Witam w Nowym Roku i Wszystkiego Naj 🥂
W Nowym Roku dużo zdrowia. Co do kawowych serwisów, trzeba przyznać że to pseudo oszczędzanie właścicieli tych biznesów sprawia że szybko muszą inwestować w nowe akumulatory, zamiast zwyczajnie myśleć, wydać więcej kasy i prowadzić biznes w spokoju bez niespodzianek. To samo dotyczy wielu wędkarzy. Silnik 12V przy napięciu 10,5V nie da oznaki że coś jest nie tak, i wchodzimy w fazę głębokiego rozładowania. Zupełnie nieświadomie narażamy się na przykre niespodzianki. Na nic tłumaczenie tego zagadnienia. Pozdrowionka.
Wszystkiego najlepszego w 2023 Roku.
Kolejny super odcinków życzę.
Pozdrawiam 👍
Super film czekałem na kolejny co dzwoniłem z insigni 2016 o tuborga Pozdrawiam :)
Co prawda nie moja półka/poziom ale oglądam z zaciekawieniem zawsze :)
Bardzo dobry materiał, pozdrawiam
Ciekawy odcinek, dzięki za porcję wiedzy :)
Dobra robota 👍
Wiele cennych informacji 😁
Świetny materiał
👍 film i najlepszego nowego roku :D
*zapowiada się bardzo ciekawy odcinek* 😁
Ciekawy odcinek I dobra robota
Pozdravuje Slovakia
Aż mi się przypomniała dyskusja z pracownikiem który twierdził, że mył posadzki maszyną trzy razy w tygodniu po dwie godziny, i że zawsze ładował ją do pełna po pracy.
Po sprawdzeniu okazało się, że przez pół roku od kupna maszyna miała zrobione 32 motogodziny, a bateria trzymała przez 7 minut zamiast katalogowych 150 i jeszcze facet się upierał, że na pewno akumulator zepsuty. ;)
No i?
@@alchemik2010
No i kłamał. Zaniedbał maszynę, rozładował głęboko baterię i szlag ją trafił.
Brak odpowiedzi producenta to podstawa do wszczęcia procedury pozbawiania go ISO :)
Panie nówka sztuka. Nigdy nie ładowany nigdy nie naprawiany.
8:15 może na dachu tych rowerków panele solarne by weszły? Może podpięcie dynama + przetwornicy step-up do doładowywania podczas jazdy? Jakiś to plus jeśli chodzi o zbalansowanie zużycia prądu :)
Mniejszy Aku plus mały agregat z paliwem na cały dzień.
@@rdcabal problemem jest zbyt głębokie rozładowanie małych aku. Albo zwiększamy pojemność aku albo zbilansuje zużycie, a pojemność to i kilogramy więc na tych mobilnych kawiarniach raczej średnio
@@rdcabal 00))
Cześć możesz zrobić film jak przechowywać i pielęgnować akumulatory, powerbanki Kwasowe, żelowe, litowe w rowerach elektrycznych, łodziach, kamperach w okresach nieuzywania jak zima, tak aby utrzymać ich dobra kondycję.
fajny film łapka w górę! ale jedno pytanko co to za ładowarki do akumulatorów?
Robisz dobra robote Robert👍. Wszyskiego dobrego na ten nowy rok👋.
4:44 nie wiem jak w lotnictwie ale na statkach nie jest tak źle, nie ma jakiś konkretnych wytycznych, akumulatory nie musza mieć tzw atestów morskich, prostowniki zaś już powinny mieć szczególnie te zasilające urządzenia radiowe GMDSS, Akumulatory musza mieć tylko odpowiednią pojemność, w zależności od czasu jaki muszą podtrzymać np oświetlenie awaryjne, i odpowiedniego typu w zależności gdzie sa zamontowane, tj czy jest wymagana wentylacja czy tez nie. Nie spotkałem się aby jakikolwiek inspektor PRS, RINA, GL&DNV, czy PSC kwestionował typ zastosowanych akumulatorów.
Do tych "rowerków kawowych" to zamiast cieżkiego AGM, lepiej wstawić LiFePO4. Bo odpowiednią ładowarką da się go nałądować w 2-3h. To samo na jachcie, tam LiFePO4 zdecydowanie lepiej się sprawdzi, bo doładowywanie "okazjonalne" jak pracuje silnik, albo stoi się w porcie na kilka godzin, będzie bardziej efektywne.
Od kiedy się pojawiły baro drezyny to im to mówię Lipo górą jak jeszcze napęd elektryczny jak w Dani. Kawa i zimą 🤗 to wtedy żel bo maty grzewcze prąd zrzerają.
Co stalo się z starszym panem co prowadził testy ?
Lubię Twoje filmy, dużo się nauczyłem o akumulatorach i dbaniu o nie. Nie zgadzam się jednak ze stwierdzeniem dotyczącym obciążenia przetwornic o których mówiłeś. Jeżeli producent podaje moc w peeku 4kW i ciągłą 2kW to musi wytrzymać te 2kW. Urządzenie powinno być tak wykonane, aby pracować bezawaryjnie przy podanej mocy znamionowej. Jeżeli pełne obciążenie zasilacza, czy przetwornicy czy jakiegokolwiek urządzenia je uszkodzi, znaczy że, moc deklarowana przez producenta jest po prostu fałszywa.
Добрый вечер друзья!
Поздравляю всех с наступившим новым 2023 годом ! Всем желаю успехов и крепкого здоровья !!!
Jak na jachcie, którym się opiekuję namiętnie użytkownicy rozładowywali akumulator do "0" to założyłem zabezpieczenie ustawione na 11V. Zawsze teraz pamiętają, żeby podłączyć się do lądu w porcie :)
Tupet ludzi jest nie do opisania. To wiedzą tylko osoby które pracują z ludźmi.
zgadza się. serwis twierdzi, że z akulatorem wszystko dobrze ale otworzył cele bez poinformowania klienta. test i wszystko ok bo musi byc ok przeciez akumulatory sprzedaje sie drogo mozna na nich duzo zarobić. ciekaw jak to z tymi akulitowi będzue gdy robią Chiny
Tak się zastanawiam: czy w pierwszym przypadku uszkodzenie mogło powstać przez zbyt wysokie napięcie ładowania/zbyt duży prąd i „wybąblowanie” żelu?
Nie możliwe nawet na czarterowym jachcie, jak ktoś kupuje drogie accu to nie zchodzi po niżej cteka, victrona, masterwolta i systemy dozoru lepsze nie marine, bo na jachtach morskich to bezpieczeństwo i udanego urlopu bez stresu 😀. A też przy zarobkowych normy PRS dla statków mile widziane dla ubezpieczenia.
Najlepszego...
Jak ktoś wydaje tysiące na akumulatory, to powinien przynajmniej jeszcze parę groszy wydać na miernik napięcia i odpowiednio mocną ładowarkę.
Ja w grudniu 2021 zalozylem do Passata B5 1.6 MPI z LPG (Stag 200) Aku Varta Dynamic AGM 70Ah.
Od momentu zalozenia dziala swietnie.
Do niczego nie moge sie przyczepic.
Fajnie by było te Victrony rozciąć i zobaczyć, co im jest jakie objawy fizyczne i chemiczne oraz mechaniczne. Moje identyczne mają 4 i 5 lat, też na jachcie muszę zmierzyć pojemność dla porównania ale to potrwa, nigdy nie zszedłem poniżej 70% rozładowania i jeden jest po zwrocie kupiony taniej. Łącznie mam Victron GEL DEEP Cycle 550 Ah i kilka innych :). Pozdrawiam z basenu Cichego :).
Proszę taki akumulator wysłać do CLAiO do Poznania , rozetną sprawdzą skład chemiczny itd. - koszt badania około 6 tyś
@@mieczkowski1000 Kiedyś miałem stałe kontakty centra Poznań robili NiCd acu, a ja projektowałem ładowarki w szklanych akwariach je sobie sprawdzałem dla wiedzy o różnych wariantach ładowań, dalej się bawię na własne potrzeby aby z przyjemnością obserwować innych 😀🤗 jak się rozwijają, u mnie zakupione acu działają ponad 20 lat, takie dbanie i hobby elektronika 😀
Zrób proszę materiał o Aku stricte do napędzania łódek i pontonów.
Moc silnika /pojemność i klasa baterii .Oraz o ładowarkach.
To bardzo niszowy temat..
Witam jestem inwalida i używam skutera elektrycznego firmy Pride model colt deluxe. Chciałbym prosić o test akumulatorów do tego sprzętu ogólnie dostępne na rynku . Ja używam baterie firmy MK i Lukas 45 ah i 52ah x2 . Martwi mnie to że wytrzymują 1rok i po tym okresie muszę wymienić i 2 sztuki kosztują sporo a na żelowe mnie nie stać .kilka razy kupowałem innych firm tańsze ale 6 miesięcy i koniec. dodam że używam oryginalnej ładowarki 5a. Z góry dziękuję.
Naprawialem podobne scuterki 3x12V 10Ah pewnej babci, ktora w zasadzie chciala dwa razy w tygodniu dojechac do kosciola okolo 5km z gory lekkiej i z powrotem. Po pol roku spadala pojemnosc ze pojawial sie problem, a po roku juz betka jeden lub dwa aku padaly. Wina byla i bedziewna ladowarka, ktora niszczy te akumulatory ladujac je na stosie 3x 12V = 36 V. chyba zakonczenie bylo na 42V. Zawsze pojawialo sie na jednym z aku wyzsze napiecie nawet dochodzilo 16 V(najslabszym) i to za kazdym cyklem prawdopodobnie wysuszalo aku. Jeden byl prawie dobry, a dwa padaly w roznych proporcjach i czasie. Po prostu bubel bez bmsa musial tak konczyc.
Gdyby miala skuterek na paliwo wyszloby chyba taniej.... I nie zdazyla by go zajezdzic. Aku 150 x3 =450.00 zl.
Moze u Pana tez sa ladowane szeregowo jak zespol 24V? Nibynie powinno byc woelkiej roznicy przy takiej samej serii aku rownoczesnie kupionych z produkcji ze tak powiem blizniaczej. Ale czy aby na pewno? Niech Pan sie przyjrzy procesowi ladowania tych akumulatorow i napieciom na nich zwlaszcza pod koniec, czu nie ma rozbieznosci napieciowych na jednym i drugim. No chyba ze calosc pracuje rownolegle na 12V to wtedy moja uwaga jest nietrafiona.
Niestety ale do tego typu wózków nie ma dobrych baterii i testowanie nic nie da .
Jedyny Robert Mazurek którego da się słuchać
A to Ja mam pytanie w drugą stronę. Co jak mam kwasiaka głębokiego rozładowania który stoi i czeka aż będzie potrzebny? Jest to dla mnie takie backupowe zasilanie. Kupiłem kilka miesięcy temu, zrobiłem testy czy wystarcza na moje potrzeby po czym naładowałem i odłączyłem. Czy powinienem raz na jakiś czas go rozładować i naładować? Może tylko doładować bez rozładowywania? :)
Tutaj wystarczy podladowywać by akumulator nie spadał ponizej 11.55V. Najlepiej raz na dwa miesiące. A raz do roku mozna go potraktować napieciem 16V oczywiście kontrolując gęstość i poziom elektrolitu. Stara szkoła mówi by ładować bo akumulatory mają zjawisko samorozładowania. Pozdrawiam Krzysztof
@@krzysztofwiczkowski6156 brzmi dobrze, dzięki za rady. :)
Na razie napięcie spadło z 12.8V do 12.72V więc nie jest źle. :)
To znaczy że aku trzyma formę. Takie podładowywanie to jak odrabianie lekcji przed klasówką. Szanse na sukces są zdecydowanie większe
Co to jest aku głębokiego rozładowania?
@@Walicupadline to akumulator już na poziomie konstrukcyjnym przygotowany do tego by używać go jako akumulator zasilający. Przede wszystkim używa się tam grubszych i z reguły odlewanych płyt. Producentem tego typu akumulatorów jest min polska firma Siap. A inną ciekawostką są też np akumulatory do okrętów podwodnych które mają jeszcze bardziej pancerną konstrukcję. Głębokie rozładowanie to rozładowanie do 10,5v
Witam,
Czy mogę prosić o pomoc. Posiadam akumulator AGM 100Ah 12V który jest podłączony do zasilacza Volt Sinus Pro 500. W momencie kiedy zabraknie prądu i zasilanie przechodzi na akumulator to po ok 30 minutach włącza się alarm w zasilaczu Sinus Pro 500 i wszystko się wyłącza. Akumulator ma raptem 2 lata (kupiony nowy). Do zasilania jest podłączony tylko piec gazowy w kotłowni więc pobór prądu raczej niewielki. Kiedy podłączyłem miernik i wyjąłem wtyczke z gniazdka to napiecie na akumulatorze szybko spadło z 13,6V do 12,8V poźniej przez ok 20 minut powoli spadało z 12,8V do 12,5V a następnie w ciągu zaledwie 10 sekund bardzo szybko spadło do 10V. Włącza się alarm w zasilaczu i wszystko się wyłącza. Co może być tego przyczyną? Czy akumulator mógł ulec uszkodzeniu po raptem 2 latach? Nie był w ogóle eksploatowany, cały czas podłączony tylko i wyłącznie do zasilacza awaryjnego.
Dodam że test robiłem podpinając do zasilacza lampkę z 60W żarówką. Będę bardzo wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam
Jaka ladowarke polecasz ? Moglbym prosic o model ktory uzywasz do ladowaniu w tescie ?
Kolokwializmy ,daj spokój , pozdrawiam .
Ciekawe, czy są jakieś urządzenia który pozwalają odłączyć obciążenie po obniżeniu napięcia do 10.5 wolta (lub jeszcze lepiej do ustawionego napięcia) aby zapobiec głębokiemu rozładowaniu (lib kontrolować maksymalny poziom rozładowania)?
Czyli analog BMS-a dla litówok, tylko dla kwasówok ...
Halo, w woltach (skrót "V") mierzymy napięcie, a nie moc prądu elektrycznego. Określenie "moc akumulatora" nie ma sensu, tak więc trudno o sensowną odpowiedź.
@@henrykviii8977 , nic nie pytałem na temat prądu elektrycznego lub moc akumulatora. Już znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Urządzenie się nazywa "Zabezpieczenie akumulatora przed głębokim rozładowaniem". Sporo takich są w Internecie
Okazało się, że mrAkumulator również ma w sklepie taką przydatną rzecz!
Witam. Panowie wiecie o akumulatorach wszystko, a może nawet więcej. Proszę o dwa słowa na temat dosypywania krzemu do akumulatorów kwasowych. Coraz więcej informacji się pojawia w tym temacie. Podobno armia amerykańska takich używa. Dziękuje za dzielenie się wiedzą na kanale. Pozdrawiam
Siemka. kupiłem ostatnio od Wujka akumulator Exide Dual. Czy nadaje się on do zrobienia banku energii? Coś na wzór twojej zielonej skrzynki, czy jak to się tam nazywało. W specyfikacji napisane jest że elektrolit ciekły, a kupiłem bo niby do łodzi i na kempingi. Nie wiem czy nie zrobiłem błędu
kiedy jest możliwość przyjechania na Gryfińska i porozmawiania ?
O każdej porze nawet w nocy.
Witam.
Ostatnio coraz więcej użytkowników hybryd/ zwłaszcza Toyoty/ narzeka na akumulator rozruchowy, tylko 35Ah.
Praktycznie po tygogodniowym postoju trzeba odpalać z zewnętrznego źródła.
Może by tak warto by zająć się tym tematem?
A po co jeden na 5 lat jak mozna zrobic nowoczesne systemy planowego inteligentnego permanentnego niedoladowania, ograniczyc ah do miniumum i doić frajerow co 1 lub dwa lata?
Co chcesz wiedzieć na ten temat?
Mam wnioski wysnute z moich obserwacji.
Głównym jest mały prąd ładowania tego aku z inwertera baterii trakcyjnej, nowsze hybrydy mają aku większej pojemności, a dwa to ta 35tka po przynajmniej 5 latach ma 20Ah pojemności. Podepniesz coś pod zapalniczkę i już ten prąd zostanie odebrany zamiast ładować aku. Założyłem 45Ah i bez zmian niestety... Ale mam 2 aku i podmieniam sobie żeby porządnie doładować każdy :) dodatkowo mam panel na dachu + mmpt.
@@bbzyq niezle kombinacje trzeba wyczyniac, aby zachowac stan sprawnosci baterii rozruchowej w optymalnym rozsadnym czasie. Ta technika idzie do przodu? No niby tak, ale jakos dziwnie w doslownie kazdej galezi notowany jest spafek zycia wszystkich produktow... Czyli TRWALOSC. Czyzby to bylo wynikiem ekologii, ekonomi czy laczacych ich kreatywnej ksiegowosci?
@@ajki9214 Mnie nie pytaj... Prius z TYM SAMYM silnikiem ma 45Ah w standardzie. Nie wiem jaki był zamysł inżynierów Aurisa.
Ja działam bo mam mase pierdół w tym samochodzie, dlatego pilnuję aku :)
@@bbzyq No i dobrze ze pilnujesz. Jak sam ogarniesz, to bedzie mniejszy koszt finalny.
Chcialem zaputac bo w necie sa sprzeczne informacje, czy akumulator agm który jest podlaczony do upsa trzeba co jakis czas samemu rozladowywac by nie stracil pojemnosci? Jedni piszą że tak inni że to błąd
super
Zapomniałem o doładowaniu akumulatora; 12V, 72 Ah, jakiś czeski. Dzisiaj przypomniałem sobie żeby to zrobić ale napięcie spadło już do 1,7 wolta. Mam ładowarkę z lidla i prostownik 12/24 z wspomaganiem rozruchu. W sumie to był trup już wcześniej ale z ciekawości podłączyłem na razie ładowarkę i ku mojemu zaskoczeniu podjęła wyzwanie i do tego widać było, że ładuje impulsowo. napięcie rosło i malało. Teraz po 12 godzinach ciągle ładuje z napięciem 13 woltów, poziom naładowania według ustrojstwa to 50%. Ten początek mnie zaskoczył, niestety nie mam oscyloskopu żeby sprawdzić co się dzieje ani amperomierza żeby zobaczyć ile amperów pobiera. Tak sobie napisałem.
Edyta.
Czy znacie jakieś niedrogie ustrojstwo które rejestrowało by parametry ładowania?
Edyta 2
Po blisko 24 godzinach ładowania, ładowarka ciągle działa, napięcie 14.7 wolta, naładowanie 75%.
Edyta 3
Dzisiaj rano znalazłem akumulator naładowany ale dzięki temu kanałowi włączyłem funkcję turbo i teraz ładuje się z napięciem 14.9 wolta. Spróbuję tak może ze dwa razy i podjadę do elektryka niech go sprawdzi na opornicy.
Witam, już od pare źródeł słyszałem ze żelowe akumulatory boją prądu ładowania ponad 15v bo niby wtedy żel topi i osiada , i pomiędzy płytkami niema żelu i przestaje działać . Możliwe ze te żelowe z łajby były kimś doładowane zwykłym prostownikiem dla kwaciaków czy nie sprawdzonym prostownikiem co daje ponad 15v. Byłem w niedziele w Szczecinie , ale miałem wątpliwości ze jesteś w pracy.
Czy polecam pa akumulator janox bo właśnie buduje kamperka i tak sie zastanawiam wlasnie nad nim bo ma dobrą cenę. Ładowany był by przez panel 390W No i zimą wspomagany przez alternator. Podłączony do niego by była lodówka+ przetwornica eco mode. I tak się jeszcze sastanawiam Czy lepiej 2x 100 Czy lepiej 200ah?. Pozdrawiam
wiedza godna polecenia , czy dysponuje pan wiedza jak aku ołowiane mozna technicznie oczyszczac i dac im 2 zycie
?
Jaką ładowarkę warto kupić do akumulatora 74AH 680A? Bo mam jakąś automatyczną z biedronki 4A , Ale to nie jest dobra ładowarka.
Jest dobra.
Pewnie masz Selene.
Też mam taką spośród wielu i wbrew pozorom za tą kasę robi robotę
Podładujesz, ale dłużej i najlepiej wyciągając aku z samochodu. Po pełnym procesie naładowania zrób kilka razy 'szybką żabkę' lub podepnij jakieś obciążenie na krótko to ładowarka podbije do 15.8V
@@bbzyq mam jakąś inną wersję, bo u mnie ładuje do 15,1V, czasem 15,2 i nie ma szans na więcej, znam patent z żabką, ale nie działa. Może jakiś inny soft.
@@GuitarMan85 może akumulator nie pozwala wyżej bo tam jest ograniczony pobór prądu w tym trybie?
👍
O co chodzi z tą jakością premium. Dla czego nie mogę obejrzeć w wyższej rozdzielczości?
Jaka ładowarka do akumulatora trakcyjnego 2x12v 60a czyli ładowarka 24v??
Ja pytanko do profesora mam . ile odda z siebie czasu rozładowywania akumulator trakcyjny nowy 4aph500 48v 500ah zakładając że obciążamy go około 13-15A stale. I zużywamy 80% pojemności. ??
Wg mnie dość równo 500*0,8 czyli 400ah/15a = 26,67h (godziny)
@@lordviper7541 a to nie jest tak że aku liczone na 100a na 5 godzin obciążane dużo mniejszym prądem oda więcej niż kartka pokazuje?
@@adipawlicki Akumulator trakcyjny Siap 500 Ah - jego pojemność jest podana w prądzie C5 - więc nie odda więcej - pod warunkiem że nie jest to akumulator po regeneracji o sprawności np. 60 % który miał w momencie zakupu 300 Ah - niestety ale mnóstwo osób nie ma o tym bladego pojęcia . Kupuje używany akumulator np 500 Ah ze sprawnością np. 60 % to nie ma do dyspozycji 500 Ah a jedynie 300 Ah . Im mniejszy prąd tym większa pojemność - można to sprawdzić w karcie rozładowania produktu .
@@mieczkowski1000 w c5 czyli obciążenie 100a nie odda więcej. Ale nawet dział techniczny producenta powiedział że przy obciążeniu około 15-20a. Czyli około c25 odda 20% więcej.
@@adipawlicki Karta rozładowania baterii od producenta - im mniejszy prąd tym większa pojemność a to już fizyka klasa 7
A może chciałbyś akumulator który po próbie ładowania po prostu padł? Z 10.9V po ładowaniu zrobiło mu się 6V lub nawet mniej. Dziwny przypadek. Ciekaw jestem autopsji takiego akumulatora.
Akumulator 10,9 V - albo głęboko rozładowany albo uszkodzony , ale stawiał bym na to pierwsze .
Skąd ta utrata pojemności skoro po naładowaniu tester pokazuje 100%?
Ten tester w moim przekonaniu to zabawka jest. Bardziej do sprawdzania parametrów chodzi. Ja miałem dużo do czynienia z akumulatorami i ten test praktycznego rozładowania to podstawa. Tylko ja to robię na przetwornicy pod stałym obciążeniem. Bo nie mam alphabata
@lord viper A jak wyliczasz pojemność? Przez pomiary natezenia Pradu (A) i czasu czy masz licznik jakis albo inne ustrojstwo?
@@ajki9214 ja bym to zmierzył tak: na aku przetwornica, potem gniazdko mierzące energię, nawet takie za 80zł, obciążenie np farelka, dodać z 5% na straty przetwornicy.
Baterie akumulatorów (z naszego akumulator (okropne)) niestety mogą mieć jedną celę zrypaną i cała bateria do kitu. Lepsze jest zbudować baterię z oddzielnych cel i pilnować bmsem/balanserem.
@@ajki9214 mam przetwornice na której podłączam urządzenie o stałym poborze. Kamerka nagrywa kiedy się wyłączy. Ew jak mi się nie chce to przy krytycznym stanie baterii przetwornica piszczy.
Szukam akumulatorów do off grid które będą stały w nie ogrzewany garażu w dobrej ceni
Mi sie jenox grzal przy ladowaniu, a potem zdechl.
Mówię całkiem serio: w najbliższych miesiącach będę testował thermomixa na bateriach. Zwrócić na coś konkretnie uwagę?
Eurokołchoz mógłby wreszcie wymóc na producentach ujednolicenie kodowania daty produkcji akumulatorów.
Data produkcji a szajba kupujących !!! Nie wiem kto nakręca tą szajbę @!!! Najlepiej jakby gorące prosto z produkcji można dostać ? Najlepiej jakby można np. 100 tyś. - akumulatorów wyprodukować w jeden dzień i to w ten w którym akurat jest -20 stC i zrobi się kolejka po ten asortyment . Ludzie producenci produkują większość towarów przed sezonem - tak przed sezonem , tak abym ja ty i każdy kto tego potrzebuje był w niego zaopatrzony . Nie wspominam już o transporcie i całej logistyce . Są też produkowane w postaci suchych - nie zalanych akumulatorów które czekają na swoją kolej na uruchomienie , ponieważ są różne typy akumulatorów a produkcja potrzebuje przestawić maszyny itd.
Wszystko dobrze tylko ten Hawker to ma tam podaną pojemność raczej C5 a nie C20. Dla pojemności znamionowej C5 58Ah prąd rozładowania to 11.9A i czas próby to 5h. Warto taką próbę powtórzyć dla tych parametrów co podałem i wtedy będzie wiadomo ile ten akumulator ma rzeczywistej pojemności. Swoją drogą zjawisko gdzie zmierzo a pojemność jest powyżej 100% pojemności znamionowej przy PRAWIDŁOWO wykonanej próbie zdarza się niezwykle rzadko i jest możliwa wtedy gdy producent przyklei tabliczkę znamionową dla akumulatora inną niż powinna być. Dla przykładu :
Klient zamawia baterię 48V 5PzS575Ah
Producent ma na stanie od ręki 48V 5PzS625Ah (bo takie sprzedają się najczęściej a typoszereg ogniw jest ten sam - samo ogniwo z zewnątrz wygląda tak samo)
Wynik= klient dostaje baterię 5PzS625 z naklejką 5PzS575 bo taką zamawiał.
Przy 6 letnim bloku jest to po prostu niewiarygodne aby osiągnął ponad 100%Cn . Swoją drogą to klient który chciał za ten blok 2.5tys to się nie dziwię że nikt tego nie wziął bo za tą cenę można kupić co najmniej 2 akumulatory o tej pojemności, dla przykładu Hoppecke TrakBloc 70Ah 12V to koszt ok 200Eur. 😉
Takie rzeczy się zdarzają wiem o czym mówisz
Jak długo mogą pozostać rozładowane akumulatory do napięcia np 11v chodzi o czas który nie wpłynie na ich degradację
Co do żeli. Czy również strata pojemności nie mogła powstać w wyniku przeładowania? Zbyt wysokie napięcie? Czy na to nie wskazywała utrata pojemności po każdym naładowaniu? Nie jestem ekspertem, ale chciał bym wiedzieć, co niesie za sobą przeładowanie żeli przy każdym ładowaniu?
Nie polecam tzw.- żeli a AGM dlaczego ? a to dlatego że żele są czułe na wszelkie błędy eksploatacyjne i temperaturę pracy . Np nawet niewielkie przeładownia takiego akumulatora powoduje wypchnięcie żelu z pomiędzy płyt - czy jest jakaś możliwość aby ten żel tam wrócił - nie . Powoduje to odsłonięcie tej części płyty i zasiarczenie . baterii żelowych nie da się też w żaden sposób zregenerować .
Może te dwa akumulatory były ładowane zbyt dużym prądem i się wysuszyły można zrobić eksperyment jak z agm i spróbować coś dolać może pojemność się poprawi
Fajnie przedstawione informacje.moze zrobić test akumulatorów samochodowych przy dużych prądach rozładowania(rozruchowych).jakis przykład np 70 ah przy 2 l silnika wysokoprężnego i drugi przykład spalinowego.ile rozruchów silnika spowoduje pełne rozładowanie.mysle,że byłby to ciekawy test,który przedstawiłby jakie ciężkie życie mają akumulatory.pozdrawiam
No dobrze ale przecież przy wózkach widłowych te akumulatory są katowane jak żadne inne i trzymają latami więc jak to jest ??🤔
Podobno do wózków montują akumulatory trakcyjne. Może Gospodarz kanału zechce o tym coś więcej powiedzieć...
Robercie prosze podpowiedz jaki akumulator kupić do małego off gridu. Posiadam dwa panele po 140W każdy, spiete szeregowo i do tego regulator mppt Lumiax 30A. nie uzywam duzych obciążen max do 150W w słoneczne dni. Obecnie posiadam twór o nazwie Jenox hobby i jestem srednio zadowolony, chodzi o to ze regulator uznaje akumulator za naładowany przechodzi w podtrzymanie czyli 13,7V a gdy wieczorem obciązam go 5A rzaem z przetwornicą bo wpieta jest w regulator po 5 godzinach spada ponizej 12V. Zastanawiam sie nad jakims Enerblockiem 100Ah w technologii AGM ale w sieci duzo roznych opinii ze wytrzymują max 2 lata w trybie cyklicznym, ze nie warto, inni znowu mowią ze to cud natury. Prosze jak mozesz doradz jaki akumulator sprawdzi sie w takim systemie najlepiej, co wybrać. LifePo4 jest poza moim zasiegiem finansowym licze na cos do 1200zł max za 100ah. Dzień ładowanie wieczorem pobór energii. Nie ukrywam twoje zdanie jest dla mnie kluczowe bo bo jako jedyny jesteś obiektywny🤷. AGM, Żel czy moze coś innego???
Ja osobiście polecam ENERBLOCK Seria JPC - CARBON Extreme . Praca cykl. 2000 cykli (DOD 50%) Praca bufor. 15 lat cena 1300 zł z hakiem za 100 Ah .
@@janekwisniewski3141 dziekuje za odpowiedz bede musial sie zainteresowac bo od tych wszystkich testow i opinii juz mam metelik w glowie, im wiecej próbuje zasiegnąć wiedzy tym mniej wiem😅🙆
W tej cenie bez problemu kupisz lifepo4
Mister Aku, błagam, nie zajmuj się aku żelowymi. One mają maks napięcie ładowania 13,5V. Nielotni użytkownicy ładują je czym bądź, czyli ładowarkami co najmniej 14,4, dlatego szlag je trafia. Sam załatwiłem sobie w taki sposób 2 akumulatory w motocyklu. Dopiero prawidłowe napięcie ładowania pozwoliło na długie użytkowanie tego żelowego wynalazku
Nie masz racji - tu nie o napięcie chodzi a o charakterystykę ładowania a żele to szajs - tu masz rację !!!
Mój inwerter off-grid easun rozładował mi w grudniu 4 akumulatory kwasowe głębokiego rozładowania połączone w szeregu, gdzie łącznie miały 17V. Niestety panele nie ładowały bo nie było słońca a ja nie mogłem zainterweniować bo miesiąc nie byłem na działce. Akumulatory zostały podłączone do klasycznego prostownika ale ładują się na 75%. Myślicie, że odżyją po kilku ładowaniach, czy już tak zostanie🤔
Zastosowanie odpowiedniego prostownika załatwi sprawę
@@mieczkowski1000 mogę prosić o rozwinięcie tematu, jaki jest potrzebny prostownik. W inwerterze mam opcję wyrównywania akumulatorów ale nie wiem czy to jest to🤔 Mam też taki prostownik Stefpol, którego stosowałem do żelowego akumulatora w motocyklu ale on ładuje bardzo małym prądem i 100 amperowy akumulator, ładowałby z tydzień.
@@zxspace1 Nie wiem jakie to akumulatory - podaj typ model itp. Po prostu trzeba zastosować prostownik z odpowiednią funkcja ładowania - bardzie inteligentny prostownik.
@@mieczkowski1000 Akumulator to X-PRO Marina 12V 100Ah 850A EN, Producent: DTR.
@@zxspace1 a ile szt. w zestawie 2 ?
laboRatoryjne 😜
Aż trochę się dziwie producentom akumulatorów że nie instalują małego układu zatopionego w obudowie który by zapisywał chociażby tylko historię napięcia akumulatora, nawet na zegarkowej bateryjce takie coś by działało kilka lat a ile gwarancji by wyjaśniło czyja wina.
Poszedłbym krok dalej, BMS z kontrolą ładowania i rozładowania. Logi jako dodatek
Ciekawe czy jako klient byłbyś chętny zapłacić za taki dodatek w akumulatorze :-)
@@AaaBbb-hs2di jeżeli zmieniliby to cenę akumulatora z 1000 na 1300pln i wydłużyłoby to czas jego eksploatacji dwukrotnie to nawet bym się nie zastanawiał.
@@uosiumen bez przesady cudów nie ma i dwukrotna żywotność z niczego się nie bierze cykle rozładowania robią swoje (piszę o normalnym użytkowaniu )
@@AaaBbb-hs2di rzadko używam auta i nie zawsze mam możliwość, żeby podładować akumulator, więc żyje z tego co alternator mu da. Odcięcie zasilania poniżej 10.5V (powyżej 30 sekund), podniesienie napięcia wchodzącego do akumulatora (żeby mógł dostać chociaż część prawidłowej fazy absorbcji) i już byłoby mu lepiej.
99% zgłaszanych reklamacji na akumulatory małej trakcji są spowodowane tym że właściciele nie ładują lub nie wiedza jak ładować w sposób prawidłowy taki akumulator
W autach elektrycznych (w telefonach podobnie) akumulatory litowo-jonowe zalecane jest ładowania maksymalnie do 80% bo to (podobno) przedłuża ich żywotność i z tego wynika że w kwasowych całkiem inaczej ?
Tak kwasiaki mają inaczej ze względu na inną technologie, kwasiaki powinno się lądować do pełna, mniej cyrklować, i nie schodzić z napięciem poniżej 12,5V bo sie zasiarczają.
@@-_Arturo_- 12.5? Na pewno!!?
@@artmech76 tak mi sie wydaje, ze Mr. Akumulator mowił ze akumulatory poniżej tego napięcia należy akumulator podładować, oczywiście tyczy się to akumulatora bez obciążenia, który składujesz. W aucie pracuje cały czas, a pod obciążeniem będziesz mial mniejsze napięcie.
Dzień dobry wszystkim 😏
Martwi to, że ludzie kupują drogie rzeczy i nie szanują ich.
Ktoś kto ma jacht ma gdzieś.
@@182mcg1 Tylko ani to ekologiczne ani ekonomiczne. Ludzie którzy mają jacht raczej nie rozrzucają pieniędzy na lewo i prawo. Bardziej jak są w błąd wprowadzani.
Gorzej ze później oddają na gwarancje i nie wiem czy można to udowodnić
Aku musiałby mieć wew komputer który zapisuje dane jak czarna skrzynka
@@wojciechturek1601 dokładnie to mam na myśli. Potem się ludzie dziwią że u nas jest drożej niż na zachodzie. Bo u nas każdy Polaczek cwaniaczek mimo że sam dał ciała to liczy że sklep da nowe na gwarancji...
Te victrony to najwyzsza półka wśród żelówek. To świadomy wybór i nie wierze, ze można je zajechać w jeden sezon letni. Gdy w grę wchodzi parę tysięcy, to proponuję dopytać się o instalacje elektryczna na tym jachcie bo ta może duzo powiedzieć
Witam.
Posiadam jenox gold 63ah rozładował mi się przez Webasto nagminnie je włączałem by zagrzać auto. Samochód odpaliłem z kabli i tak przez tydzień jeździłem. Postanowiłem kupić prostownik PBN1612 PT i naładować akumulator. Wyjąłem Aku z auta i dolałem wody destylowanej. Po 2godzinach ładowania elektrolit wrzał oprócz jednej celi przy minusie. Mimo 10godzinnego ładowania nie naładował się bo pokazywało 2A na wskaźniku. Aku do wyrzucenia ?
Objawy wskazują na zwarcie tej celi, która niegazuje. To już zgon nieodwracalny. Złom.
@@wojciechmarkowski3979 To jak teraz Aku odmówi posłuszeństwa to go wymienię na nowy
@@Krystian-123 moze nie odmowi od razu, ale jesli masz zwarcie to wymieniaj, bo zrobić sie może bum, ponieważ 1 wylaczona cela, (jeśli ma 100%zwarcie)przy nominalnie 14.4 lub 14.00 V po odpaleniu oznacza przeladowanie reszty 5 ogniw ktore pracują. Sprawdzilem kiedyś kleszczowka ladowanie aku z altrrnatora po tygodniu stania auta generalnie czy jeden czy 3 dni nie mialy znaczenia. Przez kilkanascie sekund prad byl ponad 30A. I sukcesywnie spadal dosc szybko, ale 10 15 dosc dlugo sie utrzymywal
Chcesz produkowac wodór ok.
To go lap do reklamowki😉. Nie zartuje mozesz miec punktowa grzalke zanurzona w elektrolicie. To nie jest dobre i bezpieczne.
Dwa lata i AGMy w offgride z ustawionym 10.5v na przetwornicy do kosza, jak to możliwe ? To 10.5v dotyczy c20, a to jest tylko 50w przy aku 100Ah. Te akumulatory pracowały z dużo większym obciążeniem i przy napięciu 10.5v rozładowywały się pewnie dużo poniżej 80%. No powinny hulać jeszcze długo.
Ilość cykli się liczy. Agm to także alumulator ołowiowy i nie nafaje się do pracy cyklicznej. 2 lata to i tak długo.
Tylko lifepo4
Pozdrawiam.#
❤😂🎉
według mnie 10 to dzisiąty tydzień a 9 to 19 rok
I co z tego, że akumulator jest w pełni naładowany, jak nie trzyma prądu i nadaje się do wymiany. A te LifePo kosztują za dużo.
9:00 Nazwijmy je foodbike'ami :)
:)
Siema wszystkim
Ciekawe spostrzeżenia.. Nigdy nie zagłębiałem się w warunki gwarancji/rękojmi akumulatora. Skoro gwarant udziela 2 lat gwarancji na akumulator, spadek prądu rozruchowego czy pojemności akumulatora o jaką wartość kwalifikuje go do reklamacji? Jak gwarant zabezpiecza się przed reklamowaniem wyeksploatowanych akumulatorów? Jak z kolei klient może reklamować akumulator, który w normalnym użytkowaniu dajmy na to w aucie utracił ponad połowę swojej pojemności przed upływem 2 lat?
A na jaki asortyment gwarancja obejmuje zniszczenie przez użytkownika ?
@@mieczkowski1000 w którym miejscu napisałem zniszczenie przez użytkownika?
@@ukaszlempert1256 wystarczy przeczytać to co napisałeś . Spadek pojemności spowodowany jest niewłaściwą eksploatacją .
@@mieczkowski1000 aaaa to ciekawa teoria. Genialna. Dla przykładu Tomasz Hudy testował słabej jakości akumulator Kozak 74Ah, który przez dwa lata użytkował w swoim samochodzie. Nie sądzę, żeby robił to niezgodnie z przeznaczeniem a tym bardziej "niewłaściwie", a pojemność poleciała. I co Pan na taką sytuację?
@@ukaszlempert1256 Bardzo ciekawa tylko nie teoria a fakt .
Dziwne, że producenci nie dokładają w akumulatorze układu zabezpieczającego przed głębokim rozładowaniem itp. Przy cenach aku powyżej 1000zł te kilkadziesiąt zł na układ to prawie nic.
Bms nie kosztuje kilkadziesiąt zł ale 600-800zł dla wysokoprądowych aku.
@@alchemik2010 Ty piszesz o BMS a on o zabezpieczeniu przed głębokim rozładowaniem.
Przecież to dwie różne rzeczy.
Takie urządzonko które ma jakiś energooszczędny mikrokontroler sterujący zwieraniem i rozwieraniem akumulatora to jakieś grosze.
@@lesnydziad7905 No właśnie BMS te funkcje realizuje. Jak sobie wyobrażasz zabezpieczenie przed głębokim rozładowaniem inaczej niż na półprzewodnikach? przekaźnikiem wysokoprądowym? przecież to jest także drogie i w dodatku stale obciąża akumulator.
Tanio to możesz sobie zamontować brzęczyk który informuje o spadku napięcia do ustalonej granicy.
@@alchemik2010 Możesz użyć BMS do tego celu lecz nie musisz, jeśli wolisz przepłacać za coś czego nie wykorzystasz.
BMS bardziej się sprawdza gdy spinasz kilka akumulatorów i aby każdy się równomiernie ładował, kupić BMS do jednego akumulatora to poroniony pomysł, szkoda pieniędzy.
Przecież można kupić urządzenie które samo rozłącza akumulator, koszt od 60zł w górę zależne od mocy, lub nawet taniej gdy zamówisz kit do samodzielnego polutowania.
Jest różnica? Jest, po co przepłacać.
@@lesnydziad7905 Podaj mi linka do takiego urządzenia,
...co za pierdoły, a czy ktoś wie jakie aku. ma okręt podwodny?, bo ja wiem.
Napewno nie wymysły AGM, DGE, ACS.........
A jakich uzywają ze tak spytam. Bo nie wiem. Zelazowych?
Do łodzi podwodnych są akumulatory produkowane tylko do łodzi podwodnych - np. Enersys w Bielsku produkował czy też Sunlight Grecja ma spory udział w tym rynku ale zwykłego śmiertelnika na nie nie stać .
No i po co te niepotrzebne wulgaryzmy w tytule? Czy nie da się po prostu użyć słowa "zniszczyć"? Wokół pełno chamstwa i buractwa, więc chociaż jak włączam UA-cam niech tego nie będzie.
Jakie wulgaryzmy? Jak nierozjechac...to cos złego?
bez przesady :D
co xD kto oddaje na gwarancje akumulator z takim napięciem zamiast doładować i wtedy udawać głupiego, śmiech na sali
producent dla nie aut robi lepszy sprzęt aby calkiem się nie spalić. tam gdzie najwiecej sprzedaje robi serie i reklamę. oddaj stary akumulator tylko dlaczego stary sie zepsół... bo jest oszczednie zrobiony.
Polecam przeczytać coś na temat - jak działa akumulator i dlaczego .
@@mieczkowski1000 cos o budowie płytek kiedys i dzis i różnicy w wadze?
@@StopTeoriomSpiskowym a o co chodzi ? płytki ? Stary się zepsuł a miał być wieczny a najlepiej za 200 zł !!! Spytam się tak bo widzę że rozumy pozjadałeś - dlaczego w akumulatorze jest gęstość elektrolitu taka a nie inna ?
@@mieczkowski1000 Wieczny? po co bredzisz? bo wiesz ze bredzisz skoro nic takiego NIE NAPISALEM DO CIEBIE. tylko ty to sobie zmyśliłeś. prosze sie odpierdolic ode mnie i nie atakować. zgłaszam twój wpis