Jak już ktoś napisał, że zamiast wymieniać przewód, to należy oczyścić połączenia i porządnie dokręcić, a jeżeli miedź zaśniedzieje, to można w prosty sposób chemicznie oczyścić wkładając końcówkę przewodu do roztworu kwasku cytrynowego z solą w wodzie i po kilku lub kilkunastu minutach powinno błyszczeć. To takie stare i najprostsze sposoby na poprawę przewodności, ale przedewszystkim obejrzeć przewody, czy nie jest uszkodzona izolacja lub czy nie pęka przy zaginaniu bo w miejscu odkrytego przewodu zawsze miedź będzie się utleniać, czyli zmniejsza się w naturalny sposób przekrój poprzeczny przewodu i rezystancja wzrasta, a co za tym idzie jest wzrastający spadek napięcia. Tak w praktyce działa prawo Ohma i Kirchoffa.
Można zrobić filmik o złodzieju prądu. Tego nigdy dość. Fajnie się ogląda i super, że dzielicie się wiedzą.
3 роки тому+7
Był taki film dość rozbudowany: ua-cam.com/video/ynR3-wglgfg/v-deo.html Oraz u mnie na kanale praktyczny w 2 częściach: ua-cam.com/video/EQ8E3VxKCjQ/v-deo.html ua-cam.com/video/rCqO5CuOGpI/v-deo.html
Zanim wymienimy przewód proponuję oczyścić wyprowadzenia plus minus w akumulatorze i wewnątrz klem, bo są zaśniedziałe. Fajny film. N początku filmu przejęzyczenie, powinno być, "będzie napięciem stałym", bo mierzymy przecież napięcie V, a nie prąd, przynajmniej tak macie ustawiony miernik. koleżeńska przysługa. Pozdrawiam.
W swoim leciwym Passacie B4 kilkanaście lat temu, tuż po jego zakupie położyłem w peszlu bardzo miękki przewód 25-35mm2 z alternatora bezpośrednio do klemy "+". Od tego momentu aż po dziś dzień zapomniałem o spadku napięcia na dodatnim przewodzie. Nie ma potrzeby zaglądania do rozrusznika. Chyba, że w celu konserwacji styku śruby z przewodami ;) POLECAM!
@@pawekam2714 Hehe, stary temat... Odpowiadam tylko dlatego, że dostałem powiadomienie na gmail 😁 Jeśli główny przewód (+) idzie drogą akumulator - rozrusznik - alternator to bez problemu można tak zrobić. I nie trzeba się martwić o pozostałe przewody, ponieważ po takiej modernizacji wszystkie te przewody jedynie pozytywnie wpłyną na pracę instalacji. Dodatkowy przewód tylko pomoże oraz praktycznie zlikwiduje spadek napięcia pomiędzy alternatorem a akumulatorem.
Przyczepię się trochę - jak mierzyliście spadek napięcia w golfie to jedna sonda multimetru była na biegunie akumulatora a druga na zacisku alternatora (i prawidłowo) ale to wcale nie oznacza że przewód jest do wymiany. Ja bym zaczął od wyczyszczenia i ponownego dokręcenia zacisków przewodów i jeszcze raz bym zmierzył.
W pełni naładowany akumulator (12.75V) pobierze mały prąd a mały prąd to mniejsza strata na przewodzie, w drugim przypadku mamy nie doładowany aku który będzie pobierał już większy prąd, więc strata na przewodzie będzie z zasady większa. Trzeba to sprecyzować. Poza tym super odc. 🙂
3 роки тому+3
W tym filmie faktycznie o tym nie wspomniałem ale nieco więcej powiedziałem w moim pierwszym filmie na ten temat :) : ua-cam.com/video/WVCf22qx51s/v-deo.html
A może filmik o wpływie czystości, starości, zaśniedziałości połączeń na akumulator i instalacje. Czym czyścić klemy i inne połączenia, jak zabezpieczać.
Witam, nie czytałem wszystkich komentarzy poniżej za co przepraszam i może ktoś już o tym napisał ale przed wymianą przewodów na nowe najpierw oczyścił bym wszystkie połączenia zaczynając od śruby na alternatorze poprzez połączenie przewodów na rozruszniku i kończąc na klemach i bolcach na akumulatorze. Po oczyszczeniu połączenia nasmarował bym pastą miedziową a klemy wazeliną techniczną. Jeżeli przewody w miejscach gdzie zostały zaprasowane nie są luźne lub upalone to przewody raczej są ok i na przestrzeni czasu " nie ubyło im z przekroju"... Ale filmik bardzo fajny i dużo przydatnych informacji dla laika! Dobra robota Panowie!
Aaaa... No i a propo straty na przewodzie to jest też uzależnione od poziomu naładowania akumulatora... Mniejszy pobór prądu przez akumulator to mniejsza strata na przewodzie i proporcjonalnie odwrotnie... Proponował bym zrobić pomiar na tym samym akumulatorze. Wtedy wynik byłby bardziej miarodajny. Pozdrawiam
A masz stol z silnikiem do którego możesz taki alternator podłączyć? Jeśli takowy będziesz umiał zrobić to i z podłączeniem trzech przewodów dasz sobie rade
3 роки тому+5
Tak jak mówi Grzeniu - bez stołu probierczego ciężko cokolwiek zmierzyć poza pojazdem, trzeba by móc alternator napędzać najlepiej szerokim zakresem obrotów i mieć czym go obciążyć i obserwować co się z nim dzieje
3 роки тому+4
co najwyżej można by wiertarką go napędzić i sprawdzić napięcie bez obciążenia - tylko musiałbyś też znać aktualne obroty alternatora
Witam. Proponuje zrobić test ładowania akumulatora alternatorem. Ważne, żeby był to akumulator, który nie odpala. Pierwsza opcja ładowanie 3 razy po 20 minut przy czym nie można doprowadzić, żeby silnik wystygł np. 20 minut ładowania, tyle samo przerwy. Druga opcja ładować akumulator przez 60 minut. Myślę ze bardzo ciekawy test, tyle, że wymaga dużo czasu. Moim zdaniem lepiej naładuje się akumulator z pierwszej opcji, bo alternator ładuje w sumie akumulator przez 30 minut potem natężenie jest tak niskie, że akumulator nie jest praktycznie ładowany i na obrotach jałowych przy włączonej dużej ilości odbiorników może się nawet rozładowywać, Pozdrawiam
Ciekawe podejście do tematu po 30 minutach natężenie jest tak małe że praktycznie nie jest ładowany... aaaahhhhaaaa bo uwierzę. A przy włączonych odbiornikach nawet może się rozładować... obecne auta niestety już nie mają tych przypadłości. Takie cyrki miały miejsce jak były w autach prądnice zamiast alternatora i wspomnę tu o regulatorach mechanicznych... dużo by tu pisać. Na dzień dzisiejszy takich przypadków "szukać ze świecą". W obecnej chwili mam volvo v50 z 2005 2.5T AWD natomiast napięcie ładowania jest różne w zależności od temperatury zewnętrznej co w filmie nawet nie zostało wspomniane że takowe rozwiązania już są w autach. Dodam że mój alternator według specyfikacji ma 150A natomiast napięcie ładowania powyżej 15V i są to wartości jak najbardziej prawidłowe !
Często wystarczy przeczyścic końcówki przewodów i pola styków. W nowszych zwłaszcza w grupie VAG potrafią się przewody przy zazielenić przy końcówkach. Obcinasz zakładasz drugie oczki i też jest dobrze.
@@bronekjelonek ja również inżynier elektryk :) Jakie luzowanie klemy? Z resztą nie mówię tu o klemie, najlepiej psiknac kontaktem między końcówkę oczkowa, a tym do czego dolega, dokrecic tą końcówkę i później można lekko posmarować dookoła wazelina. Połączenie bardzo dobrze zabezpieczone.
@@ukasz6363 Luźna klema to drgania. Ołów jest miękki więc z czasem może się lekko wytrzeć i luz się powiększy. Do tego dochodzi woda która może się tam dostać. Z czasem to spowoduje wytworzenie warstwy izolacyjnej. Wszystko będzie dalej działało ale będzie gorsze ładowanie co spowoduje przyspieszenie zużycia akumulatora.
Spadek napięcia na żyle 16 mm2 i długości 1,5 metra od alternatora do akumulatora: Rezystancja tej żyły wynosi 0,0015 ohma. Dla 10 Amper ładowania (ze wzoru U = I * R) mamy spadek na miedzi 0,015 Volta (czyli 15 mV). Najwidoczniej do ponownego zarobienia są obydwie końcówki i dodatkowo trzeba je mocno dokręcić do alternatora i akumulatora. Dla kabla 10 mm2 analogiczny spadek wyniesie 0,02 V Dla kabla 6 mm2 spadek na miedzi będzie 0,04 V
Kurczę, dziękuję! Właśnie zmieniam akumulator i przy wybieraniu modelu YT podpowiedział mi ten filmik. Od lat go potrzebowałem :) Mam nowozakupiony, stary samochód z paskudnym akumulatorem Tuborga. Ledwo jest w stanie ruszyć przy wysokiej temperaturze i pogarsza się w czasie. W ciągu miesiąca 2 razy podładowywałem. Zastanawiałem się, czy jest padnięty czy niedoładowany.
14:05 przy włączaniu miernika trzymaj wciśnięty przycisk selekcji (żółty przycisk). W ten sposób zdezaktywujecie wyłącznik czasowy miernika (nie pojawi się ikonka stopera).
Spadki napięcia najczęściej występują na zakuciach przewodów w końcówkach oczkowych np w fiaciorach ale również w VW i nie tylko . O ile w tych starszych samochodach wymiana takiego przewodu nie nastręcza zbyt wielu trudności bo idą one po wierzchu to w nowszych już tak łatwo nie jest, nawet w takim JTD kabel prądowy idzie sobie w stalowym tunelu pod kolektorami i nie wyjdzie z niego za nic i co wtedy? ano trzeba zalutować dodatkowo to zakucie czyli trzeba jakimś środkiem potraktować, który nam odczyści tlenki, jak sie da to zruszyć połączenie czyli np zdusić lekko morsem lub młotkiem jak jest dojście, palnik do rurek CO lub mocna opalarka grzejemy i zalewamy cyną. W takiej klemie jak w zielonym golfie mamy zakucie otwarte i jest łatwiej 18:28 w końcówkach , w których zakucie jest ślepe czyli kończy się sprasowaną rurką wiercimy otwór 3,5mm i po nagrzaniu wpychamy tam cynę do pełna aż zacznie wypływać. Metoda szybka ,tania i sprawdzona wielokrotnie z sukcesem nie sztuką jest się narobić ;)
Dawnymi czasy / ok.1997-2002 / zauważyłem, że napięcie alternatorów włoskich i polskich ze Świdnicy do Fiat a Cinquecento i wynosiło 13,75 V przy ( 800-4000 ) obr/min. Byłem wielce zdziwiony, bo w owym czasie np. dla VW 1,3 instrukcja podawała 14,1 +/- 0,17 V , a w innych autach 14,4 V przy temperaturach dodatnich. ... W 2018 r. miałem Alfę Romeo i napięcie alternatora też wynosiło 13,75 V w zakresie od wolnych do 4 tys obr./min. , ale trafił się przypadek rozładowania akumulatora BMW 3,0 i napięcie alternatora w zakresie pomiarowym wynosiło ok. 15 V. Nic dziwnego, bo akumulator był pod kanapą tylnego siedzenia, a przy BMW 2,8 w kufrze i uwzględniono spadek napięcia na przewodach.
zdecydowanie tak - ale to miał być film "z grubsza" dla laika oraz pokazać, że luźno przyjęte normy tych 14V/13,8V dla niektórych jako poprawne ładowanie może maskować problemy, których nie widać a są istotne :)
Do każdego miernika jest dołączona instrukcja a w tej instrukcji jest informacja o maksymalnym błędzie pomiarowym i/lub klasie dokładności. Jak kiedyś studiowałem miernictwo elektryczne i elektroniczne to zawsze musieliśmy uwzględniać to w swoich sprawozdaniach. Jeśli dobrze się wczytać to się okaże, że każdy z tych mierników (nawet UNI-T) mają dość duży błąd i takie zaokrąglenie (do 0,1) jest z grubsza poprawne. Powiem więcej, że jak uwzględnić przedziały ufności dla każdego wyniku dla każdego z tych miernikòw to pewnie przedziały w dużej swej części pokryja się dając ten sam wynik.
A Co w sytuacji kiedy napięcie skacze podbija od 14.10 do 14.50 na wolnych obrotach bardzo szybko 14.10-14.30-14.50-14.10-14.40-14.50-14.20 oczywiscie bez obciążenia?
Dzień dobry mam audi a2 1.4benzyna akumulator w bagażniku napiecie na wolnych obrotach jest 14.09v alternatora przy akumulatorze 13.97v jak włacze grzanie przedniej i tylnej szyby,swiatła mijania,radio to przy alternatorze spada do 12.17v a przy akumulatorze 11.93v co może być przyczyna dziekuje
Dobrym tematem było by przedstawienie w jaki spośób zarabia się końcówki przewodów w momencie, kiedy konieczne jest wykonanie takich by passów.
3 роки тому+1
Było trochę o tym w tym filmie, zwłaszcza porównanie zagniecenia markową ręczną zaciskarką i hydrauliczną chińską :) : ua-cam.com/video/Q2alGXMtYc8/v-deo.html
@ A dzięki zajrzę. Sam na codzień posługuję się zaciskarką Knipexa z systemu Crimp system i są w tym systemie matryce obsługujące zaciskanie tulejek i końcowek do przekroju 50 mm2. Zastanawiałem się czy moja zaciskarka ogarnęła by zarobienie takich przewodów. Złącza MC-4 dla stałoprądowycu stringów PV ogaryna. Jeśli nie, to mam jeszcze w zanadrzu praske hydrauliczną PH 4 z oryginalnymi matrycami :)
@ a po zaciśnięciu końcówki kablowej do tygielka z cyną . Choć w klimatach tropikalnych nie zalecane bo miedz będzie utleniać się pod cyną . A najlepiej zainwestuj w kamerę termowizyjną ,ja tak robię i widać wszystko jak na dłoni.
Swoja droga w tym rozwiazaniu - gdzie alternator jest z rozrusznikiem na jednym kablu - to ten przewod jest jeszcze wazniejszy, bo opor na nim powoduje zarowno pogorszenie ladowania jak i wieksze obciazenie przy starcie. Czyli akumulator dostaje po kostkach na dwa sposoby :P
zróbcie takie testy na nowych samochodach, gdzie są montowane inteligentne alternatory. Posiadam Passat B8 i u mnie ładowanie na poziomie 14-14,7V jest przez pierwsze kilkadziesiąt kilometrów, później spada do 13,4-13,6V. np dojeżdżając do skrzyżowania na biegu (manual) ładowanie oscyluje w 14,6V , a jak tylko ruszę to od razu spada do 13,4V. podobno jest to po aby nie obciążać silnika. Pozdrawiam.
Wystarczy przedłużyć przewód od akumulatora do miernika, akurat jego grubość (średnica przekroju) przy pomiarze napięcia nie ma aż takiego wpływu na wynik pomiaru.
Fajny materiał. Pytanie? Ile trzeba przejechać kilometrów lub ile powinien musi pracować silnik (jeśli w ogóle ma to sens), aby odzyskać energię straconą na rozruch silnika? Pozdrawiam Jarek.
Super przypomnienie, dziękujemy, ale czas najwyższy wziąć się za nowsze modele aut, z akumulatorami w bagażniku itp, z klemami IBS czy z nie tak świetnym dostępem. Takich aut jest coraz mniej, a coraz więcej "młodszych" i każdy co posiada auta po 2000r czy tam po 2004r lub młodsze po takim filmie chcąc sprawdzić otwiera maskę, a tu zonk 😁
Cześć🙋. Przydałoby się coś o akumulatorach wspułpracujących czy zamieniać czy niepotszeba. Dlaczego zawsze pada jeden anie dwa. Co gdy pszewud plusowy działa jak elektro magnes w momencie rozruchó. Z kont zasniedziałe klemy. Pozatym super filmiki 👍
Jak można prosić to zróbcie filmik jak ładować duże akumulatory 6 Volt w sensie te do traktorów bo dużo ludzi jeszcze ich używa ja też mam dwa po 165 ah. Pytanie czy osobno to ładować czy razem ? itp.zagadnienia.
@@Darek80 niby tak ale zalecam zaopatrzyć się w podstawowy multimetr i mierzyć napięcie każdego aku z osobna podczas ładowania prostownikiem. Czasami można zauważyć coś ciekawego, zwłaszcza kiedy ładuje się aku różnie naładowane, różnej pojemności. Aby ładowanie przebiegało prawidłowo czasami trzeba stosować niewielkie obciążenie jednego aby nie był przeładowywany.
U mnie spadki napięcia na przewodach między aku a alternatorem są znikome bez obciążenia , a z obciążeniem na kablu + wartość wynosi 0,44 .Napięcie alternator i aku bez obciążenia prawie jednakowe, a przy obciążeniu różnica wynosi ponad 0,4 v. Akumulator ma ponad 6 lat i jego pojemność jest dużo mniejsza stąd chyba te różnice podczas obciążenia a nie stary kabel + ?
Fajny film dla początkujących, tylko wprowadza trochę zamieszania w kwestii napięcia na akumulatorze jeśli ktoś ma nowe auto z "inteligentnym ładowaniem" mam na myśli grupę VAG. W takich autach nie jest osiągalne napięcie na aku powyżej 12,5V to tak z moich obserwacji, czyli wiecznie nie doładowany... ładowanie prostownikiem na full, i po kilku dniach wraca do 12.4-12.5V Może o tym warto by było zrobić film?
Czy robiłeś może film o akumulatorach „pokładowych” w samochodach hybrydowych toyota/lexus? (nie udało mi się takiego znaleźć ani na Twoim kanale, ani na jutubie ogólnie)
A jeszcze może coś takiego. Światła Led halogeny robocze w ciagnikach , maszynach budowlanych itp. Szumi od nich radio. Co można zrobić żeby tego uniknąć? Słyszałem że jak kable radiowe i kable do świateł Led musza iść jak naj dalej od siebie? To nie będzie szumu🤔
W moim aucie świeci kontrolka ładowania i tego ładowania nie ma, jak naładuje akumulator to ładowanie również wraca do normalności i kontrolka znika. Czy zużycie akumulatora może zablokować proces jego ładowania przez alternator? Alternator mam po regeneracji
Napięcie ładowania zależne jest od wydatku alternatora. Zrób test obciążenia w samochodach konstrukcyjne zaprojektowanych w latach 80,90 i późniejszych Japończykach.
To tak jak byś zapytał jaki polecacie telefon... . Ja bym odpowiedział że do 50zł to nic dobrego nie kupisz... ale czy taki choćby za 10zł jest tak zły... . Dla amatora jest wystarczający a nawet za bardzo wybajerzony. Pomiar napięcia nie musi być aż tak dokładny w tym konkretnym przypadku. Ale bym tu podpowiedział aby wybrać taki co by mierzył natężenie prądu stałego i zmiennego nie wspominając o innych możliwościach pomiaru npm cęgami 😁
Mam ten żółty dpm. W filmie autor wspominał o takim za 40-50 zł. Wiec pewnie miał jakieś konkretne modele na myśli - chyba. Podobno nie ma głupich pytań. :)
Jakie znaczenie dla mnie, laika, ma jakaś różnica typu 0,1 między czymś a czymś? Czy informuje mnie, że muszę podjąć jakieś działania, typu kupno nowego akumulatora, czy coś podobnego, czy też służy to tylko mojemu zaspokojeniu ciekawości i niczemu więcej? Te szczegółowe pomiary to tylko taka zabawa dla dużego dziecka płci męskiej?
Witam Będę miał więcej czasu to podjadę do Was bo nie mogę znaleźdz złodzieja prądu w moim samochodzie, może mi pomożecie z tym co może być nie tak. Oczywiście super filmik i też muszę sprawdzić kable od akumulatora do alternatora bo coś cieniutko z ładowaniem, poniżej 14V. Pozdrawiam
Hey czarodzieje! Z tym pośpiechem z wymianą kabli to bym trochę zwolnił. KABEL o przekroju 16-35mm2 zazwyczaj się nie psuje, owszem starzeje się, murszeje izolacja, korodują żyły linki kabla, ale to nie zmienia sytuacji że kabel jest ok. W takim grubasie nic złego się nie dzieje. Dzieje się za to na zaciskanych oczkach. Odkryta część przewodu, goła miedź koroduje, pokrywa się patyną, robi się zazwyczaj czarna albo w skrajnym wypadku zielona od działania kwasu i zaczynają się spadki napięcia. Aby oczyścić końcówkę grubasa do ładowania i rozruchu należy końcówkę wpakować do pojemniczka z rozpuszczonym kwaskiem cytrynowym na noc. Z rana będzie czysta lśniąca czerwona miedź. Zneutralizować kwasek cytrynowy (woda, woda z mydłem) i przejść do zaciśnięcia na nowo oczka, albo wymienić oczka na nowe albo umiejętnie odgiąć stare z kabla i zacisnąć ponownie prasą do kabli, hydrauliczna albo mechaniczną, zabezpieczyć miejsce zacisku jedną, dwoma, trzema warstwami termokurcza. Można wazeliną, silikonem przesmarować końcówkę zaciskaną, tzn linkę w miejscu zaciśnięcia przed założeniem koszulki. Ja rozumiem, że niewiele ludzi ma praskę, ale kable się nie psują! Psują się złącza, konektory, miejsca łączenia tylko i wyłącznie na nich powstają spadki napięcia.
Moj akumulator po 3 tygodniach stania w zimie spadl do 5V. Czy da rade jeszcze ten akumulator uratować czy raczej konieczna jest wymiana na nowy akumulator?
A dlaczego w tym samochodzie są dwa filtry fazy lotnej połączone szeregowo? Ten ostojnikowy jest bardzo dobry i przynajmniej u mnie żaden syf z niego nie wychodzi.
Hejo, a co w przypadku gdy alternator na stole miał idealnie 14.3V-14.4V a w aucie pod obciążeniem ma 12.5V a bez obciążenia potrafi wzrosnąć do 16.7V? Lampka akumulatora się żarzy...
Często winne spadków napięcia są fabrycznie zakute klemy i końcówki przewodów przykręcane np. do masy. Taka klema po prostu się grzeje. Rozwiązanie to wymiana na nową, można tymczasowo taką oryginalna klemę nawiercić małym wiertełkiem i zalać cyną.
A ja, poproszę o film, na temat, sprawdzenia instalacji elektrycznej, w zakresie zespołu, automatycznej regulacji wysokosci świateł. Posiadam, bardzo popularną ostatnio w Polsce, Hondę CR-V iii 2.2 i-CDTi. I nie mogę nic znaleźć, na ten temat. Pozdrawiam
Jeśli akumulator mam oddalony od alternator 1,5 metra to jak mam zmierzyć kabel plusowy i minusowy? Przedłużyć przewody miernika? Będzie wtedy miarodajne pomiar?
@@rafalszabelski6631 oddałem auto do elektryka, prąd ładowania był już 19.75 Spotkał się ktoś z Was z czymś takim? Żarówki popalone i mam nadzieję że nic z komputerem sie nie stało.
@@pol_japan_family Całkiem możliwe, że aku jest do wymiany a nieświadomy regulator próbuje go naładować podnosząc napięcie. Zacząłbym od podmiany akumulatora i ponownym pomierzeniu.Oczywiście, zamiennik musi być naładowany i sprawny.
Czy w multimetrze można używać akumulatorków czy zalecasz używania tylko bat. alkalicznych ? Bardzo przydatny materiał :) Pozdrawiam
3 роки тому+5
Zależy ile ich jest, jak są dwa to raczej baterie bo mają 1,5V nominalnie a akumulatorki 1,2V i szybciej może się kończyć prawidłowy zakres pracy lub od samego początku kuleć (często napięcie odniesienia to 2,5V) jak jest ich np 6 jak w markowych multimetrach przemysłowych to akumulatorki się sprawdzają - w tanich multimetrach różnie z tym bywa ;) Ja żeby się nie zastanawiać czy mam dobre pomiary używam raczej baterii - starczają mnie na 2 lata jak robię pomiary "wokoło siebie" i też mam nawyk wyłączania kiedy nie używam sprzętów aby "oszczędzać prąd" :)
Miałem problem z odpaleniem samochodu. Doładowałem Aku i mail w stanie spoczynku 12.68, fajnie palił, wszystko ok. Na drugi dzień Aku w stanie spoczynku 12.3. Oznacza to koniec akumulatora?? Bo ładowanie było książkowe
A jak to się ma do inteligętnego ładowania. Kiedyś testy odnośnie ładowania akumulatora były przedstawione na Peugeot 508. Możecie zrobić ten test na takim lub podobnym samochodzie. Dziękuję
W niektórych samochodach zwłaszcza kombi akumulator jest w bagażniku i taki pomiar jest trudny do wykonania, może zrobicie filmik jak ogarnąć takie pojazdy 👍.
Nie wpadlo ci do glowy ,zeby wziac kawałek przewodu i przedłużyć oryginalne? Jesli nie to lepiej jedz do warsztatu
3 роки тому+2
W tym filmie pokazywałem jaką mam sondę do niedostępnych miejsc albo bagażnika :) Tak jak mówi Grzeniu, trochę kreatywności i trzeba ją sobie przedłużyć jakimś przewodem lub zrobić sobie od zera długą sondę pomiarową :) ua-cam.com/video/rCqO5CuOGpI/v-deo.html
@@karolrybicki286 Ach ludzie, ludzie. A bylo to wszystko na fizyce w podstawówce. Spadek napięcia wylicza sie z prawa Ohma. Miernik nie obciąża praktycznie w ogóle takiej sondy wiec i spadku napięcia na niej nie ma. Przynajmniej pomijalny jeśli chodzi o pomiar takim multimetrem. Dajcie sobie spokój z tymi pomiarami. Tak to jest z tymi poradnikami. Niby prosto wszystko zrobić ,pomierzyć ,tylko co z tego jak później nie wiadomo o co chodzi. Jak jest problem to odkręć sruby poczyść ,dokręć i tyle. Jeśli jest problem z pomiarem to i tak nie wymienicie, a juz na pewno nie dobierzesz odpowiedniego przekroju nowego kabla.
W moim samochodzie na początku po odpaleniu jest 14.2V, a później jak już alternator podladuje aku jest 13.6, bez znaczenia czy pod obciążeniem czy nie, czy jest ok?
Witam. E61 błąd inteligentnej klemy klemy... Co kilka dni nie używania auta pokazuje się ten błąd, od czego zacząć poszukiwania nadmiernego poboru z aku ? Dodam że w trybie uśpienia
Akumulator po trasie ma 12,77 na drugi dzień go odpalimy i przejedziemy 10km potem przerwa około 16h i pokazuje napięcie 12,52 to normalny objaw czy jest do poprawy ?
Test alternatora powinien być wykonany po ok. 10 minutach pracy silnika. Wtedy można stwierdzić jakie daje napięcie alternator na akumulator. Bywa tak że dopiero po tym czasie wskazania alternatora mogą być inne niż po krótkiej jego pracy. A wtedy mamy pewność że alternator jest ok. w 100%
Jak już ktoś napisał, że zamiast wymieniać przewód, to należy oczyścić połączenia i porządnie dokręcić, a jeżeli miedź zaśniedzieje, to można w prosty sposób chemicznie oczyścić wkładając końcówkę przewodu do roztworu kwasku cytrynowego z solą w wodzie i po kilku lub kilkunastu minutach powinno błyszczeć. To takie stare i najprostsze sposoby na poprawę przewodności, ale przedewszystkim obejrzeć przewody, czy nie jest uszkodzona izolacja lub czy nie pęka przy zaginaniu bo w miejscu odkrytego przewodu zawsze miedź będzie się utleniać, czyli zmniejsza się w naturalny sposób przekrój poprzeczny przewodu i rezystancja wzrasta, a co za tym idzie jest wzrastający spadek napięcia. Tak w praktyce działa prawo Ohma i Kirchoffa.
O kurna, nie doczytałem i napisałem to samo
Można zrobić filmik o złodzieju prądu. Tego nigdy dość. Fajnie się ogląda i super, że dzielicie się wiedzą.
Był taki film dość rozbudowany:
ua-cam.com/video/ynR3-wglgfg/v-deo.html
Oraz u mnie na kanale praktyczny w 2 częściach:
ua-cam.com/video/EQ8E3VxKCjQ/v-deo.html
ua-cam.com/video/rCqO5CuOGpI/v-deo.html
0p
No, wreszcie ktoś wytłumaczył dokładnie o o chodzi i jak naprawić! Dziękuję bardzo.
Dzięki, że przez te dwie pierwsze minuty wytłumaczyliście znaczenie tych znaczków na multimetrach, bo tego właśnie nie wiedziałem. Wielkie dzięki.
Panowie - no jakbym oglądał dawny program TVP "SONDA" - Gratulacje !!!!!!!!!!!!!!
Witam Robercie Super odcinek z podstaw diagnozy pomiaru ładowania akumulatora dla niewtajemniczonych
Pozdrawiam
Zapraszamy na playlistę pomiarów instalacji samochodowych :)
ua-cam.com/play/PLyKQdv07BeiTMvLkzKp93zlWD0SK1URWf.html
Zanim wymienimy przewód proponuję oczyścić wyprowadzenia plus minus w akumulatorze i wewnątrz klem, bo są zaśniedziałe. Fajny film. N początku filmu przejęzyczenie, powinno być, "będzie napięciem stałym", bo mierzymy przecież napięcie V, a nie prąd, przynajmniej tak macie ustawiony miernik. koleżeńska przysługa. Pozdrawiam.
Najpierw zarobić nowe końcówki, później poprawić (oczyścić) połączenia. Sama miedź w kablu nie psuje się.
W swoim leciwym Passacie B4 kilkanaście lat temu, tuż po jego zakupie położyłem w peszlu bardzo miękki przewód 25-35mm2 z alternatora bezpośrednio do klemy "+". Od tego momentu aż po dziś dzień zapomniałem o spadku napięcia na dodatnim przewodzie. Nie ma potrzeby zaglądania do rozrusznika. Chyba, że w celu konserwacji styku śruby z przewodami ;) POLECAM!
Czyli można dołożyć nowy kabel od alternatora do akumulatora (na +), bez usuwania fabrycznego? A nic się w instalacji nie pokiełbasiło?
@@pawekam2714 Hehe, stary temat... Odpowiadam tylko dlatego, że dostałem powiadomienie na gmail 😁
Jeśli główny przewód (+) idzie drogą akumulator - rozrusznik - alternator to bez problemu można tak zrobić. I nie trzeba się martwić o pozostałe przewody, ponieważ po takiej modernizacji wszystkie te przewody jedynie pozytywnie wpłyną na pracę instalacji. Dodatkowy przewód tylko pomoże oraz praktycznie zlikwiduje spadek napięcia pomiędzy alternatorem a akumulatorem.
@@zbigf4823 Dzięki. Dobrze, że sprawdzasz gmaila czasem 👍
Przyczepię się trochę - jak mierzyliście spadek napięcia w golfie to jedna sonda multimetru była na biegunie akumulatora a druga na zacisku alternatora (i prawidłowo) ale to wcale nie oznacza że przewód jest do wymiany. Ja bym zaczął od wyczyszczenia i ponownego dokręcenia zacisków przewodów i jeszcze raz bym zmierzył.
Tym bardziej przy rozruszniku.
W pełni naładowany akumulator (12.75V) pobierze mały prąd a mały prąd to mniejsza strata na przewodzie, w drugim przypadku mamy nie doładowany aku który będzie pobierał już większy prąd, więc strata na przewodzie będzie z zasady większa. Trzeba to sprecyzować. Poza tym super odc. 🙂
W tym filmie faktycznie o tym nie wspomniałem ale nieco więcej powiedziałem w moim pierwszym filmie na ten temat :) :
ua-cam.com/video/WVCf22qx51s/v-deo.html
W prosty i szybki sposób podana wiedza jak sprawdzić akumulator i ładowanie.
Filmik akurat dla mnie, dzięki!
Bardzo zrozumiale wytłumaczone. Dzięki i pozdrawiam
bardzo fajny material z chęcią się ogląda
Dobrze jest to pokazane ze przewód masowy jest połączony z silnikiem do skrzyni biegów to wplywa na lepszy rozruch.
A może filmik o wpływie czystości, starości, zaśniedziałości połączeń na akumulator i instalacje. Czym czyścić klemy i inne połączenia, jak zabezpieczać.
Witam, świetny vlog 😀 teraz prosiłbym o to samo tylko dla aut z systemem IBS
Witam, nie czytałem wszystkich komentarzy poniżej za co przepraszam i może ktoś już o tym napisał ale przed wymianą przewodów na nowe najpierw oczyścił bym wszystkie połączenia zaczynając od śruby na alternatorze poprzez połączenie przewodów na rozruszniku i kończąc na klemach i bolcach na akumulatorze. Po oczyszczeniu połączenia nasmarował bym pastą miedziową a klemy wazeliną techniczną. Jeżeli przewody w miejscach gdzie zostały zaprasowane nie są luźne lub upalone to przewody raczej są ok i na przestrzeni czasu " nie ubyło im z przekroju"... Ale filmik bardzo fajny i dużo przydatnych informacji dla laika! Dobra robota Panowie!
Aaaa... No i a propo straty na przewodzie to jest też uzależnione od poziomu naładowania akumulatora... Mniejszy pobór prądu przez akumulator to mniejsza strata na przewodzie i proporcjonalnie odwrotnie... Proponował bym zrobić pomiar na tym samym akumulatorze. Wtedy wynik byłby bardziej miarodajny. Pozdrawiam
zróbcie film o tym jak sprawdzić alternator wyjęty z samochodu i jak podłączyć go z akumulatorem w garażu
A masz stol z silnikiem do którego możesz taki alternator podłączyć? Jeśli takowy będziesz umiał zrobić to i z podłączeniem trzech przewodów dasz sobie rade
Tak jak mówi Grzeniu - bez stołu probierczego ciężko cokolwiek zmierzyć poza pojazdem, trzeba by móc alternator napędzać najlepiej szerokim zakresem obrotów i mieć czym go obciążyć i obserwować co się z nim dzieje
co najwyżej można by wiertarką go napędzić i sprawdzić napięcie bez obciążenia - tylko musiałbyś też znać aktualne obroty alternatora
@ i tyle mi właśnie potrzeba
Jak nie masz elementarnej wiedzy na ten temat nie myśl że cokolwiek sprawdzisz.
Super materiał, już wiem gdzie szukać problemów z ładowaniem w swoim Golfie😉
Pozdrawiam
Dobry odcinek dla początkujących !!!!
Fajnie :)
Witam. Proponuje zrobić test ładowania akumulatora alternatorem. Ważne, żeby był to akumulator, który nie odpala. Pierwsza opcja ładowanie 3 razy po 20 minut przy czym nie można doprowadzić, żeby silnik wystygł np. 20 minut ładowania, tyle samo przerwy. Druga opcja ładować akumulator przez 60 minut. Myślę ze bardzo ciekawy test, tyle, że wymaga dużo czasu. Moim zdaniem lepiej naładuje się akumulator z pierwszej opcji, bo alternator ładuje w sumie akumulator przez 30 minut potem natężenie jest tak niskie, że akumulator nie jest praktycznie ładowany i na obrotach jałowych przy włączonej dużej ilości odbiorników może się nawet rozładowywać, Pozdrawiam
Ciekawe podejście do tematu po 30 minutach natężenie jest tak małe że praktycznie nie jest ładowany... aaaahhhhaaaa bo uwierzę.
A przy włączonych odbiornikach nawet może się rozładować... obecne auta niestety już nie mają tych przypadłości.
Takie cyrki miały miejsce jak były w autach prądnice zamiast alternatora i wspomnę tu o regulatorach mechanicznych... dużo by tu pisać. Na dzień dzisiejszy takich przypadków "szukać ze świecą".
W obecnej chwili mam volvo v50 z 2005 2.5T AWD natomiast napięcie ładowania jest różne w zależności od temperatury zewnętrznej co w filmie nawet nie zostało wspomniane że takowe rozwiązania już są w autach.
Dodam że mój alternator według specyfikacji ma 150A natomiast napięcie ładowania powyżej 15V i są to wartości jak najbardziej prawidłowe !
Dobra robota pozdrawiam
Dobra robota!
Podoba się dla mnie ten film :D
Często wystarczy przeczyścic końcówki przewodów i pola styków. W nowszych zwłaszcza w grupie VAG potrafią się przewody przy zazielenić przy końcówkach. Obcinasz zakładasz drugie oczki i też jest dobrze.
Do tego dodałbym jakiś środek kontaktowy... Może smar miedziany?
@@bronekjelonek KONTAKT S i wazelina techniczna ;)
@@ukasz6363 Jako inżynier elektryk definitywnie twierdzę że luzowanie klemy nie jest dobre.
@@bronekjelonek ja również inżynier elektryk :) Jakie luzowanie klemy? Z resztą nie mówię tu o klemie, najlepiej psiknac kontaktem między końcówkę oczkowa, a tym do czego dolega, dokrecic tą końcówkę i później można lekko posmarować dookoła wazelina. Połączenie bardzo dobrze zabezpieczone.
@@ukasz6363 Luźna klema to drgania. Ołów jest miękki więc z czasem może się lekko wytrzeć i luz się powiększy. Do tego dochodzi woda która może się tam dostać. Z czasem to spowoduje wytworzenie warstwy izolacyjnej. Wszystko będzie dalej działało ale będzie gorsze ładowanie co spowoduje przyspieszenie zużycia akumulatora.
Czesc fajnie powiedziane pomierzone a co powiecie na temat mierzenia BMW co ma akumulator w bagazniku?
Przedłużona sonda :)
Tu pokazywałem jaką mam:
ua-cam.com/video/rCqO5CuOGpI/v-deo.html
Bardzo dobre.
Spadek napięcia na żyle 16 mm2 i długości 1,5 metra od alternatora do akumulatora:
Rezystancja tej żyły wynosi 0,0015 ohma. Dla 10 Amper ładowania (ze wzoru U = I * R) mamy spadek na miedzi 0,015 Volta (czyli 15 mV).
Najwidoczniej do ponownego zarobienia są obydwie końcówki i dodatkowo trzeba je mocno dokręcić do alternatora i akumulatora.
Dla kabla 10 mm2 analogiczny spadek wyniesie 0,02 V
Dla kabla 6 mm2 spadek na miedzi będzie 0,04 V
Kurczę, dziękuję! Właśnie zmieniam akumulator i przy wybieraniu modelu YT podpowiedział mi ten filmik. Od lat go potrzebowałem :) Mam nowozakupiony, stary samochód z paskudnym akumulatorem Tuborga. Ledwo jest w stanie ruszyć przy wysokiej temperaturze i pogarsza się w czasie. W ciągu miesiąca 2 razy podładowywałem. Zastanawiałem się, czy jest padnięty czy niedoładowany.
I jak? Kupiłeś nowy?
Dzieki za film. Mi, jako amatorowi, przydałby się film prezentujący jak i czym zabezpieczyć styki przy wymianie np. przewodu prądowego.
14:05 przy włączaniu miernika trzymaj wciśnięty przycisk selekcji (żółty przycisk). W ten sposób zdezaktywujecie wyłącznik czasowy miernika (nie pojawi się ikonka stopera).
Lub niebieski w zależności od modelu 😜 Tytus to wie i większość , ale często się nie praktykuje przy teoretycznie szybkich, krótkotrwałych pomiarach 😉
Znam to :) Ale do takich podwórkowych pomiarów nie używam tego, raczej jak nagrywam coś dłuższego na stole i chcę aby się nic nie wyłączyło :)
Aj, waj. Prąd to w amperach, a napięcie w voltach. Jaja przy samej dupie drzwiami przytrzasnąć. I to obydwu........😋
a napięcia w trakcie rozruchu?
fajna byłaby tabelka ze wszystkimi możliwymi pomiarami i dopuszczalnymi wartościami
Super :)
Golf Cross Country - Twoje akcję na mojej giełdzie właśnie poszły ostro w górę 😧
Spadki napięcia najczęściej występują na zakuciach przewodów w końcówkach oczkowych np w fiaciorach ale również w VW i nie tylko . O ile w tych starszych samochodach wymiana takiego przewodu nie nastręcza zbyt wielu trudności bo idą one po wierzchu to w nowszych już tak łatwo nie jest, nawet w takim JTD kabel prądowy idzie sobie w stalowym tunelu pod kolektorami i nie wyjdzie z niego za nic i co wtedy? ano trzeba zalutować dodatkowo to zakucie czyli trzeba jakimś środkiem potraktować, który nam odczyści tlenki, jak sie da to zruszyć połączenie czyli np zdusić lekko morsem lub młotkiem jak jest dojście, palnik do rurek CO lub mocna opalarka grzejemy i zalewamy cyną. W takiej klemie jak w zielonym golfie mamy zakucie otwarte i jest łatwiej 18:28 w końcówkach , w których zakucie jest ślepe czyli kończy się sprasowaną rurką wiercimy otwór 3,5mm i po nagrzaniu wpychamy tam cynę do pełna aż zacznie wypływać. Metoda szybka ,tania i sprawdzona wielokrotnie z sukcesem nie sztuką jest się narobić ;)
Lutowanie odpada bo palisz kabel, usztywniasz Linke. Nie da się polutować grubasa bez dewastacji
Dawnymi czasy / ok.1997-2002 / zauważyłem, że napięcie alternatorów włoskich i polskich ze Świdnicy do Fiat a Cinquecento i wynosiło 13,75 V przy ( 800-4000 ) obr/min. Byłem wielce zdziwiony, bo w owym czasie np. dla VW 1,3 instrukcja podawała 14,1 +/- 0,17 V , a w innych autach 14,4 V przy temperaturach dodatnich.
... W 2018 r. miałem Alfę Romeo i napięcie alternatora też wynosiło 13,75 V w zakresie od wolnych do 4 tys obr./min. , ale trafił się przypadek rozładowania akumulatora BMW 3,0 i napięcie alternatora w zakresie pomiarowym wynosiło ok. 15 V. Nic dziwnego, bo akumulator był pod kanapą tylnego siedzenia, a przy BMW 2,8 w kufrze i uwzględniono spadek napięcia na przewodach.
Widać, że się znacie, na robocie też :)
Witam,
Na filmiku jest mowa o akumulatorach kwasowych, a co w przypadku akulmulatorów AGM?
11:47 "niespełna jedna dziesiąta" to przy pomiarze spadku na tak krótkim przewodzie, bardzo duże zaokrąglenie ;)
Plus druga 1/10 różnicy w multimetrach
zdecydowanie tak - ale to miał być film "z grubsza" dla laika oraz pokazać, że luźno przyjęte normy tych 14V/13,8V dla niektórych jako poprawne ładowanie może maskować problemy, których nie widać a są istotne :)
Do każdego miernika jest dołączona instrukcja a w tej instrukcji jest informacja o maksymalnym błędzie pomiarowym i/lub klasie dokładności. Jak kiedyś studiowałem miernictwo elektryczne i elektroniczne to zawsze musieliśmy uwzględniać to w swoich sprawozdaniach. Jeśli dobrze się wczytać to się okaże, że każdy z tych mierników (nawet UNI-T) mają dość duży błąd i takie zaokrąglenie (do 0,1) jest z grubsza poprawne. Powiem więcej, że jak uwzględnić przedziały ufności dla każdego wyniku dla każdego z tych miernikòw to pewnie przedziały w dużej swej części pokryja się dając ten sam wynik.
@@WrOnG1984 Miałem to dopisać... jednak błąd pomiarowy to jedno a samodzielna "korekta" o 20 czy 30% - to drugie.
A Co w sytuacji kiedy napięcie skacze podbija od 14.10 do 14.50 na wolnych obrotach bardzo szybko 14.10-14.30-14.50-14.10-14.40-14.50-14.20 oczywiscie bez obciążenia?
Ja bym z chęcią zobaczył filmik na temat czyszczenia wtyczek itp. Jakimi środkami to robić, jakich błędów unikać itd.
Bardzo dobra robota. A czy w dużym kombi jak się ma aku w bagażniku mogą być spadki na poziomie 0.3V przez długość kabli?
Ten spadek to taki umowny ogólnie. Ja bym się nie bawił w wymianę przewodu głównego przy takim spadku.
Jakie powinno być napięcie spoczynkowe w akumulatorze AGM?
Dzień dobry mam audi a2 1.4benzyna akumulator w bagażniku napiecie na wolnych obrotach jest 14.09v alternatora przy akumulatorze 13.97v jak włacze grzanie przedniej i tylnej szyby,swiatła mijania,radio to przy alternatorze spada do 12.17v a przy akumulatorze 11.93v co może być przyczyna dziekuje
Dobrym tematem było by przedstawienie w jaki spośób zarabia się końcówki przewodów w momencie, kiedy konieczne jest wykonanie takich by passów.
Było trochę o tym w tym filmie, zwłaszcza porównanie zagniecenia markową ręczną zaciskarką i hydrauliczną chińską :) :
ua-cam.com/video/Q2alGXMtYc8/v-deo.html
@ A dzięki zajrzę. Sam na codzień posługuję się zaciskarką Knipexa z systemu Crimp system i są w tym systemie matryce obsługujące zaciskanie tulejek i końcowek do przekroju 50 mm2. Zastanawiałem się czy moja zaciskarka ogarnęła by zarobienie takich przewodów. Złącza MC-4 dla stałoprądowycu stringów PV ogaryna. Jeśli nie, to mam jeszcze w zanadrzu praske hydrauliczną PH 4 z oryginalnymi matrycami :)
@ a po zaciśnięciu końcówki kablowej do tygielka z cyną . Choć w klimatach tropikalnych nie zalecane bo miedz będzie utleniać się pod cyną . A najlepiej zainwestuj w kamerę termowizyjną ,ja tak robię i widać wszystko jak na dłoni.
Początek dla laików, potem przechodzimy do konkretniejszych spraw - bdb materiał.
Swoja droga w tym rozwiazaniu - gdzie alternator jest z rozrusznikiem na jednym kablu - to ten przewod jest jeszcze wazniejszy, bo opor na nim powoduje zarowno pogorszenie ladowania jak i wieksze obciazenie przy starcie. Czyli akumulator dostaje po kostkach na dwa sposoby :P
W Volvo V70 mam akumulator w bagażniku i różnica jest 0,8V coś z tym trzeba robić czy przy takiej odległości to standard
Jak najbardziej wartość prawidłowa !
samsung jaka aplikacja ?
zróbcie takie testy na nowych samochodach, gdzie są montowane inteligentne alternatory. Posiadam Passat B8 i u mnie ładowanie na poziomie 14-14,7V jest przez pierwsze kilkadziesiąt kilometrów, później spada do 13,4-13,6V. np dojeżdżając do skrzyżowania na biegu (manual) ładowanie oscyluje w 14,6V , a jak tylko ruszę to od razu spada do 13,4V. podobno jest to po aby nie obciążać silnika. Pozdrawiam.
a zapewne wzratsa wyraznie podczas hamowania silnikiem, albo schodzenia z obrotów
😀Witam i😀✔POzdrawiam serdecznie😀😀✔
Hej nagrajcie filmik jak to wszystko zmieżyć w BMW E39 aku z tyłu...
Wystarczy przedłużyć przewód od akumulatora do miernika, akurat jego grubość (średnica przekroju) przy pomiarze napięcia nie ma aż takiego wpływu na wynik pomiaru.
Fajny materiał. Pytanie? Ile trzeba przejechać kilometrów lub ile powinien musi pracować silnik (jeśli w ogóle ma to sens), aby odzyskać energię straconą na rozruch silnika? Pozdrawiam Jarek.
Proszę o testy prostownikow z rozruchem
Super przypomnienie, dziękujemy, ale czas najwyższy wziąć się za nowsze modele aut, z akumulatorami w bagażniku itp, z klemami IBS czy z nie tak świetnym dostępem. Takich aut jest coraz mniej, a coraz więcej "młodszych" i każdy co posiada auta po 2000r czy tam po 2004r lub młodsze po takim filmie chcąc sprawdzić otwiera maskę, a tu zonk 😁
To prawda :)
a co to za apka na telefon?
Cześć🙋. Przydałoby się coś o akumulatorach wspułpracujących czy zamieniać czy niepotszeba. Dlaczego zawsze pada jeden anie dwa. Co gdy pszewud plusowy działa jak elektro magnes w momencie rozruchó. Z kont zasniedziałe klemy. Pozatym super filmiki 👍
Jak można prosić to zróbcie filmik jak ładować duże akumulatory 6 Volt w sensie te do traktorów bo dużo ludzi jeszcze ich używa ja też mam dwa po 165 ah. Pytanie czy osobno to ładować czy razem ? itp.zagadnienia.
Jeżeli pracują w parze to ładowanie też tak powinno wyglądać.
@@Darek80 niby tak ale zalecam zaopatrzyć się w podstawowy multimetr i mierzyć napięcie każdego aku z osobna podczas ładowania prostownikiem. Czasami można zauważyć coś ciekawego, zwłaszcza kiedy ładuje się aku różnie naładowane, różnej pojemności. Aby ładowanie przebiegało prawidłowo czasami trzeba stosować niewielkie obciążenie jednego aby nie był przeładowywany.
U mnie spadki napięcia na przewodach między aku a alternatorem są znikome bez obciążenia , a z obciążeniem na kablu + wartość wynosi 0,44 .Napięcie alternator i aku bez obciążenia prawie jednakowe, a przy obciążeniu różnica wynosi ponad 0,4 v. Akumulator ma ponad 6 lat i jego pojemność jest dużo mniejsza stąd chyba te różnice podczas obciążenia a nie stary kabel + ?
Fajny film dla początkujących, tylko wprowadza trochę zamieszania w kwestii napięcia na akumulatorze jeśli ktoś ma nowe auto z "inteligentnym ładowaniem" mam na myśli grupę VAG.
W takich autach nie jest osiągalne napięcie na aku powyżej 12,5V to tak z moich obserwacji, czyli wiecznie nie doładowany... ładowanie prostownikiem na full, i po kilku dniach wraca do 12.4-12.5V
Może o tym warto by było zrobić film?
Ciekawa kwestia i raczej nieprawdopodobna... 🤔
Czy robiłeś może film o akumulatorach „pokładowych” w samochodach hybrydowych toyota/lexus? (nie udało mi się takiego znaleźć ani na Twoim kanale, ani na jutubie ogólnie)
A jeszcze może coś takiego. Światła Led halogeny robocze w ciagnikach , maszynach budowlanych itp. Szumi od nich radio. Co można zrobić żeby tego uniknąć? Słyszałem że jak kable radiowe i kable do świateł Led musza iść jak naj dalej od siebie? To nie będzie szumu🤔
Telewizory LED zakłócają fale FM ,i sygnał nadajnika do telefonów 😳🙄sprawdzone 100%!!!!
@@rafalszabelski6631 ???🤔🤔🤔
Czy Multimetrem możnasprawdzić czy np. czujnik położenia wału lub walka rozrządu dziala prawidłowo pod kątem elektrycznym?
W moim aucie świeci kontrolka ładowania i tego ładowania nie ma, jak naładuje akumulator to ładowanie również wraca do normalności i kontrolka znika. Czy zużycie akumulatora może zablokować proces jego ładowania przez alternator? Alternator mam po regeneracji
Napięcie ładowania zależne jest od wydatku alternatora. Zrób test obciążenia w samochodach konstrukcyjne zaprojektowanych w latach 80,90 i późniejszych Japończykach.
Jaki polecacie multimetr za 40-50 zł? @Rzeźbiarz wspomina w filmie o takiej kwocie za urządzenie. Dziękuję za wideo.
To tak jak byś zapytał jaki polecacie telefon... .
Ja bym odpowiedział że do 50zł to nic dobrego nie kupisz... ale czy taki choćby za 10zł jest tak zły... .
Dla amatora jest wystarczający a nawet za bardzo wybajerzony.
Pomiar napięcia nie musi być aż tak dokładny w tym konkretnym przypadku.
Ale bym tu podpowiedział aby wybrać taki co by mierzył natężenie prądu stałego i zmiennego nie wspominając o innych możliwościach pomiaru npm cęgami 😁
Mam ten żółty dpm. W filmie autor wspominał o takim za 40-50 zł. Wiec pewnie miał jakieś konkretne modele na myśli - chyba. Podobno nie ma głupich pytań. :)
Jakie znaczenie dla mnie, laika, ma jakaś różnica typu 0,1 między czymś a czymś? Czy informuje mnie, że muszę podjąć jakieś działania, typu kupno nowego akumulatora, czy coś podobnego, czy też służy to tylko mojemu zaspokojeniu ciekawości i niczemu więcej? Te szczegółowe pomiary to tylko taka zabawa dla dużego dziecka płci męskiej?
Witam
Będę miał więcej czasu to podjadę do Was bo nie mogę znaleźdz złodzieja prądu w moim samochodzie, może mi pomożecie z tym co może być nie tak.
Oczywiście super filmik i też muszę sprawdzić kable od akumulatora do alternatora bo coś cieniutko z ładowaniem, poniżej 14V.
Pozdrawiam
Miło by było jak byście teraz pokazali jak sprawdzić co kradnie prąd w samochodzie.
Hey czarodzieje! Z tym pośpiechem z wymianą kabli to bym trochę zwolnił. KABEL o przekroju 16-35mm2 zazwyczaj się nie psuje, owszem starzeje się, murszeje izolacja, korodują żyły linki kabla, ale to nie zmienia sytuacji że kabel jest ok. W takim grubasie nic złego się nie dzieje. Dzieje się za to na zaciskanych oczkach. Odkryta część przewodu, goła miedź koroduje, pokrywa się patyną, robi się zazwyczaj czarna albo w skrajnym wypadku zielona od działania kwasu i zaczynają się spadki napięcia. Aby oczyścić końcówkę grubasa do ładowania i rozruchu należy końcówkę wpakować do pojemniczka z rozpuszczonym kwaskiem cytrynowym na noc. Z rana będzie czysta lśniąca czerwona miedź. Zneutralizować kwasek cytrynowy (woda, woda z mydłem) i przejść do zaciśnięcia na nowo oczka, albo wymienić oczka na nowe albo umiejętnie odgiąć stare z kabla i zacisnąć ponownie prasą do kabli, hydrauliczna albo mechaniczną, zabezpieczyć miejsce zacisku jedną, dwoma, trzema warstwami termokurcza. Można wazeliną, silikonem przesmarować końcówkę zaciskaną, tzn linkę w miejscu zaciśnięcia przed założeniem koszulki. Ja rozumiem, że niewiele ludzi ma praskę, ale kable się nie psują! Psują się złącza, konektory, miejsca łączenia tylko i wyłącznie na nich powstają spadki napięcia.
Moj akumulator po 3 tygodniach stania w zimie spadl do 5V.
Czy da rade jeszcze ten akumulator uratować czy raczej konieczna jest wymiana na nowy akumulator?
Spadek napięcia między plusem na Aku,a plusem na alternatorze mierzy się tylko na odpalonym silniku?minus także?
Tak się zastanawiam po co masz zamontowane dwa filtry fazy lotnej LPG ?
bo mozna to ma, jeden to zwykly bibulowy, drugi to odsrodkowy w ktorym gaz wiruje i oddziela substancje oleiste
@@ceboin to bez sensu, załóż wkładkę poliestrową do tego od stojnikowego i wystarczy.
za duża moc silnika, jeden filtr nie wyrabia :D
A dlaczego w tym samochodzie są dwa filtry fazy lotnej połączone szeregowo? Ten ostojnikowy jest bardzo dobry i przynajmniej u mnie żaden syf z niego nie wychodzi.
Hejo, a co w przypadku gdy alternator na stole miał idealnie 14.3V-14.4V a w aucie pod obciążeniem ma 12.5V a bez obciążenia potrafi wzrosnąć do 16.7V? Lampka akumulatora się żarzy...
Często winne spadków napięcia są fabrycznie zakute klemy i końcówki przewodów przykręcane np. do masy. Taka klema po prostu się grzeje. Rozwiązanie to wymiana na nową, można tymczasowo taką oryginalna klemę nawiercić małym wiertełkiem i zalać cyną.
A ja, poproszę o film, na temat, sprawdzenia instalacji elektrycznej, w zakresie zespołu, automatycznej regulacji wysokosci świateł. Posiadam, bardzo popularną ostatnio w Polsce, Hondę CR-V iii 2.2 i-CDTi. I nie mogę nic znaleźć, na ten temat.
Pozdrawiam
Witam mam pytanko czy miernik Pokarze prawidłowo wartość alternatora 14.4 v podczas gy akumulator jest rozładowany
Witam jaka to aplikacja na telefonie?
A ja mam takie pytanie. Alternator ładuje mi 15V. Czy można tak jeździć czy akumulator może uszkodzić?
Jeśli akumulator mam oddalony od alternator 1,5 metra to jak mam zmierzyć kabel plusowy i minusowy? Przedłużyć przewody miernika? Będzie wtedy miarodajne pomiar?
A co w przypadku jeżeli z alternatora wyxhodI 16.65 V?
Laguna II 2.0 16v
Z góry dziękuję za odpowiedź 👍🏆
sprawdzić diody/regulator napięcia. Powinno wyjść około 14,4V
14.70 granica przekroczenia , ale spotkałem 14.72🙄i wszystko było Ok pomiary pod maską , Aku kufer 14.5
@@rafalszabelski6631 oddałem auto do elektryka, prąd ładowania był już 19.75
Spotkał się ktoś z Was z czymś takim?
Żarówki popalone i mam nadzieję że nic z komputerem sie nie stało.
@@pol_japan_family Ooo,to już robi spustoszenie ze wszystkim , jeszcze gdy światła sa włączone ,miej nadzieję że Kompa nie uszkodziło ☹️
@@pol_japan_family Całkiem możliwe, że aku jest do wymiany a nieświadomy regulator próbuje go naładować podnosząc napięcie. Zacząłbym od podmiany akumulatora i ponownym pomierzeniu.Oczywiście, zamiennik musi być naładowany i sprawny.
Identyczny silnik mam. Pozdro :)
1.6 105km AZD
Tytus, a po co Ty kręcisz jak Ci się multimetr uśpi? Wystarczy przycisk select wcisnąć ;)
Czy w multimetrze można używać akumulatorków czy zalecasz używania tylko bat. alkalicznych ?
Bardzo przydatny materiał :) Pozdrawiam
Zależy ile ich jest, jak są dwa to raczej baterie bo mają 1,5V nominalnie a akumulatorki 1,2V i szybciej może się kończyć prawidłowy zakres pracy lub od samego początku kuleć (często napięcie odniesienia to 2,5V) jak jest ich np 6 jak w markowych multimetrach przemysłowych to akumulatorki się sprawdzają - w tanich multimetrach różnie z tym bywa ;)
Ja żeby się nie zastanawiać czy mam dobre pomiary używam raczej baterii - starczają mnie na 2 lata jak robię pomiary "wokoło siebie" i też mam nawyk wyłączania kiedy nie używam sprzętów aby "oszczędzać prąd" :)
@ Dziękuję
Miałem problem z odpaleniem samochodu. Doładowałem Aku i mail w stanie spoczynku 12.68, fajnie palił, wszystko ok. Na drugi dzień Aku w stanie spoczynku 12.3. Oznacza to koniec akumulatora?? Bo ładowanie było książkowe
Panocku A co to za aplikacja n telefonie ?
witam,czy panowie wymieniacie takie kable??. Pzdr
A jak to się ma do inteligętnego ładowania. Kiedyś testy odnośnie ładowania akumulatora były przedstawione na Peugeot 508. Możecie zrobić ten test na takim lub podobnym samochodzie. Dziękuję
Jaki model tego żółtego miernika?
W niektórych samochodach zwłaszcza kombi akumulator jest w bagażniku i taki pomiar jest trudny do wykonania, może zrobicie filmik jak ogarnąć takie pojazdy 👍.
Nie wpadlo ci do glowy ,zeby wziac kawałek przewodu i przedłużyć oryginalne? Jesli nie to lepiej jedz do warsztatu
W tym filmie pokazywałem jaką mam sondę do niedostępnych miejsc albo bagażnika :) Tak jak mówi Grzeniu, trochę kreatywności i trzeba ją sobie przedłużyć jakimś przewodem lub zrobić sobie od zera długą sondę pomiarową :)
ua-cam.com/video/rCqO5CuOGpI/v-deo.html
Czy dla samochodow w których aku jest w bagazniku, spadek napiecia ma tez nie przekraczać 0,2V ? Jaki jest spadek na samej sondzie dlugosci 6m ?
@@karolrybicki286 Ach ludzie, ludzie. A bylo to wszystko na fizyce w podstawówce. Spadek napięcia wylicza sie z prawa Ohma. Miernik nie obciąża praktycznie w ogóle takiej sondy wiec i spadku napięcia na niej nie ma. Przynajmniej pomijalny jeśli chodzi o pomiar takim multimetrem. Dajcie sobie spokój z tymi pomiarami. Tak to jest z tymi poradnikami. Niby prosto wszystko zrobić ,pomierzyć ,tylko co z tego jak później nie wiadomo o co chodzi. Jak jest problem to odkręć sruby poczyść ,dokręć i tyle. Jeśli jest problem z pomiarem to i tak nie wymienicie, a juz na pewno nie dobierzesz odpowiedniego przekroju nowego kabla.
@@grzeniu9972 niestety wpadło, tylko przy takiej długości przewodu, wynik nie będzie zafałszowany ? w końcu to 5 metrów.
W moim samochodzie na początku po odpaleniu jest 14.2V, a później jak już alternator podladuje aku jest 13.6, bez znaczenia czy pod obciążeniem czy nie, czy jest ok?
Te model miernika polecacie czy jakiś inny model
Może jakiś teścik starterów?
Witam. E61 błąd inteligentnej klemy klemy... Co kilka dni nie używania auta pokazuje się ten błąd, od czego zacząć poszukiwania nadmiernego poboru z aku ? Dodam że w trybie uśpienia
Akumulator po trasie ma 12,77 na drugi dzień go odpalimy i przejedziemy 10km potem przerwa około 16h i pokazuje napięcie 12,52 to normalny objaw czy jest do poprawy ?
Zaraz po ładowaniu zawsze jest wyższe napięcie.
Pyt z innej strony. Ladowanie dwuch akumulatorow z alternatora. Dzieki
Test alternatora powinien być wykonany po ok. 10 minutach pracy silnika. Wtedy można stwierdzić jakie daje napięcie alternator na akumulator. Bywa tak że dopiero po tym czasie wskazania alternatora mogą być inne niż po krótkiej jego pracy. A wtedy mamy pewność że alternator jest ok. w 100%
Lepiej sprawdzać od razu , bezpośrednio po rozruchu akumulator pobiera duży prąd więc najłatwiej znaleźć problem ze spadkiem napięcia na przewodach.