Super i cieszę się, że tak odbierane. Zapraszam na jutrzejszy odcinek o honowaniu cylindrów i malowaniu bloku, a już najprawdopodobniej w piątek odcinek o modyfikacji głowicy ( porting wraz z pomiarami przepływu) pozdrawiam Piotr M.
Bardzo przydatny i merytoryczny odcinek. Dużo się dowiedziałem, choć moje 2.0 tsi nie bierze oleju... we wtorki i w czwartki :D Czekam na kolejne odcinki.
Dzięki serdeczne zapraszam na jutrzejszy odcinek o czyszczeniu malowaniu i honowaniu bloku silnika. Kolejne tj w piątek to już modyfikacje głowicy cz. 1
Co do wytartych tłoków to nie tylko kiepskiej jakości olej ale też gniecenie na niskich obrotach np piąty bieg i 1500 obrotów :) Sam mam seja z tym problemem, 190tyś przebiegu, zalewany zawsze dobrym olejem regularnie zmienianym (mam książkę serwisową) a pracuje dosłownie jak stary diesel albo i gorzej.
Nie należy zakładać do „wypracowanego” cylindra nowych tłoków z pierścieniami, nawet jeżeli on (cylindry) mają „dobre” wymiary, z prostego powodu: po demontażu starego zestawu (nawet jeżeli cylinder ma właściwe wymiary) nowy zestaw nie uszczelni starych cylindrów z powodu ich owalu. One bowiem były dopasowane - dotarte w zestawie cylinder - tłoki przy 1-wszym montażu. Co należy zrobić: przetoczyć cylindry na następny wymiar remontowy, honować cylindry, wstawić następnie nowy wymiar remontowy tłoki - pierścienie, i docierać. Silnik wówczas nie będzie „brał” oleju tj. będzie szczelny po dotarciu, i nie będzie potrzeby poprawiać po niedoróbkach jw.
Jeden z kolejnych odcinków. Jak sienuda w piątek wskoczy odcinek z portingiem głowicy i pomiarami jej na urządzeniu do strat przepływu. Nazywam to kompozycja geometrii kanałów głowicy, gdyż za pośrednictwem tego urządzenia wyrównuję przepływy. Zapraszam do oglądania i pozdrawiam. Piotr M.
Dzień dobry, super seria odcinków z naprawy :-) Mam pytanie czy wymiar nowych tłoków mieścił się w ramach podanych w książce? Sam bawię się teraz swapem silnika od Punto 1.2 8v do Seicento. Też po wyciągnięciu tłoków mam delikatne przytarcia, dużo mniejsze niż u Pana. Zastanawiam się czy te nowe nie będą "gorsze" (np pod względem rozszerzalności temp.) niż oryginały. Niestety moje też nie mieszczą się w zakresie tolerancji. Pozdrawiam Krzysztof
Witam. Zakładam, że produkt mahle nie będzie nie będZie miał problemów , o których Pan pisze. Moje miały ponad 0.1 ponad tolerancję co po prostu szkoda było zakładać bo by nie było efektu. Te które teraz są maja 0.05 pasowania z cylindrem przejdą proces docierania i mam nadzieje, że będzie dobrze 😀. Poskładane jest zgodnie ze sztuką wiec od swojej strony zrobiłem to co trzeba. Wierzę w to, że mahle to dobry produkt, gdyż robią tłoki do połowy silników na świecie. Okaże się jednak wszystko w praniu. Pozdrawiam Piotr M.
JeszcE jedno zapraszam do oglądnięcia całej serii, która teraz jest na etapie montażu miski a w środę wskoczą odcinki z montażu głowicy i później całej reszty. Wszystko jest dokumentowane na moim kanale. Lista: diagnostyka, naprawa i tuning silnika. Pozdrawiam Piotr M.
Czy muszę koniecznie mieć średnicówkę do takiej oceny? Jeśli tak, to czy taka najtańsza za 120 chińczyk nada się do czegokolwiek? Ewentualnie, mógłbym dokupić do niej jakiś lepszy zegar np. Mitutoyo, bo słyszałem, że to właśnie dobrej jakości zegar jest najważniejszy w średnicówce i dla poprawnego pomiaru. Czy może jednak nie oszczędzać i wziąć tego Limita? Dodam, że nie prowadzę warsztatu, choć może kiedyś... Tymczasem sam tak jak Ty chciałbym naprawić swój silnik, lub chociaż dowiedzieć się jak prawidłowo ocenić jego stan - czy jest jeszcze ok, czy muszę szukać zamiany... Czy może wystarczy dla mojego Punto zmierzyć po prostu luzy tłoka w cylindrach nowymi, jak i starymi tłokami szczelinomierzem 0,05 (nie mam 0,02 ale te 5 setek to max. wartość dopuszczalna luzu wg instrukcji) i porównać wartości? Stare tłoki mają 70,65, są wszystkie zatarte tylko z lewej strony i wszystkie mają zapieczone pierwsze pierścienie poprzez zatarte na nich aluminium. Czy da mi coś pomiar także szczeliny samych pierścieni w cylindrach do jako takiej oceny? Mierzyłem też suwmiarką góry cylindrów w 2 kierunkach, żeby się dowiedzieć czegokolwiek i wychodzi mi 70,5 (nie zmierzę oczywiście suwmiarką prawidłowo co do setki, ale przynajmniej można domniemać, że średnice cylindrów są mniejsze od nowych tłoków), podczas gdy nowe tłoki mają 70,80 (grupa B). Nie rozumiem grup selekcyjnych A, B, C różniących się od siebie o te 0,01 mm, tzn. dlaczego tak mała jest to wartość przy doborze tłoków, skoro pod wpływem temp i tak się rozszerzają, a przecież są jeszcze pierścienie, które uszczelniają... No właśnie apropo pierścieni, tutaj chciałbym jeszcze spytać, czy jest sens sprawdzić pod światłem czy ono nie przechodzi między pierścieniami, a ścianami cylindrów?
Co do pytań, Średnicówka do warsztatowego pomiaru w sytuacji analizy zużycia tuleji cylindrowej to niezbędne minimum. (Lepszy nowy Chińczyk niż najlepsza suwmiarka). Mieszanie jakości nie ma sensu bo i tak element pomiarowy jest tak dobry jak jego najsłabsze ogniwo. Pomiar luzu tłoka w cylindrze za pośrednictwem szczelinomierza w ogóle odpada. sprawdzanie przejścia światła, pomiędzy pierścieniem, a cylindrem to analiza poglądowa, gdyż trzeba by zrobić taką analizę dla całej wysokości cylindra roboczego i przedstawić całe spektrum wyników ( bardzo pracochłonne). Co do grup selekcyjnych to nic innego jak rozumienie mechaniki rozszerzania termicznego materiałów i jej wpływu na pary współpracujące. Dodatkowo dochodzi kwestia parametru średniego ciśnienia efektywnego, które generowane jest przez poszczególne cylindry i wpływu jego na generowane osiągi cylindrów oraz ogólne silnika. Zgadza się, że 0,01 mm to nie duża różnica. Jest to jednak nie duża różnica dla naszego oka, ale duża dla mechaniki precyzyjnej. Zrozumienie tego wymaga wcześniejszego poznania całego spektrum zależności mechanicznych i ich wzajemnego wpływu ma współpracę. Można sobie zadać pytanie: czy zatem jak ktoś kto tego wszystkiego nie wie, będzie w stanie poskładać silnik tak, żeby pracował ? Czy może być on dobrze poskładany ?? Odpowiedź 1 tak może poskładać tak silnik. Odpowiedź 2 tak może z przypadku poskładać go poprawnie. Dochodzi jeszcze w tym miejscu element kolejny ( prawdopodobieństwo) i zadanie pytania jakie prawdopodobieństwo istnieje, że silnik będzie prawidłowo skonfigurowany w momencie kiedy tej wiedzy dany monter nie posiada? To prawdopodobieństwo jest znacznie mniejsze, ale jest. Najlepsi popełniają błędy które prowadzą do awarii i najgorsi składają coś co działa latami. Wniosek z tego nasuwa się jeden. Jak coś robić to możliwie najlepiej jak się w danych warunkach da i na bierząco wyciągać wnioski. To wtedy nie jest nic innego jak proces edukacji. To co mogę zasugerować to jeżeli nasuwają się pytania, to należy poszukać odpowiedzi w rzetelnych źródłach i dążyć do jak możliwie najlepszego efektu. Pozdrawiam
Skąd Ty bierzesz te wszystkie dane???😮 potrzebuje danych do merivy z silnikiem Z16XEP i nigdzie ich nie mogę znaleźć 😢 może masz gdzieś u siebie albo znasz dopuszczalne i nominalne wymiary cylindrów i tłoków w moim silniku ? Pozdrawiam
Dane przede wszystkim biorę z książek, serwis manuali, internetu. Dodatkowo doświadczenie podpowiada mi, że silniki pracujące w podobnych warunkach i mające podobne wymiary i materiały, oraz podobne konstrukcyjne, mają podobne pasowania i tolerancje. Oczywiście w pierwszej kolejności to przede wszystkim dane fabryczne, a później dopiero doświadczenie z podobieństwami. Pozdrawiam
Znakomita większość przypadków to przegrzany i wyłączony silnik odrazu po dużym obciążeniu. Nie wymieniany i niskiej jakości olej który zamiast się utrzymywać na ściankach spływa, poduszka powietrzna w układzie chłodzenia. Jednym zdaniem niedbaniem o szczegóły daje taki efekt. Fabrycznie luzy dobierane są poprawnie. Kwestia oleju na którym jeździł dany egzemplarz i właściciela pojazdu na czym oszczędzał. Fiaty to do siebie mają, że ludzie mniej o nie dbają. Chyba tak samo jak o samego siebie 😉
@@PiotrMayniak W moim silniku mechanik zhonował cylindry ponieważ były delikatne rysy i plamy rdzy , zamontował oryginalne nowe tłoki z pierścieniami o selekcji B takiej jake były wcześniej,niestety jak pytałem czy sprawdzał cylindry średnicówką to odpowiedzał że jej nie ma.Silnik przed rozebraniem delikatnie nierówno pracował na biegu jałowym, takie delikatne wypadanie zapłonu,po zmontowaniu silnika jest tak samo,ciśnienie spręzania lekko wztosło ale szalu nie ma 9bar na wszystkich cyl.wszystko wymienionena na nowe ,i tak jeżdzę moim sportingiem.Bardzo ciekawe materiały Pan nagrywa .Pozdrawiam.
@@radek7686 najprawdopodobniej problem występuje z duża owalizacją i stożkowością cylindrów. Wynika to z ich naturalnego zużycia. Trzeba dlatego najpierw przemierzyć żeby nie reanimować czegoś co jest słabe na starcie. W Pana przypadku proponowałbym na miejscu mechanika po diagnostyce pomiarowej pewnie szlif i wymiar naprawczy tłoków wtedy silnik wróciłby do normy
@@PiotrMayniak Zgadzam się ,tylko problem jest w tym że nie były wykonane żadne pomiary cylindrów ponieważ mechanik nie miał średnicówki.Czy wynik pomiaru na cylindrach po 9 barów równo po małym przebiegu ok.1500km jest ok .Chętnie bym posłuchał, zobaczył jak pracuje silnik po ulepszeniach jakie Pan wykonał. POZDRAWIAM.
Witam. I znowu piszę z pytaniem. Rozebrałem silnik który kupiłem. Dałem za niego grosze więc cudów się nie spodziewałem. Okazało się, że nagaru jest multum ktoś oleju prawdopodobnie w ogóle nie zmieniał, a pierścienie olejowe są popękane. O dziwo cylindry są w bardzo dobrym stanie. Jodełka po honowaniu bardzo wyraźnie widoczna, zero rys wzdłużnych lub odbarwień. Tak samo tłoki w bardzo dobrym stanie tylko zanagarowane rowki pod pierścienie. Wszystko na ile umiałem- pomierzyłem i trzyma nominał. Mam więc pytanie- po wymianie samych pierścieni i wyczyszczeniu rowków w tłokach ma to prawo działać poprawnie, czy się nie łudzić?
Tłoki oczyścić delikatnie. Stary pierścień może uszkodzić rowek także nie haratać tego jak starą kobyłę😉. Można zastosować sodowanie na rowkach jak są mocno zaklejone. Trzeba zwrócić uwagę na drożność kanalików olejowych w rowkach pierścieni. Jak trzymają parametry geometryczne tak jak wyżej napisane to wymiana da dobry efekt. Będzie jeździć. Olej tylko wymienic wcześniej pierwszy raz i będzie git. Jeżeli tak wyglądają tłoki, to osobiście zagadnął bym do pompy oleju obligatoryjnie, oraz do zaworu upustowego. Pozdrawiam
@@PiotrMayniak co do pompy mam ją wyjętą ale jak się dobrać do zaworu to szczerze nie wiem, jakoś się go odkręcą? Kanaliki w tłoku są drożne, tłoki moczę od 3 dni w nafcie
@@artko334 jest tam z boku kanał z którego wyciąga się zabezpieczenie. W nim jest sprężynka i zaworek. Trzeba wyciągnąć zabezpieczenie wtedy sprężynka wyjdzie i można wyciągnąć zaworek. Wyczyścić koniecznie tylko trzeba uważać żeby nie poharatać. Poskładać z powrotem. Pod tarczą pompy( chyba cztery śruby) występują dwa wieńce. Trzeba zobaczyć czy tam gnoju nie ma ewentualnie jak widać rysy zmierzyć jakie jest zużycie i wtedy ewentualnie stwierdzić składamy czy wymieniamy.
Podejrzewam że silnik był już rozbierany jeden tłok się przyparł i go wymienili. Tak być nie powinno nawet ze względu na różnicę mas tłoków, która pewnie jest poza tolerancja producenta. Przypadek drugi to zużycie. Nie widzę więc nie mogę jednoznacznie stwierdzić
A jeżeli silnik ma tolerancję do 0,08mm i zużycie niby mieści się w tych widełkach bo wynosi max 0,06mm to po honowaniu można kłaść nowe pierscienie i dotrze się to jeżeli na tej samej płaszczyźnie wzdłuż osi wału jest 0,02mm a w poprzek 0,06mm? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam 😉
Jeżeli tolerancja producenta dopuszcza 0,08 mm owalizacji, to dopuszcza. Silnik powinien trzymać parametry. Tzn jest duże prawdopodobieństwo, że ciśnienie na cylindrach będzie niższe, ale praca pary tłok cylinder będzie na tyle bezpieczna, że nie będzie stukało i nie będzie się przycierało. Trzeba jednak ze kolejne 300000 tyś km to raczej ten silnik nie zrobi😉. W praktyce można poskładać i do jazdy na codzień jeszcze trochę posłuży
@@PiotrMayniak kolego właśnie dokonałem pomiaru po umyciu cylindrów i trzy pierwsze cylindry mieszczą się jednak w zużyciu do 0,01mm a czwarty najdalszy od pompy wody ma dziwne wymiary i bardzo prosił bym o poradę co zrobił byś w mojej sytuacji, wymiary w poprzek osi wału wyszły kolejno od góry 0,03 / 0,02 / 0,01 ale z kolei wzdłuż wału 0,02 / 0,015 / 0,01 ale tak jakby w drugą stronę , czyli jakby mniejsza średnica. Spotkałeś się z czymś takim? Proszę o pomoc :)
@@MajkelBanas jak wychodzi mniejsza średnica niż nominał to dużym prawdopodobieństwem jest błędny pomiar. Sprawdziłbym kalibrację średnicówki i dokonałbym Jeszcze raz pomiaru. Pozdrawiam
@@PiotrMayniak tyle że dla pewności mierzyłem ponownie cylindry 1 , 2 i 3 po pomiarze czwartego i na nich wymiar trzyma się w normie. A na 4 niestety się dziwnie rozjeżdża. Możliwa jest tak duża owalizacja że aż cylinder ściągło do środka o te 0,02mm ?
Witam,mam takie pytanie,a jeśli taki silnik będzie używany do sportu,wysoki stopień sprężenia,wysokie obroty,to czy zachować tolerancję pasowania tłok-cylinder taką jak podaje producent ?
Do sportu to inna bajka. Regułą jest to, że szuka się kompromisu pomiędzy oporem a żywotnością. Zależy wiec jaka specyfikacja i jakie obciążenia. Efekt jednak ma być taki, że parametr (średnie ciśnienie efektywne cylindrów) powinno być wyższe niż seryjnie. Ważne: średnie ciśnienie efektywne to nie ciśnienie sprężania czy ciśnienie spalania, czy jeszcze jak to mylą stopień sprężania. Pozdrawiam
@@PiotrMayniak Fajny poradnik, szkoda że nie jesteś fanem suzuki swift :) Bo oglądałbym poradnik silniczka G10A :) A może zaczniesz być fanem suzuki swifta? naprawdę swift w wydaniu koniecznie 3 dzwiowym to fajniutki zgrabniutki przyjemniutki samochodzik! :) Polecam! :)
@@JanJan-fs8mw hej. Jestem Fanem wszystkich samochodów.😀 cinquecento dlatego, że mam 2 i sobie w wolnym czasie dłubię. Wyszło to z przypadku. Jak oglądniesz inne moje filmy to się zorientujesz, że jeździmy z grupą TCT tymi fiacikami. Są tanie nie szkoda i mój jest jednocześnie namiotem. Zapraszam cię na serie the cento tour Mazury i ściana wschodnia na moim kanale lub na kanale The cento tour pozdrawiam Piotr M.
ma Pan moze dane silnik bmw n43b20 pobiera duze ilosci oleju. rozebrałem, ale nie mam danych luz tłok cylinder , max odchył cylindra . Na zamkach mam 0,55 wiem ze za duzo ale chce sprawdzic tez inne wymiary. Dodam 84 mm wymiar cylindra
Trzeba poszukać w sieci albo w zaznajomionym warsztacie. Mają (autodaty) serwis manualne albo coś jeszcE innego. Tam znajdzie Pan te informacje. Pozdrawiam
@@PiotrMayniak dziękuję. zmierzyłem wczoraj co prawda srednicówke ustawiłem na suwmiarkę, bo dzis moze przyjdzie mi mikrometr, suwmiarka dobrej firmy dość dokładna. i mam okolo 10 setek. a tez nie jestem w Polsce i problem gdzies isc na warsztat i pytać. Zalezy mi na czasie bo za dwa dni jade do Polski i jak cos bym zabrał ten blok. pozdrawiam Pana i młodego mechanika (syna)
Łapka w górę oczywiście. Choć temat daleki od moich zainteresowań 😂😂😂
Dzięki i pozdrawiam
Z punktu widzenia laika nie mam pytań, fajny materiał wyjaśnił mi ogólnie o co chodzi a pierwszy raz w życiu wchodzę w te tematy ! Dzięki!
Bardzo proszę
SUPER POZDRAWIAM
Dzięki wzajemnie
Fajny materiał. Rzeczowo wytłumaczone.
Dzięki serdeczne
Bardzo pomocny odcinek 👍
Dzięki serdeczne pozdrawiam
Super lekcja
Dzięki serdeczne
Git majonez. Pomocne i zrozumiałe 😁
Super i cieszę się, że tak odbierane. Zapraszam na jutrzejszy odcinek o honowaniu cylindrów i malowaniu bloku, a już najprawdopodobniej w piątek odcinek o modyfikacji głowicy ( porting wraz z pomiarami przepływu) pozdrawiam Piotr M.
Jak zwykle super materiał! Tak trzymać!
Dzięki serdeczne pozdrawiam
Super się ogląda. Ciągle się uczę. Dzięki. Puzdrawiam. 👍👍
Dzięki pozdrawiam również
Super
Bardzo przydatny i merytoryczny odcinek. Dużo się dowiedziałem, choć moje 2.0 tsi nie bierze oleju... we wtorki i w czwartki :D
Czekam na kolejne odcinki.
Dzięki serdeczne zapraszam na jutrzejszy odcinek o czyszczeniu malowaniu i honowaniu bloku silnika. Kolejne tj w piątek to już modyfikacje głowicy cz. 1
@@PiotrMayniak dzięki za ten materiał, już widzę że jest co oglądać na kanale.
@@toca_ms dzięki serdeczne
Git materiał :)
Dzienks
Co do wytartych tłoków to nie tylko kiepskiej jakości olej ale też gniecenie na niskich obrotach np piąty bieg i 1500 obrotów :) Sam mam seja z tym problemem, 190tyś przebiegu, zalewany zawsze dobrym olejem regularnie zmienianym (mam książkę serwisową) a pracuje dosłownie jak stary diesel albo i gorzej.
Niskie obroty też robią swoje
Nie należy zakładać do „wypracowanego” cylindra nowych tłoków z pierścieniami, nawet jeżeli on (cylindry) mają „dobre” wymiary, z prostego powodu: po demontażu starego zestawu (nawet jeżeli cylinder ma właściwe wymiary) nowy zestaw nie uszczelni starych cylindrów z powodu ich owalu. One bowiem były dopasowane - dotarte w zestawie cylinder - tłoki przy 1-wszym montażu. Co należy zrobić: przetoczyć cylindry na następny wymiar remontowy, honować cylindry, wstawić następnie nowy wymiar remontowy tłoki - pierścienie, i docierać. Silnik wówczas nie będzie „brał” oleju tj. będzie szczelny po dotarciu, i nie będzie potrzeby poprawiać po niedoróbkach jw.
W moim przypadku czy był pomocny, to ja nie wiem. Ale ciekawy to na pewno.
Pozdrawiam)
Hehe dzięki i pozdrawiam
A porównanie mas elementów ruchomych i wyważenie układu tłokowo-korbowego?
Jeden z kolejnych odcinków. Jak sienuda w piątek wskoczy odcinek z portingiem głowicy i pomiarami jej na urządzeniu do strat przepływu. Nazywam to kompozycja geometrii kanałów głowicy, gdyż za pośrednictwem tego urządzenia wyrównuję przepływy. Zapraszam do oglądania i pozdrawiam. Piotr M.
Dzień dobry, super seria odcinków z naprawy :-) Mam pytanie czy wymiar nowych tłoków mieścił się w ramach podanych w książce? Sam bawię się teraz swapem silnika od Punto 1.2 8v do Seicento. Też po wyciągnięciu tłoków mam delikatne przytarcia, dużo mniejsze niż u Pana. Zastanawiam się czy te nowe nie będą "gorsze" (np pod względem rozszerzalności temp.) niż oryginały. Niestety moje też nie mieszczą się w zakresie tolerancji. Pozdrawiam Krzysztof
Witam. Zakładam, że produkt mahle nie będzie nie będZie miał problemów , o których Pan pisze. Moje miały ponad 0.1 ponad tolerancję co po prostu szkoda było zakładać bo by nie było efektu. Te które teraz są maja 0.05 pasowania z cylindrem przejdą proces docierania i mam nadzieje, że będzie dobrze 😀. Poskładane jest zgodnie ze sztuką wiec od swojej strony zrobiłem to co trzeba. Wierzę w to, że mahle to dobry produkt, gdyż robią tłoki do połowy silników na świecie. Okaże się jednak wszystko w praniu. Pozdrawiam Piotr M.
JeszcE jedno zapraszam do oglądnięcia całej serii, która teraz jest na etapie montażu miski a w środę wskoczą odcinki z montażu głowicy i później całej reszty. Wszystko jest dokumentowane na moim kanale. Lista: diagnostyka, naprawa i tuning silnika. Pozdrawiam Piotr M.
@@PiotrMayniak Staram się obejrzeć wszystkie, ale nie zawsze starcza czasu (mała córeczka). Pozdrawiam i do następnego odcinka :-)
@@krzysztofbiaas3906 hehhe ok pozdrowienia dla rodzinki i zapraszam do oglądania
Czy muszę koniecznie mieć średnicówkę do takiej oceny? Jeśli tak, to czy taka najtańsza za 120 chińczyk nada się do czegokolwiek? Ewentualnie, mógłbym dokupić do niej jakiś lepszy zegar np. Mitutoyo, bo słyszałem, że to właśnie dobrej jakości zegar jest najważniejszy w średnicówce i dla poprawnego pomiaru. Czy może jednak nie oszczędzać i wziąć tego Limita? Dodam, że nie prowadzę warsztatu, choć może kiedyś...
Tymczasem sam tak jak Ty chciałbym naprawić swój silnik, lub chociaż dowiedzieć się jak prawidłowo ocenić jego stan - czy jest jeszcze ok, czy muszę szukać zamiany...
Czy może wystarczy dla mojego Punto zmierzyć po prostu luzy tłoka w cylindrach nowymi, jak i starymi tłokami szczelinomierzem 0,05 (nie mam 0,02 ale te 5 setek to max. wartość dopuszczalna luzu wg instrukcji) i porównać wartości? Stare tłoki mają 70,65, są wszystkie zatarte tylko z lewej strony i wszystkie mają zapieczone pierwsze pierścienie poprzez zatarte na nich aluminium.
Czy da mi coś pomiar także szczeliny samych pierścieni w cylindrach do jako takiej oceny?
Mierzyłem też suwmiarką góry cylindrów w 2 kierunkach, żeby się dowiedzieć czegokolwiek i wychodzi mi 70,5 (nie zmierzę oczywiście suwmiarką prawidłowo co do setki, ale przynajmniej można domniemać, że średnice cylindrów są mniejsze od nowych tłoków), podczas gdy nowe tłoki mają 70,80 (grupa B).
Nie rozumiem grup selekcyjnych A, B, C różniących się od siebie o te 0,01 mm, tzn. dlaczego tak mała jest to wartość przy doborze tłoków, skoro pod wpływem temp i tak się rozszerzają, a przecież są jeszcze pierścienie, które uszczelniają...
No właśnie apropo pierścieni, tutaj chciałbym jeszcze spytać, czy jest sens sprawdzić pod światłem czy ono nie przechodzi między pierścieniami, a ścianami cylindrów?
Co do pytań, Średnicówka do warsztatowego pomiaru w sytuacji analizy zużycia tuleji cylindrowej to niezbędne minimum. (Lepszy nowy Chińczyk niż najlepsza suwmiarka). Mieszanie jakości nie ma sensu bo i tak element pomiarowy jest tak dobry jak jego najsłabsze ogniwo. Pomiar luzu tłoka w cylindrze za pośrednictwem szczelinomierza w ogóle odpada. sprawdzanie przejścia światła, pomiędzy pierścieniem, a cylindrem to analiza poglądowa, gdyż trzeba by zrobić taką analizę dla całej wysokości cylindra roboczego i przedstawić całe spektrum wyników ( bardzo pracochłonne). Co do grup selekcyjnych to nic innego jak rozumienie mechaniki rozszerzania termicznego materiałów i jej wpływu na pary współpracujące. Dodatkowo dochodzi kwestia parametru średniego ciśnienia efektywnego, które generowane jest przez poszczególne cylindry i wpływu jego na generowane osiągi cylindrów oraz ogólne silnika. Zgadza się, że 0,01 mm to nie duża różnica. Jest to jednak nie duża różnica dla naszego oka, ale duża dla mechaniki precyzyjnej. Zrozumienie tego wymaga wcześniejszego poznania całego spektrum zależności mechanicznych i ich wzajemnego wpływu ma współpracę. Można sobie zadać pytanie: czy zatem jak ktoś kto tego wszystkiego nie wie, będzie w stanie poskładać silnik tak, żeby pracował ? Czy może być on dobrze poskładany ?? Odpowiedź 1 tak może poskładać tak silnik. Odpowiedź 2 tak może z przypadku poskładać go poprawnie. Dochodzi jeszcze w tym miejscu element kolejny ( prawdopodobieństwo) i zadanie pytania jakie prawdopodobieństwo istnieje, że silnik będzie prawidłowo skonfigurowany w momencie kiedy tej wiedzy dany monter nie posiada? To prawdopodobieństwo jest znacznie mniejsze, ale jest. Najlepsi popełniają błędy które prowadzą do awarii i najgorsi składają coś co działa latami. Wniosek z tego nasuwa się jeden. Jak coś robić to możliwie najlepiej jak się w danych warunkach da i na bierząco wyciągać wnioski. To wtedy nie jest nic innego jak proces edukacji. To co mogę zasugerować to jeżeli nasuwają się pytania, to należy poszukać odpowiedzi w rzetelnych źródłach i dążyć do jak możliwie najlepszego efektu. Pozdrawiam
Temat nie mój ale komentarz dla zasięgów zostawiam ☺️ pozdrawiam.
Dzięki Lidia pozdrawiamy również
Skąd Ty bierzesz te wszystkie dane???😮 potrzebuje danych do merivy z silnikiem Z16XEP i nigdzie ich nie mogę znaleźć 😢 może masz gdzieś u siebie albo znasz dopuszczalne i nominalne wymiary cylindrów i tłoków w moim silniku ?
Pozdrawiam
Dane przede wszystkim biorę z książek, serwis manuali, internetu. Dodatkowo doświadczenie podpowiada mi, że silniki pracujące w podobnych warunkach i mające podobne wymiary i materiały, oraz podobne konstrukcyjne, mają podobne pasowania i tolerancje. Oczywiście w pierwszej kolejności to przede wszystkim dane fabryczne, a później dopiero doświadczenie z podobieństwami. Pozdrawiam
Jaka może być przyczyna przytarcia tłoków ? ja w moim 1,1 spi też miałem przytarte wszystkie 4 sztuki .
Znakomita większość przypadków to przegrzany i wyłączony silnik odrazu po dużym obciążeniu. Nie wymieniany i niskiej jakości olej który zamiast się utrzymywać na ściankach spływa, poduszka powietrzna w układzie chłodzenia. Jednym zdaniem niedbaniem o szczegóły daje taki efekt. Fabrycznie luzy dobierane są poprawnie. Kwestia oleju na którym jeździł dany egzemplarz i właściciela pojazdu na czym oszczędzał. Fiaty to do siebie mają, że ludzie mniej o nie dbają. Chyba tak samo jak o samego siebie 😉
@@PiotrMayniak W moim silniku mechanik zhonował cylindry ponieważ były delikatne rysy i plamy rdzy , zamontował oryginalne nowe tłoki z pierścieniami o selekcji B takiej jake były wcześniej,niestety jak pytałem czy sprawdzał cylindry średnicówką to odpowiedzał że jej nie ma.Silnik przed rozebraniem delikatnie nierówno pracował na biegu jałowym, takie delikatne wypadanie zapłonu,po zmontowaniu silnika jest tak samo,ciśnienie spręzania lekko wztosło ale szalu nie ma 9bar na wszystkich cyl.wszystko wymienionena na nowe ,i tak jeżdzę moim sportingiem.Bardzo ciekawe materiały Pan nagrywa .Pozdrawiam.
@@radek7686 dzięki serdeczne.
@@radek7686 najprawdopodobniej problem występuje z duża owalizacją i stożkowością cylindrów. Wynika to z ich naturalnego zużycia. Trzeba dlatego najpierw przemierzyć żeby nie reanimować czegoś co jest słabe na starcie. W Pana przypadku proponowałbym na miejscu mechanika po diagnostyce pomiarowej pewnie szlif i wymiar naprawczy tłoków wtedy silnik wróciłby do normy
@@PiotrMayniak Zgadzam się ,tylko problem jest w tym że nie były wykonane żadne pomiary cylindrów ponieważ mechanik nie miał średnicówki.Czy wynik pomiaru na cylindrach po 9 barów równo po małym przebiegu ok.1500km jest ok .Chętnie bym posłuchał, zobaczył jak pracuje silnik po ulepszeniach jakie Pan wykonał. POZDRAWIAM.
Witam. I znowu piszę z pytaniem. Rozebrałem silnik który kupiłem. Dałem za niego grosze więc cudów się nie spodziewałem. Okazało się, że nagaru jest multum ktoś oleju prawdopodobnie w ogóle nie zmieniał, a pierścienie olejowe są popękane. O dziwo cylindry są w bardzo dobrym stanie. Jodełka po honowaniu bardzo wyraźnie widoczna, zero rys wzdłużnych lub odbarwień. Tak samo tłoki w bardzo dobrym stanie tylko zanagarowane rowki pod pierścienie. Wszystko na ile umiałem- pomierzyłem i trzyma nominał. Mam więc pytanie- po wymianie samych pierścieni i wyczyszczeniu rowków w tłokach ma to prawo działać poprawnie, czy się nie łudzić?
Tłoki oczyścić delikatnie. Stary pierścień może uszkodzić rowek także nie haratać tego jak starą kobyłę😉. Można zastosować sodowanie na rowkach jak są mocno zaklejone. Trzeba zwrócić uwagę na drożność kanalików olejowych w rowkach pierścieni. Jak trzymają parametry geometryczne tak jak wyżej napisane to wymiana da dobry efekt. Będzie jeździć. Olej tylko wymienic wcześniej pierwszy raz i będzie git. Jeżeli tak wyglądają tłoki, to osobiście zagadnął bym do pompy oleju obligatoryjnie, oraz do zaworu upustowego. Pozdrawiam
@@PiotrMayniak co do pompy mam ją wyjętą ale jak się dobrać do zaworu to szczerze nie wiem, jakoś się go odkręcą? Kanaliki w tłoku są drożne, tłoki moczę od 3 dni w nafcie
@@artko334 kurcze nie zrobiłem z tego
Filmiku bo myślałem ze to mniej ważne bo każdy chyba to robi. Miałem ja w drobny mak rozebraną
@@artko334 tez metoda
@@artko334 jest tam z boku kanał z którego wyciąga się zabezpieczenie. W nim jest sprężynka i zaworek. Trzeba wyciągnąć zabezpieczenie wtedy sprężynka wyjdzie i można wyciągnąć zaworek. Wyczyścić koniecznie tylko trzeba uważać żeby nie poharatać. Poskładać z powrotem. Pod tarczą pompy( chyba cztery śruby) występują dwa wieńce. Trzeba zobaczyć czy tam gnoju nie ma ewentualnie jak widać rysy zmierzyć jakie jest zużycie i wtedy ewentualnie stwierdzić składamy czy wymieniamy.
Dlaczego w corsie c 1.0 xep jeden tłok ma siednie 73.35 a 2 mają 73.36 czy można taki zamontować czy to jest jakaś tolerancja jest
Podejrzewam że silnik był już rozbierany jeden tłok się przyparł i go wymienili. Tak być nie powinno nawet ze względu na różnicę mas tłoków, która pewnie jest poza tolerancja producenta. Przypadek drugi to zużycie. Nie widzę więc nie mogę jednoznacznie stwierdzić
A jeżeli silnik ma tolerancję do 0,08mm i zużycie niby mieści się w tych widełkach bo wynosi max 0,06mm to po honowaniu można kłaść nowe pierscienie i dotrze się to jeżeli na tej samej płaszczyźnie wzdłuż osi wału jest 0,02mm a w poprzek 0,06mm? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam 😉
Jeżeli tolerancja producenta dopuszcza 0,08 mm owalizacji, to dopuszcza. Silnik powinien trzymać parametry. Tzn jest duże prawdopodobieństwo, że ciśnienie na cylindrach będzie niższe, ale praca pary tłok cylinder będzie na tyle bezpieczna, że nie będzie stukało i nie będzie się przycierało. Trzeba jednak ze kolejne 300000 tyś km to raczej ten silnik nie zrobi😉. W praktyce można poskładać i do jazdy na codzień jeszcze trochę posłuży
@@PiotrMayniak dziękuję bardzo za odpowiedź :)
@@PiotrMayniak kolego właśnie dokonałem pomiaru po umyciu cylindrów i trzy pierwsze cylindry mieszczą się jednak w zużyciu do 0,01mm a czwarty najdalszy od pompy wody ma dziwne wymiary i bardzo prosił bym o poradę co zrobił byś w mojej sytuacji, wymiary w poprzek osi wału wyszły kolejno od góry 0,03 / 0,02 / 0,01 ale z kolei wzdłuż wału 0,02 / 0,015 / 0,01 ale tak jakby w drugą stronę , czyli jakby mniejsza średnica. Spotkałeś się z czymś takim? Proszę o pomoc :)
@@MajkelBanas jak wychodzi mniejsza średnica niż nominał to dużym prawdopodobieństwem jest błędny pomiar. Sprawdziłbym kalibrację średnicówki i dokonałbym
Jeszcze raz pomiaru. Pozdrawiam
@@PiotrMayniak tyle że dla pewności mierzyłem ponownie cylindry 1 , 2 i 3 po pomiarze czwartego i na nich wymiar trzyma się w normie. A na 4 niestety się dziwnie rozjeżdża. Możliwa jest tak duża owalizacja że aż cylinder ściągło do środka o te 0,02mm ?
Witam mam problem z odnalezieniem parametrów dopuszczalnego zurzycia tuleji cylindra w volvo v40 b4194t ma ktoś może info skąd takie parametry wziąść
Trzeba poszukać w sieci pod hasłem Service manual lub reperaid maunal
Witam,mam takie pytanie,a jeśli taki silnik będzie używany do sportu,wysoki stopień sprężenia,wysokie obroty,to czy zachować tolerancję pasowania tłok-cylinder taką jak podaje producent ?
Do sportu to inna bajka. Regułą jest to, że szuka się kompromisu pomiędzy oporem a żywotnością. Zależy wiec jaka specyfikacja i jakie obciążenia. Efekt jednak ma być taki, że parametr (średnie ciśnienie efektywne cylindrów) powinno być wyższe niż seryjnie. Ważne: średnie ciśnienie efektywne to nie ciśnienie sprężania czy ciśnienie spalania, czy jeszcze jak to mylą stopień sprężania. Pozdrawiam
Ja dodam tylko od siebie że wszystkie mierzone elementy powinny mieć tą samą temperaturę żeby wymiary nie były przekłamane :)
Zgadza się
@@PiotrMayniak Fajny poradnik, szkoda że nie jesteś fanem suzuki swift :) Bo oglądałbym poradnik silniczka G10A :) A może zaczniesz być fanem suzuki swifta? naprawdę swift w wydaniu koniecznie 3 dzwiowym to fajniutki zgrabniutki przyjemniutki samochodzik! :) Polecam! :)
@@PiotrMayniak Chodzi oczywiscie o model z 1996-2004
@@JanJan-fs8mw hej. Jestem Fanem wszystkich samochodów.😀 cinquecento dlatego, że mam 2 i sobie w wolnym czasie dłubię. Wyszło to z przypadku. Jak oglądniesz inne moje filmy to się zorientujesz, że jeździmy z grupą TCT tymi fiacikami. Są tanie nie szkoda i mój jest jednocześnie namiotem. Zapraszam cię na serie the cento tour Mazury i ściana wschodnia na moim kanale lub na kanale The cento tour pozdrawiam
Piotr M.
Racja Panie Piotrze. Na lekcje niech Pan przychodzi 😉
Uprzejmie dziękuję za tak obszerną wiedzę.
Bardzo proszę☺️
ma Pan moze dane silnik bmw n43b20 pobiera duze ilosci oleju. rozebrałem, ale nie mam danych luz tłok cylinder , max odchył cylindra . Na zamkach mam 0,55 wiem ze za duzo ale chce sprawdzic tez inne wymiary. Dodam 84 mm wymiar cylindra
Trzeba poszukać w sieci albo w zaznajomionym warsztacie. Mają (autodaty) serwis manualne albo coś jeszcE innego. Tam znajdzie Pan te informacje. Pozdrawiam
@@PiotrMayniak dziękuję. zmierzyłem wczoraj co prawda srednicówke ustawiłem na suwmiarkę, bo dzis moze przyjdzie mi mikrometr, suwmiarka dobrej firmy dość dokładna. i mam okolo 10 setek. a tez nie jestem w Polsce i problem gdzies isc na warsztat i pytać. Zalezy mi na czasie bo za dwa dni jade do Polski i jak cos bym zabrał ten blok. pozdrawiam Pana i młodego mechanika (syna)
@@piotrbober6969 pozdrawiam
Super