sorry to be off topic but does someone know a trick to get back into an Instagram account..? I was dumb lost the password. I love any assistance you can offer me
@Mason Dylan i really appreciate your reply. I got to the site thru google and im waiting for the hacking stuff now. Looks like it's gonna take quite some time so I will reply here later with my results.
Anti te egy remek videós vagy. Nagyon nézhető tartalmakat csinálsz. Én a te helyedben elkezdenék egy saját, külön csatornát csinálni. Szerintem nagyon hamar nagy nézettségre tudnál szert tenni.
Nekem egyszer azt mondta egy szervizvezető a márkakereskedésben: Az újkori autótesztelés?: majd leteszteli a vásárló... és amikor majd kijönnek a hibák rajta, akkor majd kicserélik a szervizben amit kell. Ez az autógyárak hozzáállása ma. Profit-rabló banda az összes...
@@staLkerhu Most le lehet hülyézni, de én Dacia-t vettem. Tele kipróbált/elavult alkatrészekkel. Faék egyszerű autó, megbízható és francia. Szerintem alsó kategóriás autók közül még simán tudsz venni olyat, amelyben nincs ez a fene sok elektronika. Ha prémiumot akarsz, akkor ott van a használt, de tényleg.
@@staLkerhu Azóta már történt 2 generációváltás. Isten ments, hogy bárkit megpróbáljak rábeszélni. Amúgy is elektromos autó párti vagyok. Következőleg azt fogok venni. A videóból legalább megtudtam, hogy mire számíthatok.
Ez már nem csak az autógyártókra igaz. Körülbelül az összes nagyiparilag gyártott termékre rá lehet mondani. Ott vannak rögtön az okostelefonok. Ha normálisan le lenne tesztelve, nem kellene utána nyolcvan hibajavítást és szoftverfrissítést kiadni. De munkám egyik részéből kifolyólag tudnék beszélni a no-frostos hűtőkről. Valaki anno ezt kitalálta, hogy ha nem kell leolvasztani, akkor majd milyen jó A++ energiahatékonyságú lesz. Azt már nem mondja a gyártó, hogy ez miatt a kompresszor folyamatosan kínozva van ami amúgy is alul van tervezve, főként hogy egy ideje már 1 kompresszor végzi mindkét tér ellátását. Bezzeg a régiekben ahol eleve 2 kompresszor volt és azokba is volt rendesen anyag. Lehet többet zabáltak, de sok még a mai napig is működik.
Kedves Anti! Villanyautósként adok neked teljesen igazat! A magam példáján tudom megerősíteni a mondandódat. Vásároltunk a benzines Polonk mellé (nem az, ami a videóban van :D ) egy elektromos Up-ot, vadonatújan. A 2020-as, szűk kvótákból sikerült megszerezni egy darabot. Ez a nagyobb akkus, kb. 300 km-es hatótávú autó. Idáig szép és jó is a történet, de most jön a videóban is említett kiforratlanság és totális megbízhatatlanság: Ugyanis 4 hét használat után, 1900 km-el az órájában, egy 22 kW-os AC töltést követően az autó egy hibaüzenettel működésképtelenné vált, egy tapottat sem ment. Azóta eltelt több mint 5 hét és az autót még mindig nem tudták megszerelni! Várhatóan csak augusztus közepén tudják megjavítani. A hiba kifejezetten súlyos, ugyanis az akku egy része kuka, így cellacseréket kell végrehajtani, mindemellett az akkuk vezérlőegységét is cserélni kell. Nagyon fontos infó, hogy abszolút nem egyedi eset, idáig 3 típustárs járt így idehaza (az eddig átadott, alig 150 darabból), külföldön még többen. Mindenestre maga az elektromos autózás egy elképesztően überkirály dolog! Mi early adopterek kicsit (nagyon) szívunk, hogy mire ezek a rohadt duhítő gyerekbetegségeket kinövik, addigra az átlagfelhasználó egy masszívan megbízható autót vehessen.
@@peterkalmar3159 Nem, ilyen töltőnél töltöttünk, aminek ez a max teljesítménye. Az Up "csak" 7, 3 kWh-át tud felvenni az invertere miatt ennél a típusú töltőnél.
Talán azért mert tetszik nekik? Nem mindenki fogyasztásra vásárol ám autót.. Nekem egy 4,8m hosszú sedanom (is) van ami hosszban nagyobb a legtöbb SUV-nál és valahogy eddig mindig meg tudtam oldani a parkolást. Ha az utcán nem is (köszönhetően jól van ez így parkolóknak) akkor parkolóházban is elfértem vele.
staLker1202hu javaslom olvasd el újra a fő kommentet. A Galant nem a karcsúságáról híres, van olyan széles mint a fater Q3-sa... :) 5 fő részére is kényelmesnek mondható egy külföldi út során. Nem olyan egyszerű vele a parkolás mint egy matchboxal de meg lehet szokni.
staLker1202hu igen elkövettem a hibát, hogy az átlag SUV-hoz hasonlítottam a szélességét... amikor Magyarországon mindenki a legnagyobb SUV-kal rohangál... Ügyesen forgatod a googlet kölyök.
Néhány példa, hol csúsztat a videó: 1. "Az autók szennyezése csak néhány éve nő, mert elfordultunk a dízeltől." Valójában ez nem így van, mindig is magas volt, csak ott került nyilvánosságra, hogy a hivatalos mérési ciklus a valóság közelében sincs. Egyrészt mert csal a szoftver, másrészt mert csak labor adatok számítanak. 2. "szegény gyártóknak hirtelen kell villanyautót gyártani és nem tudtak felkészülni, tesztelni." Ez sem igaz. Legalább 10 éve tudták előre, hogy 2020-tól nem ússzák meg villanyautó nélkül, ha az EU-ban akarnak maradni. A gond, hogy a 10 évből 8-9-et azzal töltöttek, hogy lobbiztak az előírások enyhítéséért. Nem jött be. Ha nem 1-2 éve, hanem 10 éve kezdtek volna fejleszteni, akkor nem lennének bajban. Lásd pl. Nissan Leaf.
Lehet jobb lenne inkább a gyárakon/hajókon/repülőkön elverni a port, a szennyezést nem csak autók termelnek. Főleg arra lennék kíváncsi hogy egy akku cella legyártásakor egy gyár mennyi CO2 vel gazdagítja a környezetet... erről sem szól a fáma.
@@amoeb81 jó kérdés! Pláne, hogy az elektromos áram előállítása sem 100 százalékban zöld, és akkor a kifulladt akksi ártalmatlanításáról még nem is beszéltünk!
Az elektromos rendszer a benzines autóban is tud vicces lenni. Opel Astra K-ban ha meleg van (35-40 fok) , a fedélzeti rendszerek képesek teljesen meghalni, épp csak annyi működik, hogy megy az autó. Viszont rádió nincs, infotainment nincs, kamerás, érzékelős dolgok nincsenek... Még jó, hogy a sebességet mutatja...
Úgy gondolom, túlmelegedhetett az akkuja. A (63db) hibakódokról mint friss PSA-s és ős Opeles: amikor megérkeztek az első PSA modellek (CrosslandX, GrandlandX, Combo-E), jött egy körlevél a gyártótól, hogy míg a GM (értsd: német fejlesztésű Opel) járműveknek a hibátlan állapota, ha nincs hibakód a tárolókban, a PSA-eredetű járművek esetében csak az ügyfélpanasz szerinti hibakódokat vizsgáljuk, a többit (legyen az bármennyi, több tíz darab általában) hagyjuk ahogy van, ha minden működik/nem világít kontroll lámpa/nincs ügyfélpanasz, mert ez így üzemszerű. Bumm. Ennyit a precíz elektronikárol. Ahol az öndiagnózis sem működik elfogadható szinten, nem szívesen hívom elkészült terméknek, és eddig az összes PSA-Opel ilyen (Nyilván a Peugeot-Citroën-DS sem jobb). Üdv. Máté
Ez itt az Early Access v1.0 verziószám alatti megjelenésének kora, ahol mindenki béta teszter. Bugos szarként jelennek meg a termékek, mert muszáj nekik.
Meg ugye az akku+drót+villanymotor képletből kimaradt némi elektronika és a szoftver, ami azért egészen összetett és problematikus pontja lehet egy ilyen komplex cuccnak mint egy villanyótó. És a fejlesztés során sok cég nem szánja rá az időt és/vagy az erőforrást, hogy amit kigondoltak, lefejlesztettek (valahogy) az le is legyen tesztelve rendesen. Kiszerveznek mindent jobbra-balra, mert úgy gondolják, ha egy nő 9 hónap alatt hord ki egy gyereket akkor 9 nő egy hónap alatt kihordja majd. Jó jó nem minden részegység működik együtt a többivel, de csak néha. Majd a fogyasztó jelenti, vagy a kötelező szervíznél kiolvassuk a logot. Reméljük nem pusztul meg senki valami hiba kapcsán. Ha sikerül fixálni a hibákat akkor majd kapnak egy ingyenes frissítést és még az ablakot is lemmossák nekik a szalonban. De megvan a CO kvóta!
Tesla magának gyárt mindent, az autógyártók pedig beszállítókkal dolgoznak. Dolguk a beszállítók karmesterként való koordinálása. Ezek a beszállítók külön külön megpróbálják letesztelni a saját terméküket általában a gyártó által adott próba autón, viszont az utolsó finomhangolt tesztelés már nagyon a végére fog maradni a fejlesztésnek. Az akkus elektromos hajtással az a probléma hogy nagyon nehéz az energiatároló és még drága is. Ezért nagyon költséghatékonyan kell legyártani a többi részegységet hogy versenyképes árú maradjon az autó. Igen ám de sokat nem tudsz spórolni mert ha gagyi a motor+motorvezérlő azonnal kijön hatótávon, és itt nem lehet +10literes tankkal megnövelni a hatótávot... Hatékony hűtőrendszer az elektronikákra is drága, mert egyszerű léghűtés sokszor már nem elég viszont folyadékhűtés meg komplikált és drága. Szóval elektromos autót gyártani nehéz mert azonnal kilátszanak a hiányosságok. Főleg hogy van egy Tesla aminek a hajtással kapcsolatos tudása 4-5 évvel előrébb jár és rögtön mehet is az összehasonlítás.
Hogy nem volt idő kifejleszteni? Nagyon régen lehet tudni ezt a kvótát, csak reménykedtek hogy ki tudják dumálni magukat, és megússzák a villamosítást a gyártók, azt most megy a kapkodás.
Tudtommal az egésznek a kulcsa az akkugyártás, ez a legdrágább alkatrész és ehhez kell a villanyautóban a legtöbb tudás a benzinhez képest. Csakhogy az akkut csak a Távol-Keletről, főleg Dél-Koerából lehet csak beszerezni. És erre nagyon ráfáztak az európai autógyártók, mert nagyon le vannak maradva.
@@borisan5048 Így van, bár ez az Opel nem emiatt állt meg, hanem szoftver probléma miatt. Az AC szinkron motor vagy más néven BLDC vezérlés alapelvei roppant egyszerűek. Viszont ahol teljesítmény rohangál, ott tranziensek, zavaró jelek is megjelennek, és ezt már nagyon tudni kell kiszűrni, csökkenteni, tervezéssel, meg programozással. Vélhetően ez nem volt a toppon. Megjegyzem azért az ilyen vezérlések az iparban már nagyon régóta jelen vannak, így van bőven tapasztalat, csak ugye autóknál próbálnak olcsóbb megoldásokat használni, ezért azt mondják hogy nem az ABB vagy Bosch-tól veszik, hanem majd tervezünk magunknak, csak a fenti két cég tapasztalata nem jön meg úgy hirtelen. Szerencsére azért ezeket jó esetben szoftveresen lehet korrigálni utólag, már ha hagytak lehetőséget a motorvezérlő frissítésére. Teslánál pl. online történik ez. Ott már nem először csináltak olyat hogy szoftveres frissítéssel javítottak a motor hatékonyságán, és ezzel növekedett a hatótáv, szóval ők sem egyből tökéleteset alkottak, ők is apránként finomítják ahogy jön a tapasztalat.
@@imjustapotatoleavemealone Dehogynem. De a fejlődés miatt összemosódtak ezek a megoldások. Régen voltak a kommutátoros (kefés) DC motorok. A BLDC ugyan ez, csak nem kefével hanem elektronikával oldják meg a kommutálást. Ezért kefe nélküli DC motor. DC feszültséget kell rákapcsolni az elektronikára és forog. Az AC szinkronra értelem szerűen AC áramot kell adni hogy forogjon, de egy elektronika nélküli BLDC az gyakorlatilag AC szinkron motor. Viszont manapság az AC motorokat (az iparban) is elektronika hajtja, így megoldható a fordulatszám szabályozás.
@@lacikeri3102 az újabb elektromos autókban állandó mágneses szinkron motorok vannak. Előtte meg egy inverter, ami DC-ből állít elő AC-t. De míg ezekben az első fecskékben általában még IGBT a teljesítmény félvezető, a Model 3 már itt is szintet lépett, SiC MOSFET-ket használnak.A többi gyártó még a 9V-os elem, két vezeték és játékmotor szintjén vannak. Most jönnek rá, hogy kell valami normális szoftver is.
Hát nem tudom... A kérdésedet szépen megválaszoltad, és bár a következtetéssel morálisan egyetértek, kissé megmosolyogtam. Amikor a robbanómotoros autókak gyártása ott tartott, ahol most a villanyautóé, gondolod nem voltak ilyen problémák? Sőt még ma is gyártanak olyan belsőégésű motorral szerelt autókat, amelyek bizony menet közben megállnak. Persze a nézettséget ilyen videóval is lehet növelni, sőt nem is rossz "politika", hiszen még én is megnéztem és hozzászóltam. Így összességében gratula!
1. Nagyon nagyot tévedek, ha azt feltételezem, hogy volt jó forró aszfalt feletti araszoló közlekedés is? Még nem találkoztam olyan akkuval, mely szeretett volna 50C fölé kerülni. Alulról az akut a sugárzó asfalt megrongálja. 2. Alattam a Škoda S100 csak egyszer akadt el, de az előzést még 3 hengerrel befejeztem. A negyedik henger hajtókarja kikandikált. 20 éve megvan.
Nem ezzel lehet a gond mert mindhárom tudja hűteni az akkut (a Zoe lég a másik kettő vízhűtéses). Ezek nem hűtés nélküli Leaf - ek, bár a forró akku miatt azok se szoktak megállni, az akku degradáció meg nem egy pillanat műve. Inkább tényleg a sebtében fejlesztett elektronika miatt állnak meg.
Nem csinál ilyet. Két okból. 1. Akkora az akku tömege hogy 24 óra kellene neki hogy átmelegedjen. Nissan leaf-en látszik, hogy a külső hőmérséklet átlagát követi csak. Azaz sem -10fokos nem volt az akkum soha, se +40fokos. valahol -3 és +30fok között fordul elő. 2. A Nissan Leaf-et leszámítva, hűtik/fűtik az akkukat hogy optimális hőmérsékleten tartsák. 3. A Nissan Leaf ennélkül is elég jól bír minden időjárási körülményt. Annyi a hátránya, hogy a túl meleg, vagy túl hideg akku esetén a töltési sebesség lecsökken, illetve extrém hidegben vagy melegben a motor teljesítményét is korlátozná, de ilyen még soha nem volt nekem az évek során. Csak a visszatöltés teljesítményét szokta csökkenteni hidegben. Illetve a hőszabályzás hiánya miatt a többi villanyautóhoz képest gyorsabban öregszik az akku, ezért pl. a Floridai Nissan Leaf-ek kifejezetten pocsék akkuval rendelkeznek mostanra.
Ezek után mondja nekem valaki, hogy sose hibásodik meg, karbantartani se kell, még a reggelit is ágyba hozza, stb... Ez is ember alkotta gép, ugyanúgy meghibásodik / meghibásodhat ez is, és ugyanúgy karban kell tartani és figyelni kell rá. Nincs bajom a villanyautókkal, csak a sok süketduma körülötte, aminek van ugyan valóságalapja, de nem igaz teljes mértékben.
Sokkal kevesebb alkatrész van az elektromos autókban, és sokkal egyszerűbb szerkezetek, így sokkal kisebb az esélye, hogy bármi meghibásodik bennük. Nem beszélve arról, hogy nem kell cserélni a fékeket, nincs olajcsere stb. Magyarul sokkal kevesebb pénz a karbantartásuk. Szeretem, amikor valaki lát egyetlen videót, és ez alapján általánosít.
A PSA-nak még éppen elhihető kifogás, hogy nem volt idő befejezni az elektromos 208-ast, illetve Corsát, nem volt közvetlen elődjük a konszernen belül, de Renault Zoe-k már több mint 7 éve róják az utakat, ott csak nem volt akkora nyomás, hogy ú srácok, muszáj piacra dobni a faceliftet.
Az viszont valóban igaz, hogy az elektromos autó egyáltalán nem csak egy aksi meg motor. Nagyon komoly elektronika kell ami egyáltalán nem egyszerű. Nem sima DC motorokat raknak ezekbe az autókba (szerencsére).
Semmi nincsen egy elektromos autóban ami már több évtizedes múltra nem tekint vissza az iparban. Az újdonság, hogy ezeket egymás mellé pakolták. Az hogy külön még van egy computer ami a show-t biztosítja nem igazán szabadna, hogy problémát okozzon.
@@csabaganyai7285 Pont arról van szó, hogy ezek integrációja eléggé új dolog. De ezt mindig, mindenki alábecsüli. Teljesen más amikor a villamos tölt vissza, vagy amikor egy gyártósort kell meghajtani, vagy Apache helikoptert önindítani. Az alapok persze ugyanazok.
@@sokacsavok hát éppen ez az, hogy az alapok ugyanazok. Tévedés ne essék nem akarom lebecsülni az elemek integrációjának a problémáját, de az inkább hardware-es. Egyébként szerintem egy cnc gép vezérlése szoftveresen sokkal bonyolultabb mint egy e-autóé. Legalább ugyanannyi paramétert kell vezérelnie. Inkább abban látok problémát, hogy a paraméterek meghatározása nem elég kiforrott még villanyautók esetén. Gondolok itt arra, hogy a megpróbálják a gazdasági szempontokat a műszakiak elé állítani (pl. az akkupack alultervezett hűtése). Ezek mind mind körültekintést igényelnek. De az a baj hogy az autógyártók nem tanulták meg, hogy az e-autókat nem átlagos üzemre kell tervezni, hanem szélsőséges körülmények közé. Mondom az önvezetés és az egyéb cukormáz, az egyenlőre még általánosságban parasztvakítás.
@@csabaganyai7285 Sok igazság van benne, de azért közel sem ennyire egyszerű. Sok új elektronikai technológiát használhnak pl az elektromos motor vezérlőkben, több évtizedes múltról közel sem lehet beszélni. Illetve a cnc-nél ott van a konnektor, nem kell spórolni a villannnyal.
@@csabaganyai7285 Egyébként a CNC vezérlés szoftveresen szó szerint abból áll, hogy van egy két bemenet, a DIR (0-1) iránnyal és a STEP ami le-fel-le kapcsolgatással lépteti a motort. Ennyi. Utána már csak egy kis koordináta geometria kiszámolni, hogy melyik tengelyt mennyivel kell léptetni. Nyilván a CAM sokkal nehezebb, a toolpatheket előállítani nem kis munka főleg ha egyszerűen konfigurálhatónak kell lennie, de én ezt nem számolnám a vezérléshez, mert a gépek tudása megáll a GCODE lefuttatásával. Arról nem is beszélve, hogy hardveresen is sokkal egyszerűbb fázisonkénti H-híddakkal kapcsolgatják a motor tekercsekre az áramamot szépen sorban. Arról nem is beszélve, hogy általában megelégszenek a kisebb teljesítményű motorokkal. Az autógyártókkal az a probléma, hogy hozzászoktak, hogy minden belsőégésű autóba építenek egy nagyon rossz elektromos autót (önindító, generátor, 12V akksi). Ez viszont nagyon kevés. Egy elektromos autót már az elejétől kezdve elektromos autónak kell gyártani. Én sokszor úgy érzem mintha direkt gyártanának rossz e-autókat, hogy bizonyíthassák, hogy hülyeség. Minden autót szélsőséges körülmények közé kell tervezni, itt nincs változás. A baj az volt, hogy várták, hogy csak egy rövid fad marad az e-autózás, de nem az lett és most kapkodnak.
Köszönet minden "korai felhasználónak", aki egy dízel térképről lemenő helyett kb ugyanannyiért vagy még drágábban vesz egy villanyautót és úgy teszi bele a tesztkilométereket hogy nem tudja mikor áll meg, mikor mennek érte, ki fizeti a javítást, mennyi idő múlva kapja vissza az autóját, meg hogy mi lesz azzal a gyári autóval ha pl Szegeden vagy Nyíregyházán szedik szét majd rakják össze olyanok akik először csinálnak olyat. De az autózás korának elején ugyanúgy kicikizték a lovas szekérről az éppen kannában benzint cipelőt, vagy a mocskosan gyertyát cserélőt. A baj csak az, hogy a ZIU troli is elektromos és sok ezer üzemórán át megy meg megy, meg a villanytargoncák is előre-hátra, előre-hátra 24 órában árut mozgatnak. Nem tudom mitől olyan nagy kunszt 1 tonnát 50-nel egy irányba gurítani? Elmondom neked: Attól hogy az autógyár már nem gyár. Csak egy összeszerelő üzem, ami a beszállítók között tendereztet, árversenyeztet. A legolcsóbb meg nyer, beszállít, a kész termék "vacok" lesz, a profit nagy lesz, a vevő meg kit érdekel? 1 autós magazinban meg 3 különböző gép áll le egyszerre. Ez a vadkapitalista profitvadászat, a brüsszeli (ezirányú) iskolázatlanság által előírt követelmények, az autógyár mérnöki gárdájának felkészületlensége, rezignáltsága miatt lehet. Gyártják a sok sz@rt, kapnak támogatást eutól, vesznek robotot (az adófizetők pénzén), melós megy haza, közben a jármű sz@r. Sz@r nem kell a népnek, autók parkolnak az elhagyott reptereken ezrével. Valamiért nem megy a bolt. Eu küld mentőövet... Odaérünk lassan, hogy a gyár a mentőövre vadászik lassan nem pedig a jót áruljunk jó áron szint elérésére. Egyik rossz széria jön a másik után, nem bír kiforrni egy típus, mire kész már nem felel meg az elvárásoknak. Már egy normális benzines meg dízel sincs lassan, erre bejön az erőltetett villanyosítás amit a gyár a vevővel kegyetlenül kifizettet, ahelyett hogy a tesztpályákon gyötörne vagy 2 évig mielőtt eladja. Inkább vállalja a blamát, eu küld úgy is mentőt.
A pillanat amikor az elektromos autód azonnal (!) leáll - vagy le kell állítani - egy forgalmas autópályán! 🥶🥶🥶 Még jó, hogy nincs az egyszerre megjelenő hibahalmazból (68) egy sem úgy kalibrálva, hogy mondjuk 5km-el előre jelezne egy kritikus zavart/ hibát, hogy legalább egy benzinkút parkolóig elevickélhess...
Alattam a Renault Zoe állt le ugyanígy, az autópálya belső sávjában, életveszélyesen. Az első két Renault szakszervíz nyíltan közölte, hogy nem értenek hozzá. A harmadik kicserélte a hűtőfolyadék keringető pumpát, kész, vihetem. 30 km után megint leállt az autópálya közepén. Elég halálközeli élmény volt. Egy hónapig konzultált a Renault szervíz a Renault gyárral, mire kitalálták, hogy a beteg keringető motor hűtés nélkül a hajtómotort is kinyírta. Épp elmúlt 7 éves az autó, ezért nem garanciálisan, 4000 EUR lett a motorcsere. Felmerült, hogy enniért nem is éri meg, a bérelt aksi kiszerelése és a Renaulthoz visszaszállítása 2000 EUR lett volna. Olcsó a Zoe de híg a leve. Három fázisról sok helyen nem hajlandó 5 percnél tovább tölteni. A szervíz a gyárral karöltve is csak annyit mond, hogy szériahiba, túl érzékeny a három fázis minőségére. Ja és ilyen töltési hiba után nincs tempomat. A multimédia rendszere legendásan tragikus. Képes úgy lefagyni, hogy szól a rádió és nem tudod kikapcsolni. Autót leállítod, kiszállsz, bezárod és a rádió még mindig üvölt tovább. Elég szürreális élmény. A navi időnként közli, hogy nincs GPS és csak az autó “elaltatása” után jön vissza. Soroljam még? Autót sokan tudnak jól gyártani. Szoftvert hozzá csak kevesen.
Alig várom Handras reakció videóját, amiben elmondja, hogy ez nem igaz, ti amúgy is hülyék vagytok, és köszöni szépen a rackhost zrt-nek, a tisztaenergiák.hu-ak, a kapu.hu-nak és a patreonos támogatóknak!
356 éve, amikor egy Citroen C4 lett a családi autón, mindenki azt mondta apámnak, hogy ezek nem jó autók, mert sok benne az elektronika. Érdekes, hogy manapság az elektromos autóknál, amibe minden elektromos, senki sem szajkózza, hogy nem jók, mert sok bennük az elektronika.....
Mert egy átlag mai benzines autóban is van egy rakás elektronika, gyártótól függetlenül. Ma már felfogják az emberek hogy ezek minősége jobban számít, különböző elektromos motorokat már nagyon régóta vezérelnek számítógéppel (egész iparágak épülnek erre), csak hát a videóban is említett kapkodás meghozza a maga "gyümölcsét".
Nem volt idejük befejezni? Ja, ha immel ámmal fejlesztenek 5-6 évig (lásd VW - majd "két év múlva"), és utána kapkodnak az elvesztegetett évek miatt, akkor tényleg ez lesz belőle. Nem akarásnak nyögés a vége!
Igy igaz. Leneztek a Teslat az elejen, most meg mar fenyevekkel jar elottuk. Kapkodhatnak, hogy utolerjek, a politikusok meg kinyirjak a hagyomanyos autokat/autogyarakat ezekkel a kvotakkal.
Nem hiszem el, hogy az unio nem tud olyan nyomást gyakorolni az gyártókra, hogy a belső égésű motorok égésterméke csak oxigén és ivóvíz lehet... Jó, jó, a szűrők meg felfognák a keletkező gabonát, esetleg aranyrögöket, gyémántkristályokat...
Az EU nyilván túltolja a "zöldséget", de azért már sok-sok éve ismert volt az emissziós korlát, amihez az autógyártók direkt nem akartak alkalmazkodni, mert reményeik szerint a lobbistáikkal megfúrták volna a korlátozást. Hát nem sikerült, és most kapkodnak, aminek ez is az eredménye.
Egyáltalán nincsen túltolva a szabályozás, sőt, túl gyenge. Felülről lehet csak szabályozni, mert az emberek maguktól nem fognak kevesebb energiát használni és fogyasztani. Egy átlag embernek nincsenek információi (A teljes fogyasztói piacot lefedő adatok, statisztikák. Tudományos kutatások a témában, stb..) ahhoz, hogy helyes döntést hozzon a kérdésben, ezért a lehetőségeit kell korlátozni. Ez a realitás.
@@maestrohun Részben egyetértek. Ugyanakkor a szabályozás lehetett volna az is, hogy megszabják, hogy egy autó maximum 1300kg lehet, 4,2méter hosszú, 1500ccm, 100LE és a maximális sebessége 140km/h, cv értéke pedig nem lehet több 0,29-nél. (most csak hasraütésre írtam értékeket) és az alkatrészeket lehessen javítani is, ne csak cserélni. Ez helyett inkább a döntéshozók felültek a dilivonatra és ebből létrejön a X5-ös 2.5tonnás SUV, ami "környezetkímélő", mert WLTP szerint az első 100km-en csak 1.9 liter benzint fogyaszt, ha használod az elektromos töltést. A valóságban, meg a második, harmadik... kilométereken 15litert eszik, és már az első 100-on sem 1.9litert fogyaszt, hanem 3X annyit. De eco!
@@dontetlenszagu Az autógyárak minden EU vagy állami szabályozásra halálsikollyal válaszolnak, el tudod képzelni mekkora hiszti lett volna ebből? De amúgy valami ilyesmi lett volna a helyes út, nagyjából mint a japánoknál a kei car.
@@maestrohun Aztán nehogy népszavazások legyenek a kérdéskörről, mert még a végén a villanyautó gondolata is be lesz tiltva és a helye is sóval behintve.
Azért szerencsés esetben azt legalább illene tudni behatárolni, hogy mechanikai, villamossági vagy szoftveres probléma volt. Erős a gyanúm, hogy félrevezető volt a videó abból a szempontból, hogy nem a fizikai, gyártástechnológiai tapasztalatlanság okozza a problémákat, hiszen az elektromos meghajtású autókban használt technológiai megoldások nagy része egészen kiforrott dolog, csak autóban eddig nem nagyon használták.
Függetlenül a hiba okától, én sem mennék tovább egy 5letszerűen megálló autóval. Ha pedig kiforrott dolgok, akkó mé nem műxnek? Ajjíje, hol a pedálos Moszkvicsom? sose robbant le :)
@@kiwictor3752 Persze, tovább én sem mennék. A hiba okát pedig a gyártónak illik tudni behatárolni, hogy tudja, hova kell a fejlesztés hangsúlyát áthelyezni. Egyébként attól, hogy a technológia kiforrott - értsd akkumulátort, invertert, elektromotort, vezetéket nagyon régóta tudunk nagyon jó minőségben gyártani - az nem jelenti azt, hogy ezek üzemeltetésében is ugyanekkora tapasztalattal rendelkezünk ilyen körülmények között. Az üzemeltetés összehangolása ugyanakkor sokkal inkább szoftverfejlesztési probléma, mint gyártástechnológiai.
Jó videó, józan ésszel következtetve, jó meglátásokkal, remélem lejjebb tudnak adni az emberek, gyártók, EU, mert ha így megy tovább, nem éri meg új autót, eladni, venni, akkor pedig járhatunk robogóval(egy darabig kétüteművel, aztán kevesebbet kibocsátó 4 üteművel, aztán csak villannyal, végül biciklivel...)
gyönyörű, ahogy az eseztelenséggel kinyírja az emberiség önmagát. persze, büntessék szarrá a gyárakat, amik utána bezárnak. akkor se adófizető nem lesz, se olyan, aki autót gyárt. hurrá!
06:50 Ezt öröm volt hallani... :) teljes mértékben egyet kell értsek... a divatmajmoknak nem elég a 100-150 lóerő... nem neki kell a 4-6 liter és a 400 lóerő... mer' má' mér' ne .. ha van pénze... és a legjobb amikor zöld rendszámot kap egy ilyen teljesítményű autó :D
én úgy tudom, hogy a Top Gearben lemerültek a roadsterek, azért álltak le....asszem 2db is volt náluk egyszerre és elkezdtek velük csapatni, majd lemerültek (elég hamar sajnos) és kész, vége volt a felvételnek..azt a részt láttam, azért emlékszem rá...de lehet volt már másik műsorukban is, ahol más hiba miatt álltak le...
Később miután a tesla kiment és megnézte őket, kiderült hogy nem is merültek le, és a fékbiztosíték se égett ki, hanem egyszerűen ilyenre írták az epizód forgatókönyvét. Ezért nincs tesla tesztjük azóta.
A Top Gear szerintem egy fizetős reklám sorozat, aki többet fizet, annak az autója a legjobb. Ha gyártanának Zaporozsec-et, és Putyin finanszírozná a műsort, van az a rubel amiért az lenne a befutó...
@@ffabi97 Szar maga a termék, szarul rakják össze :) Verzióváltások sűrűn, általános fejetlenség itthon és Nürnbergben is ahonnan a verzióváltásokat irányították. Dolgoztam a Continak anno úgyhogy saját szemmel láttam a sikertermékeket :) Nem hiszem hogy azóta túl sok minden változott.
A mai világban mindenki a lehető leggyorsabban legolcsóbban akar mindent megoldani, szinte kész elemekből, könyvtárakból legózni, lásd arduinó őrület. Nem mondom hogy rossz dolog csak sokszor hardverismeret sehol, aztán a végeredmény egy összecsapott szar. Egyre több az erőforrás is, elbírja, aztán meg mégsem jó a pazarló összecsapott kód :)
Tök jó videó, köszi! Véleményem szerint jó, hogy van egy hatalom ami kikényszeríti a károsanyag kibocsátás csökkentését. Ezt nem tegnap találták ki, az autógyártókat senki nem akadályozta meg abban, hogy 10 évvel ezelőtt elkezdjenek EV-ket fejleszteni. De nem, mert a profit a profit. Nem sajnálok tőlük egy fillért sem, csak jobban örülnék ha EV-ken keresnék meg azt a hasznot. Így nehogy már ők legyenek az áldozatok mert nem volt idejük fejleszteni.
Az energetikai vállalatokat mikor kezdik el büntetni a károsanyagkibocsájtás miatt? Semmit nem ér az elektromos autózás amíg az áramot fosszilis tüzelöanyagokból nyerik.
alattam a Skodám is megállt már párszor, 1,6 benzin, kiforrott technika, megáll néha és kb félóra vagy egy óra múlva indítható és mintha semmi baj nem lett volna megy és megállítom, elindítom és megy...szerelő meg széttárja a kezét (nem is egynél járt már)...hol is van az a 100 év tapasztalat??? :-)))
Volt több autóm is, mindig kiváló állapotban tartottam azokat, de csak egy állt meg. Opel Vectra b 2.0 d, bosch vp44 adagolóval. Akinek volt biztosan ismeri, rakták azt a mocskot sok más márkába is. Nálam is forgalomban állt meg, szerencsére egy körforgalomból kifelé menet, így biztonságosan meg tudtam állni. Az autóban akkor meg nem volt 100 000 km sem.
Nekem az állítólag szuperül ismert dízel H Astra fulladt le körforgalomba befelé menet. Miközben sebességben voltam. És még 80 ezer km se volt az autóban. Szerencsére nem valaki elé akartam beslisszolni, mert akkor lett volna csattanás meg szentségelés... Az is első szériás motor volt a 110 lovas 1,7-es CDTI-ből. Millió hibával... Minden első széria ilyen, sajnos, nem csak az elektromos.
Az a baj velük, hogy a jelenlegi árak miatt egyszerűen a magyar fizetések mellett, vagy túl drága vagy egyenesen elérhetetlen egy normális elektromos autó. Nem teslára meg e-tronra gondolok. Hanem már egy e-golf vagy nissan leaf annyiba kerül amennyiért lehet venni egy normális dízel vagy benzines autót és még évekig tankolni meg parkolódíjat fizetni abból a pénzből.
Pontosan így van! Érdekel az elektromos autózás, na de így? Én egy új Leaf árából vettem Németországban egy két éves keveset futott hathengeres dízelt ami veszettül megy, és kb. 7 literes fogyasztással elvagyok száz kilométeren.... ...és beletapostam már 160.000-et. Problémamentesen.
@@laszlohajdu1095 ami azt jelenti, hogy még ha nagyon jóindulatú (300 forintos) üzemanyagárral számolunk, akkor is elégettél bőven több, mint 3 millát.
@@KA-kq9tv Nagyjából biztosan. Viszont a vezetés minden pillanatát élveztem. 😉 Na, komolyra fordítva a szót tudnék örülni egy jó elektromos alternatívának én is. Viszont, ha az ember 800 km-re dolgozik az otthonától akkor nem olyan egyszerű ez...még. De, tényleg remélem, hogy eljön az az idő amikor otthon az átlagsofőr teletolja az elektromos autóját, aztán elmegy vele simán 7-800 kilométert...
@@laszlohajdu1095 eljön. A real 7-800 kilométeres autók 3-4 éven belül itt lesznek. De lehet, hogy még korábban. Az új Tesla roadsternek 1000 kilométeres hatótávot adtak meg. Persze az egy 200 ezer dolláros autó lesz, ha jól emlékszem, de még bőven meg fogjuk érni azt a kort, amikor már a 7-800 kilométeres elektromos autók is elérhető árúak lesznek az "átlagember" (nem szeretem ezt a szót) számára is.
Nagyon jó videó!Köszönjük, hogy végre nem a szirupus Handras videóját nézzük leesett állal és azon szörnyülködünk, hogy nekünk miért nincs elekrtomos autónk és milyen környezet szennyezők vagyunk. Új technológia ez még nincs rendesen kiforrva. Inkább használom az Euro 6-os 2.0 diesel Kugámmat. Vegyék az elektromos autót én nem fogom.
fincsi videó volt, de örülök, hogy végre pénzzel vannak megszorongatva a gyártók, hogy végre tényleges fejlesztés történjen, mert ez megy a PC iparban is pl. (ezt ismerem kívülről és belülről!) a másik probléma, hogy a sok gyártó cég olcsón akarja megúszni a fejlesztést és gyártást, ezáltal hiába csillog-villog, hogyha olcsó szarból rakja össze a kocsikat! ezért nem tömegautó még a Tesla, de nemsoká az lehet, mert pontosan azt teszik, amit kell! a fejlesztések és termelés még nem olyan hatékony, mint kéne, és a hatalmas áraik annak köszönhetők többek közt. véleményem szerint a Tesla évtizedeket vert az összes autó gyártóta, akár tetszik, akár nem! :)
Sziasztok! Arról az elképesztő baromságról mikor lesz, hogy miért kell kis kompakt autókba 100 ló feletti motorokat rakni. 20-30 éve kialalulthogy az Golf, Corsa ...stb 60-70 lovas motorral vígan ment. Minek 6-8 mp/100 km/h gyorsítás?
@@balazskiss5092 értem nem volt bembe 400 kg aksi. De ennek mi köze ahoz, hogy a gyorsulásuk 100 ra 6mp alatt megvan. Súly/kW arány a versenyautónál fontos szerintem.
Értem én, hogy az elektromos hajtás kevesebb alkatrészből áll, de azért ne egyszerűsítsük már ennyire túl. Egy frekvenciaváltós vagy szaggatós hajtásban azért van némi félvezető-technika, nem véletlenül kellett a vasúti vontatásnak is úgy 70 évet várni rá. Mondjuk pont azért furcsa nekem, hogy ennyire nehéz lenne villamos hajtást fejleszteni, miközben egy nagyságrenddel nagyobb teljesítményszinten ugyanez már rutinból millió kilométereket fut (csak hálózati táplálással).
A fő probléma az akkumulátorok, és azok hűtése. Mondjuk ha őszinték akarunk lenni, ezen a téren a dízel elektromos tengeralattjárók úgyszint laza 80 éves ipari tapasztalatot adnak.
@@ineednochannelyoutube5384 A tengeralattjárók 80 éves tapasztalatát közúti járművek esetén a hajadba kenheted, mert a vízi járművek külső hűtőköre nyitott, végtelen mennyiségű hűtővízzel.
@@dehogypedig9104 Hajókon kétkörös hűtőrendszer van, egy belső, zárt, ezen van a motor. Ez egy hőcserélőn keresztül van összekötve a külső, nyitott hűtőkörrel, ami a tengerből veszi fel a hideg hűtővizet, és ugyancsak a tengerbe nyomja ki a meleget. Ezért bátorkodtam megjegyezni, hogy a tengeralattjáróknál szerzett hűtési tapasztalatokkal kitörölhetitek a seggeteket, mert egy közúti járműnél nem áll rendekezésre korlátlan mennyiségű hideg hűtővíz. Ha még így sem érted, akkor sajnálom.
A Siemens legalább 100 éve gyárt villamos hajtású vasúti járműveket, és a legújabb Vectron vagy Taurus is úgy megáll ám néha, mint a cövek (ajánlott benézni az index vasutas fórumba információkért). Ezek az elektromos meghajtású járművek nagyon komoly és bonyolult teljesítményelektronikákat, és vezérlést tartalmaznak, és bizony ahol ennyi minden van, ott ami elromolhat, az el is fog. Üdvözlet a valóságban azoknak akik a marketing blabla alapján azt hitték, hogy egy ilyen akkus dodzsem majd millió km-et megy hiba nélkül.
"A villany autó az egy elem, két drót, egy kapcsoló meg egy villanymotor". Ez a működtetéshez szükséges rendszer kb 10%-a, a maradék 90% szoftver, a fontosságot nézve. Egy elektromos autó megbízhatósága a szoftverétől függ. Programozóként tudom, hogy egy program fejlesztését csak abbahagyni lehet, befejezni sohasem. Minél összetettebb és extrákkal telepakolt egy elektromos autó, a szoftvernek annál több adatot kell kielemeznie működés közben. És minden adatnak van egy kritikus értéke, ami a biztonságot is beleprogramozva vészleállítás tud okozni. A gyártó vezetése sürgeti a piaci megjelenést, a szoftveres csapat meg próbál összedobni valamit, ami működteti az autót. A elektromos autó egy új dolog, az erre írt program is új, senkinek sincs évtizedes tapasztalata. Az autók fejlesztés során gyakran látható, hogy egy új technológia bevezetésével (mint pl. az elektromos autó) a gyártók kényszeresen egy "agyon extrázott" modellt dobnak a piacra. A magas fejlesztési és alacsony eladási darabszámokat a magas árral próbáljál kompenzálni. Mondván, fizess X-szer többet egy autóért, aminek pl. kisebb a hatótávja mint az előző autódé volt, de cserébe 1000 csillogó-villogó extrát kapsz. A fényes játékokat meg veszi a nép. A helyzet az, hogy ha egy elektromos autóba csak a minimális, a hajtáslánc működéshez szükséges vezérlést építenének be, nagyságrendekkel megbízhatóbb lenne. Ezzel szemben a emberekben kialakul egy hibás kép, amiben összekötik az elektromos autót, pl. az önvezető technológia hibájával vagy ezeknek az extra funkcióknak a meghibásodásával. Minél több az extra funkció, annál több olyan helyzet lehet, amit egy szoftver kivétel ágon hibaként értelmez és leállítja az autót. Majd a használat során, a visszajelzéseket figyelembe véve javítják ezeket. Pl. a Tesla folyamatosan küldi az adatokat a gyártónak az autó működéséről, ezzel segítve a hibajavítást, fejlesztést. Amikor megjelent a piacon a Tesla, mindenki 'hagyományos' gyártó kinevette. Most pedig akik eddig nevettek, törik kezüket-lábukat hogy utolérjék, és nem a 'vassal' van gondjuk, hanem a szoftverrel. Egy akármilyen autógyár is összedob egy elektromos hajtást, egyszerű mint a faék. De a szoftverrel megszenvednek.
Ezért nem lesz egyikből se "népautó". Az átlag felhasználónak nincs szüksége a csillogásra... megbízhatóságra van szüksége. Ami az emberek körében közkedvelt autó, az egyszerű mint egy fakocka mind külsőleg, mind belsőleg. És a többség biztos azt mondaná, hogy nézzen ki ormótlanul, csak ne álljon le alattam sehol!
Ráadásul a gyártók alig fejlesztenek, nagyrészt a beszállítókra vannak utalva. Ha a Continental vagy a Magna holnap előjönne egy komplett EV platformmal, fél Európa abból gyártana autót.
Pözsó, Volvo, Renault Megan, Rover állt meg eddig kollégák alatt megmagyarázhatatlan számítógép hibával. Pedig nem is elektromosak voltak. Szóval nem kell a feszkó. Franciákra meg tényleg nem szabad ilyet bízni, de alapvetően ezek elég kezdő modellek amik megálltak alattatok.
@@langszalma4589 gyártó nem számított rá hogy Magyarországon egy nem szabványos bekötésű USB-adat kábelt dugnak az autójába. Én ugyan így jártam amikor tükörreflexes fényképezőgépbe a navigációhoz adott kábelt dugtam. A szerviz csak pénzért installálta újra a fényképezőgépet. Én voltam a hibás.
@@langszalma4589 Nekem nem kell tesztet írnom, mert az elektromos autó az jó! Nekünk 2 db ZOE-nk van, 2,5 éve vettük, 3,5 éves korában, az akkura 8 évig írásbeli garancia van. (és az akku tulajdon jogáról is). Most pályáztunk 2 db új ZOE-ra, és szeptember második hetére megjön, 1,99%-os a kamattal. A házon évek óta 0%-os hitelből napelemeket raktak. (még vannak ingyenes töltési lehetőségek is) Az elmúlt 2,5 évben nem kellett benzinkútra menni. Nincs kettős tömegű lendkerék, adagoló, fékbetét. És a lényeg Pesten két autóval, napi 8 órát ingyen parkolunk, és nem fizetek semmilyen adót a kötelezőn felül. Összesítve 6 éves villanyautóval öröm közlekedni. Hatótáv: egyszerű vettünk egy 12 éves LPG üzemű Szuzukit, amivel bármikor bárhová elmehetünk autópályán is. Három autónk van, de csak egy után adózunk, van jobb ötleted? Én nem vágyok TESLA-ra, vagy egyéb turbódízel csodákra...
kompjuter tul melegszik mert nincs hutve, ugyan ez a problema az elektromos kocsinal is, a Prius-ban is hutes van az elektromos releket tartalmazo doboz aljaban.
Mert ugye belsőégésű motorral szerelt autónál még sohasem láttunk olyat, hogy egyszerűen megállt. Megy a parasztvakítás, hogy mennyire bonyolult szoftver meg hasonlók. Meg nincs tesztelve, meg..... Az igazság az hogy egy aszinkron motor fordulatszám szabályozását (ide értem a rekuperációt is) kell megoldani megbízhatóan. Ami több évtizede kiforrott technika. Az analóg bemeneti jelek megjelenítése megint csak nem 21. századi találmány. A kritikus hibába, ami a biztonságos közlekedést veszélyezteti ez fér bele. Ha egy programozó nem ír stabil programot erre egy nap alatt (kis ráhagyással) akkor nem akar. A körítés már valóban sok időt és energiát igényel. De az nem indokolja, hogy az autó ne legyen képes biztonságosan haladni. A többi tervezési kérdés. Főleg hőtani, de szükséges az elektromos alkatrészek megóvása a párától, ami megint csak nem 21. századi probléma. Tehát a megbízható tartós megoldások adottak évtizedek óta, akkor miről is papolunk? Sajnáljuk szerencsétlen autógyárakat, hogy "nem volt idejük".
Ez apszolúlt így van, tulajdonképpen akár aszinkron akár BLDC motorról legyen szó, iparaban ahogy Csaba írta is már szép múltal rendelkezik. A gond szerintem is a nem kellően tesztelt szoftverben rejlik, esetleg anyagspórolásban, de magát a technológiát nem kell lenézni, sokkal efektívebb mint a belsőégésű motor.
@@hzoli024 igen így van csak az egyszerűség kedvéért nem írtam a dahlander és egyéb motorokról. De lényegében véve azok is sokkal nagyobb igénybevételnek vannak kitéve, nem egyszer napi 24 órát mennek éveken keresztül.
Ezt a nem volt idő befejezni dumát felejtsük már el, tízen X éve tudják mennyi lesz a kvóta, az autógyáraknak bőven volt idejük felkészülni, csak szartak bele. Így jártak, mehetnek a kukába.
miért amikor kigyullad a belsőégésű bmw az nem kellemetlen? vagy amikor meg hall benne az autómata és megáll, az se kellemetlen? ez a murphy törvénye. a másik meg, villanyautó gyártótól kell venni autót, nem belsőégésűgyártól, akik a jól megszokott trükköket alkalmazva, szeretik úgy megcsinálni a terméküket, hogy minnél többet vigyed a szervízbe, hogy neked minnél kevesebb pénzed maradjon, ellentétbe velük, nekik minnél több.
Jól megfogalmaztad a végét. 10, 15 éve szinte mindenki kis autokat vett 100lóerő körüli teljesitménnyel. Ma ekkora teljesitményt tud egy 3hengeres Tdi 3.5l-es átlagfogyasztással, jóval nagyobb nyomatékkal. Egy új Skoda fabiaban meglepően fürge, és nagyon jó gázreakcióval. Mindenki aki kíváncsi ajánlom próbálja ki az új fabia 3hengeres Tdi-t, a hangjától eltekintve meglepően jó, fürge és szervizelni is olcsó.
De van az a kifogás (8:08) : az, hogy ha nem teszünk gyorsan azért, hogy átálljunk elektromosra, akkor nem lesz bolygó pár évtized múlva, amin autókázhatunk. A villanyautózás meg majd feljődik menet közben, úgy ahogy anno a robbanómotoros autóknál.
@@totherik91 Ezek nem jó példák, egyrészt mert egyik sem váratlan, lehet rá számítani, másrészt egy néhány éves autóban ezek sem jellemző, hogy meghibásodnak. A kettős tömegű egyébként elkopik, de azt sem hirtelen teszi, hanem vannak előjelek. A PD-elemeket annyira nem ismerem. Mármint ismerem a témakört, de hogy mennyire váratlan az elromlása, azt csak gyanítom, hogy az sem váratlan, annak is van egy élettartama.
Mindenki rühelli a franciákat, de nem értem. Nekem van húsz éves Renaultom meg egy éves Daciam de egyikkel sem volt még baj. Pont úgy teszi a dolgát, mint bármely más autó.
Ha jól tudom pont a Top Gear-es teszt volt az ahol a forgatókönyvben benne volt hogy el kell romlani a kocsinak.Legyszi kérdezzetek meg olyat aki ért is hozzá. ;)
Ezek a gonosz petrolheadek eltekerték a füstcsavart a karburátoron,hogy elromoljon XD.Hogy rontották volna el mikor sose láttak még elektromos kocsit?Olyan nehéz elfogadni hogy tényleg szar volt?
Azért az autógyárak is gondolkodhattak volna előre és akkor nem az utolsó pillanatban kellene összedobálniuk a gépeket. Már jó ideje látszott hogy a villanyautóé a jövő. Ha az EU nem nyomná őket még 2040-ben is a benzin lenne a domináns ha az európai gyártókon múlna. 🤨
Rossz hatással vagytok rájuk, érzik a negatív energiáitokat és előítéleteiteket és azért állnak meg alattatok. :D Bezzeg Handrásnál sosem romlanak el... ;)
Na akkor a reklám hazudott, hogy sokkal egyszerűbb, alig romlik el. :D A franciák amúgy sincsenek elektonika csúcsán. Ezen az elektromos autó sem javít :D
@@pulsarxp Lehet nálad így volt, de én elég sok francia autóssal találkoztam a neten is, meg élőben is, aki szidta az elektronikát. Haveromnak a Citroenjében 2 év alatt annyi hiba volt, hogy én már sírni szoktam a röhögéstől mikor hív. Tavaly előtt télen -20-ba egyszer csak gondolt egyet az autó és lehúzta az autópályán a két ablakot neki, nem bírta felhúzni. De volt olyan, hogy a teljes féklámpakijelző rendszer elemnt neki. 1 év alatt 3x. Szóval voltak sztorik. Nincs hibátlan autó.
@@pulsarxp Igazad van a családunk az elmúlt 22 évben csak Renault-t használt, nagyobb gond sosem, volt, de lehet hogy csak szerencsénk volt. Na megyek veszek egy Eurojackpot szelvényt. (15,8 milliárd forint) még gázszerelő is lehet belőlem...
Átlag= minden is összevona mindennel is. Pl. Édesapám Matiza és "Gengszter rapper" V12 böszmeségével! Végeredmény Apámnak nincs is Matiza!😃 A Gangszta meg nem is szennyez annyira! A valóság pedig teljesen más........Végszó: IMÁDOM a statisztikát!👍
Magyarországon kik engedhetik meg maguknak egy villanyautót használtan is 5 milla az ára abból már egy új belső égésű kis fogyasztású autót lehetne venni! Namegaztán , hol keressek hozzá szerelőt akinek ez a szakmája , hogy villanyautókat szerel?
@Csirke Szarny Á, ez 100% kizárt. Az több millió munkanélkülit jelent. Illetve töltés hiányában nem is lehet ugyan annyi villanyautó, mint belsőégésű. Ha a villanyautó a jövő az totális gazdasági összezuhanást és hatalmas káoszt hoz maga után.
@Csirke Szarny szerintem nem fog munkahelyeket teremteni. Röviden írok, mert telóról nyomom. Szóval. A töltés hiánya miatt nem lesz annyi villanyautó mint belsőégésű és szerintem az ára is marad ilyen magas, tehát nem lesz elérhető akkora embertömeg számára, mint a belsőégés. Ugye ez miatt a gyártókapacitás kelentősen csökkenni fog és mivel a villanyautóba kevesebb részből áll mint a hagyományos így ez is tovább csökkenti a munkaerő szükségletet. Ráadásul az összeszerelés is jobban automatizálható. Valamint a kevesebb alkatrész miatt a beszállítók száma is jelentősen csökkenni fog, így további munkahelyek szűnnek meg. A szofver fejlesztés lehetne esetleg az a részleg ahova lehetne várni + munkahelyek létrehozását, de oda azért nem kellenek majd tömegek, mert most is gyártanak villanyautót, már rendelkezésre áll a munkaerő.
@Csirke Szarny A lovaskocsis példád azért rossz szerintem, mert lova, pláne lovaskocsija nem volt mindenkinek. Egy belvárosi ember nem tudott lovat tartani közlekedésre. Hol tárolja? Hogy eteti? Meg kurva kényelmetlen levágtatni vele az Adriára. Az autó pont ezeket a problémákat oldotta meg. Gyorsabb, kényelmesebb, hosszabb távra is jó, tárolható, könyebb etetni, orvosolni. Most arról ne is beszéljünk mennyivel többen élünk a földön most, mint a lovaskocsik idején. Ez forradalmian megváltoztatta a közlekedést. Az elektromos autó nem. Ott csak a hajtás más. Nem fog senki 3 villanyos autót venni a benzinese helyett. A villanytöltők is a meglévő benzinkutaknál lesznek. Én nem látom az új munkahelyek tömegét.
@@tamasszabo8824Egy számjeggyel írtak többet, mert a billió az millió szorozva millióval, 10 a 12.-en. Angoloknál van a billion, ami 10 a 9.-en, az a milliárd. Egyiknél 9 nulla van a másiknál 12, tehát sehogy sem jó.
@@huzoro Igen, a németek is ezt az -árd-os rendszert használják. Jó eséllyel ezt is tőlük nyúltuk, akár csak a zenei hangok elnevezésében a "b" helyett a "h"-t (abcdefg vs ahcdefg, na melyiknek nincs értelme? :)) Míg nálunk van mindenre -árd, normális helyen nincs. A magyar billió lesz az angol trillion, 10^12.
Like a B Corsa-nak a felhajtón!
sorry to be off topic but does someone know a trick to get back into an Instagram account..?
I was dumb lost the password. I love any assistance you can offer me
@Kasen Alfredo instablaster =)
@Mason Dylan i really appreciate your reply. I got to the site thru google and im waiting for the hacking stuff now.
Looks like it's gonna take quite some time so I will reply here later with my results.
@Mason Dylan it worked and I now got access to my account again. I am so happy!
Thank you so much, you saved my ass!
@Kasen Alfredo No problem =)
Jól megmutatták a hagyományos gyártók mire képesek. Pedig mekkora szájuk volt, hogy majd ha ők elkezdenek gyártani akkor aztán...
mikor a legalacsonyabb a CO2 kvota?
amikor nem megy...
Anti te egy remek videós vagy. Nagyon nézhető tartalmakat csinálsz. Én a te helyedben elkezdenék egy saját, külön csatornát csinálni. Szerintem nagyon hamar nagy nézettségre tudnál szert tenni.
Csak szerezzen be egy macskát (Porcukor helyett legyen Zabkása) s egy Annát, ha nincs még.
Nekem egyszer azt mondta egy szervizvezető a márkakereskedésben: Az újkori autótesztelés?: majd leteszteli a vásárló... és amikor majd kijönnek a hibák rajta, akkor majd kicserélik a szervizben amit kell. Ez az autógyárak hozzáállása ma. Profit-rabló banda az összes...
Ja! Mint a windows.. majd javitják.. vagy mint a android szoftverfrissités utáni hiba amit pár napon belűl próbálnak kijavitani..
Nem kell feltétlenül a legújabb technikát megvenni és akkor nem lesznek meglepetések.
@@staLkerhu Most le lehet hülyézni, de én Dacia-t vettem. Tele kipróbált/elavult alkatrészekkel. Faék egyszerű autó, megbízható és francia. Szerintem alsó kategóriás autók közül még simán tudsz venni olyat, amelyben nincs ez a fene sok elektronika. Ha prémiumot akarsz, akkor ott van a használt, de tényleg.
@@staLkerhu Azóta már történt 2 generációváltás. Isten ments, hogy bárkit megpróbáljak rábeszélni. Amúgy is elektromos autó párti vagyok. Következőleg azt fogok venni. A videóból legalább megtudtam, hogy mire számíthatok.
Ez már nem csak az autógyártókra igaz. Körülbelül az összes nagyiparilag gyártott termékre rá lehet mondani. Ott vannak rögtön az okostelefonok. Ha normálisan le lenne tesztelve, nem kellene utána nyolcvan hibajavítást és szoftverfrissítést kiadni. De munkám egyik részéből kifolyólag tudnék beszélni a no-frostos hűtőkről. Valaki anno ezt kitalálta, hogy ha nem kell leolvasztani, akkor majd milyen jó A++ energiahatékonyságú lesz. Azt már nem mondja a gyártó, hogy ez miatt a kompresszor folyamatosan kínozva van ami amúgy is alul van tervezve, főként hogy egy ideje már 1 kompresszor végzi mindkét tér ellátását. Bezzeg a régiekben ahol eleve 2 kompresszor volt és azokba is volt rendesen anyag. Lehet többet zabáltak, de sok még a mai napig is működik.
Kedves Anti!
Villanyautósként adok neked teljesen igazat! A magam példáján tudom megerősíteni a mondandódat. Vásároltunk a benzines Polonk mellé (nem az, ami a videóban van :D ) egy elektromos Up-ot, vadonatújan. A 2020-as, szűk kvótákból sikerült megszerezni egy darabot. Ez a nagyobb akkus, kb. 300 km-es hatótávú autó. Idáig szép és jó is a történet, de most jön a videóban is említett kiforratlanság és totális megbízhatatlanság: Ugyanis 4 hét használat után, 1900 km-el az órájában, egy 22 kW-os AC töltést követően az autó egy hibaüzenettel működésképtelenné vált, egy tapottat sem ment. Azóta eltelt több mint 5 hét és az autót még mindig nem tudták megszerelni! Várhatóan csak augusztus közepén tudják megjavítani. A hiba kifejezetten súlyos, ugyanis az akku egy része kuka, így cellacseréket kell végrehajtani, mindemellett az akkuk vezérlőegységét is cserélni kell. Nagyon fontos infó, hogy abszolút nem egyedi eset, idáig 3 típustárs járt így idehaza (az eddig átadott, alig 150 darabból), külföldön még többen.
Mindenestre maga az elektromos autózás egy elképesztően überkirály dolog! Mi early adopterek kicsit (nagyon) szívunk, hogy mire ezek a rohadt duhítő gyerekbetegségeket kinövik, addigra az átlagfelhasználó egy masszívan megbízható autót vehessen.
@Greg Persze, mindenkinél, igen!
Az Up - ban van 22 - es AC ?
@@peterkalmar3159 Nem, ilyen töltőnél töltöttünk, aminek ez a max teljesítménye. Az Up "csak" 7, 3 kWh-át tud felvenni az invertere miatt ennél a típusú töltőnél.
Jó cikk lehetne ebből is!
Engem a guta ütne meg!
Horváth András felháborodott válasz videója ..3 ..2 ..1!
A Totalcar tönkreteszi a földet, miatta olvadnak a jégsapkák. áááááááá
Már várom, hogy okoskodjon
@@adamf1835 ő egy senki csak a népet hülyiti, nem kell vele foglalkozni
Soha nem értettem ezt az utálkozást. Én mindenkit nézek, de azért örülnék ha videóminőségben a Totalcar hozná a szintjét...
A Tesla az isten, és handrás az ő prófétája
A suv őrülethez annyit hogy sose értettem miért kell egy vàrosi közlekedéshez egy 2 tonnàs teknő, parkolni se lehet vele, fogyasztása is rossz.
Talán azért mert tetszik nekik? Nem mindenki fogyasztásra vásárol ám autót..
Nekem egy 4,8m hosszú sedanom (is) van ami hosszban nagyobb a legtöbb SUV-nál és valahogy eddig mindig meg tudtam oldani a parkolást. Ha az utcán nem is (köszönhetően jól van ez így parkolóknak) akkor parkolóházban is elfértem vele.
Es a szomszed ne lassa, hogy en nagy autot vettem - ergo gazdag vagyok? Ne maaaar!
staLker1202hu javaslom olvasd el újra a fő kommentet.
A Galant nem a karcsúságáról híres, van olyan széles mint a fater Q3-sa... :) 5 fő részére is kényelmesnek mondható egy külföldi út során.
Nem olyan egyszerű vele a parkolás mint egy matchboxal de meg lehet szokni.
Adam Vas nem kell foglalkozni a szomszéddal ;) had egye az irigység. Az ő baja...
staLker1202hu igen elkövettem a hibát, hogy az átlag SUV-hoz hasonlítottam a szélességét... amikor Magyarországon mindenki a legnagyobb SUV-kal rohangál...
Ügyesen forgatod a googlet kölyök.
Néhány példa, hol csúsztat a videó:
1. "Az autók szennyezése csak néhány éve nő, mert elfordultunk a dízeltől." Valójában ez nem így van, mindig is magas volt, csak ott került nyilvánosságra, hogy a hivatalos mérési ciklus a valóság közelében sincs. Egyrészt mert csal a szoftver, másrészt mert csak labor adatok számítanak.
2. "szegény gyártóknak hirtelen kell villanyautót gyártani és nem tudtak felkészülni, tesztelni." Ez sem igaz. Legalább 10 éve tudták előre, hogy 2020-tól nem ússzák meg villanyautó nélkül, ha az EU-ban akarnak maradni. A gond, hogy a 10 évből 8-9-et azzal töltöttek, hogy lobbiztak az előírások enyhítéséért. Nem jött be. Ha nem 1-2 éve, hanem 10 éve kezdtek volna fejleszteni, akkor nem lennének bajban. Lásd pl. Nissan Leaf.
"... merthát egy kicsit mindhárom."
Itt mindenki hülye?
Itt? Minendki.
Ha jól tudom ez az Üvegtigrisből van😀
Lehet jobb lenne inkább a gyárakon/hajókon/repülőkön elverni a port, a szennyezést nem csak autók termelnek. Főleg arra lennék kíváncsi hogy egy akku cella legyártásakor egy gyár mennyi CO2 vel gazdagítja a környezetet... erről sem szól a fáma.
@@amoeb81 jó kérdés! Pláne, hogy az elektromos áram előállítása sem 100 százalékban zöld, és akkor a kifulladt akksi ártalmatlanításáról még nem is beszéltünk!
Az elektromos rendszer a benzines autóban is tud vicces lenni.
Opel Astra K-ban ha meleg van (35-40 fok) , a fedélzeti rendszerek képesek teljesen meghalni, épp csak annyi működik, hogy megy az autó. Viszont rádió nincs, infotainment nincs, kamerás, érzékelős dolgok nincsenek... Még jó, hogy a sebességet mutatja...
Úgy gondolom, túlmelegedhetett az akkuja. A (63db) hibakódokról mint friss PSA-s és ős Opeles: amikor megérkeztek az első PSA modellek (CrosslandX, GrandlandX, Combo-E), jött egy körlevél a gyártótól, hogy míg a GM (értsd: német fejlesztésű Opel) járműveknek a hibátlan állapota, ha nincs hibakód a tárolókban, a PSA-eredetű járművek esetében csak az ügyfélpanasz szerinti hibakódokat vizsgáljuk, a többit (legyen az bármennyi, több tíz darab általában) hagyjuk ahogy van, ha minden működik/nem világít kontroll lámpa/nincs ügyfélpanasz, mert ez így üzemszerű. Bumm. Ennyit a precíz elektronikárol. Ahol az öndiagnózis sem működik elfogadható szinten, nem szívesen hívom elkészült terméknek, és eddig az összes PSA-Opel ilyen (Nyilván a Peugeot-Citroën-DS sem jobb).
Üdv. Máté
Ez nem semmi, teljesen hihető amit írsz.
Ez itt az Early Access v1.0 verziószám alatti megjelenésének kora, ahol mindenki béta teszter. Bugos szarként jelennek meg a termékek, mert muszáj nekik.
Meg ugye az akku+drót+villanymotor képletből kimaradt némi elektronika és a szoftver, ami azért egészen összetett és problematikus pontja lehet egy ilyen komplex cuccnak mint egy villanyótó. És a fejlesztés során sok cég nem szánja rá az időt és/vagy az erőforrást, hogy amit kigondoltak, lefejlesztettek (valahogy) az le is legyen tesztelve rendesen. Kiszerveznek mindent jobbra-balra, mert úgy gondolják, ha egy nő 9 hónap alatt hord ki egy gyereket akkor 9 nő egy hónap alatt kihordja majd. Jó jó nem minden részegység működik együtt a többivel, de csak néha. Majd a fogyasztó jelenti, vagy a kötelező szervíznél kiolvassuk a logot. Reméljük nem pusztul meg senki valami hiba kapcsán. Ha sikerül fixálni a hibákat akkor majd kapnak egy ingyenes frissítést és még az ablakot is lemmossák nekik a szalonban. De megvan a CO kvóta!
Tesla magának gyárt mindent, az autógyártók pedig beszállítókkal dolgoznak. Dolguk a beszállítók karmesterként való koordinálása. Ezek a beszállítók külön külön megpróbálják letesztelni a saját terméküket általában a gyártó által adott próba autón, viszont az utolsó finomhangolt tesztelés már nagyon a végére fog maradni a fejlesztésnek.
Az akkus elektromos hajtással az a probléma hogy nagyon nehéz az energiatároló és még drága is. Ezért nagyon költséghatékonyan kell legyártani a többi részegységet hogy versenyképes árú maradjon az autó. Igen ám de sokat nem tudsz spórolni mert ha gagyi a motor+motorvezérlő azonnal kijön hatótávon, és itt nem lehet +10literes tankkal megnövelni a hatótávot...
Hatékony hűtőrendszer az elektronikákra is drága, mert egyszerű léghűtés sokszor már nem elég viszont folyadékhűtés meg komplikált és drága.
Szóval elektromos autót gyártani nehéz mert azonnal kilátszanak a hiányosságok. Főleg hogy van egy Tesla aminek a hajtással kapcsolatos tudása 4-5 évvel előrébb jár és rögtön mehet is az összehasonlítás.
Ha annyira jó a tecsla akkor minek íratnak alá veled mindenféle titoktartási nyilatkozatot a kocsijaikról, és miért hívják vissza stikában a szart?
Hogy nem volt idő kifejleszteni? Nagyon régen lehet tudni ezt a kvótát, csak reménykedtek hogy ki tudják dumálni magukat, és megússzák a villamosítást a gyártók, azt most megy a kapkodás.
Tudtommal az egésznek a kulcsa az akkugyártás, ez a legdrágább alkatrész és ehhez kell a villanyautóban a legtöbb tudás a benzinhez képest. Csakhogy az akkut csak a Távol-Keletről, főleg Dél-Koerából lehet csak beszerezni. És erre nagyon ráfáztak az európai autógyártók, mert nagyon le vannak maradva.
@@borisan5048 Így van, bár ez az Opel nem emiatt állt meg, hanem szoftver probléma miatt.
Az AC szinkron motor vagy más néven BLDC vezérlés alapelvei roppant egyszerűek. Viszont ahol teljesítmény rohangál, ott tranziensek, zavaró jelek is megjelennek, és ezt már nagyon tudni kell kiszűrni, csökkenteni, tervezéssel, meg programozással. Vélhetően ez nem volt a toppon. Megjegyzem azért az ilyen vezérlések az iparban már nagyon régóta jelen vannak, így van bőven tapasztalat, csak ugye autóknál próbálnak olcsóbb megoldásokat használni, ezért azt mondják hogy nem az ABB vagy Bosch-tól veszik, hanem majd tervezünk magunknak, csak a fenti két cég tapasztalata nem jön meg úgy hirtelen.
Szerencsére azért ezeket jó esetben szoftveresen lehet korrigálni utólag, már ha hagytak lehetőséget a motorvezérlő frissítésére.
Teslánál pl. online történik ez. Ott már nem először csináltak olyat hogy szoftveres frissítéssel javítottak a motor hatékonyságán, és ezzel növekedett a hatótáv, szóval ők sem egyből tökéleteset alkottak, ők is apránként finomítják ahogy jön a tapasztalat.
@@imjustapotatoleavemealone Dehogynem. De a fejlődés miatt összemosódtak ezek a megoldások.
Régen voltak a kommutátoros (kefés) DC motorok. A BLDC ugyan ez, csak nem kefével hanem elektronikával oldják meg a kommutálást. Ezért kefe nélküli DC motor.
DC feszültséget kell rákapcsolni az elektronikára és forog.
Az AC szinkronra értelem szerűen AC áramot kell adni hogy forogjon, de egy elektronika nélküli BLDC az gyakorlatilag AC szinkron motor. Viszont manapság az AC motorokat (az iparban) is elektronika hajtja, így megoldható a fordulatszám szabályozás.
De.
BrushLessDC
@@lacikeri3102 az újabb elektromos autókban állandó mágneses szinkron motorok vannak. Előtte meg egy inverter, ami DC-ből állít elő AC-t. De míg ezekben az első fecskékben általában még IGBT a teljesítmény félvezető, a Model 3 már itt is szintet lépett, SiC MOSFET-ket használnak.A többi gyártó még a 9V-os elem, két vezeték és játékmotor szintjén vannak. Most jönnek rá, hogy kell valami normális szoftver is.
Hát nem tudom... A kérdésedet szépen megválaszoltad, és bár a következtetéssel morálisan egyetértek, kissé megmosolyogtam. Amikor a robbanómotoros autókak gyártása ott tartott, ahol most a villanyautóé, gondolod nem voltak ilyen problémák? Sőt még ma is gyártanak olyan belsőégésű motorral szerelt autókat, amelyek bizony menet közben megállnak. Persze a nézettséget ilyen videóval is lehet növelni, sőt nem is rossz "politika", hiszen még én is megnéztem és hozzászóltam. Így összességében gratula!
A bonyolult szoftver ugye biztos sokat segít. Majd itt is úgy lesz mint a repülőknél. Elkezdik egyszerűsíteni a szoftvert hogy kevesebb legyen a hiba.
1. Nagyon nagyot tévedek, ha azt feltételezem, hogy volt jó forró aszfalt feletti araszoló közlekedés is? Még nem találkoztam olyan akkuval, mely szeretett volna 50C fölé kerülni. Alulról az akut a sugárzó asfalt megrongálja.
2. Alattam a Škoda S100 csak egyszer akadt el, de az előzést még 3 hengerrel befejeztem. A negyedik henger hajtókarja kikandikált. 20 éve megvan.
20 éve megvan, a 100-as Skodád?! Respect... Sose add el és vigyázz rá...
Nem ezzel lehet a gond mert mindhárom tudja hűteni az akkut (a Zoe lég a másik kettő vízhűtéses). Ezek nem hűtés nélküli Leaf - ek, bár a forró akku miatt azok se szoktak megállni, az akku degradáció meg nem egy pillanat műve. Inkább tényleg a sebtében fejlesztett elektronika miatt állnak meg.
Nem csinál ilyet. Két okból.
1. Akkora az akku tömege hogy 24 óra kellene neki hogy átmelegedjen. Nissan leaf-en látszik, hogy a külső hőmérséklet átlagát követi csak. Azaz sem -10fokos nem volt az akkum soha, se +40fokos. valahol -3 és +30fok között fordul elő.
2. A Nissan Leaf-et leszámítva, hűtik/fűtik az akkukat hogy optimális hőmérsékleten tartsák.
3. A Nissan Leaf ennélkül is elég jól bír minden időjárási körülményt. Annyi a hátránya, hogy a túl meleg, vagy túl hideg akku esetén a töltési sebesség lecsökken, illetve extrém hidegben vagy melegben a motor teljesítményét is korlátozná, de ilyen még soha nem volt nekem az évek során. Csak a visszatöltés teljesítményét szokta csökkenteni hidegben.
Illetve a hőszabályzás hiánya miatt a többi villanyautóhoz képest gyorsabban öregszik az akku, ezért pl. a Floridai Nissan Leaf-ek kifejezetten pocsék akkuval rendelkeznek mostanra.
@@lacikeri3102 Köszönöm a részletes információt.
@@peterkalmar3159 Köszönöm a választ. Belőlem az RC modellező tört ki. Túlmelegedéssel pillanatok alatt kinyírható az akku.
Ezek után mondja nekem valaki, hogy sose hibásodik meg, karbantartani se kell, még a reggelit is ágyba hozza, stb... Ez is ember alkotta gép, ugyanúgy meghibásodik / meghibásodhat ez is, és ugyanúgy karban kell tartani és figyelni kell rá. Nincs bajom a villanyautókkal, csak a sok süketduma körülötte, aminek van ugyan valóságalapja, de nem igaz teljes mértékben.
Sokkal kevesebb alkatrész van az elektromos autókban, és sokkal egyszerűbb szerkezetek, így sokkal kisebb az esélye, hogy bármi meghibásodik bennük. Nem beszélve arról, hogy nem kell cserélni a fékeket, nincs olajcsere stb. Magyarul sokkal kevesebb pénz a karbantartásuk. Szeretem, amikor valaki lát egyetlen videót, és ez alapján általánosít.
A PSA-nak még éppen elhihető kifogás, hogy nem volt idő befejezni az elektromos 208-ast, illetve Corsát, nem volt közvetlen elődjük a konszernen belül, de Renault Zoe-k már több mint 7 éve róják az utakat, ott csak nem volt akkora nyomás, hogy ú srácok, muszáj piacra dobni a faceliftet.
Az viszont valóban igaz, hogy az elektromos autó egyáltalán nem csak egy aksi meg motor. Nagyon komoly elektronika kell ami egyáltalán nem egyszerű. Nem sima DC motorokat raknak ezekbe az autókba (szerencsére).
Semmi nincsen egy elektromos autóban ami már több évtizedes múltra nem tekint vissza az iparban. Az újdonság, hogy ezeket egymás mellé pakolták. Az hogy külön még van egy computer ami a show-t biztosítja nem igazán szabadna, hogy problémát okozzon.
@@csabaganyai7285 Pont arról van szó, hogy ezek integrációja eléggé új dolog. De ezt mindig, mindenki alábecsüli.
Teljesen más amikor a villamos tölt vissza, vagy amikor egy gyártósort kell meghajtani, vagy Apache helikoptert önindítani. Az alapok persze ugyanazok.
@@sokacsavok hát éppen ez az, hogy az alapok ugyanazok. Tévedés ne essék nem akarom lebecsülni az elemek integrációjának a problémáját, de az inkább hardware-es. Egyébként szerintem egy cnc gép vezérlése szoftveresen sokkal bonyolultabb mint egy e-autóé. Legalább ugyanannyi paramétert kell vezérelnie. Inkább abban látok problémát, hogy a paraméterek meghatározása nem elég kiforrott még villanyautók esetén. Gondolok itt arra, hogy a megpróbálják a gazdasági szempontokat a műszakiak elé állítani (pl. az akkupack alultervezett hűtése). Ezek mind mind körültekintést igényelnek. De az a baj hogy az autógyártók nem tanulták meg, hogy az e-autókat nem átlagos üzemre kell tervezni, hanem szélsőséges körülmények közé. Mondom az önvezetés és az egyéb cukormáz, az egyenlőre még általánosságban parasztvakítás.
@@csabaganyai7285 Sok igazság van benne, de azért közel sem ennyire egyszerű. Sok új elektronikai technológiát használhnak pl az elektromos motor vezérlőkben, több évtizedes múltról közel sem lehet beszélni. Illetve a cnc-nél ott van a konnektor, nem kell spórolni a villannnyal.
@@csabaganyai7285 Egyébként a CNC vezérlés szoftveresen szó szerint abból áll, hogy van egy két bemenet, a DIR (0-1) iránnyal és a STEP ami le-fel-le kapcsolgatással lépteti a motort. Ennyi. Utána már csak egy kis koordináta geometria kiszámolni, hogy melyik tengelyt mennyivel kell léptetni. Nyilván a CAM sokkal nehezebb, a toolpatheket előállítani nem kis munka főleg ha egyszerűen konfigurálhatónak kell lennie, de én ezt nem számolnám a vezérléshez, mert a gépek tudása megáll a GCODE lefuttatásával. Arról nem is beszélve, hogy hardveresen is sokkal egyszerűbb fázisonkénti H-híddakkal kapcsolgatják a motor tekercsekre az áramamot szépen sorban. Arról nem is beszélve, hogy általában megelégszenek a kisebb teljesítményű motorokkal.
Az autógyártókkal az a probléma, hogy hozzászoktak, hogy minden belsőégésű autóba építenek egy nagyon rossz elektromos autót (önindító, generátor, 12V akksi). Ez viszont nagyon kevés. Egy elektromos autót már az elejétől kezdve elektromos autónak kell gyártani. Én sokszor úgy érzem mintha direkt gyártanának rossz e-autókat, hogy bizonyíthassák, hogy hülyeség.
Minden autót szélsőséges körülmények közé kell tervezni, itt nincs változás. A baj az volt, hogy várták, hogy csak egy rövid fad marad az e-autózás, de nem az lett és most kapkodnak.
Köszönet minden "korai felhasználónak", aki egy dízel térképről lemenő helyett kb ugyanannyiért vagy még drágábban vesz egy villanyautót és úgy teszi bele a tesztkilométereket hogy nem tudja mikor áll meg, mikor mennek érte, ki fizeti a javítást, mennyi idő múlva kapja vissza az autóját, meg hogy mi lesz azzal a gyári autóval ha pl Szegeden vagy Nyíregyházán szedik szét majd rakják össze olyanok akik először csinálnak olyat.
De az autózás korának elején ugyanúgy kicikizték a lovas szekérről az éppen kannában benzint cipelőt, vagy a mocskosan gyertyát cserélőt.
A baj csak az, hogy a ZIU troli is elektromos és sok ezer üzemórán át megy meg megy, meg a villanytargoncák is előre-hátra, előre-hátra 24 órában árut mozgatnak. Nem tudom mitől olyan nagy kunszt 1 tonnát 50-nel egy irányba gurítani? Elmondom neked: Attól hogy az autógyár már nem gyár. Csak egy összeszerelő üzem, ami a beszállítók között tendereztet, árversenyeztet. A legolcsóbb meg nyer, beszállít, a kész termék "vacok" lesz, a profit nagy lesz, a vevő meg kit érdekel? 1 autós magazinban meg 3 különböző gép áll le egyszerre. Ez a vadkapitalista profitvadászat, a brüsszeli (ezirányú) iskolázatlanság által előírt követelmények, az autógyár mérnöki gárdájának felkészületlensége, rezignáltsága miatt lehet.
Gyártják a sok sz@rt, kapnak támogatást eutól, vesznek robotot (az adófizetők pénzén), melós megy haza, közben a jármű sz@r. Sz@r nem kell a népnek, autók parkolnak az elhagyott reptereken ezrével. Valamiért nem megy a bolt. Eu küld mentőövet...
Odaérünk lassan, hogy a gyár a mentőövre vadászik lassan nem pedig a jót áruljunk jó áron szint elérésére. Egyik rossz széria jön a másik után, nem bír kiforrni egy típus, mire kész már nem felel meg az elvárásoknak. Már egy normális benzines meg dízel sincs lassan, erre bejön az erőltetett villanyosítás amit a gyár a vevővel kegyetlenül kifizettet, ahelyett hogy a tesztpályákon gyötörne vagy 2 évig mielőtt eladja. Inkább vállalja a blamát, eu küld úgy is mentőt.
Nagyon jó videó, kompakt informatív és humoros. Köszi.
A pillanat amikor az elektromos autód azonnal (!) leáll - vagy le kell állítani - egy forgalmas autópályán! 🥶🥶🥶
Még jó, hogy nincs az egyszerre megjelenő hibahalmazból (68) egy sem úgy kalibrálva, hogy mondjuk 5km-el előre jelezne egy kritikus zavart/ hibát, hogy legalább egy benzinkút parkolóig elevickélhess...
Alattam a Renault Zoe állt le ugyanígy, az autópálya belső sávjában, életveszélyesen. Az első két Renault szakszervíz nyíltan közölte, hogy nem értenek hozzá. A harmadik kicserélte a hűtőfolyadék keringető pumpát, kész, vihetem. 30 km után megint leállt az autópálya közepén. Elég halálközeli élmény volt.
Egy hónapig konzultált a Renault szervíz a Renault gyárral, mire kitalálták, hogy a beteg keringető motor hűtés nélkül a hajtómotort is kinyírta. Épp elmúlt 7 éves az autó, ezért nem garanciálisan, 4000 EUR lett a motorcsere. Felmerült, hogy enniért nem is éri meg, a bérelt aksi kiszerelése és a Renaulthoz visszaszállítása 2000 EUR lett volna.
Olcsó a Zoe de híg a leve.
Három fázisról sok helyen nem hajlandó 5 percnél tovább tölteni. A szervíz a gyárral karöltve is csak annyit mond, hogy szériahiba, túl érzékeny a három fázis minőségére.
Ja és ilyen töltési hiba után nincs tempomat.
A multimédia rendszere legendásan tragikus. Képes úgy lefagyni, hogy szól a rádió és nem tudod kikapcsolni. Autót leállítod, kiszállsz, bezárod és a rádió még mindig üvölt tovább. Elég szürreális élmény.
A navi időnként közli, hogy nincs GPS és csak az autó “elaltatása” után jön vissza.
Soroljam még?
Autót sokan tudnak jól gyártani. Szoftvert hozzá csak kevesen.
Alig várom Handras reakció videóját, amiben elmondja, hogy ez nem igaz, ti amúgy is hülyék vagytok, és köszöni szépen a rackhost zrt-nek, a tisztaenergiák.hu-ak, a kapu.hu-nak és a patreonos támogatóknak!
Ez jo xd
Xd.
Most nem, éppen a VW-nek nyal ő is ;) Meg persze a rekhosztzéertének...
356 éve, amikor egy Citroen C4 lett a családi autón, mindenki azt mondta apámnak, hogy ezek nem jó autók, mert sok benne az elektronika. Érdekes, hogy manapság az elektromos autóknál, amibe minden elektromos, senki sem szajkózza, hogy nem jók, mert sok bennük az elektronika.....
Mert egy átlag mai benzines autóban is van egy rakás elektronika, gyártótól függetlenül. Ma már felfogják az emberek hogy ezek minősége jobban számít, különböző elektromos motorokat már nagyon régóta vezérelnek számítógéppel (egész iparágak épülnek erre), csak hát a videóban is említett kapkodás meghozza a maga "gyümölcsét".
De valaki még igen. Én nem vennék olyan autót.. - Valószínű már nem fogunk tudni normális autót venni. (a régit kell megbecsülni)
Általában nem az elektronikával van a baj, hanem a szoftverrel. Sokkal nehezebb és költséges rendesen kitesztelni.
Őszinte videó. Vajon fogsz még kapni elektromos autót tesztelésre?
Nem volt idejük befejezni? Ja, ha immel ámmal fejlesztenek 5-6 évig (lásd VW - majd "két év múlva"), és utána kapkodnak az elvesztegetett évek miatt, akkor tényleg ez lesz belőle.
Nem akarásnak nyögés a vége!
Igy igaz. Leneztek a Teslat az elejen, most meg mar fenyevekkel jar elottuk. Kapkodhatnak, hogy utolerjek, a politikusok meg kinyirjak a hagyomanyos autokat/autogyarakat ezekkel a kvotakkal.
@@Ezvan69 a Tesla nem jár senki előtt fényévekkel.
sok tapasztalata van az akkumulátorokkal, de még mindig nem képes autót gyártani.
@@rocko44444444 nem lattal egyet sem kozelrol igaz-e?
@@Ezvan69 mennyire közelről kell látni az ergonómia vagy a minőség hiányát?
@Edgy Edge Y előbb jött
Várom Horváth András reakcióját erre ! :D
Latomasom volt. Horvibandit lattam, nagyon ingerult volt meg a homlokara is csapott es azt mondta " Hat miert nem kerdeztek ot?"
Ő egy igaz hívő! Ami ráz ahhoz imádkozik.
Annak már a cerkájába is Li akkuk vannak. :-)
Nem hiszem el, hogy az unio nem tud olyan nyomást gyakorolni az gyártókra, hogy a belső égésű motorok égésterméke csak oxigén és ivóvíz lehet... Jó, jó, a szűrők meg felfognák a keletkező gabonát, esetleg aranyrögöket, gyémántkristályokat...
Kellett volna vinni egy sárga trabit a biztonság kedvéért. Meg hogy "kiegyenlítsen" :D
Az EU nyilván túltolja a "zöldséget", de azért már sok-sok éve ismert volt az emissziós korlát, amihez az autógyártók direkt nem akartak alkalmazkodni, mert reményeik szerint a lobbistáikkal megfúrták volna a korlátozást. Hát nem sikerült, és most kapkodnak, aminek ez is az eredménye.
Egyáltalán nincsen túltolva a szabályozás, sőt, túl gyenge. Felülről lehet csak szabályozni, mert az emberek maguktól nem fognak kevesebb energiát használni és fogyasztani. Egy átlag embernek nincsenek információi (A teljes fogyasztói piacot lefedő adatok, statisztikák. Tudományos kutatások a témában, stb..) ahhoz, hogy helyes döntést hozzon a kérdésben, ezért a lehetőségeit kell korlátozni. Ez a realitás.
@@maestrohun Részben egyetértek. Ugyanakkor a szabályozás lehetett volna az is, hogy megszabják, hogy egy autó maximum 1300kg lehet, 4,2méter hosszú, 1500ccm, 100LE és a maximális sebessége 140km/h, cv értéke pedig nem lehet több 0,29-nél. (most csak hasraütésre írtam értékeket) és az alkatrészeket lehessen javítani is, ne csak cserélni. Ez helyett inkább a döntéshozók felültek a dilivonatra és ebből létrejön a X5-ös 2.5tonnás SUV, ami "környezetkímélő", mert WLTP szerint az első 100km-en csak 1.9 liter benzint fogyaszt, ha használod az elektromos töltést. A valóságban, meg a második, harmadik... kilométereken 15litert eszik, és már az első 100-on sem 1.9litert fogyaszt, hanem 3X annyit. De eco!
@@dontetlenszagu Az autógyárak minden EU vagy állami szabályozásra halálsikollyal válaszolnak, el tudod képzelni mekkora hiszti lett volna ebből? De amúgy valami ilyesmi lett volna a helyes út, nagyjából mint a japánoknál a kei car.
@@qwermmqwermm Japóknak sikerült a moped autó kategóriájukkal, pont ahogy mondod.
Betiltani a nagy autót nem lehet, de szarrá adóztatni azt nyugodtan.
@@maestrohun Aztán nehogy népszavazások legyenek a kérdéskörről, mert még a végén a villanyautó gondolata is be lesz tiltva és a helye is sóval behintve.
Ez a francia autók múltja, jelene és jövője. A megbízhatatlanság.
Már a Német is köpköd a németre :)
Nekem nagyon bevált a húsz éves Renault meg az egy éves Dacia is. Talán csak nagy a szórás a gyártási minőségben.
És a jelenlegi golf-é, melynek mostani tesztje alatt a navi rendszere útközben lefagyott és újraindult :D
Ha megbízhatóság, akkor CSAK japán autó. A dél-koreaiak pedig egyre jobbak.
@@PaulusdeKenezy Dél-Korea már rég lekörözte Japánt...
Azért szerencsés esetben azt legalább illene tudni behatárolni, hogy mechanikai, villamossági vagy szoftveres probléma volt. Erős a gyanúm, hogy félrevezető volt a videó abból a szempontból, hogy nem a fizikai, gyártástechnológiai tapasztalatlanság okozza a problémákat, hiszen az elektromos meghajtású autókban használt technológiai megoldások nagy része egészen kiforrott dolog, csak autóban eddig nem nagyon használták.
Függetlenül a hiba okától, én sem mennék tovább egy 5letszerűen megálló autóval. Ha pedig kiforrott dolgok, akkó mé nem műxnek?
Ajjíje, hol a pedálos Moszkvicsom? sose robbant le :)
@@kiwictor3752
Persze, tovább én sem mennék. A hiba okát pedig a gyártónak illik tudni behatárolni, hogy tudja, hova kell a fejlesztés hangsúlyát áthelyezni.
Egyébként attól, hogy a technológia kiforrott - értsd akkumulátort, invertert, elektromotort, vezetéket nagyon régóta tudunk nagyon jó minőségben gyártani - az nem jelenti azt, hogy ezek üzemeltetésében is ugyanekkora tapasztalattal rendelkezünk ilyen körülmények között. Az üzemeltetés összehangolása ugyanakkor sokkal inkább szoftverfejlesztési probléma, mint gyártástechnológiai.
Másrészt meg, tök mindegy, legalábbis az én szempontomból, megy az autó = eljutok a megadott helyre, vagy nem megy = nem tudom a munkám végezni.
Ja, az a hibajelzés, hogy "olvasgassa a kézikönyvet", kimondottan felháborító. Mintha a felhasználó tehetne arról, hogy lerobbant.
Nagy melegben beszart az aksi. Nagyjából garantálom, hogy az volt a probléma, hogy 35 fokban max terhelés mellett az akkumulátor túlhevült.
Jó videó, józan ésszel következtetve, jó meglátásokkal, remélem lejjebb tudnak adni az emberek, gyártók, EU, mert ha így megy tovább, nem éri meg új autót, eladni, venni, akkor pedig járhatunk robogóval(egy darabig kétüteművel, aztán kevesebbet kibocsátó 4 üteművel, aztán csak villannyal, végül biciklivel...)
Ez ismét jó lett! Gratula!
gyönyörű, ahogy az eseztelenséggel kinyírja az emberiség önmagát.
persze, büntessék szarrá a gyárakat, amik utána bezárnak. akkor se adófizető nem lesz, se olyan, aki autót gyárt. hurrá!
Köszönöm szépen, ez (ez is) tetszett.
"Én eladtam az autót és az árából vettem kottát, meg biciklit. Ami ezér jó, mer jó!"
06:50 Ezt öröm volt hallani... :) teljes mértékben egyet kell értsek... a divatmajmoknak nem elég a 100-150 lóerő... nem neki kell a 4-6 liter és a 400 lóerő... mer' má' mér' ne .. ha van pénze... és a legjobb amikor zöld rendszámot kap egy ilyen teljesítményű autó :D
akkor kezdjük el sorolni a 4-6 L közötti motorokat!
10,8T bünti az autógyártóknak, de az ipar tolja bele a CO2-t a levegőbe, mintha az nem számítana. Hol ebben a logika??
Jó a videó, csak ront az összképen a folyamatos selypítés. Tudom, hogy nem ez a lényeg, és eddig sosem írtam kommentként, de most már meguntam.
én úgy tudom, hogy a Top Gearben lemerültek a roadsterek, azért álltak le....asszem 2db is volt náluk egyszerre és elkezdtek velük csapatni, majd lemerültek (elég hamar sajnos) és kész, vége volt a felvételnek..azt a részt láttam, azért emlékszem rá...de lehet volt már másik műsorukban is, ahol más hiba miatt álltak le...
Később miután a tesla kiment és megnézte őket, kiderült hogy nem is merültek le, és a fékbiztosíték se égett ki, hanem egyszerűen ilyenre írták az epizód forgatókönyvét. Ezért nincs tesla tesztjük azóta.
A Top Gear szerintem egy fizetős reklám sorozat, aki többet fizet, annak az autója a legjobb. Ha gyártanának Zaporozsec-et, és Putyin finanszírozná a műsort, van az a rubel amiért az lenne a befutó...
Continental elektronikával szerelt villanyautót csak az vesz aki megunta az életét :D
Tapasztalatból mondom :D
1. Mi az általános gond a "continental elektronikával"?
2. Mi a negatív tapasztalatod?
@@ffabi97 Szar maga a termék, szarul rakják össze :) Verzióváltások sűrűn, általános fejetlenség itthon és Nürnbergben is ahonnan a verzióváltásokat irányították.
Dolgoztam a Continak anno úgyhogy saját szemmel láttam a sikertermékeket :) Nem hiszem hogy azóta túl sok minden változott.
@@x2net melyik terméken és melyik részén dolgoztál?
Tényleg csak kíváncsiságból
@@dehogypedig9104 Nem, az autó elektronika gyártás Pesten van.
Csak ismételni tudom magam: ez színtiszta balesetveszély
A mai világban mindenki a lehető leggyorsabban legolcsóbban akar mindent megoldani, szinte kész elemekből, könyvtárakból legózni, lásd arduinó őrület. Nem mondom hogy rossz dolog csak sokszor hardverismeret sehol, aztán a végeredmény egy összecsapott szar. Egyre több az erőforrás is, elbírja, aztán meg mégsem jó a pazarló összecsapott kód :)
Tök jó videó, köszi!
Véleményem szerint jó, hogy van egy hatalom ami kikényszeríti a károsanyag kibocsátás csökkentését. Ezt nem tegnap találták ki, az autógyártókat senki nem akadályozta meg abban, hogy 10 évvel ezelőtt elkezdjenek EV-ket fejleszteni. De nem, mert a profit a profit. Nem sajnálok tőlük egy fillért sem, csak jobban örülnék ha EV-ken keresnék meg azt a hasznot. Így nehogy már ők legyenek az áldozatok mert nem volt idejük fejleszteni.
Azért duzzogva bár, de elfogadnék egy ilyen elektromos Opel Corsát. :)
A Zoe-t nem értem. Ha jól tudom már 2012 óta gyártják. Az nem egy hirtelen összelegózott kocsi. Igaz, nem is állt meg. :)
Legjobb autót ideadják nekem , megtudom csinálni, hogy félórán belül leáll.Ez az egész pénzért megrendezett felvétel.
a Hybrid auto az a prius, a tobbi csak latszat. Flame ON!
Az energetikai vállalatokat mikor kezdik el büntetni a károsanyagkibocsájtás miatt? Semmit nem ér az elektromos autózás amíg az áramot fosszilis tüzelöanyagokból nyerik.
Meg a vasutat, légiközlekedést, hajózást. Azért nincs bünti, mert tönkremennének.
... és ne építsünk vízerőművet se mert tönkretesszük a környezetet.
alattam a Skodám is megállt már párszor, 1,6 benzin, kiforrott technika, megáll néha és kb félóra vagy egy óra múlva indítható és mintha semmi baj nem lett volna megy és megállítom, elindítom és megy...szerelő meg széttárja a kezét (nem is egynél járt már)...hol is van az a 100 év tapasztalat??? :-)))
Autóvillamosságishoz vidd, a skodik nem jól tűrik a nagy meleget, ez köztudott probléma.
Ha a német és francia, ICE motoros autók elektronikai problémáiból, tapasztalataiból indulunk ki akkor nem szabad majd német és francia EV-t venni! 😅😅
Volt több autóm is, mindig kiváló állapotban tartottam azokat, de csak egy állt meg. Opel Vectra b 2.0 d, bosch vp44 adagolóval. Akinek volt biztosan ismeri, rakták azt a mocskot sok más márkába is. Nálam is forgalomban állt meg, szerencsére egy körforgalomból kifelé menet, így biztonságosan meg tudtam állni. Az autóban akkor meg nem volt 100 000 km sem.
GM emberiség egyik szégyene, hogy bezúzta az EV-1-eket.
Szrintem ez nem EV specifikus, mindent elsietnek hogy legyen meg az euro 5 ... 6 .... 7 ... 8 ...
Nekem az állítólag szuperül ismert dízel H Astra fulladt le körforgalomba befelé menet. Miközben sebességben voltam. És még 80 ezer km se volt az autóban.
Szerencsére nem valaki elé akartam beslisszolni, mert akkor lett volna csattanás meg szentségelés...
Az is első szériás motor volt a 110 lovas 1,7-es CDTI-ből. Millió hibával... Minden első széria ilyen, sajnos, nem csak az elektromos.
nagyszerű videó!!!
Az a baj velük, hogy a jelenlegi árak miatt egyszerűen a magyar fizetések mellett, vagy túl drága vagy egyenesen elérhetetlen egy normális elektromos autó. Nem teslára meg e-tronra gondolok. Hanem már egy e-golf vagy nissan leaf annyiba kerül amennyiért lehet venni egy normális dízel vagy benzines autót és még évekig tankolni meg parkolódíjat fizetni abból a pénzből.
Pontosan így van!
Érdekel az elektromos autózás, na de így?
Én egy új Leaf árából vettem Németországban egy két éves keveset futott hathengeres dízelt ami veszettül megy, és kb. 7 literes fogyasztással elvagyok száz kilométeren....
...és beletapostam már 160.000-et.
Problémamentesen.
@@laszlohajdu1095 ami azt jelenti, hogy még ha nagyon jóindulatú (300 forintos) üzemanyagárral számolunk, akkor is elégettél bőven több, mint 3 millát.
@@KA-kq9tv
Nagyjából biztosan.
Viszont a vezetés minden pillanatát élveztem.
😉
Na, komolyra fordítva a szót tudnék örülni egy jó elektromos alternatívának én is.
Viszont, ha az ember 800 km-re dolgozik az otthonától akkor nem olyan egyszerű ez...még.
De, tényleg remélem, hogy eljön az az idő amikor otthon az átlagsofőr teletolja az elektromos autóját, aztán elmegy vele simán 7-800 kilométert...
@@laszlohajdu1095 eljön. A real 7-800 kilométeres autók 3-4 éven belül itt lesznek. De lehet, hogy még korábban. Az új Tesla roadsternek 1000 kilométeres hatótávot adtak meg. Persze az egy 200 ezer dolláros autó lesz, ha jól emlékszem, de még bőven meg fogjuk érni azt a kort, amikor már a 7-800 kilométeres elektromos autók is elérhető árúak lesznek az "átlagember" (nem szeretem ezt a szót) számára is.
@@KA-kq9tv mit értesz elérhető áron? Az átlag ember itt nagyon max 5 milla alatti használt autóban gondolkodik.
Nagyon jó videó!Köszönjük, hogy végre nem a szirupus Handras videóját nézzük leesett állal és azon szörnyülködünk, hogy nekünk miért nincs elekrtomos autónk és milyen környezet szennyezők vagyunk. Új technológia ez még nincs rendesen kiforrva. Inkább használom az Euro 6-os 2.0 diesel Kugámmat. Vegyék az elektromos autót én nem fogom.
Vannak autógyártók,mint pl a Toyota,akik már évtizedek óta gyártanak elektromos vontatókat,targoncákat, ezekből igenis kell legyen tapasztalatuk.
Pont azért nem gyártanak ilyesmit, mert tudják, hogy jelen akkutechnológiával zsákutca.
Óh, jaj máris megyek jó dízelt venni. Reszecskeszűrő, egr, duplakup, meg háromféle adalékot teszek bele. Megáll a dízel is.
Az 1.9 TDI öröklét..:)))
fincsi videó volt, de örülök, hogy végre pénzzel vannak megszorongatva a gyártók, hogy végre tényleges fejlesztés történjen, mert ez megy a PC iparban is pl. (ezt ismerem kívülről és belülről!) a másik probléma, hogy a sok gyártó cég olcsón akarja megúszni a fejlesztést és gyártást, ezáltal hiába csillog-villog, hogyha olcsó szarból rakja össze a kocsikat! ezért nem tömegautó még a Tesla, de nemsoká az lehet, mert pontosan azt teszik, amit kell! a fejlesztések és termelés még nem olyan hatékony, mint kéne, és a hatalmas áraik annak köszönhetők többek közt. véleményem szerint a Tesla évtizedeket vert az összes autó gyártóta, akár tetszik, akár nem! :)
Sziasztok! Arról az elképesztő baromságról mikor lesz, hogy miért kell kis kompakt autókba 100 ló feletti motorokat rakni. 20-30 éve kialalulthogy az Golf, Corsa ...stb 60-70 lovas motorral vígan ment. Minek 6-8 mp/100 km/h gyorsítás?
Csak azokba nem volt 400 kg-s akkumlátor
@@balazskiss5092 értem nem volt bembe 400 kg aksi. De ennek mi köze ahoz, hogy a gyorsulásuk 100 ra 6mp alatt megvan. Súly/kW arány a versenyautónál fontos szerintem.
Értem én, hogy az elektromos hajtás kevesebb alkatrészből áll, de azért ne egyszerűsítsük már ennyire túl. Egy frekvenciaváltós vagy szaggatós hajtásban azért van némi félvezető-technika, nem véletlenül kellett a vasúti vontatásnak is úgy 70 évet várni rá. Mondjuk pont azért furcsa nekem, hogy ennyire nehéz lenne villamos hajtást fejleszteni, miközben egy nagyságrenddel nagyobb teljesítményszinten ugyanez már rutinból millió kilométereket fut (csak hálózati táplálással).
A fő probléma az akkumulátorok, és azok hűtése.
Mondjuk ha őszinték akarunk lenni, ezen a téren a dízel elektromos tengeralattjárók úgyszint laza 80 éves ipari tapasztalatot adnak.
@@ineednochannelyoutube5384 A tengeralattjárók 80 éves tapasztalatát közúti járművek esetén a hajadba kenheted, mert a vízi járművek külső hűtőköre nyitott, végtelen mennyiségű hűtővízzel.
@@dehogypedig9104 Hajókon kétkörös hűtőrendszer van, egy belső, zárt, ezen van a motor. Ez egy hőcserélőn keresztül van összekötve a külső, nyitott hűtőkörrel, ami a tengerből veszi fel a hideg hűtővizet, és ugyancsak a tengerbe nyomja ki a meleget. Ezért bátorkodtam megjegyezni, hogy a tengeralattjáróknál szerzett hűtési tapasztalatokkal kitörölhetitek a seggeteket, mert egy közúti járműnél nem áll rendekezésre korlátlan mennyiségű hideg hűtővíz. Ha még így sem érted, akkor sajnálom.
A Siemens legalább 100 éve gyárt villamos hajtású vasúti járműveket, és a legújabb Vectron vagy Taurus is úgy megáll ám néha, mint a cövek (ajánlott benézni az index vasutas fórumba információkért). Ezek az elektromos meghajtású járművek nagyon komoly és bonyolult teljesítményelektronikákat, és vezérlést tartalmaznak, és bizony ahol ennyi minden van, ott ami elromolhat, az el is fog. Üdvözlet a valóságban azoknak akik a marketing blabla alapján azt hitték, hogy egy ilyen akkus dodzsem majd millió km-et megy hiba nélkül.
Mondjuk egy hibakód törlés olcsóbb mint egy hengerfej csere.
124 éves metró.Talán a 3. motor van benne csak.....
Siemens halske néven
Majd jó, hogy nem oda lyukadunk ki, hogy ez termeszetes.... ha ez 200 felett megtörténik, azt mondon "ok"... na de ne hogy már b$szki
A sok szili meg évtizedek óta megy. Érdekes.
Köszi, higy lehoztátok Karotta válaszát a tc-én.
Szia! Hol található, vagy milyen cím alatt a válasz? Visszanéztem a cikkeket a hónap elejéig, de nem találtam... Köszi. Szerk.: Időközben meglett..
Akik ezeket az értékeket követelik,az a tervük hgy újra ló háton közlekedjünk?!
Az is üvegház hatású gázt fingik.
"A villany autó az egy elem, két drót, egy kapcsoló meg egy villanymotor".
Ez a működtetéshez szükséges rendszer kb 10%-a, a maradék 90% szoftver, a fontosságot nézve. Egy elektromos autó megbízhatósága a szoftverétől függ. Programozóként tudom, hogy egy program fejlesztését csak abbahagyni lehet, befejezni sohasem. Minél összetettebb és extrákkal telepakolt egy elektromos autó, a szoftvernek annál több adatot kell kielemeznie működés közben. És minden adatnak van egy kritikus értéke, ami a biztonságot is beleprogramozva vészleállítás tud okozni. A gyártó vezetése sürgeti a piaci megjelenést, a szoftveres csapat meg próbál összedobni valamit, ami működteti az autót. A elektromos autó egy új dolog, az erre írt program is új, senkinek sincs évtizedes tapasztalata.
Az autók fejlesztés során gyakran látható, hogy egy új technológia bevezetésével (mint pl. az elektromos autó) a gyártók kényszeresen egy "agyon extrázott" modellt dobnak a piacra. A magas fejlesztési és alacsony eladási darabszámokat a magas árral próbáljál kompenzálni. Mondván, fizess X-szer többet egy autóért, aminek pl. kisebb a hatótávja mint az előző autódé volt, de cserébe 1000 csillogó-villogó extrát kapsz. A fényes játékokat meg veszi a nép.
A helyzet az, hogy ha egy elektromos autóba csak a minimális, a hajtáslánc működéshez szükséges vezérlést építenének be, nagyságrendekkel megbízhatóbb lenne. Ezzel szemben a emberekben kialakul egy hibás kép, amiben összekötik az elektromos autót, pl. az önvezető technológia hibájával vagy ezeknek az extra funkcióknak a meghibásodásával.
Minél több az extra funkció, annál több olyan helyzet lehet, amit egy szoftver kivétel ágon hibaként értelmez és leállítja az autót. Majd a használat során, a visszajelzéseket figyelembe véve javítják ezeket. Pl. a Tesla folyamatosan küldi az adatokat a gyártónak az autó működéséről, ezzel segítve a hibajavítást, fejlesztést.
Amikor megjelent a piacon a Tesla, mindenki 'hagyományos' gyártó kinevette. Most pedig akik eddig nevettek, törik kezüket-lábukat hogy utolérjék, és nem a 'vassal' van gondjuk, hanem a szoftverrel.
Egy akármilyen autógyár is összedob egy elektromos hajtást, egyszerű mint a faék. De a szoftverrel megszenvednek.
Ezért nem lesz egyikből se "népautó". Az átlag felhasználónak nincs szüksége a csillogásra... megbízhatóságra van szüksége. Ami az emberek körében közkedvelt autó, az egyszerű mint egy fakocka mind külsőleg, mind belsőleg. És a többség biztos azt mondaná, hogy nézzen ki ormótlanul, csak ne álljon le alattam sehol!
Biztos igazad van, hogy nem volt idő befejezni mert az Opel honlapján is így reklámozzák az Opel Corsát: JÖVŐRE KÉSZ NÉMET VÁROSI AUTÓ
Az új golf tesztjén lefagyott a navi rendszer és ujraindította magát, pedig nem francia kötődésű...
Nem az elektromos autóval van baj, hanem az európai autógyártás minőségével, hogy csak a szart gyártják az elmúlt 30 évben.
Ráadásul a gyártók alig fejlesztenek, nagyrészt a beszállítókra vannak utalva. Ha a Continental vagy a Magna holnap előjönne egy komplett EV platformmal, fél Európa abból gyártana autót.
Az EU kinyírja a világhírű saját autógyártását... Áldom a sorsot, hogy sikerűlt még újonnan egy hagyományos szívó benzinest vennem... Azt ott a pont.
Azért az meg van, hogy ezeket a határértékeket nem tegnap hozták nyilvánosságra? Milyen idős a Kyoto protokoll? Nem volt idő? Aha...
A büntetést kinek fizetik és mire költik???
Nagyon jó volt! Köszi!!
Pözsó, Volvo, Renault Megan, Rover állt meg eddig kollégák alatt megmagyarázhatatlan számítógép hibával. Pedig nem is elektromosak voltak. Szóval nem kell a feszkó.
Franciákra meg tényleg nem szabad ilyet bízni, de alapvetően ezek elég kezdő modellek amik megálltak alattatok.
Más tesztelőknél is kijönnek ezek a problémák, vagy csak a Totalcart sújtják?
Majd ezt a videót is leveszik mint a 3008-at meg a cikket is,mert kiderül hogy a TC a hunyó.
@@langszalma4589 gyártó nem számított rá hogy Magyarországon egy nem szabványos bekötésű USB-adat kábelt dugnak az autójába. Én ugyan így jártam amikor tükörreflexes fényképezőgépbe a navigációhoz adott kábelt dugtam. A szerviz csak pénzért installálta újra a fényképezőgépet. Én voltam a hibás.
@@rozsavolgyikaroly de gondolom te nem írtál "tesztet" arról hogy sz*r az autó
@@langszalma4589 Nekem nem kell tesztet írnom, mert az elektromos autó az jó! Nekünk 2 db ZOE-nk van, 2,5 éve vettük, 3,5 éves korában, az akkura 8 évig írásbeli garancia van. (és az akku tulajdon jogáról is). Most pályáztunk 2 db új ZOE-ra, és szeptember második hetére megjön, 1,99%-os a kamattal. A házon évek óta 0%-os hitelből napelemeket raktak. (még vannak ingyenes töltési lehetőségek is)
Az elmúlt 2,5 évben nem kellett benzinkútra menni. Nincs kettős tömegű lendkerék, adagoló, fékbetét.
És a lényeg Pesten két autóval, napi 8 órát ingyen parkolunk, és nem fizetek semmilyen adót a kötelezőn felül. Összesítve 6 éves villanyautóval öröm közlekedni. Hatótáv: egyszerű vettünk egy 12 éves LPG üzemű Szuzukit, amivel bármikor bárhová elmehetünk autópályán is. Három autónk van, de csak egy után adózunk, van jobb ötleted? Én nem vágyok TESLA-ra, vagy egyéb turbódízel csodákra...
kompjuter tul melegszik mert nincs hutve, ugyan ez a problema az elektromos kocsinal is, a Prius-ban is hutes van az elektromos releket tartalmazo doboz aljaban.
Mert ugye belsőégésű motorral szerelt autónál még sohasem láttunk olyat, hogy egyszerűen megállt. Megy a parasztvakítás, hogy mennyire bonyolult szoftver meg hasonlók. Meg nincs tesztelve, meg.....
Az igazság az hogy egy aszinkron motor fordulatszám szabályozását (ide értem a rekuperációt is) kell megoldani megbízhatóan. Ami több évtizede kiforrott technika. Az analóg bemeneti jelek megjelenítése megint csak nem 21. századi találmány. A kritikus hibába, ami a biztonságos közlekedést veszélyezteti ez fér bele. Ha egy programozó nem ír stabil programot erre egy nap alatt (kis ráhagyással) akkor nem akar. A körítés már valóban sok időt és energiát igényel. De az nem indokolja, hogy az autó ne legyen képes biztonságosan haladni. A többi tervezési kérdés. Főleg hőtani, de szükséges az elektromos alkatrészek megóvása a párától, ami megint csak nem 21. századi probléma. Tehát a megbízható tartós megoldások adottak évtizedek óta, akkor miről is papolunk? Sajnáljuk szerencsétlen autógyárakat, hogy "nem volt idejük".
Ez apszolúlt így van, tulajdonképpen akár aszinkron akár BLDC motorról legyen szó, iparaban ahogy Csaba írta is már szép múltal rendelkezik. A gond szerintem is a nem kellően tesztelt szoftverben rejlik, esetleg anyagspórolásban, de magát a technológiát nem kell lenézni, sokkal efektívebb mint a belsőégésű motor.
@@hzoli024 igen így van csak az egyszerűség kedvéért nem írtam a dahlander és egyéb motorokról. De lényegében véve azok is sokkal nagyobb igénybevételnek vannak kitéve, nem egyszer napi 24 órát mennek éveken keresztül.
Mondjuk benzinesből millióból egy áll meg, villanyból meg ezerből egy.
@@gaborrajnai6213 biztosan ezért éheznek az autószerelők! Mert még kevés az elektromos. Nyilván abból az évi 3meghibásodásból nem lehet megélni.
Ezt a nem volt idő befejezni dumát felejtsük már el, tízen X éve tudják mennyi lesz a kvóta, az autógyáraknak bőven volt idejük felkészülni, csak szartak bele. Így jártak, mehetnek a kukába.
miért amikor kigyullad a belsőégésű bmw az nem kellemetlen? vagy amikor meg hall benne az autómata és megáll, az se kellemetlen? ez a murphy törvénye. a másik meg, villanyautó gyártótól kell venni autót, nem belsőégésűgyártól, akik a jól megszokott trükköket alkalmazva, szeretik úgy megcsinálni a terméküket, hogy minnél többet vigyed a szervízbe, hogy neked minnél kevesebb pénzed maradjon, ellentétbe velük, nekik minnél több.
Jól megfogalmaztad a végét. 10, 15 éve szinte mindenki kis autokat vett 100lóerő körüli teljesitménnyel. Ma ekkora teljesitményt tud egy 3hengeres Tdi 3.5l-es átlagfogyasztással, jóval nagyobb nyomatékkal. Egy új Skoda fabiaban meglepően fürge, és nagyon jó gázreakcióval. Mindenki aki kíváncsi ajánlom próbálja ki az új fabia 3hengeres Tdi-t, a hangjától eltekintve meglepően jó, fürge és szervizelni is olcsó.
De van az a kifogás (8:08) : az, hogy ha nem teszünk gyorsan azért, hogy átálljunk elektromosra, akkor nem lesz bolygó pár évtized múlva, amin autókázhatunk. A villanyautózás meg majd feljődik menet közben, úgy ahogy anno a robbanómotoros autóknál.
Most nem azért, de egy belsőégésű motorral szerelt autóban sem a motor szokta megadni magát, hanem sokkal inkább az elektromos bizbaszok.
Meg a kettőstömegű, vagy a PD-elem.
@@totherik91 Ezek nem jó példák, egyrészt mert egyik sem váratlan, lehet rá számítani, másrészt egy néhány éves autóban ezek sem jellemző, hogy meghibásodnak. A kettős tömegű egyébként elkopik, de azt sem hirtelen teszi, hanem vannak előjelek. A PD-elemeket annyira nem ismerem. Mármint ismerem a témakört, de hogy mennyire váratlan az elromlása, azt csak gyanítom, hogy az sem váratlan, annak is van egy élettartama.
Én ebből teljesen mást szűrnék le: Autót még mindíg a németek tudnak gyártani. I3, e-up, e-golf, citigo megallt? Id3 meg fog állni????
Egy e-up tulajdonos írta, hogy megállt alatta és az akku egy részét cserélni kell.
Mindenki rühelli a franciákat, de nem értem. Nekem van húsz éves Renaultom meg egy éves Daciam de egyikkel sem volt még baj. Pont úgy teszi a dolgát, mint bármely más autó.
@@adamkoran éppen ez a baj, hogy nem - megbízhatóbbak... ;)
Ha jól tudom pont a Top Gear-es teszt volt az ahol a forgatókönyvben benne volt hogy el kell romlani a kocsinak.Legyszi kérdezzetek meg olyat aki ért is hozzá. ;)
Ezek a gonosz petrolheadek eltekerték a füstcsavart a karburátoron,hogy elromoljon XD.Hogy rontották volna el mikor sose láttak még elektromos kocsit?Olyan nehéz elfogadni hogy tényleg szar volt?
@@Attes83 nézz utána, ez tényleg igaz , már más is leírta ide a kommentek közé.
@@scorpyx777 Uhh.
És attól lesz igaz, hogy már más is leírta?
Tudod hányan írták már, hogy lapos a Föld? Pont akkora kamu mindkettö.
Azt ugye tudod, hogy Musk a kínai kommunista pártot kérte meg, hogy cenzúrázzák már a Weibon a kocsijai szidalmazását.
Azért az autógyárak is gondolkodhattak volna előre és akkor nem az utolsó pillanatban kellene összedobálniuk a gépeket. Már jó ideje látszott hogy a villanyautóé a jövő. Ha az EU nem nyomná őket még 2040-ben is a benzin lenne a domináns ha az európai gyártókon múlna. 🤨
Elektromos készülék Autó árában.
Rossz hatással vagytok rájuk, érzik a negatív energiáitokat és előítéleteiteket és azért állnak meg alattatok. :D Bezzeg Handrásnál sosem romlanak el... ;)
Ajánlom ezt a videót Magyarósi Csaba figyelmébe.
Remélem a Horváth Andris is látja ezt. XDDDD
Na akkor a reklám hazudott, hogy sokkal egyszerűbb, alig romlik el. :D A franciák amúgy sincsenek elektonika csúcsán. Ezen az elektromos autó sem javít :D
Kettő francia autóm van. Mindekettőben csak olyan elektronika romlott el, amire Bosch vagy made in Germany felirat volt. Amin made in France sosem :D
@@pulsarxp Lehet nálad így volt, de én elég sok francia autóssal találkoztam a neten is, meg élőben is, aki szidta az elektronikát. Haveromnak a Citroenjében 2 év alatt annyi hiba volt, hogy én már sírni szoktam a röhögéstől mikor hív. Tavaly előtt télen -20-ba egyszer csak gondolt egyet az autó és lehúzta az autópályán a két ablakot neki, nem bírta felhúzni. De volt olyan, hogy a teljes féklámpakijelző rendszer elemnt neki. 1 év alatt 3x. Szóval voltak sztorik. Nincs hibátlan autó.
@@pulsarxp Igazad van a családunk az elmúlt 22 évben csak Renault-t használt, nagyobb gond sosem, volt, de lehet hogy csak szerencsénk volt. Na megyek veszek egy Eurojackpot szelvényt. (15,8 milliárd forint) még gázszerelő is lehet belőlem...
Átlag= minden is összevona mindennel is. Pl. Édesapám Matiza és "Gengszter rapper" V12 böszmeségével! Végeredmény Apámnak nincs is Matiza!😃 A Gangszta meg nem is szennyez annyira! A valóság pedig teljesen más........Végszó: IMÁDOM a statisztikát!👍
Magyarországon kik engedhetik meg maguknak egy villanyautót használtan is 5 milla az ára abból már egy új belső égésű kis fogyasztású autót lehetne venni! Namegaztán , hol keressek hozzá szerelőt akinek ez a szakmája , hogy villanyautókat szerel?
Hát, így egyre távolibb lesz ez a jövő, amit mindenki hangoztat...
@Csirke Szarny Á, ez 100% kizárt. Az több millió munkanélkülit jelent. Illetve töltés hiányában nem is lehet ugyan annyi villanyautó, mint belsőégésű. Ha a villanyautó a jövő az totális gazdasági összezuhanást és hatalmas káoszt hoz maga után.
@Csirke Szarny szerintem nem fog munkahelyeket teremteni. Röviden írok, mert telóról nyomom.
Szóval. A töltés hiánya miatt nem lesz annyi villanyautó mint belsőégésű és szerintem az ára is marad ilyen magas, tehát nem lesz elérhető akkora embertömeg számára, mint a belsőégés.
Ugye ez miatt a gyártókapacitás kelentősen csökkenni fog és mivel a villanyautóba kevesebb részből áll mint a hagyományos így ez is tovább csökkenti a munkaerő szükségletet. Ráadásul az összeszerelés is jobban automatizálható. Valamint a kevesebb alkatrész miatt a beszállítók száma is jelentősen csökkenni fog, így további munkahelyek szűnnek meg. A szofver fejlesztés lehetne esetleg az a részleg ahova lehetne várni + munkahelyek létrehozását, de oda azért nem kellenek majd tömegek, mert most is gyártanak villanyautót, már rendelkezésre áll a munkaerő.
@Csirke Szarny A lovaskocsis példád azért rossz szerintem, mert lova, pláne lovaskocsija nem volt mindenkinek. Egy belvárosi ember nem tudott lovat tartani közlekedésre. Hol tárolja? Hogy eteti? Meg kurva kényelmetlen levágtatni vele az Adriára. Az autó pont ezeket a problémákat oldotta meg. Gyorsabb, kényelmesebb, hosszabb távra is jó, tárolható, könyebb etetni, orvosolni. Most arról ne is beszéljünk mennyivel többen élünk a földön most, mint a lovaskocsik idején.
Ez forradalmian megváltoztatta a közlekedést. Az elektromos autó nem. Ott csak a hajtás más. Nem fog senki 3 villanyos autót venni a benzinese helyett. A villanytöltők is a meglévő benzinkutaknál lesznek. Én nem látom az új munkahelyek tömegét.
jó sok nulla, nem is sikerült leírni a számot helyesen :D nembaj
Gratulálok, hogy észrevetted! Mindenki simán benyeli, (én is) mert bízunk benne, hogy ha szemléltetésnek kiírják talán oda is figyelnek.
Mintha 4 számjeggyel több szerepelne a képernyön. Miért mond mindenki billiót??????
@@tamasszabo8824Egy számjeggyel írtak többet, mert a billió az millió szorozva millióval, 10 a 12.-en. Angoloknál van a billion, ami 10 a 9.-en, az a milliárd. Egyiknél 9 nulla van a másiknál 12, tehát sehogy sem jó.
@@huzoro Igen, a németek is ezt az -árd-os rendszert használják. Jó eséllyel ezt is tőlük nyúltuk, akár csak a zenei hangok elnevezésében a "b" helyett a "h"-t (abcdefg vs ahcdefg, na melyiknek nincs értelme? :))
Míg nálunk van mindenre -árd, normális helyen nincs. A magyar billió lesz az angol trillion, 10^12.
@@MiDnYTe25 A biilió teljesen logikus lenne, a milliárdnak [billionnak] nincs sok értelme. Ezermillió nem hangzik hülyén, de a milliómillió igen.
Ezt a flottaátlagot az _eladott_ autókra kellene kiszámolni. Mindjárt nagy baj lenne mindenhol.