Csak miheztartás végett: 1.) A mágneses térerősségek, amiket mértél, mGauss (milliGauss) nagyságrendűek voltak. 1 mG a Gauss ezredrésze, azaz 0,001 Gauss. 2.) A Tesla szintén a mértékegysége a mágneses térerősségnek, és 10 000 Gauss egyenlő 1 Teslával. 3.) 1 mG - amit mérsz - tehát 0.0000001 Tesla. Most jön a lényeg: 4.) Egy MRI masina a kórházban kb. 2-3 Tesla (!) térerősséget produkál a tested körül, amikor a csőben vizsgálnak, de létezik már 14 Teslás MRI masina is. Általában élve jönnek ki az emberek az MRI-ból. 😊 5.) A 3 Tesla, amit egy átlagos MRI produkál, az 30 000 Gauss, vagyis 30 000 000 mGauss. HARMINCMILLIÓ mGauss! Tehát: Ha mértél mondjuk 3 mGauss értéket a villanyautóban, az TÍZMILLIÓSZOR KISEBB (!) érték, mint ami egy MRI-ban éri a beteget. Az már csak hab a tortán, hogy mágneses térerő értéke a levegőben gyorsan csökken, alig különbözik attól, mintha vákuumban mérnél. A relatív permeabilitása a levegőnek 1.000000349, míg a vákuumnak 1. A ferromágneses anyagoknak meg mondjuk 4000. Tehát a mágnese fluxus a lágyvasban „4000-szer szívesebben kószál”, mint a levegőben. Mivel a keletkezett mágneses erőtér és közötted nem lágyvas van, hanem levegő, a térerő a távolsággal nagyon gyorsan csökken. Szóval jó lenne ha nézőidnek elmagyaráznád ezeket az összefüggéseket is, nehogy a nyilvánvalóan jó szándékú videó tartalom (!) akaratod ellenére parasztvakításba forduljon. Jelezni kéne, hogy a villanyautó a forgalomban jelenti a veszélyt az ember életére, nem a mágneses térerejével. Néhány mGauss értéket még a vasorrú bába is nyugodtan leszarhat, pedig ő jóval kiszolgáltatottabb mint mi… 😊
" TÍZMILLIÓSZOR KISEBB (!) érték, mint ami egy MRI-ban éri a beteget. " Csakhogy az MRI-ben egyszer vagy pár percig életed során, a kocsiban viszont akár napi több órát is.
@@attila186 Jó, akkor minimum TÍZMILLIÓ percet, 166 000 órát kell vezess, hogy ugyanannyi sugárzás érjen. Pont elltől féltem, hogy ez a video teljesen fölösleges rettegést generál. Úgyis épp elég stressz van az életben, nem kellene újakat kitalálni. Látom, már az indukciós sütőtől is félsz, meg attól, hogy az ételre is rossz hatással van a mágneses tere. Hidd el, csak jót akarok neked, amikor azt mondom, hogy ezen az elektroszmog dolgon ne görcsölj.
Miheztartás végett a kórházakban amit az MRI Scan gepekről irtál az nettó baromság. Egy nyitott MR gép 0,3-0,45 Tesla. Egy zárt MR gép 1,5 Tesla. Amiről te beszélsz a 3 Teslás MR gép egyedül csak a Budai magánközpontban érhető el és csak nagyon indokolt esetben használják, nem véletlenül:) Üdv, egy kórházi dolgozó.
Kedves András! Nagyfeszültség (NAF) nincs a környékeden, az oszlopon ami alatt sétálsz 22 kV-os (22000 V) középfeszültségű (KÖF) hálózat van, Neked otthon pedig 0,4 kV (kisfeszültség - KIF), azaz 400 V-od van (ami fázisonként 230 V). A feliratoknál továbbá sajnos nagybetűs minden, így a mG helyett MG szerepel, ami elég nagy különbség (milli vs. mega) Remélem építő kritikának veszed, és nem beleugatásnak, mert jó szándékkal írom, csak a hangsúly nem biztos, hogy átment!
Ez a mérő semmit nem ér amivel szórakozott. Nekem van rendes ami mér mágnesest (amit ő is mért) mér elektroszmogot és még rádiófrekvenciást is. Én is mértem elektromos autót és saját elektormos motort is. Elektroszmogban a műszer mérési tartományában kb maxium körül járt, mágneses sugárzásban mondhatni elenyésző volt. Jobban inkább a villanymotor és vezérlő körül volt nagyobb érték. De rádiófrekvenciás sugárzásban viszont csak simán gyújtásra téve a motor körül bárhol ahol vezeték van,vagy fém ott a műszer kiakadt. És ez az elektromos autónál is hasonlóképp. De egyébként ilyen műszerrel ami nekem van, mértek Teslat is, itt youtube-n fent van. Konkrétan a hátsó ülésre nem ajánlják, hogy üljön bárki is. Továbbá a videóban azért is volt kár méregetni mondjuk mobiltelefont avval a műszerrel, mert a mobiloknak nem a mágneses sugárzása a legnagyobb. Hanem a rádiófrekvenciás, azaz mikrohullámú. A mágneses sugárzás lenne szerintem a legkissebb probléma. A mobilok, okosórák, elektromos autók ,wifik és még sorolni lehetne, azok bocsájtanak ki folyamatosan olyan sugárzást, ami tényleg káros. Persze lehet agyalni, hogy most akkor mindmeghalunk. Nyilván nem.. azonnal. Ezekkel a sugárzásokkal az a baj, hogy még viszonylag új, így nem lehet 100-150 éves tapasztalat róla. Ami biztos, hogy a szervezet/sejtek nyugalmát zarvarja az elektroszmog és így regenerálódni sem tud a test rendesen. Szóval még ha be is szedi az ember nappal a sok elekroszmogot, de éjjel alváskor a károkat helyre tudná állítani a test, HA nem lenne egész nap 24 órában kitéve további folyamatos forrásoknak. Szerinem a legnagyobb probléma az, hogy mindenhol és mindenkinél ott vannak ezek az eszközök és sosincsenek kikapcsolva. Ezért ez így ebben a formában biztosan káros. Az ételek főzése, melegítése pedig mikrohullámmal és indukciós készülékekkel szerintem megintcsak egészségtelen. De ugye én nem vagyok kutató. De ezekre is van az interneten elég anyag már.
@@doejon9792 Ahhoz kellene pár óra, de 3 példa a tucatnyi butaság közül: 1: "rádiófrekvenciás, azaz mikrohullámú". Nem. Az RF az kb. 50 kHz-től sokszáz GHz-ig tart, ennek csak egy kis része a mikrohullámú tartomány. András egy nagyon sokkal fontosabb jellemzőt emelt ki - helyesen: hogy ionizáló a sugárzás vagy nem. 2: "az a baj hogy új". Egyrészt nem új. Kb. 100 éve használjuk a rádió adókat. Nagyon is van velük tapasztalat, tudományos kutatások is. Másrészt meg az sem baj, hogy új. A UA-cam is új, mégsem rettegünk tőle hogy agyrákot okoz. (Mert csak laposföldes agybetegséget okoz. ;-) ) 3: "biztos hogy...". Valaki meg abban biztos, hogy a Föld lapos. De bizonyíték nélkül ez csak butaság. Az meg nincs. Illetve "van" bizonyíték, 200 is, csak épp mind hibás. És akkor most erre igyunk egy pálinkát, mert az nem új, és legalább biztosan tudjuk hogy rákkeltő és agykárosodást okoz, ezért nem kell tőle félni. ;-)
Szia András! Az Iowa Állami Egyetem kiadott egy tájékoztatót a témában, mert egy svéd törvény miatt sok félreértés alakult ki (többek közt az ilyen mérőműszereket gyártó cégeknél). Az általános, lakosság szempontjából mérvadó 50/60 Hz-es elektromos és mágneses mezőknek való állandó kitettség maximum 5000 V/m, illetve maximum 100 μT, azaz maximum 1000!! mG lehet. A WHO oldalán is megtalálhatóak ezek a számok (országonként kisebb eltérésekkel). Ennek fényében úgy gondolom az is megnyugodhat, aki elkezdte félteni a talpát egy EV-ben, vagy nagy ívben kerüli a trafókat. 😃 Szuper a content amúgy, így tovább! 💪🏻
@@Handras Igen, ezeket találtad, de nem értetted mire vonatkoznak, ezért el sem tudtad magyarázni. Csak a leglényegesebb paramétereket nem említed a vidóban: 1.) Néha 50Hz-es mágneses teret mérsz, aztán meg mobiltelefont, laptopot. A frekvencia nem mindegy! Az ICNIRP is 4 különböző sávot ad meg (RF, IF, ELF, DC) 2.) Villamos erőtérről, vagy mágneses erőtérről beszélsz? Van amikor ez, van amikor az lépi túl az értéket. Az indukciós tűzhely mágneses teret gerjeszt, a mobiltelefon rádiófrekvenciás villamos teret. 3.) Mennyi ideig vagy kitéve a sugárzásnak? 4.) Mi van, ha több sugárzás hat egyszerre rád? 5.) Ezeket a sugárdózisokat "eltárolja" a szervezet, mint az ionizáló sugarakat? 6.) Mi van a képernyőn 1:20-nál angolul? Csak nem 0.4 mikroTesla felett van VALÓSZÍNŰLEG (!!) gyerekkori leukémia veszély? Mennyi is 0.4 microTesla a 2.5 mGauss-hoz képest? A sort még folytathatnám. Az Iowa Egyetem kiadványát én is ismerem, pont az van benne amit Roland Szép leírt. Itt a link: www.ehs.iastate.edu/sites/default/files/uploads/publications/manuals/emf.pdf Olvasd csak: "Members of the general public should not be exposed on a continuous basis to . . . electric field strengths exceeding 5 kV/m," or to magnetic fields exceeding 0.1 mT (1 gauss or 1,000 mG)" "No convincing evidence . . . that exposures to extremely low-frequency electric and magnetic fields (ELF-EMF) generated by sources such as household appliances, video display terminals, and local power lines are demonstrable health hazards." Szerintem most azt gondolod hogy megint csak téged baszogatni jöttem (mindig ezt gondolod elsőre), de nem, most sem. Nézd meg, hogy a sok laikus milyen kérdésekkel bombáz, mikre gondol! Sajnos ezzel a videóval - akaratod ellenére - nem tájékoztattál, hanem összezavartál és megijesztettél egy csomó embert. Ilyen témákban máskor vagy kérj meg egy szakembert, vagy készülj fel jobban, és magyarázd meg világosan hogy miről szól a videó.
Na végre megcsináltad ezt a videót. Ilyen videók kellenek ahol megméred, bemutatod, elmagyarázod , hogy miért van vagy nincs igaza a sok kommentelőnek. Ugyan így folytathatnád a konteós videókat is. Köszi a videót!
Szerintem ugyanennyi, kivéve a visszatoltesnél, ami belsőégésűben nincs. Akkor azért egy pillanatra "megugrik". Indukciós cuccok sosem voltak szimpatikusak.
No igen. Járó motorral azért a gyújtást lehet hallani a rövidhullámú rádiókon. Persze az igaz, hogy a villanyautókban a 200-800V-os feszültségből inverterrel csinálnak magas frekvenciás motormeghajtó jelet, tehát elvben ezek erősebb jel források, ha nem lenne árnyékolva.
@@chirsbeee Még mindig sokkal jobb, mint földgázt égetni egy pici zárt térben. Pláne hogy az égéstermékekkel ellentétben a mágneses tér csak a készülék közvetlen közelében erős.
De macska már döglött bele mikróba a zegyesült államokban :) .... gondolom másutt is. Mikro valójában egy antianimalis eszköz, bizonyos méreten pedig antihumánus, ha embert melegitenek benne.
A legnagyobb tisztelettel szeretném mondani, hogy fontos lett volna egy szakembert hívni, aki tudja, hogy mit hogyan kell mérni. Ez egy külön szakma, komoly ismeret szükséges hozzá. Melyik műszerrel mit, hogyan lehet mérni. Nagyon félrevezető laikusként dugdosni a műszert és a legjobb szándékkal leolvasni az adatokat úgy, hogy nincs meg az eredmények helyes értelmezéséhez szükséges tudás mögötte. Például a mobiltelefon hívás közben sugároz igazán, a mikrohullámú sütőnél lehet, hogy az adott kis kézi műszer méréshatárán kívül van a mérendő mennyiség. Jó ötlet volt ez az epizód, de nagyon fontos lenne a hiteles műszaki tartalom is!
Köszi a videót! A mért adatok alapján arra következtetek, hogy a hegesztő szakma nem jó választás. A megömlött hozaganyagtól és forró fémtől veszélyesebb, ha egész nap egy hegesztő trafóval ill. mellette dolgozol. Vagy inverterrel. Napi 8-9 órában, heti 164-180 órában közvetlen közelében. Ezt magas veszélyességi pótlékok fizetésével kellene kompenzãlni (x2 -es fizetés!) -Megmérem én is munka közben ezeket a gépeket. Még azért hozzátenném a videóhoz, vezetés közben ugyan nem mértél magasabb értékeket, de rajta ülsz egy jókora akku csomagon és elektromos vezetékek hálózatán. Köztudott, hogy az elektromos áram mágneses teret ill. mezőt gerjeszt, indukál. Ha napi 4-5 órát vezetsz rajta ülve, akkor nem hiszem, hogy jót tesz az ember tojásainak. Hacsak nem egyszerre lágy+záptojást akár készíteni. Ilyen formában nem védeném az EV industry-t, még a CSOK program sem éri el a kívánt hatást (szaporodási/gyereknemzési ösztönzőként)😊😊
A mai világban az a rossz, hogy bár tovább élünk, de rosszabb az életminőség, mert fáradékonyak ezek miatt az emberek, betegeskednek, és az orvostudomány életben tartja az életképteleneket is, ami csak szenvedés.
A szmog és a zajterhelés hosszútávon (heteken át) sokkal károsabb… és emberek éveket, évtizedeket élnek le így. Az senkit sem zavar, nagyon keveseket is érdekel - ellenben a gyilkos halálosztó villanyautóval. El tudod képzelni, hogy milyen volt a levegő pl. Budapesten a belvárosban a 80-as években, amikor 50%-ban kétütemű személyautók és dízel buszok, teherautók járták a várost százezer számra?!?
@@gyoergypecsi zajterhelés az egyik legjobban rombolja az embert. Nekem sem tűnt fel különösebben, bár volt sejtésem. Viszont egy közel egy hónapos hegyi túra, távol mindenféle civilizációtól felnyitotta a szemem. Most persze azon dolgozom, hogy csöndes helyre tudjak költőzni.
@@Handras Odáig, hogy elkezdesz mérni - OK. Mivel - na az már gáz, hogyan - hagyjuk, következtetések - szomorú. Azóta is azon nevetünk a kollégákkal, hogy a mágneses tér melegíti az edényt... A mondanivalóval nincs probléma, de a bizonyítás katasztrófa.
@@gabormolnar2807 "Az indukciós tűzhelyekben egy réztekercs (egy elektromágnes) van, amire váltakozó áramot kapcsolnak, ami így egy oszcilláló mágneses mezőt hoz létre. Ezen mágneses mező hatására keletkezik hő a fölé helyezett edényben." Szívesen.
A nevetőkórus tagjai (villamosmérnökök) tanulnak-e bármit is az elektromágneses terek élettani hatásairól, tudtommal legfeljebb a hőhatással kalkulálnak (mobiltelefonálás hatására mérhetően melegedő agyi területek)
Köszi. Annyit megjegyeznék, hogy a telefon sugárzását a rajta folytatott beszélgetés közben kell mérni, olyankor jóval nagyobb a sugárzása, mint alaphelyzetben. A sugárzás mértékét a legközelebbi átjátszó állomástól való távolság is befolyásolja, nagyobb távolság esetén, a telefon nagyobb teljesítményen kénytelen üzemelni, ekkor a sugárzása is nagyobb.
Ilyen szempontból nem tűnik olyan rossznak, hogy a falunkban van egy átjátszó már csak az alap értékre lennék kíváncsi. Hasznos információkkal szolgál a viseó akkor egy indukciósan töltő útszakaszra lennék kíváncsi, hogy mennyivel töltene minket az autóban.
A mobilnet ill 5g, 4g hálózatot isérdemes megnézni. A mobilneten jelentős adatforgalmat kell generálni, akkor ezek az értékek változhatnak. De azt tegyük hozzá ez egy iphone, a samsungoknál láttam még, hogy bevizsgálják a sugárzását, de egy kinai ciamiau ;) esetén nem látni ilyet és elképzelhető akár magyobb eltérés is.
@@dkis100 MInden EU-s engedéllyel rendelkező rádiófrekcenciás eszközt bevizsgálnak. Nem lehet forgalomba helyezni ilyen nélkül. Persze ha az Aliexpressről rendelték akkor ez nem garantált. Viszont direkt úgy tesztelik hogy a telefon a fülednél van és hogy a fejedet milyen sugárzás éri, mert nem csak a kisugárzott teljesítménytől, de az antenna elhelyezésétől is függ.
Ez tipikusan az a terület, amelyről az emberek többsége nem tud semmit. Ezekkel a mértékegységekkel sem tudnak mit kezdeni. Én évtizedek óta vagyok rádióamatőr és 1,5kW teljesítményig épthetek és üzemeltethetek rádió adókat a megfelelő hullámsávokban. (Külön engedéllyel nagyobb teljesítményt is használhatok.) Ha igazak lennének a nem ionizáló sugárzásokkal kapcsolatos hiedelmek már régen meg kellett volna halnom a sugárzások miatt... Az elektroszmog az egy valós jelenség. Manapság az összes kütyü, töltő, ledes lámpa sugároz a rádiófrekvenciás tartományban, ami az éterben magasabb zajszintet eredményez, ami nagyon dühítő, amikor egy másik kontinensről rádiózó gyenge állomással kell kapcsolatba lépnem és a villanyfán lévő nátriumlámpa adaptere beteríti az egész étert zajjal... A környezetünkben előforduló elektromágneses terek egészségkárosító hatásáról nincsenek egyértelmű és korrekt , tudományosan értékelhető bizonyítékok. Ezt a területet főképpen a kuruzslók és kóklerek uralják, kihasználva az emberek tájékozatlanságát. Ez nem jelenti azt, hogy az extrém nagy térerősségek nem veszélyesek! Éppen ezért a hatóságok (Főképpen a közvélemény politikai nyomása miatt...) rendeletekkel meghatározták azokat a maximális értékeket, amelyeket nem szabad átlépni. Az elektromos erőterek nélkül nem létezhetne szilárd anyag sem. Ha nem lenne elektromos erő a tisztelt néző-olvasó a saját fenekén keresztül átesne a fotelen és szabadeséssel zuhanna a föld középpontja felé. Mármint nem ő, mert ha megszűnne az elektromos erő azonnal dezintegrálódna, még a testének az atomjai is szétesnének elemi részecskékre. Az atomokat is az elektromos vonzás, a Coulomb erő tartja össze. Ez az erő iszonyatosan nagy. a gravitációs erőnél tíz a negyvenkettedikenszer erősebb, vagyis a tizes után még negyvenkét nullát kell írni az első értékes számig... Ha a Lánchíd két végén levő oroszlánokat feltöltenék 1Coulomb töltéssel, a közöttük fellépő erő azonnal összetörné a hidat.
Igazad van, de pont te írod, hogy ezekkel a mértékegységekkel az emberek többsége nem tud mit kezdeni. A Coulombbal sem... "Ezt a területet főképpen a kuruzslók és kóklerek uralják, kihasználva az emberek tájékozatlanságát." Sajnos ez a videó is ilyen, bár meggyőződésem, hogy András nem rossz szándékkal csinálta, csak az egója már nem engedi meg a korrekciót, hiába mutatnak rá hitelt érdemlő érveléssel, bizonyítékokkal szakemberek - épp úgy mint te itt és most - hogy téved, vagy hogy félrevezető amit mond. Pedig minőségi ugrás lenne influenszeri tevékenységében ha MINDIG az igazságra törekedne, még a saját korábbi állításaival szemben is, (vagy esetleg azok kiegészítésével, pontosításával). Remélem, egyszer eljön ez az idő is...
Milyen korrekciót szeretnél? Nem tévedtem, és nem vezettem félre senkit. Mindig az igazságra törekszem. Az is az igazság, hogy te is egy kötekedő hülye vagy.
@@Handras Tudod, hogy hiába sértegetsz, az nem hat rám. Megértem, hogy sokan ok nélkül baszogatnak, és így próbálsz védekezni, de ez rossz, és hozzád méltatlan módszer. Én nem ok nélkül írok, és nem kötekszem, hanem arra próbálok rámutatni, hogy ez a videó ÁLTUDOMÁNYOS ÉS FÉLREVEZETŐ, és ettől nem okosabbak, hanem butábbak lesznek a nézőid. SOKAKBAN SZORONGÁST, FÉLELMET KELTESZ, másokban meg téves eszméket erősítesz meg a tudományos látszattal. Azt elfogadom hogy mindig az igazságra törekszel, de azt nem, hogy nem tévedtél, és nem vezettél félre senkit. Amikor egy témában a szaktudásod nem elégséges, és hibás amit mondasz a legritkább esetben fordul elő, hogy azt elismernéd. (!!) Ehelyett védekezésül anyázol azzal, aki a hibára rávilágított. Most is ezt teszed. Engem hülyézel, meg fotelszakemberezel. Van azért némi fejlődés, mert most legalább megkérdezted hogy milyen korrekciót szeretnék. Néhány javaslat, hogy miket kéne még mondanod: 1.) Elmondanám a helyedben hogy - "Nem kell aggódni, NINCS TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉK (!!) arra, hogy amilyen értékeket én itt mérek, azok veszélyesek az emberre." 2.) "Két angol nyelvű anyagot mellékeltem, és MINDKETTŐBEN rengeteg utalás van az előbbi állításomra." - Itt fel lehetne sorolni az anyagokból legalább 10 ilyen tartalmú angol mondat fordítását. (Ha megkérsz, én megteszem helyetted.) 3.) "A video készítésekor 2.5 mG határértékről tudtam, akkor még nem hallottam az Iowa Állami Egyetem tanulmányáról, amely nem 2.5 hanem 1000 mG értéket ír. Itt a szöveg: The recommendations state that "members of the general public should not be exposed on a continuous basis to . . . electric field strengths exceeding 5 kV/m," or to magnetic fields exceeding 0.1 mT (1 gauss or 1,000 mG). - Ez engem is meglep, mert a videóban nem erről hanem ennek csak a töredékéről beszéltem, (2.5 vs. 1000)..." 4.) "Nem magyaráztam el hogy kétféle erőtérről van szó, a villamos és a mágneses erőtérről. Mindkettő egyszerre van jelen, az egyiket mGauss-ban a másikat kV/M-ben mérik." 5.) "Nem magyaráztam el, hogy ezeknek az erőtereknek nem csak "erőssége" hanem frekvenciája is van, és élettani szempontból sem mindegy hogy a frekvencia mekkora. Pl. 0 Hz az MRI masinában, óriási Gauss (Tesla) értékek mellett, de minimális mágneses tér a mobiltelefonnál, a GHz-es tartományban, de jelentősebb rádiófrekvenciás térerő beszélgetéskor." 6.) "Nem ismertem el, hogy a mértékegységeknél a kisbetű/nagybetű nagyságrendi (!) különbéget jelent, és hogy tévesen jelent meg a képernyőn. Ezért most már nem visszapofázok, hanem elnézést kérek." 7.) Nem magyaráztam el, hogy a műszerrel a mágneses tér erősségét mérem, ezekről az értékekről beszélek, de a mágneses tér erőssége a forrástól való TÁVOLSÁGTÓL nagyon nagymértékben függ, és baromi gyorsan csökken. 8.) Nem magyaráztam el hogy lényeges, hogy a személy mennyi ideig tartózkodik a mágneses térben, mert az eü. határértékek FOLYAMATOS tartózkodásra vonatkoznak, nem rövid idejű mérésekre. 9.) Nem magyaráztam el, hogy a nem-ionizáló sugárzás dózisai NEM ÖSSZEGZŐDNEK a szervezetben, nem olyanok mint pl. a csernobili sugárzás. 10.) Nem magyaráztam el, hogy lehet az, hogy a 2.5 mGauss értékének a SZÁZSZOROSÁT is mérem a videóban, pl. az indukciós tűzhelynél, de ez mégsem veszélyes, és azt sem, hogy akkor miért nincsenek betiltva ezek az eszközök. A sor még folytatható, de megértem, hogy a videó keretei határt szabnak annak, hogy mit lehet megemlíteni. Az viszont egyértelmű, hogy a FELESLEGES, ÁLTUDOMÁNYOS RIOGATÁS KONKRÉT KÁRT OKOZ, és ez elkerülhető lett volna egy precízebb videóval, vagy a fenti korrekciókkal, amelyek - ha te mondod (pláne egy korrekciós videóban) - sokkal többekhez eljutnak mint ha - helyetted (!) - én ezeket idevésem. Látod, ilyen, amikor egy "kötekedő fotelszakember" konstruktívan reagál, ahelyett hogy ő is elküldene az anyádba. Meg kéne már végre értened, hogy nem szégyen valamit nem-, vagy rosszul tudni, még akkor sem, ha az ember videót készít egy témában. Villanyautós témákban nem is fordul ez elő veled, mert azokhoz jól értesz, és az ember ott okosabb lesz ha téged hallgat. Amikor azonban elkószálsz olyan területekre amelyekhez nem értesz (pl. villamos energiahálózat vs. napelemek, nem-ionizáló mágneses terek élettani hatása, stb.) ott az egód felülketerekedik, és anyázol, ahelyett hogy meghallgatnád a nálad az adott témában tájékozottabb kommentelőidet, és "uram bocsá" még javítanád is azt amit elrontottál. Szerintem semmi okod erre a viselkedésre, bőven van elég kredited ahhoz hogy elismerd a tévedéseidet. Okos, jószándékú embernek tartalak, különben nem körmölnék itt litániákat az érdekedben, de ígérem, én is elismerem ha bebizonyítod hogy ez utóbbiban tévedek. 😀😀
@@api1 Nosza, készíts videót. Az enyém így jó ahogy van. PS: abban a pillanatban, hogy kijelenteném, hogy nem kell aggódni, azonnal elkezdenének parázni a népek és írnák, hogy lefizetett az elektromos autó lobbi és dögöljek meg elektroszmogban. Nem véletlenül nem mondtam ilyeneket. Egyetlen cél volt: bemutatni, hogy az elektromos autó pont annyira sugároz, mint kb bármi más. Nem tévedtem ebben a videóban SEM.
@@Handras A cikk korrekt volt. Semmibe nem kötöttem bel! Adtam néhány kiegészítő információt csupán. Ha bajod van menjél orvoshoz, de ne itt geciskedjél légyszíves!
Telefonnál mérd meg hívás közben és adatforgalmazás közben is. Kíváncsi vagyok melyik lesz magasabb. Amúgy a telefonoknak meg kell felelniük a SAR határértékeknek.
Menő műszer, az indukciós főzőlap érdekes volt. De senki ne essen kétségben egy MRI vizsgálat kb 200ezer gauss, (nem mikro) (Bár ez főleg statikus mágneses tér, nem elektomágeses surgárzás)
Szuper videó! Köszönjük! Az igazsághoz még kellene tudni, hogy a műszer mi volt, hogy a spektrum melyik tartományát tudja mérni. Akkor tudnánk valójában mit is láttunk.
Рік тому
Ez (is) hasznos volt! Köszi! 👍 Az indukciós főzőlapokról még évekkel ezelőtt találtam egy svájci kutatóintézet által készített tanulmányt, aminek az volt a lényege, hogy ne tegyük a fejünket a főzőlap fölé (+ várandós kismamák ne menjenek túl közel), egyébként nincs eü kockázata annak sem.
Köszönjük, érdekes videó volt. Egy-két dolgot említenék, amiért drukkoltam, hogy legyen benne, de sajna kimaradt. Az egyik ilyen, hogy az indukciós főzőlaptól távolodva (5cm-re, 10cm-re, stb, hogy a valós elethelyzeteket tudjuk mérni), pl ha valaki áll előtte, a csípőjével 10-20cmre az általad mért ponttól. A másik ilyen az eauto töltőjénél mért magasabb érték pl érezhető-e belül, a hozzá közelebb eső ülésnél (jobb hátsó)? Mert akkor lehet a gyerekülést célszerű a másik oldalra tenni, vagy ilyenek. Ha ezeket megírnád nekem kommentben, nagyon megköszönném, ha nem, veszek egy mérőt én is 😀
Sajnos András itt is elfogult, nem életszerűek az összevetései. A TV képernyője előtt 1 cm-en belül mért sugárzást (ahol sosem tartózkodunk) összevetni azzal, ami az autó belsejében (pl. a lábnál) mérhető (ahol viszont órákat) számomra megmosolyogtató. Ami viszont meglepett, az az indukciós főzőlap - bár a technológiának ez a lényege. Viszont a rádiófrekvenciás mérés nélkül ez kicsit olyan, mintha evés előtt a leves színét néznéd meg, hogy ehető-e, és közben megégeti a szádat mert forró.
Érdekes lett volna megmérni egy régebbi benzinest vagy dízelt is. Vagy az út szélén állva, ha jönnek-mennek az autók. Régen amikor elment egy kispolszki az utcán még a rádió is sisteregni kezdett. Moderneknél a gyújtótrafó már közvetlenül a gyertyán csücsül, de a régieknél van pár méter nagyfesz kábel a motortérben.
A mező közepén a telefon legerősebb rádió forrás. Egyébként a telefonok eléggé az egészségügyi határértékre vannak tervezve, de azt csak akkor használják ki, ha messzi van a torony és erősebb jel kell, tehát pl. a mező közepén 😆Szóval telefon nélkül, saját magad minden kütyű (okosóra sem kell) nélkül nézd meg. Aztán vigyél egy kamerát és a nagyon nem változik akkor használható bizonyítéknak a felvétel.
2000-ben a Zemplén sürülyében egy kihajthatós antennájú Ericsson GH-198 -as is csak sipolt. A fák tetején lehetett jelet fogni, de állandón szakadozott a hang. Mameg.... örülünk ha nincs térerő, vagy 4-5gé, hogy ne érjenek utól.
Nagyon jó, nagyon tetszett! egyet hiányoltam: mondjuk egy benzines/dizeles autóban a hasonló mérést. A sejtésem az hogy kb ott is hasonló lenne (a padlólemezt leszámítva) a telis-tele elektronikai kütyük miatt...
Egy 34 éves R5-ben mennyi gaus szaladgál? Gondolom érdemes lenne ólommal bekenni a tűzfalat, vagy röggenyköpennyel kibélelni a kárpit alatt. Kérdés az, hogy a duplamotoros (elöl-hátul) vilanyautokban mi a gaus a hátsó ülésen, ahol a babaülés pihengél egységnyi babával. Ez kimaradt, hisz Andrásnak se kutyája, se babája :)
Az elektroszmogot elektromos térerősségben fejezik ki, mely egy vektormennyiség, és Volt per méterben (V/m) van kifejezve. Az unió által meghatározott határérték 28 V/m.
Szia András azt is megnézhetnéd ,hogy az autóba milyen a sugárzás mikor töltés alatt van és te benne ülsz mert ioniqba én nem bírtam megmaradni olyan szinten éreztem. Köszi érdekes rész volt 🙏👏
Jó, hogy beszélsz arról, hogy van tanulmány a nem ionizáló sugárzásról is, de igazából nem tudunk semmit. Az biztos, hogy folyamatosan kapunk mindenféle sugarat - mobil hálózat, elektromos hálózat otthon a falban, wi-fi, stb. Valamiben meg kell halni, nem gondolom, hogy az elektromos autó előbb öl meg, mint egy dízelkrómot okádó 13 éves nem karbantartott szgk. Tök jó, hogy ilyen dolgokat is lefedsz, nem kell túl tudományosnak lenni (értsd: ennél jobban), ez a fajta pop-science pont elég a UA-cam népének, amit csinálsz, az pont arra jó, hogy aki eddig nem gondolt rá, de érdekli, beleássa magát jobban. Mondjuk a neten mindenre is találsz bizonyítékot, de akkor is, amit csinálsz az közszolgálat. Köszi!
Esernyővel magas feszültségű távvezeték alatt mentem el és konkrétan megrázott az esernyő (120 kV) hasonlót tapasztaltam egy vasút állomáson is igaz ott sokkal gyengébb volt.
Olyan is volt akit agyoncsapott az áram így. Persze nem normális a dolog, de csak óvatosan. Párás, esős időben egy magas, hegyes tárgyal ha kicsit jobban belóg a vezeték simán lehet ilyen amit te is mondtál.
A vasúton 25 kVolt szaladgál, egyenben.... ami rendesen odapörköl. Váltóáram megcsap, az egyenáram el is éget. Ezért nem érdemes a vonat tetején kobecolni.
Van egy rossz hírem a nagggyon okos emberek számára.Állítólag a Föld nevű bolygó magja egy bazinagy generátor.Szóval mi itt pármilliárd éve csücsülünk elektroszmogban.Érdekes módon még mindig élünk.Valószínűleg a kérdés az,hogy milyen fajta,milyen erős a sugárzás és mennyi ideig éri a szervezetet.Természetesen ez csak az én véleményem,és nem is biztos hogy igazam van,mivel a többi,nagyon okos,tájékozott,kiművelt kommentelővel ellentétben én nem vagyok pl:atomfizikus...stb.
Mielőtt osztod az észt, érdemes lenne elvégezni az általános osztály 5. osztályát, ahol meg lehetne tanulni, hogy a Mega és a mili között mi a különbség.
átlag tartalomfogyasztóként: Tök jó kis videó ez így youtube-ra. villamosmérnökként: kár, hogy a műszer nem mutatja, hogy milyen frekin látta azt a térerősséget, (legyen az mágneses, vagy elektromos..) András nem tudom, hogy az EMF EU szabályozások doksik mennyire mennek bele, de a freki (és még pár anyagparaméter és peremfeltétel) segítségével modellezhető (egyszerűbb esetre egzaktul számítható), hogy milyen mélyen mennyire csillapodik az EM hullám. Ezért szeretnék látni frekit is egy ilyen mérésnél. Párat lehet tudni azért, de érdekes lehetne :D
Én stress teszt/ render közben is lemérném a telefon/laptopon, asztali pc-t is jó lenne tudni, illetve a régi elekrtonágyús kijelzőket, hogy ebben a tekintetben is rosszak voltak e, vagy csak az elektronjuk pusztított😅
Arra én is kíváncsi lennék, de tegyük hozzá, hogy normál használat közben nem szokták az emberek nonstop kihasználni a processzorok max teljesítményét.
@@danielviszlo Ehhez csak annyit, hogy minél régebbi géped van, idővel annál jobban kúszik a csúcs közelébe a teljesítmény igény, hiszen a megnövekedett igényű alkalmazásokat a régi CPU-val, GPU-val, adattárolóval, RAM-mal kell kiszolgálni. És ha egy számítógép "hirtelen elkezd lassú lenni", az csak azt jelenti, hogy az általa leadott max. teljesítmény sem elegendő már a programok futtatására. Szóval itt is az van, mint az élet többi területén: ha csóró vagy, beledöglesz. 😒
Én mindig sejtettem, hogy a konyha a legveszélyesebb hely. Inkább egész nap villanyautózás, töltés nélkül.
Рік тому+6
A vicces az, hogy a legtöbb hagyományos autóban nagyjából ugyanakkora az elektromos szmog, hiszen jó eséllyel ha benne ülünk, van bent egy működő mobiltelefon is.
A modern autóban az öl meg, ami egyben megvéd, csak lassabban. Lehetne a kaszni egy faraday (feredé) kalitka, a teló meg a rádió antennáit kivülre rakva, vezetéken összekötni. A legbiztonságosabb a fa-müanyag-gumi autó kéz-láb hajtással (lásd ovodai pedálos kisautó, quadrobicikli).
Engem nem érdekelnek a határértékek, de az új Leaf mellett végig fájt a fejem, de szerintem nem az elektroszmog miatt hanem mintha valami magas hang jött volna ki belőle. A másik amitől fáj a fejem az ágyfűtés ha a fejem alatt megy /rá is van írva hogy ne tedd oda de néha lecsúszok/ és ha a fejemnél van a számítógép éjjel, reggel tutira fáj a fejem. A laptop akkor probléma szerintem ha az ember tölti és elalszik, egész éjjel mellette a töltő.
Kedves András! Nagyon örülők, hogy készítettél ilyen témában videót! Engem csak 1 dolog izgat még és tesz kíváncsivá ezzel a témával kapcsolatban, hogy amikor autót töltünk és benne tartózkodunk milyen mérési értéket kapnánk? Illetve nagyobb típusú töltősnél vannak-e kirívóan nagy különbségek? (Tehát pl egy 150 kV feletti töltésnél sem lenne probléma bent tartózkodni?)
én képcsöves tv-t mérnék még meg, mivel uyge az katórsugárcsöves, és állítólag kb. annyira sugároz mint egy röntgengép. és fúleg uyge az idősebbek paráznak a sugárzástól az elektromosautónál, amikor ők ültek a képcsaöves monitorok, és a tv-k előtt régen. persze azoktól nem féltek.
A fény a nap fénye, és a hő is elektromágneses sugárzás a hő az infra tartomány a fény és a fölött az ultra tartomány... aztán jön a radióhullám. Gigahertz a mikrohullámú tartomány aztán a terrahertz ezen a frekvencián működnek a reptéri átvizsgáló berendezések egy része, és a csillagászati megfigyelő rendsterek Szóval sajnos rengeteg minden elektromágneses tartomány egy része.
Nagyon úgy tűnik hogy a trafók szórnak annyit amitől kiakad a műszer, meg az elektromos vezetékek közelében van annyi térerő ami viszonylag sok. A mikrosütőt jó lenne megmérni egy mikrohullámú térerő mérővel, mert az 2.45Ghz-en működik (ennek van a legjobb melegítő hatása) valószínűleg az ajtó résekben van határérték felett, de 10 centire már bőven alatta van ennek is. (még az első orosz mikrosütőt mértük)
Az indukciós főzőlap és a vezetéknélküli tekefontöltő jó hogy magas értéket mutatott, hisz azok legalább pát 10 KHz-en (főzőlap) vagy skár MHz-es frekvencián kapcsolgatják ki-be az elektromágneses teret. A padlófűtésnél azért mutatott alacsonyat, mert az csak 230V/50 Hz szinusz jel. Az pontosan annyi, mintha egy vezeték menne a falban. Amúgy ez a műszer nagyon érzékeny a váltakozó elektromágneses tér frekvenciájára.
@@Handras Gondolom ez terheletlenül van. Akkor nem folyik áram és nem indukál elektromágneses teret. Terhelés alatt elvileg hasonlót kéne mutatnia, mint a padlófűtésnek. Illetve az még okozhat eltérést, hogy mennyire van mélyen a falban a vezeték. Itt is gyorsan csökken a térerősség ahogy távolodsz.
Ezek a határ értékek olyanok mint pár éve ami tortent hogy egyik napról a masikra lejjebb rakták a magas vérnyomás értéket és a következő naptól az orszag 20% már fel is lehetett írni a vérnyomás csokkentőt... 😁
Hiányzott számomra a telefon mérése hívás közben. Nálam volt, hogy az egyik állványos mikrofonomat használhatatlanná tette úgy, hogy egy szobán belül 4 méterre volt és felhívtak.
A mobiltelefon alig sugároz, amìg nem használjuk. De drasztikusan megugrik a sugárzása amikor beszélūnk vagy netezūnk (mobilnet/wifi) rajta. A műsorban bekapcsolt képernyővel, de adathasználat/adatcsere nélkül történt a mérés, így nem releváns. Kiváncsi lennék a használat közben mért eredményekre.
Рік тому+1
Egy MRI-gépben 10-20 000 Gauss erősségű a sugárzás. Tehát a mikrónál mért értéknek kb. a milliószorosa. Negatív egészségügyi hatást még ilyen erősség mellett sem mutattak ki.
Brutál HIBÁS a felíratozás!!! Mega=M ( prefixum, ami milliós szórzót jelent ) m= milli ( prefixum, ezredrészt jelent) Ez öszesen 9!!! NAGYSÁGREND HIBÁZÁS!!!!!
Én megnéztem volna autóban töltés közben a töltő csatlakozóponthoz legközelebbi hátsó ülés támláját is, illetve az akkumulátor-motorvezérlő vagy motorvezérlő-motor összekötő kábelhez legközelebb eső belső térrészt a padlónál. Saját hibrid autómban a belsőégésű motort hátsó invertert összekötő fővezeték a jobb oldali ajtók alatt fut át, így a jobb ajtóknál tudnék mérni maximumot az inverter, akksi, és villanymotor is hátul van, így azok mérését a hátsó üléseknél lehetne legjobban mérni de minden autóban máshol vannak az inverter, motor, akksi fő összekötő vezetékek.
Érdekelt volna, hogy egy SUC mellett milyen távolságra csökken le az eü határértékre? Valamint jó lett volna mondjuk egy 22 kW AC és egy 50 kW DC töltőt is látni, ahol nincs külön szekrényben a trafó, hogy kb. milyen távolságon belül nem érdemes táborozni :-)
Ajánlom az albertirsai 400 és 750 kV-os vezetékeket bemérni. Az már úgy ciripel, ha alatta vagy mint mérges tücskök hada. Állítólag még a föld is elváltozik, átalakul a közet, mikor elszakad egy kábel, bár a súlya is szétcsap, ha rádesik. Az élet néha halálos.
"a távvezetékek -és minden 50 Hz frekvenciával működő elektromos eszköz- által keltett villamos tér esetében 5 kV/m (5000 V/m), a mágneses indukcióra vonatkozóan 100 µT az egészségügyi határérték. A határértéknél nagyobb térerősségű helyeken a tartózkodás idejét korlátozni kell. A WHO ajánlása alapján ez lakosság esetében 10 kV/m-ig napi 2 órát, szakszemélyzet esetén -szintén 10 kV/m-ig- 8 órát jelent. 30 kV/m-nél nagyobb elektromos térerősségű helyeken a szakszemélyzeti is csak néhány percet tölthet, vagy árnyékoló ruhát kell viselnie. A mágneses térerősség esetén ezeket az értékeket rendre 1000 µT, 500 µT, 5000 µT-ban állapították meg. Ha az erőtér nagysága csak lokálisan haladja meg a határértéket, kiértékelést kell végezni annak megállapítására, hogy a testben létrejövő hatás mértéke alatta vannak-e az alapkorlátokban meghatározott értékeknek" atomfizika.elte.hu/akos/tezisek/szd/vizsolyipali_bscszd.pdf
@@Handras de a betonban van gondolom, vagy simán a parketta alatt? Az úgy necceebb. Ilyen fűtő foliát betettem az íróasztalom alá, de kivettem mert bizsergette a talpamat 😁
Majd arról is beszélj 1x,hogy nem csak ezek az E kocsik de minden más jármű már minimum 1O éve műholdon keresztül távirányíthatóak.Nézz meg 1 onstar reklámot itt amit vagy 2O éve láttam először tv-n és biztos lehetsz benne,hogy azóta nem csak az ajtót tudják kinyitni műholdon keresztül,hanem rád is tudják zárni és a gázpedált maxra nyomni is.Nézd meg az Anne Heche halálának a történetét és k.b. 3 hete hallottam az ET-n,hogy 1 molekula drug-ot vagy piát nem találtak a szervezetáben boncolás alatt.Max sebességgel hajtott/repült bele 1 házba ami úgy szétlett bombázva az impact-al,hogy lekellett rombolni és újraépíteni de egyre több érthetetlen balesetet látok ahol a kocsik szinte repülnek.Nem rég volt 1 belgiumban is. ua-cam.com/video/wlSYf99riAg/v-deo.html
András vehetne egy fénymérőt is, és végigmérhetné a megvilágítás mértékét amerre jár, a sötét szobától a villanyautón keresztül a napfényes rétig. Akkor majd Lux-ban mérhetné azt az emberi hülyeséget amit most éppen milliGauss-ban mér. Arra a videóra is lenne sokszáz komment, szóval anyagilag az is megérné, a pozitív haszna a nézők számára meg pont akkora lenne mint ennek a videónak. Javasolt cím: Megöl a FÉNY a villanyautóban? Aztán mások is vennének fénymérőt, közel dugnák az izzólámpához (ki- és bekapcsolt állapotban), a mikróhoz, a LED lámpához, és aggódnának, hogy a gyerek bőrére mennyire káros a fény, hiszen "lumenek záporoznak itt ránk mindenhol".
A mikrohullámú sugárzás is csak azért veszélyes, mert felmelegíti a szerveidet. De belegondolva, pont ugyanazt a frekvenciát használja a telefon és a laptop wifi-je is, és a router is ugyanolyan sugárzást csinál, csak sokkal kisebb teljesítménnyel. Ugyanúgy 2.4GHz mind mint a mikrohullámú sütő.
Pár éve méricskélek ilyeneket, meg radioaktív sugárzást is. Néhány észrevétel: Laptop akkor lesz igazán érdekes, ha töltöd közben. Mobiltelefon szintén. Meg ha hívás megy róla... Ha a mikró üzemen kívül ekkora el.mágn.térerősséget csinál, valószínűleg rossz a földelése. Vagy a készüléknek, vagy a konnektornak, vagy a hosszabítónak ami a sorban van. Amúgy belső égésű autóban ez szinte egyáltán nincs, tudatosan keresni kell pár V/métert is... Ott egyedül a bezines gyújtótrafóknál akad ki a magas feszültség miatt. Amúgy igen, ezek nem nagy számok a kocsiban. Csak hát a Szentháromság... Sugárzás mértéke... Sugárforrás távolsága... Sugárzásnak kitett idő. Főzőlapon nem ücsörgök, mikrót nem ölelgetem. Viszont autóban sem szeretném, ha az indukció morzsolgatná a mogyimat órákon keresztül, még ha kisebb mértékben is.
Ez egy nagyon jó videó lett. Az indukciós főzőlapnál jobban érdekelne a normális távolságra állsz tőle, milyen értékek vannak. Esetleg különböző fokozatoknál. Meg hiányzik az az infó, hogy bizonyos értékenél mennyi idő után káros és mennyire
Semennyire, és semennyi idő után nem káros! Mióta a váltóáramú elektromos hálózat létezik nem halnak halomra az emberek az "elektroszmog"-tól minden utcasarkon, de legalábbis, a trafóházak közelében sem! (Nicola Tesla 1883-ban alkotta meg az első váltóáramú motor prototípusát, és pár évvel később nagyjából ebből és a többi találmányából született meg a mai váltóáramú hálózatunk alapja.) Volt pár évünk, rájöttünk volna, ha a mágneses erőtér káros lenne az élő szervezetre...
Azért az, hogy "mindmeghalunk", és hogy ront e a szervezetünk optimális működésén, két külön dolog. Kokainba, cigibe és piába sem halsz meg, mert pár évig nyomod. Nem fogsz belehalni, ha telefonnal a kezedben alszol el vagy az egész napod hatszáz biszbasz között töltöd. Az nem azt jelenti, hogy jót tesz, vagy nem ront semmilyen funkciót. Pl. ha cukrot zabálsz minden nap, nem fogsz belehalni, csak szarabb a közérzeted, nem szívódnak fel megfelelően tápanyagok és dagadt leszel stb.
A nagy "M" betű a mega jele. A kis "m" betű a milli jele. M => mega, G => giga, T => terra, P => peta, E => exa m => milli, u => mikro, n => nano, p=> piko. Azaz 4 percnél az van kiírva, hogy 0,5-1 mega Gauss. Kicsit soknak érzem. Egy kicsit jobban utána kellene nézni, ha már ezzel foglalkozol a videóban. Ezek után érdemes tovább néznem?
Nem tudom hogy veszélyes vagy sem, de biztos ami biztos nem az elektromos autó töltő mellett veszem ki a 11 órás pihenőt teherautóval 😅 Sok érték meglepett.
Nincs elektromos autóm és nem is lesz egy ideig még valószínűleg (sajnos) de én még mindig jobban aggódnék egy indukciós főzőlap meg egy mikró mellett , mert hiába az alacsonyabb érték ha azok mellett áll az ember minden nap, egy supercharger mellett azért nem jó esetben, ez is csak egy újabb olaj lobbi találmány, hogy káros az E autó , de közben a dízel meg benzin okádékok javítják az egészséget 😂
Ami nem öl meg, az megerősit, vagy később halsz meg. Az élet az, amibe egyszer mindenki belehal. Az élet a legveszélyesebb, minden mást túl lehet élni. Ez haláli, nem? :)
Mielőtt megnézed: Melyik a sugároz jobban szerinted? Mobiltelefon, vagy az elektromos autó?
Mobil
Mobil
Ha esetleg nálad még a cucc, mobilra mérj rá telefonálás közben is.
A router érdekes lehetne…
Túl egyértelműnek tűnik szóval telefon!
Csak miheztartás végett:
1.) A mágneses térerősségek, amiket mértél, mGauss (milliGauss) nagyságrendűek voltak. 1 mG a Gauss ezredrésze, azaz 0,001 Gauss.
2.) A Tesla szintén a mértékegysége a mágneses térerősségnek, és 10 000 Gauss egyenlő 1 Teslával.
3.) 1 mG - amit mérsz - tehát 0.0000001 Tesla.
Most jön a lényeg:
4.) Egy MRI masina a kórházban kb. 2-3 Tesla (!) térerősséget produkál a tested körül, amikor a csőben vizsgálnak, de létezik már 14 Teslás MRI masina is. Általában élve jönnek ki az emberek az MRI-ból. 😊
5.) A 3 Tesla, amit egy átlagos MRI produkál, az 30 000 Gauss, vagyis 30 000 000 mGauss. HARMINCMILLIÓ mGauss!
Tehát: Ha mértél mondjuk 3 mGauss értéket a villanyautóban, az TÍZMILLIÓSZOR KISEBB (!) érték, mint ami egy MRI-ban éri a beteget.
Az már csak hab a tortán, hogy mágneses térerő értéke a levegőben gyorsan csökken, alig különbözik attól, mintha vákuumban mérnél. A relatív permeabilitása a levegőnek 1.000000349, míg a vákuumnak 1. A ferromágneses anyagoknak meg mondjuk 4000. Tehát a mágnese fluxus a lágyvasban „4000-szer szívesebben kószál”, mint a levegőben. Mivel a keletkezett mágneses erőtér és közötted nem lágyvas van, hanem levegő, a térerő a távolsággal nagyon gyorsan csökken.
Szóval jó lenne ha nézőidnek elmagyaráznád ezeket az összefüggéseket is, nehogy a nyilvánvalóan jó szándékú videó tartalom (!) akaratod ellenére parasztvakításba forduljon. Jelezni kéne, hogy a villanyautó a forgalomban jelenti a veszélyt az ember életére, nem a mágneses térerejével. Néhány mGauss értéket még a vasorrú bába is nyugodtan leszarhat, pedig ő jóval kiszolgáltatottabb mint mi… 😊
" TÍZMILLIÓSZOR KISEBB (!) érték, mint ami egy MRI-ban éri a beteget. "
Csakhogy az MRI-ben egyszer vagy pár percig életed során, a kocsiban viszont akár napi több órát is.
@@attila186 Jó, akkor minimum TÍZMILLIÓ percet, 166 000 órát kell vezess, hogy ugyanannyi sugárzás érjen. Pont elltől féltem, hogy ez a video teljesen fölösleges rettegést generál. Úgyis épp elég stressz van az életben, nem kellene újakat kitalálni. Látom, már az indukciós sütőtől is félsz, meg attól, hogy az ételre is rossz hatással van a mágneses tere. Hidd el, csak jót akarok neked, amikor azt mondom, hogy ezen az elektroszmog dolgon ne görcsölj.
@@attila186 10 milliószor 2 perc az egészen pontosan 38 év.
Miheztartás végett a kórházakban amit az MRI Scan gepekről irtál az nettó baromság. Egy nyitott MR gép 0,3-0,45 Tesla.
Egy zárt MR gép 1,5 Tesla. Amiről te beszélsz a 3 Teslás MR gép egyedül csak a Budai magánközpontban érhető el és csak nagyon indokolt esetben használják, nem véletlenül:) Üdv, egy kórházi dolgozó.
@@attila186 Az elektromagneses ter erossege nem egy sugarzas dozis ertek, ami osszeadodik.
Kedves András!
Nagyfeszültség (NAF) nincs a környékeden, az oszlopon ami alatt sétálsz 22 kV-os (22000 V) középfeszültségű (KÖF) hálózat van, Neked otthon pedig 0,4 kV (kisfeszültség - KIF), azaz 400 V-od van (ami fázisonként 230 V).
A feliratoknál továbbá sajnos nagybetűs minden, így a mG helyett MG szerepel, ami elég nagy különbség (milli vs. mega)
Remélem építő kritikának veszed, és nem beleugatásnak, mert jó szándékkal írom, csak a hangsúly nem biztos, hogy átment!
Ez a mérő semmit nem ér amivel szórakozott. Nekem van rendes ami mér mágnesest (amit ő is mért) mér elektroszmogot és még rádiófrekvenciást is. Én is mértem elektromos autót és saját elektormos motort is. Elektroszmogban a műszer mérési tartományában kb maxium körül járt, mágneses sugárzásban mondhatni elenyésző volt. Jobban inkább a villanymotor és vezérlő körül volt nagyobb érték. De rádiófrekvenciás sugárzásban viszont csak simán gyújtásra téve a motor körül bárhol ahol vezeték van,vagy fém ott a műszer kiakadt. És ez az elektromos autónál is hasonlóképp. De egyébként ilyen műszerrel ami nekem van, mértek Teslat is, itt youtube-n fent van. Konkrétan a hátsó ülésre nem ajánlják, hogy üljön bárki is. Továbbá a videóban azért is volt kár méregetni mondjuk mobiltelefont avval a műszerrel, mert a mobiloknak nem a mágneses sugárzása a legnagyobb. Hanem a rádiófrekvenciás, azaz mikrohullámú. A mágneses sugárzás lenne szerintem a legkissebb probléma. A mobilok, okosórák, elektromos autók ,wifik és még sorolni lehetne, azok bocsájtanak ki folyamatosan olyan sugárzást, ami tényleg káros.
Persze lehet agyalni, hogy most akkor mindmeghalunk. Nyilván nem.. azonnal. Ezekkel a sugárzásokkal az a baj, hogy még viszonylag új, így nem lehet 100-150 éves tapasztalat róla. Ami biztos, hogy a szervezet/sejtek nyugalmát zarvarja az elektroszmog és így regenerálódni sem tud a test rendesen. Szóval még ha be is szedi az ember nappal a sok elekroszmogot, de éjjel alváskor a károkat helyre tudná állítani a test, HA nem lenne egész nap 24 órában kitéve további folyamatos forrásoknak. Szerinem a legnagyobb probléma az, hogy mindenhol és mindenkinél ott vannak ezek az eszközök és sosincsenek kikapcsolva. Ezért ez így ebben a formában biztosan káros. Az ételek főzése, melegítése pedig mikrohullámmal és indukciós készülékekkel szerintem megintcsak egészségtelen. De ugye én nem vagyok kutató. De ezekre is van az interneten elég anyag már.
@@TudiMPowerService lehet hogy nem vagy kutató de hülyeséget nem mondtál :)
valahogy én is így gondolom :)
@@danielszab0110 de, javarészt azt mondott.
@@macskea Kérlek fejtsd ki, miért.
@@doejon9792 Ahhoz kellene pár óra, de 3 példa a tucatnyi butaság közül:
1: "rádiófrekvenciás, azaz mikrohullámú". Nem. Az RF az kb. 50 kHz-től sokszáz GHz-ig tart, ennek csak egy kis része a mikrohullámú tartomány.
András egy nagyon sokkal fontosabb jellemzőt emelt ki - helyesen: hogy ionizáló a sugárzás vagy nem.
2: "az a baj hogy új".
Egyrészt nem új. Kb. 100 éve használjuk a rádió adókat. Nagyon is van velük tapasztalat, tudományos kutatások is.
Másrészt meg az sem baj, hogy új. A UA-cam is új, mégsem rettegünk tőle hogy agyrákot okoz. (Mert csak laposföldes agybetegséget okoz. ;-) )
3: "biztos hogy...".
Valaki meg abban biztos, hogy a Föld lapos. De bizonyíték nélkül ez csak butaság. Az meg nincs. Illetve "van" bizonyíték, 200 is, csak épp mind hibás.
És akkor most erre igyunk egy pálinkát, mert az nem új, és legalább biztosan tudjuk hogy rákkeltő és agykárosodást okoz, ezért nem kell tőle félni. ;-)
Szia András! Az Iowa Állami Egyetem kiadott egy tájékoztatót a témában, mert egy svéd törvény miatt sok félreértés alakult ki (többek közt az ilyen mérőműszereket gyártó cégeknél). Az általános, lakosság szempontjából mérvadó 50/60 Hz-es elektromos és mágneses mezőknek való állandó kitettség maximum 5000 V/m, illetve maximum 100 μT, azaz maximum 1000!! mG lehet. A WHO oldalán is megtalálhatóak ezek a számok (országonként kisebb eltérésekkel).
Ennek fényében úgy gondolom az is megnyugodhat, aki elkezdte félteni a talpát egy EV-ben, vagy nagy ívben kerüli a trafókat. 😃 Szuper a content amúgy, így tovább! 💪🏻
Én mindenhol ezeket a 2-4 mG számokat találtam, de köszi az infót, meg a támogatást is! :)
@@Handras Igen, ezeket találtad, de nem értetted mire vonatkoznak, ezért el sem tudtad magyarázni. Csak a leglényegesebb paramétereket nem említed a vidóban:
1.) Néha 50Hz-es mágneses teret mérsz, aztán meg mobiltelefont, laptopot. A frekvencia nem mindegy! Az ICNIRP is 4 különböző sávot ad meg (RF, IF, ELF, DC)
2.) Villamos erőtérről, vagy mágneses erőtérről beszélsz? Van amikor ez, van amikor az lépi túl az értéket. Az indukciós tűzhely mágneses teret gerjeszt, a mobiltelefon rádiófrekvenciás villamos teret.
3.) Mennyi ideig vagy kitéve a sugárzásnak?
4.) Mi van, ha több sugárzás hat egyszerre rád?
5.) Ezeket a sugárdózisokat "eltárolja" a szervezet, mint az ionizáló sugarakat?
6.) Mi van a képernyőn 1:20-nál angolul? Csak nem 0.4 mikroTesla felett van VALÓSZÍNŰLEG (!!) gyerekkori leukémia veszély? Mennyi is 0.4 microTesla a 2.5 mGauss-hoz képest?
A sort még folytathatnám. Az Iowa Egyetem kiadványát én is ismerem, pont az van benne amit Roland Szép leírt.
Itt a link: www.ehs.iastate.edu/sites/default/files/uploads/publications/manuals/emf.pdf
Olvasd csak:
"Members of the general public should not be exposed on a continuous basis to . . . electric field strengths exceeding 5 kV/m," or to magnetic fields
exceeding 0.1 mT (1 gauss or 1,000 mG)" "No convincing evidence . . . that exposures to extremely low-frequency electric and magnetic fields (ELF-EMF)
generated by sources such as household appliances, video display terminals, and local power lines are demonstrable health hazards."
Szerintem most azt gondolod hogy megint csak téged baszogatni jöttem (mindig ezt gondolod elsőre), de nem, most sem. Nézd meg, hogy a sok laikus milyen kérdésekkel bombáz, mikre gondol! Sajnos ezzel a videóval - akaratod ellenére - nem tájékoztattál, hanem összezavartál és megijesztettél egy csomó embert. Ilyen témákban máskor vagy kérj meg egy szakembert, vagy készülj fel jobban, és magyarázd meg világosan hogy miről szól a videó.
Na végre megcsináltad ezt a videót.
Ilyen videók kellenek ahol megméred, bemutatod, elmagyarázod , hogy miért van vagy nincs igaza a sok kommentelőnek.
Ugyan így folytathatnád a konteós videókat is.
Köszi a videót!
Csinálja csak sajnos elég egyoldalúan szokta.
@@bucbuc472 ennél a videónál melyik másik oldalt kellett volna még bemutatni?
@@taltos0711 Ehhez nem értek, de a tendencia nála ez sajnos.
Mindig kijön ami őt igazolja.
@@bucbuc472 Van hogy az igazság egy oldalú.
Érdekes lett volna még megnézni egy mai benzin/dízel autóban is hogy mennyit mutat, hogy egyáltalán van-e különbség
Szerintem ugyanennyi, kivéve a visszatoltesnél, ami belsőégésűben nincs. Akkor azért egy pillanatra "megugrik". Indukciós cuccok sosem voltak szimpatikusak.
No igen. Járó motorral azért a gyújtást lehet hallani a rövidhullámú rádiókon. Persze az igaz, hogy a villanyautókban a 200-800V-os feszültségből inverterrel csinálnak magas frekvenciás motormeghajtó jelet, tehát elvben ezek erősebb jel források, ha nem lenne árnyékolva.
@@chirsbeee
Még mindig sokkal jobb, mint földgázt égetni egy pici zárt térben. Pláne hogy az égéstermékekkel ellentétben a mágneses tér csak a készülék közvetlen közelében erős.
Gyújtótrafónál kiakad, azon kívül az elektronikánál közvetlenül néhány Volt/méter, és szinte nulla indukció...
Köszönjük!
Köszönöm szépen! :)
Köszönjük!
Nagyon köszönöm! :)
@@Handras 👍👍👍
Egyértelmű, hogy a villanyató veszélesebb, a híradóba még soha nem halottam, hogy a mikró halálragázolt valakit. 🤪 😁
Okosan mert halálra mikrózlak :D
De macska már döglött bele mikróba a zegyesült államokban :) .... gondolom másutt is. Mikro valójában egy antianimalis eszköz, bizonyos méreten pedig antihumánus, ha embert melegitenek benne.
A legnagyobb tisztelettel szeretném mondani, hogy fontos lett volna egy szakembert hívni, aki tudja, hogy mit hogyan kell mérni. Ez egy külön szakma, komoly ismeret szükséges hozzá. Melyik műszerrel mit, hogyan lehet mérni. Nagyon félrevezető laikusként dugdosni a műszert és a legjobb szándékkal leolvasni az adatokat úgy, hogy nincs meg az eredmények helyes értelmezéséhez szükséges tudás mögötte. Például a mobiltelefon hívás közben sugároz igazán, a mikrohullámú sütőnél lehet, hogy az adott kis kézi műszer méréshatárán kívül van a mérendő mennyiség. Jó ötlet volt ez az epizód, de nagyon fontos lenne a hiteles műszaki tartalom is!
Vártam már ezt a kommentet. :D
@@Handras Ez pontosan mit jelent?
@@zoltankovacs7130 Azt, hogy cinikus mint mindig.
Én már leiratkoztam, hasonló fogadtatás után.
Ebben a kommentben semmi cinizmus nem volt. A szakmaisagot hianyolta a kommentelo.
Hiánypótló anyag! 👍
Nagyon köszi!
Köszi a videót!
A mért adatok alapján arra következtetek, hogy a hegesztő szakma nem jó választás.
A megömlött hozaganyagtól és forró fémtől veszélyesebb, ha egész nap egy hegesztő trafóval ill. mellette dolgozol. Vagy inverterrel.
Napi 8-9 órában, heti 164-180 órában közvetlen közelében.
Ezt magas veszélyességi pótlékok fizetésével kellene kompenzãlni (x2 -es fizetés!)
-Megmérem én is munka közben ezeket a gépeket.
Még azért hozzátenném a videóhoz, vezetés közben ugyan nem mértél magasabb értékeket, de rajta ülsz egy jókora akku csomagon és elektromos vezetékek hálózatán.
Köztudott, hogy az elektromos áram mágneses teret ill. mezőt gerjeszt, indukál.
Ha napi 4-5 órát vezetsz rajta ülve, akkor nem hiszem, hogy jót tesz az ember tojásainak.
Hacsak nem egyszerre lágy+záptojást akár készíteni.
Ilyen formában nem védeném az EV industry-t, még a CSOK program sem éri el a kívánt hatást (szaporodási/gyereknemzési ösztönzőként)😊😊
Már megint nem halunk meg ? Ez már unalmas :D Most már valami legyen :D
A mai világban az a rossz, hogy bár tovább élünk, de rosszabb az életminőség, mert fáradékonyak ezek miatt az emberek, betegeskednek, és az orvostudomány életben tartja az életképteleneket is, ami csak szenvedés.
A szmog és a zajterhelés hosszútávon (heteken át) sokkal károsabb… és emberek éveket, évtizedeket élnek le így.
Az senkit sem zavar, nagyon keveseket is érdekel - ellenben a gyilkos halálosztó villanyautóval.
El tudod képzelni, hogy milyen volt a levegő pl. Budapesten a belvárosban a 80-as években, amikor 50%-ban kétütemű személyautók és dízel buszok, teherautók járták a várost százezer számra?!?
@@gyoergypecsi zajterhelés az egyik legjobban rombolja az embert. Nekem sem tűnt fel különösebben, bár volt sejtésem. Viszont egy közel egy hónapos hegyi túra, távol mindenféle civilizációtól felnyitotta a szemem. Most persze azon dolgozom, hogy csöndes helyre tudjak költőzni.
Köszönjük ezt a hiányplótló videót!!!
Nagyon jó, hiánypótló video! Köszönjük!
Jó videó lett, az iPhone-nál érdekesség lett volna egy hívás indítás fogadás. Szinte minden tankönyv ezt említi.🤓
Hali, köszi ezt az epizódot. Nagyon érdekes és tanulságos kis videó lett.
De király vagy !! Mint mindig !!😉😉
Ez egy remek tartalom és pörögni fog a kommentek miatt is! Szép munka András! 👏
Remek videó, a műegyetemen villamosmérnök leendő kollégáknak mutogatnám. Aki nem röhög sírva rajta, azt eltanácsolnám a pályáról.
na oszt mi rohognivalo van rajta meselj kerlek
@@Handras Odáig, hogy elkezdesz mérni - OK. Mivel - na az már gáz, hogyan - hagyjuk, következtetések - szomorú. Azóta is azon nevetünk a kollégákkal, hogy a mágneses tér melegíti az edényt...
A mondanivalóval nincs probléma, de a bizonyítás katasztrófa.
@@gabormolnar2807 "Az indukciós tűzhelyekben egy réztekercs (egy elektromágnes) van, amire váltakozó áramot kapcsolnak, ami így egy oszcilláló mágneses mezőt hoz létre. Ezen mágneses mező hatására keletkezik hő a fölé helyezett edényben." Szívesen.
A nevetőkórus tagjai (villamosmérnökök) tanulnak-e bármit is az elektromágneses terek élettani hatásairól, tudtommal legfeljebb a hőhatással kalkulálnak (mobiltelefonálás hatására mérhetően melegedő agyi területek)
@@csipcsup7418 Mérni tudják hogyan kell és mivel.
Köszi. Annyit megjegyeznék, hogy a telefon sugárzását a rajta folytatott beszélgetés közben kell mérni, olyankor jóval nagyobb a sugárzása, mint alaphelyzetben. A sugárzás mértékét a legközelebbi átjátszó állomástól való távolság is befolyásolja, nagyobb távolság esetén, a telefon nagyobb teljesítményen kénytelen üzemelni, ekkor a sugárzása is nagyobb.
Ilyen szempontból nem tűnik olyan rossznak, hogy a falunkban van egy átjátszó már csak az alap értékre lennék kíváncsi. Hasznos információkkal szolgál a viseó akkor egy indukciósan töltő útszakaszra lennék kíváncsi, hogy mennyivel töltene minket az autóban.
Ismét jó a video! Annyival kiegészíteném, hogy volt olyan mérésem, hogy autón kívül brutál volt a sugárzás viszont a villanyautóban semmi.
Telefont hívás indításakor kellett volna mérni. A villanyautóban az ülésfűtésre is kiváncsi lettem volna... 😞
Nem számít se az ülésfűtés, a hívás is csak minimálisan.
Az tuti nem, mert 12V egyenárammal megy.
A mobilnet ill 5g, 4g hálózatot isérdemes megnézni. A mobilneten jelentős adatforgalmat kell generálni, akkor ezek az értékek változhatnak.
De azt tegyük hozzá ez egy iphone, a samsungoknál láttam még, hogy bevizsgálják a sugárzását, de egy kinai ciamiau ;) esetén nem látni ilyet és elképzelhető akár magyobb eltérés is.
@@dkis100 MInden EU-s engedéllyel rendelkező rádiófrekcenciás eszközt bevizsgálnak. Nem lehet forgalomba helyezni ilyen nélkül. Persze ha az Aliexpressről rendelték akkor ez nem garantált. Viszont direkt úgy tesztelik hogy a telefon a fülednél van és hogy a fejedet milyen sugárzás éri, mert nem csak a kisugárzott teljesítménytől, de az antenna elhelyezésétől is függ.
@@lacikeri3102 a samsung leírásában benne volt, hogy a készüléket bevizsgálták a Xiaomi Redmi céges telefon esetén erre utaló jelet se találtam.
Ez tipikusan az a terület, amelyről az emberek többsége nem tud semmit.
Ezekkel a mértékegységekkel sem tudnak mit kezdeni.
Én évtizedek óta vagyok rádióamatőr és 1,5kW teljesítményig épthetek és üzemeltethetek rádió adókat a megfelelő hullámsávokban.
(Külön engedéllyel nagyobb teljesítményt is használhatok.)
Ha igazak lennének a nem ionizáló sugárzásokkal kapcsolatos hiedelmek már régen meg kellett volna halnom a sugárzások miatt...
Az elektroszmog az egy valós jelenség. Manapság az összes kütyü, töltő, ledes lámpa sugároz a rádiófrekvenciás tartományban, ami az éterben magasabb zajszintet eredményez, ami nagyon dühítő, amikor egy másik kontinensről rádiózó gyenge állomással kell kapcsolatba lépnem és a villanyfán lévő nátriumlámpa adaptere beteríti az egész étert zajjal...
A környezetünkben előforduló elektromágneses terek egészségkárosító hatásáról nincsenek egyértelmű és korrekt , tudományosan értékelhető bizonyítékok.
Ezt a területet főképpen a kuruzslók és kóklerek uralják, kihasználva az emberek tájékozatlanságát.
Ez nem jelenti azt, hogy az extrém nagy térerősségek nem veszélyesek!
Éppen ezért a hatóságok (Főképpen a közvélemény politikai nyomása miatt...) rendeletekkel meghatározták azokat a maximális értékeket, amelyeket nem szabad átlépni.
Az elektromos erőterek nélkül nem létezhetne szilárd anyag sem.
Ha nem lenne elektromos erő a tisztelt néző-olvasó a saját fenekén keresztül átesne a fotelen és szabadeséssel zuhanna a föld középpontja felé. Mármint nem ő, mert ha megszűnne az elektromos erő azonnal dezintegrálódna, még a testének az atomjai is szétesnének elemi részecskékre.
Az atomokat is az elektromos vonzás, a Coulomb erő tartja össze. Ez az erő iszonyatosan nagy. a gravitációs erőnél tíz a negyvenkettedikenszer erősebb, vagyis a tizes után még negyvenkét nullát kell írni az első értékes számig...
Ha a Lánchíd két végén levő oroszlánokat feltöltenék 1Coulomb töltéssel, a közöttük fellépő erő azonnal összetörné a hidat.
Igazad van, de pont te írod, hogy ezekkel a mértékegységekkel az emberek többsége nem tud mit kezdeni. A Coulombbal sem...
"Ezt a területet főképpen a kuruzslók és kóklerek uralják, kihasználva az emberek tájékozatlanságát." Sajnos ez a videó is ilyen, bár meggyőződésem, hogy András nem rossz szándékkal csinálta, csak az egója már nem engedi meg a korrekciót, hiába mutatnak rá hitelt érdemlő érveléssel, bizonyítékokkal szakemberek - épp úgy mint te itt és most - hogy téved, vagy hogy félrevezető amit mond. Pedig minőségi ugrás lenne influenszeri tevékenységében ha MINDIG az igazságra törekedne, még a saját korábbi állításaival szemben is, (vagy esetleg azok kiegészítésével, pontosításával). Remélem, egyszer eljön ez az idő is...
Milyen korrekciót szeretnél? Nem tévedtem, és nem vezettem félre senkit. Mindig az igazságra törekszem. Az is az igazság, hogy te is egy kötekedő hülye vagy.
@@Handras Tudod, hogy hiába sértegetsz, az nem hat rám. Megértem, hogy sokan ok nélkül baszogatnak, és így próbálsz védekezni, de ez rossz, és hozzád méltatlan módszer. Én nem ok nélkül írok, és nem kötekszem, hanem arra próbálok rámutatni, hogy ez a videó ÁLTUDOMÁNYOS ÉS FÉLREVEZETŐ, és ettől nem okosabbak, hanem butábbak lesznek a nézőid. SOKAKBAN SZORONGÁST, FÉLELMET KELTESZ, másokban meg téves eszméket erősítesz meg a tudományos látszattal. Azt elfogadom hogy mindig az igazságra törekszel, de azt nem, hogy nem tévedtél, és nem vezettél félre senkit. Amikor egy témában a szaktudásod nem elégséges, és hibás amit mondasz a legritkább esetben fordul elő, hogy azt elismernéd. (!!) Ehelyett védekezésül anyázol azzal, aki a hibára rávilágított. Most is ezt teszed. Engem hülyézel, meg fotelszakemberezel. Van azért némi fejlődés, mert most legalább megkérdezted hogy milyen korrekciót szeretnék.
Néhány javaslat, hogy miket kéne még mondanod:
1.) Elmondanám a helyedben hogy - "Nem kell aggódni, NINCS TUDOMÁNYOS BIZONYÍTÉK (!!) arra, hogy amilyen értékeket én itt mérek, azok veszélyesek az emberre."
2.) "Két angol nyelvű anyagot mellékeltem, és MINDKETTŐBEN rengeteg utalás van az előbbi állításomra." - Itt fel lehetne sorolni az anyagokból legalább 10 ilyen tartalmú angol mondat fordítását. (Ha megkérsz, én megteszem helyetted.)
3.) "A video készítésekor 2.5 mG határértékről tudtam, akkor még nem hallottam az Iowa Állami Egyetem tanulmányáról, amely nem 2.5 hanem 1000 mG értéket ír. Itt a szöveg: The recommendations state that "members of the general public should not be exposed on a continuous basis to . . . electric field strengths exceeding 5 kV/m," or to magnetic fields exceeding 0.1 mT (1 gauss or 1,000 mG). - Ez engem is meglep, mert a videóban nem erről hanem ennek csak a töredékéről beszéltem, (2.5 vs. 1000)..."
4.) "Nem magyaráztam el hogy kétféle erőtérről van szó, a villamos és a mágneses erőtérről. Mindkettő egyszerre van jelen, az egyiket mGauss-ban a másikat kV/M-ben mérik."
5.) "Nem magyaráztam el, hogy ezeknek az erőtereknek nem csak "erőssége" hanem frekvenciája is van, és élettani szempontból sem mindegy hogy a frekvencia mekkora. Pl. 0 Hz az MRI masinában, óriási Gauss (Tesla) értékek mellett, de minimális mágneses tér a mobiltelefonnál, a GHz-es tartományban, de jelentősebb rádiófrekvenciás térerő beszélgetéskor."
6.) "Nem ismertem el, hogy a mértékegységeknél a kisbetű/nagybetű nagyságrendi (!) különbéget jelent, és hogy tévesen jelent meg a képernyőn. Ezért most már nem visszapofázok, hanem elnézést kérek."
7.) Nem magyaráztam el, hogy a műszerrel a mágneses tér erősségét mérem, ezekről az értékekről beszélek, de a mágneses tér erőssége a forrástól való TÁVOLSÁGTÓL nagyon nagymértékben függ, és baromi gyorsan csökken.
8.) Nem magyaráztam el hogy lényeges, hogy a személy mennyi ideig tartózkodik a mágneses térben, mert az eü. határértékek FOLYAMATOS tartózkodásra vonatkoznak, nem rövid idejű mérésekre.
9.) Nem magyaráztam el, hogy a nem-ionizáló sugárzás dózisai NEM ÖSSZEGZŐDNEK a szervezetben, nem olyanok mint pl. a csernobili sugárzás.
10.) Nem magyaráztam el, hogy lehet az, hogy a 2.5 mGauss értékének a SZÁZSZOROSÁT is mérem a videóban, pl. az indukciós tűzhelynél, de ez mégsem veszélyes, és azt sem, hogy akkor miért nincsenek betiltva ezek az eszközök.
A sor még folytatható, de megértem, hogy a videó keretei határt szabnak annak, hogy mit lehet megemlíteni. Az viszont egyértelmű, hogy a FELESLEGES, ÁLTUDOMÁNYOS RIOGATÁS KONKRÉT KÁRT OKOZ, és ez elkerülhető lett volna egy precízebb videóval, vagy a fenti korrekciókkal, amelyek - ha te mondod (pláne egy korrekciós videóban) - sokkal többekhez eljutnak mint ha - helyetted (!) - én ezeket idevésem.
Látod, ilyen, amikor egy "kötekedő fotelszakember" konstruktívan reagál, ahelyett hogy ő is elküldene az anyádba. Meg kéne már végre értened, hogy nem szégyen valamit nem-, vagy rosszul tudni, még akkor sem, ha az ember videót készít egy témában. Villanyautós témákban nem is fordul ez elő veled, mert azokhoz jól értesz, és az ember ott okosabb lesz ha téged hallgat. Amikor azonban elkószálsz olyan területekre amelyekhez nem értesz (pl. villamos energiahálózat vs. napelemek, nem-ionizáló mágneses terek élettani hatása, stb.) ott az egód felülketerekedik, és anyázol, ahelyett hogy meghallgatnád a nálad az adott témában tájékozottabb kommentelőidet, és "uram bocsá" még javítanád is azt amit elrontottál. Szerintem semmi okod erre a viselkedésre, bőven van elég kredited ahhoz hogy elismerd a tévedéseidet. Okos, jószándékú embernek tartalak, különben nem körmölnék itt litániákat az érdekedben, de ígérem, én is elismerem ha bebizonyítod hogy ez utóbbiban tévedek. 😀😀
@@api1 Nosza, készíts videót. Az enyém így jó ahogy van. PS: abban a pillanatban, hogy kijelenteném, hogy nem kell aggódni, azonnal elkezdenének parázni a népek és írnák, hogy lefizetett az elektromos autó lobbi és dögöljek meg elektroszmogban. Nem véletlenül nem mondtam ilyeneket. Egyetlen cél volt: bemutatni, hogy az elektromos autó pont annyira sugároz, mint kb bármi más. Nem tévedtem ebben a videóban SEM.
@@Handras A cikk korrekt volt. Semmibe nem kötöttem bel!
Adtam néhány kiegészítő információt csupán.
Ha bajod van menjél orvoshoz, de ne itt geciskedjél légyszíves!
Ez régóta érdekelt, korrekt video volt.
Telefonnál mérd meg hívás közben és adatforgalmazás közben is. Kíváncsi vagyok melyik lesz magasabb. Amúgy a telefonoknak meg kell felelniük a SAR határértékeknek.
Menő műszer, az indukciós főzőlap érdekes volt.
De senki ne essen kétségben egy MRI vizsgálat kb 200ezer gauss, (nem mikro)
(Bár ez főleg statikus mágneses tér, nem elektomágeses surgárzás)
A telefont akkor próbáld mikor mobilneten nyomsz egy speedtestet mert akkor kapcsolnak be fullon az antennák
Főleg ha töltöd is közben hálózatról...
Érdekes videó volt a számokkal!
Szuper videó! Köszönjük! Az igazsághoz még kellene tudni, hogy a műszer mi volt, hogy a spektrum melyik tartományát tudja mérni. Akkor tudnánk valójában mit is láttunk.
Ez (is) hasznos volt! Köszi!
👍
Az indukciós főzőlapokról még évekkel ezelőtt találtam egy svájci kutatóintézet által készített tanulmányt, aminek az volt a lényege, hogy ne tegyük a fejünket a főzőlap fölé (+ várandós kismamák ne menjenek túl közel), egyébként nincs eü kockázata annak sem.
Gáz főzőlapra se tenném a fejem ha be van gyújtva.
@@andrasbiro3007 mondjuk en akkor se ha nem eg de folyik a gaz belole:)))
Köszi a videót, megyek beköltözök a ZOE-ba, nagyobb biztonságban vagyok menet közben az elektromos autómban, mint a konyhában.😉
Szia, telót hívás közben is nézd meg!
Sőt, BT,Wifi,Gps,nfc,töltés...
Ott lesz magas a sugárzása ahol kevés a térerő.
@@davidnagy2894 jogos!
Köszönjük, érdekes videó volt. Egy-két dolgot említenék, amiért drukkoltam, hogy legyen benne, de sajna kimaradt. Az egyik ilyen, hogy az indukciós főzőlaptól távolodva (5cm-re, 10cm-re, stb, hogy a valós elethelyzeteket tudjuk mérni), pl ha valaki áll előtte, a csípőjével 10-20cmre az általad mért ponttól. A másik ilyen az eauto töltőjénél mért magasabb érték pl érezhető-e belül, a hozzá közelebb eső ülésnél (jobb hátsó)? Mert akkor lehet a gyerekülést célszerű a másik oldalra tenni, vagy ilyenek. Ha ezeket megírnád nekem kommentben, nagyon megköszönném, ha nem, veszek egy mérőt én is 😀
Sajnos András itt is elfogult, nem életszerűek az összevetései.
A TV képernyője előtt 1 cm-en belül mért sugárzást (ahol sosem tartózkodunk) összevetni azzal, ami az autó belsejében (pl. a lábnál) mérhető (ahol viszont órákat) számomra megmosolyogtató.
Ami viszont meglepett, az az indukciós főzőlap - bár a technológiának ez a lényege.
Viszont a rádiófrekvenciás mérés nélkül ez kicsit olyan, mintha evés előtt a leves színét néznéd meg, hogy ehető-e, és közben megégeti a szádat mert forró.
Érdekes lett volna megmérni egy régebbi benzinest vagy dízelt is. Vagy az út szélén állva, ha jönnek-mennek az autók. Régen amikor elment egy kispolszki az utcán még a rádió is sisteregni kezdett. Moderneknél a gyújtótrafó már közvetlenül a gyertyán csücsül, de a régieknél van pár méter nagyfesz kábel a motortérben.
érdekes videó ! ❤️
A mező közepén a telefon legerősebb rádió forrás. Egyébként a telefonok eléggé az egészségügyi határértékre vannak tervezve, de azt csak akkor használják ki, ha messzi van a torony és erősebb jel kell, tehát pl. a mező közepén 😆Szóval telefon nélkül, saját magad minden kütyű (okosóra sem kell) nélkül nézd meg. Aztán vigyél egy kamerát és a nagyon nem változik akkor használható bizonyítéknak a felvétel.
2000-ben a Zemplén sürülyében egy kihajthatós antennájú Ericsson GH-198 -as is csak sipolt. A fák tetején lehetett jelet fogni, de állandón szakadozott a hang. Mameg.... örülünk ha nincs térerő, vagy 4-5gé, hogy ne érjenek utól.
ez tok hasznos és érdekes videó
Nagyon jó, nagyon tetszett! egyet hiányoltam: mondjuk egy benzines/dizeles autóban a hasonló mérést. A sejtésem az hogy kb ott is hasonló lenne (a padlólemezt leszámítva) a telis-tele elektronikai kütyük miatt...
Egy 34 éves R5-ben mennyi gaus szaladgál? Gondolom érdemes lenne ólommal bekenni a tűzfalat, vagy röggenyköpennyel kibélelni a kárpit alatt.
Kérdés az, hogy a duplamotoros (elöl-hátul) vilanyautokban mi a gaus a hátsó ülésen, ahol a babaülés pihengél egységnyi babával. Ez kimaradt, hisz Andrásnak se kutyája, se babája :)
Az elektroszmogot elektromos térerősségben fejezik ki, mely egy vektormennyiség, és Volt per méterben (V/m) van kifejezve. Az unió által meghatározott határérték 28 V/m.
Ezeknél a kütyüknél 40 V/m a riasztási határ. Kínai értékekre vannak beállítva...
Egy modern benzines autóban is meg kellene mérni, erősen kiváncsi vagyok + legyen összehasonlítási alap. Amúgy hol lehet ilyen kütyüt venni?
meromuszerek pont hu
Szia András azt is megnézhetnéd ,hogy az autóba milyen a sugárzás mikor töltés alatt van és te benne ülsz mert ioniqba én nem bírtam megmaradni olyan szinten éreztem.
Köszi érdekes rész volt 🙏👏
Kedves András! Kíváncsi lennék, egy normál belsőégésü autó belterében lévő értékre is.
Jó, hogy beszélsz arról, hogy van tanulmány a nem ionizáló sugárzásról is, de igazából nem tudunk semmit. Az biztos, hogy folyamatosan kapunk mindenféle sugarat - mobil hálózat, elektromos hálózat otthon a falban, wi-fi, stb. Valamiben meg kell halni, nem gondolom, hogy az elektromos autó előbb öl meg, mint egy dízelkrómot okádó 13 éves nem karbantartott szgk. Tök jó, hogy ilyen dolgokat is lefedsz, nem kell túl tudományosnak lenni (értsd: ennél jobban), ez a fajta pop-science pont elég a UA-cam népének, amit csinálsz, az pont arra jó, hogy aki eddig nem gondolt rá, de érdekli, beleássa magát jobban. Mondjuk a neten mindenre is találsz bizonyítékot, de akkor is, amit csinálsz az közszolgálat. Köszi!
Köszi, pont ennyi volt a cél. :)
Nyugodj meg, dízelkormot okádó előbb öl meg, mint a villanyautó.
Kiváncsi lennék mennyi lenne,mondjuk a hegesztés körül.
Gondolom,hogy sok.
De mégis.
Az ülésfűtést még lemérhetted volna. Arra kíváncsi lennék… 🤔
Esernyővel magas feszültségű távvezeték alatt mentem el és konkrétan megrázott az esernyő (120 kV) hasonlót tapasztaltam egy vasút állomáson is igaz ott sokkal gyengébb volt.
Olyan is volt akit agyoncsapott az áram így. Persze nem normális a dolog, de csak óvatosan. Párás, esős időben egy magas, hegyes tárgyal ha kicsit jobban belóg a vezeték simán lehet ilyen amit te is mondtál.
@@lacikeri3102 Attól azért messze volt de meglepett
A vasúton 25 kVolt szaladgál, egyenben.... ami rendesen odapörköl. Váltóáram megcsap, az egyenáram el is éget. Ezért nem érdemes a vonat tetején kobecolni.
@@rajanko Váltón... Egyenáram a HÉV, 1.1 KV.
@@rajanko A vasút 50Hz váltakozó áram
Köszönjük a tesztet! Ez is hiánypótló volt :)
Van egy rossz hírem a nagggyon okos emberek számára.Állítólag a Föld nevű bolygó magja egy bazinagy generátor.Szóval mi itt pármilliárd éve csücsülünk elektroszmogban.Érdekes módon még mindig élünk.Valószínűleg a kérdés az,hogy milyen fajta,milyen erős a sugárzás és mennyi ideig éri a szervezetet.Természetesen ez csak az én véleményem,és nem is biztos hogy igazam van,mivel a többi,nagyon okos,tájékozott,kiművelt kommentelővel ellentétben én nem vagyok pl:atomfizikus...stb.
Mielőtt osztod az észt, érdemes lenne elvégezni az általános osztály 5. osztályát, ahol meg lehetne tanulni, hogy a Mega és a mili között mi a különbség.
Sehol nem mondtam megát. PS: nem mili, hanem milli. Ha már beszólsz, akkor te bszd el.
@@Handras Lehet, hogy nem mondtad, de leírni nagy M-el az Mega (nagy M) a millllli meg (kis m). Öcsém! Általános iskola 4. osztály.
@@sysypet Ennyire gyengusz a felfogásod, hogy nem veszed észre, hogy az összes szöveg all caps a videómban?
"nem tudjuk hogy káros e az indukciós főzőlap"
Főzés közben "kifő" egy prosztata is vagy 2 petefészek... attól függ, ki főz éppen.
átlag tartalomfogyasztóként: Tök jó kis videó ez így youtube-ra.
villamosmérnökként: kár, hogy a műszer nem mutatja, hogy milyen frekin látta azt a térerősséget, (legyen az mágneses, vagy elektromos..) András nem tudom, hogy az EMF EU szabályozások doksik mennyire mennek bele, de a freki (és még pár anyagparaméter és peremfeltétel) segítségével modellezhető (egyszerűbb esetre egzaktul számítható), hogy milyen mélyen mennyire csillapodik az EM hullám. Ezért szeretnék látni frekit is egy ilyen mérésnél. Párat lehet tudni azért, de érdekes lehetne :D
Én stress teszt/ render közben is lemérném a telefon/laptopon, asztali pc-t is jó lenne tudni, illetve a régi elekrtonágyús kijelzőket, hogy ebben a tekintetben is rosszak voltak e, vagy csak az elektronjuk pusztított😅
Arra én is kíváncsi lennék, de tegyük hozzá, hogy normál használat közben nem szokták az emberek nonstop kihasználni a processzorok max teljesítményét.
@@danielviszlo Ehhez csak annyit, hogy minél régebbi géped van, idővel annál jobban kúszik a csúcs közelébe a teljesítmény igény, hiszen a megnövekedett igényű alkalmazásokat a régi CPU-val, GPU-val, adattárolóval, RAM-mal kell kiszolgálni. És ha egy számítógép "hirtelen elkezd lassú lenni", az csak azt jelenti, hogy az általa leadott max. teljesítmény sem elegendő már a programok futtatására.
Szóval itt is az van, mint az élet többi területén: ha csóró vagy, beledöglesz. 😒
Hiánypótló videó... Mikor már minden ellenérv elfogyott akkor előveszik az elektroszmog kártyát... hát most már csak nézzenek rá erre a videóra.
Én mindig sejtettem, hogy a konyha a legveszélyesebb hely. Inkább egész nap villanyautózás, töltés nélkül.
A vicces az, hogy a legtöbb hagyományos autóban nagyjából ugyanakkora az elektromos szmog, hiszen jó eséllyel ha benne ülünk, van bent egy működő mobiltelefon is.
Meg legnagyobb forrásnak a fedélzeti rendszer számítógépe, mert hogy gyakorlatilag az is ott figyel valamilyen formában mindenben.
A modern autóban az öl meg, ami egyben megvéd, csak lassabban. Lehetne a kaszni egy faraday (feredé) kalitka, a teló meg a rádió antennáit kivülre rakva, vezetéken összekötni. A legbiztonságosabb a fa-müanyag-gumi autó kéz-láb hajtással (lásd ovodai pedálos kisautó, quadrobicikli).
Szia! Mérd már meg légyszi a napelemek inverterét is! Köszi!
Ezt megcsinálhattad volna egy benzinessel és gázolajossal is, lehet ott magasabbat mérnél? Nem tudom, csak nem kicsit lenne necces az ellenzők felé.
Engem nem érdekelnek a határértékek, de az új Leaf mellett végig fájt a fejem, de szerintem nem az elektroszmog miatt hanem mintha valami magas hang jött volna ki belőle. A másik amitől fáj a fejem az ágyfűtés ha a fejem alatt megy /rá is van írva hogy ne tedd oda de néha lecsúszok/ és ha a fejemnél van a számítógép éjjel, reggel tutira fáj a fejem. A laptop akkor probléma szerintem ha az ember tölti és elalszik, egész éjjel mellette a töltő.
Bitang jó ez a borítókép! :) Kérünk majd egy ilyen Haloweeni adást ;)
Csajod “autója”?
Biztos csak tesztelni van nála.
Az autó...
Nagyon jó a film.Mennyi lehet a sugárzás egy kb 130 ás haladásnál, vagy vollgáznál??
Kedves András!
Nagyon örülők, hogy készítettél ilyen témában videót!
Engem csak 1 dolog izgat még és tesz kíváncsivá ezzel a témával kapcsolatban, hogy amikor autót töltünk és benne tartózkodunk
milyen mérési értéket kapnánk? Illetve nagyobb típusú töltősnél vannak-e kirívóan nagy különbségek?
(Tehát pl egy 150 kV feletti töltésnél sem lenne probléma bent tartózkodni?)
Szuper videó!
villanymozdony vezetőállásra lennék kiváncsi!városi legendák szerint magas a mozdonyvezetők közt a rákos megbetegedés.
Láttál te már nem dohányzó mozdonyvezetőt? Na, ezért magasabb... :)
én képcsöves tv-t mérnék még meg, mivel uyge az katórsugárcsöves, és állítólag kb. annyira sugároz mint egy röntgengép. és fúleg uyge az idősebbek paráznak a sugárzástól az elektromosautónál, amikor ők ültek a képcsaöves monitorok, és a tv-k előtt régen. persze azoktól nem féltek.
A fény a nap fénye, és a hő is elektromágneses sugárzás a hő az infra tartomány a fény és a fölött az ultra tartomány... aztán jön a radióhullám. Gigahertz a mikrohullámú tartomány aztán a terrahertz ezen a frekvencián működnek a reptéri átvizsgáló berendezések egy része, és a csillagászati megfigyelő rendsterek Szóval sajnos rengeteg minden elektromágneses tartomány egy része.
Nagyon úgy tűnik hogy a trafók szórnak annyit amitől kiakad a műszer, meg az elektromos vezetékek közelében van annyi térerő ami viszonylag sok. A mikrosütőt jó lenne megmérni egy mikrohullámú térerő mérővel, mert az 2.45Ghz-en működik (ennek van a legjobb melegítő hatása) valószínűleg az ajtó résekben van határérték felett, de 10 centire már bőven alatta van ennek is. (még az első orosz mikrosütőt mértük)
Szia András, a padlófűtésed indukciós vagy rezisztív - érdekelne, mert én is tervezek... Köszi!
Az indukciós főzőlap és a vezetéknélküli tekefontöltő jó hogy magas értéket mutatott, hisz azok legalább pát 10 KHz-en (főzőlap) vagy skár MHz-es frekvencián kapcsolgatják ki-be az elektromágneses teret.
A padlófűtésnél azért mutatott alacsonyat, mert az csak 230V/50 Hz szinusz jel. Az pontosan annyi, mintha egy vezeték menne a falban.
Amúgy ez a műszer nagyon érzékeny a váltakozó elektromágneses tér frekvenciájára.
A falban lévő vezetékekre 450 V/m-t és 0,6 mG-t mutat.
@@Handras Gondolom ez terheletlenül van. Akkor nem folyik áram és nem indukál elektromágneses teret. Terhelés alatt elvileg hasonlót kéne mutatnia, mint a padlófűtésnek. Illetve az még okozhat eltérést, hogy mennyire van mélyen a falban a vezeték. Itt is gyorsan csökken a térerősség ahogy távolodsz.
Ezek a határ értékek olyanok mint pár éve ami tortent hogy egyik napról a masikra lejjebb rakták a magas vérnyomás értéket és a következő naptól az orszag 20% már fel is lehetett írni a vérnyomás csokkentőt... 😁
Hiányzott számomra a telefon mérése hívás közben. Nálam volt, hogy az egyik állványos mikrofonomat használhatatlanná tette úgy, hogy egy szobán belül 4 méterre volt és felhívtak.
kiraktam shortba
köszi a videót, ismét maradok a V8-nál...
Tesla hátsó ülés kell nézni mert ott van a motor. ID.3 hátsó ülésen 7-10 µT mértem ami 70-100mG ha jól néztem és az nagyon sok.
8:38 de megnéztem volna a mobiltelefon értékeit wifi bt vagy 4g 5g használat közben!
A mobiltelefon alig sugároz, amìg nem használjuk. De drasztikusan megugrik a sugárzása amikor beszélūnk vagy netezūnk (mobilnet/wifi) rajta. A műsorban bekapcsolt képernyővel, de adathasználat/adatcsere nélkül történt a mérés, így nem releváns. Kiváncsi lennék a használat közben mért eredményekre.
Egy MRI-gépben 10-20 000 Gauss erősségű a sugárzás. Tehát a mikrónál mért értéknek kb. a milliószorosa. Negatív egészségügyi hatást még ilyen erősség mellett sem mutattak ki.
Csak ott mondjuk 10 évenként 2szer fél órát tölt el az ember jó esetben
Az elektromos autoban csak az utasok mosolya sugároz,amúgy az MRI ben 1 tesla a sugárzás ami 10000 Gaus és 30 perc a vzsgálat.
A mobiltelefont mobilnetes streaming kozben kellene megnezni. Vagy telefonalas kozben.
A telefonon indíts egy hívást miközben méred!!! Szerintem kiakad a műszer!
Esetleg egy telefonálás közbeni értékre kíváncsi lettem volna.
Szerintem sokakat érdekelne egy olyan videó amiben megnézzük a drónok/távirányítójuk mG értékét! Hiszen manapság a drónok is egyre elterjedtebbek.
Brutál HIBÁS a felíratozás!!! Mega=M ( prefixum, ami milliós szórzót jelent ) m= milli ( prefixum, ezredrészt jelent) Ez öszesen 9!!! NAGYSÁGREND HIBÁZÁS!!!!!
Az megvan, hogy az összes felirat all caps? Elmondtam, hogy milligauss, a töltőnél elmondtam microteslában. PS: felirat rövid i...Összesen két s.
Én megnéztem volna autóban töltés közben a töltő csatlakozóponthoz legközelebbi hátsó ülés támláját is, illetve az akkumulátor-motorvezérlő vagy motorvezérlő-motor összekötő kábelhez legközelebb eső belső térrészt a padlónál. Saját hibrid autómban a belsőégésű motort hátsó invertert összekötő fővezeték a jobb oldali ajtók alatt fut át, így a jobb ajtóknál tudnék mérni maximumot az inverter, akksi, és villanymotor is hátul van, így azok mérését a hátsó üléseknél lehetne legjobban mérni de minden autóban máshol vannak az inverter, motor, akksi fő összekötő vezetékek.
Nézegettem, még motorháztető alatt is, nem volt jelentős különbség, és viszonylag ritkán utazunk a motorháztető alatt. :)
Engem is érdekelne, hogy mennyi töltés közben! De a videót nagyon köszönjük!
Ezt milyen jó, hogy megcsináltad! Nagyon tanulságos videó, köszi! ❤
Érdekelt volna, hogy egy SUC mellett milyen távolságra csökken le az eü határértékre? Valamint jó lett volna mondjuk egy 22 kW AC és egy 50 kW DC töltőt is látni, ahol nincs külön szekrényben a trafó, hogy kb. milyen távolságon belül nem érdemes táborozni :-)
Megmértem, 20 centire már semmi. Itthon 11 KW-tal ment a töltő.
Ajánlom az albertirsai 400 és 750 kV-os vezetékeket bemérni. Az már úgy ciripel, ha alatta vagy mint mérges tücskök hada. Állítólag még a föld is elváltozik, átalakul a közet, mikor elszakad egy kábel, bár a súlya is szétcsap, ha rádesik. Az élet néha halálos.
"a távvezetékek -és minden 50 Hz frekvenciával
működő elektromos eszköz- által keltett villamos tér esetében 5 kV/m (5000 V/m), a
mágneses indukcióra vonatkozóan 100 µT az egészségügyi határérték. A határértéknél
nagyobb térerősségű helyeken a tartózkodás idejét korlátozni kell. A WHO ajánlása
alapján ez lakosság esetében 10 kV/m-ig napi 2 órát, szakszemélyzet esetén -szintén
10 kV/m-ig- 8 órát jelent. 30 kV/m-nél nagyobb elektromos térerősségű helyeken a
szakszemélyzeti is csak néhány percet tölthet, vagy árnyékoló ruhát kell viselnie. A
mágneses térerősség esetén ezeket az értékeket rendre 1000 µT, 500 µT, 5000 µT-ban
állapították meg. Ha az erőtér nagysága csak lokálisan haladja meg a határértéket,
kiértékelést kell végezni annak megállapítására, hogy a testben létrejövő hatás mértéke
alatta vannak-e az alapkorlátokban meghatározott értékeknek"
atomfizika.elte.hu/akos/tezisek/szd/vizsolyipali_bscszd.pdf
Bocs a korábbi hülyéskedésért, szerintem csináljatok már egy hasonló mérést benzinesnél és dízelnél is.
Szuper az adás! Erre kíváncsiak voltunk. Még annyi hogy a padlófűtés nálunk melegvízzel fűt.
nálam elektromos fűtőszál van
@@Handras de a betonban van gondolom, vagy simán a parketta alatt? Az úgy necceebb. Ilyen fűtő foliát betettem az íróasztalom alá, de kivettem mert bizsergette a talpamat 😁
Majd arról is beszélj 1x,hogy nem csak ezek az E kocsik de minden más jármű már minimum 1O éve műholdon keresztül távirányíthatóak.Nézz meg 1 onstar reklámot itt amit vagy 2O éve láttam először tv-n és biztos lehetsz benne,hogy azóta nem csak az ajtót tudják kinyitni műholdon keresztül,hanem rád is tudják zárni és a gázpedált maxra nyomni is.Nézd meg az Anne Heche halálának a történetét és k.b. 3 hete hallottam az ET-n,hogy 1 molekula drug-ot vagy piát nem találtak a szervezetáben boncolás alatt.Max sebességgel hajtott/repült bele 1 házba ami úgy szétlett bombázva az impact-al,hogy lekellett rombolni és újraépíteni de egyre több érthetetlen balesetet látok ahol a kocsik szinte repülnek.Nem rég volt 1 belgiumban is. ua-cam.com/video/wlSYf99riAg/v-deo.html
András vehetne egy fénymérőt is, és végigmérhetné a megvilágítás mértékét amerre jár, a sötét szobától a villanyautón keresztül a napfényes rétig.
Akkor majd Lux-ban mérhetné azt az emberi hülyeséget amit most éppen milliGauss-ban mér.
Arra a videóra is lenne sokszáz komment, szóval anyagilag az is megérné, a pozitív haszna a nézők számára meg pont akkora lenne mint ennek a videónak.
Javasolt cím: Megöl a FÉNY a villanyautóban?
Aztán mások is vennének fénymérőt, közel dugnák az izzólámpához (ki- és bekapcsolt állapotban), a mikróhoz, a LED lámpához, és aggódnának, hogy a gyerek bőrére mennyire káros a fény, hiszen "lumenek záporoznak itt ránk mindenhol".
A mikrohullámú sugárzás is csak azért veszélyes, mert felmelegíti a szerveidet. De belegondolva, pont ugyanazt a frekvenciát használja a telefon és a laptop wifi-je is, és a router is ugyanolyan sugárzást csinál, csak sokkal kisebb teljesítménnyel. Ugyanúgy 2.4GHz mind mint a mikrohullámú sütő.
Pár éve méricskélek ilyeneket, meg radioaktív sugárzást is. Néhány észrevétel:
Laptop akkor lesz igazán érdekes, ha töltöd közben.
Mobiltelefon szintén. Meg ha hívás megy róla...
Ha a mikró üzemen kívül ekkora el.mágn.térerősséget csinál, valószínűleg rossz a földelése. Vagy a készüléknek, vagy a konnektornak, vagy a hosszabítónak ami a sorban van.
Amúgy belső égésű autóban ez szinte egyáltán nincs, tudatosan keresni kell pár V/métert is... Ott egyedül a bezines gyújtótrafóknál akad ki a magas feszültség miatt.
Amúgy igen, ezek nem nagy számok a kocsiban. Csak hát a Szentháromság... Sugárzás mértéke... Sugárforrás távolsága... Sugárzásnak kitett idő. Főzőlapon nem ücsörgök, mikrót nem ölelgetem. Viszont autóban sem szeretném, ha az indukció morzsolgatná a mogyimat órákon keresztül, még ha kisebb mértékben is.
Ez egy nagyon jó videó lett.
Az indukciós főzőlapnál jobban érdekelne a normális távolságra állsz tőle, milyen értékek vannak.
Esetleg különböző fokozatoknál.
Meg hiányzik az az infó, hogy bizonyos értékenél mennyi idő után káros és mennyire
Semennyire, és semennyi idő után nem káros! Mióta a váltóáramú elektromos hálózat létezik nem halnak halomra az emberek az "elektroszmog"-tól minden utcasarkon, de legalábbis, a trafóházak közelében sem! (Nicola Tesla 1883-ban alkotta meg az első váltóáramú motor prototípusát, és pár évvel később nagyjából ebből és a többi találmányából született meg a mai váltóáramú hálózatunk alapja.) Volt pár évünk, rájöttünk volna, ha a mágneses erőtér káros lenne az élő szervezetre...
"bizonyos értékenél mennyi idő után káros és mennyire"
Még az sincs bebizonyítva, hogy káros...
Azért az, hogy "mindmeghalunk", és hogy ront e a szervezetünk optimális működésén, két külön dolog. Kokainba, cigibe és piába sem halsz meg, mert pár évig nyomod. Nem fogsz belehalni, ha telefonnal a kezedben alszol el vagy az egész napod hatszáz biszbasz között töltöd. Az nem azt jelenti, hogy jót tesz, vagy nem ront semmilyen funkciót.
Pl. ha cukrot zabálsz minden nap, nem fogsz belehalni, csak szarabb a közérzeted, nem szívódnak fel megfelelően tápanyagok és dagadt leszel stb.
A nagy "M" betű a mega jele. A kis "m" betű a milli jele.
M => mega, G => giga, T => terra, P => peta, E => exa
m => milli, u => mikro, n => nano, p=> piko.
Azaz 4 percnél az van kiírva, hogy 0,5-1 mega Gauss. Kicsit soknak érzem.
Egy kicsit jobban utána kellene nézni, ha már ezzel foglalkozol a videóban. Ezek után érdemes tovább néznem?
@@nagyteso1 Spontán idegből írtam. Javítom.Habár a mili, milli sok más helyen is rosszul szerepel.
Nem tudom hogy veszélyes vagy sem, de biztos ami biztos nem az elektromos autó töltő mellett veszem ki a 11 órás pihenőt teherautóval 😅 Sok érték meglepett.
engem is :)
Erdélyben voltam egy faluban ahol magasfeszültségű vezetékek mentek a falu közelében. Szinte minden csalàdban volt valaki aki ràkos lett.
Nincs elektromos autóm és nem is lesz egy ideig még valószínűleg (sajnos) de én még mindig jobban aggódnék egy indukciós főzőlap meg egy mikró mellett , mert hiába az alacsonyabb érték ha azok mellett áll az ember minden nap, egy supercharger mellett azért nem jó esetben, ez is csak egy újabb olaj lobbi találmány, hogy káros az E autó , de közben a dízel meg benzin okádékok javítják az egészséget 😂
Ami nem öl meg, az megerősit, vagy később halsz meg. Az élet az, amibe egyszer mindenki belehal. Az élet a legveszélyesebb, minden mást túl lehet élni. Ez haláli, nem? :)
De a durva az, hogy a trafó házak mellett szabadon egy játszótér van és ott játszanak a gyerekek!