Artificial Intelligence in aviation: sci-fi or reality? (Ep. 140)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 29 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 50

  • @HDBikerBudapest
    @HDBikerBudapest 4 роки тому +47

    Informatikusként köszönöm, hogy szakértőre bíztátok a megfejtést, és nem mentetek bele média nagy betegségébe, hogy mindenhez értünk. Ahogy a riportalany is mondta, sokszor jönnek a laikusok a tűzfal és a mindent kiszűrő vírusirtók fogalmával, aztán esnek egy nagyot hasra, mikor kiderül, hogy valójában ezek sem csodaszerek. Szóval profi volt, köszönöm!

    • @matevecsei5774
      @matevecsei5774 4 роки тому +4

      Ki hangsúlyozom én laikus vagyok a témában! De egy repülőgépen nem lehetséges az hogy fizikailag elhatároljuk a szórakoztató rendszer számító gépeit a repüléssel kapcsolatos rendszerektől amelyek a vezetékes kommunikáció miatt kevésbé támadhatóak? Hiszen ha egy rendszer fizikai kialakítása miatt képtelen a vezeték nélküli kapcsolat tartásra azt ezzel a módszerrel támadni sem lehet, hasonlóan mit az erőművek például a paksi atomerőmű esetében ott is a vezérlő rendszerek teljes mértékben zárt rendszeren futnak. Még egyszer mondom laikus vagyok ez ügyben de épp ezért teszem fel a kérdést.

    • @HDBikerBudapest
      @HDBikerBudapest 4 роки тому +1

      @@matevecsei5774 Elméletben ennek valóban így kellene lennie. Hogy mi az oka az összeköttetésnek, azt maximum a gép gyártója tudná megmondani. Elképzelhetőnek tartom, hogy bizonyos telemetria rendszerek igényelnek mondjuk internetet (például a flyradaron látható koordináták elküldéséhez), agy navigációs adatok fogadásához, és spórolni akartak az internet előfizetésekkel. Valószínűnek tartom, hogy egy repülőgépre a net horribilis összegbe kerül, így nem érte meg kettőt fenntartani, inkább hálózati eszközökkel választották le őket. Csak hát ahol van egy közös eszköz, ott egy hiba kihasználásával lehet átjárás is. De még az is lehet, hogy az egész hír valójában kacsa.

    • @Boba0514
      @Boba0514 4 роки тому +2

      @@matevecsei5774 hát ez az, hogy simán el lehetne különíteni a két rendszert, és ha az a hír igaz, szégyenteljes, hogy ilyen balfaszul csinálták meg, veszélyeztetve több száz ember biztonságát

    • @elsoandras9236
      @elsoandras9236 4 роки тому

      @@matevecsei5774 csak parszor ultem nagy gepen, de ott a konzolon nem csak filmek lehetett nezni, hanem lattuk a gep allapotat: hol vagyunk epp, milyen magasan, milyen gyorsan megyunk, kb mikor erkezunk meg, stb. ezeket az infokat valahogy at kellett hozni a vezerlo rendszerbol. aztan persze lehet sajat gps/szenzore rendszer csinalni a konzoloknak, kerdes hogy az a +50-100kg suly megeri-e

    • @botond.fazekas
      @botond.fazekas 4 роки тому

      @@matevecsei5774 Az említett eset sokkal inkább a legendáriumba tartozik mint a valóságba. Egy egyén, Chris Roberts járta körbe a médiát azzal, hogy megcsinálta ezt, 15-20 alkalommal. Ezt azonban soha nem bizonyította semmivel sem hitelt érdemlően, csak a szava van. Eleve gyanús az, hogy Amerikában, ahol mindenki hisztérikusan fél a terroristáktól a repülőn, hogy kopasz hosszú szakállú (egyáltalán nem átlagos külsejű) férfi ügyködése a kábelokkal a 15-20 alkalom egyikénél se kelt gyanút senkiben és nem jelentik. Másrészt, ahogy te is említed, hogy kéne lennie - valóban szigorúan izolálva van (és az engedélyeztető hatóságok ezt ellenőrzik is) az in flight entertainment a robotpilótától és egyéb repülésirányító rendszertől. A pozíciót egy részben közös rendszerből kapják, de ezen kívül kb csak az áramellátás közös. Amivel kapcsolatban van, az a cockpit számítógép: valóban elképzelhető, hogy tudnak hamis announcementeket kiírni, vagy akár hamis pozíciót kirakni a többiek képernyőjére, esetleg pornót - ilyen eset valóban volt több is.
      Persze én se tartom kizártnak, hogy a két erősen izolált rendszer között valaha valahogy valakinek sikerül kapcsot találnia, azonban ezek a rendszerek tipikusan nem olyanok, amiket haza tud vinni a biztonsági szakértő és otthon hónapokon keresztül tökölni velük, hogy feltörjék. A repülőgépen meg titokban véghez vinni ezt szintén eléggé gyanús nekem. (Előbb el tudnék képzelni egy ilyen Féktelenül 2 jellegű helyzetet, amikor egy belső ember él vissza az információival)
      Mindenesetre ez a faszi ügyével kapcsolatban 2015 májusa óta nem sok minden történt, legfeljebb időnként haknizik. A legfrissebb hír tőle 1 éves, a következő kijelentéssel "I got bored, so I hacked NASA". Sima feltűnési viszketegség.

  • @ZsomborZsombibi
    @ZsomborZsombibi 4 роки тому +9

    A 17 perces riport nekem 17 másodpercnek tűnt :)
    IT-s ként is élveztem, tetszett hogy nem vesztetek el a részletekben, hanem a trendeket és a jövőbeni lehetőségeket boncolgattátok.

  • @2012Budapest
    @2012Budapest 4 роки тому +1

    Nagyon érdekes rész volt ez is.Köszönöm!

  • @ifj.kosagabor
    @ifj.kosagabor 4 роки тому +8

    Újabb szuper rész!
    Hajrá!

  • @laszlozsoltnagy4828
    @laszlozsoltnagy4828 4 роки тому +5

    Wooow! 😲😲😲 ez nagyon erdekea tema volt. Koszonom a videot!! Csak igy tovabb.

  • @endretorma4613
    @endretorma4613 4 роки тому +4

    Gratulálok! Hihetetlen jól összeállított nagyon jó témájú videó! Még sok ilyet kérünk!

  • @tothvencel975
    @tothvencel975 4 роки тому +7

    Köszi a videót .Nagyon jó lett!
    Csak így tovább!

  • @Ghost19777
    @Ghost19777 4 роки тому +7

    Egy időután nem segítenek a robotok hanem felváltanak minket. Nem akkarok összeesküvés elméleteket gyártani, de ha azt nézzük majdnem minden munkát felválthatnának a robotok, ez pedig olyan felforduláshoz vezetne mint a nemtudom mi, szerintem x100 jobb lenne ha csak minimális használnák a robotikát, de ahol használnánk ott tökéletes lenne. Mint ahogy itt is volt.. De attól félek hogy úgy járunk ahogy sok filmekbe megjósolják. Én értem hogy fejlődni kell, de nem minden esetben kell modernizálni/újjítani, ha régi jól bevált is van. (ami szinte biztos)

  • @Attes83
    @Attes83 4 роки тому +8

    Én eddig úgy tudtam,hogy a repülőgépek irányítórendszere és a szórakoztató elektronika 2 fizikailag különálló rendszer ami biztonsági okokból nincs összeköttetésben egymással.Tehát nem lehet az utastérből hozzáférni az irányításhoz sehogysem.
    Pont úgy ahogy pl. az atomreaktorok vagy az atomrakéták vezérlése sincs rákötve az internet hálózatra pont azért,hogy ne lehessen meghekkelni.(Legalábbis ez a hivatalos álláspont és szeretném elhinni,hogy ezeket a rendszereket nem hülyék tervezik)

    • @peltarlendori7027
      @peltarlendori7027 4 роки тому

      Nekem is úgy rémlik hogy külön van a két rendszer tervezve, átjárhatóság csak valamilyen hiba esetén lehetséges, de rákérdezek most két ismerősnél mi a szakvéleményük.

    • @HDBikerBudapest
      @HDBikerBudapest 4 роки тому +1

      @@peltarlendori7027 Hát ha valami hiba esetén átjárható, akkor az nincs leválasztva, maximum védve. De ahol van védelem, ott emberi hiba is van a szoftverben.

    • @peltarlendori7027
      @peltarlendori7027 4 роки тому +1

      @@HDBikerBudapest A hiba persze az emberi tényező, azaz a terv szerint szét van választva fizikálisan, csak esetleg fejlesztés, éves, órás karbantartás alatt, vagy amiket szoktak csinálni elkötik.
      Esett már le gép pár dolláros kiegészítő felcserélése miatt +2 relatíve pici emberi mulasztás mellé.

    • @HDBikerBudapest
      @HDBikerBudapest 4 роки тому +1

      @@peltarlendori7027 Én még megkockáztatom azt is, hogy eleve már a tervezés során így lett kitalálva, már ha valóban igaz a hír. Nem tudom, hogy mennyire vagy jártas hálózatban, bevett szokás VLAN-okkal szétválasztani egy eszközön belül két hálózatot. Csak épp itt egy közös eszköz sérülékenységein múlik, hogy mi lesz a vége.

    • @peltarlendori7027
      @peltarlendori7027 4 роки тому +2

      Na megkérdeztem a válasz is megjött
      jól tudtad, tudtuk, hogy két teljesen különálló rendszer, az említett esetben ha jól emlékszem hajtómű teljesítményt állított a hacker, majd jelentette. Erre is rákérdeztem, Lehetetlen kívülről pl egy laptoppal befolyásolni a hajtómű teljesítményét, irányítást stb.

  • @armada4488
    @armada4488 4 роки тому +1

    Nagyon jó, èrdekes videó 👍

  • @------------------............
    @------------------............ 4 роки тому +4

    Ez a videó nagyon jó lett ezek tényleg jó fejlesztések csak az lenne jó ha a szoftvereket lehetetlen lenne feltörni vagy nem lennének hekkerek a WizzAir-es is jó lett mint az összes vidó.

    • @ZsomborZsombibi
      @ZsomborZsombibi 4 роки тому +2

      Az élet minden területén erre vágyunk, hogy ne lehessen feltörni azt a rendszert. Ez szerintem örökké macska-egér harc lesz...

  • @richardpal9407
    @richardpal9407 4 роки тому +2

    Zseniális 😉

  • @kecskemetiantal
    @kecskemetiantal 4 роки тому

    Köszi a videót! A Keleti úron viszont iszonyatosan zavaró a headset a mikrofon miatt meg kicsit Late Night Show feelingje van.

  • @joules83a
    @joules83a 4 роки тому

    Jó téma, Érdekes videó.
    (Bár 12:27 nél egy sima PING parancsot "bedobni" azért egy kis parasztvakítás volt.)

    • @hexisoft
      @hexisoft Рік тому

      főleg akkora válaszidőkkel :D

  • @hbalintf6243
    @hbalintf6243 4 роки тому +1

    Jó lett.

    • @aeroparkbudapest
      @aeroparkbudapest  4 роки тому +6

      16 másodperc alatt nézted meg a 18 percet? :) :) :)

    • @hbalintf6243
      @hbalintf6243 4 роки тому +9

      Aeropark Budapest Meg sem kell nézem ahoz a videót, hogy megállapítsam, hogy ez jó, intelligens, érdekes tartalom. További sok sikert kívánok.

    • @aeroparkbudapest
      @aeroparkbudapest  4 роки тому +4

      @@hbalintf6243 Köszönjük szépen ;)

    • @bgszabolcs
      @bgszabolcs 4 роки тому +6

      Aeropark Budapest ez a válasz lett jò🤣😂🤣😂🤣😂🤣. Amúgy a videò is!!!!!!!

    • @peltarlendori7027
      @peltarlendori7027 4 роки тому +2

      @@aeroparkbudapest Van akinek elég a 16 másodperc, ez korfüggő, később már több idő kell hozzá... ; -), van akinek első nekifutásra még nem is sikerül, viszont a pozitív élmény miatt újra próbálkozik, előbb utóbb eléri a 18 perc végét, utána megfontoltanm tud már dönteni mennyire volt jó!

  • @3DPrintingAntosz
    @3DPrintingAntosz 4 роки тому +2

    Szuper videó lett! De az én véleményem, hogy az én autómat egy kis elektronika ne vezesse se most, sem pedig a jövőben. Nem azért csináltam méregdrágán jogsit, hogy aztán meg robot irányítsa a kocsit. Tönkremegy egy kondenzátor, tranzisztor, ellenállás aztán ki tudja mit művel a drága "mesterséges" inteligencia. Köszi de kösz nem kell... Tényleg valóra válnak a misztikus filmek. Star Trek igaz? Mobiltelefon stb tablet. Ugye? Most 20-30 éven belül váltsuk valóra a terminátort is? Én ezt nem támogatnám. Szenvedünk eleget. Nem kell mesterséges tragédia. Már az 5 kamerás péklapát telefonoktól is kiráz a hideg. Nem lehet ma már egy normális képernyőmérettel rendelkező telefont sem venni. De ez csak az én véleményem.

  • @richardnagy665
    @richardnagy665 4 роки тому +1

    ezek a robotok nem veszik el a munkahely lehetőségeket? Ezeket emberek is meg tudják csinálni, munkahelyen.
    Erdemes fejleszteni, technikai okból,, de kell is, szükséges az emberek életében?

  • @alogonomus6486
    @alogonomus6486 4 роки тому

    A téma érdekes, és már jelenleg is sok helyen szinte teljesen automatikusan szálnak például le a repülőgépek.
    Az önvezető autó vs. önvezető repülőgép témában azzal nem számol a "szakértő", hogy egy "megbolondult" autót az utas jellemzően meg tud fékezni, ha visszaveszi az irányítást, míg egy "megbolondult" repülőn csak "utas" lehet az utas, mert repülőt aligha tud vezetni a sima utas, plusz 10000 méter magasan nem is lehet fél perc alatt a "leállósávban félreállni" a meghibásodott repülővel.

    • @rakonczayrobi
      @rakonczayrobi 4 роки тому

      Nettó bunkósság volt a szakértőt idézőjelbe tenni. Te biztosan sokkal jobban értesz hozzá.

    • @alogonomus6486
      @alogonomus6486 4 роки тому

      Az önvezetés mindenhatóságának igazolása/védése érdekében kifigurázta az emberek döntését. Az idézőjel jogos volt.

    • @hexisoft
      @hexisoft Рік тому

      pontosan ugyanez fordult meg az én eszemben is, nem mindegy, hogy az ember a SAJÁT autójában ül és lefékez ha a helyzet úgy kívánja......repülőnél aztért kicsit neccesebb a szitu.

  • @davidnagy2894
    @davidnagy2894 4 роки тому

    Előbb utóbb úgy is automata lesz a repülés is pilóták légi utas kísérők nélkül nem a sebesség lesz a lényeg hanem nagyon hatékony csendes kényelmes repülők.
    Ablak nem lesz rajtuk csak hatalmas kijelzők a gép oldalán mintha át tudnánk nézni a falakon rázkódás csillapítás is lesz légőrvény esetén.

    • @latresenta7672
      @latresenta7672 4 роки тому

      A repülés már régóta automata, csak van a pilótafülkében 2 ember aki felügyeli az egészet.

    • @fpepefpepe3167
      @fpepefpepe3167 4 роки тому

      Szerintem meg előbb-utóbb feltalálják a teleportálást, és az egész kérdés értelmetlenné válik.

  • @danielszabo-pal7218
    @danielszabo-pal7218 4 роки тому +2

    addig működhet a robot a gépen, amíg van minimum 1 ember a helyszínen aki ellenőrzi.... teljesen pilóta nélküli repülés az abszurd, de azt el tudom képzelni, hogy masodpilóta nem lesz, csak 1 kapitány