Pierwsze warzenie piwa w domu cz.2 - Czas Gentlemanów
Вставка
- Опубліковано 23 січ 2025
- Subskrybuj: bit.ly/CG-sub
Wejdź na blog: czasgentlemanow...
Część 1 - • Pierwsze warzenie piwa...
Wpis na ten temat znajdziecie na blogu:
czasgentlemanow...
Kanał Tomka Kopyry:
/ @browarkopyra
Sprzęt do warzenia ufundował www.browamator.pl/
Zobacz inne moje filmy o męskich pasjach:
• Męskie pasje
Snapchat: czasgentlemanow
Facebook: / czasgentlemanow
Instagram: / kielban
Świetnie zrobił Pan tę serię, jest idealna i polecam aby więcej tego typu współpracy było na Pańskim kanale, może dlatego że jestem piwowarem domowym poruszył mnie ten film, ale myślę że to jeden z najlepszych Pańskich filmów
Dziękuję! Mnóstwo pracy to kosztowało, ale było warto.
Warzenie własnego piwa to świetna sprawa. Mam na koncie dopiero 2 warki (za jakiś tydzień-dwa planuję kolejną) i jak na razie z obu jestem bardzo zadowolony. Nieważne jakie masz doświadczenie, jeżeli będziesz mieć dobrze dobrane proporcje surowców i ułożony przepis (a tak zazwyczaj robią amatorzy) i będziesz się tego przepisu w miarę trzymał (nie musi być apteczna dokładność, byle nie odbiegać bardzo od przepisu) to nawet przy pierwszej próbie wyjdzie ci piwo lepsze niż 90% piw dostępnych w sklepach :) polecam wszystkim, wcale nie takie trudne, wychodzi wyśmienicie, a do tego tanio! (przeliczając koszt surowców na ilość piwa wychodzi około 1,50 zł za butelkę; należy jednak liczyć się z kosztem około 200-300 zł na odpowiedni sprzęt zanim zaczniemy)
Bardzo miło sie Pana oglądało. Panie Łukaszu, super pozytywny film. Mam nadzieję, ze nie zaprzestał Pan samodzielnego warzenia. Odnioslem wrazenie, ze dalo to super duzo satysfakcji. Powodzenia
+theadddek Dziękuję! Satysfakcji mnóstwo i sporo zapału na przyszłość. Zabrakło tylko czasu. Póki co to była moja jedyna warka.
Na Twojego vloga zaglądałem już wcześniej, ale dopiero teraz, po obejrzeniu filmów o warzeniu piwa w domu, postanowiłem kliknąć magiczny przycisk SUBSKRYBUJ. Dobra robota :)
pietras1984r Dzięki!
To najlepszy film o warzeniu piwa jaki widziałem
Chyba muszę tego spróbować. Co roku robię tylko wino, a takie piwo własnej roboty... to jest coś!
Gratuluję skukcesu
+comodsuda Dziękuję!
Bardzo pouczający odcinek Panie Łukaszu. Piwo wygląda profesjonalnie, na pewno skusiłoby nie jednego amatora słodowych napojów w sklepie. Gdzie drukował Pan etykiety? Wyglądają fenomenalnie.
Pozdrawiam
Natknąłem się przez przypadek na ten kanał i stwierdzam że jest boski!
Bardzo się cieszę! Witam!
Ja co do pomysłu robienia piwa domowego zrezygnowałem już dawno, powód prozaiczny. Brak miejsca. Ale ogólnie mnie zainspirowały do zainteresowania się piwem domowym bohaterki książki Dziedziczki, A. Pilipiuka :)
Wygląda super, gratuluję!
jesli tu jest taka ładna piana a u Kopyra znikoma to wina lezy w zle wymieszanym surowcu do refermentacji. Sam miałem taki przypadek, że liczyłem iż wężyk który wprowadza brzeczke w ruch wirowy wymiesza dobrze piwo i syrop cukrowy. Zaowocowało to połową butelek bez gazu a drugą cześć trzeba było otwierać w wannie. Polecam po przelaniu piwa na roztwór cukrowy zamieszać delikatnie wężykiem. DObra robota!
Kamil Świercz Czy ładna? Na początku piwo się faktycznie spieniło, ale piana szybciutko opadła. Sprawdzam co jakiś czas inne butelki i jeszcze na mocno nagazowaną nie trafiłem.
+Czas Gentlemanów Ogólnie uważam, że lepiej odmierzać surowiec osobno do każdej butelki. Dyfuzja cieczy to nie jest taka szybka sprawa jak się wydaje. A jak do jednej z butelek trafi za dużo cukru to może być niebezpiecznie. Takie butelki naprawdę potrafią wybuchać i biada temu kto będzie przy tym obecny
tak trzymaj, pozdrawiam
Gratuluję Panie Łukaszu udanego pierwszego piwa! :) Też jestem można powiedzieć "youtubowym uczniem" Tomasza Kopyry. Jako pierwsze piwo też uwarzyłem Dry Stout 12blg z Browamator.pl tyle, że z ekstraktów, no ale niestety nie wyszło. Zbyt wcześnie wyjęty palony jęczmień nie dał dosyć aromatów palonych, czekoladowych, a zbyt duża ilość surowca do refermentacji tj. cukru sprawiła, że piwo było zbyt mocno nagazowane, aż szczypało w język... Co do wyglądu wyszło idealne, trwała piana drobnopęcherzykowa - oblepiająca szkło. Hmmm...Czyli odwrotnie niż w przypadku Pańskiego piwa, ale przecież piwo się pije, a nie ogląda więc walory smakowe zdecydowanie biorą górę nad resztą :) Tak czy inaczej mimo, że piwo nie wyszło i tak było lepsze niż wszystkie koncernowe piwa jasne czy ciemne. Gratuluję satysfakcji z pierwszego piwa i życzę kolejnych, udanych warek z bujną czapą piany i wybornym smakiem! Pozdrawiam! :)
+JeffLBN Faktycznie odwrotnie, bo moje kiepsko wyglądało. Trzymam kciuki za kolejne próby!
Możliwe że sam sobie kiedyś kupię taki zestaw bo możliwość uwarzenia własnego unikalnego piwa jest niezwykle kusząca. A te zawleczki które stosuje grolsh nazywają się swing top :)
Dzięki za podpowiedź!
Gratuluje pierwszego piwa :)
Dzięki!
Chciałbym, żebyś spróbował zwarzyć innego typu piwo. Bardzo mi się podobał ten film i chyba sam spróbuję. Pozdrawiam.
09:40 Potwierdza się pogłoska, że Tomasz Kopyra nie wyczuwa goryczki poniżej 70 IBU. ;)
Zachęca Pan, by spróbować uwarzyć własne piwo... Brzmi szlachetnie, jakkolwiek cydr własnej roboty też da się pić, a jest łatwiejszy dla początkujących. I dużo przyjemniej się kolekcjonuje butelki z zamknięciem patentowym kupując piwa w nich sprzedawane. :)
Jednak cydr nie robi takiego wrażenia jak piwo. Chyba dlatego, że ludzie nie mają za bardzo porównania.
Żeby uzyskać wszystko co najlepsze w piwie smak aromat to woda najlepiej źródlana prosto z gór ja moją warkę warzyłem z popmy wuja która łączyła się z jeziorem i już nigdy chyba nie kupie piwa koncernowego
czyżbym przeoczył moment o refermentacji? wiem że to nie ma być jakiś profesjonalny poradnik do warzenia piwa, jednak jest to bardzo ważny etap i nie należy go pomijać, bo można zrobić piwo które będzie "niebezpieczne" dla otoczenia (wybuchające butelki) albo nagazowanie będzie za słabe, przez co piwo bardzo dużo straci na odbiorze
Mowa o cichej? Było.
nie to 2 różne sprawy, chodzi o refermentacje czyli powtórną fermentację w butelkach żeby nagazować piwo
***** To też było, ale nijak nie nadawało się do przedstawienia na filmie. Przez tydzień trzymałem zabutelkowane piwo w temperaturze pokojowej.
Czas Gentlemanów ok, choć bardziej miałem na myśli nawet kilkusekundowe ujęcie jak wsypujesz cukier (czy co tam było dodawane) do butelek czy do wiadra, bo jak wspomniałem, to dość ważny etap
*****
Wyciąłem to. Bez komentarza było bez sensu. Podczas butelkowania stoi na biurku pojemnik od wody z cukrem, którą dodałem do warki.
Oglądałem ten odcinek kilka miesięcy temu, na dniach będę warzył moje pierwsze piwko też stout'a i musiałem sobie przypomnieć "jakich błędów unikać" :p
Warzyłeś coś jeszcze od tego czasu?
Pozdrawiam! :)
+wojtasstyle Niestety póki co nie znalazłem na to czasu.
Powodzenia!
Witam
Mam ciekawe wyzwanie dla Pana. Ostatnio znalazłem przepis na whisky? Może to być bardzo fajny pomysł na filmik;)
destylacja.info/jak-zrobic-whisky/
D Gavron To mogłoby mnie jednak przerosnąć. Nie dość, że potrzebny jest bardziej zaawansowany sprzęt, trzeba czekać na efekty kilka lat, to jeszcze jest to w Polsce nielegalne.
Czas Gentlemanów Pod takim kątem nie myślałem. Jedynie nielegalne jest robienie alkoholu na sprzedaż, a nie na własny użytek . Coś takiego mi się kojarzy . Ale mogę się mylić .
Jestem rekonstruktorem historycznym i często na imprezach spotykam się z alkoholami domowej manufaktury. Co za tym idzie ja i wielu moich znajomych jesteśmy fanami takich wyrobów.
kurcze muszę to zweryfikować
D Gavron
Dokładnie, nie można destylować.
Można podać przepis ?
ilość słodów
czasy zacierania itp
W pierwszej części Kopyr czyta skład zestawu.
Witam, gdzie kupić, zestaw do produkcji piwa?
W sklepie
W internecie, lub stacjonarnym😁
kapitalny film :)
+Mikołaj Pawlak Dzięki!
Witam
A gdzie można kupić taki zestaw "startowy" do zrobienia piwa?
twojbrowar.pl albo browamator
Dzieki wielkie
super filmy! Mam pytanie, chyba nikt jeszcze go nie zadał. Jak długo można trzymać takie piwo w butelce żeby było zdatne do spożycia?
+Artur Szczepaniak Sam nie sprawdziłem, ale mówi się, że takie piwa wytrzymują kilka miesięcy.
takie piwo mozesz trzymac nawet PARE LAT jesli wszystko bylo sterylne sam mialem piwa 2letnie. I 1ROCZNE Z KITU WSZYSTKIE PYSZNEE POZDRAWIAM!!!
,,WARZYC SADZIC ZALEGALIZOWAC,,
takie piwo mozesz trzymac nawet PARE LAT jesli wszystko bylo sterylne
sam mialem piwa 2letnie. I 1ROCZNE Z KITU WSZYSTKIE PYSZNEE
POZDRAWIAM!!!
,,WARZYC SADZIC ZALEGALIZOWAC,,
Już ktoś zadał, dosłownie jeden komentarz wyżej, no ale dobra, niech ci będzie! Ciemne piwa możesz trzymać bardzo długo, im dłużej tym lepiej dla jego smaku. Bardzo nachmielone myślę że z 2 lata spokojnie, ponieważ chmiel "zabija" niedoskonałości, ciężko je wyczuć. Co do lekkich piw to do roku czasu maksymalnie, później są obrzydliwe.
tylko ze ten stout byl chmielony tez sporo (jak na stouta) na aromat, więc ja bym dlugo go nie trzymał bo będzie tylko tracil
Jeszcze urodziło mi się jedno pytanie, a mianowicie: ile może stać już zakapslowane piwo butelce domowej roboty?
Jasne lekkie piwa do roku śmiało, później będzie się dało wypić ale tracą na smaku.
Odwrotnie jest z piwami ciemnymi i mocnymi - zazwyczaj im starsze tym lepsze.
Interesujący materiał, tem bardziej, że z udziałem znawcy sztuki browarniczej. Ale tu pojawia się pytanie, mianowicie, czy gentelmani piją piwo?
Hanf75 Jak najbardziej. Oczywiście nie do szczególnych okazji, ale tak i, jeśli potrzebowalibyśmy do tego jakichś źródeł, w wielu poradnikach z dwudziestolecia znajdziemy informację o tym jakie piwo do jakiej okazji się nadaje.
Niemniej nie trzymałbym się tego kurczowo, gdyż obecnie, dzięki piwnej rewolucji, mamy dostęp do rodzajów piwa nieznanych dawniej w Polsce.
Na dobre piwo zawsze znajdzie się dobry czas.
Uwarzyłem jak do tej pory sześć warek, z czego jedna poszła w kanał. Na początku bardzo się przejmowałem procesem warzenia i zacierania - przez kilka godzin stałem nad garem, ale teraz odpalam sobie film i zaglądam co 15 min podczas zacierania, a podczas gotowania i filtracji to co pół godziny. Najważniejsza jest fermentacja, ważne jest żeby pilnować temperatury i dać odpowiednią ilość drożdży na start, czyt nie za mało - jak będzie 18 blg to można zapomnieć, że jedna saszetka wystarczy.
Piwo które poszło w kanał to Double IPA 18 blg - dałem za mało drożdży które nie mogły sobie poradzić z dużą gęstością - ruszyły po trzech dniach, a w efekcie powstał nieprzyjemny zapach octanu etylu (rozpuszczalnikowy)
Witam
Ile gramów chmielu dodawałeś przy chmieleniu na zimno?
+Grzesiek Jacyk Głowy nie dam, a tej informacji nie mogę teraz nigdzie znaleźć, ale szukając w pamięci powiedziałbym, że to było 50 g.
Super, dzięki za odp.
Pozdrawiam:)
Jak to możliwe że gdy próbowałeś tego piwa w domu to piana była bardzo ładna a u Tomka piany nie było prawie wcale?
+Piotr Pl bo lałem prosto z góry. Tomek lał p ściance.
warzysz jeszcze?
Goryczka jest problemem przy warzeniu piwa, zawsze jak częstuje znajomych to mówią że łee jakie gorzkie, i nie wytłumaczysz że to dry stout czy imperial russian stout, bo najczęściej takie warzymy, osobiście uwielbiam piwo z mocną goryczką od której aż cierpnie język i wyraźnych nut chmielowych, no ale niestety większość społeczeństwa ubóstwia lagery które smakują jak alkohol z wodą z domieszką słody bo o chmielu ciężko tam mówić.
Trzeba było zacząć od jakiegoś porteru, jest mniej gorzki. Ja jak zaczynałem to 40 IBU dla mnie było jakąś masakrą, aczkolwiek z drugiej strony mi się to podobało (taki jakby masochizm?). Po krótkim ale aktywnym w degustacje czasie, tak się przyzwyczaiłem, że 70IBU nie stanowi dla mnie żadnego problemu, a wręcz miłe przyzwyczajenie. Ostatnio kupiłem sobie jakieś piwko, które miało bodajrze 85IBU i szczerze to dopiero po wypiciu zobaczyłem. Tak to myślałem, że ma 40
Pogratulować przejścia na "jasną stronę mocy" :)
Ta jest akurat ciemna ;)
Większość piw jasnych do mnie nie przemawia.