Csőhajlító

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 13 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 10

  • @lacikovacs1638
    @lacikovacs1638 2 роки тому

    Üdv Miklós! Volna 1 kérdésem. Szuper ez a cső hajlító, de ezzel rézcső spirál is lehetne hajlítani? Mert volna egy 22mm-es átmérőjű 17m hosszú lágy rézcső, amit szeretnék spirálba meghajlítani, úgy, hogy a belső átmérő 30cm legyen a spirálnak! Vagy esetleg valami infót, aki ezt megoldanám nekem? A válaszod, előre is köszönöm!

    • @Horváth_Miklós
      @Horváth_Miklós  2 роки тому

      Ez a hajlító eleve egyetlen méretű csőhöz készült, a 15 mm-eshez, és abból is max 270 °-ot tud hajlítani. Tehát spirál hajlítására alkalmatlan. Azt görgős hajlítóval lehet megoldni. Komolyabb lakatosüzemekben vannak ilyenek. A filmen ugyan több lépcsőben készül a spirál, de ez csak azért van így, mert acélcsövet, és nagy átmérőjűt hajlítanak, a 22 rézcsövet egy lépésben tudják az ilyen gépek. ua-cam.com/video/CWOA7jUgpqo/v-deo.html

  • @kocsmalako9524
    @kocsmalako9524 4 роки тому

    Remek!

  • @azzamakhal
    @azzamakhal 6 років тому

    Good

  • @albertizsolt
    @albertizsolt 11 років тому +1

    Kedves Miklós, nagyszerű munka.
    Én egy hobbi szintű fűtés szerelő vagyok, az lenne a kérdésem, hogy lágy réz csövet hajlítottál meg? Illetve ezzel a szerszámmal lehet fél kemény csövet is hajlítani (természetesen nem ilyen kör alakra)?

    • @Horváth_Miklós
      @Horváth_Miklós  11 років тому +2

      Kedves Zsolt.
      Természetesen lágy, tekercsben megvásárolt csövet hajlítottam a filmen. De a kemény is csak addig kemény cső, amíg fel nem melegítjük, és le nem hűtjük, mert ezzel ki lehet lágyítani a hajlítás helyén. Az ívesre hajlított cső végén lévő tokot is egy saját készítésű szerszámmal csináltam. Én még hobbista sem vagyok, mert csak a saját házamban készítettem a fűtést. De ahhoz szinte mindent.

    • @albertizsolt
      @albertizsolt 11 років тому

      Egy youtube clipből inspirálódva készítettem egy réz cső tágítót - kb erre gondolsz amikor tokot említesz. Én Erdélyi vagyok és a szak szavak területén hiányos a szótáram. Érdekelne te milyen tokozót készítettél, az enyém egy esztergált vas darab amit kalapácssal verek a csőbe. Szerinted mi lenne a minimális átmérője a körnek ami mentén meg lehet hajlítani a 15-ös csövet. És még egy kérdés a videóban látható vas darabból szándékosan hiányzik egy cikk, vagy ilyen darabod volt?

    • @Horváth_Miklós
      @Horváth_Miklós  11 років тому +1

      Zsolt Albert Teljesen jó a csőtágító kifejezés. Itthon is csak a szerelők használják a tok, tokozás szavakat. Az én tágítóm azért bonyolultabb. Esztergáltam egy peremes csapot, ami éppen belemegy a csőbe. Ebben van egy kúpos furat. Az egészet hat felé vágtam, és amikor a cső végébe van helyezve, akkor egy kúpos csapot nyom bele a szerszám, ami által a hat szegmens szétnyílik.
      Az anyag a film elején látszik, teljes kör volt. De ha 180°-nál nagyobb ívet hajtasz, nem tudnád másképp levenni a szerszámról. Én pedig csőlírákat készítettem, ami nagyobb 180°-nál.
      Hajtottam kisebb rádiuszra is ilyen lírákat régebben, de a kis ív miatt, kissé lapos lett a cső keresztmetszete. 100 mm alá menni nem célszerű.

    • @albertizsolt
      @albertizsolt 11 років тому

      Horváth Miklós még egy kérdés, én inkább csak arra használnám, hogy könyököket készítsek, azért kérdezte, hogy mekkora lenne a minimális átmérője a körnek, hogy minél kisebb helyet foglaljon. Amúgy meg vannak olyan helyek ahol szépen néz ki egy kikerülő idom, ami épp testre szabott

    • @laszlokatona1810
      @laszlokatona1810 10 років тому

      Ilyen komoly dolgokhoz nem értek, én csak a málnámról döntöttem úgy, hogy nem egyhuzalos kötözős módszerrel nevelem tovább, hanem két huzal között. Ennek érdekében ma megkezdtem a vasoszlopokra 30 cm magasságokban 25 cm-es keresztben álló betonacél darabokat hegeszteni. Gondolom elég lesz a növénynek e 24-25 cm-es köztáv. Villannyal, kontárosan.