Produkuje Pan bardzo ciekawe i pożyteczne odcinki. Życzę Panu i bardzo w to wieżę, że dojdzie do dużej ilości subskrybcji. Niezwykle ciekawie i dokładnie przedstawione materiały. Ten odcinek to majstersztyk. Serdecznie pozdrawiam Eryk.
Dziękuję za uznanie. Na wielką ilość subów nie liczę, zależy mi głównie na dokumentowaniu kolejowych ciekawostek, oraz na dzieleniu się swoją pasją z innymi. Pozdrawiam serdecznie :)
W Warszawie jest jeszcze wiele bocznic, z których można stworzyć masę materiału. Większość z nich już nie istnieje, takie jak np. bocznica wojskowa na Boernerowie, czy tor na Kawęczynie / Elsnerowie. Ale można tez coś opowiedzieć o czynnych bocznicach, jak ta do wojskowych zakładów w lesie koło Rembertowa. Albo o podwarszawskich bocznicach, których też jest sporo - do cegielni w Zielonce, do elektrociepłowni Pruszków II, albo do zakladu polmos w Płochocinie.
Cieszę się, że pojawił się taki komentarz. Zanim rozpocząłem projekt Kolejowa Eksploracja, aktywnie realizowałem takie tematy na moim głównym kanale, o tematyce urbexowo- krajoznawczej. Realizowałem serial pt. "Kolejowe pozostałości", w którym zdążyłem ogólnikowo poruszyć niektóre tematy, min. Elsnerów, Zielonka, Wiatraczna itp. Serial został przerwany po 4 odcinkach, aby nie robić serialu na dwóch kanałach. Jednak wiele zasygnalizowanych tam tematów ma szansę doczekać się wyczerpujących odcinków na Kolejowej Eksploracji. Jeśli zaś chodzi o czynną bocznicę wojskową w Rembertowie, to na moim głównym kanale jest cały film jej poświęcony, zachęcam do obejrzenia. Pozdrawiam :)
Hej, fajnie że powstaje kolejny kanał o tematyce urbexowo-kolejarskiej i na początek idą tematy z okolic mojego miasteczka. Ostatnio szwendałem się po tych bocznicach jakieś 8 lat temu muszę przyznać że degradacja postępuje ( wówczas wstęp na most jeszcze nie był zagrodzony ), chciałem dodać że niejaki Pan Kulecki zrobił około 2019 roku odcinek pt. Warszawskie kresy traktujący o tych właśnie terenach. Nie znaczy to oczywiście że Pański film jest gorszy czy lepszy 🙂, i mam nadzieję że w przyszłości ktoś jeszcze upamiętni we właściwy dla siebie sposób pozostałości tej struktury zanim zniknie zupełnie w cenie 1pln/kg. Trzymam kciuki za rozwój kanału, pozdro !
Film na kanale PKZK oglądałem chyba z 7 razy, a że temat starych bocznic na Żeraniu zawsze mnie fascynował, postanowiłem że zrobię swój film stamtąd, wg swojego pomysłu. Dziękuję za miłe słowa, również pozdrawiam :)
Most stracił rację bytu, więc nie jest remontowany, drewniane poszycie jest spróchniałe, więc może się załamać. Czułem się w obowiązku poinformować o tym widzów. Pozdrawiam również 🙂
Nie sądzę. Szyny są już na odcinkach tak niedostępnych i zakrzaczonych, że nie będzie im się chciało targać setek kilogramów szyn do zaparkowanego np. 200 metrów dalej samochodu o ile będą go w ogóle mieć. Nie da się tego skrycie już robić.
Odpalam YT i ...jest co oglądać! Co za niespodzianka! Świetny material! Swoją drogą, pamiętam jak jeździły tam pociagi. Na zeraniu wschodnim rodzina miala działkę, skad jako dziecko obserwowałem pociagi az do mostu na kanale. Dzięki wielkie, mega ciekawy film 🙂
Oczywiście, że warto :) Należy jednak mieć na uwadze, że w niektórych miejscach przy tych torach można natknąć się na koneserów napojów o przemysłowej mocy ;)
W 9:10 chyba widać jakiegoś strażnika teksasu. Pamiętaj, że stojąc w miejscu publicznym, ogólnodostępnym, możesz nagrywać wszystko (z nielicznymi wyjątkami). Piszę o tym, bo w tym kraju wymyślanie na poczekaniu przepisów, wszelka inwigilacja i robienie za samozwańczych szeryfów to smutna norma. Nie możemy dać sobie pluć w michę. A sam materiał - bajka. Majstersztyk, zostawiam suba i czekam na więcej.
@@kolejowaeksploracja7595 Haha, mój błąd w takim razie - przepraszam. Połączyłem to z krótkim ujęciem i jakimś specyficznym wydźwiękiem, dorabiając sobie teorię :-) Niemniej, pamiętajmy o tym o czym wspomniałem. Absolutnie nie chcę nikogo pouczać czy instruować, ale uważam, że to cholernie ważne, szczególnie dzisiaj.
@@kolejowaeksploracja7595 tak jest w wielu krajach, Koleją opłaca się tylko przewozić kontenery i beczki. Resztę przewozi się ciężarówkami bo to i szybciej i taniej.
cześć :) bardzo fajny odcinek, interesujący, oparty dużą ilością wiedzy :) pamiętam jak lata temu jeździłem rowerem i poszukiwałem linii kolejowej Wejherowo - Rybno - Żarnowiec ;) ale to inny kraniec kraju :) pozdrawiamy
Hej. Fajny material i ciekawie opowiadasz. Trafiłem przypadkiem i bardzo mi się spodobało! Sub. Poprzednie filmy zobaczę w wolnej chwili, bo tamten rejon mnie nie interesuje (nie znam go). Ta bocznicą i łącznikiem do LK9 szedłem. Mostem nad Płochocińską i kanałem również. Tak samo odradzam, zwłaszcza po zmroku. Zaskoczyły mnie te urwane tory i nasyp na Annopolu... Dzięki Tobie mogłem zobaczyć odcinki w które nie miałem okazji dotrzeć. Dzięki i pozdr!
@@kolejowaeksploracja7595 A może zrobiłbyś odcinek o peronach i układzie torów st. W-wa Gdańska przed przebudową z końca lat 90-tych? Dawny peron czołowy w południowej części torowiska na zachód od budynku dworca (chyba nr 4) obecnie rozebrany? Teraz jest tam kawałek łączki, ale wkrótce może to ktoś kupić i zabudować... Tak samo ciekawy był peron 1 z przejściem do niego przez tory na poziomie gruntu... Pomyśl proszę.
Świetny materiał o mojej okolicy, bardzo dobrze się przygotowałeś. Jeszcze w 2012r udało mi się sfotografować pociąg jadący tą bocznicą na łuku w okolicy ul. Szlacheckiej. Ostatnia firma która korzystała z tej bocznicy to MD Trade - zarośnięta brama zaraz za przejazdem na ul. Odlewniczej. Szkoda, że zmarnowano potencjał tej bocznicy. Na Annopolu pracuje bardzo dużo ludzi z Warszawy jak i okolic, można było uruchomić połączenie pasażerskie.
Chciałbym dodać, że na terenie Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa są zachowane jeszcze fragmenty torów, nawet w dość dobrym stanie. Swoją drogą ciekawi mnie, do którego roku TZF Polfa korzystały z transportu kolejowego.
14:30 Oblać jak oblać, ale zawsze można zaliczyć jeden z punktów na karcie egzaminacyjnej. Lepiej sprawdzić na nieużywanym przejeżdzie niż na być wypadek.
A jeszcze w 2012 roku jak się przeprowadzałem na nowo wybudowane osiedle przy ulicy Szlacheckiej widziałem skład SM42 z węglarkami na tym właśnie pięknym moście nad kanałkiem żerańskim:)Ciekawy materiał.Tam jest spory potencjał i miejsce aby szlakiem tej bocznicy poprowadzić ścieżke rowerową:)
Uważam, że tory są bardziej klimatyczne niż ścieżka rowerowa. Kto wie, może jeszcze znajdzie się pomysł na reaktywację choć części szlaku, np. przystanek osobowy ;)
Tak ale ten szlak nie ma już uzasadnienia ekonomicznego by go reaktywować bo to jest budowa praktycznie od podstaw,tam jest wszystko do wymiany łacznie z całym nasypem i nie ma gdzie tego już prowadzić bo w biegu torów powstały biurowce i magazyny na żeraniu.
PKP PLK olewa po całości torowiska. A mogliby zarobić gdyby do osiedla przewoźnik chciał wozić ludzi. Na cholerę stać w korkach skoro pociągiem wygodnie i szybko można jechać.
Tam jest jeszcze jedno, a w zasadzie dwa ciekawe miejsca. Gdzie obecnie istnieje tor wyciągowy, w końcu ulicy Kątskiego, są ślady sugerujące, że ten tor szedł dalej i prawdopodobnie łączył się z torami szlakowymi w okolicy przystanku W-wa Płudy. Drugie miejsce jest przy EC Żerań, gdzie obecny most rowerowy nad kanałem był kiedyś kolejowy, a tory szły dalej, prawdopodobnie obok składowiska popiołów i szedł dalej aż do fabryki Domów.
To już Jakub Kulecki zauważył, że osiedla mieszkaniowe w okolicach Kanału Żerańskiego mogłyby mieć ruch pasażerski, realizowany tą bocznicą. Była szansa, ale nikt z włodarzy stolicy na to nie wpadł..
@@kolejowaeksploracja7595 TO jest smutne, to by była piękna hostoria rewiltalizacji linii i w ogóle tej części miasta. Tam przy młynach warszawskich jest styk z trzecią fazą TMP. Komunikacyjnie bardzo interesująco!
I to jest najlepszy przykład że kiedyś nawet na terenie mocno zurbanizowanym bocznice pozwalały na transport towarów za pomocą kolei , a teraz tylko tiry tiry
ten most wydaje się być zachowany w dobrym stanie, ciekawe czy można go jakoś wykorzystać nie koniecznie od razu do ruchu szynkowego np aby puścić tam tramwaj, ale jako przeprawa dla mieszkańców typu deptak i ścieżka rowerowa, którą można było by zrobić na wale skoro nic tam nie ma
@@kolejowaeksploracja7595 potencjał miał też transport towarów barkami, co podobno jest o wiele tańsze niż koleją lub ciężarówkami. Jednak kanał żerański nie funkcjonuje już jako sposób łatwego transportu, do czego go w ogóle wybudowano ogromnym wysiłkiem. Dużo jest takich przykładów dziwnych zaniedbań. Co sugeruje, że państwo lub cywilizacja się degeneruje zaniechując dbania o infrastrukturę. Być może ze względu na to, że produkcja ma przejść na wschód zupełnie, a auta mają stać się bez inwazyjne, napędzane ekologicznym tanim lub darmowym paliwem. Jak np energia ze słońca. Może te zmiany mają taki sens, że likwiduje się stare systemy w obliczu nowych o niebo lepszych.
@@kolejowaeksploracja7595 np lepiej handlować w sieci dobrami wirtualnymi, do czego nie potrzeba terenu, nieruchomości, maszyn, pracowników tylko raz wykonane dobrze oprogramowanie automatyzujące prace. Rozwijające sie kraje produkują rzeczy fizyczne w trudzie i obarczone kosztem, ryzykiem i wszelkimi problemami, przez które przeszedł zachód. Zachód jako przodujący technologicznie może kupować te rzeczy dając w zamian usługi i dobra wirtualne (wiedzę, patenty, prawa do korzystania z infrastruktury i cały rynek rozrywkowy oraz towarów luksusowych takich jak małpy NFT). zawsze też może wydrukować więcej pieniędzy i zrobić komuś wojnę kto jest z tego nie zadowolony że daje realne towary za pusty pieniądz inflacyjny. Dlatego zachód by funkcjonować może ograniczyć do minimum przemysł, transport, a drobne rzeczy dostarczać dornami. Większe autonomicznymi ciężarówkami elektrycznymi. W takim kontekście wielkie hale fabryk i kolej jawi się jak średniowiecze.
@@kolejowaeksploracja7595 spoko, rozumiem, dzieje się swoją wiedzą. Jestem absolwentem warszawskiego Technikum Kolejowego, Wydziału Trakcji Elektrycznej Metra. Ładnych parę lat powozilem pod ziemią. Pozdrawiam.
,,Betoniarnia,, właściwie producent kostki brukowej funkcjonuje na terenie byłej cementowni warszawa, a word jest na terenie SPEC,U, zakłady mięsne był dalej za specem.Falbet funkcjonował już w lach 50,
Zastanawiają mnie tory na tym nasypie przy kanale żerańskim, czemu są po jednej stronie dwie szyny tuż obok siebie? Czy ta zewnętrzna szyna to tor szeroki??? 1520mm ?
Ladny raportaz. Ale jednoczesnie pomnik marnotrawstwa. Po upadku komuny te zaklady "nagle" staly sie "niepotrzebne". Dlaczego? Bo lokalnym cwaniakom we wladzach Warszawy lepiej bylo kupowac kamienice po 150 zl, a nie szamotac sie ze znajdowaniem inwestorow dla tych fabryk. To olewajstwo doprowadzilo do unicestwienia duzej czesci przemyslu w calym kraju, rowniez nowopowstalego za Edwarda.
W przeciwieństwie do polskich pokazują fakty 🙂 na polskich tereny przemysłowe z bocznicami to po prostu pusta przestrzeń, często zabarwiona na różowo. Zgodnie z mentalnością władz PRL zakłady przemysłowe były "obiektami strategicznymi", potencjalnymi celami "sabotażu". Dlatego mapy cywilne nie zawierały takich rzeczy; korzystam więc z radzieckiej mapy sztabowej.
Dobry materiał👍
@@martenskamiz3318 Dziękuję 🙂
Dziękuję
Nie ma za co, będzie więcej ;)
Swietny material.
Dziękuję :)
Produkuje Pan bardzo ciekawe i pożyteczne odcinki. Życzę Panu i bardzo w to wieżę, że dojdzie do dużej ilości subskrybcji. Niezwykle ciekawie i dokładnie przedstawione materiały. Ten odcinek to majstersztyk. Serdecznie pozdrawiam Eryk.
Dziękuję za uznanie. Na wielką ilość subów nie liczę, zależy mi głównie na dokumentowaniu kolejowych ciekawostek, oraz na dzieleniu się swoją pasją z innymi. Pozdrawiam serdecznie :)
Wyjatkowo ciekawy material. W budynku WORD przy ulicy Odlewniczej byl kiedys SPEC - Stoleczne Przedsiebiorstwo Energetyki Cieplnej. Pozdrawiam !
Dziękuję, również pozdrawiam 🙂
W Warszawie jest jeszcze wiele bocznic, z których można stworzyć masę materiału. Większość z nich już nie istnieje, takie jak np. bocznica wojskowa na Boernerowie, czy tor na Kawęczynie / Elsnerowie. Ale można tez coś opowiedzieć o czynnych bocznicach, jak ta do wojskowych zakładów w lesie koło Rembertowa. Albo o podwarszawskich bocznicach, których też jest sporo - do cegielni w Zielonce, do elektrociepłowni Pruszków II, albo do zakladu polmos w Płochocinie.
Dodam jeszcze bocznice (resztki juz niestety) pomiędzy Warszawą Wschodnia a Wiatraczną.
Cieszę się, że pojawił się taki komentarz. Zanim rozpocząłem projekt Kolejowa Eksploracja, aktywnie realizowałem takie tematy na moim głównym kanale, o tematyce urbexowo- krajoznawczej. Realizowałem serial pt. "Kolejowe pozostałości", w którym zdążyłem ogólnikowo poruszyć niektóre tematy, min. Elsnerów, Zielonka, Wiatraczna itp. Serial został przerwany po 4 odcinkach, aby nie robić serialu na dwóch kanałach. Jednak wiele zasygnalizowanych tam tematów ma szansę doczekać się wyczerpujących odcinków na Kolejowej Eksploracji. Jeśli zaś chodzi o czynną bocznicę wojskową w Rembertowie, to na moim głównym kanale jest cały film jej poświęcony, zachęcam do obejrzenia. Pozdrawiam :)
@@kolejowaeksploracja7595 Dzięki za informację. Nie znałem Twojego głównego kanału. Nadrabiam 😉
@@MjakEmil. Obecnie nazywa się Time Explorers, ale wcześniej przez 6 lat nazywał się Odkrywcy Tajemnic.
Hej, fajnie że powstaje kolejny kanał o tematyce urbexowo-kolejarskiej i na początek idą tematy z okolic mojego miasteczka. Ostatnio szwendałem się po tych bocznicach jakieś 8 lat temu muszę przyznać że degradacja postępuje ( wówczas wstęp na most jeszcze nie był zagrodzony ), chciałem dodać że niejaki Pan Kulecki zrobił około 2019 roku odcinek pt. Warszawskie kresy traktujący o tych właśnie terenach. Nie znaczy to oczywiście że Pański film jest gorszy czy lepszy 🙂, i mam nadzieję że w przyszłości ktoś jeszcze upamiętni we właściwy dla siebie sposób pozostałości tej struktury zanim zniknie zupełnie w cenie 1pln/kg. Trzymam kciuki za rozwój kanału, pozdro !
Film na kanale PKZK oglądałem chyba z 7 razy, a że temat starych bocznic na Żeraniu zawsze mnie fascynował, postanowiłem że zrobię swój film stamtąd, wg swojego pomysłu. Dziękuję za miłe słowa, również pozdrawiam :)
Czekałem właśnie na ten odcinek, zawsze mnie ciekawiły te bocznice na Żeraniu. Dziękuję za świetny materiał i czekam na następne!
Dziękuję za uznanie, starałem się rzetelnie zrealizować temat :)
Świetny materiał. Czekam na kolejne
Dziękuję i obiecuję że będą :)
Bardzo ciekawe stare bocznice Żerań-annopol chcę serdecznie pozdrawić 😊❤
Mam pytanie dlaczego most na kanale żerańskim jest nieczynny jeśli na niego to coś się stanie
Most stracił rację bytu, więc nie jest remontowany, drewniane poszycie jest spróchniałe, więc może się załamać. Czułem się w obowiązku poinformować o tym widzów. Pozdrawiam również 🙂
Super.Dziekuje.
Również dziękuję za obejrzenie :)
jak jeszcze złomiarze zapomnieli że mają tu złom to teraz po materiale wezną się do pracy .
ciekawy materiał
Nie sądzę. Szyny są już na odcinkach tak niedostępnych i zakrzaczonych, że nie będzie im się chciało targać setek kilogramów szyn do zaparkowanego np. 200 metrów dalej samochodu o ile będą go w ogóle mieć. Nie da się tego skrycie już robić.
Obydwaj macie rację. Główny atak złomiarzy bocznica ma już za sobą, ale znając życie pewnie jeszcze trochę szyn zniknie..
Odpalam YT i ...jest co oglądać! Co za niespodzianka! Świetny material! Swoją drogą, pamiętam jak jeździły tam pociagi. Na zeraniu wschodnim rodzina miala działkę, skad jako dziecko obserwowałem pociagi az do mostu na kanale.
Dzięki wielkie, mega ciekawy film 🙂
Cieszę się, że się podobało :) A weź powiedz: w jakich latach obserwowałeś tam pociągi oraz czy jesteś w stanie podać jakie lokomotywy tam jeździły?
@@kolejowaeksploracja7595 Stawiam, ze byl to schylek lat 80. Pamiętam stonkę, samą albo z (chyba) gruszkami. Wszystko jak za mgłą,.mialem ok.10 lat.
Super materiał
lapka i sub. :)
Dziękuję :)
Fajny kanał. Zostaję na dłużej.
Dziękuję i gwarantuje że będzie ciekawie :)
Super film. Myślę że wybiorę się tam i sam przejdę się ta bocznicą😁
Oczywiście, że warto :) Należy jednak mieć na uwadze, że w niektórych miejscach przy tych torach można natknąć się na koneserów napojów o przemysłowej mocy ;)
super jak zawsze :)
Dziękuję, polecam się na przyszłość :)
W 9:10 chyba widać jakiegoś strażnika teksasu. Pamiętaj, że stojąc w miejscu publicznym, ogólnodostępnym, możesz nagrywać wszystko (z nielicznymi wyjątkami). Piszę o tym, bo w tym kraju wymyślanie na poczekaniu przepisów, wszelka inwigilacja i robienie za samozwańczych szeryfów to smutna norma. Nie możemy dać sobie pluć w michę. A sam materiał - bajka. Majstersztyk, zostawiam suba i czekam na więcej.
To mój kolega :D Dziękuję za uznanie, będzie więcej filmów :)
@@kolejowaeksploracja7595 Haha, mój błąd w takim razie - przepraszam. Połączyłem to z krótkim ujęciem i jakimś specyficznym wydźwiękiem, dorabiając sobie teorię :-) Niemniej, pamiętajmy o tym o czym wspomniałem. Absolutnie nie chcę nikogo pouczać czy instruować, ale uważam, że to cholernie ważne, szczególnie dzisiaj.
Tak niszczy się gospodarki krajów moi Drodzy. Kiedyś potężna a teraz szczątkowa, nie licząca się, wyprzedana.
Faktycznie, sporo marnotrawstwa i złego zarządzania..
@@kolejowaeksploracja7595 tak jest w wielu krajach, Koleją opłaca się tylko przewozić kontenery i beczki. Resztę przewozi się ciężarówkami bo to i szybciej i taniej.
cześć :) bardzo fajny odcinek, interesujący, oparty dużą ilością wiedzy :) pamiętam jak lata temu jeździłem rowerem i poszukiwałem linii kolejowej Wejherowo - Rybno - Żarnowiec ;) ale to inny kraniec kraju :) pozdrawiamy
Dziękuję za miłe słowa :)
Hej. Fajny material i ciekawie opowiadasz. Trafiłem przypadkiem i bardzo mi się spodobało!
Sub.
Poprzednie filmy zobaczę w wolnej chwili, bo tamten rejon mnie nie interesuje (nie znam go).
Ta bocznicą i łącznikiem do LK9 szedłem. Mostem nad Płochocińską i kanałem również. Tak samo odradzam, zwłaszcza po zmroku.
Zaskoczyły mnie te urwane tory i nasyp na Annopolu... Dzięki Tobie mogłem zobaczyć odcinki w które nie miałem okazji dotrzeć.
Dzięki i pozdr!
Cieszę się, że mój film sprawił komuś przyjemność, również pozdrawiam :)
@@kolejowaeksploracja7595
A może zrobiłbyś odcinek o peronach i układzie torów st. W-wa Gdańska przed przebudową z końca lat 90-tych? Dawny peron czołowy w południowej części torowiska na zachód od budynku dworca (chyba nr 4) obecnie rozebrany? Teraz jest tam kawałek łączki, ale wkrótce może to ktoś kupić i zabudować... Tak samo ciekawy był peron 1 z przejściem do niego przez tory na poziomie gruntu... Pomyśl proszę.
👍👍👍
👏👏👏👍✌
Świetny materiał o mojej okolicy, bardzo dobrze się przygotowałeś.
Jeszcze w 2012r udało mi się sfotografować pociąg jadący tą bocznicą na łuku w okolicy ul. Szlacheckiej. Ostatnia firma która korzystała z tej bocznicy to MD Trade - zarośnięta brama zaraz za przejazdem na ul. Odlewniczej.
Szkoda, że zmarnowano potencjał tej bocznicy. Na Annopolu pracuje bardzo dużo ludzi z Warszawy jak i okolic, można było uruchomić połączenie pasażerskie.
No właśnie ja jakoś też pamiętam że po 2010 roku widywałem tam jakieś SM
No właśnie znalazłem w necie jakieś foto z 2011r. jak Stonka pokonuje ten most na kanale .. ;)
Moja rodzima okolica więc oglądam 😉
Mam nadzieję że film się podobał :)
Chciałbym dodać, że na terenie Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa są zachowane jeszcze fragmenty torów, nawet w dość dobrym stanie.
Swoją drogą ciekawi mnie, do którego roku TZF Polfa korzystały z transportu kolejowego.
14:30 Oblać jak oblać, ale zawsze można zaliczyć jeden z punktów na karcie egzaminacyjnej. Lepiej sprawdzić na nieużywanym przejeżdzie niż na być wypadek.
Na pewno po części tak, ale wiadomo że na martwym przejeździe koncentracja spada, nie każdy się zatrzyma i tak można uwalić egzamin.. 😉
@@kolejowaeksploracja7595 Skoro ktoś nie potrafi skoncentrować się na w miarę krótkiej jeżdzie (egzamin) to może lepiej jak nie zostanie kierowcą.
A jeszcze w 2012 roku jak się przeprowadzałem na nowo wybudowane osiedle przy ulicy Szlacheckiej widziałem skład SM42 z węglarkami na tym właśnie pięknym moście nad kanałkiem żerańskim:)Ciekawy materiał.Tam jest spory potencjał i miejsce aby szlakiem tej bocznicy poprowadzić ścieżke rowerową:)
Uważam, że tory są bardziej klimatyczne niż ścieżka rowerowa. Kto wie, może jeszcze znajdzie się pomysł na reaktywację choć części szlaku, np. przystanek osobowy ;)
Tak ale ten szlak nie ma już uzasadnienia ekonomicznego by go reaktywować bo to jest budowa praktycznie od podstaw,tam jest wszystko do wymiany łacznie z całym nasypem i nie ma gdzie tego już prowadzić bo w biegu torów powstały biurowce i magazyny na żeraniu.
A no i polecam też mapy na stronie Urzędu Miasta bo można sobie przeklikać warstwami z poszczególnych lat.
Czasem korzystam, dziękuję :)
PKP PLK olewa po całości torowiska.
A mogliby zarobić gdyby do osiedla przewoźnik chciał wozić ludzi.
Na cholerę stać w korkach skoro pociągiem wygodnie i szybko można jechać.
A to już kiedyś Jakub Kulecki zwrócił uwagę na fakt niewykorzystanego potencjału tego torowiska..
Tam jest jeszcze jedno, a w zasadzie dwa ciekawe miejsca. Gdzie obecnie istnieje tor wyciągowy, w końcu ulicy Kątskiego, są ślady sugerujące, że ten tor szedł dalej i prawdopodobnie łączył się z torami szlakowymi w okolicy przystanku W-wa Płudy. Drugie miejsce jest przy EC Żerań, gdzie obecny most rowerowy nad kanałem był kiedyś kolejowy, a tory szły dalej, prawdopodobnie obok składowiska popiołów i szedł dalej aż do fabryki Domów.
Zbadam to przy okazji, dziękuję :)
Czekałem i ja na ten materiał. Ciekawe czy miasto ma jakiekolwiek plany na ten dawny układ torowy. Dla potencjalnych dzielnic mieszkaniowych - sztos.
To już Jakub Kulecki zauważył, że osiedla mieszkaniowe w okolicach Kanału Żerańskiego mogłyby mieć ruch pasażerski, realizowany tą bocznicą. Była szansa, ale nikt z włodarzy stolicy na to nie wpadł..
@@kolejowaeksploracja7595 TO jest smutne, to by była piękna hostoria rewiltalizacji linii i w ogóle tej części miasta. Tam przy młynach warszawskich jest styk z trzecią fazą TMP. Komunikacyjnie bardzo interesująco!
Dzięki za ten materiał. Good job.
Po co tam komu te tory, szczególnie mieszkańcom? Gdzie by mieli jeździć? W planach jest tramwaj z Żerań FSO , ale to za jakieś 10 lat
I to jest najlepszy przykład że kiedyś nawet na terenie mocno zurbanizowanym bocznice pozwalały na transport towarów za pomocą kolei , a teraz tylko tiry tiry
ten most wydaje się być zachowany w dobrym stanie, ciekawe czy można go jakoś wykorzystać nie koniecznie od razu do ruchu szynkowego np aby puścić tam tramwaj, ale jako przeprawa dla mieszkańców typu deptak i ścieżka rowerowa, którą można było by zrobić na wale skoro nic tam nie ma
co do desek na moście to wymienić je nie wydaje się być drogie
Cały odcinek do Annopolu ma potencjał, ale brakuje przedsiębiorczości odpowiednim osobom..
@@kolejowaeksploracja7595 potencjał miał też transport towarów barkami, co podobno jest o wiele tańsze niż koleją lub ciężarówkami. Jednak kanał żerański nie funkcjonuje już jako sposób łatwego transportu, do czego go w ogóle wybudowano ogromnym wysiłkiem.
Dużo jest takich przykładów dziwnych zaniedbań. Co sugeruje, że państwo lub cywilizacja się degeneruje zaniechując dbania o infrastrukturę. Być może ze względu na to, że produkcja ma przejść na wschód zupełnie, a auta mają stać się bez inwazyjne, napędzane ekologicznym tanim lub darmowym paliwem. Jak np energia ze słońca. Może te zmiany mają taki sens, że likwiduje się stare systemy w obliczu nowych o niebo lepszych.
@@kolejowaeksploracja7595 np lepiej handlować w sieci dobrami wirtualnymi, do czego nie potrzeba terenu, nieruchomości, maszyn, pracowników tylko raz wykonane dobrze oprogramowanie automatyzujące prace. Rozwijające sie kraje produkują rzeczy fizyczne w trudzie i obarczone kosztem, ryzykiem i wszelkimi problemami, przez które przeszedł zachód. Zachód jako przodujący technologicznie może kupować te rzeczy dając w zamian usługi i dobra wirtualne (wiedzę, patenty, prawa do korzystania z infrastruktury i cały rynek rozrywkowy oraz towarów luksusowych takich jak małpy NFT). zawsze też może wydrukować więcej pieniędzy i zrobić komuś wojnę kto jest z tego nie zadowolony że daje realne towary za pusty pieniądz inflacyjny. Dlatego zachód by funkcjonować może ograniczyć do minimum przemysł, transport, a drobne rzeczy dostarczać dornami. Większe autonomicznymi ciężarówkami elektrycznymi. W takim kontekście wielkie hale fabryk i kolej jawi się jak średniowiecze.
Ta "tablica" na bramie to tarcza zatrzymania, czyli sygnał D1 "Stój! Tor jest zamknięty"
Dla mnie jest przede wszystkim wskazówką, że tor w danym miejscu w ogóle był, gdy brakuje innych reliktów.
@@kolejowaeksploracja7595 spoko, rozumiem, dzieje się swoją wiedzą. Jestem absolwentem warszawskiego Technikum Kolejowego, Wydziału Trakcji Elektrycznej Metra. Ładnych parę lat powozilem pod ziemią. Pozdrawiam.
Te tory w 7:50 są potrójne z jakiegoś powodu? Na przykład, żeby pogodzić jakieś 2 standardy rozstawów?
trzecia szyna na łuku
Czyli to w wypadku wykolejenia nie pozwoli wagonowi zbyt daleko zboczyć z toru
@@pawef9049 a także zapobiega wykolejeniu
,,Betoniarnia,, właściwie producent kostki brukowej funkcjonuje na terenie byłej cementowni warszawa, a word jest na terenie SPEC,U, zakłady mięsne był dalej za specem.Falbet funkcjonował już w lach 50,
Dziękuję z informacje, ja akurat dotarłem do takich informacji, które przekazałem na filmie.
Dodam,pierwotnie bocznice do odlewniczej przechodziły przez toruńską, a w areszcie funkcjonował zakład podobny do falbetu,dlatego mieli bocznicę.
10:35 Po co istnieje tam tak wysokie ogrodzenie??
Sądzę, że w czasach gdy nie było monitoringu niskie ogrodzenie stanowiłoby zaproszenie dla złodziei..
Zastanawiają mnie tory na tym nasypie przy kanale żerańskim, czemu są po jednej stronie dwie szyny tuż obok siebie?
Czy ta zewnętrzna szyna to tor szeroki??? 1520mm ?
Myślę, że miało to zapobiegać wykolejeniu w newralgicznym punkcie, jakim był most.
Po kolei z Kuleckim 😉
Co najmniej 7 razy oglądałem ten odcinek PKZK.. Ale zawsze chciałem mieć swój film o tej bocznicy, pokazany po mojemu ;)
@@kolejowaeksploracja7595
I warto było. Jak dla mnie, to fajnie wyszło.
Urbex kolejowy tego jeszcze nie widziałem, zastanawia mnie co na takie tematy inny youtuber który lubi kolej urbexy i stara motoryzację.
O kim mowa ?
@@kolejowaeksploracja7595 Mialem na myśli Z.Łomnika, specjalista nie wiem czy jest, ale do kolei często nawiązuje.
Nooo ale wiadukt odbudowali z zachowaniem miejsca na torowisko ;)
Jak mówił Kulecki- kiedyś ten wiadukt może być ostatnią pamiątką po tych torach..
Jeszcze i po te tory przyjda zlomiarze😁
Trzymam kciuki, że nie- może z daleka nie będzie im się chciało dźwigać.. ;)
Niestety transport samochodowy przyczynił się do tego.
Pewnych zmian nie dało się uniknąć, jednak uważam że ta bocznica mogła jeszcze służyć..
Ladny raportaz. Ale jednoczesnie pomnik marnotrawstwa. Po upadku komuny te zaklady "nagle" staly sie "niepotrzebne". Dlaczego? Bo lokalnym cwaniakom we wladzach Warszawy lepiej bylo kupowac kamienice po 150 zl, a nie szamotac sie ze znajdowaniem inwestorow dla tych fabryk. To olewajstwo doprowadzilo do unicestwienia duzej czesci przemyslu w calym kraju, rowniez nowopowstalego za Edwarda.
Coś w tym jest.. ;)
I te ruskie mapy😂
W przeciwieństwie do polskich pokazują fakty 🙂 na polskich tereny przemysłowe z bocznicami to po prostu pusta przestrzeń, często zabarwiona na różowo. Zgodnie z mentalnością władz PRL zakłady przemysłowe były "obiektami strategicznymi", potencjalnymi celami "sabotażu". Dlatego mapy cywilne nie zawierały takich rzeczy; korzystam więc z radzieckiej mapy sztabowej.
@@kolejowaeksploracja7595 właśnie o to chodzi gdyby nie one to nawet map byśmy nie mieli
Oczywiście w tej skali
Serdecznie pozdrawiam 👍
Tylko w Polsce złomiarze mogli zniszczyć tory masakra co za naròd a pòźniej płacz że źle że bieda.
Znam to zjawisko. Dla policji wartość szyn = cenie złomu, czyli znikoma szkodliwość czynu. Proceder kwitnie. Polska :/