Tak! Możemy być dumni, że mamy sygnalizację świetlną nie tylko w miastach! Przed naszymi domami dumnie stoją śmietniki! Kiedy jedziemy samochodem przez most nad Wartą, możemy być dumni, że nie płyniemy promem. Tak !!! To, że Polska nie jest zacofana jak, jakaś andyjska wioska, wypycha w przód dumną polską pierś!!! Niemcy budują reaktor termojądrowy, Francuzi budują rakiety kosmiczne, Szwedzi budują myśliwce odrzutowe, My, Polacy, nie jesteśmy gorsi, mamy bocznicę kolejową! Co za DUMA !!!
Bardzo dobry materiał, pełen szacunek za pokazanie jak to wygląda od środka chodź czuję lekki niedosyt tematem. Podziekowania również za promowanie nie tylko tego z czego powinna Polska słynąć ale również przypiomnienie że w otaczającym nas świecie są ludzie i zawody które są niedoceniane a zależy od nich nasza codzienna podróż, bezpieczeństwo oraz wygoda. Pozdrawiam i oby więcej takich materiałów.
Heh znam to miejsce jak własną kieszeni . Mój tata pracował na wagonach sypialnych i często z nim jeździłem w trasy od małego więc można powiedzieć że tam spędziłem połowę swojego dzieciństwa i części dorosłego życia :)
Uwielbiam Nauka to lubię. Wspaniały kanał i bardzo za niego dziękuję. Natomiast tym razem wyjątkowo nie dałem rady dosłuchać do końca. Z konieczności słucham na słuchawkach i parę razy ścieżka dźwiękowa tak mnie zaskoczyła, że mało się nie przewróciłem. No nie mogę, autentycznie.
Jak się chodzi po terenie to kamizelka, aby nie straszyć pracowników. Na olszynkę chodzę od 3 lat, na praktyki. Do tej pory zachwyca rozmiarem, natomiast wymaga rozbudowy. Zwłaszcza powstania nowej lokomotywowni.
@Radeon003 My po mimo że byliśmy na praktykach, po przekroczeniu granicy terenu kamizelka. Nie ważne czy cię widzą czy nie, kamizelkę masz mieć na sobie.
@@OnlyEeveePL od nas nikt nie wymaga, czasami widziałem że ktoś miał GOŚĆ na kamizelce, jacyś ważniejsi też nie mieli, pracownicy zazwyczaj każdy ma także nie wiem od czego zależy
Dobrze, że pokazujecie taki temat. Pracowałem w kilkunastu takich "bocznicach" w UK jako tester, commissioner i modyfikator, tam nazywanymi "depot". Po powrocie do Polski wogóle nie widzę ogłoszeń o pracę w takich miejscach. CPK był szansą na rozwój kolei w Polsce - widać zaprzepaszczony. Kolejna inwestycja w zakup 100 piętrowych jednostek - siemens w Niemczech będzie to wykonywał. W Polsce konieczna jest wola polityczna dla takich projektów w kraju!
Następny co się propagandy nasłuchał. CPK będzie realizowane. A tymi obiecankami poprzedników można sobie co najwyżej tyłek podetrzeć. Miałbyś rozwój kolei tak jak milion elektrycznych samochodów. Skończyło się na wycięciu lasu.
@@dankazor7642 ...Alstom (i wcześniej Bombardier), Hitachi... fakt, działają na rynku UK, ale tam też zatrudniają wyłącznie mieszkańców wysp. Nie zwijają interesu i nie przenoszą wszystkiego za granicę.
Dużo ostatnio o pociągach, podoba mi się to! Teraz jakiś odcinek o parowozach :D Wolsztyn ma czynne, regularne parowozy do Poznania, nagrałbyś super materiał parowozu na żywo
Panie Tomku, mam nadzieję że ze zdrowiem wszystko w porządku, zauważyłem u Pana w ostatnich filmach zmieniony sposób wypowiadania się. Wszystkiego dobrego życzę🙂
to przy okazji PKP fajnie by było zrobić odcinek o Idzikowicach i moze w ogóle o CMK bo to kawał historii i dużo obecnych ciekawostek - i jedna z popularniejszych tras w PL WAWA - KRAKÓW :) Pozdrawiam :)
Pozdrawiam, aż się wzruszyłem. Jako uczeń Technikum Kolejowego wiele razy startowaliśmy z tej stacji na kilkudniowe wycieczki. Jeszcze raz pozdrawiam wszystkich kolejarzy.
Kawał dobrej infrastruktury. Warto było by też wspomnieć też o podziemnej infrastrukturze wybudowanej za czasów okupacji niemieckiej. Część tej infrastruktury w tym pełnowymiarowe tory kolejowe łączące bocznicę z podziemną stacją w centrum Warszawy oraz bunkry dla załóg i obsługi istnieją do dziś ale z wiadomych względów o nich się nie mówi i nie udostępnia się ich dla zwykłych obywateli. Późniejszych latach ZSRR korzystało z tych obiektów i co ciekawe podczas zimnej wojny Wojska Układu Warszawskiego wykorzystywały wspomnianą poziemną infrastrukturę jako magazyn broni masowego rażenia, w żelbetonowych tunelach kolejowych była również możliwość uzbrojenia tych rakiet w głowice i przetransportowanie ich pod ziemią w okolice aktualnej ulicy Marsa, gdzie był poziemny silos oraz stacjonowało tajne biuro Radzieckich Wojsk Powietrzno-Kosmicznych. Szkoda, że ze wiadomych przyczyn obiekty te do dziś są niedostępne dla zwykłych obywateli jako obiekty do zwiedzania.
Bardzo ciekawe. A czy dało by się stworzyć odcinek o historycznych projektach super-pociągów lub lokomotyw, które się wtedy nie udały, bo były inne czasy? Np. o tzw. Luxtorpedzie, o Pm36 i o innych? Myślę, że gdyby udało się je zrekonstruować nawet w jednostkowej ilości albo np. 10 sztuk, za pomocą któregoś z polskich producentów lokomotyw np. Newag albo Pesa, tak aby mogły wozić pasażerów, nawet z nowoczesnymi silnikami, ale z bryłą historyczną, to byłby hit turystyczny Polski, zwłaszcza dla turystów zagranicznych przyjeżdżających do Polski.
Super odcinek, miałem okazję pojawiać się tam służbowo. Jednak uważam że miasto powinno dogadać się z PKP IC aby wybudować nad tą bocznicą 1-2 wiadukty drogowe, po których mogłyby się poruszać także autobusy miejskie, rowery i piesi. Kiedy ona przestałaby dzielić, to mniej ludzi zastanowiałoby się czemu ta bocznica musi być taka duża. Natomiast sam teren bocznicy powinien być dużo szczelniej ogrodzony i monitorowany.
Brakuje w tytule pewnej formułki "materiał promocyjny". Z lotu ptaka nad olszynka wygląda to wspaniale. Dla równowagi panie Tomaszu proszę nakręcić film czym intercity ciąga pociągi na liniach bez druta. Jakieś stonki po szóstej modernie czy wiecznie wynajmowane od Czechów nurki. Juz nie będę się znęcał że główna lokomotywa w taborze ic to poczciwa eu07 która to konstrukcja ma 60 lat na karku.
@@gajowiec bardzo je lubię ale nie wciskajmy ludziom kitu i ordynarnej promocji pod płaszczykiem kanału naukowego. Laik pomyśli że intercity to same pendolino i griffiny 200..
Bo Niemcy ją rozbudowali przed atakiem na ZSRR. W ramach planu "Otto" zwiększono możliwości infrastruktury na terenie zarówno Rzeszy jak i Generalnej Gubernii.
Dlaczego? Bo jesteśmy państwem poddanym centralizacji więc w centrali skupia się transport, jak i wiele innych dziedzin państwa. I dlatego gdy padnie Warszawa to padnie cała Polska i centralizacja jest jej największym zagrożeniem. To co tu jest pokazywane jako coś wyjątkowego jest wielkim ryzykiem dla państwa.
Bardzo fajny odcinek, a na początku to była chyba stacja Gliwice, bo tak trochę ją kojarzę z widzenia i Elfy z tym jakże charakterystycznym logiem Kolei Śląskich ;).
Wszyscy nagle się koleją zainteresowali? :P Z dwa miesiące temu obejrzałem recenzję zestawu w skali H0, kupiłem, potem kupiłem kolejne, oglądam o kolei, o lokomotywach, o makietach i zestawach w skali, zam się zaczajam aby zrobić zdjęcie tego co jeździ w mojej okolicy :)
Na zachód od zespołu budynków kolejowych Olszynki Grochowskiej jest dzielnica, która nazywa się "Kozia Górka". Mało który Warszawiak w ogóle wie, że taka dzielnica istnieje. I nic dziwnego - praktycznie cała ta dzielnica jest zajęta przez torowiska i zdziczałe tereny ogródków działkowych. Ogromny teren w środku miasta, jakby pochodzący z innej rzeczywistości ...
@@kamil1059 wygląda to tak, są tam krzaki, czasami drzewa owocowe i pozostałości po działkach czyli jakieś domki, kwałki płotów itp. Przyroda powoli je pochłania
Prawda jest taka, że całą polską kolej należałoby zaorać i zbudować od nowa kompletny, spójny i silnie skomputeryzowany system w którym komputery śledzą wszystko na bieżąco i zwyczajnie ZABRANIAJĄ dyżurnym ruchu najbardziej oczywistych błędów. Podobnie jak teraz działa system komputerowy samolotów pasażerskich Airbus, który nie pozwala pilotowi na rozbicie samolotu w najbardziej oczywiste i przewidywalne sposoby. Dla przykładu system komputerowy tych samolotów nie pozwoli pilotowi na ustawienie płaszczyzn sterowych w pozycji, która skutkowałaby przeciągnięciem i rozbiciem się maszyny. Podobnie system powinien śledzić w czasie rzeczywistym wszystkie pociągi w sieci i informować o tym dyżurnych ruchu. Skierowanie pociągu na tor, o którym system z całą pewnością i z wielu źródeł wie, że jest zajęty, powinno być po prostu niewykonalne. Cała kolej powinna być uznawana, za część sił zbrojnych i na kolei komunikacja powinna być szyfrowana kodami wojskowymi. Bo do czego to podobne, żeby wróg wiedział o nadjeżdżającym transporcie wojskowym, bo wystarczy podsłuchać kolejowe radio. Że o gigantycznych jajcach z systemem radio-stop nie wspomnę. Sam system jest niezbędny, ale jego poziom zabezpieczeń jest taki, że powinno się za to kogoś powiesić publicznie.
Newag nie szkodził, tylko dbał o to, aby nie brać odpowiedzialności za naprawy firm krzak, bo firma krzak zjebie coś z naprawą, a użytkownik później będzie obarczał newaga w razie katastrofy :))))
@@testplmnb Proponuję zapoznać się lepiej z tematem, bo to co Newag robił, to klasyczna zaplanowana "awaria" po wizycie w serwisie trzecim, coś jak wyłączanie funkcjonalności w iPhonach po wymianie ekranu. Zwykła nieuczciwa walka z konkurencją. Działanie karygodne, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że część postępowań przetargowych na dostawę taboru, które wygrał Newag, miało zapisy o serwisowaniu składów w firmach trzecich. Gdyby te składy były serwisowane w firmach krzak, to by się nie popsuły, gdyż Newag w oprogramowaniu zaszył współrzędne geograficzne konkurencji i postój pociągu w tych lokalizacjach był jednym z warunków wystąpienia "awarii".
Tymczasem Pesa i ich twory które nie muszą mieć żadnych zakodowanych poleceń aby się psuć na potęgę 🤡🤣 Co jak co ale Newag jako jedyna firma w PL może jak kolwiek konkurować z zachodnimi dostawcami taboru
@@t0fik1 Znam temat, bo sam jestem kolejarzem. To, że newag dba o swój biznes to jedno, ale to, że newag nie chce aby jego tabor naprawiały firmy krzak to drugie. W przypadku drugiego już widzę nagłówki "pojazd newagu stracił kontrolę, zamiast hamować przyspieszał", ale nikt nie wspomni, że to firma krzak naprawiała, a to koleje śląskie czy tam dolnośląskie próbowały by obwinić newaga za taki stan rzeczy.
Przecież każda spółka kolejowa ma takie zaplecze. Nie takie duże, ale np. Koleje Śląskie mają zajezdnię (na kolei to żargonowe określenie oznaczające "lokomotywownię bez lokomotyw, tylko z jednostkami") na Raciborskiej.
Tak na moje to m miasto się rozwija i kolej powinna inwestować w tereny bardziej odległe od miasta. Wystarczy spojrzeć na mapę - mnóstwo lokalizacji trzeba omijać (Odolany i Olszynka to tylko przykłady ) Pomijam fakt że nocne syreny frustrują i problem znany jest sąsiadom olszynki od dawna
@@gajowiec Zgadzam się z tym. Uważam że jest to zaleta która z czasem staje się wadą. X lat temu gdy Warszawa miała inny kształt i realia były inne był to niewątpliwie dobry pomysł. Obecnie trzeba wziąć pod uwagę zagospodarowanie miasta o dużo większych potencjale które taki obiekt ogranicza
Ale kiedy to było obrzeża, więc to ludzie się wepchali w bliskie sąsiedztwo wiedząc z czym to się je. Pozatym w Krakowie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Lublinie jest to samo więc w czym problem? 🤣
Bardzo szanuję za propagowanie tego co powinno być naszą dumą nie wstydzmy się polskich obiektów infrastruktury
Duże nie znaczy lepsze. Nowa Huta nigdy nie obsługiwała okolicznych państw choć tak została zaprojektowana i na koniec zbankrutowała
@@ZdzichaJedziesz
😢
@@ZdzichaJedziesz nowa huta to dzielnica Krakowa, kombinat nazywał się inaczej.
Tak! Możemy być dumni, że mamy sygnalizację świetlną nie tylko w miastach! Przed naszymi domami dumnie stoją śmietniki! Kiedy jedziemy samochodem przez most nad Wartą, możemy być dumni, że nie płyniemy promem.
Tak !!! To, że Polska nie jest zacofana jak, jakaś andyjska wioska, wypycha w przód dumną polską pierś!!!
Niemcy budują reaktor termojądrowy, Francuzi budują rakiety kosmiczne, Szwedzi budują myśliwce odrzutowe, My, Polacy, nie jesteśmy gorsi, mamy bocznicę kolejową!
Co za DUMA !!!
niestety pkp już będzie jedynie szwabska dumą - z pewnością nie naszą...
dziękuję za promowanie naszych kolei dziękuję za to co Pan robi na kanale "Nauka. To Lubię" ...i proszę o więcej
Obstawiam, że będzie więcej. I dobrze.
Lubię takie materiały "od kuchni"🙌👍👍👍👍
dołączam się 😀 - bardzo fajny materiał 👍
Kulecki o kolei. Nie dziękujcie :D
Bardzo dobry materiał, pełen szacunek za pokazanie jak to wygląda od środka chodź czuję lekki niedosyt tematem. Podziekowania również za promowanie nie tylko tego z czego powinna Polska słynąć ale również przypiomnienie że w otaczającym nas świecie są ludzie i zawody które są niedoceniane a zależy od nich nasza codzienna podróż, bezpieczeństwo oraz wygoda. Pozdrawiam i oby więcej takich materiałów.
Dziękuję za Pana pracę i promowanie Polski.
Pozdrawiam serdecznie. 🇵🇱👍
Dokladnie, team BIOTAD PLUS💪💪
Super program! Nie tylko Mars, rakiety i inne bzdety, kolej żelazna jest również mega ciekawa! Wszystkiego najlepszego Panie Tomaszu w nowym roku 👍
Jak zwykle genialny odcinek z porcją wiedzy. Dziękuję, to co Pan robi jest niesamowite
A już myślałem, że bitwa pod Olszynką Grochowską była o tę bocznicę kolejową... 😉
Więcej wojen, o to miejsce było wśród zarządu. 😂
Powstanie Listopadowe było w 1830 roku. Kolej na ziemiach polskich zaczęła się nieco później. Taki poważny rozwój kolei możemy datować od 1850.
Chyba za dużo wiadomości czerpiesz z chińskiego tik toka 😂
Albo o kobiecy areszt śledczy usadowiony między torami😉
@@Lena.1412 osiedle Dudziarska też było warte wygrania tej bitwy 😜
Obyśmy wszyscy byli traktowani z taką troską, kiedy już trafimy na boczny tor.
Święte słowa
dla tych mają zupki z muchorków. Już nie jedno dziecko tak wykończyło swoją matkę lub ojca
@@marekchudy8893 tylkodwoje?
W waszej UE ludzi w podeszłym wieku traktuje się eutanazją.
Panie Tomaszu dziękuję bardzo za ten odcinek
Film o pociągach to miód na mój monitor 🥰. Zawsze kiedy tamtędy przejeżdżam, spoglądam w stronę bocznicy.
Heh znam to miejsce jak własną kieszeni . Mój tata pracował na wagonach sypialnych i często z nim jeździłem w trasy od małego więc można powiedzieć że tam spędziłem połowę swojego dzieciństwa i części dorosłego życia :)
więcej takich materiałów, nawet dłuższych aby wgryźć się bardziej w temat!
Fajny pozytywny głos o kolejnictwie
Dziękuję za kolejny film o kolei i poproszę o więcej 😊
Uwielbiam Nauka to lubię. Wspaniały kanał i bardzo za niego dziękuję. Natomiast tym razem wyjątkowo nie dałem rady dosłuchać do końca. Z konieczności słucham na słuchawkach i parę razy ścieżka dźwiękowa tak mnie zaskoczyła, że mało się nie przewróciłem. No nie mogę, autentycznie.
Dziękuję. zmieniła się kolej od czasu kiedy byłem kolejarzem na przełomie lat 80tych i 90tych....
No i najważniejsze początek materiału, Gliwice i w tle pociągi i mój pracodawca Koleje Śląskie 🙂
Jak się chodzi po terenie to kamizelka, aby nie straszyć pracowników. Na olszynkę chodzę od 3 lat, na praktyki. Do tej pory zachwyca rozmiarem, natomiast wymaga rozbudowy. Zwłaszcza powstania nowej lokomotywowni.
Nie potrzeba bo miał zgodę i wiedzieli o tym.
@Radeon003 My po mimo że byliśmy na praktykach, po przekroczeniu granicy terenu kamizelka. Nie ważne czy cię widzą czy nie, kamizelkę masz mieć na sobie.
@@OnlyEeveePL od nas nikt nie wymaga, czasami widziałem że ktoś miał GOŚĆ na kamizelce, jacyś ważniejsi też nie mieli, pracownicy zazwyczaj każdy ma także nie wiem od czego zależy
@@Radeon003 pytanie w jakim zakładzie robisz, na olszynce nawet maszynistów ganiają i premie potrafią zabrać.
Dobrze, że pokazujecie taki temat. Pracowałem w kilkunastu takich "bocznicach" w UK jako tester, commissioner i modyfikator, tam nazywanymi "depot". Po powrocie do Polski wogóle nie widzę ogłoszeń o pracę w takich miejscach. CPK był szansą na rozwój kolei w Polsce - widać zaprzepaszczony. Kolejna inwestycja w zakup 100 piętrowych jednostek - siemens w Niemczech będzie to wykonywał. W Polsce konieczna jest wola polityczna dla takich projektów w kraju!
Następny co się propagandy nasłuchał. CPK będzie realizowane. A tymi obiecankami poprzedników można sobie co najwyżej tyłek podetrzeć. Miałbyś rozwój kolei tak jak milion elektrycznych samochodów. Skończyło się na wycięciu lasu.
jak pracowałeś w uk to pewnie wiesz ile tam jeżdzi składów os siemensa. więc nie tylko my mamy problem z produkcją własnego taboru...
@@dankazor7642 ...Alstom (i wcześniej Bombardier), Hitachi... fakt, działają na rynku UK, ale tam też zatrudniają wyłącznie mieszkańców wysp. Nie zwijają interesu i nie przenoszą wszystkiego za granicę.
Dużo ostatnio o pociągach, podoba mi się to!
Teraz jakiś odcinek o parowozach :D Wolsztyn ma czynne, regularne parowozy do Poznania, nagrałbyś super materiał parowozu na żywo
Bez sensu. To nie jest kanał o historii techniki.
Wolsztyn to atrakcja turystyczna matołku tak samo jak wąskotorówka w Sochaczewie
Kocham kolej! Dzięki niej mogę bez problemu odwiedzać rodzinę na trasie Jaslo-Kraków😊
IC Bieszczady?
Piękna trasa☺
i takich filmów - w takim klimacie utrzymanych - powinno byc znacznie więcej na tym kanale!!! :)
Super odcinek
Bardzo ciekawy
Materiały kolejowe zawsze miło się słucha :)
Bardzo fajny materiał
Ciekawy odcinek. lubię pociągi ❤ i naszą kolej, która pięknie się rozwinęła.
Panie Tomku, mam nadzieję że ze zdrowiem wszystko w porządku, zauważyłem u Pana w ostatnich filmach zmieniony sposób wypowiadania się. Wszystkiego dobrego życzę🙂
Dokładnie, też to zauważyłem
Profesjonalne przygotowanie 🎉
Świetny materiał, także od strony realizacji
Dziękuję za ten cenny przekaz 😮🎉😮❤❤😮🎉😮
Super materiał, niesamowite miejsce
SUPER ODCINEK
Dziękuję 😉
Kulecki! Mistrz tematu! Pozdrawiam, polecam każdemu fanowi i nerdowi, inżynierowi. Docenią wszyscy język i precyzjie mistrza ;)
Szczęśliwego Nowego Roku
super film, oby więcej takich
Bardzo ciekawy materiał!
Dziwię się że nie ganiają Pana ochroniarze za brak kamizelki 😁😁😁Przyjemny materiał😊👌.
to przy okazji PKP fajnie by było zrobić odcinek o Idzikowicach i moze w ogóle o CMK bo to kawał historii i dużo obecnych ciekawostek - i jedna z popularniejszych tras w PL WAWA - KRAKÓW :) Pozdrawiam :)
No i nie tylko Kraków, bo jeszcze Katowice, Budapeszt, Wiedeń a nawet Wrocław
@gajowiec dokladnie tak ;) Staly bywalec stacji Opoczno Poludnie pozdrawia ;)
bardzo ciekawy film
Pozdrawiam, aż się wzruszyłem. Jako uczeń Technikum Kolejowego wiele razy startowaliśmy z tej stacji na kilkudniowe wycieczki. Jeszcze raz pozdrawiam wszystkich kolejarzy.
Super pomysł na odcinek👌‼️
Panie Rożek 🙂szacunek😊 Pozdrawiam
piękna sprawa co wy robicie na tym kanale, jak i obsługa bocznicy! i ta muzyczka od 7ej minuty ahh
Bardzo dobry material pozdrawiam
Niemal codziennie tam skm'ka przejeżdżam - inaczej wygląda z góry. Dzięki za film 😊
Wbijaliśmy tam z ziomalem z lewymi kamizelkami pkp i fajne fanty można znaleźć w tych wagonach
super materiał
W 1984 mialem okazje jako student pracowac tam przy sprzataniu wagonow. Nawet niezle placili, ale oszukiwali...
Bardzo fajny film edukacyjny
Kawał dobrej infrastruktury.
Warto było by też wspomnieć też o podziemnej infrastrukturze wybudowanej za czasów okupacji niemieckiej. Część tej infrastruktury w tym pełnowymiarowe tory kolejowe łączące bocznicę z podziemną stacją w centrum Warszawy oraz bunkry dla załóg i obsługi istnieją do dziś ale z wiadomych względów o nich się nie mówi i nie udostępnia się ich dla zwykłych obywateli. Późniejszych latach ZSRR korzystało z tych obiektów i co ciekawe podczas zimnej wojny Wojska Układu Warszawskiego wykorzystywały wspomnianą poziemną infrastrukturę jako magazyn broni masowego rażenia, w żelbetonowych tunelach kolejowych była również możliwość uzbrojenia tych rakiet w głowice i przetransportowanie ich pod ziemią w okolice aktualnej ulicy Marsa, gdzie był poziemny silos oraz stacjonowało tajne biuro Radzieckich Wojsk Powietrzno-Kosmicznych.
Szkoda, że ze wiadomych przyczyn obiekty te do dziś są niedostępne dla zwykłych obywateli jako obiekty do zwiedzania.
Bardzo ciekawe. A czy dało by się stworzyć odcinek o historycznych projektach super-pociągów lub lokomotyw, które się wtedy nie udały, bo były inne czasy? Np. o tzw. Luxtorpedzie, o Pm36 i o innych? Myślę, że gdyby udało się je zrekonstruować nawet w jednostkowej ilości albo np. 10 sztuk, za pomocą któregoś z polskich producentów lokomotyw np. Newag albo Pesa, tak aby mogły wozić pasażerów, nawet z nowoczesnymi silnikami, ale z bryłą historyczną, to byłby hit turystyczny Polski, zwłaszcza dla turystów zagranicznych przyjeżdżających do Polski.
Dzięki
Dobra muza w tle :)
jakie płytkie merytorycznie te filmy robisz ostatnio
Piszesz bez sensu
Super odcinek, miałem okazję pojawiać się tam służbowo. Jednak uważam że miasto powinno dogadać się z PKP IC aby wybudować nad tą bocznicą 1-2 wiadukty drogowe, po których mogłyby się poruszać także autobusy miejskie, rowery i piesi. Kiedy ona przestałaby dzielić, to mniej ludzi zastanowiałoby się czemu ta bocznica musi być taka duża. Natomiast sam teren bocznicy powinien być dużo szczelniej ogrodzony i monitorowany.
Co do kupowania biletu w okienku kasowym (0:10) to bym, polemizował :-)
Brakuje w tytule pewnej formułki "materiał promocyjny". Z lotu ptaka nad olszynka wygląda to wspaniale. Dla równowagi panie Tomaszu proszę nakręcić film czym intercity ciąga pociągi na liniach bez druta. Jakieś stonki po szóstej modernie czy wiecznie wynajmowane od Czechów nurki. Juz nie będę się znęcał że główna lokomotywa w taborze ic to poczciwa eu07 która to konstrukcja ma 60 lat na karku.
Ale co ci nie pasuje w tych lokomotywach??
@@gajowiec bardzo je lubię ale nie wciskajmy ludziom kitu i ordynarnej promocji pod płaszczykiem kanału naukowego. Laik pomyśli że intercity to same pendolino i griffiny 200..
Produkt raz wyprodukowany powinien służyć jak najdłużej a nie że po trzech latach na złom
Bo Niemcy ją rozbudowali przed atakiem na ZSRR. W ramach planu "Otto" zwiększono możliwości infrastruktury na terenie zarówno Rzeszy jak i Generalnej Gubernii.
podcast wojenne historie
mam podziękować, czy co?
Areszt Śledczy na Chłopickiego 71A, tzw. "Kamczatka".
Bardzo ciekawy materiał. Przydałoby się kilka bardziej szczegółowych odcinków. Duża liczba wyświetleń zagwarantowana!
Dziękuję panie Tomaszu za kolejny odcinek. Pomyślnego 2025 roku.!
Fajny temat, jak u Błażeja Dikunowa
Super że poruszyliście temat wartości historycznej budynków. Elektryfikacja polskiej kolei przed 1939 r. to fascynujący temat.
A mi się wydawało, że największa bocznica w Europie jest na południe od Hamburga (Maschen), a największa na świecie w Nebrasce (USA).
Moje rewiry ❤
Dlaczego? Bo jesteśmy państwem poddanym centralizacji więc w centrali skupia się transport, jak i wiele innych dziedzin państwa. I dlatego gdy padnie Warszawa to padnie cała Polska i centralizacja jest jej największym zagrożeniem. To co tu jest pokazywane jako coś wyjątkowego jest wielkim ryzykiem dla państwa.
Odcinek dla tych co mają pociąg do kolei a nie są wykolejeńcami.
Bardzo fajny odcinek, a na początku to była chyba stacja Gliwice, bo tak trochę ją kojarzę z widzenia i Elfy z tym jakże charakterystycznym logiem Kolei Śląskich ;).
Może teraz materiał o stacji Warszawa Główna Towarowa na Odolanach?
Po co? Od wakacji PKP cargo zamkniete, warsztaty puste jedynie prywaciarze
Chyba marzenie każdego dewelopera działającego w Warszawie, żeby to wszystko gdzieś poza stolicę przenieść, a teren pod mieszkaniówkę przeznaczyć.
@audytobywatelski ogląda i nie dowierza, że bez policji się obyło i wszystko nagrałeś LEGALNIE :) pozdrawiam
Wszyscy nagle się koleją zainteresowali? :P Z dwa miesiące temu obejrzałem recenzję zestawu w skali H0, kupiłem, potem kupiłem kolejne, oglądam o kolei, o lokomotywach, o makietach i zestawach w skali, zam się zaczajam aby zrobić zdjęcie tego co jeździ w mojej okolicy :)
Byłem na Olszynce ok roku 2000. Ponad 280 torów, hektary wagonów, potężne hangary na pełne składy. Można się zgubić, naprawdę robi wrażenie
„How it works” z łysym z Polski. Lubię to
Na zachód od zespołu budynków kolejowych Olszynki Grochowskiej jest dzielnica, która nazywa się "Kozia Górka". Mało który Warszawiak w ogóle wie, że taka dzielnica istnieje. I nic dziwnego - praktycznie cała ta dzielnica jest zajęta przez torowiska i zdziczałe tereny ogródków działkowych. Ogromny teren w środku miasta, jakby pochodzący z innej rzeczywistości ...
ale o Dudziarskiej słyszało wielu
Zdziczałe tereny ogródków działkowych ? Co przez to rozumiesz?
To nie dzielnica tylko rejon
@@kamil1059 wygląda to tak, są tam krzaki, czasami drzewa owocowe i pozostałości po działkach czyli jakieś domki, kwałki płotów itp. Przyroda powoli je pochłania
W środku miasta?? Serio?
Wsparcie kolejnictwa od strony naukowej, ekologicznej czy gospodarczej jest ważne, choć wyczuwa się drobne potknięcia w szczegółach. Pozdrawiam
Może materiał o pracy dyżurnych ruchu?
Raczej się nie zanosi, bo sponsorem tych filmów jest PKP Intercity, a dyżurni to pracownicy PKP PLK.
@t3d3d pewnie masz rację, chociaż myślę, że byłoby to ciekawe rozwinięcie tematu polskich kolei ogólnie
Koło bose !! 🥰
🛞👣🛞🦶
Prawda jest taka, że całą polską kolej należałoby zaorać i zbudować od nowa kompletny, spójny i silnie skomputeryzowany system w którym komputery śledzą wszystko na bieżąco i zwyczajnie ZABRANIAJĄ dyżurnym ruchu najbardziej oczywistych błędów. Podobnie jak teraz działa system komputerowy samolotów pasażerskich Airbus, który nie pozwala pilotowi na rozbicie samolotu w najbardziej oczywiste i przewidywalne sposoby. Dla przykładu system komputerowy tych samolotów nie pozwoli pilotowi na ustawienie płaszczyzn sterowych w pozycji, która skutkowałaby przeciągnięciem i rozbiciem się maszyny.
Podobnie system powinien śledzić w czasie rzeczywistym wszystkie pociągi w sieci i informować o tym dyżurnych ruchu. Skierowanie pociągu na tor, o którym system z całą pewnością i z wielu źródeł wie, że jest zajęty, powinno być po prostu niewykonalne.
Cała kolej powinna być uznawana, za część sił zbrojnych i na kolei komunikacja powinna być szyfrowana kodami wojskowymi. Bo do czego to podobne, żeby wróg wiedział o nadjeżdżającym transporcie wojskowym, bo wystarczy podsłuchać kolejowe radio. Że o gigantycznych jajcach z systemem radio-stop nie wspomnę. Sam system jest niezbędny, ale jego poziom zabezpieczeń jest taki, że powinno się za to kogoś powiesić publicznie.
Unia ma takie systemy. U nas jest prowizorka, którą wymyślili po katastrofie w Otłoczynie w 1980 r. i nic nie zmieniają mimo wymogów unijnych.
Fajny materiał... taki nie napakowany lokowaniem produktu😅...
Ale tak na serio może i reklama ale ciekawa❤
Przepraszam, a czy rosną tam boczniaki?
Czy "materiał powstał we współpracy z" oznacza, ze za niego zapłacili, czy tylko pomogli udostepniajac miejsca do nagrania ?
Tak
Nasza kolej wjeżdża powoli w " ciemny tunel " ( CPK ) . ale ...po kolei panie Tomaszu
DO SIEGO ROKU !
Nie wjeżdża tylko wjechała jakiś czas temu. A za te rozkradzione miliardy faktycznie nie jeden tunel można by było wybudować.
DO KOLEJNEGO ROKU.
ciekawy materiał, może w letnich miesiącach coś o jednym z największych węzłów kolejowych w Europie znajdujacym się na Śląsku?
2:22 mógłby pan powiedzieć jaka to muzyka
Tomku polecam obczaic temat Newagu i o tym jak szkodził i jak teraz sie sadzi z dragon sector. Mateusz Chrobok zna temat bdbrze
Newag nie szkodził, tylko dbał o to, aby nie brać odpowiedzialności za naprawy firm krzak, bo firma krzak zjebie coś z naprawą, a użytkownik później będzie obarczał newaga w razie katastrofy :))))
@@testplmnb Proponuję zapoznać się lepiej z tematem, bo to co Newag robił, to klasyczna zaplanowana "awaria" po wizycie w serwisie trzecim, coś jak wyłączanie funkcjonalności w iPhonach po wymianie ekranu. Zwykła nieuczciwa walka z konkurencją. Działanie karygodne, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że część postępowań przetargowych na dostawę taboru, które wygrał Newag, miało zapisy o serwisowaniu składów w firmach trzecich.
Gdyby te składy były serwisowane w firmach krzak, to by się nie popsuły, gdyż Newag w oprogramowaniu zaszył współrzędne geograficzne konkurencji i postój pociągu w tych lokalizacjach był jednym z warunków wystąpienia "awarii".
Tymczasem Pesa i ich twory które nie muszą mieć żadnych zakodowanych poleceń aby się psuć na potęgę 🤡🤣 Co jak co ale Newag jako jedyna firma w PL może jak kolwiek konkurować z zachodnimi dostawcami taboru
@@Piotrekz0 Dokładnie tak, newag to jedyna firma, która potrafi stworzyć niemalże bezusterkowy tabor - gryfiny są tego przykładem.
@@t0fik1 Znam temat, bo sam jestem kolejarzem. To, że newag dba o swój biznes to jedno, ale to, że newag nie chce aby jego tabor naprawiały firmy krzak to drugie. W przypadku drugiego już widzę nagłówki "pojazd newagu stracił kontrolę, zamiast hamować przyspieszał", ale nikt nie wspomni, że to firma krzak naprawiała, a to koleje śląskie czy tam dolnośląskie próbowały by obwinić newaga za taki stan rzeczy.
Film o Warszawie, czołówka nagrana na peronie stacji w Gliwicach.
Nie spodziewałem się tego
Przecież każda spółka kolejowa ma takie zaplecze. Nie takie duże, ale np. Koleje Śląskie mają zajezdnię (na kolei to żargonowe określenie oznaczające "lokomotywownię bez lokomotyw, tylko z jednostkami") na Raciborskiej.
A na zdrowie😊
Tak na moje to m miasto się rozwija i kolej powinna inwestować w tereny bardziej odległe od miasta. Wystarczy spojrzeć na mapę - mnóstwo lokalizacji trzeba omijać (Odolany i Olszynka to tylko przykłady )
Pomijam fakt że nocne syreny frustrują i problem znany jest sąsiadom olszynki od dawna
No ale obok jest Wschodni, gdzie dużo pociągów kończy bieg. Trudno żeby ciągać gdzieś daleko takie składy
@@gajowiec Zgadzam się z tym. Uważam że jest to zaleta która z czasem staje się wadą. X lat temu gdy Warszawa miała inny kształt i realia były inne był to niewątpliwie dobry pomysł. Obecnie trzeba wziąć pod uwagę zagospodarowanie miasta o dużo większych potencjale które taki obiekt ogranicza
Ale kiedy to było obrzeża, więc to ludzie się wepchali w bliskie sąsiedztwo wiedząc z czym to się je. Pozatym w Krakowie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Lublinie jest to samo więc w czym problem? 🤣
dajesz!
To może teraz odcinek o magazynie Poczty polskiej w Koluszkach?
Dlaczego używa Pan nazwy "bocznica" kiedy na wagonach i lokomotywach jest: "Stacja macierzysta: Olszynka Grochowska" ?
To powinien być kolabo z Awizonoszem :D
Czy uzyskał Pan pozwolenie na utrwalanie wideo obiektów infrastruktury krytycznej?
Pytanie - ile waży taki pociąg składający się z lokomotywy i 8 wagonów ?
Potwierdzam że Pan Tomasz jeździ na codzień koleją. To właśnie tam raz w wagonie wars miałem okazje zjeść z nim śniadanie.
Bravo
Lajk dla operatora FPV ;]