IgorPawlyk.CARNICA
IgorPawlyk.CARNICA
  • 131
  • 1 352 061
Recenzja mojej książki MAM PSZCZOŁY
Profesor Krystyna Pohorecka napisała recenzje mojej książki MAM PSZCZOŁY. Recenzja została umieszczona w czasopiśmie Pszczelarstwo numer 8 siepień 2024. Proszę o przeczytanie tej recezji.
Переглядів: 332

Відео

Całość. Igor Pawłyk został uhonorowany Złotym Krzyżem Zaslugi. Tu jest całość uroczystości...:-)
Переглядів 3385 місяців тому
Podczas 31 Biesiady U Bartnika w Gospodarstwie Pasiecznym Sądecki Bartnik 7 lipca 2024 odbyła się uroczystość wręczania odznaczeń państwowych i resortowych. Igor Pawłyk został uhonorowany Zlotym Krzyżem Zasługi.
Skrót. Igor Pawłyk został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi
Переглядів 8385 місяців тому
Podczas 31 Biesiady U Bartnika w Gospodarstwie Pasiecznym "Sądecki Bartnik" 7 lipca 2024 roku miała miejsce uroczystość wręczania odznaczeń państwowych i resortowych. Złotym Krzyżem Zasługi został uhonorowany Igor Pawłyk. Fragmenty uroczystości pokazujemy w tym filmie.
Podpisuję swoją książkę "MAM PSZCZOŁY".
Переглядів 1586 місяців тому
Podczas spotkań z pszczelarzami podpisuję swoją książkę "MAM PSZCZOŁY". Książkę można też kupić w wydawnictwie Sądecki Bartnik z ich strony internetowej sklep.bartnik.pl/pl/produkt/1769-mam-pszczoly-igor-pawlyk.html lub u mnie /wtedy może być z dedykacją/ email: igor.pawlyk@wp.pl. Mam pszczoły to książka wypełniona doświadczeniem zdobytym przez pana Igora podczas 35 lat życia z pszczołami. Ksią...
Poddawanie cennej matki - część III - w izolatorze na czerwiu krytym
Переглядів 7766 місяців тому
Ten film jest dalszym ciagiem ilustracji do fragmentu mojej książki "MAM PSZCZOŁY" i pokazuje proces poddawania cennej matki w izolatorze na czerwiu krytym. Jeśli film się podoba, proszę o łapkę w górę! Proszę tez o subskrypcję mojego kanału :-)
Poddawanie cennej matki 2024 Część II. Przygotowanie odkladów. Praktyka.
Переглядів 1,2 тис.6 місяців тому
Pokazuję tutaj w praktyce, jak przygotować odkłady, aby poddać cenną matkę do ula. Jest to ilustracja do fragmentu mojej książki "MAM PSZCZOŁY". Jeśli film się podoba, proszę o łapkę w górę. Proszę też o subskrypcję mojego kanału. :-)
Poddawanie cennej matki 2024 Część I. . Przygotowanie odkładów. Wstęp teoretyczny
Переглядів 1,5 тис.6 місяців тому
Powiem tutaj, jak przygotować odkłady, aby poddać cenną matkę do ula. Bedzie to ilustracja do fragmentu mojej ksiązki: "MAM PSZCZOŁY". Jeśli film się podoba, proszę o łapkę w górę! Proszę też o subsrypcję mojego kanału :-)
Promocja mojej książki MAM PSZCZOŁY
Переглядів 1,3 тис.7 місяців тому
Własnie ukazala się moja książka MAM PSZCZOŁY. Przedstawiam tu Państwu tę książkę i zapraszam do jej zakupu. Książka jest przeznaczona dla wszystkich pszczelarzy, także dla tych, którzy dopiero myslą o zakupie swoich pierwszych uli. Pszczelarstwo to fascynująca dziedzina wiedzy i poznanie jej daje pszczelarzowi wiele satysfakcji. Mam pszczoły to książka wypełniona doświadczeniem zdobytym przez ...
Wpływ zafałszowań wosku na zdrowie rodziny pszczelej
Переглядів 1,3 тис.8 місяців тому
Wykład dla Małopolskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy w Łącku 27 kwietnia 2024. Jeśli film się podoba, proszę o łapkę w górę :-). Zapraszam też do subskrybowania mojego kanału, subskrybenci dostają zawiadomienia o moich nowych filmach. Aby zasubskrybować, proszę nacisną przycisk SUBSKRYBUJ pod filmem. Dziękuję.
MOLARIUM - hodowla motylicy w celach apiterapeutycznych
Переглядів 3,6 тис.8 місяців тому
Pokazuję w tym filmie, jak hodować motylicę. W apiterapii stosuje się odchody motylicy /barciaka/. O zastosowaniu metabolitów motylicy można przeczytać w dostępnej w Polsce książce Tatiany Czuchraj - "Jej Wysokość motylica". Jeśli film zaciekawił Państwa, prosze o łapkę w górę i o subskrypcję mojego kanału. Subskrybenci otrzymują powiadomienia o moich nowych filmach.. Aby zostać subskrybentem, ...
Найпоширеніші помилки в боротьбі з варроатозом
Переглядів 4748 місяців тому
У цьому відео я представляю свою участь у Міжнародній конференції, організованій Клубом Професійних Пасічників Житомирщини 6.04 2024. Будь ласка, поставте мен вподобайку та підпишіться на мій канал. Підписники отримують сповіщення про мої нов відео. Щоб стати підписником, натисніть кнопку „SUBSKRYBUJj” під відео. Запрошую.
Pierwsze niezbędne prace wiosenne 2024
Переглядів 7 тис.10 місяців тому
W tym filmie pokazuję, jakie niezbędne prace na przedwiośniu wykonuję w swojej pasiece. Proszę o łapkę w górę i subskrybcję mojego kanału. Subskrybenci otrzymują powiadomkienia o moich filmach. Należy nacisnąć przycisk SUBSKRYBUJ pod filmem. Zapraszam.
Wiosenny monitoring warrozy 2024 i co z niego wynika
Переглядів 4,2 тис.10 місяців тому
Dzisiaj zrobiłem przegląd dennic w kilku ulach. Proszę zobaczyć, co znalazlem. Proszę o kliknięcie przycisku SUBSKRYBUJ pod tym filmem. Będą Państwo bezplatnie dostawac informacje o moich nowych filmach.
Rozrajanie -
Переглядів 3,1 тис.11 місяців тому
Zapraszam na indywidualne wideokonsultacje ze mną na tematy pszczelarstwa. Szczegóły na www.igorpawlyk.wordpress.com Proszę też o subskrybcję mojego kanału :-)Jeśli nie masz jeszcze subskrybcji mojego kanału, , kliknij SUBSKRYBUJ. Po zasubskrybowaniu kanału będziesz automatycznie otrzymywać spersonalizowane powiadomienia o nowych moich filmach!.
Techologia regulacji czerwienia I - nowy wykład
Переглядів 10 тис.Рік тому
I część wykładu dla Stowarzyszenia Pszczelarzy w Dąbrowie Górniczej. 9 grudnia 2023. Wykład obejmuje rozszerzone informacje na temat technologii regulacji czerwienia. Zapraszam na wykład i jak zwykle proszę o łapkę w górę i subskrybcję mojego kanału na UA-cam. II część wykładu jest na odrębnym filmie i dotyczy leczenia i higieny pszczół z zastosowaniem kwasów. Proszę o subskrybcję mojego kanału...
Stosowanie kwasów w leczeniu i higienie pszczół.
Переглядів 3 тис.Рік тому
Stosowanie kwasów w leczeniu i higienie pszczół.
Najczęstsze choroby pszczół. Nowy Targ 2023
Переглядів 2,2 тис.Рік тому
Najczęstsze choroby pszczół. Nowy Targ 2023
Zwalczanie chorób pszczół. Nowy Targ 2023
Переглядів 2,6 тис.Рік тому
Zwalczanie chorób pszczół. Nowy Targ 2023
Zasady technologii regulacji czerwienia część II. Ojrzanów 2023 2
Переглядів 1,5 тис.Рік тому
Zasady technologii regulacji czerwienia część II. Ojrzanów 2023 2
Zasady technologii regulacji czerwienia. Część I. Ojrzanów 2023
Переглядів 1,7 тис.Рік тому
Zasady technologii regulacji czerwienia. Część I. Ojrzanów 2023
Podstawy technologii regulacji czerwienia. Ojrzanów 2023
Переглядів 2,8 тис.Рік тому
Podstawy technologii regulacji czerwienia. Ojrzanów 2023
Leczenie Nozevitem
Переглядів 2,8 тис.Рік тому
Leczenie Nozevitem
Historia i tajniki izolacji matek oraz coś więcej... :-)
Переглядів 5 тис.Рік тому
Historia i tajniki izolacji matek oraz coś więcej... :-)
Moje notatki pasieczne :-)
Переглядів 1 тис.Рік тому
Moje notatki pasieczne :-)
Szukanie matek do izolacji część II
Переглядів 940Рік тому
Szukanie matek do izolacji część II
Szukanie matek do izolacji część I
Переглядів 1,4 тис.Рік тому
Szukanie matek do izolacji część I
Spotkanie z Wołodymyrem Małychynem
Переглядів 3,5 тис.Рік тому
Spotkanie z Wołodymyrem Małychynem
Sprytne pszczółki :-) Porażka w Banku Matek :-((
Переглядів 3,9 тис.Рік тому
Sprytne pszczółki :-) Porażka w Banku Matek :-((
Zwalczanie warrozy bez stosowania ciężkiej chemii
Переглядів 7 тис.Рік тому
Zwalczanie warrozy bez stosowania ciężkiej chemii
1.Wiosenna stymulacja czerwienia.2.Nowe zagrożenie: TROPILAELAPS CLARAE! Wykład w Kole Nowy Targ.
Переглядів 9 тис.Рік тому
1.Wiosenna stymulacja czerwienia.2.Nowe zagrożenie: TROPILAELAPS CLARAE! Wykład w Kole Nowy Targ.

КОМЕНТАРІ

  • @Woj_Tesz
    @Woj_Tesz 18 годин тому

    Witam, mam pytanko: czy pszczoły bez problemu tolerują obcą matkę umieszczoną jako drugą izolatorze. Teoretycznie powinny ją ściąć😢

  • @kazicekkazicek5827
    @kazicekkazicek5827 18 днів тому

    Praktyka pokazuje.ze wszsytko to o czym Pan mówi potwierdza się w praktyce, Warto tu przypomniec i skonkretyzować zalety zimowania matki w izolatorze:Zalety izolacji matek na okres zimy: -brak czerwiu powoduje mniejsze zużycie pokarmu przez rodzinę pszczelą zimą, tym samym stabilny kłąb zimowy.To powoduje mniejsze ryzyko wilgoci metabolicznej w wyniku zuzywania pokarmu z powstawaniem wody i dwutlenku węgla. - pszczoły nie są spracowane, bo nie wychowują czerwiu zimą i utrzymują niższą temperaturę w gnieździe, - pszczoły nie produkują mleczka pszczelego potrzebnego do wykarmienia czerwiu, dlatego dłużej żyją w okresie zimowli i na przedwiośniu, tj do 10-11 miesiecy - rodziny z niespracowanymi robotnicami podczas zimy szybko się rozwijają wiosną, gdyż posiadają są lepsze rezerwy ciała białkowo-tłuszczowego. - w rodzinie nie ma czerwiu, dlatego roztocza Varroa destructor nie mogą się rozmnażać i a tym samym rodziny bez czerwiu nie są narażone na reinwazję przez roztocza . nosemozę, i ch.wirusowe przenoszone przez roztocza -mogą zatem spokojnie zimować spokojnie mogą zimować, - roztocza Varroa destructor bez czerwiu żyją ok. 6 miesięcy, dlatego zimowa izolacja matek pozwala w naturalny sposób pozbyć się części roztoczy. brak ryzyka wczesnozimowego osypu póżno wygryzających się pszczół w wyniku czerwienia matki po 20 września-dodatkowo często stymulowanego póżnym zakrmianiem (po które to nie zdążyły dożyć 1- oblotu.) uwolniona z izolatora matka (najlepiej po 1 oblocie)- rozpoczyna czerwienie w 30-40 proc lepszym wigorze i tempie (przypływ świerzego pyłku i 1-go nektaru) gdyż jest lepiej wykarmiona mleczkiem zdrowych pszczół karmicielek. w wyniku w/w czynników lepszy stan zdrowotny pasieki na przedwiośniu i mniejsze starty i nakład pracy po zimowli .

  • @kazicekkazicek5827
    @kazicekkazicek5827 18 днів тому

    Wszystko o czym Pan mówi , wciąż coraz bardziej potwierdza praktyka. Izolowanie matki na okres zimowli stanie się pewnie zabiegiem rutynowym, zwłaszcza w czasach zmian klimatycznych. sprzyjąjących póżnemu czerwieniu matki, Warto tu skonkretyzować i wyszczególnic zalety tej izolacji: - brak czerwiu powoduje mniejsze zużycie pokarmu przez rodzinę pszczelą zimą, tym samym stabilny kłąb zimowy.To powoduje mniejsze ryzyko wilgoci metabolicznej w wyniku zuzywania pokarmu z powstawaniem wody i dwutlenku węgla. - pszczoły nie są spracowane, bo nie wychowują czerwiu zimą i utrzymują niższą temperaturę w gnieździe, - pszczoły nie produkują mleczka pszczelego potrzebnego do wykarmienia czerwiu, dlatego dłużej żyją w okresie zimowli i na przedwiośniu, tj do 10-11 miesiecy - rodziny z niespracowanymi robotnicami podczas zimy szybko się rozwijają wiosną, gdyż posiadają są lepsze rezerwy ciała białkowo-tłuszczowego. - w rodzinie nie ma czerwiu, dlatego roztocza Varroa destructor nie mogą się rozmnażać i a tym samym rodziny bez czerwiu nie są narażone na reinwazję przez roztocza . nosemozę, i ch.wirusowe przenoszone przez roztocza -mogą zatem spokojnie zimować spokojnie mogą zimować, - roztocza Varroa destructor bez czerwiu żyją ok. 6 miesięcy, dlatego zimowa izolacja matek pozwala w naturalny sposób pozbyć się części roztoczy. brak ryzyka wczesnozimowego osypu póżno wygryzających się pszczół w wyniku czerwienia matki po 20 września-dodatkowo często stymulowanego póżnym zakrmianiem (po które to nie zdążyły dożyć 1- oblotu.) uwolniona z izolatora matka (najlepiej po 1 oblocie)- rozpoczyna czerwienie w 30-40 proc lepszym wigorze i tempie (przypływ świerzego pyłku i 1-go nektaru) gdyż jest lepiej wykarmiona mleczkiem zdrowych pszczół karmicielek. w wyniku w/w czynników lepszy stan zdrowotny pasieki na przedwiośniu i mniejsze starty i nakład pracy po zimowli .

  • @Woj_Tesz
    @Woj_Tesz Місяць тому

    Panie Igorze mam problem gniazdo ułożone z 6 ramek w środku izolator kłąb u wiązał się na trzech ramkach Zajmuje tylko jedną uliczkę za izolatorem. .Można coś w sytuacji poprawić przesuwając plastry temperatura zewnętrzna 5 plus Pozdrawiam Wojciech

  • @marekbienkowski9530
    @marekbienkowski9530 Місяць тому

    Witam pan czy jest możliwość skontaktować się z panem drogą mailową był bym bardzo wdzieczny Pozdrawiam i serdecznie z góry dziękuję.

    • @igorpawyk730
      @igorpawyk730 Місяць тому

      Podałem, ale YouTub skasował. Proszę odczytać z mojej wizytówki na filmikach, albo spróbować podać mi swój adres w komentarzach.

  • @Woj_Tesz
    @Woj_Tesz 2 місяці тому

    Z Pana wykładów zrozumiałem, że ostateczna październikowa korekta gniazda polega na umieszczeniu przy izolatorze pełny ramek z pokarmem. Czy nie zaszkodzi pszczołom takie radykalne mieszanie w gnieździe już ułożonym do zimy? Pozdrawiam.

    • @igorpawyk730
      @igorpawyk730 20 днів тому

      Chodzi o korektę gniazda, w którym zauważymy przesuwanie się kłębu za pokarmem z możliwością porzucenia izolatora. Wtedy trzeba przenieść izolator pomiędzy ramki, na których jest wystarczająca ilość pokarmu. Taka sytuacja spowodowana jest najczęściej pozostawieniem zbyt obszernego gniazda zimowego.

  • @PasiekaZalasem
    @PasiekaZalasem 2 місяці тому

    Witam . Przeczytalem Pana ksiazke i jesy swietna . Mam pytanie odnosnie izolacji matek w czasie sezonu np 10 dni przed pozytkiem . Slyszalen ze powinno trzymac sie 14 dni i ze po dluzszej izolacji pojawiaja sie trutowki czy to prawda ? Czy smialo mozna izolowac 21 dni?

  • @michalempart8386
    @michalempart8386 2 місяці тому

    Dobra robota❤

  • @ArkadiuszWojtowicz-d9n
    @ArkadiuszWojtowicz-d9n 3 місяці тому

    Ile kosztuje taka maszynka?

  • @szymonb.8339
    @szymonb.8339 3 місяці тому

    Witam. Mam pytanie, na które nie ma odpowiedzi w Pana książce. Mam ule Ostrowskiej czyli zimuję na dwóch korpusach więc jak bym miał zrobić tę izolację. W sprzedaży są tylko izolatory do uli wielkopolskich. Spróbował bym zrobić samemu tylko chciałem się upewnić, czy jak zrobię go na długość dwóch korpusów to będzie on spełniał swoją rolę. W tej chwili (wrzesień) mam wsadzoną kratę odgrodową między korpusami matki (te które znalazłem) są w górnym korpusie, w którym ramki są już zapełnione cukrem (matka nie ma gdzie czerwić, w dolnym wygryzają się pszczoły a w ich miejsce znoszony jest pyłek z kwitnącego teraz bluszczu pospolitego). Chcę wyciągnąć tę kratę jak się zrobi zimno i tu drugie pytanie się pojawia, przy jakiej temperaturze w nocy, wyciągnął by Pan te metalowe kraty.

    • @igorpawyk730
      @igorpawyk730 3 місяці тому

      Mój mentor z zagadnienia izolacji matek Małychin ma właśnie ule Ostrowskiej i używa klasyczne izolatory Chmary. Izolator Chmary ma wymiary 350x250mm. Ramka Ostrowskiej ma wymiary 360x230mm. Jeśli włożymy izolator tak, że górna krawędź będzie równa z górnymi listewkami, będzie zwisał 20mm w dolnym korpusie. Dlatego ramki w dolnym korpusie należy nieco rozsunąć, żeby dolna część izolatora zmieściła się pomiędzy nimi. Nie rozumiem po co metalowe kraty, jeśli matki są izolowane. Wszelkie manewry i ingerencję w gnieździe można robić kiedy pszczoły jeszcze nie zawiązały kłębu zimowego. A kłąb zaczyna się wiązać przy temp. 11oC. Jeśli chodzi o braki w książce, sam widzę że wielu zagadnień nie uwzględniłem.

  • @Woj_Tesz
    @Woj_Tesz 3 місяці тому

    Foto na 24 stronie książki "powrót do natury" przedstawia sposób trzymania matki za odnóża. Czy to jest właściwy sposób ?

    • @igorpawyk730
      @igorpawyk730 Місяць тому

      Rzeczywiście foto mylące. Zapewniam że właściwe ujęcie matki to za tułów, albo za skrzydełka. Akurat to przywołana przez Pana miało pokazać chwyt za skrzydełka.

  • @Woj_Tesz
    @Woj_Tesz 4 місяці тому

    Proszę o wyjaśnienie. Czy po ułożeniu sześciu ramek przy izolatorze, pozostałe plastry można zostawić w tym samym ulu za zatworem.?

  • @grzegorzmajewski4743
    @grzegorzmajewski4743 4 місяці тому

    To ten bartnik, którego miód w marketach można zakupić?

  • @beskidzywieckipasieka9652
    @beskidzywieckipasieka9652 5 місяців тому

    👍🏻Gratuluję

  • @owady1
    @owady1 5 місяців тому

    Litery nasycone wiedzą pszczelarze chętniej zjedzą.Gratuluje zacnego dzieła.👍

  • @annakmiecik331
    @annakmiecik331 5 місяців тому

    Gratulacje ❤

    • @igorpawyk730
      @igorpawyk730 5 місяців тому

      Dziękuję! Dziękuję też za pomoc!

  • @korepetycje3750
    @korepetycje3750 5 місяців тому

    U mnie pobierają syrop przez pajaczki, proszę spróbować i ułatwić sobie pracę pozdrawiam 😊

  • @tomaszbiegun3294
    @tomaszbiegun3294 5 місяців тому

    Panie Igorze ,80 gr odchodów. motylicy na 1 litr wódki, czy spirytusu ? Pozdrawiam Tomek

  • @Arvid-3miasto
    @Arvid-3miasto 5 місяців тому

    Niesamowite!

  • @krzysztofrogowicz5928
    @krzysztofrogowicz5928 5 місяців тому

    Pan Igor ma obsesję na punkcie warrozy,silne rodziny pszczele radzą sobie z warrozy .

  • @krzysztofrogowicz5928
    @krzysztofrogowicz5928 5 місяців тому

    Takie izolowanie matek jest wbrew naturze .

  • @Acta-nonVerba
    @Acta-nonVerba 5 місяців тому

    SMACZNEJ TRUCIZNY!! Potem to gówno jest w miodzie.... ❤

  • @jacekholderny3724
    @jacekholderny3724 5 місяців тому

    Gratulacje i jeszcze długich, przyjemnych chwil w pasiece

  • @tomaszdariuszlabuda2825
    @tomaszdariuszlabuda2825 5 місяців тому

    Witam serdecznie ,gdzie mogę kupić Pana Ksiąrzkę?

  • @apis0909
    @apis0909 5 місяців тому

    Ale za co? Cos opracowane szczególnie? Itp pyta zasadne

  • @agatabulinska1400
    @agatabulinska1400 6 місяців тому

    Wielkie podziękowania za Pana wytrwałą pracę dla pszczelarstwa, pszczelarzy, bezinteresowną dobroć, życzliwość dla ludzi i skromność. Medal zasłużony. Gratuluję i bardzo się cieszę 😊

    • @igorpawyk730
      @igorpawyk730 6 місяців тому

      Pani gratulacje są dla mnie wyjątkowo cenne, bo z gwarantowaną szczerością!:)

  • @agatabulinska1400
    @agatabulinska1400 6 місяців тому

    Serdeczne gratulacje Panie Igorze 🎉🎉🎉

    • @igorpawyk730
      @igorpawyk730 6 місяців тому

      Ślicznie dziękuję Pani Doktor!

  • @panropuch1741
    @panropuch1741 6 місяців тому

    Gratulacje. W pełni zasłużenie.

  • @tadeuszg8690
    @tadeuszg8690 6 місяців тому

    Serdecznie gratuluję i pozdrawiam z rejonu Paczkowa

  • @miodowapanienka
    @miodowapanienka 6 місяців тому

    Gratulacje!

  • @WacławLech-g7s
    @WacławLech-g7s 6 місяців тому

    Lepiej późno niż wcale.Wielkie gratulacje Panie Igorze.

  • @waldemarhamera8548
    @waldemarhamera8548 6 місяців тому

    Leśne dziadki krzyże se rozdają widze jest tam tak samo jak w fudbolu elita rządzi a jak się odezwiesz to zgaszą cie jak peta za co ten order gdzie tam widać jakąś młodzież na tym leśnym zlocie

  • @wf9726
    @wf9726 6 місяців тому

    Bardzo serdecznie gratuluję. Życzę jeszcze długich długich lat pracy z pszczołami proszę o przekazywanie nam bezcennej wiedzy. Jeszcze raz gratuluję

  • @pawenowak5835
    @pawenowak5835 6 місяців тому

    Gratulacje dla najlepszego pszczelarza w naszym kraju. Jestem bardzo zwykłym i posiadającym małą wiedzę i praktykę pszczelarzem, ale mam nadzieję że kiedyś posiądę sztukę izolacji matek którą pan Igor zaczął propagować. Powodzenia panie Igorze!

    • @igorpawyk730
      @igorpawyk730 6 місяців тому

      Dziękuję! Ale "najlepszy pszczelarz " to przesada 😆Wszyscy mamy "małą wiedzę". Nieodżałowanej pamięci Pan Profesor Jerzy Woyke twierdził, że on wie o pszczołach tylko 5% tego, co można by wiedzieć! A my? 0,0005%?! Musimy być pokorni i przyznać, że one są od nas znacznie mądrzejsze.

    • @wf9726
      @wf9726 6 місяців тому

      Gratulacje dlaczego tak późno.

  • @owady1
    @owady1 6 місяців тому

    👍

  • @bartoszklimek333
    @bartoszklimek333 6 місяців тому

    Gratulacje

  • @Wydra89
    @Wydra89 6 місяців тому

    Powrót do natury? Brzmi jak żart w kontekście tego wykładu.

  • @bogdank8138
    @bogdank8138 6 місяців тому

    Witam. Od kogo kupował Pan reproduktorkę? Pozdrawiam

  • @bogusawbytomski427
    @bogusawbytomski427 6 місяців тому

    Podkarmiania to podstawa po odebraniu miodu, są bardzo dobrzy fachowcy w Polsce jak należy, postępować, z pszczolkami,serdecznie Pozdrawiam.

  • @igorpawyk730
    @igorpawyk730 6 місяців тому

    Dwukrotnie odpowiadałem Panu @jaceklipka5854 na jego pytanie w komentarzu. Nie wiem dlaczego te odpowiedzi przepadają. Piszę więc trzeci raz, żeby nie pomyślano ze lekceważę korespondentów. Matki uwolnione z izolatorów czerwią żywiołowo. Wynika to nie tylko z moich obserwacji, ale też moich bardziej doświadczonych przyjaciół z Ukrainy, wielu pszczelarzy z Polski - opisali to też P.P. dr J.J.Gąbka w Pszczelarstwie. Przyczyną braku jajeczek może być brak pokarmu węglowodanowego lub białkowego. Rodzina musi mieć "żelazny zapas" 5 - 7 kg miodu i odpowiednią ilość pierzgi. Jeśli tego brakuje pszczoły usuwają jajeczka. Może matka czerwi, ale tego nie widać. Proszę nie traktować moich rozważań jako prawdy objawionej, bo nie znam stanu pańskich rodzin, ani moja wiedza nie jest niezmierzona. Przykro mi, że nie mogę pomóc.

  • @semco11
    @semco11 6 місяців тому

    Witam Paniw Igorze z całym szacunkiem, po co ta cała zabawa? Wystarczczy jedna ramka pokarmowa dwie ramki z czerwiem wąsatym (wygryzającym się) omiecione ze wszystkich pszczół i ramka suszu podlana wodą. Na silną rodzinę kładę siatkę moskitierę i na to kratę do poławiania propolisu. Na to stawiam korpus z w/w ramkami w centrum zakryte zatworami z jednej i z drugiej stony. Puszczam matkę i nie otwieram wylotka. Po około tygodniu do 10 dni przekładam korpus z matką na miejsce docelowe, zasilam czerwiem w różnym wieku bez pszczól cały czas dokarmiając syropem 1:1. I po sprawie. Pozdrawiam

    • @igorpawyk730
      @igorpawyk730 6 місяців тому

      Z całym szacunkiem- a po co ta cała zabawa: siatka moskitiera, plus krata do poławiania propolisu, trzy ramki nad silną rodziną, po tygodniu przekładanie na miejsce docelowe, zasilanie czerwiem w różnym wieku...W czym ta metoda jest prostsza? Dodatkowo obawiałbym się podkarmiać syropem takie maleństwo bez pszczoły lotnej , szczególnie w okresie bezpożytkowym - przepis na rabunek, strata całego odkładu i cennej matki. W metodzie stosowanej i opisanej na filmiku, odkład ma pokarm w przełożonych plastrach, a podkarmiam po 10 dniach, dwu tygodniach ciastem lub co najwyżej inwertem, który nie przyciąga rabusi. Ale jeśli Pan woli metodę, którą Pan opisał i sprawdził, to tylko stosować - ważny jest pozytywny skutek.

    • @semco11
      @semco11 6 місяців тому

      Właśnie tak wolę i stosuję. I jak na razie ta metoda mnie nie zawiodła. Co nie znaczy, że neguję pański sposób. W pańskim sposobie jest trochę więcej zabawy i nie mam pewności co do skuteczności. To już wolałbym zrobić nalot na matkę. Choc zależy jak kto na to patrzy. Życzę wszystkiego dobrego. Pozdrawiam.

  • @tryhuma
    @tryhuma 6 місяців тому

    dlaczego nie wypuszcza Pan od razu matki z klateczki skoro i tak jest w izolatorze bez pszczol?

    • @kowalkowalski3520
      @kowalkowalski3520 6 місяців тому

      Może, żeby pszczoły towarzyszące matce nie uciekły podczas wypuszczania?

    • @igorpawyk730
      @igorpawyk730 6 місяців тому

      Żeby jej niepotrzebnie nie stresować. Pszczółki usuną ciasto w ciągu najbliższej doby i matkę uwolnią. Ona naprawdę nie marzy o tym żeby się ze mną witać:)

    • @tajfun9855
      @tajfun9855 6 місяців тому

      Też uważam, że ta klateczka zupełnie niepotrzebna.

    • @jaceklipka5854
      @jaceklipka5854 6 місяців тому

      Panie Igorze. Mam pytanie odnośnie izolacji. A dokładniej po jakim czasie matki powinny podjąć czerwienie po wypuszczeniu z izolatora? Trzy dni temu wypuściłem mateczki po długiej izolacji 25dni i podkarmiłem syropem 1:1 z dodatkiem ziół. Syrop wypiły szybko ale po trzech dniach od wypuszczenia matek nie znalezłem jajeczek w gnieździe

    • @igorpawyk730
      @igorpawyk730 6 місяців тому

      @@jaceklipka5854 Z mojej 13-letniej praktyki wynika, ,ze matki wypuszczone z izolatora czerwią żywiołowo. I to niezależnie od warunków zewnętrznych (chłód, pożytek itp.). Nie wiem ilu matek dotyczy problem. Jeśli zaobserwował Pan to u wszystkich rodzin, gdzie matki były wypuszczone, mogę tylko podejrzewać, że pszczoły usuwają złożone jajka. A dzieje się tak, kiedy rodzinie brak pokarmu. Ale moje podejrzenia to nie werdykt; nie jestem wszystkowiedzący. Nie wiem jaki był stan zapasów w gnieździe, nie wiem ile Pan podał syropu. Jak Pan zapewne wie, niezbędny zapas pokarmu to co najmniej 5 - 7 kg, zależnie od siły rodziny. Przykro mi że nie mogę pomóc

  • @piopio9787
    @piopio9787 6 місяців тому

    Dzień dobry Uprzejmie w drugim odcinku i stanowczo kłaniając się klasykom pszczelnictwa proszę objaśnić adeptom, że przy odkładach operujemy plastrami. Ramka jak rama obrazu jest zewnętrznym szkieletem. Przy okazji polecam łaskawym nabywcom odkładów hodowle Franka Kokota, Bogumiły Salachny. Wskutek turbulencji strategiczno-organizacyjno-agencyjno-personalno-AI DZP Wrocław jest po raz pierwszy poza wsparciem odbudowy pogłowia pszczół. Pozdrawiam wykładowcę i widzów. PC

  • @piotrekdrag5234
    @piotrekdrag5234 6 місяців тому

    Panie Igorze, witam. Mam kilka świeżo utworzonych odkładów. Mam pytanie, czy można zamienić miejscami taki odkład z rodziną produkcyjną, aby wzmóc potencjał odkładów? Czy jest duże ryzyko, że pszczoła lotna z rodziny produkcyjnej zetnie matkę?

    • @igorpawyk730
      @igorpawyk730 6 місяців тому

      Można, ale trzeba to zrobić w czasie pożytku, żeby nie sprowokować rodziny produkcyjnej do rabunku odkładu. Jednak zabieg taki niepotrzebnie pozbawi rodzinę produkcyjną pszczoły lotnej, która przecież jest tam bardziej potrzebna niż w odkładzie. Prościej i bezpieczniej jest zasilić odkład czerwiem na wygryzieniu pobranym z rodziny produkcyjnej.

    • @piotrekdrag5234
      @piotrekdrag5234 6 місяців тому

      @@igorpawyk730 u mnie niestety już po sezonie produkcyjnym, więc zastanawiałem się jak jeszcze wykorzystać stare pszczoły. A jako, że wziątku już nie ma , to za Pana radą nic nie kombinuje, tylko dokładam czerwiu. Dziękuję bardzo.

    • @kazicekkazicek5827
      @kazicekkazicek5827 4 місяці тому

      @@igorpawyk730 dokladnie....

  • @sf6026
    @sf6026 6 місяців тому

    Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia panie Igorze

  • @bronislawbez5051
    @bronislawbez5051 6 місяців тому

    Witam Pama Igora .Nie lepiej bylo zrobic pakiet .Pewniejszy.

  • @Arvid-3miasto
    @Arvid-3miasto 6 місяців тому

    Ile procent tego kwasu i jaka ilość na rodzinę ?

    • @igorpawyk730
      @igorpawyk730 6 місяців тому

      W lecie 60%, w jesieni 85%. 180 ml na rodzinę, 140 ml na odkład. powinno odparować około 10 - 14 ml na dobę. Intensywność parowania regulujemy wielkością knota.

  • @owady1
    @owady1 6 місяців тому

    Knot jak szybciej wysycha więcej naciąga .Więc ma wpływ temp. czy nie.👍

    • @ogrodgoralki
      @ogrodgoralki 6 місяців тому

      W ulu jest stała temp. Szczególnie wokół czerwiu 😶

    • @owady1
      @owady1 6 місяців тому

      @@ogrodgoralki Teoretycznie ale w praktyce rodzina na upale przy kwasie bardzo osłabnie

    • @igorpawyk730
      @igorpawyk730 6 місяців тому

      @@owady1 Nie teoretycznie, ale praktycznie. Dozowniki stawiane na górnych listewkach ramek są narażone na zmiany temperatury. Prezentowany dozownik Nassennheider jest umieszczany za ramką osłonową obok czerwiu. Tam pszczoły utrzymują, muszą utrzymywać stałą temperaturę 34,5oC, niezależnie od temperatury zewnętrznej. Na dozowniku jest podziałka, która pozwala odczytać ilość odparowanego kawasu na dobę. Powinno to być około 10 - 14 ml. Jeśli po 24 godzinach zobaczymy że odparowało za mało, zwiększamy powierzchnię parowania dodając kawałek knota, jeśli za dużo, przycinamy knot. Tym sposobem dr Leibig poprawił swój poprzedni wynalazek butelki z podziałką i knotem, "odkryty" po latach przez Tomasza Stańczuka. Inna wersja tego parownika "profesjonalna" jest właśnie kładziona na ramki, przez co jest mniej pracochłonna, ale nie gwarantuje stałej temperatury otoczenia.

    • @owady1
      @owady1 6 місяців тому

      @@igorpawyk730 Logiczne wejście w temat.Chciałem Panu przypomnieć że przed Tomkowym parownikiem było jeszcze to ua-cam.com/video/f1RJUB-WXf0/v-deo.html

    • @igorpawyk730
      @igorpawyk730 6 місяців тому

      @@owady1 Też dozownik kładziony na górne listewki ramek, gdzie temperatura zależy od temperatury zewnętrznej. Przewaga parownika Nassenheider polega właśnie na umiejscowieniu go w gnieździe, gdzie przy obecności czerwiu temperatura jest stała, niezależna od zewnętrznej.

  • @owady1
    @owady1 6 місяців тому

    👍

  • @agatabulinska1400
    @agatabulinska1400 6 місяців тому

    Drogi Panie Igorze, dziękuję. Starannie wydane książki dotarły z pięknymi dedykacjami. Nie mogę oderwać się od czytania. Fenomenalna książka. Gratuluję. Pana gawędziarski talent powoduje, że czyta się tekst jak powieść, a nie jak podręcznik. Treść nasycona aktualną wiedzą, przedstawioną przez pryzmat Pana wielkiego doświadczenia. Do czytania wielokrotnie. Taka trochę jak książeczka do nabożeństwa. Jeszcze raz gratuluję, dziękuję i pozdrawiam serdecznie

    • @igorpawyk730
      @igorpawyk730 6 місяців тому

      Szanowna Pani Doktor! Już samo Pani zamówienie było miodem na moje serce. Ale taka recenzja! Zawsze wydawało mi się że jestem, albo przynajmniej staram się być człowiekiem skromnym. Ale jak mogę nie bujać w obłokach samouwielbienia po Pani słowach? Muszę gdzieś znaleźć jakąś włosiennicę, bo inaczej pycha mnie rozerwie!:)