Упражнения при плантарен фасциит

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 січ 2022
  • Плантарният фасциит е заболяване резултат от дегенеративно възпаление на плантарната фасция( влакнеста тъкан), започваща от петата и стигаща до пръстите на крака.
    Точната причина за това състояние не е изяснена🤔, но има група рискови фактори, които по отделно или в комбинация са най-честият виновник за появата на плантарния фасциит:
    ➡️ Спортове/ Дейности с повтарящи се, обременяващи стъпалото движения.
    ➡️ Плоско стъпало
    ➡️ Състояния като артрит или диабет
    ➡️ Неподходящи обувки
    ➡️ Напреднала възраст
    ➡️ Наднормено тегло
    Лечението може да бъде оперативно или консервативно. За щастие😇 консервативното лечение в лицето на Рехабилитацията и Физиотерапията дава много добри резултати в борбата с плантарния фасциит.
    Приложение намират:
    ⚠️ Кинезитерапия и стречинг
    ☑️ Криотерапия
    ☑️ Тейпинг
    ☑️ Масаж (масаж с топка във видеото👀)
    ☑️ Ултразвукова терапия
    ☑️ Високо интензивна лазер терапия
    ☑️ Ударно вълнова терапия
    Стречингът е сред най-често използваните консервативни средства за лечение на плантарен фасциит( няколко разтягания може да видите във видеото👀). Стречингът няма страничните ефекти на кортикостероидните инжекции и шок уейф терапията. Стречинг се прави на ахилеса(подбедрицата) и на плантарната фасция. Двете структури са свързани и работят заедно при всяко движение на крака и глезена👣.
    Според едно проучване, близо 4 от 5 души с плантарен фасциит, имат също и стегнато ахилесово сухожилие.
    От кинезитерапията подходящи упражнения са тези ангажиращи плантарните флексори на ходилото. Това са мускули, които се движат по протежение на долната част на глезена. Ако тези мускули са слаби плантарната фасция може да се постави под опън. Това може да ѝ причини микроруптури и възпаление. Доста от упражненията за плоско стъпало намират приложение и при плантарен фасциит.

КОМЕНТАРІ • 1