Jestem częścią Waszego kanału, możecie mnie nazwać Waszym bezpłatnym adwokatem, bo zwracam Waszą uwagę, jeśli coś Wam umknie. Przypuszczam, że nie macie sztabu ludzi do nagrywania filmów, wielu prawników, montażystów, makeup-erów itp. i wcale Wam tego nie potrzeba. Jesteście SUPER PROFESJONALNYM WARSZTATEM i to jest tutaj najważniejsze. Obserwacje i rady szefa Pawła są dla mnie ważniejsze, niż nawet zalecenia producenta, bo bardzo dobrze zna się na swoim fachu. Dobrze, że nagrał ten filmik, w sumie to ten powinien być pierwszy, a nie dynamiczne ruszanie, choć po dzisiejszym filmiku zrozumiałem, po co to nagrał. Jakbym musiał jeździć na codzień takim "mułem" to też bym ruszał manualnie. Teraz to wiem. Dobrze, że było jasno i wyraźnie podane w jakich to samochodach i skrzyniach biegów.
Cześć, jak zwykle świetny materiał ! Czy mógłbyś nagrać odcinek o skrzyni DSG w temacie: Czy i jak warto przeprogramować sterownik ? Mam DSG z 2.0 TSI 245 KM w Octavii RS (aktualna IV generacja). Najczęściej jeżdżę w trybie normal , czasami sport. Na forach pełno jest różnych informacji o tym jak ekologia popsuła przyjemność użytkowania tej skrzyni. Informacje (prawdziwe i nieprawdziwe) są bardzo rozproszone i fajnie byłoby nagrać materiał w "pigułce". Dla mnie najbardziej zauważalne i denerwujące jest opóźnienie po wciśnięciu gazu. Jakich elementów pracy skrzyni trzeba się pozbyć (poprzez modyfikację softu) aby skrzynia nie traciła na żywotności i dawała większą przyjemność z jazdy? Czy tryb żeglowania jest bezpieczny dla skrzyni ? Czy utrzymywanie obrotów w niskich przedziałach obrotów silnika (mimo trybu normal) są bezpieczne dla skrzyni i silnika? Myślę, że temat zaciekawi wiele osób :) Pozdrawiam
Czy kolega coś ustalił od tego momentu wystawienia komentarza. Mam podobny problem w z 2.0 tsi DQ500 w alltracku. Szukam jakiś rekomendacji co z tym robić
Kupiliśmy automat z żoną aisin af13 ||, przebieg 200tys. Narazie skrzynia działa poprawnie, ale będzie olej i filtr zmieniany i dalej jazda, więc wasze filmy jak najbardziej pomocne 👍👍.
Skrzynia CVT JF015e bez symulacji biegów, Mitsubishi Space Star. Tryb "D" - minimalne hamowanie silnikiem, praktycznie nie odczuwalne, sterownik silnika utrzymuje okolice 1000-1200 rpm. Tryb "Ds" wyraźne hamowanie silnikiem, sterownik trzyma 3000-3500 rpm. Tryb górski "L" - wyraźne hamowanie, zależnie od odczytu czujników sterownik podbija nawet pod 5000 rpm. Wniosek: W tym konkretnym samochodzie, z tą konkretną skrzynią chcąc hamować silnikiem trzeba zmienić co najmniej na tryb Ds, po zwolnieniu, zatrzymaniu wrócić na D. W innych samochodach z CVT warto sprawdzić w instrukcji lub w biuletynach technicznych producenta skrzyni/samochodu jak jest zmapowany silnik i korzystać z tego z głową.
Czy to manualem, czy automatem, zawsze hamuję silnikiem. Oszczędzam tarcze i klocki. A czynię tak od kiedy, jadąc w Austrii z Grossglockner zagotowałem hamulce w Mercedesie E-290. Ta lekcja nauczyła mnie na całe życie. Z uwagi na powyższe w pełni popieram prezentowane treści. Pozdrawiam MK.
Witam. Tak się zastanawiam nad tą zasadnością redukcji biegów przy dojeździe np. do skrzyżowania i zatrzymaniem pojazdu. Wyobraźmy sobie, że jedziemy np. manualem i redukujemy 5,sprzęgło, 4, sprzęgło, 3, sprzęgło, 2, sprzęgło, luz i hamulec. Policzmy ile razy użyliśmy prdału sprzęgła, wysprzęglika, docisku ze sprężyną centralną lub systemem łapek, dźwigni zmiany biegów, wybieraka biegów, synchronizatorów i jeszcze innych mniejszych elementów i również hamulca. W automacie jest podobnie mimo że wszystko chodzi w oleju. Olej nie do końca chroni nam elementy, które powinien chronić, bo gdyby tak było to na skrzyni czy silniku jeździli byśmy wiecznie. Czy nie lepiej użyć po prostu hamulca, w którym elementy są wielokrotnie tańsze niż sprzęgło czy naprawa skrzyni i dużo prostsza ich wymiana. Nie mówię tutaj o jeździe z długiej góry, gdzie hamowanie silnikiem jest uzasadnione, żeby nie przegrzać hamulca. Dziękuję.
Dziękuję, w końcu doczekałem się odpowiedzi na moje pytanie odnośnie hamowania silnikiem w trybie manualnym właśnie, szczególnie zjeżdżając ze wzniesień. Rozwiało to moje wątpliwości.
Super odcinek 👍 teraz dopiero dowiedziałem się dlaczego przy redukcji nie chciała mi wejść trójka. Myślałem że coś zepsute a to sterownik nie pozwalał na zredukowanie 😊 " co za świnia " hihihihihih😂😂😂 👍 Pozdrawiam
Oglądałem wszystkie Twoje szkolenia, wszystko jest logicznie wytłumaczone. Uczyłem się prawie dwa tygodnie dobrze opanować automat, zrozumieć te obwarowania dla bezpiecznego użytkowania. Mieszkam i parkuję nasze auta w miejscach ekstremalnie stromych i niewygodnych do manewru. Problemem jest nie tylko automat ale też akumulator, i smarowanie silnika przy rozruchu a zimą pękają niestety spirale !!
W c4 picasso jest jeszcze bardziej wygodnie bo mam łopatki przy kierownicy i w trybie automatycznym mogę takie żeczy robić. Po twojej wypowiedzi na początku filmu stwierdzam że ludzi bardziej się stresują/kaplikuja sobie życie mając automat a powinno być odwrotnie. Miłego dnia.
Stalem sie posiadaczem golfa 4 1.6sr z 4 biegowym automatem i przebiegiem 145tys km. Teraz ogladam po kolei wszystkie Wasze filmiki 😂 Dziękuję za wiedzę i pozdro 😊
Ja też sie uczę, ostatnio ciagnalem przyczepe kamienie z 800 kg. Focusem 2 1,6 automat. I musialem uzywac biegów plus minus. Nawet jak jechalem na 2 to i tak sama redukowala na jedynkę na skrzyzowaniu.
Tak się zastanawiam nad tym, że „skrzyni automatycznej nie można zepsuć”. Że „skrzynia jest idiotoodporna, że sama steruje”… No to opowiem historię, jaka mi się przytrafiła. Jechałem autem (Citroen C5, więc Aisin, o ile się nie mylę). Pierwsza jazda automatem. Kończy się wzniesienie, po którym jechałem za ciężarówką. Jakieś 75 km/h i miała się zaczynać dłuższa prosta. Widzę, że z przeciwka nic nie jedzie, więc chciałem wyprzedzić. I przez te pół sekundy, myśląc o manewrze, zwyczajnie zapomniałem, że jadę automatem. Po prostu zadziałała pamięć mięśniowa i zamiast po prostu wcisnąć gaz, wykonałem lewarkiem ruch do przodu (tak jak dotychczas wbijałem trójkę w manualu). Prawie rozbiłem pysk o kierownicę. Kompletny zaskok - pisk opon i stanąłem w miejscu (no bo wrzuciłem „P”). :( Jak to możliwe? Auto 160 tys. przebiegu, skrzynia nie szarpie, wszystko chodzi płynnie, więc raczej nie „wyłechatna”… Jakim cudem, podczas jazdy dało się wrzucić „parking”, na dodatek bez wciśnięcia hamulca? Po tym kiksie nic się nie stało - nie odczuwam pogorszenia pracy skrzyni. Normalnie wrzuciłem wtedy „D” i pojechałem dalej. Miesiąc później, profilaktycznie (bo nie miałem informacji od poprzedniego właściciela na ten temat) zrobiłem dynamiczną wymianę oleju. Nadal pracuje płynnie i wszystko wydaje się w najlepszym porządku. Niemniej ciągle mi to siedzi w głowie i zastanawiam się, co po takim czymś mogło się w tej skrzyni zadziać. I przede wszystkim - dlaczego dało się zrobić taką głupotę?
Jak zawsze bardzo merytoryczny kontent o jeździe i serwisie automatów lubię oglądać wasz kanał. Ja osobiście rzadko redukuje biegi manualnie w swoim samochodzie ale jechałem trasę 2 tysiące km gdzie oszczędzałem hamulce i zastanawiało mnie właśnie czy od czasu do czasu takie redukowanie jest zdrowe. Osobiście uważam też, że po dynamiczniejszej jeździe nie można wrzucać Neutrala albo Parkingu od razu właśnie przez smarowanie i chłodzenie bo kiedy mamy ten bieg zapięty skrzynia się chłodzi i smaruje niezależnie od jej typu.
Jakie to wszystko oczywiste. Pewnie wielu nie miało wcześniej automata więc wiedza oczywista też jest potrzebna. Kanał i temat z całą pewnością jest więc trudno pominąć tematy odioto odporne.
Wielkie dzięki za ten odcinek. Oczywiście od zawsze hamuję silnikiem, ale nie aż tak, jak na tym filmiku, czyli nie tak gwałtownie. Bałbym się w swoim coś takiego zrobić. A dla szefa Pawła mała podpowiedź: takie zabezpieczenie nazywa się, ze skrzynia (czy inne urządzenie) jest idiotoodporne. I bardzo dobrze, bo ktoś mógłby przez przypadek rozwalić skrzynię lub nawet silnik. Ten test/lekcja był naprawdę SUPER! Oczywiście szef chciał mnie tu koniecznie zdyskredytować, za moje wyrzucanie na N w czasie dojeżdżaniado skrzyżowania, ale w końcu przyznał, że raczej nic się nie powinno stać, choć producent zabrania takiej praktyki. Wyjaśnię jeszcze raz dlaczego tak robię. Nie po to, żeby "przycebulić" i zaoszczędzić 2ml paliwa, ale żeby skrócić drogę hamowania. Na N jadę nie dłużej niż 40-50 m z niewielką prędkością. Raz, bardzo dawno temu, wyrzuciłem na N przy prędkości z 80 km/h, bo miałem wrażenie, że jadę na dół, a silnik ciągnie, jak pod górę. I chyba rzeczywiście było pod górę, bo samochód zaczął zwalniać. Dziękuję za informację, że tak można zniszczyć skrzynię, bo tego nie wiedziałem, choć w sumie tak nie robię. Pozdrawiam całą ekipę jeszcze raz. Piszę dużo komentarzy dla zasięgu.
Jeszcze jedno. Zauważyłem też u siebie (aisin) , że w trybie M, wrzucając na gorce jak najwyższy bieg (tak żeby obroty były jak najniższe) to hamowanie jest efektywniejsze niż jak zrzucam biegi na niższe. (jak się rozpędzi to leci, ale początkowo hamuje lepiej niż redukowanie). Zastanawiam się czy turbo nie ma jakiegoś wpływu na hamowanie silnikiem.
Mam takie same odczucia z tą skrzynią. Może to sprawka kierownicy w konwerterze albo kwestia spięcia lock-upu przy niższych prędkościach obrotowych. Również chciałbym znać odpowiedź.
No to mamy materiał i kontrmateriał dotyczący ręcznego zmieniania biegów jak i używania 3-2-1 w starszych automatach. I teraz oglądający jest kompletnie ogłupiały:)
Korzystam z hamowania silnikiem, zdarza sie ze w korku na autostradzie bez gazu wybieram rozne biegi aby dostosowac szybkosc „wleczenia sie”, czasami rozpedzam sie „manualnie” ale nigdy nie odwazylem sie wrzucic R podczas jazdy do przodu xD
Zafira B 1.9 150 km.2008r. u mnie na DRIWE gdy zjeżdzam z góry mocniej nacisnę hamulec to redukuje na D3 przy 100km na godzinę. A póżniej przy zmianie obciążenia sama zmienia na wyższy.
Witam. Co Pan powie na temat skrzyń CVT Subaru? Zwłaszcza i interesuje mnie TR690 sparowane z silnikiem 3.6litra. Jak do tej pory jest jest to najprzyjemniejsza skrzynia cvt jaka jeździłem. Działa jak klasyczny automat, ma również łopatki.
I doczekałem się odpowiedzi, czyli można to robić. Dziękuję!!!. Szkoda tylko, że w Małopolsce już nie robicie wymian olejów, tylko odsyłacie do kogoś innego. 😢😢😢😢
Mam takie pytanie, może już o tym było mówione, ale nie mogę znaleźć a co się dzieje ze skrzynią DSG, a konkretnie siedmiobiegowym EDC w Renault gdy hamujemy wyłącznie klasycznie czyli pedałem hamulca, mamy dość dużą prędkość np. 90 km/h i jeździmy wyłącznie na pozycji D czyli tylko automat i musimy mocno zredukować prędkość. Wówczas mam wrażenie że skrzynia dość ostro w mega szybkim tempie redukuje biegi, nawet do jedynki gdy zachodzi potrzeba. I czy taka jazda jest bezpieczna dla automatu?, teoretycznie do tego służy właśnie automat czyli używanie dwóch pedałów oraz wrzucanie D, R lub P w zależności od manewru jaki wykonujemy, Dziękuję za odpowiedzi
Przeczytaj instrukcję obsługi swojego auta i kwestia holowania też jest poruszana. Na pozycji N jest brak smarowania więc im bliżej tym lepiej im dalej prosisz się o problemy w wielkim skrócie.
Witam. Super odcinek który kolejny raz ookazuje starą prawdę. Jak dbasz tak masz. Audi A4B8 3.0 TDI przebieg 476 tyś km skrzynia S-tronic 7 biegowa.Quattro Okolo 290 tyś km przebiegu wymienione kosze sprzęgłowe i komplet tarczek. Zmiana oleju z filtrami co 60 tyś km i do dzisiaj zero problemu. Silnik zmiana oleju co 10 tyś km od początku. Nigdy Long Life co 30 tyś km. Zero problemu. Wszystko w oryginalne. Jedyne co bylo robione to regeneracja raz turbiny , alternatora, rozrusznika i wymiana koła wielorowkowego na wale. Reszta wszystko orginalne. Wywalony DPF i EGR. Miesiąc temu sprawdzona moc z 240 KM fabrycznie zostalo 237 ale to może błąd pomiarowy chiciaz były robione trzy pomiary na chamowni. Więc w sumie prawie pół miliona kilometrów i trzyma serię. Teraz nie ktoś mi powie gdzie łańcuchy rozrządu są wadliwe w tych silnikach jak każdy mówi oraz gdzie jest ta wadliwa skrzynia S- tronic?😂😂😂Pozdrawiam serdecznie z kraju Beneluxu.
Egr można kupić nowy a dpf można albo wyprać i pozbyć się popiołu i sadzy albo kupić nowy w ASO. Nie trzeba i nie należy pozbywać się tego. Wszystko można naprawić. W mojej byłej A5 3.0tdi quattro prałem DPFa bo były już z nim problemy a po naprawie autko nadal nie kopciło.
Jeszcze jedno pytanie ktore mnie dreczy ,podjezdzam pod garaz i mam dylemat musze otworzyc drzwi garazu i co wrzucam park na 5 sekund ,czy moge hamulec dac na neutral i drzwi ??
Witam, mam skrzynie 7DCT i co zrobic w przypadku gdy system auto start stop wylacza mi silnik z nienacka na włączonym Drive? Mowi sie ze odpalamy i gasimy auto na P, odpalenie auta na Drive to nic zlego ? Dziękuję za informację
Witam, Jakim Pan samochodem jeździ ? Co to za auto ? Dzięki za informację odnośnie skrzyni i hamowania silnikiem w automatycznych skrzyniach biegów. Istnieje możliwość ustawić taka skrzynie aby sama hamowała bez zmieniania ręcznie biegów ? pozdrawiam.
Świetny materiał, dzięki za dużo wskazówek. Ja dopiero chce przesiąść się na skrzynię automatyczną i takie jedno techniczne pytanie mnie nurtuje. Mianowicie czy mając auto że skrzynia eCVT można zmieniać z pozycji D na B i na odwrót jadąc czy trzeba zatrzymać się? Jeśli nie trzeba to jak jest bezpieczniej?
Nie tylko w motosporcie jeżdżą automaty bo nawet w off-roadzie gdzie są dosyć mocno upalane. Ba nawet przy większych mocach w Nm jest wskazana tylko skrzynia automatyczna
Witam , mam pytanie ( bmw e60 po lift 6hp zf ) dojezdzam do pracy gdzie z samego początku mam górkę z zakretami około 3 km i miesza biegami czy moge włączac tryb sport aby trzymał jeden bieg ? (skrzynia nie jest rozgrzana i boje się ze skroce jej zywotnosc przez takie cos a słyszałem ze kiedy przełaczymy na manual to skrzynia pracuje pod wiekszym obciazeniem )
@AUTOmatyczni A jak to jest z wrzucaniem N podczas jazdy w skrzyniach hydrokinetycznych, które nie miały możliwości zmiany ręcznej zmiany biegów? Czy wrzucenie podczas jazdy potem D nie robi żadnych problemów? Instrukcja samochodu na temat takiego wariantu milczy, a zdarzyło się tak, że pasażer nie chcący wrzucił N podczas jazdy (selektor zmiany biegów chodzi tylko w jednej linii).
Filmik może i super ale po uja kupować auto z automatem a jeździć w trybie manualnym. Automat sam sobie poradzi podczas jazdy z przyczepą zarówno podczas przyśpieszania jak i hamowania. Skrzynie są tak programowane, że uczą się trybu jazdy kierowcy. Jeździsz dynamicznie to skrzynia samoczynnie będzie wykręcała silnik na wyższe obroty. To samo z jazda z góry, wystarczy delikatnie przyhamowac i skrzynia będzie hamoawła silnikiem zrzucając samoczynnie biegi
Nie ma w polskim języku czegoś takiego jak "nie kazuję" na mojej wsi też sa różne dialekty, powiedzonka ale publicznie nie odważyłbym sie ich używać. Poza tym wartościowy film. Pozdrowienia
Też mieszkam w okolicach Nowego Sącza i czasem sie zdarzają tacy co jada 2 km z noga na hamulcu z lekkiego wzniesienia nawet na ręcznej skrzyni 😉, hamulce to sa chyba co miesiąc do roboty.
Kiedyś jechałem z niedużej górki i nagle zgasł silnik przy automatycznej skrzyni biegów (jakaś awaria). Hamowania silnikiem brak. Przestało działać wspomaganie kierownicy i wspomaganie hamulców. Musiałem mocno zapierać się w fotel naciskając hamulec z całej siły i efekt był mizerny. Siłowanie z kierownicą też nie pomagało. W końcu z trudem wyhamowałem i zjechałem na pobocze. Ponowne odpalanie silnika możliwe tylko po zatrzymaniu i biegu w pozycji parkingowej. To była na szczęście prosta droga i nieduża górka. A gdyby to był zjazd po górskich serpentynach, jak te koło Tęgoborza niedaleko Nowego Sącza? W przypadku manualnej skrzyni biegów nie było by problemu. Nawet kiedy silnik zgaśnie, a jest na biegu to hamuje. Najprawdopodobniej samoczynnie by ponownie odpalił (na "pych" i nie trzeba się zatrzymywać). Jeśli by nie odpalił, to i tak się kręci. Paski napędowe obracają pompą wspomagania do kierownicy i hamulców. Nawet na zgaśniętym silniku można bezpiecznie zjechać po stromym zjeździe i serpentynach. A automat? Nie może się zepsuć, bo grozi to katastrofą. Według mnie, samochód jest tym bezpieczniejszy im bardziej odporny na rozmaite, nieprzewidywalne sytuacje awaryjne. Założenie że zawsze wszystko musi działać bez zarzutu i nie psuć się jest błędem. Samochód powinien być zaprojektowany tak, żeby dało się przeżyć jeśli coś się popsuje. Nawet na gwarancji może się tak zdarzyć.
Nie ma to, jak odmitologizowanie obszarów istnienia, które na to nie zasługują ;). Głównym problemem automatów jest gównolitowa rzeczywistość, a nie,mimo wszystko, pomysły użytkownika. 👍
Dzięki za materiał. Ponieważ automatami jeżdżę już jakiś czas, wiem że takie skrzynie potrafią być idiotoodporne i wytrzymają naprawdę sporo. Wcześniej miałem zwykłego automata 4 biegowego w Subaru forester i tam możliwość redukcji do tego 1 biegu nieraz mnie uratowała przy zjazdach na śliskim terenie, także z doświadczenia wiem, że to działa ;) Teraz mam C5 z aisin taką jak w citroenie na filmie i mam pytanie ile kosztował remont tej skrzyni? Prawdopodobnie czeka to mnie w moim C5. Ewentualnie można się do Sącza umówić na diagnostykę? Pozdrawiam Łukasz
Dzięki za materiał. Pytanie, skrzynia DSG DQ381, przeglądając parametry (analizy) poprzez OBD11 znalazłem następujące wpisy: czy maksymalna zanotowana temperatura na obu sprzęgłach 304/340C to powód do zmartwień? Z kolei maksymalne temperatury oleju 97C.
@@porywki1620 420KM, ponad 500Nm, do czegoś zobowiązują, ot normalna jazda.,Ze skrzynią wszyskto OK. Niedawno zmieniony olej po 30kkm. Wg TechnicalServiceBuletine do wymiany sprzęgieł kwalifikuje ponad 400C. Tak pytam z ciekawości. :-)
W dzisiejszym odcinku co niektórzy czepią się że jeździsz bez powietrza conajmiej w jednym kole ..... A może po prostu powietrze jest tylko należy kontrolkę skalibrować..... Później wroćę do komentarzy pośmiać sie trochę 😂😂
Czy możecie się wypowiedzieć na temat chiptuningow skrzyń biegów typu stage 2, 3 itp. Czy takie modyfikacje są bezpieczne, czy skrzynia na takich softach traci na żywotności jakoś znacząco?
Według mnie trzeba by sprawdzić ile więcej Nm będzie produkować taki silnik po tuningu. W PSA była skrzynia Aisin 6 biegów co miała jak pamiętam zakres do 400 Nm. 3.0V6 HDI produkowało 440Nm i PSA łączył ta skrzynie z tym Dieselem i dawał gwarancję. Czy te wersje bardziej się psuły od słabszych konfiguracji to jest pytanie do mechaników
Silnik ma osprzęt na zewnątrz bloku a automat w środku skrzyni i zawsze skrzynie trzeba wyciągać , i jest bardziej awaryjna od silnika aczęsci zamiennych nowych niezawiele i koszty duże
Mam c4 Picasso z robotem. Rozumiem że mogę przełączyć sobie podczas jazdy z A na manuał...? Bo spotkałem się z opinią że to w sumie skrzynia manualna więc nie mogę... Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Mam pytanie . Z jakiego biegu startuje CVT jak mam zapięty DRIVE ? Bo mam wrażenie że to raczej nie jest niskie przełożenie bliskie wirtualnego pierwszego biegu
Pewnie zależy od samochodu i skrzyni. Ja mam CVT w Toyocie C-HR i rusza z najniższego przełożenia. Jeździłem Subaru Outback to było tak samo, ale to był straszy muł.
Ja kiedyś jechałem rozpędzony do 60km wrzuciłem luz a potem wyłączyłem zapłon. Jak coś nie pier....nie. miałem stracha. Nie wiem co się wydarzyło na szczęście jeździ do tej pory. To było mocne uderzenie.
Dużo fajnych informacji! Gdzie w Nowym Sączu można u Was zdiagnozować czy ze skrzynią jest wszystko ok, zrobić naprawy i dynamiczną wymianę oleju? Bo akurat do Sącza mam blisko.
Na koniec pytanie: czy można stać na N z załączonym silnikiem? Np. przed przejazdem kolejowym. Dawniej tak robiłem, ale po ostatnich filmikach, teraz daję na P. Pozdrawiam Paweł, wasz adwokat.
To jak już ładnie zaczęła się seria poradników to może coś o dodatkowych chłodnicach oleju i termostatach? Weź Andrzej podpowiedz chłopakom temat na kolejny odcinek. Bardziej dla tych co ciągną przyczepę a nie dla samych osobówek.
Jest plan na porównanie z dodatkową chłodnica vs OE. Jest adapter do chłodnicy. Ale żeby to miało sens, to trzeba poświęcić pół dnia żeby warunki były powtarzalne i żeby dało się wyciągnąć jakiekolwiek wnioski. A z tym czasem najtrudniej. Prędzej czy później zrobimy.
@@AUTOmatyczni Paweł wie ale i tak napisze. Mam xc60 2015 z aisinem i na wiosnę zamontowałem 2x chłodnice z eBaya. Łącznie 16m rurki i lamelek fi 11mm. Połączone szeregowo za oryginalnym wymiennikiem wodnym i bez demontażu termostatu. Dołożony wentylator 80W. Wnioski takie że przed i po Olej ma max 94 prawie nigdy 95*C a najczęściej 88-92. Myślę że pomaga to wyłącznie przy dużych temp gdyż termostat jest na 85*C i widać to na aplikacji jak temp oleju wzrasta. Termostat "psuję " całą zabawę robiąc to do czego jest stworzony. Bez termostatu było by widać różnicę. Ale dodatkowa chłodnica chroni przed nadmiernym rozgrzaniem się oleju choć przyczepy nie ciągam. Auto mam 4 lata i zostaje na jeszcze kilka lat.
u siebie w 5hp19 zauwazylem, ze zdecydowanie lepiej zarówno brzmi, jak i nie ma żadnego szarpnięcia, jeśli redukcja jest z gazem, silnik podbija sobie lepiej obroty i może z nich sobie zejść, a bez tego to od razu czuć na fotelu, że była zmiana (jak sama redukuje to nie ma tego zjawiska, bardzo płynnie sobie zmienia, choc ospale xD)
Witam. Muszę wymienić pompę oleju w automatycznej skrzyni biegów 7 gtronic Mercedes e klasa w212 rok 2012 . I problem jest w tym ze nie mogę ściągnąć odbudowy skrzyni biegów żeby dostać się do pompy oleju obudowa wysunie się na 1 cm i dalej jakby coś ja trzymało na filmikach każdemu schodzi to bez problemu a ja mam mega problem bo nie mogę tego ściągnąć bardzo proszę o jakąś poradę. Może ma jakiś wpływ na to ze skrzynią jest w położeniu P bo zapomniałem dac na neutral
@@AUTOmatyczni tak jest od nowości. Zjazdy 16-18% po kilkaset metrów, więc już nie ma się z czego śmiać :) Auto na 2 czy 3 się rozpędza i praktyczne trzeba ciągle hamować. Skrzynia działa poprawnie, nie szarpie, olej zmieniony u Was przy 50 tys km. Skrzynia Aisin 8. Pewnie takie zabezpieczenie, albo skrzyni, albo silnika. Wrzucam jako ciekawostkę.
Witajcie, czy moglibyście wyjaśnić jak w końcu wykonywać prawidłową kolejność przełączania po zaparkowaniu aby odbyło się to jak najlepiej dla skrzyni (EAT8) czy najpierw N potem ręczny potem P?
Sterownik dba o skrzynię wiec zmiana tych że punktów niby co miała by zrobić ? Jadąc na 5 biegu masz "ochotę" zmniejszyć prędkość do 20km/h i nadal poruszać się na 5 biegu ? W trybach sport biegu są zmieniane przy wyższych obrotach celem większego przyśpieszenia kosztem nie ekonomicznego zużycia paliwa...
@@weryfany_Zamosc nie rozumiesz, w innych nowszych skrzyniach możesz podłączając komputer zmienić punkt zmienny biegów czyli np ustawić ze minimalne obroty żeby skrzynia zredukowała to 1500, a skrzynie utrzymują zbyt niskie obroty silnika np 1100 obrotów i może tak jechać, zbyt niskie obroty dla silnika to niższa temperatura spalić przez co osiadanie nagaru między innymi na turbinie. Kwestia tylko podpięcia komputera do sterownika skrzyni i zmienia tego punktu, ale nie wiem jak w tej skrzyni jest
oczywisci ze treba z gorki hamowac silnikiem i zrzucac biegi ,a ludzie potrafia po kilka km lub po 20 min jechac zgorki na hamulcu a potem spalone hamulce
Brawo dla tego pana za fachowość
Witam
Szukam samochodu do zakupu z automatem pierwszy raz.
Materialy Państwa sa 👌 super
Dużo wiadomości na wysokim poziomie
Jestem częścią Waszego kanału, możecie mnie nazwać Waszym bezpłatnym adwokatem, bo zwracam Waszą uwagę, jeśli coś Wam umknie. Przypuszczam, że nie macie sztabu ludzi do nagrywania filmów, wielu prawników, montażystów, makeup-erów itp. i wcale Wam tego nie potrzeba. Jesteście SUPER PROFESJONALNYM WARSZTATEM i to jest tutaj najważniejsze. Obserwacje i rady szefa Pawła są dla mnie ważniejsze, niż nawet zalecenia producenta, bo bardzo dobrze zna się na swoim fachu. Dobrze, że nagrał ten filmik, w sumie to ten powinien być pierwszy, a nie dynamiczne ruszanie, choć po dzisiejszym filmiku zrozumiałem, po co to nagrał. Jakbym musiał jeździć na codzień takim "mułem" to też bym ruszał manualnie. Teraz to wiem. Dobrze, że było jasno i wyraźnie podane w jakich to samochodach i skrzyniach biegów.
Cześć, jak zwykle świetny materiał !
Czy mógłbyś nagrać odcinek o skrzyni DSG w temacie: Czy i jak warto przeprogramować sterownik ?
Mam DSG z 2.0 TSI 245 KM w Octavii RS (aktualna IV generacja). Najczęściej jeżdżę w trybie normal , czasami sport. Na forach pełno jest różnych informacji o tym jak ekologia popsuła przyjemność użytkowania tej skrzyni. Informacje (prawdziwe i nieprawdziwe) są bardzo rozproszone i fajnie byłoby nagrać materiał w "pigułce". Dla mnie najbardziej zauważalne i denerwujące jest opóźnienie po wciśnięciu gazu. Jakich elementów pracy skrzyni trzeba się pozbyć (poprzez modyfikację softu) aby skrzynia nie traciła na żywotności i dawała większą przyjemność z jazdy? Czy tryb żeglowania jest bezpieczny dla skrzyni ? Czy utrzymywanie obrotów w niskich przedziałach obrotów silnika (mimo trybu normal) są bezpieczne dla skrzyni i silnika?
Myślę, że temat zaciekawi wiele osób :)
Pozdrawiam
Czy kolega coś ustalił od tego momentu wystawienia komentarza. Mam podobny problem w z 2.0 tsi DQ500 w alltracku. Szukam jakiś rekomendacji co z tym robić
Kupiliśmy automat z żoną aisin af13 ||, przebieg 200tys. Narazie skrzynia działa poprawnie, ale będzie olej i filtr zmieniany i dalej jazda, więc wasze filmy jak najbardziej pomocne 👍👍.
Skrzynia CVT JF015e bez symulacji biegów, Mitsubishi Space Star. Tryb "D" - minimalne hamowanie silnikiem, praktycznie nie odczuwalne, sterownik silnika utrzymuje okolice 1000-1200 rpm. Tryb "Ds" wyraźne hamowanie silnikiem, sterownik trzyma 3000-3500 rpm. Tryb górski "L" - wyraźne hamowanie, zależnie od odczytu czujników sterownik podbija nawet pod 5000 rpm.
Wniosek: W tym konkretnym samochodzie, z tą konkretną skrzynią chcąc hamować silnikiem trzeba zmienić co najmniej na tryb Ds, po zwolnieniu, zatrzymaniu wrócić na D.
W innych samochodach z CVT warto sprawdzić w instrukcji lub w biuletynach technicznych producenta skrzyni/samochodu jak jest zmapowany silnik i korzystać z tego z głową.
Czy to manualem, czy automatem, zawsze hamuję silnikiem. Oszczędzam tarcze i klocki. A czynię tak od kiedy, jadąc w Austrii z Grossglockner zagotowałem hamulce w Mercedesie E-290. Ta lekcja nauczyła mnie na całe życie. Z uwagi na powyższe w pełni popieram prezentowane treści. Pozdrawiam MK.
Witam. Tak się zastanawiam nad tą zasadnością redukcji biegów przy dojeździe np. do skrzyżowania i zatrzymaniem pojazdu. Wyobraźmy sobie, że jedziemy np. manualem i redukujemy 5,sprzęgło, 4, sprzęgło, 3, sprzęgło, 2, sprzęgło, luz i hamulec. Policzmy ile razy użyliśmy prdału sprzęgła, wysprzęglika, docisku ze sprężyną centralną lub systemem łapek, dźwigni zmiany biegów, wybieraka biegów, synchronizatorów i jeszcze innych mniejszych elementów i również hamulca. W automacie jest podobnie mimo że wszystko chodzi w oleju. Olej nie do końca chroni nam elementy, które powinien chronić, bo gdyby tak było to na skrzyni czy silniku jeździli byśmy wiecznie. Czy nie lepiej użyć po prostu hamulca, w którym elementy są wielokrotnie tańsze niż sprzęgło czy naprawa skrzyni i dużo prostsza ich wymiana. Nie mówię tutaj o jeździe z długiej góry, gdzie hamowanie silnikiem jest uzasadnione, żeby nie przegrzać hamulca. Dziękuję.
Dziękuję, w końcu doczekałem się odpowiedzi na moje pytanie odnośnie hamowania silnikiem w trybie manualnym właśnie, szczególnie zjeżdżając ze wzniesień. Rozwiało to moje wątpliwości.
cieszymy się
Ford focus mk4 skrzynka 8f35 mam tylko pozycje L brak + i - jak hamowac w górach ?
Super odcinek 👍 teraz dopiero dowiedziałem się dlaczego przy redukcji nie chciała mi wejść trójka. Myślałem że coś zepsute a to sterownik nie pozwalał na zredukowanie 😊 " co za świnia " hihihihihih😂😂😂 👍 Pozdrawiam
Oglądałem wszystkie Twoje szkolenia, wszystko jest logicznie wytłumaczone. Uczyłem się prawie dwa tygodnie dobrze opanować automat, zrozumieć te obwarowania dla bezpiecznego użytkowania. Mieszkam i parkuję nasze auta w miejscach ekstremalnie stromych i niewygodnych do manewru. Problemem jest nie tylko automat ale też akumulator, i smarowanie silnika przy rozruchu a zimą pękają niestety spirale !!
W c4 picasso jest jeszcze bardziej wygodnie bo mam łopatki przy kierownicy i w trybie automatycznym mogę takie żeczy robić.
Po twojej wypowiedzi na początku filmu stwierdzam że ludzi bardziej się stresują/kaplikuja sobie życie mając automat a powinno być odwrotnie. Miłego dnia.
W ogóle dziwi mnie, że ktoś w ogóle chce wrzucać na luz, zwłaszcza w automacie. A w C4P te łopatki cudownie sprawdzają się do hamowania silnikiem.
@@kromek_jgato się nie dziw, tylko dowiedz dlaczego.
> mogę takie żeczy robić
Żeczy? Serio? 🤦♂
Super materiał, tego mi brakowało jako użytkownikowi automatu.
Dokładnie, team BIOTAD PLUS💪💪
cieszymy się
Bzdury totalne dla laików. Materiał dla osób, które powinny jeździć tavzkami, a nie samochodem! 🙉👎
Stalem sie posiadaczem golfa 4 1.6sr z 4 biegowym automatem i przebiegiem 145tys km. Teraz ogladam po kolei wszystkie Wasze filmiki 😂
Dziękuję za wiedzę i pozdro 😊
Ja też sie uczę, ostatnio ciagnalem przyczepe kamienie z 800 kg. Focusem 2 1,6 automat. I musialem uzywac biegów plus minus. Nawet jak jechalem na 2 to i tak sama redukowala na jedynkę na skrzyzowaniu.
Tak się zastanawiam nad tym, że „skrzyni automatycznej nie można zepsuć”. Że „skrzynia jest idiotoodporna, że sama steruje”… No to opowiem historię, jaka mi się przytrafiła. Jechałem autem (Citroen C5, więc Aisin, o ile się nie mylę). Pierwsza jazda automatem. Kończy się wzniesienie, po którym jechałem za ciężarówką. Jakieś 75 km/h i miała się zaczynać dłuższa prosta. Widzę, że z przeciwka nic nie jedzie, więc chciałem wyprzedzić. I przez te pół sekundy, myśląc o manewrze, zwyczajnie zapomniałem, że jadę automatem. Po prostu zadziałała pamięć mięśniowa i zamiast po prostu wcisnąć gaz, wykonałem lewarkiem ruch do przodu (tak jak dotychczas wbijałem trójkę w manualu). Prawie rozbiłem pysk o kierownicę. Kompletny zaskok - pisk opon i stanąłem w miejscu (no bo wrzuciłem „P”). :( Jak to możliwe? Auto 160 tys. przebiegu, skrzynia nie szarpie, wszystko chodzi płynnie, więc raczej nie „wyłechatna”… Jakim cudem, podczas jazdy dało się wrzucić „parking”, na dodatek bez wciśnięcia hamulca? Po tym kiksie nic się nie stało - nie odczuwam pogorszenia pracy skrzyni. Normalnie wrzuciłem wtedy „D” i pojechałem dalej. Miesiąc później, profilaktycznie (bo nie miałem informacji od poprzedniego właściciela na ten temat) zrobiłem dynamiczną wymianę oleju. Nadal pracuje płynnie i wszystko wydaje się w najlepszym porządku. Niemniej ciągle mi to siedzi w głowie i zastanawiam się, co po takim czymś mogło się w tej skrzyni zadziać. I przede wszystkim - dlaczego dało się zrobić taką głupotę?
Bo tam jest mechaniczna blokada napędu, nie elektroniczna. Proste
Tam są zapadki mechaniczne, możliwe że to ma dzialać jak hamulec awaryjny, jest tam inny reczny??
@@dan911911dan Oczywiście. Jest hamulec „ręczny” elektryczny.
Jak trafisz między zęby zapadką to ja zablokujesz
No dobra ale musiałeś podnieść pierścień na lewarku i pchnąć czy się mylę? Po on tam jest żeby Cie tknęło w razie czego.
Jak zawsze bardzo merytoryczny kontent o jeździe i serwisie automatów lubię oglądać wasz kanał.
Ja osobiście rzadko redukuje biegi manualnie w swoim samochodzie ale jechałem trasę 2 tysiące km gdzie oszczędzałem hamulce i zastanawiało mnie właśnie czy od czasu do czasu takie redukowanie jest zdrowe.
Osobiście uważam też, że po dynamiczniejszej jeździe nie można wrzucać Neutrala albo Parkingu od razu właśnie przez smarowanie i chłodzenie bo kiedy mamy ten bieg zapięty skrzynia się chłodzi i smaruje niezależnie od jej typu.
super filmik dużo przydatnych informacj POZDRAWIAM.
dzięujemy
Bardzo dziękuję za te informacje.
polecamy się
Brawo za materiał dziękuję że mógł pani sie podzielić swoim doświadczeniem i wiedzą
dzięki
Dzięki Panowie za informacje. Super robota. Pozdrawiam.
Merytorycznie - brawo! Dzięki za istotny odcinek 🎉🎉🎉 bardzo dokładnie wyjaśnione
polecamy się na przyszłość
@@AUTOmatyczni skorzystam nie raz ;)
Jakie to wszystko oczywiste. Pewnie wielu nie miało wcześniej automata więc wiedza oczywista też jest potrzebna. Kanał i temat z całą pewnością jest więc trudno pominąć tematy odioto odporne.
Wielkie dzięki za ten odcinek. Oczywiście od zawsze hamuję silnikiem, ale nie aż tak, jak na tym filmiku, czyli nie tak gwałtownie. Bałbym się w swoim coś takiego zrobić. A dla szefa Pawła mała podpowiedź: takie zabezpieczenie nazywa się, ze skrzynia (czy inne urządzenie) jest idiotoodporne. I bardzo dobrze, bo ktoś mógłby przez przypadek rozwalić skrzynię lub nawet silnik. Ten test/lekcja był naprawdę SUPER! Oczywiście szef chciał mnie tu koniecznie zdyskredytować, za moje wyrzucanie na N w czasie dojeżdżaniado skrzyżowania, ale w końcu przyznał, że raczej nic się nie powinno stać, choć producent zabrania takiej praktyki. Wyjaśnię jeszcze raz dlaczego tak robię. Nie po to, żeby "przycebulić" i zaoszczędzić 2ml paliwa, ale żeby skrócić drogę hamowania. Na N jadę nie dłużej niż 40-50 m z niewielką prędkością. Raz, bardzo dawno temu, wyrzuciłem na N przy prędkości z 80 km/h, bo miałem wrażenie, że jadę na dół, a silnik ciągnie, jak pod górę. I chyba rzeczywiście było pod górę, bo samochód zaczął zwalniać. Dziękuję za informację, że tak można zniszczyć skrzynię, bo tego nie wiedziałem, choć w sumie tak nie robię. Pozdrawiam całą ekipę jeszcze raz. Piszę dużo komentarzy dla zasięgu.
Na N nie skracasz a wydłużasz drogę hamowania. Jeśli masz włączony bieg bez dodawania gazu to skrzynia wyhamowuje samochód.
@@zibonek odczwp się "znawco", bo nie masz pojęcia. Tak jest, jak masz skrzynię manualną, a nie automatyczną.
Łapka wjechała 👍🏻👍🏻
Pozdro 👊🏻👊🏻
Jeszcze jedno. Zauważyłem też u siebie (aisin) , że w trybie M, wrzucając na gorce jak najwyższy bieg (tak żeby obroty były jak najniższe) to hamowanie jest efektywniejsze niż jak zrzucam biegi na niższe. (jak się rozpędzi to leci, ale początkowo hamuje lepiej niż redukowanie). Zastanawiam się czy turbo nie ma jakiegoś wpływu na hamowanie silnikiem.
Mam takie same odczucia z tą skrzynią. Może to sprawka kierownicy w konwerterze albo kwestia spięcia lock-upu przy niższych prędkościach obrotowych. Również chciałbym znać odpowiedź.
No to mamy materiał i kontrmateriał dotyczący ręcznego zmieniania biegów jak i używania 3-2-1 w starszych automatach. I teraz oglądający jest kompletnie ogłupiały:)
Korzystam z hamowania silnikiem, zdarza sie ze w korku na autostradzie bez gazu wybieram rozne biegi aby dostosowac szybkosc „wleczenia sie”, czasami rozpedzam sie „manualnie” ale nigdy nie odwazylem sie wrzucic R podczas jazdy do przodu xD
Niby oczywiste rzeczy ale wielu kierowców nie wie co to hamowanie silnikiem więc dla nich to i tak czarna magia.
coś może w tym być
Zafira B 1.9 150 km.2008r. u mnie na DRIWE gdy zjeżdzam z góry mocniej nacisnę hamulec to redukuje na D3 przy 100km na godzinę. A póżniej przy zmianie obciążenia sama zmienia na wyższy.
Dziękujemy.
Dzięki w końcu ktoś to dobrze wyjaśnił :)
Jako "część Waszego Kanału" dzisiaj mówię do szefa Pawła: WIELKIE BRAWA!!!! Później napiszę więcej. Pozdrawiam serdecznie całą ekipę Automatyczni.
Warto jest również zmieniać biegi samemu z łopatek 😀 była chyba nawet o tym mowa w innym odcinku
Witam.
Co Pan powie na temat skrzyń CVT Subaru? Zwłaszcza i interesuje mnie TR690 sparowane z silnikiem 3.6litra. Jak do tej pory jest jest to najprzyjemniejsza skrzynia cvt jaka jeździłem. Działa jak klasyczny automat, ma również łopatki.
I doczekałem się odpowiedzi, czyli można to robić. Dziękuję!!!. Szkoda tylko, że w Małopolsce już nie robicie wymian olejów, tylko odsyłacie do kogoś innego. 😢😢😢😢
Namiętnie korzystam z redukcji na łopatkach (sekwencja w trybie D) w aisinie w c4 picasso.
Mam takie pytanie, może już o tym było mówione, ale nie mogę znaleźć a co się dzieje ze skrzynią DSG, a konkretnie siedmiobiegowym EDC w Renault gdy hamujemy wyłącznie klasycznie czyli pedałem hamulca, mamy dość dużą prędkość np. 90 km/h i jeździmy wyłącznie na pozycji D czyli tylko automat i musimy mocno zredukować prędkość. Wówczas mam wrażenie że skrzynia dość ostro w mega szybkim tempie redukuje biegi, nawet do jedynki gdy zachodzi potrzeba. I czy taka jazda jest bezpieczna dla automatu?, teoretycznie do tego służy właśnie automat czyli używanie dwóch pedałów oraz wrzucanie D, R lub P w zależności od manewru jaki wykonujemy, Dziękuję za odpowiedzi
super informacje👍
polecamy się
Temat na następny odcinek: czy można holować auto z automatyczna skrzynia i jak to robić :)
Przeczytaj instrukcję obsługi swojego auta i kwestia holowania też jest poruszana. Na pozycji N jest brak smarowania więc im bliżej tym lepiej im dalej prosisz się o problemy w wielkim skrócie.
Można bez ograniczeń. Ważny jest sposób w jaki to robisz. Przede wszystkim na wózku muszą być koła napędowe i możesz nawet 1000 km holować
@@zwirek_i_muchomorek no tak tylko pytanie raczej dotyczy że nie na wózku inie na lawecie. Na tradycyjnym holu.
Witam. Super odcinek który kolejny raz ookazuje starą prawdę. Jak dbasz tak masz. Audi A4B8 3.0 TDI przebieg 476 tyś km skrzynia S-tronic 7 biegowa.Quattro Okolo 290 tyś km przebiegu wymienione kosze sprzęgłowe i komplet tarczek. Zmiana oleju z filtrami co 60 tyś km i do dzisiaj zero problemu. Silnik zmiana oleju co 10 tyś km od początku. Nigdy Long Life co 30 tyś km. Zero problemu. Wszystko w oryginalne. Jedyne co bylo robione to regeneracja raz turbiny , alternatora, rozrusznika i wymiana koła wielorowkowego na wale. Reszta wszystko orginalne. Wywalony DPF i EGR. Miesiąc temu sprawdzona moc z 240 KM fabrycznie zostalo 237 ale to może błąd pomiarowy chiciaz były robione trzy pomiary na chamowni. Więc w sumie prawie pół miliona kilometrów i trzyma serię. Teraz nie ktoś mi powie gdzie łańcuchy rozrządu są wadliwe w tych silnikach jak każdy mówi oraz gdzie jest ta wadliwa skrzynia S- tronic?😂😂😂Pozdrawiam serdecznie z kraju Beneluxu.
Egr można kupić nowy a dpf można albo wyprać i pozbyć się popiołu i sadzy albo kupić nowy w ASO. Nie trzeba i nie należy pozbywać się tego. Wszystko można naprawić. W mojej byłej A5 3.0tdi quattro prałem DPFa bo były już z nim problemy a po naprawie autko nadal nie kopciło.
Jeszcze jedno pytanie ktore mnie dreczy ,podjezdzam pod garaz i mam dylemat musze otworzyc drzwi garazu i co wrzucam park na 5 sekund ,czy moge hamulec dac na neutral i drzwi ??
Witam, mam skrzynie 7DCT i co zrobic w przypadku gdy system auto start stop wylacza mi silnik z nienacka na włączonym Drive? Mowi sie ze odpalamy i gasimy auto na P, odpalenie auta na Drive to nic zlego ? Dziękuję za informację
Witam,
Jakim Pan samochodem jeździ ? Co to za auto ?
Dzięki za informację odnośnie skrzyni i hamowania silnikiem w automatycznych skrzyniach biegów.
Istnieje możliwość ustawić taka skrzynie aby sama hamowała bez zmieniania ręcznie biegów ?
pozdrawiam.
Konkret
Świetny materiał, dzięki za dużo wskazówek. Ja dopiero chce przesiąść się na skrzynię automatyczną i takie jedno techniczne pytanie mnie nurtuje. Mianowicie czy mając auto że skrzynia eCVT można zmieniać z pozycji D na B i na odwrót jadąc czy trzeba zatrzymać się? Jeśli nie trzeba to jak jest bezpieczniej?
Dobry materiał ciekawy. Pozdrawiam
dziękuję
Nie tylko w motosporcie jeżdżą automaty bo nawet w off-roadzie gdzie są dosyć mocno upalane. Ba nawet przy większych mocach w Nm jest wskazana tylko skrzynia automatyczna
Przy większych mocach polecają jest przekładnia elektryczna. 😀
Dziękuję za ten filmik jest bardzo ważny. Super odcinek. Dziękuję Serdecznie ❤❤
Witam , mam pytanie ( bmw e60 po lift 6hp zf ) dojezdzam do pracy gdzie z samego początku mam górkę z zakretami około 3 km i miesza biegami czy moge włączac tryb sport aby trzymał jeden bieg ? (skrzynia nie jest rozgrzana i boje się ze skroce jej zywotnosc przez takie cos a słyszałem ze kiedy przełaczymy na manual to skrzynia pracuje pod wiekszym obciazeniem )
@AUTOmatyczni A jak to jest z wrzucaniem N podczas jazdy w skrzyniach hydrokinetycznych, które nie miały możliwości zmiany ręcznej zmiany biegów? Czy wrzucenie podczas jazdy potem D nie robi żadnych problemów? Instrukcja samochodu na temat takiego wariantu milczy, a zdarzyło się tak, że pasażer nie chcący wrzucił N podczas jazdy (selektor zmiany biegów chodzi tylko w jednej linii).
Filmik może i super ale po uja kupować auto z automatem a jeździć w trybie manualnym. Automat sam sobie poradzi podczas jazdy z przyczepą zarówno podczas przyśpieszania jak i hamowania. Skrzynie są tak programowane, że uczą się trybu jazdy kierowcy. Jeździsz dynamicznie to skrzynia samoczynnie będzie wykręcała silnik na wyższe obroty. To samo z jazda z góry, wystarczy delikatnie przyhamowac i skrzynia będzie hamoawła silnikiem zrzucając samoczynnie biegi
Nie ma w polskim języku czegoś takiego jak "nie kazuję" na mojej wsi też sa różne dialekty, powiedzonka ale publicznie nie odważyłbym sie ich używać. Poza tym wartościowy film. Pozdrowienia
Też mieszkam w okolicach Nowego Sącza i czasem sie zdarzają tacy co jada 2 km z noga na hamulcu z lekkiego wzniesienia nawet na ręcznej skrzyni 😉, hamulce to sa chyba co miesiąc do roboty.
:)
Może jakiś materiał o automatach w motosporcie, interesujący temat
Czekałem na taki materiał, bo trochę z wyrzutami sumienia hamowałem silnikiem na automacie jeep WK 3.0 CRD
pomogliśmy?
@@AUTOmatyczni no pewnie 👍
Przepraszam za dzisiejsze opóźnienie, już dooglądałem do końca i za chwilę pełny komentarz. Oczywiście łapka w górę i subskrypcja.
Silnikiem to prawie każdy potrafi hamować. Teraz, żeby wznieść się na wyższy poziom trzeba umieć hamować klaksonem i światłami drogowymi!
🍻
Kiedyś jechałem z niedużej górki i nagle zgasł silnik przy automatycznej skrzyni biegów (jakaś awaria). Hamowania silnikiem brak. Przestało działać wspomaganie kierownicy i wspomaganie hamulców. Musiałem mocno zapierać się w fotel naciskając hamulec z całej siły i efekt był mizerny. Siłowanie z kierownicą też nie pomagało. W końcu z trudem wyhamowałem i zjechałem na pobocze. Ponowne odpalanie silnika możliwe tylko po zatrzymaniu i biegu w pozycji parkingowej. To była na szczęście prosta droga i nieduża górka. A gdyby to był zjazd po górskich serpentynach, jak te koło Tęgoborza niedaleko Nowego Sącza? W przypadku manualnej skrzyni biegów nie było by problemu. Nawet kiedy silnik zgaśnie, a jest na biegu to hamuje. Najprawdopodobniej samoczynnie by ponownie odpalił (na "pych" i nie trzeba się zatrzymywać). Jeśli by nie odpalił, to i tak się kręci. Paski napędowe obracają pompą wspomagania do kierownicy i hamulców. Nawet na zgaśniętym silniku można bezpiecznie zjechać po stromym zjeździe i serpentynach. A automat? Nie może się zepsuć, bo grozi to katastrofą. Według mnie, samochód jest tym bezpieczniejszy im bardziej odporny na rozmaite, nieprzewidywalne sytuacje awaryjne. Założenie że zawsze wszystko musi działać bez zarzutu i nie psuć się jest błędem. Samochód powinien być zaprojektowany tak, żeby dało się przeżyć jeśli coś się popsuje. Nawet na gwarancji może się tak zdarzyć.
DZIĘKUJĘ !
Może coś o skrzyniach w ciągnikach rolniczych? Czy rewers elektrohydrauliczny znosi wrzucanie D -R mimo nie zatrzymania kół do końca?
a skąd wziąć ciągnik na nagranie odcinka :)
Witam czy wasza firma znajduje się w okolicy Nowego Sącza???Chciałbym umówić się na wymianę oleju.Proszę o jakies info
Zatrzymując się na chwilę żeby np. zamknąć garaż, lepiej dać neutral czy parking ?
D z zaciągniętym postojowym🙂
Apropos ile naprawa (regeneracja) takiej Aisin 6 biegów od Citroen C5 III 204PS ? Właśnie takiej jak w tym Jumper
Tak od jakiegoś czasu was oglądam i teraz się dowiedziałem ze z sączą jesteście 😂 dobrze wiedzieć 😂
Nie ma to, jak odmitologizowanie obszarów istnienia, które na to nie zasługują ;). Głównym problemem automatów jest gównolitowa rzeczywistość, a nie,mimo wszystko, pomysły użytkownika. 👍
Dzięki za materiał. Ponieważ automatami jeżdżę już jakiś czas, wiem że takie skrzynie potrafią być idiotoodporne i wytrzymają naprawdę sporo. Wcześniej miałem zwykłego automata 4 biegowego w Subaru forester i tam możliwość redukcji do tego 1 biegu nieraz mnie uratowała przy zjazdach na śliskim terenie, także z doświadczenia wiem, że to działa ;)
Teraz mam C5 z aisin taką jak w citroenie na filmie i mam pytanie ile kosztował remont tej skrzyni? Prawdopodobnie czeka to mnie w moim C5. Ewentualnie można się do Sącza umówić na diagnostykę?
Pozdrawiam
Łukasz
A może jakiś odcinek o skrzynkach EDC?
Witam mam honde crv 2012 r automat , czy w czasie jazdy tez mogę zmieniac biegi jak na filmiku tzn. z D na 2lub 1 albo odwrotnie
Nie ogladalem filmiku, ale czy to jest bardziej skomplikowane od przelozenia "wajchy" w pozycje "B" ?!?
Dzięki za materiał. Pytanie, skrzynia DSG DQ381, przeglądając parametry (analizy) poprzez OBD11 znalazłem następujące wpisy: czy maksymalna zanotowana temperatura na obu sprzęgłach 304/340C to powód do zmartwień? Z kolei maksymalne temperatury oleju 97C.
Było pałowanko
@@porywki1620 420KM, ponad 500Nm, do czegoś zobowiązują, ot normalna jazda.,Ze skrzynią wszyskto OK. Niedawno zmieniony olej po 30kkm. Wg TechnicalServiceBuletine do wymiany sprzęgieł kwalifikuje ponad 400C. Tak pytam z ciekawości. :-)
Można prosić o info jaki model słuchawek posiadałeś podczas nagrywania tego filmu?
A co ze skrzyniami które nie mają sekwencyjnej zmiany biegów ?
No dobra a jak to się ma, wrzucanie na N na hamowni z 240 km/h np?
Yanosik w tle musi byc aktywny 💪😁
W dzisiejszym odcinku co niektórzy czepią się że jeździsz bez powietrza conajmiej w jednym kole .....
A może po prostu powietrze jest tylko należy kontrolkę skalibrować.....
Później wroćę do komentarzy pośmiać sie trochę 😂😂
Czy możecie się wypowiedzieć na temat chiptuningow skrzyń biegów typu stage 2, 3 itp. Czy takie modyfikacje są bezpieczne, czy skrzynia na takich softach traci na żywotności jakoś znacząco?
Według mnie trzeba by sprawdzić ile więcej Nm będzie produkować taki silnik po tuningu. W PSA była skrzynia Aisin 6 biegów co miała jak pamiętam zakres do 400 Nm. 3.0V6 HDI produkowało 440Nm i PSA łączył ta skrzynie z tym Dieselem i dawał gwarancję. Czy te wersje bardziej się psuły od słabszych konfiguracji to jest pytanie do mechaników
Silnik ma osprzęt na zewnątrz bloku a automat w środku skrzyni i zawsze skrzynie trzeba wyciągać , i jest bardziej awaryjna od silnika aczęsci zamiennych nowych niezawiele i koszty duże
21:51 Plusik za starego konia 😂
:)
Mam c4 Picasso z robotem. Rozumiem że mogę przełączyć sobie podczas jazdy z A na manuał...? Bo spotkałem się z opinią że to w sumie skrzynia manualna więc nie mogę...
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Mam pytanie . Z jakiego biegu startuje CVT jak mam zapięty DRIVE ? Bo mam wrażenie że to raczej nie jest niskie przełożenie bliskie wirtualnego pierwszego biegu
Pewnie zależy od samochodu i skrzyni. Ja mam CVT w Toyocie C-HR i rusza z najniższego przełożenia. Jeździłem Subaru Outback to było tak samo, ale to był straszy muł.
@@paolo4285 ja mam Audi A4 B6 2002 rok skrzynia 01J
Jadę wolno z górki jest kopnięcie skrzyni czym to jest podyktowane? Skrzynia 722.6
Dokladnie tak to robie.
spoko
U mnie w automacie idzie zmienić na jedynkę przy wysokich prędkościach i rozpędza się na jedynce do q2km/h honda vrv 3
Ja kiedyś jechałem rozpędzony do 60km wrzuciłem luz a potem wyłączyłem zapłon. Jak coś nie pier....nie. miałem stracha. Nie wiem co się wydarzyło na szczęście jeździ do tej pory. To było mocne uderzenie.
A jak zachowa się skrzynia 6L80 GM??
zróbcie jeszcze odcinek czego ogólnie nie można robić z automatem - holowanie auta, etc
są już u nas poradniki oto jeden z nich ua-cam.com/video/YNTQ6ja1OUo/v-deo.htmlsi=lMB2yDOPh6GsvxYm
Ile kosztował remont skrzyni.
Ja często redukuje np zdejmuje nogę z gazu wrzucam sport i auto fajnie samo zwalnia E60 530d
w niektórych samochodach ciężko jest samemu żarówkę wymienić ;)
Dużo fajnych informacji!
Gdzie w Nowym Sączu można u Was zdiagnozować czy ze skrzynią jest wszystko ok, zrobić naprawy i dynamiczną wymianę oleju? Bo akurat do Sącza mam blisko.
Mvs stary Sącz
@@karolzabielski Dzięki, sprawdzę.
@@karolzabielskito Oni są ze Starego Sącza?
Czemu mi się zawsze pisze stary Sącz,? Chodzi o Nowy Sącz......
Sprawdzałem na stronie MVS i tak Paweł tam ma warsztat.
Na koniec pytanie: czy można stać na N z załączonym silnikiem? Np. przed przejazdem kolejowym. Dawniej tak robiłem, ale po ostatnich filmikach, teraz daję na P. Pozdrawiam Paweł, wasz adwokat.
Błąd tak się nie robi.
To jak już ładnie zaczęła się seria poradników to może coś o dodatkowych chłodnicach oleju i termostatach?
Weź Andrzej podpowiedz chłopakom temat na kolejny odcinek.
Bardziej dla tych co ciągną przyczepę a nie dla samych osobówek.
zapisuję w swoim magicznym notatniku ;)
@@AUTOmatyczni fajnie by było
Jest plan na porównanie z dodatkową chłodnica vs OE. Jest adapter do chłodnicy. Ale żeby to miało sens, to trzeba poświęcić pół dnia żeby warunki były powtarzalne i żeby dało się wyciągnąć jakiekolwiek wnioski. A z tym czasem najtrudniej. Prędzej czy później zrobimy.
@@AUTOmatyczni Paweł wie ale i tak napisze.
Mam xc60 2015 z aisinem i na wiosnę zamontowałem 2x chłodnice z eBaya. Łącznie 16m rurki i lamelek fi 11mm.
Połączone szeregowo za oryginalnym wymiennikiem wodnym i bez demontażu termostatu. Dołożony wentylator 80W.
Wnioski takie że przed i po Olej ma max 94 prawie nigdy 95*C a najczęściej 88-92.
Myślę że pomaga to wyłącznie przy dużych temp gdyż termostat jest na 85*C i widać to na aplikacji jak temp oleju wzrasta.
Termostat "psuję " całą zabawę robiąc to do czego jest stworzony. Bez termostatu było by widać różnicę. Ale dodatkowa chłodnica chroni przed nadmiernym rozgrzaniem się oleju choć przyczepy nie ciągam. Auto mam 4 lata i zostaje na jeszcze kilka lat.
@@karolzabielski W jakiej aplikacji monitorujesz temp. ATF?
Nie wspomniałeś nic o redukcji biegów gazem,która pozwala zredukować od razu o dwa biegi,ja dość chetnie to praktykuje.
U mnie sterownik sam zrzuca biegi, a rekuperacja silnikiem hamuje.
Ja się zastanawiam zawsze czy jak bieg przezucam ręcznie czy ciągle wciskam trzymam gaz ,czy jak zmieniam mam popuścić i wbic?
u siebie w 5hp19 zauwazylem, ze zdecydowanie lepiej zarówno brzmi, jak i nie ma żadnego szarpnięcia, jeśli redukcja jest z gazem, silnik podbija sobie lepiej obroty i może z nich sobie zejść, a bez tego to od razu czuć na fotelu, że była zmiana (jak sama redukuje to nie ma tego zjawiska, bardzo płynnie sobie zmienia, choc ospale xD)
Witam. Muszę wymienić pompę oleju w automatycznej skrzyni biegów 7 gtronic Mercedes e klasa w212 rok 2012 . I problem jest w tym ze nie mogę ściągnąć odbudowy skrzyni biegów żeby dostać się do pompy oleju obudowa wysunie się na 1 cm i dalej jakby coś ja trzymało na filmikach każdemu schodzi to bez problemu a ja mam mega problem bo nie mogę tego ściągnąć bardzo proszę o jakąś poradę. Może ma jakiś wpływ na to ze skrzynią jest w położeniu P bo zapomniałem dac na neutral
U mnie przy długim, stromym zjeździe z góry skrzynia rozłącza się.
uuu
@@AUTOmatyczni tak jest od nowości. Zjazdy 16-18% po kilkaset metrów, więc już nie ma się z czego śmiać :)
Auto na 2 czy 3 się rozpędza i praktyczne trzeba ciągle hamować.
Skrzynia działa poprawnie, nie szarpie, olej zmieniony u Was przy 50 tys km.
Skrzynia Aisin 8.
Pewnie takie zabezpieczenie, albo skrzyni, albo silnika.
Wrzucam jako ciekawostkę.
Do redukowania używam trybu sport, z manualem potrafię się zapomnieć.
:)
Witajcie, czy moglibyście wyjaśnić jak w końcu wykonywać prawidłową kolejność przełączania po zaparkowaniu aby odbyło się to jak najlepiej dla skrzyni (EAT8) czy najpierw N potem ręczny potem P?
Pojawią się kolejne poradniki
Tez mam ta skrzynie przynajmniej tak mi się wydaje w alfie 159 2.4 af40 czy da się programować w niej punkt zmiany biegów ?
Sterownik dba o skrzynię wiec zmiana tych że punktów niby co miała by zrobić ?
Jadąc na 5 biegu masz "ochotę" zmniejszyć prędkość do 20km/h i nadal poruszać się na 5 biegu ?
W trybach sport biegu są zmieniane przy wyższych obrotach celem większego przyśpieszenia kosztem nie ekonomicznego zużycia paliwa...
@@weryfany_Zamosc nie rozumiesz, w innych nowszych skrzyniach możesz podłączając komputer zmienić punkt zmienny biegów czyli np ustawić ze minimalne obroty żeby skrzynia zredukowała to 1500, a skrzynie utrzymują zbyt niskie obroty silnika np 1100 obrotów i może tak jechać, zbyt niskie obroty dla silnika to niższa temperatura spalić przez co osiadanie nagaru między innymi na turbinie. Kwestia tylko podpięcia komputera do sterownika skrzyni i zmienia tego punktu, ale nie wiem jak w tej skrzyni jest
oczywisci ze treba z gorki hamowac silnikiem i zrzucac biegi ,a ludzie potrafia po kilka km lub po 20 min jechac zgorki na hamulcu a potem spalone hamulce