Wypalenie rodzicielskie i jego związek z przemocą wobec dzieci - dr Konrad Piotrowski

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 14 тра 2023
  • Długotrwały stres rodzicielski może prowadzić do wypalenia i żalu związanego z decyzją o rodzicielstwie u osób znajdujących się pod jego wpływem. Jak przewlekły stres wpływa na trudności doświadczane przez rodziców? Czy istnieje zwiększone ryzyko stosowania przemocy wobec dzieci przez zestresowanych rodziców? Co na ten temat mówią najnowsze badania przeprowadzone w Polsce i innych krajach świata? Na te i wiele innych pytań odpowiada dr Konrad Piotrowski, psycholog rozwoju, wykładowca Uniwersytetu SWPS.
    dr Konrad Piotrowski - psycholog rozwoju, zainteresowany przede wszystkim zmianami, jakie następują w okresie dorastania i wczesnej dorosłości. W swojej pracy naukowej zajmuje się tematyką rodzicielstwa, perfekcjonizmu, rozwoju tożsamości. W ostatnim czasie szczególnie zajmuje go zagadnienie wypalenia rodzicielskiego i żałowania decyzji o posiadaniu dzieci. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Rozwoju Człowieka, European Association for Developmental Psychology oraz International Society for Research on Identity. Wyniki swoich badań regularnie prezentuje na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych, jest także autorem wielu prac naukowych o zasięgu międzynarodowym. Na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu uczy studentów psychologii rozwoju człowieka w cyklu życia, prowadzi także zajęcia poświęcone perfekcjonizmowi, rozwojowi nastolatków i przywiązaniu do rodziców w okresie dzieciństwa i dorastania.
    Spotkanie odbyło się w ramach konferencji z cyklu „Dziecko → Nastolatek → Dorosły” poświęconej zjawisku przemocy, której ofiarą padają dzieci i młodzież w środowisku rówieśniczym oraz rodzinnym, organizowanej przez Wydział Psychologii i Prawa Uniwersytety SWPS w Poznaniu oraz Centrum Badań nad Rozwojem Osobowości. Konferencja była współfinansowana ze środków budżetowych Miasta Poznania oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
    W cyklu podcastów “Dziecko, Nastolatek, Dorosły” Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS mówimy o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży. Wraz z psychologami, psychoterapeutami i innymi specjalistami rozmawiamy o przemocy jakiej dzieci i młodzież doświadczają ze strony swoich rówieśników, jak również ze strony dorosłych.
    Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: web.swps.pl/strefa-psyche
    #wypalenierodzicielskie #stres #rodzina

КОМЕНТАРІ • 28

  • @suri2182
    @suri2182 11 місяців тому +4

    Matka trojga dzieci, drugie dziecko ( wychowywane bezstresowo, wg zaleceń w czasie zmian na lepsze dla dzieci ), warsztaty dla rodziców itp. gdyż szkoła także nie dawała sobie rady z uczniem. W okresie dorastania, trwajacego 3 lata, poniżananie matki przez dziecko, które zdaje się miało dobre warunki do rozwoju i z jej perspektywy brak zrozumienia i pytań: dlaczego i skąd ta nienawiść, chęć poniżania, niszczenia poczucia wartosci i pogardy ze strony dziecka ( nastolatka ), powiem tak, wypalenie rodzicielskie ma miejsce i zarazem istnieje już lęk przed okresem dojrzewania trzeciego dziecka, które nadchodzi coraz szybciej, jest obecne wraz z pytaniami czy dam radę?

  • @McCrymat
    @McCrymat Рік тому +3

    Fantastyczna publikacji, bardzo bardzo wiele tłumaczy

    •  Рік тому

      Wręcz przeciwnie. Nie ma ten człowiek pojęcia o tym

    • @McCrymat
      @McCrymat Рік тому +1

      @ każdy ma prawo do swojej opinii

  • @monikamulawa2470
    @monikamulawa2470 Рік тому +1

    Prowadzący The best ❤

  • @kasiak5106
    @kasiak5106 8 місяців тому +2

    Wypaliłam się,kiedy moja sprawczość spadła. Pojawiła się bezradność bo w Polsce, kiedy dziecko ma problemy człowiek nie ma szansy dostać się z dzieckiem do psychologa a tym bardziej do psychiatry. Nie tylko nie ma dostępu do lekarzy a jeśli już jest to koszt jest ogromny. Dodatkowo to rodzic jest jako pierwszy oskarżany jako sprawca. Szkoła która często jest źródłem kłopotów uznawana jest za bezkrytyczne dobro. Dodatkowo dziecko nie otrzymuje wsparcia bo ojciec zaprzecza problemom i sprawa trafia do sądu a to kolejne bardzo dlugie miesiące oczekiwania na rozprawę i pozwolenie na leczenie. Sytuacja w Polsce jest żenująca. Jestem absolutnie bezradna i bezsilna. Matka jest pierwszą oskarżoną.

  • @bearmi2586
    @bearmi2586 Рік тому +1

    Jak zwykle ciekawy temat. Z komentarzy wiem, ze kolejny bedzie jeszcze ciekawszy.
    Czekam z niecierpliwością i pozdrawiam ciepło:)

    •  Рік тому

      Ale ogolnikowo. To że są ludzie wypaleni wiadomo od x lat, a tutaj się nasi obudzili.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  Рік тому

      Dziękujemy za Twój komentarz! Cieszymy się, że podzielasz swoje spostrzeżenia z nami.

  • @AgnieszkaStock
    @AgnieszkaStock 8 місяців тому +2

    Ja jestem dreczona przez swoje dzieci, jestem służącą, i jeszcze te tablety. Im tylko przyjemności w głowie, jak proszę o pomoc to jęki. I predja na rodziców, jak dziecko się nudzi to moja wina, bo jakim jestem rodzicem.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  8 місяців тому

      Przykro nam z powodu Twoich negatywnych doświadczeń. Mamy nadzieję, że materiał okaże się pomocny w walce z trudnościami.

    • @AgnieszkaStock
      @AgnieszkaStock 8 місяців тому

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS już mi lepiej. Wystarczyło się wyżalić.

  • @schnitzelnic8909
    @schnitzelnic8909 Рік тому +5

    Boze on mnie rozumie

  • @mateuszpilarczyk1074
    @mateuszpilarczyk1074 4 місяці тому

    Jako terapeutą dodał bym również, że to dystansowanie się emocjonalne od dziecka jest również nieświadomą formą odrzucenia. Szczególnie w przypadku gdy dziecko jest:
    1) z poprzedniego związku
    2) słabsze, chore, niepełnosprawne, bądź ma mniejsze zasoby intelektualne.
    Niebezpieczna deprawacja....

  •  Рік тому +10

    Jestem wypalony w chuj. Mam dość bycia ojcem. Może gdyby jedno z dzieci nie miało ciężkiej horoby przewlekłej i gdybym nie mieszkał 250 km bez autostrady od najbliższego ośrodka leczenia, może by się dało jakoś wytrzymać. Nie ma żadnej pomocy. Szkoła nie da rady, psycholog na nfz - za mało i bez efektu. Dla mnie psychologa na nfz nie ma w moim mieście. Muszę płacić 200 lub więcej. 12 lat wytrzymałem. Jestem upadłym supermenem. Poniosłem porażkę.

    • @Brygantyna
      @Brygantyna Рік тому +1

      Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię rozumiem. Jednak nie "porażkuj", nie da się przeskoczyć samego siebie.

    • @emiliaulinowska1617
      @emiliaulinowska1617 Рік тому +2

      życie trwa, co postanowiłeś zrobić z całą tą sytuacją?

    •  Рік тому +3

      ​@@emiliaulinowska1617 obecnie stoję pod ścianą. Mam do wyboru trwać i nie robić nic i czekać aż 15 latek zrozumie że jego przeznaczeniem jest dbać o siebie i swoje zdrowie albo poświęcić dalsze nikłe własne zasoby na jeżdżenie 250km do Gdańska do kliniki na leczenie, które wcale nie musi być skuteczne. Nadmienię iż za pół roku kończę 49 lat, bywa że nie mam siły wysiedziec 8h w pracy. A jeszcze jeździć po szpitalach, co zupełnie nic nie daje bo kilka dni po wyjściu choroba wraca z całą mocą.
      Tydzień temu zapisałem się na siłownię. 3x w tygodniu będę robił coś dla siebie. W domu tylko to co będę chciał i będę w stanie zrobić.

    • @nienoco
      @nienoco Рік тому

      @ na co choruje twoje dziecko?

    •  Рік тому

      @@nienoco azs

  • @wladysceppik261
    @wladysceppik261 10 місяців тому +4

    dlaczego takiego przedmiotu nie ma w szkole? RODZICIELSTWO podlega wielu paragrafom , jeżeli nie spełniasz tych wymagań jesteś złym rodzicem

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  10 місяців тому

      Dziękujemy za ciekawe pytanie.

    • @kaniabalach
      @kaniabalach 6 місяців тому

      To powinien być element Wychowania do życia w rodzinie, zamiast ideologizowania.

  • @kasiak5106
    @kasiak5106 8 місяців тому

    Powiem mocno i dosadnie. Bylam u czterech psychiatrów poszukując pomocy dla mojego dziecka. Tylko jeden potraktował mnie jak troskliwą matkę szukającą pomocy dla swojego dziecka. Trzech pozostałych dało mi do zrozumienia, że to moja wina tak naprawdę nie wiedząc o dziecku kompletnie nic. Jestem zbulwersowana. Zarabialam na pół etatu 1400 zł. Placilam za jedną wizytę 400 zł. Jestem samotną matką. W zamian otrzymałam oskarżenie od lekarzy. Żenujące. Kiedy trafiłam na lekarza z powołania, to ojciec zablokował leczenie. Od 8 miesięcy czekam na rozprawę a dziecko nie otrzymuje pomocy. I znowu- obrywam ja, że dziecko nie spełnia oczekiwań urzędników, którzy sprawują teraz nade mną kontrolę. Chory kraj staczający się na dno.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  8 місяців тому +1

      Przykro nam, że przechodzisz przez tego typu trudności. Życzymy wszystkiego dobrego i dużo siły.

    • @kasiak5106
      @kasiak5106 8 місяців тому

      ​@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Bardzo dziękuję za podjęcie tego tematu. Natrafiłam dziś na ten wykład akurat w poważnym kryzysie. Ze wszystkim się utożsamiam. Ważny temat bardzo rzadko podejmowany. Nasz system- brak pomocy psychologicznej,psychiatrycznej, niskie zarobki i niewydolne sądownictwa znacząco przyczyniają się do wypalenia rodzicielskiego. Ja bym dała radę, gdyby nie kłody rzucane mi przez niewydolne państwo.