Jak wzmacniać poczucie wartości u dzieci - Magdalena Sękowska

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 21 лют 2018
  • Interesujesz się psychologią? Zajrzyj też na naszego bloga:
    www.psyche.swps.pl
    Treści, które udostępniamy na tym kanale możesz słuchać również w formie podcastów na:
    - Spotify: open.spotify.com/show/5cGf88v...
    - iTunes: itunes.apple.com/us/podcast/s...
    - SoundCloud: / swpspl
    - Lecton: lectonapp.com/podcast/e2bfa63...
    Rozwijanie poczucia wartości u dziecka daje mu w przyszłości odpowiednie narzędzia do funkcjonowania w społeczeństwie, odkrywania siebie w relacji ja - ludzie, ja - praca, ja - moje życiowe cele. Czy potrafimy wzmacniać poczucie wartości u dziecka? W jaki sposób oceniać pracę dziecka i pobudzać jego kreatywność? Jak zaopiekować się emocjami dziecka i właściwie nimi pokierować? Czy potrafimy wesprzeć dziecko, gdy przeżywa swoją pierwszą porażkę? W trakcie wykładu Magdaleny Sękowskiej dowiemy się, jak wzmocnić poczucie wartości u dziecka. Spotkanie z psycholog, psychoterapeutką oraz dyrektor powstającej w Poznaniu Kliniki Uniwersytetu SWPS Rodzina - Para - Jednostka odbyło się na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu.
    Celem wykładu była prezentacja mechanizmów i procesów kształtujących poczucie wartości u dziecka. Poczucie wartości to wartość, jaką przypisujemy sobie i innym. Na tej podstawie tworzymy nasze relacje z innymi, określamy nasze cele, przewidujemy nasze sukcesy bądź porażki. Poczucie wartości stanowi matrycę naszych relacji, działań, przeżyć w życiu dorosłym. Na podstawie jakości relacji pomiędzy rodzicem a dzieckiem, tego, jak rodzic tworzy przestrzeń zabawy z dzieckiem i jak pobudza i wzmacnia kreatywność własną dziecka - dziecko zbuduje swoje poczucie sprawczości i autonomii w podejmowaniu decyzji.
    Wykład zawiera informacje na temat tego, jak nasze zachowania werbalne i niewerbalne wpływają na to, co dzieci myślą o sobie i jak niespójność między tym, co mówimy, a co robimy dezorganizuje intencje rodzica. W trakcie wykładu poruszane są kwestie znaczenia kontaktu pomiędzy każdym rodzicem a dzieckiem i ważności indywidualizowania kontaktu, szczególnie w rodzinach wielodzietnych. Jest też mowa o tym, jak rodzina modeluje przeżywanie emocji i jak to może wpłynąć na poczucie wartości u dzieci. Ponieważ istnieje wiele mitów na temat tego - jak wychowywać dzieci, by dobrze się czuły - w wykładzie można znaleźć odniesienie co to znaczy „być wystarczająco dobrym rodzicem”.
    O prelegentce:
    Magdalena Sękowska - psycholog, psychoterapeuta z ponad 30-letnim doświadczeniem w pracy z rodzinami, dziećmi, parami. Dyrektor Kliniki Uniwersytetu SWPS: Rodzina-Para-Jednostka. Prowadzi psychoterapię par oraz pracę nastawioną na indywidualną poprawę zdolności relacyjnych. Od 25 lat wykorzystuje autorską metodę obserwacji dziecka w warunkach naturalnych - w systemie rodzinnym i w systemie edukacyjnym. Wspiera rodziców w ich relacjach z dziećmi wykorzystując założenie, że w rodzinie istnieją najważniejsze zasoby do wprowadzenia zmiany. Zajmuje się psychoterapią osób z trudnościami w tworzeniu bliskich relacji z innymi.
    O projekcie:
    Strefa Psyche SWPS to nowatorskie przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzowanie wiedzy psychologicznej na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywanie możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Chcemy ukazywać praktyczne zastosowanie wiedzy psychologicznej nie tylko w sferach oczywistych dla tej dziedziny nauki (np. pomocowym, terapeutycznym), ale również w sektorze biznesowym oraz zaawansowanych, nowoczesnych technologiach.
    Więcej o projekcie: www.swps.pl/strefa-psyche
    #samoocena #rodzicielstwo #wychowanie #dzieci

КОМЕНТАРІ • 205

  • @user-pr4sb2vx2q
    @user-pr4sb2vx2q Місяць тому +1

    Bardzo wartościowy wykład. Więcej chwalmy nasze dzieci, to będzie korzyścią dla nich. Zdrowe dostrajanie się do dziecka jest aktualne cały czas w procesie wychowawczym.

  • @aleksandrawysocka1073
    @aleksandrawysocka1073 4 роки тому +72

    a ja do dzisiaj, a mam 45 lat mam do rodzicow wyrzuty, ze nigdy nie moglam w nocy sie kolo nich polozyc. Potrzebowalam tego, ale oni mieli inne spojrzenie i kazali mi wracac do lozka.
    Po dzien dzisiejszy w nocy jak nie moge spac to mi sie to przypomins.
    Nie ma jednej recepty na wszystko i nalezy sluchac swojego dziecka, a nie utartych madrosci

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  4 роки тому +2

      Oczywiście, że należy słuchać dziecka i nie ma jednej recepty. Każde dziecko jest inne i ma inne potrzeby, a prowadząca mówi o dobrych praktykach, które jeśli są stosowane w zły sposób mogą mieć też negatywne skutki.

    • @joannaa4639
      @joannaa4639 4 роки тому +5

      Rozumiem jak to jest. Sama mając 30 lat mam żal do rodziców. Jako dziecko nie czułam się kochana i jest mi ciężko ich kochać. Nie umiem tych słów nawet wypowiedzieć. Poradziłam sobie z tym żalem z pomocą terapii DBT. Moi rodzice byli i są nieszczęśliwymi ludźmi, z rodzin wielodzietnych gdzie była bieda i problem alkoholowy. Potrafili dać tyle ile sami dostali. Myślę, że w przypadku pani rodziców mogło być podobnie. Pozdrawiam

    • @alinamakiej2818
      @alinamakiej2818 3 роки тому +1

      @@joannaa4639 te wypowiedzi (prowadzącej i obu Pań ) bardzo mi pomagają (jak rpzmowy, ktore są często niesamowicie cenne). Widzę już 1.jak nieraz traktowałam bliskie osoby- zamiast "podmiotowo", to jak "przedmioty" zobowiązane "misyjnie" do zadań wobec mnie (prawda dezymfekuje mnie jak H2O2)
      2.zaczynam rozumieć coraz zwyczajniej- czemu czułam się niekochana przez rodziców mimo zaangażowania i rozmieszczenia mnie i jednak mądrego uczenia przez nich. I czemu więź z dalszą rodziną była/jest bardziej realna (?).
      Możliwość przemyślenia, zrozumienia i wybaczenia jest dla mnie zbawienna.
      Dziękuję i Pozdrawiam.

    • @ryszardszyszko5089
      @ryszardszyszko5089 2 роки тому +1

      000000

  • @pawefroncek5972
    @pawefroncek5972 Рік тому +5

    Każdy rodzic powinien to obejrzeć. Kopalnia wiedzy. 👍👍👍

  • @ukaszmitua5264
    @ukaszmitua5264 10 місяців тому +2

    Aktualne 5 lat temu i dziś, ponadczasowe przesłanie wartości

  • @buczewita
    @buczewita 3 роки тому +10

    Jak dobrze się słucha Pani Magdaleny! Bardzo przyjemna intonacja głosu, a co najlepsze rzetelna wiedza. Wiele się dzisiaj nauczyłam. Bardzo konkretne przykłady, na pewno zastosuję. Dziękuję!😍

  • @AniaK-ve4yr
    @AniaK-ve4yr 5 років тому +49

    Genialny wykład, który pokazuje, ze rozwiązaniem problemu dziecka, często szukać należy w sobie 😊 uciekanie przed problemem nigdy nie jest rozwiązaniem. Nawet Pani nie wie, jak dużo dla mi ten wykład.pozdrawiam

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  5 років тому +5

      Bardzo się cieszymy, że wykład okazał się być dla Ciebie tak wartościowym materiałem! Przekażemy opinię i dziękujemy za miłe słowa :)

    • @Zeyrox925
      @Zeyrox925 2 роки тому

      Bbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbb

  • @ChillinKruuu
    @ChillinKruuu 6 років тому +53

    Doskonały wykład, bardzo konkretnie i treściwie przedstawione spostrzeżenia, bez zbędnych „wypełniaczy”.

  • @tabithaliterp9286
    @tabithaliterp9286 6 років тому +28

    Wielkie brawa dla Pani Magdaleny. Same konkrety, dużo rzetelnej wiedzy. To była moja najlepiej spędzona godzina dzisiaj :) Dziękuję

  • @aniagaw5468
    @aniagaw5468 Рік тому +2

    Kawał bardzo przydatnej wiedzy!

  • @korneliasapinska5684
    @korneliasapinska5684 6 років тому +8

    Same ciekawostki serdecznie dziękuję za możliwość wysłuchania wykładu, pozdrawiam wszystkich.

  • @marioj3724
    @marioj3724 Рік тому +2

    świetny wykład, każdy rodzic powinien tego wysłuchać

  • @theslowlifestories
    @theslowlifestories 6 років тому +18

    Bardzo fajny wyklad. Bardzo podoba mi sie podejscie Pani Magdaleny i zwrocenie uwagi na ogromna role jaka pelni samopoczjcie i stan psychiczny rodzica.

  • @markur84
    @markur84 5 років тому +23

    Czytam te komentarze… i ja się nie do końca zgadzam ze wszystkim (oczywiście subiektywna opinia) . Wiele poruszonych aspektów mi się podoba. np. zdrabnianie imion, szanowanie prywatności. Ale ciężko mi się zgodzić np. ze swoim pokojem… z spaniem. Ja wychowałam się w dużej rodzinie, gdzie spaliśmy razem z rodzicami, bo nie było innych możliwości. I szczerze ? Teraz wspominam to jako najlepsze doświadczenie! Ja spałam z Tatą - do końca jego życia miałam z nim wspaniały kontakt! Ogólnie wieczorne wygłupy, modlitwa - to było super! Nie miałam swojego pokoju i bawiłam się w kuchni, kiedy mama gotowała obiad. Dlaczego miałam siedzieć sama w pustym pokoju ?????
    To samo z kąpielą… moja córka może zawsze wejść do łazienki, ale kiedy jej na to pozwolę (to samo w drugą stronę ) - zna moje ciało , ciało męża i dzięki temu zna też swoje ciało , róznice itp. Uważam, że żadna skrajność nie jest dobra. Wykład dla mnie zbyt jednostronny …

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  5 років тому +1

      Marzena, dziękujemy za Twoją opinię. Oczywiście nie ze wszystkimi aspektami, które zostały poruszone na wykładzie musisz się zgadzać i to jest Twoje święte prawo :)

  • @ewawicik8663
    @ewawicik8663 8 місяців тому +1

    Bardzo ciekawy wykład. Daje dużo do myślenia.

  • @lidiaskuza9587
    @lidiaskuza9587 4 місяці тому +1

    Bardzo merytoryczny i ciekawy wyklad oraz przydatny 🙂

  • @wexaria
    @wexaria 5 років тому +6

    Dobra szkoła dla rodziców , dziękuję Pani Dyrektor :)

  • @paulinaboral794
    @paulinaboral794 4 роки тому +4

    Dawno nie słuchałam tak mądrego, wartościowego wykładu. Dziękuję

  • @barbarapaprotka2714
    @barbarapaprotka2714 2 роки тому +1

    Wspaniały wykład. Dziękuję, że jest udostępniony dla nie-studentów.

  • @agnieszkaskonieczka
    @agnieszkaskonieczka 6 років тому +12

    Dziękuję za tak wartościowe materiały. Bardzo przyjemnie się słuchało,widać,że Pani prowadząca ma dużą wiedzę. Czekam na więcej tego typu materiałów!

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  6 років тому

      Zapraszamy na nasz blog swps.pl/strefa-psyche/ - znajdziesz tam więcej ciekawych materiałów :)

  • @GosiaKnap-lt4mb
    @GosiaKnap-lt4mb 6 років тому +36

    Jestem pod ogromnym wrażeniem 😊 Fantastyczny wykład 👏👏👏👏 Więcej takich poproszę pozdrawiam serdecznie

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  6 років тому +1

      Dziękujemy, cieszymy się, że Ci się podoba :) Zachęcamy do subskrybcji kanału aby być na bieżąco z naszymi materiałami ;)

    • @GosiaKnap-lt4mb
      @GosiaKnap-lt4mb 6 років тому

      Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS Już. Subskrybuje 😉

    • @karpowiczanna1108
      @karpowiczanna1108 3 роки тому

      0000pp

  • @dorotaa6933
    @dorotaa6933 2 роки тому

    Dziękuję, jest Pan moim Guru! Łapki w górę 1000x!!!

  • @agnieszkach5996
    @agnieszkach5996 5 років тому +6

    Super wykład. To była dla mnie solidna lekcja z której wyciągnęłam wiele wniosków dotyczących mojego postępowania..... DZIĘKUJĘ SERDECZNIE

  • @goshazimo8512
    @goshazimo8512 5 років тому +6

    Świetny wykład! Każdy rodzic powinien tego wysłuchać i wsiąść sobie do serca. Jest moc !

  • @annam202
    @annam202 6 років тому +4

    Dziękuję za udostępnienie tak wartościowego wykładu.

  • @gabrielar6453
    @gabrielar6453 2 роки тому

    Bardzo merytoryczny, przeciekawy wykład! Dziękuję!

  • @edziulek1975
    @edziulek1975 6 років тому +8

    Bardzo ciekawy wykład. Świetnie się Panią Magdę słucha. Dziękuję ;-)

  • @MalgorzataXX1
    @MalgorzataXX1 6 років тому +10

    Genialne przemówienie. Już dawno tak trafionych słów o wychowaniu dzieci nie słyszałam. Wszystkiego dobrego. Pozdrawiam.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  6 років тому +1

      Bardzo się cieszymy, że nasz wykład przypadł Ci do gustu :) Zapraszamy na nasz kanał, na pewno znajdziesz coś dla siebie! ;)

    • @goshazimo8512
      @goshazimo8512 5 років тому +1

      Czemu nie było takich swietnych wykładow jak byłam studentka na SWPS !!!!?

  • @martamaja9441
    @martamaja9441 6 років тому +6

    Fantastyczna wypowiedź. W wielu rodzinach niestety granice i struktury są rozmyte. Z niecierpliwością czekam na kolejne wykłady.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  6 років тому

      Cieszymy się, że wykład Ci się podobał :) Zachęcamy do subskrybcji kanału aby być na bieżąco z naszymi materiałami - wtedy na pewno nic Cię nie ominie :)

  • @gosia9224
    @gosia9224 2 роки тому

    Dziękuję bardzo ...🌹🌻🌸 za dosadne pokazanie potrzeb dziecka jestem pod wrażeniem Pani wiedzy

  • @marii4981
    @marii4981 Рік тому +1

    Wspaniały, bardzo wartościowy wykład ❤️ 👏

  • @elzbietamoczulska6780
    @elzbietamoczulska6780 3 роки тому

    Warte uwagi :) z ciekawością czekam na dalsze porady i wsparcie. Dziękuję.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  3 роки тому

      Cieszymy się, że materiał okazał się dla Ciebie wartościowy! Zachęcamy do wizyty na naszym kanale gdzie znajdziesz więcej interesujących treści 😊

  • @katarzynaabecka1718
    @katarzynaabecka1718 5 років тому +4

    Rzeczowy i przejrzysty materiał. Doskonale przedstawiony bez odbiegania od tematów bez zbędnych wtrąceń. Doskonale się słuchało na spacerze.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  5 років тому +1

      Bardzo się cieszymy, że wykład umilił Ci spacer - to tylko dowodzi, że zawsze znajdzie się czas na przyswojenie wiedzy! :)

  • @penkiwenki
    @penkiwenki 5 років тому +3

    Brawo, jestem pod ogromnym wrazeniem. Taki wyklad powinien byc koniecznie czescia klas przedporodowych.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  5 років тому

      Bardzo miło nam czytać takie komentarze, to wiele dla nas znaczy. Dziękujemy w imieniu naszym i prelegentki :)

  • @pixi2209
    @pixi2209 Рік тому

    Bardzo dziękuję Pani Magdalenie za zwrócenie uwagi na wiele podstawowych i oczywistych zachowań, które są zaniechane świadomie lub nieświadomie przez rodziców. A tak bardzo wpływają na to co dzieje się z dzieckiem teraz i w dorosłym życiu.

  • @sebastiankrol8340
    @sebastiankrol8340 3 роки тому +1

    Pani wykłady to taki konkret podparty doświadczeniem, że wielki szacun i wielkie dzięki:)

  • @kidziaczek26
    @kidziaczek26 6 років тому +4

    Same mądre słowa! Cudownie się słucha Pani Magdaleny

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  6 років тому

      Bardzo się cieszymy - zapraszamy na nasz kanał, znajdziesz tam więcej wartościowych treści :)

  • @plant.hunter
    @plant.hunter 6 років тому +6

    Dziękuję ;)

  • @tamarap444
    @tamarap444 6 років тому +2

    Bardzo dziękuję Pani Magdo za cenne wskazówki i obrazowe podejście do budowania oraz wspierania u dziecka poczucia własnej wartości. Dzieci to wspaniali obsetwatorzy i wierni nasladowcy naszych zachowań. Warto o tym pamietać i dlatego pokazywać, że życie to pasmo różnych doswiadczeń i to że każdy ma prawo do popełniania błędów. Jednkaże kazdy z nas jest indywidualnością, w której jest wiecej dobra i każdy ma swój osobisty i niepowtarzalny dar, swoje życie i woność. Pozdrawiam i czekam na kolejne wyklady.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  6 років тому

      Zgadzamy się w całej rozciągłości :) Cieszymy się, że wykład przypadł Ci do gustu - zapraszamy na nasz kanał ponownie, na pewno znajdziesz więcej materiałów godnych uwagi :)

  • @monikakowalska7068
    @monikakowalska7068 6 років тому +7

    Fantastyczny wykład! Dziękuję. 😊

  • @Adulka891
    @Adulka891 4 роки тому

    Bardzo inspirujacy wyklad Pani Magdaleny. Dowiedzialam sie wiele ciekawych informacji. Z niecierpliwoscia czekam na kolejne wyklady.

  • @agatab6754
    @agatab6754 10 місяців тому +1

    Nie jestem przekonana do tego wykładu. Troche bardziej brzmi jak takie widzi mi sie prowadzącej niż przekazanie wiedzy i wnioskow plynacych z badań naukowych. Niemniej na pewno cześć rzeczy ma sens i sie z nimi zgadzam.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  10 місяців тому

      Dziękujemy za podzielenie się swoją opinią! Jednocześnie mamy nadzieję, że w takim przypadku nasze spotkanie będzie impulsem do własnych poszukiwań i zgłębiania tematu. :)

  • @Pariiiis
    @Pariiiis Рік тому +1

    Cud,miód merytoryczny 👌👌👌

  • @KasiaKrakow
    @KasiaKrakow 5 років тому +3

    Świetny wykład. 👏👏👏👏Dużo wnosi, czasem tak niewiele trzeba zmian aby było super na lini rodzic -dziecko. Czekam na więcej takich wykładów. Bardzo mądra Pani prowadząca😊.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  5 років тому

      Dziekujemy za dobre słowo i cieszymy się, że wykład przypadł Ci do gustu! :) Zachęcamy do wizyty na naszym kanale gdzie z pewnością znajdziesz więcej interesujących materiałów :)

  • @izaiza1izaiza1
    @izaiza1izaiza1 5 років тому +7

    Wspaniały wywiad ❤ bardzo pomocny, dał mi wiele do zrozumienia!

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  5 років тому +2

      Cieszymy się, że wykład przypadł Ci do gustu :) Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi materiałami na naszym kanale - z pewnością znajdziesz więcej wykładów, które mogłyby Cię zainteresować :)

  • @sebastianbrajer4135
    @sebastianbrajer4135 4 роки тому +1

    Konkretnie i na temat! Bez zbędnych, napuszonych teorii i abstrakcyjnych zawiłości wykładowca przedziera się przez meandry życia rodzinnego i jego wpływu na psychikę dziecka, jego poczucie wartości. Od razu pierwszych zdań czuje sie, że nie buja w obłokach ale czerpie swoją wiedzę z praktyki - tutaj popartej konkretną wiedzą psychologiczną - skrzętnie ukrytą w konkretnych przykladach ze swojej praktyki (wiedzą z zakresu teorii systemowych, wiedzą na temat komunikacji, emocji, rozwoju dziecka, rodziny itd.). Wyklad godny polecenia!

  • @karolinaborowiecka272
    @karolinaborowiecka272 2 роки тому

    Super wykład! 🥰

  • @SS-vx6qo
    @SS-vx6qo 2 роки тому

    Super material! Bardzo madry

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 роки тому

      Bardzo dziękujemy za miłe słowa i zachęcamy do zapoznania się z resztą materiałów na naszym kanale 😊

  • @ryszardx5883
    @ryszardx5883 2 роки тому

    Świetny dziekuje

  • @agaagata84
    @agaagata84 3 роки тому +15

    Ja bym raczej wymieniła poczucie akceptacji, bezpieczna dobra więz z rodzicem, wspieranie w emocjach, bycie blisko, poczucie bycia kochanym i bycia w porzadku takim jakim sie jest, szacunek dla autonomii i potrzeby wlasnej przestrzeni i de yzyjnosci u dziecka ale nie w formie wspomnianych tu sztywnych i wg mnie zztucznych regul.W zabieganym świecie pozwalanie na bliskosc spiac razem czy odrabiajac lekcje w duzym pokoju mysle , ze jest lub moze byc czyms dobrym i wspierajacym dla dziecka.Jest wiele badan zaprzeczajacych temu by spanie razem bylo szkodliwe i powodowalo braki u dziecka. Zapewne jednak wszystko zalezy od sytuacji.Czy dajmy na to wymuszamy wspolne odrabianie lekcji zeby bardziej kontolowac dziecko czy po prostu jest to element naszego wspolnego zycia rodzinnego , bo tak wszystkim pasuje.Oraz czy to my nalegamy w sposob jawny lub nieoczywisty naspanie razem zeby rekompensowac wlasne braki czy raczej po prostu pozwalamy dziecku na zaspokojenie potrzeby bliskosci.
    Mysle, ze stosowanie na sile wyzej wymienionych regul moze byc szkodliwe.Zgadzam sie sie co do nie stosowania pejoratywnych przezwisk nawdt w zartach.Zdecydowanie duzo bardziej mnie przekonuje Rodzicielstwo Bliskosci o ktorym mozna poczytac min w ksiazkach Agnieszki Stein.Polecam tez strone facebookowa Magdaleny Bocko Mysiorskiej.

    • @emilia7951
      @emilia7951 5 місяців тому

      W 100% się z Tobą zgadzam. Pamiętam gdy bylam dzieckiem i moi rodzice wracali z pracy, to potrzebowałam być blisko a nie siedzieć sama w pokoju z lekcjami, bo nie widziałam ich cały dzień.

  • @martajumi.inranbows3285
    @martajumi.inranbows3285 4 роки тому +8

    Dzień dobry, bardzo podobał mi się wykład, ale brakuje mi tutaj jak wspierać dziecko, które ma problemy z poczuciem własnej wartości na tle sfery rówieśniczej. Co jeśli to nie rodzina, a środowisko wysyła komunikaty naruszające poczucie własnej wartości dziecka? Jak wtedy rodzic ma wspierać? Jak reagować w sytuacjach, gdy dziecko jest przez rówieśników nieakceptowane, nie jest '' na równych zasadach'' w grupie i wie o tym, bo z jakiegoś powodu odstaje? Super byłoby posłuchać takiego wykładu. Dziękuję i pozdrawiam.

  • @joanna4060
    @joanna4060 Рік тому

    Cudowny wykład. ❤

  • @pixi2209
    @pixi2209 Рік тому

    Dziękuję. 👍👏🏆🇵🇱🖐️

  • @marzenaslowik8387
    @marzenaslowik8387 5 років тому

    Witam serdecznie bardzo ładnie pani. Mówi świetna dykcja jednak przede wszystkim ciekawy mądry wykład dziękuję

  • @monikakrawiel9375
    @monikakrawiel9375 6 років тому +4

    Bardzo dobry wykład. Motywujący, pełen praktycznych wskazówek.

  • @marlenadymowska4317
    @marlenadymowska4317 5 місяців тому +1

    Bardzo ciekawy odcinek. Warto też dodać ,że to obniżone poczucie własnej wartości skoro od rodziców dziecko tego nie słyszało bardzo często wynika z otoczenia np szkoły. W wieku 7 lat dzieci idą do szkoły właśnie ,a z każdym rokiem ich wartość słabnie . Warto zastanowić się dlaczego... Dzieci niejednokrotnie słyszą,że się do niczego nie nadają , karane 1 za brak pracy domowej (co uwaga jest niezgodne z prawem ) i można tak wymieniać i wymieniać.

  • @edytajaneczek9490
    @edytajaneczek9490 3 роки тому

    Duzo się nauczyłam dziekuje

  • @marcinzbrojnik9766
    @marcinzbrojnik9766 5 років тому

    Pani wykład jest wspaniały :)! I choć nie mam dzieci - i wykształcenia psychologicznego- to jednak z przyjemnością go słucham bo wg mnie informacje w nim zawarte odnoszą się też do kontaktów między dorosłymi . Pozdrawiam

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  5 років тому

      Cieszymy się, że wykład przypadł Ci do gustu i dziękujemy w imieniu Pani Magdaleny - przekażemy miłe słowa ;)

    • @marcinzbrojnik9766
      @marcinzbrojnik9766 5 років тому

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS OK :) Państwa wykłady są super i często powołuję się na Was gdy mówię znajomym i rodzinie o psychologii . Wiedza zdobyta dzięki Wam pomaga mi na co dzień rozwiązywać problemy z ludźmi a psychologia to moja pasja- choć mam też inne ( tak duża że napisałem już 2 artykuły na ten temat : "Aktywna obrona " oraz "Koran w psychoterapii lęków , fobii ,PTSD i depresji - możliwości zastosowania" ) . Choć słucham też innych specjalistów .

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  5 років тому

      Dziękujemy za uznanie i bardzo się cieszymy, ze udostępniane przez nas materiały są dla Ciebie inspiracją ;)

  • @zenekpajak3441
    @zenekpajak3441 4 роки тому +1

    Warto było posłuchać. Będę szukał Pani wykładów na YT

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  4 роки тому

      A my będziemy zamieszczać kolejne, zatem zachęcamy do bycia na bieżąco oraz zapoznania się z pozostałymi materiałami na naszym kanale 😊

  • @iwonabiczysko2951
    @iwonabiczysko2951 Рік тому

    Wspaniały wyklad. Szkoda ze nie wiedzialam tych wszystkich rzeczy 16 lat temu

  • @josojka5533
    @josojka5533 5 років тому +17

    Spalam z mama jako dziecko. Czesto jako nastolatka kiedy tato byl w pracy. Wspominam te czasy z nostalgia. Dzis jestem dorosła pewna siebie osoba.To wlasnie dzieki tej bliskości jestem szczęśliwa żona i mama. I uczę tej bliskości mojego syna. TAKICH BZDUR DAWNO NIE SLYSZALAM.
    To jakies wojsko a nie rodzina.... przykre

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  5 років тому

      Oczywiście każdy ma prawo podchodzić do relacji w taki sposób, jaki chce. Wyznaczanie granic nie jest tożsame z wojskową postawą, a zwróćmy uwagę, że wykład miał na celu promowanie zachowań, które mają za zadanie uszczęśliwić dziecko, nie odwrotnie.

    • @josojka5533
      @josojka5533 5 років тому +6

      Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS czyli odosobnienie ktorego trzeba dziecko wyuczyć ( od najmłodszego wieku ) bo to niby sprawi ze bedzie miało większa samoświadomość ma byc lepsze od kazdej wspólnej chwili ktora mozna wykorzystać na bliskość i relacje. Brawo!! Coz za filozofia prowadząca do powstania zimnego i sztucznego społeczeństwa pozbawionego potrzeby bycia z drugim człowiekiem.

    • @josojka5533
      @josojka5533 5 років тому +6

      Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS a jako psycholodzy powinniście wiedziec ze bliskość drugiego człowieka ( tu opiekuna dziecka) jest jedna z jego najważniejszych potrzeb. I nie wazne czy dziecko na pol roku czy 12 czy 17 lat.
      Szczęśliwe dziecko to takie ktore moze liczyc na bliskość rodzica zawsze-nawet jak chce odrabiać prace domowa w jadalni czy kuchni w ktorej akurat mama gotuje a nie w pustym pokoju przy pięknym biurku- dzieci tez pokazują nam swoje granice.

    • @TheMandarynka79
      @TheMandarynka79 4 роки тому +9

      Też śpię z moimi córeczkami i nie widzę w tym nic złego. Wszyscy się wysypiamy, włącznie z mężem, który lubi spać sam. Nie ma to zupełnie wpływu na nasze satysfakcjonujące pożycie :)

  • @Isq1208
    @Isq1208 4 роки тому +8

    Chciałabym dopytać czy Pani Magdalena twierdzi, ze dziecko powinno spać samo od urodzenia? W całym wykładzie nie padło określenie wieku dzieci, do których odnoszą się „zalecenia”, wiec mogę domyślać się, ze są to zalecenia ogólne? Jednak z treści wnioskuje, ze jednak mowa tu bardziej o dzieciach nieco starszych, może od wieku przedszkolnego? Bardzo proszę o rozjaśnienie mi tych wątpliwości :) wykład super-ciekawy. Świetna inicjatywa z publikowaniem takich treści 👍🏻👍🏻👍🏻

    • @annnow5461
      @annnow5461 3 роки тому +2

      Padla granica budowania intymności koło 7 roku życia, zakładam że jednak wcześniej. Bo granicą jest już wypracowana a nie dopiero budować

  • @marcinkelm3886
    @marcinkelm3886 2 роки тому

    Rewelacja

  • @blazejbch
    @blazejbch 4 роки тому +1

    Bardzo dobry wykład. Dużo dobrych przykładów. Szkoda, że to końcowe video z rzutnika nie zostało wmontowane, tak żebyśmy mogli złapać, o co w nim chodziło.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  4 роки тому

      Dziękujemy za opinię - jak tylko możemy to wmontowujemy takie rzeczy w całość, niestety nie tym razem :)

  • @adamnowakowski1681
    @adamnowakowski1681 3 роки тому

    Jestem młodym tatą dziękuję za wykład

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  3 роки тому

      Dziękujemy za miłe słowa i cieszymy się, że materiał okazał się dla Ciebie użyteczny! 😊

  • @pixi2209
    @pixi2209 Рік тому +1

    Znam rodziców których dzieci były z nimi nawet w toalecie podczas robienia 1 lub 2. Bo przyzwyczaili je tak od małego. A potem z wiekiem nie postawili granic, więc dzieci nie chciały rezygnować z bycia przy rodzicu nawet w takich chwilach. Dla mnie nie do pomyślenia...

  • @walek2001
    @walek2001 6 років тому +1

    nice

  • @hannacieszynska7300
    @hannacieszynska7300 Рік тому +1

    Absolutnie nie zgadzam się z tym, że moja mama nie może wyrazić uwagi o przestawieniu ziemniaków na lepsze miejsce czy pouczyć o warunkach dla rośliny.
    Każdy może wyrażać uwagi, a z drugiej strony, każdy może odmówić drugiemu bez obrazy.

  • @jandziuba8945
    @jandziuba8945 Рік тому

    Witam. Muszę Pani przyznać rację piękny
    wykład. Mam pytanie czy nadmiar jedzenia (węglowodanów) wpływa na psychikę dziecka?

  • @mateuszomanski9169
    @mateuszomanski9169 Рік тому +1

    Link do filmiku z końca wykładu: ua-cam.com/video/f7XhrXUoD6U/v-deo.html&ab_channel=AmnestyPoland
    Proponuję dodać ten link do opisu pod wykładem bo większość ludzi chciałaby i myślę, że powinna go obejrzeć

  • @juku118
    @juku118 3 роки тому

    Dziekuje bardzo za swietny wyklad i mam pytanie:)?Czy dzieci,ludzie rodza sie juz z jakimis cechami wrodzonymi charakteru czy nasze charaktery calkowicie ksztaltuja sie podczas dorastania,wychowywania?

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  3 роки тому +1

      Jest bardzo wiele czynników wpływających na rozwój naszej osobowości - zachęcamy do zapoznania się z materiałami na naszym kanale oraz lekturę wielu znakomitych książek/publikacji dotyczących tej tematyki. Jest ich naprawdę wiele i jesteśmy przekonani, że Cię zainteresują 😊

  • @mar.okoooo
    @mar.okoooo 5 років тому +1

    Super, że ktoś porusza takie tematy, bo jest to niesamowicie ważne! Szkoda tylko, że autorka posługuje się skrajnymi przykładami np. zasłonka ("koraliki") zamiast drzwi od łazienki... Nie twierdzę, że nie istnieją tacy ludzie, ale to musi być tak nieliczna grupa, że tłumaczenie ludziom, że to nieodpowiednie jest niepotrzebne. Takie przykłady odejmują merytoryczności. A szkoda! Bo wykład bardzo ciekawy i inspirujący!

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  5 років тому

      Przykłady podawane przez wykładowców zazwyczaj nie biorą się znikąd, może w tym przypadku to jednak częstsze zjawisko niż nam się wydaje? 🤔

    • @mar.okoooo
      @mar.okoooo 5 років тому +2

      ​@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Jest to faktycznie interesujące jak wiele osób praktykuje taką formę "prywatności" w toalecie. Niemniej jednak, przykłady bliższe słuchaczom - możliwe do zaobserwowania przez zdecydowaną większość społeczeństwa - byłyby bardziej pomocne. Skuteczny przekaz to taki, który wiele osób jest w stanie odnieść do własnej sytuacji (o czym z resztą prelegentka mówiła na samym początku wykładu).

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  5 років тому

      I z tym się jak najbardziej zgodzimy :) Postaramy się przekazać sugestię dalej :)

    • @agnieszkabojanowicz3109
      @agnieszkabojanowicz3109 3 роки тому +1

      Przy małych metrażach mieszkań ,struktura przestrzeni jest naruszana częściej niż nam się wydaje .
      8 osób i 50 m.kw.-łazienka stała się miejscem rozmów rodziców.
      Innym razem narad nastokatków

  • @Anna_Rozanska
    @Anna_Rozanska 6 місяців тому

    8:11 Naprawdę mamy pojęcie idealnego mężczyzny i idealnej kobiety? Ciekawa jestem, kto to taki i co to za jedna. Oczywiście, czepiam się. Mam fioła na tym punkcie i na punkcie odpowiedzialności za słowa, zwłaszcza, gdy się mówi ex cathedra, a nie odpowiada spontanicznie w talk show. Nie jestem, widać od razu, kobietą idealną. Jestem straszną babą, LOL! Ale umiem też zauważyć dobre strony. Bardzo mi się podoba to, co Magdalena Sękowska mówi o emocjach i o tym, żebyśmy je prawidłowo wyrażali wobec dzieci (od ok. 43:00). Jako językoznawca doceniam też uwagi dot. używania ksywek, imion, zdrobnień w stosunku do dzieci (35:18).

  • @magdas6195
    @magdas6195 6 років тому +4

    Czy mogą Państwo podać link do filmiku prezentowanego na koniec wykładu?

  • @anna4152
    @anna4152 5 років тому +2

    Świetny wykład, jednak odnosi się do relacji w pełnych rodzinach. Co natomiast, gdy rodzice są rozwiedzeni? W takiej sytuacji nie ma codziennej wspólnej komunikacji, jest to zaburzona sytuacja sama w sobie. Jeśli ktoś może polecić jakiś ciekawy wykład, bardzo proszę 😊

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  5 років тому

      Znajdzie się kilka artykułów - zapraszamy na naszego bloga Strefy Psyche:
      www.swps.pl/strefa-psyche/blog/5795-jak-rozmawiac-z-dzieckiem-na-trudne-tematy
      www.swps.pl/strefa-psyche/blog/5791-rozwod-10-przykazan-dla-rodzicow
      Polecamy przejrzeć cały zbiór publikacji :)

  • @andrzejkonarski3189
    @andrzejkonarski3189 2 роки тому

    Jestem zawiedziony że ów 4 minutowym filmik nie jest tutaj dołączony. Kierowniku poratuj linkiem.

  • @GinettaBwabye
    @GinettaBwabye 2 роки тому +1

    20:24 Dziecko odstawione do swojego w pokoju, gdzie płacze, nie rozumiejąc odrzucenia i powoduje, że sąsiedzi będą się złościć na hałas, może wytworzyć negatywny styl więzi, ponieważ nie ma u niego etapu ponownego dostrojenia. Tyle o tym mówią specjaliści...
    Czy to pewność, że dziecko raczej zbuduje zaufanie do samego siebie i własnych przeżyć, czy raczej poczuje krzywdę i nauczy się odrzucania i braku empatii? Czy nie łatwiej na początku wstawić drugie łóżko do pokoju rodziców, wtedy dziecko i tak zacznie spać samo?

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 роки тому

      Ciekawe stwierdzenie! Jeżeli masz szczegółowe pytania dotyczące tego tematu, zachęcamy do kontaktu bezpośredniego z naszą prelegentką 😉

  • @lama_yt1162
    @lama_yt1162 2 роки тому

    Każdy rodzic malucha powinien odsłuchać i wyciągnąć wnioski, ponieważ na codzien nie zwracamy uwagi na rzeczy niby oczywiste i trywialne a ważne i niezbędne..

  • @kamilareed2413
    @kamilareed2413 3 роки тому +5

    Nie zgadzam się jeśli chodzi o spanie z dzieckiem.
    Przecież my jako dorośli często boimy się ciemności, budzimy się w nocy, chce ban się pic, bliny się burzy, chcemy się do kogoś orzytulic... a taka konsekwencja w trzymaniu dziecka zdała od sypialni dla wzmacniania poczucia wartości ale za to kosztem no poczuciem odrzucenia ze strony rodzica kiedy pojawi siebie domu kolejne dziecko, albo kiedy zwyczajnie dziecko nas potrzebuje. Może wtem sposób budować z nami zaufanie, wsmocnic poczucie bezpieczeństwa do rodzica co progresywne na całe dorosłe zycie

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  3 роки тому

      Oczywiście żadne rozwiązanie nie jest uniwersalne i odpowiednie do stosowania w każdym przypadku - wiadomo, każda sytuacja jest nieco inna i trzeba brać poprawkę przede wszystkim na potrzeby dziecka 🙂

    • @GinettaBwabye
      @GinettaBwabye 2 роки тому

      Masz dużo racji, ale weź przeczytaj co napisałaś, bo tyle literówek mocno zakłóca odczytywanie tego prawidłowo.

  • @sylwias8426
    @sylwias8426 Рік тому

    Jakie ma pani wykształcenie. Chcialabym motywowawc mlodych ludzi,wspierac ich wlasnie w budowaniu poczucia wlasnej wartosci nie wiem jakie studia wybrać? Jakie kierunek? Myslalam o pozytywnej psychologii spolecznej.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  Рік тому

      Więcej informacji o naszej gościni przeczytasz na stronie: klinika-poznan.swps.pl/o-klinice/zespol/magdalena-sekowska

  • @juliabosch229
    @juliabosch229 2 роки тому

    15:06

  • @alicjakrainaczarow
    @alicjakrainaczarow 4 роки тому +4

    Nie do końca zgadzam się z tą wizją łazienki czy toalety jako miejsca owianego tajemnicą. Znam rodziny, w których życie publiczne toczy się w łazienkach i w ich relacjach jest znacznie więcej ciepła niż w tych rodzinach, gdzie prukanie przy reszcie rodziny budzi wstyd, a załatwianie grubszej potrzeby np. w czasie rodzinnego obiadu jest wręcz niehonorowe. Ech

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  4 роки тому +1

      Oczywiście wiele w tym przypadku zależy od środowiska w jakim żyjemy i się wychowujemy - pełna zgoda :)

  • @janlis8057
    @janlis8057 Рік тому

    Żaden rząd w Polsce nigdy jeszcze nie zajął się edukacją społeczeństwa w różnym wieku aby im zaproponować jsk można racjonalnie i prawidłowo wychowywać dzieci. Przestępczość jest wynikiem jak - udowodnili naukowcy - rozmaitych zaburzeń w rodzinie. Szanuję PIS bo wiele dobrego zrobił. Jednak jeżeli chodzi o różnoraką edukację obywateli w środkach masowego przekazu - N I E R O B B I Ą N I C. Mam tu na myśli min. aby zaproponowano społeczeństwu jak racjonalnie wychowywać dzieci aby były szczęśliwe, dowartościowane, aby to wychowanie nie prowadziło do jakichkolwiek patologi społecznych itd, itp.

  • @pixi2209
    @pixi2209 Рік тому

    Znam. tatusia, który na swojego kilkuletniego syna mówi "cycu"... A mamusia mówi pełnym imieniem do kilkulatki, gdy przywołuje ją do porządku :np. Joanno!!!

  • @marekzukowski9594
    @marekzukowski9594 4 роки тому

    Moja zona bierze rozwod moja chistoria to film .Ale to co robi zona z psychologiem pedagogiem z dzieci babcia policja wszyscy karza synowi myslec tak jak mama kaze. To co teraz dzieje sie to nierozumiem chcial bym wiedziec kto muwi prawde pani naYouTub czy psycholog do kturego prowadza synka mama.zadlugo obserwuje siebie i ludzi zeby nic nie robic moje dzieci kochane sa i ciesze sie ze sa zemna nie nie rozkazuje im.

  • @juliajulia9106
    @juliajulia9106 Рік тому +1

    Moja matka gdyby to oglądała i była w stanie przyjąć: jeej zdobyłam wszystkie omówione niezdrowe zachowania! Co wygrałam? :)
    - niewdzięczną córke z myślami samob*jczymi mamusiu :*

  • @marzenaaugustyniak6835
    @marzenaaugustyniak6835 3 місяці тому

    Wszystko świetnie….Dużo istotnych treści-chociaż czemu dalej funkcjonuje stereotyp rodziny mama,tata,dzieci-gdzie realnie patrząc połowa domów to samotne matki…..-tak trochę mniej wykluczenia a więcej realiów by się przydało……

  • @ar-la
    @ar-la 7 місяців тому

    To dlatego dziadkowie wygrywaja w tym starci z rodzicami

  • @Sabciaszek
    @Sabciaszek 2 роки тому

    Dużo bardzo cennych myśli. Bardzo przemawia do mnie uwaga na temat podziału przestrzeni, jak ważne jest to, żeby dziecko miało swoje miejsca dostosowane do jego potrzeb i upodobań. Albo kawałek o komunikacji werbalnej. Kluczowe jest stwierdzenie, że rodzina to cały system i żeby zrozumieć zachowanie dziecka trzeba się przyjrzeć całemu otoczeniu.
    Pewne elementy wykładu jednak do mnie nie przemawiają. Może to jest właśnie różnica pokoleniowa. Nacisk położony na osobne spanie wydaje mi się przesadny. Moim zdaniem fakt wspólnego spania nie jest problemem samym w sobie, choć może być symptomem. Ciężko mi również zrozumieć przykłady łazienkowe. Rozumiem konieczność budowania autonomii i intymności, ale wydaje mi się, że ich wymiar jest w dużej mierze kwestią kulturową i w różnych domach może się różnie przejawiać (wystarczy przywołać przykład skandynawskiej sauny lub japoński zwyczaj wspólnych kąpieli). Wypowiedzi wygłoszone w trakcie wykładu brzmią dość kategorycznie i w moim odczuciu mogą zachęcać niektórych rodziców do zwiększenia dystansu wobec dzieci w sytuacji, gdy nie jest to zupełnie potrzebne, a może wprowadzić dodatkowy stres.
    Brakuje mi również refleksji w temacie obiektywnych możliwości lokalowych danej rodziny. Czyli co jeżeli się nie da inaczej zorganizować przestrzeni ze względów finansowych chociażby? W dzisiejszych czasach to pewnie coraz rzadziej ma miejsce, ale zdanie komentarza w tym kierunku nie zaszkodziłoby.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 роки тому

      Ciekawe spostrzeżenia. Oczywiście każda relacja, także ta rodzic-dziecko jest inna, i do każdej tak właśnie należy podchodzić w sposób indywidualny. Poza tym pamiętaj, że każdy z naszych materiałów jest ograniczony czasowo, w związku z tym nie o wszystkich kwestiach da się powiedzieć wyczerpująco, mamy jednak nadzieję, że to tylko zachęci Ciebie do pogłębienia wiedzy w tym temacie 😉

  • @BM-hv6te
    @BM-hv6te 4 роки тому +2

    Bardzo wartościowy wykład. Zastanawiam się natomiast, po co i dlaczego ktoś przyprowadził małe dziecko na wykład. To nie jest miejsce na wizyty chyba.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  4 роки тому +4

      Może bardzo mu zależało na uczestniczeniu w wykładzie, a nie miał z kim zostawić dziecka? :) Różne sytuacje się zdarzają i powinniśmy pamiętać o tym żeby nie oceniać pochopnie nikogo - nie znamy okoliczności i szczegółów, a że to wydarzenie otwarte przyjść może każdy :)

  • @alyoshashokurov2316
    @alyoshashokurov2316 Рік тому

    Aby unikac nieuwagi, ignoruj obce mysli i zachowuj sie tak, jakby nic nie istniało wokoł informacji, ktore musisz zapamietac. Jesli masz dziesiec lat i chcesz uniknac niewyobrazalnie strasznych konsekwencji, to ta informacja jest dla Ciebe. Nieuwaga sama nie ustepuje i jest tortura dla otaczajacych mnie osob, dlatego podaje te informacje.

  • @MissLudkowa
    @MissLudkowa 6 років тому +12

    Nie bardzo mogę się zgodzić z tym spaniem. Dla poczucia wartości istotne jest współspanie z rodzicami. Oczywiście mówię tu o małych dzieciach, nie nastolatkach. Nie wiem skąd pogląd że dziećmi ma spać samo i już, może jakieś badanie Pani Magdalena przytoczyć na dowód tej tezy? Chyba że to obserwacja autorska?

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  6 років тому

      Chyba najlepiej byłoby, gdybyś zapytała osobiście - zachęcamy do próby samodzielnego kontaktu. Być może znajdzie się jakieś wydarzenie w pobliżu Ciebie, które prowadzić będzie akurat Magdalena Sękowska? :) Wszystkie nasze wydarzenia znajdziesz na naszym blogu: swps.pl/strefa-psyche/

    • @Wasza.Sylwia
      @Wasza.Sylwia 6 років тому +6

      MissLudkowa też się z toba zgadzam. O tym samym pomyślałam. Wydaje mi się że zmuszanie dziecka do samodzielnego spania okupionego płaczem ma bardziej negatywny wpływ na poczucie własnej wartości niż długie spaniem z rodzicem.

    • @dobratojuzzostaw
      @dobratojuzzostaw 6 років тому +1

      długie tzn jakie?

  • @michalbozek3031
    @michalbozek3031 6 років тому

    Jak słucham tego wykładu to jakbym widział moją była żonę , która wciąż tylko wydaje polecenia mojej córeczce, a ona jak jest u mnie to coraz częściej mówi że mama to ciągle krzyczy i marudzi. No ale jak się sama przyznaje że nie lubię bi zbytnio ludzi to co się dziwić

  • @zawszeCzajka
    @zawszeCzajka 3 роки тому +7

    Idealizacja, ubóstwienie Struktury.... brrrrr. Może to brzydkie porównanie, ale poczułam, jakby dziecko traktowane było jak pies, który musi nauczyć się pilnować swojej budy, a nie pchać się do domu właściciela. Wysłuchałam tylko do 33 minuty, więcej nie dam rady. Chroń mnie, Panie Boże, od takiej postawy. Utwierdziłam się tylko mocniej w tym, że nie ma to jak rodzicielstwo bliskości, porozumienie bez przemocy i spojrzenie Jespera Juula !!! Dla mnie Rodzina to nie stosunki feudalne...

    • @ohskillah
      @ohskillah 2 роки тому +2

      Warto posłuchać dalej, początek też wydał mi się kontrowersyjnym dlatego że sama śpię z córeczką, ale inne poruszone zagadnienia są bardzo mądrze opisane.

  • @GinettaBwabye
    @GinettaBwabye 2 роки тому +1

    26:30 nie zgadzam się, absolutnie. Dziecko nauczone, że ma pewne obowiązki, jak np. odrobienie lekcji i przeczytanie czegoś do szkoły, jeśli chce się nauczyć, samo poszuka sobie cichego miejsca w domu, pokoju, w któym nikt mu nie będzie przeszkadzał. A rodzina, która szanuje, że dziecko odrabia lekcje, nie będzie włączać telewizora, kiedy ono się uczy. Proszę sobie wyobrazić rodziny w których nie ma 2-3 pokoi, ale jest jeden pokój i żyje tam 5 osób. Zazwyczaj w takich rodzinach nie ma problemów z usuwaniem dziecka ze wspólnej sypialni, ani do innego pokoju, żeby zajęło się sobą. Z takich rodzin najczęściej wyrastają zdrowe psychicznie, silne dzieci. Z takich rodzin pochodzi większość starszego pokolenia - czy uważa Pani, że wszyscy ci ludzie mają problemy psychiczne, ponieważ nie mieli swojego pokoju z jasnymi mebelkami, do którego byliby odsyłani, żeby rodzice mogli pobyć sami?

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 роки тому

      Jeśli masz dodatkowe pytania, na które odpowiedzi nie padły w materiale, zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z prelegentką.

  • @unknown_universe
    @unknown_universe 6 років тому +4

    No a jak np. matka mówi na swoją córeczkę Zuzię (Zuzannę) ZuluGula ? haha

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  6 років тому +2

      Tak jak prof. Sękowska podpowiada w wykładzie - trzeba pytać dziecka czy mu to odpowiada i czy lubi taką formę ;)

  • @marekzukowski9594
    @marekzukowski9594 4 роки тому

    To co pani mówi jako rodzic niemam do siebie zazutow ja widze ale syn gubi się zaczyna gubic sie powiedział mi ze jak idzie bezemnie staje się nikim.Muwie mu ze tak ma nierobic.Ale on widzi jak mnie traktuje mama boje się jechać do domu.Ja przez telefon jestem bliżej dzieci niz mama a taka pani psycholog mówi ze ja kaze dzwonic do siebie synkowiMoja zona ma duzy problem.ma to po ojcu miala15lat jak zaczela być moja dziewczyna nierozumialem wtedy czemu jej ojciec tak ja traktuje teraz wiem.niedam zonie rozwodu ona nierozumie co robi naszym dzieciom niechce isc zemna na terapie czegos się boi.Jak muwie do syna żeby pouczyl sie przez telefon podsluchuje bierze ksiazke i karze czytac córce.slucha wszystkich wokoo kazadz dzieciom robic muwic tak jak ona to chore.Niejestem swienty ale wiekszosc zdarzeń sa związane z zona i jej dziwnym zachowaniem a ja nerwowy.W gminie przez wiele lat proszę o pomoc a oni mi muwia zebym zamkna się i sam się uspokoil.Dzisiaj mogę zajechadz do domu powiem pare sluw o dzieciach za 5minut jest policja spisuje mnie wygania bo zone molestowałem.Nie jezdze dzieci to widza syn był zemna na komendzie powiedzieli ty wynos się a dziecka niebendziemy sluchac.Jestem znany w naszych stronach wykonuje prace budowlane a teraz wychodzi ze jestem jakims przestempca rodzinnym szukam pomocy tu chodzi o zrozumienie niż rozwodzenie w sadzie jedynie dzieci sa zamna ale ko ich wysłucha jak wmawiają im ze ja kaze cos przecież nie mieszkam w swoim domu.pomocy

    • @GinettaBwabye
      @GinettaBwabye 2 роки тому

      Pani Magda na pewno już nawiązała z Panem kontakt i przekazała informacje o najbliższej placówce psychologicznej, która współpracuje z GOPS i policją, aby Pan mógł być wysłuchany i aby podjąć mediacje rodzinne oraz pracę z terapeutą rodzinnym?

  • @Calmo2007
    @Calmo2007 3 роки тому

    Pani Magdalena w celu podkreslenia czegos waznego po zdaniu powtarza 'hm?', czasami kilka razy pod rzad. Ciezko sie skupic na tresci wykladu. Mam wrazenie ze ten wyklad merytorycznie nie zgadza sie z tym co mowi pan dr Piotrowski na tym samym kanale...

    • @GinettaBwabye
      @GinettaBwabye 2 роки тому

      Oczywiście robi pytające "hm?" na końcu zdania, nie należy na to zwracć uwagi, Panie Karolu.

  • @arturmadej
    @arturmadej Рік тому

    Skróce ten 90 minut do kilku słów: "Nie bądź bucem i nie lekceważ swojego dziecka". Pani Magdo - a może mniej anegdot więcej narzędzi dla ludzi bez gigantycznego bagażu:)?

  • @MalgorzataWut
    @MalgorzataWut 2 роки тому

    Dobry wykład. Jednak nie mogę uwierzyć, że ktoś przyszedł na wykład z maluchem. Dziecko płaczę i ciągle przeszkadza. Współczuję osobom, które siedział obok.

  • @midifun8423
    @midifun8423 4 роки тому +2

    Świetny wykład ale moim zdaniem zabrakło w nim tematu szeroko pojetego wychowania religijnego i jego wpływu na poczucie wartości u dzieci.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  4 роки тому

      Każdy z nas zapewne chciałby usłyszeć więcej, jednak ogranicza nas czas, a to prowadząca ustala co jest jej zdaniem najważniejsze w tym czasie do przekazania :)