Takže zhruba takhle: Týpek 200 metrů od nás nasedne do auta, směrem k nám pošle autíčko na baterie a zároveň týpek autem odjede pryč od nás. Za minutu autíčko přijede k nám. Autíčko urazilo vzdálenost 200 metrů, ale týpek je v tuto chvíli 2 kilometry daleko od nás. Týpka cestou možná rozšmelcovala tramvaj, ale my máme alespoň to autíčko.
@@marekvyskocil5975 vy resite prostor ale jisty fyzik Green B. Popisoval prostor jako bochnik chleba a cas jako jeho vrstvy, nezalezi jake pouzije vysvetleni. V podstate s tim autickem to vystihl dokonale az na pohyb sledujiciho. Dam vam priklad: cestujete vlakem rovnomernym primocarym pohybem a vy sledujete pohyb z okna, hybete se vy nebo prostor kolem vas? Nez reknete jsem ve vlaku to je jasne, tak pravda ze neni a specialni teorii relativity takto vysvetlovalo nespocet fyziku. Pokud jste bodem co se hybe, a zaroven se hybete primocare, nikdy nedokazete s jistotou rici, jestli se hybete vy ci to venku. Pro pozorovatele vlaku z venku je to jasne. Pro pozorovatele z auta, je to ale nerozeznatelne od prostoru. Ergo, kdyz ted jste ny planete, vidite pohyb zeme nebo prostoru? 😉
Jen poznámka k jinak velice dobře zpracovanému videu: demonstrovat rozpínání vesmíru pomocí nafukování balónku není ideální, jelikož zákonitě musí následovat otázka - Kdo je ten kdo pomocí svých plic vydechuje onen vzduch do balónků?? 😂😂 Ten vzduch pro nafouknutí balónku se nachází mimo vesmír. Tím pádem by zároveň bylo řečeno, že existuje cosi mimo hranice vesmíru, co pohání rozpínání vesmíru. Ale jelikož víme, že vše se nachází uvnitř vesmíru a ne vně, odkud se tedy ta energie pro rozpínání vlastně bere??? 😂😂
Občas mícháš jednotky času a jednotky vzdálenosti, problematiku chápu, ale bacha na to, někoho by to mohlo docela slušně poplést :) Jinak respekt, obsah tvých YT kanálů mám rád a díky za něj ;)
Ona jednotka casu jako samostatna velicina neni a svetelny rok je logicky jak vzdalenost tak cas. Pripade vzdalenosti tomu musime dodat kontext, jako kdyz mluvime o vaze v Newtnech. Pro vysvetleni jeho pojem problem neni ve svete fyziky by dostal za usi. 😂
@@sheepcz7747 světelný rok je čas/vzdálenost, ale já nejsem starý 31 světelných let... I když by z toho bystřejší můj věk odvodil... To je to co jsem se snažil říct, jinak je tvá poznámka zcela správě 😉😊
@@janberanek7055 chápu kam tim míříš s tím věkem :D no já taky nevážím 1000Newtonů :D :D :D ... ale bystřejší by to dokázal odvodit. :D ale pokud řeknu že jsi tak starý, že světlu trvalo 31let, než jsem zjistil kolik ti je :D :D :D ... tak jako cajk :D máme z toho 31světelných let :D . Pokud máš rád fyziku mám pro tebe výzvu :D : dokážeš spočítat, jak daleko je naše planeta od místa kde ses narodil ? :D Nápověda, planeta se netočí v kruzích :D ale spirále :D . nápověda číslo dvě, 31světelných let to není :D . Hádám :D .
@@sheepcz7747 naše planeta neletí rychlostí světla vesmírem? 😎🤣🤦🏻♂️ aha... Díky za úlohu podívám se na to při chvíli volna 😉 btw seš chlap jako hora 😃
@@sheepcz7747 To jsem zvědavý, jak to chcete vypočítat, když Země se pohybuje kolem Slunce, to se pohybuje kolem centra galaxie, ta se pohybuje místní kupou galaxií a ta kupa se pohybuje Vesmírem. :-)
Už som viac krát videl dokumenty, kde sa hovorilo o vzdialených galaxiách, ktoré sú vzdialené viac ako 13,6 miliardy rokov a nešlo mi to do hlavy ako je to možné.... Vďaka za vysvetlenie.
V jednom dokumentu o vesmíru říkali, že prostor se ve vesmíru rozpíná větší rychlostí, než je rychlost světla. Tedy naše galaxie tomu světlu vlastně 13 mld let utíká.
Takhle to nefunguje. Světlo nedoletí "později" vlivem rozpínání vesmíru, to je mylná představa. Uletí to za tu původní vzdálenost. Jen světlo ztrácí energii - říká se tomu červený gravitační posuv. (proto je web telescope infračervený teleskop) Je to ještě trochu složitější, ale tohle je hlavní důvod. Doporučuji prostudovat speciální teorii relativity, ta vám to pomůže pochopit, jak tohle funguje. Je to jako se zvukem - když okolo vás jede houkající sanitka, tak se vlivem vzdalování od vás snižuje vlnová delka zvuku (vy slyšíte nižší a nižší ton) ale stále ho slyšíte. není rozkouskovaný protože by "zvuku trvalo déle se k vám dostat". Zvuku to trvá stále stejně dlouho, jen ztrácí energii. Abyste tu sanitku slyšel opožděně a rozkouskovaně, musela by jet rychleji, než zvuk. Ale to, že se vesmír rozpíná rychleji, než je rychlost světla neznamená, že galaxie se tímto vlivem od sebe vzdalují rychleji než světlo. Představte si to na tom balonku. Dejme tomu, že máte metrový balon a na něm 2 tečky vzdálené půl metru. Když se balon rozepne na 2 metry rychlostí světla, tečky od sebe nebudou metr, ale mnohem méně - budou se vzdalovat podsvětelnou rychlostí a to zásadně. Se podívejte na ten Martinův balonek a ty tečky. Nevzdalují se od sebe stejně hodně, jako se rozpíná balonek, ani zdaleka. Je to hodně zjednodušeně řečeno a hrajou tam roli další složitější aspekty, ale v principu to tak je. To jsou 2 hlavní důvody.
Vesmír připomíná kvadruplegika, stejně jako u kvadruplegika signály mezi mozkem a končetinami nechodí, tak světlo z jednoho konce vesmíru na druhý nemá šanci dohlédnout.
Dodatek: Pro lepší představu šel využít stále balónek a metr, kdy by pomyslné "světlo" letělo z jedné tečky to další na druhé straně a postupně se nafukoval, kdy díky metru a znalostí vzdálenosti dvou bodů by bylo snazší ukázat celou problematiku 😊
Ve své podstatě je, jen je pokřiven gravitací... a kde zrovna není moc hmoty, která by působila, tam by to mělo fungovat... ale co my víme, tak daleko nejsme a to co nám nesedí si vysvětlujeme nějakou temnou hmotou a energií... ale dobrej point.
cas je linearny vo svoje relativnosti. Ked pouzijeme hodnoty casu u nas tak dokazeme zistit vek a velkost vesmiru ktora je ale relativna ako cas samotny takze to dava zmysel alebo nie :D
Škoda, že jsi se do toho tak zamotal, je tam pár chyb. Jednotky vzdálenosti a času jsou někde moc složitě a pro laika asi nepochopitelně poměřované. Na konci říkáš zmenšuje, zmenšuje až se roztrhá. Dá se to pěkně vysvětlit ve dvou minutách na jednom obrázku s horizonty několika kružnic 🙂U těchto témat "na hlavu" se nesmí mluvit moc rychle a scénář by měl být perfektně naučený, abys měl sám jistotu, že to už sám neřekneš lépe. To je největší chyba těchto videí.
Na představu je to fakt složité. Už jen si představit to rozpínání toho prostoru. Co to vůbec ten prostor je? Pokud platí, že prostor se rozpíná, ale věci v něm se nezvětšují, tak co se potom rozpíná, když náš prostor je ze 100% zaplněn částicemi? Leda, že by se tedy rozpínal prostor kde je vakuum. Ale i ve vakuu se vlastně nachází částice. Úplná prázdnota je jen v černé díře. Můj racionální a striktně logický mozek nemá šanci tohle pochopit....
Jsem na tom podobně, Vesmír se rozpíná, ale věci zůstávají na svém místě... Trochu divné jestliže se rozšiřuje, tak se musí měnit vzdálenost dvou bodů, které ovšem zůstávají na svém stejném místě, takže se prostě zvětšovat nemůže.
Maximálně, že by se zvětšovala hustota hmoty mezi existujícími galaxiemi, pak by ale vznikalo něco z ničeho (logicky blbost) a otázka, zda by se dalo mluvit o rozpínání
No já teda nevim, ale není jednotka vzdálenosti "světelný rok"? Hned na začátku je několikrát řečena "vzdálenost 13,8 miliardy let". Chápu, že jednou může jít o přeřek, ale říct to během jedné minuty asi 5x no nevim. Už několikrát jsem měl z Martina pocit, že sám moc neví o čem mluví a je to škoda. Nepůsobí to moc důvěryhodně.
Ono se obecně Martinovi dost pletou jednotky času a vzdálenosti. v čase 5:20 zase plácne, že je galaxie stará přes 13,5 miliardy světelných let.. To snad někdo, kdo fyzice rozumí nemůže tolikrát za pár minut splést, ne? Já sám mám z fyziky jen základní znalosti, ale tohle mě praštilo do uší.
@@Milan_Openfeint kdyby aspoň konzistentně mluvil třeba jen o roku obecně.. Ale on je schopný říct, že je něco vzdáleno milion let a pak řekne, že se něco stalo před x světelných let. To by asi žádný astrofyzik takhle neřekl.
@@Milan_Openfeint to nehrotí, pokud používají přirozenou soustavu jednotek, ale to už je přeci jen o něco pokročilejší práce s jednotkami. Vzhledem k tomu, jak to v průběhu videa mění, to tak určitě nemyslel.
Jak se asi bude chovat světlo, světelný zdroj, foton který bude vyzářen ze zdroje světla který se od nás bude vzdalovat rychlosti světla? To bude stát na místě?
Já mám s tímhle tvrzením problém. To, že objekty, které jsou staré téměř jako stáří vesmíru jsou nyní od nás 46 mld. ly je vlastně irelevantní. Jediné, co nám tato informace dává je představa, jak hodně se vesmír rozepnul. Jinak stejně tu galaxii prostě vidíme tam a tak, kde a jak vypadala před 13.5 let. S tím tvrzením mám problém proto, že mate lidi, co tomu nerozumí a pak plácají nesmysly. Přitom kdokoliv (včetně tebe) kdo to vysvětluje, podceňuje to, že lidé musí nejdřív úplně pochopit, že vesmír ve skutečnosti vypadá úplně jinak, než jak ho vidíme, protože my vidíme to, jak vypadal v minulosti, ne jak vypadá nyní. Už tohle je pro hodně lidí těžko představitelné a pochopitelné, ale bez toho se laikům blbě vysvětluje, že pozorovatelný vesmír má ve skutečnosti poloměr 46 ly. Z toho vznikají pak hoaxy a slátaniny.
Nassim Haramein Nové axiomy fyziky, fraktální teorie vesmíru , Nový přístup k atomu, protonu a černým dírám ,Sjednocení kvantové fyziky a teorie relativity , Struktura vakua . TOMU TO PÁNOVI BY MĚL SVĚT VĚNOVAT VÍCE ČASU A DÁT NA JEHO RADY A MYŠLENKY.
Jak by to vypadalo, kdybych nasedl do rakety letící rychlostí světla a mířil směrem k zemi, cesta by mi trvala pár hodin a celou cestu bych se koukal teleskopem na Zemi, viděl bych zrychlený pohyb zvířat z důvodu že letím napříč světlu?
Prostor je nic bez hranic,nikdo neobjevil hranice prostoru a nemůže tvrdiot,že se rozpíná,že je dns větší než včera nebo před rolkem.Čas ani prostor nemají tvar,nelze je zakřivit,zakřivení je změna tvaru.Ani hmota Vesmíru se nemůže rozpínat,jak praví teorie velkého třesku.Při počáteční planckově hustotě by hmota sto miliard galaxií vytvořila singularitu s únikovou rychlostí stotrilionkrát větší než rychlost světla a schwarzschildovým poloměrem tři miliardy světelných let.Černá díra těchto parametrů by nikdy neexpandovala,časoprostor této černé díry by byl teoreticky zakřiven směrem, dovnitřTeorie velkého třesku je největší omyl kosmologie.Kdo pochopil gravitační zákon a ostatní zákony fyziky včetně zákonu on zachování momentu hybnosti,musí pochopit,že se Vesmír nerozpíná,ale že rotuje,proto,že ve Vesmíru rotuje každé těleso od nejmenšího asteroidu po největší galaxie,že při akreci zůstává moment hybnosti zachován,tudiž Vesmír rotuje,ve Vesmíru se galaxie pohybují stejně jako hvězdy v kulových hvězdokupách.J.K.
@Vědecké Kladivo - @Václav Vavryčuk má zajímavou přednášku [1] o tom, že Galaxie expandují úplně stejně jako vesmír a dokazuje tím i vznik spirálních galaxií a i nepotřebu temné hmoty viz předáška [1] [1] - ua-cam.com/video/wyvGaFeAudw/v-deo.html
Ale ako vedia že je to 45 miliárd rokov, to by potom museli vedieť ako rýchlo sa vesmír rozpína, a na to ako prišli ? A ak na to prišli tak ako rýchlo sa rozpína. Keďže to logicky musí byť rýchlejšie ako svetlo tak o koľko rýchlejšie ?
Najdi si red shift/rudy posuv (ve zkratce: vsechno co je hodne daleko se zda necervenale, protoze vlivem rozpinani vesmiru se rozepnuly i elmag. vlny, podle teto "cervenosti" muzeme merit rozpinani), pravdepodobne existuje dnes mnoho dalsich a pokrocilejsich dukazu.
@@jakubsebek to vysvetľuje rozpínavosť vesmíru ale nie to ako rýchlo sa rozpína, to bola moja otázka, a ani to nevisvstluje ako prišli na to ako rýchlo sa rozpína napr ako prišli že je to (trepnem) 10 nasobkom rýchlosti svetla
Pozor, těch 46 mld. sv. let má POZOROVATELNÝ vesmír, ne celý vesmír. Celý vesmír bude podstatně větší, my se nacházíme někde náhodně uvnitř vesmíru a okolo sebe můžeme pozorovat pouze malou výseč o poloměru 46 mld. sv. let. Zbytek vesmíru prostě nemáme šanci vidět.
Toto všetko je to vecou dohadu. Zväčšovanie priestoru nášho Vesmíru je závisle na iných vesmíroch. Takže náš Vesmír mal začiatok, ale neznamená to, že istá galaxia nášho Vesmíru bude ďalej, ako je vek nášho Vesmíru. Matematika dokáže vypočítať absurditu, ale isto nie fyzika. Akosi sa mi nezdá, že by sme dokázali vidieť veci staršie ako je náš Vesmír, pokiaľ svetlo nebude mať väčšiu rýchlosť.
Je to podobně základní otázka, jako Kdo hýbe sluncem na obloze? Kdo drží planety na svých orbitách? Jednak pro rozpínání vesmíru máme hypotézu o temné hmotě, ale vy toho Boha budete rvát tak dlouho, dokud kolem bude nějaké ,nevíme'.
Přesně, lepší si nepředstavovat.když se o to někdy pokusím, tak regulérně dostávám závrať. Jako by se mi mozek hroutil do sebe 🤭no a nakonec, znáte ten pocit, když vám něco přijde tak absurdní , že se začnete smát 🤷 je to zkrátka masakr 🤔💥🤯 Jó a video super 👌 díky
S tím koncem vesmíru a roztrháním galaxii si nejsem jistý. Mám zato, že se vesmír rozpíná znatelně až na vzdálenosti skupin galaxií takže naše a Andromeda až splynou tak postupně hmota napadá do centrální černé díry. Ta se potom vyzáří. K ,,trhání,, galaxií nebo hmoty by nemělo dojít. Navíc rozpíná se jen prostor, žádná síla by na atomy nepůsobila aby se roztrhli. Tohle jsou zatím jen spekulace, zrychlovat nemusí věčně. Navíc nevíme co je temná energie a hmota, ty podle mě ještě zamíchají kartami.
To záleží, jestli se černé díry stihnou vyzářit dřív, než zrychlování rozpínání prostoru bude znatelné na naši úrovni. Ale je pravda, že zatím nevíme, jestli se vůbec rozpínání zrychluje, zpomaluje, nebo zůstává stejné. Jsou nějaké náznaky, ale stále je to na úrovni spekulací. Každopádně lidstvo tu nebude tak dlouho, aby naše těla byla rozpínání rozervána na atomy :)
Pokud bude rozpínání vesmíru stále zrychlovat, tak temná energie začne nabývat takové převahy, že překoná nakonec všechny síly a dojde k trhání galaxií, hvězdokup, hvězd, planet, atomů, protonů.... Zatím nevíme o žádné síle nebo zákonitosti, díky kterým by to nemělo být jak píšu. Takže spekuluješ spíš ty! :)
3D prostor se urcite nerozpina, jak jsi rekl "do niceho" , ale spise do dalsiho rozmeru, ktery je nejak kolmy na vsechny 3 stavajici prostorove osy naseho 3D prostoru. Stejne jako 3D prostor obsahne neomezene mnozstvi 2D prostorů , tak 4D prostor obsahne neomezene mnozstvi 3D prostorů ua-cam.com/video/rG6aIVGquOg/v-deo.html
Vesmír nutně nepotřebuje čtvrtou dimenzi, aby se mohl rozpínat. Pokud si představíš 2D plochu v našem prostoru, taky nepotřebuje nutně třetí dimenzi k rozpínání, může se rozpínat jen ve svém "směru".
Chápu, budu tady za hlupáka. Všechno mi dává smysl, jeno nechápu jednu věc, protože můj mozek to nedokáže pochopit. Včem vznikl vesmír. Ať je to velkým třeskem, nebo to vytvořil někdo, ale v čem :-(. Nedokáži pochopit, že něco vzniklo v ničem. Potom je otázka, pokud vznikl v něčem, včem vzniklo to v čem vznikl vesmír.
Tato otázka je špatně položená už z logiky věci. Pokud vesmírem nazýváme prostorem kde žijeme, nemužeme se ptát, co je za vesmírem, jelikož tam není prostor. Není tam ani nic. Prostě ta otázka nedává smysl. To samé je do čeho se zvětšuje. Musíš se oprostit od lidské zkušenosti s prostorem, tohle se kvantová fyzika, která se nedá selským rozumem pochopit. Určité její postuláty prostě musíš přijmout že jsou, jelikož se nedají vysvětlit, ale je dokázáno, že jsou. K tomu rozpínání - vesmír se nikam nerozpíná. Rozpíná se sám v sobě díky nově vznikajícímu prostoru v každém m3 vesmíru. Přirovnání k balonku je ne moc dobré. Lepší je si představit nekonečnou gumovou nit, na které jsou pověšené kolíky na prádlo a ,,na koncích,, za ni něco tahá. At se posadíš na jakýkoliv kramlík, bude se ti vždy zdát, že se ty ostatní vzdalují zrovna od tebe, a to tak, že čím vzdálenější kolík pozoruješ, tím rychleji se od tebe vzdaluje.
Pro mravence je třeba Země nekonečná, pro nás by měl být vesmír taky... ale pro chytřejší jedince končit bude. Když jdeš po kuličce a chceš najít konec, dojdeš zase na začátek... vesmír může být podobně zakřiven v mnoha-dimenzionálním prostoru, takže ani nedokážeme pochopit, že "co je za vesmírem" je nesmyslná otázka, protože nic za tím neexistuje a dojdeme zase na začátek. Vesmír je konečný, jen to nelze pozorovat.
Tohle to je logicky ale zkus popsat nebo vysvetlit nejakou teorii nebo hypotezu co je za hranici naseho vesmiru nebo co by tam mohlo bejt....slovo nic neni odpoved protoze je nesmysl aby tam nic nebylo nic neexistuje porad neco musi bejt....dejme tomu ze jsem na hranici naseho vesmiru ve vesmirny lodi co se stane kdyz tu hranici prekrocim...??
Snad v první minutě říkal, že nad prostorem nemáš přemýšlet jako o objektu, protože objekt existuje jen v rámci prostoru. A ty přesto předpokládáš, že vesmír je jen něco v prostoru, vedle čehož můžeš zaparkovat svou loď. Vesmír Je prostor. Taky říkal, že lidsky mozek není dělaný na to si něco takového představit, ale zkusme to takhle. Představ si balónek. (jako měl Martin ve videu) Jeho povrch je vesmír, který má jen dvě prostorové dimenze. Pro lidičky žijící v něm je to veškerý prostor, ba jeho definice. Zkus nakreslit tečku mimo balónek. No nejde to, protože jediné místo, kde ji můžeš nakreslit je povrch balónku. Zároveň se rozpíná, což my vidíme jako nafukování balónku, ale pro ně to je rozpínání prostoru do nikam. Prostě vidí věci se od sebe vzdalovat a to je vše, co v rámci jejich dvourozměrného světa poznají. Proto může mít jejich vesmír teoreticky konečnou plochu. Řekli bychom, že prostor je zakřivený sam do sebe. Náš vesmír má ten rozdíl, že má tři prostorové dimenze, a tak něco takového je pro nás nemožné si představit, stejně jako pro ty dvourozměrné lidičky jejich vlastní vesmír (oni by to možná popisovali na jednorozměrném vesmíru v podobě uzavřeného kruhu). Zkrátka pokud nejsi nějaká vícerozměrná boží entita, něco jako mimo vesmír pro tebe a nic v něm neexistuje.
no jako chapu, ale tahle teorie pracuje s tim, ze MY jsme stredem vesmiru... coz nemusime byt a nejspis nejsme.. takze kdyz koukame do jednoho smeru, to svetlo k nam putuje pomaleji a kdyz koukneme do jineho smeru, tak naopak muze byt urychlovano ........
5:20 absolutně chápu že jsi se v tom zamotal když pořád mluvíš o stáří a zároveň vzdálenosti, ale stáří se asi neuvádí ve světelných letech :) ale jak říkám, nedivím se
Mravec v lese si tiež myslí že je pán lesa keď má kolóniu, odnesie list a postaví mravenisko. A pritom netuší ani o existencii Marsu. A ľudia si tiež myslia aki sú múdri oproti mravcom a pritom tiež polemizuju o "kuklách"
Dost nepřesné,vzdalují se pouze galaxie které s námi nejsou gravitačně svázané...například galaxie v Andromedě se s galaxií Mléčná dráha srazí za nějakou tu miliardu let(vznikne Milkomeda,jak to astrofyzici pojmenovali).
Tečky ano, galaxie ne. I když úplně nechápu proč ne... asi to hvězdy sice odstrkuje od středu galaxie, ale ty se tam nemají jak udržet a padají zpátky na svou oběžnou dráhu danou oběžnou rychlostí.
@@McZerro No ale proč se galaxie taky nezvětšují, když se prostor rozpíná všude? Samozřejmě jsem slyšel "vysvětlení", že sluneční soustava, galaxie a kupa galaxií je gravitačně vázaná, ale stejně nechápu, proč se nezvětšuje. Mimochodem gravitace centrální ČD funguje jako stabilizační prvek, ale tvoří maximálně několik procent hmotnosti celé galaxie. Pokud dobře počítám, tak v Mléčné dráze dokonce jen 0.0004%.
@@Milan_Openfeint Vždy je to o rovnováze sil (ačkoli rozpínání prostoru defakto není síla, jen jsou prostě objekty unášené společně s prostorem. Samotné rozpínání prostoru ale může být nějakou silou způsobené, viz temná hmota a její vliv) a je možné, že objekty v galaxii mají takovou vzdálenost a rychlost, kdy si udržují konstantní vzdálenost od centra galaxie i přes rozpínání prostoru v galaxii. Jinými slovy, bez rozpínání prostoru by se galaxie zmenšovala. A nebo se galaxie opravdu zvětšují ale zatím nemáme dostatek přesných měření, abychom to potvrdili. To, že se Země vzdaluje od Slunce, bylo také potvrzeno až v roce 2004. A také se ze začátku uvažovalo, že toto vzdalování Země od Slunce může být způsobeno rozpínáním prostoru. Další teorií byl sluneční vítr, kdy slunce přichází o hmotu a síla od slunečního větru působí na Zemi. Podobný princip může fungovat i v galaxii, kdy všechny hvězdy přicházejí o hmotu a naopak centrální ČD hmotu neustále získává, čímž se vyrovná efekt rozpínání prostoru a opět se dostáváme k myšlence, že bez rozpínání prostoru by se galaxie zmenšovala. Je to ale jen taková moje teorie, přeci jen vesmírná fyzika je trochu složitější než Newtonovy zákony :) a celé to může být jinak, protože zatím pořádně nevíme jaký přesný vliv na všechno má temná hmota.
Pockat pockat, chapu co tu Martin rika, ale tim chces rict, ze galaxie (46mild.s.let) pozorujeme za reliktnim zarenim(13.4 mild.s.let) v tomhle se trochu ztracim. Jestlize bereme v potaz rozpinani vesmiru, nemelo by tedy byt reliktni zareni pozadim pozorovatelneho vesmiru? 🙄🤔
Pleteš jednotky času a vzdálenosti. Reliktní záření k nám cestovalo 13.4 mld let, stejně jako světlo z té galaxie k nam cestovalo +- 13 mld let. Jak Martin ale říkal, vše se vzdaluje kvůli rozpínání vesmíru, takže reálná vzdálenost od nás je těch 46 mld.s. let pro galaxií a ještě víc pro to záření.
Ehm ja kdybych tyhle pojmy neznal, tak bych z toho tveho vysvetleni do 5min. A to na uplnem konci, mel total gulas. Nerikam, ze to rikas spatne, ale zbytecne komplikovane. Ja na tvem miste bych pouzil priklad, balonek je fajn pri nafukovani, ale co treba hozeny mic.... kazdou vterinou je v jinem bode, v urcity moment bude tak daleko ze ani ja jej neuvidim. Pokud na tom mici bude jiny clovek co hodi ten mic ke me, tak nez ke me druhy micek doleti, prvni bude jinde. Pokud zname rychlost nezname misto a obracene, v tomto pripade muzeme vyuzit specialni teorii relativity. Pokud chapou koncept STR tak mas vyhrano s vysvetlenim. Diky za kladivko jsou vzdy fajn.
Ale galaxia nie je vďaka gravitácie pokope, ale vďaka temnej hmote/energie a možno rozpinanie vesmíru spôsobujú aj tieto temné veci lebo keď že ich nemôžme vidieť a rozpinanie vesmíru tiež nevieme zatiaľ vysvetliť tak možno to ma súvis
Všechna velká tělesa drží pokope díky gravitaci bez vyjímky. O temné hmotě se mluví proto, protože podle výpočtů by galaxie neměly mít dostatečnou hmotnost na to, aby držely pohromadě, jako by v nich byla nějaká hmota navíc, kterou nemůžeme detekovat, jen změřit její množství z dopočítání potřebné hmotnosti galaxií.
@@Peter-x29 pro tvrzení, že všechna velká tělesa ve vesmíru drží pohromadě díky gravitací, je mým zdrojem libovolná učebnice fyziky základní školy. Pro tvrzení o temné hmotě zase libovolná encyklopedie zaobírající se vesmírem. Co jsem spal byly základní znalosti o astrofyzice, které uslyšíš od každého, kdo se o vesmír trochu nepovrchněji zajímá. Má pasáž o temné hmotě je doslova její definice.
@@tatrankaska2305 "protože podle výpočtů by galaxie neměly mít dostatečnou hmotnost na to aby držely pohromadě" toto určitě není v každé učebnici a když, tak rád bych to viděl... Kdyby ste si nasimulovali jednoduchou sluneční soustavu v 2d pochopili byste že by to drželo pohromadě celkem dobře... A to že je něco známé neznamená, že k tomu netřeba žádný zdroj... Protože i ve všeobecně známých věcech se můžete zmýlit...
Nechcem nič hovoriť, ale odkiaľ máš že vidíme objekty 46MLD ly vzdialené??? Zatiaľ som to od nikoho nepočul, tymto teda pasuješ všetky svoje videá za fabulácie a bludy. Over si fakta a potom niečo natáčaj.
A zdroje nikde... Proč takhle lžeš? Řekl jsi tam dost blbosti (resp. nepřišli mi pravdivé ale jelikož nemám zdroje tak to není důvěryhodné, tudíž to je spíš lež)... Asi proto, že reálné jsi fyziky nikdy nestudoval (já jo)... Krom toho jsi vynechal důležité informace o příčinách... Prostě kdyby byla astrofyzika tak jednoduchá nevystudovalo by ji každý rok tak málo lidí...
@@Milan_Openfeint jo a odkud? To je celý ten problém... Já nezpochybňuji, že možná nějaká z těch informací je správná ale bez zdroje nemá žádnou hodnotu... A prosím neurážejte nevíte s kým mluvíte... Když mi dáte mail pošlu vám fotku svého diplomů z Karlovy univerzity z fyziky... Školou by spíš potřeboval člověk který bezhlavě věří všemu co nějaký youtuber řekne... Já bych rád některé z těchto videí i ukazoval studentům, ale bez zdrojů mě vysmějí... Takže spíš choďte do školy vy aby vám vysvětlili, že bez zdrojů není informace ale jen pohádka...
@@Peter-x29 Zdroj je Martin Rota. Ten nejspíš jako zdroje používá lidi jako Paul M. Sutter, Sean Carroll apod., ti čtou vědecké studie, a ty vycházejí z pozorování. V tomto případě jsou pozorování dostatečně známá (konstantní rychlost světla z Michelsonova experimentu r. 1887, Hubbleova konstanta bude zanedlouho slavit 100 let, za zrychlené rozpínání vesmíru byla v roce 2011 udělena Nobelova cena). Pokud máte vysokou školu v oboru fyzika (lépe matematika), neměl by pro vás být problém z těchto vstupů vydedukovat a spočítat vše, co bylo ve videu řečeno. Nikoho neurážím, já jsem před pár lety strávil odpoledne tím, že jsem zkoušel těch 46 miliard spočítat. Všechny potřebné údaje jsou v závorce výše.
Desinformacie dezinformacie spýtajte sa mna ja vám poviem pravdu v skutočnosti je to 1 + 1+1 preto mate ilúziu že sa vesmir rozpína aj Minskeho teória je vynikajúca a potvrdzuje moju teóriu ináč sa len istá vec zrýchľuje a preto mate taký názor že sa rozpína je to zložité Vám vysvetliť človek to nemôže pochopiť hahahahaha
Miluju tyhle šťastné konce.
Takže zhruba takhle: Týpek 200 metrů od nás nasedne do auta, směrem k nám pošle autíčko na baterie a zároveň týpek autem odjede pryč od nás. Za minutu autíčko přijede k nám. Autíčko urazilo vzdálenost 200 metrů, ale týpek je v tuto chvíli 2 kilometry daleko od nás. Týpka cestou možná rozšmelcovala tramvaj, ale my máme alespoň to autíčko.
@@marekvyskocil5975 Jedná se o vysvětlení jevu pomocí zjednodušujícího přirovnání k jinému jevu.
@@marekvyskocil5975 Jste autista?
@@marekvyskocil5975 ale jde to takhle pochopit snáž, i když to není úplně přesné
@@Tomas_Motycka ano ale pro vylepseni dodam, ze i vy se vzdalujete od nej nikoliv jen on od vas, preci jen, nejsme stredem vesmiru 😉
@@marekvyskocil5975 vy resite prostor ale jisty fyzik Green B. Popisoval prostor jako bochnik chleba a cas jako jeho vrstvy, nezalezi jake pouzije vysvetleni. V podstate s tim autickem to vystihl dokonale az na pohyb sledujiciho. Dam vam priklad: cestujete vlakem rovnomernym primocarym pohybem a vy sledujete pohyb z okna, hybete se vy nebo prostor kolem vas? Nez reknete jsem ve vlaku to je jasne, tak pravda ze neni a specialni teorii relativity takto vysvetlovalo nespocet fyziku. Pokud jste bodem co se hybe, a zaroven se hybete primocare, nikdy nedokazete s jistotou rici, jestli se hybete vy ci to venku. Pro pozorovatele vlaku z venku je to jasne. Pro pozorovatele z auta, je to ale nerozeznatelne od prostoru. Ergo, kdyz ted jste ny planete, vidite pohyb zeme nebo prostoru? 😉
Jen poznámka k jinak velice dobře zpracovanému videu: demonstrovat rozpínání vesmíru pomocí nafukování balónku není ideální, jelikož zákonitě musí následovat otázka - Kdo je ten kdo pomocí svých plic vydechuje onen vzduch do balónků?? 😂😂 Ten vzduch pro nafouknutí balónku se nachází mimo vesmír. Tím pádem by zároveň bylo řečeno, že existuje cosi mimo hranice vesmíru, co pohání rozpínání vesmíru. Ale jelikož víme, že vše se nachází uvnitř vesmíru a ne vně, odkud se tedy ta energie pro rozpínání vlastně bere??? 😂😂
Díky, zajímavé!
4:00 Sakra, jak mi lezlo na nervy, že Martin při každém "Vesmír se zvětšil" nedofoukl balónek.... :D
Hlavně nezapomeňme, že se jedná pouze o teorii, naše malé mozečky prozkoumali sotva naší sluneční soustavu abychom dělali nějaké ukvapené závěry.
Občas mícháš jednotky času a jednotky vzdálenosti, problematiku chápu, ale bacha na to, někoho by to mohlo docela slušně poplést :)
Jinak respekt, obsah tvých YT kanálů mám rád a díky za něj ;)
Ona jednotka casu jako samostatna velicina neni a svetelny rok je logicky jak vzdalenost tak cas. Pripade vzdalenosti tomu musime dodat kontext, jako kdyz mluvime o vaze v Newtnech. Pro vysvetleni jeho pojem problem neni ve svete fyziky by dostal za usi. 😂
@@sheepcz7747 světelný rok je čas/vzdálenost, ale já nejsem starý 31 světelných let... I když by z toho bystřejší můj věk odvodil... To je to co jsem se snažil říct, jinak je tvá poznámka zcela správě 😉😊
@@janberanek7055 chápu kam tim míříš s tím věkem :D no já taky nevážím 1000Newtonů :D :D :D ... ale bystřejší by to dokázal odvodit. :D ale pokud řeknu že jsi tak starý, že světlu trvalo 31let, než jsem zjistil kolik ti je :D :D :D ... tak jako cajk :D máme z toho 31světelných let :D . Pokud máš rád fyziku mám pro tebe výzvu :D : dokážeš spočítat, jak daleko je naše planeta od místa kde ses narodil ? :D Nápověda, planeta se netočí v kruzích :D ale spirále :D . nápověda číslo dvě, 31světelných let to není :D . Hádám :D .
@@sheepcz7747 naše planeta neletí rychlostí světla vesmírem? 😎🤣🤦🏻♂️ aha... Díky za úlohu podívám se na to při chvíli volna 😉 btw seš chlap jako hora 😃
@@sheepcz7747 To jsem zvědavý, jak to chcete vypočítat, když Země se pohybuje kolem Slunce, to se pohybuje kolem centra galaxie, ta se pohybuje místní kupou galaxií a ta kupa se pohybuje Vesmírem. :-)
Včera jsem šel změřit vesmír a má poloměr 63 miliard světelných let
Už som viac krát videl dokumenty, kde sa hovorilo o vzdialených galaxiách, ktoré sú vzdialené viac ako 13,6 miliardy rokov a nešlo mi to do hlavy ako je to možné....
Vďaka za vysvetlenie.
V jednom dokumentu o vesmíru říkali, že prostor se ve vesmíru rozpíná větší rychlostí, než je rychlost světla. Tedy naše galaxie tomu světlu vlastně 13 mld let utíká.
Takhle to nefunguje. Světlo nedoletí "později" vlivem rozpínání vesmíru, to je mylná představa. Uletí to za tu původní vzdálenost. Jen světlo ztrácí energii - říká se tomu červený gravitační posuv. (proto je web telescope infračervený teleskop) Je to ještě trochu složitější, ale tohle je hlavní důvod. Doporučuji prostudovat speciální teorii relativity, ta vám to pomůže pochopit, jak tohle funguje. Je to jako se zvukem - když okolo vás jede houkající sanitka, tak se vlivem vzdalování od vás snižuje vlnová delka zvuku (vy slyšíte nižší a nižší ton) ale stále ho slyšíte. není rozkouskovaný protože by "zvuku trvalo déle se k vám dostat". Zvuku to trvá stále stejně dlouho, jen ztrácí energii. Abyste tu sanitku slyšel opožděně a rozkouskovaně, musela by jet rychleji, než zvuk. Ale to, že se vesmír rozpíná rychleji, než je rychlost světla neznamená, že galaxie se tímto vlivem od sebe vzdalují rychleji než světlo. Představte si to na tom balonku. Dejme tomu, že máte metrový balon a na něm 2 tečky vzdálené půl metru. Když se balon rozepne na 2 metry rychlostí světla, tečky od sebe nebudou metr, ale mnohem méně - budou se vzdalovat podsvětelnou rychlostí a to zásadně. Se podívejte na ten Martinův balonek a ty tečky. Nevzdalují se od sebe stejně hodně, jako se rozpíná balonek, ani zdaleka. Je to hodně zjednodušeně řečeno a hrajou tam roli další složitější aspekty, ale v principu to tak je. To jsou 2 hlavní důvody.
Pecka.
Vesmír připomíná kvadruplegika, stejně jako u kvadruplegika signály mezi mozkem a končetinami nechodí, tak světlo z jednoho konce vesmíru na druhý nemá šanci dohlédnout.
Dekuji :3
Dodatek: Pro lepší představu šel využít stále balónek a metr, kdy by pomyslné "světlo" letělo z jedné tečky to další na druhé straně a postupně se nafukoval, kdy díky metru a znalostí vzdálenosti dvou bodů by bylo snazší ukázat celou problematiku 😊
Nejdůležitější je v tomto případě informace, že čas není lineární. Proto teorie o velikosti a rozpínání vesmíru nedávají smysl.
Ve své podstatě je, jen je pokřiven gravitací... a kde zrovna není moc hmoty, která by působila, tam by to mělo fungovat... ale co my víme, tak daleko nejsme a to co nám nesedí si vysvětlujeme nějakou temnou hmotou a energií... ale dobrej point.
Muzete tuto myslenku rozvest?
@@jakubsebek Čas je prostě relativní. I my lidé ho tak vnímáme. Zdánlivá lineárnost času událostí vždy záleží na konkrétním pozorovateli.
cas je linearny vo svoje relativnosti. Ked pouzijeme hodnoty casu u nas tak dokazeme zistit vek a velkost vesmiru ktora je ale relativna ako cas samotny takze to dava zmysel alebo nie :D
mohli byste v nějakém dalším díle vysvětlit důkaz kulatosti Země?
3:02 - Tohle Vám pochválit musím.
dobre vysvetlene
Škoda, že jsi se do toho tak zamotal, je tam pár chyb. Jednotky vzdálenosti a času jsou někde moc složitě a pro laika asi nepochopitelně poměřované. Na konci říkáš zmenšuje, zmenšuje až se roztrhá. Dá se to pěkně vysvětlit ve dvou minutách na jednom obrázku s horizonty několika kružnic 🙂U těchto témat "na hlavu" se nesmí mluvit moc rychle a scénář by měl být perfektně naučený, abys měl sám jistotu, že to už sám neřekneš lépe. To je největší chyba těchto videí.
2:44 - Představme... Jasně...
O čem jste napsal knihu?
Na představu je to fakt složité. Už jen si představit to rozpínání toho prostoru. Co to vůbec ten prostor je? Pokud platí, že prostor se rozpíná, ale věci v něm se nezvětšují, tak co se potom rozpíná, když náš prostor je ze 100% zaplněn částicemi? Leda, že by se tedy rozpínal prostor kde je vakuum. Ale i ve vakuu se vlastně nachází částice. Úplná prázdnota je jen v černé díře. Můj racionální a striktně logický mozek nemá šanci tohle pochopit....
Jsem na tom podobně, Vesmír se rozpíná, ale věci zůstávají na svém místě...
Trochu divné jestliže se rozšiřuje, tak se musí měnit vzdálenost dvou bodů, které ovšem zůstávají na svém stejném místě, takže se prostě zvětšovat nemůže.
Maximálně, že by se zvětšovala hustota hmoty mezi existujícími galaxiemi, pak by ale vznikalo něco z ničeho (logicky blbost) a otázka, zda by se dalo mluvit o rozpínání
No já teda nevim, ale není jednotka vzdálenosti "světelný rok"? Hned na začátku je několikrát řečena "vzdálenost 13,8 miliardy let". Chápu, že jednou může jít o přeřek, ale říct to během jedné minuty asi 5x no nevim. Už několikrát jsem měl z Martina pocit, že sám moc neví o čem mluví a je to škoda. Nepůsobí to moc důvěryhodně.
Ono se obecně Martinovi dost pletou jednotky času a vzdálenosti. v čase 5:20 zase plácne, že je galaxie stará přes 13,5 miliardy světelných let.. To snad někdo, kdo fyzice rozumí nemůže tolikrát za pár minut splést, ne? Já sám mám z fyziky jen základní znalosti, ale tohle mě praštilo do uší.
Dělá chytráka na témata,v kterých tak akorát plave, jsi to snad alespoň 1x pustím pro sebe a zkontroluji,než sem vložím nějaké video,NE ?
Tak zase astrofyzici rozdíl mezi rokem a světelným rokem až tak nehrotí. I když ve videu pro veřejnost by se to stávat nemělo.
@@Milan_Openfeint kdyby aspoň konzistentně mluvil třeba jen o roku obecně.. Ale on je schopný říct, že je něco vzdáleno milion let a pak řekne, že se něco stalo před x světelných let. To by asi žádný astrofyzik takhle neřekl.
@@Milan_Openfeint to nehrotí, pokud používají přirozenou soustavu jednotek, ale to už je přeci jen o něco pokročilejší práce s jednotkami. Vzhledem k tomu, jak to v průběhu videa mění, to tak určitě nemyslel.
Jak se asi bude chovat světlo, světelný zdroj, foton který bude vyzářen ze zdroje světla který se od nás bude vzdalovat rychlosti světla? To bude stát na místě?
Já mám s tímhle tvrzením problém. To, že objekty, které jsou staré téměř jako stáří vesmíru jsou nyní od nás 46 mld. ly je vlastně irelevantní. Jediné, co nám tato informace dává je představa, jak hodně se vesmír rozepnul. Jinak stejně tu galaxii prostě vidíme tam a tak, kde a jak vypadala před 13.5 let. S tím tvrzením mám problém proto, že mate lidi, co tomu nerozumí a pak plácají nesmysly. Přitom kdokoliv (včetně tebe) kdo to vysvětluje, podceňuje to, že lidé musí nejdřív úplně pochopit, že vesmír ve skutečnosti vypadá úplně jinak, než jak ho vidíme, protože my vidíme to, jak vypadal v minulosti, ne jak vypadá nyní. Už tohle je pro hodně lidí těžko představitelné a pochopitelné, ale bez toho se laikům blbě vysvětluje, že pozorovatelný vesmír má ve skutečnosti poloměr 46 ly. Z toho vznikají pak hoaxy a slátaniny.
Geniální, ale ztratil jsem se všem tom zvětšování 😃
Natočíš video na penrose process?
Ahoj Martine. Mám takovej nápad na vědecký kladivo, a zároveň bych fakt rád znal tu vědu za tim, proč po bouřce kysne mléko.
Díky.
What?
@@yakoopfofficial try nd google my friend
@@homeworldboy nevím no nám kyslo mlíko jen z krávy když jsme ho zapomněly dát do lednice xd
Možná by stálo za to vysvětlit, jak víme že ta vzdálenost je 46 mld světelných let. Jinak řečeno, jak jsme to ve vesmíru, kde se vše pohybuje změřili.
Každý kto vie niečo o fyzike vie,,,, že rudy posuv sa nedá merať pri rýchlosti väčšej ako je rýchlosť svetla... Tak ako to zmeral?????
Nepište knihy.
Nassim Haramein Nové axiomy fyziky, fraktální teorie vesmíru , Nový přístup k atomu, protonu a černým dírám ,Sjednocení kvantové fyziky a teorie relativity , Struktura vakua . TOMU TO PÁNOVI BY MĚL SVĚT VĚNOVAT VÍCE ČASU A DÁT NA JEHO RADY A MYŠLENKY.
Jak by to vypadalo, kdybych nasedl do rakety letící rychlostí světla a mířil směrem k zemi, cesta by mi trvala pár hodin a celou cestu bych se koukal teleskopem na Zemi, viděl bych zrychlený pohyb zvířat z důvodu že letím napříč světlu?
Prostor je nic bez hranic,nikdo neobjevil hranice prostoru a nemůže tvrdiot,že se rozpíná,že je dns větší než včera nebo před rolkem.Čas ani prostor nemají tvar,nelze je zakřivit,zakřivení je změna tvaru.Ani hmota Vesmíru se nemůže rozpínat,jak praví teorie velkého třesku.Při počáteční planckově hustotě by hmota sto miliard galaxií vytvořila singularitu s únikovou rychlostí stotrilionkrát větší než rychlost světla a schwarzschildovým poloměrem tři miliardy světelných let.Černá díra těchto parametrů by nikdy neexpandovala,časoprostor této černé díry by byl teoreticky zakřiven směrem, dovnitřTeorie velkého třesku je největší omyl kosmologie.Kdo pochopil gravitační zákon a ostatní zákony fyziky včetně zákonu on zachování momentu hybnosti,musí pochopit,že se Vesmír nerozpíná,ale že rotuje,proto,že ve Vesmíru rotuje každé těleso od nejmenšího asteroidu po největší galaxie,že při akreci zůstává moment hybnosti zachován,tudiž Vesmír rotuje,ve Vesmíru se galaxie pohybují stejně jako hvězdy v kulových hvězdokupách.J.K.
@Vědecké Kladivo - @Václav Vavryčuk má zajímavou přednášku [1] o tom, že Galaxie expandují úplně stejně jako vesmír a dokazuje tím i vznik spirálních galaxií a i nepotřebu temné hmoty viz předáška [1]
[1] - ua-cam.com/video/wyvGaFeAudw/v-deo.html
Ale ako vedia že je to 45 miliárd rokov, to by potom museli vedieť ako rýchlo sa vesmír rozpína, a na to ako prišli ? A ak na to prišli tak ako rýchlo sa rozpína. Keďže to logicky musí byť rýchlejšie ako svetlo tak o koľko rýchlejšie ?
cerveny posuv
Najdi si red shift/rudy posuv (ve zkratce: vsechno co je hodne daleko se zda necervenale, protoze vlivem rozpinani vesmiru se rozepnuly i elmag. vlny, podle teto "cervenosti" muzeme merit rozpinani), pravdepodobne existuje dnes mnoho dalsich a pokrocilejsich dukazu.
@@jakubsebek to vysvetľuje rozpínavosť vesmíru ale nie to ako rýchlo sa rozpína, to bola moja otázka, a ani to nevisvstluje ako prišli na to ako rýchlo sa rozpína napr ako prišli že je to (trepnem) 10 nasobkom rýchlosti svetla
@@patriksalata6506 stale cerveny posuv :D najdi si a pochopis ked si to nepamätas
kdybychom viděli objekty vzdálené 46 miliard světelných let, tedy poloměr vesmíru, museli bychom být ve středu vesmíru
Vždyť jsme, ne?😃
@@vojtechdolecek5878 aha, to jsem nevěděl
Pozor, těch 46 mld. sv. let má POZOROVATELNÝ vesmír, ne celý vesmír. Celý vesmír bude podstatně větší, my se nacházíme někde náhodně uvnitř vesmíru a okolo sebe můžeme pozorovat pouze malou výseč o poloměru 46 mld. sv. let. Zbytek vesmíru prostě nemáme šanci vidět.
@@McZerro takže vidíme, co se stalo před 46 mld lety a přitom vesmír je starý pouze 13,9 mld let
Trochu i i to připomíná paradox mravence ne gumičce :-D
Toto všetko je to vecou dohadu. Zväčšovanie priestoru nášho Vesmíru je závisle na iných vesmíroch. Takže náš Vesmír mal začiatok, ale neznamená to, že istá galaxia nášho Vesmíru bude ďalej, ako je vek nášho Vesmíru. Matematika dokáže vypočítať absurditu, ale isto nie fyzika. Akosi sa mi nezdá, že by sme dokázali vidieť veci staršie ako je náš Vesmír, pokiaľ svetlo nebude mať väčšiu rýchlosť.
Nic ve zlém, ale ta informace mi, díky vašemu bravůrnímu přístupu, opět, unikla.
zásadní otázka by měla být,díky čemu se rozpíná ?? kdo fouká do balónku ???
Nějaký amatérský herní vývojář, co chtěl vyzkoušet simulaci rozpínavého prostoru ve čtyřech dimenzích.
Je to podobně základní otázka, jako Kdo hýbe sluncem na obloze? Kdo drží planety na svých orbitách? Jednak pro rozpínání vesmíru máme hypotézu o temné hmotě, ale vy toho Boha budete rvát tak dlouho, dokud kolem bude nějaké ,nevíme'.
A proč tam musí být zájmeno KDO?? Není logičtější se ptát: CO fouká do balonku??
@@tomasstanek319 jj sem napsal špatně .ja jen že v učebnicích bývá chlápek co fouká do balónku... ''Co'' je lepší označení .
@@tatrankaska2305 Nebojte se,to je snad ta poslední možnost na kterou bych myslel- bůh
Přesně, lepší si nepředstavovat.když se o to někdy pokusím, tak regulérně dostávám závrať. Jako by se mi mozek hroutil do sebe 🤭no a nakonec, znáte ten pocit, když vám něco přijde tak absurdní , že se začnete smát 🤷 je to zkrátka masakr 🤔💥🤯
Jó a video super 👌 díky
Jo, tak tenhle scenar konce vesmiru me vzdycky dostane jako ten nejdepresivnejsi.
smutný konec tohoto típka
Samozrejme že to není pravda keď je od nás 46 svetelných rokov ďaleko .
Návrh na další video: Jak fungují kortikoidy
S tím koncem vesmíru a roztrháním galaxii si nejsem jistý. Mám zato, že se vesmír rozpíná znatelně až na vzdálenosti skupin galaxií takže naše a Andromeda až splynou tak postupně hmota napadá do centrální černé díry. Ta se potom vyzáří. K ,,trhání,, galaxií nebo hmoty by nemělo dojít. Navíc rozpíná se jen prostor, žádná síla by na atomy nepůsobila aby se roztrhli. Tohle jsou zatím jen spekulace, zrychlovat nemusí věčně. Navíc nevíme co je temná energie a hmota, ty podle mě ještě zamíchají kartami.
Co kdyz se zacne prostor (vesmir) z nicehonix zase smrstovat stejne tak jako se dosud rozpinal...??
To záleží, jestli se černé díry stihnou vyzářit dřív, než zrychlování rozpínání prostoru bude znatelné na naši úrovni. Ale je pravda, že zatím nevíme, jestli se vůbec rozpínání zrychluje, zpomaluje, nebo zůstává stejné. Jsou nějaké náznaky, ale stále je to na úrovni spekulací. Každopádně lidstvo tu nebude tak dlouho, aby naše těla byla rozpínání rozervána na atomy :)
Pokud bude rozpínání vesmíru stále zrychlovat, tak temná energie začne nabývat takové převahy, že překoná nakonec všechny síly a dojde k trhání galaxií, hvězdokup, hvězd, planet, atomů, protonů....
Zatím nevíme o žádné síle nebo zákonitosti, díky kterým by to nemělo být jak píšu. Takže spekuluješ spíš ty! :)
🇨🇿❤️🇨🇿
3D prostor se urcite nerozpina, jak jsi rekl "do niceho" , ale spise do dalsiho rozmeru, ktery je nejak kolmy na vsechny 3 stavajici prostorove osy naseho 3D prostoru. Stejne jako 3D prostor obsahne neomezene mnozstvi 2D prostorů , tak 4D prostor obsahne neomezene mnozstvi 3D prostorů ua-cam.com/video/rG6aIVGquOg/v-deo.html
Vesmír nutně nepotřebuje čtvrtou dimenzi, aby se mohl rozpínat. Pokud si představíš 2D plochu v našem prostoru, taky nepotřebuje nutně třetí dimenzi k rozpínání, může se rozpínat jen ve svém "směru".
To je tak hrozný! Otevřu si pivo.
Vesmír nepobírám, ale z tohohle jsem většinu pochopil.
Téma: Proč v uších píská?
Chápu, budu tady za hlupáka. Všechno mi dává smysl, jeno nechápu jednu věc, protože můj mozek to nedokáže pochopit. Včem vznikl vesmír. Ať je to velkým třeskem, nebo to vytvořil někdo, ale v čem :-(. Nedokáži pochopit, že něco vzniklo v ničem. Potom je otázka, pokud vznikl v něčem, včem vzniklo to v čem vznikl vesmír.
Udělej prosím jak funguje alkohol testery 😌😌
úplne stačí že si to zapneš, dáš si tam ten náustok a fúkaš fúkaš ako Cinkota(taký fetoš), potom to pípne a máš namerané :)
takže dneska jsou uz 47?
Čau vesmír sa zvetsuje ale do čoho sa zvetsuje a čo je potom za vesmírom
Tato otázka je špatně položená už z logiky věci. Pokud vesmírem nazýváme prostorem kde žijeme, nemužeme se ptát, co je za vesmírem, jelikož tam není prostor. Není tam ani nic. Prostě ta otázka nedává smysl.
To samé je do čeho se zvětšuje. Musíš se oprostit od lidské zkušenosti s prostorem, tohle se kvantová fyzika, která se nedá selským rozumem pochopit. Určité její postuláty prostě musíš přijmout že jsou, jelikož se nedají vysvětlit, ale je dokázáno, že jsou. K tomu rozpínání - vesmír se nikam nerozpíná. Rozpíná se sám v sobě díky nově vznikajícímu prostoru v každém m3 vesmíru. Přirovnání k balonku je ne moc dobré. Lepší je si představit nekonečnou gumovou nit, na které jsou pověšené kolíky na prádlo a ,,na koncích,, za ni něco tahá. At se posadíš na jakýkoliv kramlík, bude se ti vždy zdát, že se ty ostatní vzdalují zrovna od tebe, a to tak, že čím vzdálenější kolík pozoruješ, tím rychleji se od tebe vzdaluje.
Je to ako sa opytat, ze co vidis svojimi ocami za tebou? No nic :D Nieje to ani tma, ani svetlo, je to proste nic :)
Než si video pustím tak si typnu že je to rozdílným tokem času ve vesmíru 😁 ale nejspíš se pletu takže jdu čučet 😁
Mimochodem to placam jen tak pro ty základndfví prikladyjknvbn
je sanca ze vesmir je nekonecny?
Pro mravence je třeba Země nekonečná, pro nás by měl být vesmír taky... ale pro chytřejší jedince končit bude. Když jdeš po kuličce a chceš najít konec, dojdeš zase na začátek... vesmír může být podobně zakřiven v mnoha-dimenzionálním prostoru, takže ani nedokážeme pochopit, že "co je za vesmírem" je nesmyslná otázka, protože nic za tím neexistuje a dojdeme zase na začátek. Vesmír je konečný, jen to nelze pozorovat.
Světlo se rozpíná? Otázka.
Už chápu existenci plochozemců. Tohle ti kontrainteligenti prostě nemůžou nikdy pochopit 😂
Tohle to je logicky ale zkus popsat nebo vysvetlit nejakou teorii nebo hypotezu co je za hranici naseho vesmiru nebo co by tam mohlo bejt....slovo nic neni odpoved protoze je nesmysl aby tam nic nebylo nic neexistuje porad neco musi bejt....dejme tomu ze jsem na hranici naseho vesmiru ve vesmirny lodi co se stane kdyz tu hranici prekrocim...??
Snad v první minutě říkal, že nad prostorem nemáš přemýšlet jako o objektu, protože objekt existuje jen v rámci prostoru. A ty přesto předpokládáš, že vesmír je jen něco v prostoru, vedle čehož můžeš zaparkovat svou loď. Vesmír Je prostor. Taky říkal, že lidsky mozek není dělaný na to si něco takového představit, ale zkusme to takhle.
Představ si balónek. (jako měl Martin ve videu) Jeho povrch je vesmír, který má jen dvě prostorové dimenze. Pro lidičky žijící v něm je to veškerý prostor, ba jeho definice. Zkus nakreslit tečku mimo balónek. No nejde to, protože jediné místo, kde ji můžeš nakreslit je povrch balónku. Zároveň se rozpíná, což my vidíme jako nafukování balónku, ale pro ně to je rozpínání prostoru do nikam. Prostě vidí věci se od sebe vzdalovat a to je vše, co v rámci jejich dvourozměrného světa poznají. Proto může mít jejich vesmír teoreticky konečnou plochu. Řekli bychom, že prostor je zakřivený sam do sebe.
Náš vesmír má ten rozdíl, že má tři prostorové dimenze, a tak něco takového je pro nás nemožné si představit, stejně jako pro ty dvourozměrné lidičky jejich vlastní vesmír (oni by to možná popisovali na jednorozměrném vesmíru v podobě uzavřeného kruhu). Zkrátka pokud nejsi nějaká vícerozměrná boží entita, něco jako mimo vesmír pro tebe a nic v něm neexistuje.
no jako chapu, ale tahle teorie pracuje s tim, ze MY jsme stredem vesmiru... coz nemusime byt a nejspis nejsme.. takze kdyz koukame do jednoho smeru, to svetlo k nam putuje pomaleji a kdyz koukneme do jineho smeru, tak naopak muze byt urychlovano ........
5:20 absolutně chápu že jsi se v tom zamotal když pořád mluvíš o stáří a zároveň vzdálenosti, ale stáří se asi neuvádí ve světelných letech :) ale jak říkám, nedivím se
myslím, že to ví :)
@@idonthavefantasy5028 myslím že jsem jasně naznačil že to není tím že by to nevěděl
Se divím že si to napřed nepřehrál,než to sem vložil. a takové témata či teorie bych sem raději vůbec nevkládal.
5:15 *46 mld
Nechtěl bys udělat video o tom, jak vlastně muže být ve vesmíru zima, když je tam vakuum, takže vlastně se tam nemá jak udržet teplo?
Teplotu nemají jen atomy, ale i třeba fotony. Takže pokud se mluví o teplotě vesmíru, myslí se tím teplota elektromagnetického záření - CMB.
Mravec v lese si tiež myslí že je pán lesa keď má kolóniu, odnesie list a postaví mravenisko. A pritom netuší ani o existencii Marsu. A ľudia si tiež myslia aki sú múdri oproti mravcom a pritom tiež polemizuju o "kuklách"
Vybuchol mi mozog a priestor medzi jeho časticami sa stále zväčšuje 😄
Přednášející nepochpil,že rychlost světla je nezávislá na rychlosti světelného zdroje.Měl by si zopakovat teorii relativity.J.K.
Vaše bludy o rotaci vesmíru čtu na youtube už léta, ale zde s vámi poprvé souhlasím :D
Zdravím. A není možné, že by naše galaxie padala do černé díry? PS Kentaur Sobsn
Dost nepřesné,vzdalují se pouze galaxie které s námi nejsou gravitačně svázané...například galaxie v Andromedě se s galaxií Mléčná dráha srazí za nějakou tu miliardu let(vznikne Milkomeda,jak to astrofyzici pojmenovali).
Aj tak je to zrejme blbosť. Prečo by malo niečo letieť tak dlho ?,či vari foton je večný a nemá polčas rozpadu😂😂
Balonek s tečkami dobrý, zvětšují se vzdálenosti, ale nezvětšují se zároveň i ty tečky (galaxie) ?
Tečky ano, galaxie ne. I když úplně nechápu proč ne... asi to hvězdy sice odstrkuje od středu galaxie, ale ty se tam nemají jak udržet a padají zpátky na svou oběžnou dráhu danou oběžnou rychlostí.
@@Milan_Openfeint Galaxie drží pohromadě gravitace (od masivní černé díry, která obvykle bývá v centru galaxie).
@@McZerro No ale proč se galaxie taky nezvětšují, když se prostor rozpíná všude? Samozřejmě jsem slyšel "vysvětlení", že sluneční soustava, galaxie a kupa galaxií je gravitačně vázaná, ale stejně nechápu, proč se nezvětšuje.
Mimochodem gravitace centrální ČD funguje jako stabilizační prvek, ale tvoří maximálně několik procent hmotnosti celé galaxie. Pokud dobře počítám, tak v Mléčné dráze dokonce jen 0.0004%.
@@Milan_Openfeint Vždy je to o rovnováze sil (ačkoli rozpínání prostoru defakto není síla, jen jsou prostě objekty unášené společně s prostorem. Samotné rozpínání prostoru ale může být nějakou silou způsobené, viz temná hmota a její vliv) a je možné, že objekty v galaxii mají takovou vzdálenost a rychlost, kdy si udržují konstantní vzdálenost od centra galaxie i přes rozpínání prostoru v galaxii. Jinými slovy, bez rozpínání prostoru by se galaxie zmenšovala.
A nebo se galaxie opravdu zvětšují ale zatím nemáme dostatek přesných měření, abychom to potvrdili. To, že se Země vzdaluje od Slunce, bylo také potvrzeno až v roce 2004. A také se ze začátku uvažovalo, že toto vzdalování Země od Slunce může být způsobeno rozpínáním prostoru. Další teorií byl sluneční vítr, kdy slunce přichází o hmotu a síla od slunečního větru působí na Zemi. Podobný princip může fungovat i v galaxii, kdy všechny hvězdy přicházejí o hmotu a naopak centrální ČD hmotu neustále získává, čímž se vyrovná efekt rozpínání prostoru a opět se dostáváme k myšlence, že bez rozpínání prostoru by se galaxie zmenšovala.
Je to ale jen taková moje teorie, přeci jen vesmírná fyzika je trochu složitější než Newtonovy zákony :) a celé to může být jinak, protože zatím pořádně nevíme jaký přesný vliv na všechno má temná hmota.
Pozorovatelny vesmír má 712 miliárd svetelných rokov. Teraz som to vypočítal. Ty si čo jedol pred tým ako si natočil toto video?
Pockat pockat, chapu co tu Martin rika, ale tim chces rict, ze galaxie (46mild.s.let) pozorujeme za reliktnim zarenim(13.4 mild.s.let) v tomhle se trochu ztracim. Jestlize bereme v potaz rozpinani vesmiru, nemelo by tedy byt reliktni zareni pozadim pozorovatelneho vesmiru? 🙄🤔
Pleteš jednotky času a vzdálenosti. Reliktní záření k nám cestovalo 13.4 mld let, stejně jako světlo z té galaxie k nam cestovalo +- 13 mld let. Jak Martin ale říkal, vše se vzdaluje kvůli rozpínání vesmíru, takže reálná vzdálenost od nás je těch 46 mld.s. let pro galaxií a ještě víc pro to záření.
@@tatrankaska2305 Jo takhle 😁 - tak to dava smysl no 😁😁😁😁 Me to hned prislo nejake cudne 😁 - Dik a see ya u bratra 😁😁😁
Ehm ja kdybych tyhle pojmy neznal, tak bych z toho tveho vysvetleni do 5min. A to na uplnem konci, mel total gulas. Nerikam, ze to rikas spatne, ale zbytecne komplikovane. Ja na tvem miste bych pouzil priklad, balonek je fajn pri nafukovani, ale co treba hozeny mic.... kazdou vterinou je v jinem bode, v urcity moment bude tak daleko ze ani ja jej neuvidim. Pokud na tom mici bude jiny clovek co hodi ten mic ke me, tak nez ke me druhy micek doleti, prvni bude jinde. Pokud zname rychlost nezname misto a obracene, v tomto pripade muzeme vyuzit specialni teorii relativity. Pokud chapou koncept STR tak mas vyhrano s vysvetlenim. Diky za kladivko jsou vzdy fajn.
Aky pozitívny koniec. Xd
ua-cam.com/video/K309mamLIgY/v-deo.html - tenhle tvrdí, že se vyléčil...
Po 2 minútach videa som bol zmätený viac jak Babiš v kampani na prezidenta. Tak ja si to dám znovu a lépe.
Haha
Ale galaxia nie je vďaka gravitácie pokope, ale vďaka temnej hmote/energie a možno rozpinanie vesmíru spôsobujú aj tieto temné veci lebo keď že ich nemôžme vidieť a rozpinanie vesmíru tiež nevieme zatiaľ vysvetliť tak možno to ma súvis
Všechna velká tělesa drží pokope díky gravitaci bez vyjímky. O temné hmotě se mluví proto, protože podle výpočtů by galaxie neměly mít dostatečnou hmotnost na to, aby držely pohromadě, jako by v nich byla nějaká hmota navíc, kterou nemůžeme detekovat, jen změřit její množství z dopočítání potřebné hmotnosti galaxií.
@@tatrankaska2305 kluci a máte je svým převratným tvrzením i nějaké zdroje nebo tady kecáte o věcech o kterých nic nevíte podobně jako autor?
@@Peter-x29 pro tvrzení, že všechna velká tělesa ve vesmíru drží pohromadě díky gravitací, je mým zdrojem libovolná učebnice fyziky základní školy. Pro tvrzení o temné hmotě zase libovolná encyklopedie zaobírající se vesmírem. Co jsem spal byly základní znalosti o astrofyzice, které uslyšíš od každého, kdo se o vesmír trochu nepovrchněji zajímá. Má pasáž o temné hmotě je doslova její definice.
@@tatrankaska2305 "protože podle výpočtů by galaxie neměly mít dostatečnou hmotnost na to aby držely pohromadě" toto určitě není v každé učebnici a když, tak rád bych to viděl... Kdyby ste si nasimulovali jednoduchou sluneční soustavu v 2d pochopili byste že by to drželo pohromadě celkem dobře... A to že je něco známé neznamená, že k tomu netřeba žádný zdroj... Protože i ve všeobecně známých věcech se můžete zmýlit...
@@tatrankaska2305 ako takto som to myslel, lepšie si to vysvetlil :D
Nechcem nič hovoriť, ale odkiaľ máš že vidíme objekty 46MLD ly vzdialené??? Zatiaľ som to od nikoho nepočul, tymto teda pasuješ všetky svoje videá za fabulácie a bludy. Over si fakta a potom niečo natáčaj.
A zdroje nikde... Proč takhle lžeš? Řekl jsi tam dost blbosti (resp. nepřišli mi pravdivé ale jelikož nemám zdroje tak to není důvěryhodné, tudíž to je spíš lež)... Asi proto, že reálné jsi fyziky nikdy nestudoval (já jo)... Krom toho jsi vynechal důležité informace o příčinách... Prostě kdyby byla astrofyzika tak jednoduchá nevystudovalo by ji každý rok tak málo lidí...
Nic zásadně chybně tam nebylo.
Školu potřebuješ, pokud chceš spočítat to číslo 46 miliard.
@@Milan_Openfeint jo a odkud? To je celý ten problém... Já nezpochybňuji, že možná nějaká z těch informací je správná ale bez zdroje nemá žádnou hodnotu... A prosím neurážejte nevíte s kým mluvíte... Když mi dáte mail pošlu vám fotku svého diplomů z Karlovy univerzity z fyziky... Školou by spíš potřeboval člověk který bezhlavě věří všemu co nějaký youtuber řekne... Já bych rád některé z těchto videí i ukazoval studentům, ale bez zdrojů mě vysmějí... Takže spíš choďte do školy vy aby vám vysvětlili, že bez zdrojů není informace ale jen pohádka...
@@Peter-x29 Zdroj je Martin Rota. Ten nejspíš jako zdroje používá lidi jako Paul M. Sutter, Sean Carroll apod., ti čtou vědecké studie, a ty vycházejí z pozorování.
V tomto případě jsou pozorování dostatečně známá (konstantní rychlost světla z Michelsonova experimentu r. 1887, Hubbleova konstanta bude zanedlouho slavit 100 let, za zrychlené rozpínání vesmíru byla v roce 2011 udělena Nobelova cena). Pokud máte vysokou školu v oboru fyzika (lépe matematika), neměl by pro vás být problém z těchto vstupů vydedukovat a spočítat vše, co bylo ve videu řečeno.
Nikoho neurážím, já jsem před pár lety strávil odpoledne tím, že jsem zkoušel těch 46 miliard spočítat. Všechny potřebné údaje jsou v závorce výše.
sorry s tou gravitaci sem to napsal špatně. bez gravitace temné hmoty by galaxie nadržely tak jak je známe.
To je jedna teorie. Jsou i jiné, které vylučují jak existenci temné hmoty, tak temné energie a souvisí s holografickým principem.
Desinformacie dezinformacie spýtajte sa mna ja vám poviem pravdu v skutočnosti je to 1 + 1+1 preto mate ilúziu že sa vesmir rozpína aj Minskeho teória je vynikajúca a potvrdzuje moju teóriu ináč sa len istá vec zrýchľuje a preto mate taký názor že sa rozpína je to zložité Vám vysvetliť človek to nemôže pochopiť hahahahaha
No way