Jeśli robicie zakupy w Thomannie - to możecie kliknąć link: www.thomann.de/pl/index.html?offid=1&affid=2918&subid=ksantyp77 Dzięki temu zadziała polecajka i niemiaszki mi wypłaca raz na jakiś czas jakiś piniondz. Link działa po kliknięciu 2 tygodnie - jeśli chcecie w ten sposób wpierać kanał dodatkowo, to trzeba zawsze wchodzić przez tego linka. Dzięki, pozdro :)
świetna sprawa (y) fajne porady jak z konserwować podstrunnice i w ogóle świetny materiał . Różnica po ukończeniu jest kolosalna (y) Tylko patrzeć jak Ksantyp zostanie lutnikiem \m/
świetna robota! jestem pod wrażeniem precyzji wykonania. Z pewnością zabrakło testu tej gitary na sam koniec. Ale to jak rozumiem będzie w kolejnym filmiku. Pozdrawiam!
Super pomysł z tym filmem. Na pewno wielu ludzi mających gitary w domu chętnie zobaczą, jak robi się w praktyce pewne rzeczy przy wiosłach, nawet jeśli sami tego nie będą w stanie powtórzyć (ja na pewno - raz w życiu wyjąłem przetwornik z gitary i wiem, że nigdy więcej tego nie uczynię, jestem antytalentem do takich spraw). Po prostu dobrze wiedzieć co robią lutnicy w swoich pracowniach, choćby po to żeby mieć świadomość po co im się ją oddaje, i czego się powinno oczekiwać.
PS. NA OLX-ie ktoś wrzucił Epiphona G 400 ze wstawionymi FOG-ami (legendarnymi jak stoi w opisie:)) www.olx.pl/oferta/gitara-elektryczna-epiphone-g400-pokrowiec-przetworniki-fogup-CID751-IDlCbg2.html#d1e53ca4dc Czy przypadkiem Epiphone G 400 to nie był bohater pierwszego FOG-a?
Momenty☝️ 1.Jak kontrolować wysokość progu przy koronowaniu? 2.Jak nie przegzrec progu przy takiej polerce? 3. Benzyna na drewno podstrunnicy...? Kwestia dyskusyjna
1. rogi są równo zeszlifowane, koronka na cienką linię nie zrobi nierówności, nierówności się w ostatnim etapie proces niweluje. 2. użyta jest odpowiednia pasta polerska w dużej ilosci 3. co jest takiego dyskusyjnego?
Składałeś tę gitarę później sam? A jak ustawiłeś ponownie krzywiznę gryfu? Czy metodą wizualną po założeniu strun czyli naciskając strunę basową E na pierwszym progu i powyżej 18 tego i mniej więcej na 8 uzyskując 0,5 mm ?. Fachowcy twierdzą że powinno się dokonywać pomiaru między 1 a 12 i na 6 tym odczyt na zegarze (taki przyrząd z czujnikiem zegarowym). Ja sobie zrobiłem taki sprawdzian (podglądając kiedyś u lutników w guitar help w Wawie), który opiera się końcami na progach 1-12 a na 6 ustawiony jest kołeczek wg wzorca w tym sprawdzianie i jak się nie kołysze to jest dobrze. Faktycznie stosując puźniej pierwszą znaną metodę uzyskuje się tę wysokość struny nad progiem. Pozdrawiam
czasem robie czasem tak - zdarza mi sie po prostu obnizac do momentu jak brzeczy, na oko i ucho również, urzadzenia z zegarem nie mam jeszzce, szczelinomierz
oby wiecej takich filmów , które maja cel i ucza ....dzieki bo dla mnie to fachowa porada.......i jeszcze z innej beczki pytanie...troche głupio pytac ale..czy ma znaczenie na zuzycie baterii w gitarze z aktywnymi pickupami jesli zostawia sie jacka w gniezdzie ???????
Przy podłączonym jacku bateria zużywa się cały czas, niezależnie od tego czy grasz czy nie. Jak zostawiałem podłączony kabel to bateria trzymała max miesiąc, odkąd odłączam kabel bateria znacznie dłużej mi służy. Nawet w instrukcji aktywnych pickupów EMG producent zaleca odłączanie kabla, więc warto odłączać biorąc pod uwagę że baterie 9v są dosyć drogie
da sie , deska prosta byla zastapila poziomnice jest tego troche na yotubie , ,fakt ze dla amatora jak ja to pracochlonne , ale cos tam sie udalo a satysfakcja gwarantowana ;)
Czy wcześniej wyprostowałeś gryf-? Szlifujesz progi na gryfie o nieustalonej geometrii? Pierwsze kroki to wyprostowanie płaszczyzny gryfu (odpowiednie napięcie pręta), wstępna inspekcja jakości-stań zużycia , itd. progów. Pozdrowienia. Życzę powodzenia w nowej dziedzinie (trudnej niestety).
Mógłbyś pokazać efekt już z nałożonymi strunami, w sensie czy nie brzęczy i na jaką akcję można sobie pozwolić. Bo w sumie o to chodzi przy tym całym szlifowaniu.
Witam, ten pilnik na filmie StewMac ma jakis rozmiar dopasowany do szerokosci progow? Co myslisz o pilnikach do koronowania firmy hosco, masz wiedze na temat trwalosci? Sa tam rozmiary R1 =1mm R2 i R3 w zaleznosci od szer. progu. pozdrawiam i filmik swietny.
ja używam jednej warstwy taśmy ale mam specjalną która się nie przeciera od pilnika i papieru ściernego. ostatnio progi narrow and tall wracają do łask(czego świadectwem jest fender american professional), bo moim zdaniem progi jumbo z powodu szerokiego czoła nie stroją jak należy.używam pilników diamentowych i długiego klocka radiusowego. problem zaczyna się przy progach stalowych...... to jest zabawa... ;-)te przymiary z nacięciami moim zdaniem są niezbędne(ja ich używam od kilku lat i jest różnica)tylko pomiar wykonuje się przed oklejaniem.
Jaki jest sens mierzenia płaszczyzny gryfu przymiarem po powierzchni progów, które właśnie zamierzamy szlifować, czyli de facto krzywych? To co to za pomiar?
Niby tak, ale jeśli nie ma innej możliwości ( nietypowa menzura albo multiskala ) to jednak jakoś trzeba sobie poradzić. Z drugiej strony jeśli użyjemy dedykowanego przymiaru z tzw. grzebieniem gdy na podstrunnicy będą wyrobione wgłębienia od paluchów to co to będzie za pomiar? Albo jak inaczej to zrobić gdy gryf jest scallopowany😉
super te Wasze filmiki! pytanie mam: czy mozna w gitarze typu fender /"Vester"/, ktora oryginalnie ma dosc male progi /gitara second hand, bez wnikliwego opisu/ nabic medium jambo? czy gryfy sa wyrysowane dla okreslonego typu progow, czy mozna tu troche pozmieniac? pozdrawiam serdecznie
można zamienić, ale możliwe za jak się zmieni na przykład na wyższe to pociągnie to za sobą wymianę siodełka lub jego dopasowanie, myśle ze medium jumbo spokojnie dadzą radę bez problremowo
Mam takie pytanie do Artura: jakim papierem ściernym można zniwelować ubytki na rewersie gryfu? Dostałem gitarę, w której na gryfie znajdują się małe dziurki, mocno wyczuwalne pod kciukiem i nie można się przez nie skupić na grze. Gryf nie jest lakierowany. Z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam.
Witam, mam pytanie. Jak sprawdzacie chlebotanie progów zaczynając od progów 22,21,20 następne trzy progi będą 19,18,17 czy jeden musi się zazebic z poprzednią trójka np. 20,19,18?
Nie to, żebym miał stertę gratów do naprawy, ale fajnie będzie wpaść do takiej Ksantypowej pracowni czasem ! Jeszcze jakby w tym samym miejscu było muzem, o którymś kiedyś przebąkiwałeś... ;)
Czy ktoś może mi powiedzieć jak przymocować papier ścierny pod tą lekko wklęsłą kostką ścierną (z radiusem ), którą zeszlifowujemy progi ? Są takie kostki ścierne do kupienia w necie , ale nie mają tej warstwy ściernej . Jak go przykleję na jakiś klej to po którymś użyciu ten klocek będzie już do wyrzucenia jak się ten papier zużyje , a trochę szkoda . Nie przyklejać go w ogóle i tylko ma przylegać siłą na ciągu dłoni na tej kostce , czy jak ?
Jeśli robicie zakupy w Thomannie - to możecie kliknąć link:
www.thomann.de/pl/index.html?offid=1&affid=2918&subid=ksantyp77
Dzięki temu zadziała polecajka i niemiaszki mi wypłaca raz na jakiś czas jakiś piniondz.
Link działa po kliknięciu 2 tygodnie - jeśli chcecie w ten sposób wpierać kanał dodatkowo, to trzeba zawsze wchodzić przez tego linka.
Dzięki, pozdro :)
1:45 żeby nie uszkodzić gryfu.Taaaa
hehehehe no FOGowo jest
aż mnie w środku zabolało :D
ua-cam.com/video/kJqZb9Bq3C8/v-deo.html
pewnie dlatego na wypadek takich sytuacji pod spodem jest poduszeczka ;)
Super podoba mi się cisza i spokój pana Artura. Widać fachową rękę, aż bym oddał swoje gitary ;)
świetna sprawa (y) fajne porady jak z konserwować podstrunnice i w ogóle świetny materiał . Różnica po ukończeniu jest kolosalna (y) Tylko patrzeć jak Ksantyp zostanie lutnikiem \m/
świetna robota! jestem pod wrażeniem precyzji wykonania. Z pewnością zabrakło testu tej gitary na sam koniec. Ale to jak rozumiem będzie w kolejnym filmiku. Pozdrawiam!
Bardzo wartościowy materiał video, dzięki niemu można wielu przydatnych rzeczy się dowiedzieć. Dzięki za wstawkę i pozdrawiam.
Super pomysł z tym filmem. Na pewno wielu ludzi mających gitary w domu chętnie zobaczą, jak robi się w praktyce pewne rzeczy przy wiosłach, nawet jeśli sami tego nie będą w stanie powtórzyć (ja na pewno - raz w życiu wyjąłem przetwornik z gitary i wiem, że nigdy więcej tego nie uczynię, jestem antytalentem do takich spraw). Po prostu dobrze wiedzieć co robią lutnicy w swoich pracowniach, choćby po to żeby mieć świadomość po co im się ją oddaje, i czego się powinno oczekiwać.
PS. NA OLX-ie ktoś wrzucił Epiphona G 400 ze wstawionymi FOG-ami (legendarnymi jak stoi w opisie:))
www.olx.pl/oferta/gitara-elektryczna-epiphone-g400-pokrowiec-przetworniki-fogup-CID751-IDlCbg2.html#d1e53ca4dc
Czy przypadkiem Epiphone G 400 to nie był bohater pierwszego FOG-a?
Git majonez Panie Ksantypie!!!
Świetna robota, czekam na kolejne takie filmy.
Super pokazane
Super kanał
ekstra materiał.
Bardzo dobry materiał! Dzięki
Duży szacunek dla pana Lutnika
Poważny krok na przód w FOGach. Doskonały instruktaż...!!!
świetny odcinek
Cześć. Super film. Jaką pastę polerską stosujecie w firmie do polerowania progów?
super filmik
ksantyp #Pog- pilniki o gitarach :D
Taa
Więcej takich technicznych filmików na FOG - super filmik:)*
Momenty☝️
1.Jak kontrolować wysokość progu przy koronowaniu?
2.Jak nie przegzrec progu przy takiej polerce?
3. Benzyna na drewno podstrunnicy...? Kwestia dyskusyjna
1. rogi są równo zeszlifowane, koronka na cienką linię nie zrobi nierówności, nierówności się w ostatnim etapie proces niweluje.
2. użyta jest odpowiednia pasta polerska w dużej ilosci
3. co jest takiego dyskusyjnego?
Składałeś tę gitarę później sam? A jak ustawiłeś ponownie krzywiznę gryfu? Czy metodą wizualną po założeniu strun czyli naciskając strunę basową E na pierwszym progu i powyżej 18 tego i mniej więcej na 8 uzyskując 0,5 mm ?. Fachowcy twierdzą że powinno się dokonywać pomiaru między 1 a 12 i na 6 tym odczyt na zegarze (taki przyrząd z czujnikiem zegarowym). Ja sobie zrobiłem taki sprawdzian (podglądając kiedyś u lutników w guitar help w Wawie), który opiera się końcami na progach 1-12 a na 6 ustawiony jest kołeczek wg wzorca w tym sprawdzianie i jak się nie kołysze to jest dobrze. Faktycznie stosując puźniej pierwszą znaną metodę uzyskuje się tę wysokość struny nad progiem. Pozdrawiam
czasem robie czasem tak - zdarza mi sie po prostu obnizac do momentu jak brzeczy, na oko i ucho również, urzadzenia z zegarem nie mam jeszzce, szczelinomierz
oby wiecej takich filmów , które maja cel i ucza ....dzieki bo dla mnie to fachowa porada.......i jeszcze z innej beczki pytanie...troche głupio pytac ale..czy ma znaczenie na zuzycie baterii w gitarze z aktywnymi pickupami jesli zostawia sie jacka w gniezdzie ???????
no bardzo duże ma znaczenie
Przy podłączonym jacku bateria zużywa się cały czas, niezależnie od tego czy grasz czy nie. Jak zostawiałem podłączony kabel to bateria trzymała max miesiąc, odkąd odłączam kabel bateria znacznie dłużej mi służy. Nawet w instrukcji aktywnych pickupów EMG producent zaleca odłączanie kabla, więc warto odłączać biorąc pod uwagę że baterie 9v są dosyć drogie
da sie , deska prosta byla zastapila poziomnice jest tego troche na yotubie , ,fakt ze dla amatora jak ja to pracochlonne , ale cos tam sie udalo a satysfakcja gwarantowana ;)
Czy wcześniej wyprostowałeś gryf-? Szlifujesz progi na gryfie o nieustalonej geometrii? Pierwsze kroki to wyprostowanie płaszczyzny gryfu (odpowiednie napięcie pręta), wstępna inspekcja jakości-stań zużycia , itd. progów. Pozdrowienia. Życzę powodzenia w nowej dziedzinie (trudnej niestety).
tak
Jakiej gradacji powinien być papier przyklejony do kostki ściernej?
Mógłbyś pokazać efekt już z nałożonymi strunami, w sensie czy nie brzęczy i na jaką akcję można sobie pozwolić. Bo w sumie o to chodzi przy tym całym szlifowaniu.
no bedzie filmik o tej gitarze
Ksantyp zrobisz filmik o wymianie progów?
tak
Witam, ten pilnik na filmie StewMac ma jakis rozmiar dopasowany do szerokosci progow? Co myslisz o pilnikach do koronowania firmy hosco, masz wiedze na temat trwalosci? Sa tam rozmiary R1 =1mm R2 i R3 w zaleznosci od szer. progu.
pozdrawiam i filmik swietny.
mamy Hosco również, są bardzo spoko, mamy wszystkie rozmiary, nie wiem jaki jest rozmiar tego stewMaca
ja używam jednej warstwy taśmy ale mam specjalną która się nie przeciera od pilnika i papieru ściernego. ostatnio progi narrow and tall wracają do łask(czego świadectwem jest fender american professional), bo moim zdaniem progi jumbo z powodu szerokiego czoła nie stroją jak należy.używam pilników diamentowych i długiego klocka radiusowego. problem zaczyna się przy progach stalowych...... to jest zabawa... ;-)te przymiary z nacięciami moim zdaniem są niezbędne(ja ich używam od kilku lat i jest różnica)tylko pomiar wykonuje się przed oklejaniem.
jak uważa wielu amerykańskich lutników używanie zbyt krótkiego powoduje problemy z poziomowaniem. i uwierz mi stewart mc donald nie jest najlepszy....
Skad wziales dlugi kolek radiusowy? Na allegro sa tylko krotkie drewniane z ali.
Jaki jest sens mierzenia płaszczyzny gryfu przymiarem po powierzchni progów, które właśnie zamierzamy szlifować, czyli de facto krzywych? To co to za pomiar?
Niby tak, ale jeśli nie ma innej możliwości ( nietypowa menzura albo multiskala ) to jednak jakoś trzeba sobie poradzić. Z drugiej strony jeśli użyjemy dedykowanego przymiaru z tzw. grzebieniem gdy na podstrunnicy będą wyrobione wgłębienia od paluchów to co to będzie za pomiar? Albo jak inaczej to zrobić gdy gryf jest scallopowany😉
Gdzie kupię taki gryf leworęczny? Najlepiej klon do squier vibe 70's....??
guitarproject? allparts, g&W...
🖐🤘
Macie może jakiś patent na własnej roboty pilnik lub jakaś łóżeczka do koronowania progów?
kupujemy pilniki :) są rzeczy na których czasem nie opłaca się oszczędzać
A zamiast benzyną to można by było wyczyścić podstrunnice spirytusem??? i w ogóle czyścić co jakiś czas spirytusem podstrunnice z stronami??
czy benzynę zipo mozna zamiennie z kremem na N stosować?
tak krem na gitare, benzyne na twarz
@@ksantyp77 🤣
ciekawe czy można gdzieś kupić czarne progi i czy gitar dobrze by wyglądała
Co to za pasta polerska jakiej firmy ? Pozdro
super te Wasze filmiki! pytanie mam: czy mozna w gitarze typu fender /"Vester"/, ktora oryginalnie ma dosc male progi /gitara second hand, bez wnikliwego opisu/ nabic medium jambo? czy gryfy sa wyrysowane dla okreslonego typu progow, czy mozna tu troche pozmieniac? pozdrawiam serdecznie
można w granicach rozsądku
aha, czyli nie wiemy. szkodzi nic ; )
można zamienić, ale możliwe za jak się zmieni na przykład na wyższe to pociągnie to za sobą wymianę siodełka lub jego dopasowanie, myśle ze medium jumbo spokojnie dadzą radę bez problremowo
ksantyp77 dzieki bardzo. siodelko i tak do wymiany...ktos usilowal obnizyc akcje za wszelka cene
Ale regulowanie prętem krzywizny gryfu jak jest zdemontowany to chyba tylko do szlifowania. Po założeniu strun i dostrojeniu trzeba to robić od nowa
Edi INTERIA tak
Pytanie nie związane z tym filmem: Testowałeś może nową serię cyfrowego Combo Marshalla CODE? Co o nich sądzisz?
nie testowałem
Planujesz? :)
Sprzęt podobno robi nie małą furorę stąd sam planuję zakup do grania w domu.
@@ksantyp77 Witam, jak nakleic papier na klocek radiusowy, jakiego użyć kleju?
@@piotrszypua2023 dlaczego napisałes to tutaj? ledwo znalazłem. papier samoprzylepny ja kupuje bo z klejami to jest tylko poźniej problem zmyć
@@ksantyp77 ok. Dziękuję.
ciekawy film ! Ktoś wie ile na oko kosztuje zaokrąglenie progów? Bo niektóre mam już płaskie i mnie to denerwuje :P
Mam takie pytanie do Artura: jakim papierem ściernym można zniwelować ubytki na rewersie gryfu? Dostałem gitarę, w której na gryfie znajdują się małe dziurki, mocno wyczuwalne pod kciukiem i nie można się przez nie skupić na grze. Gryf nie jest lakierowany. Z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam.
Ksantyp mam pytanko. Czy jak nakleje jakieś naklejki na korpus gity to może to jakoś wpłynąć na brzmienie i czy można przyklejać normalne naklejki??
żaden wpływ to nie ma
A jak szlifować gryf o zmiennym radiusie np. w gitarach jackson?
płaskim kamieniem, delikatniej
Ile trzeba grać żeby tak progi sponiewierać ? Chyba że z masła były.
Benzyna do "Zapalniczek" ? no jak prawie jak słynna NIVEA ;)
Robiłem szlif miesiąc temu i już mam dziury w progach. Yamaha Pacifica :)
Ile kosztuje u pana taki zabieg? Pozdrawiam
nie jestem pana, ja na razie nie szlifuje ludziom za kasę, ale pracownia Dogiel Guitars zrobi to z przyjemnością, ceny są chyba na stronie...
Nic nie jest trudne jeżeli mamy praktykę ..Pozdrawiam
Witam, mam pytanie. Jak sprawdzacie chlebotanie progów zaczynając od progów 22,21,20 następne trzy progi będą 19,18,17 czy jeden musi się zazebic z poprzednią trójka np. 20,19,18?
kazdy z osobna, ale metoda nie jest w 100 pro doskonała, choć działa
Jak założysz pracownię w Łodzi to masz już pierwszego klienta w postaci mojej osoby.
Nie to, żebym miał stertę gratów do naprawy, ale fajnie będzie wpaść do takiej Ksantypowej pracowni czasem ! Jeszcze jakby w tym samym miejscu było muzem, o którymś kiedyś przebąkiwałeś... ;)
Ale paskudny dźwięk w czasie szlifowania :D
Pierwszy !
Czy ktoś może mi powiedzieć jak przymocować papier ścierny pod tą lekko wklęsłą kostką ścierną (z radiusem ), którą zeszlifowujemy progi ? Są takie kostki ścierne do kupienia w necie , ale nie mają tej warstwy ściernej . Jak go przykleję na jakiś klej to po którymś użyciu ten klocek będzie już do wyrzucenia jak się ten papier zużyje , a trochę szkoda . Nie przyklejać go w ogóle i tylko ma przylegać siłą na ciągu dłoni na tej kostce , czy jak ?
guitarsandwoods.com/index.php?route=product/product&product_id=2032&search=sanding+paper
@@ksantyp77 Ok dzięki za szybką odpowiedź :-)