Sociální pojištění je fakt krádež. Nechápu, proč bych nemohl dostat důchod po 20 letech práce i kdyby to mělo být pár 1000. V Německu prý něco takového je. A máme tu takový nesmysl jako výsluhy a u nich to taky jde.
Souhlasim, do toho min doba pojisteni 35 let ….treba v UK je to min 10 let, aby mel clovek narok alespon na cast statni penze…Tento system mi taky prijde lepsi.
Ano v Německu dostanete důchod po odpracovaných 5ti letech, ale musíte z důchodu platit zdravotní pojištění. Důchodci jsou povinni platit příspěvky na zdravotní pojištění, které činí přibližně 7,3 % důchodu. Tyto příspěvky jsou automaticky strhávány z vašeho důchodu a to se vyplatí :D
V Německu se taky důchody postupně zdaní vyšším podílem v závislosti na roce odchodu do penze. Pro důchody, které začaly v roce 2023, je zdaněno 83 % hrubé penze. Zbývajících 17 % je od daně z příjmu osvobozeno. Tato hranice se bude každý rok zvyšovat o 1 procentní bod, dokud v roce 2040 nedosáhne 100 % a to se vyplatí :D
to jsou úvahy 😢. . ., nezapomeňte si do toho započítat skokovou inflaci 2x za pracovní život ve výši 30% čili dohromady 60 % mimo pravidelnou roční tj.cca 2%
Ten pravý důvod, proč v 90 letech stoupá finanční spotřeba je díky tomu, že se přesouváte do domova důchodců, kde musíte platit za pobyt horentní sumy.
8:10 Říkáte, že si nedovedete představit nižší náhradový poměr než 40 %. Podle loňské analýzy Cyrrus "Tahle země není pro mladý" bude náhradový poměr postupně klesat ze současných 48 % na 27 % v roce 2059, kdy dosáhne svého minima. To by dnes odpovídalo důchodu ve výši cca 12 tisíc Kč.
Taky jsem si vzpomněl tento článek. Pokud je to pravda, tak naopak člověk si bude muset spořit a investovat daleko víc. U mně to bude na hranici možného. Nebo v důchodu si najít nějakou brigádu aby člověk vůbec přežil.
@@jirigajdusek6434 Uvážíme-li demografii (stárnutí populace a prodlužující se délka dožití) a hospodaření státu (pravidelně deficitní se zhoršujícím se trendem), nedokážu si příliš představit, že by to mohlo dopadnout jinak. Pak to ovšem mění i celkové vyznění jinak kvalitní epizody, která v závěru operuje právě s tím, že člověk získá v průměru 25 tisíc Kč ze starobního důchodu. Těch zmíněných dodatečných 6,5 mil. Kč ze soukromých investic touto optikou zdaleka nebude stačit. Spíše se opět blížíme někam k panu Vávrovi.
@@rozbiteprasatko O tomtéž mluví Dominik Stroukal v podcastu Portu s názvem "Důchod v chillu" kolem 10. minuty. Dno náhradového poměru podle něho, resp. podle analýzy NERV, padá do úrovně kolem 30 % pro ročníky narozené kolem r. 1987. Čili víceméně potvrzuje výše jmenovanou analýzu Cyrrus.
Starší ročníky musí počítat se státním důchodem a maximálně s nějakou rentou z investic díky kratšímu času, takže tam se pohybujeme v řádech 4 až 8 milionů korun pokud investice rozumně porostou aspoň 15 let(hodně záleží na možnostech kolik peněz investovat pravidelně každý měsíc). Pokud bych byl mladší a nepočítal s důchodem ale žít jen z renty pak to bude určitě minimálně dvojnásobná velikost tedy 8-16 milionů podle životního stylu atd, hodně záleží z čeho se budou vyplácet ty investice , zda z akumulačních nebo distribučních fondů . Tedy dobré je mít cíl a mít to zhruba spočítané , protože žít a investovat na náhodu nemusí vždy vyjít.
@@RobertMiko-b4z Pokud je to budouci hodnota, tak mladsim dvojnasobek stacit nebude. Podle pravidla 72 dojde za 24 let ke zdvojnasobeni cen pri prumerne rocni inflaci 3%.
@@RC-qo3mu Bylo to počítáno při stejné výplatě po celo dobu investování a to bez inflace a bez růstu mezd , když tam započítáme obě veličiny tak rozdíl nebude tak dramatický ;-)
Tie peniaze čo by som od 45ky do 50tky posielal na sociálku a čas odchodu do dôchodku cca 70 rokov (ja ako 30 ročný) by som za tých 20-25 rokov do 70tky zhodnotil tak, že by mi to ten duchod poľahky prekonalo následne. Len taký názor
Díky za díl. Jen si nemyslím že všichni posluchači mají 900000/rodina. Zkuste prosím i výpočty, kdy jeden má průměr a druhý minimální mzdu nebo oba 30000 atd. S 90 se investuje jistě lépe než s 70,50 nebo 40…. Díky a ať se daří
No to je sice pravda, že s čistým příjmem 90000 se investuje lépe, ale zase když vyděláváte méně peněz tak máte vzhledem ke své mzdě poměrově větší důchod. Tzn. když rodina vydělává dejme tomu dohromady 60000 čistého tak jejich důchod bude odhadem 40000, pokud budeme aplikovat pravidlo 80% tak v důchodu budou potřebovat 48000, aby si nemuseli snížit životní standart. Tzn. musí pokrýt 8000 z pasivního příjmu, což při pravidlu 4% znamená našetřit částku 2400000. Což když někdo začne investovat ve 25 letech a investuje 40 let do 65 let, tak při řekněme realistickém zhodnocení 7% znamená odkládat si měsíčně částku 1000 Kč Obdobně čistý plat za rodinu 50000 -> důchod 38000 -> potřeba na důchod dle pravidla 80% 40000 -> potřeba vlastních zdrojů 2000 -> částka 600000 -> odkládat si měsíčně 300 Kč Naopak čistý plat za rodinu 150000 -> důchod 55000 -> potřeba na důchod dle pravidla 80% 120000 -> potřeba vlastních zdrojů 65000 -> částka 19500000 -> odkládat si měsíčně 8000 Kč Samozřejmě je to jen nějaký odhad na základě odhadu budoucího důchodu, ale pointa je že ta částka kterou bychom si měli odkládat nakonec nemusí být velká a i u méně příjmových domácnostech se dá reálné každý měsíc taková částka odkládat, aby si rodina v důchodu nemusela snižovat životní standart.
Ještě k tomu doplním že je to vše hodně individuální, někdo se v důchodu těší že se odstěhuje někde na chaloupku a tam si bude v klidu žít a potřeba peněz bude menší, naopak někdo chce na důchod začít cestovat a tam ta potřeba peněz bude větší, a samozřejmě čas hraje důležitou roli kolik si měsíčně odkládat pokud investujete 40 nebo 20 let tak ta částka nebude dvojnásobná ale čtyřnásobná A pravidlo 80% potřeby peněz na důchod oproti čisté mzdě u průměrně až více vydělávajících lidí asi souhlas, ale u podprůměrně vydělávajících lidí...no tam nevím jestli se dá aplikovat
Nejlepší investice na důchod je malý městský byt s výtahem a městská zahrádka a nemusí člověk s ničím spekulovat. Čověk má minimální náklady na svoji obslužnost. Malé náklady na vytápění, nepotřebuje auto, cestovné má ve městech často zdarma, od blízkých vede většinou rychlejší spoj, popřípadě vlak, o opravu domu se stará SVJ.... Je to mentálně těžký, ale lze to udělat tak, že po produktivní část člověk ukládá do větší hypotéky na nemovitost, kterou i sám třeba zhodnotí a na stáří prodá a koupí menší byt a z přebytku je king i na spořáku.
To jsou hodně nízké ambice, ale jo i to je prostě hrozně znatelné přilepšení, bez vlastního bytu a naspořených peněz/pomoci od rodiny jako důchodce ani nepřežije ne?
@@mireknovacek9680 nikdy se to nedá odhadnout přesně, ale dá se alespoň připravit na různé scénáře. Proto jsem pár epizod zpět říkal, že důchod je nejtěžší problematika osobních financí 😊 Ať se stane cokoliv, jsem přesvědčen, že na tom stejně bude líp ten, kdo je připraven, než ten kdo není.
@@rozbiteprasatko jak to chcete odhadnout, když nevíte, jestli příští rok bude inflace 2 procenta nebo 1000 procent? a jestli padnou peníze za rok nebo za 5 let?
@@insidr5552 souhlasím, ale kvůli závislosti spousty lidí na důchodech budou důchody tím posledním, co se bude (drasticky) škrtat. Ale zas se vracím k tomu, co říkám v epizodě. Ať se každý realisticky připraví na to, kolik si myslí, že od státu dostane. Já se na stát nespoléhám, ale je velká pravděpodobnost toho, že nenulový důchod dostávat budeme.
@@rozbiteprasatko Však si to srovnej, jaký je poměr průměrné čisté mzdy versus průměrného důchodu, vždyť to je neúnosný - jak moc velký ten důchod je!!! Ale jde o to, že na ten důchod nejsou peníze (Protože čím dál míň lidí pracuje a čím dál víc lidí bere) a stát si musí půjčovat čím dál víc miliard - A zadlužují se naše vnoučata a čím dál víc lidí plánuje mít nula dětí a jen si užívat… To je cesta k nevyhnutelnému bankrotu státu 😢 Bohužel, že současným šíleným způsobem politiky typu demokracie je pouze na 4 roky a vo lidským právem důchodců, nevidím světlo na konci tunelu
Co nějakým způsobem zaintegrovat okamžitě Třeba z 30% nějakou závislost důchodu na tom, Zda dotyčný důchodce má potomky, kteří odvádějí nějaký důchod😂 Jenže, který politik do toho hrábne tak by okamžitě skončil, protože největší skupina voličů je kdo? No důchodce a nebo brzký důchodce😢 I ten babiš to nechutně populisticky zneužil, svojí popularitu si koupil za úplatky ať už v jedny skupině, nebo dalším skupinám, hlavně důchodcům. Ach jo!!! Lidi podívejte se na ty schodky nejdřív to bylo 22, loni cca 78 a letos to bude ještě víc miliard schodku (vyplaceno na důchodech víc, než se vybralo) podle mého názoru - to je šílený a cejtím tam krach a brzký utahování (Zvyšování všech možných dani, zrušení osvobození daní pro investory a další)… A to pojedeš zase k tomu, že ještě víc lidí přestane makat
@@insidr5552 samozřejmě že to brzo padne, ale se schodkama si nemusíme dělat starosti. A bylo by hloupé je rušit. Protože až padne USA tak se celý západ přidá. Ale naštěstí máme alternativu, a to ukládat peníze do drahých kovů. Pak o ně nepřijdete.
Ahoj Jakube zrovna jsem o tom dnes přemýšlel, jestli to sociální pojištění doplatit. Jen otázka nestačí doplatit jen doba min odpracovaných let (40 let)? Čerpání pak nastane až v důchodovém věku. Díky za video ahoj R.
@@djhabis-pavelhabada Ahoj, technicky můžeš doplatit 13 měsíců zpět. Vyzkoušeno. Tedy např. 31.12. můžeš doplatit prosinec až prosinec zpět… (ale musíš mít sjednanou smlouvu, variabilní symbol přidělen). Tak to jde doplatit dle současného zákona pouze 15 let. Nejvýhodnější je doplatit vždy 31. prosince, protože 1.1. je to už valorizováno (a musíš doplatit podle nového roku - jestli chápeš)
Skvely komplexny pohlad na probelmatiku 🎉 ja som uz par rokov na Fire od 55 rokov a zatial nevidim ziadny velky pokles zivotnych nakladov asi to bude tym ze som velmi nezmenila zivotny styl aj predtym som robila z domu a chodila na dovolenky mozno len menej oblecenia kupujeme ale zase viac davam na privatne zdravotnictvo to je fakt drahe , robim si excel na vydavky tak uvidime ako sa to bude vyvijat
@@alessiaadriana3137 díky za sdílení zkušeností a ostatně i gratuluju k dosažení finanční nezávislosti! Dejte vědět, jak to bude vypadat za pár let. Za dva týdny vydám 5 rozhovorů s lidmi, co už fire žijí, tak třeba v tom také uvidíte nějaké podrobnosti 😊 ať se daří!
Co je to privatne zdravotnictví? Tedy mimo zubů, můžete naznačit, co platíte? Celý život se honí the abyste vydělala peníze a pak se honí the abyste si vrátila za ty peníze ztraceny zdraví honěním za penězi😅
Pokud clovek predpoklada, ze penize budou mit nejakou hodnotu a nestane se z nich neco jako ze za mega koupis chleba, tak ma cenu o tom hovorit. Otazka je, co se treba stane za 25-30 let. Jestli vubec bude system fungovat jako dnes, tomu moc neverim. Vetsinou jsou lidi okradeni ruznymi zpusoby, at maj nasetreno ci ne. :( staci udelat mensi okenko do historie.
Co by bylo? Vždy byly firmy, které platí zaměstnance a vydělávají pro akcionáře. Ano, byli tu komunisté. Proto není dobré mít všechny investice v Česku. Částky ve videu vnímám v dnešních cenách. Co bude za 30 let to nikdo neví. Proto investovat, na dlouho a alokovat a diverzifikovat napříč obory i geograficky a do různých aktiv.
😋On už lepší nebude, furt to okecává ;-) Chápu že někdy udržet pozornost na 5 minut bývá problém, nekteré témata tu někteří jůtubeři opakují snad 10x a to je potom opruz 😀
Souhlas, téma mě zajímá, ale kdyby to bylo rozděleno do několika videí po 10 minut, tak bych to dokoukal. Dobrá inspirace je Investiční brambora, od něj jsem viděl většinu kanálu, a přitom podle mě Jakub tvoří ještě kvalitnější obsah - ale nedokoukal jsem snad nic.
@@dzoubek Zajímavý, že ty máš průměrnou délku videa ještě o 50-90%% delší, než je tohle video 😂 Podle mě jsi organizovaný člověk dokáže video pustit sám na více částí. A když nedokáže, no tak není hoden. Ale jestli vyděláváš miliardy, tak chápu, že nemáš čas, pak to video vůbec nepotřebuješ
Dobrý den, já myslel, že 20 mil. R Vávry je uvažováno pro jednotlivce (vysokopříjmového) a ne pro 2 lidi a tedy i částka 6 mil je pro jednoho. Vy ale kalkulujete v párem důchodců a 6 mil investic pro 2 důchodce, tzn. 10 tis měsíčně pro jednoho důchodce na přilepšenou. Děkuji za vysvětlení. ps ono je to asi jedno, většina lidí v mém okolí na to nedosáhne..
Je to relativní a těch proměnných je v celém výpočtu strašně moc, od schopnosti vydělávat a akumulovat, přes požadovaný životní standard až po to, kolik člověk bude chtít přenechat dětem. Neexistuje jedna univerzální kalkulace pro každého. Chtěl jsem nicméně zakomponovat uchopitelný příklad a na něm ukázat, že ne každý musí nutně usilovat o portfolio v hodnotě desítek milionů.
Je to tazka tema a velmi individuálne,ale pekne ste to rozobral.dobra praca,zivot je neskutocne vela premenných a často krat aj neovplyvnilelny h,ja som momentálne v situácii ze mam 50 a rozmýšľam o odchode ale je to veľmi na hrane a tak ešte pracujem a uvidim dokedy to ešte dam ,nech sa darí
@@rozbiteprasatko No, co většinou všichni zamlčují je, Že 70+ má spoluúčast pouze 500 Kč za rok, a zbytek co zaplatí za léky na předpis mu pojišťovna vrátí :-) Takže tenhle argument je většinou lež Jaká je výše ročního limitu? U dětí mladších 18 let a u pojištěnců starších 65 let je hranice ročního limitu na započitatelné doplatky stanovena na 1 000 Kč. Pro dospělého člověka je limit nastaven na 5 000 Kč. U pojištěnců nad 70 let a invalidních pojištěnců, kteří svou invaliditu doložili zdravotní pojišťovně, je limit stanoven na 500 Kč.
Sociální pojištění je fakt krádež. Nechápu, proč bych nemohl dostat důchod po 20 letech práce i kdyby to mělo být pár 1000. V Německu prý něco takového je. A máme tu takový nesmysl jako výsluhy a u nich to taky jde.
Souhlasim, do toho min doba pojisteni 35 let ….treba v UK je to min 10 let, aby mel clovek narok alespon na cast statni penze…Tento system mi taky prijde lepsi.
Ano v Německu dostanete důchod po odpracovaných 5ti letech, ale musíte z důchodu platit zdravotní pojištění. Důchodci jsou povinni platit příspěvky na zdravotní pojištění, které činí přibližně 7,3 % důchodu. Tyto příspěvky jsou automaticky strhávány z vašeho důchodu a to se vyplatí :D
V Německu se taky důchody postupně zdaní vyšším podílem v závislosti na roce odchodu do penze. Pro důchody, které začaly v roce 2023, je zdaněno 83 % hrubé penze. Zbývajících 17 % je od daně z příjmu osvobozeno. Tato hranice se bude každý rok zvyšovat o 1 procentní bod, dokud v roce 2040 nedosáhne 100 % a to se vyplatí :D
V Německu je maximální důchod něco kolem 1 000 € po 20 odpracovaných letech. Další peníze jen vlastní. Důchodci platí daň i pojištění.
to jsou úvahy 😢. . ., nezapomeňte si do toho započítat skokovou inflaci 2x za pracovní život ve výši 30% čili dohromady 60 % mimo pravidelnou roční tj.cca 2%
To bych raději počítal se 4%..
12:15 Budeš aspoň naznačit, v jaké skupině se tohle probírá na FB? Docela by mě zajímalo jak je to s tím přesunem vešk. nákladů :)
@@insidr5552 skupina finanční nezávislost ČR na Facebooku.
Ten pravý důvod, proč v 90 letech stoupá finanční spotřeba je díky tomu, že se přesouváte do domova důchodců, kde musíte platit za pobyt horentní sumy.
8:10 Říkáte, že si nedovedete představit nižší náhradový poměr než 40 %. Podle loňské analýzy Cyrrus "Tahle země není pro mladý" bude náhradový poměr postupně klesat ze současných 48 % na 27 % v roce 2059, kdy dosáhne svého minima. To by dnes odpovídalo důchodu ve výši cca 12 tisíc Kč.
@@blitzer0666 díky za info, kouknu na to. Je (a bude) to obrovsky politické téma do dalších let.
Taky jsem si vzpomněl tento článek. Pokud je to pravda, tak naopak člověk si bude muset spořit a investovat daleko víc. U mně to bude na hranici možného.
Nebo v důchodu si najít nějakou brigádu aby člověk vůbec přežil.
@@jirigajdusek6434 Uvážíme-li demografii (stárnutí populace a prodlužující se délka dožití) a hospodaření státu (pravidelně deficitní se zhoršujícím se trendem), nedokážu si příliš představit, že by to mohlo dopadnout jinak.
Pak to ovšem mění i celkové vyznění jinak kvalitní epizody, která v závěru operuje právě s tím, že člověk získá v průměru 25 tisíc Kč ze starobního důchodu. Těch zmíněných dodatečných 6,5 mil. Kč ze soukromých investic touto optikou zdaleka nebude stačit. Spíše se opět blížíme někam k panu Vávrovi.
V tomto máte pravdu. Koukněte za hranice. Německo, minimálně polovina důchodu z vlastních zdrojů. A na výlety vám už nezbude.
@@rozbiteprasatko O tomtéž mluví Dominik Stroukal v podcastu Portu s názvem "Důchod v chillu" kolem 10. minuty. Dno náhradového poměru podle něho, resp. podle analýzy NERV, padá do úrovně kolem 30 % pro ročníky narozené kolem r. 1987. Čili víceméně potvrzuje výše jmenovanou analýzu Cyrrus.
Super kvalita informaci, reserse a spousta zajimavych informaci. Diky a drzim palce v budouci produkci.
@@xtr99 díky!
Starší ročníky musí počítat se státním důchodem a maximálně s nějakou rentou z investic díky kratšímu času, takže tam se pohybujeme v řádech 4 až 8 milionů korun pokud investice rozumně porostou aspoň 15 let(hodně záleží na možnostech kolik peněz investovat pravidelně každý měsíc). Pokud bych byl mladší a nepočítal s důchodem ale žít jen z renty pak to bude určitě minimálně dvojnásobná velikost tedy 8-16 milionů podle životního stylu atd, hodně záleží z čeho se budou vyplácet ty investice , zda z akumulačních nebo distribučních fondů . Tedy dobré je mít cíl a mít to zhruba spočítané , protože žít a investovat na náhodu nemusí vždy vyjít.
A ta cisla uvadite BUDOUCI hodnotu, nebo soucasnou hodnotu?
Ta čísla jsou uvedeny v budoucí hodnotě 😄 ale se vychází se z minulosti a současnosti. Snad jsem pomohl 😉
@@RobertMiko-b4z Pokud je to budouci hodnota, tak mladsim dvojnasobek stacit nebude. Podle pravidla 72 dojde za 24 let ke zdvojnasobeni cen pri prumerne rocni inflaci 3%.
@@RC-qo3mu jj jasný chápu že hodnota peněz bude jinde. A bohužel nevypadá, že inflace bude klidnější. Držím palce at se daří. R.
@@RC-qo3mu Bylo to počítáno při stejné výplatě po celo dobu investování a to bez inflace a bez růstu mezd , když tam započítáme obě veličiny tak rozdíl nebude tak dramatický ;-)
Tie peniaze čo by som od 45ky do 50tky posielal na sociálku a čas odchodu do dôchodku cca 70 rokov (ja ako 30 ročný) by som za tých 20-25 rokov do 70tky zhodnotil tak, že by mi to ten duchod poľahky prekonalo následne. Len taký názor
Díky za díl. Jen si nemyslím že všichni posluchači mají 900000/rodina. Zkuste prosím i výpočty, kdy jeden má průměr a druhý minimální mzdu nebo oba 30000 atd. S 90 se investuje jistě lépe než s 70,50 nebo 40…. Díky a ať se daří
@@jancxbvfbbv7980 všechny výpočty jsou relativní a lze si do nich dosadit jakoukoliv částku.
No to je sice pravda, že s čistým příjmem 90000 se investuje lépe, ale zase když vyděláváte méně peněz tak máte vzhledem ke své mzdě poměrově větší důchod. Tzn. když rodina vydělává dejme tomu dohromady 60000 čistého tak jejich důchod bude odhadem 40000, pokud budeme aplikovat pravidlo 80% tak v důchodu budou potřebovat 48000, aby si nemuseli snížit životní standart. Tzn. musí pokrýt 8000 z pasivního příjmu, což při pravidlu 4% znamená našetřit částku 2400000. Což když někdo začne investovat ve 25 letech a investuje 40 let do 65 let, tak při řekněme realistickém zhodnocení 7% znamená odkládat si měsíčně částku 1000 Kč
Obdobně čistý plat za rodinu 50000 -> důchod 38000 -> potřeba na důchod dle pravidla 80% 40000 -> potřeba vlastních zdrojů 2000 -> částka 600000 -> odkládat si měsíčně 300 Kč
Naopak čistý plat za rodinu 150000 -> důchod 55000 -> potřeba na důchod dle pravidla 80% 120000 -> potřeba vlastních zdrojů 65000 -> částka 19500000 -> odkládat si měsíčně 8000 Kč
Samozřejmě je to jen nějaký odhad na základě odhadu budoucího důchodu, ale pointa je že ta částka kterou bychom si měli odkládat nakonec nemusí být velká a i u méně příjmových domácnostech se dá reálné každý měsíc taková částka odkládat, aby si rodina v důchodu nemusela snižovat životní standart.
Ještě k tomu doplním že je to vše hodně individuální, někdo se v důchodu těší že se odstěhuje někde na chaloupku a tam si bude v klidu žít a potřeba peněz bude menší, naopak někdo chce na důchod začít cestovat a tam ta potřeba peněz bude větší, a samozřejmě čas hraje důležitou roli kolik si měsíčně odkládat pokud investujete 40 nebo 20 let tak ta částka nebude dvojnásobná ale čtyřnásobná
A pravidlo 80% potřeby peněz na důchod oproti čisté mzdě u průměrně až více vydělávajících lidí asi souhlas, ale u podprůměrně vydělávajících lidí...no tam nevím jestli se dá aplikovat
@@rozbiteprasatko On to myslel jistě tak, že ti méně příjmový neumějí počítat (Narozdíl od nás, kteří jsme finančně gramotni:-))
Ještě bych zmínil předdůchod, ale napadají mne i jiné myšlenky
Nejlepší investice na důchod je malý městský byt s výtahem a městská zahrádka a nemusí člověk s ničím spekulovat. Čověk má minimální náklady na svoji obslužnost. Malé náklady na vytápění, nepotřebuje auto, cestovné má ve městech často zdarma, od blízkých vede většinou rychlejší spoj, popřípadě vlak, o opravu domu se stará SVJ.... Je to mentálně těžký, ale lze to udělat tak, že po produktivní část člověk ukládá do větší hypotéky na nemovitost, kterou i sám třeba zhodnotí a na stáří prodá a koupí menší byt a z přebytku je king i na spořáku.
To jsou hodně nízké ambice, ale jo i to je prostě hrozně znatelné přilepšení, bez vlastního bytu a naspořených peněz/pomoci od rodiny jako důchodce ani nepřežije ne?
Bohumil hrabal napsal:
Já jsem pro brambory. Brambory prasátku a prasátko zase mě. #SlavnostiSněženek
Nikdo nemůže absolutně vůbec vědět, kolik bude nebo nebude stačit na důchod :)
@@mireknovacek9680 nikdy se to nedá odhadnout přesně, ale dá se alespoň připravit na různé scénáře. Proto jsem pár epizod zpět říkal, že důchod je nejtěžší problematika osobních financí 😊 Ať se stane cokoliv, jsem přesvědčen, že na tom stejně bude líp ten, kdo je připraven, než ten kdo není.
@@rozbiteprasatko jak to chcete odhadnout, když nevíte, jestli příští rok bude inflace 2 procenta nebo 1000 procent? a jestli padnou peníze za rok nebo za 5 let?
jediné co má smysl na důchod spořit, jsou drahé kovy :)
8:00 cozeeee? Každý rok sekerka 80 miliard to je NEÚNOSNÝ😂
@@insidr5552 souhlasím, ale kvůli závislosti spousty lidí na důchodech budou důchody tím posledním, co se bude (drasticky) škrtat. Ale zas se vracím k tomu, co říkám v epizodě. Ať se každý realisticky připraví na to, kolik si myslí, že od státu dostane. Já se na stát nespoléhám, ale je velká pravděpodobnost toho, že nenulový důchod dostávat budeme.
@@rozbiteprasatko Však si to srovnej, jaký je poměr průměrné čisté mzdy versus průměrného důchodu, vždyť to je neúnosný - jak moc velký ten důchod je!!!
Ale jde o to, že na ten důchod nejsou peníze (Protože čím dál míň lidí pracuje a čím dál víc lidí bere) a stát si musí půjčovat čím dál víc miliard - A zadlužují se naše vnoučata a čím dál víc lidí plánuje mít nula dětí a jen si užívat…
To je cesta k nevyhnutelnému bankrotu státu 😢
Bohužel, že současným šíleným způsobem politiky typu demokracie je pouze na 4 roky a vo lidským právem důchodců, nevidím světlo na konci tunelu
Co nějakým způsobem zaintegrovat okamžitě Třeba z 30% nějakou závislost důchodu na tom, Zda dotyčný důchodce má potomky, kteří odvádějí nějaký důchod😂
Jenže, který politik do toho hrábne tak by okamžitě skončil, protože největší skupina voličů je kdo? No důchodce a nebo brzký důchodce😢
I ten babiš to nechutně populisticky zneužil, svojí popularitu si koupil za úplatky ať už v jedny skupině, nebo dalším skupinám, hlavně důchodcům.
Ach jo!!! Lidi podívejte se na ty schodky nejdřív to bylo 22, loni cca 78 a letos to bude ještě víc miliard schodku (vyplaceno na důchodech víc, než se vybralo) podle mého názoru - to je šílený a cejtím tam krach a brzký utahování (Zvyšování všech možných dani, zrušení osvobození daní pro investory a další)…
A to pojedeš zase k tomu, že ještě víc lidí přestane makat
@@insidr5552 samozřejmě že to brzo padne, ale se schodkama si nemusíme dělat starosti. A bylo by hloupé je rušit. Protože až padne USA tak se celý západ přidá. Ale naštěstí máme alternativu, a to ukládat peníze do drahých kovů. Pak o ně nepřijdete.
@@mireknovacek9680 :-) To je dobrý joke kupovat chleba zlato :-)
Ahoj Jakube zrovna jsem o tom dnes přemýšlel, jestli to sociální pojištění doplatit. Jen otázka nestačí doplatit jen doba min odpracovaných let (40 let)? Čerpání pak nastane až v důchodovém věku. Díky za video ahoj R.
Doplatit jde myslím jen 1 rok zpětně
@@djhabis-pavelhabada Ahoj, technicky můžeš doplatit 13 měsíců zpět. Vyzkoušeno.
Tedy např. 31.12. můžeš doplatit prosinec až prosinec zpět… (ale musíš mít sjednanou smlouvu, variabilní symbol přidělen). Tak to jde doplatit dle současného zákona pouze 15 let.
Nejvýhodnější je doplatit vždy 31. prosince, protože 1.1. je to už valorizováno (a musíš doplatit podle nového roku - jestli chápeš)
Důchod nebude,protoze se ho nedoziju
Skvely komplexny pohlad na probelmatiku 🎉 ja som uz par rokov na Fire od 55 rokov a zatial nevidim ziadny velky pokles zivotnych nakladov asi to bude tym ze som velmi nezmenila zivotny styl aj predtym som robila z domu a chodila na dovolenky mozno len menej oblecenia kupujeme ale zase viac davam na privatne zdravotnictvo to je fakt drahe , robim si excel na vydavky tak uvidime ako sa to bude vyvijat
@@alessiaadriana3137 díky za sdílení zkušeností a ostatně i gratuluju k dosažení finanční nezávislosti! Dejte vědět, jak to bude vypadat za pár let. Za dva týdny vydám 5 rozhovorů s lidmi, co už fire žijí, tak třeba v tom také uvidíte nějaké podrobnosti 😊 ať se daří!
Co je to privatne zdravotnictví? Tedy mimo zubů, můžete naznačit, co platíte? Celý život se honí the abyste vydělala peníze a pak se honí the abyste si vrátila za ty peníze ztraceny zdraví honěním za penězi😅
Pokud clovek predpoklada, ze penize budou mit nejakou hodnotu a nestane se z nich neco jako ze za mega koupis chleba, tak ma cenu o tom hovorit. Otazka je, co se treba stane za 25-30 let. Jestli vubec bude system fungovat jako dnes, tomu moc neverim. Vetsinou jsou lidi okradeni ruznymi zpusoby, at maj nasetreno ci ne. :( staci udelat mensi okenko do historie.
ale to je jejich hloupost, že jsou okradeni. Kdyby spořili v drahých kovech místo v penězích, tak je stát neokrade inflací ani bankrotem měny.
Co by bylo? Vždy byly firmy, které platí zaměstnance a vydělávají pro akcionáře. Ano, byli tu komunisté. Proto není dobré mít všechny investice v Česku. Částky ve videu vnímám v dnešních cenách. Co bude za 30 let to nikdo neví. Proto investovat, na dlouho a alokovat a diverzifikovat napříč obory i geograficky a do různých aktiv.
diverzifikace: USD, EUR, a třeba CH frank
Máte supr zajímavý témata. Ale je to fakt dlouhý. Kéž byste to stihl shrnout za 7minut.
😋On už lepší nebude, furt to okecává ;-) Chápu že někdy udržet pozornost na 5 minut bývá problém, nekteré témata tu někteří jůtubeři opakují snad 10x a to je potom opruz 😀
Souhlas, téma mě zajímá, ale kdyby to bylo rozděleno do několika videí po 10 minut, tak bych to dokoukal. Dobrá inspirace je Investiční brambora, od něj jsem viděl většinu kanálu, a přitom podle mě Jakub tvoří ještě kvalitnější obsah - ale nedokoukal jsem snad nic.
@@dzoubek Zajímavý, že ty máš průměrnou délku videa ještě o 50-90%% delší, než je tohle video 😂
Podle mě jsi organizovaný člověk dokáže video pustit sám na více částí. A když nedokáže, no tak není hoden. Ale jestli vyděláváš miliardy, tak chápu, že nemáš čas, pak to video vůbec nepotřebuješ
Dobrý den, já myslel, že 20 mil. R Vávry je uvažováno pro jednotlivce (vysokopříjmového) a ne pro 2 lidi a tedy i částka 6 mil je pro jednoho. Vy ale kalkulujete v párem důchodců a 6 mil investic pro 2 důchodce, tzn. 10 tis měsíčně pro jednoho důchodce na přilepšenou. Děkuji za vysvětlení. ps ono je to asi jedno, většina lidí v mém okolí na to nedosáhne..
Je to relativní a těch proměnných je v celém výpočtu strašně moc, od schopnosti vydělávat a akumulovat, přes požadovaný životní standard až po to, kolik člověk bude chtít přenechat dětem. Neexistuje jedna univerzální kalkulace pro každého. Chtěl jsem nicméně zakomponovat uchopitelný příklad a na něm ukázat, že ne každý musí nutně usilovat o portfolio v hodnotě desítek milionů.
@@rozbiteprasatko Proč by měl něco přenechávat dětem?! :)
@@insidr5552 nemusis ale ja napriklad chcem a podla toho riesim.
Je to tazka tema a velmi individuálne,ale pekne ste to rozobral.dobra praca,zivot je neskutocne vela premenných a často krat aj neovplyvnilelny h,ja som momentálne v situácii ze mam 50 a rozmýšľam o odchode ale je to veľmi na hrane a tak ešte pracujem a uvidim dokedy to ešte dam ,nech sa darí
Držím palce, ať se rozhodnete jakkoliv, tak doufám, že to dobře dopadne!
Ahoj, kam chodíš do Barbershopu🎉
@@insidr5552 už asi 7 let k Janě do Thomase v Navrátilově 😂
Až budeš starý tak budeš mít naopak vyšší náklady na léky.
Je to tak, jeden z výzkumů, který v podcastu cituji (ten od JP Morgana) s tím taky kalkuluje. Klasicky to ale neplatí univerzálně pro všechny.
@@rozbiteprasatko No, co většinou všichni zamlčují je, Že 70+ má spoluúčast pouze 500 Kč za rok, a zbytek co zaplatí za léky na předpis mu pojišťovna vrátí :-) Takže tenhle argument je většinou lež
Jaká je výše ročního limitu?
U dětí mladších 18 let a u pojištěnců starších 65 let je hranice ročního limitu na započitatelné doplatky stanovena na 1 000 Kč. Pro dospělého člověka je limit nastaven na 5 000 Kč. U pojištěnců nad 70 let a invalidních pojištěnců, kteří svou invaliditu doložili zdravotní pojišťovně, je limit stanoven na 500 Kč.
Nějak zmizela moje odpověď, že ten důchodce má limit doplatku 1000 a nad 70 let 500 Kč a zbytek mu pojišťovna vrátí😂