Minulý rok jsem si zrušil penzijko s tím, že začnu investovat podle svého uvážení a budu se o to zajímat. Super díl který mě utvrdil v tom, že jsem udělal dobře. (y)
Super rozhovor, hezky vysvětleno. Svět peněz je složitý a je dobře, že jsou podobná videa, která obyčejným lidem poradí případnou lepší cestu. Ještě k tomu na základě dat, proti kterým snad nejde nic říct. 👍 Těším se na bonus na Patreonu. 🙂
Vojto, díky. Tohle je rozhovor,ktery může potenciálně dost rozbouřit vody a nedivil bych se, kdyby manažeři velkých českých fondů po tomto přestali do tvého podcastu chodit.
Za mně nejlepší video o investicích, žádný kecy omáčka a podobný co padá z lidí co jsou placeni fondy. Aspoň je vidět, že kdo má mozek a trochu se zajímá tak by si o fondy ani kolo neopřel a o penzijku ani nemluvě to je úplná zlodějina.
Proč hned zlodějna? Jasně, jsou lepší nástroje, ale penzijko i DIP má pár výhod. Třeba pro malé sro, kde jsou společníci zároveň zaměstnanci, si můžou ročně poslat na svoje životko/penzijko/DIP až 50 tis. Kč. Pro sro čistý náklad. Pokud má to sro každý rok 50 tis. zisk, tak si jej raději pošlu na penzijko než danit 15%. A jako zaměstnanec bych raději po svém zaměstnavateli chtěl příspěvek na penzijko 4 666 Kč/měsíc a o to menší mzdu, než z těch 4 666 Kč platit zdravotní a sociální, a investovat, co z toho zbyde...
to byste ale chtěl kdyby jsme měl do důchodu max 10 let. Ten poplatek by byl šílený třeba po 20 letech když byste si posílal měsíčně na penzijko třeba 6000kč@@adamsatrapa
@@HonzikAshleyMrazek Jo, takhle. Chvilku mi trvalo, než jsem Vaši odpověď pochopil. Já myslel, že penzijní společnosti platím jen poplatek 2% p.a. a teď koukám, že výkonostní poplatek ze zisku je 15%. Aha 😅 No nic, díky za info, tak to asi ještě přehodnotím.
@@adamsatrapa penzijní společnosti si berou každý rok 1% z hodnoty portfolia. Kdyz tam bude mit po 20 letech 2miliony tak jen za 1 rok je poplatek 20 000kč. Poplatek ze zhodnoceni je tam asi taky tech 15% ale to není tolik.
@@HonzikAshleyMrazek Jo jo, už jsem to pochopil. Díky. Problém je, že moje penzijní společnost rozpočítává tyto poplatky na celou hodnotu spravovaného fondu, nikoliv na hodnotu mého podílu. Takže poplatek za obhospodařování je v desítkách milionů, což jsem na ročním výpisu vždy automaticky přeskakoval jako pro mě nezajímavé číslo. Dobrá taktika...
Rozhovor super. Tak se mi líbil, že sem si bez problémů zaplatil jeho pokračování na Patreonu. Co se mi ale nelíbilo a nechápu, že si zaplatim Patreon, kde má být exkluzivní obsah, abych se dozvěděl, že existuje ještě exkluzivnější obsah za další měsíční částku. Což mě vede k otázce. Není i v tom exkluzivně exkluzivním obsahu další zpoplatněný ještě exkluzivnější obsah? Možná by bylo dobrý, dát to všechno pod jeden poplatek. Tohle působí dost divně.
Skvělý video! Je neuvěřitelný kolik milionů lidí přichází o miliony jen kvůli neznalosti tak triviální věci jako jsou poplatky a efekt složeného úročení. A ještě smutnější je, že to neví ani učitelé na školách...
V pripade DDS ludia prichadzaju o peniaze nie preto ze nevedia o kumulovanych poplatkoch (lebo im to nikto pri nabore nevysvetli) ale hlavne preto ze pri II aj III piliery sa jedna o UZERU bank posvetenu ZAKONOM. A ked je nieco podla ZAKONA vsetci si myslia ze je to dobre.
Vojto, nejen jako investorka, ale i jako mentorka a lektorka finančního vzdělávání shledávám v DPS jeden přínos, a to je možnost čerpání tzv. PŘEDDŮCHODU v 60 letech, již nemusím pracovat a nemusím platit sociální a zdravotní pojištění, a přesto se mi čas předdůchodu (2-5 let) bude počítat do důchodu. Někteří RENTIÉŘI tuto formu vítají. Navíc výhoda je, že potřebný kapitál mohu vložit do DPS až ve chvíli, kdy se rozhodnu předdůchod čerpat, přesto je nutné DPS udržovat min. čas alespoň 10 let za stávajícího zákona (u starších smluv 5 let) s min. vkladem. Tedy ti, co ve svém FINANČNÍM PLÁNU počítají i se státním důchodem, ale chtějí čerpat rentu již dříve, mohou tento produkt efektivně využít. Zda má investor ČAS a jde čistě o ZISK, nemá příspěvek zaměstnavatele, ANO, pak pro investory je penzijko smutné story.
Viz: "Pro účely výpočtu starobního důchodu je doba pobírání předdůchodu dobou vyloučenou, což znamená, že nebude mít negativní dopad na výši osobního vyměřovacího základu, ze kterého se důchod počítá. Pobírání předdůchodu není ale dobou pojištění ani náhradní dobou pojištění. Doba jeho pobírání tedy nebude započítána do celkové doby pojištění pro stanovení procentní výměry starobního důchodu."
@veronikakalatova2747 Nemáte pravdu - doba předdůchodu se NEPOČÍTÁ do výpočtu důchodu (je to tzv. vyloučená doba) a sociální pojištění sice platit nemusíte, ale to nemusíte ani když jste dobrovolně nezaměstnaní (platit musíte pouze zdravotní pojištění). Tzn. tu reálnou výhodu já žádnou nevidím - když vyberu peníze z DPS a dáme je do ETF, tak vydělám nejspíš o několik stovek tisíc Kč víc než kdybych je tam nechal. A to i za cenu ztráty státního příspěvku a dodanění. Za to si s radostí těch (v současnosti) 2500 Kč měsíčně na zdravotní zaplatím. Navíc nejsem limitován nesmyslnou hranicí 60 let.
Рік тому+5
Super rozhovor, a to říkám z pozice provizního poradce. Skejwin to popsal rozumně a s citem. Já to vidím z pozice běžných klientů, kteří "potřebují" toho člověka, s kterým se o tom poradí. Ne všichni klienti investují jen na 15+ let nebo na důchod. Pro řadu klientů má smysl zapojit i jinou složku než akciovou + je vhodné pracovat s nadvážením/podvážením určitého aktiva v čase (ani ne tak skrze výnos jako spíš možnou volatilitu). Investovat sám vyžaduje určité znalosti, zkušenosti a odolnost, pokud se nebavíme čistě o tom, že někdo koupí index, má jeden cíl a 20 let horizont. A naprosto souhlasím, že velká skupina lidí nepotřebuje fondy nebo správce, kterého zaplatí. Ještě jednou díky za rozhovor.
Ahoj, díky za porovnání, moje zkušenost s podílovými fondy je tristní, a to nejen moje osobní, ale zprostředkovaná v rodině, mám za to, že poplatky jsou ohromné a nezodpovědní bankéři si hrají s mými penězi a já je ještě platím. To raději nesu riziko za vlastní blbost a pasivní investování vidím jako poměrně dobrý kompromis pro laiky.
SUPER VIDEO. Tieto informacie treba sirit medzi ludom. Spominali ste vo videu ze host publikoval tieto informacie o DDS na socialnych sietach. Neda sa sem dat link kde to je?
Mám osobní srovnání za poslední roky: Investování přes banku do aktivně řízených fondu - reálný výnos (po odečtení všech poplatků) - 7% Investování přes brokera do ETF - reálný výnos - 27%
Ta Vltava tam :D :D já to fakt nechápu... jak je možné, že tam prostě někdo ty peníze dá. Navíc to ještě není retail ale lidi, kteří "nějaké" peníze už opravdu mají a mají rozhodně zdroje si zjistit nebo někoho zaplatit, kdo by jim řekl, že je to prostě shit
Ahoj Vojto, zajímavý rozhovor. Co se týče výkonnosti zveřejněných fondů a porovnání s ETF, tak bych se pana hosta rád zeptal jestli má zpracovanou i jinou číselnou řadu než tu začínající rokem 2014 a končící rokem 2023. Tato číselná řada je rozhodně součásti delší řady čísel, a na těchto jiných řadách (delších i kratších) se může vyskytnout jiný nález než zde prezentovaný. To je prostě statistika. Ve statistice se totiž dá velmi často nalézt přesně to co výzkumník hledá. Proto bych rád věděl zda existují výsledky i pro jiné časové úseky.
...u většiny českých fondů mít delší časovou osu zpracovanou nemůže, protože fondy v té době ještě neexistovaly. Pro ty které ano, (např Vltava fund) ji má. Viz skejwinův blog a příspěvek "ceske-akciove-fondy-sen-realita-a-diabetes-1-2". Jinak existují porovnání výkonosti aktivně řízených fondů vůči indexu pro různé části světa i pro delší časové úseky (až 20 let plus) - a obecně platí, že čím delší časová osa, tím hůře to srovnání dopadá po aktivně spravované fondy
Mno, ten graf ktery host zverejnuje se prece da narezat na jakekoli obdobi mezi 2014-2023, pricemz je otazka do jake miry jsou data pred 2014 relevantni...
35:58 - asi nejdůležitejší informace podcastu. Peníze nerozpouštět postupně ale nakoupit hned. V roce 2021 jsem kupoval sp, a akcie tesly a googlu když byl na topu. V té době sem alokoval cca 160tis, ty se v rámci času propadly až na 120tis a pomalu se to teď vydralo nahoru a včetně pravidelných investic jsem teď na portfoliu za 2 roky + 10%, to jsou nejaky 4.5%/rok. Kdybych investici rozpouštel rok, pravděpodobně bych byl na +20/30% (9-14pa) Je pro mě tedy hodně hodnotná informace, že jsem měl prostě smůlu a měl bych udělat opět to a samé.
19:52 Gladišovi se ve Vltavě naopak daří velmi dobře! Investuje cizí peníze v SaP500 a pak vykazuje nižší zisky ve svém podílovém fondu. Hodně dobrý business!
Super, skvělý video.👌🏼 Dnes jsem si přelil peníze z obyč. penzijka do DIPu. Díky Vám. Ono totiž jen když jste v DIP tak můžete žádat o tzv. předdůchod.☝🏼 Z běžného penzijka to nelze. Ale to Vám málokdo řekne.😊
To jste ale popletl. Pro předdůchod potřebujete být v DPS (Doplňkovém Penzijním Spoření). Předdůchod je totiž zvláštní formou výplaty DPS. Naopak z DIP ani PP (Penzijní Připojištění - tzv staré penzijko) předdůchod čerpat nelze.
Pěkný rozhovor se spoustou dobrých informací. Ale přijde mi, že i ten poplatek co má Portu se dost projeví, když to člověk prožene Fee Calculatorem, tak se nestačí divit. Navíc porovnání DIP na Portu a ETFka bez DIP, je sice zajímavě, ale pokud bude možné vést DIP u brokera s nižším poplatkem, tak se to dost vyplatí. Ale chápu, že přes Portu to bude nejspíš trochu jednodušší.
Fee ? Kde prosim, jeden fond. To je nesmysl. Platili by za vás měnové konverze, nákupy u obchodníků apod. Pletete si to se vstupním a výstupním poplatkem asi :)
O tom, že Penzijko je na prd, mluví kde kdo. Ale vždy jen ve stylu "velké poplatky a malé zhodnocení. Mnohokrát jsem si říkal, že do toho hodnocení ale nezahrnují státní příspěvky a případné příspěvky zaměstnavatele. Až tady Skejwin to konečně pojal komplexně. Za což mu děkuji !
Dobrý den, video pěkné - tohle mi jediné nesedí : přímo ze stránek Vltava Fond : Výnos Vltava Fund za celé období, kdy je aplikována současná investiční strategie, tedy za posledních 15 let, činí 468,3 % (12,3 % p. a.). Tak nevím kde je pravda.
Pan Gladis investory zavadi. Od zalozeni fondu je prumerny rocni vynos 2.8%, Od 2016 je to 5.2%. Pan Gladis si vybral obdobi aby to bylo pro nej vyhodne a zahrnuje obrovsky rust po brutalnim propadu. Vykonnost fondu hluboce zaostava za indexem.
Zdravím.. Budu si to muset pustit asi znovu, ale pokud jsem dobře pochopila, je lepší zrušit penzijko a přijít díky tomu o státní podporu? Resp. to co už mi stát dal, "mi vezme", čili ty roky byly dosti ztrátové.. Lze přejít z DPS na DIP tak aby byla zachována st. podpora či i přesto se o ni přijde? Zaměstnavatel nepřispíva a nikdy nepřispíval.. Děkuji
Pokud zaměstnavatel nepřispívá nemá penzijko smysl vůbec, příspěvek státu nepokryje ani poplatky ve chvíli kdy tam máte větší sumu peněz řekněme cca od 0,5mil. Teď ruším penzijko po 13 letech a jdu to investovat sám přes XTB a příspěvek zaměstnavatele dávám na Portu. I když přijdu o cca 50tis na příspěvcích.
Nebudou. Porovnání s delším časovým horizontem existují pro fondy v USA, Kanadě, Evropě...atd (viz studie Spiva) a naopak čím delší časový horizont, tím horší jsou výsledky fondů v porovnání s indexem.
@@armanidesigner Berkshire za posledních 10-15 let tuším také ne. A ani do budoucna to není moc pravděpodobné, čistě z důvodu jeho velikosti. Spíše se dá čekat podobná výkonnost. Jinak ano, existuje a bude existovat pár fondů (jednotky procent), které dokáží SP500 překovávat i v dlouhém horizontu. Jenže to znamená stejný problém jako u jednotlivých akcií - jak trefit ten správný?
@@michalsladek8809 Poslednych 10-15 rokov boli nizke sadzby a ziadna poriadna kriza. BRK od 2009 prekonal SP500. Zaujimalo by ma ktory investicny fond prekonal za 30 rokov Berkshire a SP500. Nasiel som Gardner Russo & Quinn ale ten sa neobchoduje na burze.
Vidím to tak, že jdu zlatou střední cestou. Do penzijka dám tisíc, druhej dá zaměstnavatel a něco málo smrkne stát. Další peníze přibývají v Portu mimo do SP500...
Pustím si video a v prvních 10 vteřinách se stihnu naštvat - to není dobrý začátek 😀 Samozřejmě je to závist, Snoopy na sekundárním trhu pořád 2,5x cena retailu a pražský Omega Butik stále ujišťuje, že budou.... myslím, že jim to už nikdo nevěří.
odpověz si sám. jenže takových let, kdy je inflace na 20 pct, je za generaci jeden, maximálně dva. zbytek je plusový takže jestli ti stojí za to progamblit svoje portfolio v takových letech s "šarlatánama", co ti naslibují 25+ pct ročně, pak proti gustu žádný dišputát. do toho :)
Skejwin skvěle mluví a je opravdu dobrý "diplomat". Dokonale se umí vyhnout konfliktu (žhavější výměně názorů) ... Viz podcast "Ve vatě" z 08.12.2023. 21:15 FKI pro "zkušené investory" - vysoké odborné nároky na investory? Mohl by to někdo rozvést? Za dobu co se o investování zajímám jsem nabyl dojmu, že jediným vysokým nárokem je být ochoten zainvestovat minimálně milion korun. Jak se posuzuje zda je někdo zkušený investor a v jakém ohledu jsou míněny ty vysoké odborné nároky na investory? Předem díky za odpověď.
Zkušený je takový, který dovede zdůvodnit, proč kupuje tuto akci, ne jinou, rozumí výsledovkám, investování podniku do jeho budoucnosti (nákup linky), sleduje jak manažeři podnik vedou, snaží se předvídat vývoj, neinvestuje vše co má, ale jen část majetku, takže neohrozí své bytí, pokud o polovinu přijde, nezmatkuje, když nakupuje akcii, tak si počká na její pokles i dva roky, nikdy nenakupuje ve chvíli, kdy je akcie úplně na vrcholu, neb krize jsou a budou a nakupuje v krizích a poklesech. Je to fuška.
@@demeterdantis2127 Jsem si naprosto jistý, že toto si FKI u svých potencionálních klientů prověřují. 🙂 PS: Takový zkušený investor žádné služby FKI nepotřebuje.
Tady se furt řeší jen výnos, ale říká vám něco PŘEDDŮCHOD? Výhodná alternativa k předčasnému důchodu, kdy se vám nekrátí výše starobního důchodu, stát za vás platí zdravotní pojištění a můžete bez omezení dále pracovat. To už předčasného důchodu nejde. Stačí jen udržovat penzijko alespoň po dobu 10 let, využít lze od věku 60 let. Samozřejmě musíte mít dostatečně naspořeno, ale pokud začneete brzo, stačí dávat blbých 500 Kč/měsíčně a jste v klidu. Zbytek si dávejte do ETF. Můj pohled. Nikdy není správné využívat jen jeden nástroj, i v tomto hledisku je diverzifikace dobrá.
A jak přesně se vyplatí předdůchod z DPS, když ty peníze v DPS mají mizerný výnos a vysoké poplatky? Když ty peníze dám do ETF, vydělám o pár stotisíc Kč víc - to si s radostí pak to zdravotní pojištění zaplatím sám, udělám si "předdůchod" výběrem výnosů z ETF kdy chci bez omezení a hlavně bez 15% zdanění jako v případě DPS.
1. Finance jsou čísla. Bohužel lidé stále dají více na emoce. Takže stačí finanční matematiky a ta nákladovost se dá krásně porovnat. Hlavně u těch investic 20-30 let a více. Ta časová hodnota peněz kupě lidem pořád uniká = čas a úrok z úroku. 2. Investovat se má začít hned. Ten čas se špatně nahrazuje. Při větší investici na začátku má smysl investovat po 1/3 v rámci 3-9 měsíců. 3. Penzijko se vyplatí pouze s příspěvkem zaměstnavatele nebo na kratší dobu, to je 5-10 let. Je škoda, že nikdo neukáže graf, jaký podíl na koncové částce má vklad, zhodnocení a státní příspěvek. Tam je to krásně vidět, že ten státní příspěvek je prakticky k ničemu.
Uplatnuje se casovy test 3 let od nakupu, po kterem se zisky nedani (pri prodeji se to pocita FIFO = prodej se pocita vzdy od nejstarsich nakupu). Jinak je to 15% az na nejake vyjimky jako vyse celkove castky prodeje pod 100k (ne zisku) pripadne kombinace se ztratovym prodejem takze se snizuji celkove zisky.
Paradni dil, Skejwin je kral analyz v ceskem prostredi (doporucuji blog). Takovej shootout mezi Lukasem (jako mluvcim dat) a potfolio manazerama by byl hooodne zajimavej, ale nevim jestli by jim to jejich PR/marketing oddeleni dovolili (vyssi riziko blamaze, nizsi potencialni benefit ve forme novych klientu).
Čau, ČSOB penzijní Dynamický fond 1%za vedení účtu+15%zazhodnocení vkladu smutné 😢 hlavně když vám manažeři fondů prodělají penize tak je to OK, hlavně nic jím nehrozí.
@@lubomirmarek3756 V podstate v tomto ohledu neni konkurence/soutez, kazde penzijko jede na maximalnim poplatkovem limitu 1%+15% ktery jim povoluje zakon.
@@tomasdoubek Jo a nelepší že to stát ještě podporuje aby se na tom banky živili, stejně jako stavební spoření, i když teď banky dávají za založení účtu u bank peníze abych jím úplně nekřivdil.😉👍
Až na to, že Portu si bere 0,5% ročně a přitom ETF od Brokera si bere jen vstupní poplatek 1-4% jen na začátku z cílové částky, tudíž při 30 letem horizontu a zvyšujícím se portfoliu je těch 0,5% nesmysl peněz ☝️😉
Video se mi líbilo, ale taky mě na konci zarazila propagace Portu, kde je ten poplatek 0,5 %, když se díváme na video proti poplatkům. Nerozumím sice Vašemu "ETF od Brokera si bere jen vstupní poplatek 1-4%". Já mám dojem, že ETF na např. XTB kupuju s nulovým poplatkem. Každopádně pokud počítám dobře, tak při investici 10k měsíčně a horizontu 30 let zaplatím u DIP zprostředkovateli na poplatcích 1,5 mega a to je dost. Na druhou stranu si neudělám daňovou úlevu, ale to je o řád méně podstatné.
Srovnávejte srovnatelné. Pokud chcete udělat ručně u brokera totéž, co dělá za vás Portu automaticky, buď to nepůjde vůbec (frakce, rebalance), nebo to bude taková kupa práce, že mi ten poplatek 0,5% příjde adekvátní a jsem s ním úplně v pohodě. A to se nebavím o spredeach, kurzových přepočtech apod. A to si teda za jiným účelem kupuji i ETF u brokera sám. Takže vím o čem mluvím.
@@richardbellay26 Teď sice nevim, na koho z nás dvou reagujete, ale bavíme se tu o nákupu ETF sám u brokera bez DIP a nákupu téhož ETF v DIP. 0,5 % je drahé. Tento poplatek se aplikuje u DIP i jinde, nejen na Portu. Asi se z toho stane standard a to je to, co tu kritizuju.
@@martinvalentacz No ale to je právě ono, pokud byste nakupoval jedno jediné ETF, pak máte pravdu, ale takto se to obvykle něděje. U Portu (DIP nebo mimo DIP, to je celkem jedno) máte portfolio složené z více ETF (5-10 typicky) a pak už je docela otázka, jestli si to řešit sám přes brokera nebo raději za vyšší poplatek přes Robo platformu. Navíc v rámci strategie na Portu můžete mít třeba ETF i jednotlivé akcie a o to celé po frakcích, což nevím, kde jinde je možné. A tam už ten poplatek dostává zcela jiný rozměr.
Dlouhodobě investuji už od asi 21 let. Zajímá mě však i kratkodobé investice, v řádu třeba 2-5let. Poradil byste mi někdo i investice, které dávají smysl při tzv.sprintu, tedy řádu měsíců až nižsích let? Zatím jediné co jsem začal je těžba krypta, jsou i jiné způsoby?
Zdravím, pojem sprint u investování slyším za svou profesní kariéru prvně. Investování nemá s krátkodobým tradingem, tedy spekulací, nic společného. Je skvělé, že se snažíte peníze chránit a je dobré si uvědomit, že hlavním pracantem pro vás je čas. Doporučil bych mít investiční plán a dobře nastavenou strukturu majetku. Pak si v rámci nějakých max 10 % z celkové sumy hrajte na burzách (forex, akcie, futures) v rámci tzv. swing tradingu.
J, děkuji. Sprint je slang, Vojta to občas používá v různých dílech de facto pro tu spekulaci. Ale asi nejlepší spekulace je za mě buď se něco naučit, nebo vystavit třeba drobný podnik nebo živnost, tam dávám většinu výdělku. A to krypto, ale tomu věřím fundamentálně a filozoficky, proto těžím a stackuji. Jinak se držím mého pravidla investovat do toho, co mě baví a zajímá. Proto mě třeba zajímá Nvidia, herní průmysl, DJI vývoj dronů, SPíčko klasicky, ETF, dejme tomu i ČEZ, podílové investice do uměleckých děl Masterworks a mikroinvestice do Nemovitostí jako Investown. Dneska v každém oboru je nějaká perspektiva, proto je za mě nejlepší to házet do toho, o čem si člověk každý den čte, nebo se tomu profesně věnuje. V dnešní době asi (bohužel) pošlape zbrojní průmysl, Lockheed Martin atd, ale tomu třeba tolik nerozumím, takže se do toho neženu. AI a biomedicínské technologie též.@@wizioncapital
Chápu a samozřejmě rozumím, jen jsem trochu profesně deformován, tak mě to trklo do oka. Investovat do toho, co znáte je určitě správná volba. Jen určitě by hlavní část portfolia měly tvořit široce diverzifikované nástroje (např. ETF), kde cílíte na zhodnocení trhu. Přeci jen o tom toto video bylo. Vemte si, že statisticky ani ti portfolio manažeři, kteří dělají stock picking a každý den min. 8 hodin trhy studují, nejsou ve více jak 90 % případů na delším horizontu schopni přinést vyšší zhodnocení než trh. Myslet si, že toto zvládnu lépe jako "lajk" je minimálně velmi odvážné. Statistika je v tomto neúprosná, tedy pravděpodobně v tom lepším případě budu onen průměrný americký investor, který zhodnocuje své portfolio 4 %, když mu tamní trh roste 9 %. Zkrátka stockpicking a obecně jakékoliv úzce zaměřené tématické investice by měly tvořit jen malou část (řekněme do těch 10-20 %) portfolia. Jinak hraju s více jak 90 % pravděpodobností na to, že prohraju. @@Aggoenix
Podobné porovnanie výkonnosti fondov sa robí už roky minimálne na jednom slovenskom fóre o investovaní. Len teda o dosť rozsiahlejšie. Ale inak fajn diel
Kruci, myslel jsem, že ČSOB Dynamické penzijko není tak špatné. Tady z toho vychází, že stát by měl ideálně zrušit státní příspěvek na penzijka a všechny přimět jít do DIPu, případně platit státní příspěvek na DIP. A příspěvek státu na penzijko by měl zrušit, stejně jako u stavebního spoření. Oči otevírající. Hned jak bude čas, začnu studovat DIP a penzijko nechám dojet, když už v něm mám statisíce. Byla by škoda přijít o podporu a doplácet daňové úlevy.
No, smutné je, že se právě zřejmě vyplatí to penzijko i přes ztrátu příspěvků a dodanění stejně zrušit a pořád tu ztrátu doženeš za 15-20 let v ETF a vyděláš statisíce Kč navíc.
Tyjo... smíšené pocity... resp. ANO, zkoumejte a ptejte se, co nakupujete. ALE - srovnání S&P500 s ČSOB Akciový? Pardon, ale to je jasné, že to nikdo nedělal. Protože to nemá význam srovnávat globální akciový fond s relativně úzce zaměřeným indexem. Aneb věřím jen své statistice, jako v politice. Škoda, že si nevzal do srovnání akciové fondy snažící se S&P500 kopírovat/překonat. Ano, v posledních 20 letech jsou pod indexem, ale ne tak brutálně jako globální fond :( Zrušit "penzijko" ... čistě číselne podle toho, co pán říká, ANO. Ale zapomíná na to, že většina lidí to nevydrží nevybrat do důchodu (dům, byt, auto, dovolená...) a pak mají "hovno". Pardon. Nehledě na to, že většina nevydrží nevybrat, když to fakt spadne dolů. Majoritu investovat mimo standardní nástroje, ANO, ale penzijko rozumně nechat, protože se hůř vybírá a alespoň budou mít lidě "něco". Ano, dělám ve financích. Ano, mám penzijko. Ano, mám indexové fondy a přímé akcie, kde mám majoritu svého inv. majetku....
Koukni na Skejwinův blog - má tam to tam rozebrané více dopodrobna, včetně toho, že porovnání je samozřejmě i otázka volby benchmarku. Mimochodem ten ČSOB akciový si nevede dobře ani v porovnání s globálním indexem, pokud dobře koukám. Ono volba aktivně spravovaných fondu obecně nedává moc smysl.
Škoda, že nejde převést stávající prostředky z penzijka na DIP. Tohle je za mě jasnej krok a nechápu, že se s tímto nepočítalo... :( Takže vybrat penzijko, doplatit daň a příspěvky a hodit to do Portu.
@@danielrocek1801 Nepostará, strhne pouze srážkovou daň 15 % z výnosu (ne banka, ale penzijní společnost) a vrátí státní příspěvky Ministerstvu financí. Pokud jste ale čerpal daňový odpočet, musíte v rok zrušení penzijka podat daňové přiznání sám (tedy zaměstnavatel za Vás neudělá roční zúčtování daně), kde zdaníte veškeré své příjmy a dodaníte dodatečně úlevy z penzijka. Pokud se na to vykašlete, počítejte s dopisem od Finanční správy, penále, případně pokuty (tenhle rok se zrovna tomuhle aktivně věnovala).
Investovat přes životko je to nejhorší, co můžete udělat. Životní pojištění má pojistit rizika, ne spořit/investovat (pak slouží blbě jak na pojištění, tak na investování).
Taky uvažuju o globálním ETF ale nevím jestli už není pozdě ve 40 začít, sice mám poměrně velkou hotovost (1 mil+) na spořících účtech a od roku 2007 sypu 1000kč na penzijní kde je za ty roky prd zhodnocení + něco málo ve zlatě (slitky). Jako všechno nasypat do ETF se mě taky nechce a asi by to nebylo i moudrý. Nějaký nápady jak to rozdělit případně kolik tam hodit?? Představa, že bych měl chodit po 60 do práce takže investiční horizont je do 20 let potom předčasný důchod, oficiální mě posunou na skoro 68.
Tu hotovost bych dal pulku do dluhopisu a druhou pulku do IWDA indexu. Kazdych par let jak se blizi duchod tak postupne prelivat do hotovosti/dluhopisu a minimalizovat tak rizika.
@@TheAdamAdy ETF mám vyhlídnutý VWCE je tam i část rozvojových trhů plánoval jsem tak 100-200k začátek + jednou za půl roku něco přihodit tak 25k , zbytek nechat hotovost + občas přikoupit unci zlata.
A proč neprodat svůj dům nebo byt, vybrat úspory zrušit penzijko a nezkusit investovat v době permanentního několika letého růstu. Vždyť to musí vyjít. Děti léta řádí před zimou 🙂
Statisticky je lepsie investovat vsetko ihned. Ale statisticky po vysokych sadzbach a invertovanej krivke vzdy prisla kriza. A to v priemere do 3-24 mesiacov po prvom znizeni sadzieb.
@@michalsladek8809 Jasne, ako vzdy dufame ze tentokrat to bude inak a dopadne to ako vzdy. Sadzby rastli najstrmsie od 1980 a invertovana krivka najhorsia od 1980. Ale verime v soft landing.
ad DIP .. statnim prispevkem srazim poplatky = stat z penez vsech nakrmi zase banky. Stejne jako s uverama na EV ... Euroland je opravdu svet neomezenych moznosti.
Dobrý den, líbí se mi vaše video. Nemohu již investovat dlouhou dobu. Jsem již ve starobním důchodu (66 let) a moc investicím nerozumím. Myslím, že by jste mě mohl pomoci, mám na vás prosbu. Poradil by jste mi, kam investovat, nebo rozložit 300 000,- Kč na dobu 5-7 let? Děkuji za zamyšlení a radu. Zdravím a přeji hodně štěstí. Jarek V.
Dobrý den, možná vám pak odpoví i někdo povolanejsi, ale já bych tuto částku na tak krátkou dobu neviděl na akcie ani etf(tedy obsah videa), tam půjde spíše o státní dluhopisy nebo jen sporici či terminovane vklady, to již pak ale nejsou investice
Na tohle jsem přišel 3 roky zpátky prostým porovnáním výsledků penzijka za dobu co ho mám a porovnal to s libovolným ETF. Hned jsem to šel zrušit. Pak jsem na ty peníze od Allianz čekal neskutečných 7 měsíců. Penzijko never more. Acc ETF all the way.
Dnes stoji auto cca 30 000 eur. O 30 rokov bude stat 250 000 eur. Kolko ste v zisku ked budete investovat 30 rokov a zarobite ja neviem 200%?? Skoro nic. Treba si kupit co treba, mat vlastnu nehnutelnost a vydrbat sa na bankarov...cosi si nasetrit na kavu. A este riskujete ze Vas system o tie prachy odrbe za tych 30 rokov. Dik, zijem dnes a nacio mi bude na dochodok miliony? Naco?
Člověk, který se o sebe řádně stará, sportuje a jí zdravě, si může naspořit a jít do předčasného důchodu, a být pořád vitální a pohyblivý, aby mohl v důchodu dělat spoustu věcí, které ho baví
Člověk, který se o sebe řádně stará, sportuje a jí zdravě, si může naspořit a jít do předčasného důchodu, a být pořád vitální a pohyblivý, aby mohl v důchodu dělat spoustu věcí, které ho baví
@@lukefender94 Jo, jo...mozno ano mozno nie. Casy su take ze kludne za 5 rokov mozte mat z akcii -50%. Predcasny dochodok...moze byt ale potom dostanete od statu mizerne malo. Chcete zit zo svojho? Je Vam jasne ze financne krizy tu budu stale castejsie...a nikdy neviete ci o svoje peniaze v akciach nepridete. USA sa topi v dlhoch...raz to buchne. Cakajte.
Ani ta nemovitost není jistota. Jistota je jenom smrt a daně. Při průměrné návratnosti (která samozřejmě není zaručená, ale to ostatně není nic) na US trhu za posledních 30 let by ze 30 000 Eur měl něco kolem 350 000 Eur. Koukněte se jak funguje složené úročení. A není nutné buď jenom všechno investovat a nebo všechno utratit.
@@michalsladek8809 Vsak nehovorim ze treba vsetko utratit- Len tito tu by vsetko len unvestovali, pripada mu ze ani nechcu zit len vidiet na ucte viac penazi. Hovorim mat byt svoj na byvanie nie ako investiciu, aby som v dochodku nemusel platit najom 600 -eur..lebo na to fochodca nebude mat...vsetci co byvaju v prenajme...v dochodku pojdu pod most...okrem investorov, ktorym sa samozrejme musi zadarit a nesmie prist kriza,,,co je dnes uz uplne nerealne. Kupit si vsetko co potrebujem a v dochodku uz len neake uspory +. Lebo svet sa ruti do kopru...investicie pokdu tiez hentam. Odrbe Vas system bud inflaciou alebo inak o uspory.
Do čeho Skejwin investuje?💸
Jak vybrat správného brokera?📈
*Pokračování rozhovoru* 👉 bit.ly/3tWyD1V
Škoda, že nejde koupit jen to jedno video na shlédnutí. :( Jinak super práce díky. :)
Minulý rok jsem si zrušil penzijko s tím, že začnu investovat podle svého uvážení a budu se o to zajímat. Super díl který mě utvrdil v tom, že jsem udělal dobře. (y)
Super rozhovor, hezky vysvětleno. Svět peněz je složitý a je dobře, že jsou podobná videa, která obyčejným lidem poradí případnou lepší cestu. Ještě k tomu na základě dat, proti kterým snad nejde nic říct. 👍
Těším se na bonus na Patreonu. 🙂
Přesně tohle sem potřeboval vědět..moc díky za to co děláte pánové, skvělá práce ❤
Vojto, díky. Tohle je rozhovor,ktery může potenciálně dost rozbouřit vody a nedivil bych se, kdyby manažeři velkých českých fondů po tomto přestali do tvého podcastu chodit.
wow tak tomu říkám podcast, kde jsem se fakt hodně dozvěděla - mega super díky moc
Díky, snažíme se :)
Díky!
Díky 🫶
Pěkný rozhovor. Za příspěvky/rozbory, které dává Skejwin na blog je neskutečně práce
Za mně nejlepší video o investicích, žádný kecy omáčka a podobný co padá z lidí co jsou placeni fondy. Aspoň je vidět, že kdo má mozek a trochu se zajímá tak by si o fondy ani kolo neopřel a o penzijku ani nemluvě to je úplná zlodějina.
Proč hned zlodějna? Jasně, jsou lepší nástroje, ale penzijko i DIP má pár výhod. Třeba pro malé sro, kde jsou společníci zároveň zaměstnanci, si můžou ročně poslat na svoje životko/penzijko/DIP až 50 tis. Kč. Pro sro čistý náklad. Pokud má to sro každý rok 50 tis. zisk, tak si jej raději pošlu na penzijko než danit 15%. A jako zaměstnanec bych raději po svém zaměstnavateli chtěl příspěvek na penzijko 4 666 Kč/měsíc a o to menší mzdu, než z těch 4 666 Kč platit zdravotní a sociální, a investovat, co z toho zbyde...
to byste ale chtěl kdyby jsme měl do důchodu max 10 let. Ten poplatek by byl šílený třeba po 20 letech když byste si posílal měsíčně na penzijko třeba 6000kč@@adamsatrapa
@@HonzikAshleyMrazek Jo, takhle. Chvilku mi trvalo, než jsem Vaši odpověď pochopil. Já myslel, že penzijní společnosti platím jen poplatek 2% p.a. a teď koukám, že výkonostní poplatek ze zisku je 15%. Aha 😅 No nic, díky za info, tak to asi ještě přehodnotím.
@@adamsatrapa penzijní společnosti si berou každý rok 1% z hodnoty portfolia. Kdyz tam bude mit po 20 letech 2miliony tak jen za 1 rok je poplatek 20 000kč. Poplatek ze zhodnoceni je tam asi taky tech 15% ale to není tolik.
@@HonzikAshleyMrazek Jo jo, už jsem to pochopil. Díky. Problém je, že moje penzijní společnost rozpočítává tyto poplatky na celou hodnotu spravovaného fondu, nikoliv na hodnotu mého podílu. Takže poplatek za obhospodařování je v desítkách milionů, což jsem na ročním výpisu vždy automaticky přeskakoval jako pro mě nezajímavé číslo. Dobrá taktika...
Investiční brambora měl podobné video a vysledky +- stejné. Diky za práci 👍👍👍
Skvělý výběr hosta, díky Vojto 🖤
Zdravím.Krásný rozhovor.Já už mám penzijko ve fondu a k tomu jsem si založil ETFko v eurech.
Rozhovor super. Tak se mi líbil, že sem si bez problémů zaplatil jeho pokračování na Patreonu. Co se mi ale nelíbilo a nechápu, že si zaplatim Patreon, kde má být exkluzivní obsah, abych se dozvěděl, že existuje ještě exkluzivnější obsah za další měsíční částku. Což mě vede k otázce. Není i v tom exkluzivně exkluzivním obsahu další zpoplatněný ještě exkluzivnější obsah? Možná by bylo dobrý, dát to všechno pod jeden poplatek. Tohle působí dost divně.
Ježíš! Tak já sin ten patreon zase koupím :D !
Bomba díl a super, že host měl podklady jako evidenci!!
Skvělý video! Je neuvěřitelný kolik milionů lidí přichází o miliony jen kvůli neznalosti tak triviální věci jako jsou poplatky a efekt složeného úročení. A ještě smutnější je, že to neví ani učitelé na školách...
V penzijku složenko funguje standardně a máš 99% jistotu.
V pripade DDS ludia prichadzaju o peniaze nie preto ze nevedia o kumulovanych poplatkoch (lebo im to nikto pri nabore nevysvetli) ale hlavne preto ze pri II aj III piliery sa jedna o UZERU bank posvetenu ZAKONOM. A ked je nieco podla ZAKONA vsetci si myslia ze je to dobre.
Lidi chtějí být klamaný..
Jakou roli hraje ve prospěch penzijka příspěvek zaměstnavatele?
@@jiriperoutka1Velkou,ale pokud vás zaměstnavatel nenutí do úložky, tak ty peníze raději dávejte jinam.Na jeho webu je vše vysvětlené.
Skvělé. Skejwin je král. Portfolio manažeři nebudou mít za 5 let co žrát.
A finanční poradci nebudou mít co žrát! :D
Super rozhovor!
Ale budou.. furt jsou hloupý lidí
Vojto, nejen jako investorka, ale i jako mentorka a lektorka finančního vzdělávání shledávám v DPS jeden přínos, a to je možnost čerpání tzv. PŘEDDŮCHODU v 60 letech, již nemusím pracovat a nemusím platit sociální a zdravotní pojištění, a přesto se mi čas předdůchodu (2-5 let) bude počítat do důchodu. Někteří RENTIÉŘI tuto formu vítají. Navíc výhoda je, že potřebný kapitál mohu vložit do DPS až ve chvíli, kdy se rozhodnu předdůchod čerpat, přesto je nutné DPS udržovat min. čas alespoň 10 let za stávajícího zákona (u starších smluv 5 let) s min. vkladem.
Tedy ti, co ve svém FINANČNÍM PLÁNU počítají i se státním důchodem, ale chtějí čerpat rentu již dříve, mohou tento produkt efektivně využít. Zda má investor ČAS a jde čistě o ZISK, nemá příspěvek zaměstnavatele, ANO, pak pro investory je penzijko smutné story.
Viz: "Pro účely výpočtu starobního důchodu je doba pobírání předdůchodu dobou vyloučenou, což znamená, že nebude mít negativní dopad na výši osobního vyměřovacího základu, ze kterého se důchod počítá. Pobírání předdůchodu není ale dobou pojištění ani náhradní dobou pojištění. Doba jeho pobírání tedy nebude započítána do celkové doby pojištění pro stanovení procentní výměry starobního důchodu."
@veronikakalatova2747 Nemáte pravdu - doba předdůchodu se NEPOČÍTÁ do výpočtu důchodu (je to tzv. vyloučená doba) a sociální pojištění sice platit nemusíte, ale to nemusíte ani když jste dobrovolně nezaměstnaní (platit musíte pouze zdravotní pojištění). Tzn. tu reálnou výhodu já žádnou nevidím - když vyberu peníze z DPS a dáme je do ETF, tak vydělám nejspíš o několik stovek tisíc Kč víc než kdybych je tam nechal. A to i za cenu ztráty státního příspěvku a dodanění. Za to si s radostí těch (v současnosti) 2500 Kč měsíčně na zdravotní zaplatím. Navíc nejsem limitován nesmyslnou hranicí 60 let.
Super rozhovor, a to říkám z pozice provizního poradce. Skejwin to popsal rozumně a s citem. Já to vidím z pozice běžných klientů, kteří "potřebují" toho člověka, s kterým se o tom poradí. Ne všichni klienti investují jen na 15+ let nebo na důchod. Pro řadu klientů má smysl zapojit i jinou složku než akciovou + je vhodné pracovat s nadvážením/podvážením určitého aktiva v čase (ani ne tak skrze výnos jako spíš možnou volatilitu). Investovat sám vyžaduje určité znalosti, zkušenosti a odolnost, pokud se nebavíme čistě o tom, že někdo koupí index, má jeden cíl a 20 let horizont. A naprosto souhlasím, že velká skupina lidí nepotřebuje fondy nebo správce, kterého zaplatí.
Ještě jednou díky za rozhovor.
Platit někomu miliony za pokec je největší a neobhajitelný nesmysl pokud nejsi Buffet.
@@llanowar4 aha, je vidět že prakticky nevíte která bije 😊 ale ano pro někoho je to fakt nesmysl.
A navíc ty nejsi poradce, ale prodejce. poradce by jsi byl, kdyby jsi si účtoval procento z ušetřené částky klientovi né z toho co mu prodáš.
Hned v první vteřině jsem si nemohl nevšimnout nové radosti na zápěstí. Gratuluji!
Ahoj, díky za porovnání, moje zkušenost s podílovými fondy je tristní, a to nejen moje osobní, ale zprostředkovaná v rodině, mám za to, že poplatky jsou ohromné a nezodpovědní bankéři si hrají s mými penězi a já je ještě platím. To raději nesu riziko za vlastní blbost a pasivní investování vidím jako poměrně dobrý kompromis pro laiky.
SUPER VIDEO. Tieto informacie treba sirit medzi ludom.
Spominali ste vo videu ze host publikoval tieto informacie o DDS na socialnych sietach. Neda sa sem dat link kde to je?
Mám osobní srovnání za poslední roky:
Investování přes banku do aktivně řízených fondu - reálný výnos (po odečtení všech poplatků) - 7%
Investování přes brokera do ETF - reálný výnos - 27%
Ta Vltava tam :D :D já to fakt nechápu... jak je možné, že tam prostě někdo ty peníze dá. Navíc to ještě není retail ale lidi, kteří "nějaké" peníze už opravdu mají a mají rozhodně zdroje si zjistit nebo někoho zaplatit, kdo by jim řekl, že je to prostě shit
btw nahrazení Radovana Vávry Gladišem je docela dobrý match :D
Je to proste brand/jmeno a ty lidi na tu reputaci daji. A jeste kdyz tomu nerozumi a nechteji se zajimat, je to tezky.
Teoreticky je Gladis velmi znaly a zkuseny, akorat neumi moc penize zhodnotit.
Moc děkuju! Fakt zajímavý s těmi penzijkama! Prostě pokud nemáš příspěvek zaměstnavatele tak nemít. Chápu!
nechapes
@@bajnyvko spíš vy :D pusťte si to znova.
Ahoj Vojto, zajímavý rozhovor. Co se týče výkonnosti zveřejněných fondů a porovnání s ETF, tak bych se pana hosta rád zeptal jestli má zpracovanou i jinou číselnou řadu než tu začínající rokem 2014 a končící rokem 2023. Tato číselná řada je rozhodně součásti delší řady čísel, a na těchto jiných řadách (delších i kratších) se může vyskytnout jiný nález než zde prezentovaný. To je prostě statistika. Ve statistice se totiž dá velmi často nalézt přesně to co výzkumník hledá. Proto bych rád věděl zda existují výsledky i pro jiné časové úseky.
...u většiny českých fondů mít delší časovou osu zpracovanou nemůže, protože fondy v té době ještě neexistovaly. Pro ty které ano, (např Vltava fund) ji má. Viz skejwinův blog a příspěvek "ceske-akciove-fondy-sen-realita-a-diabetes-1-2". Jinak existují porovnání výkonosti aktivně řízených fondů vůči indexu pro různé části světa i pro delší časové úseky (až 20 let plus) - a obecně platí, že čím delší časová osa, tím hůře to srovnání dopadá po aktivně spravované fondy
Mno, ten graf ktery host zverejnuje se prece da narezat na jakekoli obdobi mezi 2014-2023, pricemz je otazka do jake miry jsou data pred 2014 relevantni...
Skvely rozhovor a vyber hosta. :)
35:58 - asi nejdůležitejší informace podcastu. Peníze nerozpouštět postupně ale nakoupit hned.
V roce 2021 jsem kupoval sp, a akcie tesly a googlu když byl na topu. V té době sem alokoval cca 160tis, ty se v rámci času propadly až na 120tis a pomalu se to teď vydralo nahoru a včetně pravidelných investic jsem teď na portfoliu za 2 roky + 10%, to jsou nejaky 4.5%/rok. Kdybych investici rozpouštel rok, pravděpodobně bych byl na +20/30% (9-14pa)
Je pro mě tedy hodně hodnotná informace, že jsem měl prostě smůlu a měl bych udělat opět to a samé.
* propadly
Kupovat na vrcholu za balík je nesmysl. Kupovat za balík po propadu je to nejlepší, co můžeš udělat.
@@miroslavspacek5737 tak je otázka kdy propad příjde. Jsme zase u časování trhu, což je taky nesmysl :)
Proste nakupujes na 3 tranše
3 roky pro akcie IMHO není dostačný časový horizont.
19:52 Gladišovi se ve Vltavě naopak daří velmi dobře! Investuje cizí peníze v SaP500 a pak vykazuje nižší zisky ve svém podílovém fondu. Hodně dobrý business!
Super, skvělý video.👌🏼 Dnes jsem si přelil peníze z obyč. penzijka do DIPu. Díky Vám. Ono totiž jen když jste v DIP tak můžete žádat o tzv. předdůchod.☝🏼
Z běžného penzijka to nelze. Ale to Vám málokdo řekne.😊
To jste ale popletl. Pro předdůchod potřebujete být v DPS (Doplňkovém Penzijním Spoření). Předdůchod je totiž zvláštní formou výplaty DPS. Naopak z DIP ani PP (Penzijní Připojištění - tzv staré penzijko) předdůchod čerpat nelze.
@@michalsladek8809 Ajoooo sorry. Jasně DPS
Dobře, ale nemůže se stát, že přijde dekáda nebo více stagnace trhu?
Taky jsem penzijko po dvou letech rušila. Založeno jen, aby jsem čerpala benefit od zaměstnavatele, ale dlouhodobě mi bylo jasné, že se nevyplatí.
DIP už se však vyplatí jako doplněk portfolia téměř všem :) (pokud je správně nastaveno).
Vojto, hezky Datejusty✌🏻
Pěkný rozhovor se spoustou dobrých informací. Ale přijde mi, že i ten poplatek co má Portu se dost projeví, když to člověk prožene Fee Calculatorem, tak se nestačí divit. Navíc porovnání DIP na Portu a ETFka bez DIP, je sice zajímavě, ale pokud bude možné vést DIP u brokera s nižším poplatkem, tak se to dost vyplatí. Ale chápu, že přes Portu to bude nejspíš trochu jednodušší.
8:00 ne nutně, často je jen 0,5% vstupní a výstupní a pak může být podíl na výkonu. Záleží fond od fondu…
Uplně vždy.
@@danieldeedeeskvor nene, často je odpuštěn trvale
Fee ? Kde prosim, jeden fond. To je nesmysl. Platili by za vás měnové konverze, nákupy u obchodníků apod. Pletete si to se vstupním a výstupním poplatkem asi :)
@@danieldeedeeskvorČSOB BOHATSTVÍ ?
Ale asi to bude oje… ze ty poplatky jsou hrazeny z majetku fondu co? Takze pak mas pravdu ty.
@@dadazizala5271 přesně tak. Strhávají si to z výnosu, máte to u nich psane jako poplatek za obhospodareni a maji tusim 1.5%
O tom, že Penzijko je na prd, mluví kde kdo. Ale vždy jen ve stylu "velké poplatky a malé zhodnocení. Mnohokrát jsem si říkal, že do toho hodnocení ale nezahrnují státní příspěvky a případné příspěvky zaměstnavatele.
Až tady Skejwin to konečně pojal komplexně. Za což mu děkuji !
6:30 když ho přeložíš 42x (2x21 Janeček) tak se dostaneš až nad Měsíc - nekecám 😅
Dobrý den, video pěkné - tohle mi jediné nesedí : přímo ze stránek Vltava Fond : Výnos Vltava Fund za celé období, kdy je aplikována současná investiční strategie, tedy za posledních 15
let, činí 468,3 % (12,3 % p. a.). Tak nevím kde je pravda.
Pan Gladis investory zavadi. Od zalozeni fondu je prumerny rocni vynos 2.8%, Od 2016 je to 5.2%. Pan Gladis si vybral obdobi aby to bylo pro nej vyhodne a zahrnuje obrovsky rust po brutalnim propadu. Vykonnost fondu hluboce zaostava za indexem.
Je smutný, kolik lidí v takových fondech zahučí. 😔 A co teprve bizáry jako IŽP...
Super rozhovor. Už nemáš na ruce PRIMky, což? :)
Zdravím.. Budu si to muset pustit asi znovu, ale pokud jsem dobře pochopila, je lepší zrušit penzijko a přijít díky tomu o státní podporu? Resp. to co už mi stát dal, "mi vezme", čili ty roky byly dosti ztrátové.. Lze přejít z DPS na DIP tak aby byla zachována st. podpora či i přesto se o ni přijde?
Zaměstnavatel nepřispíva a nikdy nepřispíval.. Děkuji
Pokud zaměstnavatel nepřispívá nemá penzijko smysl vůbec, příspěvek státu nepokryje ani poplatky ve chvíli kdy tam máte větší sumu peněz řekněme cca od 0,5mil. Teď ruším penzijko po 13 letech a jdu to investovat sám přes XTB a příspěvek zaměstnavatele dávám na Portu. I když přijdu o cca 50tis na příspěvcích.
Tie fondy treba porovnat za dlhy horizont, po dalsej krize budu uplne ine vysledky za 10-20 rokov medzi hodnotovymi fondami a sp500
Nebudou. Porovnání s delším časovým horizontem existují pro fondy v USA, Kanadě, Evropě...atd (viz studie Spiva) a naopak čím delší časový horizont, tím horší jsou výsledky fondů v porovnání s indexem.
@@michalsladek8809 Urcite fondy dlhodobo prekonavaju SP500 ako Berkshire
@@armanidesigner Berkshire za posledních 10-15 let tuším také ne. A ani do budoucna to není moc pravděpodobné, čistě z důvodu jeho velikosti. Spíše se dá čekat podobná výkonnost. Jinak ano, existuje a bude existovat pár fondů (jednotky procent), které dokáží SP500 překovávat i v dlouhém horizontu. Jenže to znamená stejný problém jako u jednotlivých akcií - jak trefit ten správný?
@@michalsladek8809 Poslednych 10-15 rokov boli nizke sadzby a ziadna poriadna kriza. BRK od 2009 prekonal SP500. Zaujimalo by ma ktory investicny fond prekonal za 30 rokov Berkshire a SP500. Nasiel som Gardner Russo & Quinn ale ten sa neobchoduje na burze.
@@armanidesigner Uvidime co se bude dit po smrti Buffetta.
K tomu třídění: My jsme vybrali modrý kontejnery na papír a nesli to do školy😃. Ale stejně jsme skočili třetí 🤔
Vidím to tak, že jdu zlatou střední cestou. Do penzijka dám tisíc, druhej dá zaměstnavatel a něco málo smrkne stát. Další peníze přibývají v Portu mimo do SP500...
Thank you Lord Jesus for the gift of life and blessings to me and my family $14,120.47 weekly profit Our lord Jesus have lifted up my Life!!!🙏❤❤
I'm 37 and have been looking for ways to be successful, please how??
Same i met kye tower last year for the first time at a conference in Wilshire after then my Life has changed for good.God bless kye tower
😱Sounds familiar, I have heard her name on several occasions.. and both her success stories in the wall Street journal!
though I started with as low as $5,000 actually because it was my tirst time and it Was successful, She's is a great personality in the state
Wow wow please is there any way to reach there services
A kde je vliv inflace od roku 2014? Jen za poslední 3 roky je přes 30%...
vsichni jsme v minusu, dlouhodobe se to rozlozi, ale good point, doporucuji #btc
Cíl není překonat inflaci v daném roce/pár extrémních letech, ale za dobu celého investičního horizontu
Pustím si video a v prvních 10 vteřinách se stihnu naštvat - to není dobrý začátek 😀 Samozřejmě je to závist, Snoopy na sekundárním trhu pořád 2,5x cena retailu a pražský Omega Butik stále ujišťuje, že budou.... myslím, že jim to už nikdo nevěří.
Tyhle investice do fondů, o kterých mluvíte, nepokryjí ani inflaci. Který fond udělal po očištění od poplatků 2021-2023 ročně 20% ?
odpověz si sám. jenže takových let, kdy je inflace na 20 pct, je za generaci jeden, maximálně dva. zbytek je plusový
takže jestli ti stojí za to progamblit svoje portfolio v takových letech s "šarlatánama", co ti naslibují 25+ pct ročně, pak proti gustu žádný dišputát. do toho :)
@@janpapaj1982 Psal jsem snad něco o šarlatánech...?
A Daniel Gladis nebude mit co zrat :/
Však jeho vltava je v minusu, ne?
@@joewellosobni943 No, ale ted to vsichni vedi :D
To se mylite, lidi co do toho pujdou vzdy budou. Pan Gladis je teoreticky velmi znaly clovek.
@@Alex-df4lt Pan Gladis je prodavac hrncu
@@TheAdamAdy To bych nerekl. Teorii zna velmi dobre, lip nez vetsina investoru. To ale k uspechu v investicnim fondu nestaci.
Skejwin skvěle mluví a je opravdu dobrý "diplomat". Dokonale se umí vyhnout konfliktu (žhavější výměně názorů) ... Viz podcast "Ve vatě" z 08.12.2023.
21:15 FKI pro "zkušené investory" - vysoké odborné nároky na investory? Mohl by to někdo rozvést? Za dobu co se o investování zajímám jsem nabyl dojmu, že jediným vysokým nárokem je být ochoten zainvestovat minimálně milion korun. Jak se posuzuje zda je někdo zkušený investor a v jakém ohledu jsou míněny ty vysoké odborné nároky na investory? Předem díky za odpověď.
Zkušený je takový, který dovede zdůvodnit, proč kupuje tuto akci, ne jinou, rozumí výsledovkám, investování podniku do jeho budoucnosti (nákup linky), sleduje jak manažeři podnik vedou, snaží se předvídat vývoj, neinvestuje vše co má, ale jen část majetku, takže neohrozí své bytí, pokud o polovinu přijde, nezmatkuje, když nakupuje akcii, tak si počká na její pokles i dva roky, nikdy nenakupuje ve chvíli, kdy je akcie úplně na vrcholu, neb krize jsou a budou a nakupuje v krizích a poklesech. Je to fuška.
@@demeterdantis2127 Jsem si naprosto jistý, že toto si FKI u svých potencionálních klientů prověřují. 🙂
PS: Takový zkušený investor žádné služby FKI nepotřebuje.
Tady se furt řeší jen výnos, ale říká vám něco PŘEDDŮCHOD? Výhodná alternativa k předčasnému důchodu, kdy se vám nekrátí výše starobního důchodu, stát za vás platí zdravotní pojištění a můžete bez omezení dále pracovat. To už předčasného důchodu nejde. Stačí jen udržovat penzijko alespoň po dobu 10 let, využít lze od věku 60 let. Samozřejmě musíte mít dostatečně naspořeno, ale pokud začneete brzo, stačí dávat blbých 500 Kč/měsíčně a jste v klidu. Zbytek si dávejte do ETF. Můj pohled. Nikdy není správné využívat jen jeden nástroj, i v tomto hledisku je diverzifikace dobrá.
A jak přesně se vyplatí předdůchod z DPS, když ty peníze v DPS mají mizerný výnos a vysoké poplatky? Když ty peníze dám do ETF, vydělám o pár stotisíc Kč víc - to si s radostí pak to zdravotní pojištění zaplatím sám, udělám si "předdůchod" výběrem výnosů z ETF kdy chci bez omezení a hlavně bez 15% zdanění jako v případě DPS.
1. Finance jsou čísla. Bohužel lidé stále dají více na emoce. Takže stačí finanční matematiky a ta nákladovost se dá krásně porovnat. Hlavně u těch investic 20-30 let a více. Ta časová hodnota peněz kupě lidem pořád uniká = čas a úrok z úroku. 2. Investovat se má začít hned. Ten čas se špatně nahrazuje. Při větší investici na začátku má smysl investovat po 1/3 v rámci 3-9 měsíců. 3. Penzijko se vyplatí pouze s příspěvkem zaměstnavatele nebo na kratší dobu, to je 5-10 let. Je škoda, že nikdo neukáže graf, jaký podíl na koncové částce má vklad, zhodnocení a státní příspěvek. Tam je to krásně vidět, že ten státní příspěvek je prakticky k ničemu.
Zase skvělý díl! Můžu se zeptat, jak je to s daněním etfka?
Uplatnuje se casovy test 3 let od nakupu, po kterem se zisky nedani (pri prodeji se to pocita FIFO = prodej se pocita vzdy od nejstarsich nakupu). Jinak je to 15% az na nejake vyjimky jako vyse celkove castky prodeje pod 100k (ne zisku) pripadne kombinace se ztratovym prodejem takze se snizuji celkove zisky.
Zdravim, otazka do diskuze - je tedy lepsi sporit na duchod v DIP nebo zalozit brokera a investovat pravidelne do SP500 nebo treba Berkshire?
podivej se na to jeste jednou
Si to vypočítej. Záleží na tvé situaci
A co třeba Kyjev,Lvov.Má někdo zkušenost?
18:00 proč tam nedá třeba Pioneer nebo Berkshire, ty maj myslím daleko nad S&P500
Brk neni fond a akcie co drzi neodrazi vykonost. Pioneer poslednich 15-20 let sp500 neprekovava ale je to +- na stejno.
Ale v minulosti Pioneer mel vetsi vykon jak S&P500
@@dadazizala5271 jo zijeme ted.
Paradni dil, Skejwin je kral analyz v ceskem prostredi (doporucuji blog).
Takovej shootout mezi Lukasem (jako mluvcim dat) a potfolio manazerama by byl hooodne zajimavej, ale nevim jestli by jim to jejich PR/marketing oddeleni dovolili (vyssi riziko blamaze, nizsi potencialni benefit ve forme novych klientu).
pěkné video ještě DIP dělá Fondee
Čau, ČSOB penzijní Dynamický fond 1%za vedení účtu+15%zazhodnocení vkladu smutné 😢 hlavně když vám manažeři fondů prodělají penize tak je to OK, hlavně nic jím nehrozí.
bohužel to má každý penz. společnost u dyn. strategie
@@lubomirmarek3756 V podstate v tomto ohledu neni konkurence/soutez, kazde penzijko jede na maximalnim poplatkovem limitu 1%+15% ktery jim povoluje zakon.
I management potrebuje na baraky v praze a sportaky za 4 mega. :)
@@tomasdoubek Jo a nelepší že to stát ještě podporuje aby se na tom banky živili, stejně jako stavební spoření, i když teď banky dávají za založení účtu u bank peníze abych jím úplně nekřivdil.😉👍
Zajímalo by mě srovnání aktuálně nabízených DIP produktů a jejich poplatků.
Celkem rozsáhlé je, včetně příslušné diskuse, na fórum Finexpertu - stačí zadat do vyhledávače "DIP - velké srovnání nabídek pro zodpovědné investory"
@@michalsladek8809článek není dobrý. Cena u RB ani nesedí.
Chtělo by to aktuální informace. Poplatky, spready, směnu kurzu atp..
@@michalsladek8809 3 roky jsou IMHO krátká doba na zhodnocení.
Bingo! Zrovna tohle řeším
@@VladimirFencl 3 roky čeho?
Ty vysvetlivky by tam mohly zustat delsi dobu a mit alespon polopruhledny podklad.
Pre retardovanych si ine relacie
Funkce pauza ti nefunguje?
Až na to, že Portu si bere 0,5% ročně a přitom ETF od Brokera si bere jen vstupní poplatek 1-4% jen na začátku z cílové částky, tudíž při 30 letem horizontu a zvyšujícím se portfoliu je těch 0,5% nesmysl peněz ☝️😉
Video se mi líbilo, ale taky mě na konci zarazila propagace Portu, kde je ten poplatek 0,5 %, když se díváme na video proti poplatkům. Nerozumím sice Vašemu "ETF od Brokera si bere jen vstupní poplatek 1-4%". Já mám dojem, že ETF na např. XTB kupuju s nulovým poplatkem. Každopádně pokud počítám dobře, tak při investici 10k měsíčně a horizontu 30 let zaplatím u DIP zprostředkovateli na poplatcích 1,5 mega a to je dost. Na druhou stranu si neudělám daňovou úlevu, ale to je o řád méně podstatné.
@@martinvalentacz Podívejte se v XTB na ty poplatky pořádně. Toto je poplatek zprostředkovateli, neplést s poplatky fondu😉
Srovnávejte srovnatelné. Pokud chcete udělat ručně u brokera totéž, co dělá za vás Portu automaticky, buď to nepůjde vůbec (frakce, rebalance), nebo to bude taková kupa práce, že mi ten poplatek 0,5% příjde adekvátní a jsem s ním úplně v pohodě. A to se nebavím o spredeach, kurzových přepočtech apod. A to si teda za jiným účelem kupuji i ETF u brokera sám. Takže vím o čem mluvím.
@@richardbellay26 Teď sice nevim, na koho z nás dvou reagujete, ale bavíme se tu o nákupu ETF sám u brokera bez DIP a nákupu téhož ETF v DIP. 0,5 % je drahé. Tento poplatek se aplikuje u DIP i jinde, nejen na Portu. Asi se z toho stane standard a to je to, co tu kritizuju.
@@martinvalentacz No ale to je právě ono, pokud byste nakupoval jedno jediné ETF, pak máte pravdu, ale takto se to obvykle něděje. U Portu (DIP nebo mimo DIP, to je celkem jedno) máte portfolio složené z více ETF (5-10 typicky) a pak už je docela otázka, jestli si to řešit sám přes brokera nebo raději za vyšší poplatek přes Robo platformu. Navíc v rámci strategie na Portu můžete mít třeba ETF i jednotlivé akcie a o to celé po frakcích, což nevím, kde jinde je možné. A tam už ten poplatek dostává zcela jiný rozměr.
Dlouhodobě investuji už od asi 21 let. Zajímá mě však i kratkodobé investice, v řádu třeba 2-5let. Poradil byste mi někdo i investice, které dávají smysl při tzv.sprintu, tedy řádu měsíců až nižsích let? Zatím jediné co jsem začal je těžba krypta, jsou i jiné způsoby?
Zdravím, pojem sprint u investování slyším za svou profesní kariéru prvně. Investování nemá s krátkodobým tradingem, tedy spekulací, nic společného. Je skvělé, že se snažíte peníze chránit a je dobré si uvědomit, že hlavním pracantem pro vás je čas. Doporučil bych mít investiční plán a dobře nastavenou strukturu majetku. Pak si v rámci nějakých max 10 % z celkové sumy hrajte na burzách (forex, akcie, futures) v rámci tzv. swing tradingu.
J, děkuji. Sprint je slang, Vojta to občas používá v různých dílech de facto pro tu spekulaci. Ale asi nejlepší spekulace je za mě buď se něco naučit, nebo vystavit třeba drobný podnik nebo živnost, tam dávám většinu výdělku. A to krypto, ale tomu věřím fundamentálně a filozoficky, proto těžím a stackuji. Jinak se držím mého pravidla investovat do toho, co mě baví a zajímá. Proto mě třeba zajímá Nvidia, herní průmysl, DJI vývoj dronů, SPíčko klasicky, ETF, dejme tomu i ČEZ, podílové investice do uměleckých děl Masterworks a mikroinvestice do Nemovitostí jako Investown. Dneska v každém oboru je nějaká perspektiva, proto je za mě nejlepší to házet do toho, o čem si člověk každý den čte, nebo se tomu profesně věnuje. V dnešní době asi (bohužel) pošlape zbrojní průmysl, Lockheed Martin atd, ale tomu třeba tolik nerozumím, takže se do toho neženu. AI a biomedicínské technologie též.@@wizioncapital
Chápu a samozřejmě rozumím, jen jsem trochu profesně deformován, tak mě to trklo do oka.
Investovat do toho, co znáte je určitě správná volba. Jen určitě by hlavní část portfolia měly tvořit široce diverzifikované nástroje (např. ETF), kde cílíte na zhodnocení trhu. Přeci jen o tom toto video bylo. Vemte si, že statisticky ani ti portfolio manažeři, kteří dělají stock picking a každý den min. 8 hodin trhy studují, nejsou ve více jak 90 % případů na delším horizontu schopni přinést vyšší zhodnocení než trh. Myslet si, že toto zvládnu lépe jako "lajk" je minimálně velmi odvážné. Statistika je v tomto neúprosná, tedy pravděpodobně v tom lepším případě budu onen průměrný americký investor, který zhodnocuje své portfolio 4 %, když mu tamní trh roste 9 %.
Zkrátka stockpicking a obecně jakékoliv úzce zaměřené tématické investice by měly tvořit jen malou část (řekněme do těch 10-20 %) portfolia. Jinak hraju s více jak 90 % pravděpodobností na to, že prohraju.
@@Aggoenix
Podobné porovnanie výkonnosti fondov sa robí už roky minimálne na jednom slovenskom fóre o investovaní. Len teda o dosť rozsiahlejšie. Ale inak fajn diel
cool. tak táhni do horních uher a neoxiduj u youtube s českými fondy
Kruci, myslel jsem, že ČSOB Dynamické penzijko není tak špatné. Tady z toho vychází, že stát by měl ideálně zrušit státní příspěvek na penzijka a všechny přimět jít do DIPu, případně platit státní příspěvek na DIP. A příspěvek státu na penzijko by měl zrušit, stejně jako u stavebního spoření. Oči otevírající. Hned jak bude čas, začnu studovat DIP a penzijko nechám dojet, když už v něm mám statisíce. Byla by škoda přijít o podporu a doplácet daňové úlevy.
DIP ti sebere 1 % rocně, ne? To je taky nesmysl.
No, smutné je, že se právě zřejmě vyplatí to penzijko i přes ztrátu příspěvků a dodanění stejně zrušit a pořád tu ztrátu doženeš za 15-20 let v ETF a vyděláš statisíce Kč navíc.
Penzijko mi v 25 letech reálně vydělá vic nez sp500, mam to spocitany 😊
To snad ne
Pan Cung asi nedal lajk. :-D
Dolezitejsie ako poplatky su bezpecnost a podpora. Ked ti zmrazia bez dovodu ucet ako Revolut a cakas tyzden na email poplatky su irelevantne
Revolut je v podstate pro studenty a mlade lidi, zivotni uspory bych do toho v zivote nedal.
@@Alex-df4lt Na zmeny kurzu je to ok inac kktina
Tyjo... smíšené pocity...
resp. ANO, zkoumejte a ptejte se, co nakupujete.
ALE - srovnání S&P500 s ČSOB Akciový? Pardon, ale to je jasné, že to nikdo nedělal. Protože to nemá význam srovnávat globální akciový fond s relativně úzce zaměřeným indexem. Aneb věřím jen své statistice, jako v politice. Škoda, že si nevzal do srovnání akciové fondy snažící se S&P500 kopírovat/překonat. Ano, v posledních 20 letech jsou pod indexem, ale ne tak brutálně jako globální fond :(
Zrušit "penzijko" ... čistě číselne podle toho, co pán říká, ANO. Ale zapomíná na to, že většina lidí to nevydrží nevybrat do důchodu (dům, byt, auto, dovolená...) a pak mají "hovno". Pardon. Nehledě na to, že většina nevydrží nevybrat, když to fakt spadne dolů. Majoritu investovat mimo standardní nástroje, ANO, ale penzijko rozumně nechat, protože se hůř vybírá a alespoň budou mít lidě "něco".
Ano, dělám ve financích. Ano, mám penzijko. Ano, mám indexové fondy a přímé akcie, kde mám majoritu svého inv. majetku....
Koukni na Skejwinův blog - má tam to tam rozebrané více dopodrobna, včetně toho, že porovnání je samozřejmě i otázka volby benchmarku. Mimochodem ten ČSOB akciový si nevede dobře ani v porovnání s globálním indexem, pokud dobře koukám. Ono volba aktivně spravovaných fondu obecně nedává moc smysl.
Škoda, že nejde převést stávající prostředky z penzijka na DIP. Tohle je za mě jasnej krok a nechápu, že se s tímto nepočítalo... :( Takže vybrat penzijko, doplatit daň a příspěvky a hodit to do Portu.
co se stane když bych dan nedoplatil? přemýšlím, že DPS zruším ale daně jsem nikdy neřešil. Dělá to za me zamestnavatel.
O daň se postará banka při zrušení penzijka, no stress 😂
Protože to loby penzijních společností nechce. To by to rovnou mohli zavřít, stejně tak stavební spořitelny😉
@@danielrocek1801 Nepostará, strhne pouze srážkovou daň 15 % z výnosu (ne banka, ale penzijní společnost) a vrátí státní příspěvky Ministerstvu financí. Pokud jste ale čerpal daňový odpočet, musíte v rok zrušení penzijka podat daňové přiznání sám (tedy zaměstnavatel za Vás neudělá roční zúčtování daně), kde zdaníte veškeré své příjmy a dodaníte dodatečně úlevy z penzijka.
Pokud se na to vykašlete, počítejte s dopisem od Finanční správy, penále, případně pokuty (tenhle rok se zrovna tomuhle aktivně věnovala).
pozor, těch 230 kč člověk dostane, ale v delším horizontu se ten poplatek rozpustí v poplatcích.
Od zaměstnavatele si nechávám přispívat na životko. To si vyberu kdy se mi zachce a neplatím z toho žádnou daň.
Investovat přes životko je to nejhorší, co můžete udělat. Životní pojištění má pojistit rizika, ne spořit/investovat (pak slouží blbě jak na pojištění, tak na investování).
Taky uvažuju o globálním ETF ale nevím jestli už není pozdě ve 40 začít, sice mám poměrně velkou hotovost (1 mil+) na spořících účtech a od roku 2007 sypu 1000kč na penzijní kde je za ty roky prd zhodnocení + něco málo ve zlatě (slitky). Jako všechno nasypat do ETF se mě taky nechce a asi by to nebylo i moudrý. Nějaký nápady jak to rozdělit případně kolik tam hodit?? Představa, že bych měl chodit po 60 do práce takže investiční horizont je do 20 let potom předčasný důchod, oficiální mě posunou na skoro 68.
Tu hotovost bych dal pulku do dluhopisu a druhou pulku do IWDA indexu. Kazdych par let jak se blizi duchod tak postupne prelivat do hotovosti/dluhopisu a minimalizovat tak rizika.
@@TheAdamAdy ETF mám vyhlídnutý VWCE je tam i část rozvojových trhů plánoval jsem tak 100-200k začátek + jednou za půl roku něco přihodit tak 25k , zbytek nechat hotovost + občas přikoupit unci zlata.
@@TheLama123456Muze byt. Jeste bych tam prihodil bitcoin, treba 1%
20 let je velmi slušný časový horizont in na ETFko. Ale all in pouze akcie bych taky nešel.
80% ETF, 20% btc
A víte co je to příspěvek zaměstnavatele?
To je Vaše energie, kterou jste nedostali v jiné formě. Takže jsou to pořád Vaše "peníze".🤣🤣🤣
Erik Meldik next!
A proč neprodat svůj dům nebo byt, vybrat úspory zrušit penzijko a nezkusit investovat v době permanentního několika letého růstu. Vždyť to musí vyjít. Děti léta řádí před zimou 🙂
Statisticky je lepsie investovat vsetko ihned. Ale statisticky po vysokych sadzbach a invertovanej krivke vzdy prisla kriza. A to v priemere do 3-24 mesiacov po prvom znizeni sadzieb.
pokud je rocni najem roven nebo mensi 5% ceny nemovitosti, tak se nevyplati bydlet ve svem
@@armanidesigner Krize vždy přišla proto, že FED začal sazby snižovat pozdě. Tak třeba to tentokrát už konečně trefí správně:)
@@michalsladek8809 Jasne, ako vzdy dufame ze tentokrat to bude inak a dopadne to ako vzdy. Sadzby rastli najstrmsie od 1980 a invertovana krivka najhorsia od 1980. Ale verime v soft landing.
@@armanidesigner Já bych si na soft landing asi taky nevsadil, nicméně i takovou možnost je potřeba si připustit.
ad DIP .. statnim prispevkem srazim poplatky = stat z penez vsech nakrmi zase banky. Stejne jako s uverama na EV ... Euroland je opravdu svet neomezenych moznosti.
To, co píšete, platí pro DPS, ne pro DIP.
Dobrý den, líbí se mi vaše video. Nemohu již investovat dlouhou dobu. Jsem již ve starobním důchodu (66 let) a moc investicím nerozumím. Myslím, že by jste mě mohl pomoci, mám na vás prosbu. Poradil by jste mi, kam investovat, nebo rozložit 300 000,- Kč na dobu 5-7 let? Děkuji za zamyšlení a radu. Zdravím a přeji hodně štěstí. Jarek V.
Dobrý den, možná vám pak odpoví i někdo povolanejsi, ale já bych tuto částku na tak krátkou dobu neviděl na akcie ani etf(tedy obsah videa), tam půjde spíše o státní dluhopisy nebo jen sporici či terminovane vklady, to již pak ale nejsou investice
Dajte si to do banky..na 5 percent urok. Na 5 rokov investovat to mozte prist realne aj o peniaze.
Určitě jen, když vám nepřispěje zaměstnavatel. Pak je to totiž nejlepší nejvýnosnější investice. U mne jistých 40% bez zohlednění úroků.
ETF kdyz neprispiva zamestnavatel na penzijko? Kdyz prispiva, tak furt penzijko se vyplati
Na tohle jsem přišel 3 roky zpátky prostým porovnáním výsledků penzijka za dobu co ho mám a porovnal to s libovolným ETF. Hned jsem to šel zrušit. Pak jsem na ty peníze od Allianz čekal neskutečných 7 měsíců. Penzijko never more. Acc ETF all the way.
u akeho brokera a ake ETF mas?
Ty distrakce na spodní straně videa jsou strašný
Co přesně myslíš?
K Vojtovo lifehacku...nevíte proč opětovně rušil a znovu zakládal penzijko zrovna po dvou letech?
Penzijko jde zrušit nejdříve po 2 letech
Asi potřebuje peníze a chtěl sosat
@@danielrocek1801kvůli takovým je pak tak přísné vystoupit z DIPu
Když ho zrušíte do 2 let, tak nedostanete nazpět ani vlastní vklad (propadne penzijní společnosti).
Za tohle vas Gladis dozivotne zabanuje
Dnes stoji auto cca 30 000 eur. O 30 rokov bude stat 250 000 eur. Kolko ste v zisku ked budete investovat 30 rokov a zarobite ja neviem 200%?? Skoro nic. Treba si kupit co treba, mat vlastnu nehnutelnost a vydrbat sa na bankarov...cosi si nasetrit na kavu. A este riskujete ze Vas system o tie prachy odrbe za tych 30 rokov. Dik, zijem dnes a nacio mi bude na dochodok miliony? Naco?
Člověk, který se o sebe řádně stará, sportuje a jí zdravě, si může naspořit a jít do předčasného důchodu, a být pořád vitální a pohyblivý, aby mohl v důchodu dělat spoustu věcí, které ho baví
Člověk, který se o sebe řádně stará, sportuje a jí zdravě, si může naspořit a jít do předčasného důchodu, a být pořád vitální a pohyblivý, aby mohl v důchodu dělat spoustu věcí, které ho baví
@@lukefender94 Jo, jo...mozno ano mozno nie. Casy su take ze kludne za 5 rokov mozte mat z akcii -50%. Predcasny dochodok...moze byt ale potom dostanete od statu mizerne malo. Chcete zit zo svojho? Je Vam jasne ze financne krizy tu budu stale castejsie...a nikdy neviete ci o svoje peniaze v akciach nepridete. USA sa topi v dlhoch...raz to buchne. Cakajte.
Ani ta nemovitost není jistota. Jistota je jenom smrt a daně. Při průměrné návratnosti (která samozřejmě není zaručená, ale to ostatně není nic) na US trhu za posledních 30 let by ze 30 000 Eur měl něco kolem 350 000 Eur. Koukněte se jak funguje složené úročení. A není nutné buď jenom všechno investovat a nebo všechno utratit.
@@michalsladek8809 Vsak nehovorim ze treba vsetko utratit- Len tito tu by vsetko len unvestovali, pripada mu ze ani nechcu zit len vidiet na ucte viac penazi. Hovorim mat byt svoj na byvanie nie ako investiciu, aby som v dochodku nemusel platit najom 600 -eur..lebo na to fochodca nebude mat...vsetci co byvaju v prenajme...v dochodku pojdu pod most...okrem investorov, ktorym sa samozrejme musi zadarit a nesmie prist kriza,,,co je dnes uz uplne nerealne. Kupit si vsetko co potrebujem a v dochodku uz len neake uspory +. Lebo svet sa ruti do kopru...investicie pokdu tiez hentam. Odrbe Vas system bud inflaciou alebo inak o uspory.
Václav Havel nám slíbil Pravdu a Lásku.
Lidi nic nestrkejte do fondů, jinak vám to ukradnou.
Hodina bohužel o ničem...
Jakých 2000 poplatek za rok??? Já mám poplatek 272,- a 40% zisk każdý rok.
😂😂😂😂😂