50 lat temu mieszkalem w tej kamienicy i do dzisiaj pamietam wszystkich lokatorow , lacznie z P Wedlowa, Ktora mieszkala nad Brama .Dzis mieszkam w Montrealu.
Mnie pan Wedel zawsze będzie kojarzył się z dzieciństwem. Mieszkałam na Saskiej Kępie, vis a vis Parku Skaryszewskiego, zwanego Parkiem Paderewskiego. Po drugiej stronie tego parku znajduje się fabryka czekolady pana Wedla. Zapach czekolady czuć było na całej ulicy (od mojej kamienicy do fabryki był z grubsza kilometr przez park). Od lat nie mieszkam w tym miejscu, ale wspomnienie tego zapachu zostanie ze mną na zawsze. Kochani, ja bardzo Wam dziękuję za ten odcinek. Znam dobrze te wszystkie miejsca, które pokazaliście i przywołaliście wszystkie moje najcudowniejsze wspomnienia. Jeszcze raz dziękuję z całego serca. A.
Uwielbiam serię "Ulice i kamienice". Naprawdę. Lubię ten niewymuszony, naturalny, pełen pasji sposób prezentacji Pana Radka. Ten sznyt, jego niedzisiejszy charakter bijący z ekranu. Jedyne czego mi dzisiaj brakowało to zabrania nas w podróż przez bramę, przejścia przez dziedziniec i spaceru po klatce schodowej, zabrania tam, gdzie nie ma wstępu. Tam, gdzie za tabliczkę czekolady ludzie otworzyliby przez Radkiem szeroko drzwi.
W kamienicy Wedla byłam zupełnie niedawno na warszawskim spacerku architektoniczno-historycznym. Udało nam się dostać na klatkę schodową, gdzie jest przepiękne malowidło o góralskiej tematyce Zofii Stryjeńskiej, coś wspaniałego 💎
Jak legenda na YouTobe głosi, O czym mówią już w Wenecji Włosi, Zobaczyć Radka bez marynarki na sobie, To jak znaleźć zaginiony zabytek w Cordobie. Dziś jednak w Warszawie musiało być gorąco, Bo Gajda wyglądał odmiennie znacząco, Wizytował kamienice króla czekolady, Bez marynarki, za to, jak zwykle pełen swady. Odcinek smaczny i to z dwóch przyczyn i powodów, Pierwszy to na geniusz architektów podanie dowodów, Drugi ten, co rozpalił inne zmysły tych, którzy lubią ten kanał, Czyli słodycz czekolady Wedla i to wcale nie jest banał. Jak zwykle odcinek był dla mnie jak lukier na cieście, Tym bardziej, że był o moim ukochanym mieście, Był tylko jeden feler i jedna mocna skucha, Za mało Natalii - niech Gajda tej rady posłucha! 😂😂😂 Bobik.
Uwielbiam Pana Panie Radku i entuzjazm z jakim Pan opowiada. Od dziecka lubiłam oglądać kamienice (w moim mieście i poza nim) i często zastanawiałam się nad ich historią . Ten cykl (i cały kanał) to takie spełnienie moich dziecięcych marzeń :)
Dziękuje bardzo, za tę, jak zawsze, niezwykłą prezentację i opowieść. I po raz kolejny będę, pokazane przed Was, kamienice, oglądała innymi oczami. Ślę serdeczności
Świetny odcinek i jedna z najzgrabniej zrobionych współprac jakie widziałam na YT. Czuję tylko mały niedosyt związany z brakiem widoku wnętrza tych kamienic (pomijam oczywiście pijalnię czekolady), np. bardzo mnie ciekawią klatki schodowe w tych budynkach. Oczywiście bardzo wdzięczny i ciekawy odcinek.
Może z tego wyjść bardzo fajna wycieczka! Po drodze oba brzegi Wisły, kilka stylów i nurtów architektonicznych, architektura mieszkaniowa i przemysłowa, a do tego wnętrza pijalni :) Nic tylko spacerować! :D
Słodki odcinek, dla mnie kamienica z neonem chłopczyka na zebrze, to dla mnie kultowe miejsce w tamtej części Warszawy. Szkoda że te powojenne plomby nijak się mają do tych pięknych kamienic niszcząc perspektywę. Natomiast co do Wedla, nie wiem czy to przez to, że firma jest już tylko brandem w portfolio międzynarodowej korporacji, czy mi już się smak pogorszył, natomiast uważam że to nie jest już ten "smak dzieciństwa" co kiedyś.
Dzięki Waszym filmom zupełnie inaczej patrzę na Warszawę i tajniki architektury. A mieszkam w Warszawie właściwie od urodzenia, już ponad 50... Babcia opowiadała, że przedwojenna Warszawa była piękna. Teraz też. Tak uważam, pomimo, że na codzień tego nie zauważamy. Jeszcze raz dziękuję! Pozdrawiam
Czekolada! W kamienicy na rogu Puławskiej i Madalińskiego mieszkał bohater "Morfiny" Szczepana Twardocha. Takie skojarzenie literackie. Dziękuję za filmik. Mieszkam w tej okolicy, wiedziałam co nieco o kamienicach Wedla (polecam spacery po Starym Mokotowie ze Skarbami Warszawy), ale świetnie zobaczyć je u Was, ze szczegółami i z historią. Seria "Ulice i kamienice" jest fantastyczna.
Dziękujemy! "Morfina" jeszcze przed nami, ale w tygodniu, w którym nagrywaliśmy ten odcinek Radek przeczytał "Króla" i "Królestwo", więc była turbowarszawska architektura i literatura :) Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy!
Panie Radosławie, już to kiedyś pisałem. Jestem totalnym laikiem w temacie architektury. Nie interesują się ją wcale, ale uwielbiam Wasze materiały, bo potrafią zainteresować ciekawostkami, o których istnieniu nie miałem pojęcia.
Modernizm przed wojenny w Polsce jeden z najlepszych styli w architekturze naszego kraju i unikalny uważam na skale Europy . Bardzo fajnie że przeplataliście zmiany stylów w tym filmie .Jak zwykle materiał ciekawy oby więcej tego typu .
Pracowałam niedaleko kamienicy na Puławskiej, nawet rozważałam wynajęcie mieszkania po sąsiedzku na Madalińskiego, ale nigdy nie spojrzałam dość wysoko, aby dojrzeć, że to budynek Wedla. Taka ciekawostka 😃. W każdym razie czekam na więcej inspiracji do spacerów po Warszawie.
Panie Radosławie, prosił by bardzo o pokazanie Kalisza w Wielkopolsce, według mnie to niezwykłe miasto, bo nie ucierpiało podczas II wojny światowej, a podczas pierwszej, mógłby pan opowiedzieć jak po prawie całkowitym zniszczeniu odbudowano Kalisz w 20-leciu międzywojennym. Pozdrawiam
Raczej "na szczęście". Kamienice dla swoich mieszkańców nie były wygodnym i przyjaznym miejscem, bo bardziej od wnętrza i tego jak ludzie żyją w niej, architektów obchodziło to jak będzie zdobiona fasada. Modernistyczne mieszkania z dostępem do światła północ-południe, z sensownymi proporcjami ścian i sufitów, z większą ilością okien itd. naprawdę poprawiły życie zwykłego człowieka
Zrobiliście materiał o mojej ulubionej kamienicy! ❤️ A tak z innej beczki, to zastanawia mnie, jak to się właściwie stało, że w tak krótkim czasie, powiedzmy od końca XIX wieku do lat 30 XX wieku zaszła tak ogromna zmiana w hm, trendach architektonicznych, że nagle zniknęły wszelkie zdobienia z fasad budynków. Rozumiem potrzebę zabawy bryłą, budowania "luksusowo", czyli kamienic z drogich materiałów i bez podwórek-studni, które nie zapewniały odpowiedniego komfortu życia. Ale czy zaprzestanie dekorowania fasad budynków było konieczne i w ogóle pożądane przez wszystkich architektów oraz mieszkańców? Tak szybko ludzie zmienili zdanie na temat tego, co jest piękne? Kilkaset lat bogato zdobionej architektury i nagle w ciągu 30 lat taka zmiana... Zastanawia mnie to. Skąd na przykład w głowie Wedla ten pomysł ze skuciem wszystkich ozdób z zachwycającej kamienicy przy Foksal? 🤔
@@r.manson9013 Na Placu Pięciu Rogów stoi następna makabryła - post modernistyczny blok, który na dodatek stanowi dominantę Placu :( I chyba nikt nie planuje go wyburzać...
Czekolada;) Dzięki za świetny materiał, piękne kamienice, szczególne wrażenie zrobiła na mnie ta pierwsza eklektyczna orazminimalistycznie klasyczny "Dom Michaliny" Pozdrawiam;
Ostatnio stawiałem dom na wsi. Musiałem koniecznie brać dach ceramiczny, w kolorze czerwonym, elewacja biała, kąt nachylenia dachu pomiędzy 30 a 45 stopni. Niby dbają o wygląd okolicy a sąsiedzi mają dachy płaskie, kryte blachą i elewację w kolorze oczojebnej zieleni. Tu widzę obok ślicznej kamienicy taki PRLowski koszmarek. Nie mam pojęcia w jaki sposób wydawane są u nas pozwolenia na budowę.
7:55 Art Deco! W to mi graj! Już stęskniłem za Wami! Wenecja piękna, ale to w Warszawie Pan Radosław dostaje tego specyficznego błysku w oku. Iskry pasji którą tak podziwiam!
Na pierwszy rzut oka widać, że pierwsza kamienica, wybudowana w stylu tradycyjnym jest o wiele piękniejsza od tej modernistycznej. Współczuję architektom ponieważ muszą oni dostosowywać swoje gusta do światowych trendów, żeby nie wyjść na laików.
Czekam na odcinek o Dworze Artusa, wszak jest to chyba jedyny budynek ktorego elementem dekoracyjnym zamierzonym sa zabytkowe modele zaglowcow, ktore były tam umieszczane kilkaset lat temu.
Bardzo ciekawy film. Szkoda tylko, że historia samego przedsiębiorstwa po wojnie nie była tak wesoła, właściciel fabryki nie mógł wejść na teren swojej własności, było to o tyle smutne że przed i w trakcie wojny był filantropem.
Kiedy Gliwice :) ? Oprócz Wilhelmstrasse i rynku równie ciekawa jest zabudowa przy św.Marka z 1921r podobna do słynnego Nikiszowca. Nie wspominając o Willi Caro i innych willach.
Mieszkam na ulicy Grażyny tuż obok modernistycznej kamienicy wedla, słuchałem z przyjemnością. Na parterze są też "robotnicze" płaskorzeźby, czy one są oryginalne czy dorobiono je w PRL?
Ostatnio bardzo zainteresowała mnie kamienica przy al. Wolności 8 w Częstochowie, mogę prosić o dwa zdania wyjaśnienia, o co w niej chodzi? Mnie kojarzy się z modernizmem luksusowym przez te złote okna. Pozdrawiam bardzo serdecznie :)
Jeśli urząd miasta chciałby, abyśmy zrobili filmy o architekturze Bielska-Białej, to my jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje :) Mieliśmy już bardzo udaną współpracę z Gnieznem, w jej wyniku powstały trzy bardzo ciekawe odcinki :)
A szkoda że nie wiedzieliśmy o tych planach! Udostępnili byśmy taras na Domu Wedla do nagrania. Widoki z niego są niesamowite. Pozdrawiamy
witam sąsiada;) szkoda też, że nie pokazano malowidła Stryjeńskiej, klatki schodowej i mieszkania. O tym , że na taras można wejść to nie wiedziałam!
BTW, dziękuję za pomysł przywrócenia neonu i przeprowadzenie całego przedsięwzięcia. Teraz Dom Wedla stał się (prawie, bo sklep) kompletny.
Takie współprace to ja rozumiem!
W takim razie już zapraszamy na odcinek 21 listopada! :) (trzymajmy kciuki, żeby udało się go skończyć, hehe)
50 lat temu mieszkalem w tej kamienicy i do dzisiaj pamietam wszystkich lokatorow , lacznie z P Wedlowa, Ktora mieszkala nad Brama .Dzis mieszkam w Montrealu.
Bardzo dziękujemy za podzielenie się tym wspomnieniem! Pozdrawiamy serdecznie!
Mnie pan Wedel zawsze będzie kojarzył się z dzieciństwem. Mieszkałam na Saskiej Kępie, vis a vis Parku Skaryszewskiego, zwanego Parkiem Paderewskiego. Po drugiej stronie tego parku znajduje się fabryka czekolady pana Wedla. Zapach czekolady czuć było na całej ulicy (od mojej kamienicy do fabryki był z grubsza kilometr przez park). Od lat nie mieszkam w tym miejscu, ale wspomnienie tego zapachu zostanie ze mną na zawsze. Kochani, ja bardzo Wam dziękuję za ten odcinek. Znam dobrze te wszystkie miejsca, które pokazaliście i przywołaliście wszystkie moje najcudowniejsze wspomnienia. Jeszcze raz dziękuję z całego serca. A.
Bardzo dziękujemy za podzielenie się z nami tym wspomnieniem! Pozdrawiamy serdecznie! :)
Uwielbiam serię "Ulice i kamienice". Naprawdę. Lubię ten niewymuszony, naturalny, pełen pasji sposób prezentacji Pana Radka. Ten sznyt, jego niedzisiejszy charakter bijący z ekranu. Jedyne czego mi dzisiaj brakowało to zabrania nas w podróż przez bramę, przejścia przez dziedziniec i spaceru po klatce schodowej, zabrania tam, gdzie nie ma wstępu. Tam, gdzie za tabliczkę czekolady ludzie otworzyliby przez Radkiem szeroko drzwi.
Marzenie mieszkać w takiej kamienicy! Przepiękny budynek!
W kamienicy Wedla byłam zupełnie niedawno na warszawskim spacerku architektoniczno-historycznym. Udało nam się dostać na klatkę schodową, gdzie jest przepiękne malowidło o góralskiej tematyce Zofii Stryjeńskiej, coś wspaniałego 💎
Czekolada i Wasz Kanał to dwie najprzyjemniejsze rzeczy na świecie
🍫 Dziękujemy! Życzymy udanego wieczoru! :)
A ja nie lubie czekolady!
Ale budynek piekny a odcinek ciekawy 💚
Jak legenda na YouTobe głosi,
O czym mówią już w Wenecji Włosi,
Zobaczyć Radka bez marynarki na sobie,
To jak znaleźć zaginiony zabytek w Cordobie.
Dziś jednak w Warszawie musiało być gorąco,
Bo Gajda wyglądał odmiennie znacząco,
Wizytował kamienice króla czekolady,
Bez marynarki, za to, jak zwykle pełen swady.
Odcinek smaczny i to z dwóch przyczyn i powodów,
Pierwszy to na geniusz architektów podanie dowodów,
Drugi ten, co rozpalił inne zmysły tych, którzy lubią ten kanał,
Czyli słodycz czekolady Wedla i to wcale nie jest banał.
Jak zwykle odcinek był dla mnie jak lukier na cieście,
Tym bardziej, że był o moim ukochanym mieście,
Był tylko jeden feler i jedna mocna skucha,
Za mało Natalii - niech Gajda tej rady posłucha!
😂😂😂
Bobik.
Najlepszy kanał o architekturze w przestrzeni polskiego YT!
Uwielbiam Pana Panie Radku i entuzjazm z jakim Pan opowiada. Od dziecka lubiłam oglądać kamienice (w moim mieście i poza nim) i często zastanawiałam się nad ich historią . Ten cykl (i cały kanał) to takie spełnienie moich dziecięcych marzeń :)
Radiu wielkie dzięki, wybieram się z Córką do pijalni czekolady Wedel. Jak zwykle pięknie opowiadasz o architekt. Dziękuję ipozdrawiam
Dziękuje bardzo, za tę, jak zawsze, niezwykłą prezentację i opowieść. I po raz kolejny będę, pokazane przed Was, kamienice, oglądała innymi oczami.
Ślę serdeczności
Bardzo dziękujemy za miłe słowa! Cieszymy się, że dzięki UA-cam możemy dzielić się z Widzami naszą pasją do architektury :)
Naprawdę, nie wiem co bardziej lubię. Ulice i kamienice? Tajemnice obrazów? Czy "zwykłe", które zwykłymi nigdy nie są. Dziękuję!
Świetny odcinek i jedna z najzgrabniej zrobionych współprac jakie widziałam na YT. Czuję tylko mały niedosyt związany z brakiem widoku wnętrza tych kamienic (pomijam oczywiście pijalnię czekolady), np. bardzo mnie ciekawią klatki schodowe w tych budynkach. Oczywiście bardzo wdzięczny i ciekawy odcinek.
Jedna z moich ulubionych serii. A pomysł zwiedzania Warszawy (i śledzenia zmian nurtów architektury) trasą 'Wedla' intrygujący 👍
Może z tego wyjść bardzo fajna wycieczka! Po drodze oba brzegi Wisły, kilka stylów i nurtów architektonicznych, architektura mieszkaniowa i przemysłowa, a do tego wnętrza pijalni :) Nic tylko spacerować! :D
Przepiękne ujęcia :) i przepiekne kamienice
😍😍🤩 Cieszymy się, że odcinek się podobał :)
Profesor Żórawski - parasole w kamienicy Puławska 24b - klatki schodowe i windy 1938r i elastyczna konstrukcja ... polecam zobaczyć to tuż obok
Z przyjemnością, ale zapewne domofon?
:(
Fantastyczny odcinek
Słodki odcinek, dla mnie kamienica z neonem chłopczyka na zebrze, to dla mnie kultowe miejsce w tamtej części Warszawy. Szkoda że te powojenne plomby nijak się mają do tych pięknych kamienic niszcząc perspektywę. Natomiast co do Wedla, nie wiem czy to przez to, że firma jest już tylko brandem w portfolio międzynarodowej korporacji, czy mi już się smak pogorszył, natomiast uważam że to nie jest już ten "smak dzieciństwa" co kiedyś.
Oczywiście maszynka do pieniędzy
Mmmm... Czekolada 😍😉
Zaskoczyłam się tym że chłopiec na zebrze nie jest wytworem dzisiejszego marketingu Wedla, a już starym symbolem marki. Wow 😁
Tak! To w ogóle z 1926 roku grafika. Jan Wedel był wizjonerem i w zakresie produkcji słodyczy, i w zakresie marketingu :) 🍫🍫
Wooow, no i to jest ciekawostka 🤗 dziękuje!
W kamienicy Wedla na ul. Puławskiej mieściło się przedszkole do którego chodziłem.
Dzięki Waszym filmom zupełnie inaczej patrzę na Warszawę i tajniki architektury. A mieszkam w Warszawie właściwie od urodzenia, już ponad 50...
Babcia opowiadała, że przedwojenna Warszawa była piękna. Teraz też. Tak uważam, pomimo, że na codzień tego nie zauważamy.
Jeszcze raz dziękuję!
Pozdrawiam
Kolejny wspaniały film. Uwielbiam takie style!
Bardzo dziękujemy! Pozdrawiamy gorąco!
Czekolada! W kamienicy na rogu Puławskiej i Madalińskiego mieszkał bohater "Morfiny" Szczepana Twardocha. Takie skojarzenie literackie. Dziękuję za filmik. Mieszkam w tej okolicy, wiedziałam co nieco o kamienicach Wedla (polecam spacery po Starym Mokotowie ze Skarbami Warszawy), ale świetnie zobaczyć je u Was, ze szczegółami i z historią. Seria "Ulice i kamienice" jest fantastyczna.
Dziękujemy! "Morfina" jeszcze przed nami, ale w tygodniu, w którym nagrywaliśmy ten odcinek Radek przeczytał "Króla" i "Królestwo", więc była turbowarszawska architektura i literatura :) Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy!
Król to ciekawa książka. Dobrze się czyta. Zły Tyrmanda to petarda. Niezwykle ciekawa i warszawska w każdym aspekcie :)
Ależ żywa, ciekawą i dynamiczna narracja!👍
Sklep narożny w donu Wedla na ul Pulawskiej ma zachowane elementy wystroju z lat 30, to prawdziwa perełka "sklepiarstwa" okresu miedzywojennego :)
super materiał, w ogóle głos prowadzącego mega przyjemny, aż chce się słuchać
Gdyby nie zniszczenia wojenne to by ta seria nie miała by końca ...
Fajnie się to ogląda
Pozdroooo
I tak nie będzie miała
Panie Radosławie, już to kiedyś pisałem. Jestem totalnym laikiem w temacie architektury. Nie interesują się ją wcale, ale uwielbiam Wasze materiały, bo potrafią zainteresować ciekawostkami, o których istnieniu nie miałem pojęcia.
Modernizm przed wojenny w Polsce jeden z najlepszych styli w architekturze naszego kraju i unikalny uważam na skale Europy . Bardzo fajnie że przeplataliście zmiany stylów w tym filmie .Jak zwykle materiał ciekawy oby więcej tego typu .
Potrzebujemy więcej neonów w stolicy!
Ten kanał to moje ulubione odkrycie UA-cam tego roku. Mam sporo odcinków do nadrobienia.
Dziękujemy! Serdecznie zapraszamy do oglądania! :)
Pracowałam niedaleko kamienicy na Puławskiej, nawet rozważałam wynajęcie mieszkania po sąsiedzku na Madalińskiego, ale nigdy nie spojrzałam dość wysoko, aby dojrzeć, że to budynek Wedla. Taka ciekawostka 😃. W każdym razie czekam na więcej inspiracji do spacerów po Warszawie.
Suuuuper materiał, aż następnym razem w Warszawie sobie pójdę na czekoladę! Może kolejny film o Warszawskim Prudentialu?
Uwielbiam opowieści właśnie o kamienicach.
Panie Radosławie, prosił by bardzo o pokazanie Kalisza w Wielkopolsce, według mnie to niezwykłe miasto, bo nie ucierpiało podczas II wojny światowej, a podczas pierwszej, mógłby pan opowiedzieć jak po prawie całkowitym zniszczeniu odbudowano Kalisz w 20-leciu międzywojennym. Pozdrawiam
Uwielbiam odcinki o Warszawie.
Takoż i ten.
Pozdrawiam :)
Wspaniałe Pan opowiada , serdeczne dzięki !
Jak zawsze oglądam z największą przyjemnością.
Błagam o jeszcze więcej modernizmu i związanych z nim technicznych ciekawostek.
Dziękujemy i pozdrawiamy! :)
Dziękuję, dziękuję, dziękuję! Za pasję, temat i muzę :) To mój ulubiony cykl u Państwa na kanale.
Dziękujemy i pozdrawiamy czekoladowo!
Kocham dobry modernizm. Cudo. Dzięki za odcinek🍀
Dlaczego teraz tak ładnie i bogato się nie buduje przecież świat idzie do przodu...
Szkoda, że już się nie buduje tak pięknych budynków jak na przykład ta kamienica Wedla na ul. Szpitalnej.
Raczej "na szczęście". Kamienice dla swoich mieszkańców nie były wygodnym i przyjaznym miejscem, bo bardziej od wnętrza i tego jak ludzie żyją w niej, architektów obchodziło to jak będzie zdobiona fasada.
Modernistyczne mieszkania z dostępem do światła północ-południe, z sensownymi proporcjami ścian i sufitów, z większą ilością okien itd. naprawdę poprawiły życie zwykłego człowieka
@@prkp7248 zgadzam się!
Ta kamienica jest piękna, bo jest historyczna. Gdyby ktoś podobną zbudował dzisiaj, to byłby raczej tylko tani Disneyland...
Zrobiliście materiał o mojej ulubionej kamienicy! ❤️ A tak z innej beczki, to zastanawia mnie, jak to się właściwie stało, że w tak krótkim czasie, powiedzmy od końca XIX wieku do lat 30 XX wieku zaszła tak ogromna zmiana w hm, trendach architektonicznych, że nagle zniknęły wszelkie zdobienia z fasad budynków. Rozumiem potrzebę zabawy bryłą, budowania "luksusowo", czyli kamienic z drogich materiałów i bez podwórek-studni, które nie zapewniały odpowiedniego komfortu życia. Ale czy zaprzestanie dekorowania fasad budynków było konieczne i w ogóle pożądane przez wszystkich architektów oraz mieszkańców? Tak szybko ludzie zmienili zdanie na temat tego, co jest piękne? Kilkaset lat bogato zdobionej architektury i nagle w ciągu 30 lat taka zmiana... Zastanawia mnie to. Skąd na przykład w głowie Wedla ten pomysł ze skuciem wszystkich ozdób z zachwycającej kamienicy przy Foksal? 🤔
Ten budynek z balkonami obok to coś strasznego. Kwintesencja Warszawy.
dziekujemy niemcom, ruskim i prl, moze niedlugo ktos przerobi ten blok na cos ladniejszego. moze sie cos zmieni przez przebudowe placu pieciu rogow
@@r.manson9013 Na Placu Pięciu Rogów stoi następna makabryła - post modernistyczny blok, który na dodatek stanowi dominantę Placu :( I chyba nikt nie planuje go wyburzać...
Piękne kamienice i ciekawie opowiedziane 😍😍😍👏
Dziękujemy i pozdrawiamy!
Zawsze chodź raz idę na lunch do restauracji Wedel przy odwiedzaniu Polski, stały punkt żeby poczuć się jak w domu 🍫🍨
Tak, Wedel to nie tylko czekolada :))
Mieszkam rzut beretem od Domu Wedla na rogu Puławskiej i Madalińskiego. Świetna architektura.
A ja rzut od tej pierwszej. Rzeczywiście najładniejsza kamienica w okolicy.
Czekolada;) Dzięki za świetny materiał, piękne kamienice, szczególne wrażenie zrobiła na mnie ta pierwsza eklektyczna orazminimalistycznie klasyczny "Dom Michaliny" Pozdrawiam;
Ostatnio stawiałem dom na wsi. Musiałem koniecznie brać dach ceramiczny, w kolorze czerwonym, elewacja biała, kąt nachylenia dachu pomiędzy 30 a 45 stopni. Niby dbają o wygląd okolicy a sąsiedzi mają dachy płaskie, kryte blachą i elewację w kolorze oczojebnej zieleni.
Tu widzę obok ślicznej kamienicy taki PRLowski koszmarek.
Nie mam pojęcia w jaki sposób wydawane są u nas pozwolenia na budowę.
wspaniały odcinek !!! Dziękuję !! i pozdrawiam !
Dziękujemy! Pozdrawiamy serdecznie!
Dom Wedla przy ul. Puławskiej... Hmmm... Normalnie gdyński modernizm 🙂 Świetne programy. Gratuluję i pozdrawiam znad Bałtyku!
Bardzo dobrze się stało, że te kamienice są odrestaurowane. Warszawa to przecież Paryż północy. Dzięki za ten odcinek. Jak zawsze był super!!!!!
Jakże miło móc odchamić się na koniec weekendu. A z innej beczki. Co myślicie o nowych stylizacjach wnętrz pijalni czekolady Wedel?
W ostatnim roku niespecjalnie często chodziliśmy do kawiarni i restauracji, musimy nadrobić zaległości :)
W Gdańsku jest mnóstwo pięknych kamienic z wyjątkowymi historiami serdecznie zapraszamy
Świetny film! Bardzo dziękujemy i serdecznie pozdrawiamy!
Bardzo się cieszymy, że film się podoba! Pozdrawiamy!
Warszawa ma swój klimat pozdrawiam 👍🤗🤗🤗
7:55 Art Deco! W to mi graj! Już stęskniłem za Wami! Wenecja piękna, ale to w Warszawie Pan Radosław dostaje tego specyficznego błysku w oku. Iskry pasji którą tak podziwiam!
O taki sponsoring dla AIAGI nic nie robiłem.
W Domu Wedla mieszkał bohater "Morfiny" Szczepana Twardocha ;)
Świetny filmik! 💐
to moze teraz odcinek z Grochowa
Muszę koniecznie odwiedzić tę pijalnię!
Dziękuję... czekolada:)
To my serdecznie dziękujemy! Pozdrawiamy czekoladowo! 🍫🍫🍫
Dobrze że to nie cykl: "Wasze ulice a nasze kamienice". :-)
O, całkiem nieznany temat. Dziękuję.
Dzenki pozdrawiam z Macedonie!
A może by teraz odcinek o kamienicach na Al. Ujazdowskich? ;) To jedna z najpiękniejszych pierzei Warszawy.
Ta pierwsza wygląda jak wyjęta z Paryża. Pewnie głównie za sprawą dachu mansardowego z oknami i koloru elewacji.
Kolejny świetny film! Może kontynuacja o architekturze fabryki Wedla na Kamionku?
jak zwykle wspaniala audycja
Dziękujemy!
bardzo ciekawe
Dzięki!
Na pierwszy rzut oka widać, że pierwsza kamienica, wybudowana w stylu tradycyjnym jest o wiele piękniejsza od tej modernistycznej. Współczuję architektom ponieważ muszą oni dostosowywać swoje gusta do światowych trendów, żeby nie wyjść na laików.
Powinni zachować ten odcięty parter.
Chodziłem tam na wagary, oczywiście jak była kasa, bo jak nie to zostawały muzea, szczególnie w dni, kiedy wejście było darmowe 😂
W Konstancinie znajduje się willa Wedla będąca letnią rezydencją właścicieli. W obecnej chwili jest restaurowana przez nowych właścicieli.
Czekolada! 🍫
🍫🍫🍫
Czekam na odcinek o Dworze Artusa, wszak jest to chyba jedyny budynek ktorego elementem dekoracyjnym zamierzonym sa zabytkowe modele zaglowcow, ktore były tam umieszczane kilkaset lat temu.
tam na szpitalnej obok jest łądna kamienica niedawno odnowiona na google maps jest jeszcze stara i można sobie porównać
Słodki odcinek.
🍫🍫🍫 Dziękujemy! :)
Bardzo ciekawy film. Szkoda tylko, że historia samego przedsiębiorstwa po wojnie nie była tak wesoła, właściciel fabryki nie mógł wejść na teren swojej własności, było to o tyle smutne że przed i w trakcie wojny był filantropem.
I jeszcze zmiana nazwy na 22 lipca...
@@goodidea_archi I jeszcze nie wiadomo po co sprzedaż firmy w latach 90 tych .
Czy wiadomo, co się dzieje na Szpitalnej, że od lat budynek jest częściowo przysłonięty drewnianym rusztowaniem?
Kiedy Gliwice :) ? Oprócz Wilhelmstrasse i rynku równie ciekawa jest zabudowa przy św.Marka z 1921r podobna do słynnego Nikiszowca. Nie wspominając o Willi Caro i innych willach.
Może zróbcie odcinek o dzielnicy LSM w Lublinie?
A co ta pozostawiona Czekolada w firmowym lokalu? Radek w najlepszej formie!
🍫🍫🍫 Na szczęście się nie zmarnowała :)
Spacer z Natalią i Radkiem ulicami śródmieścia Warszawy? Myślę, że to bardzo dobry pomysł na aukcję charytatywną.
Mieszkam na ulicy Grażyny tuż obok modernistycznej kamienicy wedla, słuchałem z przyjemnością. Na parterze są też "robotnicze" płaskorzeźby, czy one są oryginalne czy dorobiono je w PRL?
Polubiłem już po samym tytule filmu :D
🍫🍫🍫
@@goodidea_archi jako honorowy krwiodawcą, kiedy to dostaje się 8 tabliczek czekolady szanuje!:D
Bravo
Ostatnio bardzo zainteresowała mnie kamienica przy al. Wolności 8 w Częstochowie, mogę prosić o dwa zdania wyjaśnienia, o co w niej chodzi? Mnie kojarzy się z modernizmem luksusowym przez te złote okna. Pozdrawiam bardzo serdecznie :)
Прекрасные здания!
myslalem ze chodzi o "przepiekne zdania" prowadzacego, a "zdania" to po rosyjsku chyba budynki :D
@@orbis123 Dokładnie tak - "zdanije" to budynek
Czeko... czeko... Czekolada.
🍫🍫🍫
Może jakiś film o pęknięciach budynku? Pozdrawiam
Kiedy Poznań/Łódź/Wrocław?
Mamy już odcinek o nietypowych kamieniczkach w Poznaniu oraz o przyrynkowych kamienicach we Wrocławiu :) Zapraszamy! :)
@@goodidea_archi To teraz czas na czynszowe secesyjne z początku XXw.:) Łazarz i Jeżyce zapraszają!
Co się stało z rodziną Wedel po II WŚ? Czy stracili majątek, fabryki i kamienice w Warszawie?
Czekolada ;)
Zapraszamy do Bielska Białej mamy 4 rynki, 2 ratusze, piękne ville fabrykantów i to nie wszystko!
Kamienica pod żabami, Ratusz w Białej, Pasaż pod orłem. Manufaktura Grossa jest tego mnóstwo...
Jeśli urząd miasta chciałby, abyśmy zrobili filmy o architekturze Bielska-Białej, to my jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje :) Mieliśmy już bardzo udaną współpracę z Gnieznem, w jej wyniku powstały trzy bardzo ciekawe odcinki :)
Pomysł: nagrać odcinek na temat fabryki norblina w warszawie, chce poznać wasze zdanie. Oczywiście jak zostanie otwarta