#121
Вставка
- Опубліковано 10 лют 2025
- W tym filmie odpowiadam i przedstawiam swoja opinię nt. części pytań, które kierowaliście do mnie w 2024 r. na tym kanale.
Podaję też konkretne numery filmów, których znajdziesz szczegółowy opis danego problemu.
Pytania, na które odpowiadam zamieściłam w komentarzu, wkrótce pojawi się timing.
Zajrzyj na moją stronę (porady, komentarze, publikacje, szkolenia) ⬇️⬇️⬇️
magdalenamalec...
----------------------------------
Zapraszam do obserwowania mojego Facebooka i INSTA⬇️⬇️⬇️
/ magdalenamalecka.rzm
/ magdalena_malecka_mrics
---------------------------------
Inne przydatne linki i informacje:
✅ Link do darmowych materiałów, które możesz w każdej chwili pobrać: magdalenamalec...
.
✅Chcesz mieć przykład procedury wyceny do egzaminu państwowego? możesz ją tu zakupić: magdalenamalec...
.
✅ Szukasz szkolenia przygotowującego do egzaminu na rzeczoznawcę majątkowego? magdalenamalec...
.
✅ Szukasz szkolenia, które po nieudanych praktykach zawodowych wyjaśni Ci jak sporządzać operat szacunkowy: magdalenamalec...
.
✅ Zajrzyj do zakładki Q&A:
magdalenamalec...
__________________________
Zgodnie z nowymi wytycznymi UOKIK informuje, że film zawiera autopromocję, czyli promocję marki własnej i jej produktów w tym filmie.
__________________________
Informuję, że nie jestem w żaden sposób odpowiedzialna za nieupoważnione posługiwanie się lub wykorzystanie mojej marki, logotypu i firmy. Nie jestem także odpowiedzialna za wykorzystanie treści moich publikacji, moich produktów edukacyjnych czy danych przez osoby trzecie do ich własnych celów oraz sposób ich wykorzystania i interpretacji.
#Q&A #operatszacunkowy #stannieruchomości #ustawaogospodarcenieruchomościami #wycena #wycenanieruchomości #daneonieruchomościach #nieruchomośćpodobna #nieruchomośćwyceniana #geoportal #portalmapowy #operatszacunkowy #prawidłowośćoperatuszacunkowego #rzeczoznawcamajątkowy #wycenanieruchomości #rzeczoznawca #opiniaowartościnieruchomości #jakość #rzetelność #wysokacena #operatszacunkowy #rzm #operat #wycena #szkolenia #online #panirzeczoznawca #magdalenamałecka #procedurawyceny #jakzacząć #dochodowe #podejściedowyceny #prawadonieruchomości #transakcje #marketing #transakcjesprzedaży #wartośćrynkowa #pytania #egzaminrzeczoznawcamajatkowy
0:03 rozpoczęcie,
2:00 Czy studia podyplomowe z wyceny nieruchomości są konieczne w przypadku uzyskania tytułu magistra z ekonomii?
5:27 Mam prośbę do Pani o opinię. Czy w Pani ocenie osoba w wieku 50 lat może zacząć starania zdobycia uprawnień rzeczoznawcy majątkowego? Czy to nie jest za późno i rynek taką osobę "odrzuci"? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź. Z góry dziękuję.
12:07 Wykonując ten zawód trzeba się liczyć, że wcześniej czy później trafi się ktoś niezadowolony z wyceny i złoży skargę, tym bardziej, że złożenie skargi jest darmowe - czy tak faktycznie jest?
18:25 Skąd więc Pani Magdo jako praktykant czy też osoba przygotowująca się do egzaminu po długiej przerwie od praktyk, mam pozyskiwać wszystkie wspomniane dane, żeby móc ćwiczyć na realnych materiałach a nie zmyślonych ( tak to niestety wyglądało na moich praktykach, rzeczoznawca który je prowadził wysyłał nam po prostu tabelkę z excela i mieliśmy pozmieniać dane by pasowało do tego co wyceniamy. Zero informacji skąd moglibyśmy pewne dane pozyskać oraz bardzo słaby kontakt z osobą nas "uczącą")?
28:22 Pani Magdo, a jak wyznaczyć zbiór nieruchomości podobnych w przypadku wyceny wg stanu z daty wstecznej (40 lat) i cen aktualnych? Czy według stanu rynku z daty wstecznej (sąsiedztwo nieruchomości to rozproszona zabudowa zagrodowa) czy według stanu aktualnego (zwarta zabudowa jednorodzinna)? Ceny transakcyjne w obu zbiorach będą przecież skrajnie różne.
34:30 Dziękuję za ten wywiad i czekam na kolejny:) Ja bardzo chętnie wyliczałabym stopę kapitalizacji z rynku, ale mam jeden problem, o ile znalezienie transakcji nieruchomościami podobnymi nie stanowi jakiegoś większego problemu, to głowię się skąd wziąć informacje o dochodach z tych nieruchomości. Przecież nie mamy umów najmu czy innych dokumentów o dochodach z tych nieruchomości. Czy to można by poruszyć w kolejnym firmie?
39:16 Zastanawiam się co w sytuacji i jak podejść do tematu jeśli na 1 nieruchomości są dwa budynki usługowo- handlowe wynajęte w 100% przez 2 różne firmy, z czego na 1 budynku jest umowa na czas określony, dokładny zapis brzmi "najemca nie rozwiąże ani nie wypowie umowy najmu przez okres 5 lat od dnia podpisania umowy", przy czy w dniu wyceny ta umowa będzie obowiązywać jeszcze przez okres 10 miesięcy.... I co wtedy czy mając na uwadze średni czas ekspozycji ok.6 miesięcy na badanym rynku uwzględniać tę umowę przez cały okres czy tylko przez 3 miesiące jako umowę która obciąża nieruchomość... jak najlepiej byłoby zrobić? Proszę o komentarz.
44:04 Czy można zastosować w jednym operacie zasadę ekstrapolacji np. co do jednej cechy oraz współczynnik korekcyjny co do wartości za 1m2?
48:07 Dzień dobry mam pytanie dotyczy zbioru nieruchomości wykorzystywanego do analizy rynku. Spotkałem się z dwiema metodami jak sporządzić zbiór nieruchomości który posłuży do analizy rynku nieruchomości, obliczenie trendu czasowe, obliczenie wag nieruchomości. Pierwsza metoda zbiór to są wszystkie nieruchomości z danego rodzaju które występują na danym rynku i na podstawie tego zbioru robimy analizę rynku, wyliczamy trend itp.. (NP. tworzymy zbiór nieruchomości lokalowych bez podziału na wielkość itp.) Druga metoda to jest utworzenie zbioru nieruchomości podobnej do nieruchomości wycenianej i na podstawie tego zbioru robimy analizę rynku, wyliczamy trend itp. Bardziej jestem przekonany do tej drugiej metody że tworze zbiór nieruchomości do podobnej do wycenianej i na tym zbiorze tworze analizę rynku itp. Niby banalne pytanie ale spotkałem się z jednym Rzeczoznawcą który twierdzi że pierwsza metoda jest prawidło, intuicja podpowiada że ktoś próbuje wprowadzić mnie w błąd
55:37 jak to by było w przypadku położenia na piętrze / parterze, jeśli wyceniana jest na 1 piętrze, a wszystkie podobne są na parterze? (dotyczy filmu o współczynniku K)
1:01:35 podsumowanie,
1:04:07 zakończenie.
Dobry wieczór.
Cieszę się z tego kolejnego odcinka Pani filmiku i dziękuję za niego. To wspaniała praca dla osób wykonujących, zainteresowanych zawodem rzeczoznawcy majątkowego, lub ich usługami.
Mam pytanie o różnicę między ekstrapolacją a interpolacją.
Czy jest tak, że ekstrapolacja dotyczy przeniesienia wartości trendu funkcji ponad (powyżej?) dany (danego) zbiór (zbioru) jej argumentów, a interpolacja jest procesem do tego odwrotnym, bądź też przeniesieniem wartości trendu funkcji poniżej danego przedziału jej argumentów?
Pozdrawiam serdecznie i życzę mnóstwa dobrego.
Pełen luksus , słucham uważnie i uczę się pilnie ale jeśli można : czy byłaby Pani uprzejma nagrać - bardzo (wg. mnie) pożądany film ((jako, że Pani słowa się nie jeden raz - w złoto zamieniają ) na temat : „ wycena nieruchomości dla potrzeb określenia odszkodowania za obciążenie nieruchomości infrastrukturą przesyłową ( prawem przesyłu prądu , gazu , wody) w postępowaniu administracyjnym ?
Chodzi o wycenę „spadku wartości „ nieruchomości ( słynne S , od 01,5 do 0,20 , nie wiadomo z jakiej intuicji eksperckiej wydedukowane) , współkorzystanie (jakby dotyczyło współwłasności), wydatki operacyjne właściciela (spotkałem wycenę wydatków operacyjnych ; z ryzykiem - dla bonów skarbowych indeksowanych inflacją - w wys. 6 % ). W literaturze (?) same ogólniki i powielane „abstrakcje” . Pozdrawiam .
Dziękuję Panie Stanisławie, nie specjalizuję się jednak w wycenach dotyczących "przesyłów". Jak wspominam, nie znam się na wszystkim.
Ale być może nadejdzie ten dzień kiedy chętny specjalista w tej dziedzinie się ze mną umówi ;-)