Bliżej Nauki: Antymateria jako narzędzie do badania tajemnic Wszechświata - dr Marcin Zieliński

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 30 тра 2022
  • Obecnie jedną z największych zagadek współczesnej nauki jest znacząca nierównowaga pomiędzy występującą w znanym Wszechświecie materią, a prawie w ogóle nie obserwowaną antymaterią. Zgodnie z przewidywaniami fizyków teoretyków, którzy stworzyli teorię Wielkiego Wybuchu, ilość materii i antymaterii występująca w początkowej fazie istnienia Wszechświata była taka sama. Jednak z nie do końca poznanych przyczyn cała antymateria anihilowała, a w trakcie tego procesu powstała przewaga materii, którą obecnie obserwujemy jako Wszechświat, w którym żyjemy. Jedną, z potencjalnych przyczyn powstania opisanej nierównowagi może być różnica we własnościach materii i antymaterii. Jednak stwierdzenie to nie jest zgodne z dotychczasową wiedzą oraz pierwotnym postulatem Paula Diraca, że cząstki i antycząstki są identyczne. Odkrycie chociażby niewielkiej różnicy we własnościach materii i antymaterii, miałoby ogromny wpływ na współczesną fizykę i mogłoby oznaczać, że istnieją zjawiska wykraczające poza Model Standardowy fizyki cząstek.
    Podczas prezentacji przedstawię tematykę i omówię metody poszukiwania różnic pomiędzy materią, a antymaterią, jak również przedyskutuję wyniki wybranych grup eksperymentalnych, które zajmują się tym zagadnieniem.
    „Bliżej Nauki" to cykl wykładów popularnonaukowych organizowanych na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
    blizejnauki.fais.uj.edu.pl/
    ​#BliżejNauki

КОМЕНТАРІ •