Bliżej Nauki: Stała Hubble'a - mamy problem? - prof. Edward Malec

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 лют 2025
  • Nasz Wszechświat rozszerza się. Prędkość jego ekspansji można mierzyć „lokalnie” - geometrycznie, poprzez obserwacje gwiazd oraz supernowych. Można też mierzyć „globalnie”, analizując kosmiczne promieniowanie tła. W ostatnim ćwierćwieczu dokładność wyznaczenia stałej Hubble’a - wielkości opisującej szybkość rozszerzania się Wszechświata - została poprawiona dziesięciokrotnie, zdaniem wpływowych środowisk astronomicznych.
    Niektórzy twierdzą nawet, że pomiary „lokalne” i „globalne” są sprzeczne („Hubble tension”), i że usunięcie tej sprzeczności może wymagać nowej fizyki.
    Prof. dr. hab. Edward Malec podczas wykładu „Stała Hubble’a - mamy problem?” odnosi się do kwestii „Hubble tension”, przygląda się nieco dokładniej pomiarom „lokalnym” szybkości ekspansji Wszechświata, jak również najważniejszym elementom kosmicznej metrologii - zasadzie drabiny odległości i jej głównym szczeblom: cefeidom i supernowym typu la.
    „Bliżej Nauki" to cykl wykładów popularnonaukowych organizowanych na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
    blizejnauki.fa...

КОМЕНТАРІ • 3

  • @kimdzwon8286
    @kimdzwon8286 4 місяці тому +2

    Fatalna maniera podawania odległości w parsekach. Co chwilę trzeba przeliczać do standardowych lat świetlnych. Ja rozumiem, „megaparsek” ma daleko mniej sylab niż zwykły sposób wyrażania odległości, ale to ma być wykład popularny. Dobrze jest nie komplikować rzeczy, których nie trzeba. Dość w astrofizyce skomplikowanych zjawisk.

    • @dariuszk.4730
      @dariuszk.4730 3 місяці тому +2

      Lata świetlne ładnie wyglądają, ale tylko w literaturze popularnonaukowej. Astronomowie używają głównie parseków. Łatwiej i precyzyjniej.

  • @adamganski2012
    @adamganski2012 6 місяців тому

    👍