Dawajcie więcej takich odcinków, na polskim yt mamy przesycenie drugiej wojny a o takich tematach mało kto pisze, chętnie posłuchał bym Norberta rozkładającego na czynniki pierwsze np kampanie Napoleona
Ojciec od 1996 roku chodził po urzędach dzielnicy i miasta, mówił o prawdziwym umiejscowieniu "Reduty Ordona", nazywali go oszołomem i wyśmiewali. W 2003 roku zostałem laureatem konkursu, organizowanego przez Zamek Królewski w Warszawie, za film "Ordon, Bem, Sowiński i my". To potem dołączali kolejni lokalsi i pasjonaci, Ojciec z kolegami postawili pomnik, za który straż miejska groziła mandatami za samowolkę budowlaną. Jednak przez kilkanaście lat byliśmy osamotnieni w walce o zachowanie pamięci miejsca Reduty, w czasie, kiedy na miejsce wjeżdżały ciężkie maszyny, bo miasto wydawało teren pod zabudowę, czy to na kolejne centrum handlowe, czy piętrowy parking. Aktualnie były prowadzone rozmowy odnośnie przeprowadzenia prac archeologicznych , ekshumacji szczątek, złożenie ich w godnym miejscu i stworzeniu miejsca pamięci, ścieżki edukacyjnej i muzeum na tym terenie.
Jestem rekonstorem historycznym, co roku na początku września spotykamy sie przy pomniku na reducie. Coroczne obchody zawsze wprawiają mnie w smutek. Na terenie reduty ma powstać osiedle, hiszpańskiego dewelopera. Komitetowi zachowania reduty Ordona zawdzięczamy że jeszcze nie powstało. Sam teren dziś to krzaki i śmieci. Skromny pomnik który tam stoi też jest ich zasługą. Same uroczystości wyglądają tak: Jest tam około czterdziestu osób. Zawsze są Powstańcy z 44, kilku wojskowych, asysta garnizonu WP, Komitet zachowania reduty Ordona, poczty sztandarowe z lolkalnych szkół, kilka osób prywatnych, kilku uczestników biegu Ordona oraz politycy którzy muszą tam być. Cicho śpiewany Hymn, puste przemowy za wykątkiem starszego pana który przewodzi komitetem obrony reduty. Składanie wieńców oraz salwa armatnia za przyczyną stowarzyszenia artylerii dawnej. Niedługo będą tam prowadzone prace archeologiczne, nastąpi uwolnienie terenu i budowa osiedla. Meczet, cześć dworca zachodniego, aleje Jerozolimskie i centrum handlowe to wszystko powstało na reducie. Część szczątków ludzkich wydobytych przy wcześniejszych pracach leży w kartonowych pudłach w muzeum na arsenale. I skaczą po nich myszy. Dwieście lat, a żołnierze nie doczekali sie sprawiedliwości w wolnej Polsce. Reduta po dziś dzień bije sie w samotności.
Tak to jest jak się przez wieki kłamie, później nikt w prawdę nie wierzy. Sami doprowadziliśmy do rozsiewania tych kłamstw, a teraz nikt nie chce tej prawdy odkopać, więc kości poległych zgniją dla podtrzymania kłamstwa.
Któż tak potrafi opowiadać o historii jak N.Bączyk ? bez fałszywego patosu, i nawet dekonstrując mity potrafi sprawić żeby słuchacz zrozumiał wagę tego mitu, potrafi uhonorować ludzi i znaczenie opisywanych wydarzeń i jego następstw. Brawo !
Pół życia spędziłem w okolicy styku Woli i Ochoty w Warszawie, a w zasadzie do teraz byłem przekonany że reduta Ordona była w okolicy obecnego przystanku WKD reduta Ordona, tam gdzie jest istniejący dotąd pomnik. Na szczęście dzięki wam Panowie już wiem że to było w pobliżu ul. Bateryjki. Ogromne jestem wdzięczny że ktoś jeszcze docieka prawdy, a szczególnie pozytywne że dotyczy to mojego miasta. Pozdrawiam rodowitego warszawiaka, warszawiak!
Panowie, uwielbiam wasze podcasty. Al przyznaję, że ten odcinek powalił mnie na kolana i rozbawił do łez. Myślę, że podobny możecie nagrać na temat oblężenia Częstochowy, którego nigdy nie było. A w potyczce, która zapoczątkowała ten mit zginęło łącznie nie więcej jak 200 żołnierzy.
Ze zwrotami jak "garnizony wysuniętych placówek" , "przygotowanie artyleryjskie" czy "działa redukują siłę ognia żeby oszczędzać amunicję" opis przebiegu bitwy jest dla mnie jeszcze bardziej epicki niż u Mickiewicza :) A poza tym przypomina to trochę obronę Sowietów z odcinka o Linii Stalina.
Wow jak pięknie się tego słuchało. Jestem pod wrażeniem. Już nie mogę się doczekać jak zablyszcze wiedzą na temat tego wiersza i realiów przed moja córką bo ona ma teraz romantyzm w liceum. Przynajmniej wtedy mnie z ciekawością słucha bo tak nie koniecznie 😁 😊
Niezwykle ciekawy odcinek pozwalający poszerzyć wiedzę. Wiedziałem, że podporucznik Ordon wówczas nie zginął, ale nie wiedziałem na przykład, że nie dowodził redutą.
Wszystkie Wasze odcinki są ciekawe Panowie ale niektóre, jak ten, są szczególnie poruszające. Pan Norbert, poza tym że dysponuje olbrzymią wiedzą historyczną, jest człowiekiem o niesłychanej charyzmie i każdy temat potrafi przedstawić w sposób nadzwyczaj ciekawy, wciągający a czasem także - tak jak w tym odcinku - po prostu łapiacy za gardło... Dziękuję! I pozdrawiam.
Bardzo wam dziękuję! To dzięki wam nabrałem ogromnej ochoty do poznawania historii! A wiek XVIII i XIV nigdy specjalnie mnie interesował a to się zmieniło dzięki wam.
Nie znam osoby, która tak opowiada minione wydarzenia - chwalebne i te mniej chwalebne, ale prawdziwe, bo poparte badaniami, a nie przeczytaną jedną, dwoma książkami. Super robota 🇵🇱.
Ordon się zastrzelił z tego powodu, że był pod koniec życia zupełnie głuchy. Rosjanie nie zdobyli Warszawy, tylko weszli do opuszczonej po zawieszeniu broni. Polacy nie byli zaskoczeni, bo mieli czas oczyścić przedpole, paląc wioski na dzisiejszej Woli i Ochocie. Polecam biografię Ordona napisaną przez Artura Nadolskiego "Ordona los tragiczny".
Panowie aż się prosi zrobić odcinek o amunicji w powstaniu listopadowym , zdaje sie że z tym był duży problem. Reduta Ordona to był mój ulubiony utwór , bardzo łatwo sie nauczyłem tak mniej więcej do połowy potem był problem.
Super odcinek. W programie Adama Sikorskiego po raz pierwszy widać było ludzi, którzy walczyli o upamiętnienie Reduty. Nie chcieli budowy Meczetu obok. Rodzina Tuchaczewskich nie ma szczęścia do Stolicy Polski 😉
Pierwszy raz pokazał nas polsat, podczas demonstracji "przeciw" i "za" budową "meczetu", z planszami przedstawiającymi miejsce i przebieg samej bitwy, rozstawiliśmy się i w wywiadzie dla Polsatu ojciec mówił, (tak jak to robił od 1996 u urzędach miasta i dzielnicy), że to właśnie jest teren Reduty 54, że warto wstrzymać budowę na czas przeprowadzenia rzetelnych prac archeologicznych, żeby wyciągnąć kości zanim porobią parking, a powiedzieli o nas "trzecia grupa, rządająca całkowitego zburzenia meczetu, która przegrała walkę z wiatrem". Dorzucili wycinek jak wiatr przewraca tablicę i to wszystko co dziennikarzyna wyciągnął z półgodzinnej, merytorycznej rozmowy. Pozdrawiam
Drugi podcast na tym kanale nawiazujacy do Powstania Listopadowego. Super! Licze, ze kiedys bedzie podobny o tematyce Insurekcji Kosciuszkowskiej lub Powstania Styczniowego :)
Tworzenie mitów w naszym kraju było, jest i będzie. Konrad Szołajski nakręcił film parodię Człowiek z. .., który jest poniekąd parodią filmu Człowiek z żelaza Andrzeja Wajdy. Świetna opowieść o tym jak powstaje mit i jaka jest różnica pomiędzy mitem a rzeczywistością.
Dobry materiał. Warto może jednak wspomnieć, że przygotowany na podstawie prac badaczy, którzy poświęcili lata na kwerendy archiwalne i biblioteczne by ten mit obalić. Wśród nich należy wymienić N. Kasparka, T. Strzeżka, W. Borkowskiego, A. Nadolskiego czy S. Sandlera. Robicie ciekawe materiały, które nie zawsze muszą być Waszymi badaniami, by miały pozytywny odbiór. W przypadku korzystania z dorobku innego historyka/badacza może warto o tym poinformować widzów? Pozdrawiam
Kiedyś spotkałem się z taką informacją, że po upadku Powstania Listopadowego car zbywał za ułamek wartości majątki szlachciów biorących udział w powstaniu wraz z herbami i przypisanymi im rodowymi nazwiskami.Moglibyście ten wątek rozwinąć? Np. kto kupował, co się z tymi majątkami działo później... Pozdrawiam
Dlaczego odcinki które zapowiadają mi się jako słabe - są Mega dobre, a te które zapowiadają się Mega ciekawie, są "takie se"...Ordon należy do tych pierwszych 👍🙂
Patrząc jak Panowie oczarowują różne mity, na 1 kwietnia mogą zmyślić dowolną historię i wszyscy uwierzą.😂🎉 (Co zupełnie nie umniejsza ich pracy, wrecz ją komplementuje)😊
"No bastard ever won a war by dying for his country. He won it by making the other poor dumb bastard die for his country." Chciałbym, żebyśmy się bardziej słowami Pattona kierowali w naszej historii, a nie pięknym umieraniem. A co do Ordona to bardzo ciekawe, masę lat temu czytałem, ze on później w Turcji sobie żył? No nie było to tak jak w wierszu, więc chętnie jakieś podsumowanie tego wydarzenia wysłucham.
Dawajcie więcej takich odcinków, na polskim yt mamy przesycenie drugiej wojny a o takich tematach mało kto pisze, chętnie posłuchał bym Norberta rozkładającego na czynniki pierwsze np kampanie Napoleona
Ojciec od 1996 roku chodził po urzędach dzielnicy i miasta, mówił o prawdziwym umiejscowieniu "Reduty Ordona", nazywali go oszołomem i wyśmiewali. W 2003 roku zostałem laureatem konkursu, organizowanego przez Zamek Królewski w Warszawie, za film "Ordon, Bem, Sowiński i my".
To potem dołączali kolejni lokalsi i pasjonaci, Ojciec z kolegami postawili pomnik, za który straż miejska groziła mandatami za samowolkę budowlaną.
Jednak przez kilkanaście lat byliśmy osamotnieni w walce o zachowanie pamięci miejsca Reduty, w czasie, kiedy na miejsce wjeżdżały ciężkie maszyny, bo miasto wydawało teren pod zabudowę, czy to na kolejne centrum handlowe, czy piętrowy parking.
Aktualnie były prowadzone rozmowy odnośnie przeprowadzenia prac archeologicznych , ekshumacji szczątek, złożenie ich w godnym miejscu i stworzeniu miejsca pamięci, ścieżki edukacyjnej i muzeum na tym terenie.
Jestem rekonstorem historycznym, co roku na początku września spotykamy sie przy pomniku na reducie. Coroczne obchody zawsze wprawiają mnie w smutek.
Na terenie reduty ma powstać osiedle, hiszpańskiego dewelopera. Komitetowi zachowania reduty Ordona zawdzięczamy że jeszcze nie powstało. Sam teren dziś to krzaki i śmieci. Skromny pomnik który tam stoi też jest ich zasługą.
Same uroczystości wyglądają tak:
Jest tam około czterdziestu osób.
Zawsze są Powstańcy z 44, kilku wojskowych, asysta garnizonu WP, Komitet zachowania reduty Ordona, poczty sztandarowe z lolkalnych szkół, kilka osób prywatnych, kilku uczestników biegu Ordona oraz politycy którzy muszą tam być.
Cicho śpiewany Hymn, puste przemowy za wykątkiem starszego pana który przewodzi komitetem obrony reduty. Składanie wieńców oraz salwa armatnia za przyczyną stowarzyszenia artylerii dawnej.
Niedługo będą tam prowadzone prace archeologiczne, nastąpi uwolnienie terenu i budowa osiedla. Meczet, cześć dworca zachodniego, aleje Jerozolimskie i centrum handlowe to wszystko powstało na reducie.
Część szczątków ludzkich wydobytych przy wcześniejszych pracach leży w kartonowych pudłach w muzeum na arsenale. I skaczą po nich myszy.
Dwieście lat, a żołnierze nie doczekali sie sprawiedliwości w wolnej Polsce.
Reduta po dziś dzień bije sie w samotności.
Bardzo trafne określenie. W samotności z garstką obrońców przeciwko gigantycznemu wrogowi - kapitałowi.
Tak to jest jak się przez wieki kłamie, później nikt w prawdę nie wierzy. Sami doprowadziliśmy do rozsiewania tych kłamstw, a teraz nikt nie chce tej prawdy odkopać, więc kości poległych zgniją dla podtrzymania kłamstwa.
😥
Któż tak potrafi opowiadać o historii jak N.Bączyk ? bez fałszywego patosu, i nawet dekonstrując mity potrafi sprawić żeby słuchacz zrozumiał wagę tego mitu, potrafi uhonorować ludzi i znaczenie opisywanych wydarzeń i jego następstw. Brawo !
Pół życia spędziłem w okolicy styku Woli i Ochoty w Warszawie, a w zasadzie do teraz byłem przekonany że reduta Ordona była w okolicy obecnego przystanku WKD reduta Ordona, tam gdzie jest istniejący dotąd pomnik. Na szczęście dzięki wam Panowie już wiem że to było w pobliżu ul. Bateryjki. Ogromne jestem wdzięczny że ktoś jeszcze docieka prawdy, a szczególnie pozytywne że dotyczy to mojego miasta. Pozdrawiam rodowitego warszawiaka, warszawiak!
Że Ordon przeżył i był zdziwiony wierszem, pamiętam ze szkolnego polskiego. Ale to niewielka część całej historii - dziękuję za całość!
Jeden z najlepszych odcinków. Słuchało się go wspaniale. Dziękuje
Też tak uważam.
Ten podkast podobał mi się najbardziej, ze wszystkich które słuchałem na tym kanale. Dzięki wielki szacunek dla Panów. 👍
Pan Robert taką wprowadził narrację, że czułem atmosferę tej walki, aż serce szybciej bije. ❤️💔💔
Fantastyczne zaskoczenie tematyką odcinka. Kontynuacja wątku „Czarnej nocy generałów”
Absolutnie jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy odcinek, jaki ukazał się na tym kanale. Panowie, wielkie dzięki i wielki szacunek!
16:20 najważniejsze słowa ❤
Panowie, uwielbiam wasze podcasty. Al przyznaję, że ten odcinek powalił mnie na kolana i rozbawił do łez. Myślę, że podobny możecie nagrać na temat oblężenia Częstochowy, którego nigdy nie było. A w potyczce, która zapoczątkowała ten mit zginęło łącznie nie więcej jak 200 żołnierzy.
Łapka w ciemno i do śniadania w sam raz 👍
Przypadkiem odkryłem yen kanał i każdy odcinek jest bardzo dobry jakościowo i merytorycznie brawo panowie
Po raz kolejny udowadniacie, jak ten podcast jest świetny. Dziękuję
Mój kochany Boże, nic mnie tak nie zaciekawiło ostatnio jak ten vlog. Szacunek Panowie
Chyba jeden z Waszych najlepszych odcinków.
Ze zwrotami jak "garnizony wysuniętych placówek" , "przygotowanie artyleryjskie" czy "działa redukują siłę ognia żeby oszczędzać amunicję" opis przebiegu bitwy jest dla mnie jeszcze bardziej epicki niż u Mickiewicza :)
A poza tym przypomina to trochę obronę Sowietów z odcinka o Linii Stalina.
Jako dziecko znałem ten wiersz na pamięć. A i do dziś pamiętam większość.
Porywająca historia. Prawdziwa historia dopełnia mit i razem staje się jeszcze większa. Brawo! Brawo! Brawo!
Genialny odcinek. Po 45 latach wrocilem do wiersza. Poleciala
Lza
Pan Norbert pisząc na maturze z polskiego o Mickiewiczu nie omieszkał wspomnieć, że wojna to system, a wszystko bez logistyki jest niczym.
a szwerpunkt naszej obrony był w niewłaściwym miejscu😅
Pierwsze wersy do teraz pamiętam i cytuję , dziękuję .
Absolutnie wybitny odcinek! Gratulacje!!
DZIEŃ DOBRY PANOWIE zapewne ciekawe Dziękuję za tą Lekcję Histori
Wow jak pięknie się tego słuchało. Jestem pod wrażeniem. Już nie mogę się doczekać jak zablyszcze wiedzą na temat tego wiersza i realiów przed moja córką bo ona ma teraz romantyzm w liceum. Przynajmniej wtedy mnie z ciekawością słucha bo tak nie koniecznie 😁
😊
Mega niesamowity odcinek.Panowie rewelacyjny efekt Waszej pracy
Ten temat wyjątkowo ciekawie opowiedziany , świetne przygotowanie do odcinka , słuchałem jak zaklęty 😮
Niezwykle ciekawy odcinek pozwalający poszerzyć wiedzę. Wiedziałem, że podporucznik Ordon wówczas nie zginął, ale nie wiedziałem na przykład, że nie dowodził redutą.
Mógł dowodzić co najwyżej kompanią a nie batalionem to jest zadanie dla majora ewentualnie podpułkownika jeśli mamy batalion specjalny
A Ty sądzisz, że każdy tak zna się dobrze na pułkach, batalionach i wojskowej hierarchii? 🙃 W szkole uczyli?@@robertjakubczak9437
Bardzo podoba mi sie ten podcast,czlowiek uczy sie cale zycie,dziekuje panowie..
Panie Norbercie hipnotyzuje pan swoim głosem w tym odcinku.
Wszystkie Wasze odcinki są ciekawe Panowie ale niektóre, jak ten, są szczególnie poruszające. Pan Norbert, poza tym że dysponuje olbrzymią wiedzą historyczną, jest człowiekiem o niesłychanej charyzmie i każdy temat potrafi przedstawić w sposób nadzwyczaj ciekawy, wciągający a czasem także - tak jak w tym odcinku - po prostu łapiacy za gardło... Dziękuję! I pozdrawiam.
Bardzo wam dziękuję! To dzięki wam nabrałem ogromnej ochoty do poznawania historii! A wiek XVIII i XIV nigdy specjalnie mnie interesował a to się zmieniło dzięki wam.
Zajebisty odcinek! Bardzo ciekawa treść, oby tak dalej!
Świetny odcinek, dzięki za deklamację fragmentów tego poematu. Robi wrażenie.
Nie znam osoby, która tak opowiada minione wydarzenia - chwalebne i te mniej chwalebne, ale prawdziwe, bo poparte badaniami, a nie przeczytaną jedną, dwoma książkami. Super robota 🇵🇱.
Zawsze mnie dziwiło, że Redutę Ordona upamiętnia tak "nieistotny" pomnik... Świetny odcinek, panowie!
Ano jest na Ochocie w okolicy Blue Citi i stoi tam przy gruntowej drodze marny obelisk byłem w szoku jak go zobaczyłem poprostu wstyd 😢
Ordon to był gość! Znałem jego historię, ale teraz bardzo chętnie wysłuchałem, bardzo dobry materiał, żywy i ciekawie opowiedziany.
Wow, co za odcinek! Nie wiem czy nie najlepszy na kanale. Kolejny ktory powinien byc obowiązkowy w naszych szkołach!
Cieszę się, że rozszerzyliście Państwo zakres chronologiczny.
to odcinek specjalny, normalne odcinki nadal będą z 2 wojny światowej
Dziękuję, Panowie przez was odświeżyłem sobie Redutę idealny odcinek na pobudkę! Brawo tego potrzebowałem!
Dziękuję, dziękuję, dziękuję w imieniu własnym i myślę, że także w imieniu mojej babci Zofii z domu Ordon.
De domo
Ordon się zastrzelił z tego powodu, że był pod koniec życia zupełnie głuchy. Rosjanie nie zdobyli Warszawy, tylko weszli do opuszczonej po zawieszeniu broni. Polacy nie byli zaskoczeni, bo mieli czas oczyścić przedpole, paląc wioski na dzisiejszej Woli i Ochocie. Polecam biografię Ordona napisaną przez Artura Nadolskiego "Ordona los tragiczny".
Panowie to jest prawdziwy majstersztyk. Gratuluję 👍
Dzięki, jak zwykle świetny materiał, pozdrawiam
Mity tak jak prawda są potrzebne. Każde z nich swoją rolę do wykonania.
Naprawdę ciekawy odcinek. Natomiast losy samej reduty i doczesnych szczątków obrońców i atakujących w wolnej Polsce wołają o pomstę
Wspaniały i ciekawy odcinek, oby więcej takich
Piękny odcinek!
Nie spodziewałem się powstania listopadowego, podobnie jak Wielki Książe Konstanty 😆
Dziękuję za film.
Pozdrawiam panów
Jak ja bym chciał mieć takiego nauczyciela historii !
Dzięki za poruszenie tego tematu i ciekawą opowieść...
Doskonały odcinek.
Uwielbiam Odcinki Specjalne!
Panowie, jak Wy mi teraz zaimponowaliście!
Podobnie lece z biedronki z sieradza słucham powtórek a tu świeżynka
JQ
Nie kupuj w sieradzu@@marcinmarcin6333
Dopiero teraz? 😉
Wasz najlepszy materiał👏
Bardzo ciekawe. Dowiaduję się rzeczy nowe. Dziękuję.
Fantastyczny odcinek !
Wspaniały odcinek pełny empatii :) Super 🇵🇱
Panowie aż się prosi zrobić odcinek o amunicji w powstaniu listopadowym , zdaje sie że z tym był duży problem.
Reduta Ordona to był mój ulubiony utwór , bardzo łatwo sie nauczyłem tak mniej więcej do połowy potem był problem.
Powstał już odcinek na tym kanale o powstaniu listopadowym
Dziękuję 👍
Tak, to prawda, bardzo trudno byc bohaterem narodowego mitu.Smutne losy nieszczesnika przedstawil Mrozek w sztuce "Smierc porucznika".
Jaka ciekawa odmiana 👍
piękny odcinek !!
Żył raz, zginął dwa razy, pogrzeby miał trzy...
W punkt👍
Tak kombinować to tylko Polak potrafi 😆
Mity są potrzebne, ale prawda jest ciekawsza.
Błagam więcej takich odcinków!
Super❤ zabory to prehistoria prosimy o więcej 😊
Bardzo ciekawy odcinek.
Super odcinek. W programie Adama Sikorskiego po raz pierwszy widać było ludzi, którzy walczyli o upamiętnienie Reduty. Nie chcieli budowy Meczetu obok. Rodzina Tuchaczewskich nie ma szczęścia do Stolicy Polski 😉
Pierwszy raz pokazał nas polsat, podczas demonstracji "przeciw" i "za" budową "meczetu", z planszami przedstawiającymi miejsce i przebieg samej bitwy, rozstawiliśmy się i w wywiadzie dla Polsatu ojciec mówił, (tak jak to robił od 1996 u urzędach miasta i dzielnicy), że to właśnie jest teren Reduty 54, że warto wstrzymać budowę na czas przeprowadzenia rzetelnych prac archeologicznych, żeby wyciągnąć kości zanim porobią parking, a powiedzieli o nas "trzecia grupa, rządająca całkowitego zburzenia meczetu, która przegrała walkę z wiatrem". Dorzucili wycinek jak wiatr przewraca tablicę i to wszystko co dziennikarzyna wyciągnął z półgodzinnej, merytorycznej rozmowy.
Pozdrawiam
Kolejny świetny materiał!!! Profesjonalnie, ciekawie, z pasją... 🙂
Bardzo sie mie podobało, dziękujemy
Wzruszający odcinek
Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
"Wstąpiłem na działo...Działo wyje...o.Spojrzałem w pole...Ale widok! Ja pier...e".
Piękny odcinek
Polecam Tomasz Strzerzek, Obrona Warszawy 6-7 wrzesnia 1831. Wspanialy autor i opis obrony Reduty.
Dr hab. Strzeżak jest wybitnym znawcą Powstania. Polecam wszystkie jego pozycje z tego okresu.
Drugi podcast na tym kanale nawiazujacy do Powstania Listopadowego. Super! Licze, ze kiedys bedzie podobny o tematyce Insurekcji Kosciuszkowskiej lub Powstania Styczniowego :)
Stary kon ze mnie... ale gdy słyszę ten wiersz choćby jego fragment- po policzku spływa mi łza
Ja jestem młodym koniem i mam to samo.
Super odcinek !
Tworzenie mitów w naszym kraju było, jest i będzie. Konrad Szołajski nakręcił film parodię Człowiek z. .., który jest poniekąd parodią filmu Człowiek z żelaza Andrzeja Wajdy. Świetna opowieść o tym jak powstaje mit i jaka jest różnica pomiędzy mitem a rzeczywistością.
Każdy naród opiewa w mity. Król Artur, Lech założyciel Polski i wiele wiele tego typu.
Po pierwsze,to nasz kraj nie różni się tu od innych. Po drugie,ten mit upadł jeszcze za życia Mickiewicza. To że został utwór to inna sprawa.
Dobra robota
Film o lotniskowcach III Rzeszy bym chciał najbardziej zobaczyć . Dzenks
Jakich lotniskowcach? O jednym Graf Zappelin? Który nigdy nie został ukończony.
A to mieli jakieś?🤣🤣🤣
@@robertjakubczak9437 jeden nigdy nie ukończony
A to Ci niespodzianka! Super Panowie!
Dobry materiał. Warto może jednak wspomnieć, że przygotowany na podstawie prac badaczy, którzy poświęcili lata na kwerendy archiwalne i biblioteczne by ten mit obalić. Wśród nich należy wymienić N. Kasparka, T. Strzeżka, W. Borkowskiego, A. Nadolskiego czy S. Sandlera. Robicie ciekawe materiały, które nie zawsze muszą być Waszymi badaniami, by miały pozytywny odbiór. W przypadku korzystania z dorobku innego historyka/badacza może warto o tym poinformować widzów? Pozdrawiam
Łapka w ciemno.
Piątek 13 zaczyna się fantastyznie xD
Fajny odcinek, świeży oddech po tych dotyczących II wojny światowej
Świetny odcinek, choć smutny. Może więcej historii wojennych z przed 2WŚ? Posłuchałbym np. o Kościuszce.
Kiedyś spotkałem się z taką informacją, że po upadku Powstania Listopadowego car zbywał za ułamek wartości majątki szlachciów biorących udział w powstaniu wraz z herbami i przypisanymi im rodowymi nazwiskami.Moglibyście ten wątek rozwinąć? Np. kto kupował, co się z tymi majątkami działo później... Pozdrawiam
Dlaczego odcinki które zapowiadają mi się jako słabe - są Mega dobre, a te które zapowiadają się Mega ciekawie, są "takie se"...Ordon należy do tych pierwszych 👍🙂
W pierwszym przypadku pozwalasz autorom na miłe zaskoczenie, a w drugim kładziesz im poprzeczkę zbyt wysoko.
@@dominikkurek1155 👍🙂
Dlatego że gdy znasz temat nie ma w nim wiele odkrywczego. Natomiast gdy dostajesz temat nieznany chłoniesz go jak gąbka
@@darekdrzewicz8236 👍
Wciąż żyjąc, Ordon odczuwał dyskomfort.
Dyskomfort to pisanie taką polszczyzną
@@andrzejzuger914 Kropka. Kropka na końcu zdania. To także polszczyzna.
@@Szejski 😀
Ordon leży na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie :)
Patrząc jak Panowie oczarowują różne mity, na 1 kwietnia mogą zmyślić dowolną historię i wszyscy uwierzą.😂🎉
(Co zupełnie nie umniejsza ich pracy, wrecz ją komplementuje)😊
"No bastard ever won a war by dying for his country. He won it by making the other poor dumb bastard die for his country."
Chciałbym, żebyśmy się bardziej słowami Pattona kierowali w naszej historii, a nie pięknym umieraniem.
A co do Ordona to bardzo ciekawe, masę lat temu czytałem, ze on później w Turcji sobie żył? No nie było to tak jak w wierszu, więc chętnie jakieś podsumowanie tego wydarzenia wysłucham.
Podobno też nasłuchał się wymówek że przeżył.No bo jak to,w wierszu inaczej było....
⚠️Spoiler alert:
Reduta Ordona to SYSTEM
Pan Norbert ładnie recytuje.
Super odcinek