Robercie, dobrze słuchać mądrego! Niewielu mówi, że w lecie o aku należy dbać. To bierze się z braku poczucia, że w lecie nie tylko bateria jest sprawniejsza, ale też w całości "odsłania" swoje możliwości, uśpione w zimie. Latem jak w 50 stopniach zagotujesz czy wyładujesz aku, to masz pewność, że na amen. A zamrażarka Mors to nie Polar Wrocław, a Zamex Żagań. Kiedyś to u nas robiono sprzęty!
Wracając do parametrów podanych w pierwszym odcinku okazuje się ponownie, że waga nie kłamie... Cięższy akumulator daje większe prawdopodobieństwo lepszych parametrów...
Panie Robercie. Zaskakuje mnie Pan informacjami i o akumulatorach, a moje doświadczenia sięgają PRL-u. W głowie miałem przekonanie , że: niska temperatura niszczy akumulator, że w komorze silnika jest mu najlepiej bo ciepło, ładowanie w czasie jazdy jest skuteczne i wysokowydajne zwłaszcza na alternatorze, że nie trzeba doładowywać akumulatora , aż zacznie słabo kręcić, kombinowałem jak owinąć akumulator na zimę np filcem, żeby miał ciepło, ip. Okazuje się, że to brednie zwyczajowe i pozory. Chciałem jeszcze Pana poprosić o zrobienie czegoś jeszcze, czego mi osobiście bardzo brakuje: najlepiej tabelaryczne zestawienie rodzajów produkowanych akumulatorów, ich + i -, oraz do czego najlepiej stosować. Jedna dobrze zestawiona tabela mogłaby byś genialnym podręcznikiem dla laików branżowych jak ja. Czy poszukiwanie czegoś do kampera, czy wymiana w samochodzie, czy awaryjne oświetlenie garażu bez prądu, itp. Serdecznie pozdrawiam.
Może pokuszą się Panowie o testy akumulatorów do UPS'ów różnych producentów w typowej pojemności 7,2Ah (AGM 12V)? Z racji pojemności testy będą szybkie, a dadzą jakiś obraz - co kupować, a czego się trzymać z dala.
Proponuję test po jakim czasie kilka testowych akumulatorów (ta sama temperatura) wyschnie przy napięciu 14,4V. Oczywiście nie do zera. Kiedy płyty wyjdą ponad elektolit, to już wystarczy. Można też zmierzyć ubytek wagi i zmierzyć gęstość elektolitu.
U mnie w sklepach tylko Centra, Bosh, Varta i jeszcze jakieś dziwolągi - niestety pomimo ładnych firmowych naklejek słabo się ładują, słabo trzymają ładunek a w czasie mrozu "kończą współpracę" ! - Ale dzięki temu kanałowi i licznym testom - dla mnie przedstawiane testy są rewelacyjnym źródłem wiedzy - zakupiłem wspaniały akumulator który działa doskonale ! I nie jest jedynie bryłą ołowiu - Jenox Gold to bajkowa bateria . DZIĘKI I POZDROWIENIA !
Dobry materiał. Ja dzisiaj wymieniłem swój akumulator. Ford Silver calcium przejeździe od zakupu auta 11 lat. I gdyby była taka możliwość kupił bym taki sam ale już ich nie produkują teraz to jest ford sdi. Pozdrawiam wszystkich użytkowników.
Wszystko zależy od samochodu i jego wyposażenia w przypadku wyboru aku. Wspominasz Robercie o kolejnym filmie gdzie aku jeździ w Peugeocie 308- auto z funkcją economode, inne auta tego nie mają. Jak widać na jednym przykładzie jest wiele aspektów które wpływają na opinię i końcowy werdykt danego aku. Podobną rzeczą jest zakup używanego auta a nowy właściciel pyta ile pali? Tzn. gdzie ile pali? Odpowiadam. W jednym mieście jest tyle skrzyżowań co 200 metrów że nawet w upalne lato małolitrażowe palą jak smok, w drugim mieście są przeloty po 80km/h (np. Szczecin) a to wszystko ma wpływ na długa eksploatację akumulatora. Pomysł na test: Wybierzcie 4 miejsca w Polsce; cały czas zimno (Suwalszczyzna), zimno i pod górkę (Karpacz,Szklarska), umiarkowanie i miasto bez korków z długimi przelotami , oraz miasto zabite skrzyżowaniami. W każdym mieście losowo wybrana osoba dostaje aku najlepszy i najgorszy. Najlepsze do testów to np. Taxi(częste odpalanie auta i różne trasy) a z drugiej strony Gospodyni domowa która ma codziennie do pokonania wiele krótkich dystansów od przedszkola przez zakupy itd. Po dwóch latach eksploatacji test wszystkich akumulatorów. Może to brzmi głupio ale wiele waszych fanów i widzów chętnie by się zgłosiło to takiego ogólnopolskiego testu wysyłając co jakiś czas raporty nawet z napięcia spoczynkowego. Pozdtawiam
Zaproponowana Metodologia badawcza ma spory rozrzut a fabryki aku to nie apteki. Ps Awaryjnie 11mc temu kupiłem po taniości leżak magazynowy (1,5roczny), prawie najgorszy (w obiegowej opinii) polski aku (sznajder silver) a tym czasem trzyma 10.45V pod opornicą, 760A szacowany rozruch, po jeździe wkoło komina typowego kowalskiego. Aku od zakupu nie widział prostownika.
XaartMax Ja też jestem fanem tanich akumulatorów, tym bardziej z korkami. Wiadomo ze materiał typu płyty może być raz cieńszy a raz grubszy ale zasad fizyki i chemii które rządzą procesami w baterii nie oszukasz ani nie zmienisz kupując coś wybitnie drogiego. Bardzo dużą popularnością cieszą się akumulatory „Grom” - podobno ukraińskie oraz 4Maxy Ca/Ca (z Inter Carsu) kiedyś w środku był Jenox teraz podobno jakaś inna fabryka. Pozdrawiam
luckyboy Kupiłeś aku ze starej serii gdzie na końcu nazwy była literka W a teraz jest Q. Faktycznie w tamtych latach to nie był dobry zakup ale właśnie w taki sposób tworzą się stereotypy i uprzedzenia.... Pozdrawiam
Seb Czajna dzieki za podpowiedzi ale mam wrażenie, że jakość z upływem czasu zmienia sie jak w kalejdoskopie. Gustuję w uczciwym krajowym asortymencie i usługach. Jakie czasy takie akumulatory można by rzec, chyba ;) Pozdrawiam.
Jednak użytkowanie ma niebagatelny wpływ. Na oryginalnym aku z Hyundaia (nie pamiętam, co tam było) jeździłem 9 lat i bez problemu odpalał nawet w najgorsze mrozy. Mało tego - raz go rozładowałem do zera! (niezamknięty bagażnik). Po odpaleniu z kabli nawet go nie ładowałem prostownikiem. Alternator dał radę. Kwestia, że dziennie trasy minimum po 30 minut jazdy (a więc z większymi obrotami = większa wydajność alternatora).
W aucie mam oryginalny aku 100Ah (jakiś włoski/??/, montowany w Fiat), który ma już 16 lat. Fakt, były z nim problemy, ale tylko dlatego, że albo pasek klinowy był do wymiany albo klemy źle zapiąłem i bywały luzy. Gdy uporałem się z obiema bolączkami, odpukać, aku wciąż działa. Trzeba dodać, że obecnie ma ok 60% (sprawdzone w warsztacie). Fakt, wystarczy otworzyć i zamknąć szyberdach albo włączyć radio na dłużej gdy silnik nie pracuje i aku trzeba już podładować. Jednakże gdy korzystam wyłącznie do odpalania auta, nawet zimą przy silniku 2.4 diesel odpala za pierwszym strzałem (zimą trochę dłużej, bo świece muszą dłużej się grzać). Tak się czasem zastanawiam, czy już go wymienić czy jeszcze. To co było powiedziane, to prawda - jeśli robimy trasy, wówczas można pokusić się o tańszy. Gdy auto jest często odpalane, albo dojeżdżamy nim jedynie do pracy, lepiej zainwestować te kilkadziesiąt zł w lepszy aku.
@@marcintomaszosowiecki2868 Nie, to nie MM. U mnie jest Kaisers Lauten Top B880C (100Ah, 800EN, DIN 410). Aku z 2006 r. i wciąż (zimą też) odpala "smoka" 2.4 JTDM :) Z chęcią kupiłbym identyczny, lub podobny nowy. Ale niestety, ani w tej budzie nie ma "setek", a i technologie obecne to jednorazowy szajs. Szkoda, że żółte ukraińskie nie są w tej obudowie. Na razie jest. Jak wyzionie ducha, to pewnie jakiś Kozak, bo cenowo ok, a auto i tak głównie w dłuższe trasy.
Panie Robercie, fajny test. Może Pan powtórzy ten test z akumulatorami AMega standard. Taki akumulator kupiłem dzięki Pana testom i jestem ciekawy jak on się sprawdza w niskich temperaturach.
Testy testy, a ja kupiłem do benzynowego clio najtańszy akumulator "nord star" podobno od państwa sznajderów za 160zł i niedługo stuknie mu 5 rok bez zająknięcia. Teraz to już jest totalna loteria, bo w podobnym czasie ojciec kupił prawie 2 razy droższy akumulator podobnej pojemności i zdechł. Z akumulatorami jak ze wszystkim innym w tych czasach. Są dwa uda- się uda, albo się nie uda
Ancybot poprostu wydaje mi sie że najlepiej sprawdzić datę prod żeby nie był za stary tzn za długo nie przeleżał na półce ja tak wybierałem vartę ze sklepu i nie ma problemu a przestał długo w minisowych temperaturach samochód nieodpalany za często w zimę przy minus 20-25 stopniach . I nie ma problemu z tym aku a na którymś z odcinków jest omawiany temat prod aku (varta bosh)myślę że tym należy się sugerować przy zakupie ,a nie jak się trafi. możliwie że jak najświeższy aku jest tym lepszym ale to moja opinia tylko
Spotkałem się z sytuacją gdzie pewien facet kupował akumulator w jednym ze sklepów stricte z akumulatorami. W środku fachowiec - w oczach ogromna wiedza. Kupujący zapytał czy sprzedający może przetestować kupioną przez niego sztukę opornicą, na co sprzedawca odrzekł że nie może tego zrobić bo nowych akumulatorów nie można sprawdzać w ten sposób bo można je uszkodzić. Jak to z tym jest? Można sprawdzać nowy opornicą czy rzeczywiście jesteśmy w stanie coś w ten sposób uszkodzić? Ewentualnie jak możemy sprawdzić akumulator podczas zakupu?
Można co najwyżej "uszkodzić" słupek i będzie ślad jak po wypaleniu/zwarciu a następny klient będzie narzekał że coś nie halo z tym akumulatorem. Bo opornica sama w sobie nic nie uszkodzi.
@@TheDevilek1983 Są opornice 100A są opornice 400A. Opornicą 100A to za dużo nie sprawdzisz.Znaczy sprawdzisz, ale z korzyścią zawsze dla sprzedającego.
U mnie Banner do tir-a zalorzone w sierpniu klekly w grudniu Kolega ma takie same i u niego oki wszystko Teraz mam auto party i są super na razie jestem z nich bardzo zadowolony Mogły pan zrobić test Aku do ciężarówek I jakiś np ładowarek do nich I czy jak chce doładować aku w. Ciężarówce to mogę to robić jak są aku zmodyfikowane czy lepiej rozłączyć i ładować pojedynczo Czy są takie ładowarki na rynku do dużych np jestem na bazie podłączam idę do domu słoń odlaczam i nic się im nie stanie Pozdrawiam
Ciekawią mnie różnice w obliczonej pojemności Midtronicsem a AlfaBatem. Banner 93Ah vs 77ah, Redox 57Ah vs 74Ah. Zastanawiam się, czy nie byłoby lepiej podawać pojemność tylko mierzoną rozładowalnicą. Jak widać testery elektroniczne potrafią fantazjować odnośnie pojemności.
Mylisz dwa pojęcia- prąd rozruchowy z pojemnością. Midtronics nie mierzy pojemności, tylko szacuje prąd rozruchowy. Są to dwa różne i nieporównywalne względem siebie parametry.
@@konjoo760 Wiem dokładnie co napisałem. Midtronics podaje oba parametry ale tylko pojemność ma wartość ni z gruchy ni z pietruchy. Prąd rozruchowy wskazuje raczej poprawnie ale pojemności już nie.
@@karolkuich "Midtronics podaje oba parametry"- no sęk w tym, że właśnie nie podaje obu parametrów. Nie wiem dlaczego się przy tym upierasz. Midtronics nie mierzy pojemności (Ah), mierzy prąd rozruchowy (A). Wartości, o których wspominasz- Banner- 77ah i Redox- 74Ah nie są zmierzone Midtronicsem, tylko są to wartości z etykiety akumulatora podane przez producenta.Obejrzyj jeszcze raz nagranie i wyciągnij właściwe wnioski.
@@konjoo760 Dziękuję za cierpliwość. Faktycznie pomieszałem ze sobą parametry z obu urządzeń i przypisałem tylko jednemu. Mój błąd i dziękuję za otrzeźwienie. Faktycznie słaby ten Redox. Pozdrawiam.
a akumulator Żelazowo fosforanowo litowo jonowy ?:D każda firma sprzedaje a nie produkuje.. i to jest problem. bo każdy klient jest oszukiwany :D dawno mogli byśmy latać za pomocą baterii :D kwestia wiedzy :D
używałem wielu akumulatorów i najdłuższą żywotność miał Bosch oraz Sznajder. Bosch używam w samochodzie już ósmy rok a Sznajdera używam do mini elektrowni solarnej w garażu, gdzie w zimę stoją w niskiej temperaturze i są ciągle ładowany i rozładowywane. Pozostałe marki to były akumulatory na rok.
Super filmy, dzięki za cenne info. Już ide (bo aku wyzionął mi ostatniego ducha) do sklepu :). Mała uwaga, ale wielce istotna(!) przy porównaniu takich aku. Najważniejsza informacja to ile lat takie aku wytrzymają. Jeżeli baner średnio 7 lat, a redox średnio 5lat to i tak wolałbym tańszy. PS Czy macie w ofercie i co sądzicie o aku firmy 4-max? Słyszałem sporo opini, ze „najlepsze z tych najtańszych”.... Pozdrawiam.
Nie trzeba odpinać , są samochody które nawet takiego łatwego dostępu do aku nie mają a jedynie wyprowadzone porty ''+'' i ''-'' gdzieś pod maską silnika, jedynie to końcowe napięcie niektórych prostowników może wywoływać obawę ale większość współczesnych urządzeń ładujących jest bezpieczna dla instalacji pojazdu. Bardziej bym się obawiał przepięć w instalacji 230V i skutków ich dla sterowników w samochodzie./ Andrzej
Pierwszy raz jak zobaczyłem Toplę w Skodzie Fabii kolegi pomyślałem, że to jakiś wynalzek zmylił mnie czerwony kolor.Jednak jak zobaczyłem pod naklejką odkręcane korki to twarz ogarnęło zdziwienie.O Topli warto zrobic filmik.
Mam pytanie: W moim samochodzie mam automatyczne światła. Po przekręceniu stacyjki jeżeli jest jasno zaświecają się tylko LEDy ale jeżeli jest ciemno włączają się światła mijania. Dopiero potem odpalam silnik. Czy takie rozwiązanie nie wpływa źle na kondycję akumulatora?? Przez parę sekund z akumulatora pobierana jest spora energia zanim odpalę silnik. Proszę o odpowiedź. PS Dzięki za fajny film.
Witam. Robercie jeśli to nie problem to przed badaniem gęstości w aku z peugeota wstrząśnij nim porządnie, żebyśmy mogli poznać jego kolor. No chyba że materiał już nagrany. Pozdro dla ekipy
Bardzo lubię ten kanał, jest wiele ciekawych materiałów. Jest dobrze robiony. Razi mnie tylko zbyt częste używanie zaglądnijmy, jako jedynej formy. W trosce o jakość proszę o rozważenie czy nie używać też formy zajrzyjmy bo Według językoznawców zaglądnąć jest regionalizmem (tak mówi się na południu Polski), warto więc w starannej polszczyźnie posługiwać się czasownikiem zajrzeć. Tak samo lepsze są bezokoliczniki spojrzeć, wyjrzeć niż spoglądnąć, wyglądnąć. A ogólnie dobra robota!
wszystko fajnie ale test jest nowych aku ..po 2 latach taki test byłby miaro dajny ,tym bardziej w aku nie doładowanych czyli z samochodu który jezdzi mało .od razu by wyszło ,że ten redox nadaje sie do wymiany ...ale zazraz zaraz cena ...liczyc 170-200zł mniej to prawie 2 takie banery czyli na 4 lata lepiej kupic tanśzy niż droższy który i tak teraz nie wytrzyma 4 lat
Co Pan sądzi o akumulatorach akcel robionych podobno przez warte? Mam taki niedługo będzie trzy lata, co jakiś czas doladowuje go prostownikiem często robię krótkie odcinki i jest ok.
Robert, przebadaj akumulator koreański X-PRO, a poznasz lepszy akumulator od Bannera. Co prawda mój X-PRO to EFB 70 Ah i 650A prądu rozruchowego, a realnie 875A !!! i to jest NADWYŻKA! a kosztował 380 zł.
Banner ma dostęp do elektrolitu, i z tego powodu x-pro raczej nie zagości w moim "sercu" Nie miałem przyjemności jeszcze ich badać, ale przypuszczam, że to jest to samo źródło co Grom z Korei.
@@mrAkumulator Teraz w ogóle mało akumulatorów ma dostęp do elektrolitu a już szczególnie AGM czy nawet EFB, dostęp do elektrolitu powoli odchodzi do historii. Zapewne sprzedajecie również akumulatory bez dostępu do elektrolitu. Ciekawi mnie czy znacie akumulatory Hopeckie ?
Witam wszystkich. Mam pytanko bo właśnie mam problem ze swoim aku. Oryginał GM 60Ah - nie wiem jaka data produkcji ale na pewno eksploatowany ponad 2 lata, tyle u mnie jeździ odkąd posiadam samochód. Otóż wsiadam rano do samochodu - kontrolki świecą, rozrusznik nawet nie drgnął. Na wieczór zmierzyłem napięcie jeszcze jak aku był w samochodzie - 12V, w domu zmierzyłem 12.3V. Podpiąłem pod prostownik małym prądem i ładował się tak kilkanaście godzin. Po odpięciu mierzę a tu 12.2V czyli mniej niż przed ładowaniem. Po 2 godzinach spadło do 10.5V, teraz bardzo pomału leci w dół o 0.01. Czy to są objawy zwartej celi?
Nie trzeba odpinać , są samochody które nawet takiego łatwego dostępu do aku nie mają a jedynie wyprowadzone porty ''+'' i ''-'' gdzieś pod maską silnika, jedynie to końcowe napięcie niektórych prostowników może wywoływać obawę ale większość współczesnych urządzeń ładujących jest bezpieczna dla instalacji pojazdu. Bardziej bym się obawiał przepięć w instalacji 230V i skutków ich dla sterowników w samochodzie./ Andrzej
Dej Pan spokój. Kupiłem w styczniu '19, akumulator Centra Futura 77Ah 760 A do Audi 2.0 TFSI A6C6. Akumulator padł po 2 latach. Szmelc. Nie polecam. Akumulator był wyprodukowany w listopadzie 2018 roku. Nie kupujcie Centry.
Mam takie pytanie, nie używałem samochodu parę miesięcy, napięcie akumulatora wynosi teraz ok.4.5V, próbowałem odpalić auto na kable ale rozrusznik nie chce nawet zakręcić, czy taki akumulator da się jeszcze uratować czy muszę zakupić już nowy?, dziękuję i pozdrawiam serdecznie, TM, ;-)
Szkoda że mieszkam tak daleko bo chętnie podrzucił bym do testów mój 8 letni akumulator MOLL, w którym już maleje napięcie podczas zapalania ale nawet w mrozy stojąc na dworze zapalał mojego benzyniaka 1.6.
Szanuje i pozdrawiam, !ale! TEST PRODUKTU A NIE EGZEMPLARZA to kilka prob na różnych egzemplarzach i wyniki uśrednione. Tak wiem, jest to drogi test ale przybliża nas do jako takiej prawdy. Taki test traktuję jako test egzemplarzy.
Lepiej żebyśmy aż nadto do tej prawdy się nie zbliżali a taki pogląd i tak coś uświadamia - słabe jest słabe, dobre jest dobre - film to tylko ilustracja / Andrzej
@@mrAkumulator Trudno się nie zgodzić. Zakładamy, że fabryka ma dużą powtarzalność w produkcie. Kłóci mi się jedynie deklaracja polskiego producenta z wartościami mierzonymi i ten fakt skamle o więcej prób.
@@zdzisawdardzinski7673 no właśnie taki mam...bo kolega pracuje w Intercars więc miałem za cenę....że się po prostu opłacało i w Yaris działa bez zarzutu.Mialem centrę...i dwa latka...i wymiana.
A u mnie 4 Max z Sieci InterCars jak najbardziej na duży plus. 6 lat wytrzymał w Audi a4 2.0 tdi ,za bardzo nie było o niego dbane. Jednakże aktualnie nadszedł dzień wymiany bo stan agonalny, juz nawet nie przyjmuje prądu z prostownika. Kto wie możliwe że następny też będzie 4 max.
Panie Robercie ja mam takie pytanie. Jak te wyniki testu na zimno chodzi mi o prąd rozruchu mają się do tego co piszą producenci na naklejkach. Norma EN mowi że: "Prąd rozruchowy jest to wartość podana na etykiecie akumulatora obok pojemności znamionowej, najczęściej wyrażona wg normy EN, która określa zdolność rozruchową akumulatora (tzw. prąd zimnego rozruchu CCA /ang. Cold Cranking Amperage/). Innymi słowy jest to wartość prądu, jaką akumulator może oddać w sposób ciągły w temperaturze -18° C, aby napięcie po 10 sekundach rozładowania tą wartością prądu nie było niższe niż 7,5 V (wg normy EN). Inne, starsze normy (SAE, JIS, DIN), określają ten parametr dla tej samej temperatury, ale dla innych czasów rozładownia i końcowych wartości napięć akumulatora" patrząc na wyniki prądów rozruchu na zimno to daleko tym aku do deklaracji producenta. Bardzo proszę o wyjaśnienie tych różnic.
Normy mierzą czas spodku napięcia prądem określonym na etykiecie przez producenta, testery elektroniczne badają a w zasadzie to szacują prąd rozruchowy na zasadzie konduktancji, dane zaś na podstawie sobie znanych algorytmów przetwarzają na wynik pod postacią prądu rozruchowego. / robert
W dalszym ciągu uważam i będę to powtarzać. By nie rozładowywać tych akumulatorów w cieple. Tylko trzymać je w zamrażarce. Może chociaż jakaś wanna że styropianu? W ten sposób traci się pewną porównywalność. Temperatura zewnętrzna różna, a i przenikalność cieplna obudowy inna u każdego z producentów. I ciągle marzy mi się test trwałości. Czyli ile cykli wytrzyma każdy akumulator. Do tego oczywiście pokazanie pojemności i prądu rozruchu. Tak by było widać degradację akumulatora.
Aerometr fabrycznie kalibrowany jest przy temp ~+20st.C.Więc pomiar przy -22st.C jest poprostu bez sensu.Tak jak spirytus czy ducha puszczy też przy +20st.C mierzymy.
@@djpawelus Wybacz -22 i mierzenie elektrolitu.Skala aerometru zaczyna się od 1,10 przy takiej gęstości elektrolit zamarza przy -9st.C.To tylko przykład .
Ja od 4 lat w dwóch autach (diesel 2.0 HDi i 1.2 TDCi) używam akumulatory marki Jenox. Oba kupiłem w wersji Jenox GOLD i czy to lato, czy zima rozruszniki kręcą jak wiertarka :) A jakie są wasze opinie o Jenox'ie?
Ja mam też Jenoxa Golda 52 Ah, jeżdżę na nim rok i jest dużo lepszy niż Varta blue i silver, które mieliśmy razem z tatą. Varta jak była nowa nie kręciła rozrusznikiem tak dobrze jak Jenox, który już mam rok. Ciekawe ile wytrzyma. Teraz zakupiłem aerometr, i będę monitorował stan elektrolitu. Inspiracją dla mnie był Pan Andrzej Maciąg. Bardzo lubię oglądać jego filmy.
Jeżeli nie jesteś profesjonalistą kup sobie dla własnych potrzeb TESTER DO BATERII i AKUMULATORÓW 12V-30V AUTOOL BT360 PL produkcji Chińskiej którego osobiście używam i jestem bardzo zadowolony (160zł)
Ja używam Lancol Micro200 (aktualna cena 102,63 z darmową dostawą z Polski). Też jestem zadowolony. Przy zakupie nowego (latem 2020) aku podjechałem z nim do sprzedawcy (który się uśmiechnął na widok testera oczywiście zachęcając do testu). Miał firmowy tester (za1500 zł). Wynik obu testów wykonanych na obu testerach i ich porównanie pokazało niezauważalną praktycznie różnicę w granicach błędu .
Może trochę nie na temat, ale miejsce odpowiednie. Diesel zimą. Czy po przejechaniu 4 km odcinka 3 letni akumulator Westa Forse 74Ah 620A jest w stanie doładować się do stanu sprzed uruchomienia silnika? Ładowanie z alternatora na poziomie 13,9-14V. Zima, więc świece żarowe grzeją, światła mijania świecą, działa standardowo cały system ABS oraz ESP i ASR, działa elektryczne wspomaganie.
@@marsyl6777 Tak też robię, ale nie co dwa, a co miesiąc. W okresie wiosna-jesień doładowuję w cyklach 2 miesięcznych. Kolejna rzecz, czy aku o takiej pojemności 74Ah jest odpowiedni na tak krótkie dystanse. Wiem, że toczy się w tej kwestii bitwa na niejednym forum. Wg niektórych taki aku będzie wiecznie niedoładowany i szybko straci swoją pojemność, wg innych większy aku ma zawsze zapas energii na odpalenie. Nie znam się na elektryce więc nie wiem co o tym sądzić. Poprzednio w aucie zamontowany był (nie wiem jak długo) dużo mniejszy aku (Matador) i wytrzymał po zakupie ok. 2 lat.
@@Red_Ford Jeżeli bilans będzie dodatni to w obu przypadkach akumulatory będą doładowane. W przypadku gdy nie uda się wprowadzić tyle ładunku ile się pobrało to zapewne ten mniejszej pojemności szybciej da znać, że już nie uruchomi pojazdu. Co do kwestii żywotności to producenci podają ilość cykli przy ich głębokości rozładowania (DOD). Wynika z tego, że większej pojemności akumulator w porównaniu do mniejszego powinien dłużej przeżyć (tu uwaga oba muszą być podobnej klasy).
Ja w liceum na wiosne czulem sie jak aku akumulator..
5 років тому+2
3:48 - krzywo i niechlujnie założona plusowa żabka/klema, daje to gorszy styk i cokolwiek pokazało później te urządzenie to raczej wróżby a nie pomiar.
Zostaje jeszcze jeden bardzo ważny parametr który został pominięty w teście, jak zachowuje się sprawność danego Aku z upływem czasu ,test ten nie jest miarodajny .Osobiście nie przepłacam za Aku szczególnie w samochodzie z silnikiem benzynowym .
Tego akurat nie da się zmierzyć, bo to zależy od eksploatacji. Ten sam akumulator będzie miał inną żywotność w samochodzie, który jeździ tylko w mieście a inną w samochodzie, który robi trasy. 😀
Ja jednak nie zgodzę się z prowadzącym. Akumulator o mniejszej pojemności, nadaje się właśnie bardziej do krótkich tras, a nie odwrotnie. Wynika to z faktu, że przy krótkim czasie jazdy, czas ładowania przez alternator jest krótki, a co za tym idzie, akumulator o małej pojemności ma szansę w pełni się naładować (co jak wiemy jest wskazane dla ołowiowo-kwasowych aku.). Natomiast gdy mamy akumulator o dużej pojemności, przy tej samej jeździe, nie naładuje się w pełni nigdy, przez co jego okładziny będą ulegały stopniowemu zasiarczeniu. Dojdzie do stopniowego obniżania pojemności, a następnie zwarcia między okładzinami i śmierci akumulatora...... Z kolei, przy jeździe długiej trasy na akumulatorze o małej pojemności, mamy efekt ładowania w pełni naładowanego akumulatora i mimo użytych zabezpieczeń elektronicznych i ograniczenia ładowania do minimum, mamy efekt odparowywania wody z elektrolitu co wpływa również na zasiarczenie a następnie odpadanie masy czynnej i również zwarcie. ..... PS. Na jednym akumulatorze 43Ah (330A) jeździłem przez 6 lat (2005-2011)- benzyna 1.2 ..... tylko mała dygresja , rok produkcji aku. to 1995 ;) (korki do dolewania wody) Po przeprowadzeniu odsiarczania, pojeździłem jeszcze 2 lata - benzyna 1.6 (zbyt późno wykonana operacja + stał ok roku w garażu luzem) Swoją drogą , testy akumulatorów są teraz bardzo potrzebne bo ich obecna jakość daje wiele do życzenia. A w akumulatorach przyszłość ;) Rozbudujcie o testy bardziej praktyczne....np. prawdziwe obciążenie 50; 100; 150; 200A przez określony czas.
Andrzeju dzięki za cenne uwagi, też mi się tak wydawało. Dziś po wielu latach sprzedaży akumulatorów widzę to dokładnie tak jak powiedziałem w filmie - to na bazie empirycznego doświadczenia z reklamacjami i problemami klientów. / Robert
Bzdura, za mała próbka nie znamy czasu leżakowania aku (produkcja ->>>> co się działo/ składowanie ->>>> test) właściwie to nie test tylko porównanie 2 różnych produktów o nieznanych warunkach początkowych fachowo brzegowych.
No nie mogę ,,za mała próbka, czas leżakowania, fachowo brzegowo, nieznane warunki początkowe, to nie test tylko porównanie''''.Dla mnie jeden wielki bełkot niespełnionego inżyniera, który popisuje się arcywiedzą w mediach społecznościowych dla średnio zaawansownanych.
Robercie, dobrze słuchać mądrego! Niewielu mówi, że w lecie o aku należy dbać. To bierze się z braku poczucia, że w lecie nie tylko bateria jest sprawniejsza, ale też w całości "odsłania" swoje możliwości, uśpione w zimie. Latem jak w 50 stopniach zagotujesz czy wyładujesz aku, to masz pewność, że na amen.
A zamrażarka Mors to nie Polar Wrocław, a Zamex Żagań. Kiedyś to u nas robiono sprzęty!
Łukasz P Wypowiedziałeś się słusznie i naukowo .
Wracając do parametrów podanych w pierwszym odcinku okazuje się ponownie, że waga nie kłamie... Cięższy akumulator daje większe prawdopodobieństwo lepszych parametrów...
Panie Robercie. Zaskakuje mnie Pan informacjami i o akumulatorach, a moje doświadczenia sięgają PRL-u. W głowie miałem przekonanie , że: niska temperatura niszczy akumulator, że w komorze silnika jest mu najlepiej bo ciepło, ładowanie w czasie jazdy jest skuteczne i wysokowydajne zwłaszcza na alternatorze, że nie trzeba doładowywać akumulatora , aż zacznie słabo kręcić, kombinowałem jak owinąć akumulator na zimę np filcem, żeby miał ciepło, ip. Okazuje się, że to brednie zwyczajowe i pozory. Chciałem jeszcze Pana poprosić o zrobienie czegoś jeszcze, czego mi osobiście bardzo brakuje: najlepiej tabelaryczne zestawienie rodzajów produkowanych akumulatorów, ich + i -, oraz do czego najlepiej stosować. Jedna dobrze zestawiona tabela mogłaby byś genialnym podręcznikiem dla laików branżowych jak ja. Czy poszukiwanie czegoś do kampera, czy wymiana w samochodzie, czy awaryjne oświetlenie garażu bez prądu, itp. Serdecznie pozdrawiam.
Bardzo dużo cennej wiedzy. Ja też mówię że tanie to często drogie. Więc po co oszczędzać na siłę. Lepiej dopłacić tylko raz i mieć święty spokój.
Może pokuszą się Panowie o testy akumulatorów do UPS'ów różnych producentów w typowej pojemności 7,2Ah (AGM 12V)? Z racji pojemności testy będą szybkie, a dadzą jakiś obraz - co kupować, a czego się trzymać z dala.
Proponuję test po jakim czasie kilka testowych akumulatorów (ta sama temperatura) wyschnie przy napięciu 14,4V. Oczywiście nie do zera. Kiedy płyty wyjdą ponad elektolit, to już wystarczy. Można też zmierzyć ubytek wagi i zmierzyć gęstość elektolitu.
U mnie w sklepach tylko Centra, Bosh, Varta i jeszcze jakieś dziwolągi - niestety pomimo ładnych firmowych naklejek słabo się ładują, słabo trzymają ładunek a w czasie mrozu "kończą współpracę" ! - Ale dzięki temu kanałowi i licznym testom - dla mnie przedstawiane testy są rewelacyjnym źródłem wiedzy - zakupiłem wspaniały akumulator który działa doskonale ! I nie jest jedynie bryłą ołowiu - Jenox Gold to bajkowa bateria . DZIĘKI I POZDROWIENIA !
Yan Kowalski Mieszkam niedaleko Jenoxa (35km 64-800 Chodzież) to miejscowi pacjenci tego akumulatora nie kupują.
Dobry materiał. Ja dzisiaj wymieniłem swój akumulator. Ford Silver calcium przejeździe od zakupu auta 11 lat. I gdyby była taka możliwość kupił bym taki sam ale już ich nie produkują teraz to jest ford sdi. Pozdrawiam wszystkich użytkowników.
WOW ! nie wierzę, że są jeszcze tacy uczciwi ludzie, super ! :)
na pokaz każdy uczciwy. w realnym życiu już jest inaczej.
@@as99162 Poznałem Roberta osobiście, to człowiek naprawdę pozytywnie nastawiony do życia i innych ludzi.
Wszystko zależy od samochodu i jego wyposażenia w przypadku wyboru aku. Wspominasz Robercie o kolejnym filmie gdzie aku jeździ w Peugeocie 308- auto z funkcją economode, inne auta tego nie mają. Jak widać na jednym przykładzie jest wiele aspektów które wpływają na opinię i końcowy werdykt danego aku.
Podobną rzeczą jest zakup używanego auta a nowy właściciel pyta ile pali? Tzn. gdzie ile pali? Odpowiadam. W jednym mieście jest tyle skrzyżowań co 200 metrów że nawet w upalne lato małolitrażowe palą jak smok, w drugim mieście są przeloty po 80km/h (np. Szczecin) a to wszystko ma wpływ na długa eksploatację akumulatora.
Pomysł na test:
Wybierzcie 4 miejsca w Polsce; cały czas zimno (Suwalszczyzna), zimno i pod górkę (Karpacz,Szklarska), umiarkowanie i miasto bez korków z długimi przelotami , oraz miasto zabite skrzyżowaniami.
W każdym mieście losowo wybrana osoba dostaje aku najlepszy i najgorszy. Najlepsze do testów to np. Taxi(częste odpalanie auta i różne trasy) a z drugiej strony Gospodyni domowa która ma codziennie do pokonania wiele krótkich dystansów od przedszkola przez zakupy itd.
Po dwóch latach eksploatacji test wszystkich akumulatorów. Może to brzmi głupio ale wiele waszych fanów i widzów chętnie by się zgłosiło to takiego ogólnopolskiego testu wysyłając co jakiś czas raporty nawet z napięcia spoczynkowego.
Pozdtawiam
Zaproponowana Metodologia badawcza ma spory rozrzut a fabryki aku to nie apteki.
Ps
Awaryjnie 11mc temu kupiłem po taniości leżak magazynowy (1,5roczny), prawie najgorszy (w obiegowej opinii) polski aku (sznajder silver) a tym czasem trzyma 10.45V pod opornicą, 760A szacowany rozruch, po jeździe wkoło komina typowego kowalskiego. Aku od zakupu nie widział prostownika.
XaartMax Ja też jestem fanem tanich akumulatorów, tym bardziej z korkami. Wiadomo ze materiał typu płyty może być raz cieńszy a raz grubszy ale zasad fizyki i chemii które rządzą procesami w baterii nie oszukasz ani nie zmienisz kupując coś wybitnie drogiego. Bardzo dużą popularnością cieszą się akumulatory „Grom” - podobno ukraińskie oraz 4Maxy Ca/Ca (z Inter Carsu) kiedyś w środku był Jenox teraz podobno jakaś inna fabryka.
Pozdrawiam
@@sebczajna700 w okolicy roku 2008 kupiłem 4Max - wytrzymał jedną ciężką zimę.
luckyboy Kupiłeś aku ze starej serii gdzie na końcu nazwy była literka W a teraz jest Q. Faktycznie w tamtych latach to nie był dobry zakup ale właśnie w taki sposób tworzą się stereotypy i uprzedzenia....
Pozdrawiam
Seb Czajna dzieki za podpowiedzi ale mam wrażenie, że jakość z upływem czasu zmienia sie jak w kalejdoskopie. Gustuję w uczciwym krajowym asortymencie i usługach. Jakie czasy takie akumulatory można by rzec, chyba ;)
Pozdrawiam.
Jak chcecie porządnie przetestować akumulator to zaproście jakiegoś listonosza co jeździ po wsi z listami i gasi auto co 50 metrów 😉
to gasi jakis poczatkujacy, tych co znam sami doswiadczyli problemy z aku i juz od nastu lat nie gasza auta na 30sekund
Nie gaszą listonosze i taki silnik chodzi cały dzień
@@12antubis12 u mnie gaszą silniki
To niech światła mijania wyłączy. Przez 2 minuty bez nich oszczędzi więcej energii niż z jednego rozruchu.
@@eralcc Większej głupoty to ja w życiu nie słyszałem.
Pełna profeska zresztą jak zwykle.Natomiast co do Banera to u mnie wytrzymał 2lata i pewnego poranka nawet centralnego zamka nie ruszył 😞
A z kolei mi cantra futura w TDI wytrzymała 5 lat z czego pierwsze 4 lata praktycznie po mieście krótkie odcinki 😊bez doładowania itp .
@@Seba77.1 5 lat jak na centrę to i tak mogłoby być dużo lepiej. Moja Varta śmiga już 12 rok, oryginał 2009 rok.
@@kacperfigura5740 Dobrze będzie jak następna Varta ( nie do pierwszego montażu) pośmiga Ci 5 lat
A kup nową varte to po 2-3latach będziesz wymieniał
Świetny materiał tak jak każdy wasz film.
Zawsze kupuje ten najcięższy xD ostatnio najlepsze byly Ukraińskie FORSE 😀
Super filmik jak zwykle. Pozdrawiam!
Dobrze, że w Polsce nie ma już takich mrozów a zazwyczaj na -12 w porywach do -15 sie kończy:)
Kto kupuje tanio, kupuje drogo ;)
kto kupuje tanio płaci dwa razy
Dokładnie. Słuszna uwaga.
Jednak użytkowanie ma niebagatelny wpływ. Na oryginalnym aku z Hyundaia (nie pamiętam, co tam było) jeździłem 9 lat i bez problemu odpalał nawet w najgorsze mrozy. Mało tego - raz go rozładowałem do zera! (niezamknięty bagażnik). Po odpaleniu z kabli nawet go nie ładowałem prostownikiem. Alternator dał radę. Kwestia, że dziennie trasy minimum po 30 minut jazdy (a więc z większymi obrotami = większa wydajność alternatora).
Tak dokładnie jest. Poza tym oryginał to oryginał
@@Sosna91 Tak, ale jednak właśnie stanie w korkach a jazda (czyli >1500) już daje różnice. Właśnie tą sytuację chciałem rozróżnić.
W aucie mam oryginalny aku 100Ah (jakiś włoski/??/, montowany w Fiat), który ma już 16 lat. Fakt, były z nim problemy, ale tylko dlatego, że albo pasek klinowy był do wymiany albo klemy źle zapiąłem i bywały luzy. Gdy uporałem się z obiema bolączkami, odpukać, aku wciąż działa. Trzeba dodać, że obecnie ma ok 60% (sprawdzone w warsztacie). Fakt, wystarczy otworzyć i zamknąć szyberdach albo włączyć radio na dłużej gdy silnik nie pracuje i aku trzeba już podładować. Jednakże gdy korzystam wyłącznie do odpalania auta, nawet zimą przy silniku 2.4 diesel odpala za pierwszym strzałem (zimą trochę dłużej, bo świece muszą dłużej się grzać). Tak się czasem zastanawiam, czy już go wymienić czy jeszcze.
To co było powiedziane, to prawda - jeśli robimy trasy, wówczas można pokusić się o tańszy. Gdy auto jest często odpalane, albo dojeżdżamy nim jedynie do pracy, lepiej zainwestować te kilkadziesiąt zł w lepszy aku.
Ten Aku to Magneti Marelli
@@marcintomaszosowiecki2868 Nie, to nie MM. U mnie jest Kaisers Lauten Top B880C (100Ah, 800EN, DIN 410). Aku z 2006 r. i wciąż (zimą też) odpala "smoka" 2.4 JTDM :)
Z chęcią kupiłbym identyczny, lub podobny nowy. Ale niestety, ani w tej budzie nie ma "setek", a i technologie obecne to jednorazowy szajs. Szkoda, że żółte ukraińskie nie są w tej obudowie. Na razie jest. Jak wyzionie ducha, to pewnie jakiś Kozak, bo cenowo ok, a auto i tak głównie w dłuższe trasy.
Super dzięki za kolejny merytoryczny film
Panie Robercie, fajny test. Może Pan powtórzy ten test z akumulatorami AMega standard. Taki akumulator kupiłem dzięki Pana testom i jestem ciekawy jak on się sprawdza w niskich temperaturach.
dzięki za kolejny interesujący film :)
Testy testy, a ja kupiłem do benzynowego clio najtańszy akumulator "nord star" podobno od państwa sznajderów za 160zł i niedługo stuknie mu 5 rok bez zająknięcia.
Teraz to już jest totalna loteria, bo w podobnym czasie ojciec kupił prawie 2 razy droższy akumulator podobnej pojemności i zdechł. Z akumulatorami jak ze wszystkim innym w tych czasach. Są dwa uda- się uda, albo się nie uda
Ancybot poprostu wydaje mi sie że najlepiej sprawdzić datę prod żeby nie był za stary tzn za długo nie przeleżał na półce ja tak wybierałem vartę ze sklepu i nie ma problemu a przestał długo w minisowych temperaturach samochód nieodpalany za często w zimę przy minus 20-25 stopniach . I nie ma problemu z tym aku a na którymś z odcinków jest omawiany temat prod aku (varta bosh)myślę że tym należy się sugerować przy zakupie ,a nie jak się trafi. możliwie że jak najświeższy aku jest tym lepszym ale to moja opinia tylko
Dobra robota 👍
Spotkałem się z sytuacją gdzie pewien facet kupował akumulator w jednym ze sklepów stricte z akumulatorami. W środku fachowiec - w oczach ogromna wiedza. Kupujący zapytał czy sprzedający może przetestować kupioną przez niego sztukę opornicą, na co sprzedawca odrzekł że nie może tego zrobić bo nowych akumulatorów nie można sprawdzać w ten sposób bo można je uszkodzić. Jak to z tym jest? Można sprawdzać nowy opornicą czy rzeczywiście jesteśmy w stanie coś w ten sposób uszkodzić? Ewentualnie jak możemy sprawdzić akumulator podczas zakupu?
Można co najwyżej "uszkodzić" słupek i będzie ślad jak po wypaleniu/zwarciu a następny klient będzie narzekał że coś nie halo z tym akumulatorem. Bo opornica sama w sobie nic nie uszkodzi.
Kupowałem akumulatory u znajomego i oba przed sprzedażą sam z siebie sprawdził opornicą czy trzymają fason.
Czyli krętacz albo głupek. Dzięki za odpowiedź.
@@TheDevilek1983 Są opornice 100A są opornice 400A.
Opornicą 100A to za dużo nie sprawdzisz.Znaczy sprawdzisz, ale z korzyścią zawsze dla sprzedającego.
Pewnie chodziło o uszkodzenie jego portfela, tylko tak na około wyjaśniał ;p
Dziękuję za cenne wiadomości, masz ogromną wiedzę w tym temacie, proszę o opinię ładowarki BOSH C3 czy to ok sprzęt czy tylko zabawka dziękuję
U mnie Banner do tir-a zalorzone w sierpniu klekly w grudniu
Kolega ma takie same i u niego oki wszystko
Teraz mam auto party i są super na razie jestem z nich bardzo zadowolony
Mogły pan zrobić test Aku do ciężarówek
I jakiś np ładowarek do nich
I czy jak chce doładować aku w. Ciężarówce to mogę to robić jak są aku zmodyfikowane czy lepiej rozłączyć i ładować pojedynczo
Czy są takie ładowarki na rynku do dużych np jestem na bazie podłączam idę do domu słoń odlaczam i nic się im nie stanie
Pozdrawiam
Świetny film jak zawsze 👍👍👍
panowie super testy
Dobry test 👍 Czy z tanich akumulatorów Akcel reczej godny polecenia?
Panie Robercie świetny materiał ! i konkretny . Choć ciekawi mnie jak w rzeczywistości wypadają przy Bannerze akumulatory marki Kozak ...
Też chciałbym się dowiedzieć. Na niezależne testy decydują się tylko Ci co są pewni jakości swoich produktów. / Robert
@@mrAkumulator to zrób testa
Ciekawią mnie różnice w obliczonej pojemności Midtronicsem a AlfaBatem. Banner 93Ah vs 77ah, Redox 57Ah vs 74Ah. Zastanawiam się, czy nie byłoby lepiej podawać pojemność tylko mierzoną rozładowalnicą. Jak widać testery elektroniczne potrafią fantazjować odnośnie pojemności.
Mylisz dwa pojęcia- prąd rozruchowy z pojemnością. Midtronics nie mierzy pojemności, tylko szacuje prąd rozruchowy. Są to dwa różne i nieporównywalne względem siebie parametry.
@@konjoo760 Wiem dokładnie co napisałem. Midtronics podaje oba parametry ale tylko pojemność ma wartość ni z gruchy ni z pietruchy. Prąd rozruchowy wskazuje raczej poprawnie ale pojemności już nie.
@@karolkuich "Midtronics podaje oba parametry"- no sęk w tym, że właśnie nie podaje obu parametrów. Nie wiem dlaczego się przy tym upierasz. Midtronics nie mierzy pojemności (Ah), mierzy prąd rozruchowy (A). Wartości, o których wspominasz- Banner- 77ah i Redox- 74Ah nie są zmierzone Midtronicsem, tylko są to wartości z etykiety akumulatora podane przez producenta.Obejrzyj jeszcze raz nagranie i wyciągnij właściwe wnioski.
@@konjoo760 Dziękuję za cierpliwość. Faktycznie pomieszałem ze sobą parametry z obu urządzeń i przypisałem tylko jednemu. Mój błąd i dziękuję za otrzeźwienie. Faktycznie słaby ten Redox. Pozdrawiam.
a akumulator Żelazowo fosforanowo litowo jonowy ?:D
każda firma sprzedaje a nie produkuje.. i to jest problem. bo każdy klient jest oszukiwany :D
dawno mogli byśmy latać za pomocą baterii :D
kwestia wiedzy :D
Ja bardzo lubię akumulator y. FORSE i polecam. Przetrwał 8 lat.
Co pan sądzi o akumulatorach BARS ?
Jeśli taki akumulator zostałby z powrotem ogrzany przed rozładowaniem, odzyskałby swoje pierwotne parametry z czasu kiedy został zamrożony?
Oczywiście tak
przydatny materiał
Co to za testy na nowych akumulatorach :) takie testy zrobić na używanych 2 letnich i wtedy bedzie wiadomo
Najważniejsze, żeby silnik startował od przysłowiowego strzała i było dobre ładowanie, wtedy najtańszy nie wadliwy akumulator daje rade bez problemu.
jak ktoś jeździ dieslem po 2-7 km i ma kamerkę samochodową włączoną 24/7 to co 2 miesiące dobrze jest go doładować w nocy :P
używałem wielu akumulatorów i najdłuższą żywotność miał Bosch oraz Sznajder. Bosch używam w samochodzie już ósmy rok a Sznajdera używam do mini elektrowni solarnej w garażu, gdzie w zimę stoją w niskiej temperaturze i są ciągle ładowany i rozładowywane. Pozostałe marki to były akumulatory na rok.
Kwasowe Aku?
Świetny test
Czy firma Świat Akumulatorów ma serwis w Poznaniu?
Super filmy, dzięki za cenne info. Już ide (bo aku wyzionął mi ostatniego ducha) do sklepu :). Mała uwaga, ale wielce istotna(!) przy porównaniu takich aku. Najważniejsza informacja to ile lat takie aku wytrzymają. Jeżeli baner średnio 7 lat, a redox średnio 5lat to i tak wolałbym tańszy. PS Czy macie w ofercie i co sądzicie o aku firmy 4-max? Słyszałem sporo opini, ze „najlepsze z tych najtańszych”.... Pozdrawiam.
Skąd taka informacja, że Redox wytrzyma 5 lat? Jeśli wytrzyma okres gwarancyjny ( 2 lata) to będzie sukces
Pytanie mam akumulator maxgear polecił mi sprzedawca? Mówił że spokojnie da rade że robi to niby Bosch?co ty wodzu na to?
Witam czy mogę doładowywać akumulator nie odłączając od instalacji samochodowej czy muszę koniecznie odłączyć przed doładowaniem ?
Podpinam się do pytania. Zwłaszcza jak się ładuje napięciem 16,2V ?
Nie trzeba odpinać , są samochody które nawet takiego łatwego dostępu do aku nie mają a jedynie wyprowadzone porty ''+'' i ''-'' gdzieś pod maską silnika, jedynie to końcowe napięcie niektórych prostowników może wywoływać obawę ale większość współczesnych urządzeń ładujących jest bezpieczna dla instalacji pojazdu. Bardziej bym się obawiał przepięć w instalacji 230V i skutków ich dla sterowników w samochodzie./ Andrzej
@@mrAkumulator Dziękuje 👍 🙂
mrAkumulator Dziekuje za odpowiedź Pozdrawiam i oglądam 👍
Prośba o test akumlatora Topla
Pierwszy raz jak zobaczyłem Toplę w Skodzie Fabii kolegi pomyślałem, że to jakiś wynalzek zmylił mnie czerwony kolor.Jednak jak zobaczyłem pod naklejką odkręcane korki to twarz ogarnęło zdziwienie.O Topli warto zrobic filmik.
Mam pytanie: W moim samochodzie mam automatyczne światła. Po przekręceniu stacyjki jeżeli jest jasno zaświecają się tylko LEDy ale jeżeli jest ciemno włączają się światła mijania. Dopiero potem odpalam silnik. Czy takie rozwiązanie nie wpływa źle na kondycję akumulatora?? Przez parę sekund z akumulatora pobierana jest spora energia zanim odpalę silnik. Proszę o odpowiedź.
PS Dzięki za fajny film.
Witam. Robercie jeśli to nie problem to przed badaniem gęstości w aku z peugeota wstrząśnij nim porządnie, żebyśmy mogli poznać jego kolor. No chyba że materiał już nagrany. Pozdro dla ekipy
To już chyba każdy powinien wiedzieć że na tanich akumulatorach tanich hamulcach i tanich amortyzatorach daleko się nie zajedzie
Bardzo lubię ten kanał, jest wiele ciekawych materiałów. Jest dobrze robiony. Razi mnie tylko zbyt częste używanie zaglądnijmy, jako jedynej formy. W trosce o jakość proszę o rozważenie czy nie używać też formy zajrzyjmy bo Według językoznawców zaglądnąć jest regionalizmem (tak mówi się na południu Polski), warto więc w starannej polszczyźnie posługiwać się czasownikiem zajrzeć. Tak samo lepsze są bezokoliczniki spojrzeć, wyjrzeć niż spoglądnąć, wyglądnąć. A ogólnie dobra robota!
wszystko fajnie ale test jest nowych aku ..po 2 latach taki test byłby miaro dajny ,tym bardziej w aku nie doładowanych czyli z samochodu który jezdzi mało .od razu by wyszło ,że ten redox nadaje sie do wymiany ...ale zazraz zaraz cena ...liczyc 170-200zł mniej to prawie 2 takie banery czyli na 4 lata lepiej kupic tanśzy niż droższy który i tak teraz nie wytrzyma 4 lat
Co Pan sądzi o akumulatorach akcel robionych podobno przez warte? Mam taki niedługo będzie trzy lata, co jakiś czas doladowuje go prostownikiem często robię krótkie odcinki i jest ok.
Mam taki juz 4 lata bez doladowywania i zbytecznego oszczedzania jeszcze działa
Marku można kiedyś przebadać baterie Trojana 🤔
Gdzie kupić akumulator. Dlaczego nir ma listy sklepów z podkarpackiego ? Oczywiście piszę o akubiz
W sklepie :)
Robert, przebadaj akumulator koreański X-PRO, a poznasz lepszy akumulator od Bannera. Co prawda mój X-PRO to EFB 70 Ah i 650A prądu rozruchowego, a realnie 875A !!! i to jest NADWYŻKA! a kosztował 380 zł.
Banner ma dostęp do elektrolitu, i z tego powodu x-pro raczej nie zagości w moim "sercu"
Nie miałem przyjemności jeszcze ich badać, ale przypuszczam, że to jest to samo źródło co Grom z Korei.
@@mrAkumulator Teraz w ogóle mało akumulatorów ma dostęp do elektrolitu a już szczególnie AGM czy nawet EFB, dostęp do elektrolitu powoli odchodzi do historii. Zapewne sprzedajecie również akumulatory bez dostępu do elektrolitu.
Ciekawi mnie czy znacie akumulatory Hopeckie ?
To marka przejęta przez JCI 15 lat temu. W Niemczech pozostali tylko przy trakcji, rozruch odpuścili.
@@mrAkumulator Dzięki za info, czyli można zapomnieć o temacie. A swoją drogą moglibyście przetestować X-PRO tak dla porównania z innymi ;)
Kiedy baterie litowe. Obecnie pojawiły się na rynku pakiety s3p4 które są bez problemu wstanie odpalić 1.9 TDI może warto by było się temu przyjrzeć
Życzę powodzenia z takim akumulatorem w instalacji samochodu nie przystosowanego do tego typu ogniw. Baterie litowe to inna para kaloszy.
@@SQ6JNS a czemu nie przystosować układu ładującego w baterii osobiście przymierzam się do takiego testu
Droższe, niebezpieczniejsze, problem z niskimi/wysokimi temperaturami. Po co? Rozumiem, gdy zależy nam na masie pojazdu.
Witam wszystkich. Mam pytanko bo właśnie mam problem ze swoim aku. Oryginał GM 60Ah - nie wiem jaka data produkcji ale na pewno eksploatowany ponad 2 lata, tyle u mnie jeździ odkąd posiadam samochód. Otóż wsiadam rano do samochodu - kontrolki świecą, rozrusznik nawet nie drgnął. Na wieczór zmierzyłem napięcie jeszcze jak aku był w samochodzie - 12V, w domu zmierzyłem 12.3V. Podpiąłem pod prostownik małym prądem i ładował się tak kilkanaście godzin. Po odpięciu mierzę a tu 12.2V czyli mniej niż przed ładowaniem. Po 2 godzinach spadło do 10.5V, teraz bardzo pomału leci w dół o 0.01. Czy to są objawy zwartej celi?
Właśnie akumulator ''odszedł' do krainy wiecznej energii./ Andrzej
@@mrAkumulator Dzięki za odpowiedź czyli czas na nową baterię.
Czy ładować akumulator podpięty do auta. Czy wyjąć akumulator i dopiero go ładować ?
Nie trzeba odpinać , są samochody które nawet takiego łatwego dostępu do aku nie mają a jedynie wyprowadzone porty ''+'' i ''-'' gdzieś pod maską silnika, jedynie to końcowe napięcie niektórych prostowników może wywoływać obawę ale większość współczesnych urządzeń ładujących jest bezpieczna dla instalacji pojazdu. Bardziej bym się obawiał przepięć w instalacji 230V i skutków ich dla sterowników w samochodzie./ Andrzej
Super materiał - nie stać mnie na tanie rzeczy ;)
Dej Pan spokój. Kupiłem w styczniu '19, akumulator Centra Futura 77Ah 760 A do Audi 2.0 TFSI A6C6. Akumulator padł po 2 latach. Szmelc. Nie polecam. Akumulator był wyprodukowany w listopadzie 2018 roku. Nie kupujcie Centry.
Mam takie pytanie, nie używałem samochodu parę miesięcy, napięcie akumulatora wynosi teraz ok.4.5V, próbowałem odpalić auto na kable ale rozrusznik nie chce nawet zakręcić, czy taki akumulator da się jeszcze uratować czy muszę zakupić już nowy?, dziękuję i pozdrawiam serdecznie, TM, ;-)
Szkoda że mieszkam tak daleko bo chętnie podrzucił bym do testów mój 8 letni akumulator MOLL, w którym już maleje napięcie podczas zapalania ale nawet w mrozy stojąc na dworze zapalał mojego benzyniaka 1.6.
MateuszJanuszek ktory model? M3 czy kamina?
Sprawne ośmioletnie akumulatory zaczynają być tak popularne jak kasety magnetofonowe ;p
Pzdr.
MOLL M3 plus 58Ah.
Mateusz Januszek Obecnie akumulatory Moll są w sprzedaży start-stop.
Szanuje i pozdrawiam, !ale! TEST PRODUKTU A NIE EGZEMPLARZA to kilka prob na różnych egzemplarzach i wyniki uśrednione. Tak wiem, jest to drogi test ale przybliża nas do jako takiej prawdy. Taki test traktuję jako test egzemplarzy.
Lepiej żebyśmy aż nadto do tej prawdy się nie zbliżali a taki pogląd i tak coś uświadamia - słabe jest słabe, dobre jest dobre - film to tylko ilustracja / Andrzej
@@mrAkumulator Trudno się nie zgodzić. Zakładamy, że fabryka ma dużą powtarzalność w produkcie. Kłóci mi się jedynie deklaracja polskiego producenta z wartościami mierzonymi i ten fakt skamle o więcej prób.
A 4max?
Nie polecam, wytrzymał półtora roku.Kup Banera albo Centrę, chociaż i taki zakup nie zagwarantuje Ci 100 % sukcesu
@@zdzisawdardzinski7673 no właśnie taki mam...bo kolega pracuje w Intercars więc miałem za cenę....że się po prostu opłacało i w Yaris działa bez zarzutu.Mialem centrę...i dwa latka...i wymiana.
A u mnie 4 Max z Sieci InterCars jak najbardziej na duży plus. 6 lat wytrzymał w Audi a4 2.0 tdi ,za bardzo nie było o niego dbane. Jednakże aktualnie nadszedł dzień wymiany bo stan agonalny, juz nawet nie przyjmuje prądu z prostownika. Kto wie możliwe że następny też będzie 4 max.
Panie Robercie ja mam takie pytanie. Jak te wyniki testu na zimno chodzi mi o prąd rozruchu mają się do tego co piszą producenci na naklejkach. Norma EN mowi że:
"Prąd rozruchowy jest to wartość podana na etykiecie akumulatora obok pojemności znamionowej, najczęściej wyrażona wg normy EN, która określa zdolność rozruchową akumulatora (tzw. prąd zimnego rozruchu CCA /ang. Cold Cranking Amperage/). Innymi słowy jest to wartość prądu, jaką akumulator może oddać w sposób ciągły w temperaturze -18° C, aby napięcie po 10 sekundach rozładowania tą wartością prądu nie było niższe niż 7,5 V (wg normy EN). Inne, starsze normy (SAE, JIS, DIN), określają ten parametr dla tej samej temperatury, ale dla innych czasów rozładownia i końcowych wartości napięć akumulatora" patrząc na wyniki prądów rozruchu na zimno to daleko tym aku do deklaracji producenta. Bardzo proszę o wyjaśnienie tych różnic.
Normy mierzą czas spodku napięcia prądem określonym na etykiecie przez producenta, testery elektroniczne badają a w zasadzie to szacują prąd rozruchowy na zasadzie konduktancji, dane zaś na podstawie sobie znanych algorytmów przetwarzają na wynik pod postacią prądu rozruchowego. / robert
@@mrAkumulator Dziękuje za objaśnienie. Czyli im wyższy prad rozruchu na etykiecie tym lepiej. Pozdrawiam
W dalszym ciągu uważam i będę to powtarzać. By nie rozładowywać tych akumulatorów w cieple. Tylko trzymać je w zamrażarce. Może chociaż jakaś wanna że styropianu? W ten sposób traci się pewną porównywalność. Temperatura zewnętrzna różna, a i przenikalność cieplna obudowy inna u każdego z producentów.
I ciągle marzy mi się test trwałości. Czyli ile cykli wytrzyma każdy akumulator. Do tego oczywiście pokazanie pojemności i prądu rozruchu. Tak by było widać degradację akumulatora.
To nie testy dla NASA, bez przesady.
Kurna że to wszystko kosztuje
Robercie szkoda że zapomniałeś sprawdzić gęstość elektrolitu gdy wyciągnąłeś aku z zamrażarki
Aerometr fabrycznie kalibrowany jest przy temp ~+20st.C.Więc pomiar przy -22st.C jest poprostu bez sensu.Tak jak spirytus czy ducha puszczy też przy +20st.C mierzymy.
Tadek Marczuk jest tabela na stronie akubiz do odczytania gestosci wzgledem temperatury
@@djpawelus Wybacz -22 i mierzenie elektrolitu.Skala aerometru zaczyna się od 1,10 przy takiej gęstości elektrolit zamarza przy -9st.C.To tylko przykład .
Ja od 4 lat w dwóch autach (diesel 2.0 HDi i 1.2 TDCi) używam akumulatory marki Jenox. Oba kupiłem w wersji Jenox GOLD i czy to lato, czy zima rozruszniki kręcą jak wiertarka :)
A jakie są wasze opinie o Jenox'ie?
Nie wiem czy ktoś z Chodzieży lub najlepiej z Warszawy to czyta bo następne powinny być w gratisie :) / Andrzej
Ja mam też Jenoxa Golda 52 Ah, jeżdżę na nim rok i jest dużo lepszy niż Varta blue i silver, które mieliśmy razem z tatą. Varta jak była nowa nie kręciła rozrusznikiem tak dobrze jak Jenox, który już mam rok. Ciekawe ile wytrzyma. Teraz zakupiłem aerometr, i będę monitorował stan elektrolitu. Inspiracją dla mnie był Pan Andrzej Maciąg. Bardzo lubię oglądać jego filmy.
Johnson control i tak robi co 2 w Europie. Cena/jakość bajka
Jeżeli nie jesteś profesjonalistą kup sobie dla własnych potrzeb
TESTER DO BATERII i AKUMULATORÓW 12V-30V AUTOOL BT360 PL produkcji Chińskiej którego osobiście używam i jestem bardzo zadowolony (160zł)
Ja używam Lancol Micro200 (aktualna cena 102,63 z darmową dostawą z Polski). Też jestem zadowolony. Przy zakupie nowego (latem 2020) aku podjechałem z nim do sprzedawcy (który się uśmiechnął na widok testera oczywiście zachęcając do testu). Miał firmowy tester (za1500 zł). Wynik obu testów wykonanych na obu testerach i ich porównanie pokazało niezauważalną praktycznie różnicę w granicach błędu .
Witam. Co Pan sądzi o ukraińskim akumulatorze "Forse 12V 74Ah 720A" szykuje się na zakup nowego na zimę do 2L diesla
Może trochę nie na temat, ale miejsce odpowiednie. Diesel zimą. Czy po przejechaniu 4 km odcinka 3 letni akumulator Westa Forse 74Ah 620A jest w stanie doładować się do stanu sprzed uruchomienia silnika? Ładowanie z alternatora na poziomie 13,9-14V. Zima, więc świece żarowe grzeją, światła mijania świecą, działa standardowo cały system ABS oraz ESP i ASR, działa elektryczne wspomaganie.
Doładowanie nie zależy od dystansu przejechanego a bardziej od czasu
@@marsyl6777 ok. 10-12 minut pracy silnika.
@@Red_Ford dobrze by było co dwa miesiące porządnie doładować prostownikiem
@@marsyl6777 Tak też robię, ale nie co dwa, a co miesiąc. W okresie wiosna-jesień doładowuję w cyklach 2 miesięcznych.
Kolejna rzecz, czy aku o takiej pojemności 74Ah jest odpowiedni na tak krótkie dystanse. Wiem, że toczy się w tej kwestii bitwa na niejednym forum. Wg niektórych taki aku będzie wiecznie niedoładowany i szybko straci swoją pojemność, wg innych większy aku ma zawsze zapas energii na odpalenie. Nie znam się na elektryce więc nie wiem co o tym sądzić. Poprzednio w aucie zamontowany był (nie wiem jak długo) dużo mniejszy aku (Matador) i wytrzymał po zakupie ok. 2 lat.
@@Red_Ford Jeżeli bilans będzie dodatni to w obu przypadkach akumulatory będą doładowane. W przypadku gdy nie uda się wprowadzić tyle ładunku ile się pobrało to zapewne ten mniejszej pojemności szybciej da znać, że już nie uruchomi pojazdu. Co do kwestii żywotności to producenci podają ilość cykli przy ich głębokości rozładowania (DOD). Wynika z tego, że większej pojemności akumulator w porównaniu do mniejszego powinien dłużej przeżyć (tu uwaga oba muszą być podobnej klasy).
Ja w liceum na wiosne czulem sie jak aku akumulator..
3:48 - krzywo i niechlujnie założona plusowa żabka/klema, daje to gorszy styk i cokolwiek pokazało później te urządzenie to raczej wróżby a nie pomiar.
Zostaje jeszcze jeden bardzo ważny parametr który został pominięty w teście, jak zachowuje się sprawność danego Aku z upływem czasu ,test ten nie jest miarodajny .Osobiście nie przepłacam za Aku szczególnie w samochodzie z silnikiem benzynowym .
,,Upływ czasu'' zastępuje rozładowalnica Alfabat.
Druga rzecz, czy ,,upływ czasu'' to parametr.
Tego akurat nie da się zmierzyć, bo to zależy od eksploatacji. Ten sam akumulator będzie miał inną żywotność w samochodzie, który jeździ tylko w mieście a inną w samochodzie, który robi trasy. 😀
Ja jednak nie zgodzę się z prowadzącym. Akumulator o mniejszej pojemności, nadaje się właśnie bardziej do krótkich tras, a nie odwrotnie. Wynika to z faktu, że przy krótkim czasie jazdy, czas ładowania przez alternator jest krótki, a co za tym idzie, akumulator o małej pojemności ma szansę w pełni się naładować (co jak wiemy jest wskazane dla ołowiowo-kwasowych aku.). Natomiast gdy mamy akumulator o dużej pojemności, przy tej samej jeździe, nie naładuje się w pełni nigdy, przez co jego okładziny będą ulegały stopniowemu zasiarczeniu. Dojdzie do stopniowego obniżania pojemności, a następnie zwarcia między okładzinami i śmierci akumulatora...... Z kolei, przy jeździe długiej trasy na akumulatorze o małej pojemności, mamy efekt ładowania w pełni naładowanego akumulatora i mimo użytych zabezpieczeń elektronicznych i ograniczenia ładowania do minimum, mamy efekt odparowywania wody z elektrolitu co wpływa również na zasiarczenie a następnie odpadanie masy czynnej i również zwarcie. .....
PS. Na jednym akumulatorze 43Ah (330A) jeździłem przez 6 lat (2005-2011)- benzyna 1.2 ..... tylko mała dygresja , rok produkcji aku. to 1995 ;) (korki do dolewania wody)
Po przeprowadzeniu odsiarczania, pojeździłem jeszcze 2 lata - benzyna 1.6 (zbyt późno wykonana operacja + stał ok roku w garażu luzem)
Swoją drogą , testy akumulatorów są teraz bardzo potrzebne bo ich obecna jakość daje wiele do życzenia. A w akumulatorach przyszłość ;)
Rozbudujcie o testy bardziej praktyczne....np. prawdziwe obciążenie 50; 100; 150; 200A przez określony czas.
Andrzeju dzięki za cenne uwagi, też mi się tak wydawało. Dziś po wielu latach sprzedaży akumulatorów widzę to dokładnie tak jak powiedziałem w filmie - to na bazie empirycznego doświadczenia z reklamacjami i problemami klientów. / Robert
Włącz myślenie!!! Zabrłeś z aku 20A czy to z akumulatora 40Ah czy 300Ah to jest dokładnie dalej 20A deficytu! Czy Wam wszystkim mózgi odłączyli?!
Kto tanio kupuje Ten dwa razy Kupuję
Nie zawsze
@@julian12345g W 99% ZAWSZE...!!! 😲
@@andrzejandrzejewski8556 mylisz sie chłopak. Żyjesz za krótko
@@julian12345g I tu 😏To ty się mylisz... Bo po trzydziestu latach za kierownicą Coś nie coś wiem...
@@andrzejandrzejewski8556 to pojeździj jeszcze trzydzieści i wtedy pogadamy
Wiadomo ze najtańszy
Robert Mazurek RMF :D
Bpower supreme dwa lata i jego koniec.
Bzdura, za mała próbka nie znamy czasu leżakowania aku (produkcja ->>>> co się działo/ składowanie ->>>> test) właściwie to nie test tylko porównanie 2 różnych produktów o nieznanych warunkach początkowych fachowo brzegowych.
No nie mogę ,,za mała próbka, czas leżakowania, fachowo brzegowo, nieznane warunki początkowe, to nie test tylko porównanie''''.Dla mnie jeden wielki bełkot niespełnionego inżyniera, który popisuje się arcywiedzą w mediach społecznościowych dla średnio zaawansownanych.
Ja i tak wybieram sprawdzone amega7
"t.i.r" japierdole...na busie mozna mieć oznaczenie tir
Panie Robercie bardzo proszę tylko o poprawną polszczyznę czyli nie "oglądnąć" a obejrzeć... bo to jednak koli w oczy a reszta super.
Rezystancja czyli po polsku opór . Wiemy juz wszyscy bardzo dobrze miela angielski, moze czas doszliwowanie polskiego.