Why is it not always worth having photovoltaics?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 13 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 136

  • @jarekzielinski9538
    @jarekzielinski9538 4 роки тому +8

    Nie mogę się z tym zgodzić :) Wszystko zalezy od indywidualnych preferencji. W moim przypadku auto elektryczne jest głównym czynnikiem dzięki, któremu instalacja zwróci mi się bardzo szybko.

  • @endrjunastoprocent
    @endrjunastoprocent Рік тому +1

    Bardzo dziękuje za Pana kanał. Bardzo cenię Pana podejście i merytorykę.

  • @egi7718
    @egi7718 4 роки тому +6

    Im większa instalacja - tym niższy koszt za kWp. Większa produkcja - można oprócz zwykłego zużycia przejść na ogrzewanie elektryczne (klima + pompa ciepła) i miejski samochód elektryczny (choć używka w benzynie + LPG wyjdzie znacznie taniej w zakupie). Mój prąd + ulga podatkowa, własny montaż i można zejść w okolice 2k/kWp - a to po dwóch/trzech latach wyjdzie taniej niż kupno nowego pieca kondensacyjnego + komin + koszt instalacji + koszt gazu + przeglądy gwarancyjne pieca. Za parę lat ekoludki i tak uznają, że gaz nie jest ekologicznym paliwem...
    Jak najbardziej ma Pan racje - taka inwestycja musi być przemyślana/obliczona. Przeszliśmy na G12w - po dwóch latach średnia cena kWh - 0,41pln. Kolejny etap - modernizacja ogrzewania i z wyliczeń opłaca się przejść na elektrykę. Pozdrawiam

  • @konsul2395
    @konsul2395 3 роки тому +2

    ciekawe porównanie i wnioski; Brakuje w kalkulacjach i porównaniach zwiększenia ceny prądu w czasie (w tym opłat dodatkowych) co ma zawsze miejsce na przestrzeni lat.

  • @dryjush
    @dryjush 4 роки тому +6

    A gdyby tak:
    -Odliczyć ulgę podatkowa 17%/32% -założyć że ceny Energi wzrosną przez 14 lat tu zagadka o ile.
    -wziąć pod uwagę potrzebę ładowania w dzień np. 20%
    -nie zakładać instalacji specjalnie pod auto tylko dodatkowo dołożyć te 3.75kwp przy zakładaniu instalacji na potrzeby energi użytkowej wtedy cena za 1kwp będzie niższa.
    I jeszcze kilka innych indywidualnych czynników i czas zwrotu spada poniżej 10lat.

    • @robertkazimierski7972
      @robertkazimierski7972 4 роки тому

      A co w przypadku kiedy taką instalację będzie musiał zatwierdzić UDT i Straż pożarna bez względu na to kiedy została zamontowana. Tego domagają się owe podmioty. O ile UDT to dziwny wymysł o tyle straż pożarna już nie bo to właśnie oni podczas pożaru będą lać wodę na coś co produkuje prąd oczywiście może być piana ale ona jest droższa no i przedewszystkim strażacy muszą wiedzieć że tam jest coś takiego. W sytuacji sporego pożaru i dymu stwierdzenie z dołu co jest na dachu może być niemożliwe.

  • @cichowski9304
    @cichowski9304 4 роки тому +6

    A ile kosztuje prąd w dzień w taryfie G12w ? Każdy mówi jak to tanio można ładować w nocy, a nikt nie bierze pod uwagę ile przez to zwiększy się rachunek za prąd wykorzystany w domu w ciągu dnia.

  • @noname_guy
    @noname_guy 4 роки тому +4

    Dziwne założenie, tak jakby instalacja fotowoltaiczna była tylko do jednego aktualnego samochodu którym jeździmy. Przecież będziemy, mieć następny i następny i następny elektryk aż dożyjemy do późnej starości w której nie będziemy się nadawać do wsiadania za kółko.
    Założenie, że prąd będzie w nocy tańszy, nie uwzględnia, że w dzień będzie znacznie droższy, nie uwzględniona jest udga termomodernizacyjna i w przypadku stawiania większej instalacji koszt kWp wychodzi taniej.

  • @FREERIND
    @FREERIND 4 роки тому +2

    Czekałem na ten film myślę że taniej będzie podpiąć bezpośrednio piec indukcyjny Do C.O.(7kw ok 6tys zł) I w pełni wykorzystać prąd bezpośrednio do ogrzewania domu. jako dodatkowe źródło pozostawić jakiś piec gazowy lub opałowy na zimne dni. Tak chcę zrobić mam piec z podajnikiem 2.5t ekogroszku na rok idzie. Solary grzeją wodę i wspierają dodatkowo CWU w jesień i zimą.

  • @wektorsd827
    @wektorsd827 4 роки тому +3

    Walka rozumu z chciwością. 😁

  • @krzysztofzareba4814
    @krzysztofzareba4814 2 місяці тому +1

    Zrob prosze update z obliczeniami i stawkami za prad w 2024 i moze z prognozami cen na 25r bez tarczy. Chuba "troche" sie przeslanie filmu zmieni ;) i zaloz sr. spalanie elektryka na 17kWh/100km.

  • @koriolan6411
    @koriolan6411 4 роки тому +2

    Fajne zwrócenie uwagi, że ludzie bardziej poddają się modzie a nie obliczeniom. Choć pomału otwierają się oczy ludziom i zaczynają widzieć nacisk na pv i pc.

  • @marcinkunert
    @marcinkunert 4 роки тому +3

    Dziękuję za ten materiał. Wygląda na to, że najlepszym rozwiązaniem byłoby podpiąć pod garaż G12w, a do domu G11. Pozdrawiam! :)

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 роки тому

      Witam, bardzo dobry wniosek :) Na szczęście na dziś taki problem ma tylko garstka posiadaczy aut elektrycznych. Pozdrawiam

    • @itsme-kr5qr
      @itsme-kr5qr 4 роки тому

      G13

    • @lukaszgsm
      @lukaszgsm 4 роки тому

      A w czym przeszkadza G12w w domu?

    • @marcinkunert
      @marcinkunert 4 роки тому +1

      @@lukaszgsm nie korzystałem, ale znając siebie to chciałbym wiecznie oszczędzać i zamiast używać sprzętów normalnie to wiecznie patrzyłbym na zegarek. Druga kwestia, że żona nie byłaby zachwycona. Ostatecznie wyszło by raczej na minus jeśli chodzi o rachunki i zdecydowanie na minus jeśli chodzi o jakość życia.

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 роки тому

      @@lukaszgsm W domu dość trudno pobierać większość energii tylko w taryfie nocnej. Zawsze coś tam pobieramy w droższej taryfie dziennej. Wtedy nawet małej mocy panel zapewni nam prąd w tej drogiej taryfie i instalacja PV szybko się zwróci i jest ekonomicznie uzasadniona. Pozdrawiam

  • @danielkrupa1797
    @danielkrupa1797 4 роки тому +1

    Nikt normalny nie montuje instalacji fotowoltaicznej do ładowania samochodu. Jeśli chodzi o zwrot, kupując auto nowe nigdy nam się nie zwróci, ( jakos nikt tu nie stawia na zwrot),zawsze traci co roku na wartości. Zapomniał Pan dodać wygodę domowników, czystość i małe koszt serwisowy. Co do większej instalacji, warto się zastanowić, ja na własnym przykładzie widzę większe zapotrzebowanie na energię. Doszła suszarka do prania, kolejny tv, klimatyzacja. Przykładów można mnożyć wiele. Obecnie jestem na etapie modernizacji instalacji obecną która posiadamy jest z 2016 roku ma ona 3,6 kwp. Chcemy ja rozbudować do granicznej 10 kwp. Że względu na wgląd w przyszłość, auto elektryczne, pompa ciepła. No i nie zapomnianym o 20 % dla Enea czy innego operatora przy instalacji 10kwp

  • @kantalarski
    @kantalarski 4 роки тому +7

    Zignorowano całkowicie ulgę podatkową na fotowoltaikę (odliczenie od podstawy odpodatkowania).

    • @slawek03100
      @slawek03100 4 роки тому +4

      Słusznie, dofinansowanie dziś jest, jutro niekoniecznie.

    • @teka9633
      @teka9633 4 роки тому

      @@slawek03100 to dlaczego te 5 tys jest odliczone a ulga termo nie? Gdzie konsekwencja?

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 роки тому +1

      @@teka9633 Bo 5 tys ma każdy a ulgę już nie, np. rolnicy, bezrobotnii itp. Każdy może sobie policzyć ile uda mu się jeszcze zaoszczędzić i podjąć decyzję.

    • @krzyche86
      @krzyche86 4 роки тому +1

      Ulgę mają jedynie już istniejące domy - nowe domy już ulgi nie mają.

    • @wektorsd827
      @wektorsd827 4 роки тому

      nie policzono tez kosztu przechowania w sieci pradu, oraz np kosztu eksploatacji i ubezpieczenia

  • @lukaszo.2791
    @lukaszo.2791 4 роки тому +1

    Szanowny panie mam aktualnie dylemat. Posiadam w swoim domu instalacje fotowoltaiczną 9.8 kwp. Do tego doszła mi również pompa Ciepla od połowy roku 12kw. Ostatnia rzeczą w która zainwestowałem to mały samochód elektryczny o baterii 24kw. Jaka dla mnie była by najlepsza taryfa g12w i ładownie auta w nocy? Tylko zostaje jesZcze pompa Ciepla którą mogę tez ustawić na grzanie w taniej taryfie ? Co pan myśli ? Bardzo dziękuje za wkład włożony w każdy film i objaśnienie wszystkich zagadnień

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 роки тому

      Witam, uważam że w tym przypadku taryfa G12w jest najrozsądniejsza. Panele będą przez 5 dni w tygodniu zasilać taryfę dzienną, która jest dużo droższa, więc ich energia będzie kompensować drogi prąd a w nocy będzie dostępność do dużo tańszej energii by naładować samochód i by dogrzać mieszkanie. Dom w którym mieszkają pracujący poza nim ludzie jest stworzony do taryfy G12w, bo przecież w okresie drogiego prądu nie ma nas w domu. Pozdrawiam

  • @krzyche86
    @krzyche86 4 роки тому

    Nie napisał Pan ile więcej będziemy musieli zapłacić za taryfę G12w w przypadku korzystania z prądu w dziennej, wyższej taryfie. Wiadomo, że auto można ładować nocą, ale sporo urządzeń, np, lodówki pracuje non stop i zużywa prąd także w tej wyższej taryfie.

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 роки тому +1

      Witam, w porównaniu do lądowania auta, lodówka pobiera bardzo mało energii. W czasie trwania droższej taryfy najczęściej nie ma nas w domu. Ewentualnie możemy mieć panele, które produkują energię podczas droższej taryfy. Pozdrawiam

  • @Sebastian-dl9yx
    @Sebastian-dl9yx 4 роки тому +1

    Bardzo przyjemnie słucha się takich ludzi Pozdrawiam

  • @michakolasa296
    @michakolasa296 4 роки тому +1

    A odliczenie od podatku do około 17 tys ?

  • @oskarrakso2730
    @oskarrakso2730 4 роки тому +1

    Ciekawy materiał wysłuchałem jak zwykle uważnie. Chciałbym się podzielić moimi przemyśleniami. Załóżmy ze zakładamy fotowoltaike 5 kwp - wg dotychczasowego zużycia prądu. Przejeżdżamy ok 10000 km rocznie. Średnio 18 kWh na 100 km to da nam 1800 kWh dodatkowego zapotrzebowania na rok. Dokładamy wiec do inwestycji 2,2 kwp za ok 10000(liczone z nadmiarem w koszcie ) Samochód elektryczny dzięki temu ładujemy za darmo. Ale pamietajmy ze jeżdżąc benzyniakiem na benzynę wydalibyśmy od 30 do 35 zł na 100 km tz od 3 do 3,5 tys rocznie. Widzimy jak szybko zwraca się inwestycja. Pomijam inne dodatkowe koszty eksploatacji benzyniaka których nie ma przy elektrykach. No i jeszcze kwestia zakupu elektryka. Osobiście ja zrobiłem to tak za sprzedałem benzyniaka i kupiłem elektryka. Musiałem dołożyć ok 10 tys. Ale za to mam „młodszy „ samochód. 😊

  • @teka9633
    @teka9633 4 роки тому

    Dlaczego jest liczona dotacja 5tys a brak doliczenia ulgi termomodernizacyjnej, 18/32% od podatku? Brak odliczenia energii oddanej operatorowi. Policzone ładowanie w nocy dla g12. Czyli przy panelach ładujemy też w nocy, z wytworzonej mocy mamy tylko 0,8 kw. Zmieni to trochę obliczenia...

  • @sceptykable
    @sceptykable 4 роки тому

    Przejście na G12w w opisywanym przypadku nie jest tak proste. W wyliczeniu należy uwzględnić wzrost kosztów energii zużywanej w okresach szczytowych. A to bywa różne. Ja zrobiłem wyliczenia rzeczywiste dla swojego gospodarstwa przed zainstalowaniem fotowoltaiki. przy rocznych kosztach w taryfie G11 w wysokości 2715 zł, oszczędność w taryfie G12w wyniosła 494 zł. Uważamy, zmywarka i pralka zwykle w niskiej taryfie. Podobnie przetwory , a zwłaszcza pasteryzacja. Nie jest to specjalnie uciążliwe.

  • @poetapiotrrysiewski5775
    @poetapiotrrysiewski5775 3 роки тому

    427 [ Fotowoltaika ]
    Słońce rozgrzane dzień cały,
    kurierem przesyła prezenty,
    panele odbiorcą ,
    każdy prezent przyjęty.
    Te przesyłki darmowe
    i do tego z ekologią żyją w zgodzie ,
    pozwól na przesyłanie , odbieranie
    prezentów promiennych u Ciebie w zagrodzie.

  • @PrzemyslawKozaczka
    @PrzemyslawKozaczka 4 роки тому

    mam pytanie do Pana lub widzów czy orientujecie się Państwo jak jest rozliczana energia wyprodukowana przez Pv w taryfie G12? tzn czy jak wyprodukuje 1 kW za dnia to ile odbiorę w nocy na G12? ( jak rozliczny jest prąd z nadwyżki nocą?)

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 роки тому

      Większość dostawców prądu stosuje jedną taryfę odnośnie produkcji prądu przez falownik i rozlicza ją proporcjonalnie w stosunku do pobranego prądu.

  • @plucner
    @plucner 4 роки тому

    Genialny kanał, obejrzałem wszystkie klipy i są coraz lepsze, celniejsze w temacie i pełne bezcennych porad. Zamiast pompy ciepła w nowych budynkach zachęcam do instalacji ogrzewania podłogowego akumulacyjnego - genialne pod panele słoneczne. Działa jak piec kaflowy ale w podłodze, ogrzewany beton kablami elektrycznymi. Wielkie dzięki

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 роки тому +2

      Witam, zachęcam do zrobienia i filmu i pochwalenia się taką instalacją. Nie tylko ja jestem ciekawy jak to wszystko działa. Pozdrawiam.

    • @plucner
      @plucner 4 роки тому +1

      @@PaneleFotowoltaiczne ok, postaram się zebrać wszystkie informacje i pokazać jak to działa

  • @SebastianMalinka
    @SebastianMalinka 4 роки тому +2

    Końcówka najlepsza..ten widok na morze...

  • @kamillemanski7061
    @kamillemanski7061 4 роки тому +1

    Dzięki za filmik!

  • @luki3715
    @luki3715 4 роки тому +2

    Kiedyś typowy Janusz kupował Passeratti B5 w tdi bo mało pali a teraz kupi elektryka z fotowoltaiką, żeby jeździć " za darmo"😂

  • @akardzisko
    @akardzisko 4 роки тому

    Czy ja dobrze widzę - samochodem elektrycznym przejadę 20 tys km za 1000zł z prądu w taryfie nocnej? Licząc standardowy samochód z napędem na benzynę, który spala ok. 8L/100km wychodzi mi kwota 8 tys zł. Taka duża różnica, czy ja coś źle liczę?

  • @zbigniewandrzejewski9134
    @zbigniewandrzejewski9134 2 роки тому

    Masz rację bardzo mądra porada.

  • @awerskto
    @awerskto 4 роки тому

    Jeszcze przydało by się dodać koszty z przesyłem do tych cen. Jakie musimy mieć ujecie aby mieć możliwość lądowania auta?

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 роки тому +1

      To są koszty całkowite z przesyłem.

    • @humanworld6785
      @humanworld6785 4 роки тому +1

      @@PaneleFotowoltaiczne to w takim razie 65 groszy to już mało aktualne. W Enerdze w taryfie G11 jest to już ponad 74 grosze.

    • @teka9633
      @teka9633 4 роки тому

      @@PaneleFotowoltaiczne w Tauronie 72 grosze w g11...

  • @koliber_cb
    @koliber_cb 4 роки тому +1

    Dziękuję 😉

  • @wyprawy4x452
    @wyprawy4x452 4 роки тому +2

    Założenia w większości przyjął Pan właściwe. Ewentualnie zużycie na poziomie 15 jest zbyt niskie. Chociaż ja w swoim BMWi3 mam obecnie średnią 14,3 to powinno się zakładać 20. Ostatnio testowałem Audi etron i zejście poniżej 28 było kosmicznie trudne. Pominął Pan ulgę w podatku dochodowym i co najważniejsze to tylko założenie ładowania pojazdu bez innego użytkowania prądu. Powoduje to nieścisłości w rozumieniu tematu. Ja podszedłem do produkcji prądu całościowo zakładając korzyści w domu, odejmując dotację i ulgę w podatku oraz założenie ładowania mojego BMWi3 oraz niedługo następnego elektryka w domu. Przy tym założeniu (bez tego nowego elektryka) zwrot mojej inwestycji to 3,2 lata. Rzadko w biznesie udają się takie szybkie zwroty inwestycji. Dodam, że jeżdżę około 30 000 km i nauczyłem się wykorzystywać swój prąd w 30% co jest chyba dobrym wynikiem.

    • @DanielSkwierawski
      @DanielSkwierawski 4 роки тому

      czy mógłbyś powiedzieć coś więcej na temat swojej instalacji lub na temat sposobu w jaki policzyłeś czas zwrotu na 3,2lata?

    • @wyprawy4x452
      @wyprawy4x452 4 роки тому

      @@DanielSkwierawski Mam 21 kw. Zapłaciłem 85 000 PLN. Zwrot podatku 10 000, zwrot dotacji 5 000, moje koszty roczne prądu 8 000-9 000. Ostatnio jeździłem kilka lat MB G500, który palił 18 na 100, ale do przeliczenia przyjąłem zwykłe auto jakim jeździłem wcześniej Audi A6 3.0TDI. Średnio spalał 7,7 ON co przy 30 000 km dało mi wraz z jednym rocznym przeglądem kwotę około 11 000 PLN. Pierwszy rok 10 000+5 000+9 000+11 000=35 000, w następnych liczę 9 000+11 000. Nie biorę pod uwagę obecnego rachunku za prąd (15 zł miesięcznie)

    • @DanielSkwierawski
      @DanielSkwierawski 4 роки тому +1

      @@wyprawy4x452 ok, dziękuję za informacje i gratuluję fajnej inwestycji

    • @ukaszmarzec9124
      @ukaszmarzec9124 4 роки тому +1

      @@wyprawy4x452 Jeśli wrzucasz do tego równania zaoszczędzone koszty paliwa, to powinieneś równocześnie uwzględnić większy koszt zakupu samochodu elektrycznego vs porównywalny model spalinowy. Nie wiem co byłoby najlepszym odpowiednikiem dla BMWi3, ale np. elektryczna KIA Niro jest droższa od hybrydowej Niro o 64.000 PLN (identyczne wersja wyposażenia). Więc twój koszt zwrotu to na pewno nie jest 3,2 roku....

    • @wyprawy4x452
      @wyprawy4x452 4 роки тому

      @@ukaszmarzec9124 Masz rację, ale zakup każdego auta to preferencje indywidualne. Jeden będzie zawsze porównywał koszty, inny kupi to co mu się podoba i nie będzie wnikał w koszty, inny zakupi EV bo tak mu podpowiadają zasady. Ja łapię się gdzieś w tych dwóch ostatnich grupach, bo jak logicznie wyjaśnić kupno MB G500 z 5,5 l V8 pod maską. Tylko tym, że to brzmi cudownie i wspaniale się tym jeździ. A logiki w tym nie ma żadnej. Mówiąc krótko nie należę do pierwszej grupy.

  • @krzychokrzych36
    @krzychokrzych36 4 роки тому +8

    Handlowcy oraz firmy od PV Pana zjędzą :D

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 роки тому +3

      Witam, oni są zajęci liczeniem kasy :) a tak na poważnie to bardzo polecam inwestycje w fotowoltaikę, bo to się naprawdę opłaca ale rozsądnie bo są jak widać sytuacje gdzie się nie opłaca. Pozdrawiam

    • @krzychokrzych36
      @krzychokrzych36 4 роки тому

      @@PaneleFotowoltaiczne , jak ktoś ma małe zużycie, to się mija z celem. Ja mam około 7500 kW rocznie, więc zainwestuje w 10 kWp. Tylko czekam na rozwój sytuacji z dotacjami, czy będzie kontynuacja.

    • @kamilrybarczyk6888
      @kamilrybarczyk6888 4 роки тому +2

      @@krzychokrzych36 ja mam zużycie 2700kwh/rok zrobilem sam 3,5kwp na 1Faze gdyz od 7do17 i tak nikogo w domu nie ma, po odliczeniu dotacji własne pieniądze które musiałem zaiwestować to 4100zl. Od maja wyprodukowalem 1950kwhx0.8x0,60cena kwh zyskałem już 900zl. Na ten moment zostało mi do odrobienia 3200zl wiec co sie opłaca ale wszystko z głową a nie na zasadzie robie 10kwp przez firme za 40tys zl i wkładam grzałke do bojlera a wyłaczam gaz.

    • @krzychokrzych36
      @krzychokrzych36 4 роки тому

      @@kamilrybarczyk6888 , 40 tyś, to jeszcze dobra cena. CE np proponował 61500🤣

    • @kamilrybarczyk6888
      @kamilrybarczyk6888 4 роки тому

      @@krzychokrzych36 no ta... A jak popatrzysz na rankingi programu mój prąd i ocenę punktowa, zobaczysz ilu inwestorów się na to złapało. No ale powiedzenie że reklama dźwignią handlu z czegoś się wzięło. Druga sprawa w naszym narodzie jest taka że za wszelką cenę leczymy kompleksy, jak montowałem swoje panele nie najgorsze qcells w czarnej ramie bo akurat takie zostały znajomemu z pełnej palety usłyszałem od sąsiadki ze to stara technologia bo teraz się montuje lepsze całe czarne. Dodam że najbardziej wydaje w moich instalacjach są ja solary w srebrnej ramię a to już w ogóle zabytek wg trendów polskich.

  • @arturartur863
    @arturartur863 4 роки тому +1

    nadwyżkę prądu włożę w pompę ciepła bo nie ma gazu a już mam dość grzania ekogroszkiem
    ale jak się już piec zepsuje albo minie czas ustawowy do wymiany

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 роки тому

      Bardzo dobry pomysł tylko, że na lata. Ale dom też jest na lata. Swoją drogą jak ludzie wymieniali okna to nikt nie liczył, że to inwestycja na lata :)

  • @homopoeticus1
    @homopoeticus1 3 роки тому

    Żeby fotovoltaika miała sens to auto elektryczne musiałoby jeździć w nocy i ładować się w dzień. Problem w tym, że większość ludzi potrzebuje auta do jazdy w godzinach 6-17 A po 17 to tego słońca jest już tyle co nic.

  • @jankowalski2234
    @jankowalski2234 4 роки тому

    Sprawność ładowania elektryka nie wynosi 100%. Jak widziałem filmy o tym jakie sa straty podczas ładowania to wynoszą one do 20% ale dotyczy to ładowania na szybkich ładowarkach. Jak jest z ładowaniem w domu nie wiem ale tez na pewno są straty. Więc zużycie prądu na 100km jest większe. Ale ogólnie to wnioski właściwe. Chyba że ktoś nie kieruje się opłacalnością ekonomiczną a chce bardziej zredukować swoje emisje CO2 netto

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 роки тому

      Witam, we wcześniejszym filmie naładowałem swoją hybrydę do pełna, mierząc przy tym pobór prądu z gniazdka a nie to co mówi auto i na niecałych 11 kWh przejechałem w realnej mojej jeździe 58 km. "Spalanie" wyszło 18,52 kWh/100 km (auto mówiło, że spalanie jesy 15,5) ale moja Skoda jest ciężka i założyłem, że mały miejski samochód może spalać 15 kW/100 km (podają, że 13 kW/100 km) Myślę, że mocno zawyżyłem ilość km rocznie, bo na elektryku raczej az tyle się nie wyjeździ. Pozdrawiam

    • @sebac1481
      @sebac1481 4 роки тому

      Na ładowarce AC też straty dochodzą do 20%

  • @krzysztofwierzbicki2642
    @krzysztofwierzbicki2642 4 роки тому

    Problemem jest koszt instalacji. Porobilo sie w cholere firemek ktore masakrycznie podbily ceny. Dobrej jakosci sprzet na 1kwp = ponize 3kpln...

    • @wektorsd827
      @wektorsd827 4 роки тому

      przyrost konkurencji wywindowal rynek?

    • @krzysztofwierzbicki2642
      @krzysztofwierzbicki2642 4 роки тому

      @@wektorsd827 no wlasnie... Naganiacze plus ogolny brak znajomosci matematyki w spoleczenstwie 😆😆😆😆

    • @ma1ik07
      @ma1ik07 4 роки тому

      Głupszego komentarza dawno nie czytałem :) Wzrost konkurencji doprowadził do wzrostu cen? Wtf?

  • @russelldavidovsky3028
    @russelldavidovsky3028 4 роки тому +1

    fotowoltaika z myślą o ładowaniu samochodu nie ma moim zdaniem sensu. Taryfa nocna to swoją drogą ale chyba wiele osób będzie ładować auto w nocy, kiedy przecież fotowoltaika nie działa.

  • @wojciechmalecki
    @wojciechmalecki 4 роки тому

    Inwestycje w fotowoltaikę są mało opłacalne, gdyż rząd zmienił zasady wsparcia. W czasach rządów PO PSL WFOS finansował całą inwestycję z 30% umorzeniem. Rachunki wyglądały tak: 16875 x 07=11812 : 10 lat = 1181 : 12 miesięcy = 98,4 zł miesięcznie. Czyli pierwsze 10 lat koszt kWh wynosiłby 40 gr. Później zero. Jeżeli założymy, że panele pracują 20 lat i wyprodukują 60000 kWh czyli mamy 11812 : 60000= 19,6 gr za kWh. Przez cały czas funkcjonowania paneli.

  • @bogdanulas3591
    @bogdanulas3591 4 роки тому +1

    Witam tu jest pokazana głupota Polaków nie wiedzą co zrobić nadwyżką prądu od Solarenergie widocznie ceny prądu w Polsce są bardzo niskie i nie opłaca się inwestować lepiej żartować kopcuchami i prąd produkować systemem 19 wiecznym 🧐🤔👻🔌

  • @adamboniek9367
    @adamboniek9367 4 роки тому +1

    zapomniał Pan o zwrocie z pit 18%

  • @pwolkowicki
    @pwolkowicki 2 роки тому

    Tak. Bo za niedługo prąd sieciowy to nie będzie nic pewnego.

  • @sawekzielnik7239
    @sawekzielnik7239 4 роки тому

    Chłopie jakie g12w 28gr gdzie tak masz?

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 роки тому

      PGE

    • @sawekzielnik7239
      @sawekzielnik7239 4 роки тому

      @@PaneleFotowoltaiczne A świstak siedzi i zawija, dodaj do tego resztę to pewnie wyjdzie z 46gr, wekendowa jest droższa jeszcze około 1,5gr, wekendowa się nie opłaca jeśli masz w tygodniu podobne zużycie.

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 роки тому

      @@sawekzielnik7239 enerad.pl/rynek-energii/prad-dla-domu/taryfa-g12-w/
      Składowe cen za taryfe dzienną (przesył, energia itp.) 0,0013 zł 0,2561zł 0,00139 zł 0,34322zł = SUMA 60 groszy
      To samo taryfa nocna 0,0013zł 0,0404zł 0,00139zł 0,2418zł w sumie 28 groszy za 1 kWh
      Taryfa G12w od piątku godzina 18:00 do poniedziałku godzina 7:00 czyli i sobota i niedziela obowiazuje jedna stawka 28 groszy za 1 kWh. (Stan na 2020 rok)
      Pozdrawiam

    • @sawekzielnik7239
      @sawekzielnik7239 4 роки тому

      @@PaneleFotowoltaiczne Wiem że masz dobre chęci ale nie bierz informacji od jakichś psełdo dziennikarzy, tylko z fv bo tylko wprowadzasz ludzi w błąd jak by energia tyle kosztowała nikt nie zakładał by pv a już na pewno nie ja mając wcześniej g12 nie powiem ci ile teraz kosztuje bo nie dostałem fv od 15mieś ale i tak przeszedłem na g11 ale z tego co pamiętam nie było to mniej jak 45gr za kWh ii taryfa a w g12w będzie na pewno jeszcze ponad 1gr drożej tak było coś rok temu jak jest teraz nie wiem, ale pamiętaj ceny prądu patrz tylko z fv bo tylko te informacje są prawdziwe, raz patrzyłem na stronie pge i też nie było tam prawdy bo nie było zawartych wszystkich opłat, pomijając jeszcze abonament.

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 роки тому +1

      @@sawekzielnik7239 Moja zaleta jest taka, że opieram się na własnych obserwacjach. Zawsze proszę widzów o podesłanie faktur i je analizuję. W tym filmie mówię o taryfie G12w i w 5 minucie jest skan rzeczywistej faktury. ua-cam.com/video/rEOsPitv5xo/v-deo.html

  • @krzysztofnk1644
    @krzysztofnk1644 3 роки тому

    Jeszcze odjąć trzeba ok 8000tys z pita rocznego.

  • @piotrpiotr7148
    @piotrpiotr7148 4 роки тому

    Zabawny przykład z tą rozlewnią wody 😁

  • @mdetailing1336
    @mdetailing1336 4 роки тому

    Ciekawy film i prawda dziękuję

  • @krzysieks8066
    @krzysieks8066 4 роки тому +1

    Bardzo uproszczone liczenie. Wielu danych brakuje.

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 роки тому

      Są te najważniejsze a każde kolejne dane zmniejszają lub zwiększają opłacalność o kilka dni w jedną lub drugą stronę. Pozdrawiam

    • @krzysieks8066
      @krzysieks8066 4 роки тому

      @@PaneleFotowoltaiczne inwestycje liczy się na cały okres użytkowania czyli dla paneli ok 25lat

    • @robertkazimierski7972
      @robertkazimierski7972 4 роки тому

      Interesuje mnie jedno. Każdy pisze o koszcie budowy instalacji. Ja chciałbym wiedzieć ile kosztuje eksploatacja tej instalacji przez 25 lat mam na myśli serwis, przegląd, ewentualnie naprawy elementów które nie są objęte gwarancją 25 lat itp. ?

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 роки тому

      @@robertkazimierski7972 Co roku w styczniu ja o tym informuję. Czyli pisze ile zarobiłem ale też ile i jakie miałem wydatki związane z fotowoltaiką. Będę tak robił przez 25 lat i każdy będzie mógł zobaczyć jak mi to wyszło a nie patrzec tylko na prognozy

    • @krzysieks8066
      @krzysieks8066 4 роки тому

      @@robertkazimierski7972 przez 5 lat nic nie inwestowałem. Po prostu produkuje. Zastanawiam się tylko nad kosztami utylizacji paneli w przypadku ich wyeksploatowania.

  • @jacmxx
    @jacmxx 4 роки тому

    Witam
    Dlaczego wprowadza Pan ludzi w błąd odnośnie ceny energii elektrycznej w taryfie nocnej?
    Podał Pan cenę bez uwzględnienia opłat stałych i zmiennych.
    W ujęciu procentowym z uwzględnieniem wszystkich opłat oraz podatku VAT, wyszło mi z mojego ostatniego rachunku (ceny brutto):
    taryfa dzienna: 0,982703596
    taryfa nocna: 0,567086596
    Proszę podać również źródło ceny instalacji PV bo cena trochę duża.
    Ponad 16k za 3,75 kWp?
    Latem 2019 robiłem instalację na domku 5,5 kWp za 15k.
    Fakt, robocizna była po mojej stronie. Mimo wszystko ponad 16k za instalację 3,75kWp to dużo.
    Tym bardziej że instalacja o której mówię nie jest zbudowana z najtańszej chińszczyzny.
    Falownik Kostal z Energy Meter również od Kostala, panele REC.

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 роки тому +1

      Witam, to nie jest mój jedyny film na UA-cam i trudno byłoby mi za każdym razem ponownie pokazywać to o czym był cały odcinek. Na wpisach społecznościowych na tym kanale, ostatnie 3 wpisy poświęcone są cena energii elektrycznej w różnych taryfach. Są wyliczenia i skany rzeczywistych z tego roku rachunków. Koszt instalacji PV wzięty jest z ponad 100 faktur i ofert budowy instalacji fotowoltaicznych o które prosiłem widzów i zrobiłem o tym w te wakacje film. Dziękuję za pytanie i mam nadzieję, że udało mi się na nie dogłębnie odpowiedzieć. Pozdrawiam

  • @Hrabia_von_Wpiździeszturhau
    @Hrabia_von_Wpiździeszturhau 4 роки тому

    Bardzo dobra treść - tylko musi Pan popracować nad jakością obrazu. Albo ostrość kompletnie nieustawiona, albo rzeczywista jakość pewnie nie więcej niż 360p jak z telefonu sprzed 20 lat, ledwo można oko odróżnić od ucha, a na grafice jeszcze gorzej, piksele jak konie - ale do YT załadowane jako 1080p60 :D :D Śmiech na sali pane Havranek.

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 роки тому

      Dziękuję za uwagę. Posprawdzam ustawienia kodeków. Całość nagrywana jest w Full HD 60 Hz a montowana w iMove ale jest tak ogromny wybór kodeków i w komórce i w Macu, że zapewne coś ze sobą nie zagrało jak trzeba. Pozdrawiam

    • @humanworld6785
      @humanworld6785 4 роки тому +6

      To nie jest kanał o elektronice, technologii obrazu ani nie oglądamy tu miss świata. Poza tym każdy kto ma dobry wzrok na tym filmie bez problemu odróżnia ucho od oka.

  • @dariuszkowalski5933
    @dariuszkowalski5933 4 роки тому

    Janusz nie przeszkadza ci cień do południa na panelach ?

  • @tomekb5563
    @tomekb5563 4 роки тому

    Jest Pan moim Guru od fotowoltaiki, pozwolę sobie na zadanie 2 pytań:
    1. Co oznacza wartość mocy biernej -3Var
    2. Jeśli nie mam jeszcze zamontowanego licznika z PGE, a odpalę instalację i będę pobierał w gospodarstwie sporo prądu to licznik zewnętrzny naliczy to co wyprodukują panele i to co ja pobiorę (czyli można powiedzieć podwójnie), czy tylko różnicę (więcej pobiorę, to to co pobiorę ponad produkcję, więcej wyprodukuję, to to co wyprodukuję ponad zużycie). Jeśli działa wersja pierwsza, czyli zlicza podwójnie to jest na to jakieś logiczne wytłumaczenie ?

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 роки тому

      Witam,
      Ad.1 bierna minus 3 Var mówi, że mamy urządzenia elektryczne z kondensatorami i / lub zasialacze impulsowe. "oddją" one energię bierną pojemnościową. 3 Var to bardzo mało i zawsze występuje albo w plusie , wtedy jest to "pobrana" energia bierna indukcyjna albo w minusie. Ta w minusie jest gorsza, bo firmy musza za nią płacić 2-3 x więcej niż za naormlaną energię czyli około 58 groszy za 1 kvarh. W przypadku dodatniej opłata naliczana jest dopiero wtedy gdy stosunek kvarh do kWh pobranego prądu jest większy niż 0,4 i jest dużo niższa.
      Ad. 2 W pierwszej kolejności gospodarstwo będzie zużywać własny prąd z instalacji fotowoltaicznej. Dopiero jego nadwyżka "wypłynie " przez licznik do sieci i wtedy zostanie zliczona. Niestety liczniki są tak ustawione, że niestety nieważne w która stronę płynie prąd one zliczają to jako pobór prądu. Nie ma podwójnego liczenia, że jednocześnie prąd wchodzi i wychodzi do sieci.

  • @piotrskowron5084
    @piotrskowron5084 4 роки тому

    Prawda wszystko co powiedział ma sens

  • @zrachwal84
    @zrachwal84 4 роки тому

    Dobre ha ha 4kwp za 16k PLN za tyle można mieć 6kwp skąd to wyliczenie

    • @TheRichardxd37
      @TheRichardxd37 4 роки тому

      Stąd, że do wyliczeń bierze się w miarę dobre jakościowo elementy składowe instalacji, a nie jakiś szrot, który za kilka lat będzie albo do wyrzucenia, albo będzie produkował dużo mniej prądu niż taka instalacja 4kWp. No, ale przecież po co myśleć w perspektywie całego okresu życia tej instalacji. Ważne, że przed sąsiadem się będziesz mógł pochwalić jaki to jesteś mistrz inwestycji.

  • @vanstypeks
    @vanstypeks 4 роки тому

    Wszystko niby ok,ale z tym zużyciem na poziomie 15kW/100km to bardzo optymistyczny wariant. Ale ciekawy filmik.

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 роки тому +4

      Witam, mi realnie auto "pali" 18 kWh/100 km ale jest dużo większe niż tradycyjne miejskie elektryki. Dlatego też podniosłem roczny przebieg do 20 tys km, Pozdrawiam

  • @hermionablokad5326
    @hermionablokad5326 4 роки тому

    Kolejny bardzo dobry odcinek. Wlk. THX

  • @mireka2987
    @mireka2987 4 роки тому

    Fajne

  • @krzysmalecki24
    @krzysmalecki24 4 роки тому

    Kupując pompe ciepla to nie tylko po to żeby wykorzystać reszte wyprodukowanego prądu tylko glownie po to żeby nie płacić za gaz na ogrzanie domu lub jak w moim przypadku na ekogroszeg który kosztował mnie ok 500zl na miesiąc wiec radze najpierw przemyśleć wszystko za i przeciw a później dopiero robić wyliczenia

  • @krzysztofkowalski574
    @krzysztofkowalski574 4 роки тому

    Cześć. Mam na imię Krzysztof. Bardzo interesuję się fotowoltaiką, oglądam Twoje filmiki na youtu.be. Bardzo Cię proszę o kontakt telefoniczny do mnie 513043134 gdyż nie posiadam jeszcze Facebooka a chciałbym poradzić się bo chcę założyć fotowoltaikę u siebie na dachu.

  • @jozeki1
    @jozeki1 Місяць тому

    *kto ma ponosić KOSZTY związane z oczekiwaniem ŁADOWANIA elektryka na trasie przecież NIE użytkownik OBIAT napoje*