Mam 6,37 kw instalację 17 paneli na dachu na południe podniesioną na stelażu kąt 35stopni. Tracker ma średnio 30% większą wydajność więc do mojej instalacji musiał bym dołożyć dodatkowo 5 paneli. 5 paneli i stelaż to około 3 tys zł. Pomijając fakt ,że nie miał bym gdzie umieścić tego trackera, gdzie za 3 tyś kupie tracker ?heheh Mało tego nie stawiając trackera zaoszczędziłem pieniądze na wymianę wszystkich paneli za x lat. Podawanie skrajnych przykładów aby uwiarygodnić swoją tezę to najgłupsze co może być. W bardzo wielu przypadkach kompensacja jest o wiele bardziej opłacalna jak i łatwiejsza do przeprowadzenia gdyż nie każdy ma miejsce na postawienie paneli na ziemi lub też na postawienie trackera. Najgłupsze co mogło paść to w tłumaczeniu "jeśli instalator nie ma w swojej ofercie trackerów to nie ma z nim co rozmawiać" :P Tych którzy w ofercie mają trackery prawdopodobnie można było by policzyć na palcach. Po długich poszukiwaniach znalazłem 1 firmę która wykona tracker na 14 paneli za 44 tyś wraz z fundamentem. W 1:06 minucie filmu to idealny przykład jak nie montować paneli na trackerze w cieniu.
Chłopy... jak się was posłuchało i poogladało to mi brakowało tylko w waszych dłoniach po butelce jakiegoś piwska. Podpowiem, że w waszych dywagacjach brakowalo też tematu o wyższości świąt Wielkanocnych nad świetami Bożego Narodzenia. Jedyna słuszna uwaga to to, że panele w chłodniejsze dni są wydaniejsze. Podpowiem o zabawach z dziecińnstwa. Puszczaliście kiedyś zajączki? To skomentujcie doświetlanie zacienionych paneli odpowiednimi lustrami . Pozdrawiam z tej lepiej doświetlonej półkuli południowej.
Jak widzę punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Można zamontować dobrze panele na domu zorientowanym na południe pod 40° i system będzie znacznie bardziej opłacalny. Wystarczy wziąść pierwsza lepsza ofertę na traker to z wylewka i zbrojeniem miejsca kosztuje 29 tys zł ale do tego trzeba zrobić podłoże 7.5tys. System 5.4 KWP. Teraz całość spłacić się po wyprodukowaniu 44 500 kWh. Ale tracker nie zapewni nam tego ze nie będziemy niepodlegli i zima trzeba się posilić z instalacji miejskiej. A teraz ile będziemy go zwracać biorąc pod uwagę ze NIC się nie zepsuję. Średnie zużycie w domku rodzinnym 4 osobowym to 4200 kWh czyli inwestycja będzie się zwracać 10.5 roku. Ale jak powiedziałem w zimie gdy zużycie jest największe tracker nie da nam wielkiego pożytku. Po za tym tracker potrzebuje miejsca ale też w przeciwieństwie do paneli na dachu nie zapewni nam dodatkowej ochłody latem. Dlatego wszystko ma swoje plusy i minusy i nie jest jak twierdzą panowie to jakiś złoty interes.
Świetny materiał. Zastanawiam się właśnie nad rozbudową mojej instslacji fotowoltaicznej. mdd drugi dach usytuowany wschód zachód, wnioskuję z tego że powinienem ograniczyć montaż jedynie do strony zachodniej
chopy duzo gadania a mało efektow , nie padła ani jedna liczba by poprzec wywody dla mnie liczy sie efekt koncowy ! ile kWh uzyskam ROCZNIE czyli kWh/kWp od dwoch lat porownuje moje uzyski na płaskim
To nie jest takie proste, ale faktem jest, że instalacja paneli na północno-wschodnim, czy północno-zachodnim to jakaś kpina i tacy instalatorzy nie powinni robić instalacji. Co do trakera to jest taki sam problem jak z wiatrakiem, czyli nie jest bezobsługowy i gdy wieje powinien ustawiać się bokiem do wiatru, lub na płasko, a to w Polskich warunkach nawet 3 miesiące w takim ustawieniu. Dodatkowo traker pobiera energię. W zależności od wielkości uzyskałem max 30% większą roczną sprawność przy czym przez pobór prądu to tylko 18% więcej, więc już nie jest fajnie. Przy małych trakerach jeszcze bardziej problem zasilania bije po "uzyskach". Jak macie różne trakery z chęcią dowiedziałbym się ile kWh wam zużywają na dobę. Nie w teorii.
Jaki jest koszt trackera na 5kwp paneli? Prawdopodobnie wyższy niż koszt kolejnych paneli o mocy 5kwp. A więc kompensacja ilością paneli przy ich obecnej cenie zabija sens stosowania trackera. Przy obecnej cenie materiału zakup elementów nawet na złomie i lepienie samemu jest bezsensowne. Kompensacja nachylenia, siłowniczki, dupiczki oto itd. kolejne ruchome elementy. A konserwacja elementów mechanicznych? Mam od 8 lat tracker własnej konstrukcji na 4 panele do instalacji offgrid. Wtedy się opłacało bo panele były drogie i trudnodostępne.
Pomijając koszty budowy trackera, dochodzi koszt wymiany siłowników które się psują a nie są tanie. No i jeszcze zanik napięcia w skutek wyładowania przed burzą lub w czasie burzy czyli taka oto sytuacja, że tracker stoi w burzą nie złożony. Dziękuję do widzenia. :-)
Gdyby nie było symulatorów uzysku energii z generatora PV to można byłoby słuchać tej wiedzy "tajemnej" o usytuowaniu optymalnym paneli, ale są w internecie i każdy nawet nie rozgarnięty technicznie może się przekonać co jest optymalne. W każdej pogadance jest źródło prawdy, tutaj też dotyczącej dylematu, czy budować na gruncie , czy na dachu. Jeśli nie ma wolnej powierzchni w ogrodzie to pozostaje dach. Wiadomo dach z kukułkami jest upierdliwy, najlepszy jest bez. itd, itp.
Witam.Firma BIOZE ENERGY z Przasnysza zamontowała u mnie na płaskim dachu /kier.poludnie/ panele pod kątem ok.14-15 st. i w ramach gwarancji zwróciłem się o prawidłowe ustawienie kąta do 30-35 st.Niestety wogóle nie odpowiadają na 3-rotną już zlożoną reklamację.Możecie poradzic jak wyegzekwowac reklamację?
Jaki Szczęście mnie spotkało, że ten filmik powstał zaraz po montażu moich PV bo tym filmiku poklócilbym się z każdym instalatorem i byłbym bez paneli a tak cieszę się darmowa energią przez cały rok 😉.... a teraz troszkę odswieżyłem geografię .. Mimo wszystko szacunek za odwagę 🤣
Nie zgodzę się w całości. Co do wyliczeń zgadzam się. Ale taki tracker wyglada tragicznie na ogrodzie. Kosztuje sporo i prze większych wiatrach musi się poziomować czyli działa z niska sprawnością. Panele na dachu wyglądają estetycznie i nie zabierają terenu działki. Ponadto ja mam ułożone wschod zachód na 2 stringach. Zakładałem sam. Kat nachylenia około 35'. Nie minal jeszcze rok wiec nie podsumuje ale mogę powiedzieć że od tych instalacji na południe odbiega mocą o około 30 %. Czy zatem za te lepsze uzyski i oszpecanie terenu warto montowac na gruncie lub trackerze? Materiał merytoryczny ale zabrakło informacji o estetyce... propozycja ekierek pod modułami na dachu to moim zdaniem jeszcze pogorszy wygląd całej instalacji... Pozdrawiam
Wschód zachód ma duży plus w postaci wydłużonego czasu możliwej autokonsumpcji. Zresztą mam jedną instalację na prawie płaskim dachu i jej uzyski odbiegają może 10-15% od instalacji np. 35* na południe. Im bardziej na płasko tym szerszy horyzont łapią panele :)
@@januszbudowniczy30 tez mi się tak wydaje, autorzy mylą sie ze panele w kierunku wschodnim musze miec wysoki kąt, tym bardziej że większość produkcji jest od maja do sierpnia.
Monolog wygłoszony pod teze... zestawianie trackera z źle założonymi instalacjami to absurd, zestawcie z zamontowanymi poprawnie a już przestanie się sklejać. Kompensacja ilością jest ekonomicznie uzasadniona pod warunkiem prawidłowo zamontowanej instalacji. Gdyby trackery to było takie złoto to montowano by je na farmach PV. Tracker jest ciekawostką ale kompletnie nieuzasadnioną ekonomicznie, o okresie bezawaryjnego działania niewspółmiernie mniejszym niż samych paneli PV.
No zgadza się kąt ma znaczenie z tym że tak jak mówię ceny traktorów w Polsce są bandyckie dlatego gdybym miał możliwość to robiłbym tak jak Niemcy to robią oni po prostu robią tunele fotowoltaiczne to znaczy zestawy nachylone pod różnymi kątami Od wschodu do zachodu
A czy jesteś mi w stanie pomóc muszę dołożyć 2kW paneli - +-5szt, 2 stringi które mam są na południe i nie mam już miejsca, potrezbuję porady jak to zrobić żeby nie zrobić sobie krzywdy, czy jeżeli do istniejącego stringa na południe dołożę panele na wschód z optymalizorami, to czy te optymalizatory muszę założyć na wszystkie panele w tym stringu czyli te co sa na południe + te co dołożę na wschód ??
CZY KTOS MA PANELE NA POLUDNIE , LUB OCENI MOJA SYTUACJE GDZIE NA POLIDNIU POLSKI BEDA 6,5KWP 35° NACHYLENIE ,NA GRUNCIE . NA NOWYCH ZASADACH ROZLICZANIE , POMPA CIEPLA OD GOD 10 - do 20 00 ustawiona ,podlogowki itd itp. I teraz pytanie ile ustawic na dziaoc ena zachod 5° 15° 45°? . Chodzi o to ze w domu najczesciej od 15 00 godz zycie siw zaczyna . Co zrobic kazac ustwic na poludnie jednak czy zaryzykowac na polid iowy zachod z jakims stipnie na azymut ?
W 10:50 starszy pan mówi, że zmierzył miernikiem jak rośnie moc w trakcie obracania trackerem i że niby z 6 paneli na trackerze ma to co z 10 nieruchomych. Pan się pomylił bo nie odróżnia mocy chwilowej od wzrostu produkcji rocznej Moc czyli energia chwilowa to nie to samo co energia Ten pan pomierzył wzrost mocy latem gdy słońce wykonuje duży kąt na elewacji ok 60 stopni i na azymucie bo prawie 270 stopni. Gdyby ten sam pomiar zrobił w zimie gdy słonce zatacza mniej niż 180 stopni i wychodzi na górę na 15 stopni czyli średnio jest na 7 stopniach to ledwo by zmierzył wzrost mocy przy machaniu trackerem. Dlatego proszę zrozumieć, że wzrost mocy latem np o 47% to oznacza ze tracker w skali roku wygeneruje ok 25% więcej kWh A że prąd latem jest tani i się falowniki wyłączają to licząc w złotówkach będzie to np 10%. A jak wejdą ceny godzinowe to będzie jeszcze gorzej. Młodszy pan mówi o astronomii ale starszy jakby nie rozumiał, że tracker każdego dnia daje inny wzrost bo pracuje w innych warunkach Są ludzie co się upierają, że zysk mają 30%, Ja polegam na tych co pomierzyli 25% bo widziałem że metody pomiaru mieli poprawne. Nie twierdze że nie jest możliwe osiągnąć wynik lepszy o 2-3 % To nie ma znaczenia choćby bawet różnica byłą 10% bo tracker jest 2000 % gorzej opłacalny niż dołożenie paneli Panowie się śmieją z liczenia w Excelu a sami pokazują rączkami kąty. Otóż nie tylko Excel czyli trygonometria pozwala liczyć z dokładnością promili ale są kalkulatory opracowane przez UE gdzie na podstawie danych z wielu farm są podanie uzyski dla każdego miasta w Europie. Bo tu decydują też kwestie pogodowe. Panowie nie są chyba handlarzami ale oceniają te kwestie na czuja . Wiele osób jak się im pokazuje wyniki pomiarów i wyliczeń to się dziwią jak ich wyobrażenia na różne sprawy są odmienne od prawdy. Do policzenienia zysków z PV potrzeba kilkudziesięciu parametrów i to się nakłada na swój profil zużycia który można otrzymać za 60 zł u operatora i wtedy program wylicza jakie korzyści są z paneli a jakie z banku i możne tam wszytko poustawiać Zwykle wychodzi że zmiana parametrów np orientacji dachu ma dużo mniejszy wpływ niż się ludziom wydaje. orientacje północna tez mogłaby się wydawać idiotyczna a bardzo łatwo można wykazać jej korzyści. Np jak jest dach z niedużym skosem to połózenie paneli na połaci północnej gdy zabrakło miejsca na południowej to dalej zyskowna sprawa. Gdy Panele mamy w pozycji pionowej na Pd co ma sens bo dobrze generuje zimą i miejsca nie zajmuje to do tego samego stojaka dołożenie od tyłu taniego panela bardzo poprawia bo oszczędzamy na konstrukcji . Dziś konstrukcja jest droższa od paneli. Panele można kupić za ok 250-2300 zł a konstrukcja np balastowa potrafi kosztować prawie 1000 zł na panel a co najmniej 500 zł Dlatego np na polach w Niemczech ustawia się panele pionowo bo konstrukcja to tylko pale a między rzędami paneli można uprawiać ziemię A jeśli rząd celuje na wschód np z tyłu stojaków dokłada się panele patrzące na zachód i wcale to nie jest droższe od ukośnych stojaków Zatem panowie bardzo upraszczaj tematykę bo każda lokalizacja jest zyskowna i każda ma jakieś ograniczenia Prawdą jest taka że najpierw montowało się PV tam gdzie widziała PD a teraz gdy panele staniały to stawia się tam gdzie można aby zarobiła Ponieważ zbliżają się ceny godzinwoe sam bylem w szoku jak sprawdziłem ile można zarobić na panelu skierowanym na północ. Wszytko zależy jakie mamy ograniczenia miejsca Nie po to ktoś ma piękny ogród aby stawiać tam stojaków na 20 kWp a tyle się przydaje do PC. Ktoś inny powie że nie po to zbudował dom za milion aby szpecić dach Zatem dla każdej orientacji da się policzyć korzyści i czasem ktoś świadomie się godzi na mniejszą generację bo tak mu się wydaje ładniej. I wtedy rekompensuje się to ilością paneli i mei ma co się z tego śmiać. Śmiać to się można z tych co nie rozumieją jak dział tracker i zmarnowali na niego pieniądze. Ale po co się śmiać z kogoś kto nie umie liczyć.Wydał kasę to niech się cieszy O wadach trackerów napiszę w kolejnym wpisie ale z tego co napisałem to wynika że można mieć 20 razy większą instalacje za cenę trackera .I nie ma się co kłócić czy to 15 czy 25 razy ale mówienie, że tracker jest tańszy to kompletne niezrozumienie fizyki i choć film powstał 2 lata temu to już wtedy było wiadomo że panele są tańsze. A co do fizyki i astronomii to tracker celuje na światło bezpośrednie czyli na tarcze słońca ale nie można zapominać że przez wiele dni panele generują ze światła rozproszonego a to ok 20% mocy słońca. Zatem można robić porównania czy np panele nieruchome leżące na płaskim dachu nie dadzą więcej niż tracker. Dadzą bo widza prawie dwa razy więcej chmur. To nie są duże moce w dni pochmurne ale skoro ludzie mają już po 20-30 kWp to taka instalacja da sporo w dzień pochmurny I teraz jak ktoś ma PC albo przechodzi na ceny godzinwoe to każdy prosument liczy to inaczej. Ale zawsze kupowanie trackera to marnowanie pieniędzy.To się skończyło 20-30 lat temu gdy panele były drogie. Czyli jak PV staniała w 10 lat o 90%, to każdy rozumie dlaczego tracker stracił sens już bardzo dawno Teoretycznie tracker bardzo rzadko ale mógłby mieć sens w dziwnej lokalizacji Ale nie znam takiej która by była sensowna więc śmiało można wszystkim mówić ze tracker to marnowanie pieniędzy i to nawet licząc tylko wg przechwyconej energii bez uwzględniania na innych bardzo ważnych wad trackerów
Hey kolego mam dach skierowany na zachód 18 cm na 1 m czyli 10 stopni (azymut jak rozumiem jak się mylę to proszę mnie poprawić ) przygotowuje trójkąty 30 stopni skierowane na południe oczywiście (azymut ? zostaje tak jak dach 10 stopni) czy coś zmienić w tym przypadku czy zostawić tak jak jest (panele 8 szt Talesun 450 Bifacial Dual Glass 9BB Half-cut Mono Perc Inwerter -RENAC R1-3K7-SS
Jaki jest koszt postawienia trakera i po ilu latach się zwróci? Koszt fundamentów, zbrojenia itd .To jest przecież konstrukcja która musi wytrzymać silne wiatry, nawet kiedy instalacja się składa do poziomu.
Chciałem zakładać na dachu (dach na południe) bo VAT był 8 %. Ale na szczęście zmienili na grunt VAT też na 8 % i założyłem na gruncie. I to była najlepsza decyzja.
Panowie a może do tego się odniesiecie bo liczby najlepiej przemawiają 30 paneli 450 to 13, 5 kWp czy za cenę 15 paneli powiedzmy 12 tys będę miał traket na instalacje 6, 750 kWp i jaki byłby uzysk obu tych instalacji?
A co doradzicie na dach płaski? Zero cienia. Tak naprawdę mam dowolność jeśli chodzi o kierunek oraz kąt. Może nawet warto pokusić się o jakąś możliwość obracania na zimę i zmianę kąta?
U mojego kumpla założyli panele na ziemi w stronę południowo zachodnią, jebnąłem śmiechem jak to zobaczyłem, spokojnie mógłby skierować te panele na południe.
"Starszy Pan" z filmu delikatnie mija się z prawdą twierdząc, że panel "trzeba myć" i że panel nie jest "przewietrzany. Owszem w Polandii nie doczekaliśmy się wciąż normy, która to reguluje natomiast dobra praktyka instalatorska opiera się na normie VDE, która stanowi by odległość płyty z ogniwami panela fotowoltaicznego od powierzchni poszycia dachu była na poziomie nie mniejszym niż 10 cm. Montując zarówno na blasze trapezowej (stosując mostki wysokie 7 cm) jak i na blachodachówce (stosując łączniki dwugwintowe) bez problemu uzyskujemy tej wielkości dystans. Zatem reasumując - Panowie "Trzy Pokolenia" mniej gwiazdorzenia a więcej merytoryki w produkcjach, kórych się dopuszczacie
Ok ma Pan racje a jak pan się zapatruje na najnowszej generacji panele klejone bezpośrednio do powierzchni blachy lob betonu o jakie pan mówi normie VDE0126 czy drugiej VDE4105 .Proszę o rozwiniecie wątku norma VDE
Szanowni Panowie, zademonstrujcie swój projekt który już działa bo o pracach nad nim słyszałem 3-4 lata temu . Jeżeli będzie miał konkurencyjną cenę to może go kupię. Ryszardzie wcześniej propagowałeś system niepodłączony do sieci energetycznej (off-grid ) co się zmieniło??? Firma która Koledze instalowała panele na dach zapomniała przestawić dom na południe bo teraz zbiera energię z Południowego -Wschodu. Same straty!!! Panowie mycie paneli nie ma w Polsce większego sensu chyba że znajdują się na pustym polu lub na Pustyni Błędowskiej. Te dysputy nagrywane były rok temu więc może uzyskaliście już troszkę więcej doświadczenia. Ja usunąłbym go jak najszybciej. Cena konstrukcji na ziemi na 2023 stanowi od 4tyś. zł. w górę .Traker tak ale to dodatkowe ok 12 tyś zł,. Do tego Panowie posadowienie na gruncie konstrukcji PV wiąże się z uzyskaniem pozwolenia budowlanego . Takie mamy prawo budowlane. Stały można podciągnąć po wiatę ale Traker już nie . Życzę dalszego nagrywania rodzinnych rozmów . Pozdrawiam
1:00 co za bzdura nie ma znaczenia która półkula, słońce tu i tam świeci tak samo. Jedyna różnica u nas lato to u nich zima i na odwrót, nic poza tym. 5:34 kąt pionowy, kąt poziomy! Panowie zastanawialiście się chwilę co wy gadacie?! Toż to totalna amatorszczyzna. Niewątpliwie traker to bardzo pożądany układ ale w 90 no może 80% niemożliwy do zamontowania, poza tym układ drogi, komplikujący instalację i wymagający częstych inspekcji , konserwacji itp. 15:25 nowy Kopernik 🙉chłopie ziemia kręci się wokół własnej osi która nie jest prostopadła do słońca i eliptyczny ruch wokół słońca i nie wymyślaj nowych teorii. Pierwszy raz trafiłem na wasz kanał i mam wrażenie, za przeproszeniem, że słucham wsiowych mędrków, taka chłopska dedukcja nie podparta wiedzą. Wiecie dlaczego słońce o wschodzie i zachodzie jest czerwone a w południe białe? Skojarzcie ten fakt z sprawnością paneli latem.
Panowie ale ludzie którzy montują na dachu nie mają miejsca na działce żeby zrobić tracker albo nawet zwykłą instalację na gruncie. Tracker super sprawa ale pokażcie wyliczenia w jakim okresie taki tracker się w ogóle zwróci???
Na matematyce się spało chyba, najbardziej opłacalne i najszybszy zwrot jak położysz panele na dachu. Tracker ma wiele awaryjnych podzespołów. Temat nie do obronienia.
Nie chce być krytyczny ale sami sobie zaprzeczacie. Jeżeli mamy peryhelium to mamy też wyższą temperaturę. A wiec ilosc produkowanej energii spada, dlatego ze panel się nagrzewa. Coś kosztem czegos.
pitolenie trzy po trzy para piętnaście, naczytali się głupot i szerzą te herezje w internecie. Wiadomo że uzysk na trakerze będzie największy nie znaczy to jednak że jest sens za niego płacić.
Nie no ręce mi opadły po wyjaśnieniu, że słońce latem na półkuli północnej jest dalej niż latem na półkuli południowej. I jeszcze wytłumaczcie ludziom, że to słońce krąży dookoła ziemi😂😂🤣🤣🤣🤣
Tracer jest Ok ale jak się samemu zrobi bo koszt gotowego faktycznie duży. Co do paneli na dachach, Panowie, każdy kto ma fotowoltaikę, tak a nie inaczej, bo nie obrócisz budynku, nie zmienisz kąta dachu, nie wytniesz drzew, brak miejsca na działce i jest jak jest, bo nie ma innej możliwości...
Sorry za duzo gadania , brak rysunku pogladowego, brak schematu, brak porownania kosztow dla systemu bez i z trakerem material malowartosciowy pozdrawiam
Bardzo kiepski materiał.. żadnych konkretów i liczb oraz przykładów. Nawet rozmiarów paneli nie znają państwo pisząc o 1m x 1.5m. Teoria piękna jednak fakty są zupełnie inne
Usłyszałem bzdurę, że na dachu ktoś dał 30 szt paneli a na trackerze wystarczy 15. Panowie douczcie się. To się przecież da pomierzyć ale też wynika z trygonometrii i z astronomii. Tracker u ludzi którzy dokładnie pomierzyli dał +25% wzrostu produkcji rocznej. Ale że gro tej produkcji przypada na lato a alteo się charakteryzuje tym ze konsumpcja spada czyli większość produkcji się marnuje.Przykładowo autokonsumpcja 10% a 90% idzie np do sieci po 20 gr/kWh to jak tracker latem nam zwiększy produkcje to tylko więcej się zmarnuje. Przykładowo tracker plus sterowanie dla 3 kWp to dziś koszt około 10.000 zł. Tyle wzrostu to da 1,5 panela a to koszt około 450 zł Zatem ponad 20 razy jest efektywniejsze inwestowanie w panele niż w tracker a tu panowie zaczynaj dyskusje ze tracker nie tylko jest porównywany ale ze jeszcze jest lepszy Tak samo mówienie że panele na dachu trzeba myśleć to nie prawda. Raz na rok czy nawet na 2 lata wystarczy przemyć dolne krawędzie bo przy kącie 30 stopni panele się same myją Argument że na dachu gdzie wieje. panele się nie chłodzą a na stojaku schowanym na ziemi gdzie od wiatru osłania dom czy drzewa, to szkoda komentować. Tak gadają nawiedzeni ludzie którzy sami się oszukują i myślą, że inni też się dają ogłupić fałszywymi mitami. Kolejna sprawa która nie padła albo jeszcze nie doglądałem to sprawa zacienienia. Drzewo na działce ale bliki dom sąsiada, płoty, tuje czy kable zasilające na słupach dają cień. Dlatego przez cienie na na dachu i to główna zaleta montażu na dachu.
teraz to musztarda po obiedzie ale żaden tracker nie zastąpiłby starego prosumenta. No trudno. Teraz taki tracker nabiera trochę więcej sensu, ale troche.
Bzdury z dyktury xD Jak sie ma dyzy dach to kładzie się ile się da mniejszych paneli no 250 W po 300 zł za sztukę i takie 40 kw szmelcu prawie zawsze daje te 25 kw w lichym nasłonecznieniu a 35 w dobrym Wychodzi to znacznie lepiej i bardziej ekonomicznie niż 40 kw z nowych 450 longi po 1000 zł za sztukę Próby przeprowadzone na młynie gospodarczym
Panel nie musi być ustawiony na 30 stopni i zresztą bzdura jest że ktoś niby te 30 stopni proponuje. To prosta matematyka jest np jak ktoś mieszka na 52 równoleżniku to kąt wynosi 90-52-38 Po drugie kat ne i jest tak istotny bo czy to jest 40 czy 50 to strata produkcji będzie minimalna Wynika to z funkcji cosinus i proszę sobie porównać ile się rożni cosinus dla kata 90 stopni czy dla 80 stopni czyli z błędem od prostopadłego padania pronieni o 10 stopni. Nie pamiętam teraz ale błąd jest między 0,8-2% czyli to trudno zmierzyć bo typowe błędy mierników wynoszą 1-1,5 % Słońce w każdym miesiącu pracuje na innej wysokości wiec wiele osób zastanawia się coby było gdyby kat co miesiąc zmieniać. To się łatwo liczy i co co to zrobili to wyszło im że zysk z przestawiania co 2 tygodnie wyniesie ok 4%. Ludzie nie mogą w to uwierzyć ale tak jest i dobrze bo dzięki temu każdy dach się nadaje
Od kiedy to półkula południowa jest lepiej doświetlona???? tam pewnie na antarktydzie wielbłądy chodzą :)) Panowie!! astronomia z podstawówki się kłania.
Kluczem jest dotacja. Opłaca się to co dotowane, a nie to co dobre. Trackery nie są idealne, ale pozwalają na optymalizację instalacji. Kompensacja na zasadzie ilości paneli jest bez sensu. Pokazuje tylko byle jakość i brak pomysłu rynku. Liczy się zysk i tyle. Ps. Sprawność paneli na poziomie 40%? Jakim cudem? Ktoś chyba myli pojęcia.
a ja myślałem, że jestem dziwny ... ;-) widząc panele zamontowane na północ zastanawiam się "co autor (projektant) miał na myśli" ... Ja mam dach dwuspadowy wschód zachód - będę instalował panele ale NIE NA DACHU ... na 90% zbuduję "pergolę" aby zamontować panele od południa ... Dla mnie istotny jest *STOSUNEK KOSZT > EFEKT* (z uwzględnieniem cyklu życia produktu - tzw TCO - total cost of ownership) ...
Przyjacielu! Dużo ciekawych informacji, ale jeden bardzo poważny błąd "astronomiczny". Ziemia nie wiruje sobie, jak to ująłeś "eliptycznie". Ziemia jest odchylona od pionu PRZEZ CAŁY CZAS TAK SAMO! Ten kąt NIGDY się nie zmienia! Stąd mamy zmiany pór roku. Przeanalizuj sobie to dokładnie. A pamiętam Cię z programu: Musisz to wiedzieć. Pozdrawiam.
Jak słysze takie pierdololo to już wiem że uja się na temacie znacie. Podejrzewam że tak naprawdę nie macie wiedzy eksperckiej w żadnej dziedzinie bo gdyby tak było to byście czuli pokorę przed stawianiem tak kategorycznych tez. Na każde z waszych pytań odpowiedź powinna brzmieć "to zależy" i to jest zawsze odpowiedź jaką się słyszy od eksperta a następnie rozwinięcie wszystkich aspektów za i przeciw a takie pierdolenie jak wasze to co najwyżej od pijanego wujasa przy 0.7. Szkoda czasu i nerwów na was.
hehe, argumenty wyssane z palca, zero liczb, zero konkretów ani wyliczeń. Panowie mówią, że lepiej zrobić 6 paneli na trakerze niż 10 na dachu - a nie mówią ile da więcej traker i ile więcej będzie kosztował. 10 paneli na dachu można zrobić w 8 godzin i mieć spokój a budowa trakera ile trwa? Szkoda czasu na słuchanie tych wywodów dwóch sprzedawców trakerów.
Kupa krzyku wokół tego ze masz Tracker 😂🤣😂🤣 nie potrafisz normalnie mówić ?!? Naganiacz na kupno trackera i to najlepiej jak to ty go sprzedasz !! Żałosne 🤮
Najgorszy typ youtuberów - krytycy wszystkiego dookoła żeby się wybić, bez podawania konkretów. Może podajcie kiedy taki tracker się zwróci z tego dodatkowego uzysku. za 100lat? Argument że lepsze panele na gruncie na trackerze bo łatwiej panele wymienić-masakra. Założę się że panel wytrzyma 2 razy dłużej niż te siłowniki w trakerze. Dziadek co myli sprawność z uzyskiem.. Masakra. Nie siejecie ludziom w głowie głupot jak nie macie pojęcia.
Od tego ich trackera to już daleko lepszym pomysłem jest pionowy montaż paneli bifacjalnych na wschód i zachód. Dzięki temu rozciągamy produkcję w ciągu dnia. Podłoże w około takich pionowych paneli należy pokryć materiałem połyskliwym, w celu zwiększenia uzysku. Od biedy mogą być białe kamyczki 🙂 Taka konstrukcja powinna być jednak uzupełnieniem konstrukcji dla kierunku południowego, a nie projektem solo, bo jednak zyski z kierunku południowego są zbyt duże, żeby je zignorować.
wschód zachód jest ok bo i tak tego słońca jest niewiele tylko dokładamy panele a tam gdzie jest na południe inwerter i tak nie pracują bo mamy zbyt wysokie napięcie co odcina instalację bo wszyscy w południe produkują prąd
nie opowiadaj bzdur traker nigdy sie nie zwruci!!!!!!!!!!!⛔ powiedz widzom ile to kosztuje i ile lat wytrzyma siłownik,to jest lokowanie produktu- co do kata ustawien zgoda,to zalezy od pozycji budynku i wysokosci slonca rano -poludnie-zachod
Mam 6,37 kw instalację 17 paneli na dachu na południe podniesioną na stelażu kąt 35stopni. Tracker ma średnio 30% większą wydajność więc do mojej instalacji musiał bym dołożyć dodatkowo 5 paneli. 5 paneli i stelaż to około 3 tys zł. Pomijając fakt ,że nie miał bym gdzie umieścić tego trackera, gdzie za 3 tyś kupie tracker ?heheh Mało tego nie stawiając trackera zaoszczędziłem pieniądze na wymianę wszystkich paneli za x lat. Podawanie skrajnych przykładów aby uwiarygodnić swoją tezę to najgłupsze co może być. W bardzo wielu przypadkach kompensacja jest o wiele bardziej opłacalna jak i łatwiejsza do przeprowadzenia gdyż nie każdy ma miejsce na postawienie paneli na ziemi lub też na postawienie trackera. Najgłupsze co mogło paść to w tłumaczeniu "jeśli instalator nie ma w swojej ofercie trackerów to nie ma z nim co rozmawiać" :P Tych którzy w ofercie mają trackery prawdopodobnie można było by policzyć na palcach. Po długich poszukiwaniach znalazłem 1 firmę która wykona tracker na 14 paneli za 44 tyś wraz z fundamentem. W 1:06 minucie filmu to idealny przykład jak nie montować paneli na trackerze w cieniu.
Chłopy... jak się was posłuchało i poogladało to mi brakowało tylko w waszych dłoniach po butelce jakiegoś piwska. Podpowiem, że w waszych dywagacjach brakowalo też tematu o wyższości świąt Wielkanocnych nad świetami Bożego Narodzenia. Jedyna słuszna uwaga to to, że panele w chłodniejsze dni są wydaniejsze. Podpowiem o zabawach z dziecińnstwa. Puszczaliście kiedyś zajączki? To skomentujcie doświetlanie zacienionych paneli odpowiednimi lustrami . Pozdrawiam z tej lepiej doświetlonej półkuli południowej.
Jak widzę punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Można zamontować dobrze panele na domu zorientowanym na południe pod 40° i system będzie znacznie bardziej opłacalny.
Wystarczy wziąść pierwsza lepsza ofertę na traker to z wylewka i zbrojeniem miejsca kosztuje 29 tys zł ale do tego trzeba zrobić podłoże 7.5tys. System 5.4 KWP.
Teraz całość spłacić się po wyprodukowaniu 44 500 kWh. Ale tracker nie zapewni nam tego ze nie będziemy niepodlegli i zima trzeba się posilić z instalacji miejskiej.
A teraz ile będziemy go zwracać biorąc pod uwagę ze NIC się nie zepsuję.
Średnie zużycie w domku rodzinnym 4 osobowym to 4200 kWh czyli inwestycja będzie się zwracać 10.5 roku. Ale jak powiedziałem w zimie gdy zużycie jest największe tracker nie da nam wielkiego pożytku.
Po za tym tracker potrzebuje miejsca ale też w przeciwieństwie do paneli na dachu nie zapewni nam dodatkowej ochłody latem.
Dlatego wszystko ma swoje plusy i minusy i nie jest jak twierdzą panowie to jakiś złoty interes.
A chłodzenie paneli wodą polecam! A w szczególności wodociągową z chlorem bądź twardą wodą ze studni! Najlepiej w samo południe.
Dobrze Pan powiedział --- zazwyczaj nie mają ..... .
Pozdrawiam.
należy zadać pytanie czy dobry traker z gwarancja działania 12-15 lat nie jest w cenie paneli które posłużą do kompensacji :) On za darmo nie jest :)
Dokładnie! Gra nie warta świeczki!
gwarancja może być nawet na 100 lat, wszystko co ma realną gwarancję powyżej 5 lat to prawdopodobnie oszustwo.
Ile panele będą działać maks 10lat i to przy dobrych wiatrach ich dobra wydajność to 5lat
Pierdolenie po 10 dalej działaja jak nowe
Mam dach kopertowy i mam panele na połaći wschodniej na południowej i na zachodniej i jest 👌👍😉😘
Na jakiej półkuli? Ziemia jest płaska szczepany
No i jest nieruchoma :)
Świetny materiał. Zastanawiam się właśnie nad rozbudową mojej instslacji fotowoltaicznej.
mdd drugi dach usytuowany wschód zachód, wnioskuję z tego że powinienem ograniczyć montaż jedynie do strony zachodniej
chopy duzo gadania a mało efektow , nie padła ani jedna liczba by poprzec wywody dla mnie liczy sie efekt koncowy ! ile kWh uzyskam ROCZNIE czyli kWh/kWp od dwoch lat porownuje moje uzyski na płaskim
Zgadzam się tylko z dwoma rzeczami. . Montaż na dachu to ostatecznosc, zdecydowanie lepiej na gruncie i przede wszystkim uwaga na handlowców.
Pozdrowienia z Włocławka
To nie jest takie proste, ale faktem jest, że instalacja paneli na północno-wschodnim, czy północno-zachodnim to jakaś kpina i tacy instalatorzy nie powinni robić instalacji.
Co do trakera to jest taki sam problem jak z wiatrakiem, czyli nie jest bezobsługowy i gdy wieje powinien ustawiać się bokiem do wiatru, lub na płasko, a to w Polskich warunkach nawet 3 miesiące w takim ustawieniu. Dodatkowo traker pobiera energię. W zależności od wielkości uzyskałem max 30% większą roczną sprawność przy czym przez pobór prądu to tylko 18% więcej, więc już nie jest fajnie. Przy małych trakerach jeszcze bardziej problem zasilania bije po "uzyskach".
Jak macie różne trakery z chęcią dowiedziałbym się ile kWh wam zużywają na dobę. Nie w teorii.
"wam" z wielkiej litery, Wam! Ew. Wam Panom, Paniom, Państwu. Chyba, że ukra cię wychowywała i do dziś nie uczesała👀🤔👍
Jaki jest koszt trackera na 5kwp paneli? Prawdopodobnie wyższy niż koszt kolejnych paneli o mocy 5kwp. A więc kompensacja ilością paneli przy ich obecnej cenie zabija sens stosowania trackera. Przy obecnej cenie materiału zakup elementów nawet na złomie i lepienie samemu jest bezsensowne. Kompensacja nachylenia, siłowniczki, dupiczki oto itd. kolejne ruchome elementy. A konserwacja elementów mechanicznych? Mam od 8 lat tracker własnej konstrukcji na 4 panele do instalacji offgrid. Wtedy się opłacało bo panele były drogie i trudnodostępne.
Pomijając koszty budowy trackera, dochodzi koszt wymiany siłowników które się psują a nie są tanie.
No i jeszcze zanik napięcia w skutek wyładowania przed burzą lub w czasie burzy czyli taka oto sytuacja, że tracker stoi w burzą nie złożony. Dziękuję do widzenia. :-)
W tym i poprzednim roku kilka razy tak u mnie wialo, ze ten traker to bym zbieral w czesciach.
Gdyby nie było symulatorów uzysku energii z generatora PV to można byłoby słuchać tej wiedzy "tajemnej" o usytuowaniu optymalnym paneli, ale są w internecie i każdy nawet nie rozgarnięty technicznie może się przekonać co jest optymalne. W każdej pogadance jest źródło prawdy, tutaj też dotyczącej dylematu, czy budować na gruncie , czy na dachu. Jeśli nie ma wolnej powierzchni w ogrodzie to pozostaje dach. Wiadomo dach z kukułkami jest upierdliwy, najlepszy jest bez. itd, itp.
Witam mam dach na południe jedno spadowy pochylenie dachu 5 stopni na południe czy muszę zmienić kant montażu paneli i ile pozdrawiam Piotr
obrócić budynek
Witam.Nie dotrwałem do końca............
18:02 A krople wody przypadkiem nie skupiają promieni słonecznych i mogłoby dojść do punktowego wypalenia ?
Witam.Firma BIOZE ENERGY z Przasnysza zamontowała u mnie na płaskim dachu /kier.poludnie/ panele pod kątem ok.14-15 st. i w ramach gwarancji zwróciłem się o prawidłowe ustawienie kąta do 30-35 st.Niestety wogóle nie odpowiadają na 3-rotną już zlożoną reklamację.Możecie poradzic jak wyegzekwowac reklamację?
Jaki Szczęście mnie spotkało, że ten filmik powstał zaraz po montażu moich PV bo tym filmiku poklócilbym się z każdym instalatorem i byłbym bez paneli a tak cieszę się darmowa energią przez cały rok 😉.... a teraz troszkę odswieżyłem geografię ..
Mimo wszystko szacunek za odwagę 🤣
hahaha żałosna reklama
Nie zgodzę się w całości. Co do wyliczeń zgadzam się. Ale taki tracker wyglada tragicznie na ogrodzie. Kosztuje sporo i prze większych wiatrach musi się poziomować czyli działa z niska sprawnością. Panele na dachu wyglądają estetycznie i nie zabierają terenu działki. Ponadto ja mam ułożone wschod zachód na 2 stringach. Zakładałem sam. Kat nachylenia około 35'. Nie minal jeszcze rok wiec nie podsumuje ale mogę powiedzieć że od tych instalacji na południe odbiega mocą o około 30 %. Czy zatem za te lepsze uzyski i oszpecanie terenu warto montowac na gruncie lub trackerze? Materiał merytoryczny ale zabrakło informacji o estetyce... propozycja ekierek pod modułami na dachu to moim zdaniem jeszcze pogorszy wygląd całej instalacji... Pozdrawiam
Wschód zachód ma duży plus w postaci wydłużonego czasu możliwej autokonsumpcji. Zresztą mam jedną instalację na prawie płaskim dachu i jej uzyski odbiegają może 10-15% od instalacji np. 35* na południe. Im bardziej na płasko tym szerszy horyzont łapią panele :)
@@januszbudowniczy30 tez mi się tak wydaje, autorzy mylą sie ze panele w kierunku wschodnim musze miec wysoki kąt, tym bardziej że większość produkcji jest od maja do sierpnia.
Czy ja dobrze widziałem, że tą trakerowaną referencyjną instalację zamontowano w cieniu?
Monolog wygłoszony pod teze... zestawianie trackera z źle założonymi instalacjami to absurd, zestawcie z zamontowanymi poprawnie a już przestanie się sklejać. Kompensacja ilością jest ekonomicznie uzasadniona pod warunkiem prawidłowo zamontowanej instalacji. Gdyby trackery to było takie złoto to montowano by je na farmach PV. Tracker jest ciekawostką ale kompletnie nieuzasadnioną ekonomicznie, o okresie bezawaryjnego działania niewspółmiernie mniejszym niż samych paneli PV.
Od siebie dodam tylko 1 zdanie: co ma większą szansę się popsuć? nieruchomy stelaż czy tracker który codziennie jedzie tam i nazad?
No zgadza się kąt ma znaczenie z tym że tak jak mówię ceny traktorów w Polsce są bandyckie dlatego gdybym miał możliwość to robiłbym tak jak Niemcy to robią oni po prostu robią tunele fotowoltaiczne to znaczy zestawy nachylone pod różnymi kątami Od wschodu do zachodu
A czy jesteś mi w stanie pomóc muszę dołożyć 2kW paneli - +-5szt, 2 stringi które mam są na południe i nie mam już miejsca, potrezbuję porady jak to zrobić żeby nie zrobić sobie krzywdy, czy jeżeli do istniejącego stringa na południe dołożę panele na wschód z optymalizorami, to czy te optymalizatory muszę założyć na wszystkie panele w tym stringu czyli te co sa na południe + te co dołożę na wschód ??
CZY KTOS MA PANELE NA POLUDNIE , LUB OCENI MOJA SYTUACJE GDZIE NA POLIDNIU POLSKI BEDA 6,5KWP 35° NACHYLENIE ,NA GRUNCIE . NA NOWYCH ZASADACH ROZLICZANIE , POMPA CIEPLA OD GOD 10 - do 20 00 ustawiona ,podlogowki itd itp. I teraz pytanie ile ustawic na dziaoc ena zachod 5° 15° 45°? . Chodzi o to ze w domu najczesciej od 15 00 godz zycie siw zaczyna . Co zrobic kazac ustwic na poludnie jednak czy zaryzykowac na polid iowy zachod z jakims stipnie na azymut ?
W 10:50 starszy pan mówi, że zmierzył miernikiem jak rośnie moc w trakcie obracania trackerem i że niby z 6 paneli na trackerze ma to co z 10 nieruchomych.
Pan się pomylił bo nie odróżnia mocy chwilowej od wzrostu produkcji rocznej
Moc czyli energia chwilowa to nie to samo co energia
Ten pan pomierzył wzrost mocy latem gdy słońce wykonuje duży kąt na elewacji ok 60 stopni i na azymucie bo prawie 270 stopni.
Gdyby ten sam pomiar zrobił w zimie gdy słonce zatacza mniej niż 180 stopni i wychodzi na górę na 15 stopni czyli średnio jest na 7 stopniach to ledwo by zmierzył wzrost mocy przy machaniu trackerem.
Dlatego proszę zrozumieć, że wzrost mocy latem np o 47% to oznacza ze tracker w skali roku wygeneruje ok 25% więcej kWh
A że prąd latem jest tani i się falowniki wyłączają to licząc w złotówkach będzie to np 10%.
A jak wejdą ceny godzinowe to będzie jeszcze gorzej.
Młodszy pan mówi o astronomii ale starszy jakby nie rozumiał, że tracker każdego dnia daje inny wzrost bo pracuje w innych warunkach
Są ludzie co się upierają, że zysk mają 30%,
Ja polegam na tych co pomierzyli 25% bo widziałem że metody pomiaru mieli poprawne.
Nie twierdze że nie jest możliwe osiągnąć wynik lepszy o 2-3 %
To nie ma znaczenia choćby bawet różnica byłą 10% bo tracker jest 2000 % gorzej opłacalny niż dołożenie paneli
Panowie się śmieją z liczenia w Excelu a sami pokazują rączkami kąty.
Otóż nie tylko Excel czyli trygonometria pozwala liczyć z dokładnością promili ale są kalkulatory opracowane przez UE gdzie na podstawie danych z wielu farm są podanie uzyski dla każdego miasta w Europie.
Bo tu decydują też kwestie pogodowe.
Panowie nie są chyba handlarzami ale oceniają te kwestie na czuja .
Wiele osób jak się im pokazuje wyniki pomiarów i wyliczeń to się dziwią jak ich wyobrażenia na różne sprawy są odmienne od prawdy.
Do policzenienia zysków z PV potrzeba kilkudziesięciu parametrów i to się nakłada na swój profil zużycia który można otrzymać za 60 zł u operatora i wtedy program wylicza jakie korzyści są z paneli a jakie z banku i możne tam wszytko poustawiać
Zwykle wychodzi że zmiana parametrów np orientacji dachu ma dużo mniejszy wpływ niż się ludziom wydaje.
orientacje północna tez mogłaby się wydawać idiotyczna a bardzo łatwo można wykazać jej korzyści.
Np jak jest dach z niedużym skosem to połózenie paneli na połaci północnej gdy zabrakło miejsca na południowej to dalej zyskowna sprawa.
Gdy Panele mamy w pozycji pionowej na Pd co ma sens bo dobrze generuje zimą i miejsca nie zajmuje to do tego samego stojaka dołożenie od tyłu taniego panela bardzo poprawia bo oszczędzamy na konstrukcji .
Dziś konstrukcja jest droższa od paneli.
Panele można kupić za ok 250-2300 zł a konstrukcja np balastowa potrafi kosztować prawie 1000 zł na panel a co najmniej 500 zł
Dlatego np na polach w Niemczech ustawia się panele pionowo bo konstrukcja to tylko pale a między rzędami paneli można uprawiać ziemię
A jeśli rząd celuje na wschód np z tyłu stojaków dokłada się panele patrzące na zachód i wcale to nie jest droższe od ukośnych stojaków
Zatem panowie bardzo upraszczaj tematykę bo każda lokalizacja jest zyskowna i każda ma jakieś ograniczenia
Prawdą jest taka że najpierw montowało się PV tam gdzie widziała PD a teraz gdy panele staniały to stawia się tam gdzie można aby zarobiła
Ponieważ zbliżają się ceny godzinwoe sam bylem w szoku jak sprawdziłem ile można zarobić na panelu skierowanym na północ.
Wszytko zależy jakie mamy ograniczenia miejsca
Nie po to ktoś ma piękny ogród aby stawiać tam stojaków na 20 kWp a tyle się przydaje do PC.
Ktoś inny powie że nie po to zbudował dom za milion aby szpecić dach
Zatem dla każdej orientacji da się policzyć korzyści i czasem ktoś świadomie się godzi na mniejszą generację bo tak mu się wydaje ładniej.
I wtedy rekompensuje się to ilością paneli i mei ma co się z tego śmiać.
Śmiać to się można z tych co nie rozumieją jak dział tracker i zmarnowali na niego pieniądze.
Ale po co się śmiać z kogoś kto nie umie liczyć.Wydał kasę to niech się cieszy
O wadach trackerów napiszę w kolejnym wpisie ale z tego co napisałem to wynika że można mieć 20 razy większą instalacje za cenę trackera .I nie ma się co kłócić czy to 15 czy 25 razy ale mówienie, że tracker jest tańszy to kompletne niezrozumienie fizyki i choć film powstał 2 lata temu to już wtedy było wiadomo że panele są tańsze.
A co do fizyki i astronomii to tracker celuje na światło bezpośrednie czyli na tarcze słońca ale nie można zapominać że przez wiele dni panele generują ze światła rozproszonego a to ok 20% mocy słońca. Zatem można robić porównania czy np panele nieruchome leżące na płaskim dachu nie dadzą więcej niż tracker.
Dadzą bo widza prawie dwa razy więcej chmur.
To nie są duże moce w dni pochmurne ale skoro ludzie mają już po 20-30 kWp to taka instalacja da sporo w dzień pochmurny
I teraz jak ktoś ma PC albo przechodzi na ceny godzinwoe to każdy prosument liczy to inaczej.
Ale zawsze kupowanie trackera to marnowanie pieniędzy.To się skończyło 20-30 lat temu gdy panele były drogie.
Czyli jak PV staniała w 10 lat o 90%, to każdy rozumie dlaczego tracker stracił sens już bardzo dawno
Teoretycznie tracker bardzo rzadko ale mógłby mieć sens w dziwnej lokalizacji
Ale nie znam takiej która by była sensowna więc śmiało można wszystkim mówić ze tracker to marnowanie pieniędzy i to nawet licząc tylko wg przechwyconej energii bez uwzględniania na innych bardzo ważnych wad trackerów
Hey kolego mam dach skierowany na zachód 18 cm na 1 m czyli 10 stopni (azymut jak rozumiem jak się mylę to proszę mnie poprawić ) przygotowuje trójkąty 30 stopni skierowane na południe oczywiście (azymut ? zostaje tak jak dach 10 stopni) czy coś zmienić w tym przypadku czy zostawić tak jak jest (panele 8 szt Talesun 450 Bifacial Dual Glass 9BB Half-cut Mono Perc Inwerter -RENAC R1-3K7-SS
Jakie trackery proponujecie ?
A czy panele zamontowane wschód zachód będą działać bo nie działają poprawnie
Panowie temat stary jak satelity i pozycjoner, w związku z tym jest fachowy język w temacie, zwie się kąt elewacji 😉.
Jaki jest koszt postawienia trakera i po ilu latach się zwróci? Koszt fundamentów, zbrojenia itd .To jest przecież konstrukcja która musi wytrzymać silne wiatry, nawet kiedy instalacja się składa do poziomu.
Chciałem zakładać na dachu (dach na południe) bo VAT był 8 %. Ale na szczęście zmienili na grunt VAT też na 8 % i założyłem na gruncie. I to była najlepsza decyzja.
Jeszcze na dachu zdążysz założyć
🤣🤣🤣 ja w piwnicy 0%vatu 🤣🤣🤣
Panowie a może do tego się odniesiecie bo liczby najlepiej przemawiają 30 paneli 450 to 13, 5 kWp czy za cenę 15 paneli powiedzmy 12 tys będę miał traket na instalacje 6, 750 kWp i jaki byłby uzysk obu tych instalacji?
A co doradzicie na dach płaski? Zero cienia. Tak naprawdę mam dowolność jeśli chodzi o kierunek oraz kąt. Może nawet warto pokusić się o jakąś możliwość obracania na zimę i zmianę kąta?
Szkoda czasu....bredzą przy kawie.
Dokładnie - argumenty za trackerem są takie same jak za kompensowaniem większej ilości paneli 😂😂😂
cena trackera takiego malutkiego na 4 panele kosztuje 17 tys zł kpina i złodziejstwo
Za 6 tys można kupić tylko trzeba umieć w internety :P
U mojego kumpla założyli panele na ziemi w stronę południowo zachodnią, jebnąłem śmiechem jak to zobaczyłem, spokojnie mógłby skierować te panele na południe.
"Starszy Pan" z filmu delikatnie mija się z prawdą twierdząc, że panel "trzeba myć" i że panel nie jest "przewietrzany. Owszem w Polandii nie doczekaliśmy się wciąż normy, która to reguluje natomiast dobra praktyka instalatorska opiera się na normie VDE, która stanowi by odległość płyty z ogniwami panela fotowoltaicznego od powierzchni poszycia dachu była na poziomie nie mniejszym niż 10 cm. Montując zarówno na blasze trapezowej (stosując mostki wysokie 7 cm) jak i na blachodachówce (stosując łączniki dwugwintowe) bez problemu uzyskujemy tej wielkości dystans. Zatem reasumując - Panowie "Trzy Pokolenia" mniej gwiazdorzenia a więcej merytoryki w produkcjach, kórych się dopuszczacie
Ok ma Pan racje a jak pan się zapatruje na najnowszej generacji panele klejone bezpośrednio do powierzchni blachy lob betonu o jakie pan mówi normie VDE0126 czy drugiej VDE4105 .Proszę o rozwiniecie wątku norma VDE
Szanowni Panowie, zademonstrujcie swój projekt który już działa bo o pracach nad nim słyszałem 3-4 lata temu . Jeżeli będzie miał konkurencyjną cenę to może go kupię.
Ryszardzie wcześniej propagowałeś system niepodłączony do sieci energetycznej (off-grid ) co się zmieniło???
Firma która Koledze instalowała panele na dach zapomniała przestawić dom na południe bo teraz zbiera energię z Południowego -Wschodu. Same straty!!!
Panowie mycie paneli nie ma w Polsce większego sensu chyba że znajdują się na pustym polu lub na Pustyni Błędowskiej.
Te dysputy nagrywane były rok temu więc może uzyskaliście już troszkę więcej doświadczenia. Ja usunąłbym go jak najszybciej. Cena konstrukcji na ziemi na 2023 stanowi od 4tyś. zł. w górę .Traker tak ale to dodatkowe ok 12 tyś zł,.
Do tego Panowie posadowienie na gruncie konstrukcji PV wiąże się z uzyskaniem pozwolenia budowlanego . Takie mamy prawo budowlane. Stały można podciągnąć po wiatę ale Traker już nie . Życzę dalszego nagrywania rodzinnych rozmów . Pozdrawiam
1:00 co za bzdura nie ma znaczenia która półkula, słońce tu i tam świeci tak samo. Jedyna różnica u nas lato to u nich zima i na odwrót, nic poza tym. 5:34 kąt pionowy, kąt poziomy! Panowie zastanawialiście się chwilę co wy gadacie?! Toż to totalna amatorszczyzna. Niewątpliwie traker to bardzo pożądany układ ale w 90 no może 80% niemożliwy do zamontowania, poza tym układ drogi, komplikujący instalację i wymagający częstych inspekcji , konserwacji itp. 15:25 nowy Kopernik 🙉chłopie ziemia kręci się wokół własnej osi która nie jest prostopadła do słońca i eliptyczny ruch wokół słońca i nie wymyślaj nowych teorii. Pierwszy raz trafiłem na wasz kanał i mam wrażenie, za przeproszeniem, że słucham wsiowych mędrków, taka chłopska dedukcja nie podparta wiedzą. Wiecie dlaczego słońce o wschodzie i zachodzie jest czerwone a w południe białe? Skojarzcie ten fakt z sprawnością paneli latem.
Panowie ale ludzie którzy montują na dachu nie mają miejsca na działce żeby zrobić tracker albo nawet zwykłą instalację na gruncie.
Tracker super sprawa ale pokażcie wyliczenia w jakim okresie taki tracker się w ogóle zwróci???
Na matematyce się spało chyba, najbardziej opłacalne i najszybszy zwrot jak położysz panele na dachu. Tracker ma wiele awaryjnych podzespołów. Temat nie do obronienia.
Ja mam tylko położone na dachu beż żadnych mocowań i jest dobrze :D
Aż kogoś ten panel zabije i będziesz płacił dożywotnie odszkodowanie rodzinie zmarłego :P
Nie chce być krytyczny ale sami sobie zaprzeczacie. Jeżeli mamy peryhelium to mamy też wyższą temperaturę. A wiec ilosc produkowanej energii spada, dlatego ze panel się nagrzewa. Coś kosztem czegos.
Fajny ciekawy film, tylko gość w niebieskiej koszulce jest tak narwany ze nie potrafi dopuścić do głosu drugiej osoby. Pozdrawiam
pitolenie trzy po trzy para piętnaście, naczytali się głupot i szerzą te herezje w internecie. Wiadomo że uzysk na trakerze będzie największy nie znaczy to jednak że jest sens za niego płacić.
Jakby rządowych specjalistów człowiek słuchał.
Nie no ręce mi opadły po wyjaśnieniu, że słońce latem na półkuli północnej jest dalej niż latem na półkuli południowej. I jeszcze wytłumaczcie ludziom, że to słońce krąży dookoła ziemi😂😂🤣🤣🤣🤣
Tracer jest Ok ale jak się samemu zrobi bo koszt gotowego faktycznie duży. Co do paneli na dachach, Panowie, każdy kto ma fotowoltaikę, tak a nie inaczej, bo nie obrócisz budynku, nie zmienisz kąta dachu, nie wytniesz drzew, brak miejsca na działce i jest jak jest, bo nie ma innej możliwości...
No tracker dobra sprawa niestety ceny w Polsce mamy bandyckie chyba taniej wyjdzie dołożyć kilka razy paneli
Sorry za duzo gadania , brak rysunku pogladowego, brak schematu, brak porownania kosztow dla systemu bez i z trakerem material malowartosciowy pozdrawiam
Bardzo kiepski materiał.. żadnych konkretów i liczb oraz przykładów. Nawet rozmiarów paneli nie znają państwo pisząc o 1m x 1.5m. Teoria piękna jednak fakty są zupełnie inne
Prosimy używać polskiej nazwy jesteśmy w Polsce i swój język mamy nie żaden tracer czy h... wie jak to się pisze tylko obrotnica ..panowie specjaliści
Usłyszałem bzdurę, że na dachu ktoś dał 30 szt paneli a na trackerze wystarczy 15.
Panowie douczcie się.
To się przecież da pomierzyć ale też wynika z trygonometrii i z astronomii.
Tracker u ludzi którzy dokładnie pomierzyli dał +25% wzrostu produkcji rocznej.
Ale że gro tej produkcji przypada na lato a alteo się charakteryzuje tym ze konsumpcja spada czyli większość produkcji się marnuje.Przykładowo autokonsumpcja 10% a 90% idzie np do sieci po 20 gr/kWh to jak tracker latem nam zwiększy produkcje to tylko więcej się zmarnuje.
Przykładowo tracker plus sterowanie dla 3 kWp to dziś koszt około 10.000 zł.
Tyle wzrostu to da 1,5 panela a to koszt około 450 zł
Zatem ponad 20 razy jest efektywniejsze inwestowanie w panele niż w tracker a tu panowie zaczynaj dyskusje ze tracker nie tylko jest porównywany ale ze jeszcze jest lepszy
Tak samo mówienie że panele na dachu trzeba myśleć to nie prawda. Raz na rok czy nawet na 2 lata wystarczy przemyć dolne krawędzie bo przy kącie 30 stopni panele się same myją
Argument że na dachu gdzie wieje. panele się nie chłodzą a na stojaku schowanym na ziemi gdzie od wiatru osłania dom czy drzewa, to szkoda komentować.
Tak gadają nawiedzeni ludzie którzy sami się oszukują i myślą, że inni też się dają ogłupić fałszywymi mitami.
Kolejna sprawa która nie padła albo jeszcze nie doglądałem to sprawa zacienienia. Drzewo na działce ale bliki dom sąsiada, płoty, tuje czy kable zasilające na słupach dają cień.
Dlatego przez cienie na na dachu i to główna zaleta montażu na dachu.
teraz to musztarda po obiedzie ale żaden tracker nie zastąpiłby starego prosumenta. No trudno. Teraz taki tracker nabiera trochę więcej sensu, ale troche.
Istotna kwesta.
Bzdury z dyktury xD Jak sie ma dyzy dach to kładzie się ile się da mniejszych paneli no 250 W po 300 zł za sztukę i takie 40 kw szmelcu prawie zawsze daje te 25 kw w lichym nasłonecznieniu a 35 w dobrym Wychodzi to znacznie lepiej i bardziej ekonomicznie niż 40 kw z nowych 450 longi po 1000 zł za sztukę Próby przeprowadzone na młynie gospodarczym
Nieprzyjemnie ogląda się ten film. Za dużo zbędnego gadania, a za mało merytorycznych informacji.
Panel nie musi być ustawiony na 30 stopni i zresztą bzdura jest że ktoś niby te 30 stopni proponuje.
To prosta matematyka jest np jak ktoś mieszka na 52 równoleżniku to kąt wynosi 90-52-38
Po drugie kat ne i jest tak istotny bo czy to jest 40 czy 50 to strata produkcji będzie minimalna
Wynika to z funkcji cosinus i proszę sobie porównać ile się rożni cosinus dla kata 90 stopni czy dla 80 stopni czyli z błędem od prostopadłego padania pronieni o 10 stopni.
Nie pamiętam teraz ale błąd jest między 0,8-2% czyli to trudno zmierzyć bo typowe błędy mierników wynoszą 1-1,5 %
Słońce w każdym miesiącu pracuje na innej wysokości wiec wiele osób zastanawia się coby było gdyby kat co miesiąc zmieniać.
To się łatwo liczy i co co to zrobili to wyszło im że zysk z przestawiania co 2 tygodnie wyniesie ok 4%.
Ludzie nie mogą w to uwierzyć ale tak jest i dobrze bo dzięki temu każdy dach się nadaje
Ja zamontowałem w........ Piwnicy A co
No nie kurwa. Nie wierzę. Na półkuli południowej teraz jest zima, geniuszu.🤣🤣🤣
Baju baju będziesz z trakerem w raju
czyli sprzedają trakery
Od kiedy to półkula południowa jest lepiej doświetlona???? tam pewnie na antarktydzie wielbłądy chodzą :)) Panowie!! astronomia z podstawówki się kłania.
Kluczem jest dotacja. Opłaca się to co dotowane, a nie to co dobre. Trackery nie są idealne, ale pozwalają na optymalizację instalacji. Kompensacja na zasadzie ilości paneli jest bez sensu. Pokazuje tylko byle jakość i brak pomysłu rynku. Liczy się zysk i tyle.
Ps. Sprawność paneli na poziomie 40%? Jakim cudem? Ktoś chyba myli pojęcia.
Po co bredzisz o tej półkuli pld,nas tam niema i tyle po co tyle bredzenie poza tematem
a ja myślałem, że jestem dziwny ... ;-) widząc panele zamontowane na północ zastanawiam się "co autor (projektant) miał na myśli" ...
Ja mam dach dwuspadowy wschód zachód - będę instalował panele ale NIE NA DACHU ... na 90% zbuduję "pergolę" aby zamontować panele od południa ...
Dla mnie istotny jest *STOSUNEK KOSZT > EFEKT* (z uwzględnieniem cyklu życia produktu - tzw TCO - total cost of ownership) ...
Przyjacielu! Dużo ciekawych informacji, ale jeden bardzo poważny błąd "astronomiczny". Ziemia nie wiruje sobie, jak to ująłeś "eliptycznie". Ziemia jest odchylona od pionu PRZEZ CAŁY CZAS TAK SAMO! Ten kąt NIGDY się nie zmienia! Stąd mamy zmiany pór roku. Przeanalizuj sobie to dokładnie. A pamiętam Cię z programu: Musisz to wiedzieć. Pozdrawiam.
ua-cam.com/video/x7Cs9IcooqA/v-deo.html
Facet ! Co ty gadasz . MOIE NAJ.
Ale pieprzenie, wymyslili sobie, że ktoś miał panele na północ i nawijają jakie byłyby wspaniałe uzyski z trackera. ŻENADA
Jak słysze takie pierdololo to już wiem że uja się na temacie znacie. Podejrzewam że tak naprawdę nie macie wiedzy eksperckiej w żadnej dziedzinie bo gdyby tak było to byście czuli pokorę przed stawianiem tak kategorycznych tez. Na każde z waszych pytań odpowiedź powinna brzmieć "to zależy" i to jest zawsze odpowiedź jaką się słyszy od eksperta a następnie rozwinięcie wszystkich aspektów za i przeciw a takie pierdolenie jak wasze to co najwyżej od pijanego wujasa przy 0.7. Szkoda czasu i nerwów na was.
hehe, argumenty wyssane z palca, zero liczb, zero konkretów ani wyliczeń. Panowie mówią, że lepiej zrobić 6 paneli na trakerze niż 10 na dachu - a nie mówią ile da więcej traker i ile więcej będzie kosztował. 10 paneli na dachu można zrobić w 8 godzin i mieć spokój a budowa trakera ile trwa? Szkoda czasu na słuchanie tych wywodów dwóch sprzedawców trakerów.
połowa bzdury
Konkretnie to nic nie wniosło
Kupa krzyku wokół tego ze masz Tracker 😂🤣😂🤣 nie potrafisz normalnie mówić ?!? Naganiacz na kupno trackera i to najlepiej jak to ty go sprzedasz !! Żałosne 🤮
Traker sraker
za dużo opowiadania, bajek
pierdolenie o trackerze byly wyliczenia on sie nigdy nie zwroci
Bzdury opowiadasz fragllesie .
Co za bzdury
Najgorszy typ youtuberów - krytycy wszystkiego dookoła żeby się wybić, bez podawania konkretów. Może podajcie kiedy taki tracker się zwróci z tego dodatkowego uzysku. za 100lat? Argument że lepsze panele na gruncie na trackerze bo łatwiej panele wymienić-masakra. Założę się że panel wytrzyma 2 razy dłużej niż te siłowniki w trakerze. Dziadek co myli sprawność z uzyskiem.. Masakra. Nie siejecie ludziom w głowie głupot jak nie macie pojęcia.
Od tego ich trackera to już daleko lepszym pomysłem jest pionowy montaż paneli bifacjalnych na wschód i zachód. Dzięki temu rozciągamy produkcję w ciągu dnia. Podłoże w około takich pionowych paneli należy pokryć materiałem połyskliwym, w celu zwiększenia uzysku. Od biedy mogą być białe kamyczki 🙂
Taka konstrukcja powinna być jednak uzupełnieniem konstrukcji dla kierunku południowego, a nie projektem solo, bo jednak zyski z kierunku południowego są zbyt duże, żeby je zignorować.
nic z tej rozmowy nie wynika bełkot i tyle
Dlaczego fotowoltaika wqurwia ua-cam.com/video/S19ZgOcZGQY/v-deo.html
wschód zachód jest ok bo i tak tego słońca jest niewiele tylko dokładamy panele a tam gdzie jest na południe inwerter i tak nie pracują bo mamy zbyt wysokie napięcie co odcina instalację bo wszyscy w południe produkują prąd
nie opowiadaj bzdur traker nigdy sie nie zwruci!!!!!!!!!!!⛔ powiedz widzom ile to kosztuje i ile lat wytrzyma siłownik,to jest lokowanie produktu- co do kata ustawien zgoda,to zalezy od pozycji budynku i wysokosci slonca rano -poludnie-zachod