Já velmi děkuji za takováto videa. Ne kvůli sobě, já jsem již dlouho úspěšný investor, ale kvůli ostatním. Vždy jsem si říkal, proč se tyhle myšlenky a informace nedostávají mezi širokou veřejnost, což by zlepšilo finanční gramotnost populace jako celku. Vlastně jsem od základní školy nechápal, proč se například místo vlastivědy neučí finanční gramotnost. Takže díky moc za tato videa, protože jsou to pro mraky lidí životně rozdílové informace👍
Konecne nove video 👍 jsem rad ze jsem zacal pravidelne invetovat pred 2 lety ve 22 letech, sice sem celou dobu lehce v minusu, ale v dlouhem investicnim horizontu sou 2 roky nic..
U toho investování s partnerem je to složitější, nemyslím, že by se měla částka dělit. Protože peníze budou stejně potřebovat oba. A nikdo nemá záruku, že do budoucna s ním ten partner zůstane. A pokud se rozvedou, tak se mu může i polovina částky "ztratit".
Díky tomuto videu jsem si uvědomil, že kdybych začal investovat až teď, ve 24, budu mít v 59 letech o 3 miliony méně. A to jsem dal do výpočtu konzervativnější zhodnocení.
Ahoj, mám dolary na Raifeissen, potřebuji je směnit za eura a poslat na XTB a Degiro. Jak to udělám, abych na konverzi ztratil co nejméně? Poplatek za odeslání dolarů na Revolut je 1%, Max. 1.200,-
Moc pekny video - jednoduse vysvetleno. Preposlal jsem kamaradum, kteri neinvestuji a jejich reakce - no ale to pocita bez inflace, to by mu ty kolace tak pekne nevysly, kdyby tam dal inflaci. Nepisu to sem jako kritiku, jen pro vasi predstavu sdilim reakci mene vzdelanejsi lidi z oblasti investovani a jejich "pocit".
Může nastat problém, že občan po daňovém testu při odkupu sice platí daň 0 %, ale může se zavést při odkupu daň na úrovni zdanění ETF fondu např. 10 %, což v budoucnu (jak Evropa bude hospodářsky zaostávat a bude stárnout populace a budou jí chybět peníze na penze) může nastat u ETF fondů s domicilem v Evropě, tedy řekněme něco jako další zdanění na úrovni "firmy" (u konkrétních ETF fondů). Budoucnost je nejistá, ETF fondy na svět a S&P 500 ano, ale chce to také diverzifikaci i do jiných aktiv. A např. na ETF fondy s domicilem US (tedy v USA) se už nějaká taková daň zavádí...
Рік тому
Stát se to může, ale tom, co by mohlo/nemohlo nastat můžeme spekulovat donekonečna. S diverzifikací do jiných aktiv souhlasím, ale ani ta nejsou imunní vůči změnám zdanění. Jediné řešení je prostě prostě investovat o trošku více a déle, abychom měli rezervu na jakékoliv nenadálé vyšší výdaje.
7% a 68 rokov dochodkovy vek..a PWR 4%.... podla mna velmi optimisticke. Pochybujem ze vydrzime robit do 68 a tiez 7% vynos je velmi otimisticky a 4% PWR je mozne ale imho nie uplne iste. imho realistickejsie by bol vynos 4% PWR 3 a dochodkovy vek 60.
Ahoj, chtěl bych se prosím zeptat, jestli bys vysvětlil, jak funguje složené úročení při nákupu ETF. Když člověk nakupuje například S&P 500 a chce se ho zbavit a začít investovat do FTSE, tak přijde o složené úročení? Díky za objasnění.
Рік тому+1
Složené úročení se nepřeruší. Zisky se vymění za hotovost a ta se hned zase investuje do jiného ETF. Dokud jsou peníze investované a neleží někde na běžném účtu, tak se zhodnocují a složené úročení pracuje. Jen pozor na daně, ty můžou část peněz ukousnout a tím pádem se bude do budoucna o zaplacenou daň zhodnocovat méně peněz.
parádní video, neudělal by jsi video na porovnání Brokerů? vím že používáš Degiro, ale koukal jsem, že Degiro neumí npř. zlomkové akcie oproti Trading 212. Díky
Рік тому
Ahoj. Mám ještě video na Interactive brokers. Žádné další videa na brokery zatím nejsou v plánu.
@ OK, díky za tip, jinak děkuji za tvé rady jsou opravdu užitečné. Přemýšlím o tom spořícím účtu od UniCredit, máš ho ještě? jsi s tím spokojený? díky
Рік тому
Jo, ucet u Unicreditu stale mam a mam tam cast sve financni rezervy. Vse mi funguje bez problemu.
Рік тому+4
🔍 INVESTIČNÍ KALKULAČKA Z VIDEA ► www.calculator.net/investment-calculator.html# ----------------------------------------------------------------- Kvůli velkému zájmu přidávám i výpočet s inflací (tzv. reálná návratnost). Počítám průměrnou inflaci 2,5 % ročně. Jana, 43 let čas, reálná návratnost 4,5 % Aby dosáhla cílové částky 5 milionů Kč, musí měsíčně investovat 3 259 Kč. 34 % budou vlastní prostředky, 66 % zhodnocení Pavel, 33 let čas, reálná návratnost 4,5 % Aby dosáhl cílové částky 5 milionů Kč, musí měsíčně investovat 5 612 Kč. 44 % budou vlastní prostředky, 56 % zhodnocení Karel, 23 let čas, reálná návratnost 4,5 % Aby dosáhl cílové částky 5 milionů Kč, musí měsíčně investovat 10 486 Kč. 58 % budou vlastní prostředky, 42 % zhodnocení Závěr: pokud bereme v potaz inflaci, musíme měsíčně investovat ještě vyšší částky. Větší část práce musíme odvést my a složené úročení je kvůli inflaci oslabeno. Kdo čeká, musí investovat měsíčně mnohem víc a zhodnocení mu pomůže méně. Kvůli tomu je mnohem důležitější začít investovat co nejdříve, což je přesně pointa tohoto videa. ------------------------------------------------------------------------- 👉 OTEVŘTE SI INVESTIČNÍ ÚČET U DEGIRO: ► www.degiro.cz/?tap_a=55089-b8... ◄ Investování zahrnuje rizika ztrát. ------------------------------------------------------------------------- 🍺 ČLENSKÁ SEKCE NA BUYMEACOFFEE: Pomáhají vám má videa dělat lepší investiční rozhodnutí? Podpořte bramboru virtuálním pivem a získejte dřívější přístup a videa navíc na: ► www.buymeacoffee.com/investicnibr
Predpokladam, ze Karel si odkladal penize pod polstar. Muze Karel tyto penize na zacatku vlozit, aby mel finalne stejne podminky jako Jana? Ma sanci se dostat na jeji pozici?
Рік тому
Pokud ma Karel neco nasetreno, tak může udelat velkou jednorazovou investici a ta mu sniží pravidelné měsíční investice. Je možné, že tato jednorázová investice bude tak velka, že mu pak bude měsíčně stačit investovat stejně jak Janě, nebo dokonce méně. V investiční kalkulačce to jde nastavit, stačí si jen pohrát s výší té jednorázové investice.
Super video. Měl bych dotaz, když začínám investovat s částkou 1500 kč, měl bych to dávat do 1 akcie (do jedné společnosti investovat celou částku např. Apple) nebo to rozdělit na 3 díly 500 kč a investovat do 3 akcií (do 3 společnosti částku 500 kč např. Apple, tesla a meta)?
Рік тому+1
Jednotlivým akciim se vyhni. Investuj do ETF, což je košík mnoha akcii. Jako zaklad se doporucuje globalni akciové ETF. Ja investuju do Vanguard FTSE All World, což je ETF obsahujicí 3700 různých akciových firem z 50 zemí světa. Z každého trhu vybere firmy představující 95 % jeho hodnoty. Skrze toto ETF jsi maximálně diverzifikovaný. Nepodstupujes riziko jedne firmy, jednoho odvětví, nebo jedné země. A kopíruješ vyvoj globálních akciových trhů.
@ Takže např etf SPY je dobrá investice? Protože v tom mám už něco málo nainvestováno
Рік тому
SPY je jen 500 firem a pouze USA, zbytek světa neni zahrnutý. Ja jsem pro globální diverzifikaci. Navic SPY se u nas neda moc koupit, snad leda přes Fio e-brokera. Většina brokerů nenabízí americké ETF, jen se sidlem v Evropě (UCITS ETF). Kdyztak mrkni na toto video: ua-cam.com/video/Wzl-8hEkCac/v-deo.html
Ahoj. Mám účet vo FIO banke. Tam je niečo ako e-Broker. E-Broker je na úrovni ako DEGIRO? Je tam nejaký veľký rozdiel medzi FIO e-Broker a DEGIRO? Ďakujem.
Рік тому
Ahoj. Je v tom rozdíl. Fio e-broker ma dost zastaralou platformu, drahé transakční poplatky a velice nevýhodné kurzy pro směnu měny.
Ahoj, chtěl bych se zeptat proč při Compound dávaš měsíc a ne rok ? Jak se to má tedy správně dělat ? díky
Рік тому
Ahoj. Záleží na výpočtu. Když si to pocitam sam v excelu, počítám to pro zjednodušení za rok. V kalkulace jsem dal kazdy mesic, at je to přesnější. Nakonec - ke zhodnoceni muze dojit kdykoliv, kdyz je burza otevřená. Jen pro upřesnění: uvedená navratnost je stále za rok, i při měsíčním zhodnocení. Neni to tak, že se vše každý měsíc zhodnotí o 7 %. To by bylo nereálné a výsledná čísla násobně vyšší. A pro dalsi upřesnění: vysledna castka bude hodne záležet na sekvenci navratnosti. Kdy přijdou propady, kdy růsty atd. Viz me poslední video. To bude hrat v realitě mnohem větší roli než to, jestli pri výpočtu, ktery je vždy jen hrubý odhad, dáme zhodnocení každý rok, nebo měsíc.
Ahoj Richarde, sleduji Tvá videa už dlouho. Mohl bys natočit video zrovna o těch "emocích" a o těch větách na konci? Jsem jedním z investorů, ono to zní vše krásně, investovat lze však jen volné prostředky.
Tak a teď rozšířený díl se započítáním inflace a jelikož etf nejsou v korunách, tak i započítání měnového rizika, ať ty částky nevypadají tak optimisticky. 😁
@@jh.5826 Nejspíš budou. A i kdyby ne, tak většinou jsou za akciemi společnosti, co mají nějaký majetek a generují příjmy. Jestli budou v dolarech nebo něčím jiným je pak jedno. Pokud máte hodně vysokou inflaci, tak bude padat hodnota měny, ale zase jdou nahoru i ty cenovky.
@@jh.5826 osobně jsem toho názoru, že pokud padne dolar tak bude absolutně jedno kde budete mít peníze. Protože to znamená jediné. Stal se nějaký celosvětový průšvih a peníze bude to poslední co asi budete řešit
Рік тому+3
Kvůli velkému zájmu přidávám i výpočet s inflací (tzv. reálná návratnost). Počítám průměrnou inflaci 2,5 % ročně. Jana, 43 let čas, reálná návratnost 4,5 % Aby dosáhla cílové částky 5 milionů Kč, musí měsíčně investovat 3 259 Kč. 34 % budou vlastní prostředky, 66 % zhodnocení Pavel, 33 let čas, reálná návratnost 4,5 % Aby dosáhl cílové částky 5 milionů Kč, musí měsíčně investovat 5 612 Kč. 44 % budou vlastní prostředky, 56 % zhodnocení Karel, 23 let čas, reálná návratnost 4,5 % Aby dosáhl cílové částky 5 milionů Kč, musí měsíčně investovat 10 486 Kč. 58 % budou vlastní prostředky, 42 % zhodnocení Závěr: pokud bereme v potaz inflaci, musíme měsíčně investovat ještě vyšší částky. Větší část práce musíme odvést my a složené úročení je kvůli inflaci oslabeno. Kdo čeká, musí investovat měsíčně mnohem víc a zhodnocení mu pomůže méně. Kvůli tomu je mnohem důležitější začít investovat co nejdříve, což je přesně pointa tohoto videa. Co se měnového rizika týče, tak to může působit oběma směry. Pravidelné investice a výběr přes dlouhou dobu však riziko kurzu eliminují, protože někdy směníme draze, někdy levně a celkově budeme mít férový průměrný kurz.
Dobré video. Všechno to investování a uvažovaní v dlouhém časovém horizontu má velký smysl, ale jen pokud dotyčný není redshirt. Všichni víme, že Zákon červeného trička se bohužel nikdy nemýlí: ua-cam.com/video/BKXKeg7qmU4/v-deo.html
Ahoj Bramboro, chtel jsem se te zeptat,zda investujes jen do Degira (vim,ze jsi jednou zminoval i investicni byt) nebo i jinam,napr. Investown,Ronda, apod. A jaky podil ve tvem celkovem portfoliu to pripadne tvori. Diky za odpoved.
Рік тому+1
Investuju do ETF na Degiru a IBKR. Žádné jiné platformy nevyužívám. Nemám zlato, nemám krypto, nemám REITs a kromě bytu ani žádné jine nemovitosti, či nemovitostní fondy.
@ T212 tedy nepoužíváš? Můžu se zeptat z jakého důvodu?
Рік тому
Na Trading212 se mi libi kolace a jejich appka. Zatim je ale moc nepouzivam. Mam proste vetsi duveru v Degiro a IBKR. Mozna to je proto, ze jsou relativne noví. V zásadě ale nevidím žádný problem. V posledni dobe se probírá to, jestli zlomkove akcie podléhají časovému testu a ze Trading212 neprodává akcie na základě FIFO a to by mohl byt problém, ale do toho ja už nevidim - tady neví ani právníci a odborníci.
Zrovna inflace není jev, který by bylo rozumné vyškrtnout pro zjednodušení. Stačilo by podle mě i nahrubo odečíst průměrnou inflaci od průměrného zhodnocení trhu. Mělo by to větší vypovídající hodnotu.
Ono to tak ale bývá. Výkonnost amerického trhu se udává vyšší než těch 7 %. A dlouhodobě je průměrná inflace kolem 2 %. Teď máme vysokou, ale před pár lety byla zase kolem nuly.
Рік тому+1
Kvůli velkému zájmu přidávám i výpočet s inflací (tzv. reálná návratnost). Počítám průměrnou inflaci 2,5 % ročně. Jana, 43 let čas, reálná návratnost 4,5 % Aby dosáhla cílové částky 5 milionů Kč, musí měsíčně investovat 3 259 Kč. 34 % budou vlastní prostředky, 66 % zhodnocení Pavel, 33 let čas, reálná návratnost 4,5 % Aby dosáhl cílové částky 5 milionů Kč, musí měsíčně investovat 5 612 Kč. 44 % budou vlastní prostředky, 56 % zhodnocení Karel, 23 let čas, reálná návratnost 4,5 % Aby dosáhl cílové částky 5 milionů Kč, musí měsíčně investovat 10 486 Kč. 58 % budou vlastní prostředky, 42 % zhodnocení Závěr: pokud bereme v potaz inflaci, musíme měsíčně investovat ještě vyšší částky. Větší část práce musíme odvést my a složené úročení je kvůli inflaci oslabeno. Kdo čeká, musí investovat měsíčně mnohem víc a zhodnocení mu pomůže méně. Kvůli tomu je mnohem důležitější začít investovat co nejdříve, což je přesně pointa tohoto videa.
@@mi.chal. Inflace bude dlouhodobě vyšší a s ní i úrokové sazby. Akciové trhy půjdou při nejlepším do strany, ale spíše dolů, protože jsou pořád velmi draze naceněny. Musíte si uvědomit, že při inflaci se Vám akcie zhodnocovat nebudou vůbec, trhy půjdou hodně dolů. A stačí pár takových let a máte z portfolia kulové.
můžete se Jany zeptat za těch 45 let. Pravda je taková, že pokud to bude na ten jeden nákup tak při tak vysoké inflaci je úplně jedno kde budete mít peníze, protože všichni budeme mít velký finále velký kulový... Osobně to radši risknu spíš si myslím, že za těch 45 let situace bude taková, že důchod bude něco jako minimální sociální dávka. Sice s tím přežiješ, ale bude to tak na jídlo a náklady na bydlení. To bude všechno. Takže dělám všechno proto abych na státním důchodu nebyl nijak závislý a po případný důchod, který člověk bude dostávat bude pro mě příjemný přilepšení, ale vyloženě s tím nepočítám
@@petrjungling8684 Jak vysoké inflaci? Dlouhodobý průměr bude někde kolem 2 %. To znamená pokles reálné hodnoty peněz na polovinu za cca 36 let. Takže těch 5 milionů bude pořád víc než 2 dneska a to není zas tak málo.
@@mi.chal. jsme se asi úplně nepochopili :) Reaguju na to co píše pán nad vámi, že pokud se stane to, že za těch 5mio kč nakoupím tak maximálně jeden rodinný nákup tak to bude znamenat, že ta inflace byla tak obrovská, že všichni budeme mít stejně ve finále velký prd. Osobně s vámi souhlasím, že ta dlouhodobá inflace bude tak nějak kolem té sazby co píšete :) nebo aspoň v to doufám :D
@@petrjungling8684 No u hodně vysoké inflace nějak poroste i cena těch akcií (i když reálná hodnota může stagnovat). Prostě bude mít akcie s vysokou cenou v měně, která bude mít malou hodnotu. Ale po přepočtu na stabilnější měnu by se mohla nějak udržet. Vidět je to třeba na brazilském indexu (MERVAL). Za posledních 20 let vyrostl z 500 bodů na 200 tisíc... Výhodu pak může mít společnost, která má příjmy v té stabilnější zahraniční měně.
K tomu příkladu s 5 mega by slušelo započítat inflaci. Protože pro Karla bude mít v 5 mega v důchodu mnohem větší hodnotu, než pro Janu. Jana by teda měla cílit na vyšší částku, aby měla v důchodu srovnatelnou kupní sílu s Karlem
@@mi.chal. navyšování podílu dluhopisů by mělo význam v případě, že chceš těch 5 mega vybrat jednorázově. Brambora mluví o postupném odčerpávání ...
Рік тому+5
Přidávám výpočet s inflací. Všichni budou muset investovat více, nejenom Jana. A Karel na tom bude ze všech stále nejhůře. Dokonce bude muset více než polovinu cílové částky našetřit ze svého... Jana, 43 let čas, reálná návratnost 4,5 % Aby dosáhla cílové částky 5 milionů Kč, musí měsíčně investovat 3 259 Kč. 34 % budou vlastní prostředky, 66 % zhodnocení Pavel, 33 let čas, reálná návratnost 4,5 % Aby dosáhl cílové částky 5 milionů Kč, musí měsíčně investovat 5 612 Kč. 44 % budou vlastní prostředky, 56 % zhodnocení Karel, 23 let čas, reálná návratnost 4,5 % Aby dosáhl cílové částky 5 milionů Kč, musí měsíčně investovat 10 486 Kč. 58 % budou vlastní prostředky, 42 % zhodnocení Závěr: pokud bereme v potaz inflaci, musíme měsíčně investovat ještě vyšší částky. Větší část práce musíme odvést my a složené úročení je kvůli inflaci oslabeno. Kdo čeká, musí investovat měsíčně mnohem víc a zhodnocení mu pomůže méně. Kvůli tomu je mnohem důležitější začít investovat co nejdříve, což je přesně pointa tohoto videa.
@@marekkostiha7840 Já myslím, že se to doporučovalo obecně, jde o to, aby hodnota tolik nekolísala a mohl se na to člověk víc spolehnout. Pokud se vám propadne hodnota portfolia třeba o třetinu, tak při čerpání stejných částek vlastně vybíráte o třetinu víc, než se počítalo původně.
@@marekkostiha7840 Tak nemusí pořád, historicky se dluhopisy pohybovaly opačným směrem než akcie (třeba v současnosti to už taky neplatilo). Takže při propadu akcií nějak rostly dluhopisy, čímž to propad snižovalo. S tím nižším podílem akciové složky se dá ale taky čekat nižší průměrný výnos.
Virgin galactic taky kupuju jen tak pro radost. Průměrnou nákupku mám 6$. Pokud začnou tohle léto s komerčními lety do vesmíru, tak se budu cítit jak kdybych letěl v raketě taky 😁😁
@@abaddon3116 pohodička. Docela mě je líto těch lidí co to kupovali za 55$ a teď se to snaží vysedět. Ten minulej rok to bylo zklamání, jak odsunuli lety a snad to tenhle rok už klapne no 🙂 Pokud to klapne a vše bude v cajku a budou lítat komerčně 3x do měsíce do kosmu tak věřím, že se na těch 50$ zas podíváme a pak budu přemýšlet, jestli to prodat, nebo čekat až se začne lítat na Mars 😁
Jestli to dobre chapu tak ta castka co musi pavel investovat je konstatni. To znamena ze ty cca 3000 mesicne vlivem inflace a navysovani mzdy treba 3 procenta ročně budou za 20 let jen drobne. Takze kdo si mysli, ze u Karla je to hodne penez nekonec takovy problem nebude. Vstahuji to i na sebe. Jsem taky Pavel a mam 36 let :-)
5 milionů je nepotřebná částka pro důchod. Leda že bych počítal s tím že důchody se přestanou vyplácet
Рік тому
To už je na každém, aby si spočítal kolik bude potřebovat. Osobně jsem co se výše státního důchodu týče spíše pesimista a přijde mi lepší raději našetřit něco více, než mít ve stáří málo.
Pořád to samé dokola. Nemas tam něco jiného o investicích? Co třeba shrnutí knih?
Рік тому+2
"Pořád to samé dokola." - Co konkrétně tím myslíš? O tom, proč je důležité začít investovat co nejdříve, jsem doposud žádné samostatné video neměl a ani nepamatuju, kdy jsem to naposledy zmínil, nebo rozebíral. Co se knížek týče, tak z těch čerpám neustále. Ve videu o roli štěstí při investování jsem čerpal z Psychologie peněz od Morgana Housela a Náhodé procházky po Wall Street od Burtona Malkiela. Pro video o úloze dluhopisů zase z knížky All About Asset Allocation od Ricka Ferriho.
@ Myslel jsem to tak, že toto se píše snad v úplně každém článku o říká se to v každém videu a mám pocit, že by to chtělo něco více do hloubky. Video konkrétně si nepamatuji (od tebe) a asi ho nemám ani chuť hledat. Parod jestli se tě to nějak dotklo. Jen chci říct, že my, co už investujeme déle samozřejmě víme že čas je nejdůležitější a fakt by to chtělo něco jiného k zahřátí mozku.
Ano, také jsem Karel a byl bych raději Janou 🙂. Problém je, že v tom věku jsem o nějakém investování vůbec nepřemýšlel či spíš ani netušil, přestože finančně by to větší problém nebyl (a už vůbec ne o 10 let později, neřku-li nyní). Finanční "poradkyně" nás před lety navezla do Conseq fondu (kam už dlouho nic neposílám) a do spekulativní investice u brokera Cyrrus, ze které jsme zpětně viděno vyšli velmi dobře, dnes už bych do ničeho takového rozhodně nešel (jednalo se o CFD derivát na koš několika akcií). Spálen po svých předloňských laických nadšených spekulativních investicích a následném propadu trhu jsem jako spousta jiných ve značném mínusu a díky Richardovi jsem na investování nezanevřel, ale zcela přehodnotil přístup a ujasnil si svou budoucí strategii. Tvůj jasný a jednoduchý přístup je mi prostě sympatický a uklidňuje mne to. K tomu pravidelná diverzifikace do zlata, BTC a žiju dál v klidu svůj život. Díky!
Рік тому+2
Má to smysl začít i později, minimálně kvůli vaší rodině, dětem či vnoučatům.Oni pak mohou pokračovat a vybudovat za pár pokolení nové imperium Rotchildů 🙂
@ Bohužel není to cesta pro každého, na investičním bytě mám kamaráda v důchodu. Další byt už nechci, nějak nemám na to zvyšovat nájem když je to kamarád... Což je z ekonomického hlediska špatně, ale zas na druhou stranu nejsou vše jen peníze....
Рік тому
S tím souhlasím. Proto se soustředím na akcie, ktere jsou bezúdržbové a oproti nemovitosti bez práce a bez (vysokých) nákladů
No joo ale pokud to vezmeme podle židovské matematiky(vzorce ktere se uci na ortodoxní skole)tak například Jana by mela uz mit nasporeno minimálně 450tisic...A to jeste nejsou akcie🙂😉
Рік тому
O jaké vzorce jde? Jako že by Jana už ve 25 měla mít 450 tisíc naspořeno? No proč ne, pokud to zvládne. Pak ji bude stačit investovat ještě méně.
Mohu spořit přes nějakého brokera ale bude tento broker fungovat i za 40let? 🤔 Tohle je jediná věc která mě takto dlouhodobě odrazuje investovat
Рік тому+3
Pokud jeden broker skončí, převezme jeho klienty někdo jiný, takže broker nemusi existovat celou dobu, co investujeme. Akcie jsou psané na vás, ne na brokera. Jinak dlouhodobě nemáme garanci nikde, ani v tom, jestli se toho vůbec dožijeme. Přesto je dobré plánovat a chovat se, že ano. Je větší riziko se toho dožít a nemit nic naspořeno, než obracene.
Samozřejmě, že broker nebo někdo zevnitř může své klienty podvést a ti tak přijdou o všechno bez jakékoliv garance. Ale to Vám málokdo řekne, oni všichni typicky papouškují jeden po druhém to samé.
Рік тому+2
Bez jakekoliv garance? V EU jsou uzakoněny garanční fondy právě pro případ podvodu ze strany brokera - garance tedy jednoznačně existuje. Mám o tom video, takže o tom mluvím. Takže co prosím nikomu neřeknu?
@ Opravdu se lidé dostanou ke svým penězům i v případě velkého podvodu ze strany brokera? Něco ve stylu co se v kryptu stalo s FTX? Tím si teda vůbec nejsem jistý, i když tento fond existuje. Každopádně nevěděl jsem, že jste o tomto informoval, takže omlouvám se a beru to zpět. Já jsem reagoval v tom smyslu, že vždy a všude každý mluví nebo píše jen o tom, že broker zkrachuje a akcie se předvedou jinam, ale ne o tom, pokud ty akcie reálně ten broker ani nenakupoval apod.
takže si za 40 let vytáhne 200 tisíc ročně? Vdyť za to si koupí tak dva rohlíky..
Рік тому+1
Pokud bude 200 000 Kč za 43 let rovno dnešním 6 Kč (dva rohlíky, jeden za 3 Kč), tak jsem spočítal, že by musela být průměrná roční inflace 27 %. Po celých 43 let. To ti přijde reálné? Při inflaci 2,5 % bude mít těch 200 000 kč za 43 let stejnou hodnotu jako dnes 69 000 Kč. Komu to je málo, ten holt musí investovat více. Kdo nebude investovat nic, ten nebude mít ani to. Kdyžtak tady je výpočet i s inflací: Kvůli velkému zájmu přidávám i výpočet s inflací (tzv. reálná návratnost). Počítám průměrnou inflaci 2,5 % ročně. Jana, 43 let čas, reálná návratnost 4,5 % Aby dosáhla cílové částky 5 milionů Kč, musí měsíčně investovat 3 259 Kč. 34 % budou vlastní prostředky, 66 % zhodnocení Pavel, 33 let čas, reálná návratnost 4,5 % Aby dosáhl cílové částky 5 milionů Kč, musí měsíčně investovat 5 612 Kč. 44 % budou vlastní prostředky, 56 % zhodnocení Karel, 23 let čas, reálná návratnost 4,5 % Aby dosáhl cílové částky 5 milionů Kč, musí měsíčně investovat 10 486 Kč. 58 % budou vlastní prostředky, 42 % zhodnocení Závěr: pokud bereme v potaz inflaci, musíme měsíčně investovat ještě vyšší částky. Větší část práce musíme odvést my a složené úročení je kvůli inflaci oslabeno. Kdo čeká, musí investovat měsíčně mnohem víc a zhodnocení mu pomůže méně. Kvůli tomu je mnohem důležitější začít investovat co nejdříve, což je přesně pointa tohoto videa.
Tohle vše je moc krásné. Teď mi ale řekni, jak bude fungovat složené úročení, když půjdou trhy třeba i 10let dolů, nebo do strany. Což se může klidně stát…😊 Pak budeš v super ztrátě a budeš dalších XX let doufat aby trh letěl vzhůru jako kosmický býk.😉☝🏼☝🏼☝🏼 Já myslím že nic není nemožné.
Tohle je zajímavý názor, ale vlastně vůbec. Kdyby jste poslouchal pořádně, tak ve druhé minutě a sedmé sekundě zaznělo důležité slovíčko "průměrně." To znamená, že to etf za xlet, co je na světě mohl být např. -4%, ale taky +18% nikdo Vám nezaručí, že budete jenom bohatnout, ale pokud zvolíte kvalitní etf co třeba kopíruje SAP500, tak by jste z dlouhodobého hlediska by jste bylna mizině pouze za předpokladu, že na nás spadne asteroid a to stejnak umřete a bude Vám to jedno.
Jo a důležitej bod, který jsem zapomněl zmínit je to, že každý měsíc děláte dca(dolar cost average). To ve vašem případě znamená, že v případě, kdy budou trhy dlouhou dobu dole, tak vy nakoupíte za stejnou cenu více akcíí a to přesně chcete, protože více akcíí může generovat více peněz a nabalovat se. Věřte mi, my investoři se nejvíce těšíme, když jsou trhy dole, protože máme za málo peněz hodně muziky.
Já velmi děkuji za takováto videa. Ne kvůli sobě, já jsem již dlouho úspěšný investor, ale kvůli ostatním. Vždy jsem si říkal, proč se tyhle myšlenky a informace nedostávají mezi širokou veřejnost, což by zlepšilo finanční gramotnost populace jako celku. Vlastně jsem od základní školy nechápal, proč se například místo vlastivědy neučí finanční gramotnost. Takže díky moc za tato videa, protože jsou to pro mraky lidí životně rozdílové informace👍
Konecne nove video 👍 jsem rad ze jsem zacal pravidelne invetovat pred 2 lety ve 22 letech, sice sem celou dobu lehce v minusu, ale v dlouhem investicnim horizontu sou 2 roky nic..
Ak sporis na dôchodok a o 5 rokov sa na to nevyprdnes, tak tie 2 roky vôbec riešiť nemusíš.
Dobré video pre ludí ktorí ešte váhajú 👌🏻
U toho investování s partnerem je to složitější, nemyslím, že by se měla částka dělit. Protože peníze budou stejně potřebovat oba. A nikdo nemá záruku, že do budoucna s ním ten partner zůstane. A pokud se rozvedou, tak se mu může i polovina částky "ztratit".
jj tiez mi to prislo dost divne
Moc děkuji za opět skvělé video. Ps. Bych byl raděj S Janou :-)
Díky tomuto videu jsem si uvědomil, že kdybych začal investovat až teď, ve 24, budu mít v 59 letech o 3 miliony méně. A to jsem dal do výpočtu konzervativnější zhodnocení.
Ahoj, mám dolary na Raifeissen, potřebuji je směnit za eura a poslat na XTB a Degiro. Jak to udělám, abych na konverzi ztratil co nejméně? Poplatek za odeslání dolarů na Revolut je 1%, Max. 1.200,-
Moc pekny video - jednoduse vysvetleno. Preposlal jsem kamaradum, kteri neinvestuji a jejich reakce - no ale to pocita bez inflace, to by mu ty kolace tak pekne nevysly, kdyby tam dal inflaci. Nepisu to sem jako kritiku, jen pro vasi predstavu sdilim reakci mene vzdelanejsi lidi z oblasti investovani a jejich "pocit".
Průměrný výnos na SaP 500 je 10 %, takže pokud autor videa dal year return na 7 %, tak počítal s dost v klidu čísly.
Může nastat problém, že občan po daňovém testu při odkupu sice platí daň 0 %, ale může se zavést při odkupu daň na úrovni zdanění ETF fondu např. 10 %, což v budoucnu (jak Evropa bude hospodářsky zaostávat a bude stárnout populace a budou jí chybět peníze na penze) může nastat u ETF fondů s domicilem v Evropě, tedy řekněme něco jako další zdanění na úrovni "firmy" (u konkrétních ETF fondů). Budoucnost je nejistá, ETF fondy na svět a S&P 500 ano, ale chce to také diverzifikaci i do jiných aktiv. A např. na ETF fondy s domicilem US (tedy v USA) se už nějaká taková daň zavádí...
Stát se to může, ale tom, co by mohlo/nemohlo nastat můžeme spekulovat donekonečna. S diverzifikací do jiných aktiv souhlasím, ale ani ta nejsou imunní vůči změnám zdanění. Jediné řešení je prostě prostě investovat o trošku více a déle, abychom měli rezervu na jakékoliv nenadálé vyšší výdaje.
Výborné video 👍👍
Super video!👍🏼
tu kalkuacku mas odomna?, volakedy som ju postoval do nejakej diskusie investicnej brambory, fakt jedna z najlepsich co som nasiel.
Je to možné. Ani nevim, kde jsem ji našel.
7% a 68 rokov dochodkovy vek..a PWR 4%.... podla mna velmi optimisticke. Pochybujem ze vydrzime robit do 68 a tiez 7% vynos je velmi otimisticky a 4% PWR je mozne ale imho nie uplne iste.
imho realistickejsie by bol vynos 4% PWR 3 a dochodkovy vek 60.
Ahoj, chtěl bych se prosím zeptat, jestli bys vysvětlil, jak funguje složené úročení při nákupu ETF.
Když člověk nakupuje například S&P 500 a chce se ho zbavit a začít investovat do FTSE, tak přijde o složené úročení?
Díky za objasnění.
Složené úročení se nepřeruší. Zisky se vymění za hotovost a ta se hned zase investuje do jiného ETF.
Dokud jsou peníze investované a neleží někde na běžném účtu, tak se zhodnocují a složené úročení pracuje.
Jen pozor na daně, ty můžou část peněz ukousnout a tím pádem se bude do budoucna o zaplacenou daň zhodnocovat méně peněz.
Pěkné video. Diky
parádní video, neudělal by jsi video na porovnání Brokerů? vím že používáš Degiro, ale koukal jsem, že Degiro neumí npř. zlomkové akcie oproti Trading 212. Díky
Ahoj. Mám ještě video na Interactive brokers. Žádné další videa na brokery zatím nejsou v plánu.
@ OK, díky za tip, jinak děkuji za tvé rady jsou opravdu užitečné. Přemýšlím o tom spořícím účtu od UniCredit, máš ho ještě? jsi s tím spokojený? díky
Jo, ucet u Unicreditu stale mam a mam tam cast sve financni rezervy. Vse mi funguje bez problemu.
🔍 INVESTIČNÍ KALKULAČKA Z VIDEA
► www.calculator.net/investment-calculator.html#
-----------------------------------------------------------------
Kvůli velkému zájmu přidávám i výpočet s inflací (tzv. reálná návratnost). Počítám průměrnou inflaci 2,5 % ročně.
Jana, 43 let čas, reálná návratnost 4,5 %
Aby dosáhla cílové částky 5 milionů Kč, musí měsíčně investovat 3 259 Kč.
34 % budou vlastní prostředky, 66 % zhodnocení
Pavel, 33 let čas, reálná návratnost 4,5 %
Aby dosáhl cílové částky 5 milionů Kč, musí měsíčně investovat 5 612 Kč.
44 % budou vlastní prostředky, 56 % zhodnocení
Karel, 23 let čas, reálná návratnost 4,5 %
Aby dosáhl cílové částky 5 milionů Kč, musí měsíčně investovat 10 486 Kč.
58 % budou vlastní prostředky, 42 % zhodnocení
Závěr: pokud bereme v potaz inflaci, musíme měsíčně investovat ještě vyšší částky. Větší část práce musíme odvést my a složené úročení je kvůli inflaci oslabeno. Kdo čeká, musí investovat měsíčně mnohem víc a zhodnocení mu pomůže méně. Kvůli tomu je mnohem důležitější začít investovat co nejdříve, což je přesně pointa tohoto videa.
-------------------------------------------------------------------------
👉 OTEVŘTE SI INVESTIČNÍ ÚČET U DEGIRO:
► www.degiro.cz/?tap_a=55089-b8... ◄
Investování zahrnuje rizika ztrát.
-------------------------------------------------------------------------
🍺 ČLENSKÁ SEKCE NA BUYMEACOFFEE: Pomáhají vám má videa dělat lepší investiční rozhodnutí? Podpořte bramboru virtuálním pivem a získejte dřívější přístup a videa navíc na:
► www.buymeacoffee.com/investicnibr
Predpokladam, ze Karel si odkladal penize pod polstar. Muze Karel tyto penize na zacatku vlozit, aby mel finalne stejne podminky jako Jana? Ma sanci se dostat na jeji pozici?
Pokud ma Karel neco nasetreno, tak může udelat velkou jednorazovou investici a ta mu sniží pravidelné měsíční investice. Je možné, že tato jednorázová investice bude tak velka, že mu pak bude měsíčně stačit investovat stejně jak Janě, nebo dokonce méně. V investiční kalkulačce to jde nastavit, stačí si jen pohrát s výší té jednorázové investice.
Super video. Měl bych dotaz, když začínám investovat s částkou 1500 kč, měl bych to dávat do 1 akcie (do jedné společnosti investovat celou částku např. Apple) nebo to rozdělit na 3 díly 500 kč a investovat do 3 akcií (do 3 společnosti částku 500 kč např. Apple, tesla a meta)?
Jednotlivým akciim se vyhni. Investuj do ETF, což je košík mnoha akcii. Jako zaklad se doporucuje globalni akciové ETF. Ja investuju do Vanguard FTSE All World, což je ETF obsahujicí 3700 různých akciových firem z 50 zemí světa. Z každého trhu vybere firmy představující 95 % jeho hodnoty. Skrze toto ETF jsi maximálně diverzifikovaný. Nepodstupujes riziko jedne firmy, jednoho odvětví, nebo jedné země. A kopíruješ vyvoj globálních akciových trhů.
@ Takže např etf SPY je dobrá investice? Protože v tom mám už něco málo nainvestováno
SPY je jen 500 firem a pouze USA, zbytek světa neni zahrnutý. Ja jsem pro globální diverzifikaci. Navic SPY se u nas neda moc koupit, snad leda přes Fio e-brokera. Většina brokerů nenabízí americké ETF, jen se sidlem v Evropě (UCITS ETF).
Kdyztak mrkni na toto video: ua-cam.com/video/Wzl-8hEkCac/v-deo.html
@ ja investuju přes etoro tam to nabízí
A neni to jen CFD? To pak nejsou akcie, ale derivaty.
Ahoj. Mám účet vo FIO banke. Tam je niečo ako e-Broker. E-Broker je na úrovni ako DEGIRO? Je tam nejaký veľký rozdiel medzi FIO e-Broker a DEGIRO? Ďakujem.
Ahoj. Je v tom rozdíl. Fio e-broker ma dost zastaralou platformu, drahé transakční poplatky a velice nevýhodné kurzy pro směnu měny.
@ Vrelá vďaka.
Skvělé video
Ahoj, chtěl bych se zeptat proč při Compound dávaš měsíc a ne rok ? Jak se to má tedy správně dělat ? díky
Ahoj. Záleží na výpočtu. Když si to pocitam sam v excelu, počítám to pro zjednodušení za rok. V kalkulace jsem dal kazdy mesic, at je to přesnější. Nakonec - ke zhodnoceni muze dojit kdykoliv, kdyz je burza otevřená.
Jen pro upřesnění: uvedená navratnost je stále za rok, i při měsíčním zhodnocení. Neni to tak, že se vše každý měsíc zhodnotí o 7 %. To by bylo nereálné a výsledná čísla násobně vyšší.
A pro dalsi upřesnění: vysledna castka bude hodne záležet na sekvenci navratnosti. Kdy přijdou propady, kdy růsty atd. Viz me poslední video. To bude hrat v realitě mnohem větší roli než to, jestli pri výpočtu, ktery je vždy jen hrubý odhad, dáme zhodnocení každý rok, nebo měsíc.
Karel je statečný a dá to😁
👌
Ahoj Richarde, sleduji Tvá videa už dlouho. Mohl bys natočit video zrovna o těch "emocích" a o těch větách na konci? Jsem jedním z investorů, ono to zní vše krásně, investovat lze však jen volné prostředky.
samozřejmě jde investovat jen volné prostředky. Všechno je to ve finále jen o prioritách...
@@petrjungling8684 celý život je o prioritách.
Dneska bramboračka nebude? :-)
Tento tyden ma brambora dovolenou, pristi tyden opet bude 😉
inflaci budeme ignorovat? A dál půlku "šetření" zaplatí partner? to vydělají kua jen půlku?! krom brambory...
V komentarich mam vypocty i s inflací 😉
Tak a teď rozšířený díl se započítáním inflace a jelikož etf nejsou v korunách, tak i započítání měnového rizika, ať ty částky nevypadají tak optimisticky. 😁
přesně :) jsem zvědav, jestli tu např. dolary budou i za 30 let např... to big to fail nebo "nečekanej" zvrat :) co myslíš?
@@jh.5826 Nejspíš budou. A i kdyby ne, tak většinou jsou za akciemi společnosti, co mají nějaký majetek a generují příjmy. Jestli budou v dolarech nebo něčím jiným je pak jedno. Pokud máte hodně vysokou inflaci, tak bude padat hodnota měny, ale zase jdou nahoru i ty cenovky.
@@jh.5826 osobně jsem toho názoru, že pokud padne dolar tak bude absolutně jedno kde budete mít peníze. Protože to znamená jediné. Stal se nějaký celosvětový průšvih a peníze bude to poslední co asi budete řešit
Kvůli velkému zájmu přidávám i výpočet s inflací (tzv. reálná návratnost). Počítám průměrnou inflaci 2,5 % ročně.
Jana, 43 let čas, reálná návratnost 4,5 %
Aby dosáhla cílové částky 5 milionů Kč, musí měsíčně investovat 3 259 Kč.
34 % budou vlastní prostředky, 66 % zhodnocení
Pavel, 33 let čas, reálná návratnost 4,5 %
Aby dosáhl cílové částky 5 milionů Kč, musí měsíčně investovat 5 612 Kč.
44 % budou vlastní prostředky, 56 % zhodnocení
Karel, 23 let čas, reálná návratnost 4,5 %
Aby dosáhl cílové částky 5 milionů Kč, musí měsíčně investovat 10 486 Kč.
58 % budou vlastní prostředky, 42 % zhodnocení
Závěr: pokud bereme v potaz inflaci, musíme měsíčně investovat ještě vyšší částky. Větší část práce musíme odvést my a složené úročení je kvůli inflaci oslabeno. Kdo čeká, musí investovat měsíčně mnohem víc a zhodnocení mu pomůže méně. Kvůli tomu je mnohem důležitější začít investovat co nejdříve, což je přesně pointa tohoto videa.
Co se měnového rizika týče, tak to může působit oběma směry. Pravidelné investice a výběr přes dlouhou dobu však riziko kurzu eliminují, protože někdy směníme draze, někdy levně a celkově budeme mít férový průměrný kurz.
snědl někdy bramboru?
Tak jako u Leonarda DiCapria, ani u Richarda se žádná moc dlouho nezdrží.
Vysloužilá brambora odchází vždy do bramborového nebe za zlatou bramborou.
Buffet určitě, taky začínal s bramborou.
@ :D libí se mi ten nápad :)
👍😀
Dobré video. Všechno to investování a uvažovaní v dlouhém časovém horizontu má velký smysl, ale jen pokud dotyčný není redshirt. Všichni víme, že Zákon červeného trička se bohužel nikdy nemýlí: ua-cam.com/video/BKXKeg7qmU4/v-deo.html
To jsem si teda zvolil sakra špatnou barvu! 😅
Ahoj Bramboro, chtel jsem se te zeptat,zda investujes jen do Degira (vim,ze jsi jednou zminoval i investicni byt) nebo i jinam,napr. Investown,Ronda, apod. A jaky podil ve tvem celkovem portfoliu to pripadne tvori. Diky za odpoved.
Investuju do ETF na Degiru a IBKR. Žádné jiné platformy nevyužívám. Nemám zlato, nemám krypto, nemám REITs a kromě bytu ani žádné jine nemovitosti, či nemovitostní fondy.
@ T212 tedy nepoužíváš? Můžu se zeptat z jakého důvodu?
Na Trading212 se mi libi kolace a jejich appka. Zatim je ale moc nepouzivam. Mam proste vetsi duveru v Degiro a IBKR. Mozna to je proto, ze jsou relativne noví. V zásadě ale nevidím žádný problem. V posledni dobe se probírá to, jestli zlomkove akcie podléhají časovému testu a ze Trading212 neprodává akcie na základě FIFO a to by mohl byt problém, ale do toho ja už nevidim - tady neví ani právníci a odborníci.
@ díky za odpověď, co se týče časového testu - to asi v tvém případě nehraje roli pokud se bavíme o dlouhém investičním horizontu. Nebo se mýlím?
Zrovna inflace není jev, který by bylo rozumné vyškrtnout pro zjednodušení. Stačilo by podle mě i nahrubo odečíst průměrnou inflaci od průměrného zhodnocení trhu. Mělo by to větší vypovídající hodnotu.
Ono to tak ale bývá. Výkonnost amerického trhu se udává vyšší než těch 7 %. A dlouhodobě je průměrná inflace kolem 2 %. Teď máme vysokou, ale před pár lety byla zase kolem nuly.
Kvůli velkému zájmu přidávám i výpočet s inflací (tzv. reálná návratnost). Počítám průměrnou inflaci 2,5 % ročně.
Jana, 43 let čas, reálná návratnost 4,5 %
Aby dosáhla cílové částky 5 milionů Kč, musí měsíčně investovat 3 259 Kč.
34 % budou vlastní prostředky, 66 % zhodnocení
Pavel, 33 let čas, reálná návratnost 4,5 %
Aby dosáhl cílové částky 5 milionů Kč, musí měsíčně investovat 5 612 Kč.
44 % budou vlastní prostředky, 56 % zhodnocení
Karel, 23 let čas, reálná návratnost 4,5 %
Aby dosáhl cílové částky 5 milionů Kč, musí měsíčně investovat 10 486 Kč.
58 % budou vlastní prostředky, 42 % zhodnocení
Závěr: pokud bereme v potaz inflaci, musíme měsíčně investovat ještě vyšší částky. Větší část práce musíme odvést my a složené úročení je kvůli inflaci oslabeno. Kdo čeká, musí investovat měsíčně mnohem víc a zhodnocení mu pomůže méně. Kvůli tomu je mnohem důležitější začít investovat co nejdříve, což je přesně pointa tohoto videa.
@@mi.chal. Inflace bude dlouhodobě vyšší a s ní i úrokové sazby. Akciové trhy půjdou při nejlepším do strany, ale spíše dolů, protože jsou pořád velmi draze naceněny. Musíte si uvědomit, že při inflaci se Vám akcie zhodnocovat nebudou vůbec, trhy půjdou hodně dolů. A stačí pár takových let a máte z portfolia kulové.
Vôbec neverím na zložené úročenie. Príde mi to ako čistá utópia.
an=a0*[1+(p/100)]^n Není zač
@@petrsamarek30 Chcem zložené úročenie ale bankám neverím takže mám obavy tam nechávať väčší obnos
@@martindrotar9037 A kde ty peníze máte? Doma v šuplíku?
A myslíte že Janě bude za 45 let těch 5 milionů stačit? Já myslím že to bude tak na jeden nákup.
Pořád lepší 5 milionů než nic...
můžete se Jany zeptat za těch 45 let. Pravda je taková, že pokud to bude na ten jeden nákup tak při tak vysoké inflaci je úplně jedno kde budete mít peníze, protože všichni budeme mít velký finále velký kulový... Osobně to radši risknu spíš si myslím, že za těch 45 let situace bude taková, že důchod bude něco jako minimální sociální dávka. Sice s tím přežiješ, ale bude to tak na jídlo a náklady na bydlení. To bude všechno. Takže dělám všechno proto abych na státním důchodu nebyl nijak závislý a po případný důchod, který člověk bude dostávat bude pro mě příjemný přilepšení, ale vyloženě s tím nepočítám
@@petrjungling8684 Jak vysoké inflaci? Dlouhodobý průměr bude někde kolem 2 %. To znamená pokles reálné hodnoty peněz na polovinu za cca 36 let. Takže těch 5 milionů bude pořád víc než 2 dneska a to není zas tak málo.
@@mi.chal. jsme se asi úplně nepochopili :) Reaguju na to co píše pán nad vámi, že pokud se stane to, že za těch 5mio kč nakoupím tak maximálně jeden rodinný nákup tak to bude znamenat, že ta inflace byla tak obrovská, že všichni budeme mít stejně ve finále velký prd. Osobně s vámi souhlasím, že ta dlouhodobá inflace bude tak nějak kolem té sazby co píšete :) nebo aspoň v to doufám :D
@@petrjungling8684 No u hodně vysoké inflace nějak poroste i cena těch akcií (i když reálná hodnota může stagnovat). Prostě bude mít akcie s vysokou cenou v měně, která bude mít malou hodnotu. Ale po přepočtu na stabilnější měnu by se mohla nějak udržet. Vidět je to třeba na brazilském indexu (MERVAL). Za posledních 20 let vyrostl z 500 bodů na 200 tisíc... Výhodu pak může mít společnost, která má příjmy v té stabilnější zahraniční měně.
K tomu příkladu s 5 mega by slušelo započítat inflaci. Protože pro Karla bude mít v 5 mega v důchodu mnohem větší hodnotu, než pro Janu. Jana by teda měla cílit na vyšší částku, aby měla v důchodu srovnatelnou kupní sílu s Karlem
@@mi.chal. navyšování podílu dluhopisů by mělo význam v případě, že chceš těch 5 mega vybrat jednorázově. Brambora mluví o postupném odčerpávání ...
Přidávám výpočet s inflací. Všichni budou muset investovat více, nejenom Jana. A Karel na tom bude ze všech stále nejhůře. Dokonce bude muset více než polovinu cílové částky našetřit ze svého...
Jana, 43 let čas, reálná návratnost 4,5 %
Aby dosáhla cílové částky 5 milionů Kč, musí měsíčně investovat 3 259 Kč.
34 % budou vlastní prostředky, 66 % zhodnocení
Pavel, 33 let čas, reálná návratnost 4,5 %
Aby dosáhl cílové částky 5 milionů Kč, musí měsíčně investovat 5 612 Kč.
44 % budou vlastní prostředky, 56 % zhodnocení
Karel, 23 let čas, reálná návratnost 4,5 %
Aby dosáhl cílové částky 5 milionů Kč, musí měsíčně investovat 10 486 Kč.
58 % budou vlastní prostředky, 42 % zhodnocení
Závěr: pokud bereme v potaz inflaci, musíme měsíčně investovat ještě vyšší částky. Větší část práce musíme odvést my a složené úročení je kvůli inflaci oslabeno. Kdo čeká, musí investovat měsíčně mnohem víc a zhodnocení mu pomůže méně. Kvůli tomu je mnohem důležitější začít investovat co nejdříve, což je přesně pointa tohoto videa.
@@marekkostiha7840 Já myslím, že se to doporučovalo obecně, jde o to, aby hodnota tolik nekolísala a mohl se na to člověk víc spolehnout. Pokud se vám propadne hodnota portfolia třeba o třetinu, tak při čerpání stejných částek vlastně vybíráte o třetinu víc, než se počítalo původně.
@@mi.chal. Pokud ti dluhopisy budou vynášet 4% + inflace, aby se portfolio nezmenšovalo běžným výběrem, tak ano ...
@@marekkostiha7840 Tak nemusí pořád, historicky se dluhopisy pohybovaly opačným směrem než akcie (třeba v současnosti to už taky neplatilo). Takže při propadu akcií nějak rostly dluhopisy, čímž to propad snižovalo. S tím nižším podílem akciové složky se dá ale taky čekat nižší průměrný výnos.
😅 já mám naspořeno něco kolem 700tis v akciich a teď jsem si udělal radost 🤣 a nakoupil jsem si virgin Galactic a virgin orbit 😁. No nekup to... 🤣
Virgin galactic taky kupuju jen tak pro radost. Průměrnou nákupku mám 6$. Pokud začnou tohle léto s komerčními lety do vesmíru, tak se budu cítit jak kdybych letěl v raketě taky 😁😁
@@clasixHD já kupoval 12 akcií za 9$ a 12 akcií za 5$😅. Jen tak z lehka
@@abaddon3116 pohodička. Docela mě je líto těch lidí co to kupovali za 55$ a teď se to snaží vysedět. Ten minulej rok to bylo zklamání, jak odsunuli lety a snad to tenhle rok už klapne no 🙂 Pokud to klapne a vše bude v cajku a budou lítat komerčně 3x do měsíce do kosmu tak věřím, že se na těch 50$ zas podíváme a pak budu přemýšlet, jestli to prodat, nebo čekat až se začne lítat na Mars 😁
Jestli to dobre chapu tak ta castka co musi pavel investovat je konstatni. To znamena ze ty cca 3000 mesicne vlivem inflace a navysovani mzdy treba 3 procenta ročně budou za 20 let jen drobne. Takze kdo si mysli, ze u Karla je to hodne penez nekonec takovy problem nebude. Vstahuji to i na sebe. Jsem taky Pavel a mam 36 let :-)
5 milionů je nepotřebná částka pro důchod. Leda že bych počítal s tím že důchody se přestanou vyplácet
To už je na každém, aby si spočítal kolik bude potřebovat. Osobně jsem co se výše státního důchodu týče spíše pesimista a přijde mi lepší raději našetřit něco více, než mít ve stáří málo.
Pořád to samé dokola. Nemas tam něco jiného o investicích? Co třeba shrnutí knih?
"Pořád to samé dokola." - Co konkrétně tím myslíš? O tom, proč je důležité začít investovat co nejdříve, jsem doposud žádné samostatné video neměl a ani nepamatuju, kdy jsem to naposledy zmínil, nebo rozebíral. Co se knížek týče, tak z těch čerpám neustále. Ve videu o roli štěstí při investování jsem čerpal z Psychologie peněz od Morgana Housela a Náhodé procházky po Wall Street od Burtona Malkiela. Pro video o úloze dluhopisů zase z knížky All About Asset Allocation od Ricka Ferriho.
@ Myslel jsem to tak, že toto se píše snad v úplně každém článku o říká se to v každém videu a mám pocit, že by to chtělo něco více do hloubky. Video konkrétně si nepamatuji (od tebe) a asi ho nemám ani chuť hledat. Parod jestli se tě to nějak dotklo. Jen chci říct, že my, co už investujeme déle samozřejmě víme že čas je nejdůležitější a fakt by to chtělo něco jiného k zahřátí mozku.
Dnes bych byl raději Janou, než Karlem. Nicméně je zbytečné trápit se tím, co nelze změnit.
Raději začít později, než vůbec :)
Ano, také jsem Karel a byl bych raději Janou 🙂. Problém je, že v tom věku jsem o nějakém investování vůbec nepřemýšlel či spíš ani netušil, přestože finančně by to větší problém nebyl (a už vůbec ne o 10 let později, neřku-li nyní). Finanční "poradkyně" nás před lety navezla do Conseq fondu (kam už dlouho nic neposílám) a do spekulativní investice u brokera Cyrrus, ze které jsme zpětně viděno vyšli velmi dobře, dnes už bych do ničeho takového rozhodně nešel (jednalo se o CFD derivát na koš několika akcií). Spálen po svých předloňských laických nadšených spekulativních investicích a následném propadu trhu jsem jako spousta jiných ve značném mínusu a díky Richardovi jsem na investování nezanevřel, ale zcela přehodnotil přístup a ujasnil si svou budoucí strategii. Tvůj jasný a jednoduchý přístup je mi prostě sympatický a uklidňuje mne to. K tomu pravidelná diverzifikace do zlata, BTC a žiju dál v klidu svůj život. Díky!
Má to smysl začít i později, minimálně kvůli vaší rodině, dětem či vnoučatům.Oni pak mohou pokračovat a vybudovat za pár pokolení nové imperium Rotchildů 🙂
@ to by mě zajímalo, jestli je to reálné. Jestli někdo takový existuje - kdo investováním pár tisícovek Kč vybudoval přes pár generací impérium. :D
@@SmrdiTiBabka Takových nebude zas tak málo, těžší je ovšem zajistit, aby to ty budoucí generace nerozfofrovaly:)))
Já jsem Lojza, bo mi je 52let, ale protože jsem v minulostí nakoupil 6bytu 2+1, tak nevím ešivá to nebyla lepčí cesta nežli spořit investováním....
Nákup bytů je investice do nemovitostí. A je to taky cesta, sám mam jeden investiční byt 😉
@ Bohužel není to cesta pro každého, na investičním bytě mám kamaráda v důchodu. Další byt už nechci, nějak nemám na to zvyšovat nájem když je to kamarád... Což je z ekonomického hlediska špatně, ale zas na druhou stranu nejsou vše jen peníze....
S tím souhlasím. Proto se soustředím na akcie, ktere jsou bezúdržbové a oproti nemovitosti bez práce a bez (vysokých) nákladů
@ Tak investovat se dá i do nemovitostí, aniž by je člověk musel vlastnit... Podobně jako u akcií nemusí vlastnit celou společnost.
No joo ale pokud to vezmeme podle židovské matematiky(vzorce ktere se uci na ortodoxní skole)tak například Jana by mela uz mit nasporeno minimálně 450tisic...A to jeste nejsou akcie🙂😉
O jaké vzorce jde? Jako že by Jana už ve 25 měla mít 450 tisíc naspořeno? No proč ne, pokud to zvládne. Pak ji bude stačit investovat ještě méně.
učí se na škole jak okrást lidi, nás na škole učí jak pro ně pracovat
Proč se to neučí ve škole? Palec nahoru!
Neviem ako u vás ale u nás sa riešia poukazy a sexuálna výchova.
Mohu spořit přes nějakého brokera ale bude tento broker fungovat i za 40let? 🤔 Tohle je jediná věc která mě takto dlouhodobě odrazuje investovat
Pokud jeden broker skončí, převezme jeho klienty někdo jiný, takže broker nemusi existovat celou dobu, co investujeme. Akcie jsou psané na vás, ne na brokera. Jinak dlouhodobě nemáme garanci nikde, ani v tom, jestli se toho vůbec dožijeme. Přesto je dobré plánovat a chovat se, že ano. Je větší riziko se toho dožít a nemit nic naspořeno, než obracene.
Samozřejmě, že broker nebo někdo zevnitř může své klienty podvést a ti tak přijdou o všechno bez jakékoliv garance. Ale to Vám málokdo řekne, oni všichni typicky papouškují jeden po druhém to samé.
Bez jakekoliv garance? V EU jsou uzakoněny garanční fondy právě pro případ podvodu ze strany brokera - garance tedy jednoznačně existuje. Mám o tom video, takže o tom mluvím. Takže co prosím nikomu neřeknu?
@ Opravdu se lidé dostanou ke svým penězům i v případě velkého podvodu ze strany brokera? Něco ve stylu co se v kryptu stalo s FTX? Tím si teda vůbec nejsem jistý, i když tento fond existuje. Každopádně nevěděl jsem, že jste o tomto informoval, takže omlouvám se a beru to zpět. Já jsem reagoval v tom smyslu, že vždy a všude každý mluví nebo píše jen o tom, že broker zkrachuje a akcie se předvedou jinam, ale ne o tom, pokud ty akcie reálně ten broker ani nenakupoval apod.
takže si za 40 let vytáhne 200 tisíc ročně? Vdyť za to si koupí tak dva rohlíky..
Pokud bude 200 000 Kč za 43 let rovno dnešním 6 Kč (dva rohlíky, jeden za 3 Kč), tak jsem spočítal, že by musela být průměrná roční inflace 27 %. Po celých 43 let. To ti přijde reálné?
Při inflaci 2,5 % bude mít těch 200 000 kč za 43 let stejnou hodnotu jako dnes 69 000 Kč. Komu to je málo, ten holt musí investovat více. Kdo nebude investovat nic, ten nebude mít ani to. Kdyžtak tady je výpočet i s inflací:
Kvůli velkému zájmu přidávám i výpočet s inflací (tzv. reálná návratnost). Počítám průměrnou inflaci 2,5 % ročně.
Jana, 43 let čas, reálná návratnost 4,5 %
Aby dosáhla cílové částky 5 milionů Kč, musí měsíčně investovat 3 259 Kč.
34 % budou vlastní prostředky, 66 % zhodnocení
Pavel, 33 let čas, reálná návratnost 4,5 %
Aby dosáhl cílové částky 5 milionů Kč, musí měsíčně investovat 5 612 Kč.
44 % budou vlastní prostředky, 56 % zhodnocení
Karel, 23 let čas, reálná návratnost 4,5 %
Aby dosáhl cílové částky 5 milionů Kč, musí měsíčně investovat 10 486 Kč.
58 % budou vlastní prostředky, 42 % zhodnocení
Závěr: pokud bereme v potaz inflaci, musíme měsíčně investovat ještě vyšší částky. Větší část práce musíme odvést my a složené úročení je kvůli inflaci oslabeno. Kdo čeká, musí investovat měsíčně mnohem víc a zhodnocení mu pomůže méně. Kvůli tomu je mnohem důležitější začít investovat co nejdříve, což je přesně pointa tohoto videa.
Tohle vše je moc krásné. Teď mi ale řekni, jak bude fungovat složené úročení, když půjdou trhy třeba i 10let dolů, nebo do strany. Což se může klidně stát…😊
Pak budeš v super ztrátě a budeš dalších XX let doufat aby trh letěl vzhůru jako kosmický býk.😉☝🏼☝🏼☝🏼
Já myslím že nic není nemožné.
Tak pořád je nějaký dlouhodobý průměr a tam je to započítané. Prostě se střídají období poklesů a růstů, ale dlouhodobě to roste....
Tohle je zajímavý názor, ale vlastně vůbec. Kdyby jste poslouchal pořádně, tak ve druhé minutě a sedmé sekundě zaznělo důležité slovíčko "průměrně." To znamená, že to etf za xlet, co je na světě mohl být např. -4%, ale taky +18% nikdo Vám nezaručí, že budete jenom bohatnout, ale pokud zvolíte kvalitní etf co třeba kopíruje SAP500, tak by jste z dlouhodobého hlediska by jste bylna mizině pouze za předpokladu, že na nás spadne asteroid a to stejnak umřete a bude Vám to jedno.
Jo a důležitej bod, který jsem zapomněl zmínit je to, že každý měsíc děláte dca(dolar cost average). To ve vašem případě znamená, že v případě, kdy budou trhy dlouhou dobu dole, tak vy nakoupíte za stejnou cenu více akcíí a to přesně chcete, protože více akcíí může generovat více peněz a nabalovat se. Věřte mi, my investoři se nejvíce těšíme, když jsou trhy dole, protože máme za málo peněz hodně muziky.
@@walkinghonesty Trhy dole jsou dobré v té fázi nakupování, už se to tolik nehodí, když má člověk vybírat zisky. To tu nakonec rozebírali nedávno.
z dlouhodobého horizontu člověk na kvalitní společnosti neprodělá