Jaki prezent na święta 2024? Sprawdź moje propozycje: 1)Podkładki: ktr.fan/podkladkiwave 2)Ładowarka indykcyjna: ktr.fan/ladowarkawave 3) Podkładka chłodząca pod laptopa: ktr.fan/podlaptopawave 4) Zestaw do bezprzewodowego Android Auto: ktr.fan/carlinkitwave 5) Pady do XBOX: ktr.fan/padyxboxwave 6) Pady do PS 5: ktr.fan/padyPSwave 7) Czytnik eBook: ktr.fan/ebookwave 8) Oświetlenie dla gracza i nie tylko: ktr.fan/oswietleniewave 9) Termowizja do smartfona: ktr.fan/termowizjawave Szukasz komputera dla siebie? Sprawdź moje propozycje: Proponowane gotowe zestawy PC: Najtańszy: ktr.fan/gotowcewave1 Gry: ktr.fan/gotowcewave2 Dla bardziej wymagających: ktr.fan/gotowcewave3 Zastosowania PRO: ktr.fan/gotowcewave4 Polecane laptopy: Przede wszystkim mobilny, do zastosowań biznesowych: ktr.fan/ultrabook Uniwersalny do grania i pracy: ktr.fan/asusa15wave Zastępca stacjonarki, nosisz jak musisz: ktr.fan/katanawave Polecane zestawy PC uniwersalne Sierpień 2024 Tani do 3400zł: ktr.fan/wave-tani Zestaw ze średniego segmentu cenowego: ktr.fan/wave-s... Zestaw za około 7tys: ktr.fan/wave-top
Dobra stacja BGA w wielu przypadkach już nie starcza - układy są zalane klejem - brak dostępności układów specjalizowanych - nawet jak są dostępne, mogą być częściowo programowane, a producent sprzętu nie udostępnia wsadu - montowane są na "kanapkę", struktura półprzewodnikowa na małej płytce pcb która jest lutowana na dużą płytę, a na tym od góry lutowane jeszcze układy pamięci i wszystko trzyma masywna metalowa ramka. - nawet gdy uda się znaleźć sprawny układ z uszkodzonego dawcy, tego samego modelu to może być konieczne parowanie z resztą podzespołów ( sygnatury/numery seryjne ) co może rozbić tylko producent - ogólna tendencja integrowania wszystkiego w jeden chip SOC łącznie z zabezpieczeniami, proste przepięcie w porcie USB ( np iskar ze sztucznego ubrania ) potrafi upalić układ w którym jest 99% logiki urządzenia ( CPU,GPU,RAM, wszystkie interfejsy i magistrale ) i naprawa polega już tylko na wymianie całej PCB, a we wcześniejszych konstrukcjach na ogół wystarczyło wymienić diodę zabezpieczającą kosztującą mniej niż 1gr wszystkie te "fjuczery" chyba jako pierwsze wprowadziło Apple, ale teraz coraz częściej spotyka się u innych producentów jest jeszcze parę starych numerów o których Zapomnieliście, moje ulubione to umieszczanie najcenniejszej elektroniki tam gdzie się będzie zbierać woda z winy użytkownika jak umieszczenie wyprowadzeń na dolnej krawędź matrycy w monitorach i notebookach ( jak ktoś ochlapie lub umyje zbyt obficie ekran ) a pozostawienie nieużywanej bezpieczniejszej górnej krawędzi, lub cała elektronika pieca umieszczona pod usczelką odciekacza, jak tylko zacznie parcieć guma to ubije sterownik który u producenta kosztuje 70% nowego pieca. Baterie laptopowe liczące cykle ładowania, a nie stan baterii, podobnie tusze i tonery liczące ilość wydruków zamiast ilość materiału drukującego, pampers w drukarce liczący ilośc kartek, a nie stan zapełnienia itd.
My jako konsumenci mamy się przyzwyczaić nie do kupowania sprzętu, tylko do wynajmowania lub płacenia abonamentu za korzystanie. To dotyczy nie tylko sprzętu ale w większości oprogramowania.
Pisz za siebie tylko i wyłącznie 😂. Mam sprzęt , który pracuje bardzo długo i jest moją wlasnością nie jestem laikiem żeby dawać sie nabierać na konstrukcyjne badziewie plus system jedynie słuszny wbrew pozorom jest ogromny wybór w tym zakresie jest wolne oprogramowanie i porządne sprzęty gdzie nawet naprawa nie stanowi problemu . jesli myslisz samodzielnie siedzisz w tym temacie dogłębnie i długo to nikt nigdy nie zrobi ciebie w bambuko ani nie wydyma i to ty swoją pomysłowością zaradnością i kreatywnością pokazujesz że mozna :) bezradni niech sie przyzwyczajają nabierają i kupują wielkie g naturalnie takze mogą wynajmowac i płacić abonament i przy tym wierzyć w ten orwellowski mistycyzm do końca swoich dni i rozkładać ręce amen 😁😁😁😁 co do samego podcastu bardzo mi się podobał pan Maciej wie co mówi i trafiał w sedno problemu wyjątkowo udana pogawędka polecial kciuk w góre 👍
Gdzieś dzwoni ale nie wiesz dokładnie w którym kościele... Abonament za korzystanie z oprogramowania to jedno -a postarzanie produktów to całkiem inna kwestia. Abonament to wyłącznie prawo własności po stronie producenta -więc gdyby to dotyczyło całej elektroniki, to producenci takiej uszkodzonej masy sprzętu mieliby prawny OBOWIĄZEK UTYLIZACJI w sposób zgodny z przepisami -co w większości przypadków byłoby kosztem znacznie przekraczającym wartość takiego używanego sprzętu. Poza tym gdyby chodziło o abonament za używanie urządzeń -to w interesie producenta byłoby opracowanie jak najdłużej działającego sprzętu (możliwość wieloletniego wynajmowania) i ułatwienie sobie ewentualnych napraw (bo mieliby obowiązek usunięcia każdej usterki w czasie trwania abonamentu). Dodatkowo wystarczyłoby umieścić proste plomby zabezpieczające przed grzebaniem w urządzeniach przez niepowołane osoby -zamiast kleić i lutować komponenty w sposób uniemożliwiający szybką naprawę serwisową.
B A T E R I A bios powinna być z boku na krawędzi w szufladce i to USTAWOWO, dysk w szufladce - czyli jak wciskane na zatrzask karty SD lub dawniej PCMCIA. I to powinno być PRAWO KONSUMENTA. Nie ma też problemu by wymusić szufladkę/klapkę na pamięć. Baterie w telefonach to jeszcze szerszy temat (ocierający się wręcz o spiskl). Ja korzystam ze sprzętów min. 10 letnich, ale jak kto nie jest PURYSTĄ i lubi nowości.... no cóż... a ile się PRALEK nawymieniałem....
@@stacja.dysków aaaaa , to f u c k ' t ;) mam baaaardzo stary laptop Acer'a z ponad 20' ekranem 9815 whkl - super sprzęt ponad dekade temu.... i co odlepił sie graficzny GF7600... serwis za dżylion złociszy przylepił i dał ... 6 mies gwarancji , jakies 4 tyg po tym terminie znów sie odlepił. Zgłębiłem temat i pytam jaka cyna, oni - współczesna - ja, dajcie z kamienia łupanego, oni: to nie wolno, nie mogą.... i co... mam złom miast fajnego lapka 20' który by se do dziś chodził np. na dedykowanej Viście !
A propos końcówki. Dlaczego i7, dysk 512GB... jest po dwóch latach do wyrzucenia albo do prac biurowych? Straci moc? Mam dwa kompy stacjonarne, jeden na WinXP z Core2, drugi nowoczesny Ryzen na Win10 oraz laptopa i3 z Win7 i każdego z nich używam do poważniejszych zadań: WinXP - muzyka, Win10 - grafika, Win7 - praca z tekstem. Przecież jeśli się jest psychicznie zdrowym, to nie odczuwa się konieczności aktualizowania dobrze działających aplikacji, które do the job done. A co do bezpieczeństwa, zawsze można kupić antywira z firewallem i go aktualizować albo pracować wyłącznie offline (ja na XP-ku). Postarzanie sprzętu odbywa się także u samego użytkownika w głowie i nazywa się "zużyciem moralnym". W ogóle osobnym ciekawym tematem jest aktualizacja. Ludzie wiecznie oczekują aktualizacji software-u nawet jeśli doświadczają problemów po update-cie albo wręcz downgrade-u. PO CO?? Mało kto zagląda w changelog i szacuje, czy warto. Sami użytkownicy swoją zrypaną głową napędzają ten cały cyrk. Producenci tylko się do tego dostosowują. Pozdrawiam i życzę zdrowia.
Faktycznie, zabrakło wyjaśnienia. To Dell Vostro 3591 w którym padł wlutowany CPU. Naprawa jest ekonomicznie bezsensu bowiem za podobną cenę można dostać sprawny, używany laptop tego samego typu. Jak mówiłem w filmie, padł miesiąc po zakończeniu się gwarancji.
Problem z aktualizacjami jest chociażby taki, że łatki to nie tylko nowe funkcje, ale i łatki bezpieczeństwa które naprawiają wykryte błędy. Jeżeli oprogramowanie przestaje być aktualizowane automatycznie staje się wrażliwe na nowe wykryty dziury w oporgramowaniu, które już nie zostaną załatane.
W przypadku systemu i aplikacji korzystających z internetu jest to zrozumiałe. Natomiast ja mam na myśli narzędzia softwerowe, np.: obróbka audio, video, tekst... czy każde inne. Na forach/grupach często pojawiają się wypowiedzi typu: jestem zadowolony z narzędzia X, ale przydałaby się jakaś aktualizacja. JAKAŚ!!! :D Aktualizacje to fetysz. Jak ktoś kupił soft, to co jakiś czas chce przeżywać nowość tego softu, nie wystarcza mu samo dobre działanie. Mnie to zdumiewa, bo od lat korzystam z wybranych ulubionych wersji programów, a nie z najnowszych. Po prostu zatrzymałem się na tym, na czym dobrze mi się pracuje, co też pozwoliło na zapoznanie się z "bug-ami" jakie wersja posiada i opanowanie ich (nie zaskakują - wiem, gdzie są). Powtórzę tezę: hard- i soft-ware starzeją się nie tylko obiektywnie, ale też subiektywnie w głowach użytkowników, co być może wyzwala u producentów generowanie fake-owych aktualizacji i upgrade-ów.
@@WavePC_official Taka 7 czy xp były bardzo długo wspierane. W10 wyszło w 2015 i nadal ma wsparcie. I taką dziesiątke można było zainstalować i używać na naprawdę starym sprzęcie. W11 jak się pokombinuje też zainstalujemy na starych kompach. Ewentualnie są jeszcze różnego rodzaju linuxy. Więc nie jest aż tak źle i bez problemu można używać starych sprzętów i do internetu bez większych obaw o łatki bezpieczeństwa. A że nie wychodzą nowe sterowniki do starych sprzętów i programy na stare systemy to jest zupełnie normalne. Nikt nie będzie inwestował pieniędzy na pisanie i testy softu pod systemy, których już prawie nikt nie używa.
Ciekawy wątek, jednak szkoda że przedstawiona została tylko kwestia od strony użytkownika czy nieautoryzowanych serwisów, temat jest szerszy i bardziej złożony, a nawet zależny od gustu końcowych odbiorców. Posługujecie się też zasłyszanymi historiami, które nie do końca są takie jak je przedstawiacie przez pominięcie wątku producenta i tego co i dlaczego dostarcza ;) Czekam na kontynuacje!
Ciekawą tematykę poruszacie. U mnie było to tak. Nowy Lenovo Yoga 520. Chwilę korzystałem z funkcji tabletowej (odgięcie zawiasu wówczas było maksymalne). 23 miesiąc użytkowania sprzętu. Finał = pęknięty zawias. Na szczęście po odwołaniu się od nieuznanej reklamacji w trybie gwarancji (koszt około 550 zł - wymiana palmrestu) Lenovo wzięło to na siebie. Minęły kolejne 2 lata (już bez bawienia się w tryb tablet i odginanie matrycy) problem ten sam. Póki co wszystko poklejone w miarę możliwości. Teraz boję się zamykać klapę matrycy ku klawiaturze a tryb tabletowy chyba zmieniłby mi tapetkę z napisem: "Hej masz znów uszkodzony zawias i jesteś po gwarancji zapraszamy po kolejne Lenovo do najbliższego sklepu z elektroniką" :)
I w taki oto sposób ''cwana'' firma traci po wielokroć: Ty już u nich nic nie kupisz, a przy okazji, dzięki tej informacji, firma Lenovo ma antyreklamę i potencjalni klienci będą się od niej odwracać.
P A N O W I E . . . reboulling i związana cyna ołowiowa szkodliwa nie jest, szkodliwy jest lotny tlenek ołowiu (ditlenek PbO2) - zawarty w popularnych ekożarówkach (powiedzmy 7W o mocy 60W) ,czy różnych świetlówkach ze zresztą niezdrowym białym (niebieskim) światłem zamiast ciepłego żółtego 2700K. Poza tym - wszystkie Macki to porzondne chopy ;)
Problem obecnie istnieje już w samej identyfikacji sprzętu. Cześć firm produkuje podobnie nazywające się laptopy, które są zgoła odmiennymi konstrukcjami (inne rodziny procesorów Amd vs Intel, chipsety, funkcje). Przoduje w tym chyba Lenovo.
Jak rozkręciłem swojego laptopa lenovo i zobaczyłem jak jest zbudowany, przesiadłem się na stacjonarny zbudowany z dobranych komponentów, a i tak po miesiącu padł markowy zasilacz. Stare Dell latitude miał tą zaletę, że można było kupić tanio części zamienne. Powoli, w użytku domowym, odpuszczam amerykański system, a 11 na pewno nie zainstaluje, choć mogę, ba nawet można go zainstalować na leciwym sprzęcie tylko po co?
U mnie literalnie kilka dni po gwarancji wysiadł 1 slot na dysk NVMe w laptopie hp omen 15, plus klawiatura się trochę rozsypała. Szkoda, że producenci nie stawiają na możliwość naprawy, ale kogo to dziwi. Wielkie korpo to tylko kasa ma się zgadzać.
Zacinające się zawiasy pokrywy, powodujące rozwalanie plastikowej obudowy lapka, to kiedyś była domena Lenovo a teraz Della. Dlatego przerzuciliśmy się na sprzęt z obudowami metalowymi. Co ciekawe, Lenovo się nauczyło i robi obudowy metalowe. Dell dalej buja się z gównolitem. ;-)
Czego zabrakło? Szczegółowych informacji dotyczących tego, w jakie konkretne modele/firmy warto zainwestować. No ale to może być temat na większą audycję...
Ja się już dawno wyleczyłem z nowych laptopów, dobry komputer to stacjonarka z podzespołów które sam sobie wybieram. Laptopa mogę awaryjnie używać jakiegoś starego kapcia, ale nigdy już nie kupie nowego.
Mamy paradoks. Jabłuszkowa firma (ale nie tylko) deklaruje, że jest pro eko, ale jednocześnie sprawia, że pogwarancyjna naprawa ich produktów w serwisie nieautoryzowanym jest praktycznie niemożliwa. Może jest tak, że nieustanny postęp technologiczny wymaga takich praktyk, bo im częściej ludzie kupują tym szybciej technika idzie na przód, ale nie bądźmy obłudni i nie ubierajmy tego w sos proekologiczny.
Wystarczy spojrzeć sie na rozszerzalność temperaturaturową pcb, kulek i elenentu BGA. Mamy piękny bimetal, Dodajmy gorący procesor i gdy dodamy kruche spiwo bezłołowiowe muszą pojawiać się zimne luty. A jak dziś projektują przeplyw powietrza przez obudowy laptopów, szkoda gadać.
Kiedys kupilem takiego laptopa z refurba, Fujitsu Lifebook E Series. Wszystko ma wymienialne i wymienilem mu procka, ram oraz dyski. Okazalo sie ze smiga lepiej od najszybszych appli.. Do dzisioaj go uzywam i wlasnie na nim siedze. To byl najbardzioej oplacalny sprzet, bo wszystkie inne byly praktycznie nie do rozkrecenia. Od czasu do czasu go rozkrecam, czyszcze i wymieniam paste termiczna. Smiga jak nowy.
To prawda, jeszcze 10 lat temu baterie w smartfonach dało się wymienić. Tak jak w starych telefonach 2G i w starych laptopach. Skutek był taki, że rynek został zalany ich niemarkowymi odpowiednikami. Więc trudno dziwić się producentom sprzętu, że chcą temu zapobiec. Poza tym komora baterii to dodatkowy element i dodatkowy koszt. To samo dotyczy procesorów i pamięci - taniej wlutować element bezpośrednio w płytę główną niż osadzać w niej gniazdo CPU, RAM czy komorę baterii. Kiedyś nawet kości BIOS miały swoje gniazda na płytach głównych. Serdecznie polecam znakomity film dokumentalny na temat omawianego problemu "Spisek żarówkowy nieznana historia zaplanowanej nieprzydatności".
Dobry material. Mialem HP Omen 17 z 1060 chodzil jak zloto, potem Asus scar 17 3080Ti super sprzet chodzi bez zwiech itd. ale ma coil whine. Moj nowy laptop Asus Scar 18 mini led 14900 4090 niestety czesto ma zwiechy w wiedzmienie 3 w ktorego duzo teraz gram na poprzednim asusie tak nie bylo. Moze przez undervolt w biosie -80mv. Ale ogolnie odpukac nie mialem problemow z laptopami
Widziałem że są cmentarze samochodów i to nowych. Car graveyard. Wiem że producenci i sklepy wyrzucają jeszcze dobre jedzenie. A czy podobne rzeczy dzieją się z komputerami czy telefonami? Nowy temat na podcast.
Ostatnio rozebrałem opiekacz z lidla.....kabel (w osłonie termicznej) dotykał grzałki........spaliło się najpierw osłona, potem kabel.....nie działa, trup. Ktoś celowo tak to zaprojektował :D Opiekacz w śmieciach (rozebrałem na frakcje)
Pamiętam jak 2-3 lata temu chciałem podmienić touchpad w lapku Asus korzystając z drugiego, takiego samego lapka-dawcy organów... Wymieniony touchpad za cholerę nie działał a był sprawny bo w lapku-dawcy działał przed wyjęciem jak i po ponownym włożeniu, bez zarzutów. Laptopy praktycznie identyczne, model ten sam, nawet rok produkcji ten sam. Wymieniona matryca na szczęście działa bez problemôw.
Czarny klej na układach np. lenovo ale i nie tylko Przy wylutowaniu układu potrafią sie uszkodzić pady. Ogólnie nie tylko elektronika ma celowe postarzanie sprzętu ale tak samo np. samochody częsci mechaniczne. Cały swiat produkcja jest tylko nastawiony na zysk a nie jakość. Można by produkowac części które byłby bardziej trwałe ale to nie przyniosło by zysku jakby sie nie psuło.
Aktualnie używam jednego modelu BeelInk GTi12 Ultra jak dobrze model pamiętam. Jest to test długoterminowy, ten model zastapił mi stacjonarkę, i sam zamierzam sprawdzić, jak to działa w praktyce.
Tak i nie. Mowa jest o tym, by można było je wymienić, bez konieczności profesjonalnego, fachowego sprzętu. Co oznacza ich wymienność, ale niekoniecznie prostą, typu klapka z tyłu. Technologicznie ma być prościej, ale sposób implementacji jest nieco dowolny.
Prosty przykład: Mam dwa, prawie nieużywane 12-letnie laptopy Lenovo. Na szczęście, pewnymi sztuczkami, z Windows 7, przeszedłem na W10 i potem na W11. Osoby słabiej zorientowane w tym temacie - wystawią tego typu laptopy na kontener z elektrośmieciami, bo nie jest tak prosto poradzić sobie z teoretycznie niewspieranym sprzętem dla W11. Dla 95% zwykłych użytkowników - Windows 7 byłby nadal wystarczającym OS-em - jeszcze przez minimum 5-10 lat, pod warunkiem minimalnej aktualizacji Windowsa i przeglądarek. Komuś zależało, żeby ukatrupić W7, bo przecież z tego powodu będzie ukatrupionych kilka miliardów komputerów na świecie!!! Jak tak dalej będziemy postępować, to przyszłym pokoleniom zabraknie surowców do produkcji nowego sprzętu, a za kilka dekad w Polsce będą upały na poziomie 50stC...
Owszem, jest w tym sporo racji. Dlatego warto się zastanowić - obecnie panuje "moda" na wymianę sprzętu co jakieś 2 lata. Ponieważ abonament na telefon się kończy i można przedłużyć, leasing się kończy, sprzęt wyszedł lepszy itd. Tutaj naprawdę warto się zastanowić, co jest w sumie lepsze - i nie ma dobrej odpowiedzi. Przekulać się 2 lata na średniej jakości elektronice, ale relatywnie taniej, a potem bez dziury w portfelu, przenieść się na kolejnego średniaka (taki 2-3 letni cykl). Czy wydać grubsze pieniądze, powiedzmy 5000-8000zł na porządną elektronikę, ale używać takiego sprzętu kolejne 5-6 lat. Tyle, że marketingowo też żyjemy w czasach, gdzie trudno wytrzymać tyle lat z jednym sprzętem (bo się znudzi, bo zestarzeje, bo są lepsze itd). Przyłączam się do tego, że jesteśmy zalewani elektroniką, a surowce nie są nieskończone. Inna kwestia jest taka, że nie jestem pewny, czy jesteśmy nauczeni recyklingu sprzętu (prędzej sprzedamy choćby za 20zł, niż damy do poprawnej utylizacji). Dlatego z czasem możemy być zalani toną elektrośmieci.
Podcast super. Producenci sprzętu samo zło. Sprzęt jest celowo postarzany i zaprogramowany do autodestrukcji. Nawet jak odpadnie ekran od zawiasów to serwis powie, że to uszkodzenie mechaniczne. Skandaliczne praktyki chciwych korporacji. Szczytem chamstwa jest lutowanie pamięci, bo kupuje ktoś niezamożny albo nieświadomy, potrzebuje więcej pamięci lub pamięć ulegnie awarii - kup nowy. Skandal, skandal i jeszcze raz skandal. Za produkowanie szrotu powinne być kary takie, żeby się korpo nakryło nogami. Tak samo obowiązkowy łatwy dostęp do chłodzenia.
UE wymusza na producentach ze od 2027 beda musialy byc wymienne baterie w smartfonach (w sprzedawanych na terenie UE). Kolejna sprawa, weszly przepisy poprawiajace mozliwosci naprawy produktow (chodzi o mozliwosci naprawy, dostepnosc czesci i ich ceny, ulatwianie tego procesu w zakresie samej naprawy i informowania o mozliwosciach, itp) , ktore zaczna obowiazywac od 2026, wiec moze cos sie poprawi i nie bedzie takiej wolnej amerykanki. Pozyjemy zobaczymy, sam wymienialem elektrolity w monitorach samsunga, bo przestaly sie wlaczac a po wymianie ozyly. To chyba tez byla znana sprawa z monitorami samsunga - dotyczylo elektrolitow w zasilaczu monitora ktory byl zintegrowany z monitorem. Widzialem kiedys jakis program we francuskiej telewizji, gdzie dziennikaze tropili te praktyki - bylo to jakies 15 lat temu i dotyczylo kilku modeli. To byly dwie takie same 22" chyba samsung syncmaster 226BW ale pozniej sie cos poprawilo lub nie ale moje kolejne 27" tez od samsunga zyja do dzis (jak wymienialem dzialaly, moze w zwiazku z tym ze zasilacze byly zewnetrzne ;p ) obecnie juz ich nie uzywam bo ze 2 lata temu wymienilem na nowsze monitory ale juz innych producentow. Ludzie tez gonia za nowosciami ulegaja marketigowi, chca czesto zmieniac ale tez slabo szanuja sprzet, jedno z drugim sie laczy ;p
Przymusowa gwarancja na 10 lat za wszelkie usterki sprzętu nie będące winą użytkownika załatwiłoby sprawę, z 1 zastrzeżeniem - gdy nie można naprawić sprzętu, użytkownik dostaje aktualny nowy model.
*Trochę nie rozumiem czemu trzeba niby używać jakiejś mega drogiej stacji BGA do wymiany np. procesora? Jovy za 2000zł da spokojnie radę w każdym przypadku a nawet "chińczyki" za 1000zł dadzą radę. Pozdrawiam*
Amatorsko może może się i tak bym nie bił pewny. A już tym bardziej jak chcesz to robić zawodowo. Tanie stacje mają problem z kontrolą temperatury nierównomiernie grzeją przez co ryzyko uszkodzenia płyty jest znacznie wyższe niż w przypadku porządnych stacji lutowniczych.
płyty główne micronics produkowane na taiwanie są najlepsze na drugim miejscu firma supermicro w ameryce trzecie miejsce firma foxconn, chip intel 975X jest lepszy od nforce 680 do windows xp ale producenci płyt głównych nie dają pełnej obsługi nvidia quadro sli blokują obsługe procesorów intel core 2 quad nie dają czipów nforce2000 brakuje 16 megabajtów pamięci eprom dla pełnej wersji biosu award nie dają części żelaznych wysokiej jakości tylko plastikowe gorszej jakości
Witajcie mam jeszcze jedną nowinkę dotyczącą pewnej istotnej kwestii mógł bym się tym podzielić z wami jeśli byś mnie zaprosił do podcastu daj znać czy chciał byś z moją osobą porozmawiać w kwestii lutow oraz jakości itp.
Baterie to nic, złącza się zmieniają, łatwiej wyrwać coś. Jest coraz to gorzej l, apple w tym jest mistrzem, każda inna śrubka po to by ponownie nie złożyć telefonu. Karty graficzne na pc zmieniają się, płytki pcb są mniejsze od poprzednich wersji, a chłodzenia się nie zmieniają
Niestety celowe postarzanie elektroniki to fakt. Nie chce myśleć ile mnie będzie kosztowała wymiana w LG Gram 2w1 z 2021 roku bo puki co laptop daje rade z i5
Oj kolego to właśnie Maciej ma dużo lepszy mikrofon ode mnie ja muszę po prostu drugi taki mikroport kupić bo sprawdza się lepiej zdecydowanie nie tylko przy nagrywaniu filmów ale również właśnie przy takich treściach
@ kolego jeżeli tak twierdzisz to ok. Koniec końców chodzi żeby jakość dźwięku obu rozmówców była taka sama bo inaczej źle się tego słucha jak jeden głos wypada „gorzej”. Nie twierdzę że podcast jest zły, bardzo mi się podoba koncepcja i che więcej takich podcastów o hardwarze!, Bardziej żeby… był „równy dźwiękowo” np używając tych samych mikrofonów nie znam się na tym, ale jak ty mówisz do mikrofonu to wypada to lepiej niż mikrofon gościa w moim odczuciu przynajmniej. Żadnego podcastu nie zrobiłem w życiu ale wielu słuchałem, i bardzo chciałbym żeby taki jak ten podcast o hardware w Polsce się utrzymał! Wszystkiego dobrego!
@@WavePC_official czekam na efekty 😁 ale tak czy inaczej kibicuję! Nie ma w Polsce sensownego podcastu o sprzęcie a przydał by się! W szczególności dla „nowych” i dla ludzi jak ja którzy przez inne obowiązki wypadli z obiegu a ciągle mają zajawkę 😅
Jaki prezent na święta 2024? Sprawdź moje propozycje:
1)Podkładki: ktr.fan/podkladkiwave
2)Ładowarka indykcyjna: ktr.fan/ladowarkawave
3) Podkładka chłodząca pod laptopa: ktr.fan/podlaptopawave
4) Zestaw do bezprzewodowego Android Auto: ktr.fan/carlinkitwave
5) Pady do XBOX: ktr.fan/padyxboxwave
6) Pady do PS 5: ktr.fan/padyPSwave
7) Czytnik eBook: ktr.fan/ebookwave
8) Oświetlenie dla gracza i nie tylko: ktr.fan/oswietleniewave
9) Termowizja do smartfona: ktr.fan/termowizjawave
Szukasz komputera dla siebie? Sprawdź moje propozycje:
Proponowane gotowe zestawy PC:
Najtańszy: ktr.fan/gotowcewave1
Gry: ktr.fan/gotowcewave2
Dla bardziej wymagających: ktr.fan/gotowcewave3
Zastosowania PRO: ktr.fan/gotowcewave4
Polecane laptopy:
Przede wszystkim mobilny, do zastosowań biznesowych: ktr.fan/ultrabook
Uniwersalny do grania i pracy: ktr.fan/asusa15wave
Zastępca stacjonarki, nosisz jak musisz: ktr.fan/katanawave
Polecane zestawy PC uniwersalne Sierpień 2024
Tani do 3400zł: ktr.fan/wave-tani
Zestaw ze średniego segmentu cenowego: ktr.fan/wave-s...
Zestaw za około 7tys: ktr.fan/wave-top
Ale przesterowany dźwięk...
Brawo wy brawo Maciej. Jestem za tym aby Macieja było więcej. Fajny odcinek miło się oglądało i słuchało.
Dobra stacja BGA w wielu przypadkach już nie starcza
- układy są zalane klejem
- brak dostępności układów specjalizowanych
- nawet jak są dostępne, mogą być częściowo programowane, a producent sprzętu nie udostępnia wsadu
- montowane są na "kanapkę", struktura półprzewodnikowa na małej płytce pcb która jest lutowana na dużą płytę, a na tym od góry lutowane jeszcze układy pamięci i wszystko trzyma masywna metalowa ramka.
- nawet gdy uda się znaleźć sprawny układ z uszkodzonego dawcy, tego samego modelu to może być konieczne parowanie z resztą podzespołów ( sygnatury/numery seryjne ) co może rozbić tylko producent
- ogólna tendencja integrowania wszystkiego w jeden chip SOC łącznie z zabezpieczeniami, proste przepięcie w porcie USB ( np iskar ze sztucznego ubrania ) potrafi upalić układ w którym jest 99% logiki urządzenia ( CPU,GPU,RAM, wszystkie interfejsy i magistrale ) i naprawa polega już tylko na wymianie całej PCB, a we wcześniejszych konstrukcjach na ogół wystarczyło wymienić diodę zabezpieczającą kosztującą mniej niż 1gr
wszystkie te "fjuczery" chyba jako pierwsze wprowadziło Apple, ale teraz coraz częściej spotyka się u innych producentów
jest jeszcze parę starych numerów o których Zapomnieliście, moje ulubione to umieszczanie najcenniejszej elektroniki tam gdzie się będzie zbierać woda z winy użytkownika jak umieszczenie wyprowadzeń na dolnej krawędź matrycy w monitorach i notebookach ( jak ktoś ochlapie lub umyje zbyt obficie ekran ) a pozostawienie nieużywanej bezpieczniejszej górnej krawędzi, lub cała elektronika pieca umieszczona pod usczelką odciekacza, jak tylko zacznie parcieć guma to ubije sterownik który u producenta kosztuje 70% nowego pieca.
Baterie laptopowe liczące cykle ładowania, a nie stan baterii, podobnie tusze i tonery liczące ilość wydruków zamiast ilość materiału drukującego, pampers w drukarce liczący ilośc kartek, a nie stan zapełnienia itd.
Bardzo świetnie się słuchało. Więcej!
taaa zajebiscie - zwłaszcza że non stop pluł do mikrofonu....
My jako konsumenci mamy się przyzwyczaić nie do kupowania sprzętu,
tylko do wynajmowania lub płacenia abonamentu za korzystanie.
To dotyczy nie tylko sprzętu ale w większości oprogramowania.
Pisz za siebie tylko i wyłącznie 😂. Mam sprzęt , który pracuje bardzo długo i jest moją wlasnością nie jestem laikiem żeby dawać sie nabierać na konstrukcyjne badziewie plus system jedynie słuszny wbrew pozorom jest ogromny wybór w tym zakresie jest wolne oprogramowanie i porządne sprzęty gdzie nawet naprawa nie stanowi problemu . jesli myslisz samodzielnie siedzisz w tym temacie dogłębnie i długo to nikt nigdy nie zrobi ciebie w bambuko ani nie wydyma i to ty swoją pomysłowością zaradnością i kreatywnością pokazujesz że mozna :) bezradni niech sie przyzwyczajają nabierają i kupują wielkie g naturalnie takze mogą wynajmowac i płacić abonament i przy tym wierzyć w ten orwellowski mistycyzm do końca swoich dni i rozkładać ręce amen 😁😁😁😁 co do samego podcastu bardzo mi się podobał pan Maciej wie co mówi i trafiał w sedno problemu wyjątkowo udana pogawędka polecial kciuk w góre 👍
Gdzieś dzwoni ale nie wiesz dokładnie w którym kościele...
Abonament za korzystanie z oprogramowania to jedno -a postarzanie produktów to całkiem inna kwestia. Abonament to wyłącznie prawo własności po stronie producenta -więc gdyby to dotyczyło całej elektroniki, to producenci takiej uszkodzonej masy sprzętu mieliby prawny OBOWIĄZEK UTYLIZACJI w sposób zgodny z przepisami -co w większości przypadków byłoby kosztem znacznie przekraczającym wartość takiego używanego sprzętu.
Poza tym gdyby chodziło o abonament za używanie urządzeń -to w interesie producenta byłoby opracowanie jak najdłużej działającego sprzętu (możliwość wieloletniego wynajmowania) i ułatwienie sobie ewentualnych napraw (bo mieliby obowiązek usunięcia każdej usterki w czasie trwania abonamentu).
Dodatkowo wystarczyłoby umieścić proste plomby zabezpieczające przed grzebaniem w urządzeniach przez niepowołane osoby -zamiast kleić i lutować komponenty w sposób uniemożliwiający szybką naprawę serwisową.
Fajny pomysł z podcastem. Ciekawy temat.
Fajny podcast, ciekawy temat, temat który trzeba nagłaśniać, im więcej się o tym mówi, tym lepiej dla nas "zwykłych konsumentów".
Super forma i miło się słucha.Pozdrawiam.
B A T E R I A bios powinna być z boku na krawędzi w szufladce i to USTAWOWO, dysk w szufladce - czyli jak wciskane na zatrzask karty SD lub dawniej PCMCIA. I to powinno być PRAWO KONSUMENTA. Nie ma też problemu by wymusić szufladkę/klapkę na pamięć. Baterie w telefonach to jeszcze szerszy temat (ocierający się wręcz o spiskl). Ja korzystam ze sprzętów min. 10 letnich, ale jak kto nie jest PURYSTĄ i lubi nowości.... no cóż... a ile się PRALEK nawymieniałem....
Cyna normalna powinna też być, oIowiowa znaczy się, a nie ten syf co na rabouIing zaraz wymaga.
@@stacja.dysków aaaaa , to f u c k ' t ;) mam baaaardzo stary laptop Acer'a z ponad 20' ekranem 9815 whkl - super sprzęt ponad dekade temu.... i co odlepił sie graficzny GF7600... serwis za dżylion złociszy przylepił i dał ... 6 mies gwarancji , jakies 4 tyg po tym terminie znów sie odlepił. Zgłębiłem temat i pytam jaka cyna, oni - współczesna - ja, dajcie z kamienia łupanego, oni: to nie wolno, nie mogą.... i co... mam złom miast fajnego lapka 20' który by se do dziś chodził np. na dedykowanej Viście !
A propos końcówki. Dlaczego i7, dysk 512GB... jest po dwóch latach do wyrzucenia albo do prac biurowych? Straci moc? Mam dwa kompy stacjonarne, jeden na WinXP z Core2, drugi nowoczesny Ryzen na Win10 oraz laptopa i3 z Win7 i każdego z nich używam do poważniejszych zadań: WinXP - muzyka, Win10 - grafika, Win7 - praca z tekstem. Przecież jeśli się jest psychicznie zdrowym, to nie odczuwa się konieczności aktualizowania dobrze działających aplikacji, które do the job done. A co do bezpieczeństwa, zawsze można kupić antywira z firewallem i go aktualizować albo pracować wyłącznie offline (ja na XP-ku).
Postarzanie sprzętu odbywa się także u samego użytkownika w głowie i nazywa się "zużyciem moralnym". W ogóle osobnym ciekawym tematem jest aktualizacja. Ludzie wiecznie oczekują aktualizacji software-u nawet jeśli doświadczają problemów po update-cie albo wręcz downgrade-u. PO CO?? Mało kto zagląda w changelog i szacuje, czy warto.
Sami użytkownicy swoją zrypaną głową napędzają ten cały cyrk. Producenci tylko się do tego dostosowują. Pozdrawiam i życzę zdrowia.
Faktycznie, zabrakło wyjaśnienia. To Dell Vostro 3591 w którym padł wlutowany CPU. Naprawa jest ekonomicznie bezsensu bowiem za podobną cenę można dostać sprawny, używany laptop tego samego typu. Jak mówiłem w filmie, padł miesiąc po zakończeniu się gwarancji.
Problem z aktualizacjami jest chociażby taki, że łatki to nie tylko nowe funkcje, ale i łatki bezpieczeństwa które naprawiają wykryte błędy. Jeżeli oprogramowanie przestaje być aktualizowane automatycznie staje się wrażliwe na nowe wykryty dziury w oporgramowaniu, które już nie zostaną załatane.
W przypadku systemu i aplikacji korzystających z internetu jest to zrozumiałe. Natomiast ja mam na myśli narzędzia softwerowe, np.: obróbka audio, video, tekst... czy każde inne. Na forach/grupach często pojawiają się wypowiedzi typu: jestem zadowolony z narzędzia X, ale przydałaby się jakaś aktualizacja. JAKAŚ!!! :D Aktualizacje to fetysz. Jak ktoś kupił soft, to co jakiś czas chce przeżywać nowość tego softu, nie wystarcza mu samo dobre działanie. Mnie to zdumiewa, bo od lat korzystam z wybranych ulubionych wersji programów, a nie z najnowszych. Po prostu zatrzymałem się na tym, na czym dobrze mi się pracuje, co też pozwoliło na zapoznanie się z "bug-ami" jakie wersja posiada i opanowanie ich (nie zaskakują - wiem, gdzie są).
Powtórzę tezę: hard- i soft-ware starzeją się nie tylko obiektywnie, ale też subiektywnie w głowach użytkowników, co być może wyzwala u producentów generowanie fake-owych aktualizacji i upgrade-ów.
@@WavePC_official Taka 7 czy xp były bardzo długo wspierane. W10 wyszło w 2015 i nadal ma wsparcie. I taką dziesiątke można było zainstalować i używać na naprawdę starym sprzęcie. W11 jak się pokombinuje też zainstalujemy na starych kompach. Ewentualnie są jeszcze różnego rodzaju linuxy. Więc nie jest aż tak źle i bez problemu można używać starych sprzętów i do internetu bez większych obaw o łatki bezpieczeństwa. A że nie wychodzą nowe sterowniki do starych sprzętów i programy na stare systemy to jest zupełnie normalne. Nikt nie będzie inwestował pieniędzy na pisanie i testy softu pod systemy, których już prawie nikt nie używa.
Super ciekawy film
Takie tematy jak najbardziej 👍👍👍
Ciekawy wątek, jednak szkoda że przedstawiona została tylko kwestia od strony użytkownika czy nieautoryzowanych serwisów, temat jest szerszy i bardziej złożony, a nawet zależny od gustu końcowych odbiorców. Posługujecie się też zasłyszanymi historiami, które nie do końca są takie jak je przedstawiacie przez pominięcie wątku producenta i tego co i dlaczego dostarcza ;) Czekam na kontynuacje!
Komputery osiagnely pewien szczyt gdzie aktualizacja sprzetu powinna nie byc potrzebna, dlatego firmy sobie wymyslily nowy sposób zeby nas wyzyskiwac.
Ten nowy sprzęt jest taki bardzo ekologiczny. Taki nowy wspaniały świat korporacji i ich ekologii.
Ciekawą tematykę poruszacie. U mnie było to tak. Nowy Lenovo Yoga 520. Chwilę korzystałem z funkcji tabletowej (odgięcie zawiasu wówczas było maksymalne). 23 miesiąc użytkowania sprzętu. Finał = pęknięty zawias. Na szczęście po odwołaniu się od nieuznanej reklamacji w trybie gwarancji (koszt około 550 zł - wymiana palmrestu) Lenovo wzięło to na siebie. Minęły kolejne 2 lata (już bez bawienia się w tryb tablet i odginanie matrycy) problem ten sam. Póki co wszystko poklejone w miarę możliwości. Teraz boję się zamykać klapę matrycy ku klawiaturze a tryb tabletowy chyba zmieniłby mi tapetkę z napisem: "Hej masz znów uszkodzony zawias i jesteś po gwarancji zapraszamy po kolejne Lenovo do najbliższego sklepu z elektroniką" :)
I w taki oto sposób ''cwana'' firma traci po wielokroć: Ty już u nich nic nie kupisz, a przy okazji, dzięki tej informacji, firma Lenovo ma antyreklamę i potencjalni klienci będą się od niej odwracać.
P A N O W I E . . . reboulling i związana cyna ołowiowa szkodliwa nie jest, szkodliwy jest lotny tlenek ołowiu (ditlenek PbO2) - zawarty w popularnych ekożarówkach (powiedzmy 7W o mocy 60W) ,czy różnych świetlówkach ze zresztą niezdrowym białym (niebieskim) światłem zamiast ciepłego żółtego 2700K.
Poza tym - wszystkie Macki to porzondne chopy ;)
AGD np. pralki bębny klejone i nie dostaniesz się do łożyska aby go wymienić
Problem obecnie istnieje już w samej identyfikacji sprzętu. Cześć firm produkuje podobnie nazywające się laptopy, które są zgoła odmiennymi konstrukcjami (inne rodziny procesorów Amd vs Intel, chipsety, funkcje). Przoduje w tym chyba Lenovo.
Więcej Maćka w odcinkach!
Przecież ten gość nic konkretnego nie powiedział, same ogólniki i lanie wody. Maćkowi już dziękujemy.
@@boxster7880Jak dla mnie powiedział sporo fajnych rzeczy. To rozmowa, nie wykład z Wikipedii.
Jak rozkręciłem swojego laptopa lenovo i zobaczyłem jak jest zbudowany, przesiadłem się na stacjonarny zbudowany z dobranych komponentów, a i tak po miesiącu padł markowy zasilacz. Stare Dell latitude miał tą zaletę, że można było kupić tanio części zamienne.
Powoli, w użytku domowym, odpuszczam amerykański system, a 11 na pewno nie zainstaluje, choć mogę, ba nawet można go zainstalować na leciwym sprzęcie tylko po co?
U mnie literalnie kilka dni po gwarancji wysiadł 1 slot na dysk NVMe w laptopie hp omen 15, plus klawiatura się trochę rozsypała. Szkoda, że producenci nie stawiają na możliwość naprawy, ale kogo to dziwi. Wielkie korpo to tylko kasa ma się zgadzać.
Zacinające się zawiasy pokrywy, powodujące rozwalanie plastikowej obudowy lapka, to kiedyś była domena Lenovo a teraz Della. Dlatego przerzuciliśmy się na sprzęt z obudowami metalowymi. Co ciekawe, Lenovo się nauczyło i robi obudowy metalowe. Dell dalej buja się z gównolitem. ;-)
Ostatnią generacja Intela była generacja 4 która umożliwiała wymianę procesora w laptopach
a 9?
Są producenci np. Hyperbook, który oferuje modele z wymiennym CPU, jest to zwykły CPU jak ze stacjonarki, ale oczywiście za to przychodzi nam płacić.
Czego zabrakło? Szczegółowych informacji dotyczących tego, w jakie konkretne modele/firmy warto zainwestować. No ale to może być temat na większą audycję...
Może też być to ciche zaproszenie do skierowane do producentów: jak zapłacicie, to podamy "odpowiednie" informacje.
Ja się już dawno wyleczyłem z nowych laptopów, dobry komputer to stacjonarka z podzespołów które sam sobie wybieram. Laptopa mogę awaryjnie używać jakiegoś starego kapcia, ale nigdy już nie kupie nowego.
Mamy paradoks. Jabłuszkowa firma (ale nie tylko) deklaruje, że jest pro eko, ale jednocześnie sprawia, że pogwarancyjna naprawa ich produktów w serwisie nieautoryzowanym jest praktycznie niemożliwa. Może jest tak, że nieustanny postęp technologiczny wymaga takich praktyk, bo im częściej ludzie kupują tym szybciej technika idzie na przód, ale nie bądźmy obłudni i nie ubierajmy tego w sos proekologiczny.
Wystarczy spojrzeć sie na rozszerzalność temperaturaturową pcb, kulek i elenentu BGA. Mamy piękny bimetal, Dodajmy gorący procesor i gdy dodamy kruche spiwo bezłołowiowe muszą pojawiać się zimne luty. A jak dziś projektują przeplyw powietrza przez obudowy laptopów, szkoda gadać.
Mam Lenovo b570e z 2012 r.
Używam go praktycznie codziennie. Wymieniłem jedynie klawiature, baterie i dysk.
Kiedys kupilem takiego laptopa z refurba, Fujitsu Lifebook E Series. Wszystko ma wymienialne i wymienilem mu procka, ram oraz dyski. Okazalo sie ze smiga lepiej od najszybszych appli.. Do dzisioaj go uzywam i wlasnie na nim siedze. To byl najbardzioej oplacalny sprzet, bo wszystkie inne byly praktycznie nie do rozkrecenia. Od czasu do czasu go rozkrecam, czyszcze i wymieniam paste termiczna. Smiga jak nowy.
@@EvasiveCrow od najszybszych Apple hahaha ty widać że nie porównywałeś go z M3-M4 która zgniata twojego laptopa wydajnością
@@EvasiveCrow to fajnie że możesz sobie wszystko w nim wymienić
To prawda, jeszcze 10 lat temu baterie w smartfonach dało się wymienić. Tak jak w starych telefonach 2G i w starych laptopach. Skutek był taki, że rynek został zalany ich niemarkowymi odpowiednikami. Więc trudno dziwić się producentom sprzętu, że chcą temu zapobiec. Poza tym komora baterii to dodatkowy element i dodatkowy koszt. To samo dotyczy procesorów i pamięci - taniej wlutować element bezpośrednio w płytę główną niż osadzać w niej gniazdo CPU, RAM czy komorę baterii. Kiedyś nawet kości BIOS miały swoje gniazda na płytach głównych. Serdecznie polecam znakomity film dokumentalny na temat omawianego problemu "Spisek żarówkowy nieznana historia zaplanowanej nieprzydatności".
do dziś sie daje ale samsung i apple dzielnie walczą żeby tak łatwo nie było
Bo to ty masz płacić za "ekologię" nie oni.
Dobry material. Mialem HP Omen 17 z 1060 chodzil jak zloto, potem Asus scar 17 3080Ti super sprzet chodzi bez zwiech itd. ale ma coil whine. Moj nowy laptop Asus Scar 18 mini led 14900 4090 niestety czesto ma zwiechy w wiedzmienie 3 w ktorego duzo teraz gram na poprzednim asusie tak nie bylo. Moze przez undervolt w biosie -80mv. Ale ogolnie odpukac nie mialem problemow z laptopami
Widziałem że są cmentarze samochodów i to nowych. Car graveyard. Wiem że producenci i sklepy wyrzucają jeszcze dobre jedzenie. A czy podobne rzeczy dzieją się z komputerami czy telefonami? Nowy temat na podcast.
jeszcze producenci markowych ciuchów utylizuja niesprzedane - żeby nie zaniżać cen
Przyczyną jest chęć jak największego obniżenia kosztów wytwarzania urządzenia przy zachowaniu zysku na stałym poziomie.
Ja mam płytę msi meg z390 godlike i producent wypuścił nowy bios specjalne ze wsparciem dla windows 11. Pochwała dla msi
Ostatnio rozebrałem opiekacz z lidla.....kabel (w osłonie termicznej) dotykał grzałki........spaliło się najpierw osłona, potem kabel.....nie działa, trup. Ktoś celowo tak to zaprojektował :D Opiekacz w śmieciach (rozebrałem na frakcje)
Pamiętam jak 2-3 lata temu chciałem podmienić touchpad w lapku Asus korzystając z drugiego, takiego samego lapka-dawcy organów... Wymieniony touchpad za cholerę nie działał a był sprawny bo w lapku-dawcy działał przed wyjęciem jak i po ponownym włożeniu, bez zarzutów. Laptopy praktycznie identyczne, model ten sam, nawet rok produkcji ten sam. Wymieniona matryca na szczęście działa bez problemôw.
Czarny klej na układach np. lenovo ale i nie tylko Przy wylutowaniu układu potrafią sie uszkodzić pady. Ogólnie nie tylko elektronika ma celowe postarzanie sprzętu ale tak samo np. samochody częsci mechaniczne. Cały swiat produkcja jest tylko nastawiony na zysk a nie jakość. Można by produkowac części które byłby bardziej trwałe ale to nie przyniosło by zysku jakby sie nie psuło.
A co z mini pc? Rok i do kosza czy te małe pudełka wytrzymają dłużej.
no właśnie jak z mini pc?
Aktualnie używam jednego modelu BeelInk GTi12 Ultra jak dobrze model pamiętam. Jest to test długoterminowy, ten model zastapił mi stacjonarkę, i sam zamierzam sprawdzić, jak to działa w praktyce.
Super pocast
❤
pod agidą ^^
Byłoby śmiesznie gdyby nie tragicznie.
Pangrys! 🙂👍
Byfyj pozdrawia BroWar i WavePC
Pozdrawiamy również !!
Po zwiastunie na FB sądziłem że to bedzie materiał na żywym organizmie, a tu podcast....
W sensie live?
Chyba o macanie i rozbieranie laptopa chodzilo😂
A ja miałem jeszcze Powerbooka z wyjmowaną baterią - jeden guzik ... :D Teraz za taki feature byście się nie wypłacili!
Rozporządzenie UE jasno przekazuje, że „do 2027 roku użytkownicy końcowi powinni móc usuwać i wymieniać baterie przenośne wmontowane do urządzeń”
Tak i nie. Mowa jest o tym, by można było je wymienić, bez konieczności profesjonalnego, fachowego sprzętu. Co oznacza ich wymienność, ale niekoniecznie prostą, typu klapka z tyłu. Technologicznie ma być prościej, ale sposób implementacji jest nieco dowolny.
Prosty przykład:
Mam dwa, prawie nieużywane 12-letnie laptopy Lenovo.
Na szczęście, pewnymi sztuczkami, z Windows 7, przeszedłem na W10 i potem na W11.
Osoby słabiej zorientowane w tym temacie - wystawią tego typu laptopy na kontener z elektrośmieciami, bo nie jest tak prosto poradzić sobie z teoretycznie niewspieranym sprzętem dla W11.
Dla 95% zwykłych użytkowników - Windows 7 byłby nadal wystarczającym OS-em - jeszcze przez minimum 5-10 lat, pod warunkiem minimalnej aktualizacji
Windowsa i przeglądarek.
Komuś zależało, żeby ukatrupić W7, bo przecież z tego powodu będzie ukatrupionych kilka miliardów komputerów na świecie!!!
Jak tak dalej będziemy postępować, to przyszłym pokoleniom zabraknie surowców do produkcji nowego sprzętu, a za kilka dekad w Polsce będą upały na poziomie 50stC...
Owszem, jest w tym sporo racji. Dlatego warto się zastanowić - obecnie panuje "moda" na wymianę sprzętu co jakieś 2 lata. Ponieważ abonament na telefon się kończy i można przedłużyć, leasing się kończy, sprzęt wyszedł lepszy itd. Tutaj naprawdę warto się zastanowić, co jest w sumie lepsze - i nie ma dobrej odpowiedzi. Przekulać się 2 lata na średniej jakości elektronice, ale relatywnie taniej, a potem bez dziury w portfelu, przenieść się na kolejnego średniaka (taki 2-3 letni cykl). Czy wydać grubsze pieniądze, powiedzmy 5000-8000zł na porządną elektronikę, ale używać takiego sprzętu kolejne 5-6 lat. Tyle, że marketingowo też żyjemy w czasach, gdzie trudno wytrzymać tyle lat z jednym sprzętem (bo się znudzi, bo zestarzeje, bo są lepsze itd).
Przyłączam się do tego, że jesteśmy zalewani elektroniką, a surowce nie są nieskończone. Inna kwestia jest taka, że nie jestem pewny, czy jesteśmy nauczeni recyklingu sprzętu (prędzej sprzedamy choćby za 20zł, niż damy do poprawnej utylizacji). Dlatego z czasem możemy być zalani toną elektrośmieci.
Podcast super.
Producenci sprzętu samo zło. Sprzęt jest celowo postarzany i zaprogramowany do autodestrukcji. Nawet jak odpadnie ekran od zawiasów to serwis powie, że to uszkodzenie mechaniczne. Skandaliczne praktyki chciwych korporacji. Szczytem chamstwa jest lutowanie pamięci, bo kupuje ktoś niezamożny albo nieświadomy, potrzebuje więcej pamięci lub pamięć ulegnie awarii - kup nowy. Skandal, skandal i jeszcze raz skandal. Za produkowanie szrotu powinne być kary takie, żeby się korpo nakryło nogami. Tak samo obowiązkowy łatwy dostęp do chłodzenia.
UE wymusza na producentach ze od 2027 beda musialy byc wymienne baterie w smartfonach (w sprzedawanych na terenie UE). Kolejna sprawa, weszly przepisy poprawiajace mozliwosci naprawy produktow (chodzi o mozliwosci naprawy, dostepnosc czesci i ich ceny, ulatwianie tego procesu w zakresie samej naprawy i informowania o mozliwosciach, itp) , ktore zaczna obowiazywac od 2026, wiec moze cos sie poprawi i nie bedzie takiej wolnej amerykanki. Pozyjemy zobaczymy, sam wymienialem elektrolity w monitorach samsunga, bo przestaly sie wlaczac a po wymianie ozyly. To chyba tez byla znana sprawa z monitorami samsunga - dotyczylo elektrolitow w zasilaczu monitora ktory byl zintegrowany z monitorem. Widzialem kiedys jakis program we francuskiej telewizji, gdzie dziennikaze tropili te praktyki - bylo to jakies 15 lat temu i dotyczylo kilku modeli. To byly dwie takie same 22" chyba samsung syncmaster 226BW ale pozniej sie cos poprawilo lub nie ale moje kolejne 27" tez od samsunga zyja do dzis (jak wymienialem dzialaly, moze w zwiazku z tym ze zasilacze byly zewnetrzne ;p ) obecnie juz ich nie uzywam bo ze 2 lata temu wymienilem na nowsze monitory ale juz innych producentow. Ludzie tez gonia za nowosciami ulegaja marketigowi, chca czesto zmieniac ale tez slabo szanuja sprzet, jedno z drugim sie laczy ;p
Przymusowa gwarancja na 10 lat za wszelkie usterki sprzętu nie będące winą użytkownika załatwiłoby sprawę, z 1 zastrzeżeniem - gdy nie można naprawić sprzętu, użytkownik dostaje aktualny nowy model.
we wkretarkach bateryjnych jest chip, i nie uzyjesz barerii nieoryginalnej.... a co tam kompy dopiero.....
DELL M4800/6800 można rozbierać jak klocki! Sprzęt nie do zajechania!
*Trochę nie rozumiem czemu trzeba niby używać jakiejś mega drogiej stacji BGA do wymiany np. procesora? Jovy za 2000zł da spokojnie radę w każdym przypadku a nawet "chińczyki" za 1000zł dadzą radę. Pozdrawiam*
Amatorsko może może się i tak bym nie bił pewny. A już tym bardziej jak chcesz to robić zawodowo. Tanie stacje mają problem z kontrolą temperatury nierównomiernie grzeją przez co ryzyko uszkodzenia płyty jest znacznie wyższe niż w przypadku porządnych stacji lutowniczych.
@@WavePC_official Niby tak ale Jovy jest stabilne, biorąc pod uwagę moje doświadczenie z tym sprzętem a jakieś już jest.
płyty główne micronics produkowane na taiwanie są najlepsze na drugim miejscu firma supermicro w ameryce trzecie miejsce firma foxconn, chip intel 975X jest lepszy od nforce 680 do windows xp ale producenci płyt głównych nie dają pełnej obsługi nvidia quadro sli blokują obsługe procesorów intel core 2 quad nie dają czipów nforce2000 brakuje 16 megabajtów pamięci eprom dla pełnej wersji biosu award nie dają części żelaznych wysokiej jakości tylko plastikowe gorszej jakości
Witajcie mam jeszcze jedną nowinkę dotyczącą pewnej istotnej kwestii mógł bym się tym podzielić z wami jeśli byś mnie zaprosił do podcastu daj znać czy chciał byś z moją osobą porozmawiać w kwestii lutow oraz jakości itp.
Baterie to nic, złącza się zmieniają, łatwiej wyrwać coś. Jest coraz to gorzej l, apple w tym jest mistrzem, każda inna śrubka po to by ponownie nie złożyć telefonu. Karty graficzne na pc zmieniają się, płytki pcb są mniejsze od poprzednich wersji, a chłodzenia się nie zmieniają
Niestety celowe postarzanie elektroniki to fakt.
Nie chce myśleć ile mnie będzie kosztowała wymiana w LG Gram 2w1 z 2021 roku bo puki co laptop daje rade z i5
Lenovo... o wilku mowa 😂
crApple -SSD wlutowany...
Zamiast ekologii coraz więcej elektrośmieci. Wszystko na odwrót.
Dleczego gość ma taki słaby mikrofon?
Oj kolego to właśnie Maciej ma dużo lepszy mikrofon ode mnie ja muszę po prostu drugi taki mikroport kupić bo sprawdza się lepiej zdecydowanie nie tylko przy nagrywaniu filmów ale również właśnie przy takich treściach
@ kolego jeżeli tak twierdzisz to ok. Koniec końców chodzi żeby jakość dźwięku obu rozmówców była taka sama bo inaczej źle się tego słucha jak jeden głos wypada „gorzej”. Nie twierdzę że podcast jest zły, bardzo mi się podoba koncepcja i che więcej takich podcastów o hardwarze!,
Bardziej żeby… był „równy dźwiękowo” np używając tych samych mikrofonów nie znam się na tym, ale jak ty mówisz do mikrofonu to wypada to lepiej niż mikrofon gościa w moim odczuciu przynajmniej. Żadnego podcastu nie zrobiłem w życiu ale wielu słuchałem, i bardzo chciałbym żeby taki jak ten podcast o hardware w Polsce się utrzymał! Wszystkiego dobrego!
@@tommygun0196tak ja to rozumiem :), i dziękuję !
@@WavePC_official czekam na efekty 😁 ale tak czy inaczej kibicuję! Nie ma w Polsce sensownego podcastu o sprzęcie a przydał by się! W szczególności dla „nowych” i dla ludzi jak ja którzy przez inne obowiązki wypadli z obiegu a ciągle mają zajawkę 😅
@@tommygun0196 nie pyskuj typie